TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pritet nxjerrja e anijes nga lumi Vollga

Evropaelire - 17.07.2011

Rusia po bën përpjekje të nxjerrë nga ujërat rrënojat e anijes "Bullgaria". Një javë më parë, nga fundosja e saj në Tatarstan humbën jetën më shumë se 200 persona, shumica nga ta fëmijë. Zyrtarët thonë se anija mund të nxirret gjatë ditës.

Rusi: Pritet nxjerrja e anijes nga lumi Vollga

Botasot - 17.07.2011

Rusia po bën përpjekje të nxjerrë nga ujërat rrënojat e anijes "Bullgaria". Një javë më parë, nga fundosja e saj në Tatarstan humbën jetën më shumë se 200 persona, shumica nga ta fëmijë. Zyrtarët thonë se anija mund të nxirret gjatë ditës.

Pritet nxjerrja e anijes nga lumi Vollga

Ora news - 17.07.2011

Rusia po bën përpjekje të nxjerrë nga ujërat rrënojat e anijes "Bullgaria". Një javë më parë, nga fundosja e saj në Tatarstan humbën jetën më shumë se 200 persona, shumica nga ta fëmijë. Zyrtarët thonë se anija mund të nxirret gjatë ditës.

Hetohen kapitenët që s’ofruan ndihmë në tragjedinë e Vollgës

Evropaelire - 15.07.2011

Hetuesit rusë kanë urdhëruar policinë të arrestojë kapitenët e dy anijeve, për të cilët të mbijetuarit e tragjedisë në Vollga thonë se i kanë anashkaluar në ujë, duke mos iu ofruar ndihmë.

Hetohen kapitenët që s’ofruan ndihmë në tragjedinë e Vollgës

Telegrafi - 15.07.2011

Hetuesit rusë kanë urdhëruar policinë të arrestojë kapitenët e dy anijeve, për të cilët të mbijetuarit e tragjedisë në Vollga thonë se i kanë anashkaluar në ujë, duke mos iu ofruar ndihmë.

Hetohen kapitenët që s’ofruan ndihmë në tragjedinë e Vollgës

Botasot - 15.07.2011

Hetuesit rusë kanë urdhëruar policinë të arrestojë kapitenët e dy anijeve, për të cilët të mbijetuarit e tragjedisë në Vollga thonë se i kanë anashkaluar në ujë, duke mos iu ofruar ndihmë.

Tragjedia e Vollgës, nën hetim kapitenët që nuk ndihmuan

Ora news - 15.07.2011

Hetuesit rusë kanë urdhëruar policinë të arrestojë kapitenët e dy anijeve, për të cilët të mbijetuarit e tragjedisë në “Vollga” thonë se i kanë anashkaluar në ujë, duke mos iu ofruar ndihmë.

Putin: Lakmia, fajtore për aksidentin në Vollga

Evropaelire - 14.07.2011

Kryeministri rus Vlladimir Putin ka fajësuar “papërgjegjësinë dhe lakminë” për akisdentin e anijes në lumin Vollga, nga i cili vdiqën të paktën 113 persona.

Putin: Lakmia, fajtore për aksidentin në Vollga

Ora news - 14.07.2011

Kryeministri rus Vlladimir Putin ka fajësuar “papërgjegjësinë dhe lakminë” për akisdentin e anijes në lumin Vollga, nga i cili vdiqën të paktën 113 persona.

Putin fajëson lakminë për mbytjen e 114 rusëve

Koha.net - 14.07.2011

Moskë, 14 korrik Kryeministri rus Vlladimir Putin ka fajësuar “papërgjegjësinë dhe lakminë” për aksidentin e anijes në lumin Vollga, nga i cili vdiqën të paktën 113 persona.

Putin: Lakmia, fajtore për aksidentin në Vollga

Botasot - 14.07.2011

Kryeministri rus Vlladimir Putin ka fajësuar “papërgjegjësinë dhe lakminë” për akisdentin e anijes në lumin Vollga, nga i cili vdiqën të paktën 113 persona.

Në anijen e mbytur "Bullgaria" ka pasur 192 udhëtarë

Idividi - 13.07.2011

Moskë, 12 korrik 2011 (MIA) - Gjatë fatkeqësisë së anijes "Bullgaria" sipas të dhënave të fundit ka pasur 192 udhëtarë, e jo siç deri tani konsiderohej 208 persona, kumtoi Komisioni hetues rus.

Arrin në 100 numri i të përmbyturve në Vollga

Alsat - 13.07.2011

Numri i viktimave në fatkeqësinë që ndodhi të dielën me anijen në lumin Vollga u rrit në 100, kumtoi sot Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme.

Tragjedia në Vollga, rritet në 100 numri i të humburve

Ora news - 13.07.2011

Rritet në 100 numri i personave të humbur nga fundosja e anijes “Bullgaria”, disa ditë më parë në ujërat e lumit Vollga. Këtë fakt e ka konfirmuar ministri për situatat emergjente në këtë vend, i cili konfirmon numrin e ri të bilancit të ...

Rusi: Ditë Zije për viktimat e fundosjes së anijes

Evropaelire - 12.07.2011

Në Rusi sot është Ditë Zije për viktimat e fatkeqësisë më të rëndë në lumenjtë e këtij vendi, në tri dekadat e fundit. Nga fundosja e një anijeje turistike të tejngarkuar në lumin Vollga në Tatarstan, të dielën, e kanë humbur jetën 128 ...

Obama në bisedë telefonike me Medvedevin i shprehu ngushëllime për viktimat nga mbytja e anijes "Bullgaria"

Idividi - 12.07.2011

Moskë, 11 korrik 2011 (MIA) - Presidenti amerikan Barak Obama shprehu sot ngushëllime në një bisedë telefonike me presidentin rus Dimitrij Medvedev për fatkeqësinë tragjike me mbytjen e anijes turistike "Bullgaria" në lumin Vollga.

Ekipet për shpëtim nxorën 48 trupa nga anija e mbytur "Bullgaria"

Idividi - 12.07.2011

Moskë, 11 korrik 2011 (MIA) - Dyzetë e tetë trupa të udhëtarëve të mbytur të anijes "Bullgaria", e cila u mbyt në lumin Vollga, janë nxjerrë deri më tani, kumtuan autoritetet e republikës ruse Tatarstan.

Rusia në zi për viktimat e Vollgës

Top Channel - 12.07.2011

Rusia po kalon një ditë në zi, në nder të 110 personave që humbën jetën kur anija e mbingarkuar në lumin Vollga, u mbyt. Rreth 50 fëmijë thuhet se kanë humbur jetën kur “Bulgaria”, një anije turistike, u fundos në ujë ditën e diel.

Tragjedia në lumin Vollga: Presidenti rus urdhëron hetim të infrastrukturës së transportit

DW - 12.07.2011

Medvedev kërkon hetime urgjente pas tragjedisë në lumin Vollga: Anijet tona janë të amortizuara është shprehur presidenti rus Presidenti rus, Dmitri Medvedev ka reaguar ashpër ndaj autoriteteve përgjegjëse të lundrimit në vendin e tij, ...

Rusi, anija e mbytur, 116 numri i viktimave

Top Channel - 12.07.2011

Janë të paktën 116 persona që kanë humbur jetën pas mbytjes së anijes “Bulgaria” të dielën në Vollga, në Tatarstan. Lajmin e ka bërë të ditur një komitet hetimi që vë gishtin kundër mungesës së respektimit nga ana e pronarit të normave të ...

Fillojnë hetimet për fundosjen e anijes në Vollga

Evropaelire - 12.07.2011

Autoritetet ruse kanë hapur sot një hetim penal lidhur me fundosjen e anijes turistike mbi lumin Vollga, ku mbeten të vdekur me shumë së 100 persona.

Tragjedia në lumin Vollga, sot ditë zie në Rusi

Ora news - 12.07.2011

Në Rusi sot është ditë zije për viktimat e fatkeqësisë më të rëndë në lumenjtë e këtij vendi, në tre dekadat e fundit. Ditën e djelë, një anijeje turistike u mbyt në lumin Vollga në Tatarstan ku humbën jetën 128 persona ndërsa 80 të tjerë ...

Rusi: Ditë Zie për viktimat e fundosjes së anijes

Botasot - 12.07.2011

Në Rusi sot është Ditë Zie për viktimat e fatkeqësisë më të rëndë në lumenjtë e këtij vendi, në tri dekadat e fundit. Nga fundosja e një anijeje turistike të tejngarkuar në lumin Vollga në Tatarstan, të dielën, e kanë humbur jetën 128 vetë.

Rusi: Ditë Zije për viktimat e fundosjes së anijes

Telegrafi - 12.07.2011

Në Rusi sot është Ditë Zije për viktimat e fatkeqësisë më të rëndë në lumenjtë e këtij vendi, në tri dekadat e fundit. Nga fundosja e një anijeje turistike të tejngarkuar në lumin Vollga në Tatarstan, të dielën, e kanë humbur jetën 128 ...

Rusia në ditë zie për viktimat në Vollga

ABC News - 12.07.2011

Të paktën 59 trupa të pajetë janë gjetur deri tani, pasi anija me të cilën ata udhëtonin u mbyt në ujërat e lumit Vollga, pasditen e së dielës, ndërkohë që 67 të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Tragjedia në lumin “Vollga”, gjenden edhe 50 trupa të tjerë

Ora news - 12.07.2011

Ditën e sotme, janë gjetur trupat e 50 viktima, të cilët u mbytën në ujërat e lumit “Vollga” në Tatarstan. Të gjithë trupat e gjetur, ndodheshin në sallën e lojrave të anijes.

Tragjedia në lumin “Vollga”, gjenden edhe 50 trupa të tjerë

Yll Press - 12.07.2011

Ndërkohë që ajo që është më tepër e dhimbshme, është fakti se shumica e të mbyturve që janë gjetur sot, janë fëmijë. Ndërsa sot, në Rusi është ditë zije për viktimat e fatkeqësisë, pasi kjo është një ndër tragjeditë më të rënda në tre ...

Fillojnë hetimet për fundosjen e anijes në Vollga

Botasot - 12.07.2011

Autoritetet ruse kanë hapur sot një hetim penal lidhur me fundosjen e anijes turistike mbi lumin Vollga, ku mbeten të vdekur me shumë së 100 persona.

Rusi, 110 viktima nga mbytja e anijes në lumin Vollga

Shekulli - 11.07.2011

Janë të pakëtn 110 trupa, 30 prej të cilëve fëmijë, që gjenden në anijen kroçierë “Bulgaria”, e cila u mbyt dje në lumin Vollga. “Sipas kërkimeve të para të kryera nga zhytësit janë rreth 110 trupa, mes të cilëve 30 fëmijë”, bën të ditur ...

Rusi, tragjedi në lumin Vollga, mbi 100 të mbytur

Gazeta Start - 11.07.2011

Moskë - Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën nga mbytja e një anije turistike në lumin Vollga, në Republikën ruse të Tataristanit. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Situatave tw Emergjencws, e cila thekson se mundësitë për gjetjen e ...

Rusi, fundoset anija. 110 viktima

Alsat.tv - 11.07.2011

Rëndohet bilanci i viktimave të aksidentit në lumin Vollga. Janë shpëtuar vetëm 80 nga 196 personat në bordin e anijes që u përmbys në Tatarstan.

Vazhdojnë kërkimet në Vollga, ende 100 të zhdukur

Evropaelire - 11.07.2011

Afër 50 zhytës rusë po kërkojnë sot në lumin Vollga, në mes të shpresave në zhdukje se mund të gjendet ndonjë i mbijetuar. Më shumë se 100 njerëz janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur, pasi që një anije turistike bullgare u fundos në ...

Konfirmohen nëntë viktima gjatë fundosjes së anijes "Bullgaria" në Vollga

Idividi - 11.07.2011

Moskë, 11 korrik 2011 (MIA) - Numri i viktimave të konfirmuara gjatë fundosjes së anijes turistike "Bullgaria" në lumin Vollga arriti në nëntë persona, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Gjendjeve të Jashtëzakonshme të Republikës ...

Nëntë të vdekur dhe rreth 110 të zhdukur në fundosjen e anijes në Vollga

Lajm - 11.07.2011

Numri i viktimave të konfirmuara gjatë fundosjes së anijes turistike "Bullgaria" në lumin Vollga arriti në nëntë persona, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Gjendjeve të Jashtëzakonshme të Republikës Tatarstan, Marat Rahmatulin.

Zhytësit panë mbi 100 trupa në anijen e fundosur

Evropaelire - 11.07.2011

Zhytësit që po kërkojnë mbetjet e anijes në lumin Vollga të Rusisë, thanë se kanë parë më shumë se 100 trupa të bllokuar brenda anijes turistike, nga e cila nxorën sot në mëngjes tetë trupa.

Tragjedi me një anije turistike në Rusi - Më shumë se 110 të vdekur‏

Albnow - 11.07.2011

Kufomat e 110 njerëzve, ndër të cilat 30 janë fëmijë, janë... rezultati i mbytjes së një anije turistike në lumin Vollga (Interfax) në Rusi. Kufomat e rreth 110 njerëzve, ndër të cilat 30 janë fëmijë, janë rezultati i mbytjes së një anije ...

Tragjedia në Rusi, 100 të vdekur

Top Channel - 11.07.2011

Mbi 100 persona, 30 prej të cileve fëmijë besohet se humbën jetën pasi anija e pasagjerëve “Bulgaria” u mbyt në ujërat e lumit Vollga në Rusi. Ngjarja ndodhi jo shumë larg fshatit Siukejevo, 80 km ne jug te Kazanit, qyteti kryesor i ...

Tragjedia në Rusi, interneti shpëtoi 80 persona

Top Channel - 11.07.2011

Falë internetit, 80 persona i mbijetuan tragjedisë në Rusi, ku një anije me pasagjerë u mbyt në thellësitë e lumit Vollga. Sipas dëshmive të mbledhura nga faqja lifenews.ru, mësohet se në bordin e anijes "Anabela", që ishte jo fort larg ...

Mbi 110 viktima në tragjedinë e Vollgës

Evropaelire - 11.07.2011

Ministria e Emergjencës në Rusi tha se nuk ka pothuajse asnjë shpresë për të mbijetuar të tjerë nga fundosja e anijes në Lumin Volga. Ministri Sergei Shoigu tha se anija ishte e ngarkuar me 208 njerëz në bord kur ajo u përmbyt në afërsi të ...

Rusi, interneti shmang tragjedinë

Albeu.com - 11.07.2011

Interneti i ka shpëtuar jetën 80 përsonave në Rusi ku një anije me pasagjerë u mbyt në thellësitë e lumit Vollga. Sipas dëshmive të mbledhura nga faqja lifeneës.ru, mësohet se në bordin e anijes "Anabela", që ishte jo fort larg vendit ku ...

Medvedev: Defektet teknike, shkak i mbytjes së anijes

Evropaelire - 11.07.2011

Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se anija që u fundos në Lumin Vollga, ka qenë në gjendje të dobët teknike dhe bëri thirrje për rishikim të tërësishëm të infrastrukturës së transportit në vend.

110 viktima nga fundosja e anijes ‘Bullgaria’ në Lumin Vollga

Alsat - 11.07.2011

Në anijen “Bullgaria”, e cila dje u fundos në Lumin Vollga në republikën ruse të Tataristanit, gjenden trupat e rreth 110 të vdekurve, duke përfshirë edhe 20 fëmijë, njoftuan ekipet e shpëtimit pas hetimeve fillestare.

Hetime në Rusi, 100 kufoma ende brenda anijes së mbytur në Vollga

LajmiFundit - 11.07.2011

Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se anija që u fundos në Lumin Vollga, ka qenë në gjendje të dobët teknike dhe bëri thirrje për rishikim të tërësishëm të infrastrukturës së transportit në vend.

Medvedev: Rishikim sistemit të transportit

Top Channel - 11.07.2011

Presidenti rus Dmitry Medvedev ka kërkuar kontroll të të gjitha shërbimeve të transportit, pas tragjedisë së ndodhur në lumin Vollga, ku nga mbytja e një varke 110 persona janë shpallur të humbur dhe dyshohet të jenë mbytur.

Fundoset anija në Vollga, 1 i vdekur dhe 61 të zhdukur

Botasot - 11.07.2011

Një person ka humbur jetën kur një anije udhëtaresh është fundosur në ujë në lumin Vollga. Anija kishte në 173 pasagjerë në bord. Agjencia e lajmeve AP raporton se 61 persona të tjerë ende janë të zhdukur.

Rusi, vijojnë kërkimet për gjetjen e të humburve në det

Ora news - 11.07.2011

Vijojnë kërkimet për të zhdukurit e anijes e cila u mbyt dje në ujërat e lumit Vollga në Rusi. Të paktën 2 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë konsiderohen të humbur në ujerat e lumit Vollga ndërsa mësohet se 84 persona të tjerë ...

Vazhdojnë kërkimet në Vollga, ende 100 të zhdukur

Telegrafi - 11.07.2011

Afër 50 zhytës rusë po kërkojnë sot në lumin Vollga, në mes të shpresave në zhdukje se mund të gjendet ndonjë i mbijetuar. Më shumë se 100 njerëz janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur, pasi që një anije turistike bullgare u fundos në ...

Vazhdojnë kërkimet në Vollga, ende 100 të zhdukur

Botasot - 11.07.2011

Afër 50 zhytës rusë po kërkojnë sot në lumin Vollga, në mes të shpresave në zhdukje se mund të gjendet ndonjë i mbijetuar. Më shumë se 100 njerëz janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur, pasi që një anije turistike bullgare u fundos në ...

110 të zhdukur në fundosjen e anijes "Bullgaria" në Vollga

Yll Press - 11.07.2011

Sipas shtabit operativ të Ministrisë në anije ndodheshin rreth 200 persona, prej të cilëve 148 kanë qenë turistë. Deri tani janë shpëtuar 79 persona - 50 udhëtarë, 23 anëtarë të ekuipazhit dhe gjashtë persona të cilët kanë udhëtuar pa ...

Zhytësit panë mbi 100 trupa në anijen e fundosur

Botasot - 11.07.2011

Zhytësit që po kërkojnë mbetjet e anijes në lumin Vollga të Rusisë, thanë se kanë parë më shumë se 100 trupa të bllokuar brenda anijes turistike, nga e cila nxorën sot në mëngjes tetë trupa.

Anija “Bulgaria” mbytet në lumin Vollgë, 9 të vdekur

ABC News - 11.07.2011

9 persona janë deklaruar të vdekur nga autoritetet ruse, ndërsa më shumë se 100 janë shpallur të humbur në ujërat e lumit Vollgë. Anija ‘Bulgaria” me në bord 185 pasagjerë, u mbyt një dite me parë pranë qytetit Kazan.

Vazhdojnë kërkimet në Vollga, ende 100 të zhdukur

Koha.net - 11.07.2011

Moskë, 11 korrik - Afër 50 zhytës rusë po kërkojnë sot në lumin Vollga, në mes të shpresave në zhdukje se mund të gjendet ndonjë i mbijetuar, njofton REL.Më shumë se 100 njerëz janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur, pasi që një anije ...

Zhytësit panë mbi 100 trupa në anijen e fundosur

Telegrafi - 11.07.2011

Zhytësit që po kërkojnë mbetjet e anijes në lumin Vollga të Rusisë, thanë se kanë parë më shumë se 100 trupa të bllokuar brenda anijes turistike, nga e cila nxorën sot në mëngjes tetë trupa.

Pak shpresë për të mbijetuar të tjerë në Lumin Volga

Botasot - 11.07.2011

Ministria e Emergjencës në Rusi tha se nuk ka pothuajse asnjë shpresë për të mbijetuar të tjerë nga fundosja e anijes në Lumin Volga. Ministri Sergei Shoigu tha se anija ishte e ngarkuar me 208 njerëz në bord kur ajo u përmbyt në afërsi të ...

Tragjedia në Rusi, interneti shpëtoi 80 persona

Ora news - 11.07.2011

Falë internetit, 80 persona i mbijetuan tragjedisë në Rusi, ku një anije me pasagjerë u mbyt në thellësitë e lumit Vollga. Sipas dëshmive të mbledhura nga faqja lifenews.ru, mësohet se në bordin e anijes "Anabela", që ishte jo fort larg ...

Medvedev: Defektet teknike, shkak i mbytjes së anijes

Botasot - 11.07.2011

Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se anija që u fundos në Lumin Vollga, ka qenë në gjendje të dobët teknike dhe bëri thirrje për rishikim të tërësishëm të infrastrukturës së transportit në vend.

Medvedev: Difektet teknike, shkak i mbytjes së anijes

Ora news - 11.07.2011

Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se anija që u fundos në lumin Vollga, ka qenë në gjendje të dobët teknike dhe bëri thirrje për rishikim të tërësishëm të infrastrukturës së transportit në vend.

Defektet teknike, shkak i mbytjes së anijes ruse

Telegrafi - 11.07.2011

Presidenti rus, Dimitri Medvedev, tha se anija që u fundos në Lumin Vollga, ka qenë në gjendje të dobët teknike dhe bëri thirrje për rishikim të tërësishëm të infrastrukturës së transportit në vend.

Rusia druan për 200 të vdekur në anijen e fundosur

Koha.net - 11.07.2011

Moskë, 11 korrik – Presidenti rus, Dmitry Medvedev, ka kërkuar rishikimin e të gjitha shërbimeve transportuese pasi një anije e stërmbushur është fundosur në lumin Volga, ku 110 persona janë zhdukur, shumica prej të cilëve druhet se kanë ...