TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haiti: Trupat e OKB-së përdorin gaz lotsjellës

Alsat - 24.01.2010

Gjatë shpërndarjes së ndihmave në Hait i trupat e OKB-së përdorën në fundjavë gaz lotsjellës dhe shtinë për paralajmërim. Siç thuhet nga agjencitë e lajmeve, incidenti ndodhi në një pistë të aviacionit ushtarak në kryeqytetin ...

Haiti: 200 mijë viktima, 3 milionë pa kulm mbi kokë

Ina - 24.01.2010

11 ditë pas tërmetit të fuqishëm, shpëtimtarët kanë nxjerrë një 24 – vjeçar nga rrënojat e një hoteli. I shpëtuari tha se kishte mbijetuar në sajë të Coca – Colës.

Haiti: 200 mijë viktima, 3 milionë pa kulm mbi kokë

Alsat - 24.01.2010

Autoritetet e Haitit kanë njoftuar se tërmeti katastrofal i 12 janarit ka shkaktuar 200 mijë të vdekur, ndërsa 3 milionë njerëz kanë mbetur pa kulm mbi kokë.

Haiti: 200 mije viktima, 3 milione pa kulm mbi koke

Albeu.com - 24.01.2010

Autoritetet e Haitit kanë njoftuar se tërmeti katastrofal i 12 janarit ka shkaktuar 200 mijë të vdekur, ndërsa 3 milionë njerëz kanë mbetur pa kulm mbi kokë. Disa ekipe shpëtimtare ende po gjurmojnë për të gjallët, ndonëse Kombet e ... ...

Haiti, pas 11 ditesh nen rrenoja shpetohet 24 vjecari

Albeu.com - 24.01.2010

Një 24-vjeçar është nxjerrë gjallë nga rrënojat e një hoteli të shkatërruar në kryeqytetin haitian, Port-au-Prince, 11 ditë pas tërmetit. Kjo ndodhi disa orë pasi që qeveria e Haitit deklaroi zyrtarisht përfundimin e kërkimeve për të ...

Kastro dhe Morales kundër trupave amerikane në Haiti

Evropaelire - 24.01.2010

Ish presidenti i Kubës, Fidel Kastro, ka pyetur se përse Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera kanë dërguar trupa në Haitin e goditur nga tërmeti i fuqishëm. Ai ka thënë se prania ushtarake pengon bashkëpunimin ndërkombëtar.

Haiti: Vetëm në kryeqendër 150 mijë të vdekur

Evropaelire - 24.01.2010

Qeveria e Haitit tashmë ka konfirmuar vdekjen e 150 mijë vetave vetëm në territorin e kryeqendres Port – au – Princes. Në këtë shifër nuk janë llogaritur ata që kanë mbetur nën rrënoja dhe viktimat në hapësirat jashtë kryqendres.

Haiti: Përfundon faza kërkim-shpëtim

VOA - 24.01.2010

Zyrtarë të Kombeve të Bashkuara thonë se qeveria e Haitit ka deklaruar se faza e kërkimi-shpëtimit ka përfunduar, por përpjekjet për të shpërndarë ushqime, ujë dhe pajime mjekësore janë duke u shtuar.

Haiti, OKB përdor gaz lotsjellës

Telegrafi - 24.01.2010

Trupat e OKB-së kanë hedhur gaz lotsjellës për të rivënë qetësinë mes banorëve të Haitit. Episodi ka ndodhur gjate shpërndarjes së ndihmave në Port au Prince.

Shpëton një 24-vjeçar haitian pas 11 ditësh nën rrënoja

Koha.net - 24.01.2010

Port-au-Prince, 24 janar - Një 24-vjeçar është nxjerrë gjallë nga rrënojat e një hoteli të shkatërruar në kryeqytetin haitian, Port-au-Prince, 11 ditë pas tërmetit.

Qeveria në Haiti ndërpreu aksionet shpëtuese

Yll Press - 24.01.2010

Numri i viktimave gjatë tërmetit katastrofik të 12 janarit në Haiti është 111.499 persona, ndërsa janë lënduar më shumë se 193.000 qytetarë, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme e Haitit.

Spears jep fustanin donacion për Haiti

Yll Press - 24.01.2010

Një komisionar i gjykatës miratoi të premten një kërkesë për të lejuar këngëtaren të japë donacion fustanin e veshur në vitin 2008 në MTV Video Music Awards që të jetë në ankand, ku do të mblidhen të holla për të ndihmuar viktimat e ...

Haiti: 200 mijë viktima, 3 milionë pa kulm mbi kokë

Botasot - 24.01.2010

11 ditë pas tërmetit të fuqishëm, shpëtimtarët kanë nxjerrë një 24 – vjeçar nga rrënojat e një hoteli. I shpëtuari tha se kishte mbijetuar në sajë të Coca – Colës.

Katastrofa në Haiti: Vërtetohen mbi 150 000 të vdekur

Koha.net - 24.01.2010

Port-au-Prince – Qeveria e Haitit ka dalë me shifra të reja të numrit të viktimave - është verifikuar vdekja e mbi 150 000 njerëzve në territorin e ngushtë të Port-au-Princes, pa përfshirë në këtë shifër ata që janë të “varrosur” nën ...

Kastro dhe Morales kundër trupave amerikane në Haiti

Botasot - 24.01.2010

Ish presidenti i Kubës, Fidel Kastro, ka pyetur se përse Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera kanë dërguar trupa në Haitin e goditur nga tërmeti i fuqishëm. Ai ka thënë se prania ushtarake pengon bashkëpunimin ndërkombëtar.

Haiti: Vetëm në kryeqytet 150 mijë të vdekur

Botasot - 24.01.2010

Qeveria e Haitit tashmë ka konfirmuar vdekjen e 150 mijë vetave vetëm në territorin e kryeqendrës Port – au – Princes. Agjencia Asoshieted Pres citon një zyrtar të Haitit të ketë thënë se askush nuk mund ta dijë nëse nën rrënoja gjenden ...

Haiti i jep fund operacioneve të kërkimit

BBC - 23.01.2010

OKB ka bërë të ditur se qeveria në Haiti ka deklaruar se operacionet e kërkimit tani kanë përfunduar, 11 ditë pas tërmetit që shkatërroi vendin.

Hapet pjesërisht porti në Port-au-Prince

Alsat - 23.01.2010

Pas tërmetit të rëndë në Haiti u hap përsëri pjesërisht porti i kryeqytetit Port-au-Prince. Rreth një e treta e moleve është rivënë në punë, tha një zëdhënëse e Kombeve të Bashkuara.

Haiti: Ende gjenden të mbijetuar nën rrënoja

Ina - 23.01.2010

Dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti një ekip shpëtimi nga Izraeli ka nxjerrë të gjallë nga rrënojat një 21 vjeçar. I mbijetuari ishte i dehidratuar, por në gjendje të mirë.

Haiti: Ende gjenden të mbijetuar nën rrënoja

Evropaelire - 23.01.2010

Dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti një ekip shpëtimi nga Izraeli ka nxjerrë të gjallë nga rrënojat një 21 vjeçar. I mbijetuari ishte i dehidratuar, por në gjendje të mirë.

Termeti ne Haiti, deri tani numerohen 111 mije viktima

Albeu.com - 23.01.2010

Ministri i brendshëm haitian ka dhënë dje një bilanc jo përfundimtar për numrin e viktimave të regjistruara në dhjetë ditët e para pas tërmetit biblik. Sipas raportit të ministrit ... ...

Haiti: Mbyllen operacionet e kërkimit

Evropaelire - 23.01.2010

Qeveria e Haitit ka deklaruar se faza e operacioneve të kërkimit dhe shpëtimit ka përfunduar. Lajmi bëhet i ditur nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për çështjet humanitare.

Bilanci i fundit i tërmetit në Haiti, 111.499 viktima

Alsat - 23.01.2010

Gjatë tërmetit, i cili dhjetë ditë më parë goditi Haitin, kanë humbur jetën gjithsej 111.499 njerëz, kurse rreth 250,000 të tjerë janë plagosur. Ky është bilanci i fundit i shkaktuar nga kjo tragjedi.

Haiti: Marrin fund operacionet e kërkimit

Evropaelire - 23.01.2010

Zyra e Kombeve të Bashkuara për bashkërendimin e çështjeve humanitare njofton se, “ qeveria haitiane e ka deklaruar të mbyllur fazën e operacioneve të kërkim-shpëtimit”.

Haiti: 111 481 të vdekur, përfundon kërkimi për të mbijetuarit

Koha.net - 23.01.2010

Port-au-Prince, 23 janar – Qeveria e Haitit ka konfirmuar numrin prej 111 481 të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm që më 12 janar të këtij viti goditi Haitin, njoftoi sot Zyra për koordinim të ndihmave humanitare e Kombeve të Bashkuara në ...

Haiti: 111 000 të vdekur, përfundon kërkimi për të mbijetuarit

Botasot - 23.01.2010

Njëmbëdhjetë ditë pas tërmetit të rëndë, qeveria e Haitit e ka quajtur të përfunduar fazën e kërkimit të të mbijetuarve në gërmadha, bënë të ditur Kombet e Bashkuara. Sipas të dhënave 132 vetë janë nxjerrë nga gërmadhat të gjallë.

Haiti i jep fund operacioneve të kërkimit

Telegrafi - 23.01.2010

OKB ka bërë të ditur se qeveria në Haiti ka deklaruar se operacionet e kërkimit tani kanë përfunduar, 11 ditë pas tërmetit që shkatërroi vendin.

Britney Spears jep fustanin donacion për Haiti

Koha.net - 23.01.2010

Los Angeles, 23 janar – Britney Spears do të japë një fustan, për të ndihmuar Haitin. Një komisionar i gjykatës miratoi të premten një kërkesë për të lejuar këngëtaren të japë donacion fustanin e veshur në vitin 2008 në MTV Video Music ...

Hapja e portit rrit shpresat për ndihmat në Haiti

BBC - 22.01.2010

Përpjekjet për të rindërtuar portin kryesor në Haiti janë rritur për të siguruar që ndihmat emergjente shkojnë te miliona vetë në nevojë. Forcat detare amerikane dhe zhytës të ushtrisë fillojnë riparimin e molit të portit.

Haiti do t'i zhvendosë 400 mijë të pastrehë

Evropaelire - 22.01.2010

Qeveria e Haitit i ka shpallur planet për zhvendosjen e 400 mijë të pastrehëve nga kampet në Port-o-Prens në zona të reja banimi në paralagjet e kryeqytetit.

Haiti do t'i zhvendosë 400 mijë të pastrehë

Alsat - 22.01.2010

Qeveria e Haitit i ka shpallur planet për zhvendosjen e 400 mijë të pastrehëve nga kampet në Port-o-Prens në zona të reja banimi në paralagjet e kryeqytetit.

Në tërmetin në Haiti jetën e kanë humbur 35 banorë të BE-së

Idividi - 22.01.2010

Bruksel, 21 janar (MIA) - Nga tërmeti katastrofik në Haiti jetën e kanë humbur 35 qytetarë nga Bashkimi Evropian, të lënduar janë nëntë, ndërsa 1.011 konsiderohen si të zhdukur, kumtoi sot Komisioni Evropian.

Të pastrehët në Haiti do të vendosen në lagje të montuara nga 10.000 persona

Idividi - 22.01.2010

Port-o-Prens, 21 janar (MIA) - Mes një milion dhe 1,5 milionë banorë në Haitit kanë mbetur pa shtëpi në tërmetin e para dhjetë ditëve, ndërsa ministri i Punëve të Brendshme, Pol Antoan Bien-Eme sot deklaroi se rreth 400.000 prej tyre do të ...

Autoritetet në Haiti do të zhvendosin 400.000 persona nga kryeqyteti në kampe jashtë qytetit

Idividi - 22.01.2010

Port-o-Prens, 22 janar (MIA) - Haiti do të zhvendosë rreth 400.000 të pësuar nga tërmeti nga tendat në Port-o-Prins në kampe të përkohshme jashtë qytetit.

Haiti do t'i zhvendosë 400 mijë të pastrehë

Ina - 22.01.2010

Qeveria e Haitit i ka shpallur planet për zhvendosjen e 400 mijë të pastrehëve nga kampet në Port-o-Prens në zona të reja banimi në paralagjet e kryeqytetit.

Haiti, tjeter termet ne Port au Princ

Albeu.com - 22.01.2010

Nje tjeter termet eshte regjistruar sot ne Port au Prince, pas shume lekundjeve sizmike qe u verifikuan diten e djeshme. Lajmin e bejne te ditur mediat nderkombetare, te cilat nuk flasin per viktima dhe deme materiale.

Në Haiti kanë vdekur 61 punonjës të OKB

Evropaelire - 22.01.2010

Numri i punonjësve të Kombeve të Bashkuara që e hmubën jetën nga tërmeti në Haiti ka shkuar në 61, që paraqet numrin më të madh të njerëzve që organizata botërore i ka humbur në një katastrofë.

UNICEF: Në Haiti po humbasin fëmijë

Evropaelire - 22.01.2010

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF, ka ngritur shqetësimin se nga spitalet e Haitit po mungojnë fëmijë. UNICEF-i ka deklaruar se kjo rrit frikën për mundësinë e trafikimit për birësime jashtë ...

Henri dhuron 56 mijë euro për viktimat nga tërmeti në Haiti

Alsat - 22.01.2010

Henri, para 20 viteve kam përjetuar një tmerr të tillë Ylli francez që luan te skuadra e Barcelonës, Tieri Henri ka dhuruar 56 mijë euro për viktimat e tërmetit në Haiti.

69 vjeçarja gjendet e gjallë 10 ditë pas tërmetit

Evropaelire - 22.01.2010

Një grua 69 vjeçare është nxjerrë e gjallë nga rrënojat, dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti. Mjekët kanë dhënë pak shpresa se gruaja mund të mbijetojë.

Një 69 vjeçare gjendet e gjallë 10 ditë pas tërmetit

Alsat - 22.01.2010

Një grua 69 vjeçare është nxjerrë e gjallë nga rrënojat, dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti. Mjekët kanë dhënë pak shpresa se gruaja mund të mbijetojë.

Haiti: Forcat amerikane rihapin portin e Porto Princ për të lehtësuar shpërndarjen e ndihmave

VOA - 22.01.2010

Ushtria amerikane thotë se ka rihapur portin tepër të dëmtuar të Porto Princit për të ndihmuar në përmirësimin e shpërndarjes së ndihmave për viktimat e tërmetit të javës së kaluar në Haiti.

Qeveria e Haitit planifikon aksione për zhvendosjen e popullatës

Botasot - 22.01.2010

Qeveria në Haiti dëshiron që rreth gjysmë milioni njerëz që kanë mbijetuar tërmetin në kryeqytetin Port-au-Prince t'i vendosë në vendstrehime provizore.

Qeveria e Haitit planifikon aksione për zhvendosjen e popullatës

Telegrafi - 22.01.2010

Qeveria në Haiti dëshiron që rreth gjysmë milioni njerëz që kanë mbijetuar tërmetin në kryeqytetin Port-au-Prince t'i vendosë në vendstrehime provizore.

Hapja e portit rrit shpresat për ndihmat në Haiti

Telegrafi - 22.01.2010

Përpjekjet për të rindërtuar portin kryesor në Haiti janë rritur për të siguruar që ndihmat emergjente shkojnë te miliona vetë në nevojë. Forcat detare amerikane dhe zhytës të ushtrisë fillojnë riparimin e molit të portit.

Në Haiti kanë vdekur 61 punonjës të OKB

Botasot - 22.01.2010

Numri i punonjësve të Kombeve të Bashkuara që e hmubën jetën nga tërmeti në Haiti ka shkuar në 61, që paraqet numrin më të madh të njerëzve që organizata botërore i ka humbur në një katastrofë.

Agnesa Vuthaj do të adoptojë një fëmijë nga Haiti

Koha.net - 22.01.2010

Prishtinë, 22 janar - Agnesa Vuthaj po studion procedurat për të adoptuar një fëmijë nga ana tjetër e botës. Tragjedia e Haitit e ka tronditur thellë bukuroshen, e cila i bashkohet përpjekjeve të shumë njerëzve që duan të shpëtojnë nga ...

Plaka 69 vjeçare gjendet e gjallë 10 ditë pas tërmetit

Botasot - 22.01.2010

Një grua 69 vjeçare është nxjerrë e gjallë nga rrënojat, dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti. Mjekët kanë dhënë pak shpresa se gruaja mund të mbijetojë.

Gjendet e gjallë 10 ditë pas tërmetit

Koha.net - 22.01.2010

Port-au-Prince, 22 janar - Një grua 69 vjeçare është nxjerrë e gjallë nga rrënojat, dhjetë ditë pas tërmetit në Haiti. Mjekët kanë dhënë pak shpresa se gruaja mund të mbijetojë.

Agnesa do të adaptojë fëmijë nga Haiti

Telegrafi - 22.01.2010

Bukuroshja kosovare Agnesa Vuthaj ka bërë të ditur se po planifikon të adoptojë një fëmijë nga Haiti. Ish-Miss Kosova është tronditur nga tragjedia që ndodhi në Haiti si pasojë e tërmetit, i cili la mijëra të vdekur dhe mijëra të lënduar, ...

Shtohen përpjekjet për të ndihmuar sa më shumë të mbijetuarit

Telegrafi - 22.01.2010

Punonjësit e ndihmave në Haiti po përqendrohen tek ndihma për qindra mijëra të mbijetuarit, të cilët ndodhen në gjendje të dëshpëruar. Që nga e mërkura, kur u gjet personi i fundit nën rrënoja, nuk ka më shpresa për të mbijetuar.

Chavez: Amerikanët shkaktuan tërmetin në Haiti

Telegrafi - 22.01.2010

Kreu shtetëror i Venezuelës akuzoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për posedim të armës për shkaktim të tërmeteve, me të cilin ishte iniciuar tërmeti në Haiti.

Haiti: Shtohen përpjekjet për të ndihmuar sa më shumë të mbijetuarit

VOA - 22.01.2010

Punonjësit e ndihmave në Haiti po përqendrohen tek ndihma për qindra mijëra të mbijetuarit, të cilët ndodhen në gjendje të dëshpëruar. Që nga e mërkura, kur u gjet personi i fundit nën rrënoja, nuk ka më shpresa për të mbijetuar.

Mbi 75 mijë vetë varrosen në Haiti

BBC - 21.01.2010

Qeveria e Haitit thotë se trupat e të paktën 75 mijë vetëve janë varrosur në varreza masive pas tërmetit që goditi më shumë se një javë më parë. Ajo thotë se numri total i të vdekurve natyrisht do të jetë ndoshta shumë më i lartë.

SHBA: Dërgohen 4 mijë trupa shtesë në Haiti

Evropaelire - 21.01.2010

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 4 mijë trupa shtesë në Haiti, që ishin të planifikuar për vendosje në Evropë dhe në Lindjen e Mesme. Këta ushtarë do të ndihmojnë në përpjekjet për t’i ndihmuar banorët e Haitit, me ushqim, ujë dhe kujdes ...

Në Haiti nxirren ende të mbijetuar nga gërmadhat

Alsat - 21.01.2010

Më shumë se një javë pas tërmetit shkatërrimtar, në kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince, ende gjenden të mbijetuar nën gërmadha. Sipas të dhënave të koordinatorit të OKB-së për ndihmën emergjente, John Holmes, nga gërmadhat e kryeqytetit ...

Rrefimi per dy shtete

Albeu.com - 21.01.2010

Edhe pse ndajnë ishullin Hispaniola, dallimet mes Haitit dhe Republikës Dominikane janë të mëdha. Përderisa dy vendet kishin probleme me demokraci, ato patën zhvillim të ndryshëm ekonomik.

Haiti: nxirren ende të mbijetuar nga gërmadhat

Ina - 21.01.2010

Pas tërmetit shkatërrimtar në Haiti Kombet e Bashkuara kanë njoftuar një program punësimi për shtetin ne Karaibe. Gati 220.000 vetë do të angazhohen kundrejt pagesës në rindërtimin e vendit dhe pastrimin e gërmadhave.

Haiti, viktimat në varre masive

Lajm - 21.01.2010

Qeveria e Haitit thotë se trupat e të paktën 75 mijë viktimave të tërmetit të javës së kaluar janë varrosur në varre masive. Ajo tha se viktimat janë varrosur pa ceremoni dhe pa u identifikuar.

Trupa të tjera amerikane ridislokohen në Haiti

Telegrafi - 21.01.2010

Zyrtarët amerikanë të ushtrisë thanë se një forcë amfibe prej 4 mijë detarësh dhe marinarësh do të ndryshojë dislokimin e planifikuar dhe do të dërgohet në Haiti për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit nga tërmeti.

SHBA: Dërgohen 4 mijë trupa shtesë në Haiti

Botasot - 21.01.2010

Zyrtarët amerikanë të ushtrisë thanë se një forcë amfibe prej 4 mijë detarësh dhe marinarësh do të ndryshojë dislokimin e planifikuar dhe do të dërgohet në Haiti për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit nga tërmeti.

Edhe 4 mijë trupa të tjera amerikane në Haiti

Koha.net - 21.01.2010

Washington, 21 janar - Zyrtarët amerikanë të ushtrisë thanë se një forcë amfibe prej 4 mijë detarësh dhe marinarësh do të ndryshojë dislokimin e planifikuar dhe do të dërgohet në Haiti për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit nga tërmeti.

Viktimat në varre masive

Telegrafi - 21.01.2010

Qeveria e Haitit thotë se trupat e të paktën 75 mijë viktimave të tërmetit të javës së kaluar janë varrosur në varre masive. Ajo tha se viktimat janë varrosur pa ceremoni dhe pa u identifikuar.

Haiti tani përballet edhe me inflacionin

Koha.net - 21.01.2010

Port-au-Princ, 21 janar - Pas tërmetit katastrofal të 12 janarit, banorët e Haitit këto ditë po përballen me inflacion të madh ekonomik, me ç'rast ushqimi, pijet dhe derivatet e naftës arritën çmime rekorde të larta.

Rihanna e shqetësuar për fëmijët në Haiti

Telegrafi - 21.01.2010

Rihanna bën të ditur se ka kaluar net pa gjumë duke menduar për vuajtjet e fëmijëve në Haiti. Këngëtarja, e cila është nga Barbados të ishujve Karaibe, është e pikëlluar si pasojë e tragjedisë në Haiti ku vdiqën mijëra njerëz dhe mijëra të ...

Haiti: Mjekët druajnë për më shumë viktima

Koha.net - 21.01.2010

Port-au-Prince, 21 janar – Ekipet e punëtorëve po hapin varreza të reja masive në malet veriore të kryeqytetit haitien, ku brenda vetëm një dite do të varrosin 10 000 viktima të tërmetit, ndërsa mjekët njoftojnë se numri i të vdekurve mund ...

Haiti: Forcat amerikane rihapin portin e Porto Princ për të lehtësuar shpërndarjen e ndihmave

Botasot - 21.01.2010

Ushtria amerikane thotë se ka rihapur portin tepër të dëmtuar të Porto Princit për të ndihmuar në përmirësimin e shpërndarjes së ndihmave për viktimat e tërmetit të javës së kaluar në Haiti.

Shqetësime rreth jetimëve të Haitit

BBC - 20.01.2010

Gazetat britanike përqëndrohen sot në shqetësimet rreth numrit të madh të jetimëve të Haitit si rrjedhojë e tërmetit. E përditshmja The Daily Telegraph sjell titullin 'Mjerimi i jetimëve të Haitit - gjallë por të frikësuar dhe të vetmuar'.

Lëkundje të tjera toke në Haiti

BBC - 20.01.2010

Lëkundje të tjera kanë goditur përsëri kryeqytetin haitian, Port au Prince, ndërsa ekipe të shpëtimit kanë vazhduar kërkimet për të mbijetuar nga tërmeti.

Ushtria amerikane shton praninë në Haiti

Alsat - 20.01.2010

Ushtria amerikane e ka shtuar praninë e vet në Haiti, një javë pas tërmetit vdekjeprurës në atë vend, ndërsa Kombet e Bashkuara ranë dakord se edhe ato do të dërgojnë trupa shtesë, për të ndihmuar në ruajtjen e sigurisë dhe të për pjekje ...

Haiti: Trupat amerikane qetësojnë gjendjen

Evropaelire - 20.01.2010

Kanë njohur rënie shqetësimet lidhur me dhunën dhe plaçkitjet në Haitin e shkatërruar nga tërmeti, pas mbërritjes së trupave amerikane. Forcat ushtarake të SHBA-ve po ndihmojnë në shpërndarjen e ndihmave humanitare.

Haiti: Trupat amerikane qetësojnë gjendjen

Alsat - 20.01.2010

Kanë shënuar rënie shqetësimet lidhur me dhunën dhe plaçkitjet në Haitin e shkatërruar nga tërmeti , pas mbërritjes së trupave amerikane. Forcat ushtarake të SHBA-ve po ndihmojnë në shpërndarjen e ndihmave humanitare.

Takim i jashtëzakonshëm ministror i BE-së për dhënien e ndihmës në Haiti

Idividi - 20.01.2010

Bruksel, 18 janar (MIA) - Përfaqësuesja e lartë i Bashkimit Evropian për punë të jashtme dhe siguri Ketrin Eshton, sot në Bruksel do të mbajë seancë të jashtëzakonshme me ministrat për zhvillimin e vendeve anëtare të BE-së për ofrimin e ...

Haiti, nga rrenojat nxirren 2 femije

Albeu.com - 20.01.2010

Një tjetër mrekulli. Kur ka kaluar rreth një javë nga tërmeti i fuqishëm që tronditi Haitin, forcat e shpëtimit kanë nxjerrë nga rrënojat një vajzë dhe një djalë përkatësisht 8 dhe 10 vjeç.

Haiti: Nga rrënojat janë nxjerrë të gjallë 121 persona

Alsat - 20.01.2010

Kombet e Bashkuara njoftojnë se 121 persona janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e ndërtesave në Haiti nga ekipet ndërkombëtare. Këto të fundit, ndonëse janë përqëndruar tek shpërndarja e ndihmave po zhvillojnë dhe operacione kërkimi.

Haiti: Nga rrënojat janë nxjerrë të gjallë 121 persona

Evropaelire - 20.01.2010

Kombet e Bashkuara njoftojnë se 121 persona janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e ndërtesave në Haiti nga ekipet ndërkombëtare. Këto të fundit, ndonëse janë përqëndruar tek shpërndarja e ndihmave po zhvillojnë dhe operacione kërkimi.

Termet tjetër i fuqishëm në Haiti

Alsat - 20.01.2010

Një dridhje e fuqishme në mëngjes e goditi sot ishullin e Haitit dhe shkaktoi panik plotësues në mesin e popullatës, por edhe tek ekipet e shpëtimit nga e gjithë bota që iu ofrojnë ndihmë atyre që pësuan nga tërmeti që e shkatërroi shtetin ...

30 anëtar të fhf-së janë viktima të tërmetit në Haiti

Alsat - 20.01.2010

Në tërmetin në Haiti humbin jetën 30 anëtar të federatës kombëtare të Haitit (FHF) Funksionarë të Federatës së Futbollit të Karibeve (KFU), kanë bërë të ditur se në tërmetin katastrofal në Haiti kanë humbur jetën 30 anëtar të federatës ...

Haiti: Regjistrohet një tërmet i ri

Evropaelire - 20.01.2010

Instituti gjeologjik i Shteteve të Bashkuara thotë se sot ka regjistruar një tërmet të fuqishëm në Haiti, me intensitet 6.1 shkallë të Rihterit.

Kaos në Haiti, tjetër tërmet

Ina - 20.01.2010

Instituti gjeologjik i Shteteve të Bashkuara thotë se sot ka regjistruar një tërmet të fuqishëm në Haiti, me intensitet 6.1 shkallë të Rihterit.

Haiti: Ndihmat ende shpërndahen me vështirësi

VOA - 20.01.2010

Ekipet e ndihmave në Haiti thonë se po fillojnë të ndjehen rezultatet e përpjekjeve për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Porto Princ. Por pakënaqësia po shtohet mes haitianëve, të cilët thonë se ende nuk kanë marrë ushqime, ujë dhe ...

Intervistë me Vlora Merlakun, punonjëse e OKB-së në Haiti

VOA - 20.01.2010

Në Haiti ndodhet edhe një grup shqiptarësh nga Kosova që punojnë atje prej disa vitesh për Kombet e Bashkuara. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Vlora Merlaku tregon se gjendja në kryeqytetin haitian Port o Prince mbetet kaotike dhe ...

Ushtria amerikane shton praninë në Haitin e goditur nga tërmeti

VOA - 20.01.2010

Ushtria amerikane e ka shtuar praninë e vet në Haiti, një javë pas tërmetit vdekjeprurës në atë vend, ndërsa Kombet e Bashkuara ranë dakord se edhe ato do të dërgojnë trupa shtesë, për të ndihmuar në ruajtjen e sigurisë dhe të për pjekje ...

OKB dërgon ushtarë shtesë në Haiti

Koha.net - 20.01.2010

New York, 20 janar – Këshilli i Sigurimit miratoi dërgimin e 3 500 ushtarëve dhe policëve shtesë në Haiti. Helikopterët janë ulur në afërsi të pallatit të rrënuar presidencial në Port-au-Prince, ndërsa një numër i madh i ushtarëve ...

Trupat amerikane qetësojnë gjendjen në Haiti

Koha.net - 20.01.2010

Port-au-Prince, 20 janar - Kanë njohur rënie shqetësimet lidhur me dhunën dhe plaçkitjet në Haitin e shkatërruar nga tërmeti, pas mbërritjes së trupave amerikane.

Haiti: Nga rrënojat janë nxjerrë të gjallë 121 persona

Botasot - 20.01.2010

Kombet e Bashkuara njoftojnë se 121 persona janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e ndërtesave në Haiti nga ekipet ndërkombëtare. Këto të fundit, ndonëse janë përqëndruar tek shpërndarja e ndihmave po zhvillojnë dhe operacione kërkimi.

Shpëtojnë pas një jave nën rrënoja, tërmet i ri në Haiti

Koha.net - 20.01.2010

Port-au-Prince, 20 janar - Mëngjesin e sotëm është ndjerë një tjetër lëkundje e forte me magnitudë 6.1 e shkallës Rihter në Haiti, e cila ka pasur epiqendrën në një zonë rreth 60 kilometra larg kryeqytetit Port-au-Prince.

Spitalet në Haiti punojnë me kapacitet të plotë

Koha.net - 20.01.2010

Port-au-Prince, 20 janar – As shtatë ditë pas tërmetit shkatërrues në Haiti, rasteve më të rrezikuara nuk i janë ofruar mjetet themelore për mbijetesë.

Lëkundje të tjera toke në Haiti

Botasot - 20.01.2010

Nuk ka njoftime për të lënduar apo viktima, por një korrespondent i BBC-së në qytet tha se njerëzit vrapuan përdrejt vendeve jashtë rrezikut dhe disa ndërtesa, tashmë të prekura nga tërmeti i mëparshëm, u rrëzuan.

Trupa të tjera amerikane ri-dislokohen në Haiti

VOA - 20.01.2010

Zyrtarët amerikanë të ushtrisë thanë se një forcë amfibe prej 4 mijë detarësh dhe marinarësh do të ndryshojë dislokimin e planifikuar dhe do të dërgohet në Haiti për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit nga tërmeti.

Gazetat për angazhimin amerikan në Haiti

BBC - 19.01.2010

Shtypi britanik vazhdon të ketë në fokus situatën në Haiti, por nga këndvështrime të ndryshme. E përditshmja The Daily Telegraph ne faqe të parë sjell titullin: "Francezët akuzojnë Amerikën se po e pushton Haitin".

Trupat amerikane ulen në Pallatin Presidencial

BBC - 19.01.2010

Dhjetra trupa amerikane kanë zbritur në pallatin presidencial të shkatërruar në Port au Prince. Turma të mbijetuarish haitianë brohoritën, ndërsa rreth njëzet helikopterë amerikanë sollën ushtarë në lëndinën e pallatit.

Haiti: Filloi shpërndarja e ndihmave nga ajri

Evropaelire - 19.01.2010

Kryeqyteti i Haitit po përballet me plaçkitje, dhunë dhe vandalizëm, derisa të mbijetuarit e tërmetit presin të marrin ndihmat bazë. Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka tërhequr vërejtjen se “incidentet e dhunës dhe plaçkitjes janë në ...

Haiti: Filloi shpërndarja e ndihmave nga ajri

Alsat - 19.01.2010

Kryeqyteti i Haitit po përballet me plaçkitje, dhunë dhe vandalizëm, derisa të mbijetuarit e tërmetit presin të marrin ndihmat bazë. Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka tërhequr vërejtjen se “incidentet e dhunës dhe plaçkitjes janë në ...

SHBA: Lejohet hyrja e jetimëve haitianë

Evropaelire - 19.01.2010

Shtetet e Bashkuara do të lejojnë që fëmijët jetimë nga Haiti përkohësisht të vendosen në Shtetet e Bashkuara. Ata do të marrin ndihmën mjekësore e psikologjike, të nevojshme pas tërmetit.

Ja si e përjetova tërmetin në Haiti

Ina - 19.01.2010

E pashë me syt e mi se si rrënohej i tërë qyteti Beqir Sina/INA Intervistë ekskluzive për agjencianë e lajmeve INA me shqiptaren nga Kosova, Vlora Mërlaku e punësuar në OKB, e cila përjetoi nga afër tmerrin e papërshkruar në Haiti.

Celulari shpëton jetë nga gërmadhat në Haiti /video/

Alsat - 19.01.2010

Prej 7 ditës, ajo ishte bllokuar nga shembja e sallës së universitetit Mesazhe ndihme dhe shprese, në Haiti edhe pse poshtë gërmadhave, sinjalet e jetës janë duke u shuar.

Haiti kaplohet nga dhuna dhe plaçkitjet

Evropaelire - 19.01.2010

Plaçkitja dhe dhuna e kanë kapluar Haitin një javë pas tërmetit katastrofik, ku njerëzit janë të dëshpëruar nga vonesa e ndihmave. Ushtria e Shteteve të Bashkuara i filloi operacionet emergjente duke lëshuar nga ajri furnizime me ujë dhe ...

OKB: Dërgohen 3500 trupa shtesë në Haiti

Evropaelire - 19.01.2010

Këshilli i Sigurimit në mënyrë unanime ka votuar për dërgimin e 3500 trupave shtesë të Kombeve të Bashkuara në Haiti, për të ndihmuar në mbajtjen e rendit dhe për mbrojtjen e konvojeve humanitare.

Haiti, përpjekjet e ndihmave po fillojnë të japin rezultat

VOA - 19.01.2010

Punonjësit e ndihmave në Haiti thonë se përpjekjet e ndihmave po fillojnë të japin rezultat, megjithatë pakënaqësitë po shtohen në Porto Prins, ku banorët thonë se nuk kanë ushqime, ujë dhe një qeveri.

Ban do të rrisë numrin e ushtarëve në Haiti

Telegrafi - 19.01.2010

Gati një javë pas tërmetit shkatërrues, në Haiti bëhen dalëngadalë të qarta përmasat e vërteta të katastrofës. Qeveria haitiane, sipas të dhënave të Komisionit të BE-së, llogarit ndërkohë në 200.000 viktima.

Ndihmat për Haitin lëshohen nga ajri

Telegrafi - 19.01.2010

Një javë pas tërmetit shkatërrues në Haiti, avionë amerikanë kanë filluar të hedhin nga ajri ndihmat humanitare. Në grupin e parë të ndihmave përfshihen edhe 14 mijë paketa me ushqim dhe 15 mijë litra ujë.

Ndihmat për Haitin, përmes ajrit, tokës e ujit

Koha.net - 19.01.2010

Port-au-Prince, 19 janar – Ushtria e SHBA-ve ka filluar dërgimin e ndihmave ushqimore dhe ujit nga ajri në Hait. Rreth 14 000 ushqime të gatshme dhe 15 000 litra ujë janë hedhur në verilindje të kryeqytetit Port-au-Prince, deklaroi SHBA.

SHBA: Lejohet hyrja e jetimëve haitianë

Botasot - 19.01.2010

Shtetet e Bashkuara do të lejojnë që fëmijët jetimë nga Haiti përkohësisht të vendosen në Shtetet e Bashkuara. Ata do të marrin ndihmën mjekësore e psikologjike, të nevojshme pas tërmetit.

OKB do të kërkojë shtimin e trupave në Haiti

VOA - 19.01.2010

Ish presidenti amerikan Bill Klinton, që është i derguari special i Kombeve të Bashkuara në Haiti, ka vizituar vendin e shkatërruar nga termeti ku përpjekejt e ndihmave por shtohen ndërkohë që dhjetëra mijëra të mbijetuar janë në pritje të ...

Agnesa do të adoptojë një fëmijë në Haiti

Botasot - 19.01.2010

Agnesa Vuthaj planifikon të adoptojë një fëmijë nga Haiti, i goditur nga tërmeti katastrofal. E tronditur nga katastrofa që ka goditur shtetin karibian, Vuthaj në një emision televiziv në Shqipëri ka treguar hapur vendimin e saj për të ...

Këshilli i sigurimit do të votojë për trupa shtesë në Haiti

VOA - 19.01.2010

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të votojë sot për të dërguar 3 mijë e 500 trupa dhe forca policie shtesë për të mbështetur përpjekjet paqeruajtëse në Haitin e shkatërruar nga tërmeti.

OKB-ja vendos të dërgojë 3500 trupa shtesë në Haiti

Botasot - 19.01.2010

Këshilli i Sigurimit në mënyrë unanime ka votuar për dërgimin e 3500 trupave shtesë të Kombeve të Bashkuara në Haiti, për të ndihmuar në mbajtjen e rendit dhe për mbrojtjen e konvojeve humanitare.

Ushtria amerikane shton praninë në Haiti

Botasot - 19.01.2010

Turma të mbijetuarish haitianë brohoritën, ndërsa rreth njëzet helikopterë amerikanë sollën ushtarë në lëndinën e pallatit. Trupat kanë shkarkuar furnizime me ushqime, ujë dhe pajisje dhe korrespondentët thonë se ata duket se po ngrejnë ...

Ushtria amerikane shton praninë në Haitin e goditur nga tërmeti

Telegrafi - 19.01.2010

Ushtria amerikane e ka shtuar praninë e vet në Haiti, një javë pas tërmetit vdekjeprurës në atë vend, ndërsa Kombet e Bashkuara ranë dakord se edhe ato do të dërgojnë trupa shtesë, për të ndihmuar në ruajtjen e sigurisë dhe të për pjekje ...

Më shumë ndihma dhe më shumë viktima

Fakti - 18.01.2010

Kaos në Haiti Më shumë ndihma dhe më shumë viktima Ndihmat kanë filluar të shpërndahen më shumë të shtunën, por situata kaotike ka krijuar trazira dhe njerëzit jo të gjithë kanë mundur që të marrin atë që ju duhet.

Frikë për trazira ndërsa vonohen ndihmat

BBC - 18.01.2010

Janë shtuar shqetësimet për trazira në Haiti, ndërsa njerëzit po përdorin dhunë për të siguruar ato sadopak ushqime që po vijnë me ndihmat. Gazeta THE INDEPENDENT e vë fokusin tek përpjekjet për të gjetur të mbijetuar nga gërmadhat.

OKB paralajmëron për mungesë karburanti në Haiti

BBC - 18.01.2010

OKB ka paralajmëruar se mungesa e karburantit në Haiti do të mund të ketë pasoja serioze për situatën humanitare atje. Një javë pas tërmetit shkatërrues, UNHCR thotë se jo vetëm mund të ndalohen dërgesat e ndihmës që vijnë me makina, por ...

Ban: Tërmeti në Haiti, kriza më serioze humanitare në dekada

Evropaelire - 18.01.2010

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-mun tha se tërmeti në Haiti, i cili mori dhjetëra mijëra jetë, është “njëra nga krizat më të rënda humanitare në dekada”.

Është gjetur trupi i shefit të misionit të KB-së në Haiti

Idividi - 18.01.2010

Nju-Jork, 17 janar (MIA) - Trupi i shefit të misionit të KB-së në Haiti, Hedi Anabi, i cili e humbi jetën të martën në tërmetin që e goditi kryeqytetin e këtij vendi, Port-o-Prens, është gjetur, kumtoi sot sekretari i përgjithshëm i KB-së, ...

Haiti: 70 mije kufoma ne varre te perbashketa

Albeu.com - 18.01.2010

Janë rreth 70 mijë kufoma të mbledhura dhe të varrosura në Haiti pas tërmetit që ka shkatërruar ishullin. Viktimat janë varrosur në varre të përbashkëta. Lajmin e ka bërë të ditur ... ...

Kosovaret ne ferrin e Haitit

Albeu.com - 18.01.2010

Në Haitin e shndërruar në ferr nga tërmeti, ka kosovarë që ishin duke punuar në kuadër të Misionit të OKB’së. Disa prej tyre, kanë shpëtuar. Për disa të tjerë, nuk dihet ende asgjë. Besohet se atje kanë qenë duke punuar rreth 40 kosovarë.

Kosovarët në ferrin e Haitit

Ina - 18.01.2010

Në Haitin e shndërruar në ferr nga tërmeti, ka kosovarë që ishin duke punuar në kuadër të Misionit të OKB’së. Disa prej tyre, kanë shpëtuar. Për disa të tjerë, nuk dihet ende asgjë. Besohet se atje kanë qenë duke punuar rreth 40 kosovarë.

Qeveria e Haitit shpall gjendjen e jashtëzakonshme në vend

Alsat - 18.01.2010

Pesë ditë pas tërmetit katastrofal qeveria në Haiti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Ajo do të jetë në fuqi deri në fund të muajit janar, kumtoi një përfaqësues i qeverisë në kryeqytetin Port-au-Prince.

Qeveria e Haitit shpall gjendjen e jashtëzakonshme në vend

Ina - 18.01.2010

Pesë ditë pas tërmetit katastrofal qeveria në Haiti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Ajo do të jetë në fuqi deri në fund të muajit janar, kumtoi një përfaqësues i qeverisë në kryqytetin Port-au-Prince.

Haiti shpall gjendjen e jashtezakonshme ne vend

Albeu.com - 18.01.2010

Pesë ditë pas tërmetit katastrofal qeveria në Haiti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Ajo do të jetë në fuqi deri në fund të muajit janar, kumtoi një përfaqësues i qeverisë në kryeqytetin Port-au-Prince.

Vazhdojnë operacionet shpëtimtare në Haiti

Idividi - 18.01.2010

Port-o-Prens, 18 janar (MIA) - Operacionet shpëtimtare në Haiti po vazhdojnë, ndërsa për sot pritet të arrijnë edhe ushtarët amerikanë dhe kanadezë, të cilët do të jenë të angazhuar për sigurinë.

Numri i viktimave nga tërmeti në Haiti me deri në 200 mijë viktima

Idividi - 18.01.2010

Uashington, 18 janar (MIA) - Sipas parashikimeve më të reja numri i viktimave nga tërmeti në Haiti, është më i madh për tre deri në katër herë. "Bashkësia ndërkombëtare po përgatitet për mundësinë që numri i viktimave nga tërmeti ...

Ban raporton para KS-së për Haitin

Evropaelire - 18.01.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, do të raportojë në Këshillin e Sigurimit për situatën në Haiti. Ban vizitoi Haitin të dielën dhe u bëri thirrje haitianëve të kenë durim derisa bota po ndërmerr veprime për të ...

Vendi i harruar – Haiti ka nevojë për shumë më tepër se sa për ndihma të dhëna me gjysëm zemre

DW - 18.01.2010

Varfëri, diktatura, anarki dhe stuhi të forta: Gjendja në Haiti ka qenë katastrofale edhe përpara tërmetit, e megjithatë bashkësia ndërkombëtare nuk është kujdesur sa duhet. Haiti është një vend i harruar. I harruar prej dekadash.

Ban kërkon 3500 trupa shtesë në Haiti

Evropaelire - 18.01.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, kërkoi nga Këshilli i Sigurimit që të dërgojë dhe 2 mijë trupa e 1500 policë shtesë në Haiti.

Haiti: Plagosen 30 amerikanë

Evropaelire - 18.01.2010

30 amerikanë janë plagosur gjatë operacioneve për shpërndarjen e ndihmave në Haiti. Incidenti ndodhi të hënën dhe lëndimet u morrën si pasojë e reagimit të turmave.

OKB paralajmëron për mungesë karburanti në Haiti

Lajm - 18.01.2010

OKB ka paralajmëruar se mungesa e karburantit në Haiti do të mund të ketë pasoja serioze për situatën humanitare atje. Një javë pas tërmetit shkatërrues, UNHCR thotë se jo vetëm mund të ndalohen dërgesat e ndihmës që vijnë me makina, por ...

Bill Klinton po qëndron në Haiti

Evropaelire - 18.01.2010

Ish presidenti amerikan, Bill Klinton, ka mbërritur në Haiti për të parë nga afër gjendjen e krijuar pas tërmetit shkatërrues të një jave më parë. Klinton ka sjelë sasira të konsiderueshme ndihmash.

Edhe kosovarë në ferrin e Haitit

Alsat - 18.01.2010

Besohet se atje kanë qenë duke punuar rreth 40 kosovarë Në Haitin e shndërruar në ferr nga tërmeti, ka kosovarë që ishin duke punuar në kuadër të Misionit të OKB-së. Disa prej tyre, kanë shpëtuar. Për disa të tjerë, nuk dihet ende asgjë.

Të gjithë shqiptarët në Haiti kanë shpëtuar

Alsat - 18.01.2010

Pas artikullit në Gazetën Express në lidhje me shqiptarët të cilët kanë qenë duke punuar në kuadër të misionit të OKB-së në Haiti, ka mbërritur një e-mail nga Vlora Merlaku, njëra prej shqiptareve që punon atje.

Ban Ki-Moon: Haiti ka nevojë për mbështetje të pashembullt

VOA - 18.01.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon thotë se Haiti ka nevojë për një "mbështetje ndërkombëtare të pashembullt" për shkak të dëmeve të jashtëzakonshme dhe shkatërrimit që solli tërmeti masiv i para pesë ditëve.

Ndihmat arrijnë në disa pjesë të Haitit

Telegrafi - 18.01.2010

Ndihmat për viktimat e tërmetit të Haitit kanë arritur në disa pjesë kryeqytetit, Port-au-Prince ndërsa OKB dhe Oxfam arrijnë të depërtojnë tek të mbijetuarit. Punëtorët humanitar janë duke u ndarë ujë të pijshëm dhe ushqime të mbijetuarve.

Ban Ki-Moon: Haiti ka nevojë për mbështetje të pashembullt

Telegrafi - 18.01.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon thotë se Haiti ka nevojë për një "mbështetje ndërkombëtare të pashembullt" për shkak të dëmeve të jashtëzakonshme dhe shkatërrimit që solli tërmeti masiv i para pesë ditëve.

Qeveria e Haitit shpall gjendjen e jashtëzakonshme në vend

Telegrafi - 18.01.2010

Pesë ditë pas tërmetit katastrofal qeveria në Haiti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Ajo do të jetë në fuqi deri në fund të muajit janar, kumtoi një përfaqësues i qeverisë në kryqytetin Port-au-Prince.

200 mijë viktima nga tërmeti në Haiti

Yll Press - 18.01.2010

Mes vitkimave një numër i madh janë të huaj. Në tërmet kanë humbur jetën 16 amerikanë, mes të cilëve edhe një përfaqësues qeveritar, kurse dy shtetas të SHBA-së konsiderohen si të zhdukur. Në Haiti jetojnë rreth 45.000 amerikanë.

OKB paralajmëron për mungesë karburanti në Haiti

Telegrafi - 18.01.2010

OKB ka paralajmëruar se mungesa e karburantit në Haiti do të mund të ketë pasoja serioze për situatën humanitare atje. Një javë pas tërmetit shkatërrues, UNHCR thotë se jo vetëm mund të ndalohen dërgesat e ndihmës që vijnë me makina, por ...

Bill Clinton po qëndron në Haiti

Telegrafi - 18.01.2010

Ish presidenti amerikan, Bill Clinton, ka mbërritur në Haiti për të parë nga afër gjendjen e krijuar pas tërmetit shkatërrues të një jave më parë. Clinton ka sjellë sasi të konsiderueshme ndihmash.

Tërmeti apokaliptik në Haiti

Botasot - 18.01.2010

Intervistë ekskluzive nga gazeta kombëtare “Bota Sot”, me nënsekretarin e përgjithshëm për komunikim dhe Informacionet Publike pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, z. Kiyo Akasaka.

Mërlaku: E pashë se si rrënohej i tërë qyteti, tmerr i papërshkrueshëm

Botasot - 18.01.2010

Port-au-Prince - Haiti - Më 12 janar, bota mësoi se një tërmet i fuqishëm me intensitet prej shtatë ballëve sipas Shkallës së Rihterit, e goditi ishullin e Karaibeve - Haiti.

Qeveria e Haitit shpall gjendjen e jashtëzakonshme në vend

Botasot - 18.01.2010

Pesë ditë pas tërmetit katastrofal qeveria në Haiti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Ajo do të jetë në fuqi deri në fund të muajit janar, kumtoi një përfaqësues i qeverisë në kryqytetin Port-au-Prince.

Ban: Tërmeti në Haiti, kriza më serioze humanitare në dekada

Botasot - 18.01.2010

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-mun, tha se tërmeti në Haiti, i cili mori dhjetëra mijëra jetë, është “njëra nga krizat më të rënda humanitare në dekada”.

Haiti: Plagosen 30 amerikanë

Botasot - 18.01.2010

30 amerikanë janë plagosur gjatë operacioneve për shpërndarjen e ndihmave në Haiti. Incidenti ndodhi të hënën dhe lëndimet u morrën si pasojë e reagimit të turmave.

Tërmeti në Haiti, publikohet lista e shtetasve të huaj

Yll Press - 18.01.2010

Agjencia “Associated Press” ka publikuar listën e shtetasve të huaj që kanë vdekur apo kanë humbur në Haiti, si pasojë e tërmetit që shkatërroi këtë vend më 12 janar.

Të gjithë shqiptarët në Haiti kanë shpëtuar

Telegrafi - 18.01.2010

Pas artikullit në Gazetën Express në lidhje me shqiptarët të cilët kanë qenë duke punuar në kuadër të misionit të OKB-së në Haiti, ka mbërritur një e-mail nga Vlora Merlaku, njëra prej shqiptareve që punon atje.

Haiti, përpjekjet e ndihmave po fillojnë të japin rezultat

Botasot - 18.01.2010

Punonjësit e ndihmave në Haiti thonë se përpjekjet e ndihmave po fillojnë të japin rezultat, megjithatë pakënaqësitë po shtohen në Porto Prins, ku banorët thonë se nuk kanë ushqime, ujë dhe një qeveri.

Bill Klinton po qëndron në Haiti

Botasot - 18.01.2010

Ish presidenti amerikan, Bill Klinton, ka mbërritur në Haiti për të parë nga afër gjendjen e krijuar pas tërmetit shkatërrues të një jave më parë. Klinton ka sjelë sasira të konsiderueshme ndihmash.