TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SHBA-Kinë, nis “lufta tregtare”

Ina - 17.06.2018

Lufta tregtare mes dy superfuqive industriale, Shteteve të Bashkuara dhe Kinës përshkallëzohet më tej. Shkak u bënë sanksionet e fundit të vendosura nga Uashingtoni ndaj importeve kineze.

Negociata për barrierat tregtare BE-SHBA, Trump dhe Tusk ende pa përgjigje

Gazeta Tema - 17.06.2018

Presidenti Donald Trump i bëri thirrje Bashkimit Europian që të hyjë në negociata për të reduktuar barrierat tregtare, në një telefonatë me presidentin francez Emmanuel Macron, ndërkohë që ekonomia ...

Media kineze tall Trumpin

LajmiFundit - 16.06.2018

Mediat kineze u tallën me Presidentin Donald Trump për tarifat e reja që ai ka vendosur ndaj mallrave kineze, duke thënë se njerëzit e zgjuar ndërtojnë ura, ndërsa budallenjtë ndërtojnë mure.

SHBA-Kinë, nis “lufta tregtare”

Alsat - 16.06.2018

Lufta tregtare mes dy superfuqive industriale, Shteteve të Bashkuara dhe Kinës përshkallëzohet më tej. Shkak u bënë sanksionet e fundit të vendosura nga Uashingtoni ndaj importeve kineze.

SHBA, rreth 800 produkte kineze do të tatohen në masën 25%

RTSH - 16.06.2018

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi dje vendosjen e tarifave prej 25 përqind ndaj rreth 800 produkteve kineze që kapin shifrën e 34 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës ...

Kina premton kundër-përgjigje të shpejtë ndaj taksave të SHBA-ve

BalkanWeb - 16.06.2018

Pak pasi Presidenti amerikan, Donald Trump vendosi për tarifa 25 përqind për produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale, duket se nuk ...

Kina do të vendosë tarifë shtesë për mallrat që vijnë nga SHBA

ABC News - 16.06.2018

Tarifa prej 25 për qind për pjesën më të madhe të mallrave të importit që vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këtë mënyrë, Kina ka reaguar ndaj vendimit të administratës Trump për vendosjen ...

Mediat kineze ironizojnë Trump: Njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure

Tetova Sot - 16.06.2018

Mediat e Kinës e kanë ironizuar presidentin amerikan për planin për të vendosur tarifa 25% mbi mallrat kineze, duke shkruar se “njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure”.

Hakmarrja e Kinës, vendos tarifë për 659 mallra të SHBA me vlerë 50 miliardë dollarë

Gazeta Tema - 16.06.2018

Kina do të vendosë një tarifë shtesë prej 25 për qind për 659 mallra të SHBA me vlerë 50 miliardë dollarë, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, duke cituar Komisionin e Tarifave të Këshillit të ...

Mediat kineze ironizojnë Trump: Njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure

Gazeta Tema - 16.06.2018

Mediat e Kinës e kanë ironizuar presidentin amerikan për planin për të vendosur tarifa 25% mbi mallrat kineze, duke shkruar se “njerëzit e zgjuar ndërtojne ura, budallenjtë ndërtojnë mure”.

Trump vendos tarifa të larta për produktet kineze

SOT - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Trump vendos tarifa 25 përqind në produktet kineze

Lajmi.net - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Trump vendos tarifa 25 përqind në produktet kineze

Portalb - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale, transmeton REL.

BE kundër Trumpit, i kundërpërgjigjet tarifave

Alsat - 15.06.2018

Vendet e Bashkimit Evropian kanë mbështetur unanimisht planet për të taksuar produkte amerikane 2.8 miliardë euro. Produkte si lëngu i portokallit, xhinset dhe motoçikletat janë në vijën e frontit ...

Kina premton përgjigje të shpejtë ndaj tarifave amerikane

Lajmi.net - 15.06.2018

Kina do të përgjigjet shpejt për të mbrojtur veten nëse Shtetet e bashkuara dëmtojnë interesat e saj me tarifa të reja në tregti, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Trump vendos tarifa 25 përqind në produktet kineze

Evropaelire - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Kina premton përgjigje të shpejtë ndaj tarifave amerikane

Evropaelire - 15.06.2018

Kina do të përgjigjet shpejt për të mbrojtur veten nëse Shtetet e bashkuara dëmtojnë interesat e saj me tarifa të reja në tregti, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Trump vendos tarifa 25 përqind në produktet kineze

Koha.net - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

BE me masa hakmarrëse tregtare ndaj SHBA-ve

Telegrafi - 15.06.2018

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë miratuar tarifat hakmarrëse në uisku dhe motoçikleta, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për vendosje të tarifave në metalet evropiane, transmeton ...

Trump vendos tarifa 25% në produktet kineze

Telegrafi - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 për qind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Kina premton përgjigje të shpejtë ndaj tarifave amerikane

Telegrafi - 15.06.2018

Kina do të përgjigjet shpejt për të mbrojtur veten nëse Shtetet e bashkuara dëmtojnë interesat e saj me tarifa të reja në tregti, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Kina premton përgjigje të shpejtë ndaj tarifave amerikane

Koha.net - 15.06.2018

Kina do të përgjigjet shpejt për të mbrojtur veten nëse Shtetet e bashkuara dëmtojnë interesat e saj me tarifa të reja në tregti, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Akuza Pekinit për vjedhje të pronës intelektuale, Trump vendos tarifa 25% në produktet kineze

BalkanWeb - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka marrë vendim për vendosje të tarifave 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Lufta tregtare me SHBA-në, vjen kundërpërgjigja e BE-së

ABC News - 15.06.2018

Vendet e Bashkimit Europian kanë mbështetur në mënyrë unanime një plan për të vendosur tarifa ndaj importimit të produkteve amerikane për 2.8 miliardë euro.

Trump aprovon masa ndëshkuese për produktet “Made in China”

ABC News - 15.06.2018

Vijon përplasja tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Sipas mediave amerikane, Trump do të aprovojë tarifa ndëshkuese për produktet e Pekinit.

Kinë-SHBA vazhdon përplasja për tarifat tregëtare

RTSH - 15.06.2018

Kina do të kundëpërgjigjet shumë shpejt për të mbrojtur veten nëse SHBA-të dëmtojnë interesat e saj me tarifa të reja tregtare, u shpreh sot një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze.

Trump njofton vendosjen e tarifave të reja ndaj importeve kineze

VOA - 15.06.2018

Presidenti Trump njoftoi të premten vendosjen e tarifave prej 25 për qind ndaj importeve kineze me një vlerë prej dhjetra miliardë dollarë. Vendimi shkaktoi një hakmarrje të menjëhershme të Pekinit, ...

Amendamenti i ri, rritje e gjobave për shqiptarët në Greqi. Malaj: Ku duhet të bëni kujdes

BalkanWeb - 15.06.2018

Parlamenti grek ka miratuar amendamentin e ri nga i cili do të përfitojnë reduktim të tarifave për disa lloj lejesh qëndrimi të gjithë emigrantët shqiptarë që jetojnë në shtetin helen.

Trump vendos tarifa 25 përqind në produktet kineze

Tetova Sot - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur tarifa 25 përqind në produktet kineze në vlerë të 50 miliardë dollarëve, duke akuzuar Pekinin për vjedhje të pronës intelektuale.

Lufta tregtare SHBA-Kinë, Trump i hedh ‘benzinë zjarrit’

Java News - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka aprovuar tarifa të reja për një listë të gjatë produktesh kineze, për një vlerë prej 50 miliardë dollarë. Lajmin e bën të ditur “Wall Street Journal”, e cila ...

Një tjetër vendim i presidentit Trump ndez luftën tregtare Kinë-SHBA

Gazeta Tema - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka aprovuar tarifa të reja për një listë të gjatë produktesh kineze, për një vlerë prej 50 miliardë dollarë. Lajmin e bën të ditur “Wall Street Journal”, e cila ...

BE i kundërpërgjigjet në bllok tarifave të Presidentit Trump

Java News - 15.06.2018

Vendet e Bashkimit Evropian kanë mbështetur unanimisht planet për të taksuar produkte amerikane 2.8 miliardë euro. Produkte si lëngu i portokallit, bourboni, xhinset dhe motoçikletat janë në vijën e ...

Trump përshkallëzon luftën tregtare! Këtë herë shënjestron Kinën

Durres Lajm - 15.06.2018

Kur Donald Trump njoftoi vendosjen e tarifave për çelikun dhe aluminin, synimi ishte goditja me një gur i dy zogjëve; Kanadasë dhe Bashkimit Europian.

Raportohet se BE-ja ka miratuar masat hakmarrëse kundër SHBA-së

Portalb - 14.06.2018

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë miratuar tarifat hakmarrëse në uisku dhe motoçikleta, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për vendosje të tarifave në metalet evropiane, transmeton ...

Raportohet se BE-ja ka miratuar masat hakmarrëse kundër SHBA-së

Lajmi.net - 14.06.2018

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë miratuar tarifat hakmarrëse në uisku dhe motoçikleta, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për vendosje të tarifave në metalet evropiane, transmeton ...

Raportohet se BE-ja ka miratuar masat hakmarrëse kundër SHBA-së

Evropaelire - 14.06.2018

Shtetet e Bashkimit Evropian kanë miratuar tarifat hakmarrëse në uisku dhe motoçikleta, pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për vendosje të tarifave në metalet evropiane, transmeton ...

Tarifa në Rrugën e Kombit, opozita: Do përdorim çdo lloj forme për ta ndaluar

Gazeta Express - 13.06.2018

Nga Durrësi, kryeministri Edi Rama bëri me dije se tarifa e kalimit do të vendoset edhe në autostradën Tiranë – Durrës, sapo ajo të jetë përfunduar sipas standardeve ...

Frika e një lufte tregtare

ABC News - 12.06.2018

Investitorët i druhen përshkallëzimit të një lufte shkatërruese tregtare pas komenteve të ministrit gjerman të Ekonomisë, i cili tha se nuk sheh zgjidhje të menjëhershme të mosmarrëveshjes tregtare ...

Banka Botërore: Rritja e tarifave mund të na sjellë përsëri në nivelet e krizës së vitit 2008

Telegrafi - 11.06.2018

Një ngritje në ritmin dhe fushëveprimin e tarifave mund ta kthejë botën në vitin 2008 në aspektin e niveleve të tregtisë botërore, paralajmëron Banka Botërore.

Frika e një lufte tregtare

VOA - 11.06.2018

Investitorët i druhen përshkallëzimit të një lufte shkatërruese tregtare pas komenteve të ministrit gjerman të ekonomisë, i cili tha se nuk sheh zgjidhje të menjëhershme të mosmarrëveshjes tregtare ...