TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Britani, kritika ndaj kryeministrit

Gazeta Start - 11.12.2011

Kryeministri britanik, David Kamerun, sulmohet nga zëvendëskryeministri, Nik Kleg, për veton e tij ndaj traktatit të ri të BE-së, me pretendimin se izolon vendin.

Britani, kritika ndaj Cameron

Top Channel - 11.12.2011

Zëvendëskryeministri i Britanisë së Madhe, Nick Clegg, sulmoi David Cameron për veton e tij ndaj traktatit të ri të BE-së, me pretendimin se izolon vendin.

Britani, kritika ndaj Cameron

Lajm - 11.12.2011

Zëvendëskryeministri i Britanisë së Madhe, Nick Clegg, sulmoi David Cameron për veton e tij ndaj traktatit të ri të BE-së, me pretendimin se izolon vendin.

Divorci i madh i Europës

Shqipmedia - 11.12.2011

The Economist Ne gazetarët jemi ndoshta shumë të turbullt pas një nate pa gjumë për të kuptuar domethënien e plotë të asaj që sapo ndodhi në Bruksel.

Kritika ndaj Cameronit

Telegrafi - 11.12.2011

Zëvendëskryeministri i Britanisë së Madhe, Nick Clegg, sulmoi David Cameronin për veton e tij ndaj traktatit të ri të BE-së, me pretendimin se izolon vendin.

Kriza europiane dhe rrugët e dhimbshme të ndryshimit

Yll Press - 11.12.2011

Një krizë financiare zakonisht është një krizë që masat vetëm sa e ndiejnë në kurriz, sepse nuk ka shans që të kuptojnë gjuhën e ndërlikuar të financierëve që fsheh veprime edhe më të ndërlikuara dhe të errëta në fakt.

Britani, krisje në koalicionin qeverisës

ABC News - 11.12.2011

Zëvendës kryeminsitri britanik Nik Kleg ka lëshuar kritika në drejtim të kryemisnitrit Dejvid Kameron duke e akuzuar se po izolon Britaninë nga Europa me veton që vuri ndaj ndryshimeve në marrëveshjen e BE-së.

Britani, kritika ndaj Cameron

Botasot - 11.12.2011

Zëvendëskryeministri i Britanisë së Madhe, Nick Clegg, sulmoi David Cameron për veton e tij ndaj traktatit të ri të BE-së, me pretendimin se izolon vendin.

A do t’i zgjidhë problemet e euros marrëveshja e re?

Botasot - 11.12.2011

Liderët europianë arritën një marrëveshje të re, qëllimi i së cilës është dhënia fund e muajve të paqartësisë për ardhmërinë e euros dhe zgjidhjen e krizës së borxheve që i ka çuar shumë ekonomi në prag të kolapsit Për çfarë u ra dakord? ...

Euro – përballja me orën e së vërtetës - Adrian Civici

Ina - 10.12.2011

Sot, më shumë se kurrë në historinë 10-vjeçare të monedhës së përbashkët europiane, euros, pritet që vendimet e 27 vendeve anëtare të BE të mbledhur që mbrëmë në Bruksel, të rezultojnë jetike për fatin e saj.

NYT: Përpjekja e fundit e Evropës

Evropaelire - 10.12.2011

"New York Times" Ne gati as që nuk e dimë se sa takime të Bashkimit Evropian kishin përfunduar me marrëveshje “historike”, për ta zgjidhur krizën e borxheve të eurozonës, por e dimë se kemi parë se ato nuk kishin pasur sukses, pasi tregjet ...

Antarët e BE-së pajtohen për traktatin e ri

Botasot - 10.12.2011

Antarët e Bashkimt Evropian, me përjashtim të Britanisë, kanë rënë dakord për një traktat me qëllim të zgjidhjes së krizës financiare në eurozonë.

Kriza, BE marrëveshje pa Britaninë

Botasot - 10.12.2011

Të gjithë vendet e Bashkimit Europian, përvec Britanisë së Madhe, pas 10 orë diskutimesh, aprovuan një pakt për taksat dhe buxhetin, për të shmangur përhapjen e krizës së borxhit në eurozonë.

Kriza, BE marrëveshje pa Britaninë

Yll Press - 10.12.2011

Britania e Madhe vendosi veton për të bllokuar cdo përpjekje, të udhëhequr nga Franca dhe Gjermania, për të arritur mbështetjen e 27 vendeve anëtare.

Kriza europiane dhe rrugët e dhimbshme të ndryshimit

Botasot - 10.12.2011

Një krizë financiare zakonisht është një krizë që masat vetëm sa e ndiejnë në kurriz, sepse nuk ka shans që të kuptojnë gjuhën e ndërlikuar të financierëve që fsheh veprime edhe më të ndërlikuara dhe të errëta në fakt.

A po përjeton BE-ja një krizë ekzistence?!

Panorama - 10.12.2011

REXHEP MEIDANI Mbledhja maratonë e Brukselit Në Bruksel, natën e 8-9 dhjetorit, liderët europianë, edhe pse jo të gjithë, arritën…në një marrëveshje, pikat kryesore të së cilës paraqiten si më poshtë: • Arritja e marrëveshja në trajtën e ...

Anglia “vetëpërjashtohet” nga BE

Panorama - 10.12.2011

Në atë që u konsiderua samiti më i rëndësishëm i vitit për Bashkimin Europian, liderët aprovuan planin franko-gjerman për ndryshimin e traktatit themelor të BE-së.

NYT: Përpjekja e fundit e Evropës

Botasot - 10.12.2011

"New York Times" (NYT) Ne gati as që nuk e dimë se sa takime të Bashkimit Evropian kishin përfunduar me marrëveshje “historike”, për ta zgjidhur krizën e borxheve të Eurozonës, por e dimë se kemi parë se ato nuk kanë pasur sukses, pasi ...

Kameron vendos veton, Evropa nuk arrin dot marrëveshjen

Gazeta Start - 09.12.2011

Përpjekjet për të arritur një marrëveshje për ndryshimin e traktateve të Bashkimit Evropian, për përballimin e krizës së eurozonës, kanë dështuar.

Europa kërcënohet nga ndarja, Britania kundër traktatit të BE

Shekulli - 09.12.2011

Liderët europianë kanë rënë dakord për shtrëngimin e politikave fiskale në zonën euro, por nuk kanë arritur dot në një marrëveshje për të bashkuar të 27 vendet e Eurozonës në një traktat të ri të përbashkët për të përballuar krizën ...

Eurozona arrin marrëveshje pa Britaninë e Madhe

Gazeta Start - 09.12.2011

Shtetet anëtare të Eurozonës kanë arritur një marrëveshje për taksën dhe për buxhetin, në përpjekje për t’u përballur me krizën e borxheve në unionin 17-kombësh.

Udhëheqësit e eurozonës me traktat të ri

Evropaelire - 09.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë lënë përpjekjen për t’i bindur të 27 vendet anëtare që ta ndryshojnë traktatin e bllokut, në përpjekje për të rregulluar çështjen e krizës së borxheve në Evropë dhe për të shpëtuar valutën euro.

Përçahet Europa, Britania veto kundër traktatit

Top Channel - 09.12.2011

Përpjekjet për të bashkuar të 27 vendet e Eurozonës në një traktat të ri të përbashkët për të përballuar krizën financiare kanë dështuar. Duke folur të premten nga Brukseli, Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, informoi se është vendosur ...

Kameron kërkon garanca nga BE-ja se nuk do të prishet tregu i vetëm

Idividi - 09.12.2011

Londër, 7 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeministri britanik Dejvid Kameron deklaroi sot se kërkon garanca nga Bashkimi Evropian për atë se ndryshimet që parashikohen në marrëveshjet evropiane nuk kanë për qëllim t'u dëmtojnë interesave shtetërore ...

Në Bruksel fillon samiti dyditor i BE-së

Idividi - 09.12.2011

Bruksel, 8 dhjetor 2011 (MIA) - Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian po bëhen gati të mbajnë samitin dyditor në Bruksel, ku do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje për frenimin e krizës së borxhit të eurozonës.

Thaçi takon Rompujin merr përkrahje për nisjen e dialogut për vizat

Idividi - 09.12.2011

Prishtinë, 7 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi në shoqërimin e dy ministrave Flora Çitaku dhe Bajram Rexhepi, kanë takuar presidentin e BE-së Herman Van Rompuj.

Udhëheqësit e eurozonës me traktat të ri

Ina - 09.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë lënë përpjekjen për t’i bindur të 27 vendet anëtare që ta ndryshojnë traktatin e bllokut, në përpjekje për të rregulluar çështjen e krizës së borxheve në Evropë dhe për të shpëtuar valutën euro.

Shtyhet vendimi për Serbinë

Evropaelire - 09.12.2011

Kroacia ka nënshkruar sot traktatin për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian në vitin 2013. Por, BE-ja ka shtyrë dhënien e statusit të kandidatit për Serbinë.

Traktati i ri përçan BE-në, Britania vendos veton

Alsat - 09.12.2011

Dështojnë përpjekjet për ndryshimin e traktatit të Bashkimit Europian, për të zgjidhur krizën në eurozonë. 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian nuk ranë dakord për ndryshimin e traktatit të bllokut, për shkak të kundërshtimeve të ...

Rezultati nga samiti i BE-së është shumë i mirë për eurozonën

Lajmeshqip - 09.12.2011

Bruksel – Rezultati nga takimi i kreut të BE-së është shumë i mirë për eurozonën, deklaroi kryetari i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Dragi, cituar nga agjencitë.

Përçahet Europa, Britania veto kundër traktatit

Lajm - 09.12.2011

Përpjekjet për të bashkuar të 27 vendet e Eurozonës në një traktat të ri të përbashkët për të përballuar krizën financiare kanë dështuar. Duke folur të premten nga Brukseli, Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, informoi se është vendosur ...

Incident mes Kameronit dhe Sarkozisë në Bruksel

Lajmeshqip - 09.12.2011

Londër – Kryeministri britanik, Dejvid Kameron dhe presidenti francez, Nikolla Sarkozi u ndodhën në një zënkë të ashpër në Bruksel rreth marrëveshjes për tejkalimin e krizës në eurozonë dhe për stabilizim të euros.

Zënkë mes kameronit dhe Sarkozit në Bruksel rreth marrëveshjes për stabilizim të eurozonës

Idividi - 09.12.2011

Londër, 9 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeminsitri britanik, Dejvid Kameron dhe presidenti francez, Nikolla Sarkozi u ndodhën në një zënkë të ashpër në Bruksel rreth marrëveshjes për tejkalimin e krizës në eurozonë dhe për stabilizim të euros, ...

Rompuj: Dokumenti për krijimin e unionit buxhetor-tatimor të eurozonës do të nënshkruhet nga 23 vendet anëtare të BE-së

Idividi - 09.12.2011

Bruksel, 9 dhjetor 2011 (MIA) - Dokumenti për krijimin e unionit buxhetor-tatimor të eurozonës do të nënshkruhet nga 23 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, deklaroi kryetari i BE-së, Herman van Rompuj.

BQE: Rezulttati nga samiti i BE-së është shumë i mirë për eurozonën

Idividi - 09.12.2011

Bruksel, 9 dhjetor 2011 (MIA) - Rezultati nga takimi i kreut të BE-së është shumë i mirë për eurozonën, deklaroi kryetari i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Dragi, cituar nga agjencitë.

Bruksel: Jo të gjithë mbështesin euron

Evropaelire - 09.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, gjatë samitit të rëndësishëm në Bruksel, janë pajtuar që ta mbështesin euron, por vetëm 23 nga 27 shtetet anëtare kanë pranuar t’i bashkohen marrëveshjes.

Dejvid Kameron e bllokoi nënshkrimin e dokumentit të BE-së për eurozonën

Idividi - 09.12.2011

Londër, 9 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeministri britanik, Dejvid Kameron sot e bllokoi ndryshimin e marrëveshjes së BE-së, që duhet të mundësojë sjelljen e masave që do të ndihmojnë për stabilizimin e eurozonës, pasi që Franca dhe Gjermania e ...

Bullgaria dhe Rumania janë përfshirë drejt "unionit për stabilitet buxhetor të BE-së"

Idividi - 09.12.2011

Bruksel, 9 dhjetor 2011 (MIA) - Bullgaria dhe Rumania janë midis gjashtë vendeve jashtë nga eurozona, të cilët e mbështesin "unionin për stabilitet buxhetor" në negociatat e mbrëmshme të shefave të shteteve dhe qeverive të BE-së në ...

Ndryshimi i Traktatit të BE, Britania vendos veton

Albeu.com - 09.12.2011

Idea e hedhur para disa ditësh mbi ndryshimin e Traktatit të Bashkimit Evropian është hedhur poshtë gjatë ditës së sotme nga drejtues të këtij unioni.

Marrëveshja e re: Ndëshkime automatike për shkelësit e rregullave

DW - 09.12.2011

Vendimi bazë për krijimin e një unioni fiskal në Evropë tashmë është marrë. Tani ekspertët duhet të përpunojnë detajet brenda vetëm tre muajsh. Çfarë parashikon marrëveshja e re? Në fillim të ditës së dytë të samitit të BE-së Në Bruksel, ...

Evropa pa marrëveshje të plotë për shpëtimin e euros

Alsat - 09.12.2011

Anëtarët e Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakord që në të ardhmen të kursejnë më shumë dhe të jenë të sinqertë në paraqitjen e shpenzimit të parave publike. Pengesë për marrëveshjen e re fiskale ishte Britania e Madhe.

Disiplinë strikte buxhetore

Evropaelire - 09.12.2011

Shtatëmbëdhjetë shtetet e Eurozonës, plus shumica por jo të gjitha shtetet tjera të Bashkimit Evropian, kanë rënë dakord për një marrëveshje të re për shpëtimin e monedhës së përbashkët të Evropës.

Veto britanike Francës e Gjermanisë, dështon traktati financiar i BE

LajmiFundit - 09.12.2011

Udhëheqësit evropianë u zotuan sot për një disiplinë buxhetore më të fortë për të zgjidhur krizën e borxheve, por nuk arritën të binin dakord për t’i bërë një ndryshim traktatit të Bashkimit Evropian, të diktuar nga rrethanat ekonomike.

Kriza, BE marrëveshje pa Britaninë

Top Channel - 09.12.2011

Vendet anëtare të BE që përdorin euron kanë rënë dakord për një marrëveshje për taksat dhe buxhetin për të frenuar krizën e borxhit që ka përfshirë eurozonën.

Antarët e BE-së pajtohen për traktatin e ri

Evropaelire - 09.12.2011

Antarët e Bashkimt Evropian, me përjashtim të Britanisë, kanë rënë dakord për një traktat me qëllim të zgjidhjes së krizës financiare në eurozonë.

Shpërfillja, Sarkozi refuzon ti japë dorën kryeministrit britanik

Lajmeshqip - 09.12.2011

Bruksel-Mosmarrëveshjet mes presidentit francez Nikola Sarkozi dhe kryeministrit britanik Devid Kameron shihen qartë edhe në detajet më të vogla, që s’mund ti shpëtonin kurrësesi kamerave të pranishme në samitin e liderëve të Bashkimit ...

Udhëheqësit evropianë nën trysni për gjetjen e një zgjidhjeje të krizës

VOA - 09.12.2011

Udhëheqësit evropianë po zhvillojnë takime shumë të rëndësishme në Bruksel. Kjo përbën një tjetër përpjekje për të zgjidhur krizën e borxheve dhe atë financiare, që po kërcënojnë të ardhmen e monedhës Euro.

Kriza, liderët evropianë nën trysni për gjetjen e një zgjidhjeje

Ora news - 09.12.2011

Udhëheqësit evropianë po zhvillojnë takime shumë të rëndësishme në Bruksel. Kjo përbën një tjetër përpjekje për të zgjidhur krizën e borxheve dhe atë financiare, që po kërcënojnë të ardhmen e monedhës Euro.

Kriza, liderët evropianë nën trysni për gjetjen e një zgjidhjeje

Yll Press - 09.12.2011

Kjo nuk është hera e parë që një takim i udhëheqësve evropianë cilësohet si mundësia e fundit për të shpëtuar monedhën Euro, e cila ndodhet në vështirësi.

Udhëheqësit e eurozonës me traktat të ri

Botasot - 09.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë lënë përpjekjen për t’i bindur të 27 vendet anëtare që ta ndryshojnë traktatin e bllokut, në përpjekje për të rregulluar çështjen e krizës së borxheve në Evropë dhe për të shpëtuar valutën euro.

Traktati i ri përçan BE-në, Britania vendos veton

BalkanWeb - 09.12.2011

BRUKSEL – Dështojnë përpjekjet për ndryshimin e traktatit të Bashkimit Europian, për të zgjidhur krizën në eurozonë. 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian nuk ranë dakord për ndryshimin e traktatit të bllokut, për shkak të kundërshtimeve ...

Eurozona, Cameron veto kundër traktatit të BE

Panorama - 09.12.2011

BRUKSEL- Marrëveshja mes vendeve të eurozonës dhe atyre të BE-së për disiplinë në buxhetet shtetërore që të luftojnë krizën e euros ka gjetur kundërshtimin e Britanisë.

Përçahet Europa, Britania veto kundër traktatit

Botasot - 09.12.2011

Përpjekjet për të bashkuar të 27 vendet e Eurozonës në një traktat të ri të përbashkët për të përballuar krizën financiare kanë dështuar. Duke folur të premten nga Brukseli, Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, informoi se është vendosur ...

Dejvid Kameron e bllokoi nënshkrimin e dokumentit të BE-së për eurozonën

Yll Press - 09.12.2011

Kameron për mediumet britanike deklaroi se ka qenë i gatshëm ta mbështesë eurozonëmn dhe sstabilizimine saj të shpejtë, përmes dokumentit që do ta nënshkruajnë të gjitha vendet anëtare të BE-së, por refuzoi ta bëjë atë sepse nuk ka marrë ...

Britania veto kundër traktatit Merkel-Sarkozy

Ora news - 09.12.2011

Përpjekjet për të bashkuar të 27 vendet e Eurozonës në një traktat të ri të përbashkët për të përballuar krizën financiare kanë dështuar. Duke folur të premten nga Brukseli, Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, informoi se është vendosur ...

Bruksel: Jo të gjithë mbështesin euron

Botasot - 09.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, gjatë samitit të rëndësishëm në Bruksel, janë pajtuar që ta mbështesin euron, por vetëm 23 nga 27 shtetet anëtare kanë pranuar t’i bashkohen marrëveshjes.

Bashkimi Evropian nuk bie dakord mbi ndryshimin e traktatit

VOA - 09.12.2011

Udhëheqësit evropianë u zotuan sot për një disiplinë buxhetore më të fortë për të zgjidhur krizën e borxheve, por nuk arritën të binin dakord për t’i bërë një ndryshim traktatit të Bashkimit Evropian, të diktuar nga rrethanat ekonomike.

BQE: Rezulttati nga samiti i BE-së është shumë i mirë për eurozonën

Yll Press - 09.12.2011

Sipas Dragit, marrëveshja për rregulla më të ashpëra buxhetore është bazë për pakt buxhetor me disciplinë më të madhe në politikat buxhetore të vendeve anëtare.

Detaje nga marrëveshja e re e Bashkimit Evropian!

Yll Press - 09.12.2011

Kryetarët e shteteve dhe qeverive të unionit të ri fiskal do të takohen çdo muaj, për t'u konsultuar për politikën e përbashkët buxhetore. Kjo do të ishte edhe "qeveria ekonomike" për të cilën është folur aq shpesh.

Ja cfarë do të ndodhë nëse shpërbëhet eurozona?

Yll Press - 09.12.2011

Në fakt, tashmë ekzistojnë disa shenja se shtetet e pasura, të ashtuquajtura “bërthama” ose vendet veriore të zonës, tashmë po e shqyrtojnë një mundësi të tillë.

Rompuj: Dokumenti për krijimin e unionit buxhetor-tatimor të eurozonës nënshkruhet nga 23 vendet anëtare të BE-së

Yll Press - 09.12.2011

"BE-ja hoqi dorë që t'i detyrojë bankat private të marrin pjesë në financimin e programeve për stabilitet të Unionit. Ai financim do të zbatohet përmes Fondit monetar ndërkombëtar", theksoi Rompuj.

Traktati i BE-së vetëm me 26 vende. Kundërshton Britania

ABC News - 09.12.2011

Pavarësisht Britanisë, 26 vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakort për ecur përpara me reformat e programuara në shpëtim të monedhës europiane.

Dështon përpjekja për hartimin e traktatit kundër krizës së Eurozonës

Ora news - 09.12.2011

Dështojnë përpjekjet për ndryshimin e traktatit të Bashkimit Europian për të zgjidhur krizën në Eurozonë. 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian nuk ranë dakord për ndryshimin e traktatit të bllokut, për shkak të kundërshtimeve të ...

Kriza, BE marrëveshje pa Britaninë

Ora news - 09.12.2011

Vendet anëtare të BE që përdorin euron kanë rënë dakord për një marrëveshje për taksat dhe buxhetin për të frenuar krizën e borxhit që ka përfshirë eurozonën.

BE, OK traktatit të ri, Britania e kundërshton

Panorama - 09.12.2011

BRUKSEL- Vendet anëtare të Bashkimt Evropian, me përjashtim të Britanisë së Madhe ranë sot dakord për një traktat me qëllim zgjidhjen e krizës financiare në eurozonë.

Marrëveshjet e Unionit Fiskal

ABC News - 09.12.2011

Vendimi bazë për krijimin e një Unioni Fiskal në Evropë tashmë është marrë. Ekspertët duhet të përpunojnë detajet brenda vetëm tre muajsh. Traktati i ri i Unionit Monetar do të firomset brenda muajit mars nga 26 vendet anëtare, pa ...

Marrëveshjet e Unionit Fiskal

Botasot - 09.12.2011

Vendimi bazë për krijimin e një Unioni Fiskal në Evropë tashmë është marrë. Ekspertët duhet të përpunojnë detajet brenda vetëm tre muajsh. Traktati i ri i Unionit Monetar do të firomset brenda muajit mars nga 26 vendet anëtare, pa ...

Anëtarët e BE-së pajtohen për traktatin e ri

Telegrafi - 09.12.2011

Anëtarët e Bashkimit Evropian (BE), me përjashtim të Britanisë së Madhe, kanë rënë dakord për një traktat me qëllim të zgjidhjes së krizës financiare në eurozonë.

“Merkozy”, plani i taksave

Top Channel - 08.12.2011

“Merkozy”, takimi i Parisit mes presidentit francez dhe kancelares gjermane duket se arriti tek detajet. Përmes një letre, drejtuar Presidentit të Këshillit Europian, Herman Van Rompuj, ata u kërkojnë vendeve të eurozonës që të kenë taksa ...

Liderët e BE, samit për euron

Top Channel - 08.12.2011

Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian po bëhen gati të mbajnë një samit në Bruksel, ku do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje për frenimin e krizës së borxhit të eurozonës.

BE në prag të një samiti mbi krizën e borxheve

Albeu.com - 08.12.2011

Drejtuesit të vendevetë BE gjatë ditëve në vijim pritet të mbajnë një samit në Bruksel në lidhje me krizën e borxheve që ka pëfrshirë një sërë vendesh të këtij organizmi.

Liderët e BE, samit për euron

Lajm - 08.12.2011

Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian po bëhen gati të mbajnë një samit në Bruksel, ku do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje për frenimin e krizës së borxhit të eurozonës.

BQE do të shkurtojë normat e interesit

Top Channel - 08.12.2011

Banka Qendrore Evropiane do të shkurtojë normat e interesit, vendim të cilin pritet ta komunikojë më vonë gjatë ditës. BQE synon të shkurtojë normat e eurozonës me një tjetër cerekë pike, në 1 për qind.

Liderët e BE-së, samit për euron

Shqipmedia - 08.12.2011

Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian po bëhen gati të mbajnë një samit në Bruksel, ku do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje për frenimin e krizës së borxhit të eurozonës.

Eurozona: Nën ethet e samitit të "shpëtimit"

Evropaelire - 08.12.2011

Kreu i Komisionit Evropian po iu kërkon liderëve të Bashkimit Evropian që të “bëjnë gjithçka” që ata munden, për të ruajtur valutën e përbashkët të euros, ndërsa po përgatiten të tubohen në samitin e sotëm.

BQE shkurton normën bazë të interesit

Top Channel - 08.12.2011

Banka Qëndore Europiane lajmëroi të enjten për reduktimin e normës bazë të interesit, një masë që synon të zbusë efektet e krizës mbi likuiditetin në Eurozonë.

Irlanda kundershton për reformimin e traktatit të BE

Albeu.com - 08.12.2011

Komisioni Kushtetues i Parlamentit finlandez gjatë sencës së zhvilluar gjatë ditës së enjte ka kundërshtuar idenë e hedhur nga Gjermania dhe Franca për një reformim të traktatit të Bashkimit Europian.

Banka Qendrore Europiane ul në 1 % normen bazë te interesit

Albeu.com - 08.12.2011

Banka Qëndore Europiane për të zbutur disi efektet e krizës mbi likuiditetin në vendet e Evropës ka njoftuar gjatë ditës së enjte se do të ulë normën bazë të interesit.

Nis samiti i BE

Top Channel - 08.12.2011

Udhëheqësit e Bashkimit Europian mbërritën në Bruksel për të marrë pjesë në samitin më të rëndësishëm që synon të shmangë përhapjen e krizës se borxhit në eurozonë dhe si dhe të shpëtojë monedhen e përbashkët.

Banka Qëndrore Europiane ul normën bazë të inetersit

Ora news - 08.12.2011

Ashtu siç pritej nga tregjet ndërkombëtare, Banka Qëndrore Europiane ka ulur deri në 1 përqind normën bazë të interesit. Kjo pas krizës së borxheve që ka prekur eurozonën dhe frika nga recesioni.

Plani franko-gjerman mund të dështojë, Rompuj kundër

Panorama - 08.12.2011

Gjermania dhe Franca kanë pohuar dje frikën se plani i tyre urgjent për sistemimin e eurozonës, i cili ka si pikë qendrore ndryshimin e traktateve të BE-së, mund të mos miratohet në samitin e kësaj fundjave në Bruksel.

Kriza, të gjithë sytë nga Brukseli

Ora news - 08.12.2011

Liderët e Bashkimit Europian mbërritën në Bruksel disa orë para nisjes së samitit, që nga gjithëkush konsiderohet si jetik për të ardhmen e eurozonës dhe ndoshta të vetë Bashkimit Europian.

BQE shkurton normën bazë të interesit

Botasot - 08.12.2011

Banka Qëndore Europiane lajmëroi të enjten për reduktimin e normës bazë të interesit, një masë që synon të zbusë efektet e krizës mbi likuiditetin në Eurozonë.

Kriza, të gjithë sytë nga Brukseli

Botasot - 08.12.2011

Liderët e Bashkimit Europian mbërritën në Bruksel disa orë para nisjes së samitit, që nga gjithëkush konsiderohet si jetik për të ardhmen e eurozonës dhe ndoshta të vetë Bashkimit Europian.

Britania kërcënon se do bllokojë traktatet e reja të BE-së

Gazeta Start - 07.12.2011

Kryeministri britanik, David Kameron, ka kërcënuar se nëse nuk plotësohet kërkesat e Londrës, ai do të bllokojë traktatet e reja evropiane të propozuara nga Franca dhe Gjermania, në përpjekje për të shpëtuar euron.

Kriza, traktatet e reja nuk janë të nevojshme

Top Channel - 07.12.2011

“Rregullat e ashpra për të përballuar krizën e borxhit që ka përfshirë eurozonën mund të arrihen pa ndryshimin e traktateve të BE-së”, tha presidenti i Këshillit të BE, Herman Van Rompuy.

Kameron thotë se mund të bllokojë traktatin e ri të BE-së

Evropaelire - 07.12.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka kërcënuar të bllokojë një traktat të ri të mundshëm të Bashkimit Evropian të dizajnuar për të shpëtuar nga kolapsi për shkak të krizës evropiane borxhit.

Ndryshimet në marrëveshjet e BE-së është e mundshme të mos kenë nevojë nga ratifikimi kombëtar, theksohet në raportin e ...

Idividi - 07.12.2011

Bruksel, 7 dhjetor 2011 (MIA) - Marrëveshjet e Bashkimit Evropian mund të ndryshojnë pa iu nënshtruar procedurave të rrezikshme politike të ratifikimit kombëtar, theksohet në raportin e kryetarit të BE-së Herman van Rompuj, i cili duhet të ...

Kameron kërcënon me bllokim traktatin e ri të BE-së

Alsat - 07.12.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka kërcënuar se mund ta bllokojë një traktat të ri të mundshëm të vendeve të Bashkimit Evropian për të tejkaluar krizën ekonomike, nëse në dizajnimin e këtij trakti nuk përfshihen interesat britanike.

Kameron: Ne nuk mbështesim marrëveshjet që nuk mbrojne interesin britanik

Albeu.com - 07.12.2011

Mbetja jashtë nga takimet e fundit të bërë midis dy vendeve më të mëdha të Bashkimit Evropian, Gjermania dhe Franca ka bërë që Britania e Madhe të reagojë duke u shprehur se do të bllokojë një traktat të ri të mundshëm të Bashkimit ...

BE do të ndryshojë traktatet

Top Channel - 07.12.2011

Ideja e traktateve te reja te BE-se, eshte kthyer ne lajtmotiv per kancelaren gjermane Angela Merkel, qe insiston ne ndryshimin e kornizave ekzistuese si menyre per frenimin e krizes se borxheve.

Traktatet, veto britanike

Top Channel - 07.12.2011

Kryeministri britanik David Cameron ka deklaruar se ai do te vere veton ndaj planeve per nje traktat te ri te Bashkimit Evropian, nese udheheqesit evropiane, nuk bien dakort me nje liste te kerkesave britanike.

Kriza në eurozonë, Van Rompuy kundër Merkel dhe Sarkozi

Lajmeshqip - 07.12.2011

Bruksel-Presidenti i Këshillit Europian kundërshton planin franko-gjerman të propozuar të hënën nga presidenti francez Nikola Sarkozi dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, për të ndryshuar traktaktet e unionit.

Rompuj: Jo ndryshim traktatesh në BE

Alsat - 07.12.2011

Presidenti i Këshillit Europian, Herman Van Rompuy kundërshton planin franko-gjerman të propozuar të hënën nga presidenti francez Nikola Sarkozi dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, për të ndryshuar traktaktet e unionit.

BE do të ndryshojë traktatet, kryeministri britanik kërcënon me veto

Shqipmedia - 07.12.2011

Ideja e traktateve te reja te BE-se, eshte kthyer ne lajtmotiv per kancelaren gjermane Angela Merkel, qe insiston ne ndryshimin e kornizave ekzistuese si menyre per frenimin e krizes se borxheve.

Kriza, traktatet e reja nuk janë të nevojshme

Ora news - 07.12.2011

“Rregullat e ashpra për të përballuar krizën e borxhit që ka përfshirë eurozonën mund të arrihen pa ndryshimin e traktateve të BE-së”, tha presidenti i Këshillit të BE, Herman Van Rompuy.

Kameron thotë se mund të bllokojë traktatin e ri të BE-së

Botasot - 07.12.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka kërcënuar të bllokojë një traktat të ri të mundshëm të Bashkimit Evropian të dizajnuar për të shpëtuar nga kolapsi për shkak të krizës evropiane borxhit.

Euro, Kameron: Jo mbështetje çdo traktati të BE-së

Ora news - 07.12.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka kërcënuar të bllokojë një traktat të ri të mundshëm të Bashkimit Evropian për të shpëtuar nga kolapsi për shkak të krizës evropiane të borxheve.

Euro, Kameron: Jo mbështetje çdo traktati të BE

Panorama - 07.12.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka kërcënuar të bllokojë një traktat të ri të mundshëm të Bashkimit Evropian të dizajnuar për të shpëtuar nga kolapsi për shkak të krizës evropiane borxhit.

Traktati i ri i BE-së ska nevojë për ratifikimi kombëtar

Yll Press - 07.12.2011

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Nikolla Sarkozi të hënën e tërhoqën nevojën për ndryshime në marrëveshjet, që të urdhërohet disiplinë më e madhe buxhetore në eurozonë dhe në këtë mënyrë të kthehet besimi në tregun ...

Shokohet BE, edhe Gjermania rrezikon besimin në tregje

Panorama - 07.12.2011

Pas orëve të mira mbi vendimin e Merkel dhe Sarkozi për unitet dhe plan veprimi, kriza e borxhit në eurozonë iu kthye orëve të errëta me vetëm një deklaratë nga kompania e madhe e vlerësimit të kreditimit, “Standard & Poor’s”.

Veto Britanike

Yll Press - 07.12.2011

Cameron do te marre pjese ne takimin e se premtes ne Bruksel por theksoi se do te shkoje atje per te mbrojtur dhe promovuar interesat britanike.

Shokohet BE, edhe Gjermania rrezikon besimin në tregje

Yll Press - 07.12.2011

E gjithë eurozona u shokua kur “S&P” kërcënoi se do të ulë vlerësimin e Gjermanisë, Francës, Holandës, Austrisë, Finlandës dhe Luksemburgut nga maksimumi me AAA në AA+ brenda 90 ditësh.

Vendet e eurozonës bëjnë plane për kthimin e ish valutave të tyre kombëtare

Idividi - 06.12.2011

Londër, 5 dhjetor 2011 (MIA) - Vendet e eurozonës po përgatisin plane për kthimin e ish-valutave të tyre, përderisa valuta e përbashkët evropiane, euroja që tani e shfrytëzojnë përjetoi kolaps, shkruajnë mediat e Londrës, transmeton ...

Një numër i madh i vendeve anëtare të BE-së janë kundër zbatimit të marrëveshjeve për formim të Unionit

Idividi - 06.12.2011

Bruksel, 5 dhjetor 2011 (MIA) - Numër i madh i vendeve anëtare të Bashkimit Evropian sot u deklaruan kundër iniciativës së Gjermanisë për zbatim të marrëveshjeve për formim të BE-së, që të rritet niveli i integrimit në eurozonë, deklarun ...

Euro, nje nga deshtimet e politikaneve te BE-së

ikub - 06.12.2011

Nëse pësimet këtë herë do të mësohen dhe krizat e ardhshme do të shmangen, kjo vlen për t’u parë... Sikundër edhe kriza e kredive plot 3 vjet të shkuara, edhe kriza aktuale e Eurozonës do të shërbejë për të shkruar shumë libra ekonomie e ...

S&P i vendosë nën vëzhgim 15 vendet e eurozonës

Evropaelire - 06.12.2011

Agjencia e vlerësimeve, S&P (Standardi dhe Varfëria), i ka kërcënuar 15 shtetet e eurozonës se do t’ua zbresë pikët në klasifikimin e tyre. S&P ka bërë të ditur se mund të ndërmarrë veprime për shkak të shkaktimit sistematik të stresit në ...

"Në vitin 2012 do të shpërbëhet Eurozona"!

Albnow - 06.12.2011

Në një intervistë për Reuters, profesori i Universitetit të Princeton, puna.... e të cilit ka të bëjë me trazirat në tregjet financiare, tha se Eurozona është përpara një kërcënimi shumë të madh, pasi vetëm tani qytetarët kuptojnë se çfarë ...

Euroja, një nga dështimet e politikanëve të BE-së

Botasot - 06.12.2011

Sikundër edhe kriza e kredive plot 3 vjet të shkuara, edhe kriza aktuale e Eurozonës do të shërbejë për të shkruar shumë libra ekonomie e finance dhe jo vetëm në të ardhmen, duke qenë një rast i jashtëzakonshëm për studiuesit e ekonomisë.

Euroja, një nga dështimet e politikanëve të BE-së

Yll Press - 06.12.2011

Sikundër edhe kriza e kredive plot 3 vjet të shkuara, edhe kriza aktuale e Eurozonës do të shërbejë për të shkruar shumë libra ekonomie e finance dhe jo vetëm në të ardhmen, duke qenë një rast i jashtëzakonshëm për studiuesit e ekonomisë.

Kryeministri Gruevski në Bruksel u takua me kryetarin e BE-së Van Rompuj

Yll Press - 06.12.2011

Kryeministri Gruevski pas takimit deklaroi se në pjesën më të madhe të bisedimeve janë përqendruar në planet për të ardhmen dhe reformat në të gjitha sferat.

Gruevski takoi kryetarin e BE-së

Botasot - 06.12.2011

Çështjet lidhur me Maqedoninë dhe Bashkimin Evropian (BE) dhe atë që vendi e ka bërë si progres, reformat në periudhën e kaluar në të gjitha sferat, veçanërisht në pjesët të cilat me vëmendje të veçantë janë ndjekur nga ana e Komisionit ...

Kameron dhe Sarkozi do të bisedojnë në Paris për ndryshimet e Marrëveshjes nga Mastrihti

Idividi - 05.12.2011

Londër, 2 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeministri britanik Dejvid Kameron do të takohet pasdite në Paris me presidentin francez Nikolla Sarkozi, ku pritet t'ia transmetojë shqetësimin e Britanisë së Madhe rreth integrimit të mëtutjeshëm të BE-së ...

Kameron paralajmëroi mbështetje për eurozonën gjatë përballjes me krizën debitore

Idividi - 05.12.2011

Paris, 2 dhjetor 2011 (MIA) - Kryeministri britanik, Dejvid Kameron deklaroi sot se Britania e Madhe do t'i ndihmojë eurozonës në zgjidhjen e krizës debitore edhe krahas asaj që Mbretëria e bashkuar nuk e vendosi valutën e përbashkët ...

Shkatërrimi i eurozonës rrezik real

Idividi - 05.12.2011

Vjenë, 3 dhjetor 2011 (MIA) - Kancelari austriak Verner Fajman konsideron se nuk mund të përjashtohet mundësia dhe se është real rreziku që eurozona të shkatërrohet. "Nuk e konsideroj të përjashtuar mundësinë për shkatërrim të eurozonës.

Vëndet e BE-së kundër zbatimit të formimit të Unionit

Lajmeshqip - 05.12.2011

Bruksel – Numër i madh i vendeve anëtare të Bashkimit Evropian sot u deklaruan kundër iniciativës së Gjermanisë për zbatim të marrëveshjeve për formim të BE-së, që të rritet niveli i integrimit në eurozonë, deklaruan diplomatët në Bruksel.

Eurozonë, GDP-ja pëson rënie më shumë nga parashikimet

Ora news - 05.12.2011

Thellimi i krizës europiane të borxheve sovrane ka shtyrë ekonominë në Eurozonë në recesion më të thellë nga parashikimi i analistëve. Ndërkohë që në zonën e rrezikut është futur ekonomia e tretë e Eurozonës, Italia, prodhimi i brendshëm ...