TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rritet rreziku për kalimin e refugjatëve, Greqia vendos 200 sirianë të tjerë 25 km larg kufirit, pritet afrimi i qindra ...

SOT - 20.03.2016

Ndërsa qeveria shqiptare duket se është përfshirë në një sherr sa i përket mundësive të Shqipërisë për të pranuar emigrantë nga vendet e luftës, shumë afër kufijve tanë vijojnë të vendosen qindra ...

Igli Totozani: Plan Veprimi i përbashkët rajonal për të përballuar krizën e refugjatëve

SOT - 20.03.2016

Avokati i Popullit, z. Igli Totozani, është angazhuar në përgatitjet për zbatimin e një Plan- Veprimi të përbashkët rajonal, për të përballuar krizën e refugjatëve / emigrantëve, në rast se Shqipëria ...

Refugjatët në Greqi, mbyten në det dy foshnja

LajmiFundit - 20.03.2016

Në ishujt grekë kanë mbërritur prej mesnatës mbi 800 refugjatë, ndërsa dy foshnje 1 dhe 2 vjeç janë mbytur afër ishullit Ro, kur kanë rënë në det nga një gomone, që sillte rreth 40 refugjatë nga ...

Nuk ndalen refugjatët drejt Greqisë, mbyten 2 foshnje

Top Channel - 20.03.2016

Megjithëse marrëveshja BE-Turqi ka filluar të zbatohet zyrtarisht prej mëngjesit të kësaj të diele, në ishujt grekë kanë mbërritur prej mesnatës mbi 800 refugjatë, ndërsa dy foshnje 1 dhe 2 vjeç janë ...

Rama për refugjatët: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

Portalb - 20.03.2016

Lajme lidhur me temën Rama, përshëndetje “speciale” për Albin Kurtin dhe Menduh Thaçin (VIDEO) Rama nxehet dhe i përgjigjet Blushit: Injoranca nuk është argument (Video) Blushi flet në Kongresin e ...

Australi, dhjetëra mijëra qytetarë në protesta kërkojnë drejtësi për refugjatët

Portalb - 20.03.2016

Lajme lidhur me temën Rama për refugjatët: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar Refugjatët, Avramopulos: Shqiptarë, kujtoni vitet ...

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Portalb - 20.03.2016

Lajme lidhur me temën Nuland të enjten për vizitë në Idomeni Besimi: Në Gjevgjeli ka kushte për trajtim human të migrantëve Greqia drejtoi note proteste drejt Maqedonisë dhe Serbisë Kurc: I ...

Prej sot hyn në fuqi Marrëveshja BE-Turqi

Portalb - 20.03.2016

Lajme lidhur me temën Obama viziton Kubën, shpresë për shtetin komunist Protesta anti Trump në SHBA Brazil: Avioni privat rrëzohet mbi një vendbanim, shtatë të vdekur Aksident tragjik në Spanjë, ...

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Almakos - 20.03.2016

Mbi 1 mijë refugjatë kryesisht nga Afganistani të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi kërkojnë tu mundësohet të lëvizin lirshëm drejt ...

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Ina - 20.03.2016

Mbi 1 mijë refugjatë kryesisht nga Afganistani të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi kërkojnë tu mundësohet të lëvizin lirshëm drejt ...

Nuk ndalen refugjatët drejt Greqisë, mbyten 2 foshnje

Lajmi.net - 20.03.2016

Megjithëse marrëveshja BE-Turqi ka filluar të zbatohet zyrtarisht prej mëngjesit të kësaj të diele, në ishujt grekë kanë mbërritur prej mesnatës mbi 800 refugjatë, ndërsa dy foshnje 1 dhe 2 vjeç janë ...

Refugjatët, Rama: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

Lajmi.net - 20.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke iu referua parashikimeve se refugjatët nga Siria mund të përpiqen të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Schengenit, deklaroi se tani për tani nuk ka ...

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Lajmi.net - 20.03.2016

Mbi 1 mijë refugjatë, kryesisht nga Afganistani, të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc, dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi, kërkojnë tu mundësohet të lëvizin lirshëm ...

Greqia zhvendos grupe të mëdha refugjatësh pranë kufirit shqiptar

Lajmi.net - 20.03.2016

Autoritete greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Lajm - 20.03.2016

Mbi 1 mijë refugjatë kryesisht nga Afganistani të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi kërkojnë tu mundësohet të lëvizin lirshëm drejt ...

​1200 refugjatë zhvendosen me autobusë në kufi me Shqipërinë

Lajm - 20.03.2016

Autoritetet greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës, drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

Totozani: Plan Veprimi i përbashkët rajonal për të përballuar krizën e refugjatëve

BalkanWeb - 20.03.2016

TIRANE – Avokati i Popullit, Igli Totozani është angazhuar në përgatitjet për zbatimin e një Plan- Veprimi të përbashkët rajonal, për të përballuar krizën e refugjatëve, në rast se Shqipëria do të ...

Kriza e emigrantëve, Totozani: Refugjatët të mbrohen kundër çdo diskriminimi

Ora news - 20.03.2016

Për të përballuar krizën e refugjatëve në rast se Shqipëria do të përballet me një fluks të mundshëm, Avokati i Popullit, Igli Totozani, është angazhuar në përgatitjet për zbatimin e një Plan-Veprimi ...

Rama për refugjatët: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

Telegrafi - 20.03.2016

Kryeministri Edi Rama, gjatë një interviste për gazetën “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, në lidhje me refugjatët që mund të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Schengenit, ka thënë: “Nuk do ...

Refugjatët, Rama: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

Botasot - 20.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke iu referua parashikimeve se refugjatët nga Siria mund të përpiqen të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Schengenit, deklaroi se tani për tani nuk ka ...

Rama: As nuk ndërtojmë mure as nuk hapim kufijtë për refugjatët

Koha.net - 20.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke iu referua parashikimeve se refugjatët nga Siria mund të përpiqen të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Schengenit, deklaroi se tani për tani nuk ka ...

Tiranë: Avokati i Popullit publikon planin për refugjatët

VOA - 20.03.2016

Avokati i Popullit, Igli Totozani, publikoi në Tiranë Planin e përbashkët rajonal të Veprimit për të përballuar krizën e refugjatëve. Ky Plan Veprimi u miratua në Selanik nga Avokatët e Popullit të 9 ...

Avokati i Popullit publikon planin për refugjatët

Botasot - 20.03.2016

Avokati i Popullit, Igli Totozani, publikoi në Tiranë Planin e përbashkët rajonal të Veprimit për të përballuar krizën e refugjatëve. Ky Plan Veprimi u miratua në Selanik nga Avokatët e Popullit të 9 ...

Avokati i Popullit, Totozani publikon planin për refugjatët

Mapo - 20.03.2016

Avokati i Popullit, Totozani publikon planin për refugjatët Postuar më: 20 Mars 2016 18:34 Avokati i Popullit, Igli Totozani, publikoi në Tiranë Planin e përbashkët rajonal të Veprimit për të ...

Greqia zhvendos në Janinë grupe të mëdha refugjatësh

VOA - 20.03.2016

Autoritete greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

​Mbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc

Botasot - 20.03.2016

Mbi 1 mijë refugjatë, kryesisht nga Afganistani, të ngujuar në qendrën Tranzitore në Tabanoc, dhe rreth 300 të tjerë në mes-zonën kufitare Maqedoni Serbi, kërkojnë tu mundësohet të lëvizin lirshëm ...

Refugjatët edhe më pranë Shqipërisë, tashmë në Janinë

Botasot - 20.03.2016

Autoritete greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

1200 refugjatë zhvendosen me autobusë drejt Janinës, në kufi me Shqipërinë

Ora news - 20.03.2016

Autoritetet greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

​1200 refugjatë zhvendosen me autobusë në kufi me Shqipërinë

Koha.net - 20.03.2016

Autoritetet greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës, drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

1200 refugjatë zhvendosen me autobusë në kufi me Shqipërinë

Telegrafi - 20.03.2016

Autoritetet greke zhvendosën mbrëmjen e së dielës grupe të mëdha të refugjatëve nga Porti i Elefsinës, drejt qytetit verior grek të Janinës, në kufi me Shqipërinë.

Hyn në fuqi pakti për emigrantët

Vision Plus - 20.03.2016

Një foshnje katërmuajshe ishte viktima e fundit në radhët e refugjatëve sirian, përpara se marrëveshja BE-Turqi për emigrantët të hynte në fuqi. Një varkë me 22 refugjatë u fundos në brigjet Turqisë ...

Dëshpërim dhe kaos në Greqi: Refugjatët refuzojnë kthimin në Turqi

Gazeta Tema - 20.03.2016

Mijëra refugjatë, të cilët vazhdojnë të mbetën të ngujuar në kampin e Idomenit në kushte të mjerueshme, shprehen tejet të zhgënjyer nga marrëveshja e BE-së dhe Turqisë.

Shtatë refugjat nga kampi i refugjatëve në Tabanoc përfundojnë në spitalin e Kumanovës

Tetova Sot - 20.03.2016

Shtatë refugjat nga kampi i refugjatëve në Tabanoc kanë përfunduar në spitalin e Kumanovës për shkak të problemeve me shëndetin, transmeton TetovaSot.

Refugjatët, Rama: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

Tetova Sot - 20.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke iu referua parashikimeve se refugjatët nga Siria mund të përpiqen të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Schengenit, deklaroi se tani për tani nuk ka ...

Publikohet planin për refugjatët, ministri i brendshëm italian vjen në Tiranë

Tetova Sot - 20.03.2016

Avokati i Popullit, Igli Totozani, ka publikuar “Planin e përbashkët rajonal të Veprimit”, për të përballuar krizën e refugjatëve. Ky plan veprimi u miratua në Selanik nga Avokatët e Popullit të 9 ...

Pakti i rrezikshëm i Europës me Turqinë

DW - 19.03.2016

Bashkimi Europian arriti atë që gati nuk e besonte më kush: Zgjidhjen për krizën e refugjatëve. Paktin me Turqinë, Angela Merkel e shihte si rrugëdaljen e fundit, por çmimi për këtë është i lartë, ...

Emigrantë pranë kufirit shqiptar

SOT - 19.03.2016

Grupe të reja refugjatësh u zhvendosën nga Porti i Pireut drejt Janinës ,qytetit kufitar me Shqipërinë. Ky lajm është bërë i ditur nga autoritetet greke.

Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar

Portalb - 19.03.2016

Lajme lidhur me temën Sot mblidhet Kongresi, Rama: Krenar për PS Basha takim me Nuland: Rama në krah të krimit, tentivë për të prishuar zgjedhjet e ardhshme Blushi: Turp është por nuk di si hapet ...

Pakti i rrezikshëm i Evropës me Turqinë

Lajm - 19.03.2016

Ujdia me Ankaranë është sukses politik për Angela Merkelin. Ajo i mundëson kancelares hapësirë në politikën e brendshme dhe brenda BE-së. Vlerat e saj në sondazhe po ngjiten sërish lart, dhe sulmet ...

Dy raste të reja me zgjebe në Tabanoc

Albeu.com - 19.03.2016

Janë regjistruar edhe dy raste të reja me zgjebe në qendrën e refugjateve ne Tabanoc , ne kufirin maqedonaso-serb duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve të infektuar në 8.

Vajzat refugjate jetojnë ëndrrat e tyre (FOTO)

Albeu.com - 19.03.2016

Janë prekëse historitë e shumë refugjatëve sirianë. Për ta ikja nga vendi nënkupton jo vetëm ikje nga shtëpia pasi humbën shtëpitë e tyre por gjithashtu humbje e mundësisë për të shkuar në shkollë ...

Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar

Ora news - 19.03.2016

Autoritetet greke njoftuan se zhvendosën grupe të reja refugjatësh nga Porti i Pireut drejt Janinës ,qytetit kufitar me Shqipërinë. Mëngjesin e së premtes pesë autobuzë me refugjatë, katër prej të ...

Pakti i rrezikshëm i Europës me Turqinë

Botasot - 19.03.2016

Bashkimi Europian arriti atë që gati nuk e besonte më kush: Zgjidhjen për krizën e refugjatëve. Paktin me Turqinë, Angela Merkel e shihte si rrugëdaljen e fundit, por çmimi për këtë është i lartë, ...

BE-ja do të bashkëpunojë me Maqedoninë dhe Serbinë për përballje me refugjatët

Yll Press - 19.03.2016

Në kuadër të marrëveshjes së arritur bëhet thirrje në përforcimin e bashkëpunimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, para së gjithash me Maqedoninë dhe Serbinë, në zgjidhjen e situatës migruese, ...

Pakti i rrezikshëm i Evropës me Turqinë

Ora news - 19.03.2016

Ujdia me Ankaranë është sukses politik për Angela Merkelin. Ajo i mundëson kancelares hapësirë në politikën e brendshme dhe brenda BE-së. Vlerat e saj në sondazhe po ngjiten sërish lart, dhe sulmet ...

D’Alema: Rama po krijon klimë paqeje në Ballkan

Telegrafi - 19.03.2016

Ish-kryeministri italian, Massimo d’Alema, përshëndeti Kongresin e Partisë Socialiste me një fjalim. Në fjalën e mbajtur para delegatëve, deputetëve e figurave të larta të PS-së, D’Alema tha se ...

Regjistrohen edhe dy persona me zgjebe në kampin e Tabanocit

Telegrafi - 19.03.2016

Numri vijues i refugjatëve dhe emigrantëve ekonomik në qendrën transit Tabanocë ende e tejkalon kapacitetin në dispozicion, njofton Qendra Rajonale për menaxhim me kriza, me regjistrim gjithsej 483 ...

Refugjatët, UNHCR: Marrëveshja mes Be-së dhe Turqisë qartëson një sërë elementesh

BalkanWeb - 19.03.2016

NGA MIRA BREGU, OKB GJENEVË* Agjencia për refugjatët pranë Kombeve të Bashkuara, UNHCR, ka komentuar rreth marrëveshjes mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë për situatën e refugjatëve dhe emigrantëve ...

ANALIZA/ Pse është i rrezikshëm pakti i Europës me Turqinë

Panorama - 19.03.2016

Bashkimi Europian arriti atë që gati nuk e besonte më kush: Zgjidhjen për krizën e refugjatëve. Paktin me Turqinë, Angela Merkel e shihte si rrugëdaljen e fundit, por çmimi për këtë është i lartë, ...

Mbërrijnë 200 refugjatë sirianë në Dolianë

ABC News - 19.03.2016

Janë 200 refugjatët sirianë të cilët janë vendosur në Dolianëm rreth 25 kilometra në kufi me Shqipërinë. Refugjatët, shumica gra e fëmijë, kishin udhëtuar për më shumë se 15 orë, nga ishujt e detit ...

Refugjatët, Rama: Nuk do të ndërtojmë mure, por as nuk do t’i hapim kufijtë

BalkanWeb - 19.03.2016

TIRANE- Refugjatët nga Siria mund të përpiqen të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Shengenit, por kryeministri Rama gjatë një interviste për gazetën “Frankfurter Allgemeine Zeitung” deklaroi ...

Refugjatët refuzojnë të kthehen në Turqi

Botasot - 19.03.2016

​Mijëra refugjatë, të cilët vazhdojnë të mbetën të ngujuar në kampin e Idomenit në kushte të mjerueshme, shprehen tejet të zhgënjyer nga marrëveshja e BE-së dhe Turqisë.

Refugjatët refuzojnë të kthehen në Turqi

Telegrafi - 19.03.2016

Mijëra refugjatë, të cilët vazhdojnë të mbetën të ngujuar në kampin e Idomenit në kushte të mjerueshme, shprehen tejet të zhgënjyer nga marrëveshja e BE-së dhe Turqisë.

Rama gënjeu Avramopoulos? Ja çfarë thotë tani për refugjatët

Tetova Sot - 19.03.2016

Kryeministri Edi Rama vazhdon të ketë të njëjtin qëndrim mbi temën që po shqetëson të gjithë Europën, atë të refugjatëve sirianë. Ai ka deklaruar se Shqipëria është gati të marrë pjesën e saj sa i ...

Pakti i rrezikshëm i Europës me Turqinë

Gazeta Tema - 19.03.2016

Bashkimi Europian arriti atë që gati nuk e besonte më kush: Zgjidhjen për krizën e refugjatëve. Paktin me Turqinë, Angela Merkel e shihte si rrugëdaljen e fundit, por çmimi për këtë është i lartë, ...

Presidenti grek: Dyert e Maqedonisë në BE janë të mbyllura përderisa sillet barbarisht me refugjatët

Tetova Sot - 19.03.2016

Maqedonia ka kërkuar emra që e kanë falsifikuar historinë, ka qenë e ashpër ndaj refugjatëve dhe me këtë i ka thyer edhe vlerat evropiane, për këtë arsye nuk ka vend në UNION, këto janë qëndrimet e ...

BE-ja do të bashkëpunoje me Maqedoninë dhe Serbinë në menaxhimin me krizën e refugjatëve

Tetova Sot - 19.03.2016

Liderët e vendeve anëtare të BE-së në samitin e djeshëm në Bruksel në të cilën arritën marrëveshje me Turqinë për zgjidhjen e krizës së refugjatëve, premtuan edhe për përforcimin e bashkëpunimit me ...

Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar

Ilirida - 19.03.2016

Autoritetet greke njoftuan se zhvendosën grupe të reja refugjatësh nga Porti i Pireut drejt Janinës ,qytetit kufitar me Shqipërinë. Mëngjesin e së premtes pesë autobusë me refugjatë, katër prej të ...

D’Alema: Rama po krijon klimë paqeje në Ballkan

Tetova Sot - 19.03.2016

Ish-kryeministri italian, Massimo d’Alema përshëndeti Kongresin e Partisë Socialiste me një fjalim. Në fjalën e mbajtur para delegatëve, deputetëve e figurave të larta të PS-së, D’Alema tha se ...

Në Tabanoc regjistrohen edhe dy refugjat me sëmundjen e zgjebës

Tetova Sot - 19.03.2016

Numri i refugjatëve që gjenden në kampin transistor në Tabanoc ende po e tejkalon kapacitetin e mundshëm, informuan nga Qendra për Menaxhimin me Kriza, me regjistrimin e gjithsejtë 483 refugjatëve ...

Arrihet marrëveshja BE-Turqi për emigrantët

Tetova Sot - 19.03.2016

Pas 20 marsit, çdo refugjat kthehet pas, shpejtohen negociatat e shtetit turk për futjen në union Në bazë të saj, mijëra refugjatë që shkelin në Greqi nga e diela e në vazhdim, do të kthehen mbrapsht ...

Pesë hapat që duhen ndërmarrë për zgjidhjen e krizës së refugjatëve

Gazeta Tema - 19.03.2016

“Bruegel” Drejtuesit e 7 think-tankeve dhe fondacioneve evropiane, të grupuar në partneritetin Vizioni Evropian, ofrojnë përmes kësaj letre të hapur drejtuar udhëheqësve të vendeve të BE, sugjerimet ...

Refugjatët refuzojnë të kthehen në Turqi

Tetova Sot - 19.03.2016

Mijëra refugjatë, të cilët vazhdojnë të mbetën të ngujuar në kampin e Idomenit në kushte të mjerueshme, shprehen tejet të zhgënjyer nga marrëveshja e BE-së dhe Turqisë.

Drejtuesit e 7 think tank-eve / Ja pesë hapat që duhen ndërmarrë për zgjidhjen e krizës

Bota.al - 19.03.2016

Drejtuesit e 7 think-tankeve dhe fondacioneve evropiane, të grupuar në partneritetin Vizioni Evropian, ofrojnë përmes kësaj letre të hapur drejtuar udhëheqësve të vendeve të BE, sugjerimet e tyre për ...

Qipro kërcënon, kundër paktit BE-Turqi për refugjatët

Top Channel - 18.03.2016

Pakti ndërmjet BE-së dhe Turqisë për të frenuar rrjedhën e refugjatëve në Europë duket se është në rrezik për shkak të kontestimit të ...

A do të pranojë Turqia kërkesat e BE?

DW - 18.03.2016

Kryeministrat e BE kanë rënë dakord natën e kaluar për bazat e marrëveshjes me Turqinë. Por metet të shihet nëse Turqia do t'i pranojë ato. Merkel shpreson marrëveshjen.

Liderët e BE-së dakorduan plan të cilin do t'ia ofrojnë Turqisë

Idividi - 18.03.2016

Bruksel, 18 mars 2016 (MIA) - Pozicion të përbashkët, por jo edhe tekst të marrëveshjes që sot do t'i ofrohet Turqisë për zgjidhje të krizës së refugjatëve, dakorduan herët mëngjesin e sotëm liderët ...

Liderët e BE-së kanë arritur marrëveshje në lidhje me propozimin e Turqisë

Lajm - 18.03.2016

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) kanë arritur një marrëveshje të përbashkët në lidhje me propozimin e paraqitur nga Turqia dhe këtë do t’ia propozojnë Turqisë në orët e para të mëngjesit.

Kërkesat e BE, a do t’i pranojë Turqia?

Albeu.com - 18.03.2016

Kryeministrat e vendeve të BE-së ranë dakord për bazat e marrëveshjes me Turqinë, por tani mbetet per t’u parë nëse Ankaraja do t’i pranojë ato. Kacelarja gjarmane, Angela Merkel , po shpreson tek ...

Liderët e BE-së kanë arritur marrëveshje në lidhje me propozimin e Turqisë

Almakos - 18.03.2016

Liderët e Bashkimit Evropian (BE) kanë arritur një marrëveshje të përbashkët në lidhje me propozimin e paraqitur nga Turqia dhe këtë do t’ia propozojnë Turqisë në orët e para të mëngjesit.

Sirianët, Rama: Rol sipas mundësisë

Top Channel - 18.03.2016

Shqipëria është gati të luajë rolin e vet në krizën e refugjatëve sirianë, por kjo e kushtëzuar sipas mundësive që ka ...

Arrihet marrëveshja historike për refugjatët, BE-Turqi bien dakord, ja kushtet

SOT - 18.03.2016

Liderët e Bashkimit Europian kanë finalizuar marrëveshjen me Turqinë mbi refugjatët. Njoftimi është bërë i ditur nëpërmjet rrjetit social “Tëitter” nga kryeministri finlandez, Sipila.

Schulz: Duhet të arrihet urgjentisht një marrëveshje për krizën e refugjatëve

Lajm - 18.03.2016

Presidenti i Parlamentit Europian ka thënë se përcaktimi i identitetit në mënyrë të rregullt për refugjatët dhe rivendosja e tyre, do të jetë një zgjidhje më e mirë se marrëveshja me trafikantët, ...

Arrihet marrëveshja BE-Turqi për refugjatët

Albeu.com - 18.03.2016

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe Turqia kanë finalizuar marrëveshjen që parashikon kthimin e mijëra refugjatëve mbrapsht në Turqi , ndërsa Ankarasë i siguron fonde për strehimin e tyre.

Turqia dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për të ndaluar emigrantët drejt BE-së

Lajmi.net - 18.03.2016

Liderët e BE-së kanë përfunduar takimin me kryeministrin turk, Ahmet Davutoglu në Bruksel me të cilin kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e refugjatëve, ku Turqia në shkëmbim të ndihmave ...

Greqia sjell të tjerë refugjatë në kufirin shqiptar, 5 autobusë me sirianë e afganë drejt Janinës

SOT - 18.03.2016

Autoritetet greke njoftuan se zhvendosën grupe të reja refugjatësh nga Porti i Pireut drejt Janinës, qytetit kufitar me Shqipërinë. Mëngjesin e së premtes pesë autobusë me refugjatë, katër prej të ...

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi; riatdhesimi nis më 20 mars

Top Channel - 18.03.2016

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe Turqia kanë finalizuar marrëveshjen që parashikon kthimin e mijëra refugjatëve mbrapsht në Turqi, ndërsa Ankarasë i siguron fonde për strehimin e ...

Turqia dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për të ndaluar emigrantët drejt BE-së

Lajm - 18.03.2016

Liderët e BE-së kanë përfunduar takimin me kryeministrin turk, Ahmet Davutoglu në Bruksel me të cilin kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e refugjatëve, ku Turqia në shkëmbim të ndihmave ...

Kapitull i ri në procesin e anëtarësimit të Turqisë në BE

Portalb - 18.03.2016

Lajme lidhur me temën Erdogan: Të gjitha dëshirat e përkohshme të tyre kanë mbetur pa u realizuar Më në fund nënshkruhet marrëveshja BE-Turqi për refugjatët Kriza me migrantë: Ja cilat lëshime i ben ...

Rama: Ja kur i hapim kufijtë për refugjatët

Albeu.com - 18.03.2016

Kryeministri Edi Rama ka folur sot gjatë promovimit të librit të ish-kryeministrit italian Massimo D'Alema për krizën e refugjatëve dhe rolin e Shqipërisë në këtë çështje.

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi; riatdhesimi nis më 20 mars

Zhurnal - 18.03.2016

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi; riatdhesimi nis më 20 mars Publikuar 18.03.2016 në 22:45 nga D.R. | 14 i lexuar Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe Turqia kanë finalizuar marrëveshjen që ...

Edi Rama: Albin Kurti, armik i betuar i euros

Lajmi.net - 18.03.2016

Edi Rama, kryetari i Partisë Socialiste, një ditë para Kongresit ka organizuar nja pritje me delegatët dhe deputetët e partisë të cilën ai drejton. Përveç delegatëve dhe deputetëve, të pranishëm në ...

Kriza e refugjatëve, Qipro kundër marrëveshjes BE-Turqi

BalkanWeb - 18.03.2016

Qipro është shprehur kundër marrëveshjes mes Bashkimit Europian dhe Turqisë për krizën e refugjatëve, një marrëveshje e cila mund të vihet në rrezik. Nikosia ka kërcënuar se do të vërë veton ndaj çdo ...

Qendra tranzite e Tabanocit e stërmbushur me refugjatë

Telegrafi - 18.03.2016

Ministrja për punë dhe politikë sociale, Frosina Remenski, ka vizituar qendrën tranzite të Tabanocit, për të shikuar nga afër gjendjen e refugjatëve, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Kriza e refugjatëve/ Çfarë kërkon Turqia dhe a do i pranojë kërkesat e BE?

Panorama - 18.03.2016

Kryeministrat e BE kanë rënë dakord natën e kaluar për bazat e marrëveshjes me Turqinë. Por mbetet të shihet nëse Turqia do t’i pranojë ato. Merkel shpreson marrëveshjen.

Arrijnë pesë autobusët e parë me refugjatë në Janinë

ABC News - 18.03.2016

Refugjatet e pare ne Filipiada, prane Janines, siç ishte paralajmeruar, tashme kane arritur. Ishin pese autobuse te mbushur perplot, qe i transportuan refugjatet ne kampin e sapondertuar enkas per ...

Shpresa e Merkelit mbetet një aranzhim me pikëpyetje

Ora news - 18.03.2016

Kancelarja i var shpresat tek Turqia për ta vënë në kontroll valën e refugjatëve. Por marrëveshja është pa bazë, mendon Heiner Kiesel Të parët për lajmin e fundit.

Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar

VOA - 18.03.2016

Autoritetet greke transferuan sot në mëngjes drejt disa kampeve në zonën e Janinës 5 autobusë me sirianë dhe afganë Autoritetet greke njoftuan se zhvendosën grupe të reja refugjatësh nga Porti i ...

BE nënshkruan marrëveshjen me Turqinë për refugjatët

BalkanWeb - 18.03.2016

Liderët e Bashkimit Europian kanë finalizuar marrëveshjen me Turqinë mbi refugjatët. Njoftimi është bërë i ditur nëpërmjet rrjetit social “Twitter” nga kryeministri finlandez Sipila.

A do të pranojë Turqia kërkesat e BE?

Botasot - 18.03.2016

Kryeministrat e BE ranë dakord natën e kaluar për bazat e marrëveshjes me Turqinë. Por metet të shihet nëse Turqia do t'i pranojë ato. Merkel shpreson arritjen e marrëveshjes.

Kosova e gatshme t’i pranojë 3 mijë refugjatë sirianë, ata i duan vendet e BE-së

Telegrafi - 18.03.2016

Kriza e refugjatëve sirianë, ka filluar të kthehet në njërën nga çështjet kryesore me të cilat po përballen vendet e Bashkimit Evropian. Numri i sirianëve që e kanë lëshuar vendin e tyre ka shkuar me ...

Turqia dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për të ndaluar emigrantët drejt BE-së

Botasot - 18.03.2016

Liderët e BE-së kanë përfunduar takimin me kryeministrin turk, Ahmet Davutoglu në Bruksel me të cilin kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e refugjatëve, ku Turqia në shkëmbim të ndihmave ...

​Turqia dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për të ndaluar emigrantët drejt BE-së

Koha.net - 18.03.2016

Liderët e BE-së kanë përfunduar takimin me kryeministrin turk, Ahmet Davutoglu në Bruksel me të cilin kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e refugjatëve, ku Turqia në shkëmbim të ndihmave ...

Turqia dhe BE-ja arrijnë marrëveshje për të ndaluar emigrantët drejt BE-së

Telegrafi - 18.03.2016

Liderët e BE-së kanë përfunduar takimin me kryeministrin turk, Ahmet Davutoglu në Bruksel me të cilin kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e refugjatëve, ku Turqia në shkëmbim të ndihmave ...

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi

Mapo - 18.03.2016

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi Postuar më: 18 Mars 2016 17:00 Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe Turqia kanë finalizuar marrëveshjen që parashikon kthimin e mijëra refugjatëve mbrapsht në ...

Rama takon D’Aleman: Nuk mund të hapim portat për refugjatët dhe të ngecim në kurth

BalkanWeb - 18.03.2016

* D’Alema prezanton librin e tij në Tiranë: Duhet bashkëpunim t’u përballur me krizën e emigrantëve TIARNE- Kryeministri Edi Rama ka pritur në një takim ish-kryeministrin italian Massimo D’Alema, i ...

Refugjatët, Rama: Nuk i hapim kufijtë nëse BE nuk ka plan për ta

Panorama - 18.03.2016

Kryeministri Edi Rama ka folur ditën e sotme gjatë promovimit të librit të ish-kryeministrin italian Massimo D’Alema për krizën e refugjatëve dhe rolin e Shqipërisë në të.

Batuta e Ramës me Kurtin: Ai është armik i betuar i euros

Botasot - 18.03.2016

Kryetari i Partisë Socialiste dhe njëherësh kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, një ditë para Kongresit të partisë së tij, ka organizuar një pritje me deputetët e partisë të cilën ai drejton.

Rama: Mbajmë përgjegjësinë, por s’mund të hapim portat dhe të ngecim në kurth

Ora news - 18.03.2016

Kryeministri Edi Rama deklaroi të premten se Shqipëria është gati të marrë pjesën e saj sa i takon çështjes së refugjatëve, por “nuk mund të hapim portat dhe të ngecim në kurth”.

Refugjatët? Rama: Nuk hapim kufijtë të biem në kurth

Botasot - 18.03.2016

Kryeministri Edi Rama deklaroi të premten se Shqipëria është gati të marrë pjesën e saj sa i takon çështjes së refugjatëve, por “nuk mund të hapim portat dhe të ngecim në kurth”.

Liderët e BE-së dakorduan plan të cilin do t’ia ofrojnë Turqisë

Tetova Sot - 18.03.2016

Pozicion të përbashkët, por jo edhe tekst të marrëveshjes që sot do t’i ofrohet Turqisë për zgjidhje të krizës së refugjatëve, dakorduan herët mëngjesin e sotëm liderët e 28 vendeve-anëtare të ...

Qendra tranzite e Tabanocit e stërmbushur me refugjatë

Ilirida - 18.03.2016

Ministrja për punë dhe politikë sociale, Frosina Remenski, ka vizituar qendrën tranzite të Tabanocit, për të shikuar nga afër gjendjen e refugjatëve, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Presidenti francez kërkon një marrëveshje globale me Turqinë dhe Greqinë për refugjatët

Tetova Sot - 18.03.2016

Ndërsa vëmendja e opinionit botëror është përqendruar në takimin dyditor të BE-së në Bruksel, Francois Hollande, presidenti i Francës, ka deklaruar se nevojitet një marrëveshje globale.

Greqia kërkon ndëshkime për vendet që u mbyllën dyert refugjatëve

Ilirida - 18.03.2016

Në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian për çështjen e emigrantëve, Greqia ka këmbëngulur që në këtë takim të caktohen sanksione për vendet anëtare të cilat në mënyrë të ...

Arrihet marrëveshja për refugjatët

Vision Plus - 18.03.2016

Lëshime politike dhe ndihme financiare ne këmbim te ndaljes se fluksit te refugjateve nga Turqia drejt Greqisë. Kjo është ajo çka po i ofrojnë liderët e Bashkimit Europian kryeministrin turk Ahmet ...

Kërkesat e BE, a do t’i panojë Turqia?

Ilirida - 18.03.2016

Kryeministrat e vendeve të BE-së ranë dakord për bazat e marrëveshjes me Turqinë, por tani mbetet per t’u parë nëse Ankaraja do t’i pranojë ato. Kacelarja gjarmane, Angela Merkel, po shpreson tek ...

Arrihet marrëveshja BE-Turqi për refugjatët

Tetova Sot - 18.03.2016

Duket se më në fund Turqia ka rënë dakord për marrëveshjen për refugjatët sirianë. Kryeministri i Finlandës Juha Sipila me anë të një postimi në Twitter ka bërë të ditur se është nënshkruar ...

Bruksel, finalizohet marrëveshja BE - Turqi për refugjatët

Durres Lajm - 18.03.2016

Kryeministri finlandez Sipila, nëpërmjet rrjetit social Twitter, ka njoftuar finalizimin e marrëveshjes së arritur nga liderët e Bashkimit Evropian me Turqinë mbi emigrantët.

Rama: Albin Kurti, armik i betuar i euros

Tetova Sot - 18.03.2016

Edi Rama, kryetari i Partisë Socialiste, një ditë para Kongresit ka organizuar nja pritje me delegatët dhe deputetët e partisë të cilën ai drejton. Përveç delegatëve dhe deputetëve, të pranishëm në ...

Tiranë, promovohet libri "Jo vetëm euro" i ish-kryeministrit italian Massimo D'Alema

Durres Lajm - 18.03.2016

“Jo vetëm euro” është botimi më ri i promovuar, përmes një ceremonie në mjediset e Qendrës për Hapje dhe Dialog, në Kryeministri. Libri ka për autor politikanin e njohur italian, ish-kryeministrin ...

Rama-D’alema për emigrantët

Vision Plus - 18.03.2016

Një spektakël të trishtueshëm e ka cilësuar kryeministri shqiptar Edi Rama bllokimin e refugjatëve sirian në Greqi, gjatë nje takimi ne Tirane me ish-kryeministrin italian D’alema.

Dautogllu dhe liderët e BE-së presin marrëveshje për refugjatët në takimet e sotme në Bruksel

Republika - 18.03.2016

Për çështjen me refugjatët nuk tregtohet, por kjo është çështje e vlerave, porositi sot në mëngjes kryeministri turk Ahmet Dautogllu para takimit kyç me liderët e Bashkimit Evropian në Bruksel nga i ...

Arrihet marrëveshja Turqi-BE për refugjatët

Lajme.al - 18.03.2016

Arrihet marrëveshja Turqi-BE Vendet anëtare të Bashkimit Evropian arritën një marrëveshje thelbësore me Turqinë mbi ndihmën që do të japë Ankaraja për të bllokuar fluksin e migrantëve që mbërrijnë në ...

Nata kur Angela Merkeli humbi Europën

Bota.al - 18.03.2016

“Diçka është thyer për Europën në mesnatën mes së dielës së 6 marsit dhe të hënës në 7 mars ». Kështu shkruan në numrin e saj që mban datën e nesërme megjithëse botohet sot në mesditë, gazeta ...

Ja pse duhet t’i presim krahëhapur refugjatët sirianë

Albeu.com - 17.03.2016

Nga Lavdrim Lita - Bllokimi i refugjatëve Sirianë në kufirin Greqi-Maqedoni-Serbi po shkakton një emergjencë të vërtetë humanitare në portat e Europës.

Qeveria përgënjeshtron Tahirin për refugjatët, ngrihet komisioni që do menaxhojë azilin dhe strehimin nëpër kampe

SOT - 17.03.2016

Disa orë pasi ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi se Shqipëria nuk do t’i hapë kufijtë për refugjatët sirianë në Shqipëri, qeveria “Rama” ka provuar të kundërtën.

Koment: Shpresa e Merkelit mbetet një aranzhim me pikëpyetje

DW - 17.03.2016

Kancelarja i var shpresat tek Turqia për ta vënë në kontroll valën e refugjatëve. Por marrëveshja është pa bazë, mendon Heiner Kiesel Më së miri deklarata qeveritare e kancelares kristiandemokrate ...

Në Tabanoc të Kumanovës, refugjatët sirianë i kapë zgjebja

Zhurnal - 17.03.2016

Në Tabanoc të Kumanovës, refugjatët sirianë i kapë zgjebja Publikuar 17.03.2016 në 10:37 nga Xh.I. | 14 i lexuar Shkup, 17 mars – Vala e madhe e refugjatëve sirianë vazhdon të tronditë Maqedoninë.

Grekët afrojnë refugjatët në Shqipëri, tre kampe në kufi, ja vendet

LajmiFundit - 17.03.2016

Autoritetet greke njoftuan ndërtimin e tre kampeve për refugjatët, pranë kufirit me Shqipërinë. Një prej këtyre kampeve do të jetë në Doliana, 25 km nga pika kufitare e Kakavijës.

Refugjatët në Tabanoc preken nga zgjebja dhe lia

Albeu.com - 17.03.2016

Deri tani, rreth 400 mijë sirianë dhe qytetarë të huaj kanë kaluar përmes Maqedonisë drejt Serbisë dhe më pas drejt vendeve te BE-së. Por kushtet e vështira në qendrën e Tabanocit ka bërë që disa ...

Grekët ngrenë tre kampe të tjera refugjatësh, shumë pranë Shqipërisë

Lajm - 17.03.2016

Kampet do të vendosen fillimisht në zonën e Janinës. Autoritet grke kanë konfirmuar se dot ë jnë tre kampe të tilla të vendosura në Janinë, afër kufirit shqiptar, kanë raportuar mediat greke.

Shpresa e Merkelit mbetet një aranzhim me pikëpyetje

ikub - 17.03.2016

Më së miri deklarata qeveritare e kancelares kristiandemokrate Angela Merkel (CDU) në prag të samitit të BE-së duhet të jetë pritur në Ankara. Edhe atje atë do ta kujtojnë, se sa shumë ka frenuar ajo ...

Greqia kërkon që të ndëshkohen vendet që u mbyllën dyert refugjatëve

Lajmi.net - 17.03.2016

Në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian për çështjen e emigrantëve, Greqia ka këmbëngulur që në këtë takim të caktohen sanksione për vendet anëtare të cilat në mënyrë të ...

Rreziqet e marrëveshjes Turqi-BE mbi refugjatët

Telegrafi - 17.03.2016

Mathieu von Rohr Evropa ka një mik të ri më të mirë. Emri i tij është Rexhep Taip Erdogan. Presidenti turk që është duke bërë çdo gjë që ka në dorë tani për ta transformuar vendin e tij – në një ...

Europa Lindore vazhdon me kursin kundër refugjatëve

BalkanWeb - 17.03.2016

Para samitit BE-Turqi, kancelarja gjermane, Angela Merkel ende e sheh zgjidhjen mbarëeuropiane si mënyrë për kapërcimin e krizës së refugjatëve. Por vendet lindore e refuzojnë ujdinë.

Greqia ngre 3 kampe të reja refugjatësh, afër kufirit me Shqipërinë

Panorama - 17.03.2016

Autoritetet greke thanë se janë duke punuar fort për të ngritur tri qendra të reja pritjeje për refugjatët në zonën e Janinës, një qytet në kufi me Shqipërinë, shkruajnë mediat.

UNHCR i bën thirrje botës të pranojë 400 mijë refugjatë nga Siria

Koha.net - 17.03.2016

Washington, 17 mars - Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Filippo Grandi njoftoi të martën se do të kërkojë nga bashkësia ndërkombëtare të pranojë edhe 400 mijë refugjatë ...

Koment: Shpresa e Merkelit mbetet një aranzhim me pikëpyetje

Botasot - 17.03.2016

Kancelarja i var shpresat tek Turqia për ta vënë në kontroll valën e refugjatëve. Por marrëveshja është pa bazë, mendon Heiner Kiesel. Më së miri deklarata qeveritare e kancelares kristiandemokrate ...

Alarmi i Mogerinit

ABC News - 17.03.2016

Rreth gjysmë milioni refugjatë dhe emigrantë pritet të dynden në Europë përmes ujërave të Mesdheut nga Libia dhe vendet e tjera të Afrikës Veriore. Është një informacion konfidencial i siguruar nga ...

Greqia kërkon sanksione për vendet e BE-së që kanë mbyllur kufijtë për refugjatët

BalkanWeb - 17.03.2016

Në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian (BE) për çështjen e migrantëve, Greqia ka këmbëngulur që në këtë takim të caktohen sanksione për vendet anëtare që në mënyrë të njëanshme ...

UNHCR i bën thirrje botës të pranojë 400 mijë refugjatë nga Siria

BalkanWeb - 17.03.2016

SHBA- Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Filippo Grandi, njoftoi të martën se do të kërkojë nga bashkësia ndërkombëtare të pranojë edhe 400 mijë refugjatë sirianë.

Refugjatët po vijnë, cili është pra plani i qeverisë?!

BalkanWeb - 17.03.2016

Nga: BEN ANDONI* Duhet të jetë çështje orësh para se grupet e refugjatëve të futen në Shqipëri. Mbase vendin tonë nuk do e kenë destinacion fundor, por vend kalimi patjetër që po, anipse shqetësimi ...

Greqia shton masat për pritjen e refugjatëve

VOA - 17.03.2016

Autoritetet greke po vazhdojnë të shtojnë masat për pritjen e refugjatëve në zonën e Janinës, afër kufirit shqiptar. Deri tani, drejt Shqipërisë nuk ka prurje masive të refugjatëve, ndërkohë që sot ...

Zgjebe në kampin e refugjatëve në Tabanoc

Tetova Sot - 17.03.2016

Vala e madhe e refugjatëve sirianë vazhdon të tronditë Maqedoninë. Deri më tani afro 400 mijë sirianë dhe qytetarë të huaj kanë kaluar nëpër Maqedoni përmes Gjevgjelisë dhe Kumanovës, për të vazhduar ...

Kriza e refugjatëve, si po shkërmoq Turqia Bashkimin Europian

Gazeta Tema - 17.03.2016

Alida Beqiraj Kriza e refugjatëve po vërteton se Europës po i lëkunden seriozisht themelet dhe po i shkërmoqen parimet klasike të barazisë, solidaritetit, shtetit ligjor e demokratik, respektit për ...

Refugjatët më pranë Shqipërisë, Greqia ngre kampe në Janinë

Gazeta Tema - 17.03.2016

Autoritetet greke po zhvendosin refugjatet pranë kufirit me Shqipërinë. Pas strehimit të 162 refugjatëve në Konicë, tre kampe të tjera priten të ngrihen në zonën e Janinës shumë pranë kufirit të ...

UNHCR kërkon nga shtetet që të pranojnë edhe 400.000 sirianë

Idividi - 16.03.2016

Uashington, 16 mars 2016 (MIA) - Komisari i lartë i Kombeve të Bashkuara për refugjatë, Filipo Grandi, dje deklaroi se ka kërkuar nga vendet e botës që të pajtohen të pranojnë edhe 400.000 refugjatë ...

Shqipëria kërkoi ndihmë nga Italia për përballje me fluksin eventual të refugjatëve

Idividi - 16.03.2016

Uashington, 15 mars 2016 (MIA) - Republika e Shqipërisë kërkon ndihmë nga Italia që të përgatitet për fluksin eventual të refugjatëve. Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Shqipërisë Saimir ...

Nga fillimi i vitit 2015 në Greqi kanë arritur pothuajse një milionë emigrantë

Idividi - 16.03.2016

Gjenevë, 16 mars 2016 (MIA) - Nga fillimi i vitit në Evropë përmes Detit Mesdhe kanë arritur mbi 152.000 emigrantë dhe refugjatë, me ç'rast 456 persona e kanë humbur jetën ose janë zhdukur duke ...

Nga fillimi i vitit 2015 në Greqi kanë arritur pothuajse një milionë emigrantë

Zhurnal - 16.03.2016

Nga fillimi i vitit 2015 në Greqi kanë arritur pothuajse një milionë emigrantë Publikuar 16.03.2016 në 09:09 nga D.R. | 41 i lexuar Gjenevë, 16 mars - Nga fillimi i vitit në Evropë përmes Detit ...

“Rusia po rrit krizën duke dërguar refugjatë në Evropë”

Portalb - 16.03.2016

Lajme lidhur me temën Zviceranët votojnë për paga pa punë për të gjithë! Tirana e Roma “online” për refugjatët Kurz: Kriza e refugjatëve nuk do të sjellë ndarjen e Evropës Zgjedhjet në Gjermani, ...

Përse norvegjezët i çojnë fëmijët në kampe refugjatësh?

Shqipmedia - 16.03.2016

Fenomeni – Çdo vit janë me mijëra prindërit në vendin skandinav që u kërkojnë fëmijëve të tyre që të shkojnë në kampe refugjatësh false dhe të jetojnë aty për të paktën një ditë.

Tifozët holandez ofendojnë refugjatët (Video)

Lajmi.net - 16.03.2016

Kjo video ka dalë në Youtube ku shihen tifozët e futbollit të një ekipi holandez “PSV” duke bërë shaka me refugjatët. Tifozët shihen të ulur në një bar rrugëve të qytetit duke shikuar një ndeshje ...

Europa Lindore vazhdon me kursin kundër refugjatëve

DW - 16.03.2016

Para samitit BE-Turqi, kancelarja gjermane, Angela Merkel ende e sheh zgjidhjen mbarëeuropiane si mënyrë për kapërcimin e krizës së refugjatëve. Por vendet lindore e refuzojnë ujdinë.

Refugjatët, zyrtarizohet paketa 700 mln euroshe e ndihmës

Top Channel - 16.03.2016

Paketa e ndihmës deri në 700 milionë euro për refugjatët, e parashikuar deri në fund të 2018-s, u vendos ...

UNHCR: Mbi një milionë refugjatë kanë hyrë në Greqi nga fillimi i vitit 2015

Idividi - 16.03.2016

Gjenevë, 16 mars 2016 (MIA) - Më shumë se një milionë refugjatë dhe migrantë kanë hyrë në Greqi përmes tokës dhe detit nga 1 janari i vitit 2015, kumtoi sot Komisari i lartë i Kombeve të Bashkuara ...

A do t'i hapë Shqipëria dyert për mijëra sirianë? Rama krjon Komisionin Kombëtar për azilin dhe refugjatët

SOT - 16.03.2016

Me një vendim të Këshillit të Ministrave është krijuar Komisioni Kombëtar për azilin dhe refugjatët, i propozuar nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Greqia nis ndërtimin e 3 kampeve për refugjatët afër kufirit me Shqipërinë

SOT - 16.03.2016

E “pushtuar” nga fluksi i emigrantëve shteti fqinjë Greqia ka nisur të ngrejë disa çadra në Janinë pranë kufirit me vendin tonë, ku do të qëndrojnë një pjesë e refugjatëve.

Rreziqet e marrëveshjes Turqi-BE mbi refugjatët

Shqipmedia - 16.03.2016

Nga Mathieu von Rohr, Der Spiegel Marrëveshja e BE-së me Turqinë do të bëjë që kritikat e BE-së ndaj autokracisë të shuhen, do t’i japë mundësi Erdoganit të forcojë pushtetin e tij dhe do të thellojë ...

Gjendje e mjerueshme në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë

BalkanWeb - 16.03.2016

Më shumë se 400 refugjatë ndodhen aktualisht në tokë neutrale në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë. Ata flenë në kushte jo njerëzore. Gjendja është dramatike edhe në Tabanovc.

Rreziqet e marrëveshjes Turqi-BE mbi refugjatët

Mapo - 16.03.2016

Rreziqet e marrëveshjes Turqi-BE mbi refugjatët Postuar më: 16 Mars 2016 09:41 Nga Mathieu von Rohr, Der Spiegel Marrëveshja e BE-së me Turqinë do të bëjë që kritikat e BE-së ndaj autokracisë të ...

Bashkimi Europian miratoi planin e ndihmës urgjente për emigrantët

ABC News - 16.03.2016

Keshilli i bashkimit Europian konfirmoi zyrtarisht se paketa e ndihmës prej deri 700 milionë euro deri në vitin 2018, me të cilën do të ndihmohen refugjatët, u vendos përfundimisht.

Zgjidhja mbarëeuropiane për krizën e refugjatëve

ABC News - 16.03.2016

Kryeministri hungarez, Viktor Orban mbetet në krye të një "aleance" të shteteve të Vishegradit kundër një politike të përbashkët në krizën e refugjatëve.

Paraqiten sëmundje në qendrën tranzite Tabanoc

Telegrafi - 16.03.2016

Simas mjekëve të qendrës për shëndet publik, në qendrën e pranimit të refugjatëve në Tabanoc është hasur prania e zgjebes te gjashtë refugjatë, dhe e lisë së dhenve te dy të tjerë, transmeton ...

KE: Të gjithë emigrantet ekonomikë dhe jo sirianë që hyjnë në Greqi do rikthehen në Turqi

ABC News - 16.03.2016

Komisioni Europian ka konfirmuar një ditë para samitit të liderëve europianë në Bruksel, se të gjithë refugjatët jo-sirianë që kalojnë në Greqi do të kthehen mbrapsht në Turqi.

Krijohet Komisioni Kombëtar për azilin dhe refugjatët

BalkanWeb - 16.03.2016

TIRANË- Me një vendim të Këshillit të Ministrave është krijuar Komisioni Kombëtar për azilin dhe refugjatët, i propozuar nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Greqia nis ndërtimin e 3 kampeve për refugjatët afër kufirit me Shqipërinë

BalkanWeb - 16.03.2016

TIRANË- E “pushtuar” nga fluksi i emigrantëve shteti fqinjë Greqia ka nisur të ngrejë disa çadra në Janinë pranë kufirit me vendin tonë, ku do të qëndrojnë një pjesë e refugjatëve.

Krijohet Komisioni Kombëtar për Azilin dhe Refugjatët

Ora news - 16.03.2016

Qeveria ka vendosur të ngrejë një komision kombëtar për azilin dhe refugjatët. Ende nuk dihet nëse ka lidhje me fluksin e emigrantëve, por vendimi vjen në një kohë kur kjo është një çështje dite në ...

Tre kampe refugjatësh në afërsi të kufirit me Shqipërinë

ABC News - 16.03.2016

Autoritetet greke njoftuan ndërtimin e tre kampeve për refugjatët, pranë kufirit me Shqipërinë. Një prej këtyre kampeve do të jetë në Doliana, 25 km nga pika kufitare e Kakavijës.

Qeveria shqiptare krijon Komisionin Kombëtar për Azilin dhe Refugjatët

Botasot - 16.03.2016

Qeveria ka vendosur të ngrejë një komision kombëtar për azilin dhe refugjatët. Ende nuk dihet nëse ka lidhje me fluksin e emigrantëve, por vendimi vjen në një kohë kur kjo është një çështje dite në ...

Europa zmbraps Ankaranë: Nuk hyni tani në BE!

Gazeta Tema - 16.03.2016

Bashkimi Europian nuk ka ndërmend të nisë procedurat për aderimin e Turqisë në BE, të paktën jo për momentin. Frans Timmermans, zv/presidenti i Komisionit Europian tha se Turqia “nuk mund të tërheqë ...

UNHCR kërkon nga shtetet që të pranojnë edhe 400.000 sirianë

Republika - 16.03.2016

Komisari i lartë i Kombeve të Bashkuara për refugjatë, Filipo Grandi, dje deklaroi se ka kërkuar nga vendet e botës që të pajtohen të pranojnë edhe 400.000 refugjatë nga Siria.

Pireu: porti i shpresës së fundit

DW - 15.03.2016

Në Portin e Pireut ndodhen mijëra refugjatë. Gjendja është katastrofale. Ata duan të vazhdojnë rrugën për në Evropën Perëndimore, por itinerari ballkanik është bllokuar.

Filipo Grandi: Perëndimi duhet të pranojë 480 mijë refugjatë sirianë

Idividi - 15.03.2016

Gjenevë, 15 mars 2016 (MIA) - Fqinjët e Sirisë duhet të shkarkohen përmes sigurimit në vendet për qëndrim për 480 mijë refugjatëve sirianë në disa vitet e ardhshme, deklaroi mbrëmë komisari i lartë i ...

KE: Maqedonisë i janë ndarë 50 milionë euro ndihmë për refugjatët

Idividi - 15.03.2016

Bruksel, 14 mars 2016 (MIA) - Komisioni Evropian sot theksoi se Republikës së Maqedonisë, si vend që nuk është anëtare e Bashkimit Evropian i janë ndarë 50 milionë euro ndihmë nga ana e Unionit për ...

Trishtim e dhimbje në mbarë botën! Ja shpresa e vetme e mijëra të pashpresëve!

LajmiFundit - 15.03.2016

Në Portin e Pireut ndodhen mijëra refugjatë. Gjendja është katastrofale. Ata duan të vazhdojnë rrugën për në Evropën Perëndimore, por itinerari ballkanik është bllokuar.

Policia maqedonase arreston 28 gazetarë të huaj, 700 refugjatë i kthen në Greqi

Lajm - 15.03.2016

28 gazetarë dhe fotografë të huaj janë ndaluar nga policia maqedonase për kalim të paligjshëm të kufirit së bashku me një grup të madh refugjatësh, ndërsa 700 refugjatë i ka kthyer në Greqi.

Pireu, porti i shpresës së fundit

SOT - 15.03.2016

Nga Deutsche Welle Në Portin e Pireut ndodhen mijëra refugjatë. Gjendja është katastrofale. Ata duan të vazhdojnë rrugën për në Evropën Perëndimore, por itinerari ballkanik është bllokuar.

Policia maqedonase arreston 28 gazetarë të huaj, 700 refugjatë i kthen në Greqi

Ina - 15.03.2016

28 gazetarë dhe fotografë të huaj janë ndaluar nga policia maqedonase për kalim të paligjshëm të kufirit së bashku me një grup të madh refugjatësh, ndërsa 700 refugjatë i ka kthyer në Greqi.

Pireu: Porti i shpresës së fundit (Foto)

Lajm - 15.03.2016

Prej ditësh po bie pa pushim shi. Edhe vërshimi i refugjatëve nuk ndalet. Megjithëse rreth 500 vetë janë strehuar në kampet e reja të refugjatëve, deri të dielën në darkë autoritetet e portit ...

Gjendje e mjerueshme në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë

DW - 15.03.2016

Më shumë se 400 refugjatë ndodhen aktualisht në tokë neutrale në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë. Ata flenë në kushte jo njerëzore. Gjendja është dramatike edhe në Tabanovc.

Ja pse duhet t’i presim krahëhapur refugjatët Sirianë

Zhurnal - 15.03.2016

Ja pse duhet t’i presim krahëhapur refugjatët Sirianë Publikuar 15.03.2016 në 14:14 nga S.M | 1 i lexuar Nga Lavdrim Lita Bllokimi i refugjatëve Sirianë në kufirin Greqi-Maqedoni-Serbi po shkakton ...

BE-ja do të japë gati gjysmë miliardë euro për refugjatët sirianë

Idividi - 15.03.2016

Bruksel, 15 mars 2016 (MIA) - Komisioni Evropian kumtoi se këtë vit për refugjatët do të sigurojë 445 milionë euro. Mjetet do të dedikohen për sirianët, të cilët janë në vendlindje, si dhe për ata që ...

Kushtet e këqija të motit e kanë zvogëluar numrin e migrantëve dhe refugjatëve të rinj në ishujt grekë

Idividi - 15.03.2016

Athinë, 15 mars 2016 (MIA) - Numri i emigrantëve dhe refugjatëve të bllokuar në ishujt në pjesën verilindore të Detit Egje sot është pak më i vogël për shkak të kushteve të këqija të motit në rajon, ...

Maqedonia dëbon refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin

Top Channel - 15.03.2016

Pjesëtarë të ushtrisë dhe policisë maqedonase kanë dëbuar drejt territorit grek, refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin me Maqedoninë gjatë ditës së ...

Maqedonia dëbon refugjatët dhe gjobit 72 gazetarë të huaj

Albeu.com - 15.03.2016

Pjesëtarë të ushtrisë dhe policisë maqedonase kanë dëbuar drejt territorit grek, refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin me Maqedoninë gjatë ditës së hënë.

Vala e refugjatëve, dëbohen drejt Greqisë ata që kaluan ilegalisht kufirin

Almakos - 15.03.2016

Pjesëtarë të ushtrisë dhe policisë së Maqedonisë kanë dëbuar drejt territorit grek, refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin me Maqedoninë gjatë ditës së hënë.

UNHCR: Refugjatëve po iu soset durimi

Lajmi.net - 15.03.2016

Mijëra refugjatë, mes tyre gra e fëmijë, kanë kaluar edhe këto ditë të ftohta në kampin mes dy shteteve, Maqedonisë dhe Greqisë, nën shi dhe temperatura të ulëta.

Një qëndrim për emigrantët sirianë!

SOT - 15.03.2016

Ceshtja e emigracionit eshte nje aktualitet dhe nje ceshtje mjaft e prekshme dhe e rendesishme per gjithe Rajonin dhe per BE. Po ashtu ceshtja e emigranteve eshte nje ceshtje qe ka te bej me lirite ...

Konflikti në Siri hyn në vitin e gjashtë. UNHCR e shqetësuar për refugjatët

BalkanWeb - 15.03.2016

NGA: MIRA BREGU, OKB, GJENEVË Teksa lufta ne Siri arrin një tjetër etapë sot, refugjatët që largohen nga konflikti pese vjeçar përballen sot me pengesa më të mëdha për të gjetur një vend të sigurt, ...

Kriza e refugjatëve/ Pireu, porti i shpresës së fundit

Panorama - 15.03.2016

Në Portin e Pireut ndodhen mijëra refugjatë. Gjendja është katastrofale. Ata duan të vazhdojnë rrugën për në Evropën Perëndimore, por itinerari ballkanik është bllokuar.

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë

Mapo - 15.03.2016

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë Postuar më: 15 Mars 2016 09:35 Sipërmarrjet gjermane duan të mbështesin njëra-tjetrën në integrimin e refugjatëve. Për këtë, ato themeluan një rrjet.

Athina zyrtare përgënjeshtron “La Repubblican”

ABC News - 15.03.2016

Qeveria greke mohon kategorikisht se po i nxit refugjatët që t’u drejtohen vendeve të tjera që i kanë të mbyllur kufijtë e tyre. Autoritetet greke as i drejtojnë, as i lehtësojnë refugjatët që të ...

Ndalohen refugjatët që depërtuan në Maqedoni

ABC News - 15.03.2016

Refugjatët të cilët të hënën ilegalisht kaluan kufirin maqedonaso- grek në fshatin Moin të Gjevgjelisë, janë kthyer vetë në kufirin grek pasi kanë kuptuar se nuk mund të vazhdojnë më tej, ndërsa ...

Shqipëria rrezikohet nga refugjatët, kërkon ndihmë nga Italia

Botasot - 15.03.2016

Shqipëria ka kërkuar ndihmë nga Italia për t’u përgatitur për një vërshim të mundshëm të refugjatëve nga Lindja e Mesme drejt vendit. Ministri i brendshëm shqiptar, Saimir Tahiri, ka thënë sot se ...

Bashkëpunimi italo-shqiptar për refugjatët

VOA - 15.03.2016

Një grup ekspertësh të policisë italiane pritet të mbërrijnë në Shqipëri, për të bërë një vlerësim të situatës në kufirin shqiptaro-grek dhe nevojave për ndihmë të kërkuara nga pala shqiptare, ...

Reagimi i UNHCR: Refugjatëve po iu sos durimi, mbyllja kufijve nuk i shërben askujt

Ora news - 15.03.2016

Mijëra refugjatë, mes tyre gra e fëmijë, kanë kaluar edhe këto ditë të ftohta në kampin mes dy shteteve, Maqedonisë dhe Greqisë, nën shi dhe temperatura të ftohta.

​Reagimi i UNHCR: Refugjatëve po iu soset durimi

Botasot - 15.03.2016

Mijëra refugjatë, mes tyre gra e fëmijë, kanë kaluar edhe këto ditë të ftohta në kampin mes dy shteteve, Maqedonisë dhe Greqisë, nën shi dhe temperatura të ftohta.

Reagimi i UNHCR: Refugjatëve po iu soset durimi

Telegrafi - 15.03.2016

Mijëra refugjatë, mes tyre gra e fëmijë, kanë kaluar edhe këto ditë të ftohta në kampin mes dy shteteve, Maqedonisë dhe Greqisë, nën shi dhe temperatura të ftohta.

Bashkëpunimi italo-shqiptar për refugjatët

Botasot - 15.03.2016

Një grup ekspertësh të policisë italiane pritet të mbërrijnë në Shqipëri, për të bërë një vlerësim të situatës në kufirin shqiptaro-grek dhe nevojave për ndihmë të kërkuara nga pala shqiptare, ...

Kriza e klandestinëve në pikë delikate, forcohet bashkëpunimi italo-shqiptar

Ora news - 15.03.2016

Kriza e klandestinëve ka mbërritur në një pikë delikate deklaroi sot Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Kutillo. Këtë koment ai e mbështet në situatën e krijuar pas deklaratës së autoriteteve ...

Policia maqedonase arreston 28 gazetarë të huaj, 700 refugjatë i kthen në Greqi

Tetova Sot - 15.03.2016

28 gazetarë dhe fotografë të huaj janë ndaluar nga policia maqedonase për kalim të paligjshëm të kufirit së bashku me një grup të madh refugjatësh, ndërsa 700 refugjatë i ka kthyer në Greqi.

Maqedonia kthen emigrantët

Vision Plus - 15.03.2016

Maqedonia vijon kthimin e 700 emigrantëve qe kaluan ilegalisht kufirin përmes lumit Konjska. Rreth 1 mijë refugjatë janë larguar nga kampi i Idhomenit në përpjekje për të hyrë në Maqedoni.

Pireu: Porti i shpresës së fundit

Gazeta Tema - 15.03.2016

Në Portin e Pireut ndodhen mijëra refugjatë. Gjendja është katastrofale. Ata duan të vazhdojnë rrugën për në Evropën Perëndimore, por itinerari ballkanik është bllokuar.

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë

Tetova Sot - 15.03.2016

Sipërmarrjet gjermane duan të mbështesin njëra-tjetrën në integrimin e refugjatëve. Për këtë ato themeluan një rrjet. Një problem i madh mbetet mungesa e kualifikimit te shumë refugjatë.

5 mijë refugjatë gati të hyjnë në Shqipëri nga Greqia, rrezikohemi nga hepatiti A

SOT - 14.03.2016

Numri i refugjatëve sirianë dhe nga vendet e tjera të Lindjes së Mesme ka nisur të rritet në kufirin shqiptar. Pas strehimit të 162 personave në Konicë, shumë pranë territorit tonë, mediat greke ...

Kurz: refugjatëve t’u themi me sinqeritet se s’mund të vijnë në Evropën e Mesme

Zhurnal - 14.03.2016

Kurz: refugjatëve t’u themi me sinqeritet se s’mund të vijnë në Evropën e Mesme Publikuar 14.03.2016 në 08:44 nga S.M | 27 i lexuar Vien, 14 mars - Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, në një ...

Gjithnjë e më shumë kundërshtarë për "Planin gjerman" për deportimin e refugjatëve

Idividi - 14.03.2016

Berlin, 11 mars 2016 (MIA) - Gjithnjë e më shumë vende kundërshtojnë planin e kancelares Angela Merkel për deportimin masiv të kërkuesve të refuzuar të azilit në Turqi.

Suedia do ta paditë Gjermanin për krizën e refugjatëve

Idividi - 14.03.2016

Berlin, 11 mars 2016 (MIA) - Përfaqësuesit e Suedisë kërcënohen se do të nisin proces kundër Gjermanisë për shkelje të konventës ndërkombëtare sipas të cilës shtetet mund t'i kthejnë refugjatët në ...

Agjencia shtetërore greke e lajmeve me faqe në gjuhën arabe dedikuar për refugjatët

Idividi - 14.03.2016

Athinë, 12 mars 2016 (MIA) - Agjencia shtetërore greke e lajmeve ANA-MPA do të hap faqe të internetit në gjuhën arabe, ku do të publikohen lajme falas dhe informata të tjera të dobishme për ...

Maqedoni, mbyten 3 refugjatë sirianë në Lumin e Thatë

Almakos - 14.03.2016

Në përpjekje për të kaluar Lumin e Thatë në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, (me gjasë Vardarin), janë mbytur tre refugjatë, gjatë mëngjesit të sotëm.

Debakli zgjedhor nuk e ndryshon politikën e Merkelit për refugjatët

Idividi - 14.03.2016

Berlin, 14 mars 2016 (MIA) - Kancelarja gjermane Merkel nuk planifikon ta ndryshojë politikën e vet lidhur me refugjatët krahas disfatës së madhe në zgjedhjet e djeshme krahinore, lajmëroi ...

Situatë kritike me refugjatët në kufirin maqedono-grek

Albeu.com - 14.03.2016

Situata e refugjatëve na Idomeni të Greqisë është përkeqësuar pasi 600 deri 700 prej tyre janë nisur drejt Maqedonisë, në tentiv ë për të kaluar ilegalisht kufirin maqedono – grek .

Flet imami i xhamisë së Tufinës: Të ndihmohen refugjatët që vijnë nga zona e luftës, ndjek me ankth ngjarjet

SOT - 14.03.2016

Gentiani na mirëpret në ambientet e Xhamisë së Re, ku punon si imam prej 5 vitesh, e ku drejton të gjitha shërbesat fetare për popullsinë e zonës së Tufinës.

VIDEO/ Flet imami i xhamisë së Tufinës: Të ndihmohen refugjatët që vijnë nga zona e luftës, ndjek me ankth ngjarjet

SOT - 14.03.2016

Gentiani na mirëpret në ambientet e Xhamisë së Re, ku punon si imam prej 5 vitesh, e ku drejton të gjitha shërbesat fetare për popullsinë e zonës së Tufinës.

“Thyhet” bllokada në kufi me Greqinë, qindra refugjatë përmes lumit hyjnë në Maqedoni

Ina - 14.03.2016

Qindra refugjatë dhe migrantë ekonomik të ngujuar në Greqi, po kalojnë në Maqedoni, duke thyer kështu mbylljen e përkohshme të rutës ballkanike. Disa qindra njerëz kanë hapur një shteg të posaçëm ...

BE ndan 50 milionë euro për Maqedoninë

Lajmi.net - 14.03.2016

Maqedonia do të mund të përfitojë 50 milionë euro ndihma nga Bashkimi Evropian, për përballimin e krizës së refugjatëve. Ky vendim vjen pasi që Maqedonia është ankuar vazhdimisht se BE-ja nuk ka ...

BE jep 50 milionë euro për Maqedoninë

Albeu.com - 14.03.2016

Bashkimi Europian ka vendosur që ti jap ndihmë Maqedonisë me një vlerë pre 50 milion eurosh. Kjo për të përballuar krizën e refugjatëve. Vendimi erdhi pasi Maqedonia është ankuar vazhdimisht se BE-ja ...

Pranimi i emigrantëve, a është ky momenti i Shqipërisë?

Lajmi.net - 14.03.2016

Me mbylljen e rrugës ballkanike, refugjatët e bllokuar në Greqi dhe të tjerë që po vijnë çdo ditë, i kanë gjetur kufijtë e mbyllur. Tani që Maqedonia u mbylli dyert refugjatëve, gjeografia na tregon ...

Refugjatët – viktima edhe të “gjuetarëve të kokave”! (FOTO)

Portalb - 14.03.2016

Lajme lidhur me temën Sfida e refugjatëve në Maqedoni, të kalojnë lumin e ftohtë (Video) Policia maqedonase ka arrestuar mbi 30 gazetarë dhe aktivistë në kufirin jugor Refugjatët i shkaktojnë disfatë ...

Në Tiranë shfaqen parullat “Mirësevini refugjatë”

Lajm - 14.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë dhe ministrat e tij disa herë kanë theksuar se Shqipëria nuk do ti hapë dyert për refugjatët dhe se nuk do t’i pranojë ato. Por ndryshe nga qeveria që u ka mbyllur dyerve ...

Pse Rusia nuk pranon refugjatët sirianë?

BalkanWeb - 14.03.2016

Nga : SHABAN MURATI* Kriza e refugjatëve sirianë është pjesë e pandarë e krizës siriane dhe qëndrimi ndaj çështjes së refugjatëve është treguesi më i mirë i gatishmërisë dhe i politikës së shteteve ...

Basha kundër refugjatëve: Qeveria, gati për trafikimin e qenieve njerëzore

Botasot - 14.03.2016

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nga takimi i organizuar nga Partia Popullore Europiane , ka bërë një deklaratë të fortë për krizën e emigrantëve dhe mundësive që ka vendi ynë për ti ...

Mbytet varka me refugjatë pranë ishullit grek Kos

ABC News - 14.03.2016

Pesë refugjate jane shpetuar, ndersa vazhdojne kerkimet per 8 te tjere ne ujerat e Egjeut pas mbytjes se barkes se tyre ne afersi te ishullit grek Kos.

Mbyten tre refugjatë në kufirin Maqedoni/Greqi

Botasot - 14.03.2016

Në tentativën për të kaluar një lum në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, (me gjasë Vardarin - F. Dika), janë mbytur tre refugjatë, gjatë mëngjesit të sotëm, e hënë.

Grekët janë më humanë se ne!

BalkanWeb - 14.03.2016

Nga: BEN ANDONI* Në Greqi as nuk mund ta mendonin se pas atij dialogu të stërgjatë me BE-në për marrjen e parave dhe masat shtrënguese do t’u vinte koha sërish të merreshin me Bashkimin Evropian.

Gjermani, humbja e zgjedhjeve rajonale

ABC News - 14.03.2016

Pavarësisht rezultateve të këqija në zgjedhjet rajonale, politika e Berlinit rreth refugjatëve nuk ndryshon. “Qeveria gjermane do të vazhdojë politikën e saj mbi refugjatët, me të gjitha forcat, ...

Situatë kritike me refugjatët në kufirin maqedono-grek

Telegrafi - 14.03.2016

Situata e refugjatëve na Idomeni të Greqisë është përkeqësuar pasi që 600 deri 700 prej tyre janë nisur drejt Maqedonisë, në tentim për të kaluar ilegalisht kufirin maqedono – grek, transmeton ...

Imami i xhamisë së Tufinës në News 24: Qeveria t’i hapë kufijtë për refugjatët. ISIS kancer për Sirinë

BalkanWeb - 14.03.2016

Nga: ERJON SKENDAJ* TIRANE- Gentiani na mirëpret në ambientet e Xhamisë së Re ku punon si imam prej 5 vitesh, e ku drejton të gjitha shërbesat fetare për popullsinë e zonës së Tufinës.

BE-ja ndan 50 milionë euro për Maqedoninë

Ora news - 14.03.2016

Maqedonia do të mund të përfitojë 50 milionë euro ndihma nga Bashkimi Evropian për përballimin e krizës së refugjatëve. Vendimi vjen ndërkohë që Maqedonia është ankuar vazhdimisht se BE-ja nuk ka ...

Mbyten tre emigrantë në Maqedoni

Vision Plus - 14.03.2016

Tre refugjatë kanë humbur jetën ndërsa 23 të tjerë janë evakuuar në qytetin maqedonas Gjevgjeli, ndërsa tentuan per here te pare te thyenin murin maqedonas e te hynin në këtë shtet përmes lumit ...

KE: Maqedonisë i janë ndarë 50 milionë euro ndihmë për refugjatët

Tetova Sot - 14.03.2016

Komisioni Evropian sot theksoi se Republikës së Maqedonisë, si vend që nuk është anëtare e Bashkimit Evropian i janë ndarë 50 milionë euro ndihmë nga ana e Unionit për përballje me krizën e ...

A kërkon Greqia të shkatërrojë sezonin turistik të Shqipërisë me anë të refugjatëve?

Gazeta Tema - 14.03.2016

Historiani Arben Llalla shprehet se Greqia bën gabimin e madh kur bën paralele mes emigrantëve shqiptarë në vitet ’90 dhe sirianëve. Sipas tij, qeveria e Miçotaqit për pranimin e rreth 300 mijë ...

Maqedoni, tre refugjatë mbyten në lumë, qindra kalojnë kufirin

Shqiptarja - 14.03.2016

Tre refugjatë humbën jetën sot gjatë përpjekjeve për të kaluar lumin e “Thatë” në Maqedoni dhe disa të tjerë u plagosën. Ndërkohë, qindra refugjatë arritën në tokën maqedonase, pasi kaluan kufirin me ...

Policia e Maqedonisë arreston 28 gazetarë të huaj, dhe 700 refugjatë i kthen në Greqi (VIDEO)

Tetova Sot - 14.03.2016

Policia maqedonase ka ndaluar sot pasdite 28 gazetarë dhe fotografë të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit me një grup më të madh të refugjatëve. Siç informojnë nga MPB-ja thonë se për kalimin e ...

Në Tiranë shfaqen parullat “Mirësevini refugjatë”

Ilirida - 14.03.2016

Kryeministri i Shqipërisë dhe ministrat e tij disa herë kanë theksuar se Shqipëria nuk do ti hapë dyert për refugjatët dhe se nuk do t’i pranojë ato. Por ndryshe nga qeveria që u ka mbyllur dyerve ...

Pamje të rënda. Shihni si kalojnë kufirin përmes lumit refugjatët sirianë (VIDEO)

Ilirida - 14.03.2016

Kushtet në kampin grek të Idomenit ku qëndrojnë rreth 14 mijë refugjatë janë përkeqësuar shumë. Për këtë rreth 1 mijë refugjatë tentuan të futen në territorin maqedonas përmes një lumi.