TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Siri, përplasje të reja kërcënojnë armëpushimin

Top Channel - 15.04.2012

Përplasje të reja u regjistruan të dielën në Siri, ndërsa vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara bëhen gati që të mbërrijnë në vend për të mbikqyrur armëpushimin delikat të arritur midis autoriteteve dhe rebelëve.

Siri, shkelet armëpushimi

Alsat - 15.04.2012

Përplasje të reja u regjistruan të dielën në Siri, ndërsa vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara bëhen gati që të mbërrijnë në vend për të mbikëqyrur armëpushimin delikat të arritur midis forcave tw regjimit tw Asadit dhe opzitws.

Siri, qyteti i Homsit nën breshërinë e mortajave

Lajmeshqip - 15.04.2012

Bejrut- Aktivistët e opozitës siriane kanë thënë se forcat e sigurisë kanë shtënë drejt Homsit me mortaja dhe armë të rënda zjarri. Ata kanë folur për luftime edhe në qytetin Alepo, ndonëse raportet nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë ...

Siri, përplasje të reja që kërcënojnë armëpushimin

Ora news - 15.04.2012

Përplasje të reja u regjistruan të dielën në Siri, ndërsa vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara bëhen gati që të mbërrijnë në vend për të mbikqyrur armëpushimin delikat të arritur midis autoriteteve dhe rebelëve.

Përplasje të reja në Siri

Telegrafi - 15.04.2012

Përplasje të reja u regjistruan të dielën në Siri, ndërsa vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara bëhen gati që të mbërrijnë në vend për të mbikëqyrur armëpushimin delikat të arritur midis autoriteteve dhe rebelëve.

Përplasje të reja kërcënojnë armëpushimin në Siri

Koha.net - 15.04.2012

Damask, 15 prill - Homsi është bërë protagonist i bombardimeve të reja me artileri nga forcat qeveritare Përplasje të reja u regjistruan të dielën në Siri, ndërsa vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara bëhen gati që të mbërrijnë ...

Siri,aktivistët raportojnë për luftime

Ora news - 15.04.2012

Aktivistët e opozitës siriane kanë thënë se forcat e sigurisë kanë shtënë drejt Homsit me mortaja dhe armë të rënda zjarri. Ata kanë folur për luftime edhe në qytetin Alepo, ndonëse raportet nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të ...

Siri - aktivistët raportojnë për luftime

Botasot - 15.04.2012

Aktivistët e opozitës siriane kanë thënë se forcat e sigurisë kanë shtënë drejt Homsit me mortaja dhe armë të rënda zjarri. Ata kanë folur për luftime edhe në qytetin Alepo, ndonëse raportet nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të ...

Siri: Vazhdojnë sulmet e forcave qeveritare ndaj kryengritësve

VOA - 15.04.2012

Forcat siriane kanë vazhduar sulme intensive me artileri kundër qytetit Homs, vetëm disa orë para mbërritjes në Siri të një ekipi vëzhguesish nga Kombet e Bashkuara.

Ushtria siriane injoron armëpushimin, granaton Homsin

Koha.net - 15.04.2012

Damask, 15 prill - Ushtria siriane vazhdoi sot me granatimin e qytetit Homs, i cili mbahet nga kryengritësit, pavarësisht njoftimit për ardhjen e vëzhguesve ndërkombëtarë në atë vend.

Siri, ushtria bombardon Homsin

Gazeta Start - 14.04.2012

Në ditën e tretë të armëpushimit të mbikëqyrur nga OKB-ja dhe Liga Arabe, ushtria siriane raportohet se ka bombarduar për një orë dy lagje të qytetit të Homsit.

Siri, viktima mes protestuesve

Top Channel - 14.04.2012

Ndërsa Organizata e Kombeve të Bashkuara po shqyrton mundësinë e dërgimit të vëzhguesve, disa persona u qëlluan për vdekje gjatë protestave të së premtes në Siri.

Siria në ditën e tretë të armëpushimit

Evropaelire - 14.04.2012

11:34 Siria në ditën e tretë të armëpushimit 11:03 Situatë e qetë në Maqedoni 10:49 Shpërthim pranë ambasadës amerikane në Kolumbi 10:20 UNHCR: Shtohen refugjatët pakistanezë 10:03 Fyle: Kosova mbetet kusht për Serbinë 09:35 Sot - ...

OKB, vëzhgues në Siri

Alsat - 14.04.2012

Në një kohë kur plani i paqes ka hyrë në fuqi dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara po shqyrton mundësinë e dërgimit të vëzhguesve, Siria vazhdon të ushtrojë dhunë ndaj protestuesve dhe bastioneve të opozitarëve të cilët i quan rebelë.

Anija gjermane me armë drejt Sirisë

Top Channel - 14.04.2012

Tregtia e armëve është një biznes gjithnjë fitimprurës, e sidomos kur bëhet fjalë për zona ku ka luftime e ku në fuqi është embargo e armëve. Një anije me flamur gjerman është ndaluar në Detin Mesdhe pasi në bordin e saj kishte një sasi të ...

OKB, rezolutë për Sirinë

Top Channel - 14.04.2012

Këshilli i Sigurimit do të votojë rezolutën që autorizon nisjen e misionit vëzhgues, që do të mbikëqyrë armëpushimin në Siri. Teksti u finalizua të premten, por nuk është ende e qartë nëse Rusia, që i ka vendosur veto dy rezolutave të ...

KS miraton rezolutën për Sirinë

Top Channel - 14.04.2012

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka kaluar rezolutën që i hap dritën jeshile dërgimit të vëzhguesve ndërkombëtarë në terren për të monitoruar armëpushimin e ndërmjetësuar nga i dërguari i posaçëm i OKB-së, Kofi ...

Dështon armëpushimi në Siri, dhjetëra të vdekur mes protestuesve

Ora news - 14.04.2012

Në një kohë kur plani i paqes ka hyrë në fuqi dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara po shqyrton mundësinë e dërgimit të vëzhguesve, shumë persona janë qëlluar për vdekje në protesta e djeshme në Siri.

Siria në ditën e tretë të armëpushimit

Botasot - 14.04.2012

Armëpushimi i brishtë në Siri ka hyrë në ditën e tretë, ndërsa Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të votojë rezolutën, e cila autorizon vendosjen e vëzhguesve në shtetin sirian, për të monitoruar zbatimin e planit për paqe.

KS i KB-së do të votojë rezolutë për dërgimin e vëzhguesve në Siri

Yll Press - 14.04.2012

Anëtaret e KS-së të KB-së kanë diskutuar për rezolutën në bazë të së cilës në Siri do të dëegoheshin vëzhgues të paarmatosur, me qëllim që ta ndjekin zbatimij e armëpushimit në atë vend, që ka hyrë në fuqi të enjten.

Siri: Njoftime për sulme të reja të forcave qeveritare kundër kryengritësve

VOA - 14.04.2012

Predha artilerie goditën sot qytetin Homs të Sirisë, duke vënë në pikëpyetje përmbushjen e armëpushimit. Aktivistët thonë se forcat qeveritare siriane sulmuan Homsin, siç duket me synimin për të dëbuar ose kapur kryengritësit.

Këshilli i Sigurimit miraton dërgimin e vëzhguesve në Siri

VOA - 14.04.2012

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara votoi për të dërguar një ekip vëzhguesish në Siri, ku njoftimet për dhunë janë shtuar, megjithëse zyrtarisht ka hyrë në zbatim një armëpushim mes qeverisë dhe forcave kryengritëse.

Këshilli i Sigurimit miraton dërgimin e vëzhguesve në Siri

Koha.net - 14.04.2012

New York, 14 prill - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara votoi për të dërguar një ekip vëzhguesish në Siri, ku njoftimet për dhunë janë shtuar, megjithëse zyrtarisht ka hyrë në zbatim një armëpushim mes qeverisë dhe forcave ...

Liderët kërkojnë implementim të plotë të paqes në Siri

Evropaelire - 13.04.2012

08:14 Liderët kërkojnë implementim të plotë të paqes në Siri 07:38 Lansimi i raketës në Korenë Veriore – ...

Plani i OKB-së, vëzhgues të paqes në Siri

Top Channel - 13.04.2012

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e saj ndërkombëtare janë duke marrë në shqyrtim dërgimin e një misioni prej 20-30 vëzhguesish të paarmatosur në Siri, në mënyrë që të mbikqyrin armëpushimin që ka nisur të zbatohet në vend që ...

Shtëpia e Bardhë i kërkon Sirisë të ndalë përfundimisht dhunën

VOA - 13.04.2012

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thonë se armëpushimi i pjesshëm që ka filluar në Siri është më mirë se sa asnjë armëpushim, por ata shprehen se ai nuk është i mjaftueshëm.

Shtëpia e Bardhë i kërkon Sirisë të ndalë përfundimisht dhunën

Botasot - 13.04.2012

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thonë se armëpushimi i pjesshëm që ka filluar në Siri është më mirë se sa asnjë armëpushim, por ata shprehen se ai nuk është i mjaftueshëm.

Liderët botërorë kërkojnë implementim të plotë të paqes në Siri

Ora news - 13.04.2012

Liderët botërorë kanë kërkuar nga Siria që të implementoj planin e paqes të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, ndërsa armëpushimi ka filluar të mbahet.

Liderët kërkojnë implementim të plotë të paqes në Siri

Botasot - 13.04.2012

Liderët botërorë kanë kërkuar nga Siria që në tërësi ta implementoj planin e paqes të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, derisa armëpushimi ka filluar të mbahet.

Plani i OKB-së, vëzhgues të paqes në Siri

Ora news - 13.04.2012

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e saj ndërkombëtare janë duke marrë në shqyrtim dërgimin e një misioni prej 20-30 vëzhguesish të paarmatosur në Siri, në mënyrë që të mbikqyrin armëpushimin që ka nisur të zbatohet në vend që ...

Kërkohet implementim i plotë i paqes në Siri

Koha.net - 13.04.2012

Washington, 13 prill - Liderët botërorë kanë kërkuar nga Siria që në tërësi ta implementoj planin e paqes të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, derisa armëpushimi ka filluar të mbahet.

Plani i OKB-së, vëzhgues të paqes në Siri

Koha.net - 13.04.2012

Pavaresisht hyrjes ne fuqi te armepushimit, situata ne Siri mbetet teper e ndere. Ne foto, kryengrites i shmangen kontrolleve qeveritare duke levzur ne qytet ne kanale te nendheshme Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e saj ...

Prishet armëpushimi, përleshje në Siri

Ora news - 13.04.2012

Përleshje ndërmjet forcave besnike të presidentit sirian, Bashar al-Asad, dhe luftëtarëve rebelë kanë shpërthyer të premten pranë kufirit me Turqinë.

Përleshje në Siri

Botasot - 13.04.2012

Përleshje ndërmjet forcave besnike të presidentit sirian, Bashar al-Asad, dhe luftëtarëve rebelë kanë shpërthyer të premten pranë kufirit me Turqinë.

Përleshje në Siri

Telegrafi - 13.04.2012

Përleshje ndërmjet forcave besnike të presidentit sirian, Bashar al-Assad, dhe luftëtarëve rebelë kanë shpërthyer të premten pranë kufirit me Turqinë.

Në Siri vërshojnë protestat

Botasot - 13.04.2012

Mijëra njerëz kanë mbushur rrugët e Sirisë në ditën e dytë të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara. Aktivistët raportojnë për tre të vrarë në gjithë vendin, pasi forcat e sigurisë kanë përdorur municion të vërtetë për të ...

Vërshojnë protestat në Siri

Telegrafi - 13.04.2012

Rrugët e Sirisë janë mbushur me mijëra njerëz në ditën e dytë të armëpushimit, që është ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara. Aktivistët raportojnë për tre të vrarë në gjithë vendin, pasi forcat e sigurisë kanë përdorur municion të vërtetë ...

Protesta masive në Siri

Ora news - 13.04.2012

Mijëra njerëz kanë mbushur rrugët e Sirisë në ditën e dytë të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara. Aktivistët raportojnë për tre të vrarë në gjithë vendin, pasi forcat e sigurisë kanë përdorur municion të vërtetë për të ...

Në Siri vërshojnë protestat

Koha.net - 13.04.2012

Damask, 13 prill - Mijëra njerëz kanë mbushur rrugët e Sirisë në ditën e dytë të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara. Aktivistët raportojnë për tre të vrarë në gjithë vendin, pasi forcat e sigurisë kanë përdorur municion ...

Siri: Forcat qeveritare vrasin të paktën tre protestues

VOA - 13.04.2012

Forcat siriane të sigurisë qëlluan dhe vranë të paktën tre protestues sot. Përleshjet shpërthyen në afërsi të kufirit turk ndërsa armëpushimi një ditor mes qeverisë dhe opozitës po shfaq shenja tensionimi.

Nis armëpushimi në Siri

Gazeta Start - 12.04.2012

Damask – Në Siri sot pushuan vrasjet e civilëve të pafaj, teksa hyri në fuqi armëpushimi i propozuar nga i dërguari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Kafi Annan.

Emiratet e Bashkuara Arabe tërheqin ambasadorin nga Irani

Evropaelire - 12.04.2012

20:08 Emiratet e Bashkuara Arabe tërheqin ambasadorin nga Irani 19:58 UEFA akuzon “banditët” ukrainas 19:49 G8 kërkon dialog serioz nga Irani 19:12 Anan thotë se Siria s'po zbaton planin e tij 18:52 Thaçi: Të mos tolerohet qasja ...

Siri, hyn në fuqi armëpushimi

Top Channel - 12.04.2012

Armëpushimi për Sirinë, i propozuar nga i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Annan, ka hyrë në fuqi por vendet e Perëndimit shprehen skeptike mbi mundësinë që Siria ta përmbushë atë.

Përafërsisht 95.000 sirianë kanë ikur në Jordani

Idividi - 12.04.2012

Aman, 11 prill 2012 (MIA) - Rreth 95.000 sirianë kanë gjetur strehim në Jordani për shkak të konfliktit në atdheun e tyre, deklaroi sot një përfaqësues anonim i Ministrisë jordaneze të Punëve të Brendshme.

Në Siri hyn në fuqi armëpushimi

Idividi - 12.04.2012

Damask, 12 prill 2012 (MIA) - Armëpushimi ka hyrë në fuqi në Siri, ndërsa raportet e hershme flasin se nuk ka dhunë të madhe. Një ditë më herët, Damasku u zotua se do të ndalojë operacionet ushtarake, por ruan të drejtën për të reaguar ...

Armëpushim në Siri

Ina - 12.04.2012

Armëpushimi ka hyrë në fuqi në Siri, ndërsa raportet e hershme flasin se nuk ka dhunë të madhe. Një ditë më herët, Damasku u zotua se do të ndalojë operacionet ushtarake, por ruan të drejtën për të reaguar ndaj, siç i ka quajtur ...

Ankaraja nuk do të lejojë që ndaj refugjatëve siriane në Turqi të gjuhet nga Siria

Idividi - 12.04.2012

Ankara, 11 prill 2012 (MIA) - Ankaraja nuk do të lejojë që qytetarët sirian të cilët kanë ikur në Turqi të jenë nën zjarr nga territori sirian, deklaroi sot zëvendëskryeministri turk Bashir Atalaj.

Në Siri hyn në fuqi armëpushimi

Alsat - 12.04.2012

Armëpushimi ka hyrë në fuqi në Siri, ndërsa raportet e hershme flasin se nuk ka dhunë të madhe.Një ditë më herët, Damasku u zotua se do të ndalojë operacionet ushtarake, por ruan të drejtën për të reaguar ndaj, siç i ka quajtur ...

Siri, hyn në fuqi armëpushimi

24 orë - 12.04.2012

Armëpushimi për Sirinë, i propozuar nga i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Annan, ka hyrë në fuqi por vendet e Perëndimit shprehen skeptike mbi mundësinë që Siria ta përmbushë atë.

Siri, të enjten ndalojnë sulmet

Lajmeshqip - 12.04.2012

Televizioni shtetëror i Sirisë raportoi se operacionet ushtarake do të ndalen të enjten në orën 6 të mëngjesit, por Damasku ka të drejtë t’i përgjigjet çdo sulmi të bandave terroriste të armatosura.

Siri, hyn në fuqi armëpushimi

Lajmeshqip - 12.04.2012

Armëpushimi për Sirinë, i propozuar nga i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Annan, ka hyrë në fuqi por vendet e Perëndimit shprehen skeptike mbi mundësinë që Siria ta përmbushë atë.

Davutogllu realizoi video konferencë për gjendjen në Siri me kolegët e vendeve anëtare të G-8-it

Idividi - 12.04.2012

Uashington, 12 prill 2012 (MIA) - Ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutogllu mbrëmë vonë pati video konferencë me kolegët e anëtareve të Grupit tetë vende më të zhvilluara industriale (G-8) lidhur me krizën në Siri, kumtuan ...

Davutoglu kërcënon Sirinë se do ti kundërgjigjet sulmeve

Lajmeshqip - 12.04.2012

Ankara- Turqia do të ndërmarrë masa në rast të lëndimit të kufijve të saj, të cilat po ashtu janë edhe kufinj të NATO-s, paralajmëroi sot ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutoglu.

Armëpushim në Siri

Botasot - 12.04.2012

Armëpushimi ka hyrë në fuqi në Siri, ndërsa raportet e hershme flasin se nuk ka dhunë të madhe. Një ditë më herët, Damasku u zotua se do të ndalojë operacionet ushtarake, por ruan të drejtën për të reaguar ndaj, siç i ka quajtur ...

Armëpushim në Siri

Yll Press - 12.04.2012

Fillimisht, Damasku është dashur të tërheqë trupat të martën si pjesë e planit të paqes të të dërguarit ndërkombëtar Kofi Anan, por, luftimet kanë vazhduar edhe pas kësaj dite.

Armëpushim në Siri?

Telegrafi - 12.04.2012

Armëpushimi ka hyrë në fuqi në Siri, ndërsa raportet e hershme flasin se nuk ka dhunë të madhe. Një ditë më herët, Damasku u zotua se do të ndalojë operacionet ushtarake, por ruan të drejtën për të reaguar ndaj, siç i ka quajtur ...

Hyn në fuqi armëpushimi në Siri

Koha.net - 12.04.2012

Damask, 12 prill - Armëpushimi për Sirinë, i propozuar nga i dërguari i OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Annan, ka hyrë në fuqi por vendet e Perëndimit shprehen skeptike mbi mundësinë që Siria ta përmbushë atë.

Siri, hyn në fuqi armëpushimi

Yll Press - 12.04.2012

Siria ka deklaruar se do të zbatojë armëpushimin, por ruajti të drejtën për t’iu kundërpërgjigjur sulmeve. Nga ana tjetër edhe grupi kryesor i rebelëve deklaroi se do t’i përgjigjet çdo sulmi të forcave qeveritare.

Shkelet armëpushimi në Siri

Botasot - 12.04.2012

Në Siri thuhet se vazhdon armëpushimi i ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, ndonëse, disa orë pas hyrjes në fuqi, janë raportuar disa shkelje.

Shkelet armëpushimi në Siri

Telegrafi - 12.04.2012

Në Siri thuhet se vazhdon armëpushimi i ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, ndonëse, disa orë pas hyrjes në fuqi, janë raportuar disa shkelje.

Ban: Situata në Siri më e qetë

Botasot - 12.04.2012

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun, tha se situata në Siri duket më e qetë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit të ndërmjetësuar nga OKB-ja.

Armëpushim në Siri?

Ora news - 12.04.2012

Pavarësisht se në Siri thuhet se vazhdon armëpushimi i ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, disa orë pas hyrjes në fuqi, janë raportuar disa shkelje.

Armëpushimi në Siri, Ban Ki-mun: Situatë më e qetë

Ora news - 12.04.2012

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-mun, tha se situata në Siri duket më e qetë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit të ndërmjetësuar nga OKB-ja.

Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve

Koha.net - 12.04.2012

New York, 12 prill - I dërguari ndërkombëtar për Sirinë, Kofi Annan i ka thënë Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se Siria nuk po vepron në pajtueshmëri të plotë me kushtet e planit të tij për paqe, pavarësisht armëpushimit që ...

Armëpushimi në Siri, Damasku garanton OKB-në

Top Channel - 11.04.2012

Kofi Annan ka marrë garanci të reja nga Damasku se do ta respektojë planin e tij të paqes edhe pse me situatën e rënduar në vend, pakkush mendon se regjimi sirian do ta zbatojë vërtet armëpushimin.

Siri, të enjten ndalojnë sulmet

Top Channel - 11.04.2012

Televizioni shtetëror i Sirisë raportoi se operacionet ushtarake do të ndalen të enjten në orën 6 të mëngjesit, por Damasku ka të drejtë t’i përgjigjet çdo sulmi të bandave terroriste të armatosura.

Siri, të enjten ndalojnë sulmet

Lajm - 11.04.2012

Televizioni shtetëror i Sirisë raportoi se operacionet ushtarake do të ndalen të enjten në orën 6 të mëngjesit, por Damasku ka të drejtë t’i përgjigjet çdo sulmi të bandave terroriste të armatosura.

OKB kërkon paqe nga sirianët

Koha.net - 11.04.2012

New –York, 11 prill - Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka urdhëruar liderët sirianë që ta ndryshojnë kursin, pak orë para se armëpushimi të hyjë në fuqi.

Shkelet plani i paqes, tanket e Asad bombardojnë Homsin, 1000 të vrarë

Panorama - 11.04.2012

Ushtarët sirianë kanë vazhduar dje bombardimet në Homs, edhe pas kalimit të afatit të planit të armëpushimit për tërheqjen e tyre nga ky qytet. Tanke të shumta kanë kaluar nëpër rrugët e Homsit duke hedhur predha dhe duke shkatërruar ...

Anan merr garanci nga Siria

Koha.net - 11.04.2012

Teheran, 11 prill - I dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Ligës Arabe për Sirinë, Kofi Annan ka marrë garanci të reja nga Damasku në lidhje me respektimin e planit të tij të paqes, edhe pse me situatën e rënduar në vend pakkush mendon se ...

Siria vazhdon sulmet ndaj opozitës, zotohet të ndalë operacionet

VOA - 11.04.2012

Ndërkohë që vazhdoi sot goditjen me armë të rënda ndaj bazave të opozitës, qeveria e Sirisë i tha të dërguarit për paqen Kofi Annan se do të ndalojë veprimet ushtarake kundër rebelëve mëngjesin e së enjtes.

Damasku ndërpret aksionet ushtarake të enjten!

Telegrafi - 11.04.2012

I dërguari i Kombeve të Bashkuara dhe Ligës Arabe për Sirinë, Kofi Annan, tha të mërkurën se Damasku e ka informuar atë se do të ndalojë të gjitha aksionet ushtarake të enjten në orën 06:00 të mëngjesit, sipas kohës lokale.

Hejg: Siria s'po jep shenja për armëpushim

Evropaelire - 10.04.2012

14:31 Hejg: Siria s'po jep shenja për armëpushim 14:10 Thaçi flet për paqen e brishtë në Kosovë 13:45 Anan viziton refugjatët sirianë në Turqi 13:22 Pezullohet paneli për Kushtetutën e Egjiptit 12:43 Breivik "s'është psikopat" 12:18 ...

Siria, asnjë shenjë tërheqjeje

Top Channel - 10.04.2012

Nuk ka asnjë shenjë që Siria të jetë duke zbatuar planin ndërkombëtar për t’u dhënë fund luftimeve, ka deklaruar Shtëpia e Bardhë. Në kuadër të marrëveshjes së paqes, trupat siriane duhet të nisnin tërheqjen ditën e martë, por autoritetet ...

Gjashtë ushtarë sirian e humbën jetën në përleshjet me kryengritësit në afërsi të kufirit me Turqinë

Idividi - 10.04.2012

Bejrut, 9 prill 2012 (MIA) - Disa kryengritës të armatosur sirian sot kanë vrarë të paktën gjashtë pjesëtarët të forcave të sigurisë siriane dhe doganierë në përleshje të ashpra në pjesën veriore të vendit, afër kufirit me Turqinë, ...

Një kameraman është vrarë në kufirin libanezo-sirian

Idividi - 10.04.2012

Bejrut, 9 prill 2012 (MIA) - Një kameraman i televizionit libanez "Al-Dazhadid", Ali Shaban sot është vrarë, ndërsa kolegu i tij është plagosur në të shtënat në kufirin libanez-sirian, kumtoi televizioni .

Davutogllu e ndërpreu vizitën në Kinë dhe do të kthehet në Turqi për shkak të tensionimit në kufirin turko-sirian

Idividi - 10.04.2012

Ankara, 10 prill 2012 (MAI) - Minsitri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutogllu sot e ndërpreu vizitën e tij në Kinë dhe do të kthehet në Turqi për shkak të rritjes serioze të tensionimit përgjatë kufirit turko-sirian, kumtoi sot një ...

Annan: Armëpushimi nuk “ka vdekur”

Top Channel - 10.04.2012

Ndërmjetësi ndërkombëtar për paqen në Siri, Kofi Annan, deklaroi se plani i tij i një armëpushimi që duhet të hynte në fuqi në 10 prill mbetet ende aktual, ndonëse as autoritetet dhe as rebelët nuk i ulën armët brenda datës së premtuar.

Asnjë shenjë tërheqjeje e Sirisë

Koha.net - 10.04.2012

Damask, 10 prill - Nuk ka asnjë shenjë që Siria të jetë duke zbatuar planin ndërkombëtar për t’u dhënë fund luftimeve, ka deklaruar Shtëpia e Bardhë.

Të shtënat në kufi tensionojnë marrëdhëniet Turqi-Siri

Panorama - 10.04.2012

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Sirisë u tensionuan dje pas të shtënave në vijën kufitare mes dy vendeve, ku gjashtë persona mbetën të plagosur në kampin turk të refugjatëve.

Të paktën gjashtë sirianë të vrarë në kufirin turko-sirian

Koha.net - 10.04.2012

Ankara, 10 prill –Të paktën gjashtë sirianë u vranë dhe të paktën 15 të tjerë u plagosën dje, gjatë të shtënave afër kufirit turko-sirian, sipas një burimi zyrtar të cituar nga agjencia turke e lajmeve, "Anadolli Azhans" (AA).

Hejg: Siria s'po jep shenja për armëpushim

Botasot - 10.04.2012

Siria nuk ka dhënë ndonjë shenjë se do të respektojë marrëveshjen për planin e Paqes, ka thënë sekretari i jashtëm britanik, Uilliam Hejg, derisa ka akuzuar regjimin për intensifikimin e sulmeve kundër opozitës.

Siri: Qyteti i Homsit granatohet edhe sot

Koha.net - 10.04.2012

Damask, 10 prill - Dhuna në Siri ka vazhduar pavarësisht që vendi sot përballet me afatin e fundit për tërheqjen e ushtarëve nga qytetet si pjesë e planit të paqes të të dërguarit të OKB-së dhe Ligës Arabe, Kofi Annan.

Hejg për Sirinë: Nuk jep asnjë shenjë për armëpushim

Ora news - 10.04.2012

Siria nuk ka dhënë ndonjë shenjë se do të respektojë marrëveshjen për planin e Paqes, ka thënë sekretari i jashtëm britanik, Uilliam Hejg, ndërsa ka akuzuar regjimin për intensifikimin e sulmeve kundër opozitës.

S'ka gjurmë nga tërheqja e ushtrisë siriane

Koha.net - 10.04.2012

Damask, 10 prill - Edhe pse sonte në mesnatë skadon afati për tërheqjen e trupave ushtarake sirianë, megjithatë, janë duke arritur informata kundërthënëse.

Hague: Siria s’po jep shenja për armëpushim

Telegrafi - 10.04.2012

Siria nuk ka dhënë ndonjë shenjë se do të respektojë marrëveshjen për planin e Paqes, ka thënë të martën sekretari i jashtëm britanik, William Hague, derisa ka akuzuar regjimin për intensifikimin e sulmeve kundër opozitës.

Siri: Përfundon sot afati për zbatimin e marrëveshjes

VOA - 10.04.2012

I dërguari Kombeve të Bashkuara njëkohësisht dhe i Lidhjes Arabe për Sirinë, Kofi Annan, shpreson se forcat qeveritare dhe ato të opozitës do ta respektojnë marrëveshjen e armëpushimit të ndërmjetësuar prej tij.

SHBA e "indinjuar" me dhunën siriane ndaj refugjatëve

Evropaelire - 09.04.2012

20:02 SHBA e "indinjuar" me dhunën siriane ndaj refugjatëve 19:46 Rritet në 36 numri i viktimave në Nigeri 19:12 SHBA: Kina t'i bëjë presion Koresë Veriore 19:05 Izetbegoviq do ta padisë Dodikun 18:31 Erdogan viziton Kinën 18:09 OSBE dënon ...

Ban Ki Mun dënon sulmet në Siri

Idividi - 09.04.2012

Gjenevë, 7 prill 2012 (MIA) - Kreu i OKB-së, Ban Ki-mun, ka dënuar qeverinë siriane për sulme të reja ushtarake, pavarësisht marrëveshjes të aprovuar për t'i dhënë fund dhunës.

Viktima të reja në Siri

Idividi - 09.04.2012

Damask, 7 prill 2012 (MIA) - Të paktën 24 nejrëz janë vrarë në luftimet e reja të sotme në Siri. Aktivistët thonë se ata kanë vdekur gjatë sulmit të forcave qeveritare siriane në Latamneh, periferi e Hamës.

Siri, rëndohet bilanci i viktimave

Top Channel - 09.04.2012

Qindra të vdekur brenda një jave: bilanci i viktimave në Siri është rënduar frikshëm, pikërisht në një kohë, kur vetem pak ore kane mbetur nga afati i dhene regjimit te Bashar al Assadit per te ndaluar luftimet.

Në Siri shtohet numri i viktimave

Lajmeshqip - 09.04.2012

Qindra të vdekur brenda një jave: bilanci i viktimave në Siri është rënduar frikshëm, pikërisht në një kohë, kur vetëm pak orë kanë mbetur nga afati i dhënë regjimit të Bashar al Assadit për të ndaluar luftimet.

Siri, luftimet mes kryengritësve dhe forcave qeveritare

Alsat - 09.04.2012

Në Siri viktima të tjera dhe bombardime. Marrëveshja për ndërprerjen e zjarrit është vënë në pikëpyetje, ndërsa Franca sot dënoi, siç tha kërkesat “e papranueshme” të Damaskut në të cilat përmenden kushtet e reja për tërheqjen e ushtarëve ...

Franca dënon kërkesat e Damaskut

Evropaelire - 09.04.2012

Franca i ka dënuar kërkesat e reja të qeverisë së Sirisë, për t’i tërhequr trupat e saj nga qytetet deri më 10 prill, duke i cilësuar si të “papranueshme”.

Armëpushimi, Franca: Kërkesat e Sirisë, të papranueshme

Ora news - 09.04.2012

Franca i ka cilësuar si të papranueshme kërkesat e reja të qeverisë siriane për t`i tërhequr trupat e saj nga qytetet deri më 10 prill. Ky qëndrim i ministrisë së jashtme të Francës u publikua pasi dje Damasku tha se dëshiron që ...

Franca i dënon kërkesat e papranueshme të Damaskut

Botasot - 09.04.2012

Franca i ka dënuar kërkesat e reja të qeverisë së Sirisë, për t’i tërhequr trupat e saj nga qytetet deri më 10 prill, duke i cilësuar si të “papranueshme”.

Siri: Qeveria kërkon garantim me shkrim nga opozita

Yll Press - 09.04.2012

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Asad, e ka pranuar marrëveshjen për armëpushim, të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara, që hynë në fuqi më 10 prill.

Siri: Dhuna i afrohet kufirit turk

Telegrafi - 09.04.2012

Përleshjet në Siri janë përhapur deri në zonën kufitare me Turqinë, në provincën e Kilis-it. Si pasojë e zjarrit të hapur nga tokat siriane gjetën vdekjen y opozitarë sirianë.

Zyrtarët turq: Forcat siriane hapën zjarr drejt një kampi refugjatësh përtej kufirit

VOA - 09.04.2012

Zyrtarët turq thonë se forcat siriane hapën zjarr drejt një kampi refugjatësh përtej kufirit, duke plagosur një përkthyes turk dhe të paktën dy refugjatët sirianë.

Vritet një gazetar libanez

Botasot - 09.04.2012

Një gazetar libanez është vrarë të hënën afër kufirit libanezo-sirian. Ali Shaban, një kamerman që punonte për kanalin televiziv Al-Jadeed raportohet të jetë qëlluar përderisa po xhironte në zonën veriore Uadi Kaled në pjesën libaneze të ...

Vritet një gazetar libanez në kufi me Sirinë

Ora news - 09.04.2012

Një gazetar libanez është vrarë të hënën afër kufirit libanezo-sirian.Ali Shaban, një kamerman që punonte për kanalin televiziv Al-Jadeed raportohet të jetë qëlluar, teksa xhironte në zonën veriore Uadi Kaled në pjesën libaneze të kufirit.

SHBA e "indinjuar" me dhunën siriane ndaj refugjatëve

Botasot - 09.04.2012

Shtetet e Bashkuara thanë se janë të “indinjuara” nga dhuna siriane kundër refugjatëve në Turqi, duke e përshkruar atë si një dëshmi tjetër se Damasku nuk e ka ndërmend që të zbatojë marrëveshjen për armëpushim, që është dashur të hyjë në ...

SHBA dënon dhunën siriane ndaj refugjatëve

Ora news - 09.04.2012

Shtetet e Bashkuara thanë se janë të “indinjuara” nga dhuna siriane kundër refugjatëve në Turqi, duke e përshkruar atë si një dëshmi tjetër se Damasku nuk e ka ndërmend që të zbatojë marrëveshjen për armëpushim, që është dashur të hyjë në ...

SHBA dënojnë dhunën siriane ndaj refugjatëve

Telegrafi - 09.04.2012

Shtetet e Bashkuara janë të “indinjuara” nga dhuna siriane kundër refugjatëve në Turqi, duke e përshkruar atë si një dëshmi tjetër se Damasku nuk e ka ndërmend që të zbatojë marrëveshjen për armëpushim, që është dashur të hyjë në fuqi më ...