TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ja 100 votat plus për Bashën që i pretendon PD

Gazeta Start - 15.05.2011

Tiranë – Nga të dhënat e KZAZ-ve në Tiranë, në njësinë 6 dhe 7, ka të paktën 100 vota që janë dhënë për kandidatin demokrat, Lulzim Basha, por që nuk janë përfshirë në rezultatin përfundimtar.

Daçiç: Ndarje, s´ka rrugë tjetër

Gazeta Start - 15.05.2011

Beograd - Ministri serb i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiç, njëherësh kryetar i Partisë Socialiste të Serbisë, ka rikonfirmuar hapur qëndrimin e Beogradit për ndarjen e Kosovës.

Fier, gjendet i vrarë 46-vjeçari

Gazeta Start - 15.05.2011

Fier – Një burrë i gjet i vrarë mëngjesin e sotëm në komunën Cakran të Fierit. Viktima është shtetasi Ylli Kalemaj, 46-vjeç, nga fshati Gorishovë, ishte roje nate pranë një objekti privat.

Sequi: Zgjedhjet, një test i rëndësishëm për Shqipërinë

Gazeta Start - 15.05.2011

Tiranë – “Zgjedhjet e 8 majit ishin një test i rëndësishëm për Shqipërinë”, theksoi sot ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Ettore Sequi.

Ristani: Rezultatet për Tiranën brenda 48 orëve

Gazeta Start - 15.05.2011

Tiranë – Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, tha se tabletat përfundimtare të rezultateve të numërimit të votave për 11 KZAZ-të në Tiranë do të bëhen brenda 48 orëve.

Berisha: Basha ka dhjetëra vota më shumë se Rama

Gazeta Start - 15.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha është i qartë në qëndrimin e tij, se asnjë votë nuk do të shkojë dëm në Tiranë dhe pretendon se kandidati i partisë së tij, Lulzim Basha ka disa dhjetëra vota më shumë se kandidati i opozitës.

Arrestohet punonjësi i Ministrisë së Brendshme me drogë

Gazeta Start - 15.05.2011

Gjirokastr Nj punonjs policie prfundoi n pranga pasi u kap 75 kilogram lnd narkotike e llojit marijuan. Lnda narkotike u zbulua ne makinn tip Audi Q7, q lvizte nga Gjirokastra drejt Tirans.

Majko: KQZ të shpallë rezultatin për kryeqytetin

Gazeta Start - 15.05.2011

Tiran Socialistt krkojn me ngulm q Komisioni Qendror i Zgjedhjeve t shpall rezultatin prfundimtar pr fituesin e bashkis s Tirans. Deputeti Pandeli Majko, tha se procesverbalet jan firmosur nga t dyja palt n KZAZ-t e kryeqytetit dhe se ...

Lila fiton Kupën e Francës

Gazeta Start - 15.05.2011

Lila ka rrëzuar nga froni i Kupës së Francës ish-kampionët e Paris Sën-Zhermenit, falë fitores 1-0 në finalen e luajtur mbrëmjen e së shtunës në stadiumin “Stade de France”.

Rekord në Bundesligë, mbi 13 milionë tifozë në stadiume

Gazeta Start - 15.05.2011

Mbi 13 milionë njerëz i kanë ndjekur në stadiume 306 ndeshjet e Bundesligës në sezonin që u mbyll të shtunën, sipas shifrave të Ligës Gjermane të Futbollit (DLF).

Apeli i Arvizu: Të shpejtohet numërimi, të pranohet rezultati

Gazeta Start - 14.05.2011

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ripërsëriti apelin e tij për shpejtimin e numërimit të votave, duke i bërë njëkohësisht thirrje palëve të pranojnë rezultatin cilido qoftë ai.

OEK kundër privatizimit të Trepçës

Gazeta Start - 14.05.2011

Prishtinë - Oda Ekonomike e Kosovës po harton një plan kombëtar për zhvillimin e Trepçës, i cili do t`i paraqitet për konfirmim Qeverisë së Kosovës brenda tri javësh.

Shkup, përcaktohet radhitja e subjekteve politike në fletëvotim

Gazeta Start - 14.05.2011

Shkup - Komisioni shtetëror zgjedhor në Maqedoni ka përcaktuar radhitjen e koalicioneve dhe partive politike në fletëvotim, për zgjedhjet parlamentare të parakohshme që pritet të zhvillohen në këtë vend.

Kosta Rika tronditet nga një tërmet 6 ballësh

Gazeta Start - 14.05.2011

Kosta Rika u trondit pasditen e djeshme nga nj trmet i fuqishm me fuqi prej 6 ballsh t shkalls Rihter. Lajmi bhet i ditur nga Instituti amerikan i Gjeofiziks, USGS, i cili saktsoi se epiqendra e trmetit ishte rreth 25 km n veriperndim t ...

Edi Rama rikonfirmohet në krye të Bashkisë së Tiranës?

Gazeta Start - 14.05.2011

Tiranë - Edi Rama duket se është fituesi i garës për kreun e Bashkisë së Tiranës, me një diferencë prej më pak se 10 votash. Kjo, sipas rezultatit të fundit nga KZAZ 49, ku z. Rama në kutinë e fundit që u numërua mori 66 vota më shumë se z.

Rama shpall fitoren para simpatizantëve socialistë

Gazeta Start - 14.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste dhe kandidati i koalicionit të majtë në Tiranë, Edi Rama, para pak minutash shpalli fitoren para simpatizantëve të mbledhur para selisë së kësaj partie.

KQZ do të vendosë nesër për rezultatin zyrtar në Tiranë

Gazeta Start - 14.05.2011

Tiranë - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet nesër në orën 10:00 për të llogaritur edhe një herë sipas procesverbaleve rezultatin për kryetarin e Bashkisë së Tiranës.

Kasiljas duartroket Barçën: E meritojnë kampionatin

Gazeta Start - 13.05.2011

Kapiteni i Realit të Madridit, Iker Kasiljas, ka uruar rivalët e Barcelonës për titullin e 21-të kampion në Primera Divizion. “Uroj Barcelonën, luajtën një kampionat shumë të mirë dhe shumë serioz”, tha portieri i kombëtares spanjolle.

Kreu i ri i bashkisë “peng” në Njësinë 5

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Që prej ditës së djeshme e gjer më sot, numërimi i votave në njësinë nr 5 në Tiranë, pothuajse nuk ka vazhduar. Kjo është njësia e fundit ku po zhvillohen numërimet, çka do të përcaktojë përfundimisht fituesin në bashkinë më të ...

Arrestohet një i kërkuar

Gazeta Start - 13.05.2011

Dibër – Një 21-vjeçar përfundoi në prangat e policisë së Dibrës pasi ishte shpallur në kërkim. Gjatë një aksioni u arrestua shtetasi Hysen Zebi, 21-vjeç, banues në fshatin Borovjan të rrethit Dibër.

Edhe 16 kuti, Basha në avantazh

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiran Komisioni i Qendror i Zgjedhjeve vijon publikimin e rezultateve n Tiran, aty ku s fundi sht prqendruar e gjith vmendja. Nga t dhnat e ors 07:15 minuta t mngjesit t sotm, KQZ bn me dije se Lulzim Basha ndodhet n avantazh me 921 vota.

Trafikimi i organeve, KS hedh poshtë kërkesën e Serbisë

Gazeta Start - 13.05.2011

Nju Jork – Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara refuzoi kërkesën e Serbisë për krijimin e një komisioni të posaçëm hetimor lidhur me pretendimet e Dik Martit për trafikim organesh njerëzore gjatë luftës çlirimtare në Kosovë.

Qeveria e Kosovës vazhdon të jetë “gjysmë”

Gazeta Start - 13.05.2011

Prishtinë – Qeveria e Republikës së Kosovës vazhdon të veprojë e përgjysmuar, pa zëvendësministra dhe pa stafin e tyre, megjithëse duhen edhe pak që të mbushen plot njëqind ditë nga krijimi i saj.

Wollfarth vëzhgon Njësinë 5: Të kemi rezultat preciz

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Shefi i delegacionit të OSBE-së në Tiranë, ambasadori Eugen Wollfarth po qëndron në KZAZ-në Nr. 49 në Njësinë Bashkiake numër 5 ku pritet të numërohen edhe kutitë e fundit.

Nis numërimi në Njësinë 5

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë - Ka nisur numërimi i votave në 16 kutitë e mbetura në KZAZ-në Nr 49 në njësinë bashkiake nr. 5 në kryeqytet. Numërimi u ndërpre gjatë orëve të natës për të nisur sot rreth orës 10:00.

Berisha: Shqiptarët na mbështetën në rang kombëtar

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha deklaroi në mbledhjen e parë të Qeverisë që pas zhvillimit të zgjedhjeve, se shqiptarët në rang kombëtar mbështeten sërish koalicionin qeveritar.

Stefanoviç: Vizita ime nuk konfirmon pavarësinë e Kosovës

Gazeta Start - 13.05.2011

Beograd – Autoritet serbe vlerësojnë se vizita e kryenegociatorit Borko Stefanoviç në Prishtinë është në funksion të lehtësimit të dialogut ndërmjet dy palëve.

Kujdes me fjalëkalimin në Facebook!

Gazeta Start - 13.05.2011

Nëse nuk ndryshoni fjalëkalimin tuaj të Facebook mund të goditeni nga ky deficit një vjeçar... Sipas të dhënave të firmës së njohur së sigurisë “Symantec Facebook”, prej një viti kanë rrjedhur miliona fotografi, profile dhe informacione të ...

Bogdani: Rama po tenton të prishë procesin e numërimit

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Demokratët theksuan sot se kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, njëkohësisht kandidat për bashkinë e kryeqytetit, po trembet nga rezultati i votimeve.

Braçe: Po tentohet grabitja e votës në Njësinë 5

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Partia Socialiste shprehu shqetësimin e saj për numërimin e votave në Njësinë Bashkiake nr 5 në Tiranë, duke akuzuar mazhorancën se po synon marrjen e votave.

Pranga 4 të rinjve për vjedhjen e 5 banesave

Gazeta Start - 13.05.2011

Durrës – Tre të rinj përfunduan në prangat e policisë së Durrësit, pasi akuzohen se kanë grabitur pesë banesa në këtë qytet. Burime zyrtare thanë se në pranga ranë shtetasit Florian Karafili, 20-vjeç, A. Gj., 17-vjeç dhe F. Rr.

Kosova me një sistem të brishtë drejtësie

Gazeta Start - 13.05.2011

Londër, 13 maj 2011 - Amnesty International vë në pah se sistemi i dobët i drejtësisë dhe mungesa e zbatimit të ligjeve shpeshherë po çojnë në shkeljen e të drejtave të njeriut në Kosovë.

PDIU: Vota për ne, një zë i fortë kombëtar

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet falënderoi sot votuesit e saj në zgjedhjet lokale të 8 majit. Drejtori i Marrëdhënieve Publike i PDIU, Ardit Bido tha se vota e qytetarëve që votuan për këtë parti, do të jetë një zë i fortë ...

Rekord, 22 mijë persona lexojnë libër në të njëjtën kohë

Gazeta Start - 13.05.2011

22 mijë persona janë mbledhur në stadiumin “Inonu” të Malatjas dhe kanë thyer rekordin botëror te “leximit libër” në të njëjtën kohë. Ky lexim masiv është organizuar në bashkëpunim me Ministrinë turke të Arsimit dhe kontrolluar nga noterët.

Topi: Numërimet të mbyllen shpejt dhe me korrektësi

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka ritheksuar edhe një herë sot se është me rëndësi që procesi i numërimit të votave të mbyllet sa më shpejtë dhe në mënyrë korrekte.

Sirianët në demonstrate pas xhumasë

Gazeta Start - 13.05.2011

Dhjetra mijra sirian jan kthyer n rrug pr demonstrata pas faljes s xhumas, njoftojn mediet ndrkombtare. Protesta u raportuan n qytetin kurd t Qameshli-t n veri-lindje t vendit, e po ashtu n Homs dhe Dera.

Wolfarth: Policia punë të shkëlqyer në zgjedhje

Gazeta Start - 13.05.2011

Tiranë - Në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, ditën e sotme u zhvillua një ceremoni për nder të Këshilltarit të Lartë për çështjet policore në Zyrën e Prezencës së OSBE-së në vendin tonë, Klaas Los, me rastin e përfundimit ...

Kupa e Shqipërisë, finalja më 22 maj

Gazeta Start - 13.05.2011

Finalja e edicionit të 59-të të Kupës së Shqipërisë do të luhet të dielën e 22 majit në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”. Ky është vendimi përfundimtar i sektorit të garave në Federatën Shqiptare të Futbollit.

PD mohon akuzat: Të vijojë numërimi

Gazeta Start - 13.05.2011

Partia Demokratike ka reaguar menjëherë pas akuzave të deputetit socialist Erion Braçe, sipas të cilit ka një skenar manipulativ në Njësinë nr. 5.

Beteja për Tiranën, Rama-Basha “dhëmb për dhëmb”

Gazeta Start - 12.05.2011

Vijon numërimi i votave për të përcaktuar kryetarin e ri të bashkisë më të madhe në vend, atë të Tiranës. Betejë e ashpër mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, që ndahen nga një diferencë e vogël votash.

Kupa e Italisë, Interi në finale  

Gazeta Start - 12.05.2011

Palermo-Inter do të jetë finalja e Kupës së Italisë 2011. Zikaltrit barazojnë 1-1 në “San Siro” gjysmëfinalen e kthimit ndaj Romës dhe sigurojnë finalen falë fitores 1-0 në “Olimpiko”, me supergol të Stankoviçit.

Garë e ashpër në Tiranë, Basha në avantazh të lehtë

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë - Gara për kreun e Bashkisë së Tiranës vazhdon të jetë e ashpër, ku herë në avantazh del kandidati i koalicionit të majtë, Edi Rama, e herë ai i të djathtëve, Lulzim Basha.

Itali, sekuestrohet 18 kg drogë e ardhur nga Shqipëria

Gazeta Start - 12.05.2011

Brindisi Nj sasi prej 18 kilogramsh drog e llojit heroin u sekuestruar mbrmjen e shkuar nga policia italiane. Sasia e drogs u sekuestruar n rajonin e Brindisit nga forcat e Guardia Di Finanza, po transportohej me nj automjet.

Rrufeja vret një fëmijë 9-vjeçar

Gazeta Start - 12.05.2011

Gramsh Nj fmij gjeti vdekjen, pasi u godit nga rrufeja. Ngjarja ndodhi n fshatin Taragjin t rrethit t Gramshit mbrmjen e shkuar rreth ors 20:15 minuta. Viktima sht E.Taragjini, 9-vje.

KS diskuton situatën të Kosovë

Gazeta Start - 12.05.2011

Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të diskutojë sot për zhvillimet e fundit në Kosovë. Serbia do të përsërisë në këtë takim kërkesën për zhvillimin e hetimeve lidhur me akuzat për trafikim të organeve në Kosovë, ...

Braçe: Kriminelët të çlirojnë nr e votave në Njësinë 5

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe hodhi akuza të rënda në drejtim të kandidatit demokrat, Lulzim Basha dhe ministrit të Bujqësisë, Genc Ruli, duke i quajtur kriminelë.

Ende nuk ka nisur numërimi i votave në Njësinë 11

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Në Njësinë 11 në Tiranë, procesi i numërimit të votave nuk ka nisur ende, duke u ndërprerë që prej orëve të vona të mbrëmjes së shkuar.

Arrestohet një shtetas i dënuar me burgim

Gazeta Start - 12.05.2011

Elbasan Policia e Elbasanit arrestoi sot n ort e para t mngjesit nj shtetas t shpallur n krkim. N pranga ra Kelment Bufani, 36-vje, lindur n Lushnj dhe banues n Fier, person i shpallur n krkim dhe i dnuar n vitin 2010.

Njësia 5, numërimi shumë i ngadaltë

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Ka rinisur me shumë vonesa procesi i numërimit në Njësinë Bashkiake numër 5 në kryeqytet. KZAZ-ja e kësaj njësie ndodhet në shkollën “Vasil Shanto”.

Mustafaraj: PS po bllokon numërimin në tre njësi bashkiake

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Partia Demokratike reagoi menjëherë pas akuzave të opozitës për bllokimit të procesit të numërimit në Njësinë Bashkiake nr 5 në Tiranë.

Basha: Po kryesoj, por çdo votë do të numërohet

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Kandidati i koalicionit “Aleanca për Qytetarin”, Lulzim Basha në një konferencë para pak çastesh, falënderoi të gjithë komisionerët dhe numëruesit e votave. Pavarësisht lodhjes-theksoi Basha- çdo votë e qytetarëve duhet numëruar.

Qarku Kukës, pak surpriza për të majtën

Gazeta Start - 12.05.2011

Kukës – Procesi i numërimit të votave ka përfunduar në të gjithë Qarkun e Kukësit, ku përfshihet Tropoja dhe Hasi. Nga të dhënat më të fundit të siguruara, Partia Demokratike kryeson në 15 njësi vendore, duke përfshirë Bashkinë e Kukësit ...

Spanja tronditet nga tërmeti më i fortë në 50-vjet

Gazeta Start - 12.05.2011

Madrid – Mijëra persona kanë kaluar natën jashtë në qytetin spanjoll të Lorcas nga frika e tronditjeve pasi tërmeti më i fortë që ka goditur Spanjën në 50-vjetët e fundit la tetë të vdekur.

Kosovë-KE, dy takime për progresin

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë - Në dy takime ndërmjet autoriteteve të Kosovës dhe Komisionit Evropian është mundësuar shqyrtimi i progresit që ka bërë Kosova që nga raporti i fundit i progresit, ai i nëntorit 2010.

Arvizu takim të beftë me Ramën

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu ka zhvilluar një vizitë të papritur në Partinë Socialiste, ku ka takuar kreun e saj, Edi Rama, njëkohësisht kandidati për kryetar bashkie në Tiranë.

Kukës, sekuestrohet 110 kg drogë, pranga kosovarëve

Gazeta Start - 12.05.2011

Kuks Nj sasi prej 110 kilogram lnde narkotike e dyshuar si marihuan u sekuestruar mesnatn e shkuar nga policia e Qarkut t Kuksit. Operacioni i koduar Shtegu pa kthim, u realizua n pikn e kalimit kufitar t Morinit.

KQZ: Numërimi i votave në 4 njësi, pa probleme

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Në Mbledhjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, të zhvilluar pas mesdite, u tha se procesi i numërimit të votave në 4 njësitë e mbetura në Tiranë po vazhdon normalisht.

LSI: PS e trembur nga humbja në Tiranë

Gazeta Start - 12.05.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim shprehu shqetësimin dhe dënoi deklarata të deputetit socialist, Erion Braçe, duke e vlerësuar si deklaratë të qëllimtë dhe papërgjegjshme.

VV kundër vizitës së Stefanoviçit, policia ushtron dhunë

Gazeta Start - 12.05.2011

Prishtinë - Forcat speciale të policisë së Kosovës kanë ndërhyrë me gaz lotsjellës dhe me shkopinj gome kundër aktivistëve të “Vetëvendosjes”, të cilët ishin mbledhur para objektit qeveritar për të penguar ardhjen e kryenegociatorit serb, ...

Siri, SHBA nuk është gati të kërkojë largimin e Asadit

Gazeta Start - 12.05.2011

Uashingtoni zyrtar kërkon rritjen e presionit mbi Sirinë, por nuk është ende i gatshëm të kërkojë një ndryshim të regjimit të Bashar Al-Asadit. Disa nga Senatorët më influent në Amerikë propozuan dje një rezolutë duke konfirmuar se Assad ...

Rama i bindur: Fitoren tonë në Tiranë nuk e luan topi

Gazeta Start - 12.05.2011

Edi Rama ripërsëriti sigurinë për fitoren e tij në Tiranë, duke bërë sërish thirrje për vijimin pa vonesa të procesit të numërimit të votave. Në një dalje para medieve gjatë orëve të mbrëmjes, kryetari i Partisë Socialiste vijoi me akuzat ...

Arvizu: Të shpejtohet me numërimin e votave

Gazeta Start - 12.05.2011

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ka bërë thirrje sot në mbrëmje që procesi i numërimit të votave të vijojë me shpejtësi dhe pa ndërprerje. Këtë deklaratë përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara në vendin tonë e bëri gjatë një ...

Durrës, vetëm gjysma e kutive është numëruar

Gazeta Start - 11.05.2011

Durrës - Deri më tani, në bashkinë e Durrësit janë numëruar vetëm gjysma e kutive të votimit. Numërimi i votave ka rinisur pas një pauze të gjatë nga lodhja e komisionerëve. Puna është ndërprerë rreth orës 01.30 të mëngjesit të sotëm.

Dibër, vritet me armë një 54-vjeçar

Gazeta Start - 11.05.2011

Dibr Nj person sht gjetur i vrar mngjesin e sotm n fshatin Kovazh t rrethit t Dibrs. Policia lokale bri t ditur se sht vrar me arm shtetasi Petrit Leka, 54-vje. Msohet se viktima ishte roje pran nj firme ndrtimi.

Kodheli: Demokratët po pengojnë numërimin në Tiranë

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Zëdhënësja e PS-së, Mimi Kodheli, akuzoi demokratët se nuk po firmosin rezultatin e zgjedhjeve në KZAZ-në 4 të Njësisë numër 10 në Tiranë.

Peleshi rizgjidhet në krye të Bashkisë së Korçës

Gazeta Start - 11.05.2011

Korçë – Bashkia e Korçës përfundimisht do të drejtohet nga Niko Peleshi, i cili ka qeverisur këtë qytet edhe 4 vitet e shkuara. Numërimi i fletëve të votimit përfundoi sot në orët e mesditës, ku kandidati Peleshi, ka marrë 16369 vota, ...

Të dhënat më të fundit për Tiranën dhe Durrësin

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në vijim të publikimit të rezultateve të numërimit të votave, pasqyron të dhënat më të fundit në disa prej bashkive kryesore.

Mustafaraj: PS bllokon numërimin në bastionet e PD

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Partia Demokratike iu kundërpërgjigj akuzave të opozitës, duke nënvizuar se në asnjë rast nuk është tentuar bllokimi i numërimit. Zëdhënësja Albana Mustafaraj, tha se Partia Socialiste pengon numërimin në ato zona të Tiranës që ...

BE: Partitë të mos bëhen pengesë për numërimin

Gazeta Start - 11.05.2011

Bruksel Bashkimi Evropian ka krkuar nga partit politike n Shqipri q t mbyllin sa m shpejt procesin e numrimit t votave dhe t mos bhen penges n kt drejtim.

Basha: Tendenca e fitores në drejtimin tonë

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Kandidati për Bashkinë e Tiranës nga “Aleanca për Qytetarin”, Lulzim Basha, theksoi para pak sekondash, se të gjitha rezultatet e votimeve tregojnë tendencën se votat po shkojnë për të.

Greqi, sindikatat në grevë 24-orëshe

Gazeta Start - 11.05.2011

Athinë – Sindikatat greke kanë filluar një grevë 24-orëshe në shenjë proteste kundër masave të qeverisë të cilat synojnë të ulin deficitin buxhetor të vendit.

Bido: Votat e PDIU-së janë tjetërsuar në disa komuna

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet denoncon cenimin e votës së saj në KZAZ nr. 2 me qendër në Urën Vajgurore të Qarkut Berat. Drejtori i Marrëdhënieve me Publikun në PDIU, Ardit Bido, sqaroi se rreth orës 02:00 pas mesnate ka ...

Rama: Rezultati flet për ne, pavarësisht maskaradës

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, prezantoi kandidatin fitues në Shëngjin, teksa foli edhe për situatën më të fundit nga numërimi i votave në Tiranë.

Topi: Shtyrja e numërimit të votave dëmton procesin

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, reagoi sot për zgjedhjes e së dielës, duke nënvizuar se çdo vonesë dhe bllokim të numërimit të votave është në dëm të procesit.

Vidiç: Barcelona është favorite

Gazeta Start - 11.05.2011

Kapiteni i Mançester Junajtid, Nemanja Vidiç, theksoi se Barcelona është favorite për finalen e Ligës së Kampioneve, e cila do të luhet me 28 maj në “Uembli”.

Rezultatet deri në 15:20 në Tiranë

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Në vijim të publikimit të rezultateve të numërimit të votave, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, publikoi të dhënat për katër bashki të mëdha.

PS, kallëzim penal për drejtorin e Komisioneve Zgjedhore

Gazeta Start - 11.05.2011

Tiranë – Partia Socialiste pa depozituar sot një kallëzim penal në Prokurorinë e Tiranës, ndaj Alfres Spahisë, drejtor i Komisioneve Zgjedhore në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Vrau policin në Qafë Gjashtë në ‘97, arrestohet në Athinë

Gazeta Start - 11.05.2011

Athinë – Një shqiptar përfundoi në prangat e policisë greke në Athinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Agron Qurku, 38-vjeç, lindur në Sarandë, u arrestuar me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.

Çikago e fiton të pestën, udhëheq 3-2 ndaj Atlantës

Gazeta Start - 11.05.2011

Falë një loje të shkëlqyer të yllit Derrik Roz, Çikago Bulls mund 95-83 Atlanta Hauks në gjysmëfinalen e pestë dhe kryeson 3-2 me rezultat të përgjithshëm. Lojtari më i mirë i sezonit të rregullt realizon 33 pikë dhe jep 9 asist.

Rama: Nuk ka forcë që cenon vullnetin sovran të popullit

Gazeta Start - 11.05.2011

Edi Rama ritheksoi vendosmërinë e Partisë Socialiste për të zmbrapsur çdo përpjekje, siç e quajti ai, për të tjetërsuar vullnetin sovran të popullit në zgjedhjet e 8 majit.

Barça, kampione e Spanjës për herë të tretë radhazi  

Gazeta Start - 11.05.2011

Në pritje për të provuar të ringjitjen në fronin e Evropës, Barcelona shpallet për të tretën herë radhazi kampione e Spanjës. Barazimi 1-1 në fushën e Almerias u jep katalanasve titullin matematikisht.

Basha në avantazh kundrejt Ramës

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiran Nga t dhnat m t fundit q vijn nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, kandidati i Partis Demokratike pr Bashkin e Tirans, Lulzim Basha ndodhet n avantazh me 70 vota kundrejt kandidatit t opozits Edi Rama.

PD humbet në bastionin e saj, Kavajën

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Partia Demokratike ka humbur për herë të parë dekadën e fundit në Kavajë, i njohur si një bastion i saj. Nga të dhënat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në Bashkinë e Kavajës ka fituar kandidati i Partisë Socialiste, Elis Roshi, ...

PS fiton në Bashkinë e Këlcyrës

Gazeta Start - 10.05.2011

Përmet – Në Bashkinë e Këlcyrës ka fituar kandidati i Partisë Socialiste, Klement Ndoni. Sipas të dhënave të KZAZ-së, nr. 26, bëhet e ditur se kandidati i majtë ka fituar me vetëm 57 vota më tepër kundrejt kandidatit të koalicionit të ...

Rezultatet përfundimtare për 29 bashki

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Ka përfunduar numërimi i votave në 29 bashki të vendit, kryesisht bashki të vogla, çka do të thotë se tashmë janë shpallur kryetarët e rinj të bashkive në këto qendra vendore.

Elbasan, arrestohet një vajzë

Gazeta Start - 10.05.2011

Elbasan – Policia e Elbasanit i ka vënë pranga një vajze, pasi ishte shpallur në kërkim. Në pranga ra shtetasja Lavdije Gjymenga, 23-vjeçe, banuese në fshatin Berzeshtë komuna Qukës Librazhd.

Shkodër, sekuestrohet 4 kg drogë

Gazeta Start - 10.05.2011

Shkodër – Policia e Shkodrës ka sekuestruar një sasi prej 4 kg e 124 gram lëndë narkotike kanabis sativa. Për ngjarjen, policia ka arrestuar një shtetasi, 56 vjeçari Kolë Nika, lindur në fshatin Gushtë të Komunës Temal dhe banues në lagjen ...

Operacion antidrogë në Tiranë

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Përgjatë orëve të vona të mbrëmjes së shkuar, policia e Tiranës sekuestroi me anë të një operacioni një sasi prej prej 1 kg e 700 gram lëndë narkotike e dyshuar kanabis sativa, e ndarë në pako, si dhe arrestimin e një - shtetasi, ...

Vëzhguesit Vendorë: Zgjedhjet konform ligjit

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë - Koalicioni i vëzhguesve vendorë bëri sot publike raportin paraprak për votimet e së dielës, duke vlerësuar në tërësi procesin si të mirë dhe pa probleme të theksuara.

Ristani: Ndëshkime për komisionerët që bllokojnë numërimin

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po zhvillon mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për procesin e numërimit të votave dhe problemet e shfaqura në këtë drejtim.

Rezultatet e orës 10:30 për 5 bashki

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar rezultatet e numërimit të votave në 5 bashki të rëndësishme në vend. Rezultatet e orës 10:30 minuta, tregojnë se kandidati demokrat në Tiranë Lulzim Basha është ende në avantazh.

Berisha: Sido që të jetë rezultati, do ta përshëndes

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, përshëndeti raportin paraprak të misionit të OSBE/ODIHR, i publikuar mesditën e sotme. Ai premtoi se qeveria është e angazhuar që procesi të përmbyllet me sukses dhe që çdo votë e qytetarëve shqiptarë të ...

Basha: Jam i vendosur që zëri i qytetarëve të dëgjohet

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Kandidati demokrat, Lulzim Basha, në një dalje publike gjatë mesditës, falënderoi komisionerët,vëzhguesit dhe numëruesit që vazhduan punën gjatë gjithë natës të mbrëmshme dhe gjatë mëngjesit të sotëm.

Dy të rinj plagosen rëndë me motor

Gazeta Start - 10.05.2011

Vlorë – Dy persona mbetën të plagosur rëndë gjatë orëve të natës në një aksident. Policia lokale konfirmoi se të plagosurit janë shtetasit Fejzi Beqiraj, 22-vjeç, si dhe Skerdilajd Sinani, 21-vjeç, banues në lagjen “Bashkimi”, Vlorë.

Kodheli: PD po bllokon numërimin në Njësinë 5

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Socialistët akuzuan anëtarët demokratët të komisionit të numërimit të votave në KZAZ-në nr. 49 në kryeqytet se po bllokojnë procesin e numërimit.

Ristani: Rezultati në Tiranë pas 2 ose 3 ditësh

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Kreu i KQZ-së, Arben Ristani, pat arsye të mjaftueshme për të përshëndetur raportin paraprak të zgjedhjeve OSBE/ODIHR, pasi në të vlerësohej puna e këtij institucioni.

Rama: Berisha e di ç’ka në kuti, ndaj frikësohet

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë, Edi Rama, theksoi se çdo votë në Tiranë do të mbrohet me çdo kusht ashtu sikurse është. Gjatë një dalje publike me kandidatin fitues në Bashkinë e Kavajës, Rama u shpreh se Berisha po tenton të organizojë një ...

PS: Dhunë mbi numëruesit; Policia: Ndërhyrja sipas ligjit

Gazeta Start - 10.05.2011

Tiranë – Partia Socialiste denoncoi atë që e quajti dhunë policore mbi numëruesit, vëzhguesit dhe përfaqësuesit e Partisë Socialiste dhe opozitës në KZAZ numër 54, Njësia Bashkiake numër 10 në Tiranë.

Rrezikohet kampionati, Policia lë pezull FSHF-në

Gazeta Start - 10.05.2011

Federata Shqiptare e Futbolli nuk e ka të sigurt nëse do të luhet në fundjavë, siç është parashikuar në kalendar. Procesi zgjedhor në të gjithë vendin, ku është përqendruar vëmendja e të gjitha strukturave shtetërore, pritet të zgjatë me ...

Përfundon numërimi në Berat e Vlorë, fitojnë kandidatët e majtë

Gazeta Start - 10.05.2011

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në Bashkinë e Beratit dhe atë të Vlorës, ku fitues janë shpallur kandidatët e “Aleancës për të Ardhmen”.

Numërimi, rezultatet deri në orën 03:00

Gazeta Start - 10.05.2011

Ja rezultatet e zgjedhjeve vendore të 8 majit, deri në orën 03:00, sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Tiranë - Pas një avantazhi të lehtë gjatë gjithë ditës së martë, Lulzim Basha ia ka lënë në orët e mbrëmjes kryesimin kandidatit ...

Palermo “mace e zezë”, Milani “lamtumirë” Kupës  

Gazeta Start - 10.05.2011

Palermo është finalisti i parë i Kupës së Italisë, pasi eliminoi në gjysmëfinale Milanin. Skuadra siciliane do të diskutojë trofeun me Interin ose Romën.

Kutitë e votimit shoqërohen në vendet e numërimit

Gazeta Start - 09.05.2011

Me mbylljen e procesit të votimit, Policia e Shtetit ka kaluar në fazën e shoqërimit të kutive me materialet zgjedhore nga Qendrat e Votimit në Vendet e Numërimit të Votave.

Basha: Do pres deri në numërimin e votës së fundit

Gazeta Start - 09.05.2011

Kandndati i “Aleancës për Qytetarin” për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, deklaroi se do të presë rezultatin zyrtar, duke i bërë thirrje kundërshtarit të tij politik që të bëjë të njëjtën gjë.

Autobusi përfundon në shatërvan

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Një autobus pasagjerësh përfundoi jashtë rruge në zonën e “Zogut të Zi” në Tiranë. Autobusi me targa TR 15 387 M përfundoi në shatërvanin në këtë zonë, fatmirësisht pa shkaktuar të lënduar.

Eksploziv makinës së komandantit të policisë

Gazeta Start - 09.05.2011

Sarandë – Një sasi tritoli ka shpërthyer sot në mëngjes, duke shkatërruar automjetin e një drejtuesi policie. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:00 në lagjen nr 4 në qytetin e Sarandës.

Durrës, numërimi nuk ka nisur ende në KZAZ-në Nr. 8

Gazeta Start - 09.05.2011

Durrës – Në KZAZ-në Nr. 8 në Durrës, nuk ka nisur ende procesi i numërimit të votave, megjithëse në mesnatë në këtë KZAZ janë depozituar të gjitha materialet zgjedhore nga 165 Qendrat e votimit.

Rezultatet paraprake në Tiranë

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiran Kandidati i Partis Socialiste pr Bashkin e Tirans, Edi Ramam kryeson nga votimet paraprake n Tiran. Sipas t dhnave t Komisionit Qendror t Zgjedhjeve, Rama ka marr deri m tani 6382 vota, kundrejt kandidatit t Partis Demokratike, ...

Shkodër, numërimi ende “peng”

Gazeta Start - 09.05.2011

Shkodër – Procesi i numërimit të votave nuk ka filluar ende. Numërimi nuk ka nisur për tre KZAZ-të, 40, 41 dhe 42, që i përkasin Bashkisë Shkodër, zonës së Nënshkodrës dhe zonave malore.

Ferguson është i sigurt, titulli është i tiji

Gazeta Start - 09.05.2011

Trajneri i Mançester Junajtid, Sër Aleks Ferguson, thekson se çështja e titullit kampion tashmë ka marrë fund, pasi të tijtë janë plot gjashtë pikë larg ndjekësve të Çelsit.

Rama: Në këmbë për të mbrojtur çdo votë

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, pak sekonda më parë u bëri thirrje militantëve të partisë së tij që të kenë kujdes për të ruajtur çdo votë në të gjithë vendin.

Policia e Shtetit në gatishmëri

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Policia e Shtetit me anë të një deklarate, bëri me dije se është përballuar me sukses i procesi i zgjedhjeve, duke nisur nga marrja në ruajtje e KZAZ-ve dhe e Qendrave të Votimit, shoqërimi i materialeve zgjedhore, ndjekja në ...

Bido: Vota e PDIU është cenuar në disa zona

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet përshëndet atmosferën në të cilën u zhvilluan zgjedhjet gjatë ditës së djeshme. "Shqiptarët dje kanë votuar si qytetarë evropianë.

Nis numërimi i votave në Shkodër e Durrës

Gazeta Start - 09.05.2011

Durrës/Shkodër – Gjatë orëve të drekës, procesi i numërimit të votave ka nisur në Shkodër dhe në Durrës. Në Shkodër janë numëruar vetëm disa kuti ku kryeson kandidati i Partisë Demokratike.

Në Bilisht kryeson PD, në Pogradec, Sarandë e Gjirokastër PS

Gazeta Start - 09.05.2011

Bilisht – Nga numërimet e fletëve të votimit për Bashkinë e Bilishtit deri në orën 15.00, “Aleanca për Qytetarin”, kryeson. Kandidati demokrat, Valter Miza, ka marrë 1367 vota kundrejt atij të opozitës, Haki Ajçe, i cili ka marrë 1024.

KShH proteston për pengesën e vëzhguesve

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Komiteti Shqiptari i Helsinkit shprehu shqetësimin pasi në KZAZ-në nr. 8 në Durrës si dhe KZAZ nr.48 në Tiranë nuk janë lejuar vëzhguesit e saj.

Bumçi: Basha do ta përmbysë rezultatin

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Kreu i Partisë Demokratike, dega Tiranë, Aldo Bumçi u shpreh optimist për një rezultat pozitiv për kandidatin e kësaj partie, Lulzim Basha për Bashkinë e Tiranës.

Ja markat më të vlefshme në botë

Gazeta Start - 09.05.2011

Në studimin e realizuar mbi firmën më të vlerësuar në botë, firma amerikane “Apple” ka arritur të sfidojë “Google”-in, duke e postuar në vendin e dytë.

Shikoni gjatësinë e fëmijës, jo peshën

Gazeta Start - 09.05.2011

Për një nënë fëmija është gjithnjë i dobët edhe nëse mund të ketë peshën normale. Me ankesat e zakonshme “nuk më ha asgjë, është shumë i dobët”, përpiqet ta ushqejë sapo t’i jepet mundësia dhe ta shëndoshë fëmijën.

Raporti: Zgjedhjet, përgjithësisht të mira

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë – Komiteti Shqiptar i Helsinkit publikoi një raport paraprak për zgjedhjeve e zhvilluara të dielën, ku theksohet se nga monitorimi i kryer në rreth 28 KZAZ, pothuajse në të gjitha, është shkelur afati i parashikuar nga Kodi Zgjedhor ...

Bakaj shënon sërish, vjen goli i tretë në Rumani

Gazeta Start - 09.05.2011

Elis Bakaj vazhdon të shënojë. Fantazisti kuqezi realizoi sot golin e dytë në fitoren 2-0 të Dinamos së Bukureshtit në fushën e Universitaea Kraiovas.

Basha: Çdo votë të numërohet me qetësi

Gazeta Start - 09.05.2011

Tiranë - Kandidati i “Aleancës për Qytetarin” në Tiranë, Lulzim Basha, mbajti një konferencë të shkurtër për shtyp, ku falënderoi komisionerët e djathtë për punën e bërë deri më tani në numërimin e votave.