TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vuçiq e Gjuriq kundërshtojnë Asociacionin në Luginë

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Vuçiq e Gjuriq kundërshtojnë Asociacionin në Luginë ISIS: Do t’i sulmojmë Ambasadat e huaja në Prishtinë, Tiranë e Sarajevë Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave ...

Përfundon kolonia “Pa Kufi” në Luginë të Preshevës

Lajmi.net - 13.09.2015

Sot përfundon edicioni i dytë i kolonisë artistike “Pa Kufi”, e cila u mbajt në Luginë të Preshevës. Pjesëmarrës në këtë aktivitet kulturor ishin njëzet artistë nga trojet shqiptare, si Kosova, ...

Kolonia Pa Kufi, edicioni i dytë në Luginë të Preshevës

Zhurnal - 13.09.2015

Kolonia Pa Kufi, edicioni i dytë në Luginë të Preshevës Kolonia artistike Pa Kufi, edicioni i dytë vazhdon të mbahet në Luginë të Preshevës. Artistët pjesëmarrës po vazhdojnë me punën kreative të ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Lajmi.net - 13.09.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do të sjellin përparim real të statusit të tyre, përmirësim të të ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Zhurnal - 13.09.2015

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar Prishtinë, 13 shtator- Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Almakos - 13.09.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do të sjellin përparim real të statusit të tyre, përmirësim të të ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Përkundër kërcënimeve nga Beogradi, Lugina do ta themelojë Asociacionin KKSH fton Prishtinën dhe Tiranën të formojnë fond urgjent për Luginën Lugina shpall autonominë nëse ...

Behgjet Pacolli mbështet Asociacionin: Shqiptarët e kanë patur më të nevojshme se serbët një formë grupimi të komunave ...

SOT - 13.09.2015

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli e ka përkrahur themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptarë në Serbi derisa ka thënë se ky veprim do të duhej bërë para negociatave të Kosovës me Serbinë.

Halimi: Modeli i Tirolit Jugor për zgjidhjen e problemeve me pakicat në Ballkan

Evropaelire - 13.09.2015

Vendimi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës nuk ishte përgatitur mirë, thotë kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh deputet ...

Asociacioni shqiptar në Preshevë, Popoviç kërkon mbledhje urgjente të Qeverisë

Albeu.com - 13.09.2015

Kryetari i Partisë Popullore Serbe (SNP) Nenad Popoviç, ka thënë sot se Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit ...

Modeli i Tirolit Jugor për zgjidhjen e problemeve me pakicat në Ballkan

Lajmi.net - 13.09.2015

Vendimi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës nuk ishte përgatitur mirë, thotë kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh deputet ...

Popoviq kërkon mbledhje urgjente të Qeverisë serbe për Asociacionin shqiptar në Preshevë

Lajm - 13.09.2015

Kryetari i Partisë Popullore Serbe (SNP) Nenad Popoviq, ka thënë sot se Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit ...

Ironizon Stankoviq: Asociacioni i shpallur nga shqiptarët nuk vlenë asgjë

Lajmi.net - 13.09.2015

Presidenti i Trupit Koordinues për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, Zoran Stankoviq ka thënë se themelimi i Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbinë jugore nuk vlenë asgjë.

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (Video)

Lajmi.net - 13.09.2015

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës, ka ngjallur reagime të Beogradit zyrtar. Por, për këtë nuk janë deklaruar edhe Prishtina e ...

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (VIDEO)

Albeu.com - 13.09.2015

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës, ka ngjallur reagime të Beogradit zyrtar. Por, për këtë nuk janë deklaruar edhe Prishtina e ...

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (Video)

Zhurnal - 13.09.2015

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (Video) Bruksel, 13 shtator - Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës, ka ...

Përfundon kolonia “Pa Kufi” në Luginë të Preshevës

Botasot - 13.09.2015

​Sot përfundon edicioni i dytë i kolonisë artistike “Pa Kufi”, e cila u mbajt në Luginë të Preshevës. Pjesëmarrës në këtë aktivitet kulturor ishin njëzet artistë nga trojet shqiptare, si Kosova, ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë do duhej formuar para atij të serbëve të Kosovës

Koha.net - 13.09.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do të sjellin përparim real të statusit të tyre, përmirësim të të ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Telegrafi - 13.09.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do të sjellin përparim real të statusit të tyre, përmirësim të të ...

Pacolli: Asociacioni në Luginë, i vonuar

Botasot - 13.09.2015

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, thotë se i mirëpret të gjitha format e organizimit të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, që do të sjellin përparim real të statusit të tyre, përmirësim të të ...

Popoviq kërkon mbledhje urgjente të Qeverisë serbe për Asociacionin shqiptar në Preshevë

Koha.net - 13.09.2015

Kryetari i Partisë Popullore Serbe (SNP) Nenad Popoviq, ka thënë sot se Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit ...

Popoviq kërkon mbledhje urgjente të Qeverisë serbe për Asociacionin shqiptar në Preshevë

Telegrafi - 13.09.2015

Kryetari i Partisë Popullore Serbe (SNP) Nenad Popoviq, ka thënë sot se Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit ...

Kërkohet mbledhje urgjente e Qeverisë serbe për Asociacionin shqiptar në Preshevë

Botasot - 13.09.2015

Kryetari i Partisë Popullore Serbe (SNP) Nenad Popoviq, ka thënë sot se Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit ...

Halimi: Modeli i Tirolit Jugor për zgjidhjen e problemeve me pakicat në Ballkan

Koha.net - 13.09.2015

Vendimi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës nuk ishte përgatitur mirë, thotë kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh deputet ...

Modeli i Tirolit Jugor për zgjidhjen e problemeve me pakicat në Ballkan

Telegrafi - 13.09.2015

Vendimi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës nuk ishte përgatitur mirë, thotë kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh deputet ...

Asociacioni i komunave shqiptare në Serbi realitet apo vetëm dëshirë?!...

Botasot - 13.09.2015

Shqiptarët si popullsi shumicë në tri komunat e Serbisë jugore,Medvegjës,Bujanovcit e Preshevës në aktualitetin e sotëm politik mbase ndryshe do të mund të quheshin edhe si Jetimët politikë të ...

Ironizon Stankoviq: Asociacioni i shpallur nga shqiptarët nuk vlenë asgjë

Telegrafi - 13.09.2015

Presidenti i Trupit Koordinues për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, Zoran Stankoviq ka thënë se themelimi i Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbinë jugore nuk vlenë asgjë.

Ironizon Stankoviq: Asociacioni i shpallur nga shqiptarët nuk vlenë asgjë

Botasot - 13.09.2015

Stankoviq ka thënë se këto komuna, si gjithmonë, mund të llogarisin në të drejtat që ua garanton Kushtetuta e Serbisë, ligjet serbe, konventat ndërkombëtare për të drejtat e minoriteteve, duke shtuar ...

Reagime kundër Asociacionit të Luginës këndej e andej kufirit [video]

Koha.net - 13.09.2015

Formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës, nuk është pritur mirë. Përveç reagimeve kundër të opozitës në Luginë të Preshevës, reagime ka pasur edhe në Kosovë e në ...

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (Video)

Telegrafi - 13.09.2015

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës, ka ngjallur reagime të Beogradit zyrtar. Por, për këtë nuk janë deklaruar edhe Prishtina e ...

Shqiptarët fitojnë 25 për qind të votave në Medvegjë

VOA - 13.09.2015

Partitë shqiptare në Luginën e Preshevës, kanë fituar rreth 25 për qind të votave në zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Medvegjës. Sipas rezultateve paraprake, partitë shqiptare në Luginën e ...

Shqiptarët fitojnë 25 për qind të votave në Medvegjë

Koha.net - 13.09.2015

Sipas rezultateve paraprake, partitë shqiptare në Luginën e Preshevës, kanë fituar 25 për qind të votave në zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Medvegjës.

BE pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat (Video)

Tetova Sot - 13.09.2015

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës, ka ngjallur reagime të Beogradit zyrtar. Por, për këtë nuk janë deklaruar edhe Prishtina e ...

Partia e Vuçiqit fiton në Medvegjë

Tetova Sot - 13.09.2015

Partitë shqiptare në Luginën e Preshevës, kanë fituar rreth 25 për qind të votave në zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Medvegjës. Komisioni i zgjedhjeve ka thënë se shumicën e votave e ka ...

Medvegjë: Shqiptarët fitojnë 25 për qind të votave në Medvegjë

InfoGlobi - 13.09.2015

Partitë shqiptare në Luginën e Preshevës, kanë fituar rreth 25 për qind të votave në zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Medvegjës. Sipas rezultateve paraprake, partitë shqiptare në Luginën e ...

Halimi: Modeli i Tirolit Jugor për pakicat në Ballkan

InfoGlobi - 13.09.2015

V endimi për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës nuk ishte përgatitur mirë, thotë kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh ...

Kërkohet mbledhje urgjente e Qeverisë serbe për Asociacionin shqiptar në Preshevë

Kosova Live - 13.09.2015

Qeveria e Serbisë duhet të mbajë urgjentisht një takim dhe t’i dërgojë porosi serbëve dhe shqiptarëve se prioritet i shtetit është ruajtja e integritetit, sikurse edhe garantimi i kushteve për ...

BE për asociacionin pret nga Serbia respektimin e të drejtave për pakicat

Kosova Live - 13.09.2015

Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare nga përfaqësuesit politik në Luginë të Preshevës ka ngjallur reagime të Beogradit zyrtarë, por për këtë nuk janë deklaruar edhe Prishtina dhe ...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë

ikub - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar të shqiptarëve, Jonuz Musliu, ka thënë se këtë të shtunë, në ora 11:00, do të nisë takimi i këshilltarëve shqiptarë të tri komunave me shumicë shqiptare në Serbi - ...

Përkundër kërcënimeve nga Beogradi, Lugina do ta themelojë Asociacionin

Lajmi.net - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë shqiptare.

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë

Lajm - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar të shqiptarëve, Jonuz Musliu, ka thënë se këtë të shtunën, në ora 11:00, do të nisë takimi i këshilltarëve shqiptarë të tri komunave me shumicë shqiptare në Serbi - ...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shqipëria bllokon eksportin e rrushit të Kosovës Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë Për nëntë muaj, dy njohje Loja e Mustafës me ushtrinë ...

Musliu: Lugina sot themelon Asociacionin

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Musliu: Lugina sot themelon Asociacionin Rrugët që presin asfalt tash e tre vjet Rriten rastet me abuzim seksual ndaj të miturve MPJ tregon se si po ecë procesi i ...

Përkundër kërcënimeve nga Beogradi, Lugina do ta themelojë Asociacionin

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën KKSH fton Prishtinën dhe Tiranën të formojnë fond urgjent për Luginën Lugina shpall autonominë nëse themelohet Asociacioni i Komunave Serbe Serbia po bën pastrim të heshtur në ...

Përkundër kërcënimeve nga Beogradi, Lugina do ta themelojë Asociacionin

Almakos - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë shqiptare.

Shqiptarët sytë kah Presheva, Lugina sot nen tytat e forcave serbe shpallë Asociacionin

Zhurnal - 12.09.2015

Shqiptarët sytë kah Presheva, Lugina sot nen tytat e forcave serbe shpallë Asociacionin Preshevë, 12 shtator- Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë.

Filloi mbledhja për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Lajmi.net - 12.09.2015

Ka filluar para pak çastesh mbledhja e Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës, të cilët do të bisedojnë për krijimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi.

Shqiptarët sytë kah Presheva, Lugina sot shpallë Asociacionin

Lajm - 12.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për ...

Preshevë, kuvendi mblidhet për Asociacionin e komunave shqiptare

LajmiFundit - 12.09.2015

Kuvendi i Këshilltarëve shqiptarë të Luginës së Preshevës po zhvillon një mbledhje,ku do të bisedojnë për krijimin e Asociacionit të komunave shqiptare në Serbi.

Preshevë, Kuvendi i Këshilltarëve mbledhje për formimin e Asociacionit të komunave shqiptare në Serbi

SOT - 12.09.2015

Kuvendi i Këshilltarëve shqiptarë të Luginës së Preshevës po zhvillon një mbledhje, ku do të bisedojnë për krijimin e Asociacionit të komunave shqiptare në Serbi.

Lugina voton për Asociacionin e Komunave Shqiptare

Evropaelire - 12.09.2015

Përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës kanë dhënë votën e tyre për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare. Takimi i thirrur nga Kuvendi i Këshillit Kombëtar është mbajtur ...

Formohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi

Lajmi.net - 12.09.2015

Deputetët e Kuvendeve të tri komunave shqiptare në Serbinë Jugore (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) ashtu siç ishte paralajmëruar sot, me shumice votash, kanë miratuar themelimin e Asociacionit te ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare

Albeu.com - 12.09.2015

Update - Këshilltarët shqiptarë të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi Si e vranë Elvin Ajdinoviqin dy “banorët e përhershëm të Dubravës” Mustafa: Vendet e ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi

SOT - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Formohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Vazhdon gjykimi kundër Oliver Ivanoviqit Nikoliq: Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën ​Vazhdohet për dy muaj paraburgimi i Oliver Ivanoviqit Hungaria vazhdon me rritjen e ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Almakos - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri komunave të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb.

Shqiptarët e Preshevës shpallin Asosacionin njësoj si serbët në Kosovë

LajmiFundit - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tre komunave: Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, tërësi kjo e njohur nga shqiptarët e këtyre komunave si Lugina e Preshevës, në jug të Serbisë, do ta sjellin vendimin për ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

ikub - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb.

Zbulohet teksti i plotë i marrëveshjes për komunat serbe

Almakos - 12.09.2015

Qeveria e Kosovës nënshkroi më 25 gusht në bisedimet me Serbinë, një marrëveshje ku përcaktohet se serbët në veriun e Kosovës do të kenë më shumë të drejta.

Këshilltarët shqiptarë i thonë ‘PO’ Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Zhurnal - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë i thonë ‘PO’ Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi Preshevë, 12 shtator- (E plotësuar) Këshilltaret e Bujanocit dhe Preshevës kanë miratuar propozim-vendimin për ...

Shqiptarët e Luginës miratojnë deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Lajm - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb.

Mediat serbe reagojnë për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginën e Preshevës

Lajm - 12.09.2015

Ka ardhur edhe reagimi i parë i mediave serbe lidhur me krijimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi. Është kjo gazeta elektronike “Novosti” e cila ka titulluar shkrimin: “Formirana ...

Ja çka thuhet në dokumentin për themelimin e Asocacionit të Luginës së Preshevës!

Lajmi.net - 12.09.2015

Komunat shqiptare në Luginën e Preshevës sot kanë marrë vendimin për themelimin e Asociacionit të Komunave të Luginës së Preshevës. Gazeta Blic e sjell të plotë dhe si dokument këtë ...

Dy parti shqiptare munguan në themelimin e Asociacionit të Komunave në Luginë

Lajmi.net - 12.09.2015

Këshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës.

Halimi kundër Asociacionit: Ragmi Mustafa e bëri për t'i fshehur problemet

Lajm - 12.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik Riza Halimi ka dalë kundër vendimit të Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Preshevë, krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare; zemërohet Beogradi

Top Channel - 12.09.2015

Deputetët e kuvendeve komunale të Luginës së Preshevës kanë miratuar Asociacionin e Komunave ...

Riza Halimi: Ragmi Mustafa përmes Asociacionit i fsheh problemet

Lajmi.net - 12.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, ka dalë kundër vendimit të Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës, për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi (Video)

Lajm - 12.09.2015

(E plotesuar) Këshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës.

Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginë (Video)

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginë (Video) Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi Serbinë e hidhëron ...

Riza Halimi: Ragmi Mustafa përmes Asociacionit i fsheh problemet

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginë (Video) Riza Halimi: Ragmi Mustafa përmes Asociacionit i fsheh problemet Miratohet Deklarata për themelimin ...

Asociacioni i Komunave Shqiptare, Doda në fb: Lajm i mirë, shpall fillimin e punës së një organizmi të bashkuar

SOT - 12.09.2015

Mesila Doda ka reguar për krijimin e Asociacionin e Komunave Shqiptare në Luginën e Preshevës. Përmes një postimi në rrjetin social Faceb ook Doda deklaron se krijimi i asociacionit është një lajm i ...

Presheva, analistët: Investime për të shmangur tensionet

Top Channel - 12.09.2015

Analistët në Serbi thonë se shteti duhet të ketë një prani më të madhe ekonomike në Luginën e Preshevës, në mënyrë që të mos ketë ...

Doda: Kosova e Shqipëria të mbështesin Asocacionin e Preshevës

Lajm - 12.09.2015

Sot u krijua në Luginën e Preshevës, Asociacioni i Komunave Shqiptare. Krijimi i këtij institucioni, është padyshim një lajm i mirë që shpall fillimin e punës së një organizmi te bashkuar, që do ...

Preshevë, krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare; zemërohet Beogradi

Almakos - 12.09.2015

Deputetët e kuvendeve komunale të Luginës së Preshevës kanë miratuar Asociacionin e Komunave Shqiptare. Në një kuvend të organizuar për të kërkuar të drejtat e tyre është shpallur asociacioni, duke ...

Gjuriq kundërshton ashpër Asociacionin në Luginë

Lajmi.net - 12.09.2015

​Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Drejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se shqiptarët ...

Vuçiç e Gjuriç kundërshtojnë ashpër Asociacionin në Luginë: Veprim i papërgjegjshëm politik

SOT - 12.09.2015

Beogradi zyrtar ka kundërshtuar ashpër krijimin e Asociacionit të komunave me Shumicë Shqiptare në Luginën e Preshevës. Drejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se ...

Vuçiç me dy fytyra: Asociacion në Kosovë, por jo në Luginë

Albeu.com - 12.09.2015

Qeveria e Serbisë ka kundërshtuar me forcë asociacionin e komunave me popullsi shqiptare në Luginë të Preshevës. Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç ka thënë se Beogradi zyrtar nuk mund të pranojë një ...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë

Telegrafi - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar të shqiptarëve, Jonuz Musliu, ka thënë se këtë të shtunën, në ora 11:00, do të nisë takimi i këshilltarëve shqiptarë të tri komunave me shumicë shqiptare në Serbi - ...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë

Botasot - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar të shqiptarëve, Jonuz Musliu, ka thënë se këtë të shtunën, në ora 11:00, do të nisë takimi i këshilltarëve shqiptarë të tri komunave me shumicë shqiptare në Serbi - ...

Musliu: Lugina sot themelon Asociacionin

Telegrafi - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë shqiptare.

Mediat maqedonase provokojnë: Shqiptarët do rrëmbejnë jugun e Serbisë

Botasot - 12.09.2015

Paralajmërimin se deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës do ta bëjnë shpalljen e një Asociacioni të qyteteve shqiptare dhe formimin e komunave të reja, në mënyrë të ngjashme me serbët e Kosovës, ...

Shqiptarët sytë kah Presheva, Lugina sot nen tytat e forcave serbe shpallë Asociacionin

Botasot - 12.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për ...

Kolonia Pa Kufi, edicioni i dytë në Luginë të Preshevës

Koha.net - 12.09.2015

Kolonia artistike Pa Kufi, edicioni i dytë vazhdon të mbahet në Luginë të Preshevës. Artistët pjesëmarrës po vazhdojnë me punën kreative të motiveve nga ky rajon, punë të cilat po i krijojnë në ...

Presheva në ballë të Kuvendit me flamur kombëtar, shpallë Asociacionin e Komunave Shqiptare (AKSH)

Botasot - 12.09.2015

(E plotesuar)Deputetët e Kuvendeve te tri komunave shqiptare ne Serbine jugore (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) ashtu siq ishte paralajmeruar sot me flamurin kombëtar ne ballë te kuvendit , me ...

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Telegrafi - 12.09.2015

(E plotësuar) Këshilltarët shqiptarë të tri komunave të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë ...

Miratohet Deklarata, Lugina e Preshevës shpall Asociacionin, njëlloj si komunat me shumicë serbe në Kosovë. Beogradi: ...

BalkanWeb - 12.09.2015

*Musliu: Miratimi i deklaratës për Asociacionin e komunave shqiptare në Serbi, akt historik Keshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit miratuan sot ...

Lugina e Preshevës voton për Asociacionin e Komunave Shqiptare

Ora news - 12.09.2015

P ërfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës kanë dhënë votën e tyre për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare. Takimi i thirrur nga Kuvendi i Këshillit Kombëtar është mbajtur ...

Mediat Kosovare: Themelohet Asocacioni i Komunave Shqiptare në Serbi

ABC News - 12.09.2015

Mediat kosovare shkruajnë se është themeluar, ashtu si pritej, asocacioni i komunave shqiptare në Serbi. Këshilltarë të Luginsës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit votuan në mënyrë unanime.

Lugina voton për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare

Koha.net - 12.09.2015

Përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës kanë dhënë votën e tyre për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare. Takimi i thirrur nga Kuvendi i Këshillit Kombëtar është mbajtur ...

Ende asnjë reagim nga Beogradi ndaj vendimit të shqiptarëve të Luginës

Botasot - 12.09.2015

Zyrtarët shtetërorë të Beogradit ende nuk kanë reaguar ndaj votimit të përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare.

Deklarata e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Luginë [dokument]

Koha.net - 12.09.2015

Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës vendosi sot në Preshevë për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare të Luginës së Preshevës.

Themelohet Asociacioni i komunave me shumicë shqiptare në Serbi (VIDEO)

Yll Press - 12.09.2015

Nga të gjithë 43 këshilltarët sa ishin të pranishëm në sallë asnjë nuk votoi kundër, njofton Klan Kosova. Këshilltaret e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës, kanë miratuar propozim-vendimin për ...

Deklarata e themelimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginë (Dokument)

Telegrafi - 12.09.2015

Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës vendosi sot në Preshevë për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare të Luginës së Preshevës.

Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginë (Video)

Telegrafi - 12.09.2015

Këshilltaret e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës, kanë miratuar propozim-vendimin për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginën e Preshevës.

“Republika” e Preshevës, shpallet Asociacioni i Komunave Shqiptare

Mapo - 12.09.2015

“Republika” e Preshevës, shpallet Asociacioni i Komunave Shqiptare Postuar më: 12 Shtator 2015 16:15 Ashtu siç mkishin paralajmëruar këshilltarët shqiptarë të tri komunave të Luginës– Preshevës, ...

Riza Halimi kundër Asociacionit: Ragmi Mustafa e bëri për t'i fshehur problemet

Botasot - 12.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik Riza Halimi ka dalë kundër vendimit të Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Riza Halimi: Ragmi Mustafa përmes Asociacionit i fsheh problemet

Telegrafi - 12.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, ka dalë kundër vendimit të Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës, për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Mesila Doda: Kosova e Shqipëria të mbështesin Asocacionin e Preshevës

Mapo - 12.09.2015

Mesila Doda: Kosova e Shqipëria të mbështesin Asocacionin e Preshevës Postuar më: 12 Shtator 2015 18:27 Nga Mesila Doda Sot u krijua në Luginën e Preshevës, Asociacioni i Komunave Shqiptare.

Lugina e kthen në datë historike 12 shtatorin [video]

Koha.net - 12.09.2015

Nga sot, 12 Shtatori, do të jetë datë historike për shqiptarët e Luginës së Preshevës. Përfaqësuesit politikë në Luginë kanë dhënë votën e tyre për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Vuçiq e Gjuriq kundërshtojnë ashpër Asociacionin në Luginë

Koha.net - 12.09.2015

Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka quajtur veprim të papërgjegjshëm politik dhe të ...

Vuçiq e Gjuriq kundërshtojnë Asociacionin në Luginë

Telegrafi - 12.09.2015

Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka quajtur veprim të papërgjegjshëm politik dhe të ...

Asociacioni në Luginën e Preshevës, Doda: Fillimi i punës së një organizimi të bashkuar

BalkanWeb - 12.09.2015

TIRANE- Pas krijimit të asociacionit të komunave me shqiptarë në Luginën e Preshevës, ka reaguar deputetja Mesila Doda. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, Doda përshëndet krijimin e ...

Mesila Doda: Kosova e Shqipëria të mbështesin Asocacionin e Preshevës

Botasot - 12.09.2015

Sot u krijua në Luginën e Preshevës, Asociacioni i Komunave Shqiptare. Krijimi i këtij institucioni, është padyshim një lajm i mirë që shpall fillimin e punës së një organizmi te bashkuar, që do ...

Vuçiç e Gjuriç kundërshtojnë ashpër Asociacionin në Luginë: Veprim i papërgjegjshëm politik

BalkanWeb - 12.09.2015

SERBI – Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, e ka quajtur veprim të papërgjegjshëm ...

Deputetja Alma Lama thotë se Lugina gaboi me Asociacionin

Koha.net - 12.09.2015

Deputetja e LDK-së, Alma Lama është e bindur se krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi i konvenon më së shumti kësaj të fundit.

Deputetja Alma Lama thotë se Lugina gaboi me Asociacionin

Botasot - 12.09.2015

Deputetja e LDK-së, Alma Lama është e bindur se krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi i konvenon më së shumti kësaj të fundit.

Ja qëndrimi i zyrtarëve serb për Asociacionin e Komunave në Luginë

Botasot - 12.09.2015

Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Drejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka thënë se shqiptarët kanë ...

Kundër Asociacionit, Vuçiç: Serbia di si të reagojë – me urtësi dhe mençuri

Ora news - 12.09.2015

Asociacioni i Komunave me Shumicë Shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, e ka quajtur veprim të papërgjegjshëm politik dhe të ...

Në Preshevë sot shpallet Asociacioni i komunave shqiptare

InfoGlobi - 12.09.2015

Me ligjin në Serbi, dy komuna mund të kenë Asociacion, por jo me kompetenca të mëdha. Deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë paralajmëruar shpalljen e një Asociacioni të qyteteve shqiptare ...

Lugina themelon Asociacionin e Komunave Shqiptare

Java News - 12.09.2015

Asociacioni i Komunave me shumicë shqiptare, që themelohet sot në Preshevë, do të jetë i ngjashëm me atë të serbëve në Kosovë, ndërsa sipas përfaqësuesve nga Lugina, Asociacioni shqiptar ka marrë ...

Shqiptarët sytë kah Presheva, Lugina sot shpallë Asociacionin

Tetova Sot - 12.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës sot mund ta shkruajnë historinë. Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për ...

Filloi mbledhja për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Tetova Sot - 12.09.2015

Ka filluar para pak çastesh mbledhja e Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës, të cilët do të bisedojnë për krijimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi.

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi (FOTO)

Tetova Sot - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb, ...

Preshevë, themelohet Asosacioni i Komunave Shqiptare në Serbi

Gazeta Dita - 12.09.2015

Deputetet e tri komunave shqiptare në Serbinë jugore (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë), me shumicë votash i thanë ‘Po’ Asociacionit të Komunave Shqiptare – AKSH-së.

Miratohet Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Gazeta Tema - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, para pak çastesh miratuan Deklaratën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Deklarata për themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi (DOKUMENT)

Tetova Sot - 12.09.2015

Deputetët e Kuvendeve te tri komunave shqiptare në Serbinë jugore (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) ashtu siq ishte paralajmeruar sot me flamurin kombëtar ne ballë te kuvendit , me shumice votash kane ...

Mediat serbe reagojnë për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Luginën e Preshevës

Tetova Sot - 12.09.2015

Ka ardhur edhe reagimi i parë i mediave serbe lidhur me krijimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi. Është kjo gazeta elektronike “Novosti” e cila ka titulluar shkrimin: “Formirana ...

Tri komunat shqiptare në Serbi miratuan Deklaratën e Asociacionit

InfoGlobi - 12.09.2015

Të gjithë këshilltarët shqiptarë të Komunës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, kanë votuar pro Deklaratës për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Presheva miraton deklaratën

Vision Plus - 12.09.2015

43 këshilltarët e Preshevës, Medvegjës e Bujanocit kanë miratuar deklaratën për themelimin e bashkësisë së komunave me shumicë shqiptare në Serbi. Kryetari i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa tha ...

Dy parti shqiptare munguan në themelimin e Asociacionit të Komunave në Luginë

Tetova Sot - 12.09.2015

Këshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës.

Momenti i votimit të Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Serbi (Video)

Tetova Sot - 12.09.2015

Këshilltarët komunalë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, kanë miratuar me unanimitet themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare të Luginës së Preshevës.

Riza Halimi kundër Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Tetova Sot - 12.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik Riza Halimi ka dalë kundër vendimit të Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë ...

Musliu: Lugina sot themelon Asociacionin

Kosova Live - 12.09.2015

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se sot (e shtunë) në Kuvendin e Preshevës do të merret vendimi për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë shqiptare.

Miratohet deklarata për themelimin e Asociacionit të komunave shqiptare në Serbi (dokument)

Kosova Live - 12.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tri qyteteve të Luginës – Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, kanë miratuar të shtunën deklaratën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Momenti i votimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi

Republika - 12.09.2015

Përfaqësuesit politikë në Luginë të Preshevës kanë dhënë votën e tyre për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Shqiptare. Takimi i thirrur nga Kuvendi i Këshillit Kombëtar është mbajtur ...

Vucic e Gjuric kundërshtojnë Asociacionin në Luginë

Kosova Live - 12.09.2015

Asociacioni i komunave me shumicë shqiptare në Luginë të Preshevës po kundërshtohet nga Beogradi zyrtar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic, e ka quajtur veprim të papërgjegjshëm politik dhe të ...

Vuçiqi ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me 7 % shqiptarë? Rama apo Thaçi?

Lajm - 11.09.2015

Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginë, ka folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq. Ai nuk është kërcënuar sikur Daçiq kundër shqiptarëve, por ka folur ...

Vuçiqi ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me shtatë për qind shqiptarë? Rama apo Thaçi?

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Gjykata Themelore cakton rigjykimin e Mujës në tetor Vuçiqi ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me shtatë për qind shqiptarë? Rama apo Thaçi? Kurti: Populli duhet të ...

Beogradi do AKS në Kosovë, por jo AKSH në Luginë

Albeu.com - 11.09.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovë, në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun deklaroi se është ekstrem dhe i papranueshëm paralajmërimi për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare (në Serbi) dhe se ...

Beogradi do Asociacion të serbëve në Kosovë, por jo Asociacion të shqiptarëve në Luginë

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Beogradi do Asociacion të serbëve në Kosovë, por jo Asociacion të shqiptarëve në Luginë Kosova ka krijuar një bllok të fuqishëm lobues për anëtarësim në UNESCO Vazhdon ...

“Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën”

Lajm - 11.09.2015

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë Bratislav Gashiq ka deklaruar se Ushtria me të gjitha shërbimet tjera është absolutisht e gatshme që të përgjigjet në të gjitha sfidat e sigurisë.

Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë

Albeu.com - 11.09.2015

Ish-politikani i lartë i Kosovës, aktualisht avokat dhe njohës i zhvillimeve politike në vend dhe hapësirat e ish-Jugosllavisë, Azem Vllasi ka thënë se Serbia nuk ka mundësi ta parandalojë krijimin e ...

Thaçi për 11 Shtatorin: Jemi në zi sot, si 14 vite më parë

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA VV në aksion te Qeveria, arrestohen disa persona (Foto) Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë Thaçi për 11 Shtatorin: Jemi në zi sot, si 14 vite ...

Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA VV në aksion te Qeveria, arrestohen disa persona (Foto) Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë Thaçi për 11 Shtatorin: Jemi në zi sot, si 14 vite ...

VV në aksion te Qeveria, arrestohen disa persona (Foto)

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA VV në aksion te Qeveria, arrestohen disa persona (Foto) Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë Thaçi për 11 Shtatorin: Jemi në zi sot, si 14 vite ...

“Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën” “Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën”

Zhurnal - 11.09.2015

“Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën” “Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën” Prishtine, 11 shtator- Ministri i Mbrojtjes i Serbisë Bratislav Gashiq ka deklaruar se Ushtria me të gjitha shërbimet ...

Vuçiq nuk përjashton përdorimin e forcës kundër Asociacionit të komunave shqiptare

Lajmi.net - 11.09.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar pas lajmit për krijimin e Asocicacionit të komunave me shumicë shqiptare në Luginën e Preshevës. Gjatë një interviste dhënë dje në RTS, tha se ...

Vuçiq nuk përjashton përdorimin e forcës kundër Asociacionit të komunave shqiptare

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Vuçiq nuk përjashton përdorimin e forcës kundër Asociacionit të komunave shqiptare VV: I bëmë jofunksionale 40 vetura të Qeverisë, do ta bëjmë edhe “Zajednicën” Rita Ora: ...

Mustafa nuk pret konfrontim me policinë por me politikanët e Serbisë

Lajmi.net - 11.09.2015

Nesër mbledhin këshilltarët e 3 komunave, Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit për të themeluar asociacionin e komunave me shumicë shqiptare në Serbi. Kryetari i komunës së Preshevës Ragmi Mustafa duke ...

Lugina e Preshevës insiston në Asociacion

Evropaelire - 11.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tre komunave: Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, tërësi kjo e njohur nga shqiptarët e këtyre komunave si Lugina e Preshevës, në jug të Serbisë, do ta sjellin vendimin për ...

Shqiptarët të përçarë rreth themelimit të Asociacionit në Luginë?

Lajmi.net - 11.09.2015

Mediumi serb B92, vetëm një ditë para mbledhjes të krerëve shqiptarë në Luginë të Preshevës ka botuar një artikull ku trajton arsyet se përse shqiptarët kërkojnë të themelojnë Asociacionin e Komunave ...

Lugina e Preshevës insiston në Asociacion

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Lugina e Preshevës insiston në Asociacion Pacolli: Nuk pajtohem me vendimin e Kushtetueses për Grandin, do të kërkoj drejtësi ndërkombëtare Serbia, edhe te Papa për Kosovën ...

Halimi: S’ka seriozitet për themelimin e Asociacionit Shqiptar në Luginë

Lajmi.net - 11.09.2015

Riza Halimi, deputet në Parlamentin e Serbisë nga Partia për Veprim Demokratik në emisionin Info Magazine në Klan Kosova ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës, nuk kanë unitet dhe po tregohen ...

Si duhet të krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Luginë të Preshevës?

Lajmi.net - 11.09.2015

Aktivizimi i liderëve politikë të Luginës së Preshevës për themelimin e një Asociacioni të Komunave Shqiptare cilësohet si joserioz nga Riza Halimi, kryetar i Partisë për Veprim Demokratik dhe ...

Lugina nesër shpall Asociacionin

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Në Budva, Kosova e Serbia rrokën për simbole Lugina nesër shpall Asociacionin Njihuni me Sali Berishën që çuditërisht e duan të gjithë Fajdet dhe haraçi: Ja sa jetë ...

“Republika” e Preshevës; sot shpallet Asociacioni i komunave shqiptare

Top Channel - 11.09.2015

Deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë paralajmëruar shpalljen e një Asociacioni të qyteteve shqiptare dhe formimin e komunave të reja, në mënyrë të ngjashme me serbët e ...

Mediat maqedonase sërish provokojnë: Shqiptarët do të kindapojnë Jugun e Serbisë !

Zhurnal - 11.09.2015

Mediat maqedonase sërish provokojnë: Shqiptarët do të kindapojnë Jugun e Serbisë ! Shkup, 11 shtator - Paralajmërimin se Deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës do ta bëjnë shpalljen e një ...

Mediat maqedonase sërish provokojnë: Shqiptarët do të kindapojnë Jugun e Serbisë !

Lajm - 11.09.2015

Paralajmërimin se deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës do ta bëjnë shpalljen e një Asociacioni të qyteteve shqiptare dhe formimin e komunave të reja, në mënyrë të ngjashme me serbët e Kosovës, ...

Vuçiç ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me 7% shqiptarë, Rama apo Thaçi?

BalkanWeb - 11.09.2015

SERBI -Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginën e Preshevës, ka folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç. Ai nuk ka kërcënuar si Daçiç, por ka folur me ...

Beogradi do AKS në Kosovë, por jo AKSH në Luginë

Koha.net - 11.09.2015

Beograd, 11 shtator – Kryetari i Këshillit për Kosovë e Metohi, siç e quan Beogradi Republikën e Kosovës, të Kuvendit të Serbisë, Millovan Drecun deklaroi se është ekstrem dhe i papranueshëm ...

Lushi: Shqiptarët në Serbi ta krijojnë Asociacionin me komunat e Sanxhakut

Botasot - 11.09.2015

Ish-komandanti i batalionit shqiptaro-amerikan, Ukë Lushi, në një koment në profilin e tij në Facebook, ka thënë se krijimi i një Asociacioni me Komuna Shqiptare në Serbi, është konformë të drejtave ...

Preshevë, asociacioni i komunave shqiptare

VOA - 11.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës vendosën të shtunën për themelimin e asociacionit të ngjashëm me atë të komunave serbe në Kosovë. Përfaqësuesit shqiptarë të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, tri ...

Beogradi do AKS në Kosovë, por jo AKSH në Luginë

Telegrafi - 11.09.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovë e Metohi, siç e quan Beogradi Republikën e Kosovës, të Kuvendit të Serbisë, Millovan Drecun deklaroi se është ekstrem dhe i papranueshëm paralajmërimi për formimin e ...

Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë

Koha.net - 11.09.2015

Ish-politikani i lartë i Kosovës, aktualisht avokat dhe njohës i zhvillimeve politike në vend dhe hapësirat e ish-Jugosllavisë, Azem Vllasi ka vlerësuar se Serbia nuk ka mundësi ta parandalojë ...

Serbia e do AKS-në në Kosovë, por jo AKSH-në në Luginë

Botasot - 11.09.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovë, në Kuvendn e Serbisë, Millovan Drecun ka theksuar se është ekstrem dhe i papranueshëm paralajmërimi për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare.

Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë

Telegrafi - 11.09.2015

Ish-politikani i lartë i Kosovës, aktualisht avokat dhe njohës i zhvillimeve politike në vend dhe hapësirat e ish-Jugosllavisë, Azem Vllasi ka vlerësuar se Serbia nuk ka mundësi ta parandalojë ...

“Ushtria e Serbisë do ta ruajë Luginën”

Koha.net - 11.09.2015

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë Bratislav Gashiq ka deklaruar se Ushtria me të gjitha shërbimet tjera është absolutisht e gatshme që të përgjigjet në të gjitha sfidat e sigurisë.

Sipas Stankoviqit, shqiptarët e Luginës s’po mendojnë mirë për vete

Koha.net - 11.09.2015

E kam vështirë të komentoj nismën e cila në vete nuk përmban aktivitete me të cilat do të përmirësohej jeta e njerëzve në komunat Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, citojnë mediet e Beogradit komentin e ...

Vllasi: Serbia nuk mund ta ndalë krijimin e Asociacionit në Luginë

Botasot - 11.09.2015

Ish-politikani i lartë i Kosovës, aktualisht avokat dhe njohës i zhvillimeve politike në vend dhe hapësirat e ish-Jugosllavisë, Azem Vllasi ka vlerësuar se Serbia nuk ka mundësi ta parandalojë ...

Mustafa: U plakëm me kërcënime të Serbisë, misionin e çojmë në fund

Telegrafi - 11.09.2015

Kërcënimet e zyrtarëve të lartë të Serbisë, nuk i frikësojnë shqiptarët e Luginës së Preshevës. Këshilltarët shqiptarë të asambleve komunale Preshevë, Bujanoc, e Medvegjë nesër do të marrin vendimin ...

Mustafa: U plakëm me kërcënime të Serbisë, misionin e çojmë në fund

Botasot - 11.09.2015

Kërcënimet e zyrtarëve të lartë të Serbisë, nuk i frikësojnë shqiptarët e Luginës së Preshevës. Këshilltarët shqiptarë të asambleve komunale Preshevë, Bujanoc, e Medvegjë nesër do të marrin vendimin ...

Beogradi kundër asociacionit të komunave shqiptare në Serbi

Mapo - 11.09.2015

Beogradi kundër asociacionit të komunave shqiptare në Serbi Postuar më: 11 Shtator 2015 13:53 Zyrtarët serbë reaguan me zemërim ndaj paralajmërimeve të udhëheqësve politikë të shqiptarëve në Luginën ...

N'Luginë t'Preshevës po ushtojnë tupanat!

Botasot - 11.09.2015

Zëdhënës i Referendumit të shqiptarve të Luginës së Preshevës, të 1 e 2 Marsit 1992, për "Autonomi politike e territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën".

Gati për seancën e themelimit të Asociacionit në Luginë...

Botasot - 11.09.2015

Janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme të këshilltarëve legjitim shqiptarë të tria kuvendeve të Preshevës, Buajnocit e Medvegjës.

Lugina e Preshevës insiston në Asociacion

Botasot - 11.09.2015

Këshilltarët shqiptarë të tre komunave: Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, tërësi kjo e njohur nga shqiptarët e këtyre komunave si Lugina e Preshevës, në jug të Serbisë, do ta sjellin vendimin për ...

Partitë shqiptare të bashkuara mbi themelimin e AKSH në Serbi

Botasot - 11.09.2015

Të gjitha portalet shqiptare ne Luginë,. pos atyre serbe (qe po propagandojnë për mos unitet) vetëm 24 ore para mbledhjes të krerëve shqiptarë në komunat e banuara me shqiptarë në Luginë të Preshevës ...

A do ta shpërthejnë zjarrin serb, shqiptarët e Kosovës Lindore?!

Botasot - 11.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës gjendjen para ngjarjeve të mëdha. Ndonëse me asnjë prej ligjeve në fuqi në Serbi, atyre nuk iu garantohet asnjë lloj i vetëqeverisjes, ata kanë vendosur të marrin ...

Brukseli reagon për Asociacionin në Luginën e Preshevës, ja çfarë thotë!

Botasot - 11.09.2015

Lidhur me themelimin e Asociacionit te Komunave shqiptare (AKSH) ne Serbinë Jugore, me ne fund Brukseli dhe ndërkombëtaret kane thyer heshtjen. Kështu, Bashkimi Evropian nga Brukseli para pak qaste ...

Shqiptarët e Luginës s’lëkunden, nesër bëjnë Asociacionin [video]

Koha.net - 11.09.2015

Në mungesë të këshilltarëve shqiptarë nga Medvegja, 68 Këshilltarët Shqiptarë të Luginës së Preshevës, nesër në orën 11 pritet ta mbajnë seancën e Kuvendit, ku edhe pritet të miratohet krijimi i ...

Me ketë dokument nesër shqiptarët do ta shpallin Asociacionin e komunave shqiptare

Botasot - 11.09.2015

E përditshmja serbe “Kurir” ka publikuar një dokument, përmes të cilit supozohet se do të shpallet Asociacioni i komunave shqiptare në Serbi. Përmbajtja e këtij dokumenti është në gjuhën serbe, ...

Si duhet të krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Luginë të Preshevës?

Telegrafi - 11.09.2015

Aktivizimi i liderëve politikë të Luginës së Preshevës për themelimin e një Asociacioni të Komunave Shqiptare cilësohet si joserioz nga Riza Halimi, kryetar i Partisë për Veprim Demokratik dhe ...

Si duhet të krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Luginë të Preshevës?

Botasot - 11.09.2015

Aktivizimi i liderëve politikë të Luginës së Preshevës për themelimin e një Asociacioni të Komunave Shqiptare cilësohet si joserioz nga Riza Halimi, kryetar i Partisë për Veprim Demokratik dhe ...

“Republika” e Preshevës, të shtunën shpallet Asociacioni i komunave shqiptare

Mapo - 11.09.2015

“Republika” e Preshevës, të shtunën shpallet Asociacioni i komunave shqiptare Postuar më: 11 Shtator 2015 21:47 Deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë paralajmëruar shpalljen e një ...

Lugina e Preshevës shpall Asociacionin, njëlloj si komunat me shumicë serbe në Kosovë

BalkanWeb - 11.09.2015

PRESHEVE – Këshilltarët shqiptarë të tre komunave: Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, tërësi kjo e njohur nga shqiptarët e këtyre komunave si Lugina e Preshevës, në jug të Serbisë, do të shpallin sot ...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës nuk lëkunden, nesër krijojnë Asociacionin

BalkanWeb - 11.09.2015

PRESHEVE – Në mungesë të këshilltarëve shqiptarë nga Medvegja, 68 Këshilltarët Shqiptarë të Luginës së Preshevës, nesër në orën 11 pritet ta mbajnë seancën e Kuvendit, ku edhe pritet të miratohet ...

Vuçiç ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me shtatë për qind shqiptarë? Rama apo Thaçi?

Gazeta Tema - 11.09.2015

Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginë, ka folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçic. Ai nuk është kërcënuar si Daçic kundër shqiptarëve, por ka folur me ...

Vuçiç ironizon Ramën dhe Thaçin për Bashkësinë e Komunave Shqiptare

Gazeta Dita - 11.09.2015

Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginë, ka folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçic. Ai nuk është kërcënuar si Daçic kundër shqiptarëve, por ka folur me ...

Me ketë dokument nesër shqiptarët e Luginës do ta shpallin Asociacionin e komunave shqiptare

Tetova Sot - 11.09.2015

E përditshmja serbe “Kurir” ka publikuar një dokument, përmes të cilit supozohet se do të shpallet Asociacioni i komunave shqiptare në Serbi. Përmbajtja e këtij dokumenti është në gjuhën serbe, ...

Vucic: Nëse duhet do ta tregojmë edhe forcën për asociacionin

Kosova Live - 11.09.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka reaguar pas lajmit për krijimin e Asocicacionit të komunave me shumicë shqiptare në Luginën e Preshevës. “Duhet të reagojnë me mençuri dhe urtësi, por nëse ...

Shqiptarët e Luginës nesër pritet të formojnë Asociacionin

Kosova Live - 11.09.2015

Në mungesë të këshilltarëve shqiptarë nga Medvegja, 68 Këshilltarët Shqiptarë të Luginës së Preshevës, nesër në orën 11 pritet ta mbajnë seancën e Kuvendit, ku edhe pritet të miratohet krijimi i ...

Mustafa: Nuk e pyesim Beogradin, e krijojmë Asociacionin shqiptar

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Hartat konfirmojnë humbjen e mbi 8 mijë hektarëve me Malin e Zi Mustafa: Nuk e pyesim Beogradin, e krijojmë Asociacionin shqiptar Deputeti gjerman: Kosova është vend i ...

Liderët e Luginës themelojnë të shtunën asociacion të njëjtë si serbët në Kosovë

Lajmi.net - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të themelojnë ...

Vllasi: Serbia nuk mund të pengojë krijimin e Asociacionit në Luginë të Preshevës

Lajm - 10.09.2015

Ideja e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare, po vlerësohet si ide e drejtë. Njohësi i çështjeve politike dhe juridike, Azem Vllasi, ka ...

Lugina të shtunën e themelon asociacion e njëjtë si serbët në Kosovë

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe ...

Lugina e Preshevës do të themelojë asociacion të komunave me shqiptarë

ikub - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë vendosur që ditën e shtunë të themelojnë Asociacionin e Komunave me shumicë shqiptare, i cili do të jetë identik me Asociacionin e Komunave me ...

Vllasi: Asociacionin e komunave shqiptare në Luginë, nuk mund ta pengojë Serbia

Lajmi.net - 10.09.2015

Ideja e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare, po vlerësohet si ide e drejtë. Njohësi i çështjeve politike dhe juridike, Azem Vllasi, ka ...

Serbia në panik, shqiptarët e Luginës drejt Asociacionit

Lajm - 10.09.2015

Paralajmërimi për mbledhjen e së shtunës të këshilltarëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës, ku mes tjerash temë bisedimi do të jetë edhe formimi i Asociacioni të Komunave me Shumicë Shqiptare në ...

Serbia në panik, shqiptarët e Luginës drejt Asociacionit

Almakos - 10.09.2015

Paralajmërimi për mbledhjen e së shtunës të këshilltarëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës, ku mes tjerash temë bisedimi do të jetë edhe formimi i Asociacioni të Komunave me Shumicë Shqiptare në ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos gaboni ta themeloni Asociacionin

Lajmi.net - 10.09.2015

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq i ka kërcënuar shqiptarët e Luginës së Preshevës që mos ta “themelojnë Asociacionin paralele të ...

Daçiç kërcënon shqiptarët e Preshevës: Mos krijoni asociacionin, mos luani me zjarrin

ikub - 10.09.2015

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç ka reaguar pas vendimit të udhëheqësve shqiptarë në Preshevë për të krijuar Asociacionin e komunave me shumicë shqiptare.

Asociacioni, Mustafa: Themelohet të shtunën. Daçiç kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos luani me zjarrin

SOT - 10.09.2015

Ministri Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç i ka kërcënuar shqiptarët e Luginës së Preshevës që mos ta “themelojnë Asociacionin paralele të komunave siç është rasti me Asociacionin e komunave ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos luani me zjarr

Lajm - 10.09.2015

Lideri i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ua ka tërhequr vërejtjen shqiptarëve të Luginës së Preshevës të mos bëjnë paralele me Asociacionin e Komunave ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës dhe Edi Ramën e quan gënjeshtar.

Zhurnal - 10.09.2015

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës dhe Edi Ramën e quan gënjeshtar. Beograd, 10 Shtator - Lideri i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ua ka tërhequr ...

Serbia në panik, shqiptarët e Luginës drejt Asociacionit

Botasot - 10.09.2015

Paralajmërimi për mbledhjen e së shtunës të këshilltarëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës, ku mes tjerash temë bisedimi do të jetë edhe formimi i Asociacioni të Komunave me Shumicë Shqiptare në ...

Të shtunën Lugina themelon asociacion të njëjtë si serbët në Kosovë

Botasot - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të themelojnë ...

Vllasi: Serbia nuk mund të pengojë krijimin e Asociacionit në Luginë të Preshevës

Telegrafi - 10.09.2015

Ideja e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare, po vlerësohet si ide e drejtë. Njohësi i çështjeve politike dhe juridike, Azem Vllasi, ka ...

Të shtunën, Lugina e Preshevës themelon Asociacionin - si serbët në Kosovë

Telegrafi - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën, në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave - Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë - të ...

Ragmi Mustafa: Të shtunën Lugina themelon asociacion të njëjtë si serbët në Kosovë

Ora news - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të themelojnë ...

Lugina e Preshevës do themelojë asociacion të komunave me shqiptarë, njësoj si serbët në Kosovë

BalkanWeb - 10.09.2015

LUGINA E PRESHEVES- Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe ...

Musliu: Lugina duhet të ketë Asociacion të Komunave

Telegrafi - 10.09.2015

Jonuz Musliu Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ka deklaruar se Lugina e Preshevës në Serbi duhet ta themelojë Asociacionin e ...

Kolonia “Pa Kufi” filloi edicionin e dytë në Luginë të Preshevës

Botasot - 10.09.2015

Ka filluar sot Kolonia artistike “Pa Kufi” në Luginë të Preshevës, e cila do të mbahet deri të dielën, më 13 shtator 2015, e ku marrin njëzet artistë nga trojet shqiptare, si Kosova, Shqipëria, ...

Musliu: Lugina duhet të ketë Asociacion të Komunave

Botasot - 10.09.2015

Jonuz Musliu Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, në emisionin Info Magazine, ka deklaruar se Lugina e Preshevës në Serbi duhet ta themelojë Asociacionin e Komunave, diçka të ...

Drejtuesit e Luginës së Preshevës

ABC News - 10.09.2015

Drejtuesit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë, të themelojnë ...

Kolonia “Pa Kufi” filloi edicionin e dytë në Luginë të Preshevës

Koha.net - 10.09.2015

Ka filluar sot Kolonia artistike “Pa Kufi” në Luginë të Preshevës, e cila do të mbahet deri të dielën, më 13 shtator 2015, e ku marrin njëzet artistë nga trojet shqiptare, si Kosova, Shqipëria, ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos gaboni ta themeloni Asociacionin

Botasot - 10.09.2015

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq i ka kërcënuar shqiptarët e Luginës së Preshevës që mos ta “themelojnë Asociacionin paralele të ...

Daçiç kërcënon shqiptarët e Luginës së Preshevës: Mos krijoni asociacionin, mos luani me zjarrin

BalkanWeb - 10.09.2015

BEOGRAD- Pas vendimit të udhëheqësve shqiptarë të Luginës së Preshevës për të krijuar Asociacionin e komunave me shumicë shqiptare, njësoj si ai serb në Kosovë, ka reaguar Ministri i Jashtëm i ...

Krijimi i Asociacionit, Daçiç kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos luani me zjarrin

Ora news - 10.09.2015

Ministri Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç i ka kërcënuar shqiptarët e Luginës së Preshevës që mos ta “themelojnë Asociacionin paralele të komunave siç është rasti me Asociacionin e komunave ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos luani me zjarr

Koha.net - 10.09.2015

Lideri i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ua ka tërhequr vërejtjen shqiptarëve të Luginës së Preshevës të mos bëjnë paralele me Asociacionin e Komunave ...

Daçiqi i kërcënon shqiptarët e Luginës së Preshevës: Mos luani me zjarr, se Serbia është e fuqishme!

Telegrafi - 10.09.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ua ka tërhequr vërejtjen shqiptarëve të Luginës së Preshevës të mos bëjnë paralele me Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë, duke formuar ...

Kush do të fitojë në Medvegjë, Rama e Thaçi apo partitë serbe, ironizon Vuçiq

Koha.net - 10.09.2015

Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginë, ka folur edhe kryeministri serb Aleksandar Vuçiq. Ai nuk është kërcënuar sikur Daçiq kundër shqiptarëve por ka folur me ...

Vuçiqi ironizon: Kush do të fitojë në Medvegjën me shtatë për qind shqiptarë? Rama apo Thaçi?

Telegrafi - 10.09.2015

Për paralajmërimin e formimit të Asociacionit të Komunave shqiptare në Luginë, ka folur edhe kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq. Ai nuk është kërcënuar sikur Daçiq kundër shqiptarëve, por ka folur ...

Lugina e Preshevës nga e shtuna me asociacion të komunave shqiptare

Tetova Sot - 10.09.2015

Udhëheqësit shqiptarë të Luginës së Preshevës tashmë kanë vendosur që të shtunën në një mbledhje të përbashkët të këshilltarëve shqiptarë të tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të themelojnë ...

Daçiq kërcënon shqiptarët e Luginës: Mos gaboni ta themeloni Asociacionin

Tetova Sot - 10.09.2015

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë dhe ministri Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq i ka kërcënuar shqiptarët e Luginës së Preshevës që mos ta “themelojnë Asociacionin paralele të ...

Dacic, shqiptarëve të Luginës: Mos luani me zjarr

Kosova Live - 10.09.2015

Paralajmërimi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë shqiptare, ka nxitur reagimin edhe të ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Dacic, ...

Beogradi i frikësohet formimit të Asociacionit Luginë, u kërcënohet shqiptarëve

Lajm - 09.09.2015

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës (jugu i Serbisë, siç i thonë medie e Beogradit) për të shtunën planifikojnë të shpallin Asociacionin e Komunave të banuara me popullatë shqiptare.

Mediat serbe raportojnë për përgatitjen e një Asociacioni të komunave shqiptare në Luginë

Lajmi.net - 09.09.2015

E përditshmja serbe “Kurir” ka shkruar se shqiptarët që jetojnë në Serbi, përkatësisht në Luginë të Preshevës, të shtunën e ardhshme planifikojnë ta shpallin Asociacionin e Komunave Shqiptare në ...

Beogradi i frikësohet formimit të Asociacionit në Luginë

Lajmeshqip - 09.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kërcënojnë veteranët: Të gjitha rrugët do t’i bllokojmë me gurë, kamionë dhe dru Pse po vonohen rezultatet e autopsisë për rastin e Kumanovës! Hyseni paralajmëron: ...

Serbia i trembet Asociacionit në Luginë, kërcënon shqiptarët

Albeu.com - 09.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës pritet të shpallin të shtunën Asociacionin e Komunave të banuara me popullatë shqiptare . Portali serb " Kurir " këtë veprim e quan "plan i ferrit" dhe shton se, ...

Preshevë, ja kur do të themelohet Asociacioni i Komunave Shqiptare

Lajm - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Preshevë, ja kur do të themelohet Asociacioni i Komunave Shqiptare

Almakos - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Qeveria e bindur se do ta bëjë Asociacionin pa e ndryshuar Kushtetutën

Lajmeshqip - 09.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Qeveria e bindur se do ta bëjë Asociacionin pa e ndryshuar Kushtetutën Kthimi i padëshirueshëm në Kosovë Tensione në raportet qeveri – opozitë Kthimi i padëshirueshëm në ...

Qeveria e bindur se do ta bëjë Asociacionin pa e ndryshuar Kushtetutën

Albeu.com - 09.09.2015

Qeveria e Kosovës është e vendosur se s’ka ndryshime kushtetuese e ligjore për të përshtatur Asociacionin e Komunave me shumicë serbe. Sipas marrëveshjes së fundit të Brukselit, Asociacioni do të ...

Me 12 shtator themelohet Asociacioni i Komunave Shqiptare në Serbi (Video)

Lajm - 09.09.2015

Konfirmimin e ka bërë kryetari i Bujanovcit Nagip Arifi. Ai ka thënë se për këtë qëllim janë majtë gjithsej katër takime. “Takimi i fundit u mbajt të hënën dhe aty u vendos që të thirret seanca e ...

Lugina tregon ditën kur do ta themelojë Asociacionin e Komunave Shqiptare

Albeu.com - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi , si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Beogradi i frikësohet formimit të Asociacionit Luginë, u kërcënohet shqiptarëve

Koha.net - 09.09.2015

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës (jugu i Serbisë, siç i thonë medie e Beogradit) për të shtunën planifikojnë të shpallin Asociacionin e Komunave të banuara me popullatë shqiptare.

Beogradi i frikësohet formimit të Asociacionit në Luginë

Botasot - 09.09.2015

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës (jugu i Serbisë, siç i thonë medie e Beogradit) për të shtunën planifikojnë të shpallin Asociacionin e Komunave të banuara me popullatë shqiptare.

Beogradi i frikësohet formimit të Asociacionit në Luginë

Telegrafi - 09.09.2015

Shqiptarët nga Lugina e Preshevës (jugu i Serbisë, siç i thonë medie e Beogradit) për të shtunën planifikojnë të shpallin Asociacionin e Komunave të banuara me popullatë shqiptare.

PVD e Riza Halimit nuk merr pjesë ne Kuvendin e Lugines për "asociacion shiptar" ne Serbi. Referendumi i 1992 flet ...

Botasot - 09.09.2015

Deputetetët dhe Keshilltaret e PVD-së nuk do te marrin pjese ne shpalljen e "asociacinoit shqiptar" siq shprit te shutne e ardhshme. Siq dihet me 1-2 mars 1992 ne baze te fvullnetit epopuillit ...

Lugina tregon ditën kur do ta themelojë Asociacionin e Komunave Shqiptare

Koha.net - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Qeveria e bindur se Asociacionin do ta bëjë pa e ndryshuar Kushtetutën [video]

Koha.net - 09.09.2015

Qeveria e Kosovës është e vendosur se s’ka ndryshime kushtetuese e ligjore për të përshtatur Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, raporton KTV. Sipas marrëveshjes së fundit të Brukselit, ...

Qeveria e bindur se do ta bëjë Asociacionin pa e ndryshuar Kushtetutën (Video)

Telegrafi - 09.09.2015

Qeveria e Kosovës është e vendosur se s’ka ndryshime kushtetuese e ligjore për të përshtatur Asociacionin e Komunave me shumicë serbe. Sipas marrëveshjes së fundit të Brukselit, Asociacioni do të ...

Mustafa: Nuk e pyesim Beogradin, e krijojmë Asociacionin shqiptar

Koha.net - 09.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës zotohen të mos zmbrapsen në përpjekjen e tyre që këtë të shtunë të nisin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi.

Mustafa: Nuk e pyesim Beogradin, e krijojmë Asociacionin shqiptar

Telegrafi - 09.09.2015

Shqiptarët e Luginës së Preshevës zotohen të mos zmbrapsen në përpjekjen e tyre që këtë të shtunë të nisin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi.

‘Kurir’: Shqiptarët po përgatiten për Asociacionin e Komunave Shqiptare

Tetova Sot - 09.09.2015

Mediet serbe janë vënë në alarm nga mundësia që udhëheqësit politik në Kosovën Lindore të shpallin Asociacionin e Komunave Shqiptare. Duke e quajtur si ‘plan të ferrit’, portali serb ‘Kurir’ shkruan ...

Lugina tregon ditën kur do ta themelojë Asociacionin e Komunave Shqiptare

Tetova Sot - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Të shtunën Presheva themelon Asosacionin

Java News - 09.09.2015

Përfaqësuesit politikë shqiptarë në Luginë të Preshevës kanë paralajmëruar se këtë të shtunë do ta shpallin themelimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi, si kundërpërgjigje ndaj krijimit ...

Qeveria e bindur se Asociacionin do ta bëjë pa e ndryshuar Kushtetutën

Kosova Live - 09.09.2015

Qeveria e Kosovës është e vendosur se s’ka ndryshime kushtetuese e ligjore për të përshtatur Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Sipas marrëveshjes së fundit të Brukselit, Asociacioni do të ...

Rashic tregon pse u formua Asociacioni i komunave me shumicë serbe

Kosova Live - 09.09.2015

Ish-ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Nenad Rashic, që është anëtar i Partisë Progresiste Demokratike është shprehur se marrëveshja e arritur mes Serbisë dhe Kosovës nuk është fitore e ...

Halimi: Reciprociti nuk arrihet me lojërat politike

Lajmi.net - 08.09.2015

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik (PVD), Riza Halimi ka deklaruar se reciprociti nuk arrihet me lojërat politike me të cilat po tentohet mbajtja e mbledhjes e 12 shtatorit, por me angazhim të ...

Riza Halimi: Vetëm fjalë për Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi

Albeu.com - 08.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratikë në Luginën e Preshevës, Riza Halimi, përmes një deklarate ka qortuar subjektet dhe individët përgjegjës në disa nga institucionet e tri komunave shqiptare në ...

Halimi: Reciprociteti nuk arrihet me lojëra politike

Lajmeshqip - 08.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Halimi: Reciprociteti nuk arrihet me lojëra politike Haradinaj e quan Murat Mehën “peder” Pacolli: Institucionet e Kosovës s’po e zbatojnë vendimin Arrestohet një aktivist i ...

Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi

Zhurnal - 08.09.2015

Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi Prishtine, 8 shtator- Kryetari i Partisë për Veprim Demokratikë në Luginë të Preshevës, Riza Halimi, përmes një deklarate ka qortuar subjektet dhe individët ...

Riza Halimi qorton: Vetëm fjalë për Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi

Koha.net - 08.09.2015

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratikë në Luginë të Preshevës, Riza Halimi, përmes një deklarate ka qortuar subjektet dhe individët përgjegjës në disa nga institucionet e tri komunave shqiptare në ...

Halimi: Reciprociti nuk arrihet me lojërat politike

Botasot - 08.09.2015

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik (PVD), Riza Halimi ka deklaruar se reciprociti nuk arrihet me lojërat politike me të cilat po tentohet mbajtja e mbledhjes e 12 shtatorit, por me angazhim të ...

Halimi: Reciprociteti nuk arrihet me lojëra politike

Telegrafi - 08.09.2015

Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik (PVD), Riza Halimi ka deklaruar se reciprociteti nuk arrihet me lojërat politike me të cilat po tentohet mbajtja e mbledhjes e 12 shtatorit, por me angazhim ...

Halimi: Vetëm fjalë për Asociacionin e Komunave shqiptare në Serbi

Kosova Live - 08.09.2015

Lideri i Partisë për Veprim Demokratik në Luginën e Preshevës, Riza Halimi, përmes një deklarate ka qortuar subjektet dhe individët përgjegjës në disa institucione e tri komunave shqiptare në Serbi, ...

Administratat ilegale në Asociacion

Lajmeshqip - 07.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Administratat ilegale në Asociacion Dhjetëra gjyqtarëve e prokurorëve mund t’u amnistohen shkeljet Sot shënohet përvjetori i 25-të i Kushtetutës së Kaçanikut Krasniqi: ...

Administratat ilegale në Asociacion

Almakos - 07.09.2015

Administratës ilegale, që vazhdon të funksionojë e papenguar tash e 15 vjet në komunat veriore, dhe administratës legale, e dalë nga zgjedhjet e fundit komunale, do t’u shtohet edhe një administratë ...

Administratat ilegale në Asociacion

Koha.net - 07.09.2015

Administratës ilegale, që vazhdon të funksionojë e papenguar tash e 15 vjet në komunat veriore, dhe administratës legale, e dalë nga zgjedhjet e fundit komunale, do t’u shtohet edhe një administratë ...

Administratat ilegale në Asociacion

Telegrafi - 07.09.2015

Administratës ilegale, që vazhdon të funksionojë e papenguar tash e 15 vjet në komunat veriore, dhe administratës legale, e dalë nga zgjedhjet e fundit komunale, do t’u shtohet edhe një administratë ...

Administratat ilegale në Asociacion

Java News - 07.09.2015

Administratës ilegale, që vazhdon të funksionojë e papenguar tash e 15 vjet në komunat veriore, dhe administratës legale, e dalë nga zgjedhjet e fundit komunale, do t’u shtohet edhe një administratë ...