TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tri gratë e Nobelit të Paqes

Panorama - 09.10.2011

Çmimi “Nobel për Paqen” këtë vit u shkon tri grave. Ellen Johnson Sirleaf, Presidentja e Liberisë, Leymah Gbowee, avokate liberiane dhe Tawakkul Karman, aktiviste nga Jemeni.

Opozita në Jemen: Ta nderojmë fituesen e Çmimit Nobel

Evropaelire - 08.10.2011

Opozita e Jemenit është duke bërë thirrje për më shumë demonstrata sot në kryeqytet dhe në të gjithë vendin për të nderuar fituesen e Çmimit Nobel të Paqes, Tavakul Karman.

Presidenti Obama përshëndet tri fitueset e Çmimit Nobel të Paqes

VOA - 08.10.2011

Presidenti Barak Obama përshëndeti tri fitueset e Çmimit Nobel të Paqes të këtij viti. Siç na njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë, Kent Klain, presidenti tha se çmimi i këtij viti është dëshmi e fuqisë së grave.

Obama përshëndet tri fitueset e Çmimit Nobel të Paqes

Botasot - 08.10.2011

Presidenti amerikan Barak Obama përshëndeti tri fitueset e Çmimit Nobel të Paqes të këtij viti. Obama tha se çmimi i këtij viti është dëshmi e fuqisë së grave.

Nobeli i Paqes shkon për tre gra që luftuan opresionin me çdo mjet

Panorama - 08.10.2011

Tre gra frymëzuese, të cilat kanë bërë fushatë për të drejta të barabarta dhe për t’i dhënë fund dhunës në Liberi dhe Jemen u vlerësuan bashkërisht për çmimin “Nobel për paqen”.

Opozita në Jemen: Ta nderojmë fituesen e Çmimit Nobel

Botasot - 08.10.2011

Opozita e Jemenit është duke bërë thirrje për më shumë demonstrata sot në kryeqytet dhe në të gjithë vendin për të nderuar fituesen e Çmimit Nobel të Paqes, Tavakul Karman.

Jemen, Opozita : Ta nderojmë fituesen e Çmimit Nobel

Ora news - 08.10.2011

Opozita e Jemenit është duke bërë thirrje për më shumë demonstrata sot në kryeqytet dhe në të gjithë vendin për të nderuar fituesen e Çmimit Nobel të Paqes, Tavakul Karman.

Përse nobeli i Transtromer na i mbushi sytë me lot

Botasot - 08.10.2011

Transtromer është i pari poet suedez që merr çmimin “Nobel” për letërsinë në këto 30 vitet e fundit dhe pas një nderi të tillë bashkëpatriotët e tij kanë nisur që të diskutojnë në lidhje me këtë fakt.

Nobel 2011: Tomas Tranströmer

Shekulli - 07.10.2011

Elsa Demo Tomas Tranströmer ka qenë gjithmonë pianist amator. Herët e ndau dëshirën se do të jetë poet dhe jo pianist. Dhe çfarë poeti! Vite më vonë, kritika e quajti një nga 40 apostujt bashkëkohës të poezisë botërore.

Tri femra fituese të Nobelit për Paqen

Shekulli - 07.10.2011

Tre femra janë fituese të çmimit Nobel për Paqen për vitin 2011. Akademia ka shpallur fituese Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gboëee dhe Taëakkul Karman, “për betejën e tyre paqësore për sigurinë e grave dhe për të drejtat e tyre për ...

Tri gra fitojnë Çmimin Nobel për Paqe

Gazeta Start - 07.10.2011

Çmimi Nobel për Paqe i këtij viti ka shkuar për tri gra – për Presidenten liberiane Ellen Johnson Sirleaf, liberianen Leymah Gbowee dhe për Tawakkul Karman nga Jemeni.

Presidentja e Liberisë kandidate për Çmimin Nobel për paqe

Alsat - 07.10.2011

Presidentja e Liberisë, Elen Xhonson - Sirlif, gruaja e parë e zgjedhur për shefe në kontinentin afrikan do të jetë "me siguri" bartëse e Çmimit Nobel për paqe për vitin 2011, e cila do të ndahet në Oslo, sipas televizionit norvegjez TV2.

Ndahet çmimi Nobel për Paqe

Evropaelire - 07.10.2011

Sot pritet të ndahet çmimi Nobel për Paqe. Spekulimet se kush do të jetë fitues i këtij çmimi në këtë vit kanë qenë të mëdha. Thuhej se Komiteti norvegjez i Nobelit mund t’ia ndajë çmimin një aktivisti apo përfaqësuesi të ndonjë grupi të ...

Presidentja e Liberisë mund të marrë Çmimin Nobel për paqe

Idividi - 07.10.2011

Oslo, 7 tetor 2011 (MIA) - Presidentja e Liberisë, Elen Xhonson - Sirlif, gruaja e parë e zgjedhur për shefe në kontinentin afrikan do të jetë "me siguri" bartëse e Çmimit Nobel për paqe për vitin 2011, e cila do të ndahet në Oslo, sipas ...

Shpallen fituesit e çmimit Nobel për Paqe

Evropaelire - 07.10.2011

Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe. Të enjtën u shpall fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, të mërkurën çmimi Nobel për Kimi, të martën ai ...

Tri femra fitojnë çmimin Nobel për Paqe për vitin 2011

LajmiFundit - 07.10.2011

Çmimi “Nobel” për Paqen këtë vit është fituar nga tre femra. Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe të vitit 2011.

Tre femra fitojnë çmimin “Nobel” për Paqe

Shqipmedia - 07.10.2011

Çmimi “Nobel” për Paqen këtë vit është fituar nga tre femra. Presidentja e Liberisë Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee nga Liberia dhe Tawakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe të vitit 2011.

Tre gra marrin Nobelin e Paqes

Top Channel - 07.10.2011

Komiteti i Nobelit mori këtë vit një numër rekord prej 241 nominimesh për Nobelin e Paqes, 53 nga të cilat ishin për organizata, ndër to edhe Wikileaks i Julian Assange.

Tri gra nderohen me çmimin "Nobel për Paqe"

Albeu.com - 07.10.2011

Ellen Johnson Sirleaf dh Leymah Gbowee nga Liberia dhe Tawakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe. Pak minuta më parë është mbajtur ceremonia zyrtare ku tri gratë janë nderuar me çmimin e rëndësishëm.

Shpallen fituesit e çmimit Nobel për Paqe

Alsat - 07.10.2011

Çmimi Nobel për Paqe 2011 do të ndahet në pjesë të barabarta në mes të Ellen Xhonson Sirllif, Leima Gboue dhe Tauakul Karman, për betejën e tyre jo të dhunshme, në sigurinë për gratë dhe për të drejtat e grave në pjesëmarrje të plotë në ...

Tre gra fituese të Çmimit Nobel për paqe

Idividi - 07.10.2011

Oslo, 7 tetor 2011 (MIA) - Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe.

Tri gra fituese të Çmimit Nobel për Paqe

Lajmeshqip - 07.10.2011

Oslo – Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove, po nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe.

Tre gra marrin Nobelin e Paqes

24 orë - 07.10.2011

Komiteti i Nobelit mori këtë vit një numër rekord prej 241 nominimesh për Nobelin e Paqes, 53 nga të cilat ishin për organizata, ndër to edhe Wikileaks i Julian Assange.

Ja kush e ka refuzuar Nobelin

Albeu.com - 07.10.2011

Sa herë flitet për çmimin Nobel, emri i parë që vjen në mendje është dikush që nuk e ka marrë këtë çmim dhe që ju do të donit që ta merrte. Ky çmime jepet që prej vitit 1895 dhe deri më sot shumë persona edhe pse kanë bërë shumë nuk kanë ...

Fitueset e Çmimit Nobel për Paqe

Evropaelire - 07.10.2011

Instituti Norvegjez i Nobelit të premten ka shpallur se fituese të Çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2011, janë tri femra: presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, veprimtarja për paqe e lindur në Liberi, Lejman Bovi, dhe aktivistja ...

Tre femra fitojnë Nobelin për paqe

Albeu.com - 07.10.2011

Tre femra janë fituese të çmimit Nobel për Paqen për vitin 2011. Akademia ka shpallur fituese Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee dhe Tawakkul Karman, për betejën e tyre paqësore për sigurinë e grave dhe për të drejtat e tyre për ...

'Nobeli për paqe' u ndahet tre grave

Alsat - 07.10.2011

Çmimi ‘Nobel për paqen’ për vitin 2011 i shkon 3 grave, dy prej të cilave janë nga Liberia dhe tjetra nga Jemeni. Komiteti Norvegjez i Nobelit njoftoi se fituese të këtij çmimi janë Presidentja e Liberisë, Elen Xhonson Sirlif, aktivistja ...

Tri gra marrin Nobelin e Paqes

Botasot - 07.10.2011

Komiteti i Nobelit mori këtë vit një numër rekord prej 241 nominimesh për Nobelin e Paqes, 53 nga të cilat ishin për organizata, ndër to edhe Wikileaks i Julian Assange.

Ndahet çmimi Nobel për Paqe

Botasot - 07.10.2011

Sot pritet të ndahet çmimi Nobel për Paqe. Spekulimet se kush do të jetë fitues i këtij çmimi në këtë vit kanë qenë të mëdha. Thuhej se Komiteti norvegjez i Nobelit mund t’ia ndajë çmimin një aktivisti apo përfaqësuesi të ndonjë grupi të ...

Ndahet sot çmimi Nobel për Paqe

Ora news - 07.10.2011

Sot pritet të ndahet çmimi Nobel për Paqe. Spekulimet se kush do të jetë fitues i këtij çmimi në këtë vit kanë qenë të mëdha. Thuhej se Komiteti norvegjez i Nobelit mund t`ia ndajë çmimin një aktivisti apo përfaqësuesi të ndonjë grupi të ...

Shpallen fituesit e çmimit Nobel për Paqe

Botasot - 07.10.2011

Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe. Të enjtën u shpall fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, të mërkurën çmimi Nobel për Kimi, të martën ai ...

Tre femra fitojnë çmimin “Nobel” për Paqe

Ora news - 07.10.2011

Çmimi “Nobel” për Paqen këtë vit është fituar nga tre femra. Presidentja e Liberisë, Ellen Xhonson Sirlif, Lejmah Gbmove nga Liberia dhe Tavakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe të vitit 2011.

Shpallen tre fituesit e çmimit Nobel për Paqe

Yll Press - 07.10.2011

Të enjtën u shpall fituesi i çmimit Nobel për Letërsi, të mërkurën çmimi Nobel për Kimi, të martën ai për Fizikë, ndërsa të hënën u nda Nobeli për Mjekësi.

Tri gra nderohen me çmimin ‘Nobel për Paqe’

Panorama - 07.10.2011

Ellen Johnson Sirleaf dh Leymah Gbowee nga Liberia dhe Tawakul Karman nga Jemeni kanë fituar çmimin Nobel për Paqe. Pak minuta më parë është mbajtur ceremonia zyrtare ku tri gratë janë nderuar me çmimin e rëndësishëm.

Tri gra fituese të Çmimit Nobel për Paqe

Telegrafi - 07.10.2011

Çmimi Nobel për Paqe 2011 do të ndahet në pjesë të barabarta në mes të Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee and Tawakkul Karman, për betejën e tyre jo të dhunshme, në sigurinë për gratë dhe për të drejtat e grave në pjesëmarrje të plotë në ...

Çmimi Nobel për paqen, u shkon 3 grave

BalkanWeb - 07.10.2011

OSLO- Çmimi Nobel për paqen për vitin 2011 i shkon 3 grave, dy prej të cilave janë nga Liberia dhe tjetra nga Jemeni, njoftoi Komiteti Norvegjez i Nobelit.

Poeti Tomas Transtromer, nobelisti më i ri i letërsisë

Panorama - 07.10.2011

Akademia suedeze ka vendosur ta mbajë në “shtëpi” Nobelin për Letërsinë. Është pikërisht poeti suedez Tomas Transtromer fituesi për vitin 2011. Në motivacionin e Akademisë suedeze thuhet: “Përmes imazheve të fuqishme dhe të qarta, ofron ...

Dy liberiane dhe një jemenase, fituese të Çmimit Nobel të Paqes

VOA - 07.10.2011

Çmimi Nobel i Paqes për këtë vit iu dha Presidentes liberiane Elen Xhonson Sirlif, aktivistes Liberiane Leyma Gbowee dhe aktivistes jemenase për të drejtat e grave Tavakul Karman.

Moikom Zeqo: Ju rrëfej takimin tim me Tomas Transtromer

BalkanWeb - 07.10.2011

TIRANE- Vera e nxehtë qe marra mendëse, megjithatë në brigjet e Strugës nuk ndihej kaq rëndë dhe në mënyrë rraskapitëse. Struga në një farë mënyrë është kthyer në një pikë poetike, ku prezantohet poezia botërore dhe ku kanë ardhur poetë të ...

Nobelistja Leymah Gbowee, afrikania që drejtoi grevën ndaj seksit

BalkanWeb - 07.10.2011

NJU JORK -Një ndër 3 fitueset e Nobelit 2011 për Paqen është dhe 39 vjecarja, Leymah Gbowee nga Liberia. Përpjekjet e saj në mesin e përpjekjeve për t'i dhënë fund luftës civile së Liberi-së kanë qënë të mëdha, aq sa afrikania bëri bujë në ...

Poeti suedez fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Gazeta Start - 06.10.2011

Poeti suedez, Tomas Transtromer, sht dekoruar me mimin Nobel n Letrsi. Akademia Suedeze bri publik vendimin t enjten n Stokholm. mimi Nobel n Letrsi sht i katrti dhe nj nga m t ndjekurit e mimeve Nobel, publikohet pas mimit Nobel n mjeksi, ...

Poeti suedez Transtromer fiton Nobelin

Alsat.tv - 06.10.2011

Poeti kontemporan më i famshëm i Suedisë Tomas Transtromer, fitoi cmimin Nobel për letërsinë. Kjo është hera e parë në tre dekada që ky cmim shkon për një bashkëkombas të themeluesit Alfred Nobel.

Tomas Transtromer, Nobel në letërsi

Shekulli - 06.10.2011

Shkrimtari Suedez Tomas Transtromer është shpallur fituesi i çmimit Nobel në letërsi për vitin 2011. Transtromer, një poet surrealist suedez i cili ka shkruar për misteret e mendjes njerëzore, është votuar nga Akademia e Nobelit “pasi ...

Sot shpallet Çmimi Nobel për Letërsi

Evropaelire - 06.10.2011

Fituesi i Çmimi Nobel për Letërsi pritet të shpallet sot. Ky çmim është i katërti dhe një nga më të përfolurit këtë jave, e që vjen pas mjeksisë, fizikës dhe kimisë.

Shpallet sot fituesi i çmimit Nobel në letërsi

LajmiFundit - 06.10.2011

Fituesi i Çmimi Nobel për Letërsi pritet të shpallet sot. Ky çmim është i katërti dhe një nga më të përfolurit këtë jave, e që vjen pas mjeksisë, fizikës dhe kimisë.

Tomas Transtromer fiton Çmimin Nobel për Letërsi

Evropaelire - 06.10.2011

Poeti suedez, Tomas Transtromer, është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011. Në shpjegimin e Akademisë Suedeze thuhet: “sepse përmes imazheve të fuqishme dhe transparente ai na jep qasje të freskët të realitetit.

Çmimi Nobel për Letërsi fitohet nga Tomas Transtromer

LajmiFundit - 06.10.2011

Poeti suedez, Tomas Transtromer, është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011. Në shpjegimin e Akademisë Suedeze thuhet: “sepse përmes imazheve të fuqishme dhe transparente ai na jep qasje të freskët të realitetit.

Transtromer fiton çmimin Nobel në letërsi

Albeu.com - 06.10.2011

Shkrimtari Suedez Tomas Transtromer është fituesi i çmimit Nobel në letërsi për vitin 2011. Transtromer, një poet surrealist suedez i cili ka shkruar për misteret e mendjes njerëzore.

Tomas Transtromer fiton Nobelin për letërsi

Albeu.com - 06.10.2011

Tomas Transtromer, poeti suedez është fituesi i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011. Akademia e Suedisë për Shkencë, e cila jep edhe çmimin me vlerë prej 1.48 milionë dollarësh ose 10 milionë koronash suedeze, njoftoi se Transtromer ka ...

Daniel Shehtman fiton Çmimin Nobel për Kiminë

Idividi - 06.10.2011

Stokholm, 5 tetor 2011 (MIA) - Shkencëtari izraelit, Daniel Shehtman, ka fituar Çmimin Nobel për Kiminë këtë vit, për zbulimin e tij të kuazikristaleve.

Sot shpallet çmimi Nobel për Kimi

Idividi - 06.10.2011

Stokholm, 5 tetor 2011 (MIA) - Fituesi i çmimit Nobel 2011 për Kimi pritet të shpallet sot. Është ky çmimi i fundit Nobel për arritje në fushën shkencore që shpallet këtë javë, pas atij të mjeksisë të hënën dhe të fizikës që u shpall të ...

Vetëm 40 femra janë bërë nobeliste

Idividi - 06.10.2011

Geteborg, 5 tetor 2011 (MIA) - Tre shkencëtarë amerikanë e ndanë Çmimin Nobel për fizikë, ndërsa edhe çmimin e sivjetmë për mjekësi e ndanë tre meshkuj.

Sot shpallet Çmimi Nobel për Letërsi

Botasot - 06.10.2011

Fituesi i Çmimi Nobel për Letërsi pritet të shpallet sot. Ky çmim është i katërti dhe një nga më të përfolurit këtë jave, e që vjen pas mjeksisë, fizikës dhe kimisë.

Tomas Transtromer fiton Çmimin Nobel për Letërsi

Botasot - 06.10.2011

Poeti suedez, Tomas Transtromer, është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011. Në shpjegimin e Akademisë Suedeze thuhet: “sepse përmes imazheve të fuqishme dhe transparente ai na jep qasje të freskët të realitetit.

Tomas Transtromer fiton çmimin Nobel në letërsi

Ora news - 06.10.2011

Poeti suedez, Tomas Transtromer, është fituesi i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011. “Përmes imazheve të fuqishme dhe transparente ai na jep qasje të freskët të realitetit”- njoftoi Akademia e Suedisë për Shkencë, e cila jep edhe ...

Poeti Tomas Transtromer fiton çmimin Nobël në letersi

Yll Press - 06.10.2011

Transtromer ka pësuar një goditje që e ka lënë atë gjysmë të paralizuar dhe të paaftë për të folur por ai vazhdon të shkruaj dhe publikoje punime.

Zbuloi strukturën e kristaleve, izraeliti fiton Nobelin

Gazeta Start - 05.10.2011

Çmimi Nobel në Kimi për vitin 2011 i ka shkuar një shkencëtari të vetëm për zbulimin e strukturës së kristaleve. Forma e re strukturore më parë mendohej se është e pamundur dhe provokoi polemika. Dr.

Nobeli në kimi, fiton zbulimi mbi kuazikristalet

Alsat.tv - 05.10.2011

Shkencëtari izraelit, Daniel Shehtman, ka fituar Çmimin Nobel për Kiminë, për zbulimin e tij të kuazikristaleve. Sipas Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, zbulimi i Shehtmanit ka ndërruar vizionin e shkencëtarëve e kimistëve.

Sot shpallet çmimi Nobel për Kimi

Evropaelire - 05.10.2011

Fituesi i çmimit Nobel 2011 për Kimi për pritet të shpallet sot. Është ky çmimi i fundit Nobel për arritje në fushën shkencore që shpallet këtë javë, pas atij të mjeksisë të hënën dhe të fizikës që u shpall të enjëten e kaluar.

Daniel Shehtman fiton Çmimin Nobel për Kiminë

Evropaelire - 05.10.2011

Shkencëtari izraelit, Daniel Shehtman, ka fituar Çmimin Nobel për Kiminë këtë vit, për zbulimin e tij të kuazikristaleve. Sipas Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, zbulimi i Shehtmanit ka ndërruar qasjen e shkencëtarëve.

Daniel Shehtman fiton Çmimin Nobel për Kiminë

Alsat - 05.10.2011

Shkencëtari izraelit, Daniel Shehtman, ka fituar Çmimin Nobel për Kiminë këtë vit, për zbulimin e tij të kuazikristaleve. Sipas Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, zbulimi i Shehtmanit ka ndërruar qasjen e shkencëtarëve.

Çmimi Nobel për kimi i jepet izraelitit Shechtman

LajmiFundit - 05.10.2011

Çmimin Nobel për Kiminë për këtë vit e fitoi Daniel Shechtman nga Izraeli. Ai u nderua me këtë çmim për zbulimin e tij për kuazikristalet, bëri të ditur Akademia Shkencore Mbretërore Suedeze në Stokholm.

Sot shpallet çmimi Nobel për Kimi

Botasot - 05.10.2011

Fituesi i çmimit Nobel 2011 për Kimi për pritet të shpallet sot. Është ky çmimi i fundit Nobel për arritje në fushën shkencore që shpallet këtë javë, pas atij të mjeksisë të hënën dhe të fizikës që u shpall të enjëten e kaluar.

Daniel Shehtman fitoi Çmimin Nobel për Kimi

Botasot - 05.10.2011

Shkencëtari izraelit, Daniel Shehtman, ka fituar Çmimin Nobel për Kiminë këtë vit, për zbulimin e tij të kuazikristaleve. Sipas Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, zbulimi i Shehtmanit ka ndërruar qasjen e shkencëtarëve.

Daniel Shehtman fiton çmimin Nobel për Kiminë

Telegrafi - 05.10.2011

Shkencëtari izraelit, Daniel Shechtman, ka fituar çmimin Nobel për Kiminë këtë vit, për zbulimin e tij të kuazikristaleve. Sipas Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave, zbulimi i Shechtman ka ndërruar qasjen e shkencëtarëve.

Daniel Shehtman fiton Çmimin Nobel në Kimi

Ora news - 05.10.2011

Çmimi “Nobel” në Kimi për vitin 2011 i është dhënë Daniel Shechtman, nga insituti Technion në Izrael, për zbulimin e elementeve thuajse kristalorë.

Daniel Shehtman fiton Çmimin Nobel në Kimi

Yll Press - 05.10.2011

Ky është dhe çmimi i fundit Nobel për arritje në fushën shkencore që shpallet këtë javë, pas atij të mjeksisë dhe të fizikës njoftuar në ditët paraardhëse.

Nobeli në fizikë i jepet 3 studiuesve të universit

Alsat.tv - 04.10.2011

Fizikantët amerikanë Saul Perlmuter, Edem Ries dhe Brajen Shmit nga Australia, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011. Komitetit i Nobelit njoftoi se këta shkencëtarë kanë zbuluar se zgjerimi i universit është duke ...

Pritet të shpallet fituesi i Nobelit për Fizikë

Evropaelire - 04.10.2011

Fituesi i çmimit Nobel për Fizikë në vitin 2011 do të publikohet gjatë ditës. Çmimi për fizikë është i dyti i këtij lloji që po shpallet këtë vit.

Guximtarët e lirisë (The Times)

ikub - 04.10.2011

Asnjëri prej çmimeve, që e bartin emrin e Alfred Nobelit, nuk shkakton aq kundërthënie sikur çmimi vjetor për paqe. Komiteti i parlamentarëve norvegjezë, që këtë javë do ta shpallë fituesin e Çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2011, e ka një ...

Ndahet çmimi Nobel për Fizikë

Evropaelire - 04.10.2011

Tre hulumtuesit amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Ndahet çmimi Nobel për Fizikë

Alsat - 04.10.2011

Tre hulumtuesit amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Ndahen çmimet Nobel për Fizikë

Albeu.com - 04.10.2011

Komitei i Nobelit ka njoftuar se çmimin për këtë vit e kanë fituar tre fizikantë Ameriknë. Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011.

“Zgjerimi i universit” fiton çmimin Nobel në Fizikë

LajmiFundit - 04.10.2011

Tre hulumtuesit amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Tre amerikanë fitues të Çmimi Nobel për Fizikë

24 orë - 04.10.2011

Tre hulumtuesit amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Pritet të shpallet fituesi i Nobelit për Fizikë

Botasot - 04.10.2011

Fituesi i çmimit Nobel për Fizikë në vitin 2011 do të publikohet gjatë ditës. Çmimi për fizikë është i dyti i këtij lloji që po shpallet këtë vit.

Ndahet çmimi Nobel për Fizikë

Botasot - 04.10.2011

Tre hulumtuesit amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Ndahet çmimi Nobel për Fizikë

Ora news - 04.10.2011

Tre fizikantët amerikanë, Saul Perlmuter, Brajen Shmit dhe Edem Ries, kanë fituar çmimin Nobel për Fizikë për vitin 2011, njoftoi Komitetit i Nobelit.

Nobeli për Fizikën i jepet 3 studiuesve të Universit

BalkanWeb - 04.10.2011

STKHOLM- Çmimi Nobel për Fizikën në 2011 iu dha amerikanëve Saul Perlmutter dhe Adam Riess si dhe australiano-amerikanit Brian Schmidt "për zbulimin e zgjerimit të përshpejtuar të Universit", njoftoi sot Komiteti Nobel në Stokholm.

Pionierët e imunitetit marrin Çmimin Nobel në mjekësi

Gazeta Start - 03.10.2011

Tre shkenctart q revolucionarizuan t kuptuarit se si trupi lufton infeksionet kan marr mimin Nobel n mjeksi pr kt vit. Bruce A. Beutler nga Shetet e Bashkuara t Ameriks, Jules A. Hoffmann nga Luksemburgu dhe Ralph M.

Nobel, nderohen tre shkencëtarët imunologë

Alsat.tv - 03.10.2011

Tre shkencëtarët që zbuluan sekretet e sistemit imunitar nderohen me cmimin Nobel për mjekësinë duke celur dhe javën e ndarjes së cmimeve prestigjoze.

Nobeli në mjekësi, zbulimi për sistemin imunitar

Alsat.tv - 03.10.2011

Ralph Steinman, i cili u vlerësua me çmimin Nobel për Mjekësinë, kishte ndërruar jetë më 30 shtator nga një sëmundje e rëndë, hera e parë kjo që fondacioni që ndan çmimet përballet me një situatë të tillë.

Ndahet çmimi Nobel për Mjekësi

Evropaelire - 03.10.2011

Tre shkenctarëve, puna e të cilëve bazohej në mënyrat e parandalimit të infeksioneve, kancerit dhe inflamacioneve nga sistemi i imunitetit të njeriut, u është ndarë sot çmimi Nobel për mjekësi.

Çmimi Nobel në mjekësi ndahet në tri pjesë

LajmiFundit - 03.10.2011

Çmimi “Nobel” për mjekësi i është akorduar amerikanit Bruce Beutler, gjermanit Jules Hoffmann dhe kanadezit Ralph Steinman për kërkimet e tyre në sistemin imunitar.

Fituesi i çmimit Nobel ka vdekur më 30 shtator

Evropaelire - 03.10.2011

Komiteti i çmimit Nobel njoftoi se shkencëtari kanadez, Ralf Shtajnman, të cilit sot iu nda çmimi Nobel për Mjekësi, ka vdekur më 30 shtator. Lajmi u bë i ditur nga Universiteti i Shtajnmanit vetëm disa orë pas publikimit të tre fituesve ...

Times: Guximtarët e lirisë

Evropaelire - 03.10.2011

"Times" Asnjëri prej çmimeve, që e bartin emrin e Alfred Nobelit, nuk shkakton aq kundërthënie sikur çmimi vjetor për paqe. Komiteti i parlamentarëve norvegjezë, që këtë javë do ta shpallë fituesin e Çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2011, ...

Filloi ndarja e çmimeve ‘Nobel’

Alsat - 03.10.2011

Imunologu amerikan Brus Bojtler, biologu Zhil Hofman nga Luksemburgu dhe biologu kanadez i qelizave Ralf Stajnman janë laureatët e sivjetshëm të Çmimit Nobel për Mjekësi.

Komiteti Nobel: Nuk kemi ditur për vdekjen e Stajnmanit

Evropaelire - 03.10.2011

Goran Hanson, kryesues i Komitetit për Çmimin Nobel, tha se ky komitet nuk e ka ditur për vdekjen e njërit prej tre shkencëtarëve, që sot u shpallën fitues të Çmimit Nobel për mjekësi.

Nobeli për Mjekësinë u jepet 3 studiuesve të sistemit imunitar

BalkanWeb - 03.10.2011

STOKHOLM- Çmimi Nobel i Mjekësisë 2011 iu akordua amerikanit, Bruce Beutler, luksemburgezit, Jules Hoffmann dhe kanadezit, Ralph Steinman, njoftoi sot komiteti i Nobelit. Atyre iu akordua ky çmim për punët e tyre në sistemet imunitare.

Ndahet çmimi Nobel për Mjekësi

Botasot - 03.10.2011

Tre shkenctarëve, puna e të cilëve bazohej në mënyrat e parandalimit të infeksioneve, kancerit dhe inflamacioneve nga sistemi i imunitetit të njeriut, u është ndarë sot çmimi Nobel për mjekësi.

Nobeli për Mjekësinë u jepet 3 studiuesve të sistemit imunitar

Yll Press - 03.10.2011

Atyre iu akordua ky çmim për punët e tyre në sistemet imunitare. "Revolucionarizuan kuptimin tonë drejt sistemit imunitar, duke zbuluar parimet kryesore të zbatimit të tij," thuhet në një komunikatën e jurisë së Stokholmit.

Fituesi i çmimit Nobel ka vdekur më 30 shtator

Botasot - 03.10.2011

Komiteti i çmimit Nobel njoftoi se shkencëtari kanadez, Ralf Shtajnman, të cilit sot iu nda çmimi Nobel për Mjekësi, ka vdekur më 30 shtator. Lajmi u bë i ditur nga Universiteti i Shtajnmanit vetëm disa orë pas publikimit të tre fituesve ...

Çmimet Nobel në Mjekësi; nderohen tre shkencëtarë

Ora news - 03.10.2011

Çmimi Nobel në mjekësi për vitin 2001 iu dha tre shkencëtarëve për punën e tyre në zbërthimin më të mirë të sistemit imun. Çmimi i njoftuar sot në Stokholm, iu dha Bruce Beutler nga Shtetet e Bashkuara, Jules Hoffman nga Luksemburgu dhe ...

Guximtarët e lirisë

Botasot - 03.10.2011

"Times" Asnjëri prej çmimeve, që e bartin emrin e Alfred Nobelit, nuk shkakton aq kundërthënie sikur çmimi vjetor për paqe. Komiteti i parlamentarëve norvegjezë, që këtë javë do ta shpallë fituesin e Çmimit Nobel për Paqe, për vitin 2011, ...

Guximtarët e lirisë

Yll Press - 03.10.2011

Kriteret për laureatin e Çmimit për Paqe janë më subjektive se sa ato për çmimet për shkencë dhe bile edhe për atë për literaturë, që po ashtu është krijuar dhe mbështetur nga vullneti i Alfred Nobelit.

Çmimi Nobel, i ndjeri thirret në skenë

Yll Press - 03.10.2011

I nderuar me çmimin prestigjioz për kontributet e tij në fushën e mjekësisë, Steinman i kushtoi të gjithë jetën e tij studimit të sëmundjeve tumorale dhe dha një kontribut të rëndësishëm në fushën e imunologjisë.

Komiteti Nobel: Nuk kemi ditur për vdekjen e Stajnmajnit

Botasot - 03.10.2011

Goran Hanson, kryesues i Komitetit për Çmimin Nobel, tha se ky komitet nuk e ka ditur për vdekjen e njërit prej tre shkencëtarëve, që sot u shpallën fitues të Çmimit Nobel për mjekësi.