TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pas negociatave te djeshme, Rama sot takohet me aleatet

Albeu.com - 14.02.2010

Kryetari i PS-së, Edi Rama pritet të mbledhë sot aleatët pas tryezës të së shtunës me presidentin Bamir Topi. Pritet që në tryezë të mblidhen krerët e partive aleate me PS-në si Paskal Milo, Spartak Ngjela, Nard Ndoka, Erion Veliaj dhe ...

Presidenti shqiptar drejton takimin e qeverisë dhe opozitës

SETimes - 14.02.2010

14/02/2010 TIRANË, Shqipëri -- Presidenti Bamir Topi, drejtoi të shtunën (13 shkurt) një tryezë të rrumbullakët që mblodhi së bashku krerët e qeverisë dhe partisë opozitare kryesore, Partia Socialiste (PS) në një përpjekje për të ndihmuar ...

Topi: Dialogu do vazhdojë

Koha.net - 14.02.2010

Tiranë, 14 shkurt - Pas përfundimit të tryezës presidenti Bamir Topi, nëpërmjet një deklarate është treguar i kujdesshëm për të mos mbështetur asnjërën nga palët që u ulën në tryezë, por i ka falenderuar njëkohësisht për vullnetin e ...

Shqipëri: Pozita dhe opozita në takim me Presidentin Topi

VOA - 14.02.2010

Në Shqipëri tryeza e bisedimeve mes Kryeministrit Sali Berisha dhe kryetarit socialist Edi Rama u mbyll sot pa ndonjë rezultat konkret. Të dy palët kanë qëndruar në pozitat e tyre.

“Kaq për sot”, historia e një takimi me diversione

Botasot - 14.02.2010

Gjithçka e pritshme. Pritshmëria për këtë takim ka qenë i lartë, pasi pritej një rifillim i dialogut që mungon prej kohësh. Takimi midis palëve politike në tryezën e presidentit Topi pati si qëllim rivendosjen e kontakteve ballëpërballë të ...

Tryeza - Berisha jep zgjidhje, Rama vajton zgjedhjet

Botasot - 14.02.2010

Mbyllet pa asnjë rezultat të prekshëm takimi i parë ndërmjet mazhorancës dhe opozitës në zyrën e Presidentit të Republikës, Bamir Topi, në Presidencë, takim ky, i filluar në orët e para të paradites së djeshme, përfaqësuesit e dy forcave ...

Tiranë: Sali Berisha dhe Edi Rama kanë arritur në presidencë

Evropaelire - 13.02.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha dhe lideri i opozitës, Edi Rama, kanë arritur sot në orët e paraditës në presidencë. Presidenti Bamir Topi i ka pritur të dy liderët për bisedime lidhur me kapërcimin e situatës së krijuar me ...

Nis tryeza e dialogut ne Presidence, Rama e Berisha perballe njeri-tjetrit

Albeu.com - 13.02.2010

Kryeministri Sali Berisha dhe kryetari i opozitës Edi Rama, janë ulur sot përballë njëri-tjetrit në takimin e thirrur nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi.

Berisha dhe Rama nuk ndryshojnë qëndrimet

Ina - 13.02.2010

Takimi i parë mes Kryeministrit, Sali Berisha dhe kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama në Presidencë nuk ka sjellë asnjë ndryshim mes qëndrimeve të palëve.

Perfundon tryeza politike: Berisha nuk terhiqem

Albeu.com - 13.02.2010

Ka qene ora 14:05 minuta kur ka perfunduar tryeza politike ne Presidence. Pre tre ore eshte debatuar dhe palet si Berisha dhe Rama duket se kane qendruar te palekundur ne qendrimet e tyre, sidomos ne piken per hapjen e kutive.

Rama: Kishim ballafaqim te hapur me Berishen

Albeu.com - 13.02.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama në një konferencë për shtyp pas tryezës së dialogut në Presidencë tha se pati një ballafaqim të hapur me kryeministrin Berisha. “Nuk lëvizim nga kërkesa për transparencë të plotë të zgjedhjeve.

Perfundon takimi, megjithate dialogu Rama-Berisha nuk ka deshtuar

Albeu.com - 13.02.2010

Edhe pse në pamje të parë u duk sikur nuk kishte asnjë përparim, duket dialogu mes Berishës dhe Ramës ka një lajm të mirë. Burime nga takimi thanë se ka patur debate dhe replika, por më e rëndësishme është se ky takim nuk mund të quhet i ...

Topi: Dialogu do te vazhdoje

Albeu.com - 13.02.2010

Presidenti i Republikës Bamir Topi në një konferencë për shtyp pas tryezës mes Ramës e Berishës, në moderimin e tij, ka deklaruar se dialogu mes palëve do të vazhdojë.

Berisha-Rama: Takim pa rezultat konkret

Evropaelire - 13.02.2010

Në Tiranë ka përfunduar biseda e udhëhequr nga presidenti Bamir Topi, e ku kanë marrë pjesë kryeministri Sali Berisha dhe lideri i opozitës, Edi Rama.

Buzek: Dialog për ti dhënë fund krizës politike

Telegrafi - 13.02.2010

Pak orë përpara tryezës së shumëpritur të presidentit Topi, për ti dhënë fund krizës politike në Shqipëri, kreu i Parlamentit Evropian, Jerzy Buzek inkurajon liderët politikë të zgjidhin përmes dialogut ngërçin politik në vend.

Jagland: Tryeza, një mundësi për t’i dhënë fund krizës

Telegrafi - 13.02.2010

Tryezën e thirrur nga presidenti Bamir Topi e ka përshëndetur edhe sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjørn Jagland. “E mirëpres iniciativën e Presidentit Topi për të organizuar një tryezë të rrumbullakët me liderët e ...

Takimi Berisha-Rama në Presidencë

Telegrafi - 13.02.2010

Edi Rama dhe Sali Berisha do të hyjnë sot në orën 11:00 nga dyer të ndryshme në takimin me presidentin Bamir Topi. Kreu i qeverisë për efekt protokolli do të kalojë nga porta kryesore e selisë së Presidencës, ndërsa lideri i opozitës nga ...

Takim mes Sali Berishës dhe Edi Ramës me ndërmjetësim të presidentit shqiptar, Bamir Topi

Yll Press - 13.02.2010

Tryeza do të mbahet në përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje për krizën e krijuar nga bojkoti parlamentar i PS-së dhe në zbatim të rezolutës për Shqipërinë të miratuar nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës.

Takimi Berisha-Rama në Presidencë, pa rezultat

Telegrafi - 13.02.2010

Ka përfunduar pas rreth tre orësh takimi në Presidencë mes përfaqësuesve të mazhorancës dhe opozitës të Shqipërisë. Në përfundim të bisedimeve të cilat u zhvilluan pa praninë e mediave, kryeministri Sali Berisha, u shpreh se garantoi kreun ...

Topi vlerëson rifillimin e dialogut

Botasot - 13.02.2010

Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi drejtoi sot tryezën politike të bisedimeve mes mazhorancës dhe opozitës. Në përfundim të saj, Presidenti i Republikës deklaroi: “Jam para jush sot, para përfaqësuesve në terren të medias, ...

Tryeza vendos për vazhdimin e dialogut

Botasot - 13.02.2010

UPDATE - Pa rezultate, takimi i parë i tryezës, Edi Rama s’heq dorë nga ultimatumet antikushtetuese, por gjendet në ngushticë kohore. Tre orë bisedime në Presidencë, për situatën politike, Berisha konfirmon zotimin ndaj ligjit dhe ...

Topi: Rifillimi i bisedimeve, momenti më pozitiv

Telegrafi - 13.02.2010

Presidenti i Republikës, Bamir Topi deklaroi se rifillimi i dialogut politik mes pozitës dhe opozitës ishte momenti më pozitiv i tryezës së të shtunës.

SHBA-të mbështesin Topin

Fakti - 12.02.2010

Tryeza e Dialogut SHBA-të mbështesin Topin Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht përpjekjet e Presidentit Topi dhe Këshillit te Evropës për te ndërmjetësuar bllokimin e vazhdueshëm të situatës politike.

Qëndrime krejt të kundërta para tryezës politike

BBC - 12.02.2010

Një ditë nga tryeza politike e Presidentit të Republikës Bamir Topi për kapërcimin e krizës politike shumica dhe opozita, pretendojnë se kanë mbështetjen e ndërkombëtarëve në qëndrimin e tyre për hapjen, ose jo të kutive të votimit.

Rama takon ambasadorin Withers

Albeu.com - 12.02.2010

Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama takon ambasadorin e Shteteve te Bashkuara John Withers, nje dite para tryezes organizuar nga presidenti i Republikes, Bamir Topi.

Presidenti Topi thërret nesër tryezën për zgjidhjen e krizës politike

Idividi - 12.02.2010

Tiranë, 12 shkurt (MIA) - Tryeza politike, e thirrur nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, për zgjidhjen e krizës të krijuar nga bojkoti parlamentar i PS-së do të zhvillohet nesër në mjediset e Presidencës.

Jagland: Tryeza, nje mundesi per t'i dhene fund krizes

Albeu.com - 12.02.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland ka përshëndetur tryezën e thirrur nga presidenti Bamir Topi për zgjidhjen e krizës politike në vend.

Topi mbledh tryezën e dialogut, Rama-Berisha përballë njëri-tjetrit

Ina - 12.02.2010

Nis tryeza e dialogut thirrur nga presidenti i vendit, Bamir Topi per zgjidhjen e krizes politike ne vend. Kryetari i Partise Demokratike Sali Berisha dhe ai i Partise Socialiste, Edi Rama, jane ulur ne tryeze perballe njeri tjetetrit, ...

Brukseli përshëndet iniciativën për të zgjidhur krizën politike të Shqipërisë

SETimes - 12.02.2010

12/02/2010 TIRANE, Shqipëri -- Helmut Lohan, kreu i delegacionit të KE në Tiranë, tha se Brukseli përshëndet një tryezë të rrumbullakët të caktuar për të shtunën (13 shkurt).

Rama konsultohet me aleatët

Telegrafi - 12.02.2010

Një ditë para tryezës së thirrur nga presidenti Bamir Topi, për të zgjidhur krizën politike Kreu socialist do të konsultohet me përfaqësues të frontit opozitar.

Qëndrime krejt të kundërta para tryezës politike

Botasot - 12.02.2010

Takimi i fundit me përfaqësues të faktorit ndëkombëtar në Tiranë i presidentit të Republikës Bamir Topi, - në prag të tryezës politike të së shtunës, mes kreut të PD-së Sali Berisha dhe atij të PS-së të opozitës, Edi Rama, - u bë me shefin ...

Presidenti Topi nesër i ulë së bashku në një tavolinë Berishën e Ramën

Botasot - 12.02.2010

Tiranë, 12 shkurt - Të shtunën, në orën 11:00 Sali Berisha dhe Edi Rama do të hyjnë nga dyer të ndryshme në takimin me presidentin Bamir Topi. Kreu i qeverisë për efekt protokolli do të kalojë nga porta kryesore e selisë së presidencës, ...

Tryeza e dialogut, Topi konsultohet me Bosh

Ina - 11.02.2010

Presidenti, Bamir Topi priti sot Shefin e ri të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadorin Robert Bosh, në kuadër të konsultimeve që Kreu i shtetit po zhvillon në prag të tryezës politike së të shtunës.

Topi takon ambasadorin e OSBE-se, Bosch

Albeu.com - 11.02.2010

Dy ditë para tryezës politike PS-PD për zgjidhjen e krizës politike, kreu i shtetit Bamir Topi priti sot në një takim ambasadorin e OSBE-së në vendin tonë Robert Bosch. Sipas njoftimit të Presidencës Ambasadori Bosh shprehu edhe ... ...

BE: Presim përgjigje pozitive nga tryeza Berisha-Rama

Ina - 11.02.2010

Presidenca e BE në një deklaratë publikuar mirëpret nismën e presidentit të Shqipërisë, Bamir Topi për mbajtjen e tryezës mes Sali Berishës dhe Edi Ramës.

OSBE dhe SHBA përshëndesin tryezën e rrumbullakët për dhënien fund të krizës politike në Shqipëri

SETimes - 11.02.2010

11/02/2010 TIRANË, Shqipëri -- Misioni i OSBE-së në Shqipëri dhe Ambasada e SHBA-së në Tiranë përshëndetën iniciativën e Presidentit Bamir Topi për të organizuar bisedime midis qeverisë dhe opozitës me qëllim që t'i jepet fund një bllokimi ...

Tryeza e dialogut, Topi konsultohet me Bosch

Telegrafi - 11.02.2010

Presidenti Bamir Topi priti të enjten shefin e prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadorin Robert Bosch, në kuadër të konsultimeve që kreu i shtetit po zhvillon në prag të tryezës politike së të shtunës.

Topi takoi Shefin e OSBE-së në Shqipëri

Botasot - 11.02.2010

Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot Shefin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadorin Robert Bosh, në kuadër të konsultimeve që Kreu i shtetit po zhvillon në prag të tryezës politike së të shtunës.Kreu i shtetit shqiptar ...

BE: Presim përgjigje pozitive nga tryeza Berisha-Rama

Telegrafi - 11.02.2010

Presidenca e BE në një deklaratë publikuar mirëpret nismën e presidentit të Shqipërisë, Bamir Topi për mbajtjen e tryezës mes Sali Berishës dhe Edi Ramës.

Patozi: Vlerësojmë tryezën, dialog me PS

Fakti - 10.02.2010

Patozi: Vlerësojmë tryezën, dialog me PS Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Astrit Patozi deklaroi sot se thirrja e tryezës së partive nga kreu i shtetit është një veprim serioz.

SHBA dhe OSBE përshëndesin tryezën politike Berisha-Rama

Ina - 10.02.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe OSBE mbështesin plotësisht përpjekjet e Presidentit Topi dhe Këshillit të Evropës për të ndërmjetësuar pas bllokimeve të vazhdueshme politike.

Bosch: Tryeza, hap para për zgjidhjen e krizes

Albeu.com - 10.02.2010

Ambasadori i OSBE-së, Robert Bosch ka përshëndetur iniciativën e Presidentit Bamir Topi për tryezën PD-PS duke deklaruar se është një hap përpara për zgjidhjen e krizës.

Tryeza, Ambasada e SHBA: Te zgjidhet pa vonese ngerci politik

Albeu.com - 10.02.2010

Ambasada amerikane i ka bërë apel Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike që të shfrytëzojnë tryezën e presidentit Topi për të zgjidhur pa vonesë ngërçin politik në vend dhe të përqendrohen tek axhenda euroatlantike e vendit.

SHBA: Mbështesim nismën e Topit për tryezën

Lajm - 10.02.2010

Ambasada Amerikane në Shqipëri reagoi për tryezën e paralajmëruar nga presidenti Bamir Topi, duke shprehur mbështetjen e plotë. "Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht përpjekjet e Presidentit Topi dhe Këshillit të Evropës për të ...

Shqipëri: Partitë vlerësojnë tryezën e presidentit Topi

VOA - 10.02.2010

Në Shqipëri dy partitë më të mëdha të vendit vlerësuan sot me tone pozitive tryezën e thirrur nga presidenti Bamir Topi në të cilën do të ulen kryeminisri Sali Berisha dhe kryetari socialist Edi Rama.

OSBE përshëndet tryezën politike Berisha-Rama

Telegrafi - 10.02.2010

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri vlerëson tryezën politike të cilën presidenti i Republikës e ka thirrur të shtunën më 13 shkurt. Në një deklaratë të publikuar në faqen zyrtare të OSBE-së, theksohet se ky organizëm mirëpret nismën e kreut të ...

SHBA: Mbështesim nismën e Topit për tryezën

Telegrafi - 10.02.2010

Ambasada Amerikane në Shqipëri reagoi për tryezën e paralajmëruar nga presidenti Bamir Topi, duke shprehur mbështetjen e plotë. "Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht përpjekjet e Presidentit Topi dhe Këshillit të Evropës për të ...

OSBE e SHBA: Rama e Berisha të zgjidhin krizën në tryezë

Koha.net - 10.02.2010

Tiranë, 10 shkurt - Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe ambasada amerikane vlerësojnë tryezën politike të cilën Presidenti i Republikës ka thirrur të shtunën më 13 shkurt.

SHBA e OSBE: Tryeza, faktor i rëndësishëm për zgjidhjen e ngërçit politik

Botasot - 10.02.2010

Në asnjë rresht të reagimit të SHBA-ve nuk përmendet fjala “krizë politike”, por thjesht një “ngërç institucional” i panevojshëm. Ambasada e SHBA-ve dhe prezenca e OSBE-së Tiranë, inkurajojnë palët politike për zgjidhjen e menjëhershme të ...

Topi takon Lohan, Montobbio e Withers

Fakti - 09.02.2010

Tryeza e dialogut Topi takon Lohan, Montobbio e Withers Gjatë takimeve u diskutua mbi rëndësinë dhe nevojën e mbajtjes së tryezës së dialogut mes Kryeministrit Sali Berisha dhe kryetarit të opozitës, Edi Rama, nën moderimin e Presidentit ...

Interes rreth nismës për zgjidhjen e krizës

BBC - 09.02.2010

Veç synimit për t'i dhënë fund krizës politike në Shqipëri, shumë pak gjëra dihen rreth tryezës që presidenti i vendit, Bamir Topi, ka organizuar me 13 shkurt dhe ku ka ftuar dy figurat kryesore të politikës shqiptare, kreun e maxhorancës, ...

Presidenti Topi takim me ambasadorin Bochardt

Ina - 09.02.2010

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, do të vijojë gjatë ditës së sotme takimet me përfaqësues ndërkombëtarë në Tiranë lidhur me çështjen e zgjidhjes së krizës politike në vend.

Patozi: Vleresojmë tryezen, dialog me PS

Albeu.com - 09.02.2010

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Astrit Patozi deklaroi sot se thirrja e tryezës së partive nga kreu i shtetit është një veprim serioz. "Në emër të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, dëshiroj të shpreh ... ...

Tiranë: Mirëpritet nisma e presidentit Topi për tryezën me partitë

Evropaelire - 09.02.2010

Partia Demokratike dhe Partia Socialiste e kanë përshëndetur thirrjen nga kryetari i shtetit Bamir Topi, për tryezën që pritet t’i jape zgjidhje krizes politike ne Shqiperi.

Topi thërret të shtunën tryezën Berisha-Rama

Telegrafi - 09.02.2010

Lajmi i shumëpritur për tryezën e dialogut në Shqipëri, tashmë është bërë realitet. Presidenti i Republikës Bamir Topi do të “bashkojë” në selinë e tij, kryeministrin, Sali Berisha dhe kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama, në një ...

Presidenti Topi shpall tryezën e bisedimeve

VOA - 09.02.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi njoftoi sot se tryeza e bisedimeve mes kryeministrit Sali Berisha dhe kryetarit socialist Edi Rama do të zhvillohet në fund të kësaj jave.

Takimi Berisha-Rama, Topi “këshillohet” nga Bochardt

Telegrafi - 09.02.2010

Tashmë kur është vendosur dita e takimit midis kryeministrit Sali Berisha, dhe kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, presidenti Bamir Topi po bën përgatitjet e nevojshme, ku sigurisht një rol të rëndësishëm luajnë ambasadorët ...

Tiranë: Mirëpritet nisma e presidentit Topi për tryezën me partitë

Botasot - 09.02.2010

Partia Demokratike dhe Partia Socialiste e kanë përshëndetur thirrjen nga kryetari i shtetit Bamir Topi, për tryezën që pritet t’i jape zgjidhje krizes politike ne Shqiperi.

Topi thërret në takim Berishën e Ramën

Fakti - 08.02.2010

KRIZA POLITIKE NË SHQIPËRI Topi thërret në takim Berishën e Ramën Presidenti i Republikës Shqipërisë , Bamir Topi do të vijojë në ditët në vazhdim kontaktet paraprake të punës me kryeministrin e Shqipërisë dhe udhëheqësin e opozitës si dhe ...

Presidenti Topi nis sot perpjekjet per zgjidhjen e krizes

Albeu.com - 08.02.2010

Dita e sotme pritet te jete starti i negociatave te presidentit Topi me dy kreret e partive kryesore per zgjidhjen e krizes politike ne vend. Kanë mjaftuar deklaratat publike të të dy drejtuesve politikë që pranojnë të ulen ... ...

Zgjidhja e krizës, Topi pret sot ambasadorët e SHBA, BE dhe KE-së

Ina - 08.02.2010

Ndërkohë që pritet organizimi i një tryeze dialogu për zgjidhjen e krizës politike në vend, kreu i shtetit Bamir Topi nis konsultimet me ndërkombëtarët.

Topi takon Withers, Lohan e Montobbio

Albeu.com - 08.02.2010

Në përpjekje për t’i dhënë një zgjidhje krizës politike në vend, Presidenti i Republikës, Bamir Topi do të zhvillojë sot takime me ambasadorët Lohan , Withers e Montobbio.

Zgjidhja e krizes politike, Montobbio e Lohan ne Presidence

Albeu.com - 08.02.2010

Kanë mbërritur në Presidencë ambasadori i Spanjës Manuel Montobbio, vend i cili mban presidencën e radhës së BE-së si dhe ambasadori i Komisionit Europian, Helmut Lohan.

Perfundon takimi Withers-Topi

Albeu.com - 08.02.2010

Ka përfunduar takimi mes ambasadorit amerikan John Withers dhe kreut të shtetit Bamir Topi. Në një takim që zgjati Presidenti dhe ambasadori amerikan biseduan për zgjidhjen e krizës politike në vend.

Presidenti Topi nis takimet për zgjidhjen e krizës politike

Idividi - 08.02.2010

Tiranë, 8 shkurt (MIA) - Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka nisur pak çaste më parë në Presidencë takimet në kuadër të përpjekjeve për vendosjen e dialogut politik mes maxhorancës dhe opozitës, me qëllim gjetjen e një kompromisi që do ...

Topi nis këshillimet për krizën

Evropaelire - 08.02.2010

Presidenti i Shqipërisë ka nisur sot negociatat për zgjidhjen e krizës politike në vende. Presidenti Topi pasditen e sotme ka pritur në një takim të përbashkët ambasadorin e Spanjës dhe përfaqësuesin e Komisionit Evropian në Tiranë.

Zgjidhja e krizës, Topi bisedoi me ambasadorët

Ina - 08.02.2010

Përpjekjet zyrtare të presidentit, Bamir Topi për të ndërmjetësuar në krizën politike filluan. Ai priti sot paradite në dy takime të ndryshme ambasadorët e Komisionit Europian dhe të presidencës së Bashkimit Europian si edhe ambasadorin ...

Topi therret te shtunen dy lideret politike

Albeu.com - 08.02.2010

Presidenti i Republikës, Topi, vendosi që të thërrasë tryezën politike, ditën e shtunë më 13 shkurt 2010, në orën 11.00, në Selinë e Presidentit.

Topi: Tryeza më 13 shkurt

Evropaelire - 08.02.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, vendosi të thërrasë tryezën politike, ditën e shtunë më 13 shkurt 2010. Vendimi vjen pas takimeve që kryetari i shtetit zhvilloi sot me kreun e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, ambasadorin ...

Presidenti Topi: Të shtunën, tryeza e dialogut

Ina - 08.02.2010

Tryeza politike, në funksion të dialogut mes mazhorancës dhe opozitës për zgjidhjen sa më parë të ngërçit politik që ka përfshirë politikën që prej zgjedhjeve të 28 qershorit, do të mbahet ditën e shtunë.

“Kriza”, Topi thërret të shtunën Berishën e Ramën

Lajm - 08.02.2010

Zyra e shtypit e Presidencës bën të ditur se Presidenti Topi vendosi të thërrasë tryezën politike, ditën e shtunë më 13 shkurt 2010, në orën 11.00.

Opozita shqiptare paralajmëron për protesta në rrugë

SETimes - 08.02.2010

08/02/2010 TIRANE, Shqipëri -- Partia Socialiste (PS) e opozitës thotë se do të organizojë protesta nëse dështojnë bisedimet e organizuara për të kapërcyer bllokimin e tanishëm politik, me ndërmjetësimin e Presidentit Bamir Topi.

Kriza, ambasadorët e BE, KE e SHBA sot në Presidencë

Telegrafi - 08.02.2010

Në kuadër të takimeve për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri, presidenti Bamir Topi pritet të takojë ambasadorët e Bashkimit Evropian, Komisionit Evropian dhe atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të akredituar në Tiranë.

Topi diskuton për krizën me ambasadorët e BE,KE e SHBA

Koha.net - 08.02.2010

Tiranë, 8 shkurt -Në kuadër të takimeve për zgjidhjen e krizës politike në vend, Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, ka takuar sot ambasadorët e Bashkimit Europian, Komisionit Europian dhe atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të ...

Ambasadorët inkurajuan Topin për zgjidhjen e krizës

Koha.net - 08.02.2010

Tiranë, 8 shkurt – Zyra e shtypit e Presidencës ka bërë publike takimet e zhvilluara sot midis presidentit Bamir Topi me kreun e delegacionit të KE-së në Tiranë, ambasadorin Helmut Lohan, ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës, Manuel ...

Tryeza e partive politike në Shqipëri, më 13 shkurt

Koha.net - 08.02.2010

Tiranë, 8 shkurt- Presidenti i Republikës, Bamir Topi, vendosi që të thërrasë tryezën politike, ditën e shtunë më 13 shkurt 2010, në orën 11.00, në Selinë e Presidentit. Lajmi bëhet i ditur në faqen zyrtare të Presidencës.

PS: Berisha të ulet pa kushte absurde në tryezën e dialogut

Telegrafi - 08.02.2010

Opozita më Shqipëri kërkon që Sali Berisha të ulet pa kushte absurde në tryezën e dialogut duke vlerësuar se “themelet e shtetit po tronditen rëndë si pasojë e keqqeverisjes së kësaj mazhorance”.

Topi: Tryeza më 13 shkurt

Botasot - 08.02.2010

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, vendosi të thërrasë tryezën politike, ditën e shtunë më 13 shkurt 2010. Vendimi vjen pas takimeve që kryetari i shtetit zhvilloi sot me kreun e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, ambasadorin ...

Topi pret Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë

Botasot - 08.02.2010

Presidenti i Republikës, Prof. Dr. Bamir Topi priti sot në Presidencë Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Antonio Miloshoski dhe delegacionin që e shoqëron në kuadër të vizitës zyrtare në vendin tonë.