TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Berisha në Çikago, pas kthimit nis punën për Presidentin

Gazeta Start - 20.05.2012

Çikago – Kryeministri Sali Berisha, ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto, dhe ai i Mbrojtjes, Arben Imami, ndodhen sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po marrin pjesë në Samitin e NATO-s që zhvillohet në Çikago.

Çikago: Ivanov takon homologun turk Abdulla Gjyl

Alsat - 20.05.2012

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në SHBA, 19.05.2012 Një ditë para fillimit të Samitit të NATO-së në Çikago të SHBA-së, presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka realizuar një takim me homologun e tij turk Abdullah Gjyl nga i cili ka ...

Në Samitin e Çikagos diskutime edhe mbi Kosovën

Albeu.com - 20.05.2012

Në Samitin e Çikagos diskutime edhe mbi Kosovën Të dielën dhe të hënën zhvillohet Samiti Çikagos ku krerët e shteteve do të diskutojnë mbi disa cështje ndërsa pritet të vlerësohet edhe puna e deritashme e NATO-s në Kosovë, ku përmes ...

Filloi Samiti i NATO-s në Çikago

Ina - 20.05.2012

Afganistani do të jetë në krye të rendit të ditës, ndërsa kryetarë shtetesh dhe qeverish nga 28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen në Çikago më 20 dhe 21 maj.

Ballkani dhe Samiti i Çikagos

Ina - 20.05.2012

Procesi i zgjerimit të Aleancës dhe vendet e Ballkanit do të jenë pjesërisht temë joformale e Samitit në Çikago. Maqedonia nuk do të përfshihet në agjendën e Samitit për dhënien e ftesës për anëtarësim, edhe pse autoritetet e këtij vendi ...

Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi

Evropaelire - 20.05.2012

11:08 Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi 10:46 Obama: Konsensus i G8 për eurozonën 10:31 Tërmet në veri të Italisë 10:14 Çen arriti në SHBA 10:09 Hapen vendvotimet në Kosovë 10:05 Çelsi fiton Ligën e Kampionëve 09:54 Serbia ...

NATO hap samitin në Çikago

Evropaelire - 20.05.2012

Liderët e NATO-s janë mbledhur në Çikago në samitin që do të dominohet nga tërheqja nga Afganistani. Më shumë se 50 liderë janë duke marrë pjesë.

Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi

Alsat - 20.05.2012

Pano për samitin e NATO-s në Çikago Tre persona janë akuzuar për komplot për të sulmuar selinë e fushatës së presidentit Barak Obama dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s.

Plan sulmi në samitin e NATO-s në Çikago, arrestohen tre komplotistët

LajmiFundit - 20.05.2012

Tre persona janë akuzuar për komplot për të sulmuar selinë e fushatës së presidentit Barak Obama dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s.

Samiti i Çikagos, Ivanov takim me homologun turk

Albeu.com - 20.05.2012

Samiti i Çikagos, Ivanov takim me homologun turk Presidenti Ivanov Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov zhvilloi të shtunën një takim me homologun e tij turk Abdullah Gyl nga i cili ka kërkuar përkrahjen e Turqisë në mbledhjen e shefave ...

Britania, në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s

Top Channel - 20.05.2012

Një numër i vogël ushtarësh britanikë do të qëndrojnë në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s në vitin 2014, raportoi “BBC” gjatë së dielës. Ishte një zyrtar i lartë qeveritar, i cili bëri këtë deklaratë nga Çikago, ku po mbahet samiti ...

Samiti i NATO-s, parandalohet sulmi

Albeu.com - 20.05.2012

Samiti i NATO-s, parandalohet sulmi NATO Tre persona janë akuzuar për komplot për të sulmuar selinë e fushatës së presidentit Barak Obama dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s .

Çikago gati për Samitin e NATO-s

24 orë - 20.05.2012

Shefat e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, kanë filluar të mblidhen në Çikago, qytetin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ku nesër dhe pasnesër zhvillohet samiti i NATO-s në 63-vjetorin e ...

Turqia shfrytëzon pozitën e saj diplomatike para takimit të NATO-s

24 orë - 20.05.2012

Një marrëveshje e arritur në minutën e fundit sqaroi çështjen lidhur me pjesëmarrjen e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian në takimin e nivelit të lartë të NATO-s, i cili hap punimet të dielën në Çikago.

Britania, në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s

Albeu.com - 20.05.2012

Britania, në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s Një numër i vogël ushtarësh britanikë do të qëndrojnë në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s në vitin 2014 .

Gruevski: Ivanov dhe Popovski nuk duhej të shkojnë në Çikago

Lajm - 20.05.2012

Kryeministri maqedonas nuk është ndalur këtu, por ka vazhduar me akuza tjera ndaj NATO-s, duke thënë “më vjen për të vjellë nga qëndrimet e përfaqësuesve të disa vendeve udhëheqëse të NATO-s" Kryeministri Nikolla Gruevski me një fjalor të ...

Turqia mbështet Maqedoninë në samitin e Çikagos

Alsat - 20.05.2012

Ahmet Davutogllu dhe Gjorge Ivanov Dëshira të mëdha por mrekullia për Maqedoninë në Çikago vështirë të ndodhë. Turqia edhe njëherë dëshmoi se është aleate e fuqishme e Maqedonisë dhe fuqishëm përkrahë aspiratat e sajë për anëtarësim në ...

Gruevski: 'Ivanov nuk është dashur të shkojë në Çikago'

Alsat - 20.05.2012

Nikolla Gruevski, kryeministër i Maqedonisë Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për Agjencinë Informative Maqedonase ka deklaruar se nuk pret ftesën e merituar nga Samiti i NATO-s që po mbahet në Çikago.

Gruevski: 'Ivanov nuk është dashur të shkojë në Çikago'

Albeu.com - 20.05.2012

Gruevski: 'Ivanov nuk është dashur të shkojë në Çikago' Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për Agjencinë Informative Maqedonase ka deklaruar se nuk pret ftesën e merituar nga Samiti i NATO-s që po mbahet në Çikago.

NATO: Si të dalim nga Afganistani

Top Channel - 20.05.2012

Mbi 50 udhëheqës botërorë marrin pjesë në samitin dy-ditor të NATO-s që zhvillohet në Cikago të Illinoit, në Shtetet e Bashkuara. Është hera e parë që një samit i Aleancës zhvillohet jashtë Uashington DC, kësaj here në qytetin e Barak ...

Gruevski akuza dhe fyerje kundër imazhit të NATO

Ina - 20.05.2012

Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski në një intervistë të tij ka drejtuar kritika dhe tone nervozizmi ndaj NATO-s, lidhur me mosdhënien e ftesës për anëtarësim në Samitin e Çikagos.

NATO diskuton ndarjen e barrës mes vendeve anëtare

VOA - 20.05.2012

Afganistani do të jetë në krye të rendit të ditës, ndërsa kryetarë shtetesh dhe qeverish nga 28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen në Çikago më 20 dhe 21 maj.

Sot dhe nesër zhvillohet Samiti i NATO-s në Chicago

Koha.net - 20.05.2012

Chicago, 20 maj - Shefat e shteteve apo të qeverive të NATO-s kanë filluar të mblidhen të shtunën në Chicago, qytetin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barac Obama, ku të dielën dhe të hënën zhvillohet samiti i kësaj ...

Çikago: Ivanov takon homologun turk Abdulla Gjyl

Botasot - 20.05.2012

Një ditë para fillimit të Samitit të NATO-së në Çikago të SHBA-së, presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka realizuar një takim me homologun e tij turk Abdullah Gjyl nga i cili ka kërkuar përkrahjen e Turqisë në mbledhjen e shefave të ...

Asnjë shpresë për Maqedoninë nga samiti i NATO-s

Botasot - 20.05.2012

Maqedonia nuk duhet të presë asgjë nga samiti i NATO-s në Çikago pasi në agjendën e samitit askund nuk parashihet zgjerimi i NATO-s me vende të reja.

28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen sot në Çikago

Ora news - 20.05.2012

Afganistani do të jetë në krye të rendit të ditës, ndërsa kryetarë shtetesh dhe qeverish nga 28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen në Çikago më 20 dhe 21 maj.

Samiti i Çikagos, në rend Afganistani dhe NATO

Panorama - 20.05.2012

Afganistani do të jetë në krye të rendit të ditës, ndërsa kryetarë shtetesh dhe qeverish nga 28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen në Çikago sot dhe neser.

Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi

Botasot - 20.05.2012

Tre persona janë akuzuar për komplot për të sulmuar selinë e fushatës së presidentit Barak Obama dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s.

Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi

Telegrafi - 20.05.2012

Tre persona janë akuzuar për komplot për të sulmuar selinë e fushatës së presidentit Barack Obama dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të Samitit të NATO-s.

Ivanov: Maqedonia i përmbushi kriteret dhe me të drejtë pret ta marrë vendin e merituar në NATO

Yll Press - 20.05.2012

Ivanov theksoi se Republika e Maqedonisë i përmbushi kriteret dhe me të drejtë pret ta marrë anëtarësimin e merituar në NATO. Deri më tani, theksoi, ishim të penguar që ta realizojmë qëllimin tonë të lartë strategjik për shkak të një ...

Fillon Samiti i NATO-s në Çikago

Yll Press - 20.05.2012

Në fokus së organizatës më të fuqishme ushtarako-politike do të jenë tri tema - Afganistani në periudhln e transicionit dhe më pas, kapacitetet e NATO-s për ballafaqim me sfidat e sigurisë lidhur me "mbrojtjen e mençur" të re dhe mburoja ...

Samiti i NATO-s, kapen planifikuesit e një sulmi

Ora news - 20.05.2012

Tre persona janë akuzuar në SHBA se kanë planifikur një komplot ndaj selisë së fushatës së presidentit Barak Obama dhe për hedhjen e bombave molotov ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s.

Samiti i Çikagos, flitet për të ardhmen në Afganistan dhe Kosovën

Gazeta Republika - 20.05.2012

Pritet që edhe nga ky Samit NATO-ja të përsërisë përkushtimin për të vazhduar kontributin në rajonin e Ballkanit, por edhe për të vazhduar procesin e zgjerimit të aleancës përmes vazhdimit të politikës së dyerve të hapura.

Dështon përpjekja për të sulmuar fushatën e Obamës

Botasot - 20.05.2012

Tre persona janë akuzuar për për një tentativë të dështuar sulmi ndaj selisë se fushatës së presidentit, Barak Obama në Çikago dhe për hedhjen e koktejeve të molotovit ndaj policisë, në prag të samitit të NATO-s.

Britania, në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s

Ora news - 20.05.2012

Një numër i vogël ushtarësh britanikë do të qëndrojnë në Afganistan edhe pas tërheqjes së NATO-s në vitin 2014, raportoi “BBC” gjatë së dielës. Ishte një zyrtar i lartë qeveritar, i cili bëri këtë deklaratë nga Çikago, ku po mbahet samiti ...

Berisha sot në Çikago, merr pjesë në samitin dy ditor

BalkanWeb - 20.05.2012

TIRANE- Kryeministri Berisha ndodhet sot në Çikago, ku merr pjesë në Samitin dyditor të Aleancës së Atlantikut të Veriut, i cili hap punimet sot në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Ivanov nga Çikago: E meritojmë anëtarësimin

Botasot - 20.05.2012

Të bashkuar me një dëshirë - Maqedoni evropiane dhe euroatlantike. Me sukses i tejkaluam të gjitha sfidat me të cilat u ballafaqua vendi ynë në të kaluarën dhe të bashkuar do ta tejkalojmë edhe sfidën e tanishme.

Gruevski: Ivanovi gaboi që shkoi në Çikago

Botasot - 20.05.2012

Kryeministri Nikolla Gruevski ka folur pa dorëza karshi NATO-s. Ai ka shpalosur arsyet se pse nuk ka qenë i pranishëm shkuar në Samitin në Çikago, ku tanimë është ashiqare se vendi është jashtë agjendës për anëtarësim.

Çikago: Autoritetet zbulojnë një komplot për sulme gjatë takimit të NATO-s

VOA - 20.05.2012

Ndërkohë që udhëheqësit e vendeve më të fuqishme të botës janë mbledhur në Çikago për takimin e NATO-s, autoritetet ballafaqohen me shqetësime të reja për sigurinë.

Samiti i NATO-së në Çikago: Ivanov takon homologun turk Abdulla Gjyl

Yll Press - 20.05.2012

Në këtë takim sic njoftojnë nga kabineti i presidentit dy presidentët kanë këmbyer mendime dhe informacione për Samitin dhe cilat janë mënyrat dhe si të shfrytëzohet vendimi i GJND në hagë për Maqedoninë në konkluzat përfundimtare të ...

NATO hap samitin në Çikago

Botasot - 20.05.2012

Liderët e NATO-s janë mbledhur në Çikago në samitin që do të dominohet nga tërheqja nga Afganistani. Më shumë se 50 liderë janë duke marrë pjesë.

NATO diskuton ndarjen e barrës mes vendeve anëtare

Botasot - 20.05.2012

Afganistani do të jetë në krye të rendit të ditës, ndërsa kryetarë shtetesh dhe qeverish nga 28 vendet anëtare të NATO-s mblidhen në Çikago më 20 dhe 21 maj.

Takimi i Çikagos: Rasmusen, NATO duhet të vazhdojë angazhimin në Afganistan

VOA - 20.05.2012

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmusen thotë se Aleanca duhet të vazhdojë angazhimin e saj ndaj luftës në Afganistan, megjithë zotimin e qeverisë së re franceze për të tërhequr trupat 2 vjet para afatit.

Samiti i NATO-s, arrestime në Çikago

Telegrafi - 20.05.2012

Ndërsa udhëheqësit botërore ndodhën në Çikago , në samitin e NATO-s, tre persona, të gjithë amerikanë, u arrestuan dhe akuzuan për komplot, për të kryer sulme në pika kyçe të qytetit, përfshirë edhe vendosjen e lëndëve shpërthyese në ...

NATO: Si të dalim nga Afganistani

Telegrafi - 20.05.2012

Mbi 50 udhëheqës botërorë po marrin pjesë në samitin dy-ditor të NATO-s që zhvillohet në Çikago të Illinoit, në Shtetet e Bashkuara. Është hera e parë që një samit i Aleancës zhvillohet jashtë Uashington DC, kësaj here në qytetin e Barak ...

Samiti i NATO-s, Berisha niset për në Çikago

Gazeta Start - 19.05.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, në krye të një delegacioni të lartë shqiptar, është nisur sot në drejtim të SHBA-ve, ku do të marrë pjesë në Samitin e NATO-s që do të mbahet në Çikago.

Samiti i 25-të i NATO-s në Çikago - Frank Shkreli

Ina - 19.05.2012

Më 20 dhe 21 Maj në Çikago të Shteteve të Bashkuara mbahet samiti ose mbledhja e nivelit të lartë e udhëheqësve të vendeve anëtare të NATO-s, për takimin e 25-të aleancës së Atlantikut Verior.

Nesër nis Samiti i Çikago, Maqedonia jashtë agjendës

Ina - 19.05.2012

Maqedonia në Samitin e NATO që nis nesër në Çikago të SHBA-ve do të humb një shans të dytë për të qenë anëtare e Aleancës së Atlantikut Verior. Ky vendim tashmë është i qartë për autoritetet qeveritare në Shkup, të cilët pavarësisht ...

Nesër Samiti i NATO-s, Maqedonia Out

Albeu.com - 19.05.2012

Nesër Samiti i NATO-s, Maqedonia Out Maqedonia në Samitin e NATO që nis nesër në Çikago të SHBA-ve do të humb një shans të dytë për të qenë anëtare e Aleancës së Atlantikut të Veriut ( NATO ).

Çikago, diaspora pret delegacionin shqiptar

Albeu.com - 19.05.2012

Çikago, diaspora pret delegacionin shqiptar Diaspora shqiptare në Çikago është duke ndjekur me interes të madh zhvillimet e Samitit të NATO-s, i cili nis nesër punimet pikërisht në Çikago .

Berisha niset në Çikago

Top Channel - 19.05.2012

Në mesditë Kryeministri Sali Berisha u nis për në Shtetet e Bashkuara, ku për dy ditë do të marrë pjesë në samitin e NATO-s, i cili zhvillohet këtë herë në Çikago.

Konsujt e Nderit: Maqedonia në NATO

Albeu.com - 19.05.2012

Konsujt e Nderit: Maqedonia në NATO Pesë konsuj të nderit të Republikës së Maqedonisë në SHBA, kërkuan pranimin e Maqedonisë në NATO në samitin e Çikagos, i cili nis nesër punimet e tij të cilat do të zagjasin 2 ditë.

Berisha merr pjesë në Samitin e Çikagos

Albeu.com - 19.05.2012

Berisha merr pjesë në Samitin e Çikagos Kryeministri Berisha u nis sot për në Cikago të SHBA-se ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të ...

Berisha drejt Çikagos, në kthim fjala e tij për Presidentin

24 orë - 19.05.2012

Kryeministri Sali Berisha u nis sot për në Çikago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të ...

Maqedoni: Pritjet nga Samiti i Çikagos

Evropaelire - 19.05.2012

Maqedonia i ka përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në NATO, por ky proces po pengohet pa të drejtë nga fqinji jugor, i cili, anëtarësimin e kushtëzon me heqjen dorë nga emri i shtetit dhe identiteti nacional, gjuhësor e kulturor.

Asnjë shpresë për Maqedoninë nga samiti i NATO-s

Alsat - 19.05.2012

Ismet Ramadani, Nënkryetar i Këshillit Euroatlantik të RM-së Maqedonia nuk duhet të presë asgjë nga samiti i NATO-s në Çikago pasi në agjendën e samitit askund nuk parashihet zgjerimi i NATO-s me vende të reja.

Berisha në SHBA, merr pjesë në Samitin e Çikagos

Shqipmedia - 19.05.2012

Kryeministri Berisha është nisur sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Çikago gati për Samitin e NATO-s

Evropaelire - 19.05.2012

Shefat e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, kanë filluar të mblidhen në Çikago, qytetin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ku nesër dhe pasnesër zhvillohet samiti i NATO-s në 63-vjetorin e ...

Turqia shfrytëzon pozitën e saj diplomatike para takimit të NATO-s

Botasot - 19.05.2012

Një marrëveshje e arritur në minutën e fundit sqaroi çështjen lidhur me pjesëmarrjen e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian në takimin e nivelit të lartë të NATO-s, i cili hap punimet të dielën në Çikago.

Haxhinasto në SHBA, merr pjesë në Samitin e NATO-s

Ora news - 19.05.2012

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto, u nis sot drejt Çikagos, ShBA, ku do të marrë pjesë në Samitin e vendeve anëtare të NATO-s, në nivel të Krerëve të Shteteve dhe Qeverive, që do të zhvillohet në datat 20 ...

Haxhinasto në SHBA, merr pjesë në Samitin e NATO-s

Botasot - 19.05.2012

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto, u nis sot drejt Çikagos, ShBA, ku do të marrë pjesë në Samitin e vendeve anëtare të NATO-s, në nivel të Krerëve të Shteteve dhe Qeverive, që do të zhvillohet në datat 20 ...

Samiti i Çikagos, Haxhinasto udhëton në SHBA

Panorama - 19.05.2012

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në Samitin e vendeve anëtare të NATO-s, në nivel të Krerëve të Shteteve dhe Qeverive, që do të ...

Diaspora maqedonase fushatë propaganduese në prag të Samitit të Çikagos

Botasot - 19.05.2012

Shoqatat dhe asociacionet politike dhe fetare të maqedonasve në SHBA po zhvillojnë fushatë lobuese në disa qarqe të niveleve ë ulta të administratës amerikane, duke propaganduar për rrezikimin e Maqedonisë nga radikalizmi islamik dhe ...

Nesër nis Samiti i Çikago, Maqedonia jashtë agjendës

Botasot - 19.05.2012

Maqedonia në Samitin e NATO që nis nesër në Çikago të SHBA-ve do të humb një shans të dytë për të qenë anëtare e Aleancës së Atlantikut Verior. Ky vendim tashmë është i qartë për autoritetet qeveritare në Shkup, të cilët pavarësisht ...

Nesër Samiti i Çikagos, Maqedonia jashtë axhendës

Ora news - 19.05.2012

Maqedonia në Samitin e NATO që nis nesër në Çikago të SHBA-ve do të humb një shans të dytë për të qenë anëtare e Aleancës së Atlantikut Verior. Ky vendim tashmë është i qartë për autoritetet qeveritare në Shkup, të cilët pavarësisht ...

Haxhinasto udhëton për në Samitin e Çikagos

Koha.net - 19.05.2012

Tiranë, 19 maj - Zv.kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në Samitin e vendeve anëtare të NATO-s, në nivel të krerëve të ...

Ministri Haxhinasto merr pjesë në samitin e NATO-s në Çikago

BalkanWeb - 19.05.2012

TIRANË- Zv/kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto, do të marrë pjesë në Samitin e vendeve anëtare të NATO-s, në nivel të Krerëve të Shteteve dhe Qeverive, që do të zhvillohet në Çikago më datat 20 dhe 21 maj 2012.

Samiti i Çikagos, Berisha niset drejt SHBA-së

Ora news - 19.05.2012

Kryeministri Berisha u nis sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Berisha niset në SHBA, do të marrë pjesë në Samitin e NATO-s në Çikago

Gazeta Republika - 19.05.2012

Kryeministri Berisha u nis sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Berisha në SHBA, merr pjesë në Samitin e Çikagos

Panorama - 19.05.2012

Kryeministri Berisha është nisur sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Kryeministri niset në Çikago për në samitin e NATO-s

Botasot - 19.05.2012

Kryeministri Berisha niset sot për në Çikago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Konsujt e nderit të Maqedonisë në SHBA me thirrje të përbashkët për hyrje në NATO

Yll Press - 19.05.2012

Në tekstin, të titulluar "Hapeni derën e NATO-s për Maqedoninë" dhe të publikuar në internet faqen e ndikueshme politike Dejli Koler, përkujtohet në konluzionin e samitit të NATO-s në Bukuresht në vitin 2008 se Maqedonia i përmbush kushtet ...

Berisha merr pjesë në samitin e NATO-s

Koha.net - 19.05.2012

Tiranë, 19 maj - Kryeministri Sali Berisha u nis sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe ...

SHBA, Berisha merr pjesë në samitin e NATO-s, në kthim pritet të flasë për presidentin

BalkanWeb - 19.05.2012

TIRANË- Kryeministri Sali Berisha u nis sot për në Çikago (SHBA), ku do të marrë pjesë në Samitin e 25-të të Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), i cili do të zhvillohet në 20 dhe 21 maj, në nivel të kryetarëve të shteteve dhe qeverive.

Çikago gati për samitin e NATO-s

Botasot - 19.05.2012

Shefat e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, kanë filluar të mblidhen në Çikago, qytetin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ku nesër dhe pasnesër zhvillohet samiti i NATO-s në 63-vjetorin e ...

Çikago gati për samitin e NATO-s

Koha.net - 19.05.2012

Çikago, 19 maj - Shefat e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, kanë filluar të mblidhen në Çikago, qytetin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ku nesër dhe pasnesër zhvillohet samiti i NATO-s në ...

Çikago gati për Samitin e NATO-s

Yll Press - 19.05.2012

Një varg temash janë caktuar për këtë samit, ndërsa në deklaratën përfundimtare të tij pritet të vlerësohet edhe puna e deritashme e NATO-s në Kosovë, ku përmes operacionit të KFOR-it, aleanca me partnerët e vet është duke vazhduar të ...

Afganistani, roli i ardhshëm global i NATO-s, në qendër të takimit të Çikagos

VOA - 19.05.2012

Presidenti Barack Obama këtë fundjavë mirëpret udhëheqësit e NATO-s në qytetin e tij Çikago për një takim që do të përqendrohet në situatën në Afganistan, ndarjen e përgjegjësive dhe sfidave të tjera me të cilat përballet aleanca.

Afganistani, roli i ardhshëm global i NATO-s, në qendër të takimit të Çikagos

Koha.net - 19.05.2012

Çikago, 19 maj - Presidenti Barack Obama këtë fundjavë mirëpret udhëheqësit e NATO-s në qytetin e tij Çikago për një takim që do të përqendrohet në situatën në Afganistan, ndarjen e përgjegjësive dhe sfidave të tjera me të cilat përballet ...

Maqedonia mbetet jashtë agjendës së samitit të NATO-s

Koha.net - 19.05.2012

Shkup. 19 maj - Maqedonia do të humbë një shans të dytë për të qenë anëtare e Aleancës së Atlantikut të Veriut në Samitin e NATO-s në Çikago të SHBA-së.

Greqia veto për Shkupin në Samitin e Çikagos

Ina - 18.05.2012

Udhëheqësit e partive politike greke dhe presidentit Karolos Papulias në një nga takimet për formimin e qeverisë së re greke, janë dakorduar që Greqia të vendos veto për pranimin e Maqedonisë në NATO në Samitin e Çikagos.

Partitë greke në takim te Papuljas kanë dakorduar veto për Maqedoninë në Çikago

Idividi - 18.05.2012

Shkup, 17 maj 2012 (MIA) - Udhëheqësit e partive politike greke dhe presidenti Karolos Papuljas, një njërin prej takimeve kushtuar formimit të qeverisë së re greke, janë pajtuar se Greqia duhet t'i vendos veto pranimit të Republikës së ...

Bashkohen grekët kundër Maqedonisë në NATO

Albeu.com - 18.05.2012

Bashkohen grekët kundër Maqedonisë në NATO Udhëheqësit e partive politike greke dhe presidentit Karolos Papulias në një nga takimet për formimin e qeverisë së re greke , kanë rënë dakord që Greqia të vendos veto për anëtarësimin e ...

Diaspora maqedonase fushatë propaganduese në prag të Samitit të Çikagos

Ina - 18.05.2012

Shoqatat dhe asociacionet politike dhe fetare të maqedonasve në SHBA po zhvillojnë fushatë lobuese në disa qarqe të niveleve ë ulta të administratës amerikane, duke propaganduar për rrezikimin e Maqedonisë nga radikalizmi islamik dhe ...

Diaspora maqedonase: NATO na shpëton nga radikalizmi islamik

Albeu.com - 18.05.2012

Diaspora maqedonase: NATO na shpëton nga radikalizmi islamik Shoqatat politike dhe fetare të maqedonasve në SHBA po lobojnë në disa qarqe të niveleve të ulta të administratës amerikane , duke propaganduar për rrezikimin e Maqedonisë nga ...

Afganistani dhe mbrojtja raketore dominojnë Samitin e NATO-s

Evropaelire - 18.05.2012

Herën e fundit kur udhëheqësit e NATO-s janë mbledhur për një samit, në Lisbonë të 2010-ës, ata janë pajtuar të ndalojnë operacionet ushtarake në Afganistan në fund të vitit 2014 dhe të dorëzojnë përgjegjësitë e sigurisë te forcat afgane.

Kush udhëtoi nga Shkupi për në Çikago

Ina - 18.05.2012

Një delegacion i lartë qeveritar i Maqedonisë ka udhëtuar sot drejt Çikagos për të marrë pjesë në Samitin e NATO-s. Në delegacionin që do të marrë pjesë në këtë samit më 20 dhe 21 maj marrin pjesë presidenti Gjorgje Ivanov, ministri i ...

Turqia mbështet Maqedoninë për në NATO

SETimes - 18.05.2012

18/05/2012 Turqia shpreson të mbështesë kërkesën e Maqedonisë për në NATO në takimin e nivelit të lartë të javës së ardhshme. Nga Mishko Taleski për Southeast European Times në Shkup -- 18/05/12 Zgjerimi i anëtarësimit nuk është në rendin ...

NATO: Shqiptarët përbëjnë 40 për qind të popullsisë së Maqedonisë

Gazeta Republika - 18.05.2012

Shqiptarët përbëjnë 40 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë në Maqedoni. Kjo e dhënë është inkorporuar në përshkrimin e shkurtër të Maqedonisë në uebfaqen zyrtare të Samitit të NATO-s në Çikago, njofton Zhurnal.

Greqia për herë të dytë bllokon anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Yll Press - 18.05.2012

Një nga përfaqësuesit më të ashpër të politikës greke në raportet me Shkupin është lideri i partisë nacionaliste “Grekët e Pavarur”, Panajotis Kamenos.

Greqia vë veto për Maqedoninë në Samitin e Çikagos

Ora news - 18.05.2012

Udhëheqësit e partive politike greke dhe presidentit Karolos Papulias në një nga takimet për formimin e qeverisë së re greke, kanë rënë dakod që Greqia të vendos veto për pranimin e Maqedonisë në NATO në Samitin e Çikagos.

“Në Maqedoni, 40% e popullsisë janë shqiptarë”

Panorama - 18.05.2012

Në faqen zyrtare të NATO-s mbi të dhënat e samitit të Çikagos që mbahet këto ditë, thuhet se “Shqiptarët përbëjnë 40 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë në Maqedoni”.

ASHAM: Maqedonia të pranohet në NATO me referencën

Botasot - 18.05.2012

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë konsideron se janë mbushur gjitha kushtet që në samtin në Çikago, ose në çdo mbledhje tjetër të ardhshëm Maqedonisë t'i dërgohet ftesë për anëtarësim me referencën e përkohshme IRJM.

Mbështetje turke për Maqedoninë para samitit në Çikago

Idividi - 17.05.2012

Shkup, 16 maj 2012 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki në një intervistë për gazetën turke "Hyriet", thotë se kundërshtimi grek i anëtarësimit të Maqedonisë në NATO, pas aktvendimit të Gjykatës ndërkombëtare të drejtësisë ...

NATO në Çikago: Pica, protesta dhe politikë

Evropaelire - 17.05.2012

Çikago po bëhet gati për një ekstravagancë ndërkombëtare këtë fundjavë. Delegacionet nga 28 vendet anëtare të NATO-s kanë filluar të arrijnë për të marrë pjesë në punimet e samitit ndërkombëtar, kurse qyteti i presidentit amerikan, Barak ...

NATO: Shqiptarët në Maqedoni janë shtuar shumë

Albeu.com - 17.05.2012

NATO: Shqiptarët në Maqedoni janë shtuar shumë Në faqen zyrtare në internet të Samitit të NATO -s, i cili do të mbahet në Chicago të SHBA-ve në datat 20-21 maj, në profilin ku flitet për Maqedoni në theksohet se, "që nga regjistrimi i ...

NATO numëron ndryshe shqiptarët në Maqedoni

Ina - 17.05.2012

"Pjesa perëndimore e vendit ku jetojnë shumica e shqiptarëve etnik është pjesa më e populluar me përafërsisht 40 për qind të popullsisë në tërësi”, thuhet faqen zyrtare të Samitit të Chikagos.

NATO: Në Maqedoni jetojnë 40% shqiptarë

Shqipmedia - 17.05.2012

Në ueb-faqen zyrtare të NATO për Samitin e Çikagos, që duhet të filloj për dy ditë, në sqarimet që jepen për Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, theksi vihet në trefishimin e numrit të popullatës shqiptare në Maqedoni.

NATO: Shqiptarët përbëjnë 40% të popullsisë së Maqedonisë

Koha.net - 17.05.2012

Chicago, 17 maj – Shqiptarët përbëjnë 40 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë në Maqedoni. Kjo e dhënë është inkorporuar në përshkrimin e shkurtër të Maqedonisë në uebfaqen zyrtare të Samitit të NATO-s në Chicago, njofton ...

To Vima: Diplomacia greke është e brengosur nga aktiviteti turk para Çikagos

Yll Press - 17.05.2012

Sipas gazetës, arsyeja për brengosje e diplomacisë greke janë kërkesat e Turqisë në Samitin e Çikagos të diskutohet për aktvendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, i cili vendosi se Greqia ilegalisht ka vendosur veto në ...

NATO: Shqiptarët përbëjnë 40% të popullsisë së Maqedonisë

Botasot - 17.05.2012

Shqiptarët përbëjnë 40 për qind të numrit të përgjithshëm të popullsisë në Maqedoni. Kjo e dhënë është inkorporuar në përshkrimin e shkurtër të Maqedonisë në uebfaqen zyrtare të Samitit të NATO-s në Çikago, njofton Zhurnal.

Grekët bashkohen – Veto kundër Maqedonisë në NATO

Botasot - 17.05.2012

Udhëheqësit e partive politike greke dhe presidenti i vendit Karlos Papolas, në një prej takimeve kushtuar formimit të qeverisë së re greke janë pajtuar se Greqia duhet të vendosë veto ndaj pranimit të Republikës së Maqedonisë në NATO ...

Domosdoshmëria për NATO-n

Koha.net - 17.05.2012

NATO-ja nuk ka nevojë për të ekzistuar për shkaqe të jashtme. Megjithatë, historia i dha ato. Në Bosnjë dhe Kosovë, NATO-ja ndërhyri për të ndalur shkeljet masive të të drejtave të njeriut.

Presidenti pakistanez i ftuar në takimin e NATO-s në Çikago

Idividi - 16.05.2012

Islamabad, 15 maj 2012 (MIA) - NATO e ftoi presidentin pakistanez Asif Ali Zardari të merrë pjesë në takimin e kreut të Aleancës në Çikago, i cili në pjesën më të madhe do t'i përkushtohet Afganistanit.

Server bëri thirrje që çështja e Maqedonisë në Çikago të lidhet me afat kohor për zgjidhjen e kontestit

Idividi - 16.05.2012

Shkup, 15 maj 2012 (MIA) - Analisti amerikan Daniel Server bëri thirrje që Maqedonia të marrë ftesë në Çikago, për të cilën, sipas tij, nevojitet në samitin Maqedonia dhe Greqia të obligohen se do ta zgjidhin kontestin në një periudhë të ...

Maqedonia dhe Turqia "nxjerrin" Greqinë nga NATO

Albeu.com - 16.05.2012

Maqedonia dhe Turqia "nxjerrin" Greqinë nga NATO Greqia është vendi anëtar i NATO-s , e cila ka mundësi të dëbohet nga Aleanca e Atlantikut të Veriut për shkak të sjelljes së saj ndaj Maqedonisë dhe ndaj Turqisë, tregoi anketa e Këshillit ...

Anketë: Greqia meriton të dëbohet nga NATO-ja për shkak të sjelljes ndaj Maqedonisë

Idividi - 16.05.2012

Uashington, 16 maj 2012 (MIA) - Greqia është vend anëtar i NATO-s e cila ka mundësi më të mëdha të dëbohet nga Aleanca, edhe atë për shkak të sjelljes së saj ndaj Maqedonisë dhe ndaj Turqisë, tregoi anketa e Këshillit Atlantik të SHBA-së ...

Anketë: 'Greqia të përjashtohet nga NATO'

Alsat - 16.05.2012

Greqia është vendi anëtar i NATO-s që ka shumë më tepër gjasa të largohet nga Aleanca, pikërisht për shkak të qasjes së saj ndaj Maqedonisë dhe Turqisë. Kështu tregoi anketa e Këshillit Atlantik amerikan dhe revista ‘Forin Polisi’.

Sewer:Greqia të ndryshojë politikën ndaj Maqedonisë dhe Kosovës

Ora news - 16.05.2012

Analisti amerikan, Daniel Serwer, ka bërë thirrje që Maqedonia të marrë ftesë për Samitin e NATO-s në Çikago. Ai ka thënë se në këtë samit nevojitet që Maqedonia dhe Greqia të angazhohen se do ta zgjidhin kontestin në një periudhë të ...

Server: 'Maqedonia në Çikago të lidhet me afat kohor për zgjidhjen e emrit'

Botasot - 16.05.2012

Analisti amerikan Daniel Server bëri thirrje që Maqedonia të marrë ftesë në Çikago, për të cilën, sipas tij, nevojitet në samitin Maqedonia dhe Greqia të obligohen se do ta zgjidhin kontestin në një periudhë të caktuar kohore pas samitit.

Anketë: Greqia meriton të dëbohet nga NATO-ja për shkak të sjelljes ndaj Maqedonisë dhe Turqisë

Yll Press - 16.05.2012

Intervenimet në Bosnjë dhe Kosovë të anketuarit i kanë vlerësuar si më të suksesshme, derisa lufta në Afganistani ëahtë vlerësuar si më pak e suksesshme në aksionet që NATO i ka ndërmarrë.

Për shkak të Kosovës, Austria në Samitin e NATO-s

Telegrafi - 16.05.2012

Kancelari austriak, Werner Faymann, do ta përfaqësoj javën e ardhshme Austrinë në Samitin e NATO-s në Çikago, për shkak të pjesëmarrjes së trupave të saj në misionet ndërkombëtare në Kosovë dhe në Bosnjë e Hercegovinë.

Mbështetje turke për Maqedoninë para samitit në Çikago

Yll Press - 16.05.2012

"Pas aktvendimit, tani më nuk ka logjikë që Maqedonia të mbahet jashtë NATO-s. Shpresoj se do të gjindet zgjidhje në drejtim të arsyeshëm. Siç pamë, Greqia në situata të vështira është e aftë që të sjellë disa vendime shumë joracionale", ...

Gjul: E keni mbështetjen e Turqisë në Çikago

Botasot - 16.05.2012

Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki sot në kuadër të pjesës së dytë të vizitës në Turqi është takuar me presidentin e shtetit turk, Abdullah Gjul, me ministrin e çështjeve evropiane Egemen Bagish si dhe me ...

Hyriet: Turqia do ta vendosë pranimin e Maqedonisë dhe kandidateve të tjera në samitin në Çikago

Idividi - 15.05.2012

Shkup, 14 maj 2012 (MIA) - Gazeta turke Hyriet, duke iu referuar burimeve të diplomacisë turke, shkruan se një nga prioritetet e Republikës së Turqisë në samitin e NATO-s në Çikago do të jetë zgjerimi i Aleancës drejt Maqedonisë, Malit të ...

Daniel Server dhe Soren Jesen Petersen bënë thirrje që Maqedonia të bëhet anëtare e NATO-s në Çikago

Idividi - 15.05.2012

Shkup, 14 maj 2012 (MIA) - NATO dhe BE janë dy linjat më të fuqishme të lidhjes së Ballkanit dhe udhëheqjes së tij në rrugën drejt së ardhmes demokratike dhe prosperuese.

Petersen dhe Server: Në Çikago të jepet ftesa për Maqedoninë

Ina - 15.05.2012

Ish-përfaqësuesi i lartë i OKB-së në Kosovë, Soren Jensen Petersen dhe analisti amerikan Daniel Server në një analizë të publikuar për zhvillimet në Ballkan, në qendër të vëmendjees kanë nënvizuar nevojën e dhënies së ftesës për Maqedoninë ...

Problemi më i madh i NATO-s është paaftësia e Gjermanisë që ta marrë rolin udhëheqës

Idividi - 15.05.2012

Uashington, 15 maj 2012 (MIA) - Paaftësia e Gjermanisë që të marrë politikën udhëheqëse dhe rolin ushtarak në NATO është dobësia më e madhe e aleancës euroatlantike, theksohet në raportin e publikuar në ditën e sotme me titull "Përforcimi ...

Maqedonia shpreson të tërheqë vëmendjen e NATO-s

SETimes - 15.05.2012

14/05/2012 Përfaqësuesit e NATO-s do të mblidhen në Çikago këtë muaj. Nga Klaudija Lutovska për Southeast European Times në Shkup -- 14/05/12 Takimi i nivelit të lartë i NATO-s javën e ardhshme në Çikago do të jetë kulmimi i viteve të ...

Server: 'Maqedonia në Çikago të lidhet me afat kohor për zgjidhjen e emrit'

Alsat - 15.05.2012

Analisti amerikan Daniel Server Analisti amerikan Daniel Server bëri thirrje që Maqedonia të marrë ftesë në Çikago, për të cilën, sipas tij, nevojitet në samitin Maqedonia dhe Greqia të obligohen se do ta zgjidhin kontestin në një periudhë ...

Server bëri thirrje që çështja e Maqedonisë në Çikago të lidhet me afat kohor për zgjidhjen e kontestit

Yll Press - 15.05.2012

Sipas Serverit, nacionalizmi shqiptar rritet edhe në Kosovë, rreth çështjes së statusit të pjesës veriore të Kosovës. Analisti amerikan Daniel Server bëri thirrje që Maqedonia të marrë ftesë në Çikago, për të cilën, sipas tij, nevojitet në ...

NATO e fton presidentin pakistanez në Çikago

Botasot - 15.05.2012

NATO e ka ftuar presidentin e Pakistanit, Asif Ali Zardari, në samitin e aelancës në Çikago, këtë fundjavë. Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungesku, tha se në samit më 20 dhe 21 maj, do të theksohet përkushtimi i bashkësisë ndërkombëtare për të ...

Samiti i Çikagos, NATO fton presidentin e Pakistanit

Ora news - 15.05.2012

NATO e ka ftuar presidentin e Pakistanit, Asif Ali Zardari, në samitin e aelancës në Çikago, këtë fundjavë. Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungesku, tha se në samit më 20 dhe 21 maj, do të theksohet përkushtimi i bashkësisë ndërkombëtare për të ...

Reformimi i NATO-s

Koha.net - 15.05.2012

Pjesëmarrësit në samitin e Aleancës në Chicago do të kenë dallime të mëdha rreth shumë çështjeve dhe rezultatet mund të mos jenë ideale. Mirëpo, reformimi i NATO-s është një proces afatgjatë dhe do të ndodhë me hapa të vegjël.

Izraeli nuk merr pjesë në Samitin e Çikagos

Idividi - 14.05.2012

Bruksel, 11 maj 2012 (MIA) - Aleanca veriatlantike ka bërë të ditur se Izraeli nuk do të marrë pjesë në Samitin e NATO-s në Çikago, por ka mohuar se Turqia, si anëtare e Aleancës, ka bllokuar pjesëmarrjen e tij.

Nënshkrimin e tyre për Maqedoninë në NATO e kanë dhënë mbi 11.000 qytetarë

Idividi - 14.05.2012

Shkup, 12 maj 2012 (MIA) - Internet peticionin për pranim të Republikës së Maqedonisë në NATO në samitin e Çikagos, i inicuar nga Diaspora e bashkuar e Maqedonisë, deri më tani e kanë nënshkruar mbi 11.000 qytetarë.

Hyriet: Turqia do ta vendosë pranimin e Maqedonisë dhe kandidateve të tjera në samitin në Çikago

Yll Press - 14.05.2012

Sipas gazetës, në samitin në të cilin nuk do të sillet vendim për zgjerimin e NATO-s, Turqia fuqimisht do t'u bëjë thirrje anëtareve të tjera të NATO-s që të mos e ngadalësojnë procesin e zgjerimit dhe të obligohen që në samitin e ardhshëm ...

Serwer&Petersen;: Maqedonia të pranohet në NATO

Botasot - 14.05.2012

NATO dhe BE janë dy linjat më të fuqishme të lidhjes së Ballkanit dhe udhëheqjes së tij në rrugën drejt së ardhmes demokratike dhe prosperuese. Hyrja e Maqedonisë në NATO në Samitin në Çikago dhe hyrja e Kroacisë në BE vitin e ardhshëm ...