TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Letonezët kundërshtojnë rusishten

Alsat - 19.02.2012

Rezultatet paraprake të referendumit të së shtunës në Letoni tregojnë se qytetarët kanë votuar me shumicë dërrmuese kundër rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Referendumi, letonezët refuzojnë gjuhën ruse

Top Channel - 19.02.2012

Letonezët kanë refuzuar mundësinë e vendosjes së gjuhës ruse si gjuhë të dytë zyrtare të vendit pas një referendumi që u mbajt për këtë çështje.

Letonezët refuzojnë rusishten

Albeu.com - 19.02.2012

Letonia kë refezuar rusishten si gjuhë zyrtare. Nëpërmjet një referendumi letonezët i kanë thënë jo këtij propozimi i cili është bërë nga një lëvizje ruse.

Letonezët kundërshtojnë rusishten

Botasot - 19.02.2012

Rezultatet paraprake të referendumit të së shtunës në Letoni tregojnë se qytetarët kanë votuar me shumicë dërrmuese kundër rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Letonezët kundërshtojnë rusishten

Telegrafi - 19.02.2012

Rezultatet paraprake të referendumit të së shtunës në Letoni, tregojnë se qytetarët kanë votuar me shumicë dërrmuese kundër rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Letonezët kundërshtojnë rusishten

Ora news - 19.02.2012

Rezultatet paraprake të referendumit të së shtunës në Letoni tregojnë se qytetarët kanë votuar me shumicë dërrmuese kundër rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Moska minimizon rezultatet e referendumit

Botasot - 19.02.2012

Rezultatet pothuajse komplete të referendumit të Letonisë tregojnë se 75 për qind e votuesve kanë kundërshtuar planin për ndryshimin e Kushtetutës dhe futjen e rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Moska minimizon rezultatet e referendumit

Telegrafi - 19.02.2012

Rezultatet pothuajse komplete të referendumit të Letonisë tregojnë se 75 për qind e votuesve kanë kundërshtuar planin për ndryshimin e Kushtetutës dhe futjen e rusishtes si gjuhë të dytë zyrtare në vend.

Letonia nis referendumin për gjuhën

Evropaelire - 18.02.2012

10:41 Letonia nis referendumin për gjuhën 10:34 Irani mund të nxisë “garë bërthamore” 10:06 Emisari kinez takon Asadin 09:33 Kapen 6 trilionë dollarë nga bonot e ...

Letonia mban referendum për gjuhën

Evropaelire - 18.02.2012

Në Letoni ka nisur referendumi që do të mund t’i jepte rusishtes statusin e gjuhës së dytë zyrtare në ish-republikën sovjetike. I nxitur nga një grup pro-rus, referendumi nuk pritet t’i japë përgjigje pozitive çështjes, marrë parasysh se ...

Rada Trajkovic: Beogradi ta shpallë të pavlefshëm referendumin

LajmiFundit - 18.02.2012

Politikanja kosovare serbe, Rada Trajkovic ka kërkuar nga Beogradi që zyrtarish të shpall të pavlefshëm referendumin e mbajtur nga serbët në veri të Kosovës.

Serbia ta shpall të pavlefshëm referendumin

Albeu.com - 18.02.2012

Politikanja kosovare serbe, Rada Trajkoviq ka kërkuar nga Beogradi që zyrtarish të shpall të pavlefshëm referendumin e mbajtur nga serbët në veri të Kosovës.

Trajkoviç:Beogradi të shpallë të pavlefshëm referendumin

Lajmeshqip - 18.02.2012

Organizatorëve të referendumit të veriut u intereson vetëm ajo që u përgjigjet atyre, e në veçanti promovimi partiak, për shkak të zgjedhjeve në Serbi.

Beogradi ta shpallë "të pavlefshëm" referendumin

Evropaelire - 18.02.2012

Organizatorëve të referendumit të veriut u intereson vetëm ajo që u përgjigjet atyre, e në veçanti promovimi partiak, për shkak të zgjedhjeve në Serbi.

Veri: Pavarësia nën hijen e referendumit

Botasot - 18.02.2012

Katër vjet pas shpalljes dhe bërjes së Kosovës shtet i pavarur dhe sovran, serbët që jetojnë në veri të vendit vazhdojnë ta kenë të njëjtin qëndrim refuzues ndaj këtij fakti, duke mos i njohur dhe pranuar institucionet e shtetit kosovar, ...

Referendumi serb për ndarjen e Kosovës

Botasot - 18.02.2012

Mbajtja e referendumit të minoritetit serb në komunat e Kosovës Veriore (Mitrovicë, Zveçan, Zubin Potok, Leposaviq), më 14 dhe 15 shkurt 2012, me qëllim të fundit, që serbët atë pjesë t’ia bashkëngjesin Serbisë, është në kundërshtim jo ...

Letonia nis referendumin për gjuhën

Botasot - 18.02.2012

Në Letoni ka nisur referendumi që do të mund t’i jepte rusishtes statusin e gjuhës së dytë zyrtare në ish-republikën sovjetike. Votuesve u kërkohet të përgjigjen nëse janë në favor të miratimit të këtij amendamenti kushtetues.

Beogradi ta shpallë të pavlefshëm referendumin!

Telegrafi - 18.02.2012

Organizatorët e referendumit janë para se gjithash autistë. Atyre u intereson vetëm ajo që u pëlqen e sidomos promovimi partiak para zgjedhjeve në Serbi.

Letonia nis referendumin për gjuhën

Yll Press - 18.02.2012

Letonishtja ka qenë e vetmja gjuhë zyrtare në këtë vend prejse ka shpallur pavarësinë nga Kremlini në vitin 1991. Por, pas 50 vjetësh si republikë sovjetike, rreth një e treta e popullsisë 2-milionëshe konsiderohet rusisht-folëse.

Rusishtja gjuhë e dytë zyrtare në Letoni? Nis referendumi

Ora news - 18.02.2012

Në Letoni ka nisur referendumi që do të mund t`i japë rusishtes statusin e gjuhës së dytë zyrtare në ish-republikën sovjetike. Votuesve u kërkohet të përgjigjen nëse janë në favor të miratimit të këtij amandamenti kushtetues.

Trajkoviç: Referendumi favorizon Kosovën, Serbia ta shpallë të pavlefshëm

Ora news - 18.02.2012

Rada Trajkoviç, mjeke dhe politikane serbe në Kosovë që vepron në Graçanicë, në një deklaratë të dhënë për shtyp, ka thënë se organizatorët e Referendumit janë para të gjithave autistë.

Trajkoviq: Serbia ta shpall të pavlefshëm referendumin

Botasot - 18.02.2012

Politikanja kosovare serbe, Rada Trajkoviq ka kërkuar nga Beogradi që zyrtarish të shpall të pavlefshëm referendumin e mbajtur nga serbët në veri të Kosovës.

Beogradi të shpallë të pavlefshëm referendumin

Yll Press - 18.02.2012

Referendumi i veriut është zhvilluar në Mitrovicë, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan, ndërsa afro 100% e serbëve lokalë kanë votuar kundër shtrirjes së autoritetit të Prishtinës në pjesën veriore të vendit.

Berisha: Referendumi në veri, skenar i rrezikshëm

Gazeta Start - 17.02.2012

Tiranë – Edhe qeveria e Shqipërisë e konsideron të paligjshëm referendumin e serbëve në veri të Kosovës. Kryeministri Sali Berisha, shprehet se mbështet qëndrimin e derimëtanishën të qeverisë kosovare.

Referendumi, për çfarë vlen?

Top Channel - 17.02.2012

Ndonëse rezultatet e referendumit në veri për serbët kanë qenë ashtu siç ishte pritur kundër institucioneve të Kosovës, për Serbinë ky referendum mbetet i pakuptimtë.

Berisha mbështet qëndrimin e Qeverisë kosovare ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve

Idividi - 17.02.2012

Tiranë, 16 shkurt 2012 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha, mbështet plotësisht qëndrimin e Qeverisë së Kosovës ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve në Komunat e Veriut të Mitrovicës.

Nuk do të ketë ndarje

Albeu.com - 17.02.2012

Referendumi i serbëve në veri nuk ka dhe nuk mund të ketë kurrfarë pasojash juridike. Beogradi ende nuk ka hequr dorë nga mendimet për ndarjen e Kosovës, por nuk do të ketë as ndarje e as shkëmbime territoresh.

WSJ:Serbët vazhdojnë të refuzojnë deklarimin formal të pavarësisë

Evropaelire - 17.02.2012

"Wall Street Jorunal" Serbët në veri të Kosovës kanë hedhur poshtë autoritetin e pushtetit qendror të vendit me një “jo” të madhe në referendumin simbolik, duke komplikuar kështu përpjekjet për qetësimin e tensioneve etnike, si dhe duke ...

Veri: Pavarësia nën hijen e referendumit

Evropaelire - 17.02.2012

Katër vjet pas shpalljes dhe bërjes së Kosovës shtet i pavarur dhe sovran, serbët që jetojnë në veri të vendit vazhdojnë ta kenë të njëjtin qëndrim refuzues ndaj këtij fakti, duke mos i njohur dhe pranuar institucionet e shtetit kosovar, ...

Referendumi shton tension në qëndrimin e Beogradit

SETimes - 17.02.2012

17/02/2012 Votimi në Kosovën e veriut nuk do të prekë drejtpërdrejt vendimin e BE-së mbi statusin e kandidatit për Serbinë në mars, por do të vendosë presion ndaj Beogradit përballë vendimeve të ardhshme të rëndësishme mbi Kosovën.

Nuk mund dhe nuk do të ketë ndarje

Telegrafi - 17.02.2012

Referendumi i serbëve në veri nuk ka dhe nuk mund të ketë kurrfarë pasojash juridike. Beogradi ende nuk ka hequr dorë nga mendimet për ndarjen e Kosovës, por nuk do të ketë as ndarje e as shkëmbime territoresh.

Referendumi në Veri, rreth 100% e serbëve, “jo”autoritetit të Prishtinës

Panorama - 17.02.2012

Serbët e katër komunave të Kosovës kanë votuar të martën e të mërkurën për njohjen ose jo të institucioneve të Kosovës, në një referendum të konsideruar ilegal nga Prishtina zyrtare dhe komuniteti ndërkombëtar.

Deimel: Serbët në veri po luajnë me zjarr

Botasot - 17.02.2012

Referendumi i serbëve në veri nuk ka dhe nuk mund të ketë kurrfarë pasojash juridike. Beogradi ende nuk ka hequr dorë nga mendimet për ndarjen e Kosovës, por nuk do të ketë as ndarje e as shkëmbime territoresh, është shprehur Johanna ...

“Serbët akoma refuzojnë autoritetin kosovar”

Telegrafi - 17.02.2012

Serbët në veri të Kosovës kanë hedhur poshtë autoritetin e pushtetit qendror të vendit me një “JO” të madhe në referendumin simbolik, duke komplikuar kështu përpjekjet për qetësimin e tensioneve etnike, si dhe duke vënë një tjetër pengesë ...

Kundër referendumit në veri

Gazeta Start - 16.02.2012

Prishtinë - Kuvendi i Kosovës miratoi dje një deklaratë në kundërshtim të referendumit të serbëve mbajtur të martën e të mërkurën në katër komuna me shumicë serbe në veri të vendit.

Afro 100% e serbëve i thonë “jo” Prishtinës

Evropaelire - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të vendit, raportojnë mediat ...

Vetëm 69 serbë në referendum përkrahin institucionet e Kosovës

Ina - 16.02.2012

Serbët e Kosovës në komunat veriore të saj dje përfunduan referndumin për përkrahjen ose jo të institucioneve të shtetit të Kosovës. Sipas rezultateve të shpallura paraprake, vetëm 69 serbë kanë votuar në mbështetje të institucioneve të ...

Serbët e Kosovës votuan kundër qeverisjes së Prishtinës

Idividi - 16.02.2012

Prishtinë, 16 shkurt 2012 (MIA) - Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë "jo" institucioneve të Prishtinës në pjesën ...

Përfundon referendumi ilegal në veri të Kosovës

LajmiFundit - 16.02.2012

Ka përfunduar referendumi ilegal organizuar nga strukturat paralele serbe në veri të Kosovës. Mediat serbe raportojnë për përqindje të ndryshme të pjesëmarrjes së votuesve Referendumi, për dy ditë rresht, është zhvilluar në pjesën veriore ...

Asad njofton referendum për kushtetutën e re

Lajmeshqip - 16.02.2012

Damask-Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, ka urdhëruar organizimin e referendumit për kushtetutën e re, që do të mbahej më 26 shkurt. Draft-dokumenti raportohet se përmban një klauzolë që e përshkruan partinë e Asadit, Baath, si ...

Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë sipas së cilës referendumi është joligjor

Idividi - 16.02.2012

Prishtinë, 16 shkurt 2012 (MIA) – Dje në Kuvendin e Kosovës, u miratua një Deklaratë në kundërshtim të referendumit të serbëve të mbajtur dje e pardje në katër komuna me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Serbët e veriut: Jo Prishtinës

Top Channel - 16.02.2012

Serbët në veri të Kosovës kanë refuzuar autoritetin e Prishtinës zyrtare, në referendumin që u mbajt të martën dhe të mërkurën, të kritikuar nga Serbia dhe BE.

Referendumi në veri: 99.74% i thonë “Jo” Prishtinës

LajmiFundit - 16.02.2012

Votimet e referendumit dy ditor në katër komuna me popullsi dominuese serbe në veriun e Kosovës kanë dhënë rezultatet e para. B92 raporton se pjesëmarrja ka qenë në masën 75.28% ndërsa të dhënat e para thonë se 99.74% të atyre që pranuan ...

Referendumi: 99.74 për qind serbëve u thanë “JO” institucioneve të Prishtinës

Alsat - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të vendit, raportojnë mediat ...

Berisha mbështet Prishtinën: Referendumi i veriut, skenar i rrezikshëm

LajmiFundit - 16.02.2012

Kryeministri Sali Berisha, mbështet plotësisht qëndrimin e Qeverisë së Kosovës ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve në Komunat e Veriut të Mitrovicës.

99.74 përqind e serbëve i thanë jo institucioneve të Prishtinës

Albeu.com - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, të raportuara nga mediat serbe, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë jo institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të ...

Referendumi në veri, mund të ndikojë në Maqedoni

Albeu.com - 16.02.2012

Mbajtja e referendumit të serbëve në veri të Kosovës, dhe suksesi eventual i tij, mund të ndikojë negativisht në rrethanat politike në Maqedoni, por dhe jashtë saj.

Berisha mbështet Prishtinën për referendumin

Albeu.com - 16.02.2012

Kryeministri Sali Berisha ka mbështetur qeverinë e Kosovës në lidhje me referendumin e paligjshëm të serbëve në Komunat e Veriut të Mitrovicës. Në një njoftim të bërë nga zyra e shtypit thuhet se ky akt është i pavlerë duke akuzuar qarqet ...

Pasojat në praktikë nga referendumi

Evropaelire - 16.02.2012

Rezultatet përfundimtare të referendumit të mbajtur nga serbët e veriut të Kosovës, përmes të cilit janë deklaruar nëse i pranojnë ose jo institucionet e Republikës së Kosovës, do të bëhen të ditura ditën e diel, më 19 shkurt, kanë ...

BE injoron referendumin e serbëve

Top Channel - 16.02.2012

Bashkimi Europian ka injoruar rezultatin e referendumit të mbajtur nga serbët e veriut në Kosovë ndërsa ka konfirmuar se dialogu vijon ditën e martë të javës që vjen.

Rezultatet e referendumit: votuesit u thonë 'jo' institucioneve të Kosovës

SETimes - 16.02.2012

16/02/2012 Prishtina e etiketon qortimin thumbues nga serbët si "të paligjshëm". Serbia nuk është e kënaqur me atë gjithashtu, e frikësuar se referendumi mund të ndikojë në përpjekjen e saj për në BE.

Referendumi, rreth 100% e serbëve i thonë “jo” Prishtinës

Ora news - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve paraprake, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të vendit.

Afro 100% e serbëve i thonë “jo” Prishtinës

Botasot - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të vendit, raportojnë mediat ...

Referendumi, serbët i thonë “jo” Prishtinës

Panorama - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve paraprake, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore të vendit, raportojnë mediat serbe.

Serbët i thonë “jo” Prishtinës

Telegrafi - 16.02.2012

Në veri të Kosovës ka përfunduar referendumi i organizuar nga serbët lokalë. Sipas rezultateve preliminare, të raportuara nga mediat serbe, 99.74 për qind e qytetarëve serbë u kanë thënë “jo” institucioneve të Prishtinës në pjesën veriore ...

Aprovohet rezoluta kundër referendumit të serbëve në Veri

Panorama - 16.02.2012

Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën që kundërshton referendumin në Veri të Kosovës. Referendumi u mbajt gjatë të martës dhe të mërkurës nga serbët në komunat në Veri të Kosovës, për të shpallur autonominë nga Prishtina.

Referendumi në veri të Kosovës, Berisha: Akt i pavlerë

Ora news - 16.02.2012

Kryeministri Sali Berisha, mbështet plotësisht qëndrimin e qeverisë së Kosovës ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve në Komunat e Veriut të Mitrovicës.

Referendumi në veri, kryeministri Berisha mbështet qeverinë e Kosovës

Botasot - 16.02.2012

Kryeministri, Sali Berisha mbështet plotësisht qëndrimin e Qeverisë së Kosovës ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve në komunat e veriut të Mitrovicës.

Berisha: Referendumi në veri, skenar i rrezikshëm

Botasot - 16.02.2012

Edhe qeveria e Shqipërisë e konsideron të paligjshëm referendumin e serbëve në veri të Kosovës. Kryeministri Sali Berisha, shprehet se mbështet qëndrimin e derimëtanishën të qeverisë kosovare.

Referendumi në veri të Kosovës, Berisha: Akt i pavlerë

Yll Press - 16.02.2012

Kryeministri Berisha është shprehur gjithashtu se respektimi i kufijve aktual të Ballkanit, është i një rëndësie themelore për paqen, stabilitetin, bashkëpunimin rajonal dhe integrimin Euroatlantik dhe Europian të kombeve dhe vendeve tona.

Pasojat në praktikë nga referendumi

Botasot - 16.02.2012

Rezultatet përfundimtare të referendumit të mbajtur nga serbët e veriut të Kosovës, përmes të cilit janë deklaruar nëse i pranojnë ose jo institucionet e Republikës së Kosovës, do të bëhen të ditura ditën e diel, më 19 shkurt, kanë ...

Berisha: Referendumi në veri, i paligjshëm

Panorama - 16.02.2012

TIRANE- Nëpërmjet një komunikimi për shtyp, kryeministri Sali Berisha ka dhënë mbështetjen e tij të plotë për qëndrimin e qeverisë së Kosovës ndaj referendumit të paligjshëm të serbëve në Komunat e Veriut të Mitrovicës.

Feith përgëzon Kosovën

Botasot - 16.02.2012

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar Pieter Feith e përgëzoi sot popullin e Republikës së Kosovës për përvjetorin e katërt të Shpalljes së Pavarësisë.

Feith: Derisa festojmë, t’i rikujtojmë edhe sfidat

Telegrafi - 16.02.2012

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar, Pieter Feith, e përgëzoi të enjten popullin e Republikës së Kosovës për përvjetorin e katërt të Shpalljes së Pavarësisë.

Feith uron Kosovën për pavarësinë: Na presin sfida

Ora news - 16.02.2012

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar Pieter Feith e përgëzoi sot popullin e Republikës së Kosovës për përvjetorin e katërt të Shpalljes së Pavarësisë.

MPJ: Referendumi në Kosovë i frymëzuar nga Beogradi

Gazeta Start - 15.02.2012

Tiranë – Ministria e Jashtme e Shqipërisë, theksoi sot se referendumi i mbajtur në veri të Kosovës, nuk i shërben klimës së dialogut Kosovë-Serbi. Sipas kësaj ministrie, referendumi është frymëzuar nga Beogradi.

Kosovë: Vazhdon referendumi i serbëve në veri

Evropaelire - 15.02.2012

08:16 Kosovë: Vazhdon referendumi i serbëve në veri 07:39 Siri: Qyteti Homs sulmohet për 13 ditë me ...

Tadiq: Me referendumin në veri të Kosovës dëmtohet Serbia

Idividi - 15.02.2012

Beograd, 14 shkurt 2012 (MIA) - Presidenti i Serbisë Boris Tadiq tha se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë, transmetojnë mjetet serbe të informimit.

Dita e dytë e referendumit të serbëve në veriun e Kosovës

Ina - 15.02.2012

Në komunat e banuara me serbë në veriun e Kosovës sot do të vazhdojë referendumi, ku serbët po deklarohen rreth pyetjes së referendumit "A i pranoni institucionet e ashtuquajtura të Republikës së Kosovës".

Sot dita e dytë e referendumit të serbëve

Albeu.com - 15.02.2012

Serbët e veriut të Kosovës do të zhvillojnë sot ditën e dytë të referendumit për të pranuar ose jo institucionet e Kosovës. Ditën e sotme referendum do të mbahet në Leposaviç ndrsa dje votimit u zhvill uan në tre komunat, Mitrovicë, Zubin ...

Kosovë, dita e dytë e referendumit të serbëve

Alsat - 15.02.2012

Serbët e veriut të Kosovës do të zhvillojnë sot ditën e dytë të referendumit për të pranuar ose jo institucionet e Kosovës. Ditën e sotme referendum do të mbahet në Leposaviç ndërsa dje votimit u zhvilluan në tre komunat, Mitrovicë, Zubin ...

Kuvendi i Kosovës me deklaratë kundër referendumit në veri

Alsat - 15.02.2012

Në seancën e Kuvendit të Kosovës, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës në harmoni me grupet e tjera parlamentare pritet të nxjerrë një deklaratë të përbashkët për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

Referendumi i serbëve është i dëmshëm

Albeu.com - 15.02.2012

Referendumi i serbëve në veri të Kosovës është dënuar nga raportuesja e posaçme e Parlamentit të Evropës për Kosovë, Ulrike Lunacek. Në një deklaratë të cilën e përcjellë Radio Deutsche Welle, Lunacek ka thënë se, me këtë referendum ...

Ulrike Lunaçek kundër referendumit të serbëve në veri

LajmiFundit - 15.02.2012

Mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është dëshmi që fushata paraelektorale serbe ka mbërritur përfundimisht edhe në Kosovë. Kështu ka deklaruar raportuesja e posaçme e Parlamentit të Evropës për Kosovë, Ulrike Lunaçek për mediat ...

Kuvendi i Kosovës kundërshton mbajtjen e referendumit në veri

LajmiFundit - 15.02.2012

Në seancën e Kuvendit të Kosovës, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës në harmoni me grupet e tjera parlamentare pritet të nxjerrë një deklaratë të përbashkët për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

MPJ reagon për referendumin e serbëve

Albeu.com - 15.02.2012

Ministria Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me mbajtjen e një referendumi të organizuar nga strukturat paralele serbe duke e cilësuar atë si një referendum që nuk i shërben aspak interesit të komuniteteve etnike për tu ...

Shqipëria reagon për referendumin

Albeu.com - 15.02.2012

Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme, bëri të ditur se po ndjek me vëmendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe shprehu shqetësim për mbajtjen e referendumit të organizuar nga strukturat paralele serbe.

Kuvendi me deklaratë kundër referendumit në veri

Albeu.com - 15.02.2012

Partia Demokratike e Kosovës ka propozuar të nxirret një deklaratë e përbashkët në seancën e stome të Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

Kuvendi i Kosovës kritikon referendumin në veri

Lajmeshqip - 15.02.2012

Prishtinë- Partia Demokratike e Kosovës ka propozuar të nxirret një deklaratë e përbashkët në seancën e stome të Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

Shqipëri, MPJ: Referendumi i serbëve i paligjshëm

Lajmeshqip - 15.02.2012

Tiranë -Ministria e Punëve të Jashtme reagoi sot në lidhje me mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës duke thEkesuar se, ky referndum nuk i shërben klimës së dialogut Kosovë-Serbi.

Në Siri më 26 shkurt do të mbahet referendum për Kushtetutën e re

Idividi - 15.02.2012

Bejrut, 15 shkurt 2012 (MIA) - Presidenti i Sirisë Bashar al Aasad lëshoi një dekret që me 26 shkurt të mbahet referendum për Kushtetutë të re, kumtoi televizioni sirian.

MPJ: Referendumi në veri të Kosovës i paligjshëm

Ina - 15.02.2012

Ministria e Jashtme shqiptare ka reaguar sot në lidhje me mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës duke e cilësuar atë si të paligjshëm. Në një deklaratë për shtyp MPJ-së thekson se po ndjek me vemendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe ...

Veriu, vijon votimi për referendumin

Top Channel - 15.02.2012

Në veri të Kosovës, banorët serbë po vazhdojnë të votojnë në referendumin për pranimin ose jo të institucioneve të Prishtinës zyrtare. Sipas raportimeve të mediave kosovare, aktualisht votimi po mbahet në komunën e Leposaviçit, ndërkohë që ...

Siri, referendum për ndryshime kushtetuese

Top Channel - 15.02.2012

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, përzgjodhi datën 26 shkurt për mbajtjen e një referendumi kombëtar, mbi ndryshimet e propozuara kushtetuese, në atë që konsiderohet si lëshimi më serioz i autoriteteve deri tani.

Referendumi: I suksesshëm apo i pavlefshëm?

Evropaelire - 15.02.2012

Përfaqësuesit politikë të serbëve të veriut vlerësojnë se referendumi i tyre, me anë të cilit i kundërshtojnë institucionet dhe shtetin e Kosovës ka pasur sukses.

Kuvendi ka shpallur të paligjshëm referendumin

Albeu.com - 15.02.2012

Kuvendit të Republikës së Kosovës, përmes një deklarate të miratuar të mërkurën, ka shpallur të paligjshëm referendumin e organizuar nga Serbia (për mosnjohjen e institucioneve të Kosovës) në veri të Kosovës.

Kosovë, deklaratë kundër referendumit

Top Channel - 15.02.2012

Kuvendi i Kosovës ka dënuar përmes një deklarate të ashtuquajturin referendum të organizuar nga strukturat jo-legjitime të komunave veriore të Kosovës, që u mbajt më 14 dhe 15 shkurt.

Kuvendi i Kosovës miraton deklaratën kundër referendumit

Alsat - 15.02.2012

Kuvendi i Kosovës ka miratuar deklaratën e cila kundërshton referendumin në veri të Kosovës me 10 nene të hartuar nga shefat e grupeve parlamentare, ndërsa Lëvizja Vetëvendosje këtë deklaratë e ka kundërshtuar dhe ka abstenuar gjatë ...

Kosovë, sot dita e dytë e referendumit të serbëve

Ora news - 15.02.2012

Serbët e veriut të Kosovës do të zhvillojnë sot ditën e dytë të referendumit për të pranuar ose jo institucionet e Kosovës. Ditën e sotme referendum do të mbahet në Leposaviç ndrsa dje votimit u zhvilluan në tre komunat, Mitrovicë, Zubin ...

Vazhdon referendumi i serbëve në veri

Botasot - 15.02.2012

Në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, sot vazhdon referendumi i serbëve, që ka filluar dje, ndërsa në Leposaviq, mbahet sot.

Kosovë, vazhdon referendumi i serbëve në veri

Panorama - 15.02.2012

Në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, sot vazhdon referendumi i serbëve, i cili nisi nje dite me pare. Nderkohe qe ne Leposaviq, ashtu si ishte paralajmeruar referendumi mbahet sot.

Vazhdon referendumi i serbëve në veri

Telegrafi - 15.02.2012

Në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, sot vazhdon referendumi i serbëve, që ka filluar dje. Në Leposaviq referendumi fillon sot.

Qeveria: Serbia cenon sovranitetin shtetëror të Republikës së Kosovës

Yll Press - 15.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes një deklarate, shpreh zhgënjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit tonë.

Kuvendi, me deklaratë kundër referendumit në veri

Telegrafi - 15.02.2012

Në seancën e Kuvendit të Kosovës, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, në harmoni me grupet e tjera parlamentare, pritet të nxjerrë një deklaratë të përbashkët për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

Kuvendi i Kosovës kundërshton mbajtjen e referendumit në veri

Botasot - 15.02.2012

Në seancën e Kuvendit të Kosovës, Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës në harmoni me grupet e tjera parlamentare pritet të nxjerrë një deklaratë të përbashkët për të kundërshtuar mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës.

Lunaçek: Fushata paraelektorale serbe ka mbërri edhe në Kosovë

Botasot - 15.02.2012

Mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është dëshmi që fushata paraelektorale serbe ka mbërritur përfundimisht edhe në Kosovë. Kështu ka deklaruar raportuesja e posaçme e Parlamentit të Evropës për Kosovë, Ulrike Lunaçek për mediat ...

MPJ: Referendumi në veri të Kosovës, i paligjshëm

Ora news - 15.02.2012

Ministria e Jashtme shqiptare ka reaguar sot në lidhje me mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës duke e cilësuar atë si të paligjshëm. Në një deklaratë për shtyp MPJ-së thekson se po ndjek me vemendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe ...

Referendumi i serbëve, MPJ: I paligjshëm dhe pa efekte politike

BalkanWeb - 15.02.2012

TIRANE - Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme bëri të ditur se po ndjek me vëmendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe shprehu shqetësim për mbajtjen e një referendumi, të organizuar nga strukturat paralele serbe.

Asadi kërkon referendum

Botasot - 15.02.2012

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, ka urdhëruar organizimin e referendumit për kushtetutën e re, që do të mbahej më 26 shkurt. Draft-dokumenti raportohet se përmban një klauzolë që e përshkruan partinë e Asadit, Baath, si “udhëheqëse të ...

Assadi kërkon referendum

Telegrafi - 15.02.2012

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, ka urdhëruar organizimin e referendumit për Kushtetutën e re, që do të mbahet më 26 shkurt. Draft-dokumenti raportohet se përmban një klauzolë që e përshkruan partinë e Assadit, Baath, si “udhëheqëse ...

Shqipëria reagon ndaj referendumit në veri

Telegrafi - 15.02.2012

Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme, bëri të ditur se po ndjek me vëmendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe shprehu shqetësim për mbajtjen e referendumit të organizuar nga strukturat paralele serbe.

Referendumi në veri të Kosovës,MPJ:I paligjshëm

Panorama - 15.02.2012

TIRANE- Ministria e Punëve të Jashtme e cileson te paligjshem dhe pa efekte juridike referendumin qe mbahet nga serbet ne veri te Mitrovices. Ne nje deklarate per shtyp, MPJ thekson se ndjek me vemendje zhvillimet në veri të Republikës së ...

Siri, Asad kërkon referendum

Ora news - 15.02.2012

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, ka urdhëruar organizimin e referendumit për Kushtetutën e re, që do të mbahej më 26 shkurt. Draft-dokumenti raportohet se përmban një klauzolë që e përshkruan partinë e Asadit, Baath, si “udhëheqëse të ...

Kuvendi miraton Deklaratën kundër referendumit në veri

Lajmetsot - 15.02.2012

Postuar me: 15 February, 2012 03:15:00 Kuvendi miraton Deklaratën kundër referendumit në veri Sot në Kuvendin e Kosovës, u miratua një Deklaratë në kundërshtim të referendumit ë serbëve mbajtur dje e sot në katër komuna me shumicë serbe në ...

Shpallet i paligjshëm referendumi serb në veri

Telegrafi - 15.02.2012

Kuvendit të Republikës së Kosovës, përmes një deklarate të miratuar të mërkurën, ka shpallur të paligjshëm referendumin e organizuar nga Serbia (për mosnjohjen e institucioneve të Kosovës) në veri të Kosovës.

Referendumi, Kuvendi e shpall të paligjshëm

Panorama - 15.02.2012

Kuvendi i Republikës së Kosovës ka miratuar sot një deklaratë në kundërshtim të referendumit të serbëve, mbajtur dje dhe sot në katër komuna me shumicë serbe në veri të vendit. Deklarata u miratua me 64 vota pro dhe me 9 abstenim.

Reagim i Ministrisë së Punëve të Jashtme për mbajtjen e referendumit në veri të Kosovës

Botasot - 15.02.2012

Ministria e Punëve të Jashtme ndjek me vemendje zhvillimet në veri të Republikës së Kosovës dhe shpreh shqetësimin për mbajtjen e një referendumi, të organizuar nga strukturat paralele serbe, të frymëzuara nga Beogradi.

Parlamenti i Kosovës e quan jo kushtetues referendumin e serbëve në veri

VOA - 15.02.2012

Në veriun e Kosovës edhe sot po votohet në referendumin e organizuar nga përfaqësuesit lokal serb, në të cilin qytetarët e asaj zone po deklarohen nëse duan të pranojnë apo jo institucionet e Prishtinës.

Kuvendi i Kosovës, miratohet deklarata kundër "referendumit"

Ora news - 15.02.2012

Kuvendi i Kosovës ka miratuar deklaratën që kundërshton referendumin e serbëve, të mbajtur të martën dhe të mërkurën në katër komunat në veri. Deklarata është miratuar me 64 vota pro dhe me 9 abstenim, ndërsa kundër nuk ka pasur.

Referendumi në Siri, fuqitë botërore pro dhe kundër

Ora news - 15.02.2012

Referendumi për kushtetutën e re të Sirisë, i paralajmëruar për 26 shkurt nga presidenti Bashar al-Asad, është pritur në mënyra të ndryshme nga fuqitë botërore.

Kosovë, serbët e veriut mbajnë sot referendumin e paligjshëm

Shekulli - 14.02.2012

Serbët e komunave në veri të Kosovës gjatë ditës së sotme dhe nesër do të dalin në referendum, nga i cili kërkohet të dihet nëse serbët mbështesin ose jo institucionet e Kosovës.

Referendumi në veri të Kosovës nuk propozon zgjidhje, konsideron KE-ja

Idividi - 14.02.2012

Bruksel, 13 shkurt 2012 (MIA) - Petar Stano, zëdhënës i eurokomisionerit për zgjerim Shtefan Fyle, deklaroi sot se referendumi i ardhshëm në veri të Kosovës nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve.

Serbët mbajnë referendumin në veriun e Kosovës

Ina - 14.02.2012

Në pjesën veriore të Kosovës sot do të mbahet referendumi lidhur me pranimin ose jo të institucioneve të Kosovës. Referendumi i serbëve është hedhur poshtë nga institucionet ndërkombëtare, ato të Beogradit dhe autoritetet e Kosovës, dhe se ...

Kosovë: Referendumi i serbëve ka filluar

Evropaelire - 14.02.2012

09:43 Kosovë: Referendumi i serbëve ka filluar 08:55 Japoni: Tërmet i fuqishëm në pjesën verilindore 08:34 SHBA: Takim i zyrtarëve të lartë amerikanë e kinezë 08:25 Evropë: Agjencia Moody’s e ka ulur rejtingun e disa vendeve 07:46 Siri: ...

BE: Problemet nuk zgjidhen me referendum por me dialog

Evropaelire - 14.02.2012

12:35 BE: Problemet nuk zgjidhen me referendum por me dialog 12:22 Pakistan: U lirua i punësuari në Ambasadën e SHBA-ve 10:10 NASA: Anulohen planet për mision në Mars 09:43 Kosovë: Referendumi i serbëve ka filluar 08:55 Japoni: Tërmet i ...

Obama: Raportet e mira me Kinën, e mirë botërore

Evropaelire - 14.02.2012

20:01 Obama: Raportet e mira me Kinën, e mirë botërore 19:47 "Greqia s'i përmbush kushtet për kredinë" 19:35 Thaçi: Kosova të përfaqësohet si shtet sovran 18:42 Paneli i BB-së mbështet TC Kosova e Re, reagon INDEP 18:23 "Referendumi, ...

Nisin votimet, serbët referendum në veri të Mitrovicës

LajmiFundit - 14.02.2012

Qendrat e votimit në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, janë hapur sot në, orën shtatë të mëngjesit, raportojnë mediat serbe.

Veri, nis referendumi i serbëve

Albeu.com - 14.02.2012

Vendvotimet në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, janë hapur sot në, orën shtatë të mëngjesit, raportojnë mediat serbe. Votimet në kuadër të referendumit në këto komuna, me popullatë shumicë serbe në Kosovë, do të ...

Referendumi i serbëve ka filluar

Alsat - 14.02.2012

Që nga ora 7 e mëngjesit, serbët e komunave veriore kanë filluar të dalin në referendum përmes së cilit ata votojnë se i pranojnë apo jo institucionet e shtetit të Kosovës.

Serbët e veriut të Kosovës sot dhe nesër organizojnë referendum

Idividi - 14.02.2012

Mitrovicë, 14 shkurt 2012 (MIA) - Qytetarët serbë të veriut të Kosovës sot dhe nesër do t'iu drejtohen kutive të votimit në kuadër të referendumit që kanë paralajmëruar strukturat paralele serbe në këtë pjesë të Kosovës.

Referendum serb per pavaresine kosovare (Ivan Gjerkovic)

ikub - 14.02.2012

Megjithë rezistencën nga Beogradi dhe Prishtina dhe Brukseli, katër bashki serbe në Veri të Kosovës duan të vendosin me një referendum nëse do t'i pranojnë apo jo institucionet kosovare Megjithëse nuk kanë kaluar as dy javë që ka marrë ...

Referendumi nuk zgjidhë problemet

Albeu.com - 14.02.2012

Bashkimi Evropian konsideron se zgjidhja për situatën e veçantë në pjesën veriore të Kosovës, mund të gjendet vetëm me dialog dhe konsultime, e jo me barrikada ose referendum.

Referendumi në veri

Evropaelire - 14.02.2012

Që nga ora 7 e mëngjesit, serbët e komunave veriore kanë filluar të dalin në referendum përmes së cilit ata votojnë se i pranojnë apo jo institucionet e shtetit të Kosovës.

Referendumi në veri, akt ilegal

Albeu.com - 14.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh zhgenjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit tonë.

Pjesëmarrja në referendum, e vogël

Albeu.com - 14.02.2012

Banorët veriut të Kosovës, të komunitetit serb, që nga orët e hershme të mëngjesit iu kanë drejtuar kutive të votimit në kuadër të referendumit ilegal që është duke u mbajtur po ashtu nga struktura ilegale serbe.

Qeveria e Kosovës: Referendumi në veri, ilegal! Ndërkombëtarët të reagojnë

LajmiFundit - 14.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh zhgenjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit tonë.

Nis referendumi i serbëve

Top Channel - 14.02.2012

Serbët e veriut të Kosovës nisën ditën e martë votimin për të shprehur vullnetin e tyre përsa i përket pranimit apo jo të institucioneve të Republikës së Kosovës.

Qeveria: Referendumi, ambicje e sëmurë e Serbisë

Lajmeshqip - 14.02.2012

Prishtinë-Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh zhgënjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit.

BE dënon referendumin

Top Channel - 14.02.2012

Në kohën kur ndërmjetësuesi europian Robert Kuper ndodhet në Prishtinë për të nxitur vijimin e dialogut të Brukselit, mbajtja e referendumit nga serbët e veriut është dënuar nga BE, e cila fton vetëm për zgjidhje nëpërmjet dialogut mes ...

Tadiç: Me këtë referendum dëmtohet Serbia

Lajmeshqip - 14.02.2012

Beograd- Presidenti i Serbisë Boris Tadiç tha se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë, transmetojnë mjetet serbe të informimit.

Boris Tadic kundër referendumit që vet e organizoi

Albeu.com - 14.02.2012

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, tha të martën se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë.

Veriu i Kosovës në referendum, Fyle: Nuk i zgjidh problemet referendumi

Yll Press - 14.02.2012

Por, serbët e veriut nuk janë tërhequr nga organizimi i tij, madje edhe pas vërejtjeve të Beogradit zyrtar, i cili ka drojën se një referendum i tillë mund t’i kushtojë Serbisë me humbjen e statusit të kandidatit për integrim në BE.

Kosovë, serbët në veri zhvillojnë sot referendumin

Ora news - 14.02.2012

Përfaqësuesit politikë të serbëve të komunave veriore të Kosovës pritet të zhvillojnë sot referendumin për t`u shprehur nëse i pranojnë ose jo institucionet e Kosovës.

Kosovë, mbahet referendumi i serbëve në veri

Ora news - 14.02.2012

Qendrat e votimit në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, janë hapur sot në orën shtatë të mëngjesit, raportojnë mediat serbe.

Mediat serbe: Referendumi në veri ka filluar

Panorama - 14.02.2012

Vendvotimet në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok janë hapur sot në orën shtatë të mëngjesit. Mediat serbe raportojne se votimet në kuadër të referendumit në këto komuna me popullatë shumicë serbe në Kosovë, do të ...

Nis referendumi ilegal në Veri

Telegrafi - 14.02.2012

Vendvotimet në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, janë hapur sot në, orën shtatë të mëngjesit, raportojnë mediat serbe. Votimet në kuadër të referendumit në këto komuna, me popullatë shumicë serbe në Kosovë, do të ...

Serbët e veriut të Kosovës sot dhe nesër organizojnë referendum

Yll Press - 14.02.2012

Sot që nga ora 7 e mëngjesit, 35 mijë votues pritet t'iu drejtohen 82 vendvotimeve të veriut të Mitrovicës , Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok. Qytetarët serbë të veriut të Kosovës sot dhe nesër do t'iu drejtohen kutive të votimit në ...

BE: Problemet nuk zgjidhen me referendum por me dialog

Botasot - 14.02.2012

Bashkimi Evropian konsideron se zgjidhja për “situatën e veçantë” në pjesën veriore të Kosovës, mund të gjendet vetëm me dialog dhe konsultime, e jo me barrikada ose referendum.

BE: Problemet nuk zgjidhen me referendum por me dialog

Ora news - 14.02.2012

Bashkimi Evropian konsideron se zgjidhja për “situatën e veçantë” në pjesën veriore të Kosovës, mund të gjendet vetëm me dialog dhe konsultime, e jo me barrikada ose referendum.

BE kundër barrikadave dhe referendumit

Telegrafi - 14.02.2012

Bashkimi Evropian konsideron se zgjidhja për situatën e " veçantë" në veri të Kosovës, mund të arrihet vetëm përmes konsultimeve dhe dialogut, e jo përmes barrikadave apo referendum.

Hapet referendumi i organizuar nga serbët në veri të Kosovës

BalkanWeb - 14.02.2012

MITROVICË - Që prej orës 7:00 të mëngjesit, serbët e komunave veriore kanë nisur të dalin në referendum përmes së cilit ata votojnë se i pranojnë apo jo institucionet e shtetit të Kosovës.

Ivanovic: Referendumi, me pasoja për veriun

Telegrafi - 14.02.2012

I ashtuquajturi sekretar për Kosovën, ka thënë se me referendumin në veri të Kosovës, serbët “haptazi i janë kundërvënë qeverisë së Serbisë”. Sipas tij, referendumi është organizuar për t’i pozicionuar disa parti serbe në prag të ...

Oliver Ivanoviç: Referendumi, pasoja të rënda për veriun

Ora news - 14.02.2012

I ashtuquajturi sekretar për Kosovën, ka thënë se me referendumin në veri të Kosovës, serbët “haptazi i janë kundërvënë qeverisë së Serbisë”. Sipas tij, referendumi është organizuar për t`i pozicionuar disa parti serbe në prag të ...

Serbët me numër të pakët në referendumin ilegal

Telegrafi - 14.02.2012

Banorët veriut të Kosovës, të komunitetit serb, që nga orët e hershme të mëngjesit iu kanë drejtuar kutive të votimit në kuadër të referendumit ilegal që është duke u mbajtur po ashtu nga struktura ilegale serbe.

Referendumi - akt ilegal dhe ambicie e sëmurë e Serbisë

Telegrafi - 14.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh zhgenjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit tonë.

Serbët e veriut në referendum për institucionet e Prishtinës

VOA - 14.02.2012

Në veriun e Kosovës sot ka filluar referendumi dyditësh i organizuar nga përfaqësuesit lokal nëpërmjet të cilit qytetarët serb do të deklarohen nëse pranojnë apo jo institucionet e Prishtinës.

Tadic ‘kundër’ referendumit që e organizoi vet

Telegrafi - 14.02.2012

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, tha të martën se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë.

Tadiq: Referendumi, minon potencialin e shtetit serb

Botasot - 14.02.2012

Deri sa serbët e veriut janë përcaktuar për mbajtjen e referendumit, presidenti i Serbisë Boris Tadiq tha se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë.

Qeveria e Kosovës: Referendumi, dëshmi e ambicieve të sëmura të Serbisë

Ora news - 14.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh zhgënjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të Kosovës, thuhet në një deklaratë për shtyp nga zyra e ...

Tadiç: Referendumi në dëm të shtetit serb

Ora news - 14.02.2012

Presidenti i Serbisë Boris Tadiç është shprehur se mbajtja e referendumit në veri të Kosovës është i dëmshëm për interesat shtetërore të Serbisë.

Qeveria: Serbia cenon sovranitetin shtetëror të Republikës së Kosovës

Botasot - 14.02.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes një deklarate, shpreh zhgënjimin dhe revoltën e saj të thellë për aktin e fundit të Serbisë lidhur me organizimin dhe mbajtjen e referendumit në pjesën veriore të vendit tonë.

Konfirmohet referendumi në veri

Gazeta Start - 13.02.2012

Përkundër thirrjes së Beogradit për të hequr dorë nga ideja e mbajtjes së referendumit, serbët e veriut të Kosovës konfirmuan sot zhvillimin e tij.

Feith: Referendumi çon në stagnim e izolim

Evropaelire - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: 'Referendumi çon në stagnim e izolim'

Alsat - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Piter Feith: Jo referendum në veriun e Kosovës

LajmiFundit - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Referendumi i izolon serbët

Albeu.com - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Pieter Feith, ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: Referendumi çon në stagnim e izolim

Idividi - 13.02.2012

Prishtinë, 13 shkurt 2012 (MIA) - Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: Referendumi çon në izolim

Lajmeshqip - 13.02.2012

Prishtinë- Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Veriu shkon në referendum

Evropaelire - 13.02.2012

Përfaqësuesit politikë të serbëve të komunave veriore të Kosovës po i bëjnë përgatitjet e fundit për organizimin e referendumit më 14 dhe 15 shkurt në lidhje me atë se i pranojnë apo jo institucionet e Kosovës.

Serbët e veriut të Kosovës konfirmojnë zhvillimin e referendumit

Alsat - 13.02.2012

Serbët e veriut të Kosovës ditën e martë dhe të mërkurë do të zhvillojnë referendumin në veri të Kosovës. "Referendumi do të zhvillohet të martën dhe të mërkurën'',- njoftoi Ljubomir Radoviç, anëtar i komisionit lokal zgjedhor.

(Plotësuar) Mitrovicë,e ulët pjesmarrja e serbëve në referendum

Lajmeshqip - 13.02.2012

Në tri komunat në veriun e Kosovës, Mitrovicë veri, Zveçan dhe Zubin Potok që nga ora 7 e mengjesit janë hapuar 49 vendvotim ku qyetarër serbë do të deklarohen në referendumin e tyre ilegal se ‘a i pranoni institucionet e së ashtuquajturës ...

Fule: Me referendum nuk zgjidhen problemet

Lajmeshqip - 13.02.2012

Bruksel- Petar Stano, zëdhënës i eurokomisionerit për zgjerim Shtefan Fyle, deklaroi sot se referendumi i ardhshëm në veri të Kosovës nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve.

Feith: Referndumi në veri çon në izolim

Ora news - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: Referendumi çon në stagnim e izolim

Botasot - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Kosovë, Piter Feith: Referendumi çon në izolim

Panorama - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: Referndumi në veri çon në izolim

Yll Press - 13.02.2012

Qëllimi i referendumit është provokim dhe pengesë, që do të dëmtojë interesat e qytetarëve në veri”, ka thënë Feith për gazetën serbe Danas. Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton ...

Feith: Referendumi çon në stagnim e izolim

Lajmetsot - 13.02.2012

Postuar me: 13 February, 2012 09:57:00 Feith: Referendumi çon në stagnim e izolim Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Piter Feith ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Feith: Referendumi i izolon serbët

Telegrafi - 13.02.2012

Shefi i Zyrës Civile në Kosovë, Pieter Feith, ka thënë se komuniteti ndërkombëtar e kundërshton njëzëri mbajtjen e referendumit në komunat veriore.

Serbët e veriut, nesër në referendum!

Telegrafi - 13.02.2012

Epilogu i referendumit dihet që tani, sepse serbët e veriut në shumë raste, që nga viti 1999, u kanë thënë jo institucioneve të Kosovës, ka thënë i ashtuquajturi sekretar për Kosovën, Oliver Ivanovic.

Referendumi i serbëve ka filluar

Botasot - 13.02.2012

(I plotësuar) - Vendovotimet në pjesën veriore të Mitrovicës, në Zveçan dhe Zubin Potok, janë hapur sot në, orën shtatë të mëngjesit, raportojnë mediat serbe.

UNMIK:Referendumi serb pa vlerë

Ora news - 13.02.2012

Zëdhënësi i UNMIK-ut, Olivier Salgado tha se referendumi që serbët planifikojnë të mbajnë në veri të Kosovës është në kundërshtim me ligjet ezkistuese dhe nuk ka asnjë pasojë ligjore.

UNMIK: Referendumi në veri pa pasoja juridike

Telegrafi - 13.02.2012

Zëdhënësi i UNMIK-ut, Olivier Salgado ka deklaruar se referendumi në veri të Kosovë do të mbahet në kundërshtim me ligjin në fuqi dhe për këtë arsye nuk do të ketë kurrfarë pasojash juridike.

Veriu i Kosovës shkon në referendum

Panorama - 13.02.2012

MITROVICE- Përfaqësuesit politikë të serbëve të komunave veriore të Kosovës po bëjnë përgatitjet e fundit për organizimin e referendumit më 14 dhe 15 shkurt lidhur me atë se do t’i pranojnë apo jo institucionet e Kosovës.