TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

DioGuardi kujton presidentin Bush: I mbante shqiptarët për fisnikë

Alsat - 09.12.2018

Ish kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

Deklaratat e tre presidentëve amerikan, që mbrojtën e çliruan Kosovën

Alsat - 09.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikë vazhdojnë të përkrahin në mënyra të ndryshme shtet-ndërtimin e Kosovës. Madje, miqësinë e tyre karshi Kosovës e dëshmuan shumë vite më parë.

Bota që ndërtoi George H. W. Bush

Telegrafi - 09.12.2018

Kam punuar për katër presidentë amerikanë, demokratë dhe republikanë, dhe ndoshta gjëja më e rëndësishme që kam mësuar përgjatë rrugës është se pak nga ajo që ne e quajmë histori është e pashmangshme.

Deklaratat e fuqishme të tre presidentëve amerikan, që mbrojtën dhe çliruan Kosovën!

Botasot - 09.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikë vazhdojnë të përkrahin në mënyratë ndryshme shtet-ndërtmin e Kosovës. Madje, miqësine e tyre karshi Kosovës e dëshmuan shumë vite më parë.

Deklaratat e tre presidentëve amerikan, që mbrojtën e çliruan Kosovën

Tetova Sot - 09.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikë vazhdojnë të përkrahin në mënyra të ndryshme shtet-ndërtimin e Kosovës. Madje, miqësinë e tyre karshi Kosovës e dëshmuan shumë vite më parë.

Gazeta serbe: SHBA-të e konsiderojnë Kosovën partner strategjik

Lajmi.net - 08.12.2018

"SHBA-të e konsiderojnë Kosovës si partner strategjik". Ky është titulli që gazeta serbe “Danas” i dha një artikulli referuar burimeve diplomatike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, transmeton ...

IN MEMORIAM/ George HW Bush: Ai që paralajmëroi lirinë e Kosovës

Mapo - 08.12.2018

Ishte viti 1992 dhe një lajm befasoi shqiptarët. Presidenti amerikan, George HW Bush i kishte drejtuar një letër në dhjetor, presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviç, në të cilën thuhej se në ...

DioGuardi: Në vitin 1988 ja çfarë kërkova nga Bush-i për shqiptarët në Kosovë dhe Ish-Jugosllavi (VIDEO)

Ina - 07.12.2018

Ish kongresmeni shqiptaro – amerikan, Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

Varroset ish-presidenti i SHBA-së, George Bush

Alsat - 07.12.2018

Ish- presidenti i SHBA-së, George Bush, është varrosur afër bibliotekës së tij presidenciale në College Station, Teksas, pranë varreve të gruas së tij Barbara Bush, e cila vdiq më herët gjatë këtij ...

Deda publikon dokumentin e ish-presidentit të SHBA-ve për Ushtrinë e Kosovës

Lajmi.net - 07.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, ka publikuar një vendim të ish-presidentit amerikan, George Bush për dhënien e ndihmës ushtarake të SHBA-ve për Kosovën.

Zbulohet se çfarë biseduan Obama, Clinton e Trump gjatë funeralit të George H.W. Bush

Lajmi.net - 07.12.2018

Ishte një ngjarje e jashtëzakonshme që mblodhi kundërshtarët politikë dhe i detyroi ata të ishin pjesë në disa ndërveprime, disa madje jo të lehta. Derisa bota ka shikuar bashkë rivalë dhe miq si ...

Lajm i madh: Presidenti amerikan nënshkruan dhënien e ndihmës ushtarake të SHBA-ve për Kosovën

Ina - 07.12.2018

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mbështetur ushtrinë edhe në vitin 2008. “Me 19 mars 2008, Presidenti George W.

Varroset ish-presidenti i SHBA-së, George Bush

Evropaelire - 07.12.2018

Ish- presidenti i SHBA-së, George Bush, është varrosur afër bibliotekës së tij presidenciale në College Station, Teksas, pranë varreve të gruaj së tij Barbara Bush, e cila vdiq më herët gjatë këtij ...

Varroset ish-presidenti i SHBA-së, George Bush

Koha.net - 07.12.2018

Ish- presidenti i SHBA-së, George Bush, është varrosur afër Bibliotekës së tij Presidenciale në College Station, Teksas, pranë varreve të gruas së tij Barbara Bush, e cila vdiq më herët gjatë këtij ...

Varroset ish-presidenti i SHBA-së, George Bush

Botasot - 07.12.2018

Ish- presidenti i SHBA-së, George Bush, është varrosur afër bibliotekës së tij presidenciale në College Station, Teksas, pranë varreve të gruaj së tij Barbara Bush, e cila vdiq më herët gjatë këtij ...

Deda publikon dokumentin e presidentit amerikan për të ndihmuar Ushtrinë e Kosovës

Botasot - 07.12.2018

Deputeti i Kosovës, Ilir Deda, thotë se, presidenti amerikan George W. Bush me 19 mars 2008 e nënshkroi vendimin për dhënien e ndihmës ushtarake të SHBA-së për Kosovën.

“Lexuesi i buzëve” zbulon se çfarë biseduan “njerëzit më të fuqishëm në Amerikë”, gjatë funeralit të George H.W. Bush ...

Telegrafi - 07.12.2018

Ishte një ngjarje e jashtëzakonshme që mblodhi kundërshtarët politikë dhe i detyroi ata të ishin pjesë në disa ndërveprime, disa madje jo të lehta. Derisa bota ka shikuar bashkë rivalë dhe miq si ...

Zbulohet se çfarë biseduan Obama, Clinton e Trump gjatë funeralit të George H.W. Bush (VIDEO)

Tetova Sot - 07.12.2018

Ishte një ngjarje e jashtëzakonshme që mblodhi kundërshtarët politikë dhe i detyroi ata të ishin pjesë në disa ndërveprime, disa madje jo të lehta. Derisa bota ka shikuar bashkë rivalë dhe miq si ...

SHBA i jep lamtumirën ish-Presidentit George H.W. Bush

Alsat - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Lamtumira e të atit

Ina - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dhanë lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

George W. Bush nisi të qajë gjatë fjalimit për të atin (VIDEO)

Top Channel - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Lamtumira e të atit, përlotet ish presidenti George W Bush (Video)

Top Channel - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dhanë lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Bush varroset të enjten në Hjuston

Alsat - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. H. Bush, do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Meta homazhe për Bush: Mirënjohje!

LajmiFundit - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri sot homazhe në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

George H.W. Bush sot varroset në Houston

Alsat - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Bushi i vjetër prehet sot në banesën e fundit në Houston

Ina - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Meta homazhe për Bush: Mirënjohje!

Top Channel - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri sot homazhe në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

Bush varroset të enjten në Hjuston

Lajmi.net - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Bota që ndërtoi George H. W. Bush

LajmiFundit - 06.12.2018

Ajo që ndodh në këtë botë është rezultat i asaj që njerëzit zgjedhin të bëjnë ose jo kur u parashtrohen sfida dhe mundësi. Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara nuk mori gjithmonë vendimet e ...

Bush varroset të enjten në Hjuston

Evropaelire - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush , do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Parlamenti i Kosovës një minutë heshtje për Presidentin Bush

Lajmi.net - 06.12.2018

Në rrjedhën kur po mbahej seanca e Kuvendit të Kosovës është mbajtur një minutë heshtje për ish-presidentin e 41 të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Bushi i vjetër prehet sot në banesën e fundit në Houston

Top Channel - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Bushi varroset sot në Houston

Koha.net - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, do të varroset të enjten në Houston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Bushi i vjetër prehet në banesën e fundit në Houston

RTSH - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Kujtimet e ish kongresmenit Joe DioGuardi për presidentin Bush

Botasot - 06.12.2018

Ish kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

Bush varroset të enjten në Hjuston

Botasot - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Aktivisti Harry Bajraktari, ndan kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë Bush

Botasot - 06.12.2018

Biznesmeni dhe aktivisti i komunitetit shqiptaro-amerikan në Nju Jork, Harry Bajraktari, ndan gjithashtu kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë George Herbert Walker Bush, në një bisedë me Zërin ...

Video: George W. Bush përlotet tek varrimi i babait

Mapo - 06.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dhanë lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Bushi i vjetër prehet sot në banesën e fundit në Houston

Telegrafi - 06.12.2018

Nderimet 4-ditore për George H.W. Bush, presidentin e 41-të të Amerikës, do të përmbyllen këtë të enjte me ceremoninë mortore që do ta çojë trupin e tij të pajetë në banesën e fundit.

Meta bën homazhe për ndarjen nga jeta të Presidentit George H. W. Bush

Botasot - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri homazhe sot në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

Funerali i babait, momenti kur Bush i lë diçka në dorë Michelle Obamës (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

Në funeralin shtetëror të babait të tij, ish-Presidenti George H.W. Bush, Bush i riu përshëndeti personalitetet në rreshtin e parë, duke përfshirë çiftin Klinton dhe çiftin Trump.

Shërbesat e fundit mortore para varrimit të Presidentit Bush

VOA - 06.12.2018

Familja e George Herbert Walker Bush po i thotë lamtumirën e fundit presidentit të 41-të në një ceremoni private mortore sot në qytetin Hjuston ku ai kaloi një pjesë të madhe të jetës.

“Vija e Kuqe” e Presidentit Bush për Millosheviqin, meritë e Lobit Shqiptar në Amerikës

Botasot - 06.12.2018

Vdekja e ish presidentit të SHBA-së, George H.W Bush ditë më parë ka rikthyer kujtesën e shqiptarëve në vitit 1992, vit ky kur Bush, si presidenti i parë amerikan që kishte vendosë vijën e kuqe ...

Bush varroset të enjten në Hjuston

Medial - 06.12.2018

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush, do të varroset të enjten në Hjuston pranë gruas së tij, e cila vdiq këtë vit, dhe vajzës së tij, e cila vdiq në fëmijëri të hershme.

Meta homazhe për vdekjen e ish- Presidentit Bush: Për kombin shqiptar, mbështetja e tij mbetet e paharruar!

Java News - 06.12.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri homazhe sot në Ambasadën amerikane në Tiranë për ndarjen nga jeta të Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W. Bush.

Bota që ndërtoi George H. W. Bush

Java News - 06.12.2018

Ajo që ndodh në këtë botë është rezultat i asaj që njerëzit zgjedhin të bëjnë ose jo kur u parashtrohen sfida dhe mundësi. Presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara nuk mori gjithmonë vendimet e ...

Balla: Populli shqiptar do t’i jetë gjithmonë mirënjohës Presidentit George H.W. Bush

Gazeta Tema - 06.12.2018

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi dhe kryetari i Grupit Parlamemtar të Partisë Socialiste Taulant Balla gjatë ditës së sotme lanë shënim në librin e ngushëllimeve të ambasadës së SHBA-së, ...

Bota që ndërtoi George H. W. Bush

Gazeta Tema - 06.12.2018

Kam punuar për katër presidentë amerikanë, demokratë dhe republikanë, dhe ndoshta gjëja më e rëndësishme që kam mësuar përgjatë rrugës është se pak nga ajo që ne e quajmë histori është e pashmangshme.

Presidenca ul flamurin në gjysmështizë, në nder të Bushit të vjetër

Top Channel - 05.12.2018

Në shenjë nderimi të figurës së ish-presidentit amerikan, George H.W. Bush, i ndarë nga jeta të premten në moshën 94-vjeçare, Presidenca shqiptare ka ulur flamurin në gjysmështizë gjatë kësaj të ...

Institucionet shqiptare në gjysmështizë për nder të ish-Presidentit amerikan George H.W Bush

Alsat - 05.12.2018

Në nder të ish-Presidentit amerikan George H.W Bush, institucioni i shqiptare kanë ulur flamurin kombëtar në gjysmështizë. Në një njoftim në Faceboook, kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta shkruan: “Në ...

Presidenca ul flamurin kombëtar në gjysmështizë, Meta: Në nderim të Bush!

Ina - 05.12.2018

Presidenca ka ulur sot flamurin kombetar ne gjysmeshtize. Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, kreu i shtetit, Ilir Meta ka sqaruar edhe asryen e ketij vendimi.

Sot mbyllet Ambasada Amerikane në Tiranë

Ina - 05.12.2018

Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar përmes rrjetit social Facebook se do jetë e mbyllur sot, duke theksuar se shërbimet konsullore nuk do të ofrohen të mërkurën.

Amerika ia dha lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush

Lajmi.net - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Pamje rrëqethëse: Ish-senatori Bob Dole ngrihet nga karrigia me rrota dhe nderon George H.W. Bush

Alsat - 05.12.2018

Ish-senatori Bob Dole ka nderuar Presidentin e ndjerë George H.W. Bush, duke u ngritur nga karrigia me rrota. 95-vjeçari u ndihmua që të ngrihej dhe të qëndronte përpara arkivolit të mikut dhe dikur ...

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës janë trashëgimi politike edhe e presidentit Bush

Alsat - 05.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se deklaratat e fuqishme të ish-presidentit Bush, ishin frymëzim në vitet e 90-ta për jetësimin e aspiratave tona për liri dhe pavarësi.

Sot i jepet lamtumira e fundit presidentit Bush në Uashington

Alsat - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H W Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Flamuri ulet gjysmështizë, Meta: Mirënjohje veprës së Bush

Lajmi.net - 05.12.2018

ërmes një mesazhi në faqen e tij të ‘Facebook’, presidenti Ilir Meta vlerësoi figurën e Bush për betejën e tij të palodhur. Flamuri kombëtar është ulur gjysmë shtizë në Presidencë në shenjë nderimi ...

Video emocionuese: George W. Bush përlotet derisa i thotë lamtumirë babait të tij

Lajmi.net - 05.12.2018

Presidenti George W. Bush ka shpërthyer në lot derisa ka folur për babanë e tij George H.W. Bush, në shërbimin e tij përkujtimor në Uashington. Ai e quajti atë “babai më i mirë që një djalë ose një ...

Ish-senatori ngritët në këmbë nga karroca për të nderuar presidentin Bush

Alsat - 05.12.2018

Ish-senatori republikan Bob Dole, në moshën 95 vjeçare, u ngritë nga karroca me ndihmë, për ta respektuar ish-presidentin e ndjerë George H Bush. Në këto pamje, mund të shihni si Dole ndonëse në ...

Angela Merkel nderon presidentin Bush, por fotoja që zgjedh është e pabesueshme për të gjithë

SOT - 05.12.2018

Në foto e rrallë e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel në shtator të vitit 1991, teksa takon ish-presidentin George Bush në Uashington DC është publikuar sot në Instagram.

Sot i jepet lamtumira e fundit presidentit Bush në Uashington

Evropaelire - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H W Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Thaçi arrin në SHBA, përcillet nga protokolli shtetëror

Lajmi.net - 05.12.2018

Thaçi do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe varrimin e ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W. Bush. Presidenti Thaçi ka arritur në SHBA, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe ...

SHBA, ditë zie kombëtare në nder të George H.W. Bush

Top Channel - 05.12.2018

E mërkura është shpallur një ditë zie kombëtare dhe shumë zyra qeveritare, bashkë me bursat amerikane janë mbyllur. Udhëheqësit dhe personalitete botërore po mbërrijnë në SHBA për t’i kryer respektet ...

Rrëfimi i Berishës: Miqësia me George H.W. Bush, trashëgimia më e shkëlqyer

Lajmi.net - 05.12.2018

Ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri Sali Berisha ka kujtuar takimet me ish-Presidentin amerikan George H.W. Bush i cili ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Thaçi dhe Merkel ulën afër në ceremoninë mortore të Bushit të vjetër

Lajmi.net - 05.12.2018

Burrështetas dhe liderë të shumtë botërorë, përfshirë edhe presidentin Thaçi, po marrin pjesë në ceremoninë mortore dhe varrimin e Presidentit të 41-të të SHBA-së, George H.W. Bush.

Në ceremoninë e varrimit e të atit, Xhorxh W. Bush mbytet në lot (video)

LajmiFundit - 05.12.2018

Ish-Presidenti Xhorxh W. Bush është mbytur në lot teksa po i thoshte lamtumirën e fundit babait të tij tashmë të ndjerë. Bushi i ri nuk e ka fshehur në asnjë moment dhembjen për ndarjen nga jeta të ...

Ish-kryeministri Berisha tregon nëse është takuar me Millosheviçin

LajmiFundit - 05.12.2018

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, njëherësh lider historik i Partisë Demokratike, ka folur lidhur me takimin e tij me ish-Presidentin e e ndjerë të SHBA-se George H.

Si u prit në Prishtinë letra e Ish- Presidentit Bush drejtuar Millosheviçit?

LajmiFundit - 05.12.2018

George H. W. Bush në vitin 1992 sa ishte president i SHBA – së , kishte paralajmëruar Millosheviçin se nëse fillon konflikt të armatosur në Kosovë, Shtetet e Bashkuara do të jenë të përgatitura ta ...

Si u fitua “Lufta e Ftohtë”

Lajmi.net - 05.12.2018

Ca shtëpi në Maryland, kurrë nuk do ta dinë se çfarë roli luajtën për happy endin e ‘Luftës së ftohtë’. Gorbachev shihte ëndrra, Bush e kuptoi realitetin. Të tjerat pastaj ishin teknikë.

Sot ora e parë e mësimit i kushtohet raporteve Kosovë-SHBA

Koha.net - 05.12.2018

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka vendosur që sot në orën e parë të mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës të mësohet për raportet Kosovë-Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sot ora e parë e mësimit i kushtohet raporteve Kosovë-SHBA

Telegrafi - 05.12.2018

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka vendosur që sot në orën e parë të mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës të mësohet për raportet Kosovë-Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Presidenca ul flamurin në gjysmështizë, në nder të Bushit të vjetër

Telegrafi - 05.12.2018

Në shenjë nderimi të figurës së ish-presidentit amerikan, George H.W. Bush, i ndarë nga jeta të premten në moshën 94-vjeçare, Presidenca shqiptare ka ulur flamurin në gjysmështizë gjatë kësaj të ...

Shqipëria ul në gjysmështizë flamurin në nderim të Bushit

Koha.net - 05.12.2018

Flamuri kombëtar është ulur gjysmë shtizë në Presidencë në shenjë nderimi dhe respekti për veprën e presidentit George H.W Bush. Ky i fundit ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

I biri në lotë për një baba të madh! Kombi amerikan i jep lamtumirën George H.W. Bush-it

Mapo - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Flamuri ulet gjysmështizë, Meta: Mirënjohje veprës së Bush

Botasot - 05.12.2018

Përmes një mesazhi në faqen e tij të ‘Facebook’, presidenti Ilir Meta vlerësoi figurën e Bush për betejën e tij të palodhur. Flamuri kombëtar është ulur gjysmë shtizë në Presidencë në shenjë nderimi ...

Sot i jepet lamtumira e fundit presidentit Bush në Uashington

Koha.net - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H W Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Kombi amerikan ia dha lamtumirën ish presidentit George H.W. Bush

Koha.net - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Thaçi dhe Merkel ulën afër në ceremoninë mortore të George W.H. Bush (Foto)

Telegrafi - 05.12.2018

Burrështetas dhe liderë të shumtë botërorë, përfshirë edhe presidentin Hashim Thaçi, po marrin pjesë në ceremoninë mortore dhe varrimin e Presidentit të 41-të të SHBA-së, George H.W. Bush.

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës janë trashëgimi politike edhe e presidentit George H.W. Bush

Telegrafi - 05.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se deklaratat e fuqishme të ish-presidentit Bush, ishin frymëzim në vitet e 90-ta për jetësimin e aspiratave tona për liri dhe pavarësi.

Në Prishtinë ndizen qirinj në nderim të ish-presidentit George H.W. Bush

Telegrafi - 05.12.2018

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi dhe shumë qytetarë, sonte ndezën qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, në nderim të ish-presidentit amerikan, George H.W.

Sot i jepet lamtumira e fundit presidentit Bush në Uashington

Botasot - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H W Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Thaçi arrin në SHBA, përcillet nga protokolli shtetëror

Botasot - 05.12.2018

Presidenti Thaçi ka arritur në SHBA, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe varrimin e ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W. Bush. Për arritjen në SHBA, Thaçi ka njoftuar vetë në ...

Rrëfimi i Berishës: Miqësia me George H.W. Bush, trashëgimia më e shkëlqyer

Botasot - 05.12.2018

Ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri Sali Berisha ka kujtuar takimet me ish-Presidentin amerikan George H.W. Bush i cili ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Thaçi dhe Merkel ulën afër në ceremoninë mortore të Bushit të vjetër

Botasot - 05.12.2018

Burrështetas dhe liderë të shumtë botërorë, përfshirë edhe presidentin Thaçi, po marrin pjesë në ceremoninë mortore dhe varrimin e Presidentit të 41-të të SHBA-së, George H.W. Bush.

SHBA i jep lamtumirën ish presidentit George H.W. Bush

VOA - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

“Këtë foto të George H.W Bush nuk do ta harroj kurrë”

Botasot - 05.12.2018

Kryetari i Dhomës, Paul Ryan, duke përshkruar se sa George H.W. Bush ishte “personifikim i mirësisë”, foli për një fotografi që ai do ta kujtoj gjithmonë.

Si u nderua sot në Shqipëri vdekja e George H.W Bush

Gazeta Express - 05.12.2018

Këtë të martë Shqipëria ka nderuar humbjen e Presidentit të 41 të SHBA-ve George H.W Bush me një gjest ...

Ulet në gjysmështizë flamuri i Kosovës në Ambasadën në Maqedoni

Botasot - 05.12.2018

Është ulur në gjysmështizë flamuri i Kosovës në Ambasadën e Maqedonisë. Kështu ka bërë të ditur ambasadori kosovar në Shkup, Gjergj Dedaj i cili ka respektuar ditën e zisë të shpallur nga Presidenti ...

Nderim për George H.W Bush: Ulet në gjysmështizë flamuri shqiptar

Mapo - 05.12.2018

Në nder dhe mirënjohje të ish-Presidentit George H.W Bush, flamuri kombëtar është ulur këtë të mërkurë në gjysmështizë. Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti Ilir Meta.

Mediu merr pjesë në homazhet për George H.Bush, mirënjohje për këtë President të madh

Botasot - 05.12.2018

Kreu i Republikanëve shqiptarë Fatmir Mediu ka marrë pjesë në cermoninë e homazheve në nder të Ish Presidentit Aerikan George H.Bush. Në një postim të bërë publik ai shkruan, “se pata nderin që të ...

Aktivisti Harry Bajraktari, ndan kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë Bush

VOA - 05.12.2018

Biznesmeni dhe aktivisti i komunitetit shqiptaro-amerikan në Nju Jork, Harry Bajraktari, ndan gjithashtu kujtimet e tij për ish-Presidentin e ndjerë George Herbert Walker Bush, në një bisedë me Zërin ...

Kosova në zi në nderim të presidentit George H.W. Bush

VOA - 05.12.2018

Në Kosovë flamujt janë vënë në gjysmështizë derisa vendi është në zi shtetërore, në nderim të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush.

Amerika ia dha lamtumirën ish-presidentit George H.W. Bush

Gazeta Express - 05.12.2018

Shtetet e Bashkuara i dhanë lamtumirën të mërkurën ish-presidentit George H.W. Bush me një funeral shtetëror në Uashington, ku morën pjesë figura të larta të politikës amerikane, së bashku me ...

Putin i dërgon letër Bush-it për vdekjen e babait

Botasot - 05.12.2018

Presidenti rus Vladimir Putin ka dhënë ngushëllime për vdekjen e George H.W Bush, në një deklaratë drejtuar djalit të presidentit të ndjerë, ish-presidentit George W. Bush.

Paralajmërimi profetik i George Bushit për Kosovën

Mapo - 05.12.2018

Nga Muhamet Hamiti “Në rast të konfliktit në Kosovë shkaktuar nga veprime të Serbisë, Shtetet e Bashkuara do të jenë të gatshme të përdorin forcë ushtarake kundër serbëve në Kosovë dhe në vetë ...

Thaçi: Pavarësia e Kosovës, trashëgimi politike e George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka postuar fotografinë nga pjesëmarrja e ceremonisë së varrimit të ish-presidentit amerikan, Geroge H.W Bush. Thaçi përmes një postimi në profilin e tij në ...

Momenti prekës kur Bushi i ri shpërthen në lot gjatë fjalimit në varrimin e babait

Botasot - 05.12.2018

Liderë të shumtë botërorë po marrin sot pjesë në ceremoninë e varrimit të Presidentit të 41’të të ShBA’ve, George H.W Bush në Katedralen Kombëtare. Ndër kolegë e miq, ka qenë edhe i biri i tij ...

Ndezen qirinj në Prishtinë për nder të ish-presidentit Bush

Botasot - 05.12.2018

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi dhe shumë qytetarë, sonte ndezen qirinj para Teatrit Kombëtar në Prishtinë për nder të ish-presidentit amerikan, George H.W. Bush.

Ibrahimi: Bushi i vendosi themelin qëndrimit të Amerikës pro Kosovës

Koha.net - 05.12.2018

Ilir Ibrahimi, profesor i Qeverisjes Amerikane, ka thënë se ish-presidenti amerikan, George H.W. Bush, që vdiq më 30 nëntor, i kishte vendosur themelin qëndrimit të politikës së jashtme amerikane pro ...

George W. Bush shpërthen në lot, derisa i thotë lamtumirën e fundit babait të tij (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Presidenti George W. Bush ka shpërthyer në lot derisa ka folur për babanë e tij George H.W. Bush, në shërbimin e tij përkujtimor në Uashington. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai e quajti ...

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, homazhe për presidentin e ndjerë George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Amerika sot është në ditë zie në nderim të presidentit të 41-të të SHBA George H.W. Bush. Funerali shtetëror u zhvillua në Katedralen e Washington DC dhe ka mbledhur ish-presidentë amerikan dhe ...

Pamje që tregojnë raportet e ftohura! Trump shtrëngon duart me çiftin Obama, por jo me çiftin Klinton (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Çifti Trump, Obama dhe Klinton dukeshin jo në marrëdhënie të mirë, ndërsa ata u ulën përpara Shërbimit Funeral të George H.W. Bush. Madje, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, edhe duke pasur ...

Kombi amerikan në zi për ish presidentin George H.W. Bush

Botasot - 05.12.2018

Pesë presidentë amerikanë do të jenë së bashku të mërkurën për t’i bërë nderimet e fundit presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara, George Herbert Walker Bush, i cili vdiq të premten në moshën ...

Joe DioGuardi kujton presidentin Bush

VOA - 05.12.2018

Ish kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

"Goodbye, Mr. President"

Botasot - 05.12.2018

Këto ditë, kur të gjithë ne kemi qenë të pikëlluar për humbjen e një njeriu të madh, të Presidentit Xhorxh Bush, në mendjen tonë projektohen, ashtu sikur në trakën filmike, kujtime, imazhe dhe ...

Presidenti Bush si Nënë Tereza -- në shërbim të tjerëve

Botasot - 05.12.2018

Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare.

Flamuri ulet gjysmështizë, Meta: Mirënjohje veprës së Bush

Medial - 05.12.2018

TIRANE Flamuri kombëtar është ulur gjysmë shtizë në Presidencë në shenjë nderimi dhe respekti për veprën e presidentit George H.W Bush. Ky i fundit ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Presidenca ul flamurin kombëtar në gjysmështizë, Ilir Meta zbulon arsyen

Gazeta Tema - 05.12.2018

Presidenca ka ulur sot flamurin kombëtar në gjysmështizë. Me një shënim në faqen e tij në Facebook, Ilir Meta ka sqaruar edhe asryen e këtij vendimi. “Në nderim e mirënjohje të veprës së vyer të ...

Sot lamtumira e fundit e Presidentit Bush në Uashington

Tetova Sot - 05.12.2018

Një pjesë e madhe e Uashingonit do të bllokohet më 5 dhjetor, në kuadër të ceremonisë për të nderuar presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara, George H Ë Bush, i cili ka vdekur më 30 nëntor në ...

Flamuri ulet në gjysmështizë, Meta: Mirënjohje veprës së Bush

Durres Lajm - 05.12.2018

Flamuri kombëtar është ulur në gjysmështizë në Presidencë në shenjë nderimi dhe respekti për veprën e presidentit George H.W Bush, pasi ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Kombi amerikan në zi për ish presidentin George H.W. Bush (VIDEO)

Tetova Sot - 05.12.2018

Pesë presidentë amerikanë ishin së bashku të mërkurën për t’i bërë nderimet e fundit presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara, George Herbert Walker Bush, i cili vdiq të premten në moshën 94 ...

“Këtë foto të George H.W Bush nuk do ta harroj kurrë”

Medial - 05.12.2018

Kryetari i Dhomës, Paul Ryan, duke përshkruar se sa George H.W. Bush ishte “personifikim i mirësisë”, foli për një fotografi që ai do ta kujtoj gjithmonë.

Mediu merr pjesë në homazhet për George H.Bush, mirënjohje për këtë President të madh

Medial - 05.12.2018

Kreu i Republikanëve shqiptarë Fatmir Mediu ka marrë pjesë në cermoninë e homazheve në nder të Ish Presidentit Aerikan George H.Bush. Në një postim të bërë publik ai shkruan, “se pata nderin që të ...

Momenti prekës kur Bushi i ri shpërthen në lot gjatë fjalimit në varrimin e babait (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 05.12.2018

Liderë të shumtë botërorë po marrin sot pjesë në ceremoninë e varrimit të Presidentit të 41’të të ShBA’ve, George H.W Bush në Katedralen Kombëtare. Ndër kolegë e miq, ka qenë edhe i biri i tij ...

VIDEO/ Joe DioGuardi rrëfen kujtimet nga takimet me presidentin Bush: Mbështeti kauzën shqiptare

Gazeta Tema - 05.12.2018

Ish- kongresmeni Joe DioGuardi, i cili është kryetar i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-amerikane, thotë se ka mjaft kujtime nga presidenti i 41-të amerikan.

Presidenca ul flamurin kombëtar në gjysmështizë, Meta: Në nderim të Bush!

Java News - 05.12.2018

Presidenca ka ulur sot flamurin kombetar ne gjysmeshtize. Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, kreu i shtetit, Ilir Meta ka sqaruar edhe asryen e ketij vendimi.

Trump takohet me Bushin për t’i shprehur ngushëllime

Tetova Sot - 05.12.2018

Donald Trump dhe Melania Trump vizituan anëtarët e familjes Bush të martën në Shtëpinë Blair. Ish-zonja e parë Laura Bush shkoi në Shtëpinë e Bardhë të martën në mëngjes për një turne të dekoratave ...

Opozita dërgon Fatmir Mediun në SHBA, homazhe për Presidentin George H.W Bush: Zhvilloi marrëdhënie të veçanta me ...

Gazeta Tema - 05.12.2018

Pas nderimit në Tiranë ku deputeti Klevis Balliu dhe protestuesit e Unazës së Re mbajtën një minutë heshtje, forcat opozitare kanë vijuar me nderimet ndaj presidentit amerikan George H.W.Bush.

FOTOT+VIDEO: Një fjalim emocionues, George Bush nuk i mban dot lotët ndërsa i jep lamtumirën e fundit të atit

Gazeta Tema - 05.12.2018

George W. Bush ka mbajtur një fjalim emocionues, ndërsa i jepte lamtumirën e fundit babait të tij, ish-presidentit të 41 të Amerikës, George H.W. Bush.

Trumpi nderon ish-presidentin Bush në Capitol Hill

Alsat - 04.12.2018

Edhe pse është përplasur ashpër me familjen Bush në të kaluarën, Trumpi do të marrë pjesë në shërbesën funerale. Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë ...

Haradinaj nënshkruan në Librin e Ngushëllimeve për ish-presidentin amerikan

Lajmi.net - 04.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj është nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve që Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë e ka hapur me rastin e vdekjes së- ish presidentit George H.W.Bush.

Trumpi nderon ish-presidentin Bush në Capitol Hill

Lajmi.net - 04.12.2018

Edhe pse është përplasur ashpër me familjen Bush në të kaluarën, Trumpi do të marrë pjesë në shërbesën funerale. Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë ...

Trumpi nderon ish-presidentin Bush në Capitol Hill

Ina - 04.12.2018

Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë respektin e fundit ish-presidentit të ndjerë George H.W. Bush, në vazhdën e ceremonisë shtetërore në Capitol Hill ...

Nderimet për ish-presidentin Bush, mbyllet ambasada amerikane në Tiranë

LajmiFundit - 04.12.2018

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar se nuk do të jetë e hapur ditën e nesërme(5 dhjetor). Ky vendim është marrë në nder të ish-presidentit Bush, i cili u nda nga jeta disa ditë më parë.

Haradinaj nënshkruhet në Librin e Ngushëllimeve për ish-presidentin amerikan

Ina - 04.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj është nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve që Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë e ka hapur me rastin e vdekjes së- ish presidentit George H.W.Bush.

Veseli në Ambasadën Amerikane, nënshkruhet në librin e zisë për George W.H. Bush

Lajmi.net - 04.12.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli ka qëndruar të martën pasdite në Ambasadën Amerikane në Prishtinë. Pak orë para nisjes për vizitë zyrtare në SHBA, ...

Bob Dole ngrihet nga karrigia me rrota para arkivolit të Bush

LajmiFundit - 04.12.2018

Personalitetet e rëndësishme, më të lartat amerikane, përfshirë edhe presidentin Donald Trump, kanë nderuar ish-presidentin amerikan George H.W. Bush i cili u nda nga jeta në moshën 94-vjeçare.

Ambasada amerikane mbyllet nesër, arsyeja

LajmiFundit - 04.12.2018

Ambasada Amerikane në Tiranë do të jetë e mbyllur gjatë ditës së nesërme, mërkurë (5 dhjetor) në nderim të Ditës Kombëtare të zisë për Presidentin George H. W. Bush.

Trump bën homazhe para trupit të Bushit

Evropaelire - 04.12.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe gruaja e tij, Melania, bënë homazhe para trupit të ish-presidentit amerikan, George HW Bush , i cili po qëndron në Kongresin amerikan.

Mbërrin në Washington trupi i pajetë i Bush, reagimi i qenit të tij i përlot të gjithë (VIDEO)

SOT - 04.12.2018

Arkivoli i ish Presidentit George H.W. Bush ka mbërritur në Washington D.C., ku do të qendrojë deri të mërkurën. Po bashkë më të është edhe qeni Sully.

Trump nderon George H.W. Bush në Capitol Hill

Top Channel - 04.12.2018

Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë respektin e fundit ish-presidentit të ndjerë George H.W. Bush, në vazhdën e ceremonisë shtetërore në Capitol Hill ...

Ambasadorja Çitaku në ceremoninë e varrimit të ish-presidentit Bush

Lajmi.net - 04.12.2018

Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku ka bërë të ditur se është pjesë e ceremonisë së varrimit të ish-presidentit amerikan, George H.W Bush. “E nderuar që mund të paguaj respektin tim në emër ...

Ç’po ndodh?/ Nesër mbyllet Ambasada Amerikane në Tiranë

SOT - 04.12.2018

Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar përmes rrjetit social Facebook se do jetë e mbyllur ditën e nesërme duke theksuar se shërbimet konsullore nuk do të ofrohen të mërkurën.

Qeni asesi t’i ndahet ish presidentit Bush, ja çfarë bën tani

Lajmi.net - 04.12.2018

​Qeni i shërbimit të George H.W Bush, i quajtur Sully, ishte mes qindra njerëzve që u mblodhën në ceremoninë përkujtore që po mbahet në Selinë e Kongresit të martën.

Funerali shtetëror i George H.W. Bush sipas një tradite të lindur në vitet 1800

LajmiFundit - 04.12.2018

Funerali shtetëror i ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H.W. Bush, do të shtrihet në katër ditë, që nga mbërritja në Washington deri në varrimin në Teksas, të enjten.

Haradinaj nënshkruhet në Librin e Ngushëllimeve për ish-presidentin Bush

Koha.net - 04.12.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve që Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë e ka hapur me rastin e vdekjes së ish presidentit George ...

Ambasada Amerikane mbyllet të mërkurën!

Botasot - 04.12.2018

Ambasada Amerikane në Tiranë do të jetë e mbyllur ditën e mërkurë dhe kjo në nderim të ditës kombëtare të zisë për ish-presidentin George H.W. Bush. Njoftimi është bërë edhe në faqen zyrtare të ...

Veseli nënshkruhet në librin e zisë për George W.H. Bush

Telegrafi - 04.12.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli ka qëndruar të martën pasdite në Ambasadën Amerikane në Prishtinë. Pak orë para nisjes për vizitë zyrtare në SHBA, ...

Thaçi merr pjesë në varrimin e ish-presidentit George H. W. Bush në Teksas

Koha.net - 04.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe në varrimin e Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara të ...

Trumpi nderon ish-presidentin Bush në Capitol Hill

Koha.net - 04.12.2018

Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë respektin e fundit ish-presidentit të ndjerë George H.W. Bush, në vazhdën e ceremonisë shtetërore në Capitol Hill ...

Veseli nënshkruhet në librin e zisë për George W.H. Bush

Koha.net - 04.12.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli ka qëndruar të martën pasdite në Ambasadën Amerikane në Prishtinë. Pak orë para nisjes për vizitë zyrtare në SHBA, ...

SHBA-të në zi për Presidentin Bush, ambasada amerikane në Tiranë mbyll…

Mapo - 04.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur ditën e nesërme si ditë zie kombëtare për nder të ish-presidentit Bush, i cili ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Haradinaj nënshkruhet në Librin e Ngushëllimeve për ish presidentin Bush

Telegrafi - 04.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve për ish-presidentin George H. W.Bush. Haradinaj ka shkruar se presidenti Bush do ta ketë gjithmonë një vend nderi ...

Trump bën homazhe para trupit të Bushit

Botasot - 04.12.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe gruaja e tij, Melania, bënë homazhe para trupit të ish-presidentit amerikan, George HW Bush, i cili po qëndron në Kongresin amerikan.

Thaçi merr pjesë në varrimin e ish-presidentit George H. W. Bush në Teksas

Telegrafi - 04.12.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe në varrimin e Presidentit të 41-të të Shteteve ...

Ambasadorja Çitaku në ceremoninë e varrimit të ish-presidentit Bush

Botasot - 04.12.2018

Ambasadorja e Kosovës në ShBA, Vlora Çitaku ka bërë të ditur se është pjesë e ceremonisë së varrimit të ish-presidentit amerikan, George H.W Bush. “E nderuar që mund të paguaj respektin tim në emër ...

George H.W. Bush: Nga piloti më i ri, në President – historia e njeriut që udhëhoqi fitoren e Perëndimit

Telegrafi - 04.12.2018

E kaluara e tij ishte pak më e ndryshme nga shumica që u bashkuan me ushtrinë në moshën tetëmbëdhjetë vjeçe, por ngrohtësia e tij, dashuria për vendin dhe përpjekja për të shërbyer, e bëri atë një ...

Haradinaj: Presidenti Bush Senior dritë shprese për liri dhe demokraci për Kosovën

Botasot - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, me rastin e ndarjes nga jeta të Ish-Presidentit George ...

Presidenti Thaçi merr pjesë në varrimin e ish-presidentit George H. W. Bush në Teksas

Botasot - 04.12.2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe në varrimin e Presidentit të 41-të të Shteteve ...

Nisin homazhet për Xhorxh H Bush

RTSH - 04.12.2018

Në Uashington po zhvillohen homazhe në nder të ish presidentit Xhorxh H Bush, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë. Trupi i ish-Presidentit të 41 të SHBA është vendosur në hollin e rrumbullakët të ...

George H. W. Bush

Mapo - 04.12.2018

Nga Massimo Gaggi NEW YORK 1966: presidenti Lyndon Johnson arrin në Houston për të mbështetur kandidatin demokrat të Texasit që kërkon t’i marrë vendin në Kongres George H. W.

Veseli në Ambasadën Amerikane, nënshkruhet në librin e zisë për George W.H. Bush

Botasot - 04.12.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli ka qëndruar të martën pasdite në Ambasadën Amerikane në Prishtinë. Pak orë para nisjes për vizitë zyrtare në SHBA, ...

Prekëse: Senatori Dole ngritet nga korroca për të nderuar ish-presidentin e ndjerë, Bush

Botasot - 04.12.2018

Arkivoli me trupin e pajetë të ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W Bush, po qëndron në Capitol Hill i SHBA-së. Figura nga më të ndryshme po shkojnë për të treguar respektin për presidentin ...

Homazhe për ish-Presidentin George H.W. Bush

VOA - 04.12.2018

Udhëheqësit politikë bënë homazhe për ish-presidentin amerikan, George H.W. Bush në selinë e Kongresit amerikan të hënën, pasi trupi i tij u soll në Uashington nga Teksasi.

Nderimet për George H.W. Bush, momenti kur heroi nderon heroin (Video)

Telegrafi - 04.12.2018

Ish-senatori Bob Dole ka nderuar Presidentin e ndjerë George H.W. Bush, duke u ngritur nga karroca me rrota. Sipas mediave, 95-vjeçari u ndihmua që të ngrihej dhe të qëndronte përpara arkivolit të ...

Trumpi nderon ish-presidentin Bush në Capitol Hill

Tetova Sot - 04.12.2018

Edhe pse është përplasur ashpër me familjen Bush në të kaluarën, Trumpi do të marrë pjesë në shërbesën funerale. Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë ...

Ambasada Amerikane mbyllet të mërkurën!

Medial - 04.12.2018

Ambasada Amerikane në Tiranë do të jetë e mbyllur ditën e mërkurë dhe kjo në nderim të ditës kombëtare të zisë për ish-presidentin George H.W. Bush. Njoftimi është bërë edhe në faqen zyrtare të ...

Haradinaj nënshkruhet në Librin e Ngushëllimeve për ish presidentin Bush

Tetova Sot - 04.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është nënshkruar në Librin e Ngushëllimeve për ish-presidentin George H. W.Bush. Haradinaj ka shkruar se presidenti Bush do ta ketë gjithmonë një vend nderi ...

Thaçi udhëton për në SHBA, merr pjesë në varrimin e ish-presidentit Bush

Tetova Sot - 04.12.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të marrë pjesë në ceremonitë mortore dhe në varrimin e Presidentit të 41-të të Shteteve të Bashkuara ...

Ambasada e SHBA në Tiranë mbyll dyert, në zi për Bush

Java News - 04.12.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpallur ditën e nesërme si ditë zie kombëtare për nder të ish-presidentit Bush, i cili ndërroi jetë në moshën 94-vjeçare.

Trump bën homazhe para trupit të Bushit

Flaka - 04.12.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe gruaja e tij, Melania, bënë homazhe para trupit të ish-presidentit amerikan, George HW Bush, i cili po qëndron në Kongresin amerikan.

Prekëse: Senatori Dole ngritet nga korroca për të nderuar ish-presidentin e ndjerë, Bush

Medial - 04.12.2018

Arkivoli me trupin e pajetë të ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W Bush, po qëndron në Capitol Hill i SHBA-së. Figura nga më të ndryshme po shkojnë për të treguar respektin për presidentin ...

VIDEO/ Ish-senatori 95-vjeçar ngrihet nga karrigia me rrota, nderon Bushin

Java News - 04.12.2018

Në moshën 95-vjeçare ish-senatori Bob Dole ka qenë i pranishëm në homazhet për të nderuar presidentin e ndjerë George H.W. Bush, i ndarë nga jeta orët e para të mëngjesit të ditës së shtunë.

Edhe Ambasada Amerikane në Tiranë në zi! Nesër mbyllur

Tetova Sot - 04.12.2018

Ditën e nesërme, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, do të jetë e mbyllur. Njoftimin e ka bërë vetë selia diplomatike në Shqipëri, e cila jep edhe arsyen e fortë, atë të nderimit ...

Qeni asesi t’i ndahet ish presidentit Bush, ja çfarë bën tani

Flaka - 04.12.2018

Qeni i shërbimit të George H.W Bush, i quajtur Sully, ishte mes qindra njerëzve që u mblodhën në ceremoninë përkujtore që po mbahet në Selinë e Kongresit të martën.

FOTOT/ Presidenti Trump nderon George H.W. Bush në Capitol Hill

Java News - 04.12.2018

Presidenti amerikan Donald Trump, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Melania, i bënë respektin e fundit ish-presidentit të ndjerë George H.W. Bush, në vazhdën e ceremonisë shtetërore në Capitol Hill ...

Prekëse: Senatori Dole ngritet nga korroca për të nderuar ish-presidentin e ndjerë, Bush

Tetova Sot - 04.12.2018

Arkivoli me trupin e pajetë të ish-presidentit të ndjerë amerikan, George H.W Bush, po qëndron në Capitol Hill i SHBA-së. Figura nga më të ndryshme po shkojnë për të treguar respektin për presidentin ...

Fotot prekëse: Qeni nuk largohet nga arkivoli i ish-presidentit Bush (FOTO)

Tetova Sot - 04.12.2018

Qeni i shërbimit të George H.W Bush, i quajtur Sully, ishte mes qindra njerëzve që u mblodhën në ceremoninë përkujtore që po mbahet në Selinë e Kongresit të martën.

Amerikanët nderojnë ish presidentin George H.W. Bush

Tetova Sot - 04.12.2018

Pasi zv/Presidenti amerikan Mike Pence dhe liderët e Kongresit hapën ceremoninë mortore për Presidentin e 41-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njerëzit mbushën kapitolin Rotunda për të nderuar ...

Homazhet për presidentin e 41-të të SHBA, nisin sot

Top Channel - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit të SHBA-së Xhorxh H.W. Bush do të vendoset për homazhe në ndërtesën e Kongresit duke filluar të hënën mbrëma ku amerikanët do të nderojnë jetën e presidentit të 41-të të ...

Trupi i ish-presidentit amerikan Bush dërgohet në Uashington për nderime shtetërore

Evropaelire - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit amerikan, George H. W Bush do të bartet më 3 nëntor nga Hjustoni në Uashinton, meqë aty do të organizohet funerali shtetëror. Për ish-presidentin amerikan do të ketë ...

Homazhet për lamtumirën e fundit të ish-presidentit Bush, qeni i tij bën veprimin që po i prek të gjithë (FOTO)

SOT - 03.12.2018

Ky imazh është cilësuar si foto e ditës në mediat ndërkombëtare. Qeni, i shërbimit me emrin Sully, i rracës Labrador, i cili i bënte shoqëri ish-presdientit George H.W.

Homazhet për lamtumirën e fundit të ish-presidentit Bush, qeni i tij bën veprimin që po i prek të gjithë (FOTO)

Alsat - 03.12.2018

Ky imazh është cilësuar si foto e ditës në mediat ndërkombëtare. Qeni, i shërbimit me emrin Sully, i rracës Labrador, i cili i bënte shoqëri ish-presdientit George H.W.

Trupi i ish-presidentit amerikan Bush dërgohet në Uashington për nderime shtetërore

Alsat - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit amerikan, George H. W Bush do të bartet më 3 nëntor nga Hjustoni në Uashinton, meqë aty do të organizohet funerali shtetëror. Për ish-presidentin amerikan do të ketë ...

Trupi i ish-presidentit amerikan Bush dërgohet në Uashington për nderime shtetërore

Lajmi.net - 03.12.2018

Përveç tyre, pjesë e organizimit do të jenë edhe shumë liderë botërorë. Trupi i ish-presidentit amerikan, George H. W Bush do të bartet më 3 nëntor nga Hjustoni në Uashinton, meqë aty do të ...

Ndarja nga jeta e ish-presidentit Bush, Donald Trump bën deklaratën e jashtëzakonshme

SOT - 03.12.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump në mesazhin e tij për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit George H.W.Bush, thotë se SHBA-ve do t’i mungojë jashtëzakonisht shumë shembulli i tij frymëzues.

Qeni i George HW Bush, foto prekëse pranë arkivolit

Top Channel - 03.12.2018

Labradori i artë, që ndihmonte presidentin e ndjerë George HW Bush, është fotografuar teksa qëndron pranë arkivolit të tij në një nderim prekës. Bush, që shërbeu si president i 41-të i Shteteve të ...

“Misioni i realizuar”, qeni Sully përcjell arkivolin e George H.W. Bush

Lajmi.net - 03.12.2018

Jim McGrath, zëdhënësi i Bush, publikoi fotografinë e qenit me emrin Sully pranë arkivolit të Bush të dielën së bashku me mbishkrimin, “Misioni i realizuar”. Sully H.W.

Qeni i George HW Bush, foto prekëse pranë arkivolit

Alsat - 03.12.2018

Labradori i artë, që ndihmonte presidentin e ndjerë George HW Bush, është fotografuar teksa qëndron pranë arkivolit të tij në një nderim prekës. Bush, që shërbeu si president i 41-të i Shteteve të ...

Sot nisin homazhet për presidentin Bush

Koha.net - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit të SHBA-së, George H.W. Bush do të vendoset për homazhe në ndërtesën e Kongresit sonte në mbrëmje, ku amerikanët do të nderojnë jetën e presidentit të 41-të të vendit.

Trupi i ish-presidentit amerikan Bush dërgohet në Uashington për nderime shtetërore

Botasot - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit amerikan, George H. W Bush do të bartet më 3 nëntor nga Hjustoni në Uashinton, meqë aty do të organizohet funerali shtetëror. Për ish-presidentin amerikan do të ketë ...

Homazhet për presidentin e 41-të të SHBA, nisin sot

Telegrafi - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit të SHBA-së Xhorxh H.W. Bush do të vendoset për homazhe në ndërtesën e Kongresit duke filluar të hënën mbrëma ku amerikanët do të nderojnë jetën e presidentit të 41-të të ...

Qeni i Bushit do të udhëtojë bashkë me arkivolin e tij për ta shoqëruar deri në minutën e fundit

Botasot - 03.12.2018

Sully H.W. Bush, një Labrador i verdhë i cili punoi me ish presidentin amerikan, George H.W. Bush do të udhëtojë me arkivolin e Bushit për në Uashington sipas një burimi familjar.

Trump: Amerikës do t’i mungojë jashtëzakonisht shumë shembulli frymëzues i Bushit

Botasot - 03.12.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka vlerësuar lartë jetën dhe veprën e Presidentit të ndjerë, George H.W. Bush, duke thënë se shtetit amerikan do t’i mungojë jashtëzakonisht shumë ...

Fotoja thyen rrjetin: Qeni nuk e braktis arkivolin e presidentit Bush

Mapo - 03.12.2018

Kjo foto prekëse tregon se si qeni i shërbimit i presidentit të ndjerë, George HW Bush nuk e braktis arkivolin e presidentit të 41-të SHBA. Pamjet tregojnë se si qeni, i quajtur Sully, e ka përjetuar ...

I qëndroi gjithmonë pranë ish-presidentit George H.W. Bush, qeni Sully i jep lamtumirën e fundit pronarit të tij (Foto)

Telegrafi - 03.12.2018

Një imazh pikëllues i publikuar në mediat ndërkombëtare shfaq qenin e ish-presidentit amerikan George H.W. Bush, duke qëndruar pranë arkivolit të tij në Houston të Teksasit.

Të mërkurën ora e parë e mësimit i kushtohet raporteve Kosovë-SHBA

Botasot - 03.12.2018

Ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi ka vendosur që të mërkurën ora e parë e mësimit në të gjitha shkollat e Kosovës do të mësohet për raportet Kosovë-Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Uashingtoni përgatitet t’i bëjë homazhe Presidentit Bush

VOA - 03.12.2018

Uashingtoni përgatitet t’i bëjë homazhe Presidentit të ndjerë amerikan George Herbert Walker Bush, i cili u nda nga jeta të premten në shtetin e tij të Teksasit në moshën 94-vjeçare.

Trupi i ish-presidentit Bush mbërrin në Uashington

VOA - 03.12.2018

Trupi i ish presidentit të ndjerë amerikan George Herbert Walker Bush mbërriti të hënën pasdite në Uashington, pasi u largua nga një shtëpi mortore në Hjuston të Teksasit.

Homazhe për ish-Presidentin George HW Bush në Uashington

VOA - 03.12.2018

Trupi i ish-Presidentit të SHBA Xhorxh H.W. Bush do të qëndrojë për homazhe në Rotundën e Kapitolit, selia e Kongresit amerikan në Uashington, pas arritjes të premten pasdite në kryeqytet nga Hjuston ...

Mesazhi i Kryemadhit për ndarjen nga jeta të Xhorxh H. W. Bush

Medial - 03.12.2018

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar pas ndarjes nga jeta të ish-presidenti Amerikan, Xhorxh H. W. Bush. Kryemadhi ka zgjedhur një pasazh nga fjalimi i Bush si mesazh për ish-presidentin e ...

Homazhet për presidentin e 41-të të SHBA, nisin sot

Medial - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit të SHBA-së Xhorxh H.W. Bush do të vendoset për homazhe në ndërtesën e Kongresit duke filluar të hënën mbrëma ku amerikanët do të nderojnë jetën e presidentit të 41-të të ...

Berisha kujton takimet me Xhorxh Bush për Kosovën dhe Shqipërinë

Durres Lajm - 03.12.2018

Ish-presidenti i ndjerë Xhorxh Bush kishte jo pak miq edhe në Shqipërinë e sapodalë nga diktatura komuniste në fillim të viteve 90. Më i spikaturi midis tyre është ish-Presidenti i Shqipërisë, Sali ...

Foto prekëse që po bën xhiron e rrjetit, qeni i Xhorxh Bush nuk largohet nga arkivoli

Gazeta Tema - 03.12.2018

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e rrjeteve dhe ka prekur shume njerez.

Qeni shoqëron ish-presidentin Bush për herë të fundit

Java News - 03.12.2018

Imazhi i qenit që qëndron pranë arkivolit të Bush, është cilësuar si foto e ditës në mediat ndërkombëtare. Qeni, i shërbimit me emrin Sully, i rracës Labrador, i cili i bënte shoqëri ish-Presidentit ...

Trupi i ish-presidentit amerikan Bush dërgohet në Uashington për nderime shtetërore

Flaka - 03.12.2018

Trupi i ish-presidentit amerikan, George H. W Bush do të bartet më 3 nëntor nga Hjustoni në Uashinton, meqë aty do të organizohet funerali shtetëror. Për ish-presidentin amerikan do të ketë ...

Foto e ditës: Qeni i Bushit refuzon të largohet nga arkivoli

Tetova Sot - 03.12.2018

Kjo foto ka prekur të gjithë ata që e kanë parë. Ky është Sully, qeni i shërbimit që i bënte shoqëri ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush. Ai rri shtrirë pranë arkivolit të ish-presidentit për ...

FOTOT prekëse: E shoqëroi deri në fund të jetës, njihuni me “mikun” e ngushtë të George Bush

Gazeta Tema - 03.12.2018

Një foto prekëse tregon qenin “Sully” i shtrirë pranë arkivolit të Presidentit të 41 të Shteteve të Bashkuara të Amerikës George HW Bush. Foto u shpërnda në llogarinë e Instagramit të qenit me ...

Të mërkurën ora e parë e mësimit do t’i kushtohet ish-presidentit Bush

Tetova Sot - 03.12.2018

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka vendosur që me datë 5 dhjetor në gjitha institucionet arsimore para universitare, ora e parë t’i kushtohet raporteve të mira historike ...

Kortezhi me trupin e ish-presidentit Bush niset drejt Uashingtonit

Java News - 03.12.2018

Një kortezh i përmortshëm me trupin e ish presidentit të ndjerë amerikan George Herbert Walker Bush është drejtuar për në Uashington pasi u largua nga një shtëpi mortore në Hjuston të Teksasit.

Foto prekëse që po bën xhiron e rrjetit, qeni i Xhorxh Bush nuk largohet nga arkivoli

Bota.al - 03.12.2018

Ne ceremonine per nder te ish-presidentit të SHBA, George H. W. Bush ka terhequr vemendjen nje foto qe shume shpejt ka bere xhiron e rrjeteve dhe ka prekur shume njerez.