TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Korçë, një i vdekur dhe dy të plagosur në një aksident

Gazeta Start - 15.04.2012

Korçë – Një shtetas mbeti i vdekur dhe dy të tjerë mbetën të plagosur në një aksident rrugor të ndodhur mëngjesin e sotëm në rrethin e Korçës. Policia bëri me dije se një automjet tip Golf, ka përfunduar në lumë tek udhëtonte në aksin ...

Shirat, përmbytje në fshatrat e Krujës

Gazeta Start - 15.04.2012

Krujë – Shirat e rëndë gjatë 12 orëve të fundit, thuajse pa pushim, kanë sjellë përmbytjet e para në vend. Kështu, mëngjesin e sotëm janë përmbytur qindra hektar tokë e mbjellë në fshatin Mërçin, ndërsa rreth 15 banesa janë rrethuar nga ...

Sarandë, vijnë mijëra emigrantë

Gazeta Start - 15.04.2012

Sarandë – Rreth 1800 persona hyjnë vetëm 24 orët e fundit nga pika e kalimit portual të Sarandës në drejtim të vendit tonë. Festa e Pashkëve ka rikthyer në vend qindra emigrantë.

Çelsi në ndjekje të Krasiç

Gazeta Start - 15.04.2012

Bosi i Çelsit, Roman Abramoviç, u ka dhënë urdhër zyrtarëve të klubit që të fillojnë negociatat me Juventusin për transferimin sa më të shpejtë të Milos Krasiç në Premier Ligë.

Shtëpi të jashtëzakonshme

Gazeta Start - 15.04.2012

Pasi lexoi librin “Shtëpi të vogla” të Lester Walker, dhuratë e babait të tij kur ishte 10 vjeç, Derek Diedricksen vendosi të ndërtonte shtëpi të vogla, dekorative dhe praktike.

Vogëlushja i mbijeton rënies nga kati i shtatë

Gazeta Start - 15.04.2012

Një 2-vjeçare ka mbijetuar pas rënies nga kati i shtatë. Fatmirësisht, ajo ra në borë dhe nuk ka marrë lëndime të rënda, raporton agjencia turke e lajmeve “Anatolia”.

Spahiu: Nuk ka Dibër të madhe dhe Dibër të vogël!

Gazeta Start - 15.04.2012

Peshkopi - Aleanca KuqeZi ka zhvilluar një takim me mbështetësit e saj në qytetin e Peshkopisë dhe ku u kryen me dhjetëra anëtarësime. Takimin e ka përshëndetur kryetari i Aleancës KuqeZi, Kreshnik Spahiu, i cili e ka nisur fjalimin e tij ...

Digjen dy banesa dhe një fabrikë nga zjarri

Gazeta Start - 15.04.2012

Tiranë – Tre zjarre të ndryshme u regjistruan sot në Tiranë, ku janë shkrumbuar dy banesa dhe një fabrikë këpucësh. Gjatë pasdites, zjarri përfshiu një fabrikë në zonën e Shkozës në kryeqytet, duke shkrumbuar një pjesë të saj.

Kryeministri çek vizitë zyrtare në Tiranë

Gazeta Start - 15.04.2012

Tiranë – Gjatë ditës së hënë, në Tiranë pritet të mbërrijë për një vizitë zyrtare kryeministri i Republikës Çeke, Petr NeČas. Gjatë qëndrimit në vendin tonë, kryeministri NeČas do të pritet nga Kryeministri Berisha, me një ceremoni zyrtare ...

Jensen: Zgjedhja e Presidentit të ri, test për demokracinë

Gazeta Start - 15.04.2012

Tiranë – Ambasadori i Danimarkës në Tiranë, Karsten Ankjaer Jensen, vendi i të cilit mban Presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, kërkon që Presidenti i ri i vendit të zgjidhet sipas Kushtetutës.

“Shqipëria bursa për studentët afganë”

Gazeta Start - 15.04.2012

Kabul – Gjatë vizitës në Afganistan, kryeministri Sali Berisha, zhvilloi një vizitë në Shtabin e ISAF në Kabul, ku u takua me Komandantin e Forcës Ndërkombëtare të Sigurisë dhe Asistencës dhe njëkohësisht Komandant i Forcave Amerikane në ...

Varfëria, vetëvaret 50-vjeçari në Librazhd

Gazeta Start - 15.04.2012

Elbasan – Një 50-vjeçar i dha fund jetës duke u vetëvarur në një pemë mesditën e sotme. Ngjarja ndodhi në fshatin Pishkash të Librazhit, ku ka humbur jetën shtetasi Xhevat Gjymega, 50-vjeç, babai i tre fëmijëve.

Lezhë, 6 në pranga për vjedhje me dhunë

Gazeta Start - 15.04.2012

Lezhë – Gjashtë persona u arrestuan nga policia e Lezhës, pasi akuzohen për vjedhje me dhunë. Burime zyrtare bënë me dije se katër nga të arrestuarit janë nga Kurbini dhe dy të tjerët nga Mirdita.

Klinika e re, trajtim i plotë për të droguarit

Gazeta Start - 15.04.2012

Tiranë - Mbyllet klinika e vetme publike që trajtonte përdoruesit e lëndëve narkotike, e cila prej vitesh ishte vendosur pranë Spitalit Ushtarak.

Vazhdojnë luftimet, 3 të vrarë në Homs

Gazeta Start - 15.04.2012

Përleshje të reja kanë shpërthyer në Siri, në kohën kur vëzhguesit e Kombeve të Bashkuara po përgatiten të vendosen në këtë vend. Aktivistët thonë se tre viktima janë shënuar në Homs, gjatë granatimit disaorësh të këtij qyteti nga forcat ...

Tre të vrarë në Homs

Botasot - 15.04.2012

Përleshje të reja kanë shpërthyer në Siri, në kohën kur vëzhguesit e Kombeve të Bashkuara po përgatiten të vendosen në këtë vend. Aktivistët thonë se tre viktima janë shënuar në Homs, gjatë granatimit disaorësh të këtij qyteti nga forcat ...

Largohet nga banesa, gjendet e vdekur 30-vjeçarja

Gazeta Start - 14.04.2012

Lezhë – Një 30-vjeçare, e kallëzuar si e larguar nga shtëpia, është gjetur e vdekur mbrëmjen e djeshme në malin e fshatit Krajn, komuna Dajç-Lezhë.

Ja çfarë ndodh përgjatë një minute në internet

Gazeta Start - 14.04.2012

Të dhënat sa vijnë e shtohen me shpejtësi marramendëse, veçanërisht pas hyrjes së rrjeteve sociale në jetën tonë të përditshme. Ja çfarë ndodh brenda një minute në internet! Sot në 1 minutë pasqyrohen 6 milionë faqe në “Facebook”, bëhen më ...

Lufta me kancerin, Çavez sërish në Kubë

Gazeta Start - 14.04.2012

Presidenti i Venezuelës, Hugo Çavez, ka mbajtur një fjalim nga pallati presidencial në Karakas, për herë të parë që prej raundit të fundit trajtimit në Kubë për një tumor.

Shkodër, i dhunonte vajzën, vjehrri plagos rëndë dhëndrin

Gazeta Start - 14.04.2012

Shkodër – Tom Ndoi mesditën e djeshme ka plagosur rëndë me tre plumba dhëndrin e tij në lokalin që kishin në bashkëpronësi në hyrje të Shkodrës, “Dubai”. Shkak për këtë mendohet se ka qenë dhunimi i vazhdueshëm i së bijës.

Grabisin me armë argjendarinë në Tiranë, kapen autorët

Gazeta Start - 14.04.2012

Tiranë – Paraditen e sotme tre persona të armatosur kanë grabitur me dhunë një sasi të madhe ari dhe argjendi në një argjendari në sheshin “Avni Rustemi”, në Tiranë.

MPJ reagon për vrasjet në Maqedoni: Të ruhet qetësia!

Gazeta Start - 14.04.2012

Tiranë - Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme shpreh keqardhjen e thellë për ngjarjen e ndodhur në fshatin Smilkovc të Shkupit, ku në rrethana ende të paqarta janë vrarë pesë persona.

Si është dhe si do ta bëjnë kinezët...

Gazeta Start - 14.04.2012

Ky Hotel, projekti i të cilit të magjeps është duke u ndërtuar në fushën e një oxhaku të vjetër guri me thellësi 100 metra që ndodhet rrëzë malit të Perëndisë, 50 km larg Shangait në Kinë.

Interi në ndjekje të Blank

Gazeta Start - 14.04.2012

Interi ka menduar trajnerin e Francës, Laurent Blank, si zëvendësuesin më të mundshëm të teknikut të përkohshëm italian, Andrea Stramaçonit. Pas një sezoni të dështuar nën drejtimin e Xhan Piero Gasperinit dhe Klaudio Ranierit, Interi ...

Shkëndija elektrike shkakton zjarr në METE

Gazeta Start - 14.04.2012

Tiran Nj shkndij elektrike sht br shkak pr shprthimin e nj zjarri mesditn e sotme n ambientet e Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks. Zjarri ra n nj prej zyrave t katit t tret ku ndodhet dikasteri i Ekonomis dhe i Energjetiks.

Përleshjet në Jemen, 222 të vdekur në pesë ditë

Gazeta Start - 14.04.2012

Të paktën 222 persona janë vrarë gjatë përleshjeve të pesë ditëve të fundit në qytetin Lodër në Jemen. Militantët e Al-Kaedës u përpoqën ta pushtonin këtë qytet jemenas, porse kjo tentativë u kushtoi jetën e 183 pjesëtarëve të tyre.

PS nis fushatën e anëtarësimeve në Tiranë

Gazeta Start - 14.04.2012

Partia Socialiste nisi zyrtarisht të shtunën fushatën e anëtarësimeve në kryeqytet. Në një konferencë për shtyp, kryetari i PS-së për Tiranën, Sajmir Tahiri, tha se të gjitha strukturat e kësaj partie janë mobilizuar për të dyfishuar ...

Teuta merr kreun, në pritje të supersfidës

Gazeta Start - 14.04.2012

Java e 21-të e Superligës: Teuta ngjitet përkohësisht në krye, në pritje të supersfidës Skënderbeu-Tirana. Fitojnë Flamurtari, Shkumbini e Laçi; bien Kastrioti e Vllaznia.

Branka: Interi do të dështojë për në Champions

Gazeta Start - 14.04.2012

Drejtori teknik i Interit, Marko Branka, beson se skuadra zikaltër nuk do të arrijë dot në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm. Aktualisht Interi është gjashtë pikë prapa Lacios në konkurrencë për vendin e tretë dhe të fundit për në ...

Sadiku, shënuesi më i mirë në Challenge League

Gazeta Start - 14.04.2012

Armando Sadiku konfirmon sezonin e shkëlqyer që po kalon me ekipin e Lokarnos në kategorinë e dytë zvicerane. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare shënoi sot në fitoren e thellë 5-1 të skuadrës së tij në transfertën me Etoil.

Dështon Bajerni, lamtumirë titullit

Gazeta Start - 14.04.2012

Bajerni i Mynihut është ndalur në një barazim 0-0 me Mainzin në ndeshjen e zhvilluar në “Allianz Arena”, duke iu larguar gjithnjë e më shumë kryesuesve të Dortmundit.

Skënderbeu mbetet në krye

Gazeta Start - 14.04.2012

Skënderbeu nuk e lëshon vendin e parë. Në supersfidën e javës së 21-të, kampionët në fuqi mposhtën 2-0 rivalët e Tiranës dhe ruajnë të vetëm kryesimin.

Lajçak: Statusi kandidat, çdo gjë në dorë të Shqipërisë

Gazeta Start - 14.04.2012

Miroslav Lajçak, ish-i dërguari i Bashkimit Evropian në Shqipëri për zgjidhjen e krizës politike, ka zhvilluar një takim me zv.kryeministrin dhe ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto.

Kastriot Islami “shpëton” mazhorancën në Parlament

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Votimi i djeshëm në Parlament solli edhe një lloj përçarjeje në radhët e mazhorancës, ku Lëvizja Socialiste për Integrim nuk votoi në bllok pro kandidaturës së Elvis Cefës për të qenë anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Vlorë, gjendet i vdekur në bunker një shtetas

Gazeta Start - 13.04.2012

Vlorë – Një shtetas është gjetur i pajetë në një bunker në lagjen “24 Maji” në qytetin e Vlorës. Policia lokale bëri me dije se viktima është shtetasi Astri Musai, 57-vjeç, banues po në këtë lagje.

Kapen 307 kg drogë në Gjirokastër, 3 në pranga, 6 kërkohen

Gazeta Start - 13.04.2012

Gjirokastër – “Lumenjtë” e drogës nuk kanë të sosur në Gjirokastër, ku së fundi, u sekuestruan jo pak por 307 kilogramë lëndë narkotike. Për rastin, policia ka arrestuar tre të rinj, ndërsa gjashtë të tjerë janë shpallur në kërkim.

Pesë të rinj gjenden të vrarë në periferi të Shkupit

Gazeta Start - 13.04.2012

Pesë persona janë gjetur të vrarë mbrëmjen e djeshme në afërsi të Liqenit të Hekuranës në periferi të Shkupit, informon agjencia e lajmeve “INA”.

Dibër, plagoset rëndë një shtetas, autori në qeli

Gazeta Start - 13.04.2012

Dibër – Një shtetas mbeti i plagosur rëndë me armë të ftohtë thikë mbrëmjen e shkuar. Ngjarja ndodhi në fshatin Zall Dardhë të Dibrës, ku sipas policisë lokale, ka mbetur i plagosur shtetasi H.Xhediku, 33-vjeç, banues në all Dardhe.

Vrasja e gardianit, shoqërohet vëllai i tretë, të tjerët lirohen

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Policia e Tiranës ende nuk ka një të arrestuar për vrasjen e Ymer Hajdarit, oficerit të Burgut 313 në Tiranë. Teksa një ditë pas ngjarje u trumbetua me të madhe arrestimin i dy vëllezërve Xhecukaj nga Mamurrasi, kur njëri prej ...

Prodhohet karta e 3-miliontë, Nishani: Të tjera shërbime

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Prodhimin i kartës së 3-miliontë, ka çuar ministrin e Brendshëm, Bujar Nishani në ambientet e kompanisë së prodhimit të mjeteve të identifikimit, Aleat.

Ushtarakët në rezervë kërkojnë mbështetje nga Av. i Popullit

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë - Avokati i Popullit, Igli Totozani ka pritur sot në një takim Presidentin e Shoqatës Kombëtare të Ushtarakëve në Rezervë, Medi Pogaçe së bashku me një grup përfaqësuesish nga kjo shoqatë.

Përplaset treni në Gjermani, tre të vdekur

Gazeta Start - 13.04.2012

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe 13 të tjerë janë plagosur pasi një tren rajonal u përplas mëngjesin e sotëm me një vinç në qytetin e Ofenbachut në Gjermani.

Rritja ekonomike e Kinës bie në 8.1 për qind

Gazeta Start - 13.04.2012

Ekonomia e Kinës, e dyta më e madhja në botë, është zgjeruar me ritmin e saj më të ulët në pothuajse tre vjet. Prodhimi Brendshëm Bruto u rrit me 8.1% (normë vjetore) në tremujorin e parë të këtij viti, nga 8.9 % që ishte rritur në ...

Rama: Shqipëria ka 1 milion të papunë, qeveria dështoi

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ripërsëriti sot se në Shqipëri gjenden 1 milion shtetas të papunë. Në prezantimin e programit “Rilindja Shqiptare”, Rama u fokusua sot tek problemi i papunësisë në vend.

Kod të ri Etike për të gjithë mjekët në vend

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Të gjithë mjekët në vend do të kenë tashmë një Kod të ri Etike, ku parashikohet sjellja e mjekut ndaj pacientëve, konfidencialiteti, sjellja e duhur profesionale, respektimi i të drejtës së pacientit për të zgjedhur mjekun, ...

Mbi 8 mijë qytetarë përfituan nga amnistia për automjetet

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Deri më tani, 8 850 qytetarë kanë përfituar nga ligji i faljes për taksat e papaguara të automjeteve, duke sjellë në buxhetin e shtetit 356 milionë lekë.

OKB-ja planifikon të dërgojë monitorues në Siri

Gazeta Start - 13.04.2012

Një draft rezolutë e OKB-së konturon planet për të dërguar minitorues në Siri për të mbikëqyrur pajtimin me planin e paqes së OKB-së dhe Ligës Arabe.

Marrëveshje Kosovë - Serbi për paqe gjatë zgjedhjeve

Gazeta Start - 13.04.2012

Prishtinë - Institucionet e Kosovës dhe ato të Serbisë e kanë bërë një marrëveshje “xhentëlmene” për të mos lejuar konflikt në veri gjatë procesit të zgjedhjeve në Serbi.

Zhgënjimi i Arvizus: Ky është vetëm fillimi!

Gazeta Start - 13.04.2012

Elbasan – Duke marrë shkasë nga ajo çka ndodhi dje në seancën parlamentare, ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, e cilësoi si mungesë besimi midis palëve, çka sipas tregton paaftësinë e Shqipërisë për t’u integruar në ...

Humb jetën tragjikisht talenti 17-vjeçar

Gazeta Start - 13.04.2012

Futbollisti i ri i akademisë së Lacios dhe i kombëtares italiane, Mirko Fersini, ka humbur jetën tragjikisht gjatë një aksidenti me motorin e tij teksa udhëtonte.

Durrës, vjedhja e sahateve të ujit vë në lëvizje policinë

Gazeta Start - 13.04.2012

Durrës – Vjedhjet e shumta të linjave elektrike, sahateve të ujit dhe pusetave metalike, kanë detyruar policinë e Durrësit, Shijakut dhe Krujës që të ndërmarrin një sërë kontrollesh në pikat e grumbullimit të skrapit.

Biznesi kërkon nga dogana e Kosovës zgjatjet e punës

Gazeta Start - 13.04.2012

Tiranë – Shqipëria dhe Kosova duhen parë si tregje kompetitive dhe jo konkurruese, u theksua në takimin e zhvilluar këto ditë në Kosovë ndërmjet Kryetarit të Unionit të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, Ilir Zhilla dhe ...

“Serbia asnjëherë nuk do mbajë zgjedhje në Kosovë”

Gazeta Start - 13.04.2012

Prishtinë - Në mbledhjen e parë të Qeverisë së Kosovës pas tensionimit të situatës në veri të e vendit ku edhe u vra një shqiptar, kryeministri Hashim Thaçi, i sapokthyer nga vizita në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, foli rreth ...

Lushnjë, vdes grekja në një aksident

Gazeta Start - 13.04.2012

Lushnjë – Një shtetase greke ndërroi jetë sot në mesditë, pas një aksidenti rrugor të ndodhur në aksin Fier-Lushnjë. Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur Rrapëz, ku sipas policisë ka humbur jetën shtetasja Maria Eleni, 37-vjeçe, e cila ...

Guardiola: Një gabim mund të na kushtojë Champiosin

Gazeta Start - 13.04.2012

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ka paralajmëruar se te skuadra e tij nuk do të ketë vend për gabime, pasi synimi është të përsëritet suksesi i vitit 2009.

Dodik: Bosnjë-Hercegovina nuk do ta njohë Kosovën

Gazeta Start - 13.04.2012

Sarajevë - Kreu i entitetit serb të Bosnjës, Millorad Dodik, ka deklaruar se BeH nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës për shkak se këtë nuk do ta bëjë Republika Srpska, e cila është “faktor stabiliteti” i BeH.

Frika për Spanjën godet bursat ndërkombëtare

Gazeta Start - 13.04.2012

Bursat e Evropës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë shënuar rënie gjatë ditës së sotme teksa në rend dite rikthehet frika për Spanjën. Vetëm në tregtinë e pasdites “FTSE 100” ra me 1%, teksa “Ibex”-i i Spanjës ra me 3.5% dhe “Dow ...

Thaçi takon ndërkombëtarët, diskutojnë për veriun

Gazeta Start - 13.04.2012

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, me t’u kthyer nga udhëtimi zyrtar që zhvilloi në SHBA, ka thirrur të premten në një takim zyrtarët e lartë ndërkombëtarë në Kosovë.

Presidenti i FIGC, vizitë zyrtare në Tiranë

Gazeta Start - 13.04.2012

Presidenti i Federates Italiane të Futbollit, Xhankarlo Abete, të hënën me datë 16 prill 2012 do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë ku do të takohet me krerët e FSHF-së.

Fier, tjetër arrestim për llogari të drejtësisë italiane

Gazeta Start - 13.04.2012

Urdhër-arrestet ndërkombëtare të nxjerra nga drejtësia italiane kanë çuar në prangosjen e një tjetër shqiptari të dënuar nga gjykatat e vendit fqinj.

Ronaldo arrin golin e 50-të të sezonit

Gazeta Start - 12.04.2012

Sulmuesi i Realit të Madridit, Kristiano Ronaldo, shënoi golin e tij 50-të të sezonit në Primera Ligë në derbin me Atletiko Madidin, i cili u luajt në “Vicente Kalderon” të mërkurën mbrëma.

Shtyhet votimi për Gjykatën Administrative

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë – As në seancën e sotme parlamentare nuk do të votohet për ngritjen e Gjykatës Administrative. Në rend dite janë parashikuar votimi i kandidatëve për vendin vakant në Këshillin e Lartë të Drejtësisë si dhe për mandatin e deputetes ...

ISHP: Gjatë 2011-ës, 280 fëmijë të punësuar

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë - Punësimi i fëmijëve nën moshën 18-vjeç vijon të mbetet një problem në vendin tonë. Sipas të dhënave të raportuara në Këshillin Kombëtar të Punës (KKP), nga kryeinspektorja e Inspektoratit Shtetëror të Punës, Vikrita Çuko, gjatë ...

Gara PD-PS për anëtarin e KLD-së

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë – Kuvendi pritet të votojë në seancën e sotme plenare me votim të fshehtë anëtarin e ri të Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Për këtë post në parlament maxhoranca dhe opozita kanë paraqitur kandidaturat respektive, përkatësisht ...

Pranga një 27-vjeçari, dhunoi 13-vjeçaren

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë – Një 27-vjeçar u arrestua mbrëmjen e shkuar nga policia e Tiranës, pasi dyshohet se ka kryer marrëdhënies seksuale me dhunë ndaj një 13-vjeçarje. Në pranga përfundoi shtetasi P. Merkohasani, 27-vjeç, banues në Tepelenë.

Çelsi ndërron “lëkurë”, ja uniformat për sezonin tjetër

Gazeta Start - 12.04.2012

Bluja mbetet ngjyra tipike, ndërsa e arta ka hyrë si risi në uniformat me të cilat Çelsi do të luajë sezonin e ardhshëm. Klubi nga Londra perëndimore i ka dhënë pamjes tradicionale një grimë moderniteti me anë të ngjyrës së arit që mbulon ...

FMN flet për rrezikun financiar të rritjes së jetëgjatësisë

Gazeta Start - 12.04.2012

Fondi Monetar Ndërkombëtar, në një studim të publikuar sot, tha se rreziku financiar që përfaqëson rritja e jetëgjatësisë është i nënvlerësuar dhe ndoshta do të peshojë rëndë mbi llogaritë publike të vendeve të zhvilluara.

Ministria e Punës, mekanizma për menaxhimin e dhunës në familje

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë - Në kuadër të ngritjes së mekanizmit të koordinimi dhe referimit ndaj dhunës në familje në të gjitha njësitë e qeverisje vendore, Ministria e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta ka filluar të zhvillojë një seri ...

Vlorë, arrestohet një shtetas i kërkuar në Itali

Gazeta Start - 12.04.2012

Vlorë – Policia e Vlorës ka arrestuar mbrëmjen e shkuar një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Operacioni i koduar “Sipërmarrësi”, përfundoi me arrestimin e shtetasit Ilir Hodaj, 38-vjeç, banues në lagjen “Isa Boletini” në Vlorë.

Fier, vetëhelmohet 29-vjeçarja

Gazeta Start - 12.04.2012

Fier Nj vajz i dha fund jets duke i vethelmuar. Ngjarja ndodhi n rrethin e Fierit, ku shtetasja me iniciale E.P, 29-vje, ka konsumuar nj sasi fostoksin.

Siri, dhuna kërcënon armëpushimin

Gazeta Start - 12.04.2012

Siria ndodhet në gjendjen e një armëpushimi të tensionuar, porse të dyja palët raportojnë dhunë. Televizioni shtetëror i Sirisë tha se një bombë e vënë anës rrugës në qytetin e Aleppos vrau një oficer ushtrie dhe plagosi 24 persona, të ...

Durrës, ekstradohet nga SHBA-të i dënuari për dy vrasje

Gazeta Start - 12.04.2012

Durrës – Një 38-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për dy vrasje u ekstradua sot nga Shtetet e Bashkuara. Policia e Durrësit mori në dorëzim shtetasin Ardian Domi, nga Shijaku, i cili është shpallur fajtor për dy vrasje të ndodhura ...

Nis punën Grupi Sektorial për reformat në drejtësi

Gazeta Start - 12.04.2012

Tiranë – Nisi sot punën Grupi Sektorial i Punës (GSP) Qeveri-Donator për reformën në drejtësi, i cili ka për qëllim koordinimin e masave konkrete ne zbatim të strategjisë kombëtare për zhvillim dhe integrim, strategjisë sektoriale të ...

Meksika tronditet nga dy tërmete të njëpasnjëshme

Gazeta Start - 12.04.2012

Brigjet e Meksikës janë goditur sot nga dy tërmete të njëpasnjëshme, njëri me magnitudë 6,2 ballë dhe tjetri 6,9 ballë të shkallës Rihter. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “AFP”, e cila citon Institutin amerikan të ...

Ekstradohet nga Italia i kërkuari për plagosje të rëndë

Gazeta Start - 12.04.2012

Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana pasditen e sotme ekstradoi nga Italia një shtetas shqiptar të dënuar me tre vjet burg për “plagosje të rëndë dhe të lehtë me dashje” të kryer në bashkëpunim.

Nuk vret dot familjarët, i vë flakën shtëpisë

Gazeta Start - 12.04.2012

Kavajë – Një ngjarje e rëndë me pasojë djegien e një shtëpie ka ndodhur pasditen e sotme në fshatin Rrakull të Kavajës. 23-vjeçari Klodian Tatani, pas mosmarrëveshjeve të shumta, ka kërcënuar se do të vrasë me sëpatë të motrën dhe nënën e ...

Reforma në drejtësi, donatorë-Qeveri nisin punën

Ora news - 12.04.2012

Specialistët e Ministrisë së Drejtësisë kanë nisur një fazë konsultimesh me ekspertë të huaj për reformat që duhet të ndërmerren, kryesisht në gjyqësor me qëllim fitimin e besimit te qytetarëve.

Ministri i Mbrojtjes italian vizitë sot në Tiranë

Gazeta Start - 11.04.2012

Tiran - Ministri i Mbrojtjes i Italis, admirali Giampaolo Di Paola, n krye t nj delegacioni zyrtar pritet t vizitoj t mrkurn Tirann, me ftes t Ministrit shqiptar t Mbrojtjes, Arben Imami.

Presidenti i ri, Meta: Për ne rëndësi ka procesi

Gazeta Start - 11.04.2012

Korçë – Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka kërkuar që të përshpejtohet reforma zgjedhore. Ai ishte dje në Korçë, ku ka marr pjesë në Konferencën Zgjedhore të Lëvizjes Rinore për Integrim.

Kapshticë, pranga vëllezërve për vrasjen e gardianit

Gazeta Start - 11.04.2012

Kapshticë – Dy vëllezër u arrestuan nga policia e Korçës në lidhje me vrasjen e një dite më parë në Tiranë, ku mbeti i vdekur shtetasi Ymer Hajdari, gardian në burgun 313 në kryeqytet.

Bashkëshortja e liderit të pezulluar kinez akuzohet për vrasje

Gazeta Start - 11.04.2012

Partia Komuniste e Kinës ka pezulluar dhe përjashtuar një politikan të profilit të lartë ka funksionet e tij drejtuese dhe ka futur bashkëshorten e tij në mesin e të dyshuarve për vrasjen e një biznesmeni britanik, njofton agjencia kineze ...

Tërmeti shkaktoi një të çarë 400 km në fund të detit

Gazeta Start - 11.04.2012

Tërmeti shkatërrimtar i 11 Marsit të vitit 2011 në Japoni, ka shkaktuar një të çarë 400 kilometra në fund të detit. Shkencëtarët gjermanë dhe japonezë kanë analizuar shenjat e lëna në fund të detit pas tërmetit 9 ballësh dhe cunamit të ...

Tiranë, tentoi të vriste një shtetas, arrestohet

Gazeta Start - 11.04.2012

Tiranë – Policia e Tiranës arrestoi një 33-vjeçar, banues në kryeqytet, pasi akuzohet se ka tentuar të vrasë me armë zjarri një shtetas. Prangat e policisë iu vunë shtetasin Ervin Ramazani, i cili nga hetimet e deri më tanishme, rezulton ...

Vlera e “Apple”-it arrin në 600 miliardë dollarë

Gazeta Start - 11.04.2012

Vlera e gjigantit amerikan të teknologjisë, kompanisë më me vlerë në botë, për herë të parë ka arritur në 600 miliardë dollarë ditën e djeshme. Më parë, vetëm një kompani tjetër ka arritur vlerën e 600 miliardë dollarëve – dhe ajo është ...

Dy operacione, kapet 90 kg drogë, autorët ikin në errësirë

Gazeta Start - 11.04.2012

Gjirokastër – Një sasi prej 90 kg drogë e llojit marijuanë u sekuestrua nga policia e Gjirokastrës mesnatën e shkuar në dy operacione të ndryshme, teksa tre shtetas janë shpallur në kërkim.

Tropojë, arrestohet një 28-vjeçar i kërkuar prej 4 vitesh

Gazeta Start - 11.04.2012

Tropojë – Një 28-vjeçar nga Tropoja u arrestua pas 4 vitesh në kërkim. Në pranga ra gjatë natës së shkuar shtetasi Sajmir Rustemi, 28 vjeç, banues në fshatin Bujan të Tropojës, pasi ishte shpallur në kërkim që nga data 21 maj e vitit 2008 ...

Totozani pret përfaqësuesin e KiE-së

Gazeta Start - 11.04.2012

Tiranë – Avokati i Popullit, Igli Totozani priti sot në një takim përfaqësuesin e Këshillit të Evropës, Markus Jaeger, ku është diskutuar për bashkëpunim dhe projekte të përbashkëta.

Infermierët të shqetësuar për statusin e tyre

Gazeta Start - 11.04.2012

Tiranë - Urdhri i Infermierit të Shqipërisë, vazhdon të ngrejë shqetësimin e tij për trajtimin dhe vlerësimin që u bëhet infermierëve. Kjo, në një kohë, kur siç pohon kreu i këtij institucioni, Sabri Skënderi, “të flasësh për kujdesin ...

Kuçi paralajmëron një tjetër “25 korrik” në veri

Gazeta Start - 11.04.2012

Prishtinë - Qeveria e Kosovës paralajmëron një tjetër “25 korrik” në veri të Kosovës. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka thënë se këto veprime do të jenë të detyrueshme për të vënë në zbatim rendin dhe ligjin në atë pjesë.

ISHP: Gjatë 2011-ës, 280 fëmijë të punësuar

Lajmeshqip - 11.04.2012

Tiranë – Punësimi i fëmijëve nën moshën 18-vjeç vijon të mbetet një problem në vendin tonë. Sipas të dhënave të raportuara në Këshillin Kombëtar të Punës (KKP), nga kryeinspektorja e Inspektoratit Shtetëror të Punës, Vikrita Çuko, gjatë ...

MPJ dënon shpërthimin në Mitrovicë

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë dënon ashpër shpërthimin që shkaktoi vdekjen e një qytetari të pafajshëm në veri të Mitrovicës.

Elbasan, theu një pikë lojërash fati, pranga 28-vjeçarit

Gazeta Start - 10.04.2012

Elbasan Nj 28-vjear nga Elbasani u arrestua nga policia, pasi akuzohet pr thyerjen dhe vjedhjen e nj dyqani lojrash fati. N pranga ra shtetasi Antonio Topi, banues n lagjen lirimi t qytetit, pasi rezulton se sht autor i vjedhjes me thyerje ...

Atentat kamikaz në Afganistan, nëntë të vdekur

Gazeta Start - 10.04.2012

Një shpërthim i fuqishëm me shënjestër një ndërtesë të administratës lokale në provincën Herat, në perëndim të Afganistanit, la të paktën nëntë të vdekur dhe shumë të plagosur.

KFOR-i tërhiqet përkohësisht nga bllokimi i rrugëve alternative

Gazeta Start - 10.04.2012

Prishtinë - Vrasja e Selver Haradinajt, banor i pjesës veriore të Mitrovicës, ka përkeqësuar situatën e sigurisë në pjesën më problematike të Kosovës.

Skadon afati i armëpushimit, në Siri vazhdojnë luftimet

Gazeta Start - 10.04.2012

Dhuna në Siri vazhdon edhe pse po skadon afati i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për një armëpushim mes të gjitha palëve në vend. Bombardime janë raportuar në qytetin e Homsit, teksa krisma janë dëgjuar edhe në kufirin me ...

Vlorë, kapet 27-vjeçari me 4 kg heroinë

Gazeta Start - 10.04.2012

Vlorë – Nga një operacion i koduar “Tregtari”, i organizuar nga policia e Vlorës, u sekuestrua një sasi prej i 4.840 kg lëndë narkotike e ngjashme me atë të llojit heroinë.

Fier, pranga këshilltarit të PR-së, i dënuar me 40 vite burg

Gazeta Start - 10.04.2012

Fier – Një shtetas i dënuar me 40 vite burg në Itali, u arrestua pasditen e shkuar nga policia e Fierit. Në pranga përfundoi Fatmir Kajolli, 47-vjeç, i cili ishte erdhe anëtar i Këshillit Bashkiak të Fierit, i përzgjedhur në dy mandate nga ...

Kakavijë, arrestohet një grek me 20 kg drogë

Gazeta Start - 10.04.2012

Gjirokastr Nj sasi prej 20 kg drog u sekuestrua paraditen e sotme nga policia kufitare n Kakavij. Policia e Gjirokastrs bri me dije se lnda narkotike u gjet n nj automjet t nj shtetasi grek, i cili sht arrestuar.

Tiranë, arrestohet një i shumëkërkuar në Itali

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Një 32-vjeçar i shumë kërkuar në Itali, u arrestua mëngjesin e sotëm në Tiranë. Zyrtarisht policia bëri me dije se në pranga përfundoi shtetasi Ervin (Ergys) Ferhati, 32-vjeç, lindur e banues në Tiranë.

“Siria shkeli kufirin, po vlerësojmë kundërpërgjigjen”

Gazeta Start - 10.04.2012

Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan, ka akuzuar Sirinë se ka shkelur kufirin dhe thotë se vendi i tij po vlerëson hapat që do të ndërmarrë si kundërpërgjigje, përfshirë edhe “masat të cilat ne nuk duam t’i mendojmë”.

Konferencë për Ditën Ndërkombëtare të Romëve

Gazeta Start - 10.04.2012

Në kuadër të 8 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Romëve, u organizua në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, konferenca “Ditët e Kulturës Rome”. Kjo konferencë u zhvillua në bashkëpunim me 11 Shoqatat Rome të Shqipërisë.

EU-OSHA: 75% e shqiptarëve të stresuar në punë

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Stresi në punë është një shqetësim për pjesën më të madhe të fuqisë punëtore në Evropë. Në këtë përfundim është arritur nga sondazhi idytë i Opinionit në Evropë mbi Sigurinë dhe Shëndetin në Punë.

“Shoqëritë e sigurimeve të përmbushin detyrimet”

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Shoqëritë e sigurimit duhet të plotësojnë detyrimet ligjore lidhur me financimin e fondit të kompensimit, si dhe kryerjen e gjithë pagesave të dëmeve që mbulohen nga ky fond.

Interneti, Shqipëria e 68-ta në botë

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Shqipëria renditet e 68-ta në botë për shtrirjen e internetit. Këtë e bën të ditur World Economic Forum, i cili ka publikuar këto ditë një raport global, ku rezulton se Shqipëria ka përmirësuar pozicionin e saj në renditjen ...

Berisha fiton "Këpucën e Artë" në Australi

Gazeta Start - 10.04.2012

Sulmuesi kosovar i Brisbane Roar, Besart Berisha, ka fituar "Këpucën e Artë" në kampionatin australian, pasi u shpall golashënuesi më i mirë i sezonit me 19 gola të realizuar.

Tiranë, tentohet një grabitje me armë

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Një tjetër tentativë grabitjeje me armë u regjistrua pak momente më parë në Tiranë. Ngjarja ndodhi në afërsi të Stadiumit “Dinamo” në kryeqytet.

Kur do të dalë në treg tableta “Google”?

Gazeta Start - 10.04.2012

Mesa duket po përhapen shpejt thashethemet e reja në lidhje me tabletën “Google”, e cila pritet me padurim nga të pasionuarit pas teknologjisë, shkruan “DigiTimes”.

Votimi i anëtarit të KLD-së, “sytë” nga LSI-ja

Gazeta Start - 10.04.2012

Tiranë – Të enjten pritet të bëhet votimit për vendin vakant në Këshillin e Lartë të Drejtësisë, ku në garë është Elvis Cefa nga Partia Demokratike dhe Ardian Visha i propozuar nga Partia Socialiste.

Cana dhe Duro, kandidatët për Vllazninë

Gazeta Start - 10.04.2012

Agim Cana dhe Shpëtim Duro janë dy emrat që po qarkullojnë më së shumti për stolin e Vllazinsë, e cila ka mbetur pa trajnerë pas shkakrkimit të Rudi Vatës.

Dhimbjet e këmbëve shfaqen më shumë në gjumë

Gazeta Start - 10.04.2012

Sindroma e dhimbjes së këmbëve është një sëmundje e cila shfaqet më shumë në gjumë dhe më pas pasqyrohet në dëshirën për të lëvizur. Specialistët pohojnë se sëmundja mund të shfaqet tek këmbët, duart apo pjesë tjera të trupit.

Interneti, Shqipëria renditet në vendin 68-të për përdorimin

Ora news - 10.04.2012

Shqipëria ngjitet me 19 vende në renditjen globale për përdorimin e teknologjive të informacionit dhe komunikimit, përgjatë vitit 2011. Ne renditemi në vendin e 68-të, nga vendi i 95, që ishte në vitin 2010, në renditjen ku marrin pjesë ...

Kushtetuesja kthen kërkesën e ushtarakëve për pensionet

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Gjykata Kushtetuese ka kthyer mbrapsht ligjin për pensionet suplementare të ushtarakëve si të paargumentuar. Ligji u miratua nga Këshilli i Ministrave në nëntor të vitit 2010 dhe në dhjetor të po këtij viti, ligji u miratua edhe ...

Shtyhen diskutimet për Gjykatën Administrative

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Teksa pritet të shqyrtohen edhe pjesët e fundit të ligjit për ngritjen e Gjykatës Administrative, në mbledhjen e sotme të Komisionit parlamentar të Ligjeve u shtynë diskutimet.

Al-Kaeda sulmon në Jemen, 17 të vdekur

Gazeta Start - 09.04.2012

Të paktën 17 persona u vranë sot nga përleshjet, pas një sulmi nga ana e anëtarëve të Al-Kaedës kundër një kazerme në Loder, në jug të Jemenit. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “AFP” e cila citon disa zyrtarë vendas.

Greqi, bllokohet mbi 500 kg drogë e ardhur nga Shqipëri

Gazeta Start - 09.04.2012

Igumenic Nj sasi prej 545 kilogramsh drog e llojit kanabis sativa u sekuestrua sot nga policia greke. Mediat greke shkruajn se droga sht gjetur disa kilometra brenda kufirit helen, n nj furgon, i cili sht braktisur nga personat q e ...

Vlorë, plagosi me thikë të motrën, pranga 36-vjeçarit

Gazeta Start - 09.04.2012

Vlorë – Një 36-vjeçar u arrestua nga policia e Vlorës, pasi akuzohet se ka plagosur me armë të ftohtë motrën e tij. Në pranga ra shtetasi Ylli Colaj, 36-vjeç, banues në lagjen “28 Nëntori” në Vlorë.

Berisha qetëson historianët dhe opozitën!

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, e ka konsideruar të suksesshme vizitën e tij në Turqi, teksa shprehu konsiderata të shumta për popullin turk.

“Ligjet” kalojnë marrëveshjet për digat dhe “Tiranë-Elbasan”

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Deputetët e komisionit parlamentar të Ligjeve ratifikuan sot marrëveshjet për financimin e dy projekteve, atë të sigurisë së digave dhe financimit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Imami: Turqia ndihmë të vyer për ushtrinë shqiptare

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Kontingjenti i 20-të Paqeruajtës shqiptar u nis sot në drejtim të Afganistanit. Në ceremoninë e rastit ishte i pranishëm edhe ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral major Xhemal Gjunkshi, ...

Tiranë, grabitet me armë një kazino

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Një kazino i grabit me armë mesditën e sotme në Tiranë, ku dy persona hyjnë në aksion. Vjedhja u regjistrua në rrugën “Myslim Shyri” në kryeqytet, ky dy shtetas të armatosur kanë hyrë në kazino duke marrë një shumë parash prej ...

U arrestua për vrasjen e argjendarit, kërkon shpërblim 100 mijë euro

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – U mbajt plot 60 ditë në selitë e paraburgimit në Tiranë, duke u akuzuar se kreu vrasjen e argjendarit Rrapo Sinanaj, por më pas u lirua për mungesë provash.

Dhimbja e kokës, paralajmëruese e mangësive në trup

Gazeta Start - 09.04.2012

Si një nga problemet e jetës moderne, dhimbja e kokës mund të jetë shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të ndryshme. Dhimbja e kokës nuk duhet nënvlerësuar sepse 5% e femrave dhe 2,8 % e meshkujve vuajnë nga dhimbja e kokës 180 ditë çdo vit.

Në këtë shkollë nuk lejohet “Facebook”-u

Gazeta Start - 09.04.2012

Një institucion arsimor në Amerikë u ka ndaluar të gjithë nxënësve përdorimin e “Facebook”-ut. Çfarë e shtyu këtë institucion të marrë një vendim të tillë? Kohëve të fundit kur përmendet interneti shumicës së njerëzve u vjen në mendje ...

Kosova pret anëtarësimin në BERZH pa fusnotë

Gazeta Start - 09.04.2012

Prishtinë - Qeveria e Kosovës po përgatitet për të siguruar që në mbledhjen e radhës të Bankës Evropianë për Rindërtim dhe Zhvillim, që do të mbahet gjatë këtij maji në Londër, të shqyrtohet kërkesa për anëtarësim në këtë institucion.

Rama mbledh të Urtët, diskutohet për Presidentin e ri

Gazeta Start - 09.04.2012

Tiranë – Kryesocialisti, Edi Rama, mblodhi sot Këshillin e të Urtëve, me të cilin ka diskutuar për situatën aktuale politike. Temë kryesore duket se ka qenë përzgjedhja e Presidentit të ri të vendit, përzgjedhje e të cila pritet të bëhet ...

Vlorë, “stuhi” arrestimesh për korrupsion

Gazeta Start - 09.04.2012

Vlorë – Shtatë zyrtarë u arrestuan sot nga policia e Vlorës pasi akuzohen për falsifikim dokumentesh dhe ndaj 21 të tjerëve po zhvillohen hetime në gjendje të lirë.

10 qytetet më të rrezikshme në botë

Gazeta Start - 09.04.2012

Të shumtë janë ato qytete që mund të rekomandohen si destinacione turistike. Nga ana tjetër, ka plot prej tyre që jo vetëm nuk rekomandohen për turizëm, por madje janë të rrezikshëm.

Mourinjo dëshiron të drejtojë Bajernin

Gazeta Start - 09.04.2012

Trajneri i Realit të Madridit, Hoze Mourinjo,gjatë një deklarate për shtyp ka shprehur dëshirën e tij se një ditë do të dëshironte të drejtonte gjigantin gjerman, Bajernin e Mynihut.

Gjashtë sirianë vriten në kufi me Turqinë

Gazeta Start - 09.04.2012

Të paktën gjashtë sirianë u vranë dhe të paktën 17 të tjerë u plagosën sot, gjatë të shtënave afër kufirit turko-sirian. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia turke e lajmeve "Anadolli Azhans”, e cila citon drejtorin e Shëndetësisë të Kilisit ...

Kosova pret anëtarësimin në BERZH pa fusnotë

Koha.net - 09.04.2012

Prishtinë, 9 prill - Qeveria e Kosovës i ka përvjelë mëngët për të siguruar që në mbledhjen e radhës të Bankës Evropianë për Rindërtim dhe Zhvillim, që do të mbahet gjatë këtij maji në Londër, të shqyrtohet kërkesa për anëtarësim të ...