TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Studentët, afat qeverisë: Deri të martën, ose protesta më masive e historisë

LajmiFundit - 09.12.2018

Studentët vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot. Në rrjetet sociale, që janë edhe “zemra” e kësaj proteste, studentët publikuan axhendën dhe në bazë të saj janë mbledhur ...

Studentët e Shqipërisë me ultimatum, paralajmërohen protesta masive

Alsat - 09.12.2018

Ashtu siç paralajmëruan, studentët në Shqipëri do të vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot. Në rrjetet sociale, që janë edhe “zemra” e kësaj proteste, studentët publikuan ...

Studentët-qeverisë: Afat deri të martën, ose protesta më masive e historisë

Top Channel - 09.12.2018

Ashtu siç paralajmëruan, studentët do të vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot. Në rrjetet sociale, që janë edhe “zemra” e kësaj proteste, studentët publikuan axhendën dhe ...

“Lëvizja për Universitetin” thirrje Bashës: Tërhiqu nga aktet e dhunës

LajmiFundit - 09.12.2018

“Lëvizja për Universitetin” ka reaguar pas sulmeve të një pas njëshme që bëhen në drejtim të saj. Pas masivitetit të protestës stundetore, ndaj këtij grupimi ka nisur një sulm i fortë që tenton të ...

Studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme: Pa to, protesta nuk do ndalet

LajmiFundit - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Refuzimi i studentëve për dialog, Rama hedh dyshime të forta

SOT - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka aluduar se pas protestës së studentëve fshihet opozita. Përmes një statusi në twitter pasditen e së dielës ai tha se “frikë nga dialogu kanë politikanët që presin ti nxjerrin ...

“Nuk kërkoj negociata”, Rama u përgjigjet studentëve

LajmiFundit - 09.12.2018

Pas reagimit të studentëve menjëherë pas fjalës së tij në “Facebook Live”, si dhe deklaratës së lëvizjes “Për Universitetin”, të cilët shprehen të vendosur se nuk ka negociata për kërkesat e tyre, ka ...

“Ne pamë dhe dëgjuam, boll më!”, Rama i përgjigjet studentes

LajmiFundit - 09.12.2018

Pas ftesës për dialog dhe reagimit negativ të studentëve, të cilët janë shprehur se nuk pranojnë negociata lidhur me kërkesat që ata i kanë adresuar Ministrisë së Arsimit, kryeministri Edi Rama ka ...

Studentët ultimatum Nikollës: Ke afat deri të martën të plotësosh këto kërkesa

SOT - 09.12.2018

Pavarësisht se është fundjavë dhe kushtet atmosferike nuk janë të favorshme, studentët do të protestojnë sërish sot para Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë.Në ditën e gjashtë të protestës, ...

Protestat në Shqipëri, Rama: Nuk po kërkoj negociata, por dialog

Alsat - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, pasi iu drejtua në Facebook studentëve që protestojnë, zgjodhi Twitter-in për komunikimin e radhës me ta. “Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj ...

Dita e Rinisë, Sali Berisha: Sot kemi një 8 Dhjetor të dytë, janë ngritur kundër regjimit të Edi Ramës

SOT - 09.12.2018

Demokratët kujtuan dje 8 Dhjetorin e 1990 përmes një ceremonie të mbajtur në Qytetin Studenti. Një nga figurat kryesore të dala në atë kohë është edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili në fjalën ...

"E përzunë studentët nga protesta", reagon deputetja: Do ju bashkohem vetëm me këtë kusht

SOT - 09.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari i ka hedhur poshtë zërat se kjo e fundit u përzu nga studentët, teksa tentoi t'u bashkohej protestës së tyre.Në një postim në Twitter, deputetja Hajdari ...

“Dhjetori i dytë” vazhdon sot, ja propozimet e studentëve protestues

LajmiFundit - 09.12.2018

Studentët kanë bërë thirrje në rrjetet sociale, se protesta e tyre do ta vazhdojë sërish të dielën (9 dhjetor) duke bërë thirrje për mos politizim. Ata thonë se duke qenë se grupe të tjera po ...

VIDEO/ Rama mesazh protestuesve: Duhet strategji qeveri-student

LajmiFundit - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur protestës së studentëve ku i ka ftuar për dialog dhe ngritjen e një strategjie qeveri-student. Në rubrikën “Përgjigjja ime” në Facebook, kryeministri Edi Rama ...

Protesta, studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme

Lajmi.net - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Studenti i përgjigjet me “What the fuck” kërkesës së Ramës për dialog

Ina - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi iu drejtua në Facebook studentëve që protestojnë, zgjodhi rrjetin Twitter për komunikimin e radhës me ta. “Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj ...

Rama: Nuk po kërkoj negociata, por dialog

Top Channel - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama, pasi iu drejtua në Facebook studentëve që protestojnë, zgjodhi Twitter-in për komunikimin e radhës me ta. “Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj dialog, jo ...

Lëvizja për Universitetin denoncon: 12 raste sulmesh ndaj studentëve

Top Channel - 09.12.2018

Lëvizja Për Universitetin denoncon dhunën e ushtruar nga ata që i cilëson rrugaçët partiakë. Sot, për të tretën ditë radhazi, studentë dhe veprimtarë të Lëvizjes Për Universitetin janë sulmuar ...

Studentët sërish në protestë sot publikohet axhenda

Ina - 09.12.2018

“Jo negociata, vetëm plotësim të kushteve!” Kjo është thirrja me të cilën studentët do të protestojnë sërish sot përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta shënon sot ditën e saj të gjashtë dhe ...

PD kërkon të përdorë protestën e studentëve, ja çfarë i nxjerr zbuluar

SOT - 09.12.2018

Pas denoncimeve të shumta në media, tanimë Partia Demokratike ka dalë hapur në krye të protestës. Përmes një postimi në Facebook në faqen "Kavaja Demokratike", PD e këtij qyteti i bën thirrje ...

Rama fton studentët për dialog, pritet me refuzim

Lajmi.net - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përmes një lidhje direkte në rrjetin e tij Facebook, ka ftuar studentët për të dialoguar për kërkesat e tyre. Ai tha se dëshiron të zgjidhë këtë problem mes ...

Rama hedh dyshime sërish për studentët: Erjon Braçe ma ha shpirtin në një orë për interesat tuaja. Ku e keni hallin?

SOT - 09.12.2018

Pas thirrjes publike për dialog, Rama i është përgjigjur studentëve që kanë shkruar në llogarinë e tij në Facebook. Teksa një qytetare i studente i shkruajti se nuk pranojnë dialogje dhe as ...

Studentët sërish në protestë sot në orën 10:00, publikohet axhenda

LajmiFundit - 09.12.2018

Jo negociata, vetëm plotësim të kushteve!” Kjo është thirrja me të cilën studentët do të protestojnë sërish sot përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta shënon sot ditën e saj të gjashtë dhe ...

Studentët paralajmërojnë lëvizjen e rrezikshme nëse nuk plotësohen kërkesat deri të martën

SOT - 09.12.2018

Studentët e nisur nga Korpusi Universitar, të cilëve iu bashkuan sot edhe studentët e Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, janë duke marshuar mespërmes Tiranës me thirrjet: “Bashkohuni me ne, ...

Studentët përpilojnë 8 kërkesa, reagon Rama

Top Channel - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në Facebook ditën e dielë pas protestave të studentëve. Kreu i qeverisë njofton se ditën e hënë do të këtë një dialog për Universitetin, duke nisur nga ora 11:00.

Reagon Rama, ja si do veprohet me kërkesat e studentëve

LajmiFundit - 09.12.2018

Pas protestave dhe vendosmërisë së studentëve në pikat e tyre, shefi i qeverisë, Edi Rama ka reaguar në “Facebook” ku njofton se ditën e hënë do të këtë një dialog për Universitetin duke nisur nga ...

Arrestohen studentët e Gjirokastrës, ja çfarë u ka kërkuar Policia

SOT - 09.12.2018

Policia e Gjirokastrës ka ndaluar disa studentë që morën pjesë sot në protestën që po zhvillohej në qytetin e Gjirokastrës.Studentet janë ndaluar dhe janë sqaruar çfare duhet të bëjnë që të mos ...

Protesta/ Reagon sërish Rama, ka një mesazh për studentët (Video)

SOT - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në Facebook lidhur me tetë kërkesat e studentëve. Ai ka ftuar zyrtarisht studentët për të krijuar një strategji të përbashkët student-qeveri për t'i dhënë ...

Studentët e Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”, paralajmërojnë protesta

Lajmi.net - 09.12.2018

Më 11 dhjetor, studentët e Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”, kanë paralajmëruar protesta. Parlamenti Studentor dhe Këshillet Studentore të Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”, kanë ...

Protesta e studentëve, reagon Blendi Fevziu

SOT - 09.12.2018

I ftuar në studion e ABC News, Blendi Fevziu tregoi problematikat e studentëve, të cilat i ka dëgjuar vetë prej tyre. Tarifat i konsideron të larta, ndërsa thotë se studentëve nuk mund t’u vendoset ...

Mesazhi i Ramës për protestuesit, reagojnë sërish studentët

SOT - 09.12.2018

Nga rubrika "Përgjigjja ime" në Facebook, kryeministri Edi Rama ka ftuar zyrtarisht studentët për të krijuar një strategji të përbashkët student-qeveri për t'i dhënë zgjidhje kërkesave të tyre.

Rama fton studentët për dialog, pritet me refuzim

Alsat - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përmes një lidhje direkte në rrjetin e tij Facebook, ka ftuar studentët për të dialoguar për kërkesat e tyre. Ai tha se dëshiron të zgjidhë këtë problem mes ...

PD reagon pas ftesës së Ramës për dialog me studentët

LajmiFundit - 09.12.2018

Pas reagimit të kryeministrit Rama në “Twitter” ku shprehej se në ftesën ndaj studentëve nuk fliste për negociata por për dialog, ka reaguar edhe Partia Demokratike me anë të deputetes Albana Vokshi.

Studentët nuk tërhiqen, sot sërish para MASR (Axhenda)

SOT - 09.12.2018

“Jo negociata, vetëm plotësim të kushteve!” Kjo është thirrja me të cilën studentët do të protestojnë sërish sot përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta shënon sot ditën e saj të gjashtë dhe ...

Taulant Muka kërkon diçka të pazakontë nga studentët: Merrni me vetë një...

SOT - 09.12.2018

Ish-zëvendës ministri i Arsimit Taulant Muka në një postimi në rrjetet sociale është shprehur se të rinjtë shqiptarë, janë të vetmit që kanë një zemër që rreh shëndetshëm në Shqipëri.

Protesta e studentëve do të vijojë

Top Channel - 09.12.2018

Studentët thanë se do të protestojnë sërish sot para Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë, deri në përmbushjen e kërkesave të tyre. Ata priten të mbërrijnë në dikasterin e arsimit rreth orës ...

Studentët vijojnë protestën, i lënë afat qeverisë deri të martën të plotësojë kërkesat, refuzojnë dialogun me Nikollën

SOT - 09.12.2018

Studentët protestuan dje për të pestën ditë radhazi para Ministrisë së Arsimit për të drejtat e tyre dhe për kushte më të mira. Në orën 10:00 të rinjtë e të gjitha fakulteteve u grumbulluan tek ...

Muharrem Xhafa: Lëvizja e Dhjetorit ishte strategji e Ramiz Alisë, populli mbështeste fuqishëm Enver Hoxhën

SOT - 09.12.2018

Dje lëvizja studentore e 8 Dhjetorit 1990 shënoi 28 vjetorin e saj. Borgjezia shqiptare e partitë në shërbim të saj thonë se kjo ngjarje ishte e organizuar nga vetë studentet, po në të vërtetë ajo ...

Nis marshimi i studentëve drejt Ministrisë së Arsimit

LajmiFundit - 09.12.2018

Ka nisur protesta e studentëve tek Ministria e Arsimit. Me megafonë në duar, studentët kanë ngritur pankartën me kërkesën më të re: Veting për pedagogët! Kjo është dita e gjshtë e protestesë, nga më ...

Kur liderët tanë kërkojnë privatizimin e Dhjetorëve

SOT - 09.12.2018

Përpjekjet për të vënë shenjën e barazimit mes dy dhjetorëve dhe për të përfituar frytet e një lëvizjeje masive studentore, e cila deri tani në thelb ka disa kërkesa dhe që mundet nesër të përparojnë ...

Studentët: Arlind Qorri largohu nga protesta, ti nuk na përfaqëson

LajmiFundit - 09.12.2018

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar, ka rinisur protesta e qindra studentëve në Tiranë në ditën e katërt të protestës masive. Gjatë ditës së sotme i janë bashkuar protestës edhe studentët e ...

Studentët e Shkodrës bëjnë lëvizjen e papritur, ja çfarë bëjnë për kolegët në Tiranë

SOT - 09.12.2018

Studentët e universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” kanë vendosur që ditën e sotme të mos protestojnë në Shkodër, por t’i bashkohen protestës së studentëve në Tiranë.

Përkujtohet 8 Dhjetori 1990, Basha: Të ngrihemi kundër padrejtësive, e keqja sprapset kur bëhemi bashkë

SOT - 09.12.2018

Data 8 Dhjetor, e cila njihet si Dita e Rinisë, mblodhi dje anëtarët e Partisë Demokratike në ambientet e Qytet Studentit, aty ku 28 vite më parë filloi edhe lëvizja studentore që solli edhe rrëzimin ...

Protesta, studentët vërshojnë tek ministria: Grevë urie të martën, nëse s’plotësohen kërkesat!

LajmiFundit - 09.12.2018

Studentët e nisur nga Korpusi, të cilëve iu bashkuan sot edhe studentët e Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, janë duke marshuar mespërmes Tiranës me thirrjet: “Bashkohuni me ne, mos rrini në ...

‘Ne nuk përçahemi dhe nuk lëvizim nga kërkesat tona’

LajmiFundit - 09.12.2018

Një nga demostruesit përpara ministrisë së Arsimit i ka drejtuar një thirrje, prindërve të studentëve që po protestojnë që t’i verifikojnë vetë kushtet e jetesës së fëmijëve të tyre në konvikte që të ...

E papritur, ja kush i është bashkuar protestës së studentëve

SOT - 09.12.2018

Studentët kanë nisur marshimin, nga fakultet ku janë grumbulluar më herët, drejt Ministrisë së Arsimit dhe Sportit për të protestuar për plotësimin e kërkesave që kanë parashtruar.

Studentët: Profesori Jani Marka kërcënoi studentët, i futur nga qeveria për të na përçarë

LajmiFundit - 09.12.2018

Pas tensionimit të situatës tek protestë e studentëve janë vetë ata që prononcohen për televizionet duke thënë se pedagogu që u përzu nga protesta iu drejtua direkt studentëve.

Shpërndante miell në fushatë, ja militanti i LSI që proteston si student (FOTO)

SOT - 09.12.2018

Prej 5 ditësh studentët vijojnë të protestojnë për plotësimin e kërkesave të tyre para ministrisë së Arsimit.Ndërsa të rinjtë bëjnë vazhdimisht thirrje se nuk duan të politizojnë protestën e tyre, në ...

"Të gjithë janë të politizuar!", studentët e Shkodrës marrin vendimin e papritur

SOT - 09.12.2018

Studentët e Univesitetit të Shkodrës të cilët kishin ardhur në mbështetje të bashkëmoshtarve të tyre në kryeqytet, kanë braktisur protestën pasi sipas tyre të gjithë janë të politizuar.

“Nuk na përçani, jemi të bashkuar”, ja ç'po ndodh me studentët në protestë

SOT - 09.12.2018

Në ditën e gjashtë të protestës, studentët kanë deklaruar se nuk do të ketë tërheqje deri në plotësimin e kërkesave të tyre dhe se kjo protestë nuk ka asnjë lidhje me politikën.Protestës i janë ...

Shtohet energjia e protestës, studentët këndojnë marshin në kor

LajmiFundit - 09.12.2018

Protesta e të rinjve përpara ministrisë së Arsimit është bërë më energjike. Studentët kanë nisur të këndojnë në kor, mesazhe të reja nga marshi që i ka shoqëruar gjatë gjithë këtyre ...

Protestë në Gjirokastër, studentët e Jugut solidarizohen me ata të Tiranës

Top Channel - 09.12.2018

Rreth 70 studentë nga Universiteti “Eqrem Çabej” iu bashkuan protestës së studentëve në të gjithë Shqipërinë. Ata thanë se numri i mbështetësve është më i madh dhe se protesta do të vazhdojë në ditët ...

Fillon revanshi ndaj protestës, ndalohen nga policia disa studentë në Gjirokastër

LajmiFundit - 09.12.2018

Policia e Gjirokastrës ka ndaluar disa studentë që morën pjesë sot në protestën që po zhvillohej në qytetin e Gjirokastrës. Burime bëjnë të ditur se studentët nuk kishin marre leje për tubimin që ...

Kërkesa të reja nga studentët, ja letra

LajmiFundit - 09.12.2018

Studentët i kanë pasuruar dhe renditur kërkesat e tyre në një letër me shkrim drejtuar sot Kuvendit të Shqipërisë si dhe Kryeministrit Edi Rama. Në letrën e publikuar në rrjetet sociale, kërkohet ...

Studentët shkresë kryeministrit Rama: Këto janë kushtet tona të panegociueshme (Dokumenti)

SOT - 09.12.2018

Studentët vijojnë protestën para Ministrisë së Arsimit dhe shprehen se do ta vijojnë, derisa kërkesat e tyre të plotësohen.Këtë të diel, këshillat studentorë u kanë dërguar një kërkesë me 8 pika ...

Studenti puth gazetaren "live" në transmetim(VIDEO)

SOT - 09.12.2018

Protesta e sotme e studentëvë nuk ka patur vetëm momente tensioni dhe përplasje, pasi një pedagog nuk u lejua të flasë sapo ka marrë në dorë megafonin.

Shoqërohen disa studentë në komisariat? I riu protestues sqaron si qëndron e vërteta

SOT - 09.12.2018

Sipas studentëve përpara ministrisë së Arsimit janë shoqëruar disa të rinj që kanë marrë pjesë në protestë. Njëri prej tyre sqaron më tej situatën dhe arsyen se pse janë shoqëruar.

Kjo është letra e plotë me kërkesat e studentëve drejtuar Ramës dhe Ruçit (FOTO)

SOT - 09.12.2018

Këshillat studentorë i kanë dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit si dhe Universiteteve publike në vend.

Këngëtarja e njohur mesazh studenteve në protestë, ja kërkesa që ka (VIDEO)

SOT - 09.12.2018

Këngëtarja e njohur Besa Kokëdhima ka dalë në mbështetje të protestës së studentëve. “Të dashur studentë. Dëshiroj t’iu falënderoj, t’iu përgëzoj dhe të shpreh mirënjohjen time më të thellë për atë ...

Protesta e studentëve, vjen reagimi i kryeministrit Rama

SOT - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama pritet tu bëjë një ftesë për një dialog studentëve. “Pas pak dhe ftesa”, shkruan ai në Facebook teksa shpërndan edhe foton e mëposhtme.

Protesta, studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme

Top Channel - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

"Po vjen çasti historik", Spartak Ngjela paralajmëron studentët

SOT - 09.12.2018

Studentët vijojnë protestën para Ministrisë së Arsimit dhe shprehen se do ta vijojnë, derisa kërkesat e tyre të plotësohen. Ata janë në ditën e gjatë të protestës, dhe reagimet dhe komentet pozitive ...

Fevziu-Ramës: Merr parasysh kërkesat e studentëve

LajmiFundit - 09.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu ka deklaruar se shteti duhet të marrë parasysh kërkesat e studentëve, pasi lëvizja e tyre mund të marrë përmasa të paimagjinueshme.

Rama reagon për protestën e studentëve: Të hënën dialog për Universitetin

LajmiFundit - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve kur revolta e tyre po bën një javë. Rama shkruan në faqen e tij zyrtare se do të zhvillojë dialog për universitetin, të hënën më ...

Protesta/ Zbulohet arsyeja epike pse studenti puthi gazetaren në transmetim live

SOT - 09.12.2018

Protesta e sotme e studentëvë nuk ka patur vetëm momente tensioni dhe përplasje, pasi një pedagog nuk u lejua të flasë sapo ka marrë në dorë megafonin.

Ftesa e kryeministrit/ Studentët i përgjigjen ‘flakë për flakë’ Ramës

SOT - 09.12.2018

Vetëm pak momente më parë kryeministri Edi Rama i bëri ftesë të gjithë studentëve të bëjnë një dialog. Kryeministri Edi Rama i ka kërkuar studentëve të diskutojnë ditën e nesërme në orën 11:00 me anë ...

Rama fton studentët në dialog nga Facebook-u

Top Channel - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama deklaroi nga Facebook-u se pret që të flasë nesër në orën 11:00 me studentët protestues. Kreu i qeverisë kërkoi një përfaqësi të studentëve, pasi, sipas tij, nëse nuk ka një të ...

Rama ftesë për dialog, studentët i përgjigjen negativisht

LajmiFundit - 09.12.2018

Studentët i janë përgjigjur negativisht ftesës së dytë të kryeministrit Edi Rama për të zhvilluar një bashkëbisedim live në rrjetin social Facebook të hënën në orën 11:00.

Rama kërkoi dialog/ Burri futet në mes të protestës, bën veprimin që i emocionoi të gjithë studentët

SOT - 09.12.2018

Studentët ndodhen në ditën e pestë të protestës së tyre para Ministrisë së Arsimit, ku kërkojnë uljen e tarifave të studimit, heqjen e tarifës shtesë, përmirësimin e kushteve nëpër konvikte etj.

Rama ftesë të hapur studentëve: Ju pres nesër në orën 11:00

LajmiFundit - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama live nga rrjetet sociale i ka bërë thirrje studentëve që të adresojnë ditën e nesërme në orën 11:00 problemet e tyre, përballë vetë Kryeministrit.

Sot e mbyllën protestën, por ja çfarë paralajmërojnë studentët për nesër

SOT - 09.12.2018

Përfundon protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit për ditën e sotme. Të rinjtë kanë paralajmëruar që nuk do ta ndalin protestën derisa të plotësohen të gjitha kërkesat e tyre.

Studentët mbyllin protestën për sot, por nuk largohen/Gjesti i tyre për t’u vlerësuar

SOT - 09.12.2018

Përfundon protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit për ditën e sotme. Studentët kanë filluar të largohen, ndërsa disa prej tyre janë sensibilizuar duke mbledhur mbeturinat që kanë hedhur në ...

"Çuna unë po iki në Hollandë", protesta e studentëve 'ndez' rrjetin (Foto)

SOT - 09.12.2018

Pas protestave të studentëve, banorëve të Astirit, por edhe atyre të Shkozës, faqet e njohura të humorit kanë gjetur hapësirë për të ironizuar klasën ...

Rama i fton për dialog, studentët: What the fuck!

Top Channel - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama i ka ftuar studentët për dialog nëpërmjet një postimi në Facebook, duke u premtuar se mund të diskutojnë për çdo kërkesë që ata kanë paraqitur.

Rama fton studentët për dialog, pritet me refuzim

Evropaelire - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përmes një lidhje direkte në rrjetin e tij Facebook, ka ftuar studentët për të dialoguar për kërkesat e tyre. Ai tha se dëshiron të zgjidhë këtë problem mes ...

Kundërshtojnë pjesëmarrjen e politikës, por kush është kryetari militant i PD që protestoi si ‘student’

SOT - 09.12.2018

Studentët kundërshtojnë pjesëmarrjen e politikës në protestë sepse nuk kanë dashur që të marrë një rrjedhë tjetër. Pavarsisht kërkesave të tyre, politika nuk rri dot pa ‘u vardisur’.

Rama reagon sërish: Kush po kërkon negociata?! Kush po i pengon studentët…

SOT - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një statusi në Twitter pasi studentët refuzuan ftesën e tij për bashkëbisedim nesër në orën 11:00 live në Facebook.

Rama i fton për dialog në Instagram, studentët 'lumë' komentesh

SOT - 09.12.2018

Pas pesë ditësh protestë para Ministrisë së Arsimit, për të dytën herë studentët kanë marrë një përgjigje nga kryeministri Edi Rama. Kryeministri ka vendosur që ditën e nesërme të jetë live në ...

Portesta e studentëve/ Rama hodhi dyshime mbi opozitën, vjen reagimi i ashpër nga PD

SOT - 09.12.2018

Mesazhi i Ramës për studentët, vjen reagimi i ashpër nga PD Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka reaguar pas mesazhit, që kryeministri Rama iu përcolli studentëve përmes komunikimit ...

Nuk flasin prej kohësh/ Enca dhe Noizy bëhen bashkë për studentët

SOT - 09.12.2018

Tashmë e dinë të gjithë që konflikti mes dy këngëtarëve shqiptarë ka arritur deri në atë pikë saqë ata nuk flasin me njëri-tjetrin. Por diçka i ka bërë bashkë sot këngëtaren Enca Haxhia dhe reperin ...

Studentët nuk kursejnë asnjë prej politikanëve shqiptarë, kanë një mesazh edhe për Berishën

SOT - 09.12.2018

Studentë janë treguar të ashpër duke shpërthyer në akuza të drejtpërdrejta ndaj ish-kryeministrit të vendit Sali Berisha. Megjithëse ai i ka mbështetur me kauzën e tyre, ata e kanë cilësuar atë si ...

Aurel Plasari godet keq Edi Ramën, thirrje studentëve: Mos bini pre e karremit të tij

LajmiFundit - 09.12.2018

Nga Aurel Plasari Krye-i-paafti, që bën sikur qeveris, nuk të lë mundësi të heshtësh, të shtyn të flasësh e të shkruash. “Përgjigja ime”: poston Krye-i-paafti.

Studentët-qeverisë: Afat deri të martën, ose protesta më masive e historisë

Telegrafi - 09.12.2018

Studentët vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot. Në rrjetet sociale, që janë edhe “zemra” e kësaj proteste, studentët publikuan axhendën dhe në bazë të saj janë mbledhur ...

‘Do jetë protesta më masive në histori’, studentët afat qeverisë deri të martën…

Mapo - 09.12.2018

Studentët vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot.Në rrjetet sociale, që janë edhe “zemra” e kësaj proteste, studentët publikuan axhendën dhe në bazë të saj janë mbledhur para ...

Studentët ultimatum Qeverisë: Keni afat deri të martën

Koha.net - 09.12.2018

Pavarësisht se është fundjavë, studentët kanë dalë sërish sot në protestë para Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë në Tiranë. Në ditën e gjashtë të protestës, studentët kanë deklaruar se nuk ...

Rama: Po kërkoj dialog, jo negociata

Botasot - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish duke i sqaruar studentët se po kërkon të dialogojë dhe jo të negociojë. Kreu i Ekzekutivit thekson se një frikë të tillë nga dialogu e ka parë te politikanët, ...

Studentët edhe sot në protestë, mblidhen sërish para Ministrisë

Botasot - 09.12.2018

Ka nisur protesta e studentëve tek Ministria e Arsimit. Me megafonë në duar, studentët kanë ngritur pankartat me kërkesat e tyre ndaj qeverisë. Kjo është dita e gjshtë e protestesë, nga më masivet që ...

Lëvizja për Universitetin denoncon: 12 raste sulmesh ndaj studentëve

Botasot - 09.12.2018

Lëvizja Për Universitetin denoncon dhunën e ushtruar nga ata që i cilëson rrugaçët partiakë. Sot, për të tretën ditë radhazi, studentë dhe veprimtarë të Lëvizjes Për Universitetin janë sulmuar ...

Protesta, studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme

Botasot - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Denoncimi/ 12 raste sulmesh ndaj studentëve…

Mapo - 09.12.2018

Lëvizja Për Universitetin denoncon dhunën e ushtruar nga ata që i cilëson rrugaçët partiakë. Goditje me çelësa, tërheqje nga flokët, shkelma, shuplaka dhe grushte, janë format kryesore të dhunës me ...

‘Boll atyre që refuzojnë dialogun me urdhër…’, ja si i përgjigjet Rama studentes në ‘FB’

Mapo - 09.12.2018

Pas kërkesës për dialog dhe të disa reagimeve të bëra më herët ditën e sotme, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur komentet të një studenteje në Facebook, e cila ndër të tjera shkruan se nuk do ...

Atdheu po jepte shpirt, studentët e Tiranës po ripërtërijnë Shqipërinë

Botasot - 09.12.2018

Studentët e Tiranës po ripërtërijnë Shqipërinë. Ishte koha kur atdheu po jepte shpirt. Por koha solli më në fund një heroikë moderne dhe qytetëruese me anë të rinisë së vet studentore.

Replika e Ramës: Studentë, mos i thoni JO dialogut me urdhër partie!

Botasot - 09.12.2018

Pas thirrjes publike për dialog, Rama i është përgjigjur studentëve që kanë shkruar në llogarinë e tij në Facebook. Teksa një studente i shkruan se nuk pranojnë dialogje dhe as negociata, shefi i ...

Reagon deputetja Albana Vokshi/ ‘Ramës s’po ia var askush dhe po tërbohet’

Botasot - 09.12.2018

Pas reagimit të Edi Ramës në Twitter ku shprehej se në ftesën ndaj studentëve nuk fliste për negociata, por për dialog, ka reaguar deputetja demokrate Albana Vokshi.

"Dhjetori i dytë" vazhdon sot, ja propozimet e studentëve protestues

Botasot - 09.12.2018

Dhjetori i dytë vazhdon. Studentët kanë bërë thirrje në rrjetet sociale, se protesta e tyre do ta vazhdojë sërish sot, duke bërë thirrje për mos politizim.

Ngjela: Protestat e studentëve, janë protesta kundër korrupsionit

Botasot - 09.12.2018

Për avokat Spartak Ngjelën protesta e studentëve sot (8 dhjetor) kishte një karakter referendar. I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Ngjela argumentoi se fakti që studentët u përshëndetën edhe ...

Rudina Xhunga: Studentët e dhjetorit që nuk kërkojnë pushtet, por shtet

Mapo - 09.12.2018

Nga Rudina Xhunga Protesta e opozitës, (asaj reales) të shqiptarëve kundër arrogancës së të pushtetshmit, korrupsionit të më të fortit, konformizmit të kujt ul kokën, që pushtoi Shqipërinë papritur, ...

Parlamenti Studentor thotë se sekretari i UP-së po i shkel ligjet

Telegrafi - 09.12.2018

Përfaqësues të Parlamentit të Studentëve në Universitetin e Prishtinës, kanë akuzuar menaxhmentin e UP-së dhe disa organizata studentore se jashtëligjshëm po ndërhyjnë në punën e Parlamentit ...

‘Atdheu po jepte shpirt, studentët e Tiranës po ripërtërijnë Shqipërinë’

Mapo - 09.12.2018

Nga Spartak Ngjela Studentët e Tiranës po ripërtërijnë Shqipërinë. Ishte koha kur atdheu po jepte shpirt. Por koha solli më në fund një heroikë moderne dhe qytetëruese me anë të rinisë së vet ...

Fevziu: Protesta i ka bërë një nder vendi, mund të marrin përmasa të ...

Botasot - 09.12.2018

Gazetari dhe drejtuesi i emisionit ‘Opinion’, Blendi Fevziu ka deklaruar se shteti duhet të marrë parasysh kërkesat e studentëve, pasi lëvizja e tyre mund të marrë përmasa të paimagjinueshme.

What The Fuck, përgjigja e studentëve për kërkesën e Ramës për dialog

Koha.net - 09.12.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pasi iu drejtua në Facebook studentëve që protestojnë, zgjodhi rrjetin Twitter për komunikimin e radhës me ta. “Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj ...

PD ironi me Kryeministrin: Ramës i ka hasur sharra në gozhdë me…

Mapo - 09.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka reaguar pas mesazhit, që kryeministri Rama iu përcolli studentëve përmes komunikimit on-line në rrjetet sociale.

Studentët e Gjirokastrës i bashkohen protestës pas 6 ditësh

Mapo - 09.12.2018

Studentët e Gjirokastrës janë bërë pjesë e protestave studentore në vend, ndonëse i janë bashkuar kësaj proteste vetëm në ditën e gjashtë të saj. Ata kanë mbështetur protestën e studentëve në Tiranë ...

‘Studentët nuk ndalen’/ Ata të Shkodrës i bashkohen protestës së Tiranës…

Mapo - 09.12.2018

Studentët e universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” kanë vendosur që ditën e sotme të mos protestojnë në Shkodër por t’i bashkohen protestës së studentëve në Tiranë.

Studentët shkresë Ramës e Ruçit: Kushtet tona të panegociueshme

Mapo - 09.12.2018

Këshillat studentorë i janë drejtuar me një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit si dhe Universiteteve publike në vend, teksa protesta e tyre ka hyrë në ...

Studentët e Gjirokastrës solidarizohen me ata të Tiranës

Telegrafi - 09.12.2018

Rreth 70 studentë nga Universiteti “Eqrem Çabej” iu bashkuan protestës së studentëve në të gjithë Shqipërinë. Ata thanë se numri i mbështetësve është më i madh dhe se protesta do të vazhdojë në ditët ...

Parlamenti Studentor me ankesa se politika po ndërhyn në punën e tyre

Koha.net - 09.12.2018

Përfaqësues të Parlamentit të Studentëve në Universitetin e Prishtinës, kanë akuzuar menaxhmentin e UP-së dhe disa organizata studentore se jashtëligjshëm po ndërhyjnë në punën e Parlamentit ...

Studentët apelojnë ‘protestë jopolitike’, por kryetari i PD në Paskuqan ‘u bashkohet’…

Mapo - 09.12.2018

Në portestën e studentëve përballë Ministrisë së Arsimit ka pasur mjaft tentativa nga PD për të dominuar organizimin e tyre për përfitime të pastra politike.

Studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme

Telegrafi - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Basha nuk “u shqitet” studentëve: Sapo unë të vij në pushtet…

Botasot - 09.12.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ishte i pranishëm në ditën e 36-të të protestës së banorëve të “Unazës së Re”, të cilët protestuan kundër prishjes së banesave të tyre.

PD e Kavajës thirrje anëtarëve: Shkoni te protesta e studentëve!

Botasot - 09.12.2018

Partia Demokratike e Kavajës ka lëshuar një thirrje në rrjetet sociale për votuesit e saj. Në Facebook, PD i kërkon studentëve demokratë që të bëhen pjesë e protestës studentore.

Rama i fton për dialog, studentët: What the fuck!

Botasot - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama i ka ftuar studentët për dialog nëpërmjet një postimi në Facebook, duke u premtuar se mund të diskutojnë për çdo kërkesë që ata kanë paraqitur.

Artistët apel studentëve: Mos e çoni dëm kauzën tuaj, energjinë e protestës…

Mapo - 09.12.2018

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka shprehur mbështetjen për protestën e studentëve, teksa i ka thirru ato në një mbledhje lidhur me artikulimin më të saktë të protestës.

Protesta, Rama: Negociata? Unë po kërkoj dialog me studentët

Mapo - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama reagoi sërish pasi studentët deklaruan se nuk do bisedojnë me të. “Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj Dialog, jo negociata.Frikën nga Dialogu e kam parë tek ...

“Po tentojnë të na përçajnë”/ Studenti pankartë kundër pedagogut Arlind Qorri

Botasot - 09.12.2018

Arlind Qorri, pjesë e lëvizjes “Për Universitetin” është njëri nga pedagogët pjesë e protestës së studentëve. Por njëri nga studentët sot kishte një pankartë në duar teksa shkruante “Arlind Qorri nuk ...

Protestës i bashkohen edhe studentët e Shkodrës, të gjithë bashkë para ministrisë

Botasot - 09.12.2018

Ditën e sotme protestës së studentëve i janë bashkuar edhe ata të Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, të cilët pavarësisht largësisë kanë ardhur të mbështesin kauzën e bashkëmoshatarëve të ...

Protesta e studentëve në ditën e pestë para Ministrisë së Arsimit

RTSH - 09.12.2018

Protesta e studentëve të universiteteve publike në Shqipëri ka hyrë në ditën e saj të pestë, por duket se kaosi dhe paqartësia po e mbizotërojnë atë. Ndërsa qeveria u tërhoq nga disa vendime të saj ...

Lëvizja Për Universitetin: “Rrugaçë partiake” po dhunojnë studentët!

RTSH - 09.12.2018

Lëvizja Për Universitetin, e cila ka marrë përsipër përgjegjësinë për protestën aktuale të studentëve ka akuzuar ata që ajo i ka cilësuar si “rrugaçë partiake” se po dhunojnë studentët.

A po nisin protestat e studentëve edhe në Prishtinë – një organizatë denoncon ndërhyrjet politike në UP

Gazeta Express - 09.12.2018

Një organizatë studentore i ka bërë thirrje Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Ferat Shalës e Ramush Haradinajt të mos ndërhyjnë në punën e Parlamentit studentor. Kanë kërkuar të ruhet autonomia e UP’së.

Protesta e studentëve, këto janë kërkesat që kanë përpiluar

Gazeta Express - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Blendi Fevziu: Studentët ndihen të fyer e të papërfaqësuar

Mapo - 09.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu i cili ka ndjekur edhe në terren protestën e studentëve ka folur në studion e ABC News për kërkesat e tyre, me të cilët ka biseduar vetë.

Video/ Prapaskenat e protestës, kush janë “udhëheqësit” e studentëve dhe…

Mapo - 09.12.2018

Protesta që ka ngjallur shpresë te të gjithë e që është kthyer në kryefjalën e këtyre ditëve, nuk ka dhe nuk do të ketë një udhëheqës. Vendimet merren aty për aty dhe përfshihen shumica.

Rama u bën ftesë, përgjigjen studentët: Nuk ka negociata

Botasot - 09.12.2018

Studentët i janë përgjigjur menjëherë ftesës së Edi Ramës për një bashkëbisedim me studentët. Ata janë shprehur se nuk ka negociata me asnjë prej qeverisë, as Edi Ramën e asnjë tjetër.

Parlamenti Studentor: Sekretari i UP-së po shkel ligjet

Botasot - 09.12.2018

Përfaqësues të Parlamentit të Studentëve në Universitetin e Prishtinës, kanë akuzuar menaxhmentin e UP-së dhe disa organizata studentore se jashtëligjshëm po ndërhyjnë në punën e Parlamentit ...

Kërkesat e studentëve, reagon Kryeministri Rama

Botasot - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama, ditën e hënë thotë se do të zhvillojë një dialog me studentët live në Facebook. Në një postim në rrjetet sociale, Kryeministri deklaron se biseda do të jetë në orën ...

Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren solidarizohet plotësisht me protestat e studentëve

Botasot - 09.12.2018

Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë- Prizren solidarizohet plotësisht me protestat e studentëve në mbarë vendin. Protestat e studentëve i kthyen buzëqeshjen Shqipërisë.

Rama: Zgjimi juaj momental nuk e zgjidh problemin e Universitetit, të bashkëpunojmë

Gazeta Express - 09.12.2018

Protesta e studentëve është konsideruar nga kryeministri një zgjim momental që nuk po përfaqësohet përmes një grupi njerëzish të zgjedhur nga të rinjtë, çka sipas tij përbën një problem për ...

Studentët në Mitrovicë të pakënaqur me MASHT-in, paralajmërojnë protestë

Botasot - 09.12.2018

Parlamenti Studentor dhe Këshillet Studentore të Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini” deklarojnë se po bëhet neglizhencë ndaj tyre nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Kur studentët e Sorbonës protestonin më 1968-ën

Mapo - 09.12.2018

Më 3 maj 1968, një protestë studentore nga Universiteti i Sorbonës pothuajse nxiti një revolucion. Në protestë kundër mbylljes së Universitetit në Parisit në Nanterre dhe përjashtimit të planifikuar ...

Përfshirja e rinisë studentore shqiptare në debatin për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni është e domosdoshme

Botasot - 09.12.2018

Ku është zëri i rinisë studentore shqiptare në Maqedoni? Kush e ka dezorientuar, defokusuar, frikësuar dhe përulur, e ka heshtur zërin e rinisë studentore në Maqedoni, për cilat qëllime dhe arsye? ...

“Një studente më tha që merr 5 mijë lekë për ushqim, me tarifat ajo i bie të mos ushqehet”

Gazeta Express - 09.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu i cili ka ndjekur edhe në terren protestën e studentëve ka folur në studion e ABC Neës për kërkesat e tyre, me të cilët ka biseduar ...

Reagon sërish Rama: Dua dialog, jo negociata! (Përgjigjen e merr në komente)

Gazeta Express - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish këtë pasdite në lidhje me protestën e studentëve, duke saktësuar se ai nuk kërkon negociata me të rinjtë por vetëm ...

Ftesa për dialog, studentët i përgjigjen negativisht kryeministrit

RTSH - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka marrë një përgjigje negative nga studentët protestues për kërkesës së tij për dialog. Madje tonet e reagimit ishin të ashpra.

Basha: Pro studentëve, do ta anulojmë ligjin e Arsimit të Lartë

Botasot - 09.12.2018

‘I mbështesim studentët në protestën e tyre’. Kështu është shprehur kreu i PD-së Lulzim Basha në një deklaratë për mediat të bërë nga Unaza e re, ku është në mbështjetje të protestës së banorëve.

Rama: “‘Front të përbashkët studentë-qeveri’, për të shëruar sëmundjet e universitetit”

Mapo - 09.12.2018

Në një video live Edi Rama u ka bërë thirrje studentëve që të dialogojnë nesër në orën 11 siç paralajmëroi më herët. Ai është shprehur se nëse bëhen bashkë me qeverinë ata mund të zgjidhin problemet ...

Rama u kërkon studentëve dialog: “O bashkë sot edhe për nesër, ose të ndarë për sot dhe për nesër”

RTSH - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama Ju ka kërkuar studentëve dialog për krijimin e një strategjie të përbashkët student-qeveri për t’i dhënë zgjidhje kërkesave të tyre, duke paralajmëruar “O bashkë sot edhe për ...

Artistët thirrje studentëve: Mos e çoni dëm energjinë, artikuloni protestën

Botasot - 09.12.2018

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka shprehur mbështetjen për protestën e studentëve, teksa i ka thirru ato në një mbledhje lidhur me artikulimin më të saktë të protestës.

Protesta e studentëve, Berisha- Ramës: Se lufton "Mr.700 euro-shin", e ke partner në krim

Gazeta Express - 09.12.2018

Përmes një analize të gjatë në rrjetin social facebook, ish kryeministri Sali Berisha ka hedhur një sërë akuzash në drejtim të kryeministrit Rama, duke thënë se reagimi e tij këtë të dielë në lidhje ...

Shqipëri: Dita e pestë e protestave të studentëve

VOA - 09.12.2018

Disa mijëra studentë të universiteteve publike shqiptare zhvilluan sot për të pestën ditë një tubim proteste para ministrisë së arsimit. Ata kërkojnë përgjysmim të tarifave dhe lehtësi të tjera për ...

Basha: PD në pushtet do të anullojë Ligjin për Arsimin e Lartë

RTSH - 09.12.2018

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka premtuar se kur të vijë në pushtet do të anullojë Ligjin për Arsimin e Lartë, një kërkesë gati ultimative që studentët shqiptarë i kanë drejtuar kryeministrit Edi ...

Studentët kërkojnë largimin e politikës nga Universiteti i Prishtinës

Gazeta Express - 09.12.2018

Parlamenti Studentor paralajmëron protesta në rast se nuk ndërpriten presionet ...

​ Rama ka një koment të gjatë për studentët: A nuk vjen erë e keqe refuzimi për të dialoguar?!

Gazeta Express - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur një protestueseje në rrjetin social me një koment mjaft të gjatë, duke dhënë një tjetër mesazh për të rinjtë që prej 5 ditësh protestojnë për të drejtat e ...

Studentët ultimatum qeverisë: Keni afat deri të martën, ose protesta më masive e historisë

Java News - 09.12.2018

Ashtu siç paralajmëruan, studentët do të vazhdojnë protestën e tyre nën moton “Dhjetori i Dytë” edhe sot. Studentët i kanë vendosur si afat të fundit Ministrisë së Arsimit, ditën e martë, kur duhet ...

“Lëvizja për Universitetin” thirrje Bashës: Tërhiqu nga aktet e dhunës dhe metodat e tua, po synon intimidimin dhe ...

Gazeta Tema - 09.12.2018

“Lëvizja për Universitetin” ka reaguar pas sulmeve të një pas njëshme që bëhen në drejtim të saj. Pas masivitetit të protestës stundetore, ndaj këtij grupimi ka nisur një sulm i fortë që tenton të ...

Pas refuzimit të studentëve Rama reagon sërish: Negociata? Unë po kërkoj...

Durres Lajm - 09.12.2018

Pas refuzimit që mori nga studentët, kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në rrjetet sociale. Në një postim në Twitter, Rama sqaron se nuk po kërkon negociata me studentët por dialog.

Rama replikon ashpër me studenten: Ne pamë dhe dëgjuam, boll më

Durres Lajm - 09.12.2018

Pas kërkesës për dialog dhe të disa reagimeve të bëra më herët ditën e sotme, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur komentit të një studenteje në Facebook, e cila ndër të tjera shkruan se nuk do ...

Studentët i shkruajnë Ramës dhe Ruçit: Ja kërkesat tona të panegociueshme

Java News - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Lëvizja për Universitetin: Po na sulmojnë eksponentët e PD, Basha të tërhiqet nga dhuna

Java News - 09.12.2018

Lëvizja Për Universitetin denoncon dhunën e ushtruar nga ata që i cilëson rrugaçët partiakë. ‘Sot, për të tretën ditë radhazi, studentë dhe veprimtarë të Lëvizjes Për Universitetin janë sulmuar ...

Studentët e rretheve i bashkohen protestës në Tiranë

Java News - 09.12.2018

Studentët e universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” kanë vendosur që ditën e sotme të mos protestojnë në Shkodër por t’i bashkohen protestës së studentëve në Tiranë.

Vazhdon protesta në Tiranë , studentët vërshojnë tek ministria: Lajmërojnë grevë urie të martën (VIDEO)

Tetova Sot - 09.12.2018

tudentët e nisur nga Korpusi, të cilëve iu bashkuan sot edhe studentët e Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, janë duke marshuar mespërmes Tiranës me thirrjet: “Bashkohuni me ne, mos rrini në ...

Rama u lë takim studentëve: Nesër, dialog për universitetin

Tetova Sot - 09.12.2018

Pas protestave të studentëve në pikat e tyre, Edi Rama ka reaguar në “Facebook” ku njofton se ditën e hënë do të këtë një dialog për Universitetin duke nisur nga ora 11:00.

Rama, studentëve: Strategji të përbashkët, universitetet të ‘sëmura’ nga korrupsioni

Java News - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka bërë një apel për studentët që protestojnë prej pesë ditësh para MASR. Rama ka përsëritur ftesën për një takim ditën e hënë në orën 11:00.

Studentët përpilojnë kërkesat e panegociueshme

Tetova Sot - 09.12.2018

Në një letër drejtuar tri institucioneve më të larta të vendit dhe atyre që prek kauza e tyre, studentët që janë mbledhur prej ditësh në protestë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kanë ...

Studentët e refuzuan, Rama reagon sërish: Kush po kërkon negociata?! Unë dua dialog. Ata që gështenjat duan…

Gazeta Tema - 09.12.2018

Pas refuzimit të kërkesës së tij për dialog nga studentët, të cilët njëzëri brohoritën duke thënë se nuk duan negociata, kreu i ekzekutivit ka reaguar sërish.

FOTOT/ Kandidati për deputet i LSI, me megafon drejton protestën e studentëve

Gazeta Tema - 09.12.2018

Protesta e studentëve duket se po merr ngjyrim politik. Rastet e denoncuara në media për infiltrim të pjestarëve të partive opozitare PD e LSI sa vijnë e shtohen.

Protesta si shans i fundit!

Java News - 09.12.2018

Nga Lutfi Dervishi Presidenti Republikës thotë se mbështet protestën e studentëve. Kryeministri ëndërron që të jetë sot student. Ministrja Arsimit thotë se në çdo rast studentët kanë të drejtë.

E pazakontë/ Studenti puth live në protestë gazetaren

Tetova Sot - 09.12.2018

Për të gjashtën ditë ka vijuar protesta e studentëve përballë ministrisë së Arsimit. Ditën e sotme teksa raporte LIVE zhvillimet nga protesta një prej studentëve i është afruar dhe e ka puthur ...

Studentët e dhjetorit që s’kërkojnë pushtet por shtet

Java News - 09.12.2018

Nga Rudina Xhunga Protesta e opozitës, (asaj reales) të shqiptarëve kundër arrogancës së të pushtetshmit, korrupsionit të më të fortit, konformizmit të kujt ul kokën, që pushtoi Shqipërinë papritur, ...

Studentët e Tiranës po ripërtërijnë Shqipërinë

Java News - 09.12.2018

Nga Spartak Ngjela Ishte koha kur atdheu po jepte shpirt. Por koha solli më në fund një heroikë moderne dhe qytetërues më anë të rinisë së vet studentorem Është thirrje e fuqishme kundër varfërisë së ...

Abdulla Mehmeti: Përfshirja e rinisë studentore shqiptare në debatin për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni është e ...

Tetova Sot - 09.12.2018

Abdulla Mehmeti Ku është zëri i rinisë studentore shqiptare në Maqedoni? Kush e ka dezorientuar, defokusuar, frikësuar dhe përulur, e ka heshtur zërin e rinisë studentore në Maqedoni, për cilat ...

Rama ftesë të hapur studentëve: Ju pres nesër në orën 11:00

Tetova Sot - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama live nga rrjetet sociale i ka bërë thirrje studentëve që të adresojnë ditën e nesërme në orën 11:00 problemet e tyre, përballë vetë Kryeministrit.

Udhëheqësi i protestës është pasiguria!

Java News - 09.12.2018

Nga Mero Baze Është e qartë që protesta e studentëve i ka shqetësuar të gjithë, qeverinë, opozitën dhe shoqërinë fallco civile, që funksionon si “furgon” lëvizës për çdo protestë.

Replika e Ramës: Studentë, mos i thoni “JO” dialogut me urdhër partie!

Gazeta Tema - 09.12.2018

Pas thirrjes publike për dialog, Rama i është përgjigjur studentëve që kanë shkruar në llogarinë e tij në Facebook. Teksa një qytetare i studente i shkruajti se nuk pranojnë dialogje dhe as ...

FOTOT/ “Nuk do dorëzohemi”: Protesta nuk ndalet, studentët e Shkodrës vijnë tek ministria e Arsimit

Gazeta Tema - 09.12.2018

Protesta e studentëve kë hyrë në ditën e pestë të saj. Edhe sot ata po portestojnë para ministrisë së Arsimit. Ndërkaq protestës u janë bashkuar edhe studentët e Shkodrës, të cilët rreth orës 10:00 ...

Militanti që shpërndante miell për LSI, infiltrohet si ‘student’ në protestë (Foto)

Java News - 09.12.2018

Mund të themi se protestën e studentëve e kanë ngjyrosur edhe subjektet partiake opozitare të cilat kanë për qëllim akumulimin e kapitalit politik duke dashur të përfitojnë nga një situatë e tillë.

‘Zgjohet’ edhe Gjirokastra, studentët i bashkohen protestës pas 6 ditësh

Java News - 09.12.2018

Studentët e Gjirokastrës janë bërë pjesë e protestave studentore në vend, ndonëse i janë bashkuar kësaj proteste vetëm në ditën e gjashtë të saj. Ata kanë mbështetur protestën e studentëve në Tiranë ...

FOTOT/ Kandidati për deputet i LSI, me megafon në protestën e studentëve

Java News - 09.12.2018

Protesta e studentëve duket se po merr ngjyrim politik. Rastet e denoncuara në media për infiltrim të pjestarëve të partive opozitare PD e LSI sa vijnë e shtohen.

FOTOT/ Manipuluesi i votave i PD në protestën e studentëve, i hetuar nga prokuroria

Java News - 09.12.2018

Nga momenti në moment protestës së studentëve sa vijnë e i shtohen militantët e partive opozitare madje edhe ato që kanë probleme me drejtësinë. I tillë është rasti i ish – inspektorit të tatimeve ...

Protesta si shans i fundit!

Gazeta Tema - 09.12.2018

Nga Lutfi Dervishi Presidenti Republikës thotë se mbështet protestën e studentëve. Kryeministri ëndërron që të jetë sot student. Ministrja Arsimit thotë se në çdo rast studentët kanë të drejtë.

VIDEO/ Protesta, studenti puth gazetaren në transmetim LIVE

Java News - 09.12.2018

Një ngjarje e pazakonte ka ndodhur sot në protestën e studentëve, ku një i ri ka puthur një gazetare teksa raportonte në transmetim live. Ditën e sotme teksa raporte LIVE zhvillimet nga protesta një ...

Studentët i shkruajnë Ramës dhe Ruçit: Ja kushtet e protestuesve!

Java News - 09.12.2018

Këshillat studentorë i janë drejtuar me një letër kryeministrit Edi Rama, kreut të Kuvendit Gramoz Ruci, Ministrisë së Arsimit si dhe Universiteteve publike në vend, teksa protesta e tyre ka hyrë në ...

FOTOT: Kërkojnë të përçajnë protestën e studentëve, rrjetet sociale tallen me klasën politike

Gazeta Tema - 09.12.2018

Pavarësisht situatës së tensionuar ku protesta studentore ka përcjellë efekte pozitive, faqet e njohura të humorit kanë gjetur hapësië për të ironizuar klasën politike që përpiqet të gjejë shteg për ...

Rama cakton takimin me studentët: Dialog për Universitetin

Gazeta Tema - 09.12.2018

Pas dështimit të tentativave për një takim “sy më sy”, kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një vendtakim të ri me studentët. Përmes një postimi në Facebook, shefi i qeverisë thotë se do të organizojë ...

Njoftimi i Ramës në Facebook: Pas pak, ftesa ime për studentët!

Java News - 09.12.2018

Kryeministri Rama ka pasur një reagim të dytë publik sa i përket protestës së studentëve. Njoftimin e ka dhënë vetë shefi i qeverisë teksa poston imazhin e mësipërm. “Dialog për universitetin.

Protesta/ Kryeministri Rama fton studentët në dialog

Durres Lajm - 09.12.2018

Prej orës 10:00 studentët ndodhen para Ministrisë së Arsimit në ditën e 5-të të protestës, për plotësimin e kërkesave të tyre. Në një postim në Facebook kryeministri Edi Rama njofton se ditën e hënë ...

Rama u lë takim studentëve: Nesër, dialog për universitetin

Java News - 09.12.2018

Pas protestave të studentëve në pikat e tyre, Edi Rama ka reaguar në “Facebook” ku njofton se ditën e hënë do të këtë një dialog për Universitetin duke nisur nga ora 11:00.

“Studentët e dhjetorit që s’kërkojnë pushtet por shtet”

Gazeta Tema - 09.12.2018

Nga Rudina Xhunga Protesta e opozitës, (asaj reales) të shqiptarëve kundër arrogancës së të pushtetshmit, korrupsionit të më të fortit, konformizmit të kujt ul kokën, që pushtoi Shqipërinë papritur, ...

Studentët: “Ne nuk jemi për të rrëzuar qeverinë, ne duam që kërkesat tona të plotësohen”

Tetova Sot - 09.12.2018

“Do jemi mijëra studentë” Studentët vijojnë rezistencën para Ministrisë së Arsimit në ditën e katërt të saj. Që prej orës 10:00 të ditës së sotme, studentë nga Universitetet e Tiranës vijojnë ...

FOTO / Kreu i PD Paskuqan ‘infiltrohet’ në protestën e studentëve

Java News - 09.12.2018

Në portestën e studentëve përballë Ministrisë së Arsimit ka pasur mjaft tentativa nga PD për të dominuar organizimin e tyre për përfitime të pastra politike.

VIDEO/ Rama mesazh protestuesve: Duhet strategji qeveri-student pa dallim notash, s’mund ta kalojmë lumin me ulje ...

Gazeta Tema - 09.12.2018

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur protestës së studentëve ku i ka ftuar për dialog dhe ngritjen e një strategjie qeveri-student. Në rubrikën “Përgjigjja ime” në Facebook, kryeministri Edi Rama ...

Rama-protestuesve: Duhet strategji e përbashkët studentë-qeveri

Durres Lajm - 09.12.2018

Protesta/ Kryeministri Rama fton studentët në dialog Studentët i përgjigjen në kor Ramës: Nuk ka negociata Pas postimit për dialogun e të hënës për Universitetin, kryeministri ka dalë në një dalje në ...

Rama, replikë me studentët: Kush po e bën telefonin e prishur? Nuk kërkova negociata

Java News - 09.12.2018

Pak pas reagimit studentor, ku theksohej se nuk do të kishte negociata me Kryeministrin, ku i fundit ka reaguar sërish në rrjetet sociale. Përmes Twitter, Edi Rama shkruan se nuk po kërkon negociata, ...

Basha nuk “u shqitet” studentëve: Sapo unë të vij në pushtet…

Java News - 09.12.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ishte i pranishëm në ditën e 36-të të protestës së banorëve të “Unazës së Re”, të cilët protestuan kundër prishjes së banesave të tyre.

PD e Kavajës thirrje anëtarëve: Shkoni te protesta e studentëve!

Java News - 09.12.2018

Partia Demokratike e Kavajës ka lëshuar një thirrje në rrjetet sociale për votuesit e saj. Në Facebook, PD i kërkon studentëve demokratë që të bëhen pjesë e protestës studentore.

Jari gjen udhëheqësin e ardhshëm të protestës së studentëve!

Gazeta Tema - 09.12.2018

Refuzimi i studentëve për të pranuar përfaqësues të opozitës në protestën e tyre e kishte mërzitur shumë Jarin. Dje tek ajo ceremonia përkujtimore për 8 dhjetorin në qytetin Studenti kishte vënë re ...

Udhëheqësi i protestës është pasiguria!

Gazeta Tema - 09.12.2018

Mero Baze Është e qart që protesta e studentëve I ka shqetësuar të gjithë, qeverinë, opozitën dhe shoqërinë fallco civile, që funksionon si furgon lëvizës për çdo protestë.

Replika e Ramës: Studentë, mos i thoni JO dialogut me urdhër partie!

Java News - 09.12.2018

Pas thirrjes publike për dialog, Rama i është përgjigjur studentëve që kanë shkruar në llogarinë e tij në Facebook. Teksa një qytetare i studente i shkruajti se nuk pranojnë dialogje dhe as ...

‘8 dhjetori ’90’, presidenti Meta: Studentët i kthyen Shqipërisë, lirinë

Ina - 08.12.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka kujtuar sot ditën e 8 dhjetorit 1990, ditën kur mijëra studentë shqiptarë për herë të parë vërshuan në rrugët e Tiranës, duke brohoritur ‘Liri Demokraci’.

Ngjela: Opozitën e kanë rrëzuar, tani është radha e Ramës

LajmiFundit - 08.12.2018

Avoktati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve. Në një analizë, të publikuar në rrjetet sociale, avokati Ngjela shkruan se ata po protestojnë kundër korrupsionit 26-vjeçar, ...

Protesta e studentëve, Rama tregohet i gatshëm të negociojë, Nikolla ngre grupe pune për të përmbushur kërkesat

SOT - 08.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar dje për protestën e studentëve, duke u treguar i gatshëm që të negociojë me ta. Përmes rubrikës së tij në rrjetin social “Facebook”, i pari i qeverisë përshëndeti ...

E FUNDIT/ Vajza e Azem Hajdarit lë mandatin: Do t’u bashkohem studentëve në shesh!

LajmiFundit - 08.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Ky vendim i papritur është bërë i ditur nga vetë Rudina Hajdari, e bija e Azem Hajdarit.

Ish-aleati i Bashës reagon ashpër ndaj opozitës: PD kërkon që të shqyejë sërish Shqipërinë

SOT - 08.12.2018

Kreshnik Spahiu ka komentuar protestat që janë organizuar të mbahen ditën e sotme. Në njërën anë janë studentët që kërkojnë më shumë kushte dhe zbutje të tarifave para Ministrisë së Arsimit, në anën ...

“Të na rrinë larg, nuk do të na manipulojnë si në ’90-ën”, studentët dëbojnë “pardesytë e bardha”

SOT - 08.12.2018

Nuk hoqën dorë nga protesta dhe pse shumë prej tyre duhet të udhëtonin drejt familjeve të tyre. Sot në ditën e 4 të protestës së tyre, studentët e të gjithë universiteteve vijojnë të qëndrojnë para ...

8 Dhjetori, Meta: Inkurajoj të rinjtë

Top Channel - 08.12.2018

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Presidenti Ilir Meta ka uruar Ditën e Rinisë, duke prëkujtuar 8 Dhjetorin e 28 viteve më parë. “Mirënjohje të gjithë studentëve, të rejave e të ...

Deputetja e Bashës shkon t’i bashkohet protestës së studentëve, por ja çfarë i ndodhi

SOT - 08.12.2018

Rudina Hajdari, vajza e të ndjerit Azem Hajdari, deputete në PD ka deklaruar nga sheshi i “Lirisë” se është gati të lërë mandatin për t’iu bashkuar studentëve.

Gazetari ia thotë copë Berishës/ Këta studentë protestojnë edhe kundër jush!

LajmiFundit - 08.12.2018

Gazetari Mentor Kikia në një postim në rrjetet sociale i ka adresuar një mesazh ish-kryeministrit Sali Berisha, pas fjalimit të mbajtur në Qytet Studenti.

Bujar Nishani del kundër studentëve: I kanë infektuar …

LajmiFundit - 08.12.2018

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka dalë kundër studentëve sa i përket vendimit të tyre për të mos pranuar figurat politike që të marrin pjesë në protestën e tyre.

Studenti i dhjetorit '90 sulmon Berishën: Dale more Sali e hapni sytë ju o studentë sot...

SOT - 08.12.2018

Një nga studentët e dhjetorit '90 Bledi Gonxhe ka selmuar ish-kryeministrin Sali Berisha pas ceremonisë së zhvilluar ditën e sotme në Qytetin Studenti nga PD për të kujtuar pikërisht këtë lëvizje.

Dita e Rinisë, Berisha: Prej 4 ditësh kemi një dhjetor të dytë

Top Channel - 08.12.2018

Demokratët kanë kujtuar sot 8 dhjetorin e 1990, 28 vite më pas në Ditën e Rinisë me një ceremoni të mbajtur në Qytetin Studenti, aty ku u krijua dhe Lëvizja Studentore që i dha fund diktaturës ...

Protestat, Spartak Ngjela: Më në fund qytetarët u zgjuan, filloi epoka moderne e Shqipërisë

SOT - 08.12.2018

Avokati i njohur, Spartak Ngjela ka komentuar ditën e djeshme protestën e studentëve, të cilët prej disa ditësh protestojnë kundër politikave të Ministrisë së Arsimit dhe qeverisë.

Sot Dhjetori i dytë i studentëve, Kryeministria “zonë e ndaluar”, rezistencë para MAS

Ina - 08.12.2018

Bashkimi Kombëtar Studentor ka publikuar axhendën e protestës së ditës së sotme, që përkon edhe me 8 dhjetorin, lëvizjen studentore të 1990. Për të shmangur çdo lloj politizimi të mundshëm, për shkak ...

Kupa u mbush! Iku jeta e studentëve duke paguar babëzinë e Ramës, Metës e Berishës

LajmiFundit - 08.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë dhe rrethe ka bërë bashkë si rrallë më parë shqiptarët e cdo force politike. Mesazhet mbështetëse për protestën e studentëve kanë qenë të shumta dhe në rrjetet ...

Frymëzim! 3 të rinj shqiptarë nisen nga Amerika për të protestuar krah studentëve në Shqipëri

LajmiFundit - 08.12.2018

Protesta e studentëve në Shqipëri është parë si rreze shprese nga shqiptarët brenda dhe jashtë kufijnë. Sipas një mesazhi të postuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, tre të rinj shqiptar po vijnë ...

Qëlluan Lindita Nikollën me vezë, studentët kanë një thirrje për të gjithë

SOT - 08.12.2018

Ministrja e Arsimit ka dalë në protestën e studentëve, por është pritur me ovacione dhe ulërima pakënaqësie, çka ka bërë që ajo të kthehet sërish brenda Ministrisë.

Rebelimi i studentëve, gazetari i njohur shpërthen ndaj Berishës: Ju jeni një nga vrasësit

SOT - 08.12.2018

Pas deklaratës së ish-kryeministrit Sali Berisha në lidhje me protestën e studentëve, të cilën e ka cilësuar si një “dhjetor të dytë” dhe ka drejtuar gishtin nga Edi rama si një ndër shkaktarët ...

Shqipëri, studentët paralajmërojnë grevë urie

Alsat - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit në Shqipëri për të protestuar për kauzën e tyre.

Ish-Presidenti apel studentëve protestues: Ja çfarë duhet të kërkoni tani!

SOT - 08.12.2018

Lidhur me protestën e Lëvizjes Studentore kundër tarifave të larta, ka reaguar edhe ish-presidenti Bujar Nishani. Përmes një postimi në facebook, ky i fundit shkruan se protesta e Lëvizjes Studentore ...

Topalli sulmon Bashën: Është i shitur, opozita e vërtetë janë studentët

LajmiFundit - 08.12.2018

Për ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jozefina Topallin, 8 dhjetori mbetet një nga ditët më të veçanta në historin e demokraciosë së vendit. Topalli u shpreh se opozita e vendit janë ata të ...

A po përsëritet historia? Patozi komenton protestën e studentëve

SOT - 08.12.2018

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News24 ka komentuar protestën e studentëve para ambienteve të Ministrisë së Arsimit, kundër ligjit për Arsimin ...

Ndiq LIVE/ 8 Dhjetori, flet kreu i PD, Lulzim Basha

Top Channel - 08.12.2018

8 Dhjetori, Dita e Rinisë, ka mbledhur anëtarët e Partisë Demokratike në ambientet e Qytet Studentit, aty ku 28 vite më parë filloi edhe lëvizja studentore që solli edhe rrëzimin e diktaturës ...

Dita e katërt, qindra studentë pushtojnë Tiranën e nisen drejt ministrisë së Nikollës

LajmiFundit - 08.12.2018

Ka nisur protesta e studentëve tashmë në ditën e katërt të saj. Qindra studentë kanë nisur protestën dhe janë nisur drejt Ministrisë së Arsimit. Qindra studentë sot kanë nisur sërish marshimin e tyre ...

Foto/ Shoferi i autobusit solidarizohet me studentët, gjesti i tij është emocionues

SOT - 08.12.2018

Bashkë me studentët janë bërë të prindër, tregtarë, pedagogë e qyteratë të thjeshtë. Një shofer është solidarizuar me studentët të cilët marshonin drejt Ministrisë së Arsimit, teksa i ka rënë borisë ...

Meta “sulmon” Ramën nëpërmjet studentëve: Ju i sillni lirinë Shqipërisë!

LajmiFundit - 08.12.2018

Prej më shumë se tre ditësh në Shqipëri studentët kanë dhënë një mesazh shprese me protestën e tyre masive dhe paqësore. Mirënjohje të gjithë studentëve, të rejave e të rinjve, të cilët 28 vite më ...

Shkodër, studentët sërish në protesta

Top Channel - 08.12.2018

Ndërkohë që për të tretën ditë me radhë studentët e Universitetit të Shkodrës Luigj Gurakuqi kanë vijuar protestën. Ndonëse në kushte atmosferike të rënduara dhe me reshje shiu të vazhdueshme ato ...

“Sot ne, nesër ju”, ja kush i bashkohet tjetër protestës së studentëve

SOT - 08.12.2018

Gjimnazistët i janë përgjigjur thirrjeve të studentëve këtë të shtunë, duke iu bashkuar protestës për uljen e tarifave. Një grup studentësh nga gjimnazi “Qemal Stafa” e “Hary Fultz”, por edhe ...

Mes studentëve e protestuesve, Taulant Muka ka një thirrje për të gjithë: Jeni në rrugën e drejtë

SOT - 08.12.2018

Studiuesi Taulant Muka, një zë i fortë në mbrojtje të arsimit shqiptar, është bashkuar dhe ditën e sotme në protestën e studentëve. Mes turmës së studentëve, tejet entuziastë Muka ka thwnw, “Jeni në ...

Qindra studentë nisin protestën me një paralajmërim të fortë për ministren Nikolla

SOT - 08.12.2018

Studentët, ashtu siç njoftuan ditën e djeshme, kanë nisur protestën sot, në ditën e katërt. Nga Politiekniku, studentët kanë bërë thirrje që të mos lejohen të manipulohen nga politika, ndërsa kanë ...

“U plakëm duke u gënjyer”, artisti i njohur ka një mesazh për të gjithë studentët

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve që vijon prej katër ditësh, duket se ka ngjallur shpresë te shumë qytetarë shqiptarë se ku vend më në fund mund të bëhet. Protestës qoftë fizikisht dhe qoftë në rrjetet sociale ...

“Dhjetori i dytë”/ Zbardhet axhenda e protestës së studentëve sot, ja çfarë pritet të ndodhë

SOT - 08.12.2018

“Dhjetori i dytë” është quajtur protesta e studentëve që do të mbahet ditën e sotme, pasi përkon me 8 dhjetorin, lëvizjen studentore të 1990. Axhenda e publikuar nga Bashkimi Kombëtar Studentor ...

Gjesti frymëzues i shoferit: Ndalon autobuzin e u jep zemër studentëve (VIDEO)

LajmiFundit - 08.12.2018

Protesta e studentëve është një ndër protestat më të përkrahura që ka parë ndonjëherë Shqipëria. Qytetarë, prindër, biznesmenë, gjimnazistë e figura të njohura u janë bashkuar studentëve duke i ...

Protestë masive në Shkodër, në shi e të ftohtë studentët nuk dorëzohen

LajmiFundit - 08.12.2018

Studentët e Shkodrës janë mbledhur së bashku në ditën e sotme për të protestuar për të drejtat e tyre. Protesta e cila është masive po zhvillohet në sheshin “2 Prill”.

Dita e katërt, studentët pushtojnë Tiranën e nisen drejt ministrisë së Nikollës, numri i tyre thyen rekord

SOT - 08.12.2018

Ka nisur protesta e studentëve tashmë në ditën e katërt të saj. Me qindra studentë kanë dalë në shesh duke nisur protestën drejt Ministrisë së Arsimit.

Studentët kërcënojnë hapur dhe s’pranojnë negociata: Do shkojmë deri në ekstrem, ky është hapi i radhës

SOT - 08.12.2018

Studentët kanë rinisur protestën para ministrisë së Arsimit ndërsa i janë përgjigjur edhe kërkesës së kryeministrit Rama për dialog. “S’ka dialog pa plotësuar kërkesat tona”, thanë studentët për ...

Foto/ Solidarizimi i banorëve për studentët del jashtë çdo parashikimi, vjen njoftimi i rëndësishëm për të rinjtë e ...

SOT - 08.12.2018

Shumë qytetarë nga Tirana janë solidarizuar me protestën e studentëve. Ka edhe nga ata qytetarë të cilët në pamundësi për të qenë pjesë e protestës kanë hapur dyert e shtëpive për studentët rretheve ...

I ftoi në takim pasi i ofendoi, studentët injorojnë Ramën në ditën e katërt të protestës

LajmiFundit - 08.12.2018

Studentët e Tiranës nuk kanë ndërmend të ndalen. Edhe pse është e shtunë dhe fillimisht u tha se nuk do të kishte protestë, të rinjtë i janë kthyer protestës dhe janë mbledhur sërish pranë Ministrisë ...

Politologu i njohur bën deklaratën e fortë për protestën dhe flet me emra: Studentëve iu iku jeta duke paguar babëzinë ...

SOT - 08.12.2018

Mesazhet mbështetëse për protestën e studentëve kanë qenë të shumta dhe në rrjetet sociale, duke përkrahur këtë revoltë që ka hyrë në ditën e pestë të saj.

Studentët paralajmërojnë protestë masive, Rama nxjerr videon

SOT - 07.01.2019

Ndërkohë që studentët kanë paralajmëruar rinisjen e një proteste masive, kryeministri Edi Rama duket mëse i qetë dhe e ka nisur ditën e sotme me pamje nga puna vijuese për rikthimin e vlerave ...

8 Dhjetori, Basha: Të bashkuar mposhtim diktaturat

Top Channel - 08.12.2018

8 Dhjetori, Dita e Rinisë, ka mbledhur anëtarët e Partisë Demokratike në ambientet e Qytet Studentit, aty ku 28 vite më parë filloi edhe lëvizja studentore që solli edhe rrëzimin e diktaturës ...

Studentët, sërish me mijëra para Ministrisë së Arsimit

Top Channel - 08.12.2018

Protesta masive e studentëve ka hyrë në ditën e 4-t të saj, ditë e cila përkon edhe me 8 Dhjetorin, Ditën e Rinisë që kujton lëvizjen studentore të 28 viteve më parë që solli edhe rrëzimin e ...

“Premë biletën për Shqipëri”, ja kush i bashkohet protestët së studentëve: Çfarë na tha shefi

SOT - 08.12.2018

Tre të rinj shqiptarë të cilët prej një viti jetojnë në Amerikë, do t’i bashkohen protestës së studentëve. Kështu shkruajnë të rinjtë në një mesazh dërguar deputetit Sali Berisha.

“Dhjetori i Dytë”, studentët sërish sot në protestë

Top Channel - 08.12.2018

Studentët e kanë mbyllur protestën për këtë të premte në orën 16:30, duke paralajmëruar se do të dalin sërish sot. Ata qëndruan për 6 orë me radhë para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar plotësimin ...

​Studentët nisin marshimin protestues në Shqipëri

Alsat - 08.12.2018

Kanë nisur të mblidhen studentët për të nisur sërish protestën e tyre. Prej ditësh ata kanë parashtruar disa kërkesa ndaj qeverisë por kjo është dita e tretë që protesta është kthyer në një lëvizje ...

E papritur/ Deputetja demokrate lë mandatin: Do çoj amanetin e babait tim deri në fund!

SOT - 08.12.2018

Deputetja demokrate Rudina Hajdari, vajza e Azem Hajdarit, ka premtuar sot gjatë fjalimit në ‘Qyteti Studenti’, aktivitet në nder të studentëve të dhjetorit 1990, se lë mandatin e deputetit për t’iu ...

Preng Çuni: Protesta e 8 Dhjetorit u iniciua nga Ramiz Alia, të rinjtë u manipuluan në interes të kastës udhëheqëse

SOT - 08.12.2018

Sigurisht 8 Dhjetori i vitit ‘90 nuk ishte një rastësi, ajo do vinte si pasoje e “teorisë së rrugëve të pashkelura” të Ramiz Alisë i cili ashtu me atë “zërin e hollë” ishte ngjitur në majë të ...

Sot 28 vjet nga Lëvizja e Dhjetorit, Gjon Bruçi: Gjithçka e organizuar nga Ramiz Alia. Fatos Klosi: Ja pse dhjetoristët ...

SOT - 08.12.2018

Dita e sotme shënon plot 28 vjet nga Lëvizja e Dhjetorit. Në 8 Dhjetor të vitit 1990 një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e ...

Studentët vijojnë masivisht protestat, vendosin 8 kushte ndaj Ministrisë së Arsimit, nuk lejojnë ndërhyrjen e PD-LSI

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve nuk u ndal as dje. Në orën 10:00 ata u mblodhën para Ministrisë së Arsimit në ditën e katërt të protestës, ndërsa u vu re që ishin të shumtë në numër.

“Socialistët kanë vetëm një rrugë”, Ngjela nxjerr faktet dhe bën paralajmërimin e fortë: Si një fantazmë që lëviz nëpër ...

SOT - 08.12.2018

Ka rinisur protesta e studentëve të cilët janë duke marshuar drejt ministrisë së Arsimit nën thirrjet “Arsim publik FALAS”. Ndërkaq avokati Spartak Ngjela shkruan me bindje se ky shkelmim do të ...

Vajza e Azem Hajdarit: Gati të lë mandatin, të bashkohemi me studentët

Top Channel - 08.12.2018

Në Sheshin Demokracia në Qytetin Studenti, pranë bustit të Azem Hajdarit, Partia Demokratike ka përkujtuar Ditën e Rinisë, kur 28 vite më parë studentët dolën në protestë fillimisht për kushtet e ...

“T’u ndalohet me ligj protesta atyre mbi 25 vjeç”, studiuesi i njohur reagon për protestën e studentëve

SOT - 08.12.2018

Studiuesi i njohur Ardian Ndreca, komenton protestat e studentëve të cilët prej 4 ditësh rezistojnë para ministrisë së Arsimit duke kërkuar ndër të tjera Arsim Publik FALAS.

Qytetarët e Tiranës u vijnë në ndihmë studentëve të rretheve, ja çfarë bëjnë për ta

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve ka ndikuar në të gjithë qytetarët e Shqipërisë e kryesisht tek qytetarët e Tiranës, ku edhe po zhvillohet protesta. Të shumtë janë ata që janë vetë-ofruar për të ndihmuar ...

Tiranasit shembulli më i mirë për shqiptarët: Shtëpi e ushqim falas për studentët protestues!

LajmiFundit - 08.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë ka solidarizuar cdo shqiptar kudo që ndodhet. Sot, protesta është masive por me e pakët në numër. Kjo për shkak se studentët janë dashur të kthehen në familjet e tyre ...

Qytetarët tentojnë të fusin pankarta me përmbajtje politike në protestë, shikoni reagimin e studentëve

SOT - 08.12.2018

Studentët vazhdojnë të ngulmojnë që nuk duan që protesta e tyre të marrë ngjyrime politike ndaj janë kategorik në vendimin e tyre dhe nuk lejojnë asnjë që të ndërhyjë qoftë edhe me pankarta të kësaj ...

Protesta e studentëve shqiptarë pushton faqet e mediave të huaja, ja çfarë shkruajnë: Tronditet Shqipëria...

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve ne Tiranë dhe nëpër qytete të tjera të Shqipërisë ka bërë jehonë edhe në mediat e huaja. Gazeta “New York Times", pasqyron tërheqjen e qeverisë shqiptare nga vendimi për tarifën ...

Studentët: Presim deri të martën, më pas hyjmë në grevë urie

Top Channel - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e tyre.

Nikolla kalon pranë protestuesve; Studentët thërrasin: Turp, turp – VIDEO

Top Channel - 08.12.2018

Protesta e studentëve vazhdon para godinës së Ministrisë së Arsimit prej rreth 5 orësh dhe nëpërmjet deklaratave, thirrjeve në kor dhe pankartave, ata kanë treguar se nuk do të ndalin “revoltën” e ...

Sot Dita e Rinisë; Rudina Hajdari: Duhet të ishim me studentët para Ministrisë

Top Channel - 08.12.2018

Ky 8 dhjetor erdhi ndryshe për demokratët. Si 28 vite më parë, studentët janë sërish në protestë, dhe për Sali Berishën ky i sivjetshmi mund të jetë një dhjetor i dytë.

Pse PD që u krijua nga studentët, sot po refuzohet nga gjithë rinia?

LajmiFundit - 08.12.2018

Ish-Kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu në një postim në rrjetet sociale ka renditur të gjitha faktet pse PD që në vitin 1990 u krijua nga studentët, sot po refuzohet nga e gjithë rinia.

Flet studenti i protestës: Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit na provokuan

LajmiFundit - 08.12.2018

Një student i Fakultetit të Ekonomisë ka folur në studion e Report Tv për protestën dhe kërkesate tyre ndaj Ministrisë së Arsimit. Studenti Altin Kola tha zyrtarët e Ministrisë së Arsimit kanë dalë ...

Vijon protesta para Ministrisë së Arsimit, studentët ndezin qirinj

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit vazhdon edhe në këto orë të pasdites. Studentët kanë ndezur qirinj teksa vijojnë me thirrjet për plotësimin e kërkesave të tyre.

“Nuk ka kompromis”/ Mbyllet protesta, studentët rikthehen sërish nesër

LajmiFundit - 08.12.2018

Studentët e univeristëtve të ndryshme të vendit që prej 5 ditësh janë duke vijuar protestat e tyre kundër ligjit për arsimin elartë. Ditën e sotme protesta ka vijuar deri në orën 17:00 dhe u mbyll me ...

Flori dhe Bruno ‘pjesë’ e protestës së studentëve

Lajmi.net - 08.12.2018

Në Shqipëri tash e sa ditë po mbahen protesta përmes së cilave kërkohet ulja e tarifave për studentët. Studentët në këto protesta po mbajnë pankarta me mbishkrime të ndryshme, e disa prej tyre kanë ...

Nikolla reagon sërish: Të ulemi ta kthejmë protestën në rezultat

LajmiFundit - 08.12.2018

Ministrja e Arsimit, Linda Nikolla, në një lidhje telefonike për Report Tv i bëri thirrje studentëve që të pranojnë dialogun me qeverinë për kërkesat e tyre.

Mediat e huaja jehonë protestës së studentëve

SOT - 08.12.2018

Protesta e studentëve e cila ka hyrë në ditën e katërt është pasqyruar edhe sot nga mediat e huaja. Mediat në Amerikë, i kanë kushtuar një hapësirë protestës së studentëve dhe vendosmërisë së tyre ...

Zbardhen prapaskenat e protestës/ Ja kush po tenton t'i përçajë studentët

SOT - 08.12.2018

Politika po tenton të ndërhyjë në protestën e studentëve të cilët prej katër ditësh kanë artikuluar në mënyrë të qartë mospërfshirjen e politikës në kauzën e tyre.

Protesta e studentëve, Patozi: Ngjarja më e bukur e 10 viteve të fundit

LajmiFundit - 08.12.2018

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News24 ka komentuar protestën e studentave para ambienteve të Ministrisë së Arsimit, kundër ligjit për Arsimin ...

Kisha Katolike për protestën e studentëve: Jemi në dijeni të...

SOT - 08.12.2018

Kisha Katolike e Shqipërisë, ka reaguar sot në lidhje me protestën e studentëve, të cilët kanë 4 ditë që po vijojnë qëndresën kundër taksave të larta për arsimim.

“Jam një çik e sëmurë se kisha ardh me ju”, Ija e Besit mesazh të fortë studentëve

LajmiFundit - 08.12.2018

Studentët prej disa ditësh janë duke protestuar kundër traifave të larta të shkollimit. Personazhe të shumta të njohura u kanë ardhur në mbështetje studentëve.

E refuzuan studentët? Rudina Hajdari tregon çfarë ndodhi: Do i bashkohem protestës vetëm nëse…

SOT - 08.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike, ka treguar nëse është refuzuar nga studentët sot pas deklaratës së saj se ajo, mund të dorëzonte mandatin dhe t’u bashkohen në shesh.

Larguan ministren Nikolla nga protesta/ Flasin studentët dhe zbulojnë arsyen

SOT - 08.12.2018

Në ditën e katërt të protestës studentore të ftuar në studion e emisionit “Kjo javë”, ishin dy studentët, Agref Tafaj dhe Skerd Nazifi, të cilët komentuan edhe largimin e ministres së Arsimit, ...

Studentët nuk ndalen, si do të vijojnë protestat ditën e nesërme

Lajmi.net - 08.12.2018

Teksa sot ishin në ditën e katërt të protestës, studentët kanë bërë thirrje në rrjetet sociale, se protesta e tyre do ta vazhdojë sërish nesër. Ata bëjnë thirrje që mes tyre të mos ketë një drejtues, ...

“Lëvizja për Universitetin” denoncon: 12 raste sulmesh nga rrugaçët partiakë ndaj studentëve

SOT - 08.12.2018

Lëvizja Për Universitetin denoncon dhunën e ushtruar në protestat e stundetëve, nga ata që i cilëson “rrugaçët partiakë”. Lëvizja Për Universitetin denoncon edhe atë që ndodhi me petagogun Jani ...

Spartak Ngjela zbulon shifrën: 500 Euro një provim? Ja çfarë më tha një profesor

LajmiFundit - 08.12.2018

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, ka zbuluar të dhëna të tmerrshme mbi korrupsionin në universitetet publike në vend. Duke folur në një studio televizive mbi protestën masive të studentëve prej katër ...

Çfarë po ndodh?/ Protesta u mbyll, por disa studentë shfaqen në mbrëmje para Ministrisë së Arsimit (FOTO)

SOT - 08.12.2018

Studentët mbyllën në orën 17:30 ditën e katërt të protestës së tyre për uljen e tarifave të studimit. Megjithatë, një foto tregon një grup prej 10 studentësh para Ministrisë së Arsimit rreth orës ...

Tiranë: Studentët në protestë për ndryshime në arsimin e lartë

DW - 08.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës të mbështetur edhe nga studentë të Universiteteve Publike të qyteteve të tjera nisën protestën në fillim të javës me kërkesë përmirësimin e kushteve në sistemin e ...

Rudina Hajdari: Iu bashkohem studentëve, gati të lë mandatin

Botasot - 08.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Vajza e dëshmorit të demokracisë, Azem Hajdari sapo ka dorëzuar mandatin e deputetes.

Meta inkurajon studentët: Aspirata për Shqipëri Evropiane, ende e parealizuar

Telegrafi - 08.12.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta postoi një mesazh në rrjetet sociale me rastin e 8 dhjetorit, në Ditën Kombëtare të Rinisë. Kreu i Shtetit i shpreh mirenjohje të gjithë studentëve, të rejave e të ...

“Dita e Rinisë” përkujtohet me protesta

RTSH - 08.12.2018

Sot është 8 Dhjetori, Dita e Rinisë në Shqipëri. Ajo përkujtohet si një nga ditët më të shënuara të historisë moderne të Shqipërisë. 28 vjet më parë, studentët e universiteteve shqiptare u ngritën në ...

8 Dhjetori, Meta: Mirënjohje të gjithë studentëve

Botasot - 08.12.2018

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Presidenti Ilir Meta ka uruar Ditën e Rinisë, duke prëkujtuar 8 Dhjetorin e 28 viteve më parë. “Mirënjohje të gjithë studentëve, të rejave e të ...

Vajza e Azem Hajdarit: Do lë mandatin, do u bashkohem protestave

Mapo - 08.12.2018

Deputetja e PD-së, Rudina Hajdari, vajza e Azem Hajdarit, ka premtuar sot gjatë fjalimit në Qyteti Studenti, aktivitet në nder të studentëve të dhjetorit 1990, se lë mandatin e deputetit për t’iu ...

‘Protesta e studentëve rrëzoi opozitën, tani do rrëzojnë edhe Ramën’

Mapo - 08.12.2018

Nga Spartak Ngjela Protesta e studentëve, pas 26 vjetësh abuzim qeveritar në Shqipëri, krijon impaktin e parë pozitiv, në një kohë të karakterizuar nga banditizmi dhe korrupsioni.

Studentët në Tiranë paralajmërojnë grevë

Telegrafi - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e tyre.

Shkullaku: Pushteti është trembur, studentët në rrugë janë Shqipëria e vërtetë

Mapo - 08.12.2018

Nga Armand Shkullaku , Lapsi.al Eshtë hera e parë në këto 5 vite që levat mediatike dhe veglat propagandistike të Edi Ramës, kanë heshtur me bisht ndër shalë përballë protestës së mijëra studentëve, ...

Moderatorja e njohur zbulon dramën familjare: Si e bija e një njeriu që kaloi 24 vite në burg…

Botasot - 08.12.2018

Moderatorja e njohur Jona Spahiu ka zbuluar sot se është në mbështetje të studentëve që po protestojnë prej 4-ditësh në kryeqytet, të cilët kërkojnë nga Ministria e Arsimit që t’i plotësojë kërkesat ...

Studentët: Presim deri të martën, më pas hyjmë në grevë urie

Botasot - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e tyre.

Protesta e thirur nga Basha e Berisha dhe ajo e studentëve, shikoni sa njerëz u mblodhën

Botasot - 08.12.2018

Përveç studentëve, sot edhe Partia Demokratike mblodhi njerëzit e saj për të përkujtuar 8 dhjetorin. Numri i njerëzve të mbledhur nga Lulzim Basha e Sali Berisha, në krahësim me atë të studentëve, ...

Protesta/ Kisha Katolike: Mbështesim çdo kërkesë legjitime të studentëve

Mapo - 08.12.2018

Një deklaratë interesante ka bërë sot Kisha Katolike në Shqipëri e cila thotë se, po ndjek me kujdes protestën e studentëve universitarë këto ditë si dhe është në dijeni të kërkesave të tyre.

Vajza e Azem Hajdarit: Gati të lë mandatin dhe të bashkohem me studentët

Telegrafi - 08.12.2018

Partia Demokratike ka përkujtuar Ditën e Rinisë, kur 28 vite më parë studentët dolën në protestë fillimisht për kushtet e tyre, e më pas sollën edhe rënie e sistemit diktatorial.

A janë infiltruar të rinjtë e PD dhe LSI në protestën e studentëve?

Botasot - 08.12.2018

Prej disa ditësh PD dhe LSI kanë nisur që të ndërhyjnë në protestën e studentëve duke futur njerëzit e tyre. Siç mund të shihni përmes këtyre fotove të denoncuara nga vetë studentët, dy partitë ...

Studentët: Presim deri të martën, pastaj hyjmë në grevë urie

Gazeta Express - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e ...

U refuzua nga studentët? Vajza e Azem Hajdarit sqaron deklaratën: Do t’i bashkohem protestës nëse…

Mapo - 08.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike, ka treguar nëse është refuzuar nga studentët sot pas deklaratës së saj se ajo, mund të dorëzonte mandatin dhe t’u bashkohen në shesh.

Dhjetori i dytë i studentëve, nis marshimi për protestën e radhës

Gazeta Express - 08.12.2018

Bashkimi Kombëtar Studentor ka publikuar axhendën e protestës së ditës së sotme, që përkon edhe me 8 dhjetorin, lëvizjen studentore të ...

Studentët nisin marshimin drejt Ministrisë së Arsimit

Botasot - 08.12.2018

Pas organizimit te Rektorati në sheshin "Nënë Tereza" në orën 09:30 studentët kanë nisur marshimin në drejtim të Ministrisë së Arsimit për të nisur protestën në ditën e ...

Protesta/ Parullat pikante, nga vetingu për pedagogët te ironia për ministret

Botasot - 08.12.2018

Ndërkohe që në sheshin para Ministrisë se Arsimit vjen protesta me thirrjet e studenteve për plotësimin e kërkesave që tashme ia kanë bërë me dije ministrisë, interesante janë parullat dhe pankartat ...

Sot Dhjetori i dytë i studentëve, Kryeministria "zonë e ndaluar", rezistencë para MAS

Botasot - 08.12.2018

Bashkimi Kombëtar Studentor ka publikuar axhendën e protestës së ditës së sotme, që përkon edhe me 8 dhjetorin, lëvizjen studentore të 1990. Për të shmangur çdo lloj politizimi të mundshëm, për shkak ...

Videot pikante nga protesta: Shoferi i urbanit dhe protestuesja me violinë

Mapo - 08.12.2018

Protesta e studentëve vazhdon të jetë argumenti kryesor i ditës në median shqiptare. Bie në sy se studentët janë treguar kreativë me protestën e tyre, me pankarta nga më interesante.

‘Ne jemi shumë’: Studentët mblidhen sërish, Meta i ‘inkurajon’ me mesazhin

Mapo - 08.12.2018

Për ditën e tretë radhazi studentët vijojnë protestën e tyre para Ministrisë së Arsimit për të kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre që kanë të bëjnë me përgjysminin e tarifave dhe përmirësimin e ...

Ultimatumi i Bashës: Parlamenti do rrëzohet nëse…

Mapo - 08.12.2018

8 Dhjetori, Dita e Rinisë, ka mbledhur anëtarët e Partisë Demokratike në ambientet e Qytet Studentit, aty ku 28 vite më parë filloi edhe lëvizja studentore që solli edhe rrëzimin e diktaturës ...

Protesta studentore - Rilindje e vërtetë

Botasot - 08.12.2018

Po Ju drejtohem shqiptarëve por si fillim të kësaj thirrjeje timen po citoj një fragment nga letra ime drejtuar Rinisë Shqiptare me 25 Prillit 2009 botuar në Librin tim “TRIUMFI I KOMBIT “: “Brezi i ...

MAPO WEEKEND/ Nano: Do të uroja që protesta të shndërrohej në një lëvizje

Mapo - 08.12.2018

Analisti Mustafa Nano e konsideron protestën e studentëve si larg çdo manipulimi politik dhe që bën këtë protestë të bukur e të fisme. Protestat e studentëve prej katër ditësh në masivitet dhe të ...

Mpaket protesta e studentëve, Shkullaku dhe Nano: Rama është trembur

Mapo - 08.12.2018

Studentët po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Kjo është dita e pestë, por ndryshe nga dje dhe pardje, sot protesta është tkurrur, pasi një pjesë e studentëve janë larguar në ...

Shfaqet Ija e Bes Kallakut, ka një mesazh për studentët

Gazeta Express - 08.12.2018

Ndërkohë që vendi zjen nga protesta studentore deh ka marë një mbështetje nga masa, në skenë shfaqet dhe një nga personazhet më të dashura, Ija e Bes ...

Basha: Vetting në politikë ose parlamenti do të rrëzohet

RTSH - 08.12.2018

Partia Demokratike ka përkujtuar në Qytetin Studenti, Lëvizjen Studentore të 1990-ës. Kryetari i PD-së, Lulzim Basha dhe ish -kryeministri Sali Berisha, shprehen mbështetjen për protestën që ...

Edhe moderatorja e njohur në protestë me studentët

Gazeta Express - 08.12.2018

Protestës së mijëra studentëve që është sot në ditën e katërt i është bashkuar sot dhe moderatorja e njohur Fatma ...

Video: Nikolla del pranë studentëve, largohet pas thirrjeve

Mapo - 08.12.2018

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka dalë në protestën e studentëve, por është pritur me ovacione dhe ulërima pakënaqësie, çka ka bërë që ajo të kthehet sërish brenda Ministrisë.

"Zemra mal", si po e presin qytetarët, prindërit e të afërmit protestën e studentëve

Gazeta Express - 08.12.2018

Prej disa ditësh përpara Ministrisë së Arsimit, studentët protestojnë. Edhe këtë të shtunë ata ndodhen përpara institucionit më të lartë të arsimit me po të njëjtat kërkesa.

Studentët: Presim deri të martën, më pas hyjmë në grevë urie

Mapo - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e ...

Studentët vijonë protestën në ditën e pestë

RTSH - 08.12.2018

Studentët e universitetit të Tiranës kanë vijuar këtë të shtunë ditën e 5-të të protestës, ku i kanë kërkuar Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, që të marë parasysh kërkesat e tyre, pasi në të ...

Topalli akuzon rëndë Bashën: Ka shitur PD-në! Studentët, opozita e vërtetë

Mapo - 08.12.2018

8 dhjetori dita kur studentet permbysën diktaturën komuniste mbetet një ditë e vecantë për Jozefina Topallin, politikanen që mbajti postin e nënkryetares së Partisë Demokratikë përreth dy dekada.

Studentët nuk ndalen, si do të vijojnë protestat ditën e nesërme

Gazeta Express - 08.12.2018

Teksa sot ishin në ditën e katërt të protestës, studentët kanë bërë thirrje në rrjetet sociale, se protesta e tyre do ta vazhdojë sërish ...

Mos e vrisni dlirësinë e protestës studentore!

Botasot - 08.12.2018

Protesta e studentëve ka hyrë në ditën e pestë të saj. Ajo nisi si një rrufe në "qiellin e pastër" të Tiranës dhe u përhap si llavë orteku. Diskutimet dhe hamendësimet për këtë protestë janë të ...

Protesta/ Patozi, studentëve: Jini kundër pazareve të pista politike Rama-Basha

Mapo - 08.12.2018

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Astrit Patozi, i ftuar sot në emisionin “Kjo Javë”, të gazetares Nisida Tufa, në “News24” foli për protestën disa-ditore të studentëve.

Video/ Ajo çfarë nuk u pa sot në Tiranë gjatë protestës së studentëve, shoferët lanë makinat…

Mapo - 08.12.2018

Ka hyrë në ditën e katërt protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Shumë qytetarë të Tiranës kanë pëlqyer këtë protestë, teksa nuk ka munguar edhe mbështetja për ta.

8 Dhjetori në Elbasan, Balla: Dialogu me studentët në proces, zgjidhja shumë pranë

Botasot - 08.12.2018

“Koha kur protestat nuk dëgjoheshin ka përfunduar 5 vite më parë. Protesta e studentëve është një nga të drejtat e tyre dhe ne do të vazhdojmë ta kemi në proces dialogun me studentët dhe zgjidhja ...

Deputeti kujton një histori me ‘sigurims’ dhe ‘këshillon’: Studentë kujdes nga larot e futur mes jush

Botasot - 08.12.2018

Deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka, ka reaguar për protestën e studentëve. Duke kujtuar një histori të lëvizjes studentore të vitit 1990, Paloka sjell në mendje një debat, me një person që ...

Protesta e studentëve vazhdon edhe nesër, banorët e Tiranës bëjnë gjestin e madh

Botasot - 08.12.2018

Pas katër ditësh duke protestuar para Ministrisë së Arsimit, studentët e universiteteve publike në vend, por jo vetëm duket se nuk do të ndalen akoma.

Ngjela: Arsimin e lartë falas s’e lejon tregu. Çmimin e edukimit e cakton tregu

Mapo - 08.12.2018

I njohur për qëndrimet e tij kritike ndaj qeverisë “Rama”, si dhe për pro-amerikanizmin e tij, Avokat Spartak Ngjela, ka dhënë sot një opinion të tijin në lidhje me protestën e ditëve të fundit të ...

Studentë demostrues , jemi me ju

Botasot - 08.12.2018

Por, para se të flasim direkt për demostratat e studentëve të këtij dhjetori, (të cilat dukshëm ju ngjajnë atyre të vitit 1990-të), do të parashtrojmë një tezë se: a ka gisht opozita në të gjitha ...

Rudina Hajdari: Lë mandatin për studentët

Durres Lajm - 08.12.2018

Deputetja e PD-së, Rudina Hajdari, vajza e Azem Hajdarit, ka premtuar sot gjatë fjalimit në Qyteti Studenti, aktivitet në nder të studentëve të dhjetorit 1990, se lë mandatin e deputetit për t’iu ...

Vajza e Azem Hajdarit lë mandatin e deputetes (Arsyeja)

Tetova Sot - 08.12.2018

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Vajza e dëshmorit të demokracisë, Azem Hajdari sapo ka dorëzuar mandatin e deputetes.

Rudina Hajdari lë mandatin e deputetes?

Java News - 08.12.2018

Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Vajza e Azem Hajdari sapo ka dorëzuar mandatin e deputetes. Ajo shprehet se do t’i bashkohet protestës së studentëve dhe do të zhvishet nga çdo funksion ...

Studentët: Presim deri të martën, më pas hyjmë në grevë urie

Flaka - 08.12.2018

Edhe këtë të shtunë, pavarësisht se është ditë pushimi dhe një mot me shi, me mijëra studentë janë grumbulluar para Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kauzën e tyre.

Ilir Meta u kujton 8 Dhjetorin ‘90 studentëve të sotëm protestues: Edhe ju, si ata!

Gazeta Tema - 08.12.2018

Presidenti Meta e ka nisur ditën duke përcjellë një urim edhe politik për 8 Dhjetorin, “Ditën e Rinisë” të shpallur njëanshmërisht nga PD pak vite më parë në kushte pushteti, e që lidhet me datën e ...

Studentët vijojnë protestat: Politika të na rrijë larg! Mund të hyjmë në grevë urie

Java News - 08.12.2018

Studentët kanë vijuar ditën e katërt të protestës duke refuzuar kështu ftesën e kryeministri Rama për t’u ulur në një tryezë dialogu. Ditën e sotme, masa e protestuesve ka shmangur kalimin te ...

‘Dhjetori i dytë vazhdon’/ Studentët nuk tërhiqen, sërish sot protestë para MASR

Java News - 08.12.2018

Pavarësisht se është fundjavë dhe kushtet atmosferike nuk janë të favorshme, studentët do të protestojnë sërish sot para Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë.

Zoti Berisha, këta studentë protestojnë edhe kundër jush!

Java News - 08.12.2018

Nga Mentor Kikia E ndoqa fjalimin entuziast të Sali Berishës sot në Qytetin “Studenti”. Opozita e gjithë ishte sot atje e ngazëllyer. Ja çfarë tha ndër të tjera Berisha: “Të dashur studente dhe ...

Nano, për studentët: Do të uroja që protesta të shndërrohej në një lëvizje

Java News - 08.12.2018

Analisti Mustafa Nano, duke folur për Mapo, e konsideron protestën e studentëve si larg çdo manipulimi politik dhe që bën këtë protestë të bukur e të fisme.

Studentët e kanë rrëzuar opozitën, tani është radha e Ramës

Java News - 08.12.2018

Nga Spartak Ngjela Protesta e studentëve, pas 26 vjetësh abuzim qeveritar në Shqipëri, krijon impaktin e parë pozitiv, në një kohë të karakterizuar nga banditizmi dhe korrupsioni.

Faktet: Pse kjo PD që u krijua nga studentët, sot po refuzohet nga gjithë rinia?

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Kreshnik Spahiu Partia Demokratike jo vetëm është mplakur por ajo e ka mbyllur misionin e saj. Shumë prej militantëve u vjen keq ta pranojnë por realiteti i ditëve të sotme e tregon fare qartë.

LIVE/ ‘8 Dhjetori’, demokratët takim në Qytetin Studenti (VIDEO)

Durres Lajm - 08.12.2018

Në Qytetin Studenti për të kujtuar dhe nderuar ‘8 Dhjetorin 1990’. Partia Demokratike është mbledhur për të përkujtuar lëvizjen studentore që rrëzoi nga pushteti diktaturën komuniste.

Spahiu komenton protestat: PD kërkon të shyeqjë sërish Shqipërinë

Java News - 08.12.2018

Kreshnik Spahiu ka komentuar protestat që janë organizuar të mbahen ditën e sotme. Në njërën anë janë studentët që kërkojnë më shumë kushte dhe zbutje të tarifave para Ministrisë së Arsimit, në anën ...

Presidenti Meta mesazh për 8 dhjetorin: Inkurajoj të rinjtë

Durres Lajm - 08.12.2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një mesazh me rastin e 8 dhjetorit, Ditës së Rinisë në Shqipëri. Ai ka shprehur mirënjohje për të gjithë studentët që 28 vite më parë vërshuan në rrugët e ...

Nëna, protestuesit dhe shpresa

Java News - 08.12.2018

Nga Çapajev Gjokutaj Një nënë nxjerr nga çanta e vet pako me ushqime dhe ua shpërndan studentëve protestues. Kjo është përmbajtja e videos që dje u bë virale. Popullariteti është i shpjegueshëm.

Pesë orët e studentëve që rrëzuan 5 vitet e Rilindjes

Durres Lajm - 08.12.2018

Eshtë hera e parë në këto 5 vite që levat mediatike dhe veglat propagandistike të Edi Ramës, kanë heshtur me bisht ndër shalë përballë protestës së mijëra studentëve, që tashmë e kanë shpalosur në ...

Edhe studentët e Shkodrës çohen në protestë për tarifat

Java News - 08.12.2018

Për të tretën ditë me radhë edhe studentët e Universitetit të Shkodrës Luigj Gurakuqi kanë vijuar protestën. Ndonëse në kushte atmosferike të rënduara dhe me reshje shiu të vazhdueshme ato vijuan të ...

Thirrje shoqërisë shqiptare: Mbeshteteni Protestën Studentore Kombëtare!

Tetova Sot - 08.12.2018

Nga Skënder Sadri KAPITI Po Ju drejtohem shqiptarëve por si fillim të kësaj thirrjeje timen po citoj një fragment nga letra ime drejtuar Rinisë Shqiptare me 25 Prillit 2009 botuar në Librin tim ...

Dita e Rinisë, studentët sërish sot në protestë

Java News - 08.12.2018

Studentët e kanë mbyllur protestën për këtë të premte në orën 16:30, duke paralajmëruar se do të dalin sërish sot. Ata qëndruan për 6 orë me radhë para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar plotësimin ...

Muç Nano: Rama duhet të heqë dorë nga roli prej showmani mizerabël. A ka këllqe ai të shkëputet nga gangot dhe palaçot ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Analisti Mustafa Nano, duke folur për Mapo, e konsideron protestën e studentëve si larg çdo manipulimi politik dhe që bën këtë protestë të bukur e të fisme.

Rudina Hajdari lë mandatin e deputetes: Dua ta çoj amanetin e babait tim deri në fund, ja vendimi im

Gazeta Tema - 08.12.2018

Rudina Hajdari ka lënë mandatin e deputetes. Vajza e dëshmorit të demokracisë, Azem Hajdari sapo ka dorëzuar mandatin e deputetes. Ajo shprehet se do t’i bashkohet protestës së studentëve dhe do të ...

28 vjet nga Lëvizja e Dhjetorit, Gjon Bruçi: Gjithçka e organizuar nga Ramiz Alia. Fatos Klosi: Ja pse dhjetoristët nuk ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Dita e sotme shënon plot 28 vjet nga Lëvizja e Dhjetorit. Në 8 Dhjetor të vitit 1990 një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e ...

Studentët e kanë rrëzuar opozitën, tani është radha e Ramës

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Spartak Ngjela Protesta e studentëve, pas 26 vjetësh abuzim qeveritar në Shqipëri, krijon impaktin e parë pozitiv, në një kohë të karakterizuar nga banditizmi dhe korrupsioni.

“Të gjithë me studentët, por gjithçka ka një çmim, asgjë nuk është falas”

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Lorenc Vangjeli Komunizmi ka pothuaj 30 vjet që ka rënë, por kapitalizmi ende nuk i ka zënë vendin komunizmit si sistem të menduari. Mbi të gjitha, në marëdhënien e komplikuar dhe tmerrësisht ...

FOTOT/ Protesta e thirrur nga Basha e Berisha dhe ajo e studentëve, shikoni sa njerëz u mblodhën

Java News - 08.12.2018

Përveç studentëve, sot edhe Partia Demokratike mblodhi njerëzit e saj për të përkujtuar 8 dhjetorin. Numri i njerëzve të mbledhur nga Lulzim Basha e Sali Berisha, në krahësim me atë të studentëve, ...

FAKTE: Pse PD që u krijua nga studentët, sot po refuzohet nga gjithë rinia?

Tetova Sot - 08.12.2018

Nga: Kreshnik Spahiu Partia Demokratike jo vetëm është mplakur por ajo e ka mbyllur misionin e saj. Shumë prej militantëve u vjen keq ta pranojnë por realiteti i ditëve të sotme e tregon fare qartë.

Po dale more Sali e hapni sytë ju o studentë sot!

Java News - 08.12.2018

Nga Blendi Gonxhe/ Dëgjoja sot Saliun që klithte e bekonte dhjetorin e dytë meqë qëllon protesta aktuale e studentëve. Po dale more Sali e hapni sytë ju o studentë sot! Ky që na tha mbyllni protestën ...

Mos e vrisni dëlirësinë e protestës studentore!

Durres Lajm - 08.12.2018

Protesta e studentëve ka hyrë në ditën e pestë të saj. Ajo nisi si një rrufe në "qiellin e pastër" të Tiranës dhe u përhap si llavë orteku. Diskutimet dhe hamendësimet për këtë protestë janë të ...

Kisha Katolike: Studentët dhe institucionet arsimore e universitare të nisin dialogun!

Java News - 08.12.2018

Kisha Katolike e Shqipërisë, ka reaguar sot në lidhje me protestën e studentëve, të cilët kanë 4 ditë që po vijojnë qëndresën kundër taksave të larta për arsimim.

A janë trembur Basha-Kryemadhi, se Arlind Qorri po iu “rrëmben” opozitën?

Gazeta Tema - 08.12.2018

Po bëhen disa ditë që kur protesta studentore mbërriti në apogjeun e saj, që grupime pranë partive të opozitës po sulmojnë në mënyrë të paturpshme dhe meskine “Lëvizjen për Universitetin”, ...

Protesta e studentëve në fotografi, ja detajet e revoltës para Ministrisë së Arsimit dhe parullat më pikante

Gazeta Tema - 08.12.2018

Paraditen e sotme, mbledhja e studentëve ka nisur para ambienteve të Korpusit Universitar e më pas me pankarta në duar ata kanë marshuar drejt Ministrisë së Arsimit.

Demokratët përkujtojnë 8 Dhjetorin, i pranishëm edhe Ruçi

Java News - 08.12.2018

Partia Demokratike është mbledhu në Qytetin Studenti r për të përkujtuar lëvizjen studentore që rrëzoi nga pushteti diktaturën. Në këtë takim marrin pjesë studentë të viteve 1990, kreu i PD-së, ...

Protesta e studentëve dhe protesta e PD, Kreshnik Spahiu: Të rinjtë kërkojnë dinjitet ndërsa demokratët pushtet për të ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Kreshnik Spahiu ka komentuar protestat që janë organizuar të mbahen ditën e sotme. Në njërën anë janë studentët që kërkojnë më shumë kushte dhe zbutje të tarifave para Ministrisë së Arsimit, në anën ...

Nis marshimi i studentëve, shmangin kalimin te Kryeministria

Java News - 08.12.2018

Kanë nisur të mblidhen studentët për të nisur sërish protestën e tyre. Prej ditësh ata kanë parashtruar disa kërkesa ndaj qeverisë por kjo është dita e tretë që protesta është kthyer në një lëvizje ...

“Bashkohuni me ne, mos rri në kafene”, studentët shkundin Tiranën me thirrjet e tyre

Tetova Sot - 08.12.2018

Ka nisur edhe sot protesta studentore, të cilat janë grumbulluar para Korpusit të Politkenikut dhe po marshojnë përmes zonës së ish-Bllokut. Sot protesta duket më masive, pasi u janë bashkuar ...

Sali Berisha: Studentët po protestojnë kundër regjimit Rama për ta rrëzuar, ndiqni shembullin e Azem Hajdarit

Gazeta Tema - 08.12.2018

Sali Berisha ka kujtuar 8 dhjetorin e vitit 1990 nga ku filloi rrëzimi i regjimit diktatorial. Ai ka hequr një paralele me protestat e sotme, ku shprehet se sot të rinjtë janë mbledhur për të rrëzuar ...

Lulzim Basha: Zoti i bekoftë studentët e vitit 2018 që po rrëzojnë Ramën, bashkohuni ta bëjmë Shqipërinë si gjithë ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Lulzim Basha ka bekuar studentët e vitit 2018 gjatë fjalës së mbajtur në aktivitetin e organizuar për nder të 8 dhjetorit, Ditës së Rinisë së shpallur për nder të Lëvizjes Studentore të 1990.

8 dhjetori, Berisha: Studentët e ’90, heronj të pamposhtur

Durres Lajm - 08.12.2018

Demokratët kanë kujtuar sot 8 dhjetorin e 1990, 18 vite më pas në Ditën e Rinisë me një ceremoni të mbajtur në Qytetin Studenti, aty ku u krijua dhe Lëvizja Studentore që i dha fund diktaturës ...

Mesazhi i Metës për 8 Dhjetorin: Studentët të bëhen pjesë e proceseve demokratike

Java News - 08.12.2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një mesazh me rastin e 8 dhjetorit, Ditës së Rinisë në Shqipëri. Ai ka shprehur mirënjohje për të gjithë studentët që 28 vite më parë vërshuan në rrugët e ...

Nëna, protestuesit dhe shpresa

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Çapajev Gjokutaj Një nënë nxjerr nga çanta e vet pako me ushqime dhe ua shpërndan studentëve protestues. Kjo është përmbajtja e videos që dje u bë virale. Popullariteti është i shpjegueshëm.

Armand Shkullaku e ka me mediat: Kazanët heshtën me bisht ndër shalë përballë protestës së mijëra studentëve

Gazeta Tema - 08.12.2018

Armand Shkullaku ka bërë një shkrim për protestën e studentëve. Më shumë se me protestën, ai merret me mediat “qeveritare”, sipas të cilit, po heshtin me bisht ndër shalë dhe nuk kanë çfarë të thonë.

‘Ma vonohem se do festoj mesataren 5.9- O të keqen mami, o ministria e mamit!’

Durres Lajm - 08.12.2018

Një nga risitë e protestës së studentëve, kanë qenë parullat e tyre pikante, plot batuta dhe sarkazëm për pushtetarët, ministren Lindita Nikolla dhe vetë kryeministrin Edi Rama.

Lëvizja e studentëve duhet të ndryshojë Shqipërinë

Java News - 08.12.2018

Nga Agron Gjekmarkaj Prej dy ditësh Shqipëria jeton mes befasisë dhe shpresës! Befasi, sepse propaganda e qeverisë kishte krijuar iluzionin qe këtu nuk kundërshton askush, që opozita është e dobët, ...

Java në RTSH: A do të kthehet opozita në Kuvend?

Java News - 08.12.2018

Vendosja e dekriminalizimit të politikës me ligj nga ana e opozitës si kusht për kthimin në Kuvend ka qenë tema e debatit në emisionin “Java në RTSH”.

Lindita Nikolla del në shesh për të biseduar me STUDENTËT, ata rrefuzojnë duke thirrur: Turp… (VIDEO)

Tetova Sot - 08.12.2018

Studentët shprehen nuk pranojnë negociata. Ata kërkojnë vetëm zgjidhjen e kërkesave të tyre. Në momentin kur ministrja e Arsimit ka dashur të dalë ata kanë thirrur: Turp! Turp! Dhe i kanë rënë ...

Zoti Berisha, këta studentë protestojnë edhe kundër jush!

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Mentor Kikia E ndoqa fjalimin entuziast të Sali Berishës sot në Qytetin “Studenti”. Opozita e gjithë ishte sot atje e ngazëllyer. Ja çfarë tha ndër të tjera Berisha: “Të dashur studente dhe ...

A janë infiltruar të rinjtë e PD dhe LSI në protestën e studentëve?

Java News - 08.12.2018

Prej disa ditësh PD dhe LSI kanë nisur që të ndërhyjnë në protestën e studentëve duke futur njerëzit e tyre. Siç mund të shihni përmes këtyre fotove të denoncuara nga vetë studentët, dy partitë ...

Të gjithë me studentët, por gjithçka ka një çmim, asgjë nuk është falas

Java News - 08.12.2018

Nga Lorenc Vangjeli Komunizmi ka pothuaj 30 vjet që ka rënë, por kapitalizmi ende nuk i ka zënë vendin komunizmit si sistem të menduari. Mbi të gjitha, në marëdhënien e komplikuar dhe tmerrësisht ...

Dëbuan protestuesit e Astirit, Bujar Nishani del kundër studentëve: I kanë infektuar me thirrjen boshe dhe pakuptim “jo ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Bujar Nishani ka dalë kundër studentëve sa i përket vendimit të tyre për të mos pranuar figurat politike që të marrin pjesë në protestën e tyre. Ish kreu i shtetit, thotë se faktorë të tjerë i kanë ...

FOTOT: Shikoni sa njerëz u mblodhën në protestën e thirrur nga Basha e Berisha (për dallim me atë të studentëve)

Gazeta Tema - 08.12.2018

Përveç studentëve, sot edhe Partia Demokratike mblodhi njerëzit e saj për të përkujtuar 8 dhjetorin. Numri i njerëzve të mbledhur nga Lulzim Basha e Sali Berisha, në krahësim me atë të studentëve, ...

“Pas 28 viteve e njëjta thirrje”

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Bedri Islami 28 vite më parë, pikërisht në këtë datë, 7 dhjetor 1990, rastisi të isha në qytetin Studenti. Shefi im i gazetës, Spiro Dede, më kishte dërguar për të ndjekur një takim të studentëve ...

Jari vendos të regjistrohet si student

Gazeta Tema - 08.12.2018

Pas këmbënguljes së studentëve për të mos pranuar grupime politike në protestën e tyre, dhe sidomos thirrjeve histerike kundër Doktorit, Jari po mendonte sot se si mund të gjendet një rrugë e re, për ...

Blendi Gonxhe i kujton Berishës, historinë si grevëthyes më 1990. Ky që na tha mbyllni protestën e kthehuni në mësim se ...

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Blendi Gonxhe Dëgjoja sot Saliun që klithte e bekonte dhjetorin e dytë meqë qëllon protesta aktuale e studentëve. Po dale more Sali e hapni sytë ju o studentë sot! Ky që na tha mbyllni protestën ...

Përplasen studentët e Universitetit Bujqësor me Lëvizjen e drejtuar nga Arlind Qorri

Gazeta Tema - 08.12.2018

Studentët e Universitetit Bujqësor në Kamëz kërkojnë largimin e Lëvizjes për Universitetin të drejtuar nga Arlind Qorri nga kryesimi i protestës së studentëve.

Zhurmë zhurmë, shumë zhurmë!

Gazeta Tema - 08.12.2018

Nga Inva Nela* Protesta studentore e ditëve të fundit në Tiranë, ka ngjallur një interes të pazakontë tek të gjithë qytetarët shqiptarë brenda dhe jashtë vendit.

Përpjekja e Berishës, PD-së dhe LSI-së për të vjedhur protestën me “qytetarin dixhital” dhe “aktivistët e pavarur”

Gazeta Tema - 08.12.2018

Qeveria është në hall. Në hall të madh madje. Por ironikja është se opozita është në një hall edhe më të madh. Ajo ka dalë në vend të dytë të përfaqësimit të kundërshtimit të qeverisë.

Përçarja e studentëve/ Kush po e sulmon Arlind Qorin?

Durres Lajm - 08.12.2018

Po bëhen dy ditë që kur protesta studentore mbërriti në apogjeun e saj, që grupime pranë partive të opozitës po sulmojnë në mënyrë të paturpshme dhe meskine “Lëvizjen për Universitetin”, “Organizatën ...

Ilir Meta shfrytëzon dhe protestën e studentëve për të sulmuar qeverinë: Institucionet të reagojnë, të plotësohen ...

SOT - 07.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vijon të shfrytëzojë situatat në vend për të sulmuar qeverinë. Kështu ndodhi me Unazën e Re, kështu ka ndodhur dhe dje, pasi Meta ka reaguar për protestën e ...

Kryeministri Rama: I pres studentët t’i dëgjoj për kërkesat e tyre

Top Channel - 07.12.2018

Rubrikën “Përgjigjja ime”, kryeministri Rama e shrytëzoi këtë herë për të biseduar në distancë me studentët protestues, duke u treguar i gatshëm të dëgjonte shqetësimet drejtpërdrejt prej tyre, pa ...

Berisha: Kështu po kërcënohen studentët për të ndalur protestat

Alsat - 07.12.2018

Ndërkohë që studentet po vijojnë me protestat e tyre para Ministrisë së Arsimit, ish Kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrejtët sociale një denoncim të tyre, se kanë ndeshur në kërcënime nga ...

Arrestimi brutal i studentëve trondit Francën (Video)

Alsat - 07.12.2018

Franca është tronditur nga një video që është shpërndarë në internet, ku shihet arrestimi dhe trajtimi brutal i studentëve që protestuan në Paris. Videoja është xhiruar të martën në periferi të ...

Berisha nxjerr mesazhin: Si po kërcënohen studentët për të ndalur protestat

Ina - 07.12.2018

Ndërkohë që studentet po vijojnë me protestat e tyre para Ministrisë së Arsimit, ish Kryeministri Sali Berisha ka postuarnë rrejtët sociale një denoncim të tyre, se kanë ndeshur në kërcënime nga ...

“Nesër ka protestë edhe PD”, studentët dalin me njoftim të rëndësishëm

SOT - 07.12.2018

Studentët do të vijojnë edhe nesër protestën e tyre para Ministrisë së Arsimit. Por, ditën e nesërme me rastin e 8 dhjetorit, pritet që edhe PD të organizojë një protest.

Studentët në Shqipëri vazhdojnë protestat: Nuk kënaqemi me pak

Lajmi.net - 07.12.2018

Në Vlorë, studentët e Universitetit “Ismail Qemali” kanë lënë sërish orët e mësimit për të protestuar jashtë ambienteve të universitetit, sikurse edhe në Elbasan, ku studentët janë mbledhur përpara ...

Protestat në Shqipëri, Rama fton studentët në dialog

Alsat - 07.12.2018

Përmes një videoklipi në rrjetin social Facebook, kryeministri i Shqipërisë, Edir Rama u ka dhënë një përgjigje studentëve që protestojnë ende edhe sot përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit.

Artan Fuga u propozon studentëve protestues masat që nevojiten tani

SOT - 07.12.2018

Akademiku dhe pedagogu i njohur, Artan Fuga, në një reagim të bërë në profilin e tij të Facebook, ka propozuar për studentët, Ministren e Arsimit, pedagogët dhe qeverinë, disa masa që janë të ...

LIVE/ Reagon Rama për protestën: Ja përgjigjja ime për studentët

SOT - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve që po mbahet para Ministrisë së Arsimit. Kryeministri kërkoi dialog me studentët, ndërsa shtoi se protesta garantohet e lirë që prej 5 ...

"Mediat urdhër të censurojnë protestën", shpërthen deputeti i PD ndaj televizioneve

SOT - 07.12.2018

Televizionet të cilat e kanë shfaqur direkt protestën e studentëve në Tiranë dhe në qytetet universitare të vendit, e kanë ndërprerë transmetimin në mesditë, rreth orës 12:00, kur po arrinte kulmin e ...

“Harrojeni diplomën po shkuat në protestë”, reagon rektori i Universitetit të Elbasanit dhe jep mesazhin e qartë për të ...

SOT - 07.12.2018

Pas deklaratave nga studentët se janë kërcënuar nga pedagogët se nëse marrin pjesë në protestë do t’u vendosen mungesa, ka reaguar rektori i Universitetit të Elbasanit, Skënder Topi.

Patozi 'shuplakë' Bashës: S'mund të jetë sot në krye të shqiptarëve të revoltuar, arsyeja është vëllai i ...

SOT - 07.12.2018

Përmes një postimi në facebook, ish-deputeti demokrat Astrit Patozi ka reaguar ndaj një opinioni në media të analistit Agron Gjekamarkaj. Patozi shkruan se një nga arsyet se përse Basha nuk mund të ...

"Kjo festë kundër shëmtimit Berisha që i bënte me pagesë", Spartak Ngjela i bën thirrjen e fortë studentëve ...

SOT - 07.12.2018

Protesta masive e studentëve para ministrisë së Arsimit ku kërkojnë uljen e tarifave dhe përmirësimin e kushteve të universitetit ka ngjallur mjfat reagime pozitive në vend.

Videoja e arrestimit brutal të studentëve trondit Francën

LajmiFundit - 07.12.2018

Franca është tronditur nga një video që është shpërndarë në internet, ku shihet arrestimi dhe trajtimi brutal i studentëve që protestuan në Paris. Videoja është xhiruar të martën në periferi të ...

Studentët nuk dorëzohen, ja çfarë paralajmërojnë

SOT - 07.12.2018

Sot studentët kanë protestuar për të tretën ditë radhazi studentët para Ministrisë së Arsimit. Ata nuk dorëzohen, por shprehen se dhe ditën e nesërme, në të njëjtin orar do të jenë në protestë.

SKANDAL/ Si FRESSH po tenton të përçajë protestën masive të protestës

LajmiFundit - 07.12.2018

Ditën e sotme në Tiranë dhe në rrethe po zhvillohet dita e tretë e protestës. Por protesta e studentëve të Mjekësisë është devijuar pjesërisht, përtë mos marshuar para godinës së kryeministrisë.

Mesazhi i një polici për studentët: Zemra mal, bravo ju qoftë!

LajmiFundit - 07.12.2018

Protesta e studentëve padyshim që është një fije shpresë në Shqipëri. Aman, diçka s’më kapëlqyer dhe bëni një shkrim në faqen tuaj për të gjithë ata që po mundohen ta politizojnë protestën, mos të ...

Studentët në Shqipëri vazhdojnë protestat: Nuk kënaqemi me pak

Alsat - 07.12.2018

Pavarësisht tërheqjes së Ministrisë së Arsimit dhe Sportit në Shqipëri, Lindita Nikolla, duke hequr pikën 4 në VKM-në e kundërshtuar ashpër nga studentët që tarifonte çdo kredit të provimeve të ...

Taulant Muka flet hapur, zbulon të vërtetën e kryeministrit (Video)

SOT - 07.12.2018

Ish-zëvendës/minstri i Arsimit, Taulant Muka ishte i ftuar ne emisionin “Ftesë në 5” në Top Channel, ku perseriti mbështetjen e plotë për të gjithë studentët që kanë ngritur zërin për të drejtat e ...

Moderatorja e njohur zbulon dramën familjare

LajmiFundit - 07.12.2018

Moderatorja Jona Spahiu ka dalë sot në mbështetje të studentëve që po protestojnë prej 4 ditësh në kryeqytet, duke zbuluar për herë të parë një dramë tronditëse familjare .

Rama: Ftoj studentët në dialog me vendimmarrësit

Lajmi.net - 07.12.2018

Edi Rama u ka dhënë një përgjigje studentëve që protestojnë ende edhe sot përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Përmes një videoklipi në rrjetin social Facebook, kryeministri Rama u ka dhënë një ...

6 orë protestë para Ministrisë së Arsimit. Studentët nuk tërhiqen

Lajmi.net - 07.12.2018

Ka përfunduar pas puthuajse 6 orësh protesta e studentëve për ditën e sotme. Ata i kanë dhënë përgjigje negative kërkesës së kryemistrit Edi Rama dhe ministres së Arsimit, Lindita Nikolla për t’u ...

Gjendja skandaloze e konvikteve në Qytetin Studenti, dalin pamjet 3D

LajmiFundit - 07.12.2018

U desh një protestë masive e studentëve për të kthyer të gjithë sytë nga ata. Përpos tarifave të shtrenjta të universitetit, studentët kanë ngritur edhe shqetësimin e kushteve në konvikte.

Studentët rendisin kërkesat pas protestës, ja cilat janë ato

SOT - 07.12.2018

Pas protestës së organizuar për të tretën ditë radhazi para Ministrisë së Arsimit nga studentët e univesiteteve publike, Këshillet studentore kanë vijuar me përpilimin e shkresave drejtuar ...

Rama zbutet, mijëra studentë i bëjnë presion nga sheshi: Ose kërkesat ose dorëhiqu!

LajmiFundit - 07.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë e cila është nëditën e tretë të saj ka frikësuar shumë pushtetarët. “O plotëso kërkesat, o dorëhiqu. Nuk ka negociata, nuk takohemi veç e veç”, janë thirrjet e ...

Si kurrë më parë, Robert Aliaj del në protestë e mbron studentët

LajmiFundit - 07.12.2018

Ditën e sotme në Tiranë po zhvillohet një protestë masive nga studentët të cilët kërkojnë të drejtat e tyre. Gjatë paraditës se sotme ai ka folur para studentëve që janë mbledhur të shmtë numër ...

Gati për protesta masive, një tjetër universitet në Tiranë bojkoton mësimin

LajmiFundit - 07.12.2018

Kanë nisur protesta e të rinjve në të gjithë vendin. Ndërkohëqë kanë bojkotuar mësimin mijëra të rinj janë bërë gati për të nisur protestënpër të drejtat e tyre.

Dyfishohen studentët para ministrisë, bashkohen në protestë edhe gjimnazistët

LajmiFundit - 07.12.2018

Rrugët e kryeqytet janë mbushur nga studentët, të cilët po protestojnë për uljen e tarifave dhe përmirësim të kushteve në auditore dhe konvikte. Protesta ka pasur një mbështetje masive nga pedagogët, ...

“Beteja vazhdon”, studentët ndërmarrin hapin e radhës sot

SOT - 07.12.2018

Edhe ditën e sotme studentët kanë paralajmëruar se do të bojkotojnë mësimin për të protestuar. Mësohet se mësimi do të bojkotohet në çdo universitet të vendit.

Protesta e studentëve, kryeministria paralajmëron: Rama do reagojë

LajmiFundit - 07.12.2018

Qeveria ka shpërndarë një njoftim me të cilin bën me dije se kryeministri Edi Rama do të reagojë në lidhje me protestën e studentëve. Zyra për median ka bërë me dije se kryeministri Rama do të flasë ...

Studentët bashkojnë forcat, vijnë në Tiranë dhe nga qytetet e tjera

Ina - 07.12.2018

Protestës së studentëve në Tiranë, i janë bashkuar edhe ata të Universiteteve në rrethe. Studentët e Durrësit, Korçës, Shkodrës, Vlorës dhe Elbasanit kanë dalë në protestë.

Rama merr goditje nga Vlora, studentët e nisin protestën që në orët e para të mëngjesit

LajmiFundit - 07.12.2018

Mëngjesin e sotëm, protestën e kanë nisur edhe studentët e Universitetit të Vlorës. Ata kanë bojkotuar mësimin dhe me pankarta në duar kane kërkuar ulje të tarifave të studentëve.

Nis grumbullimi i studentëve për protestë, shikoni çfarë pjesëmarrje (Video)

SOT - 07.12.2018

Ka filluar mëngjesin e sotëm sërish grumbullimi i studentëve të cilët do të protestojnë sërish përpara ministrisë së Arsimit.Pranë Shkencave të Natyrës është mbledhur një numër i madh studentësh të ...

Studentët u japin mësim shqiptarëve, protestë masive si kurrë më parë

LajmiFundit - 07.12.2018

Vazhdon protesta e studentëve ngae gjithë Shqipëria para Ministrisë së Arsimit në Tiranë. Me një pjesmarrjemasive e cila nuk është para prej kohësh në Shqipëri, studentët duken të palëkundurnga ...

Blendi Fevziu krah studentëve, publikohen videot

Ina - 07.12.2018

Protesta e djeshme e studentëve ka marrë mbështetjen dhe duartrokitjen e të gjithëve. Ata bënë të mundur që Ministria e Arsimit të tërhiqej nga pika 4 e VKM 288, sipas të cilës studentët duhet të ...

Bizneset u bashkohen studentëve në protestë: Jemi me ju!

LajmiFundit - 07.12.2018

Ditën e sotme në Tiranë po mbahet protesta e studentëve, protestë e cila është në ditën e 3 të saj. Disa prej bizneseve në Tiranë kanë ulur qepenat dhe u janë bashkuar studentëve në ditën e tretë të ...

Dje u kërcënuan nga dekani, sot studentët shkodranë bëhen të gjithë bashkë për protestë

LajmiFundit - 07.12.2018

Ka nisur furishëm protesta e të rinjve shqiptar për tarifat e shkollës së lartë. Ditën e djeshme një nga studentët deklaroi se është kërcënuar nga dekani që të mos dalin në protestë, por si duket sot ...

“Universiteti baras me minus një veshkë”, pankartat domethënëse të studentëve dhe thirrjet e tyre (FOTO)

SOT - 07.12.2018

Ka nisur marshimi i studentëve drejtë godinës së Ministrisë së Arsimit për të kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre. Studentët, në të gjitha universitetet në Tiranë, u grumbulluar fillimisht në ...

Studentët përzënë Edomond Tupen, i heqin nga dora megafonin (Ja çfarë ndodhi)

SOT - 07.12.2018

Studentët përzënë shkrimtarin dhe pedagogun Edmond Tupe nga protesta. Teksa ka qenë në reshtin e parë të protestuesve dhe ka dashur të marrë fjalën, studentët i kanë marrë mikrofonin nga dora dhe nuk ...

Përshkallëzohet protesta e studentëve: Në grevë, të dorëhiqet Nikolla

LajmiFundit - 07.12.2018

“Do të kërkojmë dorëheqjen e ministres së Arsimit dhe më pas do të hyjmë në grevë urie…” Kështu janë shprehur studentët në protestë e cila sot është në ditët e 3 të saj.

Studentët në protestë masive, reagimi i Jozefina Topallit me këtë foto është epik

SOT - 07.12.2018

Sot në Tiranë por edhe në qytete si Elbasani,Vlora, Shkodra dhe Korça po zhvillohet protesta e studentëve kundër tarifave të larta në universitetet publike.

Protesta e studentëve/ Kjo video po ‘thyen” rrjetin

SOT - 07.12.2018

Qytetarja që u fut mes turmës dhe u shpërndau ushqim protestuesve po bën xhiron e rrjetit. Videoja është bërë menjëherë virale. Të rinjtë njëzëri kanë duartrokitur dhe brohoritur duke e ...

Ish-zëdhënësja e FSHF, mesazh studentëve: Mos ngelni në provime, nuk do paguani asnjë tarifë

LajmiFundit - 07.12.2018

Shqiperia është duke zjerë nga protestat masive të studenteve të gjithë universiteteve të Shqipërisë, pa përjashtim. Protestat janë padyshim tema e ditës dhe të shumta janë edhe opinionet lidhur me ...

Gjimnazistët e “Qemal Stafës” i bashkohen protestës studentore

SOT - 07.12.2018

Ndërkohë që Rruga e Durrësit po gëlon nga marshimi studentor drejt ministrisë së Arsimit, sot ka ndodhur edhe ajo që pritej prej 3 ditësh. Nxënësit e gjimnazit “Qemal Stafa” janë bashkuar me ...

“Mbrëmë fjeta te konviktet 3D të Inxhinierisë”, studentët mesazhe ironizuese për kryeministrin

SOT - 07.12.2018

Posterat që mbajë studentët nëpër duar gjatë protestës së sotme janë nga më të ndryshmet. Ata kanë përgatitur pankarta me thirrje ndaj qeverisë si dhe batuta cinike dhe tallëse.

Frikë në palcë nga studentët? Rama blindon me policë kryeministrinë

LajmiFundit - 07.12.2018

Protesta e studentëve para ministrisë së Arsimit është një ndër protestat më masive të organizuara në Shqipëri. Pavarësisht se në tre ditë protestë nuk janë shënuar incidentë shqetësuese, qeveria ...

Bizneset ulin qepenat dhe i bashkohen protestës së studentëve (FOTOGALERI)

SOT - 07.12.2018

Bizneset tek rruga e Durrësit janë solidarizuar me studentët të cilët po protestojnë përpara ministrisë së Arsimit për uljen e tarifave dhe përmirësimine kushteve në universitete dhe konvikte.

Mori avionin për në Shqiperi, studentët përplasen me Taulant Mukën: Politika jashtë…

LajmiFundit - 07.12.2018

Ish/zv.ministri i Arsimit Taulant Muka, ashtu siç njoftoi dje, u bashkua ditën e sotme me studentët në protestë. Megjithatë pjesëmarrja e tij nuk është pritur mirë nga studentët.

Taulan Muka kthehet në Tiranë, ja mesazhi që ka për protestën e sotme

SOT - 07.12.2018

Ish-zëvendëministri i Arsimit, Taulant Muka është rikthyer në Tiranë, vetem pak ditë pasi u largua në Kopenhagen. Muka, do të marshojë të premten se bashku me studentët e Universitetit të Mjekësisë ...

“FRESSH po tenton të përçajë protestën”, studentët tregojnë incidentin e mëngjesit të sotëm

SOT - 07.12.2018

Protesta masive e studentëve është devijuar pjesërisht, për të mos marshuar para godinës së kryeministrisë. Ndalesa për pak minuta e të rinjve para kryeministrisë është një nga pikat e axhendës së ...

Rama iu shtrin dorën, studentët njëzëri i japin përgjigjen e prerë kryeministrit

SOT - 07.12.2018

Kryeministri Rama pak minuta më parë iu përgjigje thirrjeve të studentëve, të cilët janë në ditë e tyre të tretë të protestës, duke iu bërë ftesë që të komunikojnë për të arritur zgjidhjen e ...

Nis marshimi i studentëve, bllokojnë kryqëzimin te ‘21 Dhjetori’

SOT - 07.12.2018

Ashtu siç paralajmëruan edhe ditën e djeshme, studentët janë hedhur sërish sot në protestë, ndërsa në shenjë kundërshtie kanë bllokuar edhe rrugët . Studentët e fakultetit të Arkitekturës dhe ...

Ndodh ajo që nuk pritej në protestë, e pabesueshme kush iu bashkohet studentëve

SOT - 07.12.2018

Ndërkohë që vijon dita e tretë e protestës së universiteteve publike nga Tirana, Durrësi, Elbasani, Korça e Vlora më masive se kurrë ka ndodhur edhe ajo që ndoshta nuk pritej.Disa nga studentët e ...

Kërcënohet me arrestim një prej organizatorëve të protestës, studenti rrëfen ngjarjen e rëndë

SOT - 07.12.2018

Edhe studentët e Shkodrës i janë bashkuar thirrjes së kolegëve të tyre në Tiranë për bojkot të mësimit. Shumë prej studentëve në Shkodër kanë dalë sërish në protestë dhe kanë kërkuar që të plotësohen ...

Pas akuzave ndaj FRESSH, studentët protestues denoncojnë edhe FRPD-në

SOT - 07.12.2018

Studentët që protestojnë kundër tarifave të larta në universitete kanë akuzuar anëtarët e Forumit Rinor të Partisë Demokratike (FRPD) se po përpiqen t’i përçajnë.

Video/ Ministrja pyetet përse s’del në protestë të sqarojë studentët? Përgjigjet Nikolla: Jam 53-vjeç, ndonjë sharje...

SOT - 07.12.2018

Ministrja e Arsimit në një takim me disa studentë ditën e sotme, e pyetur se përse nuk del në protestë të sqarojë të gjithë studentët për kërkesat e tyre.

Studentët “leksion” protestave politike në Shqipëri, çfarë ndodhi pas 6 orësh para Ministrisë së Arsimit?

SOT - 07.12.2018

Ka përfunduar edhe ditën e sotme protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Ashtu siç ndodhi edhe dje, ata nuk kanë pranuar të largohen pa pastruar rrugën.

Video virale: Gruaja u shpërndan ushqim studentëve

Top Channel - 07.12.2018

Protesta e studentëve vijon ende përballë Ministrisë së Arsimit, ku të rinjtë janë ulur për të treguar se ata do të vijojnë të protestojnë për kërkesat e tyre.

Protesta e studentëve kalon kufijtë, vjen mesazhi i veçantë (Foto)

SOT - 11.12.2018

Të rinj shqiptarë në të gjithë botën po përkrahin protestën studentore në Shqipëri, e cila sot është futur në ditën e saj të shtatë. Studentë dhe doktorantë shqiptarë që jetojnë e studiojnë në ...

Rama zbutet nga protesta e studentëve: Kam dëshirë t`ju dëgjoj, zyra ime e hapurpër ju…!

LajmiFundit - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama reagoi per protestat dhe ka kërkuar të takojë një përfaqësi studentësh që zgjidhet nga vetë studentët për t’i dëgjuar për kërkesat e tyre. “Shqetësimi adresohet përmes dialogut.

E paralajmëroi në ditën e parë të protestës, gazetari i njohur i “Top Channel” denoncon incidentet: Ndodhi ajo që ...

SOT - 07.12.2018

Në ditën e parë të protestës së studentëve, gazetari dhe moderatori i “Top Channel”, Denis Dyrnjaja mbështeti nismën e të rinjve dhe u kërkoi të jenë të kujdesshëm që të mos bëhen “pis” nga politika.

Thirrje banorëve të Tiranës/ Studentët kanë nevojë për ju

LajmiFundit - 07.12.2018

Me mijëra studentët janë në Tiranë duke protestuar për të kërkuar të drejtat e tyre. Protestuesit kanë tre ditë që dalin tek ministria e Arsimit dhe kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre.

‘Ke tre ditë kohë’, studentët ultimatum Ramës

SOT - 07.12.2018

Tre ditë kohë i kanë dhënë studentët kryeminstrit Edi Rama, për të marrë parasysh kërkesat e tyre. Në të kundërt, studentët njoftojnë se ditën e martë, do të kthehen sërish në protestë.

Refuzojnë Ramën, “jemi studentë, jo klientë, dialog pasi të plotësosh kërkesat”

LajmiFundit - 07.12.2018

Pas deklaratës së bërë nga kryeministri Edi Rama drejtuar stdudentëve protestues, këta të fundit janë shprehur se nuk pranojnë dialog. “NUk ka asnjë dialog, ai nuk është kryeministri ynë.

"Diçka nuk më ka pëlqyer", punonjësi i policisë ka vetëm një kritikë për protestën e studentëve

SOT - 07.12.2018

‘Lëvizja për Universitetin’ ka publikuar mesazhin e një punonjësi policie, u cili mbështet në anonimat të plotë protestën e studentëve, kundër Ministrisë së Arsimit.

Studentët sulmojnë Ramën: Ku dreqin e gjen guximin të na kundërshtojë?

LajmiFundit - 07.12.2018

Pak pas reagimit të kryeministrit Edi Rama, studentët janë të sigurt dhe këmbëngulin të vijojnë të protestojnë derinë plotësimin e kërkesave të tyre. Një studente në protestë shprehet se kryeministri ...

Studentët prej orës 10:00 përpara Ministrisë së Arsimit, qytetarja bën veprimin që i emocionoi të gjithë (Foto)

SOT - 07.12.2018

Që prej orëve të para të mëngjesit, studentë nga Tirana, por jo vetëm, janë mbledhur në ministrinë e Arsimit për të protestuar, lidhur me kërkesat e tyre.

Protesta masive, artisti i njohur shqiptar dhe vajza e tij iu bashkohen studentëve: Qëndroni të pastër, është e rëndë ...

SOT - 07.12.2018

Mijëra studentë kanë bojkotuar sot mësimin dhe po protestojnë përpara ministrisë së Arsimit. Kjo është dita e tretë e protestës së tyre dhe kërkesat kryesore të të rinjve janë përgjysmim i tarifës ...

"Në auditore ka kriminelë", Taulant Muka i bashkohet protestës para ministrisë

SOT - 07.12.2018

Ish ministri i Arsimit,Taulant Muka i është bashkuar sot protestës së studentëve përballë Ministrisë së Arsimit. Muka që dha dorëheqjen vetem dy javë pas emërimit kërkoi nga studentët që të mos ...

Studentët nuk kënaqen me pak, kërkojnë plotësimin e të gjitha kërkesave

Top Channel - 07.12.2018

Pavarësisht tërheqjes së Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, duke hequr pikën 4 në VKM-në e kundërshtuar ashpër nga studentët që tarifonte çdo kredit të provimeve të bartura, të cilët prej dy ditësh ...

Gruaja u shpërndan ushqim studentëve protestues

LajmiFundit - 07.12.2018

Protesta e studentëve është mirëpritur dhe mbështetur nga të gjithë shqiptarët veçanërisht nga banorët e Tiranës. Ditën e stome një grua ka bërë gjestin madhështor, duke dalë nga shtëpia me qese me ...

Berisha publikon mesazhet: Si po kërcënohen studentët për të ndalur protestat

Lajmi.net - 07.12.2018

Ndërkohë që studentet po vijojnë me protestat e tyre para Ministrisë së Arsimit, ish Kryeministri Sali Berisha ka postuarnë rrejtët sociale një denoncim të tyre, se kanë ndeshur në kërcënime nga ...

Çfarë do ndodhë nesër?/ Publikohet axhenda e protestës së studentëve

SOT - 07.12.2018

Nesër pritet që të zhvillohet dita e katërt e protestës së studentëve në Tiranë. Ashtu siç ka ndodhur edhe ditët e tjera, studentët pritet të mblidhen para universiteteve përkatëse, dhe më pas nisin ...

Taulant Muka zbulon të vërtetën e Kryeministrit: Unë jam mësues vizatimi, nuk bëj dot reformë…

Top Channel - 07.12.2018

Një nga të ftuarit e Bieta Sulos në “Ftesë në 5” në Top Channel, ishte edhe ish-zëvendës minstri i Arsimit, Taulant Muka. Ai nuk ngurroi të shfaqte mbështetjen e plotë për të gjithë studentët që kanë ...

Moderatorja e njohur shqiptare zbulon dramën familjare

SOT - 07.12.2018

Moderatorja e njohur Jona Spahiu ka zbuluar sot se është në mbështetje të studentëve që po protestojnë prej 4-ditësh në kryeqytet, të cilët kërkojnë nga Ministria e Arsimit që t’i plotësojë kërkesat ...

Protesta e studentëve/ Rama nxjerr videon: Thashë t'ua ve përpara syve, dje u dukej si lodër...

SOT - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama, në një postim të bërë në rrjetet sociale ka treguar se qeveria ka nisur një investim masiv në bashkëpunim me qeverinë gjermane, për të ndryshuar rrënjësisht situatën e ...

Publikohet axhenda e protestës studentore për ditën e nesërme

LajmiFundit - 07.12.2018

Studentët kanë protestuar sot në ditën e 3-të të tyre, ku kërkojnë uljen e tarifave të studimit dhe një sërë kërkesash të tjera drejtuar Ministrisë së Arsimit dhe qeverisë, ndërsa mësohet se ata nuk ...

Protesta para Ministrisë së Arsimit/ Ish-deputeti i PS-së paralajmëron studentët

SOT - 07.12.2018

Ish deputeti ‘kaubojs’ Eduart Ndocaj ka disa këshilla për studentët që po protestojnë prej tre ditësh për plotësimin e një sërë kërkesave. Ndocaj paralajmëron studentët të kenë kujdes nga Partia ...

Spartak Ngjela: Amerikanët mbështesin plotësisht shqiptarët, politikanët ushqehen politikisht nga Athina dhe Beogradi

SOT - 07.12.2018

Avokati Spartak Ngjela bëri dje një analizë të thellë të taksës 100% që Kosova ka vendosur ndaj Serbisë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ngjela deklaroi se përmes kësaj takse shqiptarët i ...

U tha se u përplas me studentët në protestë, Taulant Muka sqaron incidentin

SOT - 07.12.2018

Ashtu siç kishte lajmëruar në rrjetet sociale, ish-ministri i Arsimit për vetëm dy janë Taulant Muka, i cili mori atë post pasi denoncoi se doktoratura e zv.ministrit Ervin Demo është plagjiaturë, i ...

Studentët: Basha, na qëndro larg nesër!

Top Channel - 07.12.2018

Të ftuar sot në “Ftesë në 5” në Top Channel me Bieta Sulon, ishin studentë nga universitete të ndryshme publike, të cilët prej katër ditësh janë pjesë e protestës për arsim cilësor.

Studentët i përgjigjen kryeministrit: Je me dyfytyra!

LajmiFundit - 07.12.2018

Studentët janë të vendosur ta çojnë deri në fund protestën e tyre, deri në realizimin e të gjitha kërkesave. Studentët kanë paralajmëruar një tjetër protestë ditën e nesërme para Ministrisë së ...

Rama: Ftoj studentët në dialog me vendimmarrësit

Top Channel - 07.12.2018

Përmes një videoklipi në rrjetin social Facebook, kryeministri Rama u ka dhënë një përgjigje studentëve që protestojnë ende edhe sot përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit.

Studentët vijojnë protestën, ministrja Nikolla: Gati për t’i takuar (Foto)

Top Channel - 07.12.2018

Studentët u mblodhën sërish këtë të premte para Ministrisë së Arsimit për të protestuar. Pas plotësimit të një prej kërkesave të tyre, ata duan plotësimin e të tjerave.

Rama u përgjigjet sërish studentëve: U kujtuam të parët për ju

LajmiFundit - 07.12.2018

“Meqë jemi e para qeveri që është kujtuar për konviktet e studentëve (kohë më parë), kemi siguruar financimin 18.8 mln € nga qeveria gjermane, kemi nisur investimin e parë serioz qysh prej vitit 1990 ...

Studentët 8 kërkesa për Nikollën, përgjigjet ministrja e Arsimit

Top Channel - 07.12.2018

Studentët e Tiranës që kanë tre ditë që protestojnë kanë bërë publike kërkesat e tyre. Në një letër me shkrim dore studentët kanë renditura 8 kërkesat e tyre, të cilat nisin me përgjysmim e tarifave ...

“Mbrëmë kam fjetur gjumë”, qytetarët mbështesin protestën masive që ka 'mbërthyer' gjithë Shqipërinë

SOT - 07.12.2018

Protesta e studentëve, rinisë shqiptare është mbështetur nga pjesa më e madhe e qytetarëve. Edhe në emisionin e mëngjesit në Neës24 “Koha për t’u zgjuar” të gazetarit Bashkim Hoxha, qytetarët kanë ...

6 orë protestë para Ministrisë së Arsimit. Studentët nuk tërhiqen

Top Channel - 07.12.2018

Ka përfunduar pas puthuajse 6 orësh protesta e studentëve për ditën e sotme. Ata i kanë dhënë përgjigje negative kërkesës së kryemistrit Edi Rama dhe ministres së Arsimit, Lindita Nikolla për t’u ...

Konviktet si stalla; Studentët nuk kanë kushtet normale për jetesë

Top Channel - 07.12.2018

Në një kohë kur studentët ngrenë zërin edhe për përmirësimin e kushteve të konvikteve, Top Channel ka bërë një vëzhgim brenda godinave të rezidencës universitare studentore nr.1 në Tiranë, për të ...

Studentët përshkallëzojnë protestat, tubime në Tiranë, Shkodër, Elbasan e Korçë, kërkojnë tarifa më të ulëta dhe kushte ...

SOT - 07.12.2018

Studentët kanë përshkallëzuar ditën e djeshme protestat. Të organizuar nga të gjithë fakultetet e Tiranës dhe në solidaritet të plotë me njëri tjetrin, studentët ashtu siç e kishin paralajmëruar janë ...

“Ka nevojë për masa të mençura”, Artan Fuga del kundër kërkesave të studentëve, ja çfarë sugjeron

SOT - 07.12.2018

Akademiku Artan Fuga thotë se kërkesat e studentëve duhet të jenë të vërteta dhe të zgjidhin çështjet. Fuga shprehet kundër tre kërkesave të paraqitura nga studentët, ndërsa shkruan se tani ka nevojë ...

Studentët e Shkodrës rendisin kërkesat pas protestës

LajmiFundit - 07.12.2018

Pas protestës së organizuar për të tretën ditë radhazi para Ministrisë së Arsimit nga studentët e univesiteteve publike, Këshillet studentore kanë vijuar me përpilimin e shkresave drejtuar ...

Masivizohet protesta e studentëve, Qeveria fton për dialog

Evropaelire - 07.12.2018

Mijëra studentë marshuan në rrugët e Tiranës në ditën e tretë të protestës kundër Qeverisë së Shqipërisë për ngritjen e pagesave të studimeve dhe për cilësinë e arsimit publik.

“Dashuria” e madhe e opozitës për studentët

SOT - 07.12.2018

Sapo nisi protesta e studentëve të inxhinierisë dhe universiteteve të tjera, të parët që vrapuan për ta grabitur e përvetësuar këtë kundërshti studentore, revoltën që ata shfaqën dje nëpër rrugët e ...

Rama ul tonet dhe fton studentët në dialog

RTSH - 07.12.2018

Kryeministri socialist Edi Rama u ka bërë thirrje për dialog studentë protestues, për tu bërë bashkë sikurse u shpreh ai për modernizimin e arsimit të lartë.

Studentët kërkojnë plotësimin e të gjitha kërkesave

Botasot - 07.12.2018

Pavarësisht tërheqjes së Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, duke hequr pikën 4 që tarifonte çdo kredit të provimeve të bartura, në VKM-në e kundërshtuar ashpër nga studentët, të cilët prej dy ditësh ...

Rama i fton për dialog studentët protestues

Telegrafi - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama u ka dhënë një përgjigje studentëve që protestojnë ende para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Ai u ka thënë studentëve që përveç dëshirës për të protestuar, duhet të kenë edhe ...

Studentët në Shqipëri, kërkojnë plotësimin e të gjitha kërkesave

Telegrafi - 07.12.2018

Pavarësisht tërheqjes së Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, duke hequr pikën 4 që tarifonte çdo kredit të provimeve të bartura, në VKM-në e kundërshtuar ashpër nga studentët, të cilët prej dy ditësh ...

Rama: Ftoj studentët në dialog me vendimmarrësit

Botasot - 07.12.2018

Përmes një videoklipi në rrjetin social Facebook, kryeministri Rama u ka dhënë një përgjigje studentëve që protestojnë ende edhe sot përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit.

Protesta, Berisha publikon mesazhin: Si po kërcënohen studentët

Mapo - 07.12.2018

I ashpër ka qenë reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha në lidhje me protestën e studentëve, ndërsa sulmon qeverinë ‘Rama’. Në një postim në ‘Facebook’ Berisha shkruan se studentëve po u bëhet ...

Studentët e Tiranës sërish në protestë, kërkojnë të plotësohen edhe tri kërkesat e tjera

Koha.net - 07.12.2018

Zyrtarisht ata kërkojnë plotësimin edhe të tre kërkesave të tjera, përgjysmim i tarifës së studimit, përmirësimi i kushteve të konvikteve dhe që Bordi i Administrimit të ketë numër të ...

Hungaria ofron 50 bursa për studentë të Kosovës

Telegrafi - 07.12.2018

Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka bërë publike thirrjen për aplikim për programin e bursave për vitin akademik 2019/2020. Në njoftimin e kësaj ambasade thuhet se në dispozicion për studentët e ...

Protesta, Rama kërkon dialog me studentët: Kam shumë për të thënë

Mapo - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar të takojë një përfaqësi studentësh që zgjidhet nga vetë studentët për t’i dëgjuar për kërkesat e tyre. “Shqetësimi adresohet përmes dialogut.

Berisha nxjerr mesazhin: Si po kërcënohen studentët për të ndalur protestat

Botasot - 07.12.2018

Ndërkohë që studentet po vijojnë me protestat e tyre para Ministrisë së Arsimit, ish Kryeministri Sali Berisha ka postuarnë rrejtët sociale një denoncim të tyre, se kanë ndeshur në kërcënime nga ...

Video/ Rama u përgjigjet studentëve që e ironizuan me konviktin 3D: Atyre që u dukej lodër…

Mapo - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish për nisjen e investimeve për konviktet studentore. Në një postim në Facebook, ai ka publikuar një video ku shihet ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, e cila ...

Studentët nuk tërhiqen, sërish sot protestë para MASR

Mapo - 07.12.2018

Pavarësisht se është fundjavë dhe kushtet atmosferike nuk janë të favorshme, studentët do të protestojnë sërish sot para Ministrisë së Arsimit, Sporteve dhe Rinisë.

Studentë në protestë me bluza të bardha, nis marshimi

Gazeta Express - 07.12.2018

Siç e paralajmëruan edhe një ditë më parë, studentët sërish sot kanë dalë në ...

Berisha nxjerr mesazhin: Si po kërcënohen studentët për të ndalur protestat

Gazeta Express - 07.12.2018

Ndërkohë që studentet po vijojnë me protestat e tyre para Ministrisë së Arsimit, ish Kryeministri Sali Berisha ka postuarnë rrejtët sociale një denoncim të tyre, se kanë ndeshur në kërcënime nga ...

Pse studentët kanë të drejtë në kërkesat e tyre? Shikoni sesi janë konviktet në Tiranë

Gazeta Express - 07.12.2018

Në një kohë kur studentët ngrenë zërin edhe për përmirësimin e kushteve të konvikteve, Top Channel ka bërë një vëzhgim brenda godinave të rezidencës universitare studentore nr.1 në Tiranë, për të ...

“Edi Rama ke tre ditë kohë… të martën sërish në protestë”

Gazeta Express - 07.12.2018

Pas mbylljes së protestës së sotme studentët i kanë dhënë 3 ditë kohë Edi Ramës për të plotësuar kërkesat e ...

Ish-zëdhenësja e FSHF-së gjen “zgjidhje” për studentët: Mos ngelni dhe nuk paguani!

Botasot - 07.12.2018

Në këto ditë protestash të studentëve për tarifat e arsimit te lartë dhe pakënaqësi të tjera, ka plot personazhe që kanë dhënë një opinion të tyren. Natyrisht nuk kanë munguar edhe batutat dhe ...

Studentët nuk ndalen, nisin sërish marshimin drejt Ministrisë së Arsimit

Mapo - 07.12.2018

Protesta e studentëve ka hyrë sot në ditën e saj të tretë, ndërsa në shumicën prej fakulteteve të Tiranës dhe të vendit nuk do të zhvillohet mësimi as sot.

Intensifikohen protestat e studentëve në të gjithë Shqipërinë

VOA - 07.12.2018

Në Tiranë dhe qytete të tjera të Shqipërisë u zhvilluan sot për të tretën ditë protesta masive të studentëve, që kërkojnë shkurtimin e tarifave universitare.

Studentë në protestë me bluza të bardha, nis marshimi

Botasot - 07.12.2018

Siç e paralajmëruan edhe një ditë më parë, studentët sërish sot kanë dalë në protestë. Studentët e Fakultetit të Mjekësisë të mbështetur edhe nga ata të infermierisë do të protestojnë me bluza të ...

Studentët ironizojnë kryeministrin Rama: Fjetëm tek konvikti 3D

Mapo - 07.12.2018

Studentë të universiteteve publike janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit për të kërkuar plotësimin e të gjithë kërkesave të tyre. Mësimi është bojkotuar në të gjitha fakultetet teksa nuk mungojnë ...

Studentët paralajmërojnë politikën: Qëndroni larg protestës

Mapo - 07.12.2018

Protesta e studentëve ka hyrë sot në ditën e tretë të saj, ndërsa kërkesat e tyre për përgjysmimin e tarifave janë primare. Një nga thirrjet që është bërë gjerësisht në protestën e sotme është ...

Rama ndryshon gjuhën, por studentët i përgjigjen: Nuk ka negociata!

Mapo - 07.12.2018

Pasi fillimisht i quajti ngelësa, kryeministri Edi Rama ka kërkuar bisedime me studentët. Mijëra studentë, të cilët prej më shumë se 3 orësh po protestojnë para ministrisë së Arsimit për uljen e ...

Tiranë, protesta e studentëve hyn në ditën e tretë

RTSH - 07.12.2018

Studentët e Universiteteve publike të Tiranës kanë nisur ditën e tretë të protestës para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të reja.

Hungaria ofron 50 bursa për studentë të Kosovës

Koha.net - 07.12.2018

Ambasada e Hungarisë në Kosovë ka bërë publike thirrjen për aplikim për programin e bursave për vitin akademik 2019/2020. Në njoftimin e kësaj ambasade thuhet se në dispozicion për studentët e ...

Kaba, studentëve: Protestoni edhe për Danielin që iu thyen gishtat, ndryshe.....

Botasot - 07.12.2018

Publicisti Dritan Kaba në një shënim në faqen e tij në facabok u ka bërë thirrjë studentëve që të protestojnë edhe për Danielin që iu thyen gishtat në komisraitete policsië së Tiranës.

Protesta e studentëve/ Çfarë nuk u pa dje dhe çfarë do të ndodhë sot

Botasot - 07.12.2018

Ditën e djeshme studentën protestuan për tarifat e larta të universiteteve si dhe taksën që kishte vendosur qeveria për të tarifuar çdo student që futet në riprovime.

Videoja bëhet virale/ Gruaja u sjell për të ngrenë studentëve në protestë…

Mapo - 07.12.2018

Protesta e studentë vijon ende përballë Ministrisë së Arsimit, ku të rinjtë në shenjë qëndrueshmërie janë ulur për të treguar se ata do të vijojnë të protestojnë për kërkesat e tyre.

Studentët zbulojnë të nesërmen: Mos iu bashkoni protestës së PD-së…

Mapo - 07.12.2018

Në një njoftim në rrjetet sociale, aty ku janë bërë edhe të gjitha njoftimet e mëparshme, studentët kanë lajmëruar se protesta do të vijojë edhe ditën e nesërme, por kanë bërë thirrje që asnjë prej ...

Ngjela: Filloi heroika moderne e Shqipërisë, suksese studentëve

Mapo - 07.12.2018

Nga Spartak Ngjela Protestat e studentëve: u poq populli shqiptar. Kjo ishtë festë, për të gjithë shqiptarët, dhe kundër shëmtimit Berisha të protestave të paguara.

Gjyshja që iu ndau bukë studentëve protestues: Atë që s’e bëmë ne bëjeni ju

Koha.net - 07.12.2018

Jo vetëm figura publike, por edhe qytetarë të shumtë janë solidarizuar me protestën e sotme të studentëve në Tiranë. E tillë ishte edhe një zonjë e cila në mënyrë simbolike shpërndau një trastë me ...

Videoja e arrestimit brutal të studentëve trondit Francën

Botasot - 07.12.2018

Franca është tronditur nga një video që është shpërndarë në internet, ku shihet arrestimi dhe trajtimi brutal i studentëve që protestuan në Paris. Videoja është xhiruar të martën në periferi të ...

Në Librarinë Dukagjini, u diskutua për rolin e studentëve në sigurim të cilësisë në arsim (Video)

Telegrafi - 07.12.2018

ORCA sot ka organizuar tryezën me temë “Roli i studentëve në sigurim të cilësisë dhe cilësi të mësimdhënies në institucione të arsimit të lartë në Kosovë”.

PROTAGONIST/ Protestuesi anonim: Shumë i zemëruar dhe akoma i paqartë

Mapo - 07.12.2018

Howard Moskowitz është një njeri që i di disa gjëra. Edhe pse punon në fushën e studimit të tregjeve, e di se është e vështirë të kuptosh se çfarë duan njerëzit.

Nano u bën thirrje studentëve: Hapeni rrethin e kërkesave, na duhet një shkundje

Mapo - 07.12.2018

Protesta e studentëve vazhdon të jetë në qendër të diskutimeve prej disa ditësh. Edhe pse arritën të fitonin në një pikë të kërkesës ndaj Ministrisë së Arsimit, ata vazhdojnë të qëndrojnë të ...

Sa për kujtesë lëvizjes studentore

Botasot - 07.12.2018

E kam ndjekur dhe po vazhdoj ta ndjekë me shumë kujdes lëvizjen studentore, e cila, në pamje të parë, nisur nga pjesëmarrja e madhe e studentëve në të, të kujton ngjarjet e dhjetorit të vitit 1990.

Rama ftesë studentëve: Kam dëshirë t’ju dëgjoj në një takim të hapur

Tetova Sot - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve që po mbahet para ministrisë së Arsimit. Kryeministri kërkoi dialog me studentët, ndërsa shtoi se protesta garantohet që prej 5 vitesh, pa ...

REPLIKA/ Nuk kam asnjë detyrim që të zgjedh mes Ramës dhe Bashës

Gazeta Tema - 07.12.2018

(Në vend të një replike miqësore me Agron Gjekmarkajn) Nga Astrit Patozi I dashur Agron, Po lexoj një opinion tëndin të shprehur mbrëmë në “Real Story”, që paska lidhje me qëndrimet e mia të fundit ...

Videoja e arrestimit brutal të studentëve trondit Francën (VIDEO)

Tetova Sot - 07.12.2018

Franca është tronditur nga një video që është shpërndarë në internet, ku shihet arrestimi dhe trajtimi brutal i studentëve që protestuan në Paris. Videoja është xhiruar të martën në periferi të ...

Kërkesa me 8 pika e studentëve, zbulohet përgjigjja e Nikollës

Tetova Sot - 07.12.2018

BalkanWeb” zbulon kërkesën e studentëve me 8 pika drejtuar ministres së Arsimit Lindita Nikolla si dhe përgjigjen e saj. Në shkresën e shkruar me dorë studentët kërkojnë përgjysmim të tarifave, ...

PD paguan autobusë për studentët e rretheve për të ardhur në Tiranë? Ja mesazhet

Java News - 07.12.2018

Protesta e studentëve mesa duket po merret në dorë nga Partia Demokratike, e cila ka vendosur të hapë thesin dhe të paguajë autobusë që të sjellin studentët nga qytetet e tjera, drejt Tiranës, ...

FOTOT/ Studentët protestues: Nesër PD ka protestë, askush të mos shkojë tek ata!

Java News - 07.12.2018

Studentët do të vijojnë edhe nesër protestën e tyre para Ministrisë së Arsimit. Por, ditën e nesërme me rastin e 8 dhjetorit, pritet që edhe PD të organizojë një protest.

“Politika jashtë!” – Studentët përzënë nga protesta ish zv.ministrin Muka

Java News - 07.12.2018

Ish-zevendes ministri i Arsimit qe u dorehoq pas dy javesh qe mbante ate post per arsye qe as ai vete nuk di ti thote, ka shkuar sot per te folur ne protesten e studenteve.

FOTO / Kandidati i Fatmir Mediut, “student” në mes të protestës

Java News - 07.12.2018

Studentët janë në të drejtën e tyre në protestën e organizuar para ministrisë së Arsimit, ku kanë marrë përgjigje pozitive për kërkesën e parë, ndërsa tashmë kërkojnë realizimin e tre kërkesave të ...

“Kauza e çiltër e studentëve ka vetëm një mundësi të mbetet e tillë”

Gazeta Tema - 07.12.2018

Degradimi i vazhdueshëm i opozitës shqiptare ka bërë që protestat të mos merren seriozisht as nga qeveria as nga opinioni publik. Sigurisht që dy ditët e fundit e ndryshuan këtë perceptim mbi ...

Rama: Sot do të doja të isha student jo kryeministër. Jam i gatshëm të takohem sy më sy me studentët, bujrum të ...

Gazeta Tema - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama është shprehur se është i gatshëm që të takohet me studentët të cilë prej tre ditë kanë protestuar para ministrisë së Arsimit. Në rubrikën “Përgjigja ime” në Facebook, Rama ka ...

“Ftesa e qeverisë për dialog është fitore për protestën studentore”

Gazeta Tema - 07.12.2018

Nga Ardit Rada Edi Rama nuk e ka zgjatur heshtjen ndaj protestave studentore. Dhe duket se ka thënë gjënë e drejtë: Ejani të flasim! 24 orë pasi ministrja e tij e arsimit ka njoftuar përmbushjen e ...

Studentët sërish në rrugë, beteja vazhdon për 3 kërkesat e tjera

Java News - 07.12.2018

Studentët do të dalin sërish në protestë sot në përpjekje për të fituar edhe 3 kërkesat e tjera që ata kanë ndaj qeverisë. Protesta do të nisë në orën 10:00 përpara Ministrisë së Arsimit.

Protesta e studentëve mund të transformohet edhe si lëvizje politike? Arlind Qorri: Mund ta pësojë i gjithë sistemi ...

Java News - 07.12.2018

Protesta e studentëve nuk rrezikohet vetëm nga militantët e PD-së dhe LSI-së. Nëpërmjet kësaj proteste, një grup neo-marksist, me përfaqësuesin më të njohur pedagogun Arlind Qorri, thotë se në fakt ...

FOTOT/ “Ne jemi ngelesat”: Ato që s’u panë nga protesta e studentëve dhe pankartat thumbuese

Gazeta Tema - 07.12.2018

Ka vijuar edhe sot protesta e studentë të universiteteve publike para Ministrisë së Arsimit. Mësimi është bojkotuar në të gjitha fakultetet teksa nuk mungojnë as pankartat.

Bordellot universitare, leksioni studentor dhe disa kapsolla hipokrizie

Java News - 07.12.2018

Nga Andrea Danglli Sado që mundohen ta ndyjnë, protesta studentore deri tani rrjedh si sorum për arsimin e shtrirë për tokë, i cili ndër vite ofshamë pas ofshame, u mëshirua, nënvlerësua dhe ...

Studentët janë të zemëruar, jo të varfër

Java News - 07.12.2018

Nga Ilir Yzeiri Ka shumë mënyra për ta lexuar protestën e studentëve të universiteteve publike, por, ajo që bie në sy, është dinjiteti i shfaqur në këto manifestime, solidariteti dhe konkretësia.

Studentët duhet të artikulohen politikisht

Java News - 07.12.2018

Nga Mero Baze/ Shikoj me dhjetra njerëz që nxitojnë të këshillojnë studentët të qëndrojnë larg politikës. Shikoj pankata që tregojnë drejtimin nga duhet të ecin nesër, të mos përballen me PD,që është ...

Ç’të bëjmë?

Java News - 07.12.2018

Nga Artan Fuga Te rregullohen kushtet në konvikte? Po sa perqind e studenteve gjejne nje vend ne konvikt, a e dini? Sa eshte qeraja e dhomes a e dini? Te ulen pergjysme tarifat ? Kjo do t’i ...

FOTO / Ironia e studentëve, ja parrullat më pikante të protestët

Java News - 07.12.2018

Një numër i konsiderueshëm studentësh nga të gjitha universitetet publike të vendit, është përfshirë në valë protestash, duke kërkuar përgjysmim të tarifës së shkollimit.

FOTOT: Bizneset tek Rruga e Durrësit solidarizohen me studentët, ulin qepenat

Gazeta Tema - 07.12.2018

Bizneset tek Rruga e Durrësit janë solidarizuar me studentët që po protestojnë para ministrisë së Arsimit. Ata kanë ulur qepenat për të përkrahur kërkesat studentëve.

Studentët thirrje gjimnazistëve të dalin në protestë: Sot ne, nesër ju!

Java News - 07.12.2018

Me thirrjet “bashkohuni”, “Sot ne nesër ju”, studentët janë ndaluar për disa minuta përpara gjimnazit “Qemal Stafa” duke i bërë thirrje nxënësve që ti bashkohen protestës së tyre.

Edhe studentët e rretheve në protestë: Nuk tërhiqemi!

Java News - 07.12.2018

Studentet e Universitetit të Korçes në ditën e dytë të protestës. Ashtu si bashkëmoshatarët e tyre në Tiranë dhe në rrethe të tjera edhe studentët e Universitetit Fan Noli kanë kërkuar plotesimin e ...

VIDEO: “Atë që se bëmë ne ta bëjnë këta, vazhdoni”, qytetarja solidarizohet me studentët, shpërndan ushqim për ta

Gazeta Tema - 07.12.2018

Një qytetarë ka bërë një gjest të pazakontë në protestën që po mbahet para ministrisë së Arsimit. Ajo në mënyrë simbolike shpërndau një trastë me ushqim për studentët, duke i inkurajuar të vazhdojnë ...

Zbardhen mesazhet, PD iu paguan autobusin studentëve të Elbasanit për të ardhur në Tiranë

Gazeta Tema - 07.12.2018

Protesta e studentëve mesa duket po merret në dorë nga Partia Demokratike, e cila ka vendosur të hapë thesin dhe të paguajë autobusë që të sjellin studentët nga qytetet e tjera, drejt Tiranës, ...

FOTO/ Studentet ironizojnë Ramën: Mbrëmë fjeta tek konvikti 3D i inxhinierisë

Gazeta Tema - 07.12.2018

Studentë të universiteteve publike me thirrjet “jo politikë” janë mbledhur sërish sot para Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar plotësimin e të gjithë kërkesave të tyre.

Njoftimi i studentëve: Nesër ka protestë edhe PD, askush të mos shkojë tek ata. S’kemi punë tek Kryeministria

Gazeta Tema - 07.12.2018

Studentët do të vijojnë edhe nesër protestën e tyre para Ministrisë së Arsimit. Por, ditën e nesërme me rastin e 8 dhjetorit, pritet që edhe PD të organizojë një protest.

Studentët sërish në rrugë, vijon protesta për plotësimin e 3 kërkesave të tjera

Java News - 07.12.2018

Pavarësisht shfuqizimit të VKM për tarifën e provimeve të mbartura, studentët nuk tërhiqen nga protestat e tyre deri në plotësimin e të gjitha kërkesave.

Studentët përplasen dhe përzënë Taulant Mukën, 4 kërkesat e tyre i gjashtëfishoi dhe i bëri 24: Jo politikë! Jo ...

Gazeta Tema - 07.12.2018

Ish-zevendes ministri i Arsimit qe u dorehoq pas dy javesh qe mbante ate post per arsye qe as ai vete nuk di ti thote, ka shkuar sot per te folur ne protesten e studenteve.

FOTOT/ Opozita “infiltrohet” në protestën e studentëve, kandidati për deputet dhe zyrtari i lartë vendor, para ...

Gazeta Tema - 07.12.2018

Studentët janë në të drejtën e tyre në protestën e organizuar para ministrisë së Arsimit, ku kanë marrë përgjigje pozitive për kërkesën e parë, ndërsa tashmë kërkojnë realizimin e tre kërkesave të ...

Rama ftesë studentëve: Kam dëshirë t’ju dëgjoj në një takim të hapur

Java News - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve që po mbahet para ministrisë së Arsimit. Kryeministri kërkoi dialog me studentët, ndërsa shtoi se protesta garantohet që prej 5 vitesh, pa ...

Kauza e çiltër e studentëve ka vetëm një mundësi të mbetet e tillë

Java News - 07.12.2018

Degradimi i vazhdueshëm i opozitës shqiptare ka bërë që protestat të mos merren seriozisht as nga qeveria as nga opinioni publik. Sigurisht që dy ditët e fundit e ndryshuan këtë perceptim mbi ...

Kryetari i të rinjve të LSI të Kavajës, ultimatum Ramës në emër të studentëve: Ke 3 ditë kohë…

Gazeta Tema - 07.12.2018

Sot ka vijuar dita e tretë e protestës së studentëve, të cilët janë mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit për të protestuar për kërkesat e tyre në lidhje me arsimin e lartë.

Rama reagon për protestën e studentëve: I gatshëm t’ju dëgjoj, ju pres në zyrë (VIDEO)

Durres Lajm - 07.12.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar këtë të premte lidhur me kërkesat e studentëve, të cilët tashmë kanë hyrë në ditën katërt të protestës. Në një reagim të publikuar në Facebook, Rama thotë se është i ...

Si u kthye një njoftim i thjeshtë tek Urbanistika në megaprotestë. Kush qëndron pas saj

Gazeta Tema - 07.12.2018

Shumëkush që pa përmasat që mori protesta studentore e një dite më parë, ka pyetur mbi motorët që i vënë ata në lëvizje. Shkëndijë për një megaprotestë si ajo e një dite më parë ka shërbyer njoftimi ...

VIDEO/ Rama: 18.8 milionë euro për godinat studentore, e para qeveri që mendoi për to pas viteve ’90!

Java News - 07.12.2018

Financimi prej 18.8 milionë eurosh nga qeveria gjermane për përmirësimin e kushteve të godinave studentore, është financimi i parë serioz i siguruar më parë nga ndonjë qeveri, për të përmirësuar ...

Ftesa e qeverisë për dialog është fitore për protestën studentore

Java News - 07.12.2018

Edi Rama nuk e ka zgjatur heshtjen ndaj protestave studentore. Dhe duket se ka thënë gjënë e drejtë: Ejani të flasim! 24 orë pasi ministrja e tij e arsimit ka njoftuar përmbushjen e pikës së parë të ...

Dy studentet sexy dhe hajduti “3D”

Gazeta Tema - 07.12.2018

Nga Andi Bushati Me inteligjencën, finesën dhe cinizmin rinor që po karakterizon një nga protestat më të bukura që po e nderon Shqipërinë prej tre ditësh, dy vajza që po marshonin mes mijra të ...

A po kthehet protesta e studentëve, lëvizje politike? Arlind Qorri: Situata mund të dalë jashtë kontrollit, dhe jo ...

Gazeta Tema - 07.12.2018

Protesta e studentëve nuk rrezikohet vetëm nga militantët e PD-së dhe LSI-së. Nëpërmjet kësaj proteste, një grup neo-marksist, me përfaqësuesin më të njohur pedagogun Arlind Qorri, thotë se në fakt ...

Për të fituar deri ne fund, studentët tani duhet të nisin dialogu

Java News - 07.12.2018

Nuk ka betejë në botë që të jetë përmbyllur ndonjëherë pa një tryezë negociatash. Pas vetëm katër ditë protestash, studentët tashmë kanë fituar respektin e opinionit publik, si edhe vëmendjen dhe ...

Ajo çfarë duhet të ndodhë pas protestave, është testi më i madh i Shqipërisë së sotme

Gazeta Tema - 07.12.2018

Nga Dalina Buzi Protesta e 6 Dhjetorit është shumë e rëndësishme, sepse ndezi tek këta studentë një dritë, një dritë që ata e kishin lexuar në librat e historisë, e kishin parë vetëm nëpër filma e në ...

Jari demoralizohet dhe nuk arrin të shkruajë mesazhin e radhës për demokratët

Gazeta Tema - 07.12.2018

Dita e tretë e protestës së studentëve u prit me entuziazëm të madh prej Jarit, por në mbyllje të saj atë e kapi një trishtim i madh. Megjithëse ata nuk pranuan të takoheshin me Kryeminstrin dhe me ...

“Bordellot universitare, leksioni studentor dhe disa kapsolla hipokrizie”

Gazeta Tema - 07.12.2018

Nga Andrea Danglli Sado që mundohen ta ndyjnë, protesta studentore deri tani rrjedh si sorum për arsimin e shtrirë për tokë, i cili ndër vite ofshamë pas ofshame, u mëshirua, nënvlerësua dhe ...

Nuk kam asnjë detyrim që të zgjedh mes Ramës dhe Bashës

Java News - 07.12.2018

Nga Astrit Patozi/ (Në vend të një replike miqësore me Agron Gjekmarkajn) I dashur Agron, Po lexoj tek “Panorama on line” një opinion tëndin të shprehur mbrëmë në “Real Story”, që paska lidhje me ...

Studentët janë të zemëruar, jo të varfër

Gazeta Tema - 07.12.2018

Nga Ilir Yzeiri Ka shumë mënyra për ta lexuar protestën e studentëve të universiteteve publike, por, ajo që bie në sy, është dinjiteti i shfaqur në këto manifestime, solidariteti dhe konkretësia.

Studentët duhet të artikulohen politikisht

Gazeta Tema - 07.12.2018

Mero Baze Shikoj me dhjetra njerëz që nxitojnë të këshillojnë studentët të qëndrojnë larg politikës. Shikoj pankata që tregojnë drejtimin nga duhet të ecin nesër, të mos përballen me PD,që është në ...

Kërkesat e studentëve, Rama publikon videon: Meqë po diskutohen, ja provat…

LajmiFundit - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama, në një postim të bërë në rrjetet sociale pak më herët ka tregua se qeveria ka ka nisur një investim masiv (18.8mln€ Faza 1) në bashkëpunim me qeverinë gjermane, për të ...

Protesta e studentëve, Patozi: Embrion për lëvizje të fortë politike

LajmiFundit - 06.12.2018

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi iu është bashkuar reagimeve për protestën e studentëve, ndërsa pohoi se kjo çështje duhet të jetë përtej tarifës së studimit.

Studentët kanë katër kërkesa për ministren: Keni afat deri në orën 16:00 (LETRA)

SOT - 06.12.2018

Studentët i kanë drejtuar sot 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit, që sipas tyre duhet të plotësohen deri sot në orën 16:00 pasdite. Në letrën e përgatitur nga Këshillat Studentorë të Universiteteve ...

Rama publikon videon, u përgjigjet thirrjeve të studentëve: Ja provat!

SOT - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama, në një postim të bërë në rrjetet sociale pak më herët ka treguar projektin e një investimi që po ndërmerret me qeverinë gjermane, për kushtet e konvikteve.

Studentët paralizojnë Tiranën e i vendosin limit Ramës: Deri në orën 16:00 ke kohë!

LajmiFundit - 06.12.2018

Ndërkohë që Tiranë po paralizohet nga studentët të cilët kanë dalë në protestë, këshillat studentorë i kanë drejtuar një shkresë zyrtare Ministrisë së Arsimit.

Studentët e Durrësit revoltohen dhe përzënë deputeten e Bashës: I dalim Zot vetes

SOT - 06.12.2018

Anetare te FRPD dega Durres jane angazhuar intensivisht per te menaxhuar protesten e studenteve te universitetit “A.Moisiu”, duke futur mes tyre njerez qe as kane lidhje me universitetin.

Shfuqizimi i pikës 4 të VKM, Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi' bën njoftimin e papritur

SOT - 06.12.2018

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’, deklaroi përmes një deklarate se i konsideron të arritura objektivat e protestës së tyre nisur nga vendimi i qeverisë për të hequr pagesën për ...

Studentët kërkojnë kushte më të mira në konvikte, Rama: Qeveria ka nisur investim masiv

Top Channel - 06.12.2018

Kryeministri Edi Rama tregoi në Facebook se qeveria ka nisur investim masiv “për të ndryshuar rrënjësisht situatën e trashëguar të konvikteve”. “Meqë po diskutohen këto ditë edhe kushtet e godinave ...

Studentët mobilizohen edhe në Korçë: Kundër tarifave të vendosura nga Rama

LajmiFundit - 06.12.2018

Pas vendimit të ministrisë së Shëndetësisë për rritje të disa tarifave në Universitetet publike, studentët janë ngritur në protestë. Sot është dita e tretë e protestës dhe kësaj protestë mësohet se u ...

Tirana përmbytet nga protesta e të rinjve

Lajmi.net - 06.12.2018

E enjtja shënon ditën e dytë për studentët në kryeqytetin e Shqipërisë. Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt ...

“Ne nuk jemi bankomat”/ Studentët në Tiranë, Elbasan, Durrës dhe Korçë në protestë, bllokohet mësimi në Universitete

SOT - 06.12.2018

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Studentët kanë bojkotuar mësimin, ndërsa marshimi ...

Shpërthen dhe në Korçë/ Rebelohen studentët: Kundër provimeve me konçesion

SOT - 06.12.2018

Protesta e studentëve vijon edhe në qytetin juglindor të Korçës, të cilët kërkojnë përgjysmimin e tarifave të shkollimit. Përmes një marshimi, ata janë nisur drejt qendrës së qytetit duke kërkuar me ...

Protesta masive e studentëve, zv.ministri thumbon keq Bashën

SOT - 06.12.2018

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka komentuar protestën e studenteve dhe i dhënë asaj një sfond politik.Koçi në një status në Facebook është shprehur se Partia Demokratike me këto protesta, ...

Përshkallëzohet protesta/ Studentët marshojnë drejt MASR dhe përcaktojnë afatet : Keni kohë deri në....

SOT - 06.12.2018

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar tek Politekniku dhe kanë ...

Ky është universiteti i vetëm në Shqipëri që ka bojkotuar protestën e studentëve

LajmiFundit - 06.12.2018

Ndërkohë që në të gjithë Shqipërinë studentët gjenden në protestë, vetëm një universitet ka vazhduar normalisht mësimin. Mësohet se vetëm në Universitetin e Gjirokastrës mësimi vijon normalisht.

( Foto) Studentët mbulojnë Ministrinë/ Zbarkojnë në Tiranë nga e gjithë Shqipëria, ja çfarë pritet

SOT - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita ...

Studentët festojnë përpara Ministrisë tërheqjen e parë të Lindita Nikollës, por ato nuk tërhiqen nga protesta, ja ...

SOT - 06.12.2018

Me duartrokitje dhe brohoritje është pritur nga studentët tërheqja e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, sa i përket tarifës për ri-provimet. Kanë mjaftuar dytë ditë protestë e të rinjve, që ...

Nuk iu bashkuan protestës, studentët e Vlorës bëjnë veprimin e papritur

SOT - 06.12.2018

Në Universitetin “Ismail Qemali” të Vlorës nuk ka pasur një protestë të programuar, megjithatë studentët kanë pranuar se kërkojnë të drejtat e tyre. Edhe pse ka pasur një informacion mbi zhvillimin e ...

Foto/ Veprimi i studentëve për tu marrë shembull, shihni sjelljen e tyre kur kalon ambulanca

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë ditën e sotme janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit për të kërkuar të drejtat e tyre. Por pavarësisht numrit të madh të protestuesve, protesta e studentëve përpara Ministrisë së ...

Studentët s’ndalen, paralajmërojnë për ditën e nesërme se çfarë do të ndodhë dhe ku do zhvendosen

SOT - 06.12.2018

Në një kohë kur ministrja e Arsimit Lindita Nikolla iu plotësoi atyre një prej pikave, shfuqizim të VKM për tarifat për provimet e mbartura, studentët protestues nuk e kanë pritur mirë këtë vendim.

Shkon në 10 numri i kërkesave të studentëve, ja cilat janë ato

LajmiFundit - 06.12.2018

Ndërkohë që studentët protestojnë prej dy ditësh para para Ministrisë së Arsimit dhe kanë rreshtuar 4 kërkesat e tyre, kësaj proteste i është bashkuar edhe “Student Economic Forum”, nga Universiteti ...

500 mijë lekë kosto vjetore për një student nga rrethet në Tiranë

LajmiFundit - 06.12.2018

Lëvizja për Universitetin ka kryer një studim në lidhje me kostot studentore të të rinjve nga rrethet që zgjedhin fakultetet në Tiranë si një mundësi më e mirë studimi.

Studentët katër kushte Qeverisë

Ina - 06.12.2018

Këshillat Studentore të Universiteteve Publike do i drejtohen nesër me një kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, ku do paraqesin 4 kushtet e tyre.

Si në vitet ’90, studentët e Korçës çohen në protestë kundër vendimeve të qeverisë (FOTO)

LajmiFundit - 06.12.2018

Ditën e sotme edhe studentët e Fan Nolit në Korçë janë ngritur në protestë, pas asaj të nisur në Tiranë. Studentët me parrulla në duar që të kujtojnë vitet ’90, paralajmërojnë se nuk do të heqin dorë ...

Dhjetori i dytë! Studentët nisin protestë masive në Tiranë

LajmiFundit - 06.12.2018

Ka nisur me furi protesta e studentëve në Tiranë. Sic mund t’a shihni edhe në video, pjesmarrja duket masive nga studentët e universiteteve publike në Tiranë.

Protesta sa vjen e bëhet më masive, studentët e Elbasanit mbërrijnë në Tiranë

LajmiFundit - 06.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë sa vjen e bëhet më e madhe. Vetëm pak minuta më para raportohet se studentët e infermerisë në Elbasan u janë bashkuar studentëve protesues në Tiranë.

Thirrja e fortë e studentëve: Të qërohen prej këtej të gjitha partitë politike!

LajmiFundit - 06.12.2018

“Të qërrohen prej këtej të gjitha partitë politike!” Kështu janë shprehur studentët të cilët po organizojnë një ndër protestat më masive të organizuar ndonjëher në Shqipëri.

Tarifat e provimeve të bartura, studentët protestojnë edhe në Korçë

Top Channel - 06.12.2018

Protesta studentore është shtrirë këtë të enjte edhe në qytetin e Korçës. Studentë të Universitetit “Fan Noli” të qytetit juglindor kanë lënë sot orët e mësimit për të protestuar kundër pagesave për ...

Kush është universiteti i vetëm në Shqipëri që ka bojkotuar protestën?

SOT - 06.12.2018

Studentët në të gjithë Shqipërinë ndodhen në ditën e dytë të mobilizimit për të kërkuar uljen e tarifave. Në Tiranë, Durrës, Shkodër, Elbasan dhe Korçë studentët kanë bojkotuar mësimin dhe kanë nisur ...

Pritet protestë e madhe! Studentët nga e gjithë Shqipëria marshojnë drejt Tiranës

LajmiFundit - 06.12.2018

Ora nuk ka arritur ende 11:00 ndërkohë Tirana është mbushur me studentë të revoluar që kërkojnë të drejtat e tyre. Në këto monente raportohet se mijëra studentë vërshojnë drejt Tiranë në protestë ...

Foto/ Studentët e Mjekësisë po protestojnë ndryshe nga tjerët, ja çfarë kanë bërë në shenjë revolte

SOT - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Mjekësisë janë bërë sërish sot pjesë e protestës masive para godinës së Ministrisë së Arsimit. Ndryshe nga studentët e tjerë, ata sot bien në sy për shkak se në shenjë ...

Pamje me dron, shihni uraganin që krijuan studentët sot në Tiranë (VIDEO)

LajmiFundit - 06.12.2018

Në këto momente studentët e Shqipërisë po organizojnë një ndër protestat më masive të organizuar prej vitesh. Mësohet se mijëra studentë janë mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit dhe kërkojnë uljen ...

Studentët në protestë, hedhin letra higjenike në drejtim të Ministrisë së Arsimit

LajmiFundit - 06.12.2018

Vazhdon protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit në Tiranë. Mijëra studentë nga universitetet në Tiranë dhë nga rrethet janë mbledhur para Ministrisë duke kërkuar të drejtat e tyre.

Protesta e studentëve për tarifat e larta, jepet dorëheqja e parë

SOT - 06.12.2018

Edhe studentët e universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër janë ngritur sot në protestë kundër tarifave të shkollimit. Ndërkohë nga këshilli studentor i Universitetit kanë nisur dorëheqjet.

Mijëra studentë në protestë, Rama blindon me policë Ministrinë e Arsimit

LajmiFundit - 06.12.2018

Mijëra studentë nga e gjithë Shqipëria ditën e sotme po marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit për të kërkuar të drejtat. Por ministria e Arsimit më në krye Nikollën ka marrë masa që në orët e para të ...

Protesta masive e studentëve, deputeti i PD tregon ku ndodhet Rama

SOT - 06.12.2018

Protesta masive të studentëve kundër tarifave të larta në Tiranë, Elbasan, Korçë e Durrës.Studentët kanë bllokuar rrugët kryesore të qytetit dhe kërkojnë daljen nga zyra të ministres së Arsimit ...

“1990 është kthyer”, studentët ndezin Korçën: Na shkatërruat! (FOTO)

SOT - 06.12.2018

Studentët e Universitetit “Fan Noli” në Korçë i janë bashkuar qëndresës disa ditore të studentëve në Tiranë. Asnjë prej tyre nuk ka pranuar që të hyjë sot në mësim, ndërsa paralajmërojnë se do të ...

Protestës së studentëve ju bashkuan edhe gjimnazistët e Tiranës

LajmiFundit - 06.12.2018

Protestës së madhe të studentëve në kryeaytete i janë bashkuar edhe nxënes të shkollave të mesme. Nxënësit e shkolles Qemal Stafa iu bashkuan protestes së studenteve ndërkohë që nga burime mësohet se ...

Punë gjatë verës në SHBA, Ambasada Amerikane jep njoftimin e rëndësishëm, ja si mund të përfitoni

SOT - 06.12.2018

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë studentët të cilët dëshirojnë të kalojnë verën duke punuar dhe udhëtuar në SHBA. Ambasada prezanton një program shkëmbimi kulturor ...

Studentët sërish në protestë, ja ku do të mblidhen dhe çfarë pritet të ndodhë sot

SOT - 06.12.2018

Studentët do të vërshojnë sërish sot në Tiranë, në kuadër të protestës së tyre, ku kërkojnë: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës.

Studentët në protestë masive, blindohet me policë Ministria e Arsimit (FOTO)

SOT - 06.12.2018

Ndërsa mijëra studentë janë bashkuar sot dhe po marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit, kjo e fundit ka marrë masa të shtuara, duke u rrethuar me kordonë policie.

Mesazhet e studentëve për Ramën: Injorantë, arragontë, ne nuk jemi bankomatë!

LajmiFundit - 06.12.2018

Ka nisur me furi protesta e studentëve në Tiranë. Sic mund t’a shihni edhe në video, pjesmarrja duket masive nga studentët e universiteteve publike në Tiranë.

Protesta e studentëve/ Qeveria shfuqizon pikën 4

SOT - 06.12.2018

Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e VKM pas protestës së studentëve. Këshillit i Ministrave ka shfuqizuar pak momente më parë pikën 4, e cila nënkupton heqjen e tarifës për provimet e mbartura të ...

“Partitë politike të qërohen prej këtej”, studentët tregojnë ndërhyrjet që po iu bëhen

SOT - 06.12.2018

Disa prej studentëve që kanë marrë megafonin në protestën përpara Ministrisë së Arsimit kanë ngritur shqetësimin për tentativat që po bëhen nga grupe të caktuara politike dhe jo-politike, për të ...

"Dhjetori i dytë po afron për Shqipërinë", studentët ultimatum qeverisë

SOT - 06.12.2018

Studenetët të cilët po zhvillojnë një protestë masive i kanë vendosur një ultimatum qeverisë që të japë një përgjigje deri sot në orën 4 pasdite, në të kundër protestat do të përshkallëzohen në ...

Tërheqja e qeverisë, studentët festojnë përpara Ministrisë me brohoritje

LajmiFundit - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla është dorëhequr pagesa e ri-provimeve. Kjo tërheqje është pritur me duartrokitje dhe brohoritje nga studentët. Por kjo është vetëm një nga katër kërkesat që është ...

Studentët e Vlorës protestojnë “në heshtje”

Top Channel - 06.12.2018

Në Universitetin “Ismail Qemali” të Vlorës nuk ka pasur një protestë të programuar, megjithatë studentët kanë pranuar se kërkojnë të drejtat e tyre. Edhe pse ka pasur një informacion mbi zhvillimin e ...

Studentët shembulli më i mirë, shihni sjelljen e tyre kur kalon ambulanca

LajmiFundit - 06.12.2018

Mijëra studente ditën e sotme janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit për të kërkuar të drejtat e tyre. Por pavarësisht numrin të madh të protestuesve, protesta e studentëve përpara Ministrisë së ...

U bashkohet studentëve protestues, çfarë e la me ‘gojë hapur’ Blendi Fevziun?

SOT - 06.12.2018

Gazetari Blendi Fevziu i është bashkuar protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit. Ai ka dëgjuar ankesat e studentëve , të cilët i tregojnë me dokumente se vetëm për një regjistrim ata ...

Arsim publik falas’, studentët të bashkuar: Nuk tërhiqemi

LajmiFundit - 06.12.2018

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht se ministrja Lindita Nikolla u shpreh se do të shfuqizohet VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata tani kërkojnë arsim publik falas.

Protesta për tarifat e larta/ Taulant Muka i kërkon studentëve ti shtojnë edhe këtë kërkesë listës për ministrinë

SOT - 06.12.2018

Ish ministri i Arsimit, Taulant Muka i cili qëndroi vetëm vetëm dy javë në këtë post ka reaguar për protestën që po bëjnë studentët për uljen e tarifës së shkollimit dhe heqjen e pagesës së krediteve ...

Akuzë e rëndë: Rama ka dhënë urdhër të mos transmetohet protesta e studentëve

LajmiFundit - 06.12.2018

Deputeti demokrat Luçiano Boçi, u ka bërë thirrje mediave sot, që të mos e censurojnë protestën e fuqishme të studentëve në të gjithë Shqipërinë. Sipas tij këtë urdhër e ka dhënë kryeministri Edi ...

Nuk kishte ndodhur ndonjëherë në Shqipëri / Pas protestës, ja gjesti i veçantë i studentëve

SOT - 06.12.2018

Protesta e studentëve është mbyllur për ditën e sotme, e cila do të përshkallëzohet në ditët në vazhdim dhe do të vazhdojë sërish nesër. Pas protestës këmbëngulëse dhe pa ngjyra politike, studentët ...

Skandal në Shkodër: Studentët kërcënohen të mos protestojnë

LajmiFundit - 06.12.2018

Mijëra studentë në të gjithë Shqipërinë sot kanë nisur protestat për të kërkuar të drejtat e tyre. Protesta po zhvillohen në Tiranë, Durrës, Shkodër, Kamëz e Shkodër.

Studentët në protestë masive i kthejnë mendjen Taulant Mukës, ja lëvizja e papritur e tij

SOT - 06.12.2018

Protesta masive sot në Tiranë është komentuar pozitivisht, si një shenjë revolte ndaj shkeljes së të drejtave të tyre.Ndonëse një javë më parë deklaroi se u largua nga Shqipëria, pasi dha dorëheqjen ...

Pedagogu i Tiranës përballet me situatën e pazakontë: Është pamja më emocionuese, ja çfarë u thashë studentëve (FOTO)

SOT - 06.12.2018

Profesori i Historisë Romeo Hanxhari sot ka përjetuar emocione të mëdha kur ka shkuar në auditor, por e ka gjetur sallën e boshatisur. Studentët nuk janë aty.

Tarifat e arsimit, protesta studentore “merr zgjerim”

Top Channel - 06.12.2018

Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë.

Protesta e studentëve / Shikoni çfarë shkruajnë mediat e huaja

SOT - 06.12.2018

Mijëra studentë të universiteteve shtetërore u ngritën sot në protestë para Ministrisë së Arsimit, protestë kjo që u përshkallëzua edhe nga studentët e Durrësit, Korçës, Elbasanit e Shkodrës.

"Po vazhduat me injorancë ua bëjmë më keq se në Francë", studentët thirrje ministres të plotësojë kërkesat e ...

SOT - 06.12.2018

Një protestë masive është duke u zhvilluar sot në Tiranë. Janë studentët ata që janë ngritur kundër taksave të larta. Si rrallëhere janë bërë bashkë me mijëra studentë nga të gjitha universitetet e ...

Dha dorëheqjen nga Këshilli Studentor, flet anëtarja dhe tregon kush e detyroi të ndërmerrte këtë vendim

SOT - 06.12.2018

Në Universitetin e Shkodrës studentët kanë filluar të japin dorëheqjet e para. Melisa Braci, anëtare e Këshillit studentor prej studenteve të Fakultetit të Drejtësisë është dorëhequr si shenjë ...

Studentët rikthyen ’90 në Tiranë, reagon për herë të parë Ilir Meta

LajmiFundit - 06.12.2018

Ndërkohë që Tirana është pushtuar nga studentët, Presidenti i vendit Ilir Meta ka reaguar për herë të parë. “Duhen bërë me shumë përpjekje për një arsim dhe edukim sa më cilësor, që garanton shanse ...

Vazhdon protesta/ Studentët nesër mblidhen para kryeministrisë

LajmiFundit - 06.12.2018

Nuk pranojnë plotësim gjysmak të kërkesave. Studentët janë shprehur se kërkojnë arsim publik falas, ndërsa nuk do ti ndalojnë protestar. Ata janë shprehur nesërm do të vijojnë sërish me protestën, ...

Tiranë, dita e dytë e protestave studentore, qeveria tërhiqet përballë presionit

Alsat - 06.12.2018

Studentët në Shqipëri nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të vendimit për taksën e provimeve të mbartura. Me thirrjet “arsim publik falas”, “ne nuk dorëzohemi”, “ne nuk jemi ...

"Kur e pa çfarë shkruajta, ma tha ik se i ke falas", gazetari rrëfen ndodhinë brenda kancelarisë para se ti ...

SOT - 06.12.2018

Gazetari i ‘News 24’, Edvin Parruca i është bashkuar sot protestës së studentëve përpara Ministrisë së Arsimit. Ai tregon një ngjarje interesante që i ka ndodhur kur hyri brenda një kancelarie për të ...

Nuk ka mbaruar, studentët: Nesër do jemi mbi 20 mijë në shesh, axhenda e protestës

LajmiFundit - 06.12.2018

Studentët shqiptare nga te gjitha universitetet njoftojne se do të dalin sërish në protestë nesër në përpjekje për të fituar edhe tri kërkesat e tjera që ata kanë ndaj qeverisë.

FOTO/ Publikohet axhenda e protestës së studentëve nesër

SOT - 06.12.2018

Studentët fituan betejën e parë ditën e sotme, atë me Ministrinë e Arsimit, ndërsa nesër do t’i drejtohen kryeministrisë për përmbushjen e të gjitha kërkesave të tyre.

Protesta/ Deputetja e PS-së: Është lajm i mirë që studentët dolën sot. Ja kush është përgjegjës

SOT - 06.12.2018

Deputetja e Partisë Socialiste Elisa Spiropali ka komentuar protestën e studentëve ditën e sotme para Ministrisë së Arsimit. Spiropali pranoi hapur se kërkesa e studentëve ishte e arsyeshme, por ...

Nikolla mblodhi me urgjencë rektorët dhe dekanët, habit ministrja: Ja kërkesa e studentëve që e miratoj me dy duart

SOT - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët.

“Le të klithin si bushtra”, deputeti shpërthen ndaj analistëve dhe del në krahë të studentëve: Shërbëtorë dhe lëpirës

SOT - 06.12.2018

Deputeti i PD, Edi Paloka ka komentuar analizën që sipas tij i është bërë protestës së studentëve në media. Demokrati i quan analistët shërbëtorë dhe lëpirës të kryeministrit Rama.

Ministrja Nikolla flet për protestën: Ja pse u hoq neni 4

LajmiFundit - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ka folur mbrëmjen e sotme për protestën e studentëve para zyrës së saj. Ajo tha se ka tentuar të bashkëbisedojë me studentët në çdolloj auditori, por sipas saj, ...

Shkollimi, 500 mijë lekë; Kosto vjetore për një student nga rrethet në Tiranë

Top Channel - 06.12.2018

Lëvizja për Universitetin ka kryer një studim në lidhje me kostot studentore të të rinjve nga rrethet që zgjedhin fakultetet në Tiranë si një mundësi më e mirë studimi.

Topalli ‘godet’ Bashën, zbulon debatin me dyer të mbyllura para 3 vitesh

SOT - 06.12.2018

Dita e sotme ka qenë ‘e ndezur’ me ragimet si nga politika shqiptare, opinionistë, gazetarë, pedagogë, apo studentë. Ish-kryetarja e kuvendit, Jozefina Topalli, kujton një debat me dyer të mbyllra që ...

Ish-nënkryetari i PD tregon realitetin e hidhur se çfarë i pret studentët: Uroj që të shkundin vendin...

SOT - 06.12.2018

Ish-demokrati Astrit Patozi ka reaguar pas protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit, të cilët bënë Ministrinë që të tërhiqeshin nga vendimi.

Blendi Fevziu e zbulon: Përse protestojnë studentët?

LajmiFundit - 06.12.2018

48 orët e fundit, Shqipëria është përfshirë nga një valë protestash studentore, që nuk ishin parë prej vitesh. Jo aq për numrin e madh të pjesëmarrësve, por për faktin që studentët janë jashtë ...

Lëvizja studentore, Presidenti Meta: Institucionet të reagojnë

Mapo - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka reaguar pas protestës së studentëve që janë ngritur kundër tarifave të vendosura për arsimimin e tyre dhe për provimet mbetëse.

Presidenti Meta kërkon një zgjidhje të shpejtë për protestën e studentëve

Telegrafi - 06.12.2018

Për protestën e studentëve, tashmë të shtrirë në tre qytete, ka reaguar edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, duke deklaruar përmes një njoftimi se po i ndjek me vëmendje ato.

Zgjerohen protestat studentore në Shqipëri

Koha.net - 06.12.2018

Protesta studentore në Shqipëri ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë.

Presidenti Ilir Meta në krah të studentëve: Të adresohen shqetësimet

Botasot - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta po ndjek me vëmendje protestat e studentëve të universiteteve në disa qytete të vendit. "Duke vlerësuar situatën e krijuar, Presidenti Meta u bën thirrje ...

Tentativë për negociata, Nikolla: Ja kërkesa që miratoj me dy duart

Telegrafi - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla ka njoftuar se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët.

Nuk mund të jetë çështje tarifash…

Mapo - 06.12.2018

Nga Astrit Patozi Ka një vërshim të madh solidariteti me protestën e studentëve këto ditë kudo në Shqipëri dhe ky nuk është lajm i keq. Përmes studentëve të revoltuar shumica e shqiptarëve që i ...

Protesta, nis marshimi i studentëve drejt Ministrisë së Arsimit: Ne nuk jemi bankomat!

Botasot - 06.12.2018

Ka nisur në Tiranë, marshimi i studentëve nga i gjithë vendi, drejt Ministrisë së Arsimit, për të protestuar ndaj tarifave të larta të universiteteve dhe përmirësimit të kushteve të jetesës.

“E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, studentët rrethojnë Ministrinë e Arsimit

Botasot - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita ...

Studentët “shkundin” qeverinë, Nikolla sërish në konferencë për shtyp

Botasot - 06.12.2018

Në daljen e dytë për mediat brenda një ore ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e ...

Tarifat e provimeve të bartura, studentët protestojnë edhe në Korçë

Botasot - 06.12.2018

Protesta studentore është shtrirë këtë të enjte edhe në qytetin e Korçës. Studentë të Universitetit “Fan Noli” të qytetit juglindor kanë lënë sot orët e mësimit për të protestuar kundër pagesave për ...

Muka: Politikanët nuk kanë diploma, ndërsa studentët i quajnë ngelësa

Botasot - 06.12.2018

Ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka ka inkuarajuar studentët të cilët prej tre ditësh kanë dalë në protesta. Referuar deklaratave të Ramës, i cili i quajti studentët ngelës, Muka i sugjeron ...

Tarifat e arsimit, protesta studentore “merr zgjerim”

Botasot - 06.12.2018

Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë.

Meta për protestat: Kujdesi ndaj shqetësimeve dhe aspiratave të studentëve duhet të jetë prioritet i të gjithëve

RTSH - 06.12.2018

Presidenti Ilir Meta i cili duket se po ndjek me vëmendje protestat e studentëve të universiteteve në disa qytete të vendit, u ka bërë thirrje autoriteteve dhe institucioneve pergjegjëse të dëshmojnë ...

Mijëra studentë protestojnë, gjesti që bëjnë të rinjtë kur ndodhen para kryeministrisë

Gazeta Express - 06.12.2018

Mijëra studentë nga Tirana, Elbasani, Korça e Shkodra kanë dalë këtë të enjte në protestë kundër qeverisë ...

“Ne nuk jemi bankomat!” Tirana përmbytet nga protesta e të rinjve

Gazeta Express - 06.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë ka arritur kulmin e saj, mijëra të rinj kanë mbushur të gjithë rrugën e Kavajës në numra që as partitë politike nuk arrijnë dot kurrë t’i ...

Rama flet për luksin në anën tjetër të qytetit, në protestën e studentëve hidhen letra higjenike

Gazeta Express - 06.12.2018

Afati i studentëve është deri në orën 16:00 të drekës, në të kundërt protestat do të përshkallëzohen, por deri ku mundë të arrijë një demonstratë kaq e madhe e qytetarëve të ...

Pas Tiranës dhe Durrësit edhe studentët e Korçës nisin protestat

Botasot - 06.12.2018

Studentët e Universitetit Fan Noli ne Korçë kanë dalë sot në protestë. Në vijim të protestës së Tiranës kanë nisur protestat edhe ne Univeristet të tjera të vendit.

Teksa “vlojnë” protestat, ambasada e SHBA-ve ka një thirrje për studentët shqiptarë!

Gazeta Express - 06.12.2018

Ambasada e SHBA-ve në Shqipëri ka një thirrje për të gjithë studentët ...

Protesta e studentëve, reagon Presidenti Meta: Qeveria të dëgjojë të rinjtë

Gazeta Express - 06.12.2018

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve të Tiranës dhe shumë universiteteve të tjera në vend, marshim i cili zhvillohet për dy ditë rresht në kuadër të ...

Protesta, studentët dorëzojnë bluzat e bardha

Botasot - 06.12.2018

Protestës para Ministrisë së Arsimit i janë bashkuar dhe studentët e Universitetit të Mjekësisë dhe të Infermierisë. Ata kanë vendosur në kangjellat e godinës së ministrisë bluzat e bardha.

FOTO-REPORTAZH: ‘Nuk jemi të varfër, jemi të vjedhur’, zgjerohet protesta

Mapo - 06.12.2018

Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë.

Protestë masive në Tiranë: Studentët me thirrje si 3 dekada më parë

Mapo - 06.12.2018

Edhe sot studentët kanë dalë në protestë, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre. Por ndryshe nga dita e djeshme, protesta është përhapur edhe në Universitetin e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit.

Protesta e studentëve shtrihet nga Tirana në qytete të tjera

RTSH - 06.12.2018

Protesta e studentëve të Universitetit të Tiranës duket se është përqafuar edhe nga studentet e universiteteve të tjera në vend. Studentët në universitetet e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit po ...

Video: Studentët mbushin rrugët, Zëri i Amerikës e jep protestën në livestream

Mapo - 06.12.2018

Në ditën e dytë të protestës së tyre, Studentët e Universiteteve Publike protestojnë kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Pas bashkimit të studenteve nga të gjithë fakultetet dhe ...

“E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, studentët rrethojnë Ministrinë e Arsimit

Mapo - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita ...

Rama provokon protestën, fut ambulancën mes tyre

Botasot - 06.12.2018

Mijëra studentë janë duke protestuar prej disa orësh tek ministria e Arsimit. Ata kanë bërë 4 kërkesa të panegociueshme që kërkojnë tu plotësohen deri në orën 16:00.

Fevziu mes studentëve si në dhjetorin e ‘90: Respekt

Gazeta Express - 06.12.2018

Me mijëra dhe të palëkundur ishin studentët shqiptarë të cilët këtë të enjte protestuan për të disatën ditë radhazi kundër qeverisë dhe taksave të larta vjetore të vendosura ndaj tyre për të ndjekur ...

Kosto vjetore për një student nga rrethet në Tiranë...5 milionë lekë!!!

Gazeta Express - 06.12.2018

Lëvizja për Universitetin ka kryer një studim në lidhje me kostot studentore të të rinjve nga rrethet që zgjedhin fakultetet në Tiranë si një mundësi më e mirë ...

Studentët e Shkencave Politike vizituan Qeverinë e Kosovës dhe Komunën e Prishtinës

Telegrafi - 06.12.2018

Studentët e vitit të parë të Fakultetit Shkenca Politike kanë realizuar vizitë studimore në Qeverinë e Kosovës, në kuadër të lëndës “Politika e Qeverisjes Lokale”, me profesorin Besnik Tahiri.

Përçarje? Këshilli Studentor i Shkodrës tërhiqet nga protesta

Mapo - 06.12.2018

Vendimi i qeverisë për shfuqizimin e nenit 4 të VKM-së për tarifat e provimeve të mbartura, ka tërhequr nga protesta studentët e Shkodrës. Këshilli Studentor në Universitetin e Shkodrës “Luigj ...

Protesta nuk ndalet, nesër studentët para zyrës së Ramës

Botasot - 06.12.2018

Pas tërheqjes së qeverisë nga VKM-ja për tarifat e provimeve të mbartura, studentët e kanë përfunduar protestën për sot, por ata thonë se do të mblidhen sërish nesër për të vijuar rezistencën e tyre ...

Protestat e studentëve/ Rama: Ja prova që kemi investuar në arsim…

Mapo - 06.12.2018

Në një kohë kur vendi është pushtuar nga një ‘valë’ protestash të studentëve të universiteteve publike në vend, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke dhënë një ‘provë’ se si po punon qeveria e tij ...

Si dikur… gazetari i njohur bashkohet me studentët në protestë

Mapo - 06.12.2018

Protesta e studentëve shqiptarë ku sot vala e saj është shtrirë edhe në qytete të tjera të vendit ka ngrohur zemrat e kujtdo që deri dje i pikëlluar mendonte që në këtë vend nuk ka më shpresë.

PDIU në përkrahje të studentëve: “Dhjetori u kthye! Ky vend ka ende shpresë!”

RTSH - 06.12.2018

Protesta e studentëve në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit po ndiqet me vemendje edhe nga politika. Disa prej partive politike veç mbështetjes verbale kanë dalë edhe me deklarata për media.

Studentë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë në protestë

Koha.net - 06.12.2018

Protestë masive kanë zhvilluar studentët shqiptarë, përballë Ministrisë së Arsimit në Shqipëri, në ditën e dytë të bojkotimit të mësimit. Protesta kishte për qëllim anulimin e pikës 6 të vendimit të ...

Protestë e studentëve, Qeveria heq tarifën

VOA - 06.12.2018

Në Shqipëri ministrja e Arsimit Lindita Nikolla njoftoi sot se qeveria brenda ditës së sotme do të heqë dorë nga vendimi i mëparshëm i cili parashikonte tarifa shtesë për lëndët e prapambetura.

Protesta e studentëve, Marku: Po shprehin mllefin e shoqërisë…

Mapo - 06.12.2018

Shefi i Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë, Mark Marku ka bërë një analizë të protestës së studentëve ditën e sotme. I ftuar në studion e lajmeve në News24, Marku u ...

Studentët nuk janë jetimë!

Botasot - 06.12.2018

Sot në Universitetin “Aleksandër Moisiu” studentët organizuan një protestë. Shkova që t’i mbështes ata. Por nga 400 pedagogë, ishim aty 4 prej tyre! Akademikët u fshehen.

Reagon studentja: Ramës do t’i shkojmë te dera nëse nuk…

Mapo - 06.12.2018

Studentët do të vijojnë edhe nesër protestën e tyre kundër uljes së tarifave të studimit në universitetet publike, ndërsa kanë paralajmëruar se nesër do të marshojnë edhe drejt Kryeministrisë.

Shkon në 10 numri i kërkesave të studentëve, ja cilat janë ato

Mapo - 06.12.2018

Ndërkohë që studentët protestojnë prej dy ditësh para para Ministrisë së Arsimit dhe kanë rreshtuar 4 kërkesat e tyre, kësaj proteste i është bashkuar edhe “Student Economic Forum”, nga Universiteti ...

Lëvizja studentore, Presidenti Meta: Institucionet të reagojnë

Tetova Sot - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka reaguar pas protestës së studentëve që janë ngritur kundër tarifave të vendosura për arsimimin e tyre dhe për provimet mbetëse.

Revoltë në të gjithë Shqipërinë, studentët nisen në këmbë drejt Tiranës (VIDEO)

Tetova Sot - 06.12.2018

Mijëra studentë vërshojnë drejt Tiranë në protestë kundër tarifave të vendosura nga Ministria e Arsimit. Nga Universiteti Bujqësor, nga Durrësi, e nga rrethe të tjera, ata janë nisur për tu bashkuar ...

Protestat e studentëve, Rama: Ja prova që kemi investuar në arsim

Durres Lajm - 06.12.2018

Në një kohë kur vendi është pushtuar nga një ‘valë’ protestash të studentëve të universiteteve publike në vend, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke dhënë një ‘provë’ se si po punon qeveria e tij ...

Studentët në shesh, Patozi: Nuk mund të jetë çështje tarifash

Flaka - 06.12.2018

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Astrit Patozi ka reaguar mes shumë të të tjerësh për protestën e studentëve, ndërsa pohoi se kjo çështje duhet të jetë përtej tarifës së studimit.

VIDEO/ Studentët paralizojnë trafikun, bllokojnë rrugën Tiranë-Durrës

Java News - 06.12.2018

Studentët e Universitetit Bujqësor në Institut kanë dalë sot në protestë ashtu si pjesa më madhe e studentëve të Universiteteve Publike në vend. Ata kanë marshuar nga Universiteti Bujqësor drejt ...

Protesta e studentëve, reagon Meta: Të adresohen shqetësimet e tyre

Durres Lajm - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka reaguar pas protestës së studentëve që janë ngritur kundër tarifave të vendosura për arsimimin e tyre dhe për provimet mbetëse.

Protesta e studentëve, reagon Meta: Autoritetet të reagojnë, rinia është aseti ynë më i çmuar kombëtar

Gazeta Tema - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka reaguar pas protestës së studentëve që ata po zhvillojnw tek ministria e Arsimit kundër tarifave të vendosura për provimet mbetëse.

Kjo nuk mund të jetë çështje tarifash...

Durres Lajm - 06.12.2018

Ka një vërshim të madh solidariteti me protestën e studentëve këto ditë kudo në Shqipëri dhe ky nuk është lajm i keq. Përmes studentëve të revoltuar shumica e shqiptarëve që i mbështesin gjejnë të ...

VIDEO/ Rama: Ja prova që kemi investuar në arsim, si asnjë qeveri më parë

Java News - 06.12.2018

Lidhur me protesten e studentëve, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke dhënë një provë se si po punon qeveria e tij për arsimin. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Rama ka publikuar një video ku ...

Protesta/ Meta: Kërkesat e studentëve të zgjidhen me dialog dhe sipas ligjit!

Java News - 06.12.2018

Presidenti i Republikes, Ilir Meta ka reaguar pas protestës së studentëve që janë ngritur kundër tarifave. Në njoftimin e Presidencës thuhet se Kreu i Shtetit po ndjek me vëmendje protestat e ...

Nuk mund të jetë çështje tarifash…

Gazeta Tema - 06.12.2018

Nga Astrit Patozi Ka një vërshim të madh solidariteti me protestën e studentëve këto ditë kudo në Shqipëri dhe ky nuk është lajm i keq. Përmes studentëve të revoltuar shumica e shqiptarëve që i ...

FOTOT/ Studentët kapin ‘gafil’ deputeten e PD, e përzenë nga protesta bashkë me organizatoren dhe FRPD

Java News - 06.12.2018

Anetare te FRPD dega Durres jane angazhuar intensivisht per te menaxhuar protesten e studenteve te universitetit “A.Moisiu”, duke futur mes tyre njerez qe as kane lidhje me universitetin.

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’: Protesta mbyllet, i arriti qëllimet!

Gazeta Tema - 06.12.2018

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’, deklaroi përmes një një deklarate se i konsideron të arritura objektivat e protestës së tyre nisur nga vendimi i qeverisë për të hequr pagesën për ...

Studentët në Tiranë mbulojnë Ministrinë, nxjerrin kartonët e kuq (Video)

Tetova Sot - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita ...

Tirana kaloi sot një ditë normale

Gazeta Tema - 06.12.2018

Nga Skënder Minxhozi Mund të duket gjëja më paradoksale për “standartin” shqiptar të reagimit publik, të thuash se sot kryeqyteti i Shqipërisë kaloi një ditë krej normale.

Spiropali: Lajm i mirë që studentët janë një trup me vetëdije që organizohen

Java News - 06.12.2018

Deputetja e PS-ës, Elisa Spiropali ka komentuar protestën e studenteve, duke e cilëuar atë si një lajm të mirë.“Është një lajm i mirë që studentët janë një trup me vetëdije që organizohen”, u shpreh ...

VKM u zhbë, tani është radha e negociimit me universitetet

Gazeta Tema - 06.12.2018

Nga Flogert Muça Protesta e studentëve që u zhvillua dje dhe sot ishte një dëshmi demokracie dhe përgjegjshmërie si nga studentët dhe nga qeveria. Protesta ishte qytetare dhe kishte një kauzë ...

VIDEO/ Rama mesazh studentëve: Prova që kjo qeveri si asnjë tjetër më parë ka nisur një investim masiv

Gazeta Tema - 06.12.2018

Teksa studentët kanë protestuar për të kërkuar më shumë vëmendje nga qeveria, kryeministri Edi Rama u është përgjigjur me një video ku shfaqen punimet që po kryhen për ambjentet e reja të Qytetit ...

Protesta në Shkodër, fillojnë dorëheqjen nga këshilli studentor

Medial - 06.12.2018

SHKODËR Edhe studentët e universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër janë ngritur sot në protestë kundër tarifave të shkollimit. Ndërkohë nga këshilli studentor i Universitetit kanë nisur dorëheqjet.

Studentë, a jeni të interesuar të punoni në SHBA? Ja thirrja e ambasadës

Java News - 06.12.2018

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë studentët të cilët dëshirojnë të kalojnë verën duke punuar dhe udhëtuar në SHBA. Ambasada prezanton një program shkëmbimi kulturor ...

Profesori i historisë gjen sallën e studentëve bosh: Pamja më e bukur e oborrit që prej 27 vjetësh

Gazeta Tema - 06.12.2018

Profesori i Historisë Romeo Hanxhari e ka gjetur sallën e studentëve ku do të jepte mësim bosh, pasi studentët kishin dalë në protestë. “Auditoret bosh dhe oborri i Fakultetit që vlon nga zëri i ...

“E miratoj me të dyja duart”, Nikolla zbardh kërkesën për bashkëpunim me studentët

Java News - 06.12.2018

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët.

Nuk mund të jetë çështje tarifash…

Java News - 06.12.2018

Nga Astrit Patozi/ Ka një vërshim të madh solidariteti me protestën e studentëve këto ditë kudo në Shqipëri dhe ky nuk është lajm i keq. Përmes studentëve të revoltuar shumica e shqiptarëve që i ...

Përse protestojnë studentët?

Durres Lajm - 06.12.2018

48 orët e fundit, Shqipëria është përfshirë nga një valë protestash studentore, që nuk ishin parë prej vitesh. Jo aq për numrin e madh të pjesëmarrësve, por për faktin që studentët janë jashtë ...

VIDEO/ Studentët e Bujqësorit protestë profesorit në dritare: Hape derën sepse s’pushojmë, lëre mësimin bashkohu me ne!

Gazeta Tema - 06.12.2018

Studentët e Universitetit Bujqesor i janë bashkuar protestës për të kundërshtuar tarifat në Universitete. Një grup prej tyresh kanë hasur në rrezistencë një profesori i cili zhvillonte mësim.

VIDEO/ Pamje nga lart të protestës së studentëve para MAS

Java News - 06.12.2018

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta, kunder pageses për provimet e mbartura, dhe kushteve te ...

Protesta/ Edhe studentët e Korçës marshojnë në rrugët e qytetit

Java News - 06.12.2018

Protesta e studentëve vijon edhe në qytetin juglindor të Korçës, të cilët kërkojnë përgjysmimin e tarifave të shkollimit. Përmes një marshimi, ata janë nisur drejt qendrës së qytetit duke kërkuar me ...

FOTOT/ Tubime në disa qytete, studentët përzenë deputetët e opozitës me megafon: Protesta është e jona dhe jo e ...

Gazeta Tema - 06.12.2018

Studentët e Universiteteve Publike, në ditën e dytë të protestës së tyre vazhdojnë të protestojnë kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura.

“Rrëzoni këta komunista”, studentët dëbojnë përfaqësuesin e opozitës: Jo politike!

Java News - 06.12.2018

Studentët të cilët po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit nuk pranojnë që protesta e tyre të politizohet. Kur protestuesve i është afruar nje përfaqësues i opozites, ata nuk kanë pranuar që ai ...

Protesta e studentëve përhapet në Durrës, Korçë e Elbasan

Gazeta Tema - 06.12.2018

Edhe sot studentët kanë dalë në protestë, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre. Por ndryshe nga dita e djeshme, protesta është përhapur edhe në Universitetin e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit.

Protesta e studentëve, zv.ministri i Mbrojtjes “thumbon” Bashën: PD kujton se do bllokojë Reformën në Drejtësi

Gazeta Tema - 06.12.2018

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka komentuar protestën e studenteve, por duke i dhënë asaj një sfond politik. Koçi në një status në Facebook është shprehur se Partia Demokratike me këto ...

Deputetja e PD-së “rekruton” organizatoren e protestës në Durrës, por studentët e përzënë

Gazeta Tema - 06.12.2018

Anetare te FRPD dega Durres jane angazhuar intensivisht per te menaxhuar protesten e studenteve te universitetit “A.Moisiu”, duke futur mes tyre njerez qe as kane lidhje me universitetin.

E kritikuan se po ndoste politikisht protestën, deputeti i PD: Ma kërkuan studentët që t’i mbështes, nuk vij si ...

Gazeta Tema - 06.12.2018

Deputeti demokrat Luçiano Boçi i është pëgjigjur kritikëve që i kanë kërkuar t’i qëndrojë larg protestave të studentëve dhe të mos e ndoste politikisht.

FOTO: Edhe Blendi Fevziu i bashkohet protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit

Gazeta Tema - 06.12.2018

Edhe Blendi Fevziu i është bashkuar protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit. Gazetari ka dëgjuar ankesat e studentëve të cilët i tregojnë disa dokumente.

‘Refuzoj të jem e ardhmja, që nga sot unë jam e tashmja’

Java News - 06.12.2018

“Refuzoj të jem e ardhmja, që nga sot unë jam e tashmja”, kjo është një ndër thirrjet e studentëve të cilët kanë përshkallëzuar protestën e tyre duke bllokuar edhe rrugët e Tiranës Me thirrjet “ne ...

Studentët “leksion” protestave politike në Shqipëri, pastrojnë vetë mbetjet e tyre pas tubimit

Gazeta Tema - 06.12.2018

Teksa kemi parë shpesh herë që protestat politike në Shqipëri shkaktojnë kaos dhe lenë mbrapa ambjente të ndotura dhe shkatërruara, studentët që protestojnë para Ministrisë së Arsimit kanë kryer një ...

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’: Protesta mbyllet, i arriti qëllimet!

Java News - 06.12.2018

Këshilli Studentor i Universitetit ‘Luigj Gurakuqi’, deklaroi pak minuta më parë përmes një një deklarate se i konsideron të arritura objektivat e protestës së tyre nisur nga vendimi i qeverisë për ...

Studentët, PD dhe LSI i vijnë “rrotull” protestës (FOTO)

Java News - 06.12.2018

Sot Ministrja e Arsimit njoftoi dy vendime te rendesishme. E para, anullimin e vendimit te Keshillit te Ministrave per tarifen shtese per provimet e mbarura.

FOTOT/ ‘Bodyguard-i’ i Monikës, sekretar politik i LSI, sot në protestë i maskuar si ‘student’

Java News - 06.12.2018

Sot Ministrja e Arsimit njoftoi dy vendime te rendesishme. E para, anullimin e vendimit te Keshillit te Ministrave per tarifen shtese per provimet e mbarura.

Protesta, Mesila Doda: Nënat, baballarët, motrat, vëllezërit e të gjithë të afërmit, duhet t’i bashkohemi studentëve

Gazeta Tema - 06.12.2018

Ish deputetja e PDIU Mesila Doda ka reaguar pas protesës së sotme të zhvilluar nga studentët përpara ministrisë së Arsimit për uljes e tarifave të studimit.

Studentët e Universitetit Bujqësor Tiranë: Ndërpresim protestën, qëllimi u arrit!

Java News - 06.12.2018

Pas studentëve të Universitetit të Durrësit dhe atyre të Shkodrës, edhe studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës deklarojnë përfundimin e protestave dhe rikthimin në auditore.

Prapaskenat që nuk u panë nga protesta që opozita donte ta politizonte/ Basha çoi operatorin personal në protestë; ...

Gazeta Tema - 06.12.2018

Sot Ministria e Arsimit pranoi kerkesat e studenteve, duke i dhene fund edhe protestes qe zgjaste prej dy ditesh. Edhe pse shumica e studenteve protestues duartrokiten fitoren e arritur nga protesta ...

Nikolla: Protesta e studentëve reflektim, miratoj me të dyja duart kërkesat

Durres Lajm - 06.12.2018

Në daljen e saj të dytë për mediat brenda pak orëve, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se mbështet kërkesën e disa këshillave studentorë për të ngritur një grup të përbashkët pune për ...

Pas Shkodrës edhe Universiteti ‘Aleksandër Moisiu” në Durrës deklaron rifillimin e mësimit

Java News - 06.12.2018

Pas plotësimit të kërkesave të studentëve nga ana e qeverisë, studentët pritet që të fillojnë normalisht procesin mësimor. Një prje përfaqësuesve të grupit studentot të “Universitetit Aleksander ...

Fevziu mes studentëve si në dhjetorin e ‘90: Respekt

Tetova Sot - 06.12.2018

Me mijëra dhe të palëkundur ishin studentët shqiptarë të cilët këtë të enjte protestuan për të disatën ditë radhazi kundër qeverisë dhe taksave të larta vjetore të vendosura ndaj tyre për të ndjekur ...

Tirana kaloi sot një ditë normale

Java News - 06.12.2018

Nga Skënder Minxhozi/ Mund të duket gjëja më paradoksale për “standartin” shqiptar të reagimit publik, të thuash se sot kryeqyteti i Shqipërisë kaloi një ditë krej normale.

Protesta, Spiropali: Ministria e Arsimit u surprizua, lajm i mirë që studentët janë një trup me vetëdije që organizohen

Gazeta Tema - 06.12.2018

Deputetja e PS-ës, Elisa Spiropali e ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24, ka komentuar protestën e studenteve, duke e cilëuar atë si një lajm të mirë.

VKM u zhbë, tani është radha e negociimit me universitetet

Java News - 06.12.2018

Nga FLOGERT MUÇA/ Protesta e studentëve që u zhvillua dje dhe sot ishte një dëshmi demokracie dhe përgjegjshmërie si nga studentët dhe nga qeveria. Protesta ishte qytetare dhe kishte një kauzë ...

Jari u tregon demokratëve se fitorja e Lulit është vetëm një pardesy larg

Gazeta Tema - 06.12.2018

Jari sot në mëngjes u zgjua me një ndjenjë mes gëzimit dhe ankthit. Në kokë i ushtonin ende thirrjet e forta të protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit dhe fyerjet për Lindita Nikollën.

Zv.ministrja Shahini: Diskutimet me studentët do vijojnë deri në një zgjidhje përfundimtare

Flaka - 06.12.2018

Pas protestës masive të studentëve këtë të enjte, qeveria shfuqizoi nje vendim te saj të marrë në muajin maj, duke plotesuar kështu njerën prej katër kërkesave të studenteve që po protestojnë prej dy ...

Studentët blindojnë ministrinë e Arsimit: Protestë masive për të drejtat e tyre

LajmiFundit - 05.12.2018

Ditën e sotme studentët e Inxhinierisë së Ndërtimit së bashku me të Fakultetit të Shkencave të Natyrës dhe Politeknikut, kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga fakulteti në drejtim ...

Protesta kundër rritjes së tarifave, studentët qëllojnë me vezë Ministrinë e Arsimit në Shqipëri

Lajmi.net - 05.12.2018

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë që prej mëngjesit të kësaj të mërkure në protestë kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria.

“Të vetmit që mund të ‘shkërmoqin’ shpellarët”, ish-presidenti reagon pas protestës së studentëve

SOT - 05.12.2018

Ish-Presidenti Bujar Nishani shprehet se me protestën e sotme, studentët ndezën shpresën në vend. “Sot studentët kanë marrë përsipër misionin që koha ju a imponon ta marrin,” shprehet ish-kreu i ...

Tarifa për kreditet e provimeve të mbartura, studentët paralajmërojnë përshkallëzimin e protestës

LajmiFundit - 05.12.2018

Studentët e Politeknikut tashmë nuk janë të vetëm. Në ditën e dytë, protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit u janë bashkuar edhe studentë të ...

‘Nuk ikim’/ Studentët bllokojnë rrugën tek Ministria e Arsimit

SOT - 05.12.2018

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit.Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe ...

Tensionohet situata/ Studentët qëllojnë godinën e ministrisë me vezë, libra dhe lapsa: Turp, ne nuk ikim

SOT - 05.12.2018

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe ...

Ngjela: Disa politikanë shqiptarë kanë kthyer sytë nga Moska

Ina - 05.12.2018

Ngritja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor ka trembur politikanët shqiptarë. Kështu deklaroi për “Sot”, avokati Spartak Ngjela, i cili shtoi edhe se përfaqësuesit e ...

Studentët blindojnë ministrinë e Arsimit, përforcohet protesta, ja kush i bashkohet

SOT - 05.12.2018

Paralelisht me studentët e kryeqytetit, janë ngritur në protestë edhe ata të universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Po ashtu si studentët e Tiranës, ata kërkojnë heqjen e tarifës të vendosur ...

Studentët e “Ndërtimit”, protestë kundër rritjes së tarifave

Top Channel - 05.12.2018

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë këtë të mërkurë në protestë, kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria.

Studentët bllokojnë rrugët e Tiranës, reagon Taulant Muka dhe ka një thirrje për gjithë qytetarët

SOT - 05.12.2018

Ish-zv. ministri Taulant Muka ka shprehur mbështetjen e tij për studentët e Tiranës, të cilët sot e kanë zhvendosur protestën e tyre para godinës së Ministrisë së Arsimit.

Protesta studentore, të premten bashkohet edhe Universiteti i Elbasanit

Top Channel - 05.12.2018

Protestës së studentëve kryeqytetas, të nisur nga ambientet e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës, por që u mbështet edhe nga të tjerë nga Fakultetet e Shkencave të ...

Protesta e studentëve, Rama pyet taksapaguesit…

Top Channel - 05.12.2018

Ndërkohë që studentët e universiteteve në kryeqytet, nga Politekniku e deri tek ai i Tiranës, kanë braktisur mësimin ditën e sotme për të protestuar përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kundër ...

Mijëra vetë i bashkohen protestës, por studentët e kanë një thirrje të fortë për Filologjikun: Hajdeni bëjeni historinë ...

SOT - 05.12.2018

Përpara Ministrisë së Arsimit po protestojnë me mijëra studentë të Universitetit të Politeknikut dhe Universitetit të Mjekësisë, të cilët kanë paraqitur disa kërkesa që lidhen me uljen e tarifave dhe ...

Tjetër protestë në Tiranë, studentët bllokojnë rrugët për të drejtat e tyre

LajmiFundit - 05.12.2018

Ditën e sotme një tjetër protestë ka “pushtuar” Tiranën. Qindra të rinj kanë dalë në rrugë duke bojkotuar mësimin dhe kanë dalë në protestë duke iu bashkuar thirrjes së studentëve të Inxhinjerisë së ...

Rama u friksohet studentëve, dërgon në protesë policë të armatosur rëndë

LajmiFundit - 05.12.2018

Ditën e sotme qindra studentë kanë lënë mësimin duke iu drejtuar ministrisë së Arsimit me protestë për tarifat e shtuara me vendimin e fundit të kësaj ministrie.

Protesta masive e studentëve, gazetari i “Top Channel”: Mu mbush zemra!

SOT - 05.12.2018

Me mijëra studentë po protestojnë përballë Ministrisë së Arsimit kundër vendimit për rritjen e tarifave për provimet. Ata kanë nisur protestën e tyre prej disa ditësh, ndërsa sot janë vendosur më të ...

Spaho apel studentëve, tregon veprimin e radhës që duhet të ndërmarrin

SOT - 05.12.2018

Deputeti i PD Edmond Spaho bën thirrje për rezistencë. Demokrati fton studentët e universiteteve publike të bashkohen me protestuesit e Unazës së Re pasi sipas tij këto nuk janë probleme të ...

Pas revoltës në Tiranë edhe studentët e Elbasanit bojkotojnë mësimin e dalin në protesta

LajmiFundit - 05.12.2018

Ditën e sotme është bojkotuar mësimi edhe në universitetin e Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”. Kjo pas shembullit të studentëve të Universitetit të Tiranës të cilët kanë disa orë që protestojnë para ...

“Asnjë politikan nuk është i mirëpritur në protestën tonë”, studentët revoltohen keq tek Ministria e Arsimit

SOT - 05.12.2018

Ka filluar protesta e studentëve të universiteteve publike të Tiranës, të cilët janë vendosur para Ministrisë së Arsimit, ku kërkojnë ministren Lindita Nikolla që të bisedojë më ta.

Protesta kundër rritjes së tarifave, studentët qëllojnë me vezë Ministrinë e Arsimit (Video)

Top Channel - 05.12.2018

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë që prej mëngjesit të kësaj të mërkure në protestë kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria.

"What the fuck!", studentët i përgjigjen ministres Nikolla pas konferencës

SOT - 05.12.2018

Menjëherë pasi ministrja Nikolla u ktheu përgjigje studentëve dhe pasi kërkesat e tyre ia kaloi universiteteve, përjashtuar kërkesën për heqjen e pikës katër, për të cilën tha se ishte e hapur për ti ...

Qindra studentë mbulojnë rrugët e Tiranës, lëshohen vezë në drejtim të Ministrisë

Alsat - 05.12.2018

Qindra protestues nga Universiteti i Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kanë protestues këtë të mërkurë kundër vendosjes së tarifës për kreditet e provimeve të mbartura, që sipas tyre tejkalojnë ...

Studentët i përgjigjen Ramës: Arrogant, bëhu gati për protestën e vërtetë!

LajmiFundit - 05.12.2018

Pavarësisht se kryeministri Edi Rama dhe ministrja Nikolla u kthyen përgjigje negative studentëve, ato janë të sigurt për të vazhduar protestën. “Ministrja ka firmosur vendime që janë kundër ...

Spartak Ngjela: Politikanët të trembur nga KLGJ dhe KLP, kanë kthyer sytë nga Moska, ta harrojnë se mund t’i shpëtojnë ...

SOT - 05.12.2018

Ngritja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor ka trembur politikanët shqiptarë. Kështu deklaroi dje avokati Spartak Ngjela, i cili shtoi edhe se përfaqësuesit e ...

Ministrja: Kanë pranuar të bisedojmë. Studentët e nxjerrin bllof Nikollën, tregojnë si qëndron e vërteta

SOT - 05.12.2018

Mijëra studente po protestojnë para ministrisë së Arsimit në Tiranë duke kërkuar anulimin Vendimit të Këshillit të Ministrave për miratimin e kufitit maksimal të tarifës vjetore, përgjysmimin e ...

Studenti që mori 0 pikë në provim, por ishte i saktë në të gjitha përgjigjet

Alsat - 05.12.2018

Nganjehere edhe po u tregove shume i zgjuar nuk do te mjaftoj, kjo ndodhi edhe ne kete testin e me poshtem te nje studenti i cili ne asnje pyetje nuk u pergjigj gabim por ne fund mori 0 pike.

Sot protestuan masivisht, deputeti i PD: Ky është dhjetori i studentëve

SOT - 05.12.2018

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka reaguar lidhur me protestat që kanë zhvilluar studentët përgjatë dy ditëve të fundit kundër tarifimit të krediteve për mbetësit.

Top Talk/ Dardan Konjufca: Protesta e studentëve me karakter politik, por jo me mbështetjen e opozitës

Top Channel - 05.12.2018

Sot Top Talk i është dedikuar protestës që studentë të Universitetit të Tiranës zhvilluan në Tiranë, para Ministrisë së Arsimit. Po pse dolën studentët në rrugë, përse kjo pakënaqësi e akumuluar? Për ...

Protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit/ Salianji: Të rinjtë janë më të goditurit nga...

SOT - 05.12.2018

Deputeti i PD-së, Ervin Salianji ka përkrahur protestën e të rinjve, të cilët sipas tij janë shtresa më e goditur nga qeveria. Në një postim në Facebook, Salianji thekson se Rilindja po promovon më ...

“Shkelmojini e detyrojini të ikin”, thirrja e fortë e gazetarit drejtuar studentëve: Mbajini larg shushunjat

LajmiFundit - 05.12.2018

Gazetari Marin Mema, ka reaguar sot pas protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit, të cilët kërkojnë ulje të tarifave të studimit në universitetet publike.

Studentët në protestë, kërkojnë anulimin e tarifave

Top Channel - 05.12.2018

Studentët e Politeknikut tashmë nuk janë të vetëm. Në ditën e dytë, protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit u janë bashkuar edhe studentë të ...

Astrit Patozi: Ja çfarë ndodh nëse opozita do i bashkohet protestës së studentëve

SOT - 05.12.2018

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike Astrit Patozi tha se Lulzim Basha ka dështuar në premtimet e tij për të rrëzuar qeverinë. Sipas Patozit, kur opozita shkoi në protestën e Kukësit e shoi atë.

Studentët protestojnë para MAS: Të hiqet pagesa për provimet e mbartura

Mapo - 05.12.2018

Studentët e Inxhinierisë së Ndërtimit kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga fakulteti në drejtim të Ministrisë së Arsimit për të protestuar.

Protesta studentore, të premten bashkohet edhe Universiteti i Elbasanit

Botasot - 05.12.2018

Protestës së studentëve kryeqytetas, të nisur nga ambientet e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës, por që u mbështet edhe nga të tjerë nga Fakultetet e Shkencave të ...

Protesta e studentëve, Rama pyet taksapaguesit…

Botasot - 05.12.2018

Ndërkohë që studentët e universiteteve në kryeqytet, nga Politekniku e deri tek ai i Tiranës, kanë braktisur mësimin ditën e sotme për të protestuar përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kundër ...

Protesta kundër rritjes së tarifave, studentët qëllojnë me vezë Ministrinë e Arsimit

Botasot - 05.12.2018

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë që prej mëngjesit të kësaj të mërkure në protestë kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria.

Protestojnë studentët në Shqipëri, kërkojnë anulimin e tarifave

Koha.net - 05.12.2018

Në ditën e dytë të protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit në Shqipëri u janë bashkuar edhe studentë të fakulteteve të tjera, me kërkesën për ...

Studenti që mori 0 pikë në provim, por ishte i saktë në të gjitha përgjigjet

Gazeta Express - 05.12.2018

Nganjehere edhe po u tregove shume i zgjuar nuk do te mjaftoj, kjo ndodhi edhe ne kete testin e me poshtem te nje studenti i cili ne asnje pyetje nuk u pergjigj gabim por ne fund mori 0 ...

Protesta e studentëve, reagon PD: Të vendosur për t’i thënë ndal Edi Ramës

Botasot - 05.12.2018

Partia Demokratike ka dalë në mbështetje të protestës së studentëve të Tiranës dhe ka deklaruar se ata janë të vendosur për t’i thënë ndal qeverisë, që tallet me të ardhmen e tyre.

Fotot: Studentët ulen para ministrisë, hedhin libra, stilolapsa dhe vezë

Mapo - 05.12.2018

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe ...

Berisha apel studentëve: Mos i ndalni protestat deri në përgjysmimin e tarifave dhe heqjen e gjobave

Botasot - 05.12.2018

Me mijëra studentë shqiptarë janë ngritur sërish në protestë ditën e sotme, ku kërkojnë ulje të tarifave të studimit. Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një statusi në facebook, shkruan se sot ...

Protesta e studentëve "tremb" Ramën: Do rishikohet vendimi!

Gazeta Express - 05.12.2018

Protesta e studentëve këtë të mërkurë që u përshkallëzua edhe me goditje me vezë ndaj Ministrisë së Arsimit, ka bërë që kryeministri Edi Rama të tërhiqet një hap më ...

Video: Zgjerohet ndjeshëm protesta e studentëve, bllokohet rruga

Mapo - 05.12.2018

Protesta e studentëve duket se është shtrirë edhe në Durrës dhe Elbasan. Ndërkohë Tiranë është ndezur nga mijëra studentë që kanë bojkotuar mësimin dhe kanë rrethuar Ministrinë e Arsimit, duke ...

‘What the fuck’, studentët i përgjigjen ashpër Lindita Nikollës…

Mapo - 05.12.2018

Menjëherë pasi ministrja Nikolla u ktheu përgjigje studentëve dhe topin për kërkesat e tyre ia kaloi universiteteve, përjashtuar kërkesën për heqjen e pikës katër, për të cilën tha se ishte e hapur ...

Nishani: Studentët, të vetmit që mund të ‘shkërmoqin’ shpellarët

Mapo - 05.12.2018

Ish-presidenti Bujar Nishani iu është bashkuar reagimeve pas protestës që organizuan sot Universitetet publike në Tiranë, ku iu bashkua edhe ai i Elbasanit.

Profesori Bytyçi i del në krah studentëve protestues: Vetëm ju mund ta mbroni Shqipërinë, madje edhe Kosovën

Botasot - 05.12.2018

Pas protestës së mbajtur nga studentët në Shqipëri, profesori i njohur shqiptar, Enver Bytyçi ka dal publikisht në përkrahje të tyre. Po ashtu, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se do t`u ...

Bujar Nishani: Na konsiderojnë si tufë delesh hajdutët që vjedhin ditën dhe grabisin natën, por studentët na sollën ...

Gazeta Tema - 05.12.2018

Bujar Nishani ka bërë një shkrim ku thotë se studentët që protestuan sot sollën sërish shpresë në Shqipëri. Ish presidenti gjykon se qeveria “Rama” po e trajton popullin si tufë delesh dhe ka nevojë ...

Nishani: Studentët të vetmit që mund të ‘shkërmoqin’ shpellarët

Medial - 05.12.2018

TIRANE Ish-presidenti Bujar Nishani iu është bashkuar reagimeve pas protestës që organizuan sot Universitetet publike në Tiranë, ku iu bashkua edhe ai i Elbasanit.

Protestojnë studentët në Shqipëri, kërkojnë anulimin e tarifave

Flaka - 05.12.2018

Në ditën e dytë të protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit në Shqipëri u janë bashkuar edhe studentë të fakulteteve të tjera, me kërkesën për ...

Protesta e studentëve, reagon PD: Të vendosur për t’i thënë ndal Edi Ramës

Medial - 05.12.2018

Partia Demokratike ka dalë në mbështetje të protestës së studentëve të Tiranës dhe ka deklaruar se ata janë të vendosur për t’i thënë ndal qeverisë, që tallet me të ardhmen e tyre.

Pas Tiranës, në protestë edhe studentët e Elbasanit

Java News - 05.12.2018

Paralelisht me studentët e kryeqytetit, janë ngritur në protestë edhe ata të universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Po ashtu si studentët e Tiranës, ata kërkojnë heqjen e tarifës të vendosur ...

Nishani: Studentët të vetmit që mund të shkërmoqin shpellarët

Durres Lajm - 05.12.2018

Ish-presidenti Bujar Nishani iu është bashkuar reagimeve pas protestës që organizuan sot universitetet publike në Tiranë, ku iu bashkua edhe ai i Elbasanit.

Organizatori i protestës: Nuk e ndalojmë dot PD që t’i mbështesë studentët

Java News - 05.12.2018

Sot Top Talk i është dedikuar protestës që studentë të Universitetit të Tiranës zhvilluan në Tiranë, para Ministrisë së Arsimit. Po pse dolën studentët në rrugë, përse kjo pakënaqësi e akumuluar? Për ...

Protestat, deputeti i PD: Shqipëria vlon, Rama po majmet

Medial - 05.12.2018

TIRANE Deputeti i PD, Ervin Salianji ka reaguar pas protestave të studenteve për mospranimin e vendosjes së tarifës për provimet e mbartura. Përmes një postimi në Facebook, Salianji thotë se ...

FOTOT/ Provimet e mbartura, studentët e Arkitekturës në protestë: Të hiqet pagesa!

Java News - 05.12.2018

Studentët e Fakultetit të Arkitekturës kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga Inxhinieria e Ndërtimit në drejtim të Ministrisë së Arsimit për të protestuar.

Berisha entuziast nga protesta e studentëve: Po dridhen themelet e narkoshtetit, “Kallam Deshtaku” dhe narkoministrat ...

Gazeta Tema - 05.12.2018

Sali Berisha duket entuziast nga protesta e studentëve të cilët kanë kundërshtuar tarifat e vendosura. Ish kryeministri, thotë se sot janë dridhur themelet e qeverisë dhe së shpejti kryeministri Edi ...

Protesta e studentëve, Rama përgjigjet në “Facebook”!

Tetova Sot - 05.12.2018

Teksa studentët vazhdojnë protestën përballë Ministrise së Arsimit, duke bërë thirrje kundër tarifës për kreditë në provimet e mbetura, Kryeministri Rama ka reaguar me një deklaratë për gjithë ...

Studentët e Arkitekturës protestojnë tek MAS, bllokojnë rrugën

Medial - 05.12.2018

TIRANE Studentët e fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Teksa u mblodhën para fakultetit ata vijuan ...

VIDEO/ Protesta, studentët hedhin vezë e lapsa drejt Ministrisë së Arsimit

Java News - 05.12.2018

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura.

Studentët protestë kundër pagesave për provimet e mbartura, hedhin vezë drejt MAS

Java News - 05.12.2018

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura.

Studentët tani s’kanë nevojë për mbështetjen tuaj!

Gazeta Tema - 05.12.2018

Nga Mentor Kikia E dini cila është gjëja më e shëmtuar që po lexoj sot? Deklaratat e ca deputetucëve të opozitës që dalin “publikisht” në mbështetje të protestës së studentëve.

Nje protestë studentësh të zhytur në dembelizëm, tallava e padije, nuk ma ndez gjakun

Gazeta Tema - 05.12.2018

Nga Ilir Metaj Mua me pelqejne shume protestat. Me ndezin. Kam marre pjese ne shume te tilla, madje edhe kam ushtruar dhune. Protesta pa dhune quhet seminar. Dhe seminaret behen ne salla konferencash.

Zbardhet ‘axhenda’ e studentëve dhe ultimatumi për Nikollën

Java News - 05.12.2018

Studentët me anë të një letre i kanë drejtuar 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit, që sipas tyre duhet të plotësohen deri nesër në orën 16:00 pasdite. Në letrën e përgatitur nga Këshillat Studentorë të ...

Protestat, Patozi: Opozita le të rrethojë Kryeministrinë, por problemi është se Bashën nuk e ndjek njeri

SOT - 04.12.2018

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi ka vijuar edhe ditën e djeshme me akuzat dhe sulmet e tij në adresë të kryedemokratit Lulzim Basha.

Të tjera protesta nesër, studentët nisin peticionin

LajmiFundit - 04.12.2018

Protesta e studentëve, është një më shumë që i shtohen protestave të ditëve të fundit. Sipas paralajmërimit të tyre, mësohet se studentët e nisin nesër protestën.

Studentët në protestë. Refuzojnë pagesat “në minutë të fundit”

Top Channel - 04.12.2018

Disa vendime të papritura janë bërë shkak që studentët e Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës dhe studentët e Inxhinierisë së Ndërtimit të bojktojnë mësimin dhe të dalin të protestojnë para ...

Protesta e studentëve, Berisha bën thirrje: Solidarizohuni, refuzojini tarifat e larta

Botasot - 04.12.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka bërë thirrje studentëve në mbarë vendin të solidarizohen me studentët në Tiranë, që janë hedhur sot në protestë kundër tarifave të larta të shkollimit.

Protesta te ‘Arkitektura’/ Berisha: Studentët të solidarizohen

Medial - 04.12.2018

Studentet ne proteste dhe bojktot te mesimit kunder tarifave dhe taksave qe i rrjepin ata. Lexoni mesazhin dhe shikoni foton e studentit dixhital. Ju bej thirrje mbare studenteve te universiteteve ...

Protesta tek ‘Arkitektura’, reagon Berisha: Studentët bojkot mësimit, kundër taksave që i rrjepin

Durres Lajm - 04.12.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve të fakultetit të Arkitekturës. Përmes një statusi në "Facebook", teksa publikon mesazhin e një studenti që i kërkon të ...

Protesta e studentëve, Berisha bën thirrje: Solidarizohuni, refuzojini tarifat e larta

Medial - 04.12.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka bërë thirrje studentëve në mbarë vendin të solidarizohen me studentët në Tiranë, që janë hedhur sot në protestë kundër tarifave të larta të shkollimit.

Jari shpjegon se përse nuk po funksionon skenari i opozitës për djegien e mandateve

Gazeta Tema - 04.12.2018

Afrimi i datës së skadimit të mandateve të opozitës në parlament, e ka rritur tensionin tek demokratët, shumica e të cilëve shpresojnë që Luli ta shkrepi më në fund, e të bëjë atë që ka thënë prej ...

Ndërrohen karriget në sallat e leximit të Qendrës së Studentëve

Botasot - 03.12.2018

Përmes një postimi në faqen e tyre në Facebook, Qendra e Studentëve ka njoftuar se ka investuar në përmirësimin e kushteve për studentët banues në konvikte, duke sjellur karrige të reja dhe më të ...

Komuna e Drenasit ndan 160 bursa për studentë

Botasot - 08.11.2019

Komuna e Drenasit, ka ndarë 160 bursa për studentë, të cilët kanë aplikuar dhe i kanë përmbushur kriteret e përcaktuara sipas konkursit. Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë së arsimit, ...