TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BE-ja i drejtohet Greqisë: Hapni sa më shpejt hotspot-et për refugjatët

Top Channel - 11.10.2015

Komisioneri europian për Emigracionin, DhimitrisAvramopoulos, i shoqëruar nga Jean Asselborn, ministri i Jashtëm i Luksemburgut, që ka presidencën e BE-së, në një vizitë në Athinë dhe në ishullin ...

Gjermani, Bavaria kërkon kufizimin e valës së refugjatëve

Top Channel - 11.10.2015

Qeveria e Landit të Bavarisë ka kërcënuar me "vetëmbrojtje", nëse qeveria federale nuk e kufizon vërshimin e ...

Zëvendësi i Merkelit pret mbi 1 milion refugjatë

Zhurnal - 11.10.2015

Zëvendësi i Merkelit pret mbi 1 milion refugjatë Berlin, 11 tetor- Mbi një milion refugjatë do të vijnë në Gjermani këtë vit, ka thënë zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel.

Maqedoni, brenda 24 orëve mbi 2000 vërtetime për shtetas të huaj

Portalb - 11.10.2015

Lajme lidhur me temën Ixhet Memeti kërkon uljen e çmimit të biletave për refugjatët Dy refugjate lindën në Shkup Bushati: Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence për krizën e refugjatëve Thaçi: ...

Zëvendësi i Merkelit pret mbi 1 milion refugjatë

LajmiFundit - 11.10.2015

Mbi një milion refugjatë do të vijnë në Gjermani këtë vit, ka thënë zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel. Ai i ka bërë këto komente në një takim të Partisë Social-Demokrate në Mainz.

U realizua raundi i njëzet e katërt nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”

Zhurnal - 11.10.2015

U realizua raundi i njëzet e katërt nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian” Gostivar, 11 tetor- Dje u realizua raundi i njëzet e katërt nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”, ...

Preshevë, në 10 ditët e ardhshme priten rreth 30.000 refugjatë

Portalb - 11.10.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, brenda 24 orëve mbi 2000 vërtetime për shtetas të huaj Ixhet Memeti kërkon uljen e çmimit të biletave për refugjatët Dy refugjate lindën në Shkup Bushati: Shqipëria ka ...

Zviceranët solidarizohen me refugjatët

Telegrafi - 11.10.2015

Rreth 400 njerëz kanë manifestuar të shtunën pasdite solidaritetin e tyre me refugjatët në Gjenevë. Ata kërkuan që Zvicra të përmirësojë politikën e tyre të pranimit.

Zëvendësi i Merkelit pret mbi 1 milion refugjatë

Botasot - 11.10.2015

Mbi një milion refugjatë do të vijnë në Gjermani këtë vit, ka thënë zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel. Ai i ka bërë këto komente në një takim të Partisë Social-Demokrate në Mainz.

Gjermania pret mbi 1 milion refugjatë

Telegrafi - 11.10.2015

Mbi një milion refugjatë do të vijnë në Gjermani këtë vit, ka thënë zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel. Ai i ka bërë këto komente në një takim të Partisë Social-Demokrate në Mainz.

Historia e emigrantit nga Prishtina që u martua me gruan e parë që i dha ujë në Angli

Koha.net - 11.10.2015

Kriza e refugjatëve në Mesdhe këtë verë solli shqetësime të vjetra. Retorika e vjetër frikacake konservatore është kthyer përsëri në Angli. Janë disa raporte shqetësuese të gazetave mbi fëmijët e ...

Historia e emigrantit nga Prishtina që u martua me gruan e parë që i dha ujë në Angli

Telegrafi - 11.10.2015

Kriza e refugjatëve në Mesdhe këtë verë solli shqetësime të vjetra. Retorika e vjetër frikacake konservatore është kthyer përsëri në Angli. Janë disa raporte shqetësuese të gazetave mbi fëmijët e ...

BE-ja “urdhër” Greqisë: Hapni sa më shpejt hotspot-et për refugjatët

Gazeta Tema - 11.10.2015

Komisioneri europian për Emigracionin, DhimitrisAvramopoulos, i shoqëruar nga Jean Asselborn, ministri i Jashtëm i Luksemburgut, që ka presidencën e BE-së, në një vizitë në Athinë dhe në ishullin ...

Historia e emigrantit kosovar që u martua me të parën grua që takoi në Britani

Gazeta Dita - 11.10.2015

Kriza e refugjatëve në Mesdhe këtë verë solli shqetësime të vjetra. Retorika e vjetër frikacake konservatore është kthyer përsëri në Angli. Janë disa raporte shqetësuese të gazetave mbi fëmijët e ...

Gjermani, Bavaria kërkon kufizimin e valës së refugjatëve

Kosova Live - 11.10.2015

Qeveria e Landit të Bavarisë ka kërcënuar me “vetëmbrojtje”, nëse qeveria federale nuk e kufizon vërshimin e refugjatëve. Sidoqoftë, për ekspertët e të drejtës ndërkombëtare juridikisht, një veprim i ...

U realizua aksioni i njëzet e katër me radhë “Gostivari për refugjatët sirian”

Radio Vala - 11.10.2015

Gostivar, me 11 tetor 2015 Të shtunën është realizuar aksioni i njëzet e katër me radhë “Gostivari për refugjatet sirian”, organizuar nga pronari i Marektit Keta në Gostivar, Bejtulla Jakupi, ...

Franca rikthen Kosovën në listën e vendeve të sigurta

Lajmeshqip - 10.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Dëshmitarë të Gjykatës Speciale transferohen jashtë Kosovës Muhamet Mustafa: Hedhja e gazit në Parlament, gati në kufijtë e akteve terroriste Pacientët në dializë rrezikohen ...

Mbyllje e kufijve, ndërtim gardhesh - e bëshme?

DW - 10.10.2015

Qeveria e Landit të Bavarisë ka kërcënuar me "vetëmbrojtje", nëse qeveria federale nuk e kufizon vërshimin e refugjatëve. A lejohet të veprojë Bavaria kështu? Juristi i së drejtës ndërkombëtare ...

Bushati: Shqipëria e gatshme të presë refugjatë

Zhurnal - 10.10.2015

Bushati: Shqipëria e gatshme të presë refugjatë Tiranë, 10 tetor- Shqipëria është e gatshme që të mirëpresë refugjatë. Ky qëndrim i vendit tonë është theksuar dje nga ministri i Jashtëm, Ditmir ...

Fëmijët gati të vdesin në Kumanovë nga të ftohti, partitë shqiptare dhe Gruevski shikojnë “sehir”

Zhurnal - 10.10.2015

Fëmijët gati të vdesin në Kumanovë nga të ftohti, partitë shqiptare dhe Gruevski shikojn “sehir” Shkup, 10 tetor- Partitë shqiptare në Maqedoni urgjentisht duhet të alarmojnë faktorin ndërkombëtar ...

Kriza e refugjatëve, Bregu: Pse qeveria nuk bën deklaratë se ka një plan emergjence?

SOT - 10.10.2015

Depututetja e djathtë Majlinda Bregu përmes një postimi në rrjetin social Facebook bën me dije se qeveria ka një plan emergjence në kuadër të përpjekjeve kolektive për t'iu përgjigjur krizës së ...

Për një dite kaluan mbi 3 mijë refugjatë

Lajm - 10.10.2015

Numri i refugjatëve nuk ka pësuar ulje në ditët e fundit. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Gjevgjeli kanë hyrë 3174 refugjatë, prej të cilëve, 1757 burra, 482 gra, 793 fëmijë me prindër dhe 142 ...

Refugjati afgan në Athinë, mësoi greqisht dhe hapi restorant

Portalb - 10.10.2015

Lajme lidhur me temën Gjermani, ekstremi i djathtë: Merkel, “trafikante” qeniesh njerëzore Tifozi shqiptar shan Serbinë në transmetim direkt (VIDEO) Tragjedi e re refugjatësh në Greqi, humb jetën ...

​Preshevë: Refugjatët e lagur, të strehuar pa rrymë

Lajm - 10.10.2015

Koha e keqe, por edhe mungesa e rrymës kanë vështirësuar situatën në qendrën pranuese për refugjatë në Preshevë, të cilëve u duhen rroba dhe këpucë për kohë të ftoftë.

BE, Hungaria dhe refugjatët

Botasot - 10.10.2015

Amnesty International ka akuzuar Hungarinë për shkeljen e ligjeve të shumta ndërkombëtare dhe evropiane të të drejtave të njeriut në trajtimin e krizës së refugjatëve.

OKB miraton kontrollin dhe sekuestrimin e anijeve me emigrantë

BalkanWeb - 10.10.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë sot për të autorizuar Bashkimin Evropian dhe vende të tjera të ndalin, kontrollojnë dhe sekuestrojnë mjete lundruese që dyshohet se po ...

Kosova s’është më vend i pasigurt sipas Francës

Koha.net - 10.10.2015

Në dhjetor të vitit 2014 Franca e kishte shlyer Kosovën nga lista e vendeve të sigurta dhe këtë e kishte arsyetuar me "situatën jostabile politike dhe sociale" në vend.

Mbyllje e kufijve, ndërtim gardhesh - e bëshme?

Botasot - 10.10.2015

DW: Zoti Michl, ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Hermann ka kërcënuar se do t'i kthejë mbrapsht në Austri refugjatët që vijnë përmes Austrisë, sepse Austria nuk respekton të drejtën ...

OKB autorizon BE për përdorimin e forcës kundër trafikut të emigrantëve

Ora news - 10.10.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë për të autorizuar Bashkimin Evropian dhe vende të tjera të ndalin, kontrollojnë dhe sekuestrojnë mjete lundruese që dyshohet se po ...

Refugjati afgan në Athinë, mësoi greqisht dhe hapi restorant

Ora news - 10.10.2015

Një nga vendet më shumë të prekura nga kriza e refugjatëve, Greqia, po përpiqet të ndihmojë klandestinët që fluturojnë drejt shtetit Helen. Mes tyre, shumë emigrantë që kanë mbërritur në Athinë shumë ...

Fjalimi i Hashim Thaçit në konferencën për refugjatët

Botasot - 10.10.2015

Pak ditë më parë të gjithë diplomatët e BE-së, Ballkanit Perëndimor, por edhe të Turqisë, Jordanisë dhe Libanit morrën pjesë në konferencën e Luksemburgut për të gjetur një zgjidhje imdeiate për ...

Brenda një dite në Maqedoni kaluan 3174 refugjatë

Botasot - 10.10.2015

Përkundër shiut dhe kohës së ftohtë, numri i refugjatëve nuk ka pësuar ulje në ditët e fundit. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Gjevgjeli kanë hyrë 3174 refugjatë, prej të cilëve, 1757 burra, 482 ...

​Refugjati afgan në Athinë, mësoi greqisht dhe hapi restorant

Botasot - 10.10.2015

Një nga vendet më shumë të prekura nga kriza e refugjatëve, Greqia, po përpiqet të ndihmojë klandestinët që fluturojnë drejt shtetit helen. Mes tyre, shumë emigrantë që kanë mbërritur në Athinë shumë ...

​Preshevë: Refugjatët e lagur, të strehuar pa rrymë

Botasot - 10.10.2015

Koha e keqe por edhe mungesa e rrymës kanë vështirësuar situatën në qendrën pranuese për refugjatë në Preshevë, të cilëve u duhen rroba dhe këpucë për kohë të ftoftë.

Refugjatët në Preshevë: Të lagur e me rroba vere

Telegrafi - 10.10.2015

Koha e keqe, por edhe mungesa e rrymës, kanë vështirësuar situatën në qendrën pranuese për refugjatë në Preshevë, pasi atyre u duhen rroba dhe këpucë për kohë të ftoftë.

Zemra e Evropës rreh

Gazeta Tema - 10.10.2015

Gjermania dhe Franca luajnë rol drejtues në BE. Kjo doli në pah edhe në takimin Merkel-Hollande në Strasburg. Tani fjalët duhet të ndiqen nga veprat, shkruan Bernd Riegert.

Bregu: Qeveria ka plan për emergjencat e refugjatëve

Java News - 10.10.2015

Nënkryetarja e Komisionit të Integrimit dhe deputetja e PD-së, Majlinda Bregu deklaron se plani i qeverisë shqiptare për emergjenca në kuadër të përpjekjeve kolektive për t’iu përgjigjur krizës së ...

Kosova s’është më vend i pasigurt sipas Francës

Java News - 10.10.2015

Në dhjetor të vitit 2014 Franca e kishte shlyer Kosovën nga lista e vendeve të sigurta dhe këtë e kishte arsyetuar me “situatën jostabile politike dhe sociale” në vend.

Dy migrante kanë lindur në Klinikën për gjinekologji

Republika - 10.10.2015

Në çdo vështirësi njeriun e mban gjallë shpresa se do të vijnë ditë më të mira. Dikush gjen forcë për të vazhduar jetën në dëshirën për të përmirësuar kushtet e jetesës, e dikush tjetër tek familja, ...

Franca shpall Kosovën vend të sigurt

Kosova Live - 10.10.2015

Autoritetet në Francë kanë bërë të ditur se Këshilli i zyrës për mbrojtje të refugjatëve dhe apatridëve (OFPRA), e ka shpallur Kosovën sërish vend të sigurt, njofton Albinfo.ch.

Gjermania do të ketë nevojë për 38 mijë mësimdhënës dhe eduakatorë për shkak të refugjatëve

Idividi - 09.10.2015

Berlin, 8 tetor 2015 (MIA) - Gjermania do të ketë nevojë për 38 mijë mësimdhënës të rinj dhe edukatorë në kopshtet e fëmijëve për integrim më të mirë të refugjatëve në shoqëri, kumtoi sot sindikata e ...

Polonia nuk do të pranojë refugjatë të cilët nuk i kanë kaluar kontrollet e kufijve të jashtëm të BE-së

Idividi - 09.10.2015

Varshavë, 8 tetor 2015 (MIA) - Polonia nuk do të pranojë refugjatë të cilët nuk e kanë kaluar kontrollin në qendrat e specializuara të kufijve të jashtëm të Bashkimit Evropian, deklaroi sot ...

Poposki në Konferencën për krizë refugjatësh në Luksemburg: Maqedonia pret solidaritet dhe ndihmë finaniare nga BE-ja

Idividi - 09.10.2015

Luksemburg, 8 tetor 2015 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Poposki, i cili së bashku me shefin e policisë së Maqedonisë, Mitko Çavkov do të marrë pjesë në ...

Ministeriali i BE-së për krizën e refugjatëve, Bushati: Shqipëria, plan emergjence

Top Channel - 09.10.2015

Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence duke vlerësuar kapacitetet ekzistuese, si dhe nevojat në rast se vendi ynë preket nga kriza e refugjatëve. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, dhe zv.

Ministeriali i BE-së për krizën e refugjatëve, Bushati: Shqipëria, plan emergjence

LajmiFundit - 09.10.2015

Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence duke vlerësuar kapacitetet ekzistuese, si dhe nevojat në rast se vendi ynë preket nga kriza e refugjatëve. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, dhe zv.

DW: Evropa në rrezik, koha po kalon

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën BE dhe SHBA: Ligji për zgjedhje duhet të miratohet dhe sa më shpejt të nis të aplikohet Kriza ekonomike dhe emigrantët kërcënojnë ekzistencën e BE-së BE “nxjerr dhëmbët”, gjobë ...

Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm t’i pranojmë rreth pesëqind refugjatë

Lajmeshqip - 09.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm t’i pranojmë rreth pesëqind refugjatë Serbët kërkojnë rindarjen e Mitrovicës Vahide Badivuku mbetet në paraburgim Vdes 21-vjeçarja ...

Nga Gjevgjelia për në Tabanoc kanë shkuar rreth 3.700 refugjat

Zhurnal - 09.10.2015

Nga Gjevgjelia për në Tabanoc kanë shkuar rreth 3.700 refugjat Gjevgjeli, 9 tetor- Nga ora 21 në mbrëmje e deri sot në ora 9 në mëngjes, sipas evidencës së Kryqit të kuq ndërkombëtar nga kampi ...

Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm t’i pranojmë rreth pesëqind refugjatë

LajmiFundit - 09.10.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi në konferencën e Luksemburgut ka thënë se Kosova është e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë. Ai tha se Kosova e kupton shumë mirë çfarë do të thotë të jesh ...

Nga Gjevgjelia për në Tabanoc kanë shkuar rreth 3.700 refugjat

Lajm - 09.10.2015

Nga ora 21 në mbrëmje e deri sot në ora 9 në mëngjes, sipas evidencës së Kryqit të kuq ndërkombëtar nga kampi pranues në Gjevgjeli, për në Tabanoc janë ikur rreth 3.700 refugjat pasi që paraprakisht ...

Shqiptarët dhe serbët dëbohen nga vendet e BE-së

Lajmeshqip - 09.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Mbahet marshi përkrahës për rektorin Ramadan Zejnullahu Shqiptarët dhe serbët dëbohen nga vendet e BE-së Kada-Bujupi: Do të ketë rezistencë dhe protesta Thaçi në Luksemburg: ...

Thaçi: Kosova e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë

Lajm - 09.10.2015

Zëvendëskryeministri i Parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ishte në mesin e liderëve evropianë që morën pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë për ...

​Thaçi: Kosova e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën Serbë e shqiptarë i ofrohen “Parkut të Paqes”, Njësia Speciale normalizon situatën Ambasadori britanik: Jam i tmerruar nga skenat në Kuvend, kjo ishte dhunë Ambasada e SHBA-së ...

Kriza e refugjatëve, Bushati: Shqipëria me plan emergjence

ikub - 09.10.2015

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, i shoqëruar nga zv/ministrja e Punëve të Brendshme, Elona Gjebrea, mori pjesë në ministerialin e posaçëm të BE-së kushtuar krizës së refugjatëve, i cili zhvilloi ...

Koment: BE pa koncept për refugjatët

DW - 09.10.2015

Lajmi i mirë së pari: Hapi i parë në politikën ndaj refugjatëve është hedhur. Ndërsa lajmi i keq është se ky hap vjen me vonesë, ndosha tepër vonë. Se në ç'drejtim po shkohet, kjo nuk dihet, komenton ...

BE-ja kërkon ndihmë nga Turqia e refuzuar

Shqipmedia - 09.10.2015

Shkruan: Augustin Palokaj Sa herë që është përmendur procesi i integrimit të Turqisë në Bashkimin Evropian dhe raportet mes BE-së me këtë shtet është thënë se interesat janë të përbashkëta dhe Turqia ...

Shqipëria gati të ndihmojë Europën me refugjatët

LajmiFundit - 09.10.2015

Në pamundësi për të frenuar azilkërkuesit e saj, Shqipëria i ka shprehur Europës gatishmërinë për të pritur refugjatët që vijnë në kontinentin e vjetër nga vendet e luftës.

BE shpejton t’i kthejë refugjatët në vendet e tyre

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën Moti i ftohtë nuk ndalon udhëtimin e refugjatëve për në Evropë U realizua takimi koordinativ për krizën e refugjatëve 3000 refugjatë të mbytur gjatë këtij viti në Mesdhe Donald ...

Shefi i diplomacisë sllovene paralajmëron valë të re më të madhe të refugjatëve

Idividi - 09.10.2015

Luksemburg, 9 tetor 2015 (MIA) - Sllovenia me sukses u përgjigj në fluksin e parë më të madh të refugjatëve, por tani mund të pritet valë e re, edhe më e madhe, paralajmëroi ministri slloven i Punëve ...

Rritje të numrit të refugjatëve në Greqi

Idividi - 09.10.2015

Gjenevë, 9 tetor, 2015 (MIA) - Organizata ndërkombëtare për migrim (IOM), ka regjistruar rritje të numrit të refugjatëve, që kanë mbërritur në ishujt grekë javën e kaluar.

Kosova, gati të pranojë 500 refugjatë

Top Channel - 09.10.2015

Kosova është e gatshme të pranojë rreth 500 refugjatë. Kështu ka deklaruar zëvendëskryministri kosovar, Hashim Thaçi, në konferencën e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor në ...

Thaçi: Kosova e gatshme të pranojë rreth 500 refugjatë

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën BE shpejton t’i kthejë refugjatët në vendet e tyre Moti i ftohtë nuk ndalon udhëtimin e refugjatëve për në Evropë U realizua takimi koordinativ për krizën e refugjatëve 3000 ...

Bushati: Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence për krizën e refugjatëve

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën Thaçi: Kosova e gatshme të pranojë rreth 500 refugjatë Rama: Me Serbinë fituam pikët e arta të nderit kombëtar (Video) BE shpejton t’i kthejë refugjatët në vendet e tyre Moti i ...

Në Kroaci kanë hyrë gati 138,000 refugjatë

Lajmeshqip - 09.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Në Kroaci kanë hyrë gati 138,000 refugjatë Në Siri vritet një gjeneral iranian Franca rifillon sulmet ajrore kundër ISIS-it në Siri Politikanët ‘ngacmuan’ kolegen me mimika ...

Kriza e refugjatëve, “korridori ballkanas” në fokus të BE-së

Top Channel - 09.10.2015

"Kriza e refugjatëve për Europën është një problem që do të zgjasë për disa vite", deklaroi në Gjermani presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, pikërisht në ditën që Bashkimi Europian ...

Refugjatët, Bashkimi Evropian ende pa pajtushmëri

Zhurnal - 09.10.2015

Refugjatët, Bashkimi Evropian ende pa pajtushmëri Shkup, 9 tetor - Bashkimi Evropian sot mbajti konferencë dedikuar menaxhimit me krizës e refugjatëve, konferencë kjo e nivelit të lartë me vendet e ...

Maqedoni, lindin dy foshnje nga nënat refugjate

Zhurnal - 09.10.2015

Maqedoni, lindin dy foshnje nga nënat refugjate Shkup, 9 tetor - Në çdo vështirësi njeriun e mban gjallë shpresa se do të vijnë ditë më të mira. Dikush gjen forcë për të vazhduar jetën në dëshirën ...

Dy refugjate lindën në Shkup

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën Bushati: Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence për krizën e refugjatëve Vritet një komandant i lartë ushtarak i Iranit në Siri Thaçi: Kosova e gatshme të pranojë rreth 500 ...

Maqedoni, lindin dy foshnje nga nënat refugjate

Lajm - 09.10.2015

Në çdo vështirësi njeriun e mban gjallë shpresa se do të vijnë ditë më të mira. Dikush gjen forcë për të vazhduar jetën në dëshirën për të përmirësuar kushtet e jetesës, e dikush tjetër tek familja, ...

Ixhet Memeti kërkon uljen e çmimit të biletave për refugjatët

Portalb - 09.10.2015

Lajme lidhur me temën Dy refugjate lindën në Shkup Bushati: Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence për krizën e refugjatëve Thaçi: Kosova e gatshme të pranojë rreth 500 refugjatë BE shpejton t’i ...

Zemra e Evropës rreh

BalkanWeb - 09.10.2015

“Deutsche Welle” EDITORIAL Gjermania dhe Franca luajnë rol drejtues në BE. Kjo doli në pah edhe në takimin Merkel- Hollande në Strasburg. Tani fjalët duhet të ndiqen nga veprat, mendon Bernd Riegert.

Shqiptarët dhe serbët dëbohen nga vendet e BE-së

Telegrafi - 09.10.2015

“Vendet e BE do të duhet të jenë më efektive në deportimin e azilkërkuesve të cilëve nuk ju është aprovuar qëndrimi. Ky mesazh duhet të shërbejë si një mësim për ata që kanë ndërmend të lëvizin drejt ...

Hyseni në Luksemburg diskuton për refugjatët

Telegrafi - 09.10.2015

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni, mori pjesë në takimin e përbashkët të Ministrave të Punëve të Brendshëm dhe të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, ...

Hyseni në Luksemburg diskuton për refugjatët

Botasot - 09.10.2015

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni, mori pjesë në takimin e përbashkët të Ministrave të Punëve të Brendshëm dhe të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, ...

Edhe Kosova përgatitet për të pritur refugjatë

Koha.net - 09.10.2015

Prishtinë, 9 tetor - Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, z. Skender Hyseni, mori pjesë në takimin e përbashkët të ministrave të punëve të brendshëm dhe të jashtëm të vendeve anëtare të BE-së ...

Shqiptarët dhe serbët dëbohen nga vendet e BE-së

Botasot - 09.10.2015

“Vendet e BE do të duhet të jenë më efektive në deportimin e azilkërkuesve të cilëve nuk ju është aprovuar qëndrimi. Ky mesazh duhet të shërbejë si një mësim për ata që kanë ndërmend të lëvizin drejt ...

Bushati: Shqipëria e gatshme të presë refugjatë

Botasot - 09.10.2015

Shqipëria është e gatshme që të mirëpresë refugjatë. Ky qëndrim i vendit tonë është theksuar dje nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili, i shoqëruar edhe nga zëvendësministrja e Punëve të ...

Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm t’i pranojmë rreth pesëqind refugjatë

Botasot - 09.10.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi në konferencën e Luksemburgut ka thënë se Kosova është e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë. Ai tha se Kosova e kupton shumë mirë çfarë do të thotë të jesh ...

Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm t’i pranojmë rreth pesëqind refugjatë

Telegrafi - 09.10.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi në konferencën e Luksemburgut ka thënë se Kosova është e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë. Ai tha se Kosova e kupton shumë mirë çfarë do të thotë të jesh ...

Thaçi: Kosova e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë

Koha.net - 09.10.2015

Prishtinë, 9 tetor – Zëvendëskryeministri i Parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ishte në mesin e liderëve evropianë që morën pjesë në Konferencën e ...

Euroskeptikët, kundër Merkel-Hollande: Fisnikëria e tyre është kalbur

Yll Press - 09.10.2015

Mesazhi, tematika e madje edhe fjalët ishin thuajse identike. U bënë thirrje për unitetin, solidaritet, ndershmëri në reagimet e Europës. Ishin pjesë fjalimi, që dukeshin si të shkuara nga e njëjta ...

Për 12 orë nga Gjevgjelia udhëtuan 3700 refugjatë

Botasot - 09.10.2015

Sipas organizatave joqeveritare dhe Kryqit të Kuq ndërkombëtar, prej mbrëm në ora 21.00 deri sot në orën 9.00 të mëngjesit, kanë udhëtuar 3700 refugjatë prej Gjevgjelisë, në Jug të Maqdonisë për në ...

Thaçi në Luksemburg: Jemi të gatshëm të pranojmë rreth 500 refugjatë

BalkanWeb - 09.10.2015

LUKSEMBURG – Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi deklaroi në konferencën e Luksemburgut, se Kosova është e gatshme të pranojë rreth pesëqind refugjatë. Ai tha se Kosova e kupton shumë mirë çfarë do të ...

Shqipëria gati të ndihmojë Europën me refugjatët

ABC News - 09.10.2015

Ndërkohë që Europa po përballet me refugjatët e shumtë që vijnë nga vendet e luftës, Shqipëria nuk po arrin dot të frenojë azilkërkuesit e saj, të cilët në vende si Gjermania vazhdojnë të jenë të ...

Shqipëria plan emergjence për të përballuar fluksin e emigrantëve

Ora news - 09.10.2015

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati deklaroi në Ministerialin e posaçëm të BE-së në Luksemburg se Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence për të përballuar fluksin e emigrantëve që mund të ndjekin ...

Në Kroaci kanë hyrë afër 138,000 refugjatë

Koha.net - 09.10.2015

Ministria e Brendshme e Kroacisë ka bërë të ditur se numri i refugjatëve që kanë hyrë në këtë vend ka arritur gati në 138,000. Pjesa më e madhe e tyre arrijnë nga pikat kufitare me Serbinë, Bapska ...

Sirianët nga Greqia në Shqipëri

ABC News - 09.10.2015

Ndersa po flitet se refugjatet siriane gjate dimrit mund te kalojne nga Greqia ne Shqiperi, ne Gjirokaster eshte bere gati harta se ku mund te ngrihen kampet.

Në Kroaci kanë hyrë gati 138,000 refugjatë

Botasot - 09.10.2015

Ministria e Brendshme e Kroacisë ka bërë të ditur se numri i refugjatëve që kanë hyrë në këtë vend ka arritur gati në 138,000. Pjesa më e madhe e tyre arrijnë nga pikat kufitare me Serbinë, Bapska ...

BE pa koncept për refugjatët

Ora news - 09.10.2015

Lajmi i mirë së pari: Hapi i parë në politikën ndaj refugjatëve është hedhur. Ndërsa lajmi i keq është se ky hap vjen me vonesë, ndosha tepër vonë. Se në ç’drejtim po shkohet, kjo nuk dihet, komenton ...

BE, Hungaria dhe refugjatët

VOA - 09.10.2015

Amnesty International ka akuzuar Hungarinë për shkeljen e ligjeve të shumta ndërkombëtare dhe evropiane të të drejtave të njeriut në trajtimin e krizës së refugjatëve.

Dy refugjate lindin në Maqedoni brenda 24 orëve

Koha.net - 09.10.2015

Gjatë 24 orëve të fundit, dy refugjate të ikura nga zonat e luftës, kanë lindur në Maqedoni, njofton korrespodenti i Koha Ditore nga Shkupi. Dy foshnjat janë meshkuj dhe ndodhen në gjendje të mirë ...

Brenda 24 orëve, dy refugjate lindin në Maqedoni

Botasot - 09.10.2015

Gjatë 24 orëve të fundit, dy refugjate të ikura nga zonat e luftës, kanë lindur në Maqedoni, njofton korrespodenti i Koha Ditore nga Shkupi. Dy foshnjat janë meshkuj dhe ndodhen në gjendje të mirë ...

OKB miraton kontrollin dhe sekuestrimin e anijeve me emigrantë

VOA - 09.10.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë sot për të autorizuar Bashkimin Evropian dhe vende të tjera të ndalin, kontrollojnë dhe sekuestrojnë mjete lundruese që dyshohet se po ...

OKB autorizon BE për përdorimin e forcës kundër trafikut të emigrantëve

Botasot - 09.10.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë për të autorizuar Bashkimin Evropian dhe vende të tjera të ndalin, kontrollojnë dhe sekuestrojnë mjete lundruese që dyshohet se po ...

Rritet numri i sulmeve ndaj refugjatëve në Gjermani

Botasot - 09.10.2015

Ministri i Punëve të Brendshme Tomass de Maziere ka thënë se në këtë vit në qendrat e pranimit për refugjatë janë shënuar më shumë se 490 sulme. Ai ka deklaruar se rastet e shënuara janë që nga vënia ...

Shqipëria plan emergjence për krizën e refugjatëve

Gazeta Dita - 09.10.2015

Shqipëria po përgatit një plan emergjence për refugjatët, duke vlerësuar edhe kapacitetet e saj. Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati si dhe zv/ministrja e Brendshme Elona Gjebrea po marrin pjesë në ...

Kriza e refugjatëve, ministri Bushati në BE: Shqipëria, plan emergjence

Java News - 09.10.2015

Ministri i Jashtëm, Bushati në ministerialin e BE-së mbi krizën e refugjatëve ka deklaruar se Shqipëria ka përgatitur një plan emergjence duke vlerësuar kapacitetet ekzistuese, si dhe nevojat në rast ...

Thaçi: Kosova e gatshme t’i pranojë rreth pesëqind refugjatë

Tetova Sot - 09.10.2015

Zëvendëskryeministri i Parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ishte në mesin e liderëve evropianë që morën pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë për ...

Një plan për refugjatët, edhe Kosova pjesë e takimit të Luksemburgut

Java News - 09.10.2015

Ministrat e Punëve të Jashtme dhe të Brendshme të Bashkimit Europian, në mesin e të cilëve edhe ministri Hashim Thaçi, kanë diskutuar për krizën e refugjatëve në Europë.

Thaçi: Kosova e gatshme të pranojë rreth pesëqind të refugjatëve

Java News - 09.10.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ishte në mesin e liderëve evropianë që morën pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë për Mesdheun Lindor/Ballkanin Perëndimor në Luksemburg.

Thaçi: Kosova e gatshme ti pranojë 500 refugjatë

InfoGlobi - 09.10.2015

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ishte në mesin e liderëve evropianë që morën pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë për Mesdheun Lindor / Ballkanin Perëndimor në Luksemburg.

Kosova hap dyert për emigrantët sirianë

Vision Plus - 09.10.2015

Ndërsa Europa vijon përpjekjet për strehimin e emigrantëve, fluksi i të cilëve është më i larti që nga koha e Luftës së Dytë Botërore, ministri i jashtëm i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar ...

Nga Gjevgjelia për në Tabanoc janë nisur rreth 3.700 refugjat

Tetova Sot - 09.10.2015

Nga ora 21 në mbrëmje e deri sot në ora 9 në mëngjes, sipas evidencës së Kryqit të kuq ndërkombëtar nga kampi pranues në Gjevgjeli, për në Tabanoc janë nisur rreth 3.700 refugjat.

Shqipëria e gatshme të presë refugjatë nga Siria

Java News - 09.10.2015

Shqipëria e gatshme të presë refugjatë nga Siria Gjirokastra është menduar të jetë vendi ku mund të qëndrojnë emigrantët sirianë, të cilët me afrimin e stinës së dimrit mund të ndryshojnë rrugën e ...

Ministeriali i BE për emigrantet

Vision Plus - 09.10.2015

Ndërsa Europa vijon përpjekjet për strehimin e emigrantëve, fluksi i të cilëve është më i larti që nga koha e Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria dhe Kosova shprehin angazhimin per t’iu përgjigjur ...

Refugjatet nga Siria dhe Afganistani lindin në Shkup

Java News - 09.10.2015

Gjatë 24 orëve të fundit, dy refugjate të ikura nga zonat e luftës, kanë lindur në Maqedoni, njofton korrespodenti i Koha Ditore nga Shkupi. Dy foshnjat janë meshkuj dhe ndodhen në gjendje të mirë ...

Kosova e gatshme për pritjen e refugjatëve sirianë

Kosova Live - 09.10.2015

Edhe pse Kosova krahasuar me vendet tjera të rajonit, nuk është prekur edhe aq nga vala e refugjatëve sirianë, Ministria e Punëve të Brendshme, gjegjësisht Departamenti për Shtetësi, Azil dhe ...

Bavaria e vendosur të pengojë fluksin e refugjatëve

Kosova Live - 09.10.2015

Bavaria kërcënon Berlinin zyrtar se në të ardhmen do t`i refuzojë krye në vete azilkërkuesit që vijnë nga vendet e sigurta dhe në rast nevoje edhe do t`i kthejë ata prej nga kanë ardhur.

OKB miraton kontrollin dhe sekuestrimin e anijeve me emigrantë

Kosova Live - 09.10.2015

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë për të autorizuar Bashkimin Evropian (BE) dhe vende të tjera të ndalin, kontrollojnë dhe sekuestrojnë mjete lundruese që dyshohet ...

Holland paralajmëron fundin e Europës…dhe luftë totale

Lajm - 08.10.2015

Për herë të parë pas 26 vjetësh, kryetarët e Gjermanisë dhe Francës dalin sëbashku përpara Komisionit Europian për të folur për problemet e BE-së. Hollande ka treguar se zgjerimi i luftës në Lindjen ...

Merkel dhe Hollande në PE, rregulla të reja për azilin

Top Channel - 08.10.2015

Në situatën kur refugjatët kanë shënuar edhe eksodin e tyre më të madh, liderët francezë dhe gjermanë i bënë thirrje anëtarëve të BE-së që të veprojnë së bashku për të përballuar ...

Merkel dhe Hollande në PE, rregulla të reja për azilin

ikub - 08.10.2015

Presidenti francez, Francois Hollande dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një mbledhje në Parlamentin Europian, i kanë mëshuar idesë së krijimit të një sistemi të ri për trajtimin e ...

Zemra e Evropës rreh

DW - 08.10.2015

Gjermania dhe Franca luajnë rol drejtues në BE. Kjo doli në pah edhe në takimin Merkel-Hollande në Strasburg. Tani fjalët duhet të ndiqen nga veprat, mendon Bernd Riegert.

Koment: Çmontimi i ministrit të Brendshëm

DW - 08.10.2015

Kancelarja Merkel i hoqi ministrit të Brendshëm përgjegjësinë për politikën ndaj refugjatëve dhe e shpalli problemin e refugjatëve çështje shefi. Me këtë hap ajo shton rrezikun për veten e saj mendon ...

U realizua takimi koordinativ për krizën e refugjatëve

Portalb - 08.10.2015

Lajme lidhur me temën 3000 refugjatë të mbytur gjatë këtij viti në Mesdhe Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë një valë të re të refugjatëve Maqedoni, nëntë ekipe mobile të Kryqit të Kuq për ...

Refugjatët sirianë në Gjermani kanë ikur për shkak të frikës nga regjimi i Asadit

Idividi - 08.10.2015

Berlin, 7 tetor 2015 (MIA) - Numri më i madh i refugjatëve sirianë të cilët kanë arritur në Gjermani shtëpitë e tyre i kanë braktisur për shkak të frikës nga regjimi i Asadit.

Qeveria gjermane miratoi koncept të ri për përkujdesin e refugjatëve

Idividi - 08.10.2015

Berlin, 7 tetor 2015 (MIA) - Qeveria gjermane sot miratoi koncept të ri për përkujdesin e refugjatëve dhe për koordinator politik e emëroi shefin e Shërbimit të kancelares, Peter Altmaer, derisa ...

Poposki dhe Çavkov në Luksemburg në konferencën për krizën emigruese

Idividi - 08.10.2015

Luksemburg, 8 tetor 2015 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Poposki dhe ministri i Punëve të Brendshme Mitko Çavkov, sonte në Luksemburg do të marrin pjesë në konferencën për rutën migruese ...

Euroskeptikët, kundër Merkel-Hollande: Fisnikëria e tyre është kalbur

Top Channel - 08.10.2015

Ishin pjesë fjalimi, që dukeshin si të shkuara nga e njëjta dorë. Përpara Parlamentit Europian, të mërkurën, Angela Merkel dhe Francois Hollande u fokusuan që të dy te krizat, që po çojnë drejt ...

BE dhe SHBA: Ligji për zgjedhje duhet të miratohet dhe sa më shpejt të nis të aplikohet

Portalb - 08.10.2015

Lajme lidhur me temën Kriza ekonomike dhe emigrantët kërcënojnë ekzistencën e BE-së BE “nxjerr dhëmbët”, gjobë kush nuk pranon, 6500 € për çdo refugjat të refuzuar Pajtueshmëri “parimore” në BE për ...

Moti i ftohtë nuk ndalon udhëtimin e refugjatëve për në Evropë

Portalb - 08.10.2015

Lajme lidhur me temën U realizua takimi koordinativ për krizën e refugjatëve 3000 refugjatë të mbytur gjatë këtij viti në Mesdhe Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë një valë të re të ...

BE del me një plan për refugjatët, edhe Kosova pjesë e takimit të Luksemburgut

Lajmeshqip - 08.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA BE del me një plan për refugjatët, edhe Kosova pjesë e takimit të Luksemburgut Reagim i shteteve të BE-së dhe Përfaqësuesit të BE-së : I dënojmë veprimet e opozitës Thaçi: ...

Greqi, asgjësohet rrjeti ndërkombëtar i trafikantëve

Koha.net - 08.10.2015

Policia greke ka shkatërruar një rrjet ndërkombëtar që lehtësonte në mënyrë të paligjshme hyrjen e refugjatëve dhe emigrantëve përmes Greqisë drejt vendeve të BE-së.

Koment: Çmontimi i ministrit të Brendshëm

Botasot - 08.10.2015

Tani duket se kancelares i ka humbur durimi. Ajo ia hoqi ministrit të Brendshëm përgjegjësinë për politikën ndaj refugjatëve dhe e solli atë de facto në zyrën e kancelarit.

Preshevari që po ndihmon refugjatët sirianë (Foto)

Telegrafi - 08.10.2015

Fisnik Sylejmani nga Presheva është 22 vjeçar dhe merret me rregullimin e veturave. Siç ka shkruar një lexues i Telegrafit, ky 22 vjeçar, ditëve të fundit, një kohë, energji dhe mjete ua ka dedikuar ...

Popovski dhe Çavkov do debatojnë me kolegët europianë për rutën e refugjatëve

Botasot - 08.10.2015

Ministri i jashtëm dhe ai i brendshëm i Maqedonisë, Nikola Popovski dhe Mitko Çavkov respektivisht, sonte do ndodhen në vizitë zyrtare në Luksemburg në konferencën europiane për rutën: “Lindja e ...

Fotot provokuese të modeleve “refugjate”

Mapo - 08.10.2015

Fotot provokuese të modeleve “refugjate” Postuar më: 08 Tetor 2015 18:03 Fotografi hungarez Norbert Baska ka publikuar setin fotografik me modele “refugjate”.

Gjermanët të lodhur nga refugjatët

Botasot - 08.10.2015

Në debatin e nxitur nga tabloidi më i madh gjerman, Bild, kanë marrë pjesë miliona komentues dhe votues gjerman, për të pëkrahur Angela Merkelin ose shefin e CSU-së Horst Seehofer.

Popovski dhe Çavkov do debatojnë me kolegët europianë për rutën e refugjatëve

Yll Press - 08.10.2015

I gjithë ky takim ësht që të sqarohet më mirë problemi i refugjatëve, të ndihmohen ekonomikisht ata dhe të ruhen nga trafikimi njerëzor. Ministri i jashtëm dhe ai i brendshëm i Maqedonisë, Nikola ...

Juncker: Kriza e refugjatëve në Europë do të zgjasë me vite

BalkanWeb - 08.10.2015

GJERMANI- Kriza e refugjatëve në Europë do të zgjasë me vite, theksoi sot presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker duke theksuar se nuk kishte asnjë iluzion lidhur me këtë çështje.

BE del me një plan për refugjatët, edhe Kosova pjesë e takimit të Luksemburgut

Botasot - 08.10.2015

Ministrat e Punëve të Jashtme dhe të Brendshme të Bashkimit Europian, në mesin e të cilëve edhe ministri Hashim Thaçi, kanë diskutuar për krizën e refugjatëve në Europë.

Angela Merkel gjithnjë e më e vetmuar, CDU rebelohet

Gazeta Dita - 08.10.2015

Mund të injorojë ankesat e përditshme të Horst Seehofer, ministër- presdient i Bavarisë dhe kreu i CSU-së, i cili edhe dje e sulmoi duke e kërcënuar me “masa emergjente” në landin e tij, nëse qeveria ...

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Top Channel - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në ...

Alarmon Turqia: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Lajmi.net - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Turqia alarmon: Priten edhe 3 milionë refugjatë

ikub - 07.10.2015

Turqia ka lëshuar alarmin duke thënë se priten që në kontinent të vijnë edhe 3 milion refugjatë. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë diçka e tillë mund të ndodhë, pasi ...

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Lajm - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Gjermania është duke menduar për heqjen e regjimit të vizave me Turqinë

Idividi - 07.10.2015

Berlin, 5 tetor 2015 (MIA) - Gazeta gjermane me ndikim "Shpigel" pohon se një numër i madh i anëtarëve të liderëve të partive simotra CDU dhe CSU të cilat bashkë me Socialdemokratët (SPD) e përbëjnë ...

Alarmon Turqia: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Lajmeshqip - 07.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Alarmon Turqia: Priten edhe 3 milionë refugjatë Bosnjë,dënime me burg për rekrutët e IS-it NATO: Shkelja e hapësirës ajrore turke nga Rusia s’është aksident Ndahet çmimi ...

Shtohet trafikimi i qenieve njerëzore

DW - 07.10.2015

Ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maiziere prezanton raportin për krimin e organizuar në Gjermani. Në kohë si këto është vështirë të gjesh një temë në të cilën mungon fjala "refugjat".

Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë valë të re refugjatësh

LajmiFundit - 07.10.2015

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar se një fitore e mundshme e Asadit në Siri do të shkaktojë një valë të re refugjatësh në rajon.

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë (Video)

Portalb - 07.10.2015

Lajme lidhur me temën Gjermania është duke menduar për heqjen e regjimit të vizave me Turqinë Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë një valë të re të refugjatëve Erdogan në Bruksel për ...

Shqipëria bën gati kampet për sirianët

Lajm - 07.10.2015

Raportimet e mediave të huaja disa ditë më parë se Shqipëria do të strehojë rreth 75 mijë refugjatë sirianë duket se ishin të vërteta. Ditët e fundit kemi angazhime konkrete të qeverisë shqiptare në ...

Gjermani, dyfishohet trafikimi i njerëzve nga Ballkani e Lindja e Mesme

Top Channel - 07.10.2015

Raporti i ministrit të Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere, për krimin e organizuar në Gjermani, tregon një rritje të trafikimit të qënieve ...

Shqipëria bën gati kampet për sirianët

Lajmeshqip - 07.10.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shqipëria bën gati kampet për sirianët Vuçiq i telefonin Ciprasit: Mos e mbështetni Kosovën në UNESCO Rektori shuan shpresat e studentëve: Nuk ka shtim të afateve ...

Politikanë nga CDU-së me kritikë deri te politika e Merkelit ndaj refugjatëve

Idividi - 07.10.2015

Berlin, 7 tetor 2015 (MIA) - Tridhjetë e katër politikanë nga Unioni Demokristian gjerman dërguan letër deri te kancelarja gjermane Angela Merkel, në të cilën e paralajmërojnë dhe i vërejnë për ...

Hekurudha mbetet transporti primar i refugjatëve

Idividi - 07.10.2015

Shkup, 7 tetor 2015 (MIA) - Transporti hekurudhor do të jetë ai primar i emigrantëve-refugjatë, ndërsa në rast të prëdorimit të transportit shtesë, do të kyçen edhe transporti urban dhe i taksistëve ...

Maqedonia e gatshme për t'i ndihmuar refugjatët

DW - 07.10.2015

Në Maqedoni pritet rritja e fluksit të refugjatëve. Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika, që kalojnë përmes Maqedonisë ka mobilizuar Qendrën për Menaxhim me Kriza dhe Kryqin e Kuq të ...

Si e quajnë refugjaten më të vogël që arriti në Maqedoni?

Lajm - 07.10.2015

Sirian’ja Osna 10 ditëshe është refugjatja më e vogël që ka arritur nga Siria në Maqedoni. në Gjevgjeli prindët e saj kanë mbërri të martën, ku në ndihmë i kanë dalë ekipet e Kryqit të Kuq.

Brukseli i kërkon shpjegime Budapestit për çështjen e refugjatëve

Lajmi.net - 07.10.2015

Komisioni Evropian i ka dërguar një letër qeverisë hungareze të Viktor Orbanit për t’i kërkuar shpjegime mbi menaxhimin e refugjatëve, ku forcimi i masave është kritikuar nga disa vende evropiane dhe ...

‘Refugjatja’ siriane me foto provokuese (Foto)

Zhurnal - 07.10.2015

‘Refugjatja’ siriane me foto provokuese (Foto) Der Migrant’ quhet seria e re e fotove të fotografit hungarez Norbret Baska. Qëllimi i këtij photoshooting-u ishte që të pasqyronte figurën e femrave ...

3000 refugjatë të mbytur gjatë këtij viti në Mesdhe

Portalb - 07.10.2015

Lajme lidhur me temën Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë një valë të re të refugjatëve Maqedoni, nëntë ekipe mobile të Kryqit të Kuq për mbështetjen e refugjatëve QKSH në Vjenë iu del në ...

Jahjaga shkruan Blog: Mos bëni krahasime të sirianëve me kosovarët

Lajmi.net - 07.10.2015

Presidentja Atifete Jahjaga fton Qeverinë që të strehojë një numër refugjatësh sirianë në Kosovë, si dhe i adreson disa prej shqetësimeve të ngritura rreth kësaj ideje, si ato rreth mundësive të ...

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë

BalkanWeb - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Botasot - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë (Video)

Telegrafi - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë valë të re refugjatësh

Koha.net - 07.10.2015

Strasbourg, 7 tetor - Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar se një fitore e mundshme e Asadit në Siri do të shkaktojë një valë të re refugjatësh në rajon.

Shqipëria bën gati kampet për sirianët

Botasot - 07.10.2015

Raportimet e mediave të huaja disa ditë më parë se Shqipëria do të strehojë rreth 75 mijë refugjatë sirianë duket se ishin të vërteta. Ditët e fundit kemi angazhime konkrete të qeverisë shqiptare në ...

Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë valë të re refugjatësh

BalkanWeb - 07.10.2015

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar se një fitore e mundshme e Asadit në Siri do të shkaktojë një valë të re refugjatësh në rajon.

Gjysma e çekëve kundër pranimit të refugjatëve

Botasot - 07.10.2015

Gjysma e çekëve janë kundër pranimit të refugjatëve nga zonat e luftës, bën të ditur një anketë e realizuar nga Qendra për Hulumtimin e Opinionit Publik në Çeki.

Hollande paralajmëron fundin e Europës…dhe luftë totale

Botasot - 07.10.2015

Për herë të parë pas 26 vjetësh, kryetarët e Gjermanisë dhe Francës dalin sëbashku përpara Komisionit Europian për të folur për problemet e BE-së. Hollande ka treguar se zgjerimi i luftës në Lindjen ...

Hollande paralajmëron luftë të hapur në Lindjen e Mesme

Koha.net - 07.10.2015

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se dështimi për të vepruar në Lindjen e Mesme rrezikon të ushqejë një “luftë të hapur”. Hollande i është adresuar sot Parlamentit Evropian në ...

Fotot provokuese të modeleve “refugjate” (Foto)

Botasot - 07.10.2015

Fotografi hungarez Norbert Baska ka publikuar setin fotografik me modele “refugjate”. Por, ky set fotografik për emigrantët është kritikuar shumë nga mediat sociale.

Turqia lëshon alarmin: Priten edhe 3 milionë refugjatë

Java News - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Shqipëria bën gati kampet për sirianët

Java News - 07.10.2015

Shqipëria duket se po bëhet gati që të strehojë rreth 75 mijë refugjatë sirianë. Ministria e Brendshme i ka kërkuar institucioneve vendore në Gjirokastër, Prefekturës dhe Bashkisë, që të gjejnë ...

Priten edhe 3 milionë refugjatë,alarmon Turqia

InfoGlobi - 07.10.2015

Zyrtarë të lartë të Ankarasë kanë paralajmëruar Bashkimin Europian se miliona refugjatë të tjerë priten të zbarkojnë në kontinent. Për presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk, me shumë gjasë ...

Refugjatët shqiptarë të parët për rrahje, Gjermania alarmon se konfliktet mund të zgjerohen

Gazeta Tema - 07.10.2015

P olicia në Gjermani ka paralajmëruar se dhuna në dhe rreth kampeve për përqendrimin e refugjatëve në Gjermani po rrezikon të përhapet në përmasa të pakontrollueshme, përderisa disa konflikte midis ...

Gjysma e çekëve: Nuk i duam refugjatët

Java News - 07.10.2015

​Gjysma e çekëve janë kundër pranimit të refugjatëve nga zonat e luftës, bën të ditur një anketë e realizuar nga Qendra për Hulumtimin e Opinionit Publik në Çeki.

Fotot provokuese të modeleve “refugjate”

Java News - 07.10.2015

Fotot provokuese të modeleve “refugjate” Fotografi hungarez Norbert Baska ka publikuar setin fotografik me modele “refugjate”. Por, ky set fotografik për emigrantët është kritikuar shumë nga mediat ...

Valë e re e refugjatëve, pritet të vijnë 10,000 në Maqedoni

Tetova Sot - 07.10.2015

Edhe përkundër pritjeve të qetësimin e valës së refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë, sot, papritmas, krejt papritur në qendrën e pritjes në Gjevgjeli erdhën mijëra refugjatë më shumë se numri ...

Eurodeputetët kritikojnë keq Merkelin e Hollanden

InfoGlobi - 07.10.2015

Strasburg: Situata aktuale në Bashkimin Europian dhe sfidat e përbashkëta të shteteve anëtare të BE-së ishin në qendër të debatit në sesionin e pasditës në Strasburg, të liderëve të grupeve politike ...

Zjarr në një shtëpi refugjatësh në Gjermani, një i vdekur

Zhurnal - 06.10.2015

Zjarr në një shtëpi refugjatësh në Gjermani, një i vdekur Një burrë humbi jetën si pasojë e një zjarri të rënë në një shtëpi të banuar nga refugjatët në Gjermani.

Në Mesdhe shpëtohen më shumë se 1.800 refugjatë

Idividi - 06.10.2015

Romë, 6 tetor 2015 (MIA) - Më shumë se 1.800 refugjatë janë shpëtuar në disa operacione në afërsi të bregut libian në Detin Mesdhe, njoftoi roja bregdetare italiane.

Debat: Maqedonia u tregua mikpritëse në krizën e refugjatëve, nevojitet strategji globale

Idividi - 06.10.2015

Shkup, 5 tetor 2015 (MIA) - Republika e Maqedonisë edhe kësaj radhe, njëjtë si edhe në vitin 1992 dhe 1995, u tregua si mjaft mikpritëse dhe pritet në përgjithësi të vazhdojë kriza e refugjatëve - ...

Gjermani, gjendet i vdekur nga djegia një refugjat

LajmiFundit - 06.10.2015

Një refugjat është gjetur i vdekur në një apartament të djegur në shtëpinë e refugjatëve në Saalfeld të Gjermanisë, raporton KTV. Shkaku i shpërthimit të zjarrit nuk dihet, dhe deri tani nuk ka ...

Taksistët e Gjevgjelisë në protesta: Na keni marr biznesin me refugjatët

Zhurnal - 06.10.2015

Taksistët e Gjevgjelisë në protesta: Na keni marr biznesin me refugjatët Gjevgjeli, 6 tetor- Taksistët e Gjevgjelisë dje dy orë i bllokuan rrugët në shenjë proteste që disa nga institucionet ...

Zjarr në një shtëpi refugjatësh në Gjermani, një i vdekur

Lajm - 06.10.2015

Një burrë humbi jetën si pasojë e një zjarri të rënë në një shtëpi të banuar nga refugjatët në Gjermani. Zjarri ra mbrëmjen e djeshme në landin lindor të Turingia, në Saalfeld.

Tusk: Askush nuk ka për qëllim t'i ndihmojë Evropës

Idividi - 06.10.2015

Bruksel, 6 tetor 2015 (MIA) - Vlerësimet e Turqisë janë se edhe rreth tre milionë refugjatë mund të arrijnë në Evropë nga qyteti sirian Alepo dhe rrethinë, ndërsa "askush nuk ka për qëllim t'i ...

Turqia pret fluks prej një milion refugjatëve pas sulmeve ruse në Siri

Idividi - 06.10.2015

Ankara, 6 tetor 2015 (MIA) - Zëvendëskryeministri turk Numan Kurtullush deklaroi se sulmet ajrore ruse në Siri, të cilët e kanë prishur bilancin e forcave në rajonet e dendura me popullatë do të ...

Tusk paralajmëron valë të madhe refugjatësh në Evropë nëse fiton Assad

Lajmi.net - 06.10.2015

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar se një fitore e mundshme e Assad-it në Siri do të shkaktojë një valë të re refugjatësh në rajon.

Rexhepi: Askush prej refugjatëve nuk dëshiron që të qëndroj në Maqedoni

Zhurnal - 06.10.2015

Rexhepi: Askush prej refugjatëve nuk dëshiron që të qëndroj në Maqedoni Shkup, 6 tetor- BE nuk duhet që të vendos për qëndrimin eventual të refugjatëve në vendet e Ballkanit të cilat nuk janë pjesë e ...

Rexhepi: Askush prej refugjatëve nuk dëshiron që të qëndroj në Maqedoni

Lajm - 06.10.2015

BE nuk duhet që të vendos për qëndrimin eventual të refugjatëve në vendet e Ballkanit të cilat nuk janë pjesë e Bashkimit Evropian, reaguan nga Legis.

Donald Tusk: Fitorja e Asadit do të shkaktojë një valë të re të refugjatëve

Portalb - 06.10.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, nëntë ekipe mobile të Kryqit të Kuq për mbështetjen e refugjatëve Erdogan në Bruksel për bisedime për migrantët QKSH në Vjenë iu del në ndihmë refugjatëve (Foto) Për ...

Gjermania është duke menduar për heqjen e regjimit të vizave me Turqinë

Portalb - 06.10.2015

Lajme lidhur me temën Turqi, në prag të Kurban Bajramit trajnohen ekipet për kapjen e kafshëve të ikura Rritja ekonomike e Turqisë tejkalon pritshmëritë “Thirrje për qëndrim të përbashkët“ nga rinia ...

Fluks refugjatësh edhe gjatë dimrit

Zhurnal - 06.10.2015

Fluks refugjatësh edhe gjatë dimrit Shkup, 6 tetor - Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika, të cilët kalojnë përmes Maqedonisë për të shkuar drejt Evropës, ka mobilizuar Qendrën për ...

Fluks refugjatësh edhe gjatë dimrit

Lajm - 06.10.2015

Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika, të cilët kalojnë përmes Maqedonisë për të shkuar drejt Evropës, ka mobilizuar Qendrën për menaxhim me kriza dhe Kryqin e Kuq për t'iu dalë në ...

Preshevë: Aksidentohen refugjatët sirianë, vdes 1, plagosen 9

Mapo - 06.10.2015

Preshevë: Aksidentohen refugjatët sirianë, vdes 1, plagosen 9 Postuar më: 06 Tetor 2015 01:11 Një siriane ka humbur jetë n dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në ...

Autobusi me refugjatë sirianë aksidentohet afër Preshevës, 1 i vdekur e 9 të plagosur

BalkanWeb - 06.10.2015

SERBI -Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës. Sirianët udhëtonin për në vendet e BE, ndërsa autobusi me të cilin ...

Preshevë: Aksidentohen refugjatët sirianë, vdes 1, plagosen 9

Botasot - 06.10.2015

n dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të Bashkimit Europian.

Zjarr në një shtëpi refugjatësh në Gjermani, një i vdekur

Botasot - 06.10.2015

Një burrë humbi jetën si pasojë e një zjarri të rënë në një shtëpi të banuar nga refugjatët në Gjermani. Zjarri ra mbrëmjen e djeshme në landin lindor të Turingia, në Saalfeld.

Mbi 1800 refugjatë të shpëtuar në 6 operacione të veçanta në brigjet e Mesdheut

Ora news - 06.10.2015

Më shumë se 1.800 refugjatë janë shpëtuar gjatë të dielës në operacione të veçanta në brigjet e Libisë në detin Mesdhe, sipas të dhënave të rojes bregdetare italiane.

Mbi 1800 refugjatë të shpëtuar në 6 operacione të veçanta në brigjet e Mesdheut

Botasot - 06.10.2015

Më shumë se 1.800 refugjatë janë shpëtuar gjatë të dielës në operacione të veçanta në brigjet e Libisë në detin Mesdhe, sipas të dhënave të rojes bregdetare italiane.

Gjermania - vendi i shpresës

Botasot - 06.10.2015

Gazeza "Bild" thotë se ka gjetur një dokument, sipas të cilit në Gjermani do të vijnë 1,5 milionë refugjatë. Kjo shpie ujë në mullirin e atyre, të cilët kërkojnë vendosjen e kufijve për ndihmën tonë, ...

Në Gjermani gjendet i vdekur nga djegia një refugjat

Koha.net - 06.10.2015

Një refugjat është gjetur i vdekur në një apartament të djegur në shtëpinë e refugjatëve në Saalfeld të Gjermanisë, raporton KTV. Shkaku i shpërthimit të zjarrit nuk dihet, dhe deri tani nuk ka ...

Autobusi me refugjatë sirianë aksidentohet në afërsi të Preshevës

ABC News - 06.10.2015

Një sirian ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë në afërsi të Preshevës, pas një aksidenti automobilistik të autobusit me të cilin ato po udhëtonin.

Zv.kryeministri turk: Bombardimet ruse do sjellin 1m refugjatë sirianë

Botasot - 06.10.2015

Gjatë një takimi në Ankara, zëvendëskryeministri turk, Numan Kurtulmush, që vjen nga partitë e qeverisë kalimtare, ka treguar se bombardimet ruse kryesisht janë në Perëndim të Sirisë, që është edhe ...

Tusk: Askush nuk ka për qëllim t'i ndihmojë Evropës

Yll Press - 06.10.2015

Turqia e paralajmëroi BE-në për numrin e madh të refugjatëve potencial nga Siria, përderisa vendet evropiane luftojnë me krizën më të madhe të refugjatëve në disa dekada të fundit.

Turqia pret fluks prej një milion refugjatëve pas sulmeve ruse në Siri

Yll Press - 06.10.2015

"Pjesa perëndimore e Sirisë është rajon me numër më të madh të banorëve", theksi Kurtullmash, duke theksuar se atje gjenden qytetet Damask, Homs, hama, Alepo dhe Latakia.

Zjarr në një qendër azilantësh në Gjermani, humb jetën emigranti

Ora news - 06.10.2015

Një person ka humbur jetën si pasojë e një zjarri të fuqishëm që përfshiu një qendër emigrantësh në lindje të Gjermanisë, në qytetin Saalfeld. Lajmi është bërë i ditur nga policia lokale, e cila tha ...

Shqipëria bën gati kampet për sirianët, larg syrit të publikut

Mapo - 06.10.2015

Shqipëria bën gati kampet për sirianët, larg syrit të publikut Postuar më: 06 Tetor 2015 23:02 Raportimet e mediave të huaja disa ditë më parë se Shqipëria do të strehojë rreth 75 mijë refugjatë ...

Aksident i refugjatëve sirian në Preshevë, një i vdekur dhe 9 të plagosur

Tetova Sot - 06.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

BE-ja dhe Turqia – Çmimi politik është shumë i lart

Gazeta Tema - 06.10.2015

BE-ja kërkon ndihmën e Turqisë për të ndaluar fluksin e refugjatëve nga Siria dhe Iraku. Por koncesionet që kërkon Erdogani për këtë janë të papranueshme, shkruan Barbara ...

Fatkeqësi tjetër për sirianët, aksidentohet autobusi me refugjatë

Java News - 06.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

Realpolitika do të thotë që të heqë dorë nga vlerat

InfoGlobi - 06.10.2015

BE-ja kërkon ndihmën e Turqisë për të ndaluar fluksin e refugjatëve nga Siria dhe Iraku. Por koncesionet që kërkon Erdogani për këtë janë të papranueshme, mendon Barbara ...

Zjarr në një shtëpi refugjatësh në Gjermani, një i vdekur

Tetova Sot - 06.10.2015

Një burrë humbi jetën si pasojë e një zjarri të rënë në një shtëpi të banuar nga refugjatët në Gjermani. Zjarri ra mbrëmjen e djeshme në landin lindor të Turingia, në Saalfeld.

Jeta pas Shengenit

Gazeta Tema - 06.10.2015

Nga Bill Emmott Përgjatë krizës së refugjatëve në Europë, që ka dy vjet që vazhdon, paralajmërimet rreth kërcënimit të udhëtimit pa kufi në Zonën Shengen të Bashkimit Europian janë përhapur.

Shqipëria, gati çadrat për të pritur 10 mijë sirianë

Durres Lajm - 06.10.2015

- Raportimet e mediave të huaja disa ditë më parë se Shqipëria do të strehojë rreth 75 mijë refugjatë sirianë duket se ishin të vërteta. Ditët e fundit kemi angazhime konkrete të qeverisë shqiptare ...

Shqipëria bëhet gati për të pritur refugjatët sirian – VIDEO

Shqipmedia - 05.10.2015

GJIROKASTËR – Shqipëria po përgatitet për të pritur refugjatët sirianë, të cilët largohen nga vendi i tyre drejt EVropës Perëndimore. Aerodromi dhe territori i ish-brigadës së këmbësorisë të Forcave ...

Për dy javë në Kroaci kanë hyrë pothuajse 99.000 refugjatë

Idividi - 05.10.2015

Zagreb, 2 tetor 2015 (MIA) - Nga fillimi i krizës së refugjatëve, më 16 shtator, e deri më sot në orën 15, në Kroaci kanë hyrë gjithsej 98.901 imigrantë, njoftoi pasdite Ministria kroate e Punëve të ...

U realizua raundi i njëzet e tre nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”

Zhurnal - 05.10.2015

U realizua raundi i njëzet e tre nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian” Gostivar, 5 tetor- U realizua edhe raundi i njëzet e tre nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”, projekt i ...

Plan masash për pritjen e refugjatëve sirianë në Shqipëri

Evropaelire - 05.10.2015

Raimond Kola Autoritetet kufitare në jug të Shqipërisë po hartojnë masa për pritjen e valëve të refugjatëve sirianë gjatë dimrit nga kufiri grek. Në Gjirokastë,r autoritetet po konsiderojnë tre ...

Konferencë ballkanike për refugjatët në Luksemburg

Idividi - 05.10.2015

Bruksel, 5 tetor 2015 (MIA) - Konferenca ballkanike për rutën e migrimit, që të enjten në organizim të Këshillit të Bashkimit Evropian do të mbahet në Luksemburg, nuk do të sjellë formimin e "pikave ...

Refugjatët, aleatët e Merkelit kërkojnë vendosjen e kufizimeve

Top Channel - 05.10.2015

Aleatët konservatorë të Angela Merkelit kanë ngritur zërin e kërkojnë kufizime, sa i takon pranimit të emigrantëve pas parashikimeve të gazetës “Bild” se, numri i refugjatëve që do të vërshojnë drejt ...

Politikë në bazë të shifrave?

DW - 05.10.2015

Gazeza "Bild" thotë se ka gjetur një dokument, sipas të cilit në Gjermani do të vijnë 1,5 milionë refugjatë. Kjo shpie ujë në mullirin e atyre, të cilët kërkojnë vendosjen e kufijve për ndihmën tonë, ...

Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur

Top Channel - 05.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

Preshevë, aksidentohen refugjatët sirianë. 1 e vdekur dhe 9 të plagosur

ikub - 05.10.2015

Një shtetase siriane ka humbur jetën dhe nëntë të tjerë kanë mbetur të plagosur rëndë për shkak të një aksidenti në afërsi të Preshevës. Aksidenti ndodhi gjatë kohës kur autobusi që po i ...

Aksident në Preshevë, një refugjat sirian i vdekur e 9 të plagosur

Lajmi.net - 05.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur

Zhurnal - 05.10.2015

Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur ...

Konferencë ballkanike për refugjatët në Luksemburg

Yll Press - 05.10.2015

Ministrat e punëve të brendshme dhe të jashtme të shteteve anëtare të BE-së, së bashku me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e BE-së, Federika Mogerini, të enjten në mbrëmje në ...

Debat: Maqedonia u tregua mikpritëse në krizën e refugjatëve, nevojitet strategji globale

Yll Press - 05.10.2015

Ky është konstatimi i panel diskutimit të sotëm me temë "Refugjatët, emigrantët dhe terroristët" ballafaqimi me faktet dhe paragjykimet", që u mbajt sot në organizim të Universitetit Amerikan Kolexh ...

Autobusi me refugjatë sirianë aksidentohet afër Preshevës, 1 i vdekur e 9 të lënduar

Koha.net - 05.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur

Gazeta Dita - 05.10.2015

Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të ...

Realizohet aksioni i 23-të me radhë “Gostivari për refugjatët sirian” mbështetur nga banorë të Zdunjës

Radio Vala - 05.10.2015

Gostivar me 5 tetor 2015 Për herë të 23-të të dielën është realizuar aksioni tashmë i njohur humanitar “Gostivari për refugjatët sirian”, transmeton Radio Vala.