TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Ebola mund të vihet nën kontroll për 3 muaj”

Gazeta Start - 12.10.2014

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Ebolën, David Nabarro, ka deklaruar se shpërthimi i sëmundjes mund të vihet nën kontroll brenda tre muajve.

Maroko kërkon shtyerje të Kupës së Afrikës për shkak të Ebolës

Alsat - 12.10.2014

Ebola fut në panik edhe futbollin. Epidemia vdekjeprurëse që ka përfshirë kontinentin afrikan, ka bërë që qeveria marokene t’i paraqesë Konfederatës Afrikane të Futbollit kërkesën për shtyrjen e ...

Ebola “mund të kontrollohet për 3 muaj”

Evropaelire - 12.10.2014

10:36 Konferencë e donatorëve për Gazën 10:25 Hagel: Situatë e rrezikshme në Kobani 10:15 Dhjetëra të vrarë në Bagdad 09:55 Ban apelon për paqe në Libi 09:45 Putin ndjek samitin e G20-ës 09:34 Bosnja ...

Dënohet incidenti në Manastirin e Deçanit

Evropaelire - 12.10.2014

19:47 Dënohet incidenti në Manastirin e Deçanit 19:00 Qindra miliona dollarë për rindërtimin e Gazës 18:29 Kina s’ndërron mendje për Hong Kongun 17:32 Ban “trembet” nga masakra në Kobani 17:16 ...

Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja

Albtime - 12.10.2014

Sonte vonë duhet të arrijnë rezultatet nga analizat të kryera në Hamburg të Gjermanisë, të cilat duhet të tregojnë arsyen e vdekjes së shtetasit të Britanisë Kolin Xhefri.

Vdekja e britanikut, nga alkooli, jo nga Ebola

Almakos - 12.10.2014

Lajmi konfirmohet nga ISHP pas rezultatit të analizave të bëra në Gjermani Zyrtarisht mësohet se shtetasi britanik, i cili humbi jetën tri ditë më parë, në spitalin e Shkupit në Maqedoni, nuk ishte i ...

Porti i Durrësit mobilizohet për virusin e ebolës

Lajmi.net - 12.10.2014

Përhapja e shpejtë e virusit të ebolës ka rritur masat e sigurisë edhe në pikën më të madhe kufitare detare në Shqipëri, në Portin e Durrësit. Ekipi i epidemiologëve të portit detar të Durrësit ka ...

Dallas, infektohet infermieri që u kujdes për të vdekurin nga ebola

Lajmi.net - 12.10.2014

Punëtori spitalor i cili kujdesej për Thomas Eric Duncan, personin e parë i diagnostifikuar dhe i vdekur nga sëmundja e ebolës në SHBA, është infektuar edhe vet me këtë virus vdekjeprurës, u njoftua ...

Ja simptomat e virusit Ebola

Almakos - 12.10.2014

Virusi i Ebolës po përhapet me ritme të shpejta, duke e çuar në 4.033 numrin e viktimave. Shumica e vendeve nëpër botë kanë rritur masat e sigurisë me 5 herë, për të parandaluar rrezikun.

Ebola, masa të larta sigurie në portin e Durrësit

Portalb - 12.10.2014

Lajme lidhur me temën Shtetasi britanik Colins Jeffry nuk ka vdekur nga virusi “Ebola” Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja Sot rezultatet nga Gjermania se a ka “Ebola” në Maqedoni ...

Konfirmohet rasti i dytë me Ebola në SHBA

Almakos - 12.10.2014

Departamenti i Shëndetësisë në Teksas të Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar se një punëtore shëndetësore ka rezultuar pozitive ndaj virusit vdekjeprurës Ebola.

Ja simptomat e virusit vdekjeprurës Ebola (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.10.2014

Virusi Ebola po përhapet mjaft shpejt dhe deri më tani ka shkaktuar 4.033 viktima. Shumica e vendeve nëpër botë, për shkak të virusit , ka marrë masa sigurie.

Hoteli Super 8 pëson shumë humbje. Kërkon ndihmë nga Qeveria

Alsat - 12.10.2014

Të gjitha rezervimet në hotelin ‘Super 8’ deri në fund të vitit por edhe një pjesë të vitit 2015, janë anuluar për shkak të frikës së turistëve, pas vdekjes së shtetasit britanik që u përfol si i ...

Tronditet Italia, Essien infektohet me Ebola

Portalb - 12.10.2014

Lajme lidhur me temën Ebola, masa të larta sigurie në portin e Durrësit Shtetasi britanik Colins Jeffry nuk ka vdekur nga virusi “Ebola” Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja Sot ...

Rast tjetër me Ebola në SHBA, preket një punëtore shëndetësore

SOT - 12.10.2014

Departamenti i Shëndetësisë në Teksas të Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar se një punëtore shëndetësore ka rezultuar pozitive ndaj virusit vdekjeprurës Ebola.

Rast tjetër me Ebola në SHBA, preket një punëtore shëndetësore

Portalb - 12.10.2014

Lajme lidhur me temën Tronditet Italia, Essien infektohet me Ebola Ebola, masa të larta sigurie në portin e Durrësit Rusia pengon anijet finlandeze Bosnjë: 72 për qind, rekord i të papunëve të rinj ...

Essien konfirmon: Nuk jam infektuar me Ebola

Lajmi.net - 12.10.2014

Ish-mesfushori i Milanit, njëkohësisht i Chelseas, Michael Essien ka konfirmuar se nuk është infektuar me virusin vdekjeprurës, Ebola. Pak më parë, nëpër media ka qarkulluar lajmi se mesfushori i ...

Ebola tremb Marokun: Shtyni Kupën e Afrikës!

BalkanWeb - 12.10.2014

Ebola fut në panik edhe futbollin. Epidemia vdekjeprurëse që ka përfshirë kontinentin afrikan, ka bërë që qeveria marokene t’i paraqesë Konfederatës Afrikane të Futbollit kërkesën për shtyrjen e ...

Simptomat e virusit Ebola

Koha.net - 12.10.2014

Virusi i Ebolës po përhapet me ritme të shpejta, duke e çuar në 4.033 numrin e viktimave. Shumica e vendeve nëpër botë kanë rritur masat e sigurisë me 5 herë, për të parandaluar rrezikun.

Ebola mund të vihet nën kontroll për 3 muaj

Koha.net - 12.10.2014

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Ebolën, David Nabarro, ka shfaqur shpresën se shpërthimi i sëmundjes mund të vihet nën kontroll brenda tre muajve.

Ebola prioritet për FMN, ofrohen miliona euro në luftën kundër shpërthimit të virusit

ABC News - 12.10.2014

Fondi Monetar Nderkombetar ka vene luften kunder Eboles ne krye te listet me prioritete,te bimdur se shperthimi masiv i ketij virusi,kercenon vec tjerash rrimekembjen ekonomike te vendeve te Afrikes ...

Rasti dytë me ebola në Amerikë

Koha.net - 12.10.2014

Një punëtor shëndetësor në Texas është testuar pozitiv me virusin ebola, pasi ishte kujdesur për një viktimë të kësaj sëmundje, kanë bërë të ditur zyrtarët.

Në Maqedoni nuk ka Ebola

Yll Press - 12.10.2014

Këtij lajmi i janë gëzuar 25 personat e izoluar në hotelin ku ndodhej 27-vjeçari britanikë. Disa prej tyre kanë lënë hotelin sapo kanë marrë vesh lajmin, ndërsa të tjerë do të rrijnë edhe disa ditë.

Teksas, një punonjëse spitali testohet pozitive me Ebolën

VOA - 12.10.2014

Zyrtarët në shtetin amerikan të Teksasit thonë se një punonjëse e shëndetësisë që ishte kujdesur për një pacient të prekur nga Ebola, i cili vdiq javën e kaluar, ka rezultuar pozitive për virusin.

Pasagjeri bën shaka në avion: “Jam me virusin Ebola”

Yll Press - 12.10.2014

Videoja u filmua nga pasagjerët e tjerë që ndodheshin në bord ku disa persona u frikësuan duke shtuar se pasagjeri nuk duhet ta bënte atë shaka të keqe.

SHBA, konfirmohet rasti i dytë me Ebola

Panorama - 12.10.2014

Aeroporti Ndërkombëtar në LA, SHBA Departamenti i Shëndetësisë në Teksas të Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar se një punonjëse shëndetësore ka rezultuar pozitive ndaj virusit vdekjeprurës Ebola.

Mjeku nga Teksas me ebola, rasti i dytë në SHBA

Ora news - 12.10.2014

Një mjek në spitalin që trajton pacientët me ebola në Teksas është infektuar me virusin vdekjeprurës, duke u bërë kështu rasti i dytë me ebola në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ebola përhapet frikshëm

Yll Press - 12.10.2014

Mbretëria e Bashkuar vendosi që pasagjerët që do të hyjnë në aeroportet e saj do të kalojnë nëpër disa kontrolle mjekësore. Këto ekzaminime do të bëhen për të verifikuar nëse ndonjë pasagjer do të ...

Në pregatitje prodhimi i vaksinës për Ebola-n, mund të jenë gati për 6 muaj

Gazeta Idea - 12.10.2014

Afrikë- Tre vaksina kundër virusit të tmerrshëm vdekjeprurës që ka përhapur panik në gjithë botën, Ebola, po krijohen në Rusi e sipas ministres vendase të Shëndetësisë, ato mund të jenë gati brenda 6 ...

Ebola, 41 përfaqësues të OKB-së dyshohet se janë infektuar

Vision Plus - 12.10.2014

Misioni paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara në Liberi ka vendosur 41 pjesëtarë të stafit nën “mbikëqyrje mjekësore”, pasi një anëtar ndërkombëtar i ekipit të tij mjekësor është diagnostikuar me Ebola ...

Cilat janë Simptomat e virusit Ebola !!

Shkupi24 - 12.10.2014

Virusi i Ebolës po përhapet me ritme të shpejta, duke e çuar në 4.033 numrin e viktimave. Shumica e vendeve nëpër botë kanë rritur masat e sigurisë me 5 herë, për të parandaluar rrezikun.

Ebola, e kontrollueshme

Vision Plus - 12.10.2014

Pas alarmit nga ana e zyrtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë se Ebola mund të përhapet me shpejtësi edhe në Evropë, zyrtarë të kombeve të bashkuara kanë thënë se sëmundja vdekjeprurëse ...

Ebola “mund të kontrollohet për 3 muaj”

InfoGlobi - 12.10.2014

David Nabarro i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Ebolën, shpreson se shpërthimi i sëmundjes mund të vihet nën kontroll brenda tre muajve.

Ebola, në portin e Durrësit rriten masat e sigurisë. Kontrolle e ndërgjegjësim

Gazeta Idea - 12.10.2014

Durrës- Paniku që ka shkaktuar frika e përhapjes së virusit vdekjeprurës Ebola, edhe në vendet fqinje, ka vënë në lëvizje autoritetet shqiptare. Ku janë marrë masa për të rritur sigurinë edhe në ...

Durrës: Masa sigurie kundër Ebolës

InfoGlobi - 12.10.2014

Si rezultat i përhapjes së shpejt të virusit ebola janë rritur masat e sigurisë edhe në pikën kufitare detare në Durrës. Ekipi i epidemiologëve të portit detar të Durrësit ka forcuar kontrollet dhe ...

Ebola mund të vihet nën kontroll brenda 3 muajsh

Gazeta Tema - 12.10.2014

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për Ebolan, David Nabarro, ka thënë se shpërthimi i sëmundjes mund të vihet nën kontroll brenda tre muajve.

Rasti më i fundit i Ebolas në SHBA Zyrtarët: Gabim nga stafi mjekësor

Shqiptarja - 12.10.2014

TEXAS- Mbi rastin më të fundit të infektimit me virusin Ebola në SHBA, një zyrtar i lartë i shëndetësisë ka deklaruar se është bërë qartazi një gabim nga stafi mjekësor ndërkohë që po trajtonte një ...

Shpresa për Ebolën, Nabarro: Përhapja mund të kontrollohet

AlbanianScreen - 12.10.2014

New York - Një shpresë për parandalimin e Ebolës vjen nga i dërguar i posaçëm i OKB-së për Ebolën, David Nabarro. Ai ka thënë për BBC se numri i rasteve me Ebola është duke u rritur por ...

Ebola, masa të larta sigurie në portin e Durrësit

Republika - 12.10.2014

Përhapja e shpejtë e virusit të Ebolës ka rritur masat e sigurisë edhe në pikën më të madhe kufitare detare në vend. Ekipi i epidemiologëve të portit detar të Durrësit ka forcuar kontrollet dhe marrë ...

Lajm tronditës: Infektohet me Ebola lojtari i Milanit?

Shprehja - 12.10.2014

Një lajm tronditës vjen nga Italia. Mesfushori ganez i Milanit, Michael Essien, është prekur nga virusi vdekjeprurës që po përhapet më të madhe në botë, Ebola.

Cila ishte arsyeja e vdekjes së shtetasit britanik?!

Albnews - 12.10.2014

Zyrtarisht mësohet se shtetasi britanik, i cili humbi jetën tri ditë më parë, në spitalin e Shkupit në Maqedoni, nuk ishte i prekur nga virusi Ebola, siç edhe u dyshua Zyrtarisht mësohet se shtetasi ...

Ebola rrezikon të shtyjë Kupën e Afrikës

Gazeta Start - 11.10.2014

Qeveria marokene ka kërkuar shtyrjen e Kupës së Afrikës në futboll, e programuar për t’u zhvilluar në këtë vend nga 17 janari deri më 8 shkurt 2015, për shkak të epidemisë së Ebolës.

41 paqeruajtës të OKB-së në rrezik nga Ebola

Gazeta Start - 11.10.2014

Misioni paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara në Liberi ka vendosur 41 pjesëtarë të stafit nën “mbikëqyrje mjekësore”, pasi një anëtar ndërkombëtar i ekipit të tij mjekësor është diagnostikuar me Ebola ...

Nuk ka Ebola në Maqedoni

Gazeta Start - 11.10.2014

Kanë rënë poshtë dyshimet se Maqedonia ka regjistruar rastin e parë të një pacienti të prekur nga Ebola. Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë bën me dije se pas analizave të kryera në Gjermani, ...

Foto prekëse: Varrimi i të porsalindurës dhe nënës së saj, vdiqën nga Ebola

Lajmi.net - 11.10.2014

Një grua e re në Liberi vdiq vetëm dy orë pasi lindi vajzën e saj pasi ishte e infektuar me Ebola. Edhe bebja vdiq pas katër ditësh. Diana Flomo, 36 vjeçare, vdiq menjëherë pasi lindi Diana Dormeyan.

Sot kuptohet nëse kishte Ebola në Maqedoni

Lajmi.net - 11.10.2014

Autoritete në Maqedoni do të presin në ankth deri sot pasdite, për të ditur nëse Ebola ka prekur këtë shtet. Analizat e pacientit britanik do të tregojnë nëse i ndjeri vuante nga ky virus.

Historiku i përhapjes së Ebolas (Video)

Albtime - 11.10.2014

Viti 2013 riktheu virusin vdekjeprurës të Ebolës në botë. Sipas studiuesve, rasti i parë ishte pikërisht dimrin e kaluar, kur një djalë dy vjeçar në Guinea, pas një kontakti me një kafshë të ...

Historiku i përhapjes së Ebolas (Video)

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Barroso: Cameron “po luan me zjarr” duke e kritikuar BE-në Shkup, britaniku i vdekur ishte ish drejtor i “Xhonson Meti” Deri më tani, asnjë shenjë të Ebolës në Maqedoni Pak e ...

Sot rezultatet nga Gjermania se a ka “Ebola” në Maqedoni

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Historiku i përhapjes së Ebolas (Video) Shkup, britaniku i vdekur ishte ish drejtor i “Xhonson Meti” Deri më tani, asnjë shenjë të Ebolës në Maqedoni Pak e besueshme që ebola të ...

A është Ebola një mashtrim i madh si gripi i derrit?

Shqipmedia - 11.10.2014

Në vitin 2009 një skandal i madh përfshiu Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Një panik botëror u shpërnda atëhere për “rrezikun e një katastrofe globale” prej gripit të derrave.

Sot, e vërteta për Ebolën në Maqedoni

Alsat - 11.10.2014

Autoritetet presin sot të mësojnë të vërtetën për shkakun e vdekjes së shtetasit britanik dy ditë më parë. Dyshohet se ky shtetas ka humbur jetën pasi ishte prekur nga sëmundja e Ebolës.

Ebola. Maroku kërkon shtyrjen e Kupës së Afrikës

ikub - 11.10.2014

Sipas te dhënave nga burime te sigurta, konfirmohet se shërbimi diplomatik i Bashkimit Europian u ka dërguar një letër ambasadoreve te shteteve anëtare, me ane të së cilës u kërkohet një mendim ne ...

Flet bashkëshortja e britanikut të mbyllur në karantinë

Zhurnal - 11.10.2014

Bashkëshortja e mikut të britanikut që ndërroi jetë, është e bindur se nuk bëhet fjalë për “Ebola”. Olga Inglish, bashkëshortja e Michael Inglish, i cili ndodhet i mbyllur në karantinë në hotelin ...

Maqedoni: Pasdite mbërrijnë rezultatet nga Gjermania për Ebolën

Almakos - 11.10.2014

Autoritetet shëndetësore në Maqedoni pritet të mësojnë këtë pasdite nëse shtetasi britanik që humbi jetën dy ditë më parë, ka qenë i prekur nga Ebola apo jo.

Sot, e vërteta për "Ebola"-n në Maqedoni

Albeu.com - 11.10.2014

Autoritetet presin sot të mësojnë të vërtetën për shkakun e vdekjes së shtetasit britanik dy ditë më parë. Dyshohet se ky shtetas ka humbur jetën pasi ishte prekur nga sëmundja e Ebolës.

Në karantinë 25 persona, mes tyre edhe një foshnjë

Zhurnal - 11.10.2014

Foto: Telegraf.mk - Në hotelin “Super 8” ndodhen gjithsej 25 persona të mbyllur në karantinë, mes tyre edhe një foshnjë. Mësohet se që të gjithë janë mirë, por në ankth, në pritje të rezultateve nga ...

Shehu: Ebola nuk përbën rrezik për Shqipërinë

Zhurnal - 11.10.2014

Një ditë pas vdekjes në Shkup të një shtetasi britanik, i dyshuar nga virusi Ebola, mjeku Tritan Shehu, ish-deputet i PD-së, nuk i vlerëson realiste alarmet se ky virus mund të përbëjë rrezik dhe për ...

Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Sot rezultatet nga Gjermania se a ka “Ebola” në Maqedoni Historiku i përhapjes së Ebolas (Video) Shkup, britaniku i vdekur ishte ish drejtor i “Xhonson Meti” Deri më tani, asnjë ...

Ebola shtyen Kupën e Afrikës ?

Alsat - 11.10.2014

Qeveria e Marokut ka kërkuar shtyrjen e Kupës së Kombeve të Afrikës për shkak të epidemisë së Ebolës.Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Sportit duke shpjeguar se kërkesa është bërë në mënyrë që të ...

Dyshimi për 'Ebola': Edhe një foshnjë ndodhet në karantinë, te hoteli në Shkup

Almakos - 11.10.2014

Sonte vonë duhet të arrijnë rezultatet nga analizat të kryera në Hamburg të Gjermanisë, të cilat duhet të tregojnë arsyen e vdekjes së shtetasit të Britanisë Kolin Xhefri.

Nuk ka ebola në Maqedoni

Alsat - 11.10.2014

Nuk ka ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në Maqedoni. Është vërtetuar se viktima e dy ditëve më parë, nuk ka qenë i sëmura nga ...

Ebola, 25 të izoluar në "Super 8", mes tyre edhe një foshnje

Albeu.com - 11.10.2014

Sonte vonë duhet të arrijnë rezultatet nga analizat e kryera në Hamburg të Gjermanisë, të cilat duhet të tregojnë arsyen e vdekjes së shtetasit britanik Kolin Xhefri.

Alarmi rezulton i rremë, në maqedoni nuk ka "Ebola"

Zhurnal - 11.10.2014

Shtetasi britanik Colins Jeffry nuk ka vdekur nga virusi “Ebola”. Rezultatet nga analizat që u kryen në laboratorin në Hamburg të Gjermanisë, thonë se vdekja nuk është si pasojë e virusit ...

Nuk ka ebola në Maqedoni

Lajm - 11.10.2014

Nuk ka ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në Maqedoni. Është vërtetuar se ish drejtori në ‘Xhonson Meti’,Xhefri Kolin nuk ka qenë i sëmurë nga ebola.

Konfirmohet! Maqedonia e paprekur nga Ebola

Albeu.com - 11.10.2014

Shërbimet Shëndetësore të Maqedonisë konfirmojnë se ky shtet nuk është prekur nga Ebola , duke hedhur poshtë dyshimet se kjo sëmundje e rrezikshme kish mbërritur në Ballkan, madje në vendin tonë ...

Vdekja e dyshuar në Maqedoni nuk kishte Ebola

Lajmi.net - 11.10.2014

Maqedonia ka përjashtuar virusin Ebola si shkaktar të vdekjes së një shtetasi britanik të enjten në një hotel të këtij vendi fqinj. Analizat e britanikut ishin dërguar në Gjermani për testime dhe ato ...

Maqedoni, konfirmohet se rasti i dyshuar me Ebola ka rezultuar negativ

SOT - 11.10.2014

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Arjan Bregu, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Drejtorin e Institutit të Shëndetit Publik në Maqedoni, Shaban Memeti, i cili i ka konfirmuar se pas ...

Definitive: S'ka Ebola në Maqedoni

Almakos - 11.10.2014

Nuk ka ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në Maqedoni. Është vërtetuar se ish drejtori në ‘Xhonson Meti’,Xhefri Kolin nuk ka qenë i sëmurë nga ebola.

Shtetasi britanik Colins Jeffry nuk ka vdekur nga virusi “Ebola”

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja Sot rezultatet nga Gjermania se a ka “Ebola” në Maqedoni Historiku i përhapjes së Ebolas (Video) Shkup, britaniku i vdekur ...

Daily Mail: britaniku vdiq nga alkooli i tepërt

Zhurnal - 11.10.2014

Foto: EPA - Mediet britanike dyshojnë se shkak për vdekjen e shtetasit Colins Jeffry është konsumimi i tepërt i alkoolit. Ndonëse rezultatet nga autopsia nuk kanë mbërritur ende, “Daily Mail”, duke ...

Mediat britanike: Colins nuk vdiq nga Ebola, por nga alkooli i tepërt

Lajmi.net - 11.10.2014

Mediat britanike dyshojnë se shkak për vdekjen e shtetasit tw tyre Colins Jeffry është konsumimi i tepërt i alkoolit. Ndonëse rezultatet nga autopsia nuk kanë mbërritur ende, “Daily Mail”, duke iu ...

Maqedoni. Analizat për Ebola rezultojnë negative

ikub - 11.10.2014

“Dua të informoj se rezultati ka arritur dhe është negativ, që do të thotë se pacienti nuk ishte me Ebola. Kemi informuar ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar dhe OBHS-në dhe kemi urdhëruar heqjen e ...

Historiku i përhapjes së Ebolas (Video)

Telegrafi - 11.10.2014

Viti 2013 riktheu virusin vdekjeprurës të Ebolës në botë. Sipas studiuesve, rasti i parë ishte pikërisht dimrin e kaluar, kur një djalë dy vjeçar në Guinea, pas një kontakti me një kafshë të ...

Virusi “Ebola”, “izolohet” kufiri me Maqedoninë

Panorama - 11.10.2014

Zv.ministri i Shëndetësisë, Klodian Rjepaj Rasti i shënuar me virusin “Ebola” në Maqedoni ka venë në lëvizje autoritetet tona shëndetësore, të cilat kanë ndërmarrë të gjitha masat për të parandaluar ...

Tritan Shehu: Ebola, sëmundje infektive si gjithë të tjerat, Nuk ka alarm për Shqipërinë

BalkanWeb - 11.10.2014

TIRANE -Tritan Shehu nuk sheh rrezik për virusin Ebola në Shqipëri. Sipas tij dhe alarmet që janë dhënë, nuk janë aq realiste. Politikani që njëkohësisht është dhe pedagog në Mjekësi, shprehet se ky ...

41 paqeruajtës të OKB-së në rrezik nga Ebola

Koha.net - 11.10.2014

Misioni paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara në Liberi ka vendosur 41 pjesëtarë të stafit nën “mbikëqyrje mjekësore”, pasi një anëtar ndërkombëtar i ekipit të tij mjekësor është diagnostikuar me Ebola ...

Në rrezik nga Ebola, 41 paqeruajtës të OKB-së

Telegrafi - 11.10.2014

Misioni paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara në Liberi ka vendosur 41 pjesëtarë të stafit nën “mbikëqyrje mjekësore”, pasi një anëtar ndërkombëtar i ekipit të tij mjekësor është diagnostikuar me Ebola ...

Zyrtare, Ebola s'ka prekur Maqedoninë. ISHP: Gatishmëri e plotë dhe survejim aktiv

BalkanWeb - 11.10.2014

MAQEDONI- Shërbimet Shëndetësore të Maqedonisë konfirmojnë se ky shtet nuk është prekur nga Ebola, duke hedhur poshtë dyshimet se kjo sëmundje e rrezikshme kish mbërritur në Ballkan, madje në vendin ...

Maqedoni, përgënjeshtrohet përhapja e Ebolës

Panorama - 11.10.2014

Në Maqedoni nuk ka përhapje të virusit Ebola. Ky është lajmi që vjen nga autoritetet maqedonasë, ndërkohë që paniku u përhap pas vdekjes së një shtetasi britanik në rrethana misterioze.

I vdekuri në Maqedoni nuk kishte ebola, thonë analizat

Koha.net - 11.10.2014

Maqedonia ka përjashtuar virusin ebola si shkaktar të vdekjes së një shtetasi britanik të enjten në një hotel. Analizat e britanikut ishin dërguar në Gjermani për testime dhe ato kanë rezultuar ...

Nuk ka Ebola në Maqedoni, dalin analizat: Anglezi nuk vdiq nga virusi

Ora news - 11.10.2014

Nuk ka Ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në vend. Pasi kanë ardhur përfundimet e analizave nga Gjermania është vërtetuar se viktima që humbi jetën pak ditë më parë, ...

Nuk ka ebola në Maqedoni

Yll Press - 11.10.2014

“Dëshirojë të informojë që sapo arriti rezultati nga laboratori në Hamburg dhe i njëjti për fat të mirë është negativ nga Ebola, që d.m.th pacienti nuk ka qenë i prekur nga virusi Ebola”, deklaroi ...

Vdekja e pacientit britanik në Shkup, jo nga Ebola

VOA - 11.10.2014

Tek pacienti britanik, i cili vdiq të enjten në Shkup nën dyshimin se ishte i prekur nga ebola, në fakt nuk është gjetur virusi vdekjeprurës. Doktor Jovanka Kostovska, udhëheqëse e sektorit për ...

Historiku i përhapjes së Ebolas (Video)

Ilirida - 11.10.2014

Viti 2013 riktheu virusin vdekjeprurës të Ebolës në botë. Sipas studiuesve, rasti i parë ishte pikërisht dimrin e kaluar, kur një djalë dy vjeçar në Guinea, pas një kontakti me një kafshë të ...

A a ka “Ebola” në Maqedoni!

InfoGlobi - 11.10.2014

Rezultatet se a ka depërtuar virusi Ebola edhe në Maqedoni, pritët të mësohen të shtunën pasdite. Sipas autoriteteve rezultatet nga laboratori gjerman, të cilat do të të tregojnë të vërtetën e ...

Rreziku nga virusi Ebola, Maroku:  Duhet të shtyhet 'Kupa Afrika 2015'

Shqiptarja - 11.10.2014

Qeveria e Marokut, vendit pritës të Kupës Afrika 2015, thotë se ky kampionat futbolli duhet të shtyhet për shkak të epidemisë së Ebolës. Kompeticioni është parashikuar të mbahet nga 17 janari deri më ...

Sot, e vërteta për Ebolën në Maqedoni

Vision Plus - 11.10.2014

Autoritetet maqedonase pritet që sot të mësojnë të vërtetën për shkakun e vdekjes së shtetasit britanik dy ditë më parë. Dyshohet se ky shtetas ka humbur jetën pasi ishte prekur nga sëmundja e Ebolës.

Pelegrinet e haxhit mund te sjellin Ebolen ne Maqedoni

Shqiperia - 11.10.2014

Mbi 1 mijë pelegrinë nga Maqedonia që iu bashkuan haxhit në Mekë do t’i nënshtrohen kontrolleve të rrepta mjekësore nga dyshimet se mos janë prekur nga Ebola.

Maqedoni: Pasdite mbërrijnë rezultatet nga Gjermania për Ebolën

Vision Plus - 11.10.2014

Autoritetet shëndetësore në Maqedoni pritet të mësojnë këtë pasdite nëse shtetasi britanik që humbi jetën dy ditë më parë, ka qenë i prekur nga Ebola apo jo.

Analizat, Zyra e Shëndetësisë në Shkup: S'ka Ebola në Maqedoni

Shqiptarja - 11.10.2014

Zyra e Shëndetësisë në Shkup konfirmon se në përfundim të analizave ka rezultuar se nuk ka prani të virusit Ebola në vend. Rezultatet e mbërritura nga laboratori i specializuar gjerman në Hamburg, ...

Ebola rrezik për Shqipërinë? Shehu: S’ka të dhëna dhe as vend për panik

Gazeta Idea - 11.10.2014

Tiranë- Nuk ka asnjë të dhënë objektive për një shqetesim aq më shumë për panik që rajoni ynë dhe Shqipëria të jenë në rrezik nga përhapja e virusit vdekjeprurës Ebola, tha sot Tritan Shehu.

Pasdite do të dihet nëse biznesmeni Kolin Xhefri kishte Ebola

Tetova Sot - 11.10.2014

Pasdite pritet të arrijnë rezultatet e laboratorit nga Hamburgi, ku është duke hetuar nëse i vdekuri britanik ishte një pacienti me Ebola. Edhe pse zyrtarët e shëndetësisë besojnë se ka gjasat janë ...

Masa në pikat kufitare me Maqedoninë për Ebolën

Vision Plus - 11.10.2014

Përhapja në përmasa alarmante të virusit të Ebolas në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Maqedoni ka vënë në lëvizje Ministrinë tonë të Shëndetësisë.

Edhe një foshnjë në karantinë në hotelin te Mavrovasja

Shkupi24 - 11.10.2014

Sonte vonë duhet të arrijnë rezultatet nga analizat të kryera në Hamburg të Gjermanisë, të cilat duhet të tregojnë arsyen e vdekjes së shtetasit të Britanisë Kolin Xhefri.

Tritan Shehu: Ebola sëmundje infektive si gjithë të tjerat, s’ka alarm për Shqipërinë

AMA-News - 11.10.2014

Tritan Shehu nuk sheh rrezik për virusin Ebola në Shqipëri. Sipas tij dhe alarmet që janë dhënë, nuk janë aq realiste. Politikani që njëkohësisht është dhe pedagog në Mjekësi, shprehet se ky virus ...

Maqedonia: Nuk jemi prekur nga Ebola

AMA-News - 11.10.2014

Shërbimet Shëndetësore të Maqedonisë konfirmojnë se ky shtet nuk është prekur nga Ebola, duke hedhur poshtë dyshimet se kjo sëmundje e rrezikshme kish mbërritur në Ballkan, madje në vendin tonë ...

Nuk ka Ebola në Maqedoni, shtetasi britanik s’ishte infektuar nga virusi

Gazeta Idea - 11.10.2014

Maqedoni- Shtetasi Britanik i cili ndërroi pak ditë më parë në Maqedoni nuk ka qenë i prekur nga virusi Ebola. Sot janë bërë publike rezultatet e analizave dhe kanë treguar se nuk ka qenë ky shkaku i ...

Alarmi rezulton i rremë, në Maqedoni nuk ka “Ebola”

Ilirida - 11.10.2014

Shtetasi britanik Colins Jeffry nuk ka vdekur nga virusi “Ebola”. Rezultatet nga analizat që u kryen në laboratorin në Hamburg të Gjermanisë, thonë se vdekja nuk është si pasojë e virusit ...

Zyrtare: Nuk ka Ebola në Maqedoni

Tetova Sot - 11.10.2014

Nga testet labatorike të analizuara në Gjermani, konfirmohet se britaniku i cili vdiq në Shkup para dy ditëve në qendrën “Mavrovasja” në hotelin “Super 8″, nuk ka qenë i infektuar me Ebola.

Analizat: S’ka ebola në Maqedoni

Vision Plus - 11.10.2014

Maqedonia nuk është prekur nga virusi i Ebolës. Shtetasi britanik Kolin Xhefri, i cili ndërroi jetë të enjten pasi shfaqi simptoma të dyshimta, nuk vuante nga sëmundja që po terrorizon shumë vende.

Definitive: S’ka Ebola në Maqedoni

Shkupi24 - 11.10.2014

Nuk ka ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në Maqedoni. Është vërtetuar se ish drejtori në ‘Xhonson Meti’,Xhefri Kolin nuk ka qenë i sëmurë nga ebola.

Historiku i përhapjes së Ebolas (Video)

Republika - 11.10.2014

Harta e kësaj epidemie të rrezikshme u përhap me ritme të shpejta, nga Guinea në Liberi dhe në Sierra Leone. Vetëm në Afrikën Perëndimore, deri më sot numërohen rreth 7000 viktima dhe ky kontinent ...

Sot rezultatet nga Gjermania se a ka “Ebola” në Maqedoni

Republika - 11.10.2014

Pasditen e së shtunës pritet të mësohet nëse virusi “Ebola” ka depërtuar edhe në Maqedoni. Autoritet bënë me dije se rezultatet nga laboratori gjerman, që duhet të tregojnë të vërtetën e vdekjes së ...

Kosovë, Qeveria ngre grup të posaçëm pune për Ebolën

AlbanianScreen - 11.10.2014

Prishtinë - Numri i viktimave nga sëmundja vdekjeprurëse, Ebola, është rritur nga 3,400 në 3,879, ka njoftuar të mërkurën, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Rezultatet laboratorike: Nuk ka Ebola në Maqedoni

Republika - 11.10.2014

Ministria e Shëndetësis ka shpallur rezultatet nga laboratori i specializuar në Gjermani ku thuhet se britaniku i cili para dy ditëve vdiq në Klinikën Infektive nuk ka qënë i infektuar me virusin ...

Nuk ka ebola në Maqedoni

Shprehja - 11.10.2014

Nuk ka ebola në Maqedoni, kështu kanë informuar sot shërbimet shëndetësorë në Maqedoni. Është vërtetuar se ish drejtori në ‘Xhonson Meti’,Xhefri Kolin nuk ka qenë i sëmurë nga ebola.

Zyrtare: Nuk ka Ebola në Maqedoni

Albnews - 11.10.2014

Nga testet labatorike të analizuara në Gjermani, konfirmohet se britaniku i cili vdiq në Shkup para dy ditëve në qendrën “Mavrovasja” në hotelin “Super 8″, nuk ka qenë i infektuar me Ebola.

Haxhinjtë do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e institucioneve shëndetësore

Radio Vala - 11.10.2014

Shkup, 11 tetor - Rreth 1 mijë haxhi të cilët po qëndrojnë në Mekë, pas kthimit nga Haxhi në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e Institucioneve shëndetësore dhe ato epidemiologjike.

Shakaja tronditëse në avion: “Jam me Ebola, ju do të...” (video)

Gazeta Start - 10.10.2014

Alarm gjatë ditës së djeshëm është vënë një avion i cili udhëtonte nga SHBA për në Republikën Domenikane, kur një pasagjerë ka bërtitur “Unë kam Ebola, ju do infektoheni të gjithë”.

ISIS mund të shpërndajë Ebolën në Perëndim

Gazeta Start - 10.10.2014

Grupi terrorist i ISIS mund të përdorë virusin Ebola si një armë për shkatërrimin e Perëndimit, bëjnë me dije ekspertët ushtarakë. Virusi vdekjeprurës transmetohet nga kontakti direkt me personin e ...

Msh: vdekja e britanikut, Shanset e mëdha që nuk bëhet fjalë për Ebola

Zhurnal - 10.10.2014

Po bëhen analizat laboratorike e të gjithave mostrave të marra dhe janë dërguar në Gjermani për të gjetur arsyen e vërtetë për vdekjen e qytetarit britanik, i cili vdiq sot pasdite në Klinikën për ...

Sot mësohen rezultatet se a ka ebola në Maqedoni

Albtime - 10.10.2014

Sot pasdite pritet të mësohet se a është i pranishëm virusi ‘ebola’ në Maqedoni. Autoritetet e Ministrisë së Shëndetësisë në Shkup kanë bërë të ditur se sot pritet të mbërrijnë rezultatet nga ...

Enti Anglez për shëndet publik: pak e mundshme që i vdekuri ka pasur ebolë

Zhurnal - 10.10.2014

Përfaqësues të Entit Anglez për Shëndet Publik thonë se është pak e besueshme që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë e shkaktuar nga ebola, edhe krahas simptomave të ngjashme.

Pak e besueshme që ebola të jetë arsyeja për vdekjen e shtetasit anglez

Portalb - 10.10.2014

Lajme lidhur me temën Ebola rrezikon edhe sistemet moderne shëndetësore OBSH: E pamundur ndalja e përhapjes së Ebolës në Evropë Obama: Thirrje për ndihmë më të madhe kundër Ebolës Ebola mbërrin në ...

Pak e besueshme që ebola të jetë arsyeja për vdekjen e shtetasit anglez

Albtime - 10.10.2014

Përfaqësues të Entit anglez për shëndet publik thonë se është pak e besueshme që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë e shkaktuar nga ebola, edhe krahas simptomave të ngjashme.

Autoritetet shëndetësore britanike: Pak është e besueshme se i vdekuri në Maqedoni ka pasur ebolë

Almakos - 10.10.2014

Përfaqësues të Entit anglez për shëndet publik thonë se është pak e besueshme që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë e shkaktuar nga ebola, edhe krahas simptomave të ngjashme.

Vdekja e britanikut, Maqedonia në pritje të rezultateve për virusin Ebola

SOT - 10.10.2014

Një shtetas anglez ka gjetur vdekjen ditën e djeshme në rrethana të dyshimta në Maqedoni. Kjo e fundit është në panik, pasi shtetasi anglez dyshohet të ketë vdekur nga ethet hemorragjikë nga virusi i ...

“Kam Ebola”. 250 njerëz panik në avionin e USA Airlines ( Foto + Video )

Albtime - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia -Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam Ebolan”.

Formohet grupi i posaçëm për të parandaluar përhapjen e virusit Ebola

Lajmi.net - 10.10.2014

Kryeministri Hashim Thaçi ka takuar të premten ministrin e Shëndetësisë, Ferid agani dhe atë të Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, me të cilët ka diskutuar mbi rrezikun e përhapjes së virusit ...

Në BE janë regjistruar tetë raste të të infektuarve me ebolën

Idividi - 10.10.2014

Bruksel, 8 tetor 2014 (MIA) - Në Bashkimin Evropian janë regjistruar tetë raste të personave të infektuar me ebolë, deklaroi zëdhënësi i KE-së Frederik Vensan.

Grevë e rreth 200 të punësuarve në aeroportin njujorkez për shkak të rrezikut nga ebola

Idividi - 10.10.2014

Nju-Jork, 10 tetor 2014 (MIA) - Rreth 200 të punësuar, të angazhuar për pastrimin e aeroplanëve në aeroportin njujorkez "La Guardia", dje hynë në grevë për shkak të rrezikut nga infektimi me viusin ...

Autoritetet shëndetësore britanike: Pak është e besueshme se i vdekuri në Maqedoni ka pasur ebolë

Idividi - 10.10.2014

Shkup, 10 tetor 2014 (MIA) - Përfaqësues të Entit anglez për shëndet publik thonë se është pak e besueshme që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë e shkaktuar nga ebola, edhe krahas ...

Ebola, Thaçi: Të merren masa për parandalim

ikub - 10.10.2014

Pas raportimeve për një rast të një të dyshuari me Ebola në shtetin maqedonas, kryeministri i Kosovës është shprehur se duhet të merren masa për të parandaluar përhapjen e këtij virusi të rrezikshëm.

“Kam Ebola”. 250 njerëz panik në avionin e USA Airlines

Almakos - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia -Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam Ebolan”.

Ebola, MSH: Asnjë rast në Shqipëri, janë marrë masat

ikub - 10.10.2014

Gjatë një deklarate për shtyp, zv/ministri i Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj, ka folur për virusin Ebola, rrezikun dhe masat e marra. Ndërkohë që virusi Ebola vazhdon të përhapet dhe rrisë numrin e ...

Frika nga Ebola: shqipëria "skanon" Maqedoninë

Zhurnal - 10.10.2014

Përhapja në përmasa alaramente të virusit të Ebolas në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Ballkan, në vendin fqinjë Maqedoninë, ka vënë në lëvizje Ministrinë tonë të ...

Virusi "Ebola", MSH: Asnjë rast në Shqipëri

SOT - 10.10.2014

Përhapja në përmasa alarmante e virusit të "Ebolas" në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Ballkan, në vendin fqinjë Maqedoninë, ka vënë në lëvizje Ministrinë tonë të ...

Kosova me rrezikshmëri të ulët nga virusi Ebola

Evropaelire - 10.10.2014

Numri i viktimave nga sëmundja vdekjeprurëse, Ebola, është rritur nga 3,400 në 3,879, ka njoftuar të mërkurën, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Frika nga Ebola: Shqipëria "skanon" Maqedoninë

Lajmi.net - 10.10.2014

Përhapja në përmasa alarmante të virusit të Ebolas në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Ballkan, në vendin fqinjë Maqedoninë, ka vënë në lëvizje Ministrinë ...

Shkup, britaniku i vdekur ishte ish drejtor i “Xhonson Meti”

Portalb - 10.10.2014

Lajme lidhur me temën Deri më tani, asnjë shenjë të Ebolës në Maqedoni Pak e besueshme që ebola të jetë arsyeja për vdekjen e shtetasit anglez Ebola rrezikon edhe sistemet moderne shëndetësore OBSH: ...

Ebola, Maqedonia dërgon në Gjermani mostra gjaku

Lajm - 10.10.2014

Autoritetet shëndetësore maqedonase i kanë dërguar në një laborator në Gjermani mostrat e gjakut të shtetasit britanik, i cili vdiq dje në Shkup nën rrethana të dyshuara se kishte të bënte me virusin ...

Britaniku i vdekur në Shkup ishte drejtor i "Xhonson Meti"

Albeu.com - 10.10.2014

Britaniku 58-vjeçar, Kolin Xhefri , që ka vdekur dje nga sëmundja e Ebolës ishte drejtor i "Xhenson Meti ". Ai ka pasur funksion nga Qeveria e Maqedonisë, duke mbajtur postin si njeriu i parë në ...

Britaniku i vdekur në Shkup ishte drejtor i "Xhonson Meti"

Lajm - 10.10.2014

Britaniku 58-vjeçar, Kolin Xhefri, që ka vdekur dje në Shkup ishte drejtor i "Xhenson Meti". Ai ka pasur funksion nga Qeveria e Maqedonisë, duke mbajtur postin si njeriu i parë në Këshillin për ...

Në Kosovë nuk ka rrezik nga Ebola (video)

Lajmi.net - 10.10.2014

Kosova deri më tani nuk është prekur nga sëmundja vdekjeprurëse e Ebola, dhe se momentalisht nuk rrezikohet nga një sëmundje e tillë, thanë përfaqësues të shëndetësisë dhe sigurisë në një konferencë ...

Shkup: “Gjasa të vogla” që pacienti i vdekur e kishte Ebolën

Evropaelire - 10.10.2014

Të shtunën pasdite priten analizat laboratorike të të gjitha mostrave të marra, të cilat janë dërguar në Gjermani, për të gjetur shkaqet e vdekjes së qytetarit britanik, të enjten pasdite në Klinikën ...

Ebola, Maqedonia dërgon në Gjermani mostra gjaku

Almakos - 10.10.2014

Autoritetet shëndetësore maqedonase i kanë dërguar në një laborator në Gjermani mostrat e gjakut të shtetasit britanik, i cili vdiq dje në Shkup nën rrethana të dyshuara se kishte të bënte me virusin ...

Britaniku që vdiq dje, ka patur funksion zyrtarë nga Qeveria e Shkupit

Albtime - 10.10.2014

Britaniku pesëdhjetë e tetë vjeçar, Kolin Xhefri vdiq dje pasdite në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup, me dyshimet se është i prekur nga ebola.

Ebola, Maqedonia dërgon në Gjermani mostra gjaku

Albtime - 10.10.2014

Autoritetet shëndetësore maqedonase i kanë dërguar në një laborator në Gjermani mostrat e gjakut të shtetasit britanik, i cili vdiq dje në Shkup nën rrethana të dyshuara se kishte të bënte me virusin ...

Nesër rezultatet nga gjermania. a ka "Ebola" në Maqedoni?

Zhurnal - 10.10.2014

Pasditen e së shtunës pritet të mësohet nëse virusi “Ebola” ka depërtuar edhe në Maqedoni. Autoritet bënë me dije se rezultatet nga laboratori gjerman, që duhet të tregojnë të vërtetën e vdekjes së ...

Historiku i përhapjes së Ebolas

Lajmi.net - 10.10.2014

Viti 2013 riktheu virusin vdekjeprurës të Ebolës në botë. Sipas studiuesve, rasti i parë ishte pikërisht dimrin e kaluar, kur një djalë 2-vjeçar në Guinea, pas një kontakti me një kafshë të infektuar ...

Një britanik vdes në Maqedoni, dyshohet nga Ebola

VOA - 10.10.2014

Britania do të fillojë të shtojë monitorimin e pasagjerëve që vijnë nga Afrika Perendimore në dy aeroportet e Londrës dhe stacionin Eurostar të trenit ndërsa një vdekje e dyshuar nga Ebola e një ...

Vihet në dyshim vdekja e anglezit nga ebola në Maqedoni

Koha.net - 10.10.2014

Londër, 10 tetor - Përfaqësues të Entit anglez për shëndet publik thonë se është pak e besueshme që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë e shkaktuar nga ebola, edhe krahas simptomave të ...

Vdekja e britanikut në Shkup, Maqedonia në pritje të rezultateve për virusin Ebola

BalkanWeb - 10.10.2014

SHKUP- Shkupi në panik nga dyshimet për mbërritjen e virusit të Ebolas në Maqedoni! Fill pas vdekjes së një shtetasi anglez, ditën e djeshme në rrethana të dyshimta, si të etheve hemorragjike nga ...

Panik në aeroplan, për shkak të shakasë së pakripur: E kam Ebolan, të gjithë jeni... (Video)

Telegrafi - 10.10.2014

Ebola ishte shkaku i incidentit të fluturimit të US Airways nga Filadelfia në Republikën Domenikane, dhe e gjithë kjo për shkak të një udhëtari të cilit i dukej qesharake që 290 udhëtarëve t’ju thotë ...

Thaçi takon ministrat Agani e Rexhepi, bisedon për ebolën

Koha.net - 10.10.2014

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes rrjetit social facebook, bëri të ditur takimin me ministrat, po ashtu në detyrë, Ferid Agani, i Shëndetësisë, dhe Bajram Rexhepi, i Brendshëm.

Përhapet alarmi për virusin e “Ebolas”. Raste të dyshuara në Qipro, Pragë dhe në periferi të Parisit

ABC News - 10.10.2014

Mediat ndërkombëtare përqendrojnë vëmendjen në gjendjen e alarmit si pasojë e përhapjes së virusit të ebolës, duke marrë parasysh rastet e regjistruara si të dyshuara në qytete të ndryshme të Europës.

Thaçi me masa kundër përhapjes së Ebolas!

Telegrafi - 10.10.2014

Pas përhapjes së virusit vdekjeprurës Ebola edhe në Evropë, duket se edhe Kosova do të marr masa rreth parandalimit të kësaj sëmundjeje. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me ministrin ...

Thaçi grup të posaçëm për parandalimin e Ebolas në Kosovë

BalkanWeb - 10.10.2014

PRISHTINE -Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka ngritur “një grup pune të posaçëm ndër-institucional, i cili do të merret hapat e nevojshëm për të vëzhguar gjendjen dhe parandaluar ...

Alarmi i ekspertëve: ISIS mund të shpërndajë Ebolën në Perëndim

Ora news - 10.10.2014

Kombinimi Ebola-ISIS mund t’i shkaktojë perëndimit dëme shkatërrimtare. Ky është alarmi i ngritur nga ekspertë ushtarakë, të cilët mendojnë se militantët e Shtetit Islamik mund të vetëinfektohen me ...

“Kam ebolë!” panikos 250 pasagjerë në avionin e USA Airlines [video]

Koha.net - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia - Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam ebolën!”.

Virusi Ebola, MSH: Asnjë rast në Shqipëri, mbikëqyrje kufirit me Maqedoninë e më gjerë

BalkanWeb - 10.10.2014

TIRANE- Përhapja në përmasa alaramente të virusit të Ebolas në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Ballkan, në vendin fqinjë Maqedoninë, ka vënë në lëvizje Ministrinë ...

Rreziku nga Ebola, Rrjepaj: Asnjë rast i dyshuar, kemi marrë të gjitha masat

Ora news - 10.10.2014

Tiranë- Virusi vdekjeprurës i Ebolas po përhapet me shpejtësi të madhe dhe rasti më i fundit i raportuar në Maqedoni e bën më të prekshëm rrezikun për vendin tonë.

Dyshimet për ebola në Maqedoni

ABC News - 10.10.2014

Kufoma e biznesmenit 58 vjeçar britanik Kolin Xhefri, i cili dyshohet se ka vdekur si pasojë e sëmundjes vdekjeprurëse Ebola është mbyllur hermetikisht në Klinikën e patologjisë në Shkup.

Kosovë: Grup punues për parandalimin e ebolës

VOA - 10.10.2014

Kryeministri i Kosovës tha se ka urdhëruar ngritjen e një grupi punues pas raportimeve për një rast të dyshuar me ebola në Maqedoni. Në Kosovë, kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, tha se ka ...

Asnjë i prekur me ebola në Shqipëri, mbikëqyrje kufirit me Maqedoninë

Koha.net - 10.10.2014

Shqipëria nuk ka asnjë rast të prekur me virusin ebola. Institucionet e këtij vendi zotohen se kanë situatën nën kontroll dhe se kanë kapacitetet e mjaftueshme për trajtimin e saj.

Dyshime për “Ebolan” edhe në Shqipëri

ABC News - 10.10.2014

Dyshime per te prekur nga virusi Ebola ka pasur dhe ne vendin tone, por sipas shefes se departamentit te semundjeve infektive ne Institutin e Shendetit Publik, nuk jane konfirmuar.

Ebola, MSH: Vëmendje e shtuar, por asnjë rast. Në pikat kufitare mungojnë grupet e kontrollit

Panorama - 10.10.2014

TIRANE- Zevendesministri i Shendetesise, Klodian Rjepaj qetesoi shqiptaret, duke thene se nuk kemi asnje rast te Eboles ne vendin tone, por terhoqi vemendjen duke i keshilluar te bejne kujdes per ...

Ebola, Maqedonia dërgon në Gjermani mostra gjaku

VOA - 10.10.2014

Autoritetet shëndetësore maqedonase i kanë dërguar në një laborator në Gjermani mostrat e gjakut të shtetasit britanik, i cili vdiq dje në Shkup nën rrethana të dyshuara se kishte të bënte me virusin ...

Në Kosovë s’ka të infektuar me virusin Ebola

Koha.net - 10.10.2014

Nuk ka asnjë të sëmurë dhe as të dyshuar me Ebola në Kosovë, Kështu u tha në konferencën e përbashkët për media të ministrave Ferid Agani, Bajram Rexhepi dhe të drejtorit të IKSHP-së, Naser Ramadani.

Masa globale kundër përhapjes së Ebolës

VOA - 10.10.2014

Epidemia e Ebolës ka nxitur një përgjigje globale, në përpjekje për zbulimin e rasteve dhe për ta luftuar atë. Britania do të fillojë të shtojë monitorimin e pasagjerëve që vijnë nga Afrika ...

Kosovë, nuk ka asnjë të sëmurë apo të dyshuar me Ebola

BalkanWeb - 10.10.2014

PRISHTINE - Në Kosovë nuk ka asnjë rast të sëmurë dhe asnjë rast të dyshuar me Ebola, deklaroi sot pasdite në një konferencë për mediat Naser Ramadani, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë ...

Në Kosovë s’ka të infektuar me virusin Ebola

Ora news - 10.10.2014

Nuk ka asnjë të sëmurë dhe as të dyshuar me Ebola në Kosovë, Kështu u tha në konferencën e përbashkët për media të ministrave Ferid Agani, Bajram Rexhepi dhe të drejtorit të IKSHP-së, Naser Ramadani.

Gjermania tregon nesër në Maqedoni ka virus Ebola

Koha.net - 10.10.2014

Pasditen e së shtunës pritet të mësohet nëse virusi “Ebola” ka depërtuar edhe në Maqedoni. Autoritet bënë me dije se rezultatet nga laboratori gjerman, që duhet të tregojnë të vërtetën e vdekjes së ...

Vetëdijesimi për Ebolën në dorën e artistit italian [video]

Koha.net - 10.10.2014

Sikurse që institutet qeveritare mundohen të mbrojnë banorët e tyre nga shpërndarja e virusit vdekjeprurës “Ebola”, një artist italian ka vendosur që të bëj njëjtën gjë por në mënyrën e vet – duke ...

Dyshimi në Ebola, Maqedonia ‘mbyll’ hotelin

InfoGlobi - 10.10.2014

Po mbahet në karantinë hoteli i Maqedonisë, ku kishte qëndruar shtetasi i huaj , i cili ka vdekur vetëm dy orë pas largimit nga hoteli dhe dërgimit të tij në spitalin e Shkupit, kanë njoftuar ...

Maqedonia në pritje të ethshme për ebolën, në spitalin e Shkupit vdes një britanik me simptoma të ngjashme

Respublica - 10.10.2014

Ethe paniku në Maqedoni. Vdekja e britanikut ka bërë në një spital të Shkupit mjekët të ngrejnë dyshimin se ai kishte simptoma të ebolas. Rezultatet përfundimtare pritet të mbërrijnë nga Gjermania.

Ebola po bëhet më e rrezikshme se HIV/AIDS

Ilirida - 10.10.2014

Zyrtarë shëndetësore amerikan, kanë bërë të ditur se Ebola është një nga sfidat më të mëdha, madje edhe më shumë se HIV/AIDS. Përhapja e shpejtë e Ebolas që po ndodhë në glob, ka bërë që shumë ...

Ebola afër Shqipërisë?Maqedonia 'Mos bëni panik, presim analizat'

Shqiptarja - 10.10.2014

SHKUP - Një britanik i dyshuar se mund të jetë prekur nga virusi vdekjeprurës i Ebolës ka ndërruar jetë një ditë më parë në shtetin fqinj të Maqedonisë, ndërsa raportet mjekësore të atjeshme thonë se ...

Studiuesit: Virusi Ebola mund të përhapet edhe nga ajri

Gazeta Tema - 10.10.2014

Bota është alarmuar nga përhapja e virusit vdekjeprurës Ebola, ose njohur ndryshe si sëmundja e etheve hemoragjike. Por nëse deri tashmë ishte thënë nga ekspertët se infektimi nga ky virus mund të ...

Dyshime për shfaqjen e Ebola-s edhe në Qipro

Gazeta Idea - 10.10.2014

Qipro- Pas Maqedonisë edhe në Qipro është shtuar frika për mbërritjen e virusit Ebola. Agjencia e lajmeve “MIA”, e cila u referohet mediave greke, shkruan se një student nga Togoja ka shfaqur ...

VIDEO/ “Kam Ebola”. 250 njerëz panik në avionin e USA Airlines

Gazeta Tema - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia -Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam Ebolan”.

A ka hyrë Ebola në Maqedoni?

Vision Plus - 10.10.2014

Brenda 24 orëve të ardhshme do të marrë fund ankthi nëse ka mbërritur ose jo Ebola në shtetin fqinj maqedoni. Autoritetet e klinikës infektive të shkuti kanë dërguar ne Gjermani analizat e pacientit ...

Rreziku nga Ebola, Thaçi urdhëron  ngritjen e një grupi për parandalim

Shqiptarja - 10.10.2014

Kryeministri Hashim Thaçi ka urdhëruar ngritjen e një grupi të posaçëm pune, pas raportimeve për një rast të dyshuar me Ebola në Maqedoni. Këtë të premte, ai ka zhvilluar një takim pune me ministrin ...

“Kam Ebola”. 250 njerëz panik në avionin e USA Airlines (VIDEO)

Tetova Sot - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia -Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam Ebolan”.

Kosova merr masa kundër virusit Ebola

Gazeta Idea - 10.10.2014

Kosovë- Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook ka bërë të ditur se sot ka zhvilluar një takim me ministrin e Shëndetësisë, Ferid Agani dhe atë të Brendshëm, ...

Ebola, Rrjepaj: Asnjë rrezik për  Shqipërinë, i kemi marrë masat

Shqiptarja - 10.10.2014

TIRANE - Shqipëria nuk duhet t’i trembet virusit vdekjeprurës Ebola, pasi deri më tani janë marrë të gjitha masat parandaluese. Në një deklaratë për mediat, zëvendësministri i Shëndetësisë, Klodian ...

Masa kundër Ebolës, Rrjepaj: Asnjë rast në vend, shqiptarët s’paraqesin rrezik

Gazeta Idea - 10.10.2014

Tiranë- Teksa përhapja e virusit Ebola ka marrë përmasa alarmante në Afrikë dhe ka shënuar raste edhe në Europë, zëvendësministri i Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj, tha sot se janë marrë të gjitha ...

Alarmi i ekspertëve: ISIS mund të shpërndajë Ebolën në Perëndim

Tetova Sot - 10.10.2014

Kombinimi Ebola-ISIS mund t’i shkaktojë perëndimit dëme shkatërrimtare. Ky është alarmi i ngritur nga ekspertë ushtarakë, të cilët mendojnë se militantët e Shtetit Islamik mund të vetëinfektohen me ...

Ministria e Shëndetësisë deklaron se nuk ka asnjë rast të dyshuar me "Ebola" në Shqipëri. Po mbikëqyret kufiriri me ...

Respublica - 10.10.2014

Përhapja e virusit “Ebola” në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Maqedoninë fqinjë, ka vënë në lëvizje Ministrinë Shqiptare të Shëndetësisë.

Thaçi – ta parandalojmë Ebolën

InfoGlobi - 10.10.2014

Kryeministri në largim i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka ngritur “një grup pune të posaçëm ndër-institucional, i cili do të merret hapat e nevojshëm për të vëzhguar gjendjen dhe parandaluar ...

Gjendje gatishmërie për Ebolan

Vision Plus - 10.10.2014

Shqipëria shpall gjendjen e gatishmërisë ndaj virusit Ebola. Tashme qe sëmundja vdekjeprurëse ka hyre ne Europe dhe një tjetër rast dyshohet ne Maqedoninë fqinje, autoritetet shëndetësore apelojnë ...

Ministria e Sëndetësisë: Nuk ka asnjë rast të Ebolas, monitorim i rreptë

AMA-News - 10.10.2014

Përhapja në përmasa alaramente të virusit të Ebolas në disa vende të botës, por dhe dyshimi për rastin e parë të shfaqur në Ballkan, në vendin fqinjë Maqedoninë, ka vënë në lëvizje Ministrinë tonë të ...

ISIS mund të përdorë Ebolan për sulm ndaj Perëndimit

AMA-News - 10.10.2014

Terroristët e Shtetit Islamik ISIS mund ta përdorin virusin vdekjeprurës Ebola si “armë” për të sulmuar Perëndimin. Ekspertët bëjnë të ditur se militantët e ISIS mund të vetë-infektohen me virusin në ...

S’ka të dyshuar me Ebola në Kosovë

InfoGlobi - 10.10.2014

Nuk ka asnjë rast të sëmurë dhe asnjë rast të dyshimtë me EBOLA në Kosovë, ka deklaruar në një konferencë për media Naser Ramadani, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës.

Ebola, në Shqipëri nuk ka asnjë rast të dyshuar

Gazeta Tema - 10.10.2014

Në Shqipëri nuk ka asnjë rast të dyshuar të virusit “Ebola”. Deklarata e bë zv’/ministri i nga Shëndetësisë, Klodian Rjepaj, Ai bëri të ditur masat që Ministria e Shëndetësisë ka marrë për ...

Shkup/ Shoku i hotelit ku qëndronte britaniku i dyshuar me Ebola: Colin nuk ishte i alkoolizuar!

Gazeta Tema - 10.10.2014

Mediat britanike po i kushtojnë një rëndësi të veçantë rastit të dyshuar me Ebola në Shkup të Maqedonisë, ku një shtetas britanik vdiq mbrëmjen e së enjtes i dyshuar me virusin Ebola.

Ebola, masa edhe në Kosovë

Vision Plus - 10.10.2014

Autoritetet në Kosovë qetësojnë qytetarët sa i përket përhapjes së virusit të Ebolës. Në një konferencë të përbashkët, ministri i Shëndetësisë, ai i Brendshëm dhe drejtori i Institutit të Shëndetit ...

Ebola në Spanjë, infermieret gjuajnë me dorashka ministrin (FOTO)

Gazeta Idea - 10.10.2014

Spanjë- Tensionet për shkak të frikës që ka shkaktuar Ebola po rriten në Madrid pasi “infermieret spanjollë hodhën doreza në makinën e kryeministrit teksa ai vizitoi kujdesin spitalor për viktimën e ...

Ebola, shkon në mbi katër mijë numri i viktimave

Vision Plus - 10.10.2014

I gjithë rajoni i Ballkanit është alarmuar nga rreziku i mbërritjes së virusit të Ebolas, pas rastit të vdekjes së shtetasit britanik, i cili dyshohet se ishte prekur nka kjo sëmundje.

Maqedonia në gatishmëri ndaj Ebola-s: Ka pak shanse për prani të virusit

Gazeta Idea - 10.10.2014

Maqedoni- Autoritetet shëndetësore në Shkup kanë zbehur dyshimet se virusi vdekjeprurës i Ebola të ketë mbërritur edhe në Maqedoni. Pas analizave të para, autoritetet shëndetësore në Shkup kanë dalë ...

Prej sot fillojnë të kthehen haxhinjtë nga Maqedonia, kontrollohen për Ebola

Tetova Sot - 10.10.2014

Nga sot dhe gjatë dhjetë ditëve të ardhshme në vend pritet të kthehen rreth 1.000 qytetarë të Maqedonisë të cilët ishin në pelegrinazh në Arabinë Saudite .

Banka Botërore: Ebola mund të "infektojë" ekonominë globale. Të krijohet një mekanizëm i ndërhyrjes së shpejtë

Respublica - 10.10.2014

Banka Botërore jep alarmin se virusi Ebola mund të ndikojë negativisht në ekonominë botërore. Kreu i saj, Xhim Jong Kim duke folur në samitin vjetor të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar ...

Sipas Entit britanik për shëndet, mundësit që britaniku të ketë vdekur nga Ebola janë të vogla

Republika - 10.10.2014

Përfaëqsues të Entit britanik për shëndet publik dyshojnë që vdekja e shtetasit të tyre në Maqedoni të jetë nga Ebola edhe krahas simptomëve të njëjta”, raportojnë mediat britanike “Indipendent” dhe ...

“Kam Ebola”. 250 njerëz panik në avionin e USA Airlines

Republika - 10.10.2014

Një burrë, i cili udhëtonte me një avion amerikan të linjës Filadelfia -Republika Domenikane, pasi ka teshtitur, ka bërtitur me të madhe: “Unë kam Ebolan”.

Luftë Eboles dhe keqpërdorimit të detyrës zyrtare

Kosova Live - 10.10.2014

Kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar të premten një takim me ministrin e Shëndetësisë, Ferid Agani, si dhe me ministrin e Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, për të diskutuar ...

Britaniku me “Ebola”, ish drejtor i “Xhonson Meti”

Republika - 10.10.2014

Britaniku 58 vjeçar, Kolin Xhefri vdiq dje pasdite në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup, me dyshimet se është i prekur nga Ebola. Ai ka qëndruar në një hotel të Shkupit, ndërsa më pas në ...

Afrikë: Trupat e të vdekurve nga ebola qëndrojnë rrugëve. S'ka kush t'i varrosë ...

Albtime - 09.10.2014

Trupat e të vdekurve nga Ebola janë lënë të tillë nëpër rrugët e Siera Leones, për shkak të grevës së punëtorëve të varrezave të cilët thonë se nuk janë mjaftueshëm të pagaur, përcjellin mediat ...

Ebola rrezikon edhe sistemet moderne shëndetësore

Portalb - 09.10.2014

Lajme lidhur me temën Tërmet i fuqishëm godet Meksikën CNN largon 300 punëtor nga puna OBSH: E pamundur ndalja e përhapjes së Ebolës në Evropë Obama: Thirrje për ndihmë më të madhe kundër Ebolës ...

Ebola rrezikon edhe sistemet moderne shëndetësore

Albtime - 09.10.2014

Priten më shumë raste të infektimit me virusin vdekjeprurës të Ebolës mes stafeve mjekësore, madje edhe në vendet e zhvilluara me sisteme moderne të kujdesit shëndetësor.

Ministria e Shëndetësisë gati për haxhinjtë

Ina - 09.10.2014

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni theksoi se është vënë në gatishmëri për pritjen e haxhinjëve që prej nesër kthehen në vend. Siç mësohet nga kjo ministri, janë mbi 1 mijë haxhinjë shtetas të ...

Britania forcon kontrollin ndaj sëmundjes ebola

Lajmi.net - 09.10.2014

Pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, edhe Britania e Madhe ka marrë vendim që të shtojë kontrollet për të gjithë udhëtarët që vijnë nga shtetet e prekura me virusin ebola.

Ebola prek Maqedoninë?

Albeu.com - 09.10.2014

Gazeta britanike "The Sun", shkruan se një shtetas britanik ka gjetur vdekjen nga ky virus në Maqedoni . Ndërsa BBC-ja shkruan se autoritetet britanike janë duke hetuar rastin e një të infektuari që ...

Ebola, një britanik vdes në Maqedoni

Lajm - 09.10.2014

Një shtetas i Britanisë së Madhe i infektuar me virusin e Ebolas ka vdekur në Maqedoni, raporton BBC. Mediumi anglez ka raportuar të enjten se autoritetet e Britanisë së Madhe janë duke e hetuar ...

Maqedonia në alarm: Një britanik vdes nga Ebola në Shkup?

Almakos - 09.10.2014

Autoritetet maqedonase, kanë njoftuar se një britanik i cili po qëndronte në Maqedoni, i infektuar me Ebola, ka vdekur. Ndërkohë që Reuters, ka cituar një zyrtar qeveritar në kushte anonimiteti i ...

Ebola mbërrin në Ballkan, vdes një person në Maqedoni

SOT - 09.10.2014

Një shtetas britanik i prekur nga sëmundja vdekjeprurëse, Ebola, ka ndërruar jetë në Maqedoni. Këtë lajm e japin mediat britanike, duke dhënë kështu alarmin se Ebola ndodhet shumë pranë vendit tonë.

Vdes shtetasi britanik, dyshohet të ishte i prekur nga ebola

Alsat - 09.10.2014

Shtetasi britanik që ka ndërruar jetë në qendrën klinike dyshohet të ishte i prekur nga virusi ebola. Pacienti në fjalë tre ditë me radhë ka pasur dhimbje barku dhe temperaturë prej 37.5 shkallë.

Vdes i infektuari me Ebola

Zhurnal - 09.10.2014

Një shtetas i Britanisë së Madhe i infektuar me virusin e Ebolas ka vdekur në Maqedoni, raporton BBC. Mediumi anglez ka raportuar të enjten se autoritetet e Britanisë së Madhe janë duke e hetuar ...

Në Maqedoni nuk ka Ebola

Ina - 09.10.2014

Analizat për personin e gjetur të vdekur në një hotel të Maqedonisë dolën negative për sëmundjen e Ebolës. Analizat janë kryer në Gjermani dhe janë pritur me ankth edhe nga autoritetet shqiptare, për ...

Vdekja e britanikut, MSH: Shanset e mëdha janë se nuk është Ebola, zyrtarisht pas 48 orëve

Almakos - 09.10.2014

Po bëhen analizat laboratorike e të gjithave mostrave të marra dhe janë dërguar në Gjermani për të gjetur arsyen e vërtetë për vdekjen e qytetarit britanik, i cili vdiq sot pasdite në Klinikën për ...

Mediat ndërkombëtare për Ebolën në Maqedoni

Lajmi.net - 09.10.2014

Gazeta britanike "The Sun", shkruan se një shtetas britanik ka gjetur vdekjen nga ky virus në Maqedoni. Ndërsa BBC-ja shkruan se autoritetet britanike janë duke hetuar rastin e një të infektuari që ...

Ebola rrezikon edhe sistemet moderne shëndetësore

Yll Press - 09.10.2014

Profesor Pioti, një specialist botëror për Ebolën i cili është kontraktuar nga OBSH-ja si një këshilltar shkencor, paralajmëroi se qoftë edhe lëvizja më e thjeshtë, si fërkimi i syve tuaj, është një ...

Specialistët: Ebola mund të ndalet

VOA - 09.10.2014

Kjo është Zyra e Reagimeve Emergjente të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ose CDC. Prej këtu punonjësit monitorojnë kërcënimet e shëndetit publik në mbarë botën.

Në Maqedoni vdes i infektuari me Ebola

Koha.net - 09.10.2014

Një shtetas i Britanisë së Madhe i infektuar me virusin e Ebolas ka vdekur në Maqedoni, raporton BBC. Mediumi anglez ka raportuar të enjten se autoritetet e Britanisë së Madhe janë duke e hetuar ...

Ebola prek Ballkanin, rasti i parë i vdekjes dyshohet në Maqedoni

BalkanWeb - 09.10.2014

TIRANË- Virusi vdekjeprurës i Ebolës dyshohet se është përhapur edhe në Ballkan. Mediat britanike shkruajnë sot se virusi ka mbërritur në Maqedoni, vendi ynë fqinjë, duke e sjellë shumë pranë ...

Maqedoni, dyshohet rasti i parë i vdekjes nga virusi Ebola

Panorama - 09.10.2014

Një shtetas britanik dyshohet të ketë vdekur nga virusi Ebola në Maqedoni. Lajmi bëhet i ditur nga mediat angleze, ndërsa viktima raportohet se ka ndërruar jetë në një spital të Shkupit.

Britaniku që ndërroi jetë në spitalin infektiv të Shkupit

ABC News - 09.10.2014

Vdekja e një shtetasi britanik në qendrën klinike infektive në Shkup ka shkaktuar panik në Maqedoni për përhapjen eventuale të virusit vdekjeprurës të Ebolas.

Shkup, vdes shtetasi britanik, dyshohet për ebolën

VOA - 09.10.2014

Një shtetas britanik i dyshuar si i sëmurë nga ebola vdiq të enjten pasdite në Shkup, në Spitalin e Sëmundjeve Infektive. Pacienti, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur, tre ditët e ...

Ebola, një anglez vdes në Shkup, por Maqedonia mohon: S’kish ato simptoma

Ora news - 09.10.2014

Virusi vdekjeprurës i Ebolas po përhapet frikshëm edhe në Europë, ndërsa në Ballkan ka dyshime se u shënua viktima e parë. Një shtetas anglez i cili dyshohet se ishte infektuar me virusin e Ebolës ...

Ebola në Spanjë, qytetarët në protesta kërkojnë dorëheqjen e ministrit (VIDEO)

Gazeta Idea - 09.10.2014

Spanjë- Protestuesit jashtë Spitalit Carlos III të Madridit ku një infermiere është duke u mbajtur nën kujdes intensiv, pasi rezultoi e prekur nga Ebola, kanë bërë thirrje për dorëheqjen e ministrit ...

Ebola, shtatë të shtruar në Spanjë dyshohet për rastin e dytë në SHBA

Shqiptarja - 09.10.2014

Madridi është akoma në gjendje të alarmuar mbi përhapjen e virusit pas verifikimit të rastit të parë. Shtatë persona janë shtruar në spital të dyshuar si persona të infektuar nga virusi i Ebolas.

Maqedoni, dyshohet se një britanik ka humbur jetën nga virusi Ebola

Gazeta Idea - 09.10.2014

Maqedoni- Një shtetas Britanik në Maqedoni dyshohet e ka humbur jetën për shkak të infektimit nga virusi Ebola. Është britanikja “Daily Mail” ajo që shkruan se një britanik ende i paidentifikuar ka ...

Maqedoni, britaniku vdes nga Ebola?

Vision Plus - 09.10.2014

Mediat ndërkombëtare raportojnë se autoritetet britanike po hetojnë për një rast ku dyshohet se një qytetar i këtij shteti ka humbur jetën nga virusi i Ebolas në Maqedoni.

Ebola "troket" në Ballkan? Vdes personi i parë i dyshuar në Maqedoni

Shqiptarja - 09.10.2014

MAQEDONI - Një britanik i cili dyshohej se ishte prekur nga virusi vdekjeprurës Ebola ka ndëruar jetë në shtetin fqinj të Maqedonisë. Lajmi është konfirmuar nga një zyrtar i qeverisë maqedonase bën ...

Epidemia Ebola, vdes në Shkup personi i parë i dyshuar me virusin vdekjeprurës

Gazeta Tema - 09.10.2014

Një shtetas britanik i dyshuar si i infektuar me virusin Ebola ka vdekur në Maqedoni, tha një zyrtar i lartë i qeverisë maqedonase të enjten, një shenjë kjo që tregon se virusi është përhapur në ...

Maqedonia në alarm: Një britanik vdes nga Ebola në Shkup?

Tetova Sot - 09.10.2014

Pas informacionit se një pacient nga Britania e Madhe vdiq nga Ebola në Maqedoni, të gjithë stafi i hotelit “Mavrovka”, ku edhe kishte qëndruar britaniku, dhe të gjithë ata që kishin kontakt të ...

Vdekja e britanikut, MSH: Shanset e mëdha janë se nuk është Ebola, zyrtarisht pas 48 orëve

Tetova Sot - 09.10.2014

Po bëhen analizat laboratorike e të gjithave mostrave të marra dhe janë dërguar në Gjermani për të gjetur arsyen e vërtetë për vdekjen e qytetarit britanik, i cili vdiq sot pasdite në Klinikën për ...

Ndërron jetë britaniku, dyshohet për Ebola

Vision Plus - 09.10.2014

Një shtetas britanik ne Maqedoni dyshohet se ka ndërruar jete i prekur nga sëmundja e Ebolas. Lajmi fillimisht u dha nga agjencia e lajmeve Reuters, per t’u përhapur edhe me gjere.

Ebola në Spanjë, shkon në shtatë numri i të dyshuarve

AlbanianScreen - 09.10.2014

Madrid - Ka shkuar në shtatë numri i personave të shtruar në Spanjë, të cilët dyshohet të jenë kontaktuar me virusin Ebola. Mes tyre është edhe infermierja, i vetmi rast i pranuar deri tani.

Vdiq një i huaj në Klinikën Infektive, dyshohet se ishte i infektuar me Ebola

Republika - 09.10.2014

Në karantin është vënë hoteli ku ka qendruar i huaji dhe automjeti i urgjencës si dhe i gjithë ekipi mjekësor i cili ka realizuar kontrollin. Sipas burimeve të Koha.mk i huaji ka qenë i strehuar në ...

Ministria e Shëndetësisë: Britaniku nuk vdiq nga Ebola

Republika - 09.10.2014

Britaniku i cili sot vdiq në klinikën Infektive në Shkup nuk ishte i infektuar me Ebola, por me një smundje tjetër virusale, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në një konferencë të jashtëzakonshme për ...

OBSH: Ebola përhapet, por Evropa është e përgatitur mirë për virusin

Idividi - 08.10.2014

Londër, 7 tetor 2014 (MIA) - Virusi vdekjeprurës i ebolës pothuajse në mënyrë të pashmangshme do të përhapet në Evropë, por "kontinenti i vjetër" është i përgatitur mirë për këtë, deklaroi sot ...

OBSH paralajmëron për rrezik të personelit shëndetësor i cili u ndihmonë të sëmurëve nga ebola

Idividi - 08.10.2014

Madrid, 8 tetor 2014 (MIA) - Një këshilltar i shquar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar se në mesin e personelit mjekësor mund të priten raste të reja me Ebola, madje edhe në ...

Personeli mjekësor në rrezik nga Ebola

Alsat - 08.10.2014

Një këshilltar i shquar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar se në mesin e personelit mjekësor mund të priten raste të reja me Ebola, madje edhe në vendet që kanë sisteme moderne ...

Virusi Ebola: Zbulohet si u infektua infermierja

ikub - 08.10.2014

Infermierja spanjolle e infektuar nga virusi Ebola, mban mend të ketë prekur fytyrën pasi kishte trajtuar njërin prej priftërinjve që ndërroi jetë si pasojë e virusit.

Vdes amerikani i parë nga ebola, Teksasi në panik

Lajmi.net - 08.10.2014

Thomas Eric Duncan, amerikani i parë i prekur me virusin ebola ka ndërruar jetë në spital. Autoritetet shëndetësore në spitalin e Teksasit kanë njoftuar se pacienti i parë i diagnostikuar me ebola në ...

SHBA: Vdes pacienti me Ebola

ikub - 08.10.2014

Tomas Duncan ishte infektuar në Liberi dhe mbahej në izolim në një spital në Dallas të Teksasit. Ai ka qenë në gjendje kritike shëndetësore pasi u diagnostikua me virusin vdekjeprurës nga mesi i ...

Personeli mjekësor në rrezik nga ebola

Koha.net - 08.10.2014

Një këshilltar i shquar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar se në mesin e personelit mjekësor mund të priten raste të reja me ebola, madje edhe në vendet që kanë sisteme moderne ...

SHBA do të fillojë kontrollin e pasagjerëve shkaku i Ebolas

Telegrafi - 08.10.2014

SHBA planifikon të fillojë kontrollimin e pasagjerëve të avionëve që fluturojnë nga vendet të cilat janë prekur nga sëmundja, Ebola, pasi presidenti i SHBA-së, Barack Obama dhe drejtori i Qendrës për ...

Ebola, përhapja në Europë është e “paevitueshme”

Panorama - 08.10.2014

Protesta e mjekëve spanjollë Mjekët dhe infermierët kanë dalë në protesta dje në Spanjë pasi mësuan se një infermiere u infektua me Ebola për shkak se kostumet mbrojtëse të dhëna nga zyrtarët e ...

Viktimë e virusit ebola mund të jetë edhe një qen

Koha.net - 08.10.2014

Virusi vdekjeprurës mund të prek edhe kafshët shtëpiake, siç është qeni. Kjo është arsyeja pse Trupi Gjykues në Spanjë vendosi të vrasë qenin e infermieres spanjolle, e cila ishte e infektuar me ...

Çfarë i përmirëson pacientët me Ebola?

VOA - 08.10.2014

Në muajin gusht, dy pacientë me virusin vdekjeprurës Ebola u dërguan nga Liberia për në Spitalin e Universitetit Emory. Në shtator, një pacient i tretë u dërgua në Qendrën Mjekësore në Omaha, ...

Vdes personi i parë nga Ebola në SHBA

Telegrafi - 08.10.2014

Personi i infektuar me virusin Ebola, i cili ishte duke luftuar për jetën e tij në spitalin e Dallasit, vdiq të mërkurën në orën 7:51 sipas orës lokale.

Alarmi i OBSH-së: Ebola në Evropë!

Vision Plus - 08.10.2014

Sëmundja e Ebolas rrezikon të përhapet në disa vende të Evropës. Alarmi është ngritur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Kjo e fundit ka bërë të ditur se përhapja e Ebolas në Evropë është një ...

OKB: Ebola mund të prekë edhe vendet me sistem modern shëndetësor

Gazeta Idea - 08.10.2014

SHBA- Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se mund të priten më shumë raste të infektimit me virusin vdekjeprurës të Ebolës mes stafeve mjekësore, madje edhe në vendet e zhvilluara me ...

Britania alarmohet nga Ebola: Për 16 ditë virusi mund të vij në vend!

Gazeta Tema - 08.10.2014

Në spitalet britanike është dhënë alarmi për shfaqjen e virusit Ebola. Shkencëtarët kanë thënë se Brenda 16 ditëve, virusi vdekjeprurës mund të prek Britaninë, ndaj në aeroporte duhet të merren masa ...

Ja se si u infektua nga Ebola infermierja në Spanjë

Gazeta Idea - 08.10.2014

Spanjë- Një mjek në Madrid thotë se infermieria spanjolle e infektuar me Ebola kujton të ketë prekur fytyrën e saj me dorezat e punës pas trajtimit të një prifti që po vdiste.

Vdes në Dallas 42-vjeçari i infektuar nga Ebola. Në Spanjë katër persona janë të shtruar, ndërkohë që autoritetet po ...

Respublica - 08.10.2014

Shënohet rasti i parë i vdekjes nga Ebola në SHBA. Bëhet fjalë për Thomas Eric Duncan, 42-vjeçari i shtruar në spital në Dallas, pasi u zbulua se ishte infketuar në kohën që kishte qëndruar në Afrikë.

Vdes amerikani i parë i infektuar me Ebola, u trajtua me ilaçe eksperimentale

Gazeta Tema - 08.10.2014

Personi i parë i diagnostikuar me virusin Ebola në Amerikë ka vdekur, ka bërë të ditur spitali i Teksasit. Thomas Eric Duncan, i cili u infektua me Ebola në vendin e tij të lindjes, Liberi është ...

SHBA, ndërron jetë pacienti me Ebola

Vision Plus - 08.10.2014

Tomas Duncan, personi i parë i diagnostikuar me virusin e Ebolas në Amerikë, ka ndërruar jetë në një spital në Teksas. Duncan u infektua në Liberi dhe prej kohësh mbahej në izolim në një spital në ...

3 të dyshuar me Ebola në Spanjë, BE: Madridi të na japë sqarime

AlbanianScreen - 08.10.2014

Madrid - Shkon në tre numri i rasteve të dyshuar me Ebola në Spanjë. Një tjetër infermiere e Spitalit Carlo III- La Paz në madrid, ku ishin asistuar dy misionarë, është në vëzhgim bashkë me dy ...

E pabesueshme, “vdes” nga virusi Ebola, por lëviz dorën (Video)

Gazeta Start - 07.10.2014

Virusi Ebola po vdes mijëra persona. Prandaj viktima e radhës ishte një person, ku trupin e të cilit e fusin në qese plastike. Por ajo çka i shokoi të gjithë ishte kur panë se ai lëvizte dorën e tij.

Haxhinjtë nga Maqedonia për 21 ditë nën mbikqyrje mjekësore

Ina - 07.10.2014

Mbi 1300 haxhinjë nga Maqedonia që janë në haxh gjatë kthimit në Maqedoni për 21 ditë do të jenë nën përkujdesin e institucioneve shëndetësore të vendit.

Haxhinjtë nga Maqedonia për 21 ditë nën mbikqyrje mjekësore

Zhurnal - 07.10.2014

Mbi 1300 haxhinjë nga Maqedonia që janë në haxhë gjatë kthimit në Maqedoni për 21 ditë do të jenë nën përkujdesin e institucioneve shëndetësore të vendit.

Obama: SHBA do t'i skanojë pasagjerët në avionë për Ebola

SOT - 07.10.2014

Administrata amerikane është duke punuar me protokolle shtesë për të skanuar pasagjerët në avionë, për të identifikuar personat që mund të jenë prekur nga Ebola.

Haxhinjtë pas kthimit në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e institucioneve shëndetësore

Portalb - 07.10.2014

Lajme lidhur me temën Arabia Saudite, lëndohen 17 haxhinjë gjatë ngjitjes në malin Mina Kështu u fal namazi i Kurban Bajramit në Meke Haxhinjët arrijtën nga Muzdelife në Meke Mbi 6 mijë shqiptarë në ...

Rasti i parë i Ebolës në Evropë

Shqipmedia - 07.10.2014

Një infermiere në Spanjë është infektuar me virusin Ebola, duke u bërë pacientja e parë për të cilën dihet se e ka këtë virus, jashtë zonës së përhapjes së saj, në Afrikën Perëndimore.

Haxhinjtë pas kthimit në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e institucioneve ...

Albtime - 07.10.2014

Rreth 1 mijë haxhi të cilët po qëndrojnë në Mekë, pas kthimit nga Haxhi në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e Institucioneve shëndetësore dhe ato epidemiologjike.

Ebola mbërrin në Europë, shënohet rasti i parë në Spanjë

ikub - 07.10.2014

Pas disa rasteve të infektuarve nga virusi në SHBA, numri i të cilëve ka arritur në pesë, është shënuar edhe rasti i parë i infektimit nga ky virus në Europë.

Ebola mbërrin në Europë, shënohet rasti i parë në Spanjë

Alsat - 07.10.2014

Bëhet e ditur së fundmi se është zbuluar rasti i parë i virusit Ebola, në kontinentin evropian. Pas disa rasteve të infektuarve nga virusi në SHBA, numri i të cilëve ka arritur në pesë, është shënuar ...

Haxhinjtë pas kthimit në Maqedoni do të kenë kujdes shëndetësor për 21 ditë

Albeu.com - 07.10.2014

Një mijë haxhinjtë nga Maqedonia, të cilët po qëndrojnë në Mekë, pas kthimit do të jenë 21 ditë nën kujdesin shëndetësor dhe epidemiologjik. Kthimi i tyre në vend do të ketë kontrolle edhe më të ...

Haxhinjtë pas kthimit në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e institucioneve shëndetësore

Lajm - 07.10.2014

Rreth 1 mijë haxhi të cilët po qëndrojnë në Mekë, pas kthimit nga Haxhi në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e Institucioneve shëndetësore dhe ato epidemiologjike.

Lufta kundër virusit Ebola duhet marrë më seriozisht

Lajmi.net - 07.10.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka deklaruar se komuniteti ndërkombëtar nuk është sa duhet agresiv në konfrontimin me sëmundjen Ebola që ka prekur Afrikën Perëndimore, nga e cila ...

Haxhinjtë nga Maqedonia për 21 ditë nën mbikqyrje mjekësore

Almakos - 07.10.2014

Mbi 1300 haxhinjë nga Maqedonia që janë në haxh gjatë kthimit në Maqedoni për 21 ditë do të jenë nën përkujdesin e institucioneve shëndetësore të vendit.

OBSH: E pamundur ndalja e përhapjes së Ebolës në Evropë

Portalb - 07.10.2014

Lajme lidhur me temën Obama: Thirrje për ndihmë më të madhe kundër Ebolës Ebola mbërrin në Europë, rasti i parë konfirmohet në Spanjë I infektuari me Ebola në SHBA, ndiqet penalisht nga autoritetet ...

Haxhinjtë nga Maqedonia për 21 ditë nën mbikëqyrje mjekësore

Koha.net - 07.10.2014

Mbi 1300 haxhinj nga Maqedonia që janë në haxh gjatë kthimit në Maqedoni për 21 ditë do të jenë nën përkujdesin e institucioneve shëndetësore të vendit.

Virusi 'ebola', haxhilerët e Maqedonisë do iu nënshtrohen kontrolleve

Yll Press - 07.10.2014

Kthimi i tyre që pritet këto ditë, do të jetë me kontrolle më të ashpra se viteve të kaluara. Arsye është virusi vdekjeprurës MERS dhe Ebola. Siç informojnë nga Inspektorati sanitar vëzhgimi do të ...

Frika e Ebolas, SHBA shton kontrollet në aeroporte

Ora news - 07.10.2014

Presidenti amerikan, Barak Obama, bëri të ditur se administrata e tij po punon për të shtuar protokollin e sigurisë në aeroporte në mënyrë që të identifikohen më lehtë personat që mund të jenë bartës ...

Zbulohet rasti i pestë me Ebola në SHBA

Mapo - 07.10.2014

Një kameraman amerikan i infektuar me Ebola është kthyer për mjekim në Shtetet e Bashkuara. Ashoka Mukpo është amerikani i pestë që diagnostikohet me Ebola.

Shënohet rasti i parë me një të infektuar me virusin ebola në Europë

ABC News - 07.10.2014

Mediat ndërkombëtare konfirmojnë rastin e parë me virusin e ebolës në Europë. Ajo është një infermiere spanjolle e cila ka asistuar sipas mediave italiane dy priftërinjtë spanjollë të shtruar në ...

E pabesueshme, “vdes” nga virusi Ebola, por lëviz dorën [video]

Koha.net - 07.10.2014

Virusi ebola po merr jetën e mijëra njerëzve. Viktima e radhës ishte një person, trupin e të cilit e fusin në qese plastike. Por ajo çka i shokoi të gjithë ishte kur panë se ai lëvizte dorën e tij.

E pabesueshme, “vdes” nga virusi Ebola, por lëviz dorën (Video)

Telegrafi - 07.10.2014

Virusi Ebola po merr jetën e mijëra njerëzve në kontinentin e Afrikës. Viktima e radhës ishte një person, trupin e të cilit e fusin në qese plastike. Por ajo çka i shokoi të gjithë ishte kur panë se ...

Ebola në Europë

Koha.net - 07.10.2014

Në spitalin shtetëror në Madrid të Spanjës, një infermiere spanjolle, është infektuar me virusin ebola, edhe pse nuk ka qenë në Afrikën Perëndimore. Kjo infermiere, është përkujdesur për dy gra ...

OBSH: E pamundur ndalja e përhapjes së Ebolës në Europë

Telegrafi - 07.10.2014

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë të ditur se përhapja e Ebolas në Europë është ë pamundur. "Këto raste si në Spanjë, mund të ndodhin edhe në disa vende të tjera të Europës", ka thënë ...

Ebola në Spanjë, hetohet rasti i infermieres së prekur

Gazeta Idea - 07.10.2014

Spanjë- Hetuesit spanjollë po kryejnë hetime në një spital të Madridit, pasi një infermiere rezultoi personi i parë i infektuar nga virusi fatal i Ebolës jashtë Afrikës, raporton BBC.

Hetimet për Ebolen në Europë

Vision Plus - 07.10.2014

Autoritetet shëndetësore në Spanjë po hetojnë për mënyrën se si një infermiere 40-vjeçare është infektuar me Ebola, duke shënuar rastin e parë që kjo sëmundje merret në Europë dhe jo në Afrikë.

Haxhinjtë pas kthimit në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e institucioneve shëndetësore

Shkupi24 - 07.10.2014

Rreth 1 mijë haxhi të cilët po qëndrojnë në Mekë, pas kthimit nga Haxhi në Maqedoni do të jenë 21 ditë nën vëzhgimin e Institucioneve shëndetësore dhe ato epidemiologjike.

Ebola në Evropë, konfirmohen  4 të vdekur nga virusi në Spanjë

Shqiptarja - 07.10.2014

SPANJE - Zyrtarët e shëndetësisë në Madrid kanë zbuluar se numri i të prekurve nga virusi vdekjeprurësi i Ebolës nuk është një, por katër persona. Lajmi vjen një ditë pasi një infermiere u ...

Ebola mbërrin në Europë, BE kërkon sqarime

Gazeta Dita - 07.10.2014

Konfirmohet rasti i parë me virusin Ebola në kontinentin europian. Autoritetet spanjolle po kryejnë hetime në një spital të Madridit, pasi një infermiere rezultoi personi i parë i infektuar nga ...

Ebola në Europë, një infermiere e infektuar në Spanjë

AlbanianScreen - 07.10.2014

Madrid - Në Spanjë është shënuar rasti i parë i dyshuar me Ebola. Një infermiere është infektuar, duke u bërë pacientja e parë jashtë zonës së përhapjes së Ebolës, në Afrikën perëndimore.

Ebola hyn në Evropë

Gazeta Start - 06.10.2014

Konfirmohet rasti i parë me virusin Ebola në kontinentin evropian. Një infermiere spanjolle në kryeqytetin e Madridit është infektuar nga sëmundja vdekjeprurëse, konfirmon “El Pais”.

Pacienti i parë me ebolë në SHBA është në gjendje të vështirë

Idividi - 06.10.2014

Dalas, 5 tetor 2014 (MIA) - Gjendja e pacientit të parë të diagnostikuar me virusin Ebola në Shtetet e Bashkuara, është përkeqësuar dhe është kritike.

Edhe një amerikan me Ebola

Alsat - 06.10.2014

Një fotoreporter, amerikan i cili kishte shkuar në Liberi për të përcjell rastet e Ebolës, është infektuar vet me sëmundjen dhe tani po kthehet për trajnim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ebola, konfirmohet rasti i parë në Spanjë, pesë në SHBA

Lajmi.net - 06.10.2014

Një infermiere, e cila ka trajtuar më parë, në një spital të Madridit, dy pacientë të prekur nga virusi ebola, është infektuar vetë me këtë virus vdekjeprurës.

Ebola mbërrin në Europë, rasti i parë konfirmohet në Spanjë

Portalb - 06.10.2014

Lajme lidhur me temën Gjermania dërgon ushtarë në Ukrainë për të luftuar rusët Pakësohen protestat në Hong Kong Gjermani: Dërgohet ndihmë humanitare në Ukrainë Bullgaria nis zgjedhjet e parakohshme ...

Edhe një amerikan me ebola

Koha.net - 06.10.2014

Një fotoreporter, amerikan i cili kishte shkuar në Liberi për të përcjellur rastet e Ebolës, është infektuar vet me sëmundjen dhe tani po kthehet për trajnim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Amerikani i pestë i prekur nga Ebola

VOA - 06.10.2014

Një gazetar i pavarur amerikan i infektuar me Ebola është kthyer për mjekim në Shtetet e Bashkuara. Ashoka Mukpo është amerikani i pestë që diagnostikohet me Ebola.

Obama: SHBA do t’i skanojë pasagjerët e aeroplanëve për Ebolan

Koha.net - 06.10.2014

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka thënë të hënën se administrata e tij është duke punuar në protokolle shtesë për të skanuar pasagjerët e aeroplanëve për të identifikuar personat që mund të jenë ...

Konfirmohet infektimi me Ebola i infermieres spanjolle

Koha.net - 06.10.2014

Zyrtarët spanjollë të shëndetësisë të hënën kanë thënë se një infermiere spanjolle, që kishte trajtuar një prift të riatdhesuar në Madrid me Ebola muajin e kaluar, dhe që vdiq nga sëmundja, është ...

Shokon të gjithë: “Vdes” nga virusi Ebola, por lëviz dorën e tij (VIDEO)

Tetova Sot - 06.10.2014

Një i infektuar vdes nga Ebola, dhe trupin e tij e fusin në qese plastike, por ajo që ndodhi i shokoi të gjithë, kur panë se ai lëvizte dorën e tij. Gazetari i ABC Riçard Beser, i cili është në ...

Shkon në 5 numri i të infektuarve amerikan me Ebola

Tetova Sot - 06.10.2014

Ashoka Mukpo është i pesti amerikan i diagnostikuar me virusin Ebola . Ai ishte në detyrë në Liberi për rrjetin televiziv NBC , kur javën e kaluar ka pasur një test pozitiv për praninë e virusit ...

Ebola mbërrin në Europë, rasti i parë tek një infermiere në Spanjë

Gazeta Idea - 06.10.2014

Spanjë- Ebola ka mbërritur në Evropë, me rastin e parë të infeksionit, që tani është zyrtare, është regjistruar në Spanjë. Një infermiere që u kujdes për një misionar, që vdiq më 25 shtator në Madrid ...

Ebola mbërrin në Europë, konfirmohet rasti i parë në Spanjë

Tetova Sot - 06.10.2014

Një infermiere e cila ishte duke trajtuar dy pacientë me Ebola në një spital të Madridit është infektuar me sëmundjen , thanë zyrtarët e shëndetësisë .

Ebola edhe në kontinentin europian

InfoGlobi - 06.10.2014

Autoritetet spanjolle kanë konfirmuar se infermierja e një spitali në Madrid është prekur nga virusi i Ebolës. Kjo sipas të gjitha gjasave është infektuar derisa po trajtonte viktimën e parë nga ...

Ebola, niset për në SHBA kameramani i infektuar

AlbanianScreen - 06.10.2014

Monrovia - Kameramani amerikan i infektuar me virusin Ebola në Liberi është evakuuar nga Monrovia. Kështu bën të ditur organizata franceze e "Mjekëve pa kufij".

Ndizet alarmi, Ebola vjen edhe në Evropë!

Albnews - 06.10.2014

Një infermiere spanjolle në kryeqytetin e Madridit, është infektuar nga sëmundja vdekjeprurëse, konfirmon “El ...