TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rinas, dhjetëra fluturime anulohen këtë të diel

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Të tjera fluturime janë anuluar edhe gjatë kësaj të diele nga aeroporti i Rinasit. Kështu gjatë ditës së sotme do të anulohen fluturimet për në Vjenë, Mynih, Romë, Torino, Peskara, Bolonja, ...

Vullkani “mban peng” Berishën nëpër Evropë

Gazeta Start - 18.04.2010

Vjenë Duket se kryeministrit Sali Berisha nuk i shkoi edhe aq mirë vizita në Bruksel, ku dorëzoi përgjigjet e pyetësorit për marrjen e statusit të vendit kandidat.

Nis Kongresi Kombëtar i Partisë Socialiste

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Ka nisur sot mbledhjen Kongresi Kombëtar i Partisë Socialiste. Fjalën e hapjes e ka mbajtur deputetja Arta Dade, e cila ka deklaruar se të gjithë së bashku duhet të ngrihen kundër ...

Liderët botërorë nuk arrijnë në varrimin e Kaczinskit

Gazeta Start - 18.04.2010

Mbyllja e hapësirës ajrore në Evropë ka sjellë që shumë liderë botërorë të mos marrin pjesë në ceremoninë e varrimit të presidentit të Polonisë, Leh Kaczinski.

Rama: Beteja jonë do të vijojë edhe më 1 Maj

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë - Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama në një fjalim të gjatë të mbajtur para anëtarëve të Kuvendit Kombëtar të kësaj partie, tha se beteja e opozitës do të vazhdojë, ndërkohë që muajit e ...

Kinë, bilanci i viktimave të tërmetit arrin në 1706

Gazeta Start - 18.04.2010

Agjencia zyrtare e lajmeve, Hsinhua raportoi sot se numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën veriperëndimore të Kinës, ka arritur në 1706 të vdekur dhe 256 të tjerë ...

Ahmedinexhat akuzon SHBA-në për armët nukleare

Gazeta Start - 18.04.2010

Presidenti iranian Mahmut Ahmedinexhat pretendon se Amerika është kriminele nukleare dhe e akuzon atë se përdor si element kërcënues armët nukleare që posedon.

Islami: PS ka nevojë për integrim të brendshëm

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Deputeti socialist, Kastriot Islami u shpreh sot se Partia Socialiste ka nevojë për integrim të brendshëm. "Partia Socialiste ka sot nevojë për një integrim të brendshëm, një bashkëjetese të ...

Gjirokastër, nisin hetimet për 4 punonjës të arsimit

Gazeta Start - 18.04.2010

Gjirokastër Prokuroria e Gjirokastrës ka nisur hetimet ndaj 4 punonjësve të Drejtorisë Arsimore të këtij rrethi, pasi dyshohen që në fshehtësi të plotë dhe pa dijeninë e prindërve, të kenë ...

Marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri, Hyseni nesër në Tiranë

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë - Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe njohja e Pavarësisë së saj, do të jenë në qendër të takimeve të nivelit të lartë që Ministri i Punëve te Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni do të ...

PS propozon rezolutë për daljen nga kriza

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Deputetja e Partisë Socialiste, Vasilika Hysi ka prezantuar para Kongresit të Jashtëzakonshëm të kësaj partie një rezolutë e cila pritet të miratohet.

Agani: Të përfshihet lënda fetare në shkolla

Gazeta Start - 18.04.2010

Prishtinë Partia e Drejtësisë në Kosovë ka shprehur shqetësimin e saj për rrënimin e vazhdueshëm dhe të pandalshëm të vlerave etike dhe morale të shoqërisë Kosovare. Kreu i kësaj partie, prof. dr.

Dy tërmete të lehtë lëkundin Italinë

Gazeta Start - 17.04.2010

Romë - Rajonet italiane të Umbrias dhe Markes janë tronditur mbrëmë nga dy tërmete, por, për fat të mirë pa shkaktuar viktima.

PE, më 21 prill nis shqyrtimin për situatën në Shqipëri

Gazeta Start - 17.04.2010

Bruksel - Parlamenti Evropian më 21 prill do të marrë në shqyrtim situatën politike në Shqipëri, dhe në ditët e para të muajit maj do të japë një vlerësim shtesë për zgjidhjen e situatës.

Meksikë, sekuestrohen rreth katër tonë drogë

Gazeta Start - 17.04.2010

Verakruz Rreth katër tonë lëndë narkotike është sekuestruar dje në brigjet meksikane të Atlantikut, njoftoi Ministria meksikane e Marinës.

Athina tronditet nga shpërthimi i një bombe

Gazeta Start - 17.04.2010

Athina është tronditur mëngjesin e sotëm nga shpërthimi i një bombe, e cila ka dëmtuar një makinë që po kalonte aty pranë.

Vetel niset i pari në garën e Kinës

Gazeta Start - 17.04.2010

Sebastian Vetel me Red Bull ka marrë pole-positionin në provat zyrtare të garës së Shangait që do të zhvillohet ditën e nesërme.

Hyseni të hënën mbërrin në Tiranë për një vizitë dyditore

Gazeta Start - 17.04.2010

Tiranë Ministri kosovar i Punëve të jashtme, Skënder Hyseni mbërrin të hënën në Shqipër për një vizitë dyditore, me ftesë të zv-kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm shqiptar, Ilir Meta.

Obama: Të gjejmë gjuhën e përbashkët për krizën

Gazeta Start - 17.04.2010

Presidenti amerikan shpreson që republikanët dhe demokrat të gjenjë gjuhën e përbashkët për të ecur përpara me reformën financiare.

Kasiljas e “tepron”: Mund ta kalojmë Barçën

Gazeta Start - 17.04.2010

Portieri madrilen beson se ekipi i tij ka ende mundësi të parakalojë Barcelonën dhe të fitojë titullin kampion në Spanjë.

Interi, 20 milionë + Kuarezmën për Ramirezin

Gazeta Start - 17.04.2010

Klubi zikaltër është gati ti ofrojë Benfikës 20 milionë euro plus Rikardo Kuarezmën, në shkëmbim të mesfushorit brazilian, Ramirez.

Këshillë e vlefshme për portierët: Vishuni me të kuqe!

Gazeta Start - 17.04.2010

Nga Londra vjen një lajm i mirë për të gjithë portierët. Ian Greenlees, psikolog anglez, e ka gjetur zgjidhjen që portierët e gjorë të pësojnë më pak gola.

Rama në Korçë: Na u vodh fitorja e 28 qershorit

Gazeta Start - 17.04.2010

Korçë - Lideri i opozitës shqiptare, Edi Rama ishte i pranishëm sot në protestën e organizuar në qytetin e Korçës. Rama i bëri apel gjithë qytetarëve që ti bashkohen protestës së parashikuar për më ...

Speciale / Frazat më të përdorura nga futbollistët

Gazeta Start - 17.04.2010

Të rrallë jana ata futbollistë që kanë artikulim të qartë dhe fjalor të pasur në deklaratat e tyre për mediat. Por për fatin e një pjese të mirë të tyre, ekzistojnë disa shprehje zhargon, që janë ...

SHBA: Shqipëria t’i jap fund krizës politike

Gazeta Start - 16.04.2010

Uashington - Komisioni i senatit amerikan për marrëdhëniet me jashtë ka zhvilluar një seancë mbi Ballkanin perëndimor ku është diskutuar për përparimin e bërë në vendet e këtij rajoni drejt ...

Liberalizimi i vizave për Kosovën, pas një ose dy vitesh

Gazeta Start - 16.04.2010

Prishtinë - Marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Gjermanisë janë një prej parakushteve për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët kososvarë, është shprehur ministri i Brendshëm i ...

Brazil , samit për vendet me ekonomi në zhvillim

Gazeta Start - 16.04.2010

Brazilia - Drejtuesit e Brazilit, Rusisë, Indisë dhe Kinës (BRIC) u mblodhën dje në mbrëmje në Brazilia si vende me ekonomi në zhvillim, për të dytin samit radhazi dominuar nga reforma e qeverisjes ...

Obama: Astronautë në Mars deri në vitin 2035

Gazeta Start - 16.04.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka folur në mënyrë të qartë për fluturimet në hapësirë. "Si president, unë besoj se hulumtimi në hapësirë nuk është një luks, nuk është ...

Kirgizstan, zgjatet marrëveshja për bazën amerikane

Gazeta Start - 16.04.2010

Bishkek - Qeveria e përkohshme kirgize njoftoi sot se ka zgjatur me një vit marrëveshjen për bazën amerikane të Manasit, që konsiderohet shumë e rëndësishme për operacionet ushtarake amerikane në ...

“Gërdeci”, dëshmon ish-zyrtari për shitjet e armëve

Gazeta Start - 16.04.2010

Tiranë Ka vijuar me dëshmitë e rashës procesi gjyqësor në ngarkim të tragjedisë së Gërdecit. Ish-drejtori i Logjistikës në Ministrinë e Mbrojtjes, Bardhyl Hoxha tregoi në seancë për takimin me Patric ...

Rusia do shqyrtojë uljen e çmimit të gazit për Ukrainën

Gazeta Start - 16.04.2010

Presidenti rus, Dimitri Medvedev njoftoi se vendi i tij do shqyrtojë uljen e çmimit të gazit natyror rus për Ukrainën. Këtë deklaratë, Medvedev e bëri në samitin e vendeve me ekonomi në zhvillim që ...

Rama: Trajtimi i krizës po shkatërron ekonominë

Gazeta Start - 16.04.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka përsëritur sërish sot se kriza ekonomike po fshihet nga qeveria dhe se ekonomia po degradon çdo ditë e më shumë.

Klinton: Izraeli duhet të bëjë më shumë për paqen

Gazeta Start - 16.04.2010

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, tha se "Izraeli duhet të bëjë më shumë për paqe me palestinezët". Në fjalën që mbajti në një konference me temë Paqen e Lindjes së Mesme në ...

Duhani, dy herë i dëmshëm

Gazeta Start - 16.04.2010

Personi që pi duhan dëmtohet si nga toksina që thith ashtu dhe nga toksina e tymit që nxjerr, të cilën e thith përsëri nëpërmjet ajrit.

Hyseni vizitë dyditore të hënën në Tiranë

Gazeta Start - 16.04.2010

Tiranë Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë gjatë ditës së hënë.

Derbi i Italisë, Inter-Juve “përplasen” në “San Siro”

Gazeta Start - 16.04.2010

Java e 34-t e kampionatit italian rezervon një nga sfidat më spektakolare: Interi dhe Juventusi gjejnë njëri-tjetrin në një sfidë ku barazimi nuk bën punë.

Kosova e përkushtuar për reformat drejt integrimit në BE

Gazeta Start - 16.04.2010

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ritheksoi sot në takimin e Forumit të Nivelit të Lartë, përkushtimin e qeverisë kosovare për të proceduar me reformat e gjithanshme në të mirë të ...

Kosovarët marshojnë sot në Kukës

Gazeta Start - 16.04.2010

Kukës -Mijëra kosovarë sot do ti drejtohen qytetit të Kukësit me moton: "kujtojmë për të mos harruar". Marshimi nga të gjitha viset e Kosovës, tashmë i kthyer në traditë të përvitshme, bëhet në ...

Shumi i kënaqur me startin: Më mirë nga sa e prisja

Gazeta Start - 16.04.2010

Piloti gjerman i Mercedes GP, Majkëll Shumaker, është shprehur i kënaqur nga makina në dy garat e para të këtij sezoni në Formula 1.

Superliga, 6 ekipe në luftë për mbijetesë

Gazeta Start - 16.04.2010

Kampionati shqiptar i futbollit do të zhvillojë nesër në orën 14:00 të gjitha takimet e javës së 28-të. Ekipi kryesues i Dinamos do të luajë në Fier përballë Apolonisë, në një takim ku vendasit ...

Talentet e Superligës në shenjestrën e klubeve europiane

Gazeta Start - 16.04.2010

Futbollistët e rinj shqiptarë janë vënë në shenjestër të klubeve europiane për merkaton e kësaj vere. Pas Bekim Balës dhe Odise Roshit, të cilët po testohen tek skuadra franceze e Paris Saint ...

Runi-Kapelo në planet e Realit të Madridit

Gazeta Start - 16.04.2010

Florentino Perez është gati të bëjë çmendurinë e radhës në merkato. Uejn Runi dhe Fabio Kapelo objektivat e radhës. Tabloidi britanik Sun raporton se klubi galaktik është i gatshëm ti ofrojë ...

Këshilli i BSH: Rreziqet për bankat janë ulur këtë vit

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë në mbledhjen e tij të djeshme ka studiuar dhe miratuar Raportin e stabilitetit financiar për vitin 2009.

Bilanci nga tërmeti në Kinë, 617 të vdekur

Gazeta Start - 15.04.2010

Pekin Bilanci i të vdekurve nga tërmeti i djeshëm në Kinë ka shkuar në të paktën 617 të vdekur, ndërkohë që më shumë se 9 000 persona të tjerë janë plagosur.

Urdhër-arrest për Kurtin nëse nuk paraqitet në gjykatë

Gazeta Start - 15.04.2010

Prishtinë Albin Kurti do të arrestohet nëse nuk do të paraqitet as në seancën parashikuar të mbahet sot ndaj tij. Këtë vendim Gjykata e Qarkut të Prishtinës ia ka komunikuar Policisë së Kosovës, e ...

Fajon: PE eurodeputetë sërish në Tiranë për krizën

Gazeta Start - 15.04.2010

Strasburg Mos zgjidhja e krizës politike në Shqipëri, duket se do të sjellë prapë në Tiranë një delegacion nga Parlamenti Evropian.

Ksera: Të zbatohet ligji për sigurinë në punë

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Zbatimi i ligjit për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë, ishin në qendër të diskutimit që ministri i Punës, Spiro Ksera zhvilloi me përfaqësuesit e punëdhënësve dhe punëmarrësve.

Kroacia i kërkon ndjesë Bosnjës, KE përshëndet veprimin

Gazeta Start - 15.04.2010

Bruksel - Komisioni Evropian përshëndeti fjalimin e presidentit kroat, Ivo Josipoviç në parlamentin e Bosnjës, ku kërkoi ndjesë për përpjekjet e politikës kroate për ndarjen e Bosnjës gjatë viteve ...

Ftesa për Maqedoninë në NATO punë e papërfunduar

Gazeta Start - 15.04.2010

Mbështetja për integrimin e Maqedonisë në NATO dhe në Bashkimin Evropian mbetet element vital në përpjekjet amerikane për promovimin e paqes dhe stabilitetit në rajonin ballkanik.

Gjeliç: Kosova nuk është kusht për Serbisë në BE

Gazeta Start - 15.04.2010

Beograd Zëvendëskryeministri serb, Bozhidar Gjelic deklaron se njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është kusht për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Rusi, aksidenti ajror pasojë e gabimit të pilotëve

Gazeta Start - 15.04.2010

Moskë - Burime pranë komisionit hetimor për tragjedinë ku humbi jetën dhe presidenti polak, Lech Kaczynski theksuan se analizat e para të kutive të zeza të avionit polak të rrëzuar në Rusi treguan që ...

Kushtetuesja hedh poshtë paktin për detin me Greqinë

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Gjykata Kushtetuese ka hedhur përfundimisht poshtë marrëveshjen për ujërat detare me Greqinë, duke e vlerësuar si një marrëveshje që shkel Kushtetutën e vendit. Vendimi është marrë sot.

Policia dhe vendorët në luftë kundër drogës

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë - Është zhvilluar sot mbledhja e Shtabit të Luftës Kundër Kultivimit të Bimëve Narkotike në Qarkun e Tiranës, ku u përcaktuan hapat lidhur me zbatimin e Planit të Veprimit të miratuar nga ...

Tadiç: KE-ja të mbetet asnjanëse ndaj statusit të Kosovës

Gazeta Start - 15.04.2010

Beograd - Serbia kërkon nga Këshilli i Evropës që të mbetët asnjanës ndaj statusit të Kosovës dhe të vazhdojë rolin e tij mbrojtës ndaj qendrave historike e kulturore serbe në Kosovë.

Bushati: Transparenca përfshihet në vlerat e BE-së

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Partia Socialiste, me anë të deputetit Ditmir Bushati shprehu mbështetjen e saj për procesin e kandidimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, duke theksuar se ku proces shkon përtej ...

PS nuk do të marrë pjesë në seancën e Kuvendit

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Partia Socialiste nuk do të marrë pjesë për dy seanca parlamentare. Vendimi është marrë sot nga grupit kuvendor i kësaj partie, një javë pasi Byroja e Kuvendit për vendim për përjashtimin e ...

BB partnere për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Gazeta Start - 15.04.2010

Prishtinë Presidenti kosovar Fatmir Sejdiu priti sot në një takim drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore, Xhejn Armitixh, të cilën e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme që ky institucion i ka ...

Prifti: Lehtësira për prodhimet shqiptare

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë Ministri i i Ekonomisë Tregtisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti, deklaroi sot se politikat e qeverisë do të mbështesin konkurueshmërinë e prodhimeve shqiptare, me qëllim rritjen e eksporteve ...

Kombëtarja U-21, miqësore me Poloninë në maj

Gazeta Start - 15.04.2010

Ekipi Kombëtar U-21 do të zhvillojë një takim miqësor me përfaqësuesen U-21 të Polonisë në 26 maj në Tiranë. Kjo do të jetë miqësorja e parë për ekipin Kombëtar "Shpresa" në vitin 2010 dhe mundësia e ...

Lorik Cana, blerja e 31-të më e mirë e verës

Gazeta Start - 15.04.2010

Kampionati anglez është drejt fundit dhe klubet e Premier Ligës po përgatiten për merkaton e ardhshme. Ndërkohë, tabloidi Daily Mail, në suplementin Sportsmail ka publikuar një listë me 50 blerjet më ...

Vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar të tërmetit kinez

Gazeta Start - 15.04.2010

Në Kinën perëndimore vazhdojnë kërkimet e ethshme me mjete speciale për gjetjen e të mbijetuarve nga një tërmet shkatërrimtar.

Nënë Tereza në Romë, pranë Skënderbeut

Gazeta Start - 15.04.2010

Ministri i Kulturës, Ferdinand Xhaferaj, i shoqëruar nga një delegacion me përfaqësues të artit dhe trashëgimisë, është takuar të martën në Itali me homologun e tij, ministrin e Pasurisë Kulturore, ...

Vrasje në qendër të Peqinit

Gazeta Start - 15.04.2010

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur rreth orës 17:30 në qendër të Peqinit, ku shtetasi Sami Hasa ka qëlluar për vdekje Erjon Dajën.

Alonso, në Kinë për të marrë kryesimin

Gazeta Start - 15.04.2010

Piloti spanjoll i Ferrarit, Fernando Alonso, ka besim se në përfundim të garës së radhës në fundjavë, do të jetë në krye të klasifikimit të përgjithshëm të pilotëve.

“Të fitojmë për vendin e katërt”

Gazeta Start - 15.04.2010

Trajneri i Juventusit, Alberto Zakeroni, i jep fund heshtjes për shtyp të klubit bardhezi dhe rikthehet të flasë për sfidën e të premtes me Interin në San Siro.

Durrës, ekzekutohet në sy të bashkëshortes 35-vjeçari

Gazeta Start - 14.04.2010

Durrës Një tjetër ekzekutim me armë ka tronditur mbrëmjen e shkuar qytetin e Durrësit. Pronari i një diskoje është ekzekutuar në sy bashkëshortes, ngjarje e ndodhur në unazën që ...

Eto-gol, Interi në finale të Kupës së Italisë  

Gazeta Start - 14.04.2010

Zikaltrit janë i pari ekip finalist i Kupës së Italisë dhe do të luajnë më 5 maj me fituesen e çiftit Udineze-Roma.

SHBA:Serbia të kuptojë se çështja e Kosovës është mbyllur

Gazeta Start - 14.04.2010

Prishtinë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ritheksojnë edhe një herë se çështja e statusit të Kosovës është mbyllur përfundimisht, dhe i kërkojnë Serbisë të mos insistojë për ...

Kukës, shpërthim tritoli në banesën e kreut të Qarkut

Gazeta Start - 14.04.2010

Kukës Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur mëngjesin e sotëm banesën kryetarit të Qarkut të Kukësit, fatmirësisht pa lënë pas viktima apo të lënduar.

Tërmet në Kinë, 400 të vdekur dhe 8 mijë të plagosur

Gazeta Start - 14.04.2010

Rreth 400 persona kanë humbur jetën nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës, dhe mbi 8 mijë të tjerë janë plagosur.

Liderët botërorë të ndarë rreth sanksioneve për Iranin

Gazeta Start - 14.04.2010

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Sigurisë Bërthamore kanë diskutuar mundësinë e sanksioneve të reja ndaj Iranit.

Berisha sot në Bruksel, dorëzon pranë KE pyetësorin

Gazeta Start - 14.04.2010

Tiranë - Kryeministri Sali Berisha dorëzon sot në Bruksel, Komisionerit për Zgjerim, Stefan Fule materialin përfundimtar të përgjigjeve të Pyetësorit të Komisionit Evropian për ...

Masa: Në Kinë të fitojmë shumë pikë

Gazeta Start - 14.04.2010

Ferrari do të paraqitet në garën e Shangait në fundjavë me disa ndryshime teknike, të cilat piloti brazilian, Felipe Masa, mezi pret ti provojë.

Përfundon punimet Samiti i Sigurisë Bërthamore

Gazeta Start - 14.04.2010

Përfundoi punimet Samiti i Sigurisë Bërthamore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Liderët e vendeve pjesëmarrëse morën vendimin për të lëvizur në mënyrë të koordinuar kundër ...

Elbasan, dy në pranga, u kapën me armë pa leje

Gazeta Start - 14.04.2010

Elbasan Dy shtetas janë arrestuar në flagrancë nga policia e Elbasanit, pasi u kapën me armë pa leje. Në pranga ranë shtetasit Ervis Bajram Daka, 23 vjeç, banues në lagjen ...

Lacio-Roma të dielën në 18:30

Gazeta Start - 14.04.2010

Derbi i kryeqytetit italian midis Lacios dhe Romës, i vlefshëm për javën e 34-t të kampionatit italian, do të luhet ditën e diel në orën 18:30.

Sanksionet? Parisi shpreson për marrëveshje

Gazeta Start - 14.04.2010

Ministri i Jashtëm francez, Bernard Kushner deklaroi sot se Franca beson që Këshilli i Sigurimit në OKB do arrijë një marrëveshje në lidhje me sanksionet kundër Iranit paa fundit ...

Bashkëpunim LSI-PDU, Meta: Çështja çame në axhendë

Gazeta Start - 14.04.2010

Tiranë Dy partisë, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe Partia për Drejtësi dhe Unitet do të bashkëpunojnë së bashku në Parlament.

Topalli: Opozita të bashkëpunojë për integrimin

Gazeta Start - 14.04.2010

Tiranë Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, theksoi sot se është një moment historik dorëzimi i Pyetësorit të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Speciale / 10 ndeshjet më të bukura në vitet 2001-2010

Gazeta Start - 14.04.2010

Janë të shumta sfidat e futbollit që na kanë dhënë emocione pafund. Na kanë kënaqur, gëzuar, hidhëruar apo tronditur.

Pranga tre personave në Tiranë, shpërndanin kokainë

Gazeta Start - 14.04.2010

Tiranë Tre persona kanë përfunduar sot në prangat e policisë së Tiranës, pasi u kapën duke shpërndarë drogë.

Gruevski pret Topin, diskutojnë për integrimin

Gazeta Start - 14.04.2010

Shkup Gjatë qëndrimit në Shkup, presidenti Bamir Topi është pritur në një takim edhe nga kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski.

Berisha paraqet sukseset e Shqipërisë në Bruksel

Gazeta Start - 14.04.2010

Bruksel - Në nisje të vizitës së tij në Bruksel, Kryeministri Sali Berisha ishte relator në konferencën e organizuar në Parlamentin Evropian, me temë Shqipëria drejt Bashkimit ...

Rama takime me banorë të Durrësit: Vetëm protesta!

Gazeta Start - 14.04.2010

Durrës - Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka qenë në lagjen numër 16 të qytetit të Durrësit ku ka zhvilluar takime të rastësishme me qytetarë.

Qeveria kineze, 29 milion $ për të prekurit nga tërmeti

Gazeta Start - 14.04.2010

Pekin - Qeveria kineze zhbllokoi një ndihmë urgjente prej 29 milionë dollarësh si ndihmë per banorët e provincës veriperëndimore të Qinghait.

Josipoviç i kërkon ndjesë Bosnjës

Gazeta Start - 14.04.2010

Presidenti kroat, Ivo Josipoviç kërkoi ndjesë për rolin e vendit të tij në shkatërrimin e Bosnjes në vitet e '90.

Elbasan, sekuestrohen 3 kg drogë, tre në pranga

Gazeta Start - 13.04.2010

Elbasan - Policia e Elbasanit sekuestroi të hënën 3 kilogram e 700 gram lëndë narkotike canabbis sativa. Policia e këtij qarku bëri të ditur se "është finalizuar me sukses ...

Burg për jetë për Kastriot Jaupajn, vrau policin

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë Kastriot Jaupaj do të qëndrojë sa të jetë gjallë brenda burgut. Masa është marrë nga Gjykata e Apelit të Vlorës në seancës e së hënës, duke dhënë dënimin maksimal për ...

Për herë të parë një faqe online merr çmimin Pulitzer

Gazeta Start - 13.04.2010

New Orleans Për herë të parë në gazetarinë ndërkombëtare, një faqe online informacioni ka marrë çmimin prestigjioz Pulitzer, çmim i themeluar që në vitin 1917.

Mbërrin në Varshavë trupi i zonjës së parë polake

Gazeta Start - 13.04.2010

Varshavë - Mbërrin trupi i Zonjës së Parë polake, Maria Kaczynska, e cila humbi jetën së bashku me presidentin polak, Lech Kaczynski, në një aksident ajror në një rajon perëndimor ...

Obama mund të marrë pjesë në funeralin e Kaczynskit

Gazeta Start - 13.04.2010

Varshavë - Në ceremoninë mortore të presidentit polak, Lech Kaczynski, të dielën e ardhshme mund të marrë pjesë edhe presidenti amerikan Barak Obama.

PE, Chuntis rezolutë “gri” për Shqipërinë

Gazeta Start - 13.04.2010

Strasburg Kriza politike në Shqipëri është sërish në qendër të diskutimeve në Parlamentin Evropian. Raportuesi për Shqipërinë në PE, Nikolaos Chuntis, ka përgatitur një ...

Kërkohet burgim për jetë për Besim Karajn

Gazeta Start - 13.04.2010

Korçë Është shtyrë sërish sot gjyqi në ngarkim të Besim Karajt, i akuzuar për vrasjen e tre vëllezërve në Devoll.

Sarkozi: Armët bërthamore, siguria e Francës

Gazeta Start - 13.04.2010

Uashningon - Presidenti francez, Nicolas Sarkozi deklaroi sot në samitin për sigurinë bërthamore se nuk do të hiqte dorë nga armët bërthamore që garantojnë sigurinë e Francës.

Shqipëria liberalizon vizat me Serbinë

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë Shqipëria ka vendosur që të heqë vizat për qytetarët e Serbisë. Vendimi është marrë sot gjatë mbledhjes së qeverisë, pas propozimit të ministrit të Jashtëm, Ilir Meta.

LSI: Partitë të angazhohen për Kodin Zgjedhor

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë - Lëvizja Socialiste për Integrim ka bërë të ditur sot se po përgatitën një platformë konkrete për ndryshime në Kodin Zgjedhor.

Kouchner: Liberalizim vizash edhe për Shqipërinë

Gazeta Start - 13.04.2010

Paris Një tjetër zë i fortë pro liberalizimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën ka ardhur nga diplomacia evropiane.

Barça, dëmtohet Iniesta, një muaj jashtë

Gazeta Start - 13.04.2010

Mesfushori spanjoll i kampionëve të Europës ka pësuar një dëmtim në gju dhe do të qëndrojë një muaj jashtë fushës së lojës.

Sirena angleze për Vilën dhe Benzeman

Gazeta Start - 13.04.2010

Sulmuesi i Valencias dhe ai i Realit të Madridit janë në shënjestër të dy prej klubeve më të mëdha të Premier Ligës, Çelsit dhe Mançester Junajtid.

Meksi: Transparencë për situatën reale të ekonomisë

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë - Qëndrimi ynë si opozitë kurdoherë ka synuar njohjen e situatës ekonomike reale, pa të cilën nuk mund të përcaktohen si duhet masat për përmirësimin e saj.

Greqia: Shkupi synon të keqpërdorë Këshillin e Evropës

Gazeta Start - 13.04.2010

Athina paralajmëron se Shkupi ka për qëllim të keqpërdorë pozicionin e tij si kryesues i ardhshëm me Këshillin e Evropës.

Vizat, Berisha dërgon pyetësorin në Bruksel

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha ka prezantuar para anëtarëve të kabinetit qeveritar, librin me përgjigjet e pyetësorit të Komisionit Evropian.

Topi niset për një vizitë treditore në Maqedoni

Gazeta Start - 13.04.2010

Tiranë - Me ftesë të Presidentit maqedonas, Gjorgje Ivanov, Presidenti Bamir Topi, së bashku me Zonjën e Parë, Teuta Topi, u nis sot për një vizitë zyrtare treditore në Republikën ...

Brezi i ri, ja yjet që do shkëlqejnë në futboll

Gazeta Start - 13.04.2010

Shumë prej tyre tashmë janë mëse të njohur për publikun, të tjerët ende jo. Por të gjithë premtojnë të pushtojnë stadiumet gjigande të futbollit botëror.

Alvesh nuk e llogarit Ronaldon: Runi më i mirë

Gazeta Start - 13.04.2010

Për mbrojtësin brazilian të Barcelonës, Lionel Mesi është lojtari më i mirë në botë, ndërkohë që Kristiano Ronaldo këtë sezon është thjesht një hije.

Benitez gjithnjë e më pranë stolit të Juves

Gazeta Start - 13.04.2010

Presidenti i klubit bardhezi, Zhan-Klod Blank, është takuar me agjentin e trajnerit spanjoll të Liverpulit, Manuel Garsia Kuiolin. Marrëveshja duket shumë pranë.

Speciale / Futbollistët më të mirë në 10 vitet e fundit

Gazeta Start - 13.04.2010

Të fortë, të jashtëzakonshëm, spektakolarë dhe mbi të gjitha, fitues. Ja 10 futbollistët më të mirë të dekadës që lamë pas. 10.

Speciale / 10 transfertat më të dështuara në Premier Ligë

Gazeta Start - 13.04.2010

Merkatoja e verës së kaluar ishte më e shtrenjta për shumë klube të kampionatit anglez, të cilat nuk u kursyen aspak në transferimet e lojtarëve.

KE ende pa një datë për liberalizimin e vizave

Gazeta Start - 12.04.2010

Bruksel Ende nuk ka një datë të saktë për liberalizimin e vizave për Shqipërinë, edhe pse premtimet janë që ky proces të përmbyllet në mesin e këtij viti.

Nis dixhitalizimi i skemës së ndihmës ekonomike

Gazeta Start - 12.04.2010

Tiranë - Shërbimi Social Shtetëror (SHSSH) ka nisur procesin e dixhitalizimit të skemës së ndihmës ekonomike me qëllim shmangien e abuzimeve në shpërndarjen e saj.

Zgjedhjet lokale në Istog, udhëheq kandidati i LDK-së

Gazeta Start - 12.04.2010

Prishtinë Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli mbrëmë rezultatet paraprake të zgjedhjeve lokale në Istog, ku kandidati i LDK-së, Haki Rugova ka marrë 49.7 për qind të ...

Presidenti kinez në SHBA, kokë me kokë me Obamën

Gazeta Start - 12.04.2010

Pekin - Presidenti kinez, Hu Jintao u nis sot në Uashington për të marrë pjesë në samitin për çështjen bërthamore dhe për t'u takuar me homologun amerikan, Barack Obama.

Premier Ligë, Mançesteri pëson tjetër disfatë

Gazeta Start - 12.04.2010

Mançesteri është ndalur në barazim këtë javë në kampionatin anglez, duke i dhënë mundësinë Çelsit të shkëputet me katër pikë në krye të tabelës.

30 miliardë euro kredi për Greqinë

Gazeta Start - 12.04.2010

Brukseli bëri të ditur se vendet e eurozonës kanë vendosur që gjatë këtij viti ti ofrojnë 30 miliardë euro mbështetje kreditore Greqisë, nëse këtë e kërkon qeveria në Athinë.

Obama: El Kaida do t’i përdorte armët bërthamore

Gazeta Start - 12.04.2010

Uashington - Zyrtarët nga 47 vende të botës po takohen në samitin bërthamor, në qendër të së cilit do të jetë parandalimi i përhapjes së armëve bërthamore dhe sigurimi i ...

Maqedonia plan për falsifikimin e numrit të popullsisë

Gazeta Start - 12.04.2010

Shkup Qeveria e Maqedonisë ka nisur strategjinë për regjistrimin dhe pajisjen me pasaporta biometrike të shtetasve të saj që ndodhen jashtë vendit.

Librazhd, vetëvaret një 55-vjeçar

Gazeta Start - 12.04.2010

Librazhd Një 55-vjeçar është gjetur i vetëvarur dje në një fshat të Librazhdit. Ngjarja ndodhi mesditën e së dielës, kur shtetasi Nikoll Dede Ibraj, 55 vjeç, banues në Durrës, ...

Xhaferri: Do të tërheq firmën nga Marrëveshja e Ohrit

Gazeta Start - 12.04.2010

Shkup Arbën Xhaferri deklaron se do të tërheqë nënshkrimin e tij nga Marrëveshja e Ohrit. Ish-kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, thekson se Marrëveshja e Ohrit ...

Portsmuthi përballë Çelsit në finalen e FA Cup

Gazeta Start - 12.04.2010

Portsmuthi do të jetë kundërshtari i Çelsit në finalen e FA Cup, pas fitores së arritur dje në gjysmëfinale përballë Totenhemit me rezultatin 2-0.

Kredia për Greqinë rrit euron kundrejt dollarit

Gazeta Start - 12.04.2010

Tokio - Euro pësoi sot një rritje kundrejt dollarit, teksa kambistët përshëndetën njoftimin e dhënë dje nga eurozona për një plan mbështetës financiar për Greqinë në 30 miliardë ...

Aksident hekurudhor në Itali, të paktën 11 të vdekur

Gazeta Start - 12.04.2010

Romë Agjencia italiane e lajmeve, ANSA njoftoi se një aksident hekurudhor i një treni pasagjerësh që udhëtonte nga Castelbello drejt Laces, në rajonin verior italian të Alto ...

Vritet një gjykatës në qendër të Moskës

Gazeta Start - 12.04.2010

Moskë - Gjyqtari i gjykatës së Moskës, Eduard Ciuvashiov, i cili ishte angazhuar në një çështje kundër naziskinëve, u vra sot në një lagje në qendër të kryeqytetit rus.

Italia ministerial në Tiranë për korridorin 8

Gazeta Start - 12.04.2010

Tiranë Italia dhe Shqipëria do të lobojnë së bashku për ndërtimin e korridorit 8. Për këtë arsye, më 29 Prill në Tiranë do të zhvillohet një ministerial nga ministrat e ...

Irani padit Amerikën në OKB

Gazeta Start - 12.04.2010

Irani po përgatitet të ankohet në Kombet e Bashkuara për Uashingtonin, si pasojë e politikës së re bërthamore të shpallur nga Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak ...

90 mijë tonë municione do të shkatërrohen gjer më 2013

Gazeta Start - 12.04.2010

Elbasan Brenda vitit 2013 do të demontohen rreth 90 mijë tonë municione të vjetra që përmban vendi ynë. Municionet do të shkatërrohen nga një projekt bashkëpunimi me Danimarkën ...

“Gërdeci”, dëshmitari: Urdhrat kishin mangësi ligjore

Gazeta Start - 12.04.2010

Tiranë Dëshmitarë të Prokurorisë ka dëshmuar sot në Gjykatën e Tiranës për çështjen e Gërdecit. Ish -komandanti i logjistikës në repartin ushtarak të Gërdecit, Ylber Dogjani ...

Xhaçka: Qeveria dështoi për kriteret e vizave

Gazeta Start - 12.04.2010

Tiranë Partia Socialiste, duke përshëndetur deklaratën e ministrit të Jashtëm italian, Franko Fratini, theksoi se vonesat për liberalizimin e vizave kanë të bëjnë me dështimin e ...

Vizat, Basha paraqet nesër “detyrat e shtëpisë”

Gazeta Start - 12.04.2010

Bruksel - Ministri i Brendshëm Lulzim Basha do të niset nesër për një vizitë zyrtare në Bruksel. Ministri Basha është ftuar në një seancë dëgjimore që do të zhvillohet në datën 14 ...

Galiani: Humbëm një rast të artë

Gazeta Start - 12.04.2010

Një ditë pas barazimit 2-2 me Katanian në shtëpi, numri dy i Milanit shprehet i zhgënjyer nga pamundësia e skuadrës për të shfrytëzuar mundësinë që iu dha.

Mesi, një hap larg “Këpucës së Artë”

Gazeta Start - 12.04.2010

Asi argjentinas i Barcelonës është kandidati kryesor për të fituar trofenë e vetëm personal që mungon në vitrinën e tij të arritjeve: Këpucën e Artë.

Italia bashkëpunim me Shqipërinë për energjinë

Gazeta Start - 12.04.2010

Tiranë - Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Franko Frattini, u shpreh sot, për zhvillimin e bashkëpunimit me Shqipërinë në sektorin e energjisë së rinovueshme dhe nukleare.

Seri aktivitetesh në 100-vjetorin e Nënë Terezës

Gazeta Start - 12.04.2010

Në nderim të 100 vjetorit të lindjes së Nënë Terezës, ikonës unikale të humanizmit dhe të paqes në Botë, përgjatë vitit do të organizohen një sërë aktivitetesh, të cilat do të ...

S’ka prova që pilotët kishin presion për të ulur avionin

Gazeta Start - 12.04.2010

Prokurori i përgjithshëm polak, Andrzej Seremet deklaroi sot për median se nuk ekziston asnjë e dhënë, për momentin, që pilotët e avionit që u rrëzua të shtunën në Rusi, të kenë ...

Stoli i Realit, 5 kandidatë në listë

Gazeta Start - 12.04.2010

Karlo Ançeloti, Rafa Benitez, Fabio Kapelo, Hoze Mourinjo dhe Luis Felipe Skolari jane kandidatët post-Pelegrini në krye të stolit madrilen.

Greqi, arrestohen 6 militantë të Përpjekjes Revolucionare

Gazeta Start - 12.04.2010

Autoritetet greke kanë ngritur aktakuzat dhe kanë arrestuar gjashtë persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit militant Përpjekja Revolucionare.

Liverpuli në shitje, çmimi 600 milionë stërlina

Gazeta Start - 12.04.2010

Për të përballuar borxhet gjithnjë e në rritje, bankierët do të vendosin që klubi anglez të dalë në shitje gjatë kësaj jave. Çmimi? 600 milionë stërlina.

“Mesi më i mirë se unë? Nëse shënon 1 mijë gola...”

Gazeta Start - 12.04.2010

Epiteti mbret i futbollit tashmë rrezikon ti kalojë një djaloshi 22-vjeçar, por Pele nuk e pranon ta humbasë kaq lehtë këtë sfidë.

Speciale / 10 rezultatet më të thella në Champions

Gazeta Start - 12.04.2010

Edhe në garën më emocionuese të futbollit europian rezultatet e thella nuk kanë munguar. Ja një renditje e fitoreve apo humbjeve me më shumë diferencë golash në 10 vitet e fundit ...