TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deklarata e Mitchell se Kosova ka të drejtë të formojë ushtrinë irriton serbët e rusët

SOT - 16.03.2018

Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Wess Mitchell, në Beograd, ku tha se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake, e cila nuk do të përbënte kurrfarë kërcënimi për ...

Deputeti i PDK-së: Edhe Srpska do të reflektojë për ushtrinë!

Lajmi.net - 16.03.2018

Forca e Sigurisë së Kosovës shumë shpejt do të futet në procesin e transformimit e saj në Forcë të Armatosur. Përfaqësuesit qeveritar vlerësojnë se pengesat e deritashme në këtë proces do të largohen.

A do ta ketë Kosova ushtrinë e vet?

DW - 16.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa, Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.

A do ta ketë Kosova ushtrinë e vet?

Koha.net - 16.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i Ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.

A do ta ketë Kosova ushtrinë e vet?

Flaka - 16.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa, Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.

Reagime të forta në Serbi dhe Rusi për ushtrinë e Kosovës

Gazeta Tema - 16.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa, Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.

Wess Mitchell: Doktor i Politikës në klinikën ballkanike

Flaka - 16.03.2018

Deklaratat e tij ishin të butë dhe të balancuar, gjë që nuk do të thotë që Mitchell nuk është ai “buldozeri diplomatik”, ardhja e të cilit është shpallur dhe kush duhet “pres”, në rast se “dy vendet ...

Pavarësia e Kosovës kusht për hyrjen e Serbisë në BE

Portalb - 15.03.2018

Anëtari i Kryesisë së partisë radikale të Serbisë (SRS) Miljan Damjanoviq ka deklaruar sot se pas vizitës së ndihmës sekretarit shtetëror të SHB A-së për Europë dhe Euroazi, Wess Mitchell, është e ...

Bërnabiq: Serbia nuk mund të shantazhohet nga BE për Kosovën

Ina - 15.03.2018

Mirëpo, Bërnabiq ka theksuar se Serbia nuk është një vend që është i dobët ekonomikisht ose politikisht, prandaj nuk mund të shantazhohet, transmeton lajmi.net.

Bërnabiq: Serbia nuk mund të shantazhohet nga BE për Kosovën

Lajmi.net - 15.03.2018

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq shpreson që Bashkimi Evropian do ta ketë parasysh fleksibilitetin dhe performancën e Serbisë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Rusia kundërshton formimin e Ushtrisë së Kosovës

Lajmi.net - 15.03.2018

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, gjatë ditës së enjte kritikoi ashpër idenë e krijimit të Ushtrisë së Kosovës. “Krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, një strukturë që ...

“SHBA mbështetë Ushtrinë e Kosovës, por ajo nuk bëhet pa thënë serbët”

Lajmi.net - 15.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e konfirmuan mbështetjen e plotë për formimin e Ushtrisë së Kosovës, sa më shpejt. Kjo ishte një nga mesazhet më të rëndësishme të ndihmës sekretarit të shtetit për ...

Qeveria në fund të prillit planifikon ta formojë ushtrinë, por ende s’e di mënyrën se si

Lajmi.net - 15.03.2018

Qeveria e Kosovës planifikon që në fund të muajit prill ta procedojë ligjin që ta transformojë Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Por, ende nuk e di mënyrën se si do ta realizojë këtë.

Mbrojtësit e Kosovës dhe Metohisë akuzojnë Presidentin serb: Po e shet Kosovën për BE

BalkanWeb - 15.03.2018

Themeluesit e të ashtuquajturit “Apeli për mbrojtjen e Kosovës e Metohisë” (siç e quajnë ata Republikën e Kosovës në Beograd), përmes një komunikate theksojnë se “pas bisedës qartësisht të ...

Rusia kundër Amerikës: Krijimi i ushtrisë së Kosovës vetëm e tensionon situatën

Gazeta Express - 15.03.2018

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë Maria Zaharova ka reaguar ndaj deklaratave të ndihmëssekretarit amerikan të shtetit Ëess Mitchel i cili gjatë qëndrimit në Prishtinë dhe Beograd ka folur ...

Rusia kundër SHBA për Kosovën: Krijimi i ushtrisë tensionon situatën

ABC News - 15.03.2018

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka reaguar ndaj deklaratave të ndihmëssekretarit amerikan të shtetit, Ëess Mitchell. Ky I fundit gjatë qëndrimit në Prishtinë dhe ...

Rusia kundër Ushtrisë së Kosovës

Koha.net - 15.03.2018

Moska zyrtare ka reaguar ndaj deklaratës së zyrtarit amerikan Wess Mitchell i cili në Beograd ka thënë se Kosova ka të drejtë në krijimin e Ushtrisë së vet dhe se askush nuk duhet të vërë veto në to.

Qeveria në fund të prillit planifikon ta formojë ushtrinë, por ende s’e di mënyrën se si

Gazeta Express - 15.03.2018

Qeveria e Kosovës planifikon që në fund të muajit prill ta procedojë ligjin që ta transformojë Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Por, ende nuk e di mënyrën se si do ta realizojë këtë.

Pavarësia e Kosovës kusht për hyrjen e Serbisë në BE

Koha.net - 15.03.2018

Anëtari i Kryesisë së partisë radikale të Serbisë (SRS) Miljan Damjanoviq ka deklaruar sot se pas vizitës së ndihmës sekretarit shtetëror të SHB A-së për Europë dhe Euroazi, Wess Mitchell, është e ...

“Mbrojtësit e Kosovës e Metohisë” akuzojnë Vuçiqin se po e shet Kosovën për BE

Koha.net - 15.03.2018

Beograd, 15 mars – Themeluesit e të ashtuquajturit “Apeli për mbrojtjen e Kosovës e Metohisë” (siç e quajnë ata Republikën e Kosovës në Beograd përmes një komunikate theksojnë se “pas bisedës ...

Rusia shprehet hapur kundër Ushtrisë së Kosovës

Java News - 15.03.2018

Moska zyrtare ka reaguar ndaj deklaratës së zyrtarit amerikan Wess Mitchell, i cili në Beograd ka thënë se Kosova ka të drejtë në krijimin e Ushtrisë së vet dhe se askush nuk duhet të vërë veto në te.

Vuçiq: Serbia gati për kompromise me Kosovën

Alsat - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se shteti i tij është i gatshëm për të bërë kompromise me Kosovën. Për Serbinë kjo është një nga çështjet kyçe për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Zyrtari amerikan trondit serbët në Beograd: S’ka veto për ushtrinë e Kosovës

Lajm - 14.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchell, tha të mërkurën në Beograd se askush nuk mund të vërë veto ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës, ndërsa u bëri thirrje të dyja palëve që të ...

Vuçiq: Serbia gati për kompromise me Kosovën

Portalb - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se shteti i tij është i gatshëm për të bërë kompromise me Kosovën, transmeton REL. Për Serbinë kjo është një nga çështjet kyçe për anëtarësim në ...

Ministri serb: Formimi i Ushtrisë së Kosovës do kërcënonte paqen në Ballkan

LajmiFundit - 14.03.2018

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha se Kosova nuk mund të ketë ushtri dhe se “formacioni i tillë ilegal i armatosur” do të përbënte kërcënim për paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Beograd, Mitchell: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

SOT - 14.03.2018

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi sot dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit.

Vuçiq: Serbia gati për kompromise me Kosovën

Lajmi.net - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se shteti i tij është i gatshëm për të bërë kompromise me Kosovën. Për Serbinë kjo është një nga çështjet kyçe për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

SHBA kërkon gjidhje afatgjatë për emrin

Zhurnal - 14.03.2018

SHBA kërkon gjidhje afatgjatë për emrin Shkup, 14 mars - Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Wess Mitchel qëndroi të martën në Shkup, ku theksoi mbështetjen amerikane për reformat që po ndërmerr ...

Sekretari amerikan Mitchell: Beogradi dhe Prishtina të zbatojnë marrëveshjet

SOT - 14.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mbështetin dialogun midis Beogradit dhe Prishtinws dhe zbatimin e marrëveshjeve, ka thënë ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess ...

Mitchell: Beogradi dhe Prishtina të zbatojnë marrëveshjet

Evropaelire - 14.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mbështetin dialogun midis Beogradit dhe Prishtinws dhe zbatimin e marrëveshjeve, ka thënë ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess ...

Zyrtari i lartë amerikan ua thotë troç serbëve: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

Almakos - 14.03.2018

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi të dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit.

Mitchell në Beograd: Askush s’ka të drejt t’ia ndalojë Kosovës formimin e Ushtrisë

Lajmi.net - 14.03.2018

Ndihmësi i sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe Euroazi, Wes Mitchell i ka ftuar të dyja palët që t’i përmbushin obligimet që dalin nga Marrëveshja e Brukselit.

Vuçiq takon diplomatin amerikan: Për Amerikën është OK që Kosova të ketë ushtri

Lajmi.net - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ndihmës-sekretarin amerikan të shtetit Wess Mitchell. Vuçiq pas takimit ka thënë se kishte një bisedë të mirë, të hapur, gjithëpërfshirëse dhe të ...

Vuçiq: Serbia gati për kompromise me Kosovën

Evropaelire - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se shteti i tij është i gatshëm për të bërë kompromise me Kosovën. Për Serbinë kjo është një nga çështjet kyçe për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Mitchell ndez Serbinë: Kosova ka të drejtë të formojë ushtrinë

LajmiFundit - 14.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA-së për Evropë dhe Evroazi, Wess Mitchell i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të përmbushin detyrimet e marra nga marrëveshjet e Brukselit.

Serbia ka frikë nga krijimi i një ushtrie të madhe shqiptare në Ballkan

Lajmi.net - 14.03.2018

“Kërkoj nga SHBA dhe BE të më tregojnë një akt ndërkombëtar i cili lejon formimin e Ushtrisë së Kosovës. Ky nuk ekziston dhe nuk mund të shpiket nga askush në botë”.

Zyrtari i lartë amerikan ua thotë troç serbëve: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

BalkanWeb - 14.03.2018

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi të dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit.

Qendrimi amerikan shokon serbët: Askush nuk mund të vërë veto për ushtrinë e Kosovës

Mapo - 14.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchell, tha të mërkurën në Beograd se askush nuk mund të vërë veto ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës, ndërsa u bëri thirrje të dyja palëve që të ...

Mitchell: Beogradi dhe Prishtina të zbatojnë marrëveshjet

Mapo - 14.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mbështetin dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës dhe zbatimin e marrëveshjeve, ka thënë ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess ...

Vulin: Ushtria e Kosovës do të kërcënonte paqen në Ballkan

BalkanWeb - 14.03.2018

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha se Kosova nuk mund të ketë ushtri dhe se “formacioni i tillë ilegal i armatosur” do të përbënte kërcënim për paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Zyrtari i lartë amerikan ua thotë troç serbëve: Kosova ka të drejtë ta formojë ushtrinë

Telegrafi - 14.03.2018

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi të dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit.

Vuçiç: Serbia është e gatshme për kompromise me Kosovën

BalkanWeb - 14.03.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë sot se shteti i tij është i gatshëm për të bërë kompromise me Kosovën. Për Serbinë kjo është një nga çështjet kyçe për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Vuçiq pas takimit me Mitchel: Po na thonë se Kosova duhet ta ketë ushtrinë

Gazeta Express - 14.03.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka deklaruar pas takimit me ndihmës-sekretarin amerikan të shtetit Wess Mitchell se Serbia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qëndrime të ndryshme rreth ...

Mitchell: Serbia të vazhdojë dialogun me Kosovën

Koha.net - 14.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA-së, Wess Mitchell, në takimin e tij në Beograd me ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiq, theksoi se dialogu me Kosovën është alternativë e vetme për avancim drejt BE-së.

Vuçiq: Kompromisin për Kosovën e pranojmë, por jo edhe poshtërimin

Koha.net - 14.03.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia është e gatshme të bisedojë për një kompromis për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Sipas tij, Serbia është po ashtu e gatshme të pranojnë ...

Baily: Maqedonia dhe Greqia vetë ta zgjidhin çështjen e emrit

Telegrafi - 14.03.2018

Ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily e përsëriti qëndrimin e ndihmës-sekretarit amerikan të shtetit për Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchell që zgjidhjen e çështjes së emrit duhet ta bëjnë vetë ...

Vuçiq për Ushtrinë e Kosovës: Me Rezolutën 1244, vetëm Serbia dhe KFOR-i mund të kenë trupa ushtarake në Kosovë

Koha.net - 14.03.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur edhe njëherë kategorikisht kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, duke thënë se një gjë e tillë nuk lejohet sipas marrëveshjes së Kumanovës.

Mitchell në Beograd: Kosova ka të drejtë të formojë Ushtrinë

Koha.net - 14.03.2018

12:50 - Ndihmës-sekretari i shtetit amerikan, Wes Mitchell, në Beograd ka deklaruar se Kosova ka të drejtë të formojë forcën profesionale e cila do të merret me sigurinë dhe se një gjë e tillë nuk do ...

Wess Mitchell: Askush nuk mund të vërë veto për ushtrinë e Kosovës

VOA - 14.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchell, tha të mërkurën në Beograd se askush nuk mund të vërë veto ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës, ndërsa u bëri thirrje të dyja palëve që të ...

Vuçiç takon zyrtarin e DASH Mitchell: Kompromis me Kosovën

ABC News - 14.03.2018

Pas takimit me ndihmës sekretarin ameirkan të shtetit Ues Mitchell në Beograd, presidenti serb ALeksandër Vucic u shpreh se vendi I tij është I gatshëm të pranojë një kompromis për Kosovën por jo ...

SHBA-ja e gatshme të ndihmojë arritjen e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Koha.net - 14.03.2018

Ndihmës sekretari i amerikan i shtetit i SHBA-së për Europë dhe Euroazi Wess Mitchell sot gjatë bisedës me kryeministren e Serbisë Ana Bërnabiq ka thënë se Serbia është shumë e rëndësishme për ...

Mitchell e plas në Beograd: Kosova duhet ta formojë Ushtrinë

Java News - 14.03.2018

Ndihmës-sekretari i shtetit amerikan, Wess Mitchell, në Beograd ka deklaruar se Kosova ka të drejtë të formojë forcën profesionale e cila do të merret me sigurinë dhe se një gjë e tillë nuk do të ...

“Askush nuk mund të vërë veto për ushtrinë e Kosovës”

Gazeta Tema - 14.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchell, tha të mërkurën në Beograd se askush nuk mund të vërë veto ndaj themelimit të ushtrisë së Kosovës, ndërsa u bëri thirrje të dyja palëve që të ...

Vulin: Ushtria e Kosovës mund të formohet vetëm me forcë brutale

LajmiFundit - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Sheshel: Zyrtari i lartë amerikan vjen me ultimatum në Serbi, për Kosovën

Almakos - 13.03.2018

Presidenti i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të hënën se presioni i Shteteve të Bashkuara mbi Serbinë po intensifikohet dhe po hyn në një fazë shumë serioze.

Asistenti i Sekretarit Amerikan të Shtetit sot në Shkup

Ina - 13.03.2018

Asistenti i Sekretarit Amerikan, Wes Mitchel sot pritet të mbërrijë në Shkup ku pritet të përsërisë qëndrimin amerikan për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë, për bisedimet me Greqinë në kontestin ...

Pas deklaratave të Mitchell, serbët thonë Kosova po i përkeqëson marrëdhëniet SHBA-Rusi

Ina - 13.03.2018

Deklaratat e ndihmës sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell të cilat i bëri një ditë më parë pas takimit me presidentin, Hashim Thaçi kanë shkaktuar reagime në Serbi.

Vulin: Ushtria e Kosovës mund të formohet vetëm me forcë brutale

Almakos - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Mitchell përshëndet përparimet në negociatat rreth emrit të Maqedonisë

Shqipmedia - 13.03.2018

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta vazhdojnë mbështetjen për Maqedoninë në përmbushjen e reformave për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe për t’u bërë pjesë e NATO-s”, ka thënë sot në Shkup ...

Diplomati amerikan Vess Mitchell sot në Shkup

Almakos - 13.03.2018

Diplomati amerikan Vess Mitchell do të qëndrojë sot në Shkup ku pritet të përsërisë qëndrimin amerikan për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë, për bisedimet me Greqinë në kontestin për emrin.

Mitchell bisedon më të rinjtë për problemet e tyre

Lajmi.net - 13.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit të ShBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell është takuar mëngjesin e së martës është takuar me të rinj.

Pas deklaratave të Mitchell, serbët thonë Kosova po i përkeqëson marrëdhëniet SHBA-Rusi

Lajmi.net - 13.03.2018

Deklaratat e ndihmës sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell të cilat i bëri një ditë më parë pas takimit me presidentin, Hashim Thaçi kanë shkaktuar reagime në Serbi.

Wess Mitchell në Kosovë: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

SOT - 13.03.2018

Ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-azinë, Wess Mitchell, tha dje në Prishtinë, se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan me fushata desinformimi që godasin institucionet ...

Greqia në pritje, ngadalësohen bisedimet mes Athinës dhe Shkupit

SOT - 13.03.2018

Pas një nisje të fuqishme, bisedimet mes Greqisë dhe Maqedonisë në lidhje me emrin janë ngadalësuar, kjo për faktin se Athina pret lëshime nga ana e Shkupit mbi kërkesën kryesore të autoriteteve ...

Sheshel: Zyrtari i lartë amerikan vjen me ultimatum në Serbi, për Kosovën

Lajmi.net - 13.03.2018

Kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të hënën se presioni i Shteteve të Bashkuara mbi Serbinë po intensifikohet dhe po hyn në një fazë shumë serioze.

Serbia i frikësohet deklaratës së diplomatit amerikan për Ushtrinë

Lajmi.net - 13.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, gjatë vizitës në Kosovë theksoi se SHBA-të do të vazhdojnë ta mbështesin fuqishëm transformimin e FSK-së në ...

Mitchell përshëndet përparimet në negociatat rreth emrit të Maqedonisë

Evropaelire - 13.03.2018

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta vazhdojnë mbështetjen për Maqedoninë në përmbushjen e reformave për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe për t’u bërë pjesë e NATO-s”, ka thënë sot në Shkup ...

Mitchell-Zaev: Marrëveshja për emrin duhet të arrihet mes Shkupit dhe Athinës

Lajmi.net - 13.03.2018

Diplomati amerikan tha se administrata amerikane mbetet e angazhuar për zgjidhje të çështjes së emrit, mirëpo siç tha, marrëveshja duhet të arrihet mes Shkupit dhe Athinës Ndihmës sekretari amerikan ...

Vulin: Ushtria e Kosovës do të kërcënonte paqen në Ballkan

Evropaelire - 13.03.2018

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha se Kosova nuk mund të ketë ushtri dhe se "formacioni i tillë ilegal i armatosur" do të përbënte kërcënim për paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Mitchel në Shkup: Zgjidhje afatgjatë për emrin

Lajmi.net - 13.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Wess Mitchel qëndroi të martën në Shkup, ku theksoi mbështetjen amerikane për reformat që po ndërmerr vendi si dhe për progresin ne bisedimet për çështjen e ...

Deklarata e diplomatit amerikan për Ushtrinë e Kosovës, nxit reagime të ashpra në Serbi

Lajmi.net - 13.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan, Wess Mitchell nisi turin e tij të vizitave në Ballkan, duke u ndalur së pari në Kosovës. Kjo pa dyshim që ishte mesazh për të gjitha shtetet e tjera.

Vulin: Ushtria e Kosovës mund të formohet vetëm me forcë brutale

BalkanWeb - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Sheshel: Zyrtari i lartë amerikan vjen me ultimatum në Serbi, për Kosovën

Telegrafi - 13.03.2018

Presidenti i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel, ka thënë të hënën se presioni i Shteteve të Bashkuara mbi Serbinë po intensifikohet dhe po hyn në një fazë shumë serioze.

Ndihmës sekretari Wess Mitchell viziton Shkupin për të kumtuar porositë e SHBA-ve

Telegrafi - 13.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, për Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchell do të mbërrij sot në Maqedoni, për të realizuar disa takime me krerët shtetëror të vendit.

Rikonfirmohet mbështetja amerikane për Maqedoninë (Video)

Telegrafi - 13.03.2018

Wess Mitchell, Ndihmës sekretari shtetëror amerikan ka arritur në Maqedoni, ku tashmë ka realizuar takim me Kryeministrin Zoran Zaev, me të cilin kanë mbajtur një konferencë të përbashkët shtypi.

Serbisë i dhemb deklarata e diplomatit amerikan për ushtrinë e Kosovës

Gazeta Express - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e ...

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën, Wess Mitchel në Shkup

VOA - 13.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Wess Mitchel qëndroi të martën në Shkup, ku theksoi mbështetjen amerikane për reformat që po zbaton vendi si dhe për gjetjen e një zgjidhjeje për çështjen e ...

Maqedoni, DASH ofron mbështetje për negociatat me Greqinë

ABC News - 13.03.2018

Zyrtari i Departamentit të Shtetit, Wes Mitchell gjatë vizitës së tij në Shkup, ofroi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për zgjidhjen e kontestit të emrit me Athinën.

Vulin: Kosova nuk mund të ketë Ushtri

Koha.net - 13.03.2018

Ministri i Mbrotjtjes i Serbisë Aleksandar Vulin e ka pritur me shumë shqetësim deklaratën e djeshme të zyrtarit të lartë të SHBA-së Wess Mitchell në Prishtinë se në Kosovë askush nuk mund të vërë ...

Vulin: Ushtria e Kosovës mund të formohet vetëm me forcë brutale

Telegrafi - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Deklarata e Wilsonit për Kosovën i dorëzohet Mitchellit në Beograd

Koha.net - 13.03.2018

Zyrtari amerikan i State Departamentit Wess Mitchell sonte ka biseduar me shefin e diplomacisë serbe Ivica Daçiq. Siç njofton rts, Mitchell i ka thënë Daçiqit se SHBA-ja e konsideron Serbinë shtyllë ...

Serbisë i dhemb deklarata e diplomatit amerikan për ushtrinë e Kosovës

Flaka - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Serbisë i dhemb deklarata e diplomatit amerikan për ushtrinë e Kosovës

Alb Portali - 13.03.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, thotë se në Kosovë mund të ketë vetëm një forcë të armatosur, e ajo është KFOR-i dhe për Serbinë kjo është e vetmja forcë e mundshme dhe e pranueshme.

Wess Mitchell – buldozer diplomat ose dorë e butë?

Flaka - 13.03.2018

Kush në fakt është Wess Mitchell, zyrtar i Departamentit të Shtetit të SHBA? Pesha e Mitchell-it vjen në të njëjtin pozicion që deri vonë ishte kryer pjesërisht nga Brian Hoyt Yi si zëvendës sekretar ...

Ndihmës-sekretari Amerikan i Shtetit nis nesër një tur në Ballkan, anashkalon Shqipërinë

Zhurnal - 12.03.2018

Ndihmës-sekretari Amerikan i Shtetit nis nesër një tur në Ballkan, anashkalon Shqipërinë Wess Mitchell, ndihmës-sekretari i Shtetit Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike do të udhëtojë në ...

Wess Mitchell viziton Kosovën, takon liderët e shtetit

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, arrin sot për vizitë dyditore në Kosovë. Gjatë vizitës do të takohet me presidentin Hashim Thaçi dhe ...

Sekretari i Shtetit të SHBA për Çështje Evropiane viziton sot Kosovën, takon liderët e shtetit

SOT - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell do të vijë sot në Kosovë për një vizitë dy-ditore. Mitchell do të takohet me presidentin Hashim Thaçi dhe ...

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme

Lajmi.net - 12.03.2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Ëess Mitchell në Beograd është shumë e rëndësishme.

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme

Ina - 12.03.2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell në Beograd është shumë e rëndësishme.

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme

Zhurnal - 12.03.2018

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme Prishtinë, 12 mars - Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje ...

Wess Mitchell viziton Kosovën, takon liderët e shtetit

Ina - 12.03.2018

Gjatë vizitës do të takohet me presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj, si dhe me përfaqësues tjerë politikë dhe të shoqërisë civile.

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit sot në Kosovë

Evropaelire - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, nis sot vizitën në Prishtinë, Shkup, Beograd, Athinë dhe Nikozi. Mitchell do të takojë sot zyrtarët e Kosovës, përfshirë ...

Mitchell: Nuk kam ardhur të paraqes ndonjë plan të ri për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchel në konferencën për media që e ka mbajtur bashkë me presidentin Thaçi, është pyuetuir edhe për “planin amerikan” që sipas medieve në Serbi, ai do ...

Thaçi: Kosova nuk do të lejojë asnjë formë të ndarjes apo shkëmbimit të territoreve

Lajmi.net - 12.03.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar sot me Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell.

Zyrtari i lartë i SHBA takim me Thaçin: Duhet dialog me Serbinë

LajmiFundit - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, është duke zhvilluar një konferencë për mediat në Kosovë me presidentin Hashim Thaçi.

Thaçi pas takimit me Mitchell: Askush nuk ka asnjë arsye që të vonojë votimin e demarkacionit

Almakos - 12.03.2018

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për media së bashku me ndihmës sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, ka përsëritur se çështja e ...

Mitchell: Nuk kam ardhur të shpalos ndonjë plan të ri për Kosovën

Almakos - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Wess Mitchell, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se SHBA-të dhe Kosova kanë marrëdhënie shumë miqësore ...

Mitchell: Kosova ta zgjidh çështjen e Demarkacionit

Zhurnal - 12.03.2018

Mitchell: Kosova ta zgjidh çështjen e Demarkacionit Prishtinë, 12 mars - Zëvendë sekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Ëess Mitchell i cili po qëndron për vizitë në ...

SHBA e vendosur për evropianizimin e Ballkanit nga ndikimi rus

Evropaelire - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane dhe relaksim të raporteve ndër-shtetërore, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i ...

Mitchell: Nuk jam këtu për një plan të ri për Kosovën

Ina - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Mitchell ka thënë se ndihet i lumtur që vizitën e ...

Sekretari i shtetit të SHBA në Kosovë: Të votohet demarkacioni

SOT - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Mitchell ka thënë se ndihet i lumtur që vizitën e ...

SHBA e vendosur për evropianizimin e Ballkanit nga ndikimi rus

Portalb - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane dhe relaksim të raporteve ndër-shtetërore, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i ...

Mitchell: Zgjidhja e kufirit me Malin e Zi, e rëndësishme

Alsat - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane dhe relaksim të raporteve ndër-shtetërore, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i ...

Mitchell takon Haradinajn

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i shtetit, Wess Mitchel sot është duke qëndruar në Kosovë. Pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, Mitchell është takuar edhe me kryeministrin e vendit, Ramush Haradinaj, ...

Pas shpikjes së ‘pakos amerikane’, Serbia thotë se e ka pakon e saj

Lajmi.net - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Wess Mitchell gjatë një konference për media në Prishtinë, e ka mohuar se ka një ‘plan amerikan’ për Kosovën. “E kam lexuar këtë spekulim gjatë rrugës që po vija ...

Vizita e diplomatit amerikan me mesazhe të qarta për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Sot në Kosovë po qëndron Ndihmës Sekretari amerikan për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell. Ai së pari u takua me presidentin Thaçi ku edhe mbajti një konferencë për media.

Mitchell: Nuk kam ardhur të shpalos ndonjë plan të ri për Kosovën

SOT - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Wess Mitchell, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se SHBA dhe Kosova kanë marrëdhënie shumë miqësore dhe se ...

Wess Mitchell: Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë

DW - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell po viziton Kosovën që të arrijë përparim në dialogun Kosovë-Serbi. Pas Kosovës ai do të vizitojë Beogradin.

SHBA e vendosur për evropianizimin e Ballkanit nga ndikimi rus

Zhurnal - 12.03.2018

SHBA e vendosur për evropianizimin e Ballkanit nga ndikimi rus Shkup, 12 mars - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane ...

Thaçi para diplomatit amerikan: S'ka ndarje e as autonomi për Veriun

SOT - 12.03.2018

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur konferencë të përbashkët me ndihmës-sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili ka arritur sot në Prishtinë për ...

Haradinaj në takim me diplomatin amerikan: Ushtria, interes i veçantë për Kosovën

Lajmi.net - 12.03.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot është takuar me Ndihmës Sekretarin amerikan, Wess Mitchell. Në rrjetin social facebook, Haradinaj ka shkruar se Kosova dhe SHBA-ja kanë miqësi të ...

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Ina - 12.03.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Almakos - 12.03.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Portalb - 12.03.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë ...

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të SHBA-së

Almakos - 12.03.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, thotë se me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova është konsoliduar si shtet, por ...

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të SHBA-së

Lajmi.net - 12.03.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, thotë se me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova është konsoliduar si shtet, por ...

SHBA, Mitchell: Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë

LajmiFundit - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, tha në Prishtinë se SHBA i mbështesin të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt strukturave ...

Hoti: Mitchell bëri deklaratën më të fuqishme për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Almakos - 12.03.2018

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti, është shprehur i bindur se ratifikimi i Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, do të kalojë së shpejti, por nuk ka mundur të japë një datë se kur do të ndodhë ...

Mitchell: Kemi parë rritje të ndikimit rus në tërë Ballkanin

Alsat - 12.03.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane, ka deklaruar ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess ...

Ndihmës-sekretari i SHBA-së për çështje evropiane sot në Kosovë

Telegrafi - 12.03.2018

Ndihmës-sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Wess Mitchell do të jetë sot për një vizitë në Kosovë. Mitchell do të takohet me presidentin e vendit, ...

Daçiq për ‘pakon amerikane’: Njohja e pavarësisë së Kosovës e papranueshme

Gazeta Express - 12.03.2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell në Beograd është shumë e ...

Administrata e Trump-it ia dërgon nesër Vuçiqit planin për Kosovën

Gazeta Express - 12.03.2018

Ndihmëssekretari i ri i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, shkon nesër në Beograd dhe nuk përjashtohet mundësia që qeverisë serbe t’i paraqesë një projekt-tekst në lidhje ...

Nis konferenca Thaçi –Mitchel

Gazeta Express - 12.03.2018

Zyrtari i lartë i State Departamentit ka arritur në Aeroportin e Prishtinës. Aty ai po takon Presidentin Hahsim Thaci. Pas pak dy bashkëbiseduesit pritet të dalin në konferencë për ...

Mitchell: Nuk jam këtu për një plan të ri për Kosovën

Koha.net - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Mitchell ka thënë se ndihet i lumtur që vizitën e ...

Thaçi para diplomatit amerikan: S'ka ndarje e as autonomi për Veriun

Gazeta Express - 12.03.2018

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur konferencë të përbashkët me ndihmës sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili ka arritur sot në Prishtinë për ...

Thaçi pas takimit me Mitchell: Askush nuk ka asnjë arsye që të vonojë votimin e demarkacionit

Telegrafi - 12.03.2018

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për media së bashku me ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, ka përsëritur se çështja e ...

Wess Mitchell: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

VOA - 12.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, tha të hënën në Prishtinë se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan duke shpërndarë dezinformata dhe duke dëmtuar ...

Mitchell: Nuk kam ardhur të shpalos ndonjë plan të ri për Kosovën

Telegrafi - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Wess Mitchell, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se SHBA-të dhe Kosova kanë marrëdhënie shumë miqësore ...

Mitchell: Nuk jam këtu për një plan të ri për Kosovën. Të votohet demarkacioni

Mapo - 12.03.2018

Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Mitchell ka thënë se ndihet i lumtur që vizitën e ...

Zyrtari i lartë amerikan: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

Mapo - 12.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, tha të hënën në Prishtinë se, Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan duke shpërndarë dezinformata dhe duke dëmtuar ...

Thaçi takohet me zyrtarin e DASH: Kosova s’pranon ndarje

ABC News - 12.03.2018

Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi priti në një takim ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Ëess Mitchell. Pas bisedës, ata dolën në një konferencë për shtyp të ...

Zyrtari demokrat: Ndihmës Sekretari i Shtetit i ka vënë embargo Tiranës

Mapo - 12.03.2018

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, Wes Mitchell, nisi një vizitë në rajon. Por në planet e Wess Mitchell nuk është një ndalesë në Tiranë. Sipas demokratëve, kjo është e qëllimshme.

Një plan i ri amerikan për Kosovën? Zyrtari amerikan: Spekulime, jam këtu për dialogun

BalkanWeb - 12.03.2018

PRISHTINE- Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e shteteve të Ballkanit Perëndimor për integrime evropiane dhe relaksim të raporteve ndër-shtetërore.

SHBA-ja sjell mesazh për ushtrinë: Askush s’mund të vërë veto për sigurinë e Kosovës

Gazeta Express - 12.03.2018

Ndihmëssekretari i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, po qëndron sot në Prishtinë. Takimin e parë e ka realizuar me Presidentin Hashim Thaçi në Aeroportin e Sllatinës ku ...

Mitchell: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

Koha.net - 12.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, tha të hënën në Prishtinë se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan duke shpërndarë dezinformata dhe duke dëmtuar ...

Në Prishtinë për të ndarë Kosovën? Zyrtari amerikan: Spekullime!

Mapo - 12.03.2018

Vizita e Ndihmës/Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike në Prishtinë u interpretua nga mediat në Beograd si sinjali i një “pakoje” të re të ...

Zyrtari amerikan në Prishtinë: S’kam ardhur të shpalos plan të ri për Kosovën

BalkanWeb - 12.03.2018

KOSOVE-Ndihmës sekretari i SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Wess Mitchell, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se SHBA-të dhe Kosova kanë marrëdhënie shumë ...

Mitchell inkurajon të punohet më shumë në forcimin e sundimit të ligjit

Koha.net - 12.03.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë ...

Kryeministri takon ndihmës-sekretarin amerikan: Flasin për ushtrinë dhe dialogun me Serbinë

Gazeta Express - 12.03.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Telegrafi - 12.03.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të SHBA-së

Telegrafi - 12.03.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, thotë se me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova është konsoliduar si shtet, por ...

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të SHBA-së

BalkanWeb - 12.03.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, thotë se me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova është konsoliduar si shtet, por ...

Zyrtari i lartë amerikan: Rusia po luan rol destruktiv në Ballkan

BalkanWeb - 12.03.2018

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Vess Mitchell, tha të hënën në Prishtinë se Rusia po luan një rol destruktiv në Ballkan duke shpërndarë dezinformata dhe duke dëmtuar ...

Hoti: Mitchell bëri deklaratën më të fuqishme për krijimin e ushtrisë së Kosovës

Telegrafi - 12.03.2018

Nënkryetari i PDK-së, Rexhep Hoti, është shprehur i bindur se ratifikimi i Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, do të kalojë së shpejti, por nuk ka mundur të japë një datë se kur do të ndodhë ...

Daçiç: ‘Dinastia’ Klinton nuk na ka përfillur për Kosovën, tani…

Java News - 12.03.2018

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka thënë se vizita e ndihmës sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell në Beograd është shumë e rëndësishme.

Ndihmës/Sekretari i SHBA: Votoni demarkacionin! Rruga e vetme integrimi në BE

Java News - 12.03.2018

Një ditë përpara asaj që po lakohet në vazhden e disa takimeve të dështuara, si data e mbajtjes së seancës së demarkacionit, Kosovën e vizitoi ndihmës/Sekretari Amerikan i Shtetit për Europen dhe ...

SHBA sjell mesazh për ushtrinë: Askush s’mund të vë veto për sigurinë e Kosovës

Alb Portali - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Ëess Mitchell, po qëndron sot në Prishtinë, gjersa takimin e parë e ka realizuar me Presidentin Hashim Thaci. Loading...

Zyrtari i SHBA: Nuk kemi plan të ri për Kosovën! Tezat për ndarje? Spekulime!

Java News - 12.03.2018

Vizita e Ndihmës/Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike në Prishtinë u interpretua nga mediat në Beograd si sinjali i një “pakoje” të re të ...

“Në Ballkan ka rritje të rolit destruktiv të Rusisë”

Gazeta Tema - 12.03.2018

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell po viziton Kosovën që të arrijë përparim në dialogun Kosovë-Serbi. Pas Kosovës ai do të vizitojë ...

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Alb Portali - 12.03.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Europiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë ...

Thaçi: Jemi të bekuar që kemi mbështetjen e plotë të shba-së

Alb Portali - 12.03.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka shkruar në Facebook se sot së bashku me Ndihmës-Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Wess Mitchell, kanë konstatuar se Kosova ...

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Rusinë për rol destruktiv në Ballkan

Flaka - 12.03.2018

Ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell tha se në Ballkan ka prani të ndikimi të Rusisë, i cili sipas tij, nuk është në favor të askujt, përcjell ...

Ndihmës/Sekretari i SHBA: Të zgjidhet demarkacioni! Ushtrisë askush s’i vendos dot veto

Flaka - 12.03.2018

Një ditë përpara asaj që po lakohet në vazhden e disa takimeve të dështuara, si data e mbajtjes së seancës së demarkacionit, Kosovën e vizitoi ndihmës/Sekretari Amerikan i Shtetit për Europen dhe ...

Mitchell: Të punohet më shumë në forcimin e sundimit të ligjit, edhe në rritjen ekonomike

Kosova Live - 12.03.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ndihmës sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po qëndron për vizitë ...