TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjedhjet në Ukrainën lindore, separatistët, të vendosur për bojkot

Shekulli - 18.05.2014

Separatistët pro-Rusë në Ukrainën Lindore po planifikojnë të sabotojnë zgjedhjet presidenciale të vendit, të planifikuara për në 25 maj. Mirëpo zyrtarët ukrainas thonë se votimet do të mbahen, ...

Në lindje të Ukrainës, tortura është armë e re

Evropaelire - 18.05.2014

Kur ka grisur poshtë një flamur separatist nga një ndërtesë qeveritare në Novohradovka, Oleksandr Hurov e ka ditur se do të jetë në telashe. Hakmarrja ka qenë e shpejtë dhe e pamëshirshme.

Separatistët në lindje të Ukrainës, të vendosur të sabotojnë zgjedhjet

VOA - 18.05.2014

Separatistët pro-Rusë në Ukrainën Lindore po planifikojnë të sabotojnë zgjedhjet presidenciale të vendit, të planifikuara për në 25 maj. Por zyrtarët ukrainas thonë se votimet do të mbahen ...

Separatistët në lindje të Ukrainës, do të sabotojnë zgjedhjet

Telegrafi - 18.05.2014

Anketat e fundit tregojnë se 85 për qind e ukrainasve do të votojnë më 25 maj, në zgjedhjet që ambasadori amerikan në Ukrainë i ka përshkruar si “më të rëndësishmet në historinë e Ukrainës të ...

Siguria kërcënon zgjedhjet në Ukrainë

Koha.net - 18.05.2014

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka shfaqur shqetësim se mund të jetë e pamundur mbajtja e zgjedhjeve presidenciale të 25 majit në lindje të vendit.

Siguria kërcënon zgjedhjet në Ukrainë

Yll Press - 18.05.2014

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka shfaqur shqetësim se mund të jetë e pamundur mbajtja e zgjedhjeve presidenciale të 25 majit në lindje të vendit.

Ukrainë, qeveria diskuton mbi zgjidhjen e krizës

Mapo - 18.05.2014

Zyrtarët e qeverisë ukrainase diskutuan mbi mënyrat për t’i dhënë fund krizës politike të vendit, ndërsa bordi zgjedhor i qeverisë në Kiev paralajmëroi se kryengritja separatiste pro-ruse në pjesë të ...

Separatistët në lindje të Ukrainës do të sabotojnë zgjedhjet presidenciale

AlbanianScreen - 18.05.2014

Donjeck - Anketat e fundit tregojnë se 85 për qind e ukrainasve do të votojnë më 25 maj, në zgjedhjet që ambasadori amerikan në Ukrainë i ka përshkruar si "më të rëndësishmet në historinë e Ukrainës ...

Separatistët në lindje të Ukrainës, do të sabotojnë zgjedhjet

Republika - 18.05.2014

Anketat e fundit tregojnë se 85 për qind e ukrainasve do të votojnë më 25 maj, në zgjedhjet që ambasadori amerikan në Ukrainë i ka përshkruar si “më të rëndësishmet në historinë e Ukrainës të ...

Në lindje të Ukrainës, tortura është armë e re

Republika - 18.05.2014

Kur ka grisur poshtë një flamur separatist nga një ndërtesë qeveritare në Novohradovka, Oleksandr Hurov e ka ditur se do të jetë në telashe. Hakmarrja ka qenë e shpejtë dhe e pamëshirshme.

Sot në Ukrainë mbahet raund i ri i bisedimeve

Shekulli - 17.05.2014

Një rund i ri i bisedimeve me qëllim të zgjidhjes së krizës në Ukrainën lindore, është caktuar për tu zhvilluar sot. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor, ...

“Të goditet ashpër ekonomia ruse”

Top Channel - 17.05.2014

“Të goditet ashpër ekonomia ruse” 17/05/2014 “Perëndimi duhet të vendos sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, e cila po zhvillon një luftë të fshehur në Ukrainën Lindore” ka thënë ministri i Jashtëm i ...

SHBA-Rusi luftë të ftohtë në Tiranë, dy ambasadorët në garë për të fituar mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën

SOT - 17.05.2014

Beteja mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë për Ukrainën ka përfshirë edhe Republikën e Shqipërisë. Edhe pse Shqipëria njihet për rolin e saj modest në politikën ndërkombëtare, Shtetet e ...

Sot në Ukrainë mbahet raund i ri i bisedimeve

Portalb - 17.05.2014

Një rund i ri i bisedimeve me qëllim të zgjidhjes së krizës në Ukrainën lindore, është caktuar për tu zhvilluar sot. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor, ...

Sot në Ukrainë mbahet raund i ri i bisedimeve

Albtime - 17.05.2014

Një rund i ri i bisedimeve me qëllim të zgjidhjes së krizës në Ukrainën lindore, është caktuar për tu zhvilluar sot. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor, ...

Dy milionë zgjedhës mund të privohen nga e drejta e votës

24 orë - 17.05.2014

Rreth dy milionë zgjedhës, në lindje të Ukrainës, zonë nën kërcënimin e një kryengritjeje të armatosur mund të kufizohen nga e drejta e votës gjatës zgjedhjeve presidenciale nëse qeveria nuk merr ...

Obama paralajmëron Rusinë për sanksione të reja

Albtime - 17.05.2014

Presidenti amerikan Barak Obama dhe presidenti i Francës Francois Hollande, kanë diskutuar në lidhje me krizën në Ukrainë ndërsa e kanë paralajmëruar Rusinë, se do të përballet me sanskione të ...

OKB, e shqetësuar për të drejtave e njeriut në Ukrainën lindore

VOA - 17.05.2014

Vëzhguesit e Kombeve të Bashkuara thonë se dhuna e ushtruar nga grupet anti-qeveritare në pjesën lindore të Ukrianës po shkakton “përkeqësim shqetësues” të të drejtave të njeriut në ballafaqimin e ...

Sanksione më të ashpra ndaj Rusisë?

Yll Press - 17.05.2014

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe Sekretari i Jashtëm britanik Uilliam Hague thonë se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do ta godasin Rusinë me sanksione ekonomike shumë më të ...

Sot në Ukrainë mbahet raund i ri i bisedimeve

Yll Press - 17.05.2014

Një rund i ri i bisedimeve me qëllim të zgjidhjes së krizës në Ukrainën lindore, është caktuar për tu zhvilluar sot. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor, ...

Ukrainë, nis një raund i ri bisedimesh për zgjidhjen e krizës

ABC News - 17.05.2014

Te shtunen nis një raund i ri bisedimesh me fokus zgjidhjen e krizës në Ukrainën lindore. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor ukrainas, Kharkiv.

Luftë e Ftohtë apo llogari të freskëta?

Mapo - 17.05.2014

Me përshkallëzimin e dhunës në Ukrainën jugore dhe lindore, dhe kur në horizont nuk po shfaqet asnjë zgjidhje, kriza e Ukrainës është shndërruar në konfliktin më të trazuar gjeopolitik që nga koha e ...

Obama e Hollande e paralajmërojnë Rusinë për sankione të reja

Yll Press - 17.05.2014

Presidenti amerikan Barak Obama dhe presidenti i Francës Francois Hollande, kanë diskutuar në lidhje me krizën në Ukrainë ndërsa e kanë paralajmëruar Rusinë, se do të përballet me sanskione të ...

Obama e Hollande e paralajmërojnë Rusinë për sankione të reja

Telegrafi - 17.05.2014

Presidenti amerikan, Barack Obama dhe presidenti i Francës, Francois Hollande, kanë diskutuar në lidhje me krizën në Ukrainë ndërsa e kanë paralajmëruar Rusinë, se do të përballet me sanksione të ...

Bisedime intensive në Ukrainë për paqen

AMA-News - 17.05.2014

Një raund i ri i bisedimeve me qëllim të zgjidhjes së krizës në Ukrainën lindore, është caktuar për tu zhvilluar sot. Zyrtarët në Kiev kanë njoftuar se takimi do të mbahet në qytetin verilindor, ...

Obama dhe Hollande paralajmërojnë Rusinë

Vision Plus - 17.05.2014

Ndërsa në Ukrainë vijojnë bisedimet për gjetjen e një zgjidhjeje paqësore për krizën që prej muajsh ka përfshirë vendin, edhe diplomacia perëndimore nuk po qëndron duarkryq.

Qeveria e Ukrainës i fillon bisedimet pa seperatistët pro-rusë

Shkupi24 - 17.05.2014

Qeveria e Ukrainës e ka filluar raundin e dytë të bisedimeve që kanë për qëllim stabilizimin e situatës në juglindje të vendit. Bisedimet që sot po mbahen në Krahkiv, po mbahen pa përfaqësuesit e ...

Analizë / Polemikë Uashington-Moskë në Tiranë për Kievin

Durres Lajm - 17.05.2014

· Nga Thanas Mustaqi “Sherr” rus-amerikan për Ukrainën në Tiranë, kështu ambasadorët z. Abramov dhe z. Arvizu, “gërricen” në distancë jo thjesht për Kievin, por problemi shtrohet në një sfond ...

Obama e Hollande e paralajmërojnë Rusinë për sankione të reja

AlbanianScreen - 17.05.2014

SHBA - Presidenti amerikan Barak Obama dhe presidenti i Francës Francois Hollande, kanë diskutuar në lidhje me krizën në Ukrainë ndërsa e kanë paralajmëruar Rusinë, se do të përballet me sanskione të ...

Obama e Hollande, për sanksione të reja ndaj Rusisë

Republika - 17.05.2014

Presidenti amerikan Barak Obama dhe presidenti i Francës Francois Hollande, kanë diskutuar në lidhje me krizën në Ukrainë ndërsa e kanë paralajmëruar Rusinë, se do të përballet me sanskione të ...

Pro-rusët e lirojnë me forcë të arrestuarin nga forcat ukrainase

AlbanianScreen - 17.05.2014

Ukrainë - Zyrtarët ukrainas kanë njoftuar se seperatistët pro-rusë kanë arritur që ta lirojnë një udhëheqës të tyre, i cili ishte arrestuar sot nga forcat ukrainase teksa po kthehej nga Rusia.

Pro-rusët e lirojnë me forcë të arrestuarin nga forcat ukrainase

Republika - 17.05.2014

Zyrtarët ukrainas kanë njoftuar se seperatistët pro-rusë kanë arritur që ta lirojnë një udhëheqës të tyre, i cili ishte arrestuar sot nga forcat ukrainase teksa po kthehej nga Rusia.

Të drejtat e njeriut, OKB: Jemi të alarmuar nga Ukraina

Gazeta Start - 16.05.2014

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar për “një përkeqësim alarmues” të të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët po luftojnë me forcat e sigurisë.

Kriza në Ukrainë, OKB-ja “ndez alarmin” për të drejtat e njeriut

Shekulli - 16.05.2014

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar për një “përkeqësim alarmues” të të drejtave të njeriut në Ukrainën lindore, pasi separatistët po luftojnë kundër forcave të sigurisë.

OKB: Përkeqësim i të drejtave të njeriut në Ukrainë

Albtime - 16.05.2014

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar për “përkeqësim alarmant” të të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët pro-rusë janë duke luftuar forcat e sigurisë.

Bisedimet e ardhshme për ukrainën më 17 maj

Zhurnal - 16.05.2014

Rrethi i ardhshëm i bisedimeve që kanë qëllim shtensionimin e situatës në lindje të Ukrainës do të mbahet më 17 maj në Kharkiv. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryetari i parlamentit, Ruslan ...

OKB: Ukraina zhytet në dhunë

Top Channel - 16.05.2014

OKB: Ukraina zhytet në dhunë 16/05/2014 OKB-ja paralajmëron për një përkeqësim alarmues të gjendjes së të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët vazhdojnë përplasjet me forcat e ...

Nesër bisedimet e ardhshme për Ukrainën

SOT - 16.05.2014

Rrethi i ardhshëm i bisedimeve që kanë qëllim shtensionimin e situatës në lindje të Ukrainës do të mbahet më 17 maj në Kharkiv. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskryetari i parlamentit, Ruslan ...

Arvizu: Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, jetike për të ardhmen

SOT - 16.05.2014

Duke u ndalur tek zgjedhjet e 25 Majit që do zhvillohen në Ukrainë, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për ...

Arvizu: Miqtë e mi, bashkohuni me SHBA për lirinë e Ukrainës

Albeu.com - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë, demokracinë dhe lirinë e Ukrainës.

Prorusët marrin kazermën në Donjeck hiq pa luftë

Zhurnal - 16.05.2014

Pjesëtarët e "forcave për vetëmbrojtje" separatiste proruse sot pa luftuar e ndërmorrën kontrollin mbi një kazermë të Gardës nacionale të Ukrainës në qytetin Donjeck, njoftuan mediat perëndimore, ...

Dhunë në Krasnoarmeysk

Yll Press - 16.05.2014

Rajonet lindore, rusisht-folëse të Ukrainës, janë përfshirë nga dhuna, ndërsa forcat separatise pro-ruse kanë marrë disa qytete nën kontroll dhe forcat qeveritare kanë ndërhyrë për t’i rivënë ...

Luftime midis ushtrisë dhe rebelëve në Slloviansk

Yll Press - 16.05.2014

Raportet nga Ukraina lindore thonë se forcat qeveritare dhe separatistët rebelë kanë zhvilluar luftime të ashpra në orët e para të ditës së sotme. Raportet nga Ukraina lindore thonë se forcat ...

OKB: Përkeqësim i të drejtave të njeriut në Ukrainë

Yll Press - 16.05.2014

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar për “përkeqësim alarmant” të të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët pro-rusë janë duke luftuar forcat e sigurisë.

Sanksione më të ashpra ndaj Rusisë?

VOA - 16.05.2014

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe Sekretari i Jashtëm britanik Uilliam Hague thonë se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do ta godasin Rusinë me sanksione ekonomike shumë më të ...

Një mesazh nga ambasadori Arvizu!

Panorama - 16.05.2014

TIRANE- Në prag të zgjedhjeve të 25 majit në Ukrainë, ambasadori i shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ambasadori i SHBA-ve Aleksandër Arvizu i është drejtuar me një mesazh (video) shqiptarëve, për ...

Arvizu mesazh shqiptarëve: Bashkohuni me SHBA për lirinë e Ukrainës

BalkanWeb - 16.05.2014

TIRANE- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë, demokracinë dhe lirinë e ...

Mesazhi i Arvizusë: Shqiptarë bashkohuni me SHBA për pavarësinë e Ukrahinës

Mapo - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu u kërkoi shqiptarëve të bashkohen me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë e Ukrainës. Arvizu kërkoi që Rusia ta lërë popullin e Ukrainës ...

OKB: Ukraina zhytet në dhunë

Koha.net - 16.05.2014

OKB-ja paralajmëron për një përkeqësim alarmues të gjendjes së të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët vazhdojnë përplasjet me forcat e sigurisë.

Kriza në Ukrainë, OBK-ja jep alarmin për të drejtat e njeriut në lindje

Gazeta Idea - 16.05.2014

Ukrainë- OKB-ja ka paralajmëruar për një “përkeqësim alarmant” të të drejtave të njeriut në Ukrainën lindore, ku separatistët kanë luftuar forcat e sigurisë.

Ukrainë, situatë alarmante

Vision Plus - 16.05.2014

Në Ukrainë situata është alarmante dhe po shkon gjithnjë e më shumë drejt përkeqësimit. Ky është konkluzioni i raportit të fundit të Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut në lindje të ...

OKB paralajmëron përkeqësim alarmant në Ukrainë

Tetova Sot - 16.05.2014

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar për “përkeqësim alarmant” të të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët prorusë janë duke luftuar forcat e sigurisë.

Arvizu mesazh shqiptarëve: Bashkohuni me SHBA për lirinë e Ukrainës

Gazeta Dita - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë, demokracinë dhe lirinë e Ukrainës.

Zgjedhjet në Ukrainë, Arvizu: Shqiptarë mbështetini, dini vlerën e demokracisë

Gazeta Idea - 16.05.2014

Tiranë- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Aleksandër Arvizu i është drejtuar popullit shqiptar me një mesazh (video) duke u kërkuar që t’i bashkohen SHBA-ve dhe aleatëve në mbështetje të ...

VIDEO MESAZH/ Arvizu u bën thirrje shqiptarëve: Të mbështesim sovranitetin e Ukrainës

Gazeta Tema - 16.05.2014

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu ka postuar një video- mesazh në faqen e internetit të ambasadës, duke u bërë thirrje shqiptarëve që të mbështesin pavarësinë dhe sovranitetin e ...

Arvizu mesazh shqiptarëve: Bashkohuni me SHBA për lirinë e Ukrainës

AMA-News - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë, demokracinë dhe lirinë e Ukrainës.

Arvizu, mesazh drejtuar shqiptarëve "Të bashkuar për Ukrainën,për liri"

Shqiptarja - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu përmes një mesazhi me audio-video i kërkon popullit shqiptar të bashkohet me SHBA dhe aleatët e tjerë për të mbrojtur pavarësinë, demokracinë dhe ...

OKB thotë-Ukraina zhytet në dhunë

InfoGlobi - 16.05.2014

OKB-ja paralajmëron për një përkeqësim alarmues të gjendjes së të drejtave të njeriut në lindje të Ukrainës, ku separatistët vazhdojnë përplasjet me forcat e sigurisë, ku në raportin e Kombeve të ...

Luftë e Ftohtë apo llogari “të freskëta”?

Gazeta Tema - 16.05.2014

Nga Ian Bremmer* Me përshkallëzimin e dhunës në Ukrainën jugore dhe lindore, dhe kur në horizont nuk po shfaqet asnjë zgjidhje, kriza e Ukrainës është shndërruar në konfliktin më të trazuar ...

Arvizu: Miqtë e mi, bashkohuni me SHBA për lirinë e Ukrainës

Gazeta Shqip - 16.05.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara Aleksandër Arvizu nëpërmjet një mesazhi i kërkon popullit shqiptarë të bashkohet me Amerikën për të mbrojtur së bashku pavarësinë, demokracinë dhe lirinë e Ukrainës.

Luftime të ashpra në Sllovjansk, ushtria sulmon me artileri

AlbanianScreen - 16.05.2014

Ukrainë - Raportet nga Ukraina lindore thonë se forcat qeveritare dhe separatistët prorusë kanë zhvilluar luftime të ashpra në orët e para të ditës së sotme.

Lavrov: Ukraina është në prag të luftës qytetare

Idividi - 15.05.2014

Moskë, 14 maj 2014 (MIA) - Shefi i diplomacisë ruse Sergej Lavrov sot deklaroi se Ukraina është në prag të luftës qytetare, që e vështirëson mbajtjen e zgjedhjeve të drejta dhe të lira presidenciale ...

"Tryeza e ardhshme për unitet nacional në Ukrainë" do të mbahet në Donjeck

Idividi - 15.05.2014

Kiev, 14 maj 2014 (MIA) - Përfundoi mbledhja e "tryezës së rrumbullakët për unitet nacional" në Ukrainë, që u mbajt sot në Parlamentin në Kiev. "Pjesëmarrësit e mbledhjes u dakorduan që të mblidhen ...

Tryezë e rrumbullakët për dalje nga kriza në Ukrainë pa praninë e separatistëve prorusë

Idividi - 15.05.2014

Kiev, 14 maj 2014 (MIA) - Qeveria e Ukrainës organizon sot tryezë të rrumbullakët për decentralizimin e pushtetit si pjesë e planit paqësor të mbështetur nga Evropa, por në të nuk marrin pjesë ...

Bisedime për unitet kombëtar në Ukrainë

Ina - 15.05.2014

Ukraina filloi dje bisedimet për unitet kombëtar pa pjesëmarrjen e separatistëve pro-rusë, të cilët kërkojnë autonomi nga Kievi në pjesën lindore dhe juglindore të vendit.

Mission impossible? Tryeza e rrumbullakët për Ukrainën

Lajm - 15.05.2014

BERND RIEGERT Nëse në "tryezën e rrumbullakët" të OSBE-së për Ukrainën punët do të shkojnë mirë, kjo natyrisht është e vështirë të parashikohet, por kushtet për suksesin diplomatik të këtijtour de ...

Uniteti i Ukrainës, i vështirë

Lajmi.net - 15.05.2014

Ukraina ka filluar bisedimet për unitet kombëtar pa pjesëmarrjen e separatistëve pro-rusë, të cilët javën e kaluar organizuan referendumin për “vetëqeverisje”, ndërsa të dilenë që vjen pritet të ...

Forcat e sigurisë në ukrainë shkatërruan dy baza të kryengritësve

Zhurnal - 15.05.2014

Qeveria ukrainase, thotë se forcat e saj të sigurisë, kanë shkatërruar dy baza të përdorura nga separatistët pro-ruse në lindje të vendit. Presidenti Oleksandr Turchynov tha sot se forcat e sigurisë, ...

Ukrainë, shkatërrohen dy baza të separatistëve pro-rusë

Lajmi.net - 15.05.2014

Qeveria ukrainase njoftoi se forcat e saj të sigurisë kanë shkatërruar dy baza të përdorura nga separatistët pro-rusë në lindje të vendit. Presidenti Oleksandr Turchynov tha të enjten se forcat e ...

Kerry paralajmëron Rusinë të lejojë votimin në Ukrainë

Lajmi.net - 15.05.2014

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry i ka kërkuar të enjten Rusisë që të mos ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë. Në të kundërtën, Kerry ka paralajmëruar se mund të vihen sanksione më ...

Kerry paralajmëron Rusinë :Lejo Ukrainën që të votojë

SOT - 15.05.2014

Sekretari amerikan i shtetit John Kerry i ka kërkuar sot Rusisë që të mos ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë. Në të kundërtën, Kerry ka paralajmëruar se mund të vihen sanksione më të ...

Dhunë në Krasnoarmeysk

24 orë - 15.05.2014

Rajonet lindore, rusisht-folëse të Ukrainës, janë përfshirë nga dhuna, ndërsa forcat separatise pro-ruse kanë marrë disa qytete nën kontroll dhe forcat qeveritare kanë ndërhyrë për t’i rivënë ...

Forcat e çrregullta ushtarake në Ukrainë

Yll Press - 15.05.2014

Pas referendumit të tyre të debatueshëm mbi shkëputjen nga vendi, udhëheqësit separatistë të rajoneve lindore të Ukrainës thonë se do të formojnë ushtrinë e tyre, duke shtuar kështu numrin e forcave ...

Pro-rusët vënë ultimatum Kievit: Largohuni brenda 24 orëve

Ora news - 15.05.2014

Ukrainë- Forcat separatiste pro-ruse kanë deklaruar në mesnatë një ultimatum prej 24 orësh për forcat ushtarake ukrainase: ato duhet të tërhiqen brenda 24 orëve nga Republika e pavarur e Donjetskut.

OSBE-ja mirëpret bisedimet në Ukrainë

Yll Press - 15.05.2014

Misioni i OSBE-së e ka mirëpritur nisjen e dialogut të parë kombëtar të Ukrainës për reformën kushtetuese dhe qetësimin e situatës në lindje të Ukrainës.

Forcat e sigurisë në Ukrainë shkatërruan dy baza të kryengritësve

Telegrafi - 15.05.2014

Qeveria ukrainase, thotë se forcat e saj të sigurisë, kanë shkatërruar dy baza të përdorura nga separatistët pro-ruse në lindje të vendit. Presidenti Oleksandr Turchynov tha sot se forcat e sigurisë ...

SHBA, Britania paralajmërojnë për sanksione të tjera ndaj Rusisë

VOA - 15.05.2014

Britania dhe Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë se do të goditet nga sanksione më të zgjeruara ekonomike në se përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale të 25 majit në Ukrainë.

Dhunë në Krasnoarmeysk

VOA - 15.05.2014

Rajonet lindore, rusisht-folëse të Ukrainës, janë përfshirë nga dhuna, ndërsa forcat separatise pro-ruse kanë marrë disa qytete nën kontroll dhe forcat qeveritare kanë ndërhyrë për t’i rivënë ...

Ukrainë, mbahet raundi i parë i bisedimeve, pro-rusët s'marrin pjesë

Shqiptarja - 15.05.2014

KIEV - Udhëheqësit politikë dhe rajonalë të Ukrainës zhvilluan raundin e parë të bisedimeve për t’i dhënë fund krizës së gjatë në vend, por separatistët pro-rusë nuk morën pjesë.

Kerry e paralajmëron Rusinë “Lejoje Ukrainën që të votojë”

Shkupi24 - 15.05.2014

Sekretari amerikan i shtetit John Kerry i ka kërkuar sot Rusisë që të mos ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë. Në të kundërtën, Kerry ka paralajmëruar se mund të vihen sanksione më të ...

SHBA-Britani, sanksione të tjera Rusisë

AMA-News - 15.05.2014

Britania dhe Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë se do të goditet nga sanksione më të zgjeruara ekonomike në se përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale të 25 majit në Ukrainë.

Forcat e sigurisë në Ukrainë shkatërruan dy baza të kryengritësve

Republika - 15.05.2014

Qeveria ukrainase, thotë se forcat e saj të sigurisë, kanë shkatërruar dy baza të përdorura nga separatistët pro-ruse në lindje të vendit. Presidenti Oleksandr Turchynov tha sot se forcat e sigurisë, ...

''Separatistët nuk do të hyjnë në bisedime me Kievin''

Shekulli - 14.05.2014

Banorët e qytetit të vogël Krasnoarmeysk, kishin diçka tjetër në mendje të dielën kur 70 kilometra në Jug të tyre udhëheqësit separatistë në Donetsk shpallën çuditërisht herët rezultatin e ...

Pro-rusët rrëmbejnë kolonelin ukrainas

Gazeta Start - 14.05.2014

Agjencia e lajmeve në Ukrainë “Ukrinform”, bën me dije se një kolonel ukrainas i trupave ushtarake është rrëmbyer nga separatistët pro-rusë. Koloneli është Yuri Lebed, i cili ka shërbyer edhe në ...

Ukrainë, tryezë bisedimesh për zgjidhjen e krizës

Gazeta Start - 14.05.2014

Në Ukrainë pritet të mbahet një tryezë e rrumbullakët bisedimesh, në një kohë që Kievi po përpiqet të gjejë një zgjidhje për krizën që ka kapluar vendin.

Pro-rusët kapin kolonelin ukrainas

Top Channel - 14.05.2014

Pro-rusët kapin kolonelin ukrainas 14/05/2014 Yuri Lebed, koloneli ukrainas i trupave ushtarake në Kiev është kapur nga një grup i separatistëve pro-rusë.

Mission impossible? Tryeza e rrumbullakët për Ukrainën

DW - 14.05.2014

Qëllimi i ndërmjetësimit për të mbajtur zgjedhje të rregullta në Ukrainë mund të arrihet vetëm nëse Moska kthen mendje, mendon Bernd Riegert. Nëse në "tryezën e rrumbullakët" të OSBE-së për Ukrainën ...

Kievi nuk dëshiron takim "Gjeneva-2" derisa nuk zbatohet marrëveshja e takimit "Gjeneva-1"

Idividi - 14.05.2014

Kiev, 13 maj 2014 (MIA) - Kievi nuk e sheh të nevojshme mbajtjen e takimit të ri për krizën ukrainase apo "Gjeneva-2", derisa nuk zbatohet marrëveshja e arritur midis BE-së, SHBA-së, Rusisë dhe ...

BE dhe Ukraina arritën marrëveshje për mbështetje të institucioneve shtetërore

Idividi - 14.05.2014

Bruksel, 13 maj 2014 (MIA) - BE-ja dhe Ukraina arritën marrëveshje për mbështetje të institucioneve shtetërore ukrainase në vlerë prej 335 milinë eurove dhe e përfunduan nënshkrimin e memorandumit ...

Mission impossible? Tryeza e rrumbullakët për Ukrainën

Portalb - 14.05.2014

Qëllimi i ndërmjetësimit për të mbajtur zgjedhje të rregullta në Ukrainë mund të arrihet vetëm nëse Moska kthen mendje, mendon Bernd Riegert. Nëse në "tryezën e rrumbullakët" të OSBE-së për Ukrainën ...

Forcat e çrregullta ushtarake në Ukrainë

Ina - 14.05.2014

Pas referendumit të tyre të debatueshëm mbi shkëputjen nga vendi, udhëheqësit separatistë të rajoneve lindore të Ukrainës thonë se do të formojnë ushtrinë e tyre, duke shtuar kështu numrin e forcave ...

Mission impossible? Tryeza e rrumbullakët për Ukrainën

Albtime - 14.05.2014

Qëllimi i ndërmjetësimit për të mbajtur zgjedhje të rregullta në Ukrainë mund të arrihet vetëm nëse Moska kthen mendje, mendon Bernd Riegert. Nëse në "tryezën e rrumbullakët" të OSBE-së për Ukrainën ...

Qeveria e Kievit mohon takimin “Gjeneva 2”

ikub - 14.05.2014

Volfgang Ishinger, ish-diplomat gjerman, i cili është caktuar si moderator nga OSBE-ja, është nën presionin e vazhdueshëm për të organizuar një bisedë mes palëve.

Prorusët vranë shtatë ushtarë ukrainas

Zhurnal - 14.05.2014

Kiev, 14 maj - Seperatistët prorus kanë vrarë shtatë ushtarë ukrainas, humbje kjo më e rënda për forcat qeveritare në një përleshje të vetme që kur Kiev ka dërguar ushtarë për të shtypur një rebelim ...

Bisedime për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

Alsat - 14.05.2014

Ukraina do të jetë sot nikoqire e bisedimeve që kanë për qëllim të gjejnë një zgjidhje për krizën në lindje. Bisedimet do të përfshijnë anëtarë të qeverisë së përkohshme dhe udhëheqës rajonalë, ...

Çfarë nuk mund të kontrollojë Putini?

Almakos - 14.05.2014

Një tryezë e rrumbullakët e politikanëve ukrainas, grupeve civile dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë pritet të organizohet të mërkurën.

Ukrainë, tryezë e rrumbullakët për krizën

Top Channel - 14.05.2014

Ukrainë, tryezë e rrumbullakët për krizën 14/05/2014 Ukraina do të mbajë bisedimet në tryezën e rrumbullakët në Kiev në kuadër të përpjekjeve për të arritur një zgjidhje të negociuar për krizën që ka ...

Kievi duhet të zgjedhë midis murtajës dhe kolerës

Almakos - 14.05.2014

Dhunë dhe referendum fiktiv në Ukrainën Lindore. Sanksione të reja të BE. Dhe megjithatë, në Ukrainë po përvijohet një zgjidhje. Gjithçka tani varet nga udhëheqja e Kievit.

Lavrov: Ukraina pranë luftës civile

Zhurnal - 14.05.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë se Ukraina “është shumë pranë luftës civile”. Në një intervistë për televizionin Bloomberg, Lavrov ka thënë se “lufta e vërtetë” është duke u zhvilluar ...

Lavrov: Ukraina pranë luftës civile

Almakos - 14.05.2014

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë se Ukraina “është shumë pranë luftës civile”. Në një intervistë për televizionin Bloomberg, Lavrov ka thënë se “lufta e vërtetë” është duke u zhvilluar ...

Ç'nuk mund të kontrollojë Putini? (New York Times)

ikub - 14.05.2014

Thuhet se OSBE-ja është duke përgatitur një “strategji” për zgjidhje paqësore të krizës. Por, derisa presidenti rus, Vladimir Putin, ndihmon separatistët në juglindje të Ukrainës dhe derisa zgjedhjet ...

Forcat e çrregullta ushtarake në Ukrainë

VOA - 14.05.2014

Pas referendumit të tyre të debatueshëm mbi shkëputjen nga vendi, udhëheqësit separatistë të rajoneve lindore të Ukrainës thonë se do të formojnë ushtrinë e tyre, duke shtuar kështu numrin e forcave ...

Bisedime për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

Yll Press - 14.05.2014

Ukraina do të jetë sot nikoqire e bisedimeve që kanë për qëllim të gjejnë një zgjidhje për krizën në lindje. Ukraina do të jetë sot nikoqire e bisedimeve që kanë për qëllim të gjejnë një zgjidhje për ...

Kryeministri ukrainas: Rusia, në gjyq për marrje territori

Panorama - 14.05.2014

Shpallja e pavarësisë nga Ukraina në Luhansk Me tensionin në rritje në pjesën lindore të Ukrainës, sytë mbeten serosh nga Rusia, dhe hapat që do të marrë ajo pas referendumit të prorusëve në dy ...

Ukraina mban bisedime për unitetin kombëtar

VOA - 14.05.2014

Ukraina po zhvillon bisedimet e "unitetit kombëtar" sot, një ditë pasi separatistët pro-rusë vranë shtatë ushtarë ukrainas në një pritë të një kolone ushtarake me mjete të blinduara pranë qytetit ...

Kriza në Ukrainë, pritet një raund i ri bisedimesh

Ora news - 14.05.2014

Në Kiev pritet të zhvillohet një raund i ri bisedimesh në përpjekje për të gjetur një rrugë zgjidhje për ti dhënë fund përfundimisht krizës në lindje të vendit.

‘Ukraina’, bisedime në përpjekje për të frenuar dhunën

Gazeta Idea - 14.05.2014

Ukrainë- Ukraina pritet të mbajë bisedime në një tryezë të rrumbullakëta në Kiev, teksa përpjekjet vazhdojnë për të gjetur një zgjidhje të negociuar për krizën në lindje të vendit.

Bisedime për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

Republika - 14.05.2014

Ukraina do të jetë sot nikoqire e bisedimeve që kanë për qëllim të gjejnë një zgjidhje për krizën në lindje. Bisedimet do të përfshijnë anëtarë të qeverisë së përkohshme dhe udhëheqës rajonalë, ...

Ukrainë, bisedime për uljen e tensionit, separatistët refuzojnë

AlbanianScreen - 14.05.2014

Kiev - Ukraina do të jetë vendi i bisedimeve që kanë për qëllim të gjejnë një zgjidhje për krizën në lindje. Bisedimet do të përfshijnë anëtarë të qeverisë së përkohshme dhe udhëheqës rajonalë, ...

Pro-rusët kapin kolonelin ukrainas

Republika - 14.05.2014

Yuri Lebed, koloneli ukrainas i trupave ushtarake në Kiev është kapur nga një grup i separatistëve pro-rusë. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore e lajmeve në Ukrainë, Ukrinform, por deri ...

Referendumi, Turchynov: Farsë propagandistike

Shekulli - 13.05.2014

Presidenti në detyrë ukrainas, Oleksander Turchynov, e quajti referendumin “farsë propagandistike”. Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, deklaroi për CNN se, referendumet ...

“Zgjedhjet, vendimtare për ta nxjerrë Ukrainën nga kriza”

Gazeta Start - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, nga Kievi deklaroi se “zgjedhjet në Ukrainë do të jenë një moment vendimtar për ta nxjerrë vendin nga kriza”. Z.

Donetsk feston pavarësinë nga Ukraina, tani sytë nga Rusia

Shekulli - 13.05.2014

Fishekzjarret ndriçuan qiellin e mbrëmjes së qytetit të Ukrainës lindore, Donetsk, kur disa banorë rusishtfolës filluan festimet pas referendumin jozyrtar për pavarësi, të mbajtur të dielën, njofton ...

Ukrainë, seperatistët pro-rusë kërkojnë bashkimin me Rusinë

Gazeta Start - 13.05.2014

Rajoni i Donetskit në Ukrainën lindore ka shpallur pavarësinë dhe i ka kërkuar Moskës të marrë në shqyrtim bashkimin e këtij rajoni pro-rusë me Rusinë.

Ukraina, Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë

Top Channel - 13.05.2014

Ukraina, Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë 13/05/2014 Ministri i Jashtëm i Gjermanisë do të vizitojë Kievin mes përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë.

Rusia bëri 11 shtatorin e marrëdhënieve ndërkombëtare - Shaban Murati

Ina - 13.05.2014

Marrëdhëniet ndërkombëtare nuk mund të jenë më siç ishin para aneksimit me forcë nga Rusia të një pjese të territorit të Ukrainës dhe para krizës ukrainase.

Ukraina, Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë

Portalb - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë do të vizitojë Kievin mes përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë. Frank-Walter Steinmeier mund të shkojë në lindje të ...

Ban Ki-mun: Të gjitha palët duhet ta realizojnë Marrëveshjen e Gjenevës për Ukrainën

Idividi - 13.05.2014

Nju-Jork, 13 maj 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i KB-së Ban Ki-mun dje u bëri thirrje të gjitha palëve që urgjentisht t'i përmbushin kushtet nga Marrëveshja e Gjenevës për zgjidhje të krizës ...

BE-ja vendos sanksione edhe kundër 13 personave dhe dy kompanive për shak të Ukrianës

Idividi - 13.05.2014

Bruksel, 12 maj 2014 (MIA) - Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të BE-së sot në Bruksel vendosën ta zgjerojnë listën me personat fizik apo juridik të cilëve u vendosen sanksione për ...

Ukraina, Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë

Albtime - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë do të vizitojë Kievin mes përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë. Frank-Walter Steinmeier mund të shkojë në lindje të ...

Ukrainë: Pro-rusët kërkojnë bashkimin me Rusinë, Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë

ikub - 13.05.2014

Separatistët pro-rusë bënë të ditur se në të dyja rajonet, si në Donjeck ashtu edhe në Luhansk, u votua pro referendumit, pro shkëputjes nga Ukraina. Të shtyrë nga këto rezultate, përkrahësit e ...

Ukrainë, seperatistët pro-rusë kerkojnë bashkimin me Rusinë

Almakos - 13.05.2014

Rajoni i Donetskit në Ukrainën lindore ka shpallur pavarësinë dhe i ka kërkuar Moskës të marrë në shqyrtim bashkimin e këtij rajoni pro-rusë me Rusinë.

Ushtarët ukrainas gjuajnë me armë në civilë (Video)

Lajmi.net - 13.05.2014

Referendumi në Dontesk të Ukrainës nuk ka kaluar qetë. Aty ka pasur edhe të vrarë Pamje të shfaqura në internet së fundi tregojnë skena rrëqethëse, se si ushtarët ukrainas shtinë me armë në drejtim ...

Koment: Kievi duhet të zgjedhë midis murtajës dhe kolerës

DW - 13.05.2014

Dhunë dhe referendum fiktiv në Ukrainën Lindore. Sanksione të reja të BE. Dhe megjithatë, mendon Ingo Mannteufel, në Ukrainë po përvijohet një zgjidhje. Gjithçka tani varet nga udhëheqja e Kievit.

Çfarë nuk mund të kontrollojë Putini?

Evropaelire - 13.05.2014

Një tryezë e rrumbullakët e politikanëve ukrainas, grupeve civile dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë pritet të organizohet të mërkurën.

Ukrainë, atentat “guvernatorit” të Luhanskut

Top Channel - 13.05.2014

Ukrainë, atentat “guvernatorit” të Luhanskut 13/05/2014 Një lider i separatistëve në Ukrainën Lindore është plagosur, pas një tentative për ta eliminuar, ka bërë të ditur zyra e tij e shtypit gjatë ...

“Guvernatori” i vetëshpallur i Luhansk sulmohet me armë zjarri

Lajmi.net - 13.05.2014

Një lider i separatistëve në Ukrainën Lindore është plagosur, pas një tentative për ta eliminuar, ka bërë të ditur zyra e tij e shtypit gjatë së martës, në vazhdën e trazirave që janë thelluar pas ...

Pro-rusët vranë gjashtë ushtarë ukrainas

Lajmi.net - 13.05.2014

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka njoftuar se gjashtë ushtarë janë vrarë në një pritë nga rebelët pro-rusë në lindje të vendit. Sipas raportimit të REL, Ministria e Mbrojtjes ka theksuar se ...

Ushtarët ukrainas gjuajnë me armë në civilë (Video)

Lajm - 13.05.2014

Referendumi në Dontesk të Ukrainës nuk ka kaluar qetë. Aty ka pasur edhe të vrarë Pamje të shfaqura në internet së fundi tregojnë skena rrëqethëse, se si ushtarët ukrainas shtinë me armë në drejtim ...

Rusia: Respektojmë referendumin në Ukrainë

Top Channel - 13.05.2014

Rusia: Respektojmë referendumin në Ukrainë 13/05/2014 Vetëm pak ditë më parë, Vladimir Putin i kërkonte kundërshtarëve të Kievit në Lindje të Ukrainës të shtynin referendumet e vetëqeverisjes.

Rusia: Respektojmë referendumin në Ukrainë

Portalb - 13.05.2014

Vetëm pak ditë më parë, Vladimir Putin i kërkonte kundërshtarëve të Kievit në Lindje të Ukrainës të shtynin referendumet e vetëqeverisjes. Të hënën, Kremlini i përshkroi votimet në Donetsk dhe ...

Ukrainë, seperatistët pro-rusë kerkojnë bashkimin me Rusinë

VOA - 13.05.2014

Rajoni i Donetskit në Ukrainën lindore ka shpallur pavarësinë dhe i ka kërkuar Moskës të marrë në shqyrtim bashkimin e këtij rajoni pro-rusë me Rusinë.

Ukrainë: Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë

Telegrafi - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë do të vizitojë Kievin, mes përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë. Frank-Walter Steinmeier mund të shkojë në lindje të ...

Separatistët në Luhansk shpallin pavarësinë

Yll Press - 13.05.2014

Separatistët pro-rusë në rajonin Luhansk të Ukrainës deklaruan sot pavarësinë nga Kievi, pak pasi homologët e tyre në Donetskin fqinj e deklaruan rajonin shtet të pavarur dhe i kërkuan Moskës të ...

Ban Ki-mun: Të gjitha palët duhet ta realizojnë Marrëveshjen e Gjenevës për Ukrainën

Yll Press - 13.05.2014

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Ban Ki-mun dje u bëri thirrje të gjitha palëve që urgjentisht t'i përmbushin kushtet nga Marrëveshja e Gjenevës për zgjidhje të krizës në Ukrainë, transmeton ...

Gjermania përpiqet të ndërmjetësojë për krizën në Ukrainë

Ora news - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë ka mbërritur për një vizitë zyrtare në Kiev, mes përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë.

Referendumi, Moska: Zgjidhja me Kievin

Panorama - 13.05.2014

Qeveria ruse nuk është sjellë me rajonet e tjera separatiste ukrainase njëlloj si me Krimenë, përkundër shpresës së prorusëve pas referendumit, në të cilin rreth 90 për qind e pjesëmarrësve në ...

Donetsk dhe Lugansk festojnë pavarësinë nga Ukraina, tani sytë nga Rusia

Yll Press - 13.05.2014

Organizatorët pro-Moskës të referendumit të së dielës pretendojnë se 90% e votuesve në rajonin kyç industrial të Ukrainës, u shprehën në favor të shkëputjes nga Kievi.

Presidenti i Këshillit europian Herman Van Rompi vizitë në Kiev

ABC News - 13.05.2014

Bashkimi Europian nuk njeh si të ligjshëm referendumet që u mbajtën në rajonet separatiste në Ukrainën Lindore. Deklarata është bërë nga Herman Van Rompi, presidenti i Këshillit Europian gjatë ...

Turchynov dyshon që Partia Komuniste është e lidhur me seperatistët

Yll Press - 13.05.2014

Ushtruesi i detyrës së presidentit të Ukrainës Oleksandr Turchynov, ka kërkuar nga Ministria e Drejtësisë që të verifikoj nëse Partia Komuniste ukrainase, po bashkëpunon me seperatistët pro-rusë.

Steinmeier kërkon lirimin e pengjeve dhe objekteve në lindje të Ukrainës

Yll Press - 13.05.2014

Ministri i jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier, ka shfaqur shpresën e tij se tryeza e rrymbullat që do të mbahet nesër në mes të politikanëve dhe shoqrisë civile, do të ndihmoj që të çarmatosen ...

Shkallëzohet më tej konflikti në Ukrainë

VOA - 13.05.2014

Konflikti në Ukrainë u shkallëzua sot më tej, kur separatistë pro-rusë hapën zjarr ndaj një autokolone me forca ushtarake të blinduara, duke vrarë shtatë ushtarë dhe duke plagosur 7 të tjerë.

Ministri i Jashtëm gjerman viziton Ukrainën

Koha.net - 13.05.2014

Ministri i jashtëm gjerman po viziton Ukrainën për të ndihmuar në nisjen e bisedimeve midis qeverisë dhe separatistëve prorusë, pas shpalljes së pavarësisë nga rajonet lindore Donetsk dhe Lohansk.

Ukrainë, 6 ushtarë të vdekur , 8 të plagosur, separatistet rusë akuzohen për sulmin

ABC News - 13.05.2014

Gjashte ushtare ukrainas te vdekur dhe 8 te tjere te plagosur-keto jane viktimat e para nga rradhet e ushtrise ukrainase qe nga fillimi i krizes ne Ukraine.

Shkallëzohet më tej konflikti në Ukrainë

Telegrafi - 13.05.2014

Konflikti në Ukrainë u shkallëzua sot më tej, kur separatistë pro-rusë hapën zjarr ndaj një autokolone me forca ushtarake të blinduara, duke vrarë shtatë ushtarë dhe duke plagosur shtatë të tjerë.

Referendumet në Ukrainë, Van Rompuy: Janë të paligjshëm

Shqiptarja - 13.05.2014

Presidenti i Këshillit Evropian, Van Rompuy ka vizituar Ukrainën një ditë pas referendumeve për vetëqeverisje që u zhvilluan në rajonet lindore të vendit.

Ministri i Jashtëm gjerman në Kiev:  Dialog për krizën e Ukrainës

Shqiptarja - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë,Frank-Walter Steinmeier gjatë një vizite në Kiev ka deklaruar se shpresonte që të arrihej dialogu në bisedimet që do të zhvillohen kësaj jave në tavolinën e ...

Gjermania do shuajë sherrin Ukrainë-Rusi?

AMA-News - 13.05.2014

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë mbërriti në Kiev në kuadër të përpjekjeve të reja për të gjetur një zgjidhje diplomatike për krizën në Ukrainë. Frank-Walter Steinmeier do mund të shkojë në lindje të ...

Çfarë nuk mund të kontrollojë Putini?

Express - 13.05.2014

Një tryezë e rrumbullakët e politikanëve ukrainas, grupeve civile dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë pritet të organizohet të mërkurën.

Ukrainë, vriten shtatë ushtarë në një pritë nga rebelët

Gazeta Idea - 13.05.2014

Ukrainë- Situata në Ukrainë vijon të përkeqësohet, pasi sot shtatë ushtarë vendas janë varë gjatë një prite në rajonin e Dontesk-ut. “BBC”-ja shkruan se një njësi ushtarake u sulmua në qytetin ...

Atentat liderit të separatistëve rusë në Ukrainë

AMA-News - 13.05.2014

Një lider i separatistëve në Ukrainën Lindore është plagosur, pas një tentative për ta eliminuar, ka bërë të ditur zyra e tij e shtypit gjatë së martës, në vazhdën e trazirave që janë thelluar pas ...

Video – Ushtarët ukrainas gjuajnë me armë në civilë

Shkupi24 - 13.05.2014

Referendumi në Dontesk të Ukrainës nuk ka kaluar qetë. Aty ka pasur edhe të vrarë Pamje të shfaqura në internet së fundi tregojnë skena rrëqethëse, se si ushtarët ukrainas shtinë me armë në drejtim ...

Ukraina, NATO: Referendumet e pavlefshme

Republika - 13.05.2014

Referendumet prej separatistëve në Ukrainë, si ai i së dielës në Donjeck “nuk janë të llogaritshëm”, bëri të ditur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, për gazetaren e CNN, ...

Rusia:Do të rrespektojmë referendumin në Ukrainë

Republika - 13.05.2014

Vetëm pak ditë më parë, Vladimir Putin i kërkonte kundërshtarëve të Kievit në Lindje të Ukrainës të shtynin referendumet e vetëqeverisjes. Të hënën, Kremlini i përshkroi votimet në Donetsk dhe ...

Referendumi në Ukrainë, separatistët fitojnë Donetskun

Gazeta Start - 12.05.2014

Separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës, kanë shpallur fitoren e referendumit për vetëqeverisje, ku me 89 për qind të votave u vendos për autonominë e rajonit të Donetskut.

Ministrat e BE-së diskutojnë sot për Ukrainën

Shekulli - 12.05.2014

Sot, ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të zhvillojnë një takim të përbashkët në Bruksel. Në fokus të bisedimeve të tyre, do të qëndrojë diskutimi për krizën në Ukrainë.

Seperatistët rusë ndërprerjnë sinjalin e RFE në Donetsk

Evropaelire - 12.05.2014

20:04 Seperatistët rusë ndërprerjnë sinjalin e RFE në Donetsk 19:56 SHBA e quan referendumin në lindje të Ukrainës, “të paligjshëm” 19:32 Seperatistët në lindje kërkojnë praninë e forcave ruse 19:19 ...

90 për qind pro pavarësisë

DW - 12.05.2014

Rusia e quan kërcënimin e BE-së dhe të SHBA-së për sanksione më të rrepta kundër Rusisë si marrëzi absolute. Sipas të dhënave të separatistëve në referendumet e diskutueshme në Ukrainë lindore në ...

Njëzet separatistë prorusë të vrarë në Mariupol

Idividi - 12.05.2014

Kiev, 9 maj 2014 (MIA) - Forcat ukrainase të sigurisë likuaiduan 20 separatistë prorusë në qytetin portar ukrainas Mariupol, deklaroi ministri ukrainas i Punëve të Brendshme Arsen Avakov.

Tetë separatistë prorus janë vrarë në përleshjet në Mariupol (PLT)

Idividi - 12.05.2014

Kiev, 9 maj 2014 (MIA) - Tetë aktivistë separatistë prorus humbën jetën, ndërsa një numër i madh janë plagosur në përleshjet në qytetin ukrainas Mariupol.

Tetë separatistë prorusë janë vrarë në përleshjet në Mariupol

Idividi - 12.05.2014

Kiev, 9 maj 2014 (MIA) - Tetë aktivistë separatistë prorusë e humbën jetën në qytetin ukrainas Mariupol. Sipas mediumeve ukrainase, përleshjet në këtë port ukrainas po zhvillohen gjatë tërë ...

Forcat ukrainase u tërhoqën nga qendra e Mariupolit

Idividi - 12.05.2014

Mariupol, 10 maj 2014 (MIA) - Njësitë e Gardës kombëtare ukrainase u tërhoqën nga qendra e Mariupolit me qëllim që të mos i provokojnë forcat proruse dhe të sigurojnë mbrojtje të popullatës civile, ...

Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të BE-së do të bisedojnë për Ukrainën

Idividi - 12.05.2014

Bruksel, 12 maj 2014 (MIA) - Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar krizën në Ukrainë. Ministrat pritet të ndërmarrin hapa për të zgjeruar sanksionet kundër ...

Një ushtar ukrainas është plagosur në përleshjet në Sllavjansk

Idividi - 12.05.2014

Kiev, 11 maj 2014 (MIA) - Një ushtar ukrainas është plagosur natën e kaluar gjatë përleshjeve në qytetin Sllavjansk në rajonin lindor ukrainas Donjeck, ku sot mbahet referendum për vetpërcaktim të ...

Gurë dominoje në rrugën drejt "Rusisë së Re"

DW - 12.05.2014

"Referendumeve" në Ukrainën lindore u mungon legjitimiteti demokratik, por ata mund të shkaktojnë një reaksion zinxhir, mendon Bernd Johann. Në rast se do të niseshim prej vullnetit të forcave ...

Referendumi në Ukrainë, pro-rusët fitojnë Donetskun

ikub - 12.05.2014

Rreth 90% e banorëve të këtij qyteti kanë votuar pro pavarësisë nga qeveria e Kievit, pro vetëqeverisjes. 89,07% kanë votuar pro dhe 10,19% kanë votuar kundër.

BE diskuton për Ukrainën

Alsat - 12.05.2014

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar krizën në Ukrainë. Ministrat pritet të ndërmarrin hapa për të zgjeruar sanksionet kundër kompanive që janë të ...

Separatistët: 89% e pjesëmarrësve në referendum, pro shkëputjes

Ina - 12.05.2014

Në një njoftim të papritur të parakohshëm vetëm tre orë pas mbylljes së qendrave të votimit, udhëheqësit e separatistëve në Donetsk deklaruan se një shumicë e konsiderueshme votoi pro shkëputjes.

Garda ukrainase hap zjarr mbi turmën pas referendumit

Zhurnal - 12.05.2014

Pjesëtarë të gardës kombëtare ukrainase hapën zjarr mbi turmën e mbledhur dje para bashkisë në një qytet të vogël në lindje të vendit. Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë thotë se si rezultat pati ...

Bruksel, BE diskuton sot për krizën në BE

SOT - 12.05.2014

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar krizën në Ukrainë. Ministrat pritet të ndërmarrin hapa për të zgjeruar sanksionet kundër kompanive që janë të ...

Garda ukrainase hap zjarr mbi turmën pas referendumit

Almakos - 12.05.2014

Pjesëtarë të gardës kombëtare ukrainase hapën zjarr mbi turmën e mbledhur dje para bashkisë në një qytet të vogël në lindje të vendit. Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë thotë se si rezultat pati ...

Pro-rusët deklarojnë fitore në referendumin në Ukrainën lindore

Portalb - 12.05.2014

Aktivistët pro – rus kanë deklaruar fitoren në referendumin e mbajtur në Ukrainën lindore, pavarësisht dënimit të komunitetit ndërkombëtar dhe të Kievit, i cili e quajti atë një “farsë kriminale”, ...

Pro-rusët deklarojnë fitore në referendumin në Ukrainën lindore

Albtime - 12.05.2014

Aktivistët pro – rus kanë deklaruar fitoren në referendumin e mbajtur në Ukrainën lindore, pavarësisht dënimit të komunitetit ndërkombëtar dhe të Kievit, i cili e quajti atë një “farsë kriminale”, ...

Donetsk e Luhansk shpallin “pavarësinë”, të dielën votojnë për bashkim me Rusinë

Lajmi.net - 12.05.2014

Janë shpallur rezultatet e referendumit jolegjitim në lindje të Ukrainës, në rajonin Donetsk dhe Luhansk. Në Donetsk kanë votuar 89 për qind për “vetëqeverisje”, ndërsa në Luhansk 96 për qind.

Ukrainë, referendumi i Donjeckut

Top Channel - 12.05.2014

Ukrainë, referendumi i Donjeckut 12/05/2014 Separatistët e rajonit lindor të Donjeckut pretendojnë fitoren në referendumin e së dielës me argumentin se 89% e banorëve të kësaj zone votuan në favor të ...

Lavrov: Pa interes një takim i ri ndërkombëtar për Ukrainën

24 orë - 12.05.2014

Rusia nuk sheh ndonjë interes në kryerjen e bisedimeve të reja ndërkombëtare mbi Ukrainën dhe konsideron se një dalje nga kriza është e mundur vetëm nëpërmjet dialogut mes Kievit dhe përfaqësuesve të ...

Ashton: Zgjedhjet në Ukrainë, janë jetike për të ardhmen

SOT - 12.05.2014

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se ende shpreson për shenja të shtensionimit të situatës në Ukrainë. Ajo i ka bërë këto komente në prag të samitit të ...

Rreziku i zinxhirit të referendumeve

Top Channel - 12.05.2014

Rreziku i zinxhirit të referendumeve 12/05/2014 Pjesëtarë të Gardës Kombëtare ukrainase hapën zjarr, një ditë më parë, mbi turmën e mbledhur para Bashkisë së qytetit të vogël lindor Krasnoarmeisk, ...

Rusia bëri thirrje për dialog kombëtar në Ukrainë në bazë të udhërrëfyesit të OSBE-së

Idividi - 12.05.2014

Moskë, 12 maj 2014 (MIA) - Rusia nuk sheh dobi nga negociatat e ra ndërkombëtare për Ukrainën, nëse dialogu nuk përfshin përfaqësues të rajoneve lindore të vendit, deklaroi sot ministri rus i Punëve ...

Ashton: zgjedhjet në Ukrainë janë jetike

Zhurnal - 12.05.2014

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se ende shpreson për shenja të shtensionimit të situatës në Ukrainë. Ajo i ka bërë këto komente në prag të samitit të ...

"Referendumi" i dyshimtë në lindje të Ukrainës

Almakos - 12.05.2014

Thirrja e presidentit rus Vladimir Putin nuk solli asgjë. Separatistët prorusë në zonat në lindje të Ukrainës, Doneck dhe Luhansk kanë mbajtur të ashtuquajturin referendum për një ndarje të mundshme ...

Ministrat e jashtëm të BE ashpërsojnë sanksionet dhe kërkojnë bisedime

DW - 12.05.2014

Në një takim në Bruksel ministrat e jashtëm të BE vendosën sanksione të reja kundër Rusisë. Megjithatë BE kërkon bisedime. Një "tryezë e rrumbullakët" do të fillojë që këtë javë.

Lavrov: Kievi dhe separatistët të zhvillojnë bisedime

Almakos - 12.05.2014

Moska tha se e respekton votën në favor të vetëqeverisjes në dy rajonet lindore të Ukrainës dhe bëri thirrje që rezultatet të zbatohen nëpërmjet dialogut midis Kiev dhe udhëheqësve separatistë.

Ukrainë, separatistët drejt bashkimit me Rusinë

Top Channel - 12.05.2014

Ukrainë, separatistët drejt bashkimit me Rusinë 12/05/2014 Udhëheqësi separatist pro-rus, Denis Pushilin, i kërkoi Rusisë “të absorbojë” rajonin lindor të Donjeckut, pas referendumit jozyrtar që u ...

Gurë dominoje në rrugën drejt "Rusisë së Re" (DW)

ikub - 12.05.2014

Në rast se do të niseshim prej vullnetit të forcave proruse në Ukrainën lindore, pas aneksimit të Krimesë në Evropë do të vendosen përsëri kufij të rinj.

Ukraina, NATO: Referendumet të pavlefshme

Top Channel - 12.05.2014

Ukraina, NATO: Referendumet të pavlefshme 12/05/2014 Referendumet prej separatistëve në Ukrainë, si ai i së dielës në Donjeck “nuk janë të llogaritshëm”, bëri të ditur Sekretari i Përgjithshëm i ...

BE-ja zgjeron sanksionet ndaj Rusisë

Lajmi.net - 12.05.2014

Shefat e diplomacive të shteteve anëtare të BE-së janë marrë vesh sot për të zgjeruar listën e zezë të funksionarëve rusë dhe kanë kërcënuar Moskën me aksione edhe më të ashpra nëse nuk mbahen ...

Separatistët: 89% e pjesëmarrësve në referendum, pro shkëputjes

VOA - 12.05.2014

Në një njoftim të papritur të parakohshëm vetëm tre orë pas mbylljes së qendrave të votimit, udhëheqësit e separatistëve në Donetsk deklaruan se një shumicë e konsiderueshme votoi pro shkëputjes.

Garda ukrainase hap zjarr mbi turmën pas referendumit

Yll Press - 12.05.2014

Pjesëtarë të gardës kombëtare ukrainase hapën zjarr mbi turmën e mbledhur dje para bashkisë në një qytet të vogël në lindje të vendit. Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë thotë se si rezultat pati ...

Donjesku “voton” për vetëqeverisje

Koha.net - 12.05.2014

Rreth 90 për qind e votuesve në Donjeck, në lindje të Ukrainës e kanë mbështetur vetëqeverisjen në referendumin për vetëvendosje. Kështu të paktën bëjnë me dije kryengritësit në lindje të shtetit ...

Franca, Gjermania, paralajmërime ndaj Rusisë

Yll Press - 12.05.2014

Franca dhe Gjermania kanë paralajmëruar Rusinë për "pasoja" nëse zgjedhjet presidenciale të 25 majit në Ukrainë nuk mbahen siç është planifikuar. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti ...

"Referendumi" i dyshimtë në lindje të Ukrainës

Zeri - 12.05.2014

Thirrja e presidentit rus Vladimir Putin nuk solli asgjë. Separatistët prorusë në zonat në lindje të Ukrainës, Doneck dhe Luhansk kanë mbajtur të ashtuquajturin referendum për një ndarje të mundshme ...

Kriza në Ukrainë, separatistët pro-rusë shpallin fitoren e referendumit në Donetsk

Ora news - 12.05.2014

Trembëdhjetë orë pasi u hapën qendrat e votimit, udhëheqësit e separatistëve në Donetsk njoftuan para medias rezultatet e parakohshme për referendumin për të vendosur nëse rajoni do të ndiqte ...

BE diskuton për Ukrainën

Yll Press - 12.05.2014

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar krizën në Ukrainë. Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të diskutuar krizën në ...

Donetsk, 90 për qind pro pavarësisë

Mapo - 12.05.2014

Ukrahinw-Rusia e quan kërcënimin e BE-së dhe të SHBA-së për sanksione më të rrepta kundër Rusisë si marrëzi absolute. Sipas të dhënave të separatistëve në referendumet e diskutueshme në Ukrainë ...

Ashton: Zgjedhjet në Ukrainë, jetike

Yll Press - 12.05.2014

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se ende shpreson për shenja të shtensionimit të situatës në Ukrainë. Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit ...

Ministrat e jashtëm të BE në Bruksel

ABC News - 12.05.2014

Ministrat e jashtem te BE ne Bruksel,pritet ti shtojne sanksionet per Rusine,ne mungese te zgjidhjes se konflitktit ne rruge diplomatike dhe mbajtjes se refernedumit separatist dhe pretendimit per ...

Rusia nuk sheh interes nga një takim tjetër katërpalësh për Ukrainën

Koha.net - 12.05.2014

Rusia nuk sheh ndonjë interes për të realizuar edhe një takim të dytë katërpalësh, për Ukrainën, teksa konsideron se dalja nga kriza është e mundur vetëm nëpërmjet dialogut mes Kievit dhe ...

Separatistët në Luhansk shpallin pavarësinë

VOA - 12.05.2014

Moska tha se e respekton votën në favor të vetëqeverisjes në dy rajonet lindore të Ukrainës dhe bëri thirrje që rezultatet të zbatohen nëpërmjet dialogut midis Kiev dhe udhëheqësve separatistë.

Pas referendumit në lindje, vëmendja tek zgjedhjet në Ukrainë

VOA - 12.05.2014

Ndërsa disa ukrainas në lindje të vendit, votuan në favor të pavarësisë nga Kievi, pjesa më e madhe e Uashingtonit është përqendruar në zgjedhjet e 25 majit.

Ministrat e jashtëm të BE ashpërsojnë sanksionet dhe kërkojnë bisedime

Mapo - 12.05.2014

Në një takim në Bruksel ministrat e jashtëm të BE vendosën sanksione të reja kundër Rusisë. Megjithatë BE kërkon bisedime. Një “tryezë e rrumbullakët” do të fillojë që këtë javë.

Seperatistët kërkojnë që Donetsku ti bashkohet Rusisë

Koha.net - 12.05.2014

Separatistët rusë në regjionin e Doneskut në lindje të Ukrainës, i kanë bërë thirrje sot Rusisë, që konsiderojnë rivendosjen e drejtësisë historike. Zyrtarë nga qeveria ukrainase kanë thënë se nuk ...

Separatistët rusë ndërpresin sinjalin e RFE-së në Donetsk

Telegrafi - 12.05.2014

Shërbimi ukrainas i Radios Evropa e Lirë, ka njoftuar se persona të armatosur e kanë ndërprerë sinjalin e transmetimit të radios Evropa e Lirë në qytetin e Donetskut në Ukrainë.

SHBA referendumin në lindje të Ukrainës e quan të paligjshëm

Koha.net - 12.05.2014

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar sot se nuk e njohin referendumin e paligjshëm që është mbajtur gjatë fundjavës në dy rajonet në lindje të Ukrainës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit ...

Referendumi, rusët drejt 'rrëmbimit' të dy qyteteve të tjera ukrainase

Shqiptarja - 12.05.2014

Separatistët pro-rusë në rajonin e Donetskut në Ukrainë pretendojnë për një fitore të thellë në referendumin e së dielës me 89% të votavë në favor të vetëqeverisjes.

Kriza në Ukrainë, Kievi zyrtar: Referendumet e rebelëve, një farsë

Gazeta Idea - 12.05.2014

Ukrainë- Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandr Turchynov, e ka dënuar referendumin jozyrtar të organizuara nga grupet pro-Ruse në lindje të vendit si “një farsë” pa bazë ligjore.

Referendumi: Duam Rusinë!

Vision Plus - 12.05.2014

Dy rajonet lindore, pro-ruse, të Ukrainës, Donjecku dhe Luhansku votuan pro vetëqeverisjes në referendumin e së dielës. Sipas rezultateve, 89 për qind e qytetarëve në Donjeck dhe 96 për qind në ...

BE shton sanksionet për krizën në Ukrainë

InfoGlobi - 12.05.2014

Bashkimi Evropian është pajtuar që të vërë sanksione kundër 13 individëve të rinj dhe dy kompanive të reja në lidhje me krizën në Ukrainë. Kjo është hera e parë që BE-ja sanksionon kompanitë.

Ashton: Zgjedhjet në Ukrainë, jetike

AMA-News - 12.05.2014

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se ende shpreson për shenja të shtensionimit të situatës në Ukrainë. Ajo i ka bërë këto komente në prag të samitit të ...

Referendumi, Donjecku voton për shkëputjen nga Ukraina

AMA-News - 12.05.2014

Separatistët e rajonit lindor të Donjeckut pretendojnë fitoren në referendumin e së dielës me argumentin se 89% e banorëve të kësaj zone votuan në favor të shkëputjes nga Ukraina.

Lavrov: Kievi dhe separatistët të zhvillojnë bisedime

Gazeta Idea - 12.05.2014

Rusi- Moska tha se e respekton votën në favor të vetëqeverisjes në dy rajonet lindore të Ukrainës dhe bëri thirrje që rezultatet të zbatohen nëpërmjet dialogut midis Kiev dhe udhëheqësve separatistë ...

Ukrainë, separatistët drejt bashkimit me Rusinë

Shkupi24 - 12.05.2014

Udhëheqësi separatist pro-rus, Denis Pushilin, i kërkoi Rusisë “të absorbojë” rajonin lindor të Donjeckut, pas referendumit jozyrtar që u zhvillua të dielën.

SHBA: Referendumi i paligjshëm

AMA-News - 12.05.2014

Shtetet e Bashkuara kanë deklaruar sot se nuk e njohin referendumin e paligjshëm që është mbajtur gjatë fundjavës në dy rajonet në lindje të Ukrainës.

Referendumi, Donjecku voton për pavarësinë

AlbanianScreen - 12.05.2014

Ukrainë - Separatistët në lindje të Ukrainës kanë thënë se afro 90 për qind e votuesve kanë mbështetur vetëqeverisjen në referendumin për vetëvendosje.

BE, takim për zgjerimin e sanksioneve për krizën në Ukrainë

AlbanianScreen - 12.05.2014

Bruksel - Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian takohen në Bruksel për të diskutuar krizën në Ukrainë. Ministrat pritet të ndërmarrin hapa për të zgjeruar sanksionet kundër kompanive që janë të ...