TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Marrëveshjet e arritura, shkurt ‘IMB’

Gazeta Start - 04.12.2011

Prishtinë – Bashkimi Evropian ua ka dërguar delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë tekstin e plotë të konkluzioneve të arritura për menaxhimin e integruar të kufirit, për të cilin dy palët kishin dhënë pëlqimin gjatë bisedimeve intensive ...

Marrëveshja tregon se Serbia i ka njohur kufijtë e Kosovës

Albeu.com - 04.12.2011

Marrëveshja e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë rreth çështjes së kufijve, tregon se Serbia i ka njohur zyrtarisht kufijtë e Kosovës, ka deklaruar zëvendëskryeministri dhe ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi.

LDK: Mos theksimi i kufijve shtetërorë të Kosovës, akt kundërkushtetues

Alsat - 04.12.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një deklarate për media ka shprehur qëndrimin ndaj marrëveshjes për menaxhimin e kufijve, e cila sipas kësaj partie është e papërcaktuar dhe e paqartë, ndërsa mos theksimi i kufijve të Kosovës si ...

Me marrëveshje, Kosova i ndihmoi Serbisë

Albeu.com - 04.12.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës ka akuzuar Qeverinë se me negociatat me Serbinë, e ka ndihmuar këtë të fundit në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Marrëveshja Kosovë-Serbi, pa simbole kombëtare

Alsat - 04.12.2011

Bashkimi Evropian ua ka dërguar delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë tekstin e plotë të konkluzioneve të arritura për menaxhimin e integruar të kufirit, për të cilin dy palët kishin dhënë pëlqimin gjatë bisedimeve intensive treditëshe ...

E fsheh statusin

Telegrafi - 04.12.2011

Bashkimi Evropian ua ka dërguar delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë tekstin e plotë të konkluzioneve të arritura për menaxhimin e integruar të kufirit, për të cilin dy palët kishin dhënë pëlqimin gjatë bisedimeve intensive treditëshe ...

LDK: Mos theksimi i kufijve të Kosovës si shtetërorë, akt kundërkushtetues

Botasot - 04.12.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një deklarate për media ka shprehur qëndrimin ndaj marrëveshjes për menaxhimin e kufijve, e cila sipas kësaj partie është e papërcaktuar dhe e paqartë, ndërsa mos theksimi i kufijve të Kosovës si ...

LDK: Mos theksimi i kufijve si shtetërorë, anti-kushtetues

Ora news - 04.12.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një deklarate për mediat ka shprehur qëndrimin ndaj marrëveshjes për menaxhimin e kufijve, e cila sipas kësaj partie është e papërcaktuar dhe e paqartë, ndërsa mos theksimi i kufijve të Kosovës si ...

Analistët kundër marrëveshjes

Telegrafi - 04.12.2011

Analistët kosovarë shprehen kundër nënshkrimit të marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë. Sipas tyre, kjo marrëveshje nuk është në harmoni me Kushtetutën e Kosovës.

Kosovë: Partitë opozitare kritikojnë marrëveshjen me Beogradin

VOA - 04.12.2011

Në Kosovë, partitë opozitare e kanë kritikuar qeverinë për arritjen e marrëveshjes për menaxhimin e përbashkët të vendkalimeve kufitare me Serbinë, ndërkaq kanë paralajmëruar edhe mocion mosbesimi ndaj kryeministrit Hashim Thaçi.Dy ditë më ...

Konfirmohet marrëveshja për menaxhimin e kufijve

Gazeta Start - 03.12.2011

Edita Tahiri tha se marrëveshja është në pajtim të plotë me ligjet dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Pala serbe thotë se është arritur marrëveshje për “vendkalimet” dhe se as ata nuk kanë hequr dorë nga respektimi i Kushtetutës së ...

Arrihet marrëveshja

Evropaelire - 03.12.2011

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur arritur marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit. Lajmi është konfirmuar nga zyra e ndërmjetësit të Bashkimit Evropian në bisedimet e zhvilluara në Bruksel, Robert Kuper.

Arrihet marrëveshja

Shqipmedia - 03.12.2011

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit. Pas tri ditë negociatash maratonike ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, të premten mbrëma në ...

Tahiri : Firmoset marreveshja per menaxhimin e kufirit

24 orë - 03.12.2011

Shefja e delegacionit kosovar në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes për menaxhimin e kufijve. “Jemi pajtuar në parim për menaxhimin e integruar të kufirit.

Arrihet marrëveshja

Alsat - 03.12.2011

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur arritur marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit.Lajmi është konfirmuar nga zyra e ndërmjetësit të Bashkimit Evropian në bisedimet e zhvilluara në Bruksel, Robert Kuper.Në komunikatën e lëshuar ...

Konfirmohet marrëveshja për menaxhimin e kufijve

Ina - 03.12.2011

Raundi i tetë i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë pas tre ditëve maratonike të bisedimeve më në fund ka sjellë deri te marrëveshja mes dy vendeve rreth menaxhimit të integruar të kufijve (që Serbia i quan linja administrative).

Konfuzion në bisedimet e Kosovës dhe Serbisë për kufirin

DW - 03.12.2011

Një konfuzion kanë ofruar serbët dhe shqiptarët në Bruksel për marrëveshjen e kufirit. Pas bisedimeve disaditore Prishtina njoftoi se është arritur marrëveshje, kurse Beogradi e hodhi poshtë këtë njoftim.

Kosova kthehet në kohën e UNMIK-ut

Albeu.com - 03.12.2011

Delegacioni kosovar i bisedimeve i kryesuar nga Edita Tahiri me marrëveshjen e arritur të premten vonë në mbrëmje me palën serbe, për çështjen e pikëkalimeve kufitare, pos që ia ka mohuar Kosovës shtetësinë, e ka kthyer vendin prapa, si në ...

Ndërmjetësi i BE, Kuper: Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje për kufirin

LajmiFundit - 03.12.2011

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur arritur marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit. Lajmi është konfirmuar nga zyra e ndërmjetësit të Bashkimit Evropian në bisedimet e zhvilluara në Bruksel, Robert Kuper.

Vetëvendosje-AAK: Marrëveshja e arritur, e dëmshme për Kosovën

Alsat - 03.12.2011

Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës arritjen e marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve, e cila tash formalisht quhet menaxhim i integruar i pikave të kalimit, e kanë quajtur të dëmshme për Kosovën, pasi si ...

Vetëvendosje-AAK: Marrëveshja e arritur, e dëmshme për Kosovën

Albeu.com - 03.12.2011

Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës arritjen e marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve, e cila tash formalisht quhet menaxhim i integruar i pikave të kalimit, e kanë quajtur të dëmshme për Kosovën, pasi si ...

Reagojnë për marrëveshjen

Evropaelire - 03.12.2011

Pozita dhe opozita në Prishtinë nuk i kanë të njohura ende detajet dhe përfundimet e raundit të fundit të bisedimeve në Bruksel ndërmjet delegacioneve nga Kosova dhe Serbia. Megjithatë, në reagimet e para ka dallime të mëdha.

Konfirmohet marrëveshja

Evropaelire - 03.12.2011

Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate, ka konfirmuar se raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me pjesëmarrjen e SHBA-së, ka rezultuar me Marrëveshjen për ...

MIK, në të gjitha pikat kufitare me Serbinë

Albeu.com - 03.12.2011

Raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me pjesëmarrjen e SHBA-ve, ka zgjatur tre ditë dhe ka rezultuar me marrëveshjen për Menaxhimin e Integruar të Kufirit ...

Qeveria e Kosovës konfirmon marrëveshjen

Evropaelire - 03.12.2011

Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate ka konfirmuar se raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me pjesëmarrjen e SHBA-ve, ka rezultuar me marrëveshjen për ...

Bisedimet Prishtinë-Beograd, qeveria e Kosovës konfirmon marrëveshjen

Lajmeshqip - 03.12.2011

Prishtinë-Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate ka konfirmuar se raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me pjesëmarrjen e SHBA-ve, ka rezultuar me ...

Çfarë domethënie ka menaxhimi i kufijve?

Albeu.com - 03.12.2011

Nga 26 dhjetori kufiri Kosovë-Serbi nuk do të kenë më pamjen aktuale. Barrikadat që janë aktualisht besohet se do të largohen dhe situata do ti kthehet normalitetit.

Përmbajtja e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Top Channel - 03.12.2011

Qeveria e Kosovës ka bërë publike përfundimet e arritura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë së premtes mbrëma në Bruksel. Të dyja palët, si Kosova dhe Serbia, shkurtesën IBM, që zakonisht i referohet “menaxhimit të integruar të kufirit” do ...

Marrëveshja Kosovë-Serbi reagime të ndryshme

Alsat - 03.12.2011

Kosova dhe Serbia kanë arritur mbrëmë në Bruksel marrëveshjen për menaxhimin e integruar të pikave të kalimit mes dy shteteve. Marrëveshja sot është konfirmuar edhe nga shefi i delegacionit serb, Borisllav Stefanoviq i cili mbrëmë kishte ...

Marrëveshja me Serbinë, opozita kundër

Top Channel - 03.12.2011

Vetëm pak orë pasi Kosova dhe ai i Serbia arritën marrëveshje për Menaxhimin e Integruar të Kufirit”, subjektet politike opozitare kanë kundërshtuar me deklarata të fuqishme.

Qeveria e Kosovës sqaron pikat e marrëveshjes

Alsat - 03.12.2011

Qeveria e Kosovës ka publikuar detajet e marrëveshjes së arritur mbrëmë me Serbinë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Konkluzionet e dakorduara në fushën e menaxhimit të integruar të kufijve janë: 1.Në përputhje me Traktatin e ...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për vendkalimet kufitare

VOA - 03.12.2011

Kosova dhe Serbia janë dakorduar për normalizimin e procedurave kufitare në kuadër të konceptit për menaxhimin e përbashkët të kufirit, një prej cështjeve më të mprehta në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

Qeveria kthehet në 1244

Telegrafi - 03.12.2011

Delegacioni kosovar i bisedimeve i kryesuar nga Edita Tahiri me marrëveshjen e arritur të premten vonë në mbrëmje me palën serbe, për çështjen e pikëkalimeve kufitare, pos që ia ka mohuar Kosovës shtetësinë, e ka kthyer vendin prapa, si në ...

Marrëveshja Serbi-Kosovë, pritet konfirmimi

Ora news - 03.12.2011

Sot pritet konfirmimi i marrëveshjes së arritur mbrëmë mes Kosovës dhe Serbisë, lajm ky i bërë i ditur mbrëmë nga kryenegociatorja, Edita Tahiri.

Stefanovic mohon marrëveshjen

Telegrafi - 03.12.2011

Një natë e çuditshme ka qenë të premten mbrëma, në përfundim të ditës së tretë të raundit të tetë të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Evropian, në një komunikatë të lëshuar vonë në mbrëmje, konfirmoi se palët kanë arritur ...

Stefanoviq mohon marrëveshjen

Botasot - 03.12.2011

Një natë e çuditshme ka qenë të premten mbrëma në përfundim të ditës së tretë të raundit të tetë të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Përderisa Bashkimi Evropian në një komunikatë të lëshuar vonë në mbrëmje konfirmoi se palët kanë ...

Stefanoviç mohon marrëveshjen

Ora news - 03.12.2011

Një natë e çuditshme ka qenë të premten mbrëma, në përfundim të ditës së tretë të raundit të tetë të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Evropian, në një komunikatë të lëshuar vonë në mbrëmje, konfirmoi se palët kanë arritur ...

MIK, në të gjitha pikat kufitare me Serbinë

Telegrafi - 03.12.2011

Raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me pjesëmarrjen e SHBA-ve, ka zgjatur tre ditë dhe ka rezultuar me marrëveshjen për Menaxhimin e Integruar të Kufirit ...

Marrëveshja e arritur paraqet shkelje të Kushtetutës

Botasot - 03.12.2011

Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës arritjen e marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve, e cila tash formalisht quhet menaxhim i integruar i pikave të kalimit, e kanë quajtur të dëmshme për Kosovën, pasi si ...

Kosova dhe Serbia konfirmojnë marrëveshjen për menaxhimin e kufijve

Yll Press - 03.12.2011

Rundi i tetë (dita e tretë maratonike) i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë më në fund ka sjellë deri te marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë (apo mes Beogradit dhe Prishtinës, siç thotë BE-ja) rreth menaxhimit të integruar të kufijve (që ...

Prishtina, Beogradi vlerësojnë marrëveshjen për menaxhimin e vendkalimeve

VOA - 03.12.2011

Përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit e vlerësuan pozitivisht marrëveshjen për menaxhimin e përbashkët të vendkalimeve kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të arritur mbrëmë në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

Çfarë është menaxhimi i kufijve

ABC News - 03.12.2011

Nga 26 dhjetori kufiri Kosovë – Serbi nuk do të kenë më pamjen aktuale. Barrikadat që janë aktualisht besohet se do të largohen dhe situata do t’i kthehet normalitetit.

Çfarë domethënie ka menaxhimi i kufijve?

Botasot - 03.12.2011

Nga 26 dhjetori kufiri Kosovë-Serbi nuk do të kenë më pamjen aktuale. Barrikadat që janë aktualisht besohet se do të largohen dhe situata do t’i kthehet normalitetit.

Ja çfarë është menaxhimi i kufijve

Yll Press - 03.12.2011

EULEX-i do të ketë kompetencë në veri ndërsa zyrtarët e Kosovës do të jenë vëzhgues. Kjo është arritur gjatë raundit të gjatë të bisedimeve e cila kërkoi mjaft kohë për të arritur në një konsensus përfundimtar.

Kuçi: Serbia njohu kufijtë e Kosovës

Telegrafi - 03.12.2011

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, ka thënë se marrëveshja e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë rreth çështjes së kufijve, tregon se Serbia i ka njohur zyrtarisht kufijtë e Kosovës.

Presion për vazhdimin e dialogut

Gazeta Start - 02.12.2011

Bruksel – Pas dy ditëve maratonë të bisedimeve mes palëve serbe dhe kosovare, lehtësuesi i dialogut, Cooper i mbledh përsëri palët për të vazhduar dialogun.

Bisedimet Kosovë-Serbi, dështon marrëveshja

Shekulli - 02.12.2011

Dialogu Prishtinë-Beograd, arrihet marrëveshja për menaxhimin e kufijve Raundi i tetë i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë më në fund ka sjellë deri te marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë (apo mes Beogradit dhe Prishtinës, siç thotë BE-ja) ...

Nuk raportohet për marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështjen e kufijve

Evropaelire - 02.12.2011

Serbia dhe Kosova kanë bërë “ca progres” në bisedimet që kanë për synim të qetësojnë tensionet në kufijtë e tyre, ka bërë të ditur një zyrtar i Bashkimit Evropian, njofton AFP.

Negociatat në Bruksel pa marrëveshje

Ina - 02.12.2011

Delegacionet negociatore nga Prishtina dhe Beogradi në Bruksel nuk kanë arritur marrëveshje dhe se takimi është mbyllur pak para mesnate. Ndërmjetësi i BE-së, Robert Kuper pritet sot që përmes një komunikate të informojë vendet anëtare dhe ...

Serbia refuzon propozimin e BE për kufijtë, ska marrëveshje me Kosovën

LajmiFundit - 02.12.2011

Përfundon pa marrëveshje, takimi i të enjtes në Bruksel ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë. Delegacioni serb nuk është pajtuar me zgjidhjet të cilat i ka përkrahur Bashkimi Evropian.

Nuk ka marrëveshje në dialogun Prishtinë - Beograd, refuzon Serbia

Idividi - 02.12.2011

Bruksel, 2 dhjetor 2011 (MIA) - Përfundoi pa marrëveshje, takimi i djeshëm në Bruksel ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë. Delegacioni serb nuk është pajtuar me zgjidhjet të cilat i ka përkrahur Bashkimi Evropian.

Kosova e ka pranuar marrëveshjen ndërsa Serbia jo

Albeu.com - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se Serbia nuk ka pranuar marrëveshjen e propozuar nga Bashkimi Evropian për menaxhimin e integruar të kufijve.

Bisedimet Prishtinë - Beograd mund të vazhdojnë në fundjavë

Idividi - 02.12.2011

Bruksel, 2 dhjetor 2011 (MIA) - Bisedimet ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë të cilat ditën e djeshme nuk sollën rezultat, mund të vazhdojnë gjatë fundjavës, raportojnë mediat e Serbisë, duke iu referuar burimeve ...

Serbia refuzon marrëveshjen me Kosovën

Lajmeshqip - 02.12.2011

Bruksel – Përfundoi pa marrëveshje, takimi i djeshëm në Bruksel ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë. Delegacioni serb nuk është pajtuar me zgjidhjet të cilat i ka përkrahur Bashkimi Evropian.

Forcohet pozicioni i Kosovës

Evropaelire - 02.12.2011

Dështimi i arritjes së marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, edhe pas shumë orë diskutimesh në Bruksel, duket se e ka vënë në një pozitë më të favorizuar Kosovën.

Marrëveshja për kufirin pothuaj është arritur

Ina - 02.12.2011

Burime të “Kohës Ditore” nga takimi Prishtinë - Beograd, që ka rifilluar sot në Bruksel, kanë thënë të premten pasdite se marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është pothuaj e sigurt se do të arrihet në ...

Merkel: Serbia nuk është gati për në BE

Albeu.com - 02.12.2011

Dështimi i arritjes së marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, edhe pas shumë orë diskutimesh në Bruksel, duket se e ka vënë në një pozitë më të favorizuar Kosovën.

Marrëveshja për kufirin pothuajse e arritur

Albeu.com - 02.12.2011

Burime të gazetës kosovare Koha Ditore nga takimi Prishtinë - Beograd, që ka rifilluar sot në Bruksel, kanë thënë të premten pasdite se marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është pothuaj e sigurt se do ...

Tahiri: Menaxhimi i Interguar i Kufijve – model evropian

Evropaelire - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbisë, Edita Tahiri, ka deklaruar sot në Bruksel, se Prishtina e ka paraqitur propozimin për Menaxhimin e Integruar të Kufijve, të cilin e ka pranuar ndërmjetësuesi i Bashkimit Evropian, ...

Kosovë: Rifillojnë në Bruksel bisedimet teknike me Serbinë

Lajmeshqip - 02.12.2011

Prishtinë – Bisedimet teknike mes Kosovës dhe të Serbisë, pas dështimit për marrëveshje gjatë raundit të tetë, mbajtur dje dhe pardje, kanë rifilluar sot në orën 15.00 në Bruksel , njoftoi agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Tahiri: Marrëveshja është arritur në parim, por pritet konfirmimi

Evropaelire - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, tha sonte se “në parim është arritur marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende”.

Tahiri: Marrëveshja është arritur në parim, pritet konfirmimi

Evropaelire - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, tha se, “në parim është arritur marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende”.

Bisedimet, arrihet në parim marrëveshja

Top Channel - 02.12.2011

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur të premten në parim një marrëveshje për menaxhimin e integruar të kufijve, por ajo nuk është konfirmuar ende.

Arrihet marrëveshja

Albeu.com - 02.12.2011

Zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri konfirmoi për RTK-ne se kanë arritur marrëveshje me palën serbe ne parim për menaxhimin e integruar te kufirit. Tahiri tha se ne çdo moment pritet edhe finalizimi i kësaj marrëveshje.

Bruksel, Serbia miraton në parim marrëveshjen e kufijve me Kosovën

LajmiFundit - 02.12.2011

Zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri konfirmoi për RTK-në se kanë arritur marrëveshje me palën serbe ne parim për menaxhimin e integruar te kufirit. Tahiri tha se ne çdo moment pritet edhe finalizimi i kësaj marrëveshje.

Dorëzohet Beogradi, arrihet marrëveshja për menaxhimin e kufirit

Lajmeshqip - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka deklaruar se është arritur në parim marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende.

Bisedimet Kosovë-Serbi, ende pa marrëveshje për kufijtë

Ora news - 02.12.2011

Edhe në ditën e dytë të bisedimeve Kosovë-Serbi ku negociatorët e të dyja palëve u takuan për 12 orë me radhë nuk u lajmërua për ndonjë marrëveshje mes palëve, sa i përket menaxhimit të integruar të kufijve.

Nuk ka marrëveshje për çështjen e kufijve

Botasot - 02.12.2011

Serbia dhe Kosova kanë bërë “ca progres” në bisedimet që kanë për synim të qetësojnë tensionet në kufijtë e tyre, ka bërë të ditur një zyrtar i Bashkimit Evropian, njofton AFP.

Tahiri shpreson se BE-ja do t’i bëjë presion Beogradit

Telegrafi - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se Serbia nuk ka pranuar marrëveshjen e propozuar nga Bashkimi Evropian për menaxhimin e integruar të kufijve.

Nuk ka marrëveshje në dialogun Prishtinë - Beograd, refuzon Serbia

Yll Press - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se Serbia nuk ka pranuar marrëveshjen e propozuar nga Bashkimi Europian për menaxhimin e integruar të kufijve.

Dialogu, pa marrëveshje të reja Kosovë – Serbi

Panorama - 02.12.2011

BRUKSEL- Dita e dytë e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit është mbyllur pa marrëveshje të reja. Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri ka thënë se Serbia nuk ka pranuar marrëveshjen e propozuar nga Bashkimi Europian për ...

Bisedimet mund të vazhdojnë në fundjavë?

Botasot - 02.12.2011

Bisedimet ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë të cilat të enjtën nuk sollën rezultat, mundë të vazhdojnë gjatë vikendit, raportojnë mediat e Serbisë, duke iu referuar burimeve diplimatike....

Dështimi i dialogut

ABC News - 02.12.2011

Dialogu ndërmjet Kosovës e Serbisë raundi i tetë i të cilit përfundoi pa sukses mbrëmë vonë gjatë natës, mund të vazhdojë gjatë fundjavës, transmeton Tanjug duke cituar burime diplomatike në Bruksel.

Vijon dialogu

ABC News - 02.12.2011

Një diplomat evropian i lidhur me procesin e bisedimeve në Bruksel i ka thënë Portalit “KosovaTimes.net” se dialogu Prishtinë-Beograd do të vazhdojë sot pasdite, duke filluar prej orës 15.00.

Dialogu vazhdon sot?

Telegrafi - 02.12.2011

Dialogu Prishtinë-Beograd do të vazhdojë përsëri sot në Bruksel duke filluar nga ora 15.00, kur palët kosovare dhe serbe do të ulen përsëri rreth tavolinës së bisedimeve.

Forcohet pozicioni i Kosovës

Botasot - 02.12.2011

Dështimi i arritjes së marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, edhe pas shumë orë diskutimesh në Bruksel, duket se e ka vënë në një pozitë më të favorizuar Kosovën.

‘Forcohet pozicioni i Kosovës’

Telegrafi - 02.12.2011

Dështimi i arritjes së marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit, edhe pas shumë orë diskutimesh në Bruksel, duket se e ka vënë në një pozitë më të favorizuar Kosovën.

Bisedimet Kosovë-Serbi, marrëveshja në prag të nënshkrimit

Ora news - 02.12.2011

Burime të “Kohës Ditore” nga takimi Prishtinë - Beograd, që ka rifilluar sot në Bruksel, kanë thënë pasditen e të premtes se marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është pothuaj e sigurt se do të arrihet ...

Bruksel/ Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi për kufijtë

ABC News - 02.12.2011

Zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri konfirmoi për RTK-në se kanë arritur marrëveshje me palën serbe ne parim për menaxhimin e integruar te kufirit. Tahiri tha se ne çdo moment pritet edhe finalizimi i kësaj marrëveshje.

Arrihet marrëveshje për manaxhimin e kufijve

Panorama - 02.12.2011

Ka përfunduar numërimi i votave për Kryesinë e re të Partisë Socialiste. Kryesia e sapozgjedhur përbëhet nga; Gramoz Ruçi, Ditmir Bushati, Erjon Braçe, Ben Blushi, Pandeli Majko, Namik Dokle, Arben Malaj, Vangjush Dako, Besnik Baraj, ...

Bisedimet Kosovë-Serbi, arrihet në parim marrëveshja

Ora news - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, tha sonte se “në parim është arritur marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende”.

Pritet konfirmimi i marrëveshjes për kufijtë

Telegrafi - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, tha të premten në mbrëmje se “në parim është arritur marrëveshja për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende”.

Arrihet marrëveshja për kufij?

Botasot - 02.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, tha se, “në parim është arritur marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit, por ajo nuk është konfirmuar ende”.

BE, deklaratë për dialogun Kosovë-Serbi

ABC News - 02.12.2011

Bashkimi Europian ka dalë me një deklaratë pas përfundimit të raundit të tetë të bisedimeve Prishtinë-Beograd në Bruksel ku u arrit edhe marrëveshja në parim për menaxhimin e integruar të kufijve.

Kosova dhe Serbia kanë diskutuar për menaxhim të integruar të kufirit

Evropaelire - 01.12.2011

Qeveritë e Kosovës dhe Serbisë thuhet të kenë bërë progres në procesin e bisedimeve dhe se pritet që ato të përfundojnë më vonë gjatë ditës, citohet të ketë thënë një diplomat i Bashkimit Evropian, njofton AFP.

Kërkohet marrëveshje për menaxhimin e integruar të kufijve

Evropaelire - 01.12.2011

Bisedimet teknike midis Prishtinës dhe Beogradit kanë vazhduar sot në Bruksel. Në mesin e çështjeve për diskutim, një rëndësi e veçantë po i kushtohet menaxhimit të integruar të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Bruksel: Vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

Evropaelire - 01.12.2011

Në Bruksel, pas pak çastesh, pritet të vazhdojë dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë pas dy ditësh bisedime maratonike. Të enjten, raundi i dialogut u ndërpre vetëm përkohësisht për të pasur kohë për darkë për delegacionin e Kosovës dhe ...

Kosova dhe Serbia kanë diskutuar për menaxhim të integruar të kufirit

Botasot - 01.12.2011

Qeveritë e Kosovës dhe Serbisë thuhet të kenë bërë progres në procesin e bisedimeve dhe se pritet që ato të përfundojnë më vonë gjatë ditës, citohet të ketë thënë një diplomat i Bashkimit Evropian, njofton AFP.

Kosova dhe Serbia kanë diskutuar për menaxhim të integruar të kufirit

Yll Press - 01.12.2011

Ky është rrethi i tetë i bisedimeve në mes të të dyja shteteve, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Qeveritë e Kosovës dhe Serbisë thuhet të kenë bërë progres në procesin e bisedimeve dhe se pritet që ato të përfundojnë më vonë gjatë ...

Bisedimet, Tahiri: Pala serbe e paangazhuar

Ora news - 01.12.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri, ka deklaruar se Kosova i ka plotësuar detyrimet në këto bisedime ndërsa ka theksuar se e kundërta ndodh me palën serbe e cila nuk është shumë e angazhuar.

Tahiri: Parashikojmë bisedime të vështira

Shekulli - 30.11.2011

Shefja e delegacionit kosovar në bisedimet me Beogradin Edita Tahiri deklaroi për mediat nga Brukseli se do të jetë shumë e vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të integruar të ...

Opozita kritika dialogut

Top Channel - 30.11.2011

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel, delegacionet nga Kosova dhe Serbia pritet që të mërkurën të vazhdojnë raundin e tetë të bisedimeve teknike.

Vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë

Albeu.com - 30.11.2011

Edita Tahiri deklaroi në Bruksel se do të jetë shumë e vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të integruar të kufijve në gjithë territorin e vendit.

Tahiri: Çdo marrëveshje duhet ta pasqyrojë sovranitetin e Kosovës

Idividi - 30.11.2011

Bruksel, 30 nëntor 2011 (MIA) - Shefja e ekipit negociator të Kosovës Edita Tahiri deklaroi në Bruksel se do të jetë shumë e vështirë të arrihet marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të integruar të ...

Përpjekje për marrëveshje

Evropaelire - 30.11.2011

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, i nisur të mërkurën në mëngjes, ka vazhduar deri në orët e vona të mbrëmjes.

Nuk është arritur asnjë marrëveshje

Albeu.com - 30.11.2011

Në raundin e tetë të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nuk është arritur asnjë marrëveshje, kanë thënë burime të KosovaTimes. Megjithëse bisedimet ende nuk kanë përfunduar, nuk ka asnjë shpresë se do të ketë kthesë në momentet e fundit.

Kosovë-Serbi, rekord kohor negociatash në Bruskesl

Lajmeshqip - 30.11.2011

Prishtinë-Ka hyrë në orën e 10-të dhe po vazhdon nga mëngjesi i sotëm edhe sonte në mbrëmje raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

Kosovë - Serbi: Ende pa marrëveshje

Alsat - 30.11.2011

Takimi i delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë në rrethin e tetë të dialogut për çështje teknike në Bruksel ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje, ndërkohë që bisedimet do të vazhdojnë të enjten paradite.

Edita: Me Serbinë vështirë të merresh vesh

Lajmetsot - 30.11.2011

Postuar me: 30 November, 2011 11:26:00 Edita: Me Serbinë vështirë të merresh vesh Edita Tahiri deklaroi në Bruksel se do të jetë shumë e vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të ...

Vështirë të merresh vesh me Serbinë

Telegrafi - 30.11.2011

Edita Tahiri deklaroi në Bruksel se do të jetë shumë e vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të integruar të kufijve në gjithë territorin e vendit.

Tahiri: E vështirë të merresh vesh me Serbinë

Ora news - 30.11.2011

Shefja e delegacionit kosovar në bisedimet me beogradin Edita Tahiri deklaroi në Bruksel se do të jetë shumë e vështirë të arrihen marrëveshje me Serbinë rreth përfaqësimit rajonal të Kosovës dhe menaxhimit të integruar të kufijve në ...

Tahiri: E vështirë të merresh vesh me Serbinë

Yll Press - 30.11.2011

Ndërsa Serbia vazhdon të insistojë që përfaqësimi rajonal i Kosovës të bëhet nën mandatin e UNMIK-ut, shefja e ekipit negociator të Kosovës e quan të papranueshme pasi Kosova tashmë është shtet sovran, kurse UNMIK-u është i tejkaluar.

Veriu komplikon dialogun

Botasot - 30.11.2011

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel po zhvillohet raundi i ri i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Diplomatët e BE-së presin të shohin rezultate që do të ndikojnë në vendimin e anëtarëve të bllokut evropian për t’i dhënë ose jo ...

Bruksel/ Vazhdon prej 10 – orësh dialogu teknik Kosovë-Serbi

ABC News - 30.11.2011

Vazhdon prej 10 orësh raundi i tetë i dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Sipas burimeve zyrtare të qeverisë së Kosovës, sot vazhdojnë bisedimet lidhur me problemin e moszbatimit të marrëveshjeve nga ana e Serbisë, ...

Ende asnjë marrëveshje

Telegrafi - 30.11.2011

Në raundin e tetë të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nuk është arritur asnjë marrëveshje, kanë thënë burime të KosovaTimes. Megjithëse bisedimet ende nuk kanë përfunduar, nuk ka asnjë shpresë se do të ketë kthesë në momentet e fundit.

Zbatimi i marrëveshjeve si temë dialogu

Evropaelire - 29.11.2011

Në selinë e Bashkimit Evropian në Bruksel, delegacionet nga Kosova dhe Serbia pritet që nesër të vazhdojnë raundin e tetë të bisedimeve teknike.

Tahiri në Bruksel, nesër raundi 8 i bisedimeve me Beogradin

Lajmeshqip - 29.11.2011

Prishtinë-Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëkohësisht, shefja e delegacionit të Prishtinës në bisedimet me Beogradin, Edita Tahiri ka udhëtuar sot për në Bruksel, ku nesër do të mbahet raundi i tetë i dialogut teknik mes Kosovës dhe ...

Nesër vazhdon raundi i tetë i bisedimeve

Botasot - 29.11.2011

Zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri ka udhëtuar në Bruksel, ku nesër pritet të nisë raundi i tetë i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Bisedimet do të vazhdojnë lidhur me problemin e moszbatimit të marrëveshjeve nga ana e Serbisë, për ...

Edita Tahiri udhëton për në Bruksel

Evropaelire - 28.11.2011

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, ka udhëtuar sot për në Bruksel, me rastin e mbajtjes së raundit të tetë të dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

Tahiri dhe ekipi i saj nisen në Bruksel

Top Channel - 28.11.2011

Negociatorja kosovare, Edita Tahiri është nisur të hënën për në Bruksel, në kuadër të raundit të tetë të dialogut me Serbinë. Lajmin e bën të ditur “REL”, që i referohet një njoftimi për shtyp të dërguar nga zyra e shtypit pranë qeverisë ...

Edita Tahiri udhëton për në Bruksel

Botasot - 28.11.2011

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka udhëtuar sot për në Bruksel, me rastin e mbajtjes së raundit të tetë të dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka njoftuar zyra për informim e qeverisë së Kosovës.

Edita Tahiri, vizitë në Bruksel

Ora news - 28.11.2011

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka udhëtuar sot për në Bruksel, me rastin e mbajtjes së raundit të tetë të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, ka njoftuar zyra për shtyp e qeverisë së Kosovës.

Dialogu teknik, Tahiri në Bruksel për raundin e 8

Panorama - 28.11.2011

PRISHTINE- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka udhëtuar sot për në Bruksel, me rastin e mbajtjes të raundit të tetë të dialogut teknik në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe me ...