TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Paqartësi për temat e bisedimeve Kosovë-Serbi

Gazeta Start - 19.09.2010

Prishtinë - Përfaqësues të institucioneve në Kosovë nuk komentojnë idetë eventuale për temat e bisedimeve me palën serbe. Mediat serbe raportuan ditë më parë, për ekzistimin e një vullneti në Bruksel që në tryezën e diskutimeve ndërmjet ...

Nju Jork, agjendë për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë

Alsat - 19.09.2010

Gjatë kësaj jave në Nju Jork pritet të definohet agjenda e bisedimeve të ardhshme në mes të Kosovës dhe Serbisë. Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Catherin Ashton pritet të zhvillojë takime të ...

“Statusi i veriut”, me kundërvlerë njohjeje dhe anëtarësimi

Koha.net - 19.09.2010

Prishtinë, 18 shtator – Koha Ditore sot i bënë një vështrim më analitik bisedimeve të pritshme Kosovë-Serbi, të cilat sipas kësaj gazete parashihet të fillojnë me tema të lehta, duke kaluar në ato më të rënda.

“Statusi i veriut”, me kundërvlerë njohjeje dhe anëtarësimi

Lajmetsot - 19.09.2010

Postuar me: 19 September, 2010 02:41:00 “Statusi i veriut”, me kundërvlerë njohjeje dhe anëtarësimi Koha Ditore sot i bënë një vështrim më analitik bisedimeve të pritshme Kosovë-Serbi, të cilat sipas kësaj gazete parashihet të fillojnë me ...

Nisja e dialogut Kosovë-Serbi pritet nga fundi i tetorit

Koha.net - 19.09.2010

Bruksel, 19 shtator - Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë të parapara edhe sipas rezolutës së miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, pritet të fillojnë kah fundi i muajit që vjen në Bruksel.

Kuçi: Përgatitjet për bisedime do të jenë transparente

Botasot - 19.09.2010

Qeveria e Kosovës është në fazën e sistemimit të çështjeve për bisedimet me Serbinë, që do t'i propozohen kryediplomates së Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton.

Njerëzit po flasin…

Koha.net - 19.09.2010

Pas Rezolutës për Kosovën, Kosova përballë një presioni të dytë të mundshëm. Po thuhet se “diçka e madhe po zihet”. Nuk besoj se do të na pëlqejë.

Bisedimet politike po trokasin

Koha.net - 19.09.2010

... shtrohet pyetja, a është Kosova gati për to dhe a është menduar hiç për ndonjë agjendë e strategji të mundshme? Apo do të jenë sërish “miqtë tanë”, ata të cilët do të na tregojnë se si t’ia bëjmë...

Ivanoviq: Bisedimet do të duhej filluar së shpejti

Koha.net - 19.09.2010

Beograd, 19 shtator – Sekretari shtetëror i Serbisë për punë të Kosovës, Oliver Ivanoviq thotë se pas seancës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së do të mund të dihet afërsisht se kur do të fillojnë bisedimet ndërmjet Beogradit e ...

Prishtinë-Beograd, ende të paqarta temat për bisedime

Shekulli - 18.09.2010

Përfaqësues të institucioneve në Kosovë nuk komentojnë idetë eventuale për temat e bisedimeve me palën serbe. Mediat serbe raportuan ditë më parë, për ekzistimin e një vullneti në Bruksel që në tryezën e diskutimeve ndërmjet Kosovës e ...

Paqartësi për temat e bisedimeve Kosovë-Serbi

Evropaelire - 18.09.2010

Përfaqësues të institucioneve në Kosovë nuk komentojnë idetë eventuale për temat e bisedimeve me palën serbe. Mediat serbe raportuan ditë më parë, për ekzistimin e një vullneti në Bruksel që në tryezën e diskutimeve ndërmjet Kosovës e ...

Qeveria e Kosovës me agjendë të vetën për bisedime

Koha.net - 18.09.2010

Prishtinë, 18 shtator - Zyrtarët e lartë qeveritarë kanë vendosur që të mos hyjnë në bisedime me Serbinë pa e shqyrtuar me presidentin Fatmir Sejdiu, me drejtuesit e partive opozitare, si dhe me diplomatët e SHBA-së, agjendën e çështjeve ...

Qeveria e Kosovës me agjendë të vetën për bisedime

Lajmetsot - 18.09.2010

Postuar me: 18 September, 2010 12:06:00 Qeveria e Kosovës me agjendë të vetën për bisedime Zyrtarët e lartë qeveritarë kanë vendosur që të mos hyjnë në bisedime me Serbinë pa e shqyrtuar me presidentin Fatmir Sejdiu, me drejtuesit e ...

AAK: Agjenda e bisedimeve me Serbinë të kalojë në Kuvend

Botasot - 18.09.2010

Drejtuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), të shtunën kanë ripërsëritur qëndrimin e tyre se agjenda e bisedimeve me Serbinë duhet të kalojë në Kuvendin e Kosovës.

Paqartësi për temat e bisedimeve Kosovë-Serbi

Koha.net - 18.09.2010

Prishtinë, 18 shtator - Përfaqësues të institucioneve në Kosovë nuk komentojnë idetë eventuale për temat e bisedimeve me palën serbe. Mediat serbe raportuan ditë më parë, për ekzistimin e një vullneti në Bruksel që në tryezën e diskutimeve ...

Agjenda e bisedimeve është e papërcaktuar

BBC - 17.09.2010

Më shumë se një javë nga miratimi i rezolutës në OKB që i hapi rrugën fillimit të bisedimeve të para pas pavarësisë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende ka shumë paqartësi për agjendën, temat dhe afatet kohore të këtij dialogu.

Serbia: BE do sjellë propozimin për bisedime me Kosovën

Shekulli - 17.09.2010

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, do t'ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, kur ai sot më vonë gjatë ditës, e viziton Beogradin, ka raportuar e përditshmja Danas.

Bisedimet me Serbinë, Prishtina: Të interesuar

Top Channel - 17.09.2010

Zyrtarët e Prishtinës deklarojnë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të dështojnë për shkak të qeverisë kosovare. Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi tha se Prishtina është e interesuar për të gjithë bisedimet në shërbim të popujve ...

Kosova: SHBA, pjesë e dialogut me Serbinë

Top Channel - 17.09.2010

Kosova ka bërë të ditur zyrtarisht se kërkon praninë e SHBA-së si ndërmjetëse në takimet mes Prishtinës dhe Beogradit për arsye teknike. Pas vendimit të Brukselit, që do të jetë BE-ja ajo që do të moderojë negociatat pas rezolutës së ...

Serbi- Kosovë, BE përgatit pr/axhendën e bisedimeve

24 orë - 17.09.2010

mediat beogradase shkruajnë sot se komisioneri për zgjerimin e BE-së, Stefan Fule do udhëtojë sot drejt Beogradit. Në pr/axhendë nuk parashikohen bisedimet për statusin, vetëm cështjet ...

Serbi: BE-ja e sjellë propozimin për bisedime me Kosovën

Evropaelire - 17.09.2010

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan File, do t’ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, kur ai sot më vonë gjatë ditës, e viziton Beogradin, ka raportuar e përditshmja Danas.

BE cakton agjendën për bisedimet Kosovë-Serbi

Alsat - 17.09.2010

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan File, do t’ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, kur ai sot më vonë gjatë ditës, e viziton Beogradin, ka raportuar e përditshmja Danas.

Agjenda e bisedimeve është e papërcaktuar

24 orë - 17.09.2010

Mbi një javë pas miratimit të rezolutës që hapi rrugën e dialogut Prishtinë-Beograd, ka paqartësi për temat e ...

Agjenda e bisedimeve është e papërcaktuar

Lajm - 17.09.2010

Më shumë se një javë nga miratimi i rezolutës në OKB që i hapi rrugën fillimit të bisedimeve të para pas pavarësisë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende ka shumë paqartësi për agjendën, temat dhe afatet kohore të këtij dialogu.

Kosovë-Serbi, BE përgatit agjendën e bisedimeve

Ina - 17.09.2010

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, do t'ia dorëzoj Serbisë agjendën e propozuar për bisedime me Kosovën, kur ai sot më vonë gjatë ditës, e viziton Beogradin, ka raportuar e përditshmja Danas.

Serbët e Kosovës kërkojnë pjesëmarrje në bisedime

Evropaelire - 17.09.2010

Serbët e Kosovës që marrin pjesë në institucione, kanë shfaqur gatishmërinë që të jenë pjesë e delegacionit kosovar në bisedimet e mundshme me Serbinë.

Kosova përjashton bisedimet me Beogradin pa SHBA

SETimes - 17.09.2010

17/09/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Zyrtarët në Prishtinë thonë se nuk do të angazhohen në asnjë bisedim me Beogradin pa ndërmjetësimin nga Shtetet e Bashkuara.

Albin Kurti më i përkrahuri, veriu më i ndjeshmi

Lajmetsot - 17.09.2010

Postuar me: 17 September, 2010 01:39:00 Albin Kurti më i përkrahuri, veriu më i ndjeshmi Derisa disponimi i shumicës së kosovarëve është në favor të dialogut teknik me Serbinë, preferencat e popullatës në raport me zhvillimet politike në ...

Prishtina kërkon praninë e SHBA-ve në bisedime

Shekulli - 16.09.2010

Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme i jep Bashkimit Evropian rolin kryesor në bisedimet e mundshme mes Prishtinës dhe Beogradit. Por, Prishtina zyrtare ka bërë të ditur se nuk do të hyjë në bisedime, nëse SHBA-të nuk janë të ...

Ivanovic: Serbia negociata me ndërmjetës për Kosovën

24 orë - 16.09.2010

Sekretari Shtetëror i Ministrisë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanovic deklaron se Beogradi e Prishtina nuk mund të bisedojnë pa ...

Prishtina kërkon praninë e SHBA-ve në bisedime

Evropaelire - 16.09.2010

Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme i jep Bashkimit Evropian rolin kryesor në bisedimet e mundshme mes Prishtinës dhe Beogradit. Por, Prishtina zyrtare ka bërë të ditur se nuk do të hyjë në bisedime, nëse SHBA-të nuk janë të ...

Bisedimet Serbi Kosovë me ndërmjetësim të BE-së dhe SHBA-ve

Alsat - 16.09.2010

Pala serbe kërkon që në bisedimet e reja Prishtinë-Beograd të përfshihen si palë e tretw ndërmjetësuesit e BE-së, SHBA-së si dhe Kombet e Bashkuara që bartin përgjegjësinë kryesore për fillimin e dialogut.

Trokitjet e lehta dhe drithmat e mëdha - Nga Fehmi Pireva

Ina - 16.09.2010

Nga Fehmi Pireva Kush janë ndërmjetësuesit? Cili është objekti i negocimit ? Kush janë autorët e agjendës së bisedimeve ? Të dhashë përgjigje në pyetjen e parë nuk duket të ketë diçka të panjohur dhe kjo të ndihmon në të shpjeguarit edhe ...

Prishtina kërkon praninë e SHBA-ve në bisedime

Shqipmedia - 16.09.2010

Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme i jep Bashkimit Evropian rolin kryesor në bisedimet e mundshme mes Prishtinës dhe Beogradit. Por, Prishtina zyrtare ka bërë të ditur se nuk do të hyjë në bisedime, nëse SHBA-të nuk janë të ...

Ivanoviq: Beogradi e Prishtina s’mund të bisedojnë pa ndërmjetës

Koha.net - 16.09.2010

Beograd, 16 shtator – Sekretari Shtetëror i Ministrisë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, i tha dje FoNetit se Beogradi e Prishtina nuk mund të bisedojnë pa ndërmjetës dhe vlerësoi se Bashkimi Evropian dhe Kombet e ...

Ivanovic: Serbia negociata me ndërmjetës për Kosovën

BalkanWeb - 16.09.2010

BEOGRAD- Sekretari Shtetëror i Ministrisë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanovic deklaron se Beogradi e Prishtina nuk mund të bisedojnë pa ndërmjetës dhe vlerësoi se Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara kanë përgjegjësinë ...

Krasniqi: Suksesi i bisedimeve varet nga uniteti i BE-së

Koha.net - 16.09.2010

Prishtinë, 16 shtator - “Suksesi i bisedimeve të mundshme mes Kosovës dhe Serbisë varet shumë edhe nga uniteti i BE-së”, ka thënë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në një debat të organizuar në Qendrën Mediale në Çagllavicë.

Prishtina kërkon praninë e SHBA-së në bisedime

Koha.net - 16.09.2010

Prishtinë, 16 shtator - Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme i jep Bashkimit Evropian rolin kryesor në bisedimet e mundshme mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kuci: BE rol kyc për negociatat Kosovë-Serbi

BalkanWeb - 16.09.2010

PRISHTINE- Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme i jep Bashkimit Evropian rolin kryesor në bisedimet e mundshme mes Prishtinës dhe Beogradit.

S’ka negociata pa praninë amerikane

Telegrafi - 16.09.2010

Një javë pas miratimit të rezolutës së sponsorizuar nga Serbia dhe Bashkimi Evropian, nuk është bërë publike as formati, e as koha e mbajtjes së bisedimeve.

Lunaçek: Kosova dhe Serbia në bisedime si të pavarura

Gazeta Start - 15.09.2010

Bruksel Eurodeputetja austriake dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek thekson se bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga Kombet e Bashkuara, e cila parasheh zhvillimin e ...

Ç’është e (pa)pranueshme për dialogun Kosovë-Serbi?

Evropaelire - 15.09.2010

Ende nuk mund të flitet për ndonjë agjendë të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por kurdo që të ketë tentime që të niset dialogu eventual, është më se e qartë se pala kosovare nuk do të nisë kurrfarë bisedimesh që kanë të bëjnë me ...

Lunaçek: Bisedimet, pjesë e rezolutës

Top Channel - 15.09.2010

Eurodeputetja austriake Ulrike Lunaçek, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian thotë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga KB, e cila parashikon zhvillimin e dialogut midis dy shteteve të ...

Kërkohet platformë bisedimesh me Serbinë

Evropaelire - 15.09.2010

Paqartësitë ende ekzistuese lidhur me kohën, formatin, vendin dhe agjendën e bisedimeve të paralajmëruara, kanë shtyrë deputetët e Kuvendit të Kosovës të kërkojnë krijimin e një dokumenti, në të cilin do të bazohej procesi i bisedimeve.

Kosovë - Serbi, bisedime transparente

Alsat - 15.09.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka garantuar se agjenda e bisedimeve me Serbinë do të jetë transparente si për Kuvendin ashtu edhe për të gjithë qytetarët.

Sondazhi zbulon se shumica në Kosovë mbështet dialogun me Serbinë

SETimes - 15.09.2010

15/09/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Dialogu i mundshëm midis Prishtinës dhe Beogradit gëzon mbështetje publike sipas një sondazhi të lëshuar të martën (14 shtator).

Bisedimet, insistohet në “vijat e kuqe”

Telegrafi - 15.09.2010

Opozita në Prishtinë insiston që Kosova t’i ketë “vijat e kuqe” para se të hyjë në bisedimet e ardhshme me Serbinë. Këto vija të cilat pala kosovare nuk do të guxonte t’i shkelte në procesin e ardhshëm të bisedimeve, sipas opozitës, mund ...

KPJ: Kosovarët mendojnë se duhet biseduar me Serbinë

Koha.net - 15.09.2010

Prishtinë, 15 shtator – Shumica e kosovarëve mendojnë se Kosova dhe Serbia duhet që të bisedojnë. Këtë konkludim e ka nxjerrë një hulumtim i opinionit nga Klubi për Politikë të Jashtme dhe nga “Forumi 2015”, sipas të cilit, edhe pse masa e ...

Lunaçek: Bisedimet Kosovë-Serbi si shtete të pavarura

Koha.net - 15.09.2010

Bruksel, 15 shtator - Eurodepuetja austriake Ulrike Lunaçek, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, thotë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë "janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga KB, e cila parasheh zhvillimin e dialogut midis ...

Do të jemi transparent gjatë bisedimeve

Telegrafi - 15.09.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi tha se institucionet e Kosovës por edhe opinioni, do të jenë të informuara me kohë për bisedimet teknike mos Kosovës dhe Serbisë.

Bisedime ndërmjet dy shteteve

Telegrafi - 15.09.2010

Ulrike Lunacek, deputete e të gjelbërve në Parlamentin Evropian, anëtare e Komisionit për Politikë të Jashtme ka konfirmuar se nuk do të ketë bisedime për statusin apo ndarjen e Kosovës, ndërsa sipas saj nga fakti që u arrit që rezoluta të ...

Lunaçek: Bisedimet Kosovë-Serbi si shtete të pavarura

BalkanWeb - 15.09.2010

BRUKSEL- Eurodepuetja austriake Ulrike Lunaçek, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, thotë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë "janë pjesë e rezolutës së aprovuar nga KB, e cila parasheh zhvillimin e dialogut midis dy shteteve ...

Ç’është e (pa)pranueshme për dialogun Kosovë-Serbi?

Koha.net - 15.09.2010

Prishtinë, 15 shtator - Ende nuk mund të flitet për ndonjë agjendë të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por kurdo që të ketë tentime që të niset dialogu eventual, është më se e qartë se pala kosovare nuk do të nisë kurrfarë ...

Ç’është e (pa)pranueshme për dialogun Kosovë-Serbi?

Lajmetsot - 15.09.2010

Postuar me: 15 September, 2010 03:20:00 Ç’është e (pa)pranueshme për dialogun Kosovë-Serbi? Ende nuk mund të flitet për ndonjë agjendë të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por kurdo që të ketë tentime që të niset dialogu eventual, ...

Lunaçek: Bisedimet Kosovë-Serbi si shtete të pavarura

Lajmetsot - 15.09.2010

Postuar me: 15 September, 2010 03:20:00 Lunaçek: Bisedimet Kosovë-Serbi si shtete të pavarura Eurodepuetja austriake Ulrike Lunaçek, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, thotë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë "janë pjesë e ...

Në pritje të axhendës

Shekulli - 14.09.2010

Qeveria e Kosovës ka shprehur gatishmërinë e saj për bisedime teknike me Serbinë, duke respektuar parimin e bisedimeve ndërmjet dy shteteve të barabarta dhe për tema e çështje të interesit reciprok.

Serbia e gatshme të ndryshojë qasjen ndaj bisedimeve

Evropaelire - 14.09.2010

Beogradi është gati të fillojë dialogun me Prishtinën, tha ministri për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq. “Serbia do ta modifikojë qasjen ndaj negociatave në varësi të formatit”, ka thënë Bogdanoviq për mediat serbe.

Beogradi është i gatshëm për bisedime me Prishtinën

LajmiFundit - 14.09.2010

Beograd - Serbia është gatshtme të fillojë bisedimet me Kosovën. Kjo është deklarata që ministri për Kosovën në kabinetin qeveritar serb, Bogdanovic tha për të përditshmen “Politika”.

Bogdanovic: Gati të modifikojmë qëndrim

Top Channel - 14.09.2010

Ministri për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanovic ka deklaruar se Beogradi është gati të fillojë dialogun me Prishtinën. “Serbia do ta modifikojë qëndrimin ndaj negociatave në vartësi të formatit”, ka pohuar Bogdanovic në një ...

Bisedimet Kosovë - Serbi do i kryesojë Bashkimi Evropian

DW - 14.09.2010

Ulrike Lunacek, deputete e të gjelbërve në Parlamentin Evropian, anëtare e Komisionit për politikën e jashtme, flet në këtë intervistëv për bisedimet Kosovë- Serbi dhe rolin e Bashkimit Evropian në to.

Serbi, Beogradi gati të dialogojë me Prishtinën

24 orë - 14.09.2010

"Beogradi është gati të fillojë dialogun me Prishtinën", tha i ashtuquajturi Minister për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviç. "Serbia do ta modifikojë qasjen ndaj negociatave në varësi të formatit", ka thënë Bogdanoviç për ...

Opozita: Jo bisedimeve pa agjendë

Evropaelire - 14.09.2010

Partitë opozitare kundërshtojnë çdo lloj dialogu me Serbinë, përderisa agjenda e bisedimeve të mos miratohet në Kuvendin e Kosovës. Opozita thotë se përveç gatishmërisë së shprehur të Qeverisë dhe krerëve të institucioneve për t’i nisur ...

KPJ: Qytetarët kundër bisedimeve për statusin...

Evropaelire - 14.09.2010

Shumica e qytetarëve të Kosovës mendojnë se duhet të ketë bisedime mes Kosovës dhe Serbisë, thuhet në një hulumtim të opinionit publik në Kosovë, të realizuar nga Klubi për Politikë të Jashtme (KPJ).

Sejdiu e Thaçi: Statusi, proces i mbyllur

Evropaelire - 14.09.2010

Udhëheqësit e Kosovës kanë përjashtur çdo mundësi për bisedime rreth statusit. Procesi i përcaktimit të statusit të Kosovës “ka përfunduar një herë e përgjithmonë”, tha kryeministri Hashim Thaçi para studentëve të Universitetit Amerikan të ...

Krerët shtetëror: s’ka bisedime për status dhe territor

Ina - 14.09.2010

Vazhdojnë deklaratat e liderëve të Kosovës se nuk do të ketë negociata me Serbinë për statusin dhe territorin e Kosovës. Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu ka ripërsëritur qëndrimin e tij për nevojën e bisedimeve teknike me Serbinë.

KPJ: Albin Kurti, lideri më i preferuar për kosovarët

Shqipmedia - 14.09.2010

Shumica e qytetarëve të Kosovës mendojnë që duhet të ketë bisedime mes Kosovës dhe Serbisë. Shqiptarët dhe serbët e Kosovës pajtohen se çështja e të pagjeturve, lëvizja e lirë, veriu i Kosovës si dhe pozita e shqiptarëve në Serbi, duhet të ...

Kurti më i preferuar nga politikanët në Kosovë

Ina - 14.09.2010

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti është vlerësuar si lideri më i preferuar politik në Kosovë. Kjo bëhet e ditur sipas një sondazhi të realizuar nga Klubi për Politikë të Jashtme në Prishtinë.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi e Sejdiu: Çështja e statusit “vija e kuqe”

LajmiFundit - 14.09.2010

Udhëheqësit e Kosovës kanë përjashtur çdo mundësi për bisedime rreth statusit. Procesi i përcaktimit të statusit të Kosovës “ka përfunduar një herë e përgjithmonë”, tha kryeministri Hashim Thaçi para studentëve të Universitetit Amerikan të ...

Kosova gati për bisedime me Serbinë, me përjashtim të statusit dhe ndarjes

SETimes - 14.09.2010

14/09/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Zyrtarët thanë se janë gati për bisedime me Serbinë, por u zotuan që të mos diskutojnë mbi statusin e Kosovës. Zëvendës/Kryeministri Hajredin Kuçi tha të hënën (13 shtator) se parlamenti duhet të autorizojë ...

Problemet në veri pjesë e bisedimeve?

Telegrafi - 14.09.2010

Problemet në veri të Kosovës, si pikat doganore, gjykatat dhe sundimi i ligjit thuhet se do të jenë tema të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, ndërsa zyrtarë vendor theksojnë se nuk ka nevojë për aranzhime të reja, por për zbatim të ...

Problemet në veri - pjesë e bisedimeve Kosovë - Serbi

Koha.net - 14.09.2010

Prishtinë, 14 Shtator – Problemet në veri të Kosovës, si pikat doganore, gjykatat dhe sundimi i ligjit atje, do të jenë tema të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, i kanë thënë “Kohës Ditore” burime diplomatike.

Jo bisedime për statusin dhe Pakon e Ahtisaarit

Telegrafi - 14.09.2010

Një hulumtim i opinionit lidhur me mundësinë e fillimit të një raundi të ri bisedimesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë vlerëson se qytetarët preferojnë që bisedimet të jenë të ndërmjetësuara, ndërsa SHBA-të dhe BE-në i konsiderojnë ndërmjetës ...

Serbi, Beogradi gati të dialogojë me Prishtinën

BalkanWeb - 14.09.2010

BEOGRAD -“Beogradi është gati të fillojë dialogun me Prishtinën”, tha i ashtuquajturi Minister për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviç.

Bogdanoviq: Beogradi është gati për bisedimet me Prishtinën

Koha.net - 14.09.2010

Beogad, 14 shtator – Beogradi është plotësisht i gatshëm për fillimin e dialogut me Prishtinën, i ka thënë “Politikës” ministri për Kosovën në qeverinë serbe, Goran Bogdanoviq.

Krerët shtetëror: s’ka bisedime për status dhe territor

Koha.net - 14.09.2010

Prishtinë, 14 htator - Vazhdojnë deklaratat e liderëve të Kosovës se nuk do të ketë negociata me Serbinë për statusin dhe territorin e Kosovës. Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu ka ripërsëritur qëndrimin e tij për nevojën e bisedimeve ...

Sejdiu: Statusi dhe integriteti janë vija të kuqe

Botasot - 14.09.2010

Presidenti Fatmir Sejdiu ritheksoi edhe një herë të martën se institucionet e Republikës së Kosovës janë të gatshme të fillojnë bashkëpunimin me Serbinë, për të gjitha ato çështje që janë në interes të qytetarëve, por jo edhe për statusin ...

Krerët shtetëror: s’ka bisedime për status dhe territor

Lajmetsot - 14.09.2010

Postuar me: 14 September, 2010 05:30:00 Krerët shtetëror: s’ka bisedime për status dhe territor Vazhdojnë deklaratat e liderëve të Kosovës se nuk do të ketë negociata me Serbinë për statusin dhe territorin e Kosovës.

Opozita: Jo bisedimeve pa agjendë

Botasot - 14.09.2010

Partitë opozitare kundërshtojnë çdo lloj dialogu me Serbinë, përderisa agjenda e bisedimeve të mos miratohet në Kuvendin e Kosovës. Opozita thotë se përveç gatishmërisë së shprehur të Qeverisë dhe krerëve të institucioneve për t’i nisur ...

KPJ: Albin Kurti, lideri më i preferuar për kosovarët

Koha.net - 14.09.2010

Prishtinë, 14 shtator - Shumica e qytetarëve të Kosovës mendojnë që duhet të ketë bisedime mes Kosovës dhe Serbisë. Shqiptarët dhe serbët e Kosovës pajtohen se çështja e të pagjeturve, lëvizja e lirë, veriu i Kosovës si dhe pozita e ...

Krerët shtetëror të Kosovës: s’ka bisedime për status dhe territor

Yll Press - 14.09.2010

Ndërkohë, sipa KTV-së, kryeministri Thaçi duke e cilësuar Kosovën fituese përball Serbisë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ka përjashtuar çdo mundësi që me Serbinë të ketë negociata për status.

BE i hap sot rrugën dialogut Prishtinë-Beograd

Top Channel - 13.09.2010

Megjithëse disa vende të BE-së janë të mendimit se Serbia duhet “të shpërblehet” sa më parë, për shkak të gatishmërisë që tregoi për të ndryshuar rezolutën për Kosovën që u miratua në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së më 9 shtator, ...

"Politika": Dialog midis Beogradit dhe Prishtinës deri në fund të vitit 2010?

Idividi - 13.09.2010

Beograd, 10 shtator 2010 (MIA) - Dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës të cilin e propozon rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe BE-së, duhet të fillojë deri në fund të vitit, por akoma nuk dihet ku dhe çka do të bisedohet, publikoi gazeta ...

A ka Prishtina agjendë bisedimesh?

Evropaelire - 13.09.2010

Qeveria e Kosovës ka shprehur gatishmërinë e saj për bisedime teknike me Serbinë, duke respektuar parimin e bisedimeve ndërmjet dy shteteve të barabarta dhe për tema e çështje të interesit reciprok.

AAK: Agjenda e bisedimeve me Serbinë të miratohet në Kuvend

Evropaelire - 13.09.2010

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vlerësuar se agjenda e bisedimeve me Serbinë duhet paraprakisht të debatohet dhe të miratohet nga Kuvendi i Kosovës.

Edhe Uashingtoni të ndërmjetësojë në bisedime

Ina - 13.09.2010

Bashkimi Evropian (BE) dhe jo OKB-ja, siç ka kërkuar Sekretari i Përgjithshëm Ban Ki-Moon, duhet të jetë ndërmjetësues në bisedimet Prishtinë - Beograd, në lojë ndërkaq sipas analistëve dhe opozitës, duhet të futet edhe SHBA-ja, si aleat ...

BE i hap sot rrugën dialogut Prishtinë-Beograd

Lajmetsot - 13.09.2010

Postuar me: 13 September, 2010 08:55:00 BE i hap sot rrugën dialogut Prishtinë-Beograd Megjithëse disa vende të BE-së janë të mendimit se Serbia duhet “të shpërblehet” sa më parë, për shkak të gatishmërisë që tregoi për të ndryshuar ...

Për bisedime me Serbinë nuk ka agjendë, nuk ka afat

Botasot - 13.09.2010

Qeveria e Kosovës ka gatishmëri për të vënë kontakte me Serbinë, por ende nuk ka asnjë lloj agjende, sikur që nuk dihet ende ndonjë afat apo formë e këtyre kontakteve.

AAK-ja kërkon që agjenda e bisedimeve me Serbinë të miratohet në Kuvend

Botasot - 13.09.2010

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vlerësuar se agjenda e bisedimeve me Serbinë duhet paraprakisht të debatohet dhe të miratohet nga Kuvendi i Kosovës.

AAK-ja akuzon qeverinë për mungesë agjende për bisedimet

Koha.net - 13.09.2010

Prishtinë, 13 shtator - Rezoluta e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së ka hapur një etapë të re të bisedimeve me Serbinë vlerëson Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.