TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Demarkacioni, krizë njëvjeçare

Zhurnal - 14.08.2016

Prishtine, 14 gusht - Kosova qe një vit është zhytur në krizë të thellë politike, pasi që ka nënshkruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Demarkacioni, krizë njëvjeçare

Lajmi.net - 14.08.2016

Kosova qe një vit është zhytur në krizë të thellë politike, pasi që ka nënshkruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Opozita dhe disa deputetë të koalicionit qeverisës e ...

Gegaj: Shtyrja e ratifikimit të demarkacionit, mesazh i keq

Botasot - 14.08.2016

Anëtari i Këshillit për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Parlamentin e Malit të Zi dhe deputetë i Partisë Demokratike të Socialistëve, Nikollë Gegaj, konsideron se vendimi i Kuvendit të Kosovës për të ...

Demarkacioni e futi Kosovën në krizë njëvjeçare

Telegrafi - 14.08.2016

Kosova qe një vit është zhytur në krizë të thellë politike, pasi që ka nënshkruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Opozita dhe disa deputetë të koalicionit qeverisës e ...

Demarkacioni, krizë njëvjeçare

Zeri - 14.08.2016

Kosova qe një vit është zhytur në krizë të thellë politike, pasi që ka nënshkruar Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Opozita dhe disa deputetë të koalicionit qeverisës e ...

Stafeta e ish-rinisë dhe vija kufitare

Zeri - 14.08.2016

Puna e deritanishme e një grupi të shkencëtarëve entuziastë e rezimuar në Raportin shkencor: “Demarkacioni Kosovë - Mali i Zi”, ka shpërfaqur kompleksitetin e studimeve gjeografike lidhur me ...

Afati kalimtar i deputetëve, shpresa e fundit e pushtetarëve

SOT - 13.08.2016

Mungesa e numrave të pozitës për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, i detyroi pushtetarët që të shtyjnë seancën deri me 1 shtator, për procedimin e çështjes së votimit të ...

Çfarë do të ndodhë me deputetët e koalicionit që janë kundër Demarkacionit?

Lajmi.net - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Vjosa Osmani: Demarkacioni nuk do të kalojë

Albeu.com - 13.08.2016

Në kosovë çështja më e diskutuar është ajo e demarkacionit e kufirit më Malin e Zi. Vendimi i kryesisë së Kuvendit që më 1 shtator të votohet marrëveshja e dy shteteve ka hasur në kundërshtim nga ...

Hoti: Jemi të vendosur, Nisma nuk e voton Demarkacionin

Ina - 13.08.2016

Deputeti i Nismës për Kosovën, Enver Hoti, ka deklaruar në Ora e Fundit në Klan Kosova se Nisma është kategorikisht kundër kësaj forme të Demarkacionit dhe nuk do ta votojë atë.

Kadri Veseli i bindur: Demarkacioni kryhet më 1 shtator!

Lajm - 13.08.2016

“Ky është territori i Republikës së Kosovës. Nuk kemi humbur asnjë metër”. Demarkacioni duhet të kalojë më 1 shtator”, tha Veseli. “Ne i kemi dëgjuar të gjitha argumentet dhe I kemi parë faktet të ...

Analisti Morina : Më 1 shtator qeveria bie(VIDEO)

Albeu.com - 13.08.2016

Më 1 shtator pritet të votohet në Kuvend marrëveshja për Demarkacionin . Duke parë rrjedhat politike aktuale në vend duket se më 1 shtator nuk do të kalojë Marrëveshja për Demarkacionin dhe kjo do të ...

Vjosa Osmani: Demarkacioni nuk do të kalojë

Ina - 13.08.2016

Në kosovë çështja më e diskutuar është ajo e demarkacionit e kufirit më Malin e Zi. Vendimi i kryesisë së Kuvendit që më 1 shtator të votohet marrëveshja e dy shteteve ka hasur në kundërshtim nga ...

Demarkacioni margjinalizon agjendën e Kuvendit

Almakos - 13.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Këta janë deputetët që mund ta bllokojnë ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit

Lajm - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Opozita i përgjigjet Kadri Veselit, për 1 shtatorin!

Lajm - 13.08.2016

Ani pse Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një intervistë për media ka thënë se Marrëveshja e Demarkacionit do të kalojë më 1 shtator, opozita vazhdon ta mohojë këtë gjë, shkruan Gazeta ...

Gegaj: Shtyrja e ratifikimit të demarkacionit është mesazh i keq nga Kosova

Lajmi.net - 13.08.2016

Gegaj,absolutisht të papranueshme e ka vlerësuar sjelljen e disa opozitarëve në Kosovë të cilët janë përpjekur të hyjnë në territorin e Malit të Zi, duke theksuar që me këtë akt kanë tentuar të ...

Veseli: Demarkacioni me Malin e Zi, kryhet më 1 shtator, s’ka vend për harta jugosllave

BalkanWeb - 13.08.2016

KOSOVE- KrEU i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pret që më një shtator çështja e demarkacionit me Malin e Zi të përfundojë. “Unë pres që të kryhet më 1 shtator demarkacioni dhe nuk humbim asnjë ...

Demarkacioni, sipas planeve zhvillimore të komunave në kufi me Malin e Zi

Gazeta Express - 13.08.2016

Komisioni shtetëror për shënimin e kufirit me Malin e Zi ka hedhur topin te kryetarët e komunave kufitare, duke thënë se ata nuk kanë pasur vërejtje kur kanë miratuar planet zhvillimore me vijat ...

Tetë deputetë të koalicionit, kundër demarkacionit

Zeri - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Koalicioni PDK-LDK para goditjes së madhe

Telegrafi - 13.08.2016

Pritja e seancës së një shtatorit, kur deputetët do të duhej të votonin për ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi është e frikshme për nënshkruesit e saj, kryeministrin Isa Mustafa dhe ...

Tetë deputetë të koalicionit, kundër demarkacionit

Telegrafi - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Shoqëria Civile: Demarkacioni marxhinalizon axhendën e Kuvendit

Ora news - 13.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Këta janë deputetët që mund ta bllokojnë ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit

Gazeta Express - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Osmani: Demarkacioni nuk kalon

Telegrafi - 13.08.2016

Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi tash e disa kohë është tema më e përfolur në vend. Debate e konferenca të ndryshme janë zhvilluar për këtë temë, mirëpo pa rezultate konkrete.

Tetë deputetë ‘rebelë’ të koalicionit, kundër demarkacionit me Malin e Zi

BalkanWeb - 13.08.2016

PRISHTINE- Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Osmani thotë se demarkacioni nuk do të kalojë ne seancën e shtatorit

Gazeta Express - 13.08.2016

Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi tash e disa kohë është tema më e përfolur në vend. Debate e konferenca të ndryshme janë zhvilluar për këtë temë, mirëpo pa rezultate konkrete.

Emrat/ Tetë deputetë të koalicionit, kundër demarkacionit

Panorama - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Demarkacioni margjinalizon agjendën e Kuvendit

Telegrafi - 13.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Xhavit Haliti: Debat i paargumentuar për demarkacionin, duhet konsensus

Gazeta Express - 13.08.2016

Veç Isa Mustafa po vazhdon të insistojë se duhet të kryhet demarkacioni pavarësisht kritikave dhe akuzave të Vetëvendosjes se po i falet tokë Malit të Zi.

Demarkacioni prioritet në agjendën e Kuvendit, ndikon në mosmiratimin e ligjeve tjera

Zeri - 13.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Xhavit Haliti: Debat i paargumentuar për demarkacionin, duhet konsensus

Zeri - 13.08.2016

Veç Isa Mustafa po vazhdon të insistojë se duhet të kryhet demarkacioni pavarësisht kritikave dhe akuzave të Vetëvendosjes se po i falet tokë Malit të Zi.

Thirrje publike Kadri Veselit

Zeri - 13.08.2016

I bëj thirrje Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, z. Kadri Veseli, që të inicojë formimin e një Ekipi të Unitetit për Demarkacion lidhur me çështjen e përcaktimit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi.

Gegaj: Shtyrja e ratifikimit të demarkacionit, mesazh i keq

Gazeta Express - 13.08.2016

Anëtari i Këshillit për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Parlamentin e Malit të Zi dhe deputetë i Partisë Demokratike të Socialistëve, Nikollë Gegaj, konsideron se vendimi i Kuvendit të Kosovës për të ...

Gegaj: Shtyrja e ratifikimit të demarkacionit, mesazh i keq

Zeri - 13.08.2016

Anëtari i Këshillit për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Parlamentin e Malit të Zi dhe deputetë i Partisë Demokratike të Socialistëve, Nikollë Gegaj, konsideron se vendimi i Kuvendit të Kosovës për të ...

Demarkacioni, sipas planeve të komunave në kufi me Malin e Zi

Java News - 13.08.2016

Komisioni shtetëror për shënimin e kufirit me Malin e Zi ka hedhur topin te kryetarët e komunave kufitare, duke thënë se ata nuk kanë pasur vërejtje kur kanë miratuar planet zhvillimore me vijat ...

Tetë deputetë të koalicionit, kundër demarkacionit

Durres Lajm - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Votat të pasigurta/ 8 deputetët e mazhorancës që kundërshtojnë Demarkacionin

Java News - 13.08.2016

Deputetët e “padëgjueshëm” të PDK-së dhe të LDK-së mund t’ia pamundësojnë “koalicionit të elefantëve” ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Afati kalimtar i deputetëve, shpresa e fundit e pushtetarëve

Tetova Sot - 13.08.2016

Shkruan: Florim Zeqa Mungesa e numrave të pozitës për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, i detyroi pushtetarët që të shtyejnë seancën deri me 1 Shtator, për procedimin e ...

Opozita në Kosovë i përgjigjet Kadri Veselit, për 1 shtatorin!

Tetova Sot - 13.08.2016

Ani pse Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një intervistë për media ka thënë se Marrëveshja e Demarkacionit do të kalojë më 1 shtator, opozita vazhdon ta mohojë këtë gjë.

Protestë kundër Demarkacionit edhe në Tiranë

Shqiperia Ime - 13.08.2016

Marrëveshja e Demarkacionit mes Malit të Zi dhe Kosovës duket se ka shqetësuar edhe shumë shqiptarë të cilët do të protestojnë me 29 gusht para Ambasadës së Kosovës në Shqipëri kundër kësa ...

8 deputet kundër demarkacionit

Antpress - 13.08.2016

Koalicioni qeverisës i ka gjithsej 87 deputetët (duke llogaritur në deputetët e pavarur Blerim Shala dhe Margarita Kadriu), por në bazë të qëndrimeve që janë shprehur deri tani janë të paktën katër ...

Minoritetet, “Po” demarkacionit Minoritetet, “Po” demarkacionit

Lajmi.net - 12.08.2016

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Kryesia e Kuvendit të Kosovës e caktoi seancën për Demarkacionin më 1 shtator

Idividi - 12.08.2016

Prishtinë, 10 gusht 2016 (MIA) - Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot me shefat e grupeve parlamentare, vendosi që seanca e Kuvendit, në të cilën do të shqyrtohet Projektligji ...

Deputetët e partive minoritare pro demarkacionit

Albeu.com - 12.08.2016

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Minoritetet, “Po” demarkacionit

Zhurnal - 12.08.2016

Prishtinë, 12 gusht - Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Edhe Anton Quni del kundër demarkacionit, rriten “JO”-të brenda koalicionit qeverisës

Lajmi.net - 12.08.2016

Pos Qunit, kundër e ka paralajmëruar edhe deputeti tjetër i koalicionit Raif Qela. Pastaj deputetja e Partisë së Drejtësisë, Labinotë Demi Murtezi, Shaip Muja i PDK-së, Vjosa Osmani e LDK-së, Adem ...

Edhe Anton Quni del kundër demarkacionit, rriten “JO”-të brenda koalicionit qeverisës

Lajm - 12.08.2016

Pos Qunit, kundër e ka paralajmëruar edhe deputeti tjetër i koalicionit Raif Qela. Pastaj deputetja e Partisë së Drejtësisë, Labinotë Demi Murtezi, Shaip Muja i PDK-së, Vjosa Osmani e LDK-së, Adem ...

Kosovë, Anton Quni del kundër demarkacionit

Portalb - 12.08.2016

Njëri ndër deputetët më të fuqishëm të LDK-së, Anton Quni i ka dalë kundër marrëveshjes për Demarkacionin. Ai qëndrimin e tij publik për marrëveshjen për demarkacionin e ka bërë në një deklaratë të ...

Autoritetet të gatshme të përballen me përshkallëzimin e mundshëm

Evropaelire - 12.08.2016

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të ...

Nëntë deputetë të koalicionit qeverisës kundër demarkacionit, ja emrat

Lajmi.net - 12.08.2016

Lajmi.net mëson se kundër marrëveshjes brenda Grupit Parlamentar të LDK-së janë edhe Adem Salihaj, Vjosa Osmani, kurse në mëdyshje janë Armend Zemaj dhe Arben Gashi.

Anton Quni i “bie pishman”: Për votimin ose jo të demarkacionit vendosi në Kuvend

Lajmi.net - 12.08.2016

Lajmi i publikuar sot se deputeti Anton Quni nuk do ta votoj marrëveshjen për Demarkacionin e ka hedhur poshtë vetë deputeti Quni. Ai tha se një lajm i tillë është i pa vërtetë.

Demarkacioni margjinalizon agjendën e Kuvendit

Evropaelire - 12.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Deri më tani, 9 deputetë të koalicionit kundër demarkacionit

Albeu.com - 12.08.2016

Gjërat nuk duket ashtu siç thuhej në komunikatën e lëshuar pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së me kryetarët e degëve. Sot, njëri nnga deputetët më të fuqishëm të LDK-së, Anton Quni ka dalë kundër ...

Demarkacioni margjinalizon agjendën e Kuvendit

Lajmi.net - 12.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Demarkacioni mundë të rrezikojë situatën e sigurisë, Policia në gatishmëri

Lajmi.net - 12.08.2016

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të ...

Kadri Veseli i bindur: Demarkacioni kryhet më 1 shtator, Kosova nuk humb asnjë metër tokë

Lajmi.net - 12.08.2016

“Ne i kemi dëgjuar të gjitha argumentet dhe I kemi parë faktet të cilat dëshmojnë qartë se kufiri është shënjuar mbi bazën juridike të shpalljes së pavarësisë, marrëveshjes së NATO-s dhe verifikimit ...

Demarkacioni mund të shkaktoj trazira

Zhurnal - 12.08.2016

Sulmi i fundit mbi Kuvendin e Kosovës, gjithashtu gjetja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e Kryetarit të Komisionit për përcaktimin e kufirit Kosovë-Mal i zi, Murat Meha mundë të mos jenë incidentet e ...

Bajrush Morina: Ja pse më 1 shtator mund të bie Qeveria (Video)

Lajmi.net - 12.08.2016

Paralajmërimi se pas 1 shtatorit do të bëhet reformatimi i Qeverisë së Kosovës duket se do të jetë vetëm një dëshirë e kryeministrit Mustafa. Siç dihet më 1 shtator mendohet të votohet në Kuvend ...

Veseli: Demarkacioni finalizohet më 1 shtator

LajmiFundit - 12.08.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur i bindur se ratifikimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi do të përfundojë më një shtator.

Bajrush Morina: Ja pse më 1 shtator mund të bie Qeveria?!

Zhurnal - 12.08.2016

Paralajmërimi se pas 1 shtatorit do të bëhet reformatimi i Qeverisë së Kosovës duket se do të jetë vetëm një dëshirë e kryeministrit Mustafa. Siç dihet më 1 shtator mendohe të votohet në Kuvend ...

Rexhep Hotit “i del gjumi kah fundi”, kërkon komision të ri për demarkacionin

Lajmi.net - 12.08.2016

“Ai (Isa Mustafa) do të duhej pa hezitim ta lironte komisionin aktual dhe në vend të tij, në pajtim me procedurat ligjore, ta formonte një komision tjetër, të cilin do ta drejtonte opozita me ...

Reagon Anton Quni, tregon të vërteten për Demarkacionin

Ina - 12.08.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, përmes një postimi në facebook ka reaguar ndaj lajmit të publikuar se ai është kundër demarkacionit.

Në botë janë më shumë se 200 mosmarrëveshje për demarkacione

Gazeta Express - 12.08.2016

Nëse një mosmarrëveshje ka dy palë atëherë janë rreth 400 vende, pra disa vende kanë problem kufitare me më shumë së një shtet. Në botë janë më shumë se 200 mosmarrëveshje me demarkacione ndërmjet ...

Minoritetet, “Po” demarkacionit

Zeri - 12.08.2016

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Minoritetet, “Po” demarkacionit

Telegrafi - 12.08.2016

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Deputetët e partive minoritare pritet ta votojnë demarkacionin

Gazeta Express - 12.08.2016

Deputetët që përfaqësojnë partitë minoritare në Kuvendin e Kosovës pritet që më 1 shtator ta votojnë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Koalicioni ka edhe një votë më pak për demarkacionin, Anton Quni del kundër

Gazeta Express - 12.08.2016

​Deputeti i LDK'së, Anton Quni i ka dalë kundër marrëveshjes për Demarkacionin. Ai qëndrimin e tij publik për marrëveshjen për demarkacionin e ka bërë në një deklaratë të dhënë për Gazetën Blic.

Deputeti Anton Quni kundër demarkacionit, rriten “JO”-të brenda koalicionit qeverisës

Telegrafi - 12.08.2016

Njëri ndër deputetët më të fuqishëm të LDK-së, Anton Quni ka dalë kundër marrëveshjes për Demarkacionin. Ai qëndrimin e tij publik për marrëveshjen për demarkacionin e ka bërë në një deklaratë të ...

Gashi për demarkacionin: Komisioni Shtetëror ka gabuar!

Telegrafi - 12.08.2016

Marrëveshja e Demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi pritet që të votohet me 1 shtator nga deputetët e Kuvendit. Derisa subjektet opozitare (Vetëvendosje, AAK dhe Nisma) kanë shprehur ...

Gashi thotë se Komisioni gaboi me Demarkacionin, por s’tregon nëse do ta votojë

Gazeta Express - 12.08.2016

Marrëveshja e Demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi pritet që të votohet me 1 shtator nga deputetët e Kuvendit. Derisa subjektet opozitare (Vetëvendosje, AAK dhe Nisma) kanë shprehur ...

A janë të gatshme autoritetet në Kosovë për tu përballur me përshkallëzimin e mundshëm?

Telegrafi - 12.08.2016

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të ...

Koalicioni ka edhe një votë më pak për demarkacionin, Anton Quni del kundër

Zeri - 12.08.2016

Pos Qunit, kundër e ka paralajmëruar edhe deputeti tjetër i koalicionit Raif Qela. Pastaj deputetja e Partisë së Drejtësisë, Labinotë Demi Murtezi, Shaip Muja i PDK-së, Vjosa Osmani e LDK-së, Adem ...

Sqarohet Quni rreth Demarkacionit

Zeri - 12.08.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni ka demantuar lajmin se është deklaruar rreth Demarkacionit. Ai përmes një statusi në rrjetin e social ‘Facebook’ ka sqaruar se nuk është shprehur ...

Policia e gatshme të përballet me situatën që mund të sjellë demarkacioni

Gazeta Express - 12.08.2016

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të ...

A janë të gatshme autoritetet në Kosovë për tu përballur me përshkallëzimin e mundshëm?

Zeri - 12.08.2016

Autoritetet e rendit në Kosovë thonë se janë të përgatitura të përballen me çfarëdo situate të mundshme në aspektin e sigurisë. Këto deklarata zyrtarët e policisë i kanë bërë pas paralajmërimeve të ...

Demarkacioni prioritet në agjendën e Kuvendit, ndikon në mosmiratimin e ligjeve tjera

Gazeta Express - 12.08.2016

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete ...

Anton Quni demanton lajmin se është kundër demarkacionit, nuk e tregon votën

Gazeta Express - 12.08.2016

Deputeti i LDK'së Anton Quni ka demantuar lajmin e publikuar në disa media se ai ishte kundër demarkacionit. “Te nderuar miq , megjithe konsideraten qe ndjeje per mediat, me duhet te reagoj edhe ...

Demarkacioni mund të shkaktojë trazira (Video)

Telegrafi - 12.08.2016

Sulmi i fundit mbi Kuvendin e Kosovës, si dhe gjetja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e kryetarit të Komisionit për përcaktimin e kufirit Kosovë-Mal i zi, Murat Meha, mund të mos jenë incidentet e ...

Veseli: Me demarkacion nuk e humbim asnjë metër

Gazeta Express - 12.08.2016

Kryeparlamentari Kadri Veseli duke folur për marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, tha se vendi nuk humb asnjë metër. “Ky është territori i Republikës së Kosovës. Nuk kemi humbur asnjë metër”.

Veseli: Demarkacioni do të ratifikohet më 1 shtator

Gazeta Express - 12.08.2016

Kryeparlamentari Kadri Veseli duke folur për marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, tha se vendi nuk humb asnjë metër. “Ky është territori i Republikës së Kosovës. Nuk kemi humbur asnjë metër”.

Veseli thotë se demarkacioni kryhet më 1 shtator: Nuk u besoj hartave jugosllave, por miqve amerikanë e evropianë!

Telegrafi - 12.08.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pret që më 1 shtator çështja e demarkacionit me Malin e Zi të përfundojë. “Unë pres që të kryhet më 1 shtator demarkacioni dhe nuk humbim asnjë metër.

Demarkacioni mund të shkaktojë trazira (Video)

Zeri - 12.08.2016

Sulmi i fundit mbi Kuvendin e Kosovës, si dhe gjetja e mjetit shpërthyes në shtëpinë e kryetarit të Komisionit për përcaktimin e kufirit Kosovë-Mal i zi, Murat Meha, mund të mos jenë incidentet e ...

Deputeti Shaip Muja i sigurt: Demarkacioni s’kalon as më 1 shtator

Java News - 12.08.2016

Deputeti i PDK’së, Shaip Muja ka komentuar caktimin e datës 1 shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

SHBA “shuplakë” opozitës në Kosovë

Vision Plus - 12.08.2016

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i japin një tjetër shuplakë opozitës në Kosovë, pas rezistencës që këto të fundit, i bëne çështjes së kufirit më Malin e Zi, duke përdorur sërish gaz lotsjellës në ...

Veseli: Demarakcioni do të ratifikohet më 1 shtator

Tetova Sot - 12.08.2016

Kryeparlamentari Kadri Veseli duke folur për marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi, tha se vendi nuk humb asnjë metër. “Ky është territori i Republikës së Kosovës. Nuk kemi humbur asnjë metër”.

“Demarkacioni do të zhbëhet me protesta”

Lajmi.net - 11.08.2016

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi është shprehur i bindur se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të zhbëhet me protesta dhe reagim qytetar.

Çollaku: Nëse kalon demarkacioni, pa viza në nëntor

Lajmi.net - 11.08.2016

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, thotë se përfundimisht pa demarkacion, nuk do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën. Ndërsa, nëse miratohet Marrëveshja në Kuvend, atëherë prej ...

Tri javë “armëpushim” për demarkacionin

Lajmi.net - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që demarkacioni i kufirit me Malin e Zi të votohet në seancën e 1 shtatorit. Partnerët e koalicionit qeverisës i kanë dhënë mbështetje Marrëveshjes, derisa opozita ka ...

Selimi: Do ta zhbëjmë Demarkacionin

Zhurnal - 11.08.2016

Tiranë, 11 gusht - Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, është shprehur i bindur se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të zhbëhet me protesta dhe reagim qytetar.

Nëse kalon demarkacioni, pa viza në nëntor

Zhurnal - 11.08.2016

Prishtinë, 11 gusht - Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, thotë për “Zërin” se përfundimisht pa demarkacion, nuk do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën.

Demarkacioni, shtyhet në 1 shtator votimi

Albeu.com - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që demarkacioni i kufirit me Malin e Zi të votohet më 1 shtator . Partnerët e koalicionit shpresojnë se marrëveshja do të ratifikohet në 1 shtator , por ...

Mustafa paralajmëron ndryshime në Qeveri, pas Demarkacionit

Lajmi.net - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se procesi i riformatimit të Qeverisë, do të fillojë pas Demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka thënë se janë duke diskutuar me partnerët e koalicionit ...

Mustafa i bindur se Demarkacioni do të kalojë më 1 shtator

Lajmi.net - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më 1 shtator, kur Demarkacioni me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend, do të shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në mënyrë që të ...

Mustafa: Demarkacioni përfundon më 1 shtator

Portalb - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më 1 shtator, kur Demarkacioni me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend, do të shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në mënyrë që të ...

Mustafa: Kosova nuk humbë asnjë pëllëmbë tokë, demarkacioni përfundon më 1 shtator

SOT - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më 1 shtator, kur Demarkacioni me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend, do të shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në mënyrë që të ...

Shihet i pashpresë konsensusi pushtet - opozitë për Demarkacionin

Evropaelire - 11.08.2016

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në ...

A do të ketë kompromis pozitë-opozitë për Demarkacionin?

Lajmi.net - 11.08.2016

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në ...

Mustafa: Pas demarkacionit, riformatizimi i Qeverisë

Albeu.com - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa , ka deklaruar se riformatizimi i Qeverisë do të ndodhë pas përfundimit të ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

Kosovë, Mustafa: Qeveria riformatohet pas ratifikimit të demarkacionit

Top Channel - 11.08.2016

Riformatimi i Qeverisë së Kosovës do të ndodhë pas përfundimit të ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Kjo është deklarata e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, i cili tha ...

Malazezët pranë kufirit i frikësohen demarkacionit me Kosovën

Lajmi.net - 11.08.2016

Fshatarët malazezë që jetojnë afër kufirit të kontestuar me Kosovën frikësohen se qeveria do t’i sakrifikojë interesat e tyre kur të bëjë marrëveshjen finale me Prishtinën për kufirin.

Edhe një votë kundër për demarkacionin nga koalicioni qeveritar

Lajmi.net - 11.08.2016

Sipas saj Kosova dhe Mali i Zi duhet ta rishikojnë me kujdes dhe përgjegjësi më të lartë demarkimin e kufirit. Deputetja e Partisë së Drejtësisë, e cila bën pjesë në grupin Parlamentar të PDK-së, ...

Muja: As më 1 shtator, demarkacioni nuk kalon (Video)

Lajmi.net - 11.08.2016

Shaip Muja nga radhët e PDK-së e ka komentuar caktimin e datës 1 Shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e marrëveshjës se Demarkacionit. “Caktimi i seancës për 1 shtator kallxon se deputetët ...

Shikojeni se kush e ka ushtrinë më fortë, Kosova apo Mali i Zi (Video)

Ina - 11.08.2016

Kush e ka ushtrinë më të fuqishme, është një pyetje që këto ditë ka filluar të qarkulloi në rrjetet sociale, kjo për shkak të situatës së demarkacionit me Malin e ...

Në botë janë më shumë se 200 mosmarrëveshje për demarkacione

Lajmi.net - 11.08.2016

Nëse një mosmarrëveshje ka dy palë atëherë janë rreth 400 vende, pra disa vende kanë problem kufitare me më shumë së një shtet. Në botë janë më shumë se 200 mosmarrëveshje me demarkacione ndërmjet ...

Demarkacioni do të zhbëhet me protesta

Telegrafi - 11.08.2016

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi është shprehur i bindur se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të zhbëhet me protesta dhe reagim qytetar.

Demarkacioni është kusht, s’ka dilema

Zeri - 11.08.2016

Pa ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi nuk do të ketë liberalizim të vizave me Bashkimin Evropian (BE) dhe kjo është përfundimtare.

Tri javë “armëpushim” për demarkacionin

Telegrafi - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që demarkacioni i kufirit me Malin e Zi të votohet në seancën e 1 shtatorit. Partnerët e koalicionit qeverisës i kanë dhënë mbështetje Marrëveshjes, derisa opozita ka ...

Çollaku: Nëse kalon demarkacioni, pa viza në nëntor

Gazeta Express - 11.08.2016

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, thotë për “Zërin” se përfundimisht pa demarkacion, nuk do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën. Ndërsa, nëse miratohet Marrëveshja në Kuvend, ...

Tri javë “armëpushim” për demarkacionin

Zeri - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që demarkacioni i kufirit me Malin e Zi të votohet në seancën e 1 shtatorit. Partnerët e koalicionit qeverisës i kanë dhënë mbështetje Marrëveshjes, derisa opozita ka ...

Nëse kalon demarkacioni, pa viza në nëntor

Telegrafi - 11.08.2016

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, thotë për “Zërin” se përfundimisht pa demarkacion, nuk do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën. Ndërsa, nëse miratohet Marrëveshja në Kuvend, ...

Selimi, Çollakut: Nuk ka lidhje demarkacioni me viza, pa to Kosovën e la qeveria

Telegrafi - 11.08.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar lidhur me deklaratën e ministrit për Integrim Evropian, Bekim Çollaku i cili tha se pa ratifikimin e Demarkacionit nuk do të ketë ...

Selimi: Edhe Çollaku është në dijeni që nuk ka liberalizim

Gazeta Express - 11.08.2016

Deklarata e Ministrit të Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku që demarkacioni është kusht për liberalizimin e vizave ka shkaktuar reagimin e Rexhep Selimit, i cili shprehu se nuk ka lidhje ...

Selimi, Çollakut: Nuk ka lidhje demarkacioni me viza, pa to Kosovën e la qeveria

Zeri - 11.08.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar lidhur me deklaratën e ministrit për Integrim Evropian, Bekim Çollaku i cili tha se pa ratifikimin e Demarkacionit nuk do të ketë ...

Mustafa: Pas Demarkacionit, riformatimi i Qeverisë

Telegrafi - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se procesi i riformatimit të Qeverisë, do të fillojë pas Demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka thënë se janë duke diskutuar me partnerët e koalicionit ...

Mustafa: Demarkacioni përfundon më 1 shtator

Telegrafi - 11.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më 1 shtator, kur Demarkacioni me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend, do të shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në mënyrë që të ...

Mustafa thotë se Qeveria do të riformatizohet pas miratimit të demarkacionit

Gazeta Express - 11.08.2016

Procesi i riformatimit të Qeverisë, do të fillojë pas Demarkacionit me Malin e Zi. Kështu ka thënë Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa gjatë vizitës në Ferizaj, ku ka marrë pjesë në inaugurimin e ...

Mustafa: Demarkacioni përfundon më 1 shtator

BalkanWeb - 11.08.2016

PRISHTINE- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se deri më 1 shtator, kur Demarkacioni me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend, do të shfrytëzojnë kohën dhe të komunikojnë me opinionin, në ...

Shihet i pashpresë konsensusi pushtet – opozitë për Demarkacionin

Telegrafi - 11.08.2016

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në ...

Ratifikimi i Demarkacionit: A do të ndërrojnë mendje deputetët që janë deklaruar kundër

Gazeta Express - 11.08.2016

1 shtatori është caktuar të jetë data kur në Kuvendin e Kosovës, deputetet do të votojnë marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi. 3 javë para se deputetët ta thonë fjalën e tyre, për një nga ...

Mustafa: Pas demarkacionit, riformatizimi i Qeverisë (Video)

Telegrafi - 11.08.2016

Riformatizimi i Qeverisë do të ndodhë pas përfundimit të ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili tha se janë duke ...

Krasniqi: Po u ratifikua demarkacioni, situata do të tensionohet

Telegrafi - 11.08.2016

Frashër Krasniqi, Sekretari për Media dhe Komunikim i Lëvizjes Vetëvendosje, e ka rikonfikruar qëndrimin e subjektit partiak të cilit i takon, duke thënë se po u ratifikua Marrëveshja për ...

S’pritet përafrim qëndrimesh për demarkacionin mes pozitës e opozitës

Gazeta Express - 11.08.2016

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në ...

Mustafa: Pas demarkacionit, riformatizimi i Qeverisë

BalkanWeb - 11.08.2016

PRISHTINE- Riformatizimi i Qeverisë do të ndodhë pas përfundimit të ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili tha se ...

Shihet i pashpresë konsensusi pushtet - opozitë për Demarkacionin

Zeri - 11.08.2016

Arritja e një konsensusi politik ndërmjet pushtetit dhe opozitës në lidhje me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, duket e pashpresë, vlerësojnë deputetë dhe analistë politik në ...

Malazezët pranë kufirit i frikësohen demarkacionit me Kosovën

Telegrafi - 11.08.2016

Fshatarët malazezë që jetojnë afër kufirit të kontestuar me Kosovën frikësohen se qeveria do t’i sakrifikojë interesat e tyre kur të bëjë marrëveshjen finale me Prishtinën për kufirin.

Shaip Muja i sigurt: Demarkacioni s’kalon as më 1 shtator (Video)

Gazeta Express - 11.08.2016

Deputeti i PDK’së, Shaip Muja ka komentuar caktimin e datës 1 shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

Muja: Demarkacioni nuk kalon as më 1 shtator (Video)

Telegrafi - 11.08.2016

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja ka komentuar caktimin e datës 1 shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

Konfirmohet edhe një votë kundër demarkacionit nga koalicioni qeveritar

Telegrafi - 11.08.2016

Deputetja e Partisë së Drejtësisë, e cila bën pjesë në grupin Parlamentar të PDK-së, Labinotë Demi-Murtezi ka bërë të ditur se nuk do ta votojë demarkacionin me Malin e Zi.

Shaip Muja i sigurt: Demarkacioni s’kalon as më 1 shtator (Video)

Zeri - 11.08.2016

Deputeti i PDK’së, Shaip Muja ka komentuar caktimin e datës 1 shtator për mbajtjen e seancës për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

Selimi: Do ta zhbëjmë Demarkacionin

Tetova Sot - 11.08.2016

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, është shprehur i bindur se marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi do të zhbëhet me protesta dhe reagim qytetar.

Tri javë “armëpushim” për demarkacionin

Tetova Sot - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që demarkacioni i kufirit me Malin e Zi të votohet në seancën e 1 shtatorit. Partnerët e koalicionit qeverisës i kanë dhënë mbështetje Marrëveshjes, derisa opozita ka ...

Mustafa: Qeveria do të riformatizohet pas miratimit të demarkacionit

Tetova Sot - 11.08.2016

Procesi i riformatimit të Qeverisë, do të fillojë pas Demarkacionit me Malin e Zi. Kështu ka thënë Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa gjatë vizitës në Ferizaj, ku ka marrë pjesë në inaugurimin e ...

Mustafa i vendosur për ta kryer demarkacion më 1 shtator

Flaka - 11.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa është i bindur se më 1 shtator, marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të përfundojë. Ai thotë se deri atëherë, do ta shfrytëzojë kohën për ta bindur opinionin se me ...

Çka po ndodh tek kufiri me Malin e Zi – Banorët atje në panikë nga Demarkacioni

Tetova Sot - 11.08.2016

Fshatarët malazezë që jetojnë afër kufirit të kontestuar me Kosovën frikësohen se qeveria do t’i sakrifikojë interesat e tyre kur të bëjë marrëveshjen finale me Prishtinën për kufirin.

Mustafa thotë se më 1 shtator çështja e demarkacionit përfundon

Kosova Live - 11.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa konsideron se me rëndësi është që qytetarët ta dinë të vërtetën se Komisioni Shtetëror për Çështjen e Demarkacionit e Kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi ka ofruar të gjitha ...

Riformatim substancial dhe jo vetëm teknik i Qeverisë (?)

Kosova Live - 11.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa ka deklaruar se me partnerin qeverisës janë duke punuar lidhur me format e riformatimit të Qeverisë së Kosovës. “Mendoj se posa ta përfundojmë çështjen e demarkacionit, do ...

Pa viza në nëntor nëse kalon demarkacioni

Antpress - 11.08.2016

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, thotë për “Zërin” se përfundimisht pa demarkacion, nuk do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën. Ndërsa, nëse miratohet Marrëveshja në Kuvend, ...

Demarkacioni në 1shtator

Antpress - 11.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e kryesuar nga Kadri Veseli, kryetar, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën përcaktoi rendin e ditës për seancën plenare të Kuvendit, e cila do të ...

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, procedohet demarkacioni

Lajmi.net - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mblidhet sot në mesditë për ta proceduar demarkacionin. Kryesia e Kuvendit do të mblidhet sot në mesditë për ta proceduar demarkacionin.

Votimi pro demarkacionit, fatal për vendin!

SOT - 10.08.2016

Paralajmërimi i votimit të demarkacionit me Malin e Zi, ditën e enjte në Kuvendin e Republikës së Kosovës, është një sinjal tepër lartë i për vetëdijësimin e ndërgjegjes së deputetëve shqiptarë.

Koalicioni s’i ka votat për Demarkacionin

Lajmi.net - 10.08.2016

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë Marrëveshjen për Demarkacion me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive në koalicionin qeverisës.

Kosova vendos sot për Demarkacionin me Malin e Zi, pritet "luftë" mes palëve politike

SOT - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka njoftuar se do të mblidhet sot në mesditë për të vijuar me çështjen e demarkacionit. Mbledhja e kryesisë së Kuvendit mbahet në orën 12:00.

Opozita flet për Demarkacionin

Lajmi.net - 10.08.2016

Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, sot do të flasin sot për Demarkacionin me Malin e Zi. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se liderët e këtyre partive, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, do ...

Kryesia vendos sot për demarkacionin

Zhurnal - 10.08.2016

Prishtinë, 10 gusht - Kryesia e Kuvendit ka njoftuar se do të mblidhet sot në mesditë për ta proceduar demarkacionin. Mbledhja e kryesisë së Kuvendit mbahet në orën 12:00.

Koalicioni s’i ka votat për Demarkacionin

Zhurnal - 10.08.2016

Prishtinë, 10 gusht - Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë Marrëveshjen për Demarkacion me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive në koalicionin qeverisës.

Opozita flet për Demarkacionin

Zhurnal - 10.08.2016

Prishtinë, 10 gusht - Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, sot do të flasin sot për Demarkacionin me Malin e Zi. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se liderët e këtyre partive, Ramush Haradinaj ...

Kryesia vendos sot për demarkacionin

Albeu.com - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka bërë me dije se do të mblidhet sot në mesditë në orën 12:00, për të proceduar demarkacionin . Këtë njoftim e ka bërë me dije në një njoftim Kuvendi i Kosovës.

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Evropaelire - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

Hoxhaj: Demarkacioni fuqizon shtetësinë e Kosovës

Idividi - 10.08.2016

Prishtinë, 9 gusht 2016 (MIA) - Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, rikujtoi përfundimin e një procesi me një vend fqinj dhe mik, si Mali i Zi dhe tha se nga ky procesi i shënimit të vijës ...

Ratifikimi i Demarkacionit, Kosova drejt një situate të paparashikueshme

Lajmi.net - 10.08.2016

Vonesat për ta futur në rend dite çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi, dita ditës po u vije fundi. Shumë shpejtë, Qeveria do ta procedojë për në Kuvend demarkimin e kufirit të Kosovës më Malin e ...

Ymeri: Dëshirojmë takime me AAK e NISMA’n

Lajm - 10.08.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri në një konferencë për media tha se janë të interesuar të takohen me AAK dhe NISMA për të korordinuar veprimet kundër ratifikimit të Demarkacionit,shkruan ...

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Almakos - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

Kryesia e PDK-së mblidhet për Demarkacionin

Lajmi.net - 10.08.2016

Përderisa është duke u diskutuar për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, ajo pritet që të vihet në votim për ratifikim në seancën e ditës së nesërme.

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, edhe opozita merr pjesë

Lajmi.net - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës pritet të mblidhet në këto momente. Lajmi.net merr vesh se në mbledhjen ku do të diskutohet për futjen e Demarkacionit në rend dite të seancës së nesërme, do të marrin ...

“Votimi pro demarkacioni, tragjedi për Kosovën”

Lajmi.net - 10.08.2016

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradianj, në një konferencë për media ka thënë se votimi pro planit të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi të propozuar nga Qeveria, është një tragjedi për Kosovën.

Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit

Top Channel - 10.08.2016

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive të koalicionit qeverisës.

"Votimi pro demarkacioni, tragjedi për Kosovën"

Albeu.com - 10.08.2016

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradianj, në një konferencë për media ka thënë se votimi pro planit të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi të propozuar nga Qeveria , është një tragjedi për Kosovën.

Paralajmëron Haradinaj: Ja çfarë ju pret, nëse miratoni Demarkacionin me Malin e Zi!

SOT - 10.08.2016

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se projektligji për marrëveshjen për demarkacionin është gabim por po vazhdon insistimi i Qeverisë në këtë gabim.

Limaj: Projektligji për demarkacionin, të tërhiqet

Lajm - 10.08.2016

Kryetari i NISMA-s për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se projektligji i përpiluar nga Qeveria e Kosovës për demarkacionin me Malin e Zi, duhet të tërhiqet.

Kryesia e Kuvendit fut në rendin e ditës Demarkacionin

LajmiFundit - 10.08.2016

Anëtarët e kryesisë së Kuvendit, para vetës pas pak do të kenë tre pika me rëndësi, të cilat me gjasë do të mund të futen në rend të ditës për seancën e kësaj jave.

Çollaku: Demarkacioni si kriter për vizat është i padrejtë, por duhet miratuar

Lajmi.net - 10.08.2016

Ministri i Integrimit Evropian të Kosovës, Bekim Çollaku, në një intervistë për Gazetën Zëri e quajti të padrejtë vendimin e Komisionit Evropian për të caktuar si kriter Demarkacionin me Malin e Zi, ...

OVL e UÇK-së reagon për Demarkacionin

Lajm - 10.08.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së është shprehur e shqetësuar me procesin e demarkacionit me Malin e Zi, ku si pasojë e këtij procesi, në vend të unitetit që kërkohet, si nga populli ashtu ...

Lajmi i fundit: Caktohet data e seancës për Demarkacionin

Lajmi.net - 10.08.2016

Seanca e Kuvendit, kur pritet të votohet ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, do të mbahet më 1 shtator në orën dhjetë.

Demarkacioni shkakton ‘kufi’ në mes VV-së dhe AAK-së e Nismës

Lajmi.net - 10.08.2016

Të tri partitë opozitare, Vetëvendosje, AAK e Nisma, janë të vendosur të kundërshtojnë ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Veseli konfirmon 1 shtatorin për Demarkacion, thotë se nuk i frikohet kërcënimeve

Lajmi.net - 10.08.2016

Më 1 shtator do të organizohet seanca e rregullt plenare, ku do të jetë në rend të ditës edhe çështja e demarkacionit. Ai ka thënë se për çështje në interes të vendit, nuk do t’i ndal askush, duke u ...

Kryesia e Kuvendit e caktoi seancën për Demarkacionin më 1 shtator

Evropaelire - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot me shefat e grupeve parlamentare, vendosi që seanca e Kuvendit, në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Marrëveshjen mbi Shenjëzimin ...

Kërkesa e LDK-së shtyri demarkacionin për 1 shtator

Lajmi.net - 10.08.2016

Merret vesh se kjo kërkesë e LDK-së që seanca të shtyhet deri më 1 shtator është bërë për shkak se kjo parti ende nuk i ka të sigurt numrat për votim.

Ismet Kryeziu: Nuk ka nevojë për gaz që të rrëzohet marrëveshja

Lajmi.net - 10.08.2016

Për çështjen e Demarkacionit e cila pritet të ratifikohet në seancën e 1 shtatorit ka komentuar edhe Ismet Kryeziu, drejtor ekzekutiv i Instituti Demokratik të Kosovës (KDI).

SHBA-ja e dënoi dhunën në Kuvendin e Kosovës

Idividi - 10.08.2016

Prishtinë, 10 gusht 2016 (MIA) - Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delaui deklaroi sot se është thellë i zhgënjyer nga dhuna gjatë takimit të Komisionit për punë të jashtme në Parlamentin e ...

Demarkacioni pret konsensusin politik deri më 1 shtator

Evropaelire - 10.08.2016

Kuvendi i Kosovës pritet që të marrë vendim për apo kundër ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi më 1 shtator. Kjo datë është caktuar nga Kryesia e Kuvendit, në ...

Cili deputet do ta çojë tradhtinë ndaj Atdheut në shtëpi te fëmijët edhe për 100 vjet!

Lajm - 10.08.2016

Atëherë kur pritej që pushtetarët të merreshin vesh me çdo kusht me opozitën, pason vlerësimi i kryeministrit të vendit, Isa Mustafa, duke i quajtur të sëmurë mendorë.

Kërkesa e LDK-së shtyri demarkacionin për 1 shtator

Lajm - 10.08.2016

Merret vesh se kjo kërkesë e LDK-së që seanca të shtyhet deri më 1 shtator është bërë për shkak se kjo parti ende nuk i ka të sigurt numrat për votim.

Thaçi: Kuvendi të qëndrojë në lartësi të detyrës, Kosova nuk humb asnjë metër tokë

Lajmi.net - 10.08.2016

“Vetë liderët e opozitës njëherë flisnin për 12000 hektarë, njëherë për 8000, pastaj për 10000 hektarë e tani për 6000. Madje ka ndodhur situata qesharake ku brenda të njëjtës ditë përfaqësues të të ...

Bulliqi: Po t’i kishte LDK-ja votat, Demarkacioni moti do të kryhej

Lajmi.net - 10.08.2016

Deputeti i LDK-së dhe gjeografi Shpejtim Bulliqi tha sot se LDK-ja nuk i ka numrat për ta votuar Demarkacionin me Malin e Zi. Madje ai thekson se po t’i kishte ky subjekt votat, çështja e ratifikimit ...

Thaçi: Kosova nuk humb asnjë metër tokë nga territori i saj

Albeu.com - 10.08.2016

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për Lajmi.net ka folur vetëm për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Thaçi shprehet se Kosova nuk humb tokë nga shënjimi i ...

Veliu tregon nëse LDK i ka votat për Demarkacion (Foto/Video)

Lajmi.net - 10.08.2016

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu, ka thënë se partia e tij i kanë votat për të votuar ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin e kufirit më Malin e Zi.

Sejdiu: VV mundësoi shtyrjen e Demarkacionit

Albeu.com - 10.08.2016

Gjatë konferencës së jashtëzakonshme të Lëvizjes Vetëvendosje, nënkryetari Dardan Sejdi ka deklaruar se veprimet e Vetëvendosjes kundër demarkacionit mundësuan shtyrjen e seancës deri më 1 shtator.

Votimi i demarkacionit është tragjedi

SOT - 10.08.2016

Liderët e koalicionit opozitar AAK-NISMA, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, u kanë bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë projektligjin për demarkacionin.

Lajçi: Situata eskalon nëse ratifikohet demarkacioni

Lajmi.net - 10.08.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, ka kërkuar nga institucionet e vendit që të marrin parasysh kërkesën e qytetarëve sa i përket demarkacionit.

Kryesia vendos sot për demarkacionin

Gazeta Express - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka njoftuar se do të mblidhet sot në mesditë për ta proceduar demarkacionin Mbledhja e kryesisë së Kuvendit mbahet në orën 12:00. Dje kujtojmë se është hedhur gaz lotsjellës nga ...

Sot në mesditë mblidhet Kryesia, procedohet demarkacioni

Telegrafi - 10.08.2016

Sot pritet të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës me shefat e grupeve parlamentare për ta proceduar demarkacionin. Ndryshe, një ditë më parë Policia e Kosovës rreth orës 14 është ...

Mustafa: Opozita ka kauzë të rrejshme për Demarkacionin

Ora news - 10.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar si të rrejshme kauzën e opozitës, sipas të cilës, me Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Kosova humb territor prej më shumë se 8 ...

Rikthehet gazi lotsjellës në Kosovë

BalkanWeb - 10.08.2016

NGA BEKIM SHEHU* Deputetët e opozitës hodhën gaz lotsjellës në Parlamentin e Kosovës, në përpjekje për të penguar shqyrtimin e projektligjit për demarkacionin me Malin e Zi.

Ekspertët e pavarur: Demarkacioni një mashtrim total

Ora news - 10.08.2016

Shpejtim Bulliqi ka postuar në facebook një reagim të grupit të ekspertëve të pavarur, pas konferencës së kryeministrit, Isa Mustafa dhe kryetarit të komisionit shtetëror, Murat Mehes, ku thuhet se ...

Koalicioni s’i ka votat për Demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë Marrëveshjen për Demarkacion me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive në koalicionin qeverisës.

​ Koalicioni s’i ka votat për Demarkacionin

Zeri - 10.08.2016

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë Marrëveshjen për Demarkacion me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive në koalicionin qeverisës.

Opozita flet për Demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, sot do të flasin sot për Demarkacionin me Malin e Zi. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se liderët e këtyre partive, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, do ...

Parashikimi i Burdushit për Demarkacionin: Situata do të dalë jashtë kontrollit

Gazeta Express - 10.08.2016

Tashmë e njohim personin e vetëm në Kosovë që parashikon të ardhme të personave, e që shpesh herë ka parashikuar edhe ngjarjet historike për Kosovën. Po flasim për Burdushin.

A do t'i ketë koalicioni votat për demarkacionin?

Gazeta Express - 10.08.2016

​Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë Marrëveshjen për Demarkacion me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive në koalicionin qeverisës.

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Gazeta Express - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

"Opozita e bashkuar" në konferenca të ndara

Gazeta Express - 10.08.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, do të flasin sot në një konferencë për media për demarkacionin. Të dy partitë, dikur pjesë e opozitës së bashkuar, do të mbajnë konferencë për ...

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, procedohet demarkacioni

Zeri - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mblidhet sot në mesditë për ta proceduar demarkacionin. “Sot, më 10 gusht 2016, mbahet mbledhja e Kryesisë me shefat e grupeve parlamentare”, thuhet në njoftimin e Kuvendit ...

Konferenca urgjente të Vetëvendosjes, AAK-së dhe NISMA-së

Zeri - 10.08.2016

Partitë opozitare sot do të mbajnë konferenca për shtyp lidhur me marrëveshjen për demarkacionin për Malin e Zi. Derisa Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë konferencë në orën 11:00, dy partitë tjera AAK ...

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Ora news - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

PDK, mbledhje të Kryesisë për Demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Përderisa është duke u diskutuar për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, ajo pritet që të vihet në votim për ratifikim në seancën e ditës së nesërme.

Ymeri: Dëshirojmë takime me AAK e NISMA'n

Gazeta Express - 10.08.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri në një konferencë për media tha se janë të interesuar të takohen me AAK dhe NISMA për të kordiuar veprimet kundër ratifikimit të Demarkacionit.shkruan ...

Mblidhet Kryesia e PDK'së për Demarkacionin

Gazeta Express - 10.08.2016

Përderisa është duke u diskutuar për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, ajo pritet që të vihet në votim për ratifikim në seancën e ditës së nesërme.

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Telegrafi - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

Këta janë deputetët e PDK-së, të pavendosur për votën pro ose kundër Demarkacionit

Telegrafi - 10.08.2016

Ratifikimi i Marrëveshjes së Demarkacionit pritet të jetë rend dite e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ndërkaq disa deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës ende nuk janë të vendosur se a do të ...

Këta janë deputetët e PDK-së, të pavendosur për votën pro ose kundër Demarkacionit

Zeri - 10.08.2016

Ratifikimi i Marrëveshjes së Demarkacionit pritet të jetë rend dite e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, ndërkaq disa deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës ende nuk janë të vendosur se a do të ...

Kryesia e Kuvendit e ka në rend dite demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Anëtarët e Kryesisë së Kuvendit, para vetës pas pak do të kenë tre pika me rëndësi, të cilat me gjasë do të mund të futen në rend të ditës për seancën e kësaj jave.

Çollaku: Demarkacioni si kriter për vizat është i padrejtë por duhet miratuar

Gazeta Express - 10.08.2016

Ministri i Integrimit Evropian të Kosovës, Bekim Çollaku në një intervistë për Gazetën Zëri e quajti të padrejtë vendimin e Komisionit Evropian për të caktuar si kriter Demarkacionin me Malin e Zi ...

Çollaku: Mos pritni liberalizim vizave nëse nuk ratifikohet demarkacioni

Zeri - 10.08.2016

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollakun ka thënë se mosratifikimi i demarkacionit nga ana e Kuvendit të Kosovës mund të bëjë që Bashkimi Evropian që mos të diskutojë fare çështjen për ...

Haradinaj: Projektligji i Demarkacionit është i gabuar, mos e votoni

Gazeta Express - 10.08.2016

Kryetari i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka ripërsëritur qëndrimin kundër ratifikimit të marrëveshjes kufitare me Malin e Zi dhe i bëri thirrje deputetëve të mos bëjnë gabim ...

Limaj: Për demarkacionin, përgjegjës janë deputetët

Gazeta Express - 10.08.2016

Në konferencën e AAK’së dhe Nismës, ku po shprehin qëndrimet e tyre përfundimtare rreth demarkacionit me Malin e Zi, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj ka thënë se përgjegjësia bie tek deputetët në ...

Haradinaj: Nëse votohet demarkacioni do të ketë tensionim të situatës në vend

Zeri - 10.08.2016

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se projektligji për marrëveshjen për demarkacionin është gabim por po vazhdon insistimi i Qeverisë në këtë gabim.

Nis mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, të pranishme të gjitha partitë opozitare (FOTO)

Gazeta Express - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit ka nisur mbledhjen në të cilën do të vendoset se kur ratifikimi i marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, do të jetë pikë e rendit të ditës në seancën e Kuvendit Kjo është ...

Haradinaj: Votimi pro demarkacionit, tragjedi për Kosovën

Telegrafi - 10.08.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën edhe një herë u kanë bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi.

Çollaku: Mos pritni liberalizim vizave nëse nuk ratifikohet demarkacioni

Telegrafi - 10.08.2016

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollakun ka thënë se mosratifikimi i demarkacionit nga ana e Kuvendit të Kosovës mund të bëjë që Bashkimi Evropian që mos të diskutojë fare çështjen për ...

Shkenca dhe respektimi i saj nga politikëbërja

Zeri - 10.08.2016

Shkenca dhe sektorët Të gjitha vendet që zhvillimin e sektorëve e servisojnë me inpute shkencore krijojnë afinitete sociale për shoqëritë e veta. Nëse edhe të zhvilluarit dhe të mëdhenjtë sigurojnë ...

OVLUÇK: Argumentet e ekspertëve më të qëndrueshme, Kuvendi të mos e ratifikojë Demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së është shprehur e shqetësuar me procesin e demarkacionit me Malin e Zi, ku si pasojë e këtij procesi, në vend të unitetit që kërkohet, si nga populli ashtu ...

Parlamenti i Kosovës diskuton më 1 shtator kufirin me Malin e Zi

VOA - 10.08.2016

Kryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi të mërkurën që më një shtator të mbahet seanca e parlamentit, në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

OVL e UÇK’së bënë thirrje të mos ratifikohet Demarkacioni

Gazeta Express - 10.08.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së është shprehur e shqetësuar me procesin e demarkacionit me Malin e Zi, ku si pasojë e këtij procesi, në vend të unitetit që kërkohet, si nga populli ashtu ...

OVL e UÇK-së: Më e mira do të ishte që deputetët e Kuvendit të mos e votojnë demarkacionin

Zeri - 10.08.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së është e shqetësuar me procesin e demarkacionit me Malin e Zi. Si pasojë e këtij procesi, në vend të unitetit që kërkohet, si nga populli ashtu dhe nga ...

Grupi i ekspertëve të pavarur: Komisioni shtetëror dështoi ta argumentoi kufirin me Malin e Zi

Telegrafi - 10.08.2016

Grupi i ekspertëve të pavarur përmes një komunikate për media ka theksuar edhe një herë se kufiri me Malin e Zi bie ndesh me interesat e vendit. “Më datën 3 Gusht 2016, ne jemi përgjigjur ftesës për ...

Seanca për Demarkacionin, më 1 shtator

Telegrafi - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që seanca për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi të mbahet më 1 shtator, në ora ...

Konfirmon Veseli: Seanca për demarkacionin mbahet më 1 shtator (Video)

Gazeta Express - 10.08.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka konfirmuar në konferencën për media pas mbledhjes së Kryesisë se seanca e demarkacionit do të mbahet më 1 shtator në orën 10:00.

As demarkacioni nuk bashkon opozitën

Telegrafi - 10.08.2016

Të tri partitë opozitare, Vetëvendosje, AAK e Nisma, janë të vendosur që me çdo formë të kundërshtojnë ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Kërkesa e LDK-së shtyri demarkacionin për 1 shtator

Telegrafi - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që seanca për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi të mbahet më 1 shtator, në ora 10:00.

Votimi i Demarkacionit, këta deputetë të LDK-së do t’i thonë ‘JO’ ratifikimit

Telegrafi - 10.08.2016

Çështja e Demarkacionit me Malin e Zi vazhdon të jetë temë diskutimi në sferën politike. Qeveria në njërën anë e opozita në anën tjetër janë duke propaganduar me deklaratat e tyre.

Mustafa kërkon mobilizimin e deputetëve të LDK-së për demarkacionin

Telegrafi - 10.08.2016

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe njëherit kryeministër i vendit Isa Mustafa, po mban një takim me dyer të mbyllura me Kryesinë e LDK-së.Në këtë takim që po mbahet në një nga sallat e ...

Time Kadriaj shkoi për të protestuar afër kufirit, Google e nxjerr në Mal të Zi (FOTO)

Gazeta Express - 10.08.2016

Deputetja e AAK’së Time Kadriaj ka shkuar me një grup qytetarësh të zonave kufitare për të protestuar për demarkacionin me Malin e Zi. Për këtë ajo ka treguar nëpërmjet një postimi në Facebook.

Thaçi: Opinioni po dezinformohet, Kosova nuk humb asnjë metër tokë

Telegrafi - 10.08.2016

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në një intervistë për Lajmi.net ka folur kryekëput vetëm për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Thaçi thotë se Kosova nuk humb tokë nga shënjimi i kufirit dhe se ...

Presidenti tallet me argumentet e ekspertëve dhe liderëve të opozitës për demarkacionin

Gazeta Express - 10.08.2016

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në një intervistë me lajmi.net ka folur rreth Demarkacionit dhe opozitës. “Vetë liderët e opozitës njëherë flisnin për 12000 hektarë, njëherë për 8000, pastaj për ...

Sejdiu: VV mundësoi shtyerjen e Demarkacionit

Telegrafi - 10.08.2016

Gjatë konferencës së jashtëzakonshme të Lëvizjes Vetëvendosje, nënkryetari Dardan Sejdi ka thënë se veprimet e Vetëvendosjes kundër demarkacionit mundësuan shtyerjen e seancës deri më 1 shtator.

VV: Shtyrja e demarkacionit për 1 shtator është rezultat i rezistencës

Zeri - 10.08.2016

Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se shtyrja e demarkacionit për 1 shtator është bërë për shkak të rezistencës së tyre. Sipas tyre po të mos ishte rezistenca e opozitës, demarkacioni tashmë do të kalonte ...

Bulliqi: Koalicioni nuk i ka numrat, prandaj Demarkacioni u shty për 1 shtator

Telegrafi - 10.08.2016

Për demarkacionin me Malin e Zi në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës edhe njëherë ka folur eksperti i fushës dhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi.

Demarkacioni, në pritje të konsensusit politik deri më 1 shtator

Telegrafi - 10.08.2016

Kuvendi i Kosovës pritet që të marrë vendim për apo kundër ratifikimit të Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi më 1 shtator. Kjo datë është caktuar nga Kryesia e Kuvendit, në ...

Nënkryetari i LDK'së: Do të bisedojmë me deputetët që kundërshtojnë demarkacionin (Video)

Gazeta Express - 10.08.2016

Nënkryetari i LDK'së Agim Veliu ka folur për mediat pas takimit të zhvilluar nga kryesia duke shprehur se do të bisedojnë me deputetët që janë kundër Demarkaconit, shkruan Gazeta Express.

Bulliqi: Po t’i kishte LDK-ja votat, Demarkacioni moti do të kryhej

Zeri - 10.08.2016

Në edicionin e sotëm të emisionit Info Magazine në Klan Kosova, i ftuar për të folur rreth demarkacionit me Malin e Zi, është eksperti i fushës dhe deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim ...

Veliu tregon arsyen e shtyrjes së seancës për Demarkacion (Video)

Zeri - 10.08.2016

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu, ka thënë se partia e tij i kanë votat për të votuar ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin e kufirit më Malin e Zi.

Veliu: I kemi votat, deputetët e LDK–së do ta votojnë Demarkacionin (Video)

Telegrafi - 10.08.2016

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, pas mbledhjes së Kryesisë dhe kryetarëve të degëve të LDK-së, u shpreh se të gjithë deputetët e këtij subjekti politik do ta votojnë Demarkacionin .

Kosovë: Seanca për kufirin me Malin e Zi, në shtator

VOA - 10.08.2016

Parlamenti i Kosovës caktoi për një shtator seancën ku pritet të debatohet për marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Një gjë e tillë është kundërshtuar nga opozita, ndërsa lëvizja ...

AAK dhe Nisma: Votimi i demarkacionit është tragjedi

BalkanWeb - 10.08.2016

PRISHTINE- Liderët e koalicionit opozitar AAK-NISMA, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, u kanë bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë projektligjin për demarkacionin.

Lajçi: Nëse kalon demarkacioni do të ketë eskalim të situatës

Telegrafi - 10.08.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, ka kërkuar nga institucionet e vendit që të marrin parasysh kërkesën e qytetarëve sa i përket demarkacionit.

Lajçi: Situata eskalon nëse ratifikohet demarkacioni

Gazeta Express - 10.08.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, ka kërkuar nga institucionet e vendit që të marrin parasysh kërkesën e qytetarëve sa i përket demarkacionit.

Lajçi: Nëse kalon demarkacioni do të ketë eskalim të situatës

Zeri - 10.08.2016

Ish-anëtari i Komisionit Qeveritar për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi, Ali Lajçi, ka kërkuar nga institucionet e vendit që të marrin parasysh kërkesën e qytetarëve sa i përket demarkacionit.

Bulliqi thotë se demarkacioni është shtyrë për shkak të mungesës së votave

Gazeta Express - 10.08.2016

Deputeti i LDK-së, njëherësh eksperti më i zëshëm kundër versionit të demarkacionit sipas Qeverisë së Kosovës, Shpejtim Bulliqi, ka thënë në “Interaktiv” të KTV-së se pamundësia që të sigurohen votat ...

Grupi i ekspertëve: Demarkacioni një mashtrim total

Java News - 10.08.2016

Grupi i ekspertëve të pavarur i përbërë nga Përparim Ameti, Shpejtim Bulliqi dhe Florim Isufi ka reaguar pas konferencës për media të Komisionit shtetëror në lidhje me Demarkacionin.

Votimi pro demarkacionit, fatal për vendin!

Tetova Sot - 10.08.2016

Paralajmërimi i votimit të demarkacionit me Malin e Zi, ditën e enjte në Kuvendin e Republikës së Kosovës, është një sinjal tepër lartë i për vetëdijësimin e ndërgjegjës së deputetëve shqiptar.

VV e interesuar për takim me AAK e NISMA-n

Tetova Sot - 10.08.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri në një konferencë për media tha se janë të interesuar të takohen me AAK dhe NISMA për të kordiuar veprimet kundër ratifikimit të Demarkacionit.

Limaj: Projektligji për demarkacionin, të tërhiqet

Tetova Sot - 10.08.2016

Kryetari i NISMA-s për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se projektligji i përpiluar nga Qeveria e Kosovës për demarkacionin me Malin e Zi, duhet të tërhiqet.

Haradinaj: Nëse votohet demarkacioni do të ketë tensionim të situatës në vend

Tetova Sot - 10.08.2016

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se projektligji për marrëveshjen për demarkacionin është gabim por po vazhdon insistimi i Qeverisë në këtë gabim.

Javën tjetër, marrëveshja e Demarkacionit Kosovë – Mali i Zi në Kuvend

Tetova Sot - 10.08.2016

Ratifikimi i Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, mund të hyjë në rend dite për votim në Kuvend gjatë javës që vjen. Siç ka raportuar nga Kuvendi gazetari i Klan Kosovës Besnik Tahiri, sot ...

Situata politike në Kosovë drejt përshkallëzimit

Java News - 10.08.2016

Rikthimi i gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës po përkeqëson edhe më shumë gjendjen politike në Kosovë si dhe po ngushton hapësirën për gjetjen e një konsensusi politik për të dalë nga kriza ...

Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit

Flaka - 10.08.2016

Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive të koalicionit qeverisës.

Demarkacioni në vend unitetit, krijoi ndarje të thellë, thonë veteranët

Kosova Live - 10.08.2016

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së është e shqetësuar me procesin e demarkacionit me Malin e Zi. Si pasojë e këtij procesi, në vend të unitetit që kërkohet, si nga populli ashtu dhe nga ...

Kosovë, kryesia e Kuvendit sot pritet të vendos për seancën e demarkacionit

Antpress - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mbaj sot mbledhjen me shefat e grupeve parlamentare. Edhe pse nuk janë bërë të ditura pikat e rendit të ditës, gjasat janë që të caktohet seanca, ku do të shqyrtohet dhe ...

LB: Kuvendi të mos e ratifikojë marrëveshjen me Malin e Zi

Kosova Live - 10.08.2016

Të enjten deputetët e Kuvendit të Kosovës do të jenë para një sfide e presioni si kurrë ndonjëherë më parë. Në njërën anë, nëse Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi nuk votohet, deputetët ...

Seanca plenare e rradhës së Kuvendit të Kosovës mbahet më 1 shtator

Kosova Live - 10.08.2016

Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, e kryesuar nga Kadri Veseli, kryetar, mbajti sot mbledhjen e radhës, në të cilën përcaktoi rendin e ditës për seancën plenare të Kuvendit, e cila do të ...

Demarkacioni sot nis ‘shëtitjen’ nëpër Komisione

Lajmi.net - 09.08.2016

Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për kufirin shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, fillon të shqyrtohet nëpër komisionet e Kuvendit të Kosovës Ky projektligj sot do të ...

Demarkacioni nga sot nëpër komisione

Portalb - 09.08.2016

Komisioni për Punë të Jashtme sot do ta shqyrtojë Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Pozitë e opozitë, sërish përballen për Demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

Deputetët e pozitës dhe opozitës do të përballen sot sërish për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Kjo pritet të ndodhë gjatë shqyrtimit të Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për vijën ...

Demarkacioni në votim të enjten

Portalb - 09.08.2016

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi pas gati një viti përfundimisht është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Të martën, Projektligji i ratifikuar në Qeveri javën e kaluar do të ...

Kuvendi shqyrtoi Demarkacionin në Komisionin për punë të jashtme

Evropaelire - 09.08.2016

Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës së Kosovës, për herë të parë ka marrë zyrtarisht në shqyrtim Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit mes ...

Deputetët e AAK-së nuk mërziten për mandatin, por për Demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

Po bëhen gati gjashtë muaj që deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i kanë bojkotuar seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe kjo i rrezikon ata që të humbin ...

Kryeministri Mustafa flet sot për Demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa, do të marr pjesë sot në konferencën e Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Mustafa pritet të flas sërish për Demarkacionin, para se kjo ...

Opozita kërkon rikthimin e Projektligjit të Demarkacionit në Qeveri

Lajmi.net - 09.08.2016

Anëtarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Puhie Demaku nga Vetëvendosje, ka ritheksuar kundërshtimin ndaj Demarkacionit me Malin e Zi. Ajo ka kërkuar që kjo çështje të rikthehet në Qeveri për ...

Deputetët e pozitës duan që Demarkacioni të procedohet për votim

Lajmi.net - 09.08.2016

Deputeti Ismet Beqiri nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka kërkuar që Projektligji për demarkacionin me Malin e Zi, të procedohet për ratifikim. Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Beqiri ...

Kuvendi nis shqyrtimin e Demarkacionit në Komisionin për punë të jashtme

Almakos - 09.08.2016

Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës së Kosovës, për herë të parë do të marrë zyrtarisht në shqyrtim Projektligjin për ratifkimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit mes ...

Ky është momenti kur Vetëvendosje lëshon gazin lotsjellës (Video)

Lajmi.net - 09.08.2016

Ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje përmes rrjetit social Facebook, aty thuhet se pushteti përkundër fakteve po insiston në ratifikim të demarkacionit. Ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje përmes rrjetit ...

Komisioni për Punë të Jashtme voton projektligjin për Demarkacionin

Albeu.com - 09.08.2016

Komisioni për Punë të Jashmte i Kuvendit të Kosovës ka arritur të votojë projektligjin për Demarkacionin . Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, Elmi Reçica, njoftoi se projektligji u votua dhe ...

Komisioni për Punë të Jashtme miraton projektligjin për “Demarkacionin”

Portalb - 09.08.2016

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme në Kuvendin e Kosovës sot pas një debati të ashpër, me 6 vota pro, është miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për kufirin shtetëror mes ...

Muja: Koalicioni nuk ka vota të mjaftueshme për Demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja ka deklaruar edhe votën e tij kundër Demarkacionit, ai pretendon se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme në kuvend për miratimin e kësaj marrëveshje.

AAK: Komisioni procedoi një ‘bombë të kurdisur’ për Kosovën

Lajm - 09.08.2016

Grupi parlamentari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas procedimit të demarkacionit nga Komisioni për Punë të Jashtme. Në reagimin e tyre, thuhet se Komisioni për Punë të Jashtme ka ...

AAK: Demarkacioni “bombë e kurdisur” në Kuvend

Lajmi.net - 09.08.2016

Grupi parlamentari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas procedimit të demarkacionit nga Komisioni për Punë të Jashtme. Në reagimin e tyre, thuhet se Komisioni për Punë të Jashtme ka ...

Kosovë, miratohet projektligji për ratifikimin e demarkacionit

SOT - 09.08.2016

Përpos debateve të ashpra nga opozita me 6 vota pro komisioni ka miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin. Tani ky ligj do t’i dërgohet kryesisë për ta proceduar për ...

Muja: Koalicioni nuk ka vota të mjaftueshme për Demarkacionin

Zhurnal - 09.08.2016

Prishtinë, 9 gusht - Deputeti i PDK-së, Shaip Muja ka deklaruar edhe votën e tij kundër Demarkacionit, ai pretendon se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme në kuvend për miratimin e kësaj ...

AAK: Komisioni procedoi një ‘bombë të kurdisur’ për Kosovën

Zhurnal - 09.08.2016

Prishtinë, 9 gusht - Grupi parlamentari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas procedimit të demarkacionit nga Komisioni për Punë të Jashtme.

Policia e gatshme për Ditën D!

Lajmi.net - 09.08.2016

Ende nuk dihet se kur do të shkojë në Kuvend për ratifikim Demarkacioni me Malin e Zi. Por kur kjo të ndodh, sigurisht se situata nuk do të jetë aspak e qetë.

Demarkacioni kthen gazin lotsjellës në Kuvend

Evropaelire - 09.08.2016

Shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes me Malit të Zi, nga Komisioni i Punëve të Jashtme, ka rikthyer sërish gazin lotsjellës në Kuvend.

Kryeministri Mustafa në konferencë për Demarkacionin (Live)

Lajmi.net - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po mban një konferencë për media. Këtë konferencë ai po e mban pas takimit me komisionin shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror.

Mustafa: Demarkacioni në seancën e ardhshme në Kuvend

Lajmi.net - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media për Demarkacionin. Mustafa deklaroi se në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do të procedohet për votim.

Mustafa: Opozita ka kauzë të rrejshme për Demarkacionin

Evropaelire - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar si të rrejshme kauzën e opozitës, sipas të cilës, me Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Kosova humb territor prej më shumë se 8 ...

Hoxhaj: PDK do ketë qëndrim unik për Demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

“Unë besoj se që nga fillimi deri në fund nuk ka pasur ndonjë hapësirë që Kosova ka humbur nga kjo marrëveshje. Kjo temë ka të bëjë me një të ardhme të afërt dhe duhet të angazhohemi se si të lëvizim ...

Rikthehet gazi lotsjellës në parlamentin e Kosovës

DW - 09.08.2016

Në Kosovë thellohet kriza politike ndërmjet pozitës dhe opozitës. Opozita paralajmëron masa radikale kundër ratifikimit të marravëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi në kuvend.

Sherifi: Qeveria po tensionon situatën, do jemi në Kuvend për të kundërshtuar demarkacionin

Lajmi.net - 09.08.2016

Sekretari i NISMA-s për Kosovën, Bilall Sherifi, ka thënë se është qeveria ajo që po kontribuon në tensionimin e situatës politike. Bilall Sherifi në një prononcim për Lajmi.net ka thënë, se pozita ...

Thirrja e Ramush Haradinajt: Vëllezër deputetë, mos e votoni demarkacionin (Video)

Lajmi.net - 09.08.2016

“Kam edhe një thirrje, krejt vëllazërore, për të gjithë deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, pa dallim përkatësie politike e partiake, përpara votimit në Kuvend të Demarkacionit me Malin e ...

Haradinaj thirrje deputetëve të Kuvendit që mos ta votojnë Demarkacionin

Portalb - 09.08.2016

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradianaj me anë të një postimi në rrjetin e tij social “Faecook”, ka bërë thirrje deputetëve të kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë ratifikimin e ...

Pas Ramushit edhe Dauti ka një “selam” për deputetët: Dielli nuk mbulohet me shoshë!

Lajmi.net - 09.08.2016

“Veprimet e fundit po dëshmojnë se dielli nuk mbulohet me shoshë! Debati publik i 3 gushtit e dëshmoi të vërtetën se demarkacioni është i i pasaktë dhe i dëmshëm për territorin e Kosovës”, thotë ...

Vjosa Osmani edhe një herë kundër Isa Mustafës: Nuk e votoj demarkacionin (Video)

Lajmi.net - 09.08.2016

“Demarkacioni mundet dhe duhet te rrëzohet me vote”, ka thënë ajo. “Demarkacioni nuk duhet të shkojë në Kuvend pa kërkuar falje kryeministri, që ka fyer rëndë njerëzit që kanë ekspertizë në këtë ...

Nesër në mesditë mblidhet Kryesia, procedohet demarkacioni

Lajmi.net - 09.08.2016

“Nesër, më 10 gusht 2016, mbahet mbledhja e Kryesisë me shefat e grupeve parlamentare”, thuhet në njoftimin e Kuvendit. Kryesia e Kuvendit do të mblidhet nesër në mesditë për ta proceduar ...

Mustafa: Kufiri me Malin e Zi votohet në seancën e ardhshme

Albeu.com - 09.08.2016

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media për vijën kufitare me Malin e zi. Mustafa u shpreh, në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do ...

Shpejtim Bulliqi: Demarkacioni, një mashtrim total

Lajmi.net - 09.08.2016

Ai thotë se prezantimi i komisionit nuk ofroi fakte të reja siç ata kishin paralajmëruar, por u konfirmua ajo që ekspertët e pavarur dëshmuan më 3 gusht 2016.

Demarkacioni me Malin e Zi po shqyrtohet në komisione

Telegrafi - 09.08.2016

Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për kufirin shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, po fillon të shqyrtohet nëpër komisionet e Kuvendit të Kosovës Ky projektligj sot do ...

Demarkacioni sot në dorën e komisioneve të Kuvendit të Kosovës

Gazeta Express - 09.08.2016

Projektligji për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi sot pritet të shqyrtohet nëpër komisionet e Kuvendit të Kosovës Projektligji i demarkacionit pritet sot të shqyrtohet në Komisionin e Punëve ...

Kosova në prag të dhunës politike

Ora news - 09.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

Të enjten deputetet vendosin për demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mblidhet të martën, në mënyrë që seanca të caktohet për të enjten. Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi pas gati një viti përfundimisht është në duart e deputetëve të ...

Sot caktohet seanca për Demarkacionin, opozita vazhdon të kundërshtojë

Telegrafi - 09.08.2016

Javën që lamë pas Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj, mori vendim që Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend.

Lekaj: Më e rrezikshme ratifikimi i Demarkacionit, se humbja e mandatit të deputetit

Telegrafi - 09.08.2016

Po bëhen gati gjashtë muaj që deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i kanë bojkotuar seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe kjo i rrezikon ata që të humbin ...

Lekaj: Ratifikimi i demarkacionit është më i rrezikshëm se humbja e mandatit të deputetit

Gazeta Express - 09.08.2016

Po bëhen gati gjashtë muaj që deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i kanë bojkotuar seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe kjo i rrezikon ata që të humbin ...

Kryeministri Mustafa flet sot për Demarkacionin

Zeri - 09.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa, do të marr pjesë sot në konferencën e Komisionit Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. Mustafa pritet të flas sërish për Demarkacionin, para se kjo ...

Reçica: Çështja e demarkacionit po hyn në një fazë delikate

Telegrafi - 09.08.2016

Deputetë të Kuvendit të Kosovës në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme ku po shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi theksuan se kjo çështje po ...

Mustafa flet për demarkacionin pas konferencës së Komisionit

Gazeta Express - 09.08.2016

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa sot do të marr pjesë në konferencën e Komisionit Shtetësor për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror, ku më pas do të flasë për demarkacionin Ndërkohë që ...

Demaku: Marrëveshja për Demarkacionin nuk duhet të kalojë në Kuvend

Telegrafi - 09.08.2016

Deputetja nga radhët e lëvizjes Vetëvendosje, Puhie Demaku në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme than se është për keqardhje që Qeveria e Kosovës përkundër kundërshtimeve e dërgoi në Kuvend ...

Demaku: Marrëveshja për Demarkacionin nuk duhet të kalojë në Kuvend

Zeri - 09.08.2016

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, është duke u diskutuar për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi, shkruan "Zeri.info".

Beqiri: Projektligji për Demarkacionin të shkojë për votim në seancë

Telegrafi - 09.08.2016

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri ka thënë se nuk ka arsye të mos ulen e të bisedojnë për çështje të ndryshme, ndërsa tha se ma në fund pas një viti Komisioni ...

Deputetët polemizojnë për Demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Marrëveshja e nënshkruar në gusht të vitit të kaluar është zvarritur të shkojë në kuvend deri më tani për shkak të kundërshtive opozitare dhe të banorëve të vendbanimeve afër kufirit të cilët ankohen ...

Shaip Muja thotë se nuk do ta votojë Demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaip Muja, ka thënë se ai nuk do ta votojë Demarkacionin në këtë formë si është tani, njofton Klan Kosova.

Komisioni për Punë të Jashtme voton projektligjin për Demarkacionin

Telegrafi - 09.08.2016

Komisioni për Punë të Jashmte i Kuvendit të Kosovës, edhe përkundër gazit lotsjellës që u hodh brenda në sallë, ka arritur të votojë projektligjin për Demarkacionin.

Komisioni miraton projektligjin për ratifikimin e demarkacionit

Ora news - 09.08.2016

Përkundër debateve të ashpra nga opozita me 6 vota pro komisioni ka miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin. Tani ky ligj do t’i dërgohet kryesisë për ta proceduar për ...

Miratohet projektligji për ratifikimin e demarkacionit

Zeri - 09.08.2016

Përkundër debateve të ashpra nga opozita me 6 vota pro komisioni ka miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin. Tani ky ligj do t’i dërgohet kryesisë për ta proceduar për ...

Muja: Koalicioni qeveritar nuk i ka votat e mjaftueshme për Demarkacionin

Telegrafi - 09.08.2016

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaip Muja ka thënë se është shqetësuese metoda e gazit lotsjellës, duke thënë se kjo nuk i konvenon as Vetëvendosjes.

Muja pretendon se koalicioni nuk ka vota të mjaftueshme për Demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Deputeti i PDK'së, Shaip Muja i cili ka deklaruar edhe votën kundër Demarkacionit pretendon se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme në kuvend për miratimin e kësaj marrëveshje.shkruan Gazeta ...

AAK: Komisioni procedoi një ‘bombë të kurdisur’ për Kosovën

Telegrafi - 09.08.2016

Grupi parlamentari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas procedimit të demarkacionit nga Komisioni për Punë të Jashtme. Në reagimin e tyre, thuhet se Komisioni për Punë të Jashtme ka ...

KMDLNJ: Përmbahuni nga dhuna dhe fjalori i dhunshëm!

Telegrafi - 09.08.2016

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ), ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të përmbahen nga dhuna dhe fjalori i dhunshëm.

KMDLNJ bënë thirrje për përmbajtje nga dhuna dhe fjalori i dhunshëm

Gazeta Express - 09.08.2016

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ), ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të përmbahen nga dhuna dhe fjalori i dhunshëm KMDLNJ përmes një njoftimi për ...

Konfirmon Mustafa, në seancën e ardhshme do të shqyrtohet Demarkacioni

Gazeta Express - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media në lidhje me Demarkacionin. Mustafa konfirmoi që në mbledhjen e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, Demarkacioni do të proçedohet ...

Shaip Muja flet për përgjimet – a është edhe ai pjesë e “Pronto 2”? (Video)

Telegrafi - 09.08.2016

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja ka komentuar publikimin e përgjimeve ku është i përfshirë bashkë partiaku i tij, Adem Grabovci. Ai në InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se bashkëbisedon vazhdimisht me ...

Hoxhaj: Mali i Zi s’ka pretendime territoriale ndaj Kosovës

Gazeta Express - 09.08.2016

Ministri i punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se vota e deputetëve të Kuvendit, për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, do të jetë votë që tregon seriozitet ...

Shaip Muja për përgjimet: Komunikimi është privat, publikimi i tyre përbën shkelje

Gazeta Express - 09.08.2016

Deputeti i PKD”së, Shaip Muja ka komentuar përgjimet ku ishte i përfshirë bashkë me shefin e grupit parlamentar të PDK’së, Adem Grabovci. Ai në InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se bashkëbisedon ...

Hoxhaj: Demarkacioni nuk do të shkojë në arbritrazh ndërkombëtar

Gazeta Express - 09.08.2016

Në një konferencë të përbashkët për media me Kryeministrin Mustafa dhe kryetarin e Komisionit Shtetëror Murat Meha, Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj deklaroi qartë se Demarkacioni me Malin ...

Kryeministri opozitës: Nuk keni dokumente tjera pos dhunës

Gazeta Express - 09.08.2016

Kryeministri Isa Mustafa në konferenën e përbashkët të Komisionit shtetëror për shënjimin e kufijve, ka thënë se kërcënimet që po tentojnë ta parandalojmë ratifikimin e demarkacionit, janë sjellje të ...

Shaip Muja për përgjimet: Komunikimi është privat, publikimi i tyre përbën shkelje

Zeri - 09.08.2016

Deputeti i PKD-së, Shaip Muja ka komentuar përgjimet ku ishte i përfshirë bashkë me shefin e grupit parlamentar të PDK’së, Adem Grabovci. Ai në InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se bashkëbisedon ...

Mustafa: Demarkacioni në seancën e ardhshme të Kuvendit

Telegrafi - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media për Demarkacionin. Mustafa deklaroi se në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do të procedohet për votim.

Hoxhaj: PDK do ketë qëndrim unik për Demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Në një konferencë të përbashkët për media me Kryeministrin Mustafa dhe kryetarin e Komisionit Shtetëror Murat Meha, Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj nuk tregoi nëse koalicioni i ka të ...

Mustafa: Demarkacioni në seancën e ardhshme të Kuvendit

Zeri - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media për Demarkacionin. Mustafa deklaroi se në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do të procedohet për votim.

Haradinaj thirrje deputetëve të Kuvendit që mos ta votojnë Demarkacionin

Zeri - 09.08.2016

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradianaj me anë të një postimi në rrjetin e tij social “Faecook”, ka bërë thirrje deputetëve të kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë ratifikimin e ...

Edhe Shpejtim Bulliqi nuk e mirëpret gazin lotsjellës

Gazeta Express - 09.08.2016

Edhe Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Shpejtim Bulliqi e ka quajtur të papranueshme hedhjen e gazit lotsjellës në Komisionin e Jashtëm ku u miratua projektligji për Demarkacionin.shkruan ...

Haradinaj i bën thirrje deputetëve të mos votojnë Demarkacionin (Video)

Gazeta Express - 09.08.2016

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj i është drejtuar deputetëve nëpërmjet një video duke ju bërë thirrje të mos e votojnë Demarkacionin.shkruan Gazeta Express “Kosova ...

Haradinaj shpërndan edhe një herë videon ku bën thirrje që të votohet kundër demarkacionit

Gazeta Express - 09.08.2016

Kreu i AAK’së ka shpërndarë edhe një herë një video që e kishte publikuar në ditën kur ka qëndruar në Kosovë Ndihmësja e Sekretarit të Shtetit Victoria Nuland.

Haradinaj, apel deputetëve për të mos e votuar Demarkacionin (Video)

Telegrafi - 09.08.2016

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradianaj, me anë të një postimi në rrjetin e tij social “Faecook”, ka bërë thirrje deputetëve të kuvendit të Kosovës që të mos e votojnë ratifikimin ...

Grupi i ekspertëve: Demarkacioni një mashtrim total

Zeri - 09.08.2016

Grupi i ekspertëve të pavarur i përbërë nga Përparim Ameti, Shpejtim Bulliqi dhe Florim Isufi ka reaguar pas konferencës për media të Komisionit shtetëror në lidhje me Demarkacionin.

Sherifi: Përgjegjësia për tensionimin e situatës bie mbi Qeverinë

Gazeta Express - 09.08.2016

Sekretari i NISMA-s për Kosovën, Bilall Sherifi, ka thënë se është qeveria ajo që po kontribuon në tensionimin e situatës politike Bilall Sherifi në një prononcim për Lajmi.net ka thënë, se pozita më ...

Haradinaj, kolegëve deputetë: Bëni shërbim atdheut, pengoni demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, i ka bërë thirrje kolegëve të tij deputetë që të votojnë kundër marrëveshjes së demarkacionit të kufirit ...

Mustafa: Demarkacioni, në seancën e ardhshme të Kuvendit

BalkanWeb - 09.08.2016

PRISHTINE- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka mbajtur një konferencë për media për Demarkacionin. Mustafa deklaroi se në seancën e ardhshme të Kuvendit të Kosovës, kjo çështje do të procedohet ...

Kryesia e Kuvendit vendos sot për Demarkacionin me Malin e Zi

Ora news - 09.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mbajë sot në orë 12:00 të mesditës mbledhjen me Shefat e Gupeve Parlamentare. Sipas Klan Kosoves në këtë mbledhje parashihet që të procedohet marrëveshja e kufirit me Malin e ...

Osmani, kundër demarkacionit: Liberalizmi nuk do të ndodh, pa u luftuar korrupsioni (Video)

Telegrafi - 09.08.2016

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, në emisionin Rrokum Roll në TV Rrokum, thotë se përderisa nuk ka pajtim të së paku dy të tretave të deputetëve për demarkacionin me Malin e Zi, kjo çështje do të ...

Osmani: Propozimi i Komisionit për Demarkacion, në kundërshtim me Pakon e Ahtisaarit

Gazeta Express - 09.08.2016

Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, në emisionin Rrokum Roll thotë se përderisa nuk ka pajtim të së paku dy të tretave të deputetëve për demarkacionin me Malin e Zi, kjo çështje do të shkaktojë ...

Pas Ramushit edhe Dauti ka një “selam” për deputetët: Dielli nuk mbulohet me shoshë!

Zeri - 09.08.2016

“Veprimet e fundit po dëshmojnë se dielli nuk mbulohet me shoshë! Debati publik i 3 gushtit e dëshmoi të vërtetën se demarkacioni është i i pasaktë dhe i dëmshëm për territorin e Kosovës”, thotë ...

Bulliqi: Do të dëshmojmë që ky demarkacion është i parregullt, i paargumentuar dhe i dëmshëm

Telegrafi - 09.08.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike dhe eksperti, Shpejtim Bulliqi, në emër të grupit të ekspertëve të pavarur, ka reaguar rreth konferencës së Komisionit shtetëror të mbajtur sot, ndërsa vijën kufitare ...

Kryesia nesër vendos për seancën e demarkacionit?

Telegrafi - 09.08.2016

Kryesia e Kuvendit do të mbajë nesër mbledhjen me shefat e grupeve parlamentare. Edhe pse nuk janë bërë të ditura pikat e rendit të ditës, gjasat janë që të caktohet seanca ku do të shqyrtohet dhe ...

Nesër në mesditë mblidhet Kryesia, procedohet demarkacioni

Zeri - 09.08.2016

“Nesër, më 10 gusht 2016, mbahet mbledhja e Kryesisë me shefat e grupeve parlamentare”, thuhet në njoftimin e Kuvendit. Kryesia e Kuvendit do të mblidhet nesër në mesditë për ta proceduar ...

Berisha thotë se deputetët po shantazhohen për ta votuar demarkacionin

Gazeta Express - 09.08.2016

​Deputeti i Nismës, Zafir Berisha, ka thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës janë duke u shantazhuar për të votuar demarkacionin me Malin e Zi. Ai është shprehur i bindur se Marrëveshja për ...

Opozita në Kosovë kërkon rikthimin e Projektligjit të Demarkacionit në Qeveri

Tetova Sot - 09.08.2016

Në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme është duke u diskuar Projektligji për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi. (I plotësuar) – Në këtë mbledhje edhe sot është duke u ...

Aliu: Demarkacioni mund të shpërthejë spiralen e dhunës në Kosovë dhe më gjërë !

Tetova Sot - 09.08.2016

Analisti politik, Qenan Aliu, vlerëson se problemi i demarkacionit të Kosovës me Malin e Zi mund ta shpërthejë spiralen e dhunës në Kosovë dhe më gjërë, transmeton TetovaSot.

Kryeministri i Kosovës Mustafa në konferencë (Drejtpërdrejt)

Tetova Sot - 09.08.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po mban një konferencë për media. Këtë konferencë ai po e mban pas takimit me komisionin shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror.

Haradinaj i bën thirrje deputetëve të mos votojnë Demarkacionin (Video)

Tetova Sot - 09.08.2016

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj i është drejtuar deputetëve nëpërmjet një video duke ju bërë thirrje të mos e votojnë Demarkacionin.

Kosova në prag të dhunës politike

Antpress - 09.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

Momenti kur Vetëvendosje lëshon gazin lotsjellës në Komision (Video)

Antpress - 09.08.2016

Lëvizja Vetëvendosje përmes llogarisë së saj në Facebook ka deklaruar se pushteti përkundër fakteve po insiston në ratifikim të demarkacionit, transmeton Indeksonline.

Demarkacioni këtë javë në Kuvend

Lajmi.net - 08.08.2016

Këtë javë pritet që Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin mes Kosovës e Malit të Zi të dalë për shqyrtim në seancë plenare, pavarësisht kundërshtimeve të opozitës dhe një ...

Albin Kurti: “Duam SHBA-në e Kenedit, Thaçi kërkon Al Kaponen”

Lajm - 08.08.2016

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” në Kosovë, Albin Kurti, analizon për “Shekulli” debatin për ndarjen e kufirit me Malin e Zi, veprimet e qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve.

Kosovë, të martën mësohet dita e seancës për Demarkacionin

Top Channel - 08.08.2016

Javën që lamë pas, Qeveria e Kosovës mori vendim në mbledhjen e saj, që projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi të dërgohej në Kuvend.

Nesër demarkacioni në Kuvend

Lajmi.net - 08.08.2016

Projektligji i miratuar javën e kaluar nga qeveria ka ardhur në Kuvend ndërsa shqyrtimi i tij nga komisioni nesër do t’i hapë rrugë diskutimit dhe votimit të tij në seancë të Kuvendit që pritet të ...

Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër, caktohet seanca për votimin e demarkacionit

Lajmi.net - 08.08.2016

Lajmi.net merr vesh që nesër pas mbledhjes së komisionit në fjalë, pritet të mblidhet Kryesia e Kuvendit dhe ta procedojë për mbledhjen e seancës së Kuvendit.

Vetëvendosje në terren kundër Demarkacionit

Lajm - 08.08.2016

Pas hapjes së tubimeve kundër Demarkacionit që mbajti Alin Kurti, aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Ylli Hoxha ka njoftuar se gjatë mbremjes së sotme edhe tre deputetë të këtij subjekti do të mbajnë ...

Kryesia mblidhet nesër, caktohet seanca për votimin e demarkacionit

Albeu.com - 08.08.2016

Nesër pritet të shqyrtohet marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi. "Së pari duhet të mblidhet komisioni funksional për shqyrtimin e projektligjit për marrëveshje ndërkombëtare, ta shqyrtojë, ...

Kosova në prag të dhunës politike

Evropaelire - 08.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

Kosova në prag të dhunës politike

Lajmi.net - 08.08.2016

Sulmi ndaj objektit zyrtar erdhi në kohën e krizës më të thellë politike në Kosovë, dhe pas një periudhe disa mujore të kundërshtimeve të ligjvënësve nga opozita ndaj marrëveshjeve të nënshkruara nga ...

Ekskluzive: Projektligji për Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi (Dokument)

Lajmi.net - 08.08.2016

Marrëveshja e nënshkruar nga presidenti i tanishëm, Hashim Thaçi, në cilësinë e ministrit të Jashtëm, dhe Skënder Hysenit si ministër i Brendshëm për palën kosovare dhe nga Igor Luksiç, ministër i ...

Kosova në prag të dhunës politike

Portalb - 08.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

AAK-ja kundër VV-së: Nuk ka nevojë të protestohet kundër demarkacionit, rrëzohet me votë

Lajmi.net - 08.08.2016

Sipas tij, demarkacioni ka marrë tashmë përgjigjen e nevojshme. Demarkacioni ka marrë përgjigje në konferencën e 3 gushtit. Tash mbetet që përgjigja të formalizohet me votë”, ka përfunduar Nitaj.

VV në teren, mban takime mobilizuese kundër Demarkacionit

Portalb - 08.08.2016

Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, vazhdon të mbetet sfida më e madhe politike në vend. Tashmë kur pritet që këtë javë ta vjen në Kuvend për ratifikim kjo marrëveshje, Lëvizja ...

Nisma: Qeveria në panik, protestat mjeti i fundit kundër ratifikimit të demarkacionit

Lajmi.net - 08.08.2016

Për anëtarin e Kryesisë së “Nismës për Kosovën”, Bilall Sherifin, pas humbjes së debatit që u mbajt me 3 gusht, Qeveria e Kosovës është në panik total.

Demarkacioni në Kuvend, këtë javë

Zeri - 08.08.2016

Këtë javë pritet që Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin mes Kosovës e Malit të Zi të dalë për shqyrtim në seancë plenare, pavarësisht kundërshtimeve të opozitës dhe një ...

Demarkacioni në Kuvend, këtë javë

Telegrafi - 08.08.2016

Këtë javë pritet që Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin mes Kosovës e Malit të Zi të dalë për shqyrtim në seancë plenare, pavarësisht kundërshtimeve të opozitës dhe një ...

​Pozita e opozita "u dakorduan" që nuk merren vesh - Demarkacioni këtë javë në Kuvend

Gazeta Express - 08.08.2016

Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës që u mbajt javën e kaluar me vetëm një pikë të rendit të ditës, atë Demarkacionin, projektligj ky i cili u dërgua në Kuvend për ratifikim Burime të Gazetës ...

Nesër caktohet dita e seancës për Demarkacionin

Telegrafi - 08.08.2016

Javën që lamë pas Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj, mori vendim që Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi të dërgohet në Kuvend.

Paqartësi për Demarkacionin: Kurti insiston, marrëveshja nuk është kusht për vizat

Gazeta Express - 08.08.2016

Ish Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti vazhdon ti qëndrojë idesë që miratimi i Demarkacionit me Malin e Zi nuk është kush për liberalizimin e vizave.

Haradinaj “thyen akullin”, kthehet në Kuvend pas bojkotit

Telegrafi - 08.08.2016

Deputetët e opozitës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, po hyjnë në muajin e gjashtë të mos pjesëmarrjes së tyre në seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Ratifikimi i Demarkacionit mund të prodhojë trazira të reja në vend

Telegrafi - 08.08.2016

Kuvendi i Kosovës pritet që këtë javë ta ketë në shqyrtim Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, në një seancë të rregullt plenare e cila nesër do të bëhet e ...

VV në teren, mban takime mobilizuese kundër Demarkacionit

Telegrafi - 08.08.2016

Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, vazhdon të mbetet sfida më e madhe politike në vend. Tashmë kur pritet që këtë javë ta vjen në Kuvend për ratifikim kjo marrëveshje, Lëvizja ...

Vetëvendosje në terren kundër Demarkacionit

Gazeta Express - 08.08.2016

Pas hapjes së tubimeve kundër Demarkacionit që mbajti Alin Kurti, aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Ylli Hoxha ka njoftuar se gjatë mbremjes së sotme edhe tre deputetë të këtij subjekti do të mbajnë ...

VV në teren, mban takime mobilizuese kundër Demarkacionit

Zeri - 08.08.2016

Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, vazhdon të mbetet sfida më e madhe politike në vend. Tashmë kur pritet që këtë javë ta vjen në Kuvend për ratifikim kjo marrëveshje, Lëvizja ...

Demarkacioni me Malin e Zi fillon të shqyrtohet në komisione

Telegrafi - 08.08.2016

Komisioni për Punë të Jashtme, sot do ta shqyrtojë Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi.

Kryesia e Kuvendit nesër vendos për seancën e Demarkacionit

Gazeta Express - 08.08.2016

Demarkacioni të martën në mëngjes do të diskutohet në Komisionin parlamentar për Punë të Jashtme, ndërsa pasdite pritet që të caktohet dita e mbajtjes së seancës për ratifikimin e kësaj marrëveshje, ...

Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër, caktohet seanca për votimin e demarkacionit

Zeri - 08.08.2016

Lajmi.net merr vesh që nesër pas mbledhjes së komisionit në fjalë, pritet të mblidhet Kryesia e Kuvendit dhe ta procedojë për mbledhjen e seancës së Kuvendit.

Kurti: Drejtësinë në Shqipëri s’mund ta sjellë një klasë e korruptuar, do dështojë

Ora news - 08.08.2016

Deputeti i VV dhe ish-lideri i kësaj lëvizje. Albin Kurti ka deklaruar se reforma e drejtësisë në Shqipëro do të dështojë. “Unë pandeh se drejtësinë nuk mund ta sjelli një klasë thellësisht e ...

Kosova në prag të dhunës politike

Telegrafi - 08.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

Kjo është Marrëveshja dhe Projektligji për Demarkacionin me Malin e Zi (Dokumente)

Telegrafi - 08.08.2016

Njëmbëdhjetë muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes nga ministrat e Punëve të Jashtme dhe të Brendshme të Kosovës dhe Malit të Zi, Projektligji për Demarkacionin do të diskutohet për herë të parë në ...

Kosova në prag të dhunës politike

Zeri - 08.08.2016

Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

AAK: s’ka nevojë për protesta, Demarkacioni do të rrëzohet me votë

Gazeta Express - 08.08.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e fundit të mbajtur më 4 gusht ka miratuar edhe Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin me Malin e Zi.

Analistët e shohin Kosovën në prag të dhunës politike

Gazeta Express - 08.08.2016

​Mungesa e një debati politik, fillimisht në Kuvendin e Kosovës dhe në veçanti kundërshtimet e thella politike ndërmjet pushtetit dhe opozitës, mund ta fusin Kosovën në një cikël dhune, thonë ...

Deputetët e AAK-së dhe Nismës, rrezikojnë t’i humbin mandatet në Legjislativ

Telegrafi - 08.08.2016

Deputetët e opozitës, të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, ka gati gjashtë muaj që nuk marrin pjesë në seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Deputetët e AAK-së dhe Nismës, rrezikojnë t’i humbin mandatet

BalkanWeb - 08.08.2016

PRISHTINE – Deputetët e opozitës, të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, ka gati gjashtë muaj që nuk marrin pjesë në seancat e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Sherifi: Qeveria është në panik

Telegrafi - 08.08.2016

Demarkacioni me Malin e Zi është dërguar në Kuvend dhe këto ditë pritet që të bëhet ratifikimi i kësaj marrëveshje, raporton Indeksonline. Tashmë është bërë pothuajse një vit prej kur kjo marrëveshje ...

Nisma thotë se Qeveria është në panik, i sheh protestat si mjet të fundit kundër ratifikimit

Gazeta Express - 08.08.2016

​Demarkacioni me Malin e Zi është dërguar në Kuvend dhe këto ditë pritet që të bëhet ratifikimi i kësaj marrëveshje. Tashmë është bërë pothuajse një vit prej kur kjo marrëveshje nuk ka arritur ...

Për demarkacionin e kufirit Kosovë - Mali i Zi

Zeri - 08.08.2016

Territori i Kosovës si tokë shqiptare është e dhembshur dhe e dashur për çdo shqiptar, kudo që është. Fakti që ai është element shtetformues i Kosovës është rrjedhojë e anomalisë së rëndë ...

Demarkacioni i lë deputetët pa shijuar detin (Video)

Telegrafi - 08.08.2016

Zhvillimet aktuale politike që lidhen me ratifikimin e marrëveshjes me Malin e Zi, kanë ndikuar që deputetët e Kuvendit të Kosovës të mos i shijojnë pushimet e verës.

Vetëvendosje në terren kundër Demarkacionit

Tetova Sot - 08.08.2016

Pas hapjes së tubimeve kundër Demarkacionit që mbajti Alin Kurti, aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Ylli Hoxha ka njoftuar se gjatë mbremjes së sotme edhe tre deputetë të këtij subjekti do të mbajnë ...