TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Marsh solidarizues për rektorin Zejnullahu

Lajmi.net - 07.12.2014

Aktivistë të Shoqërisë Civile dhe studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, të hënën në ora 12:00, do të organizojnë një marsh solidarizues për rektorin e UP-së, Ramadan Zejnullahu.

Marsh solidarizimi për rektorin Zejnullahu

Telegrafi - 07.12.2014

Aktivistë të Shoqërisë Civile, në bashkëpunim me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, do të organizojnë të martën (9 dhjetor), një marsh solidarizues për rektorin e ...

Shoqëria civile marshon për Rektorin

InfoGlobi - 07.12.2014

Pjesëtarë të shoqërisë civile dhe studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” kanë paralajmëruar për nesër një marsh solidarizimi në mbështetje të rektorit Ramadan Zejnullahu.

Prishtinë: Gjashtë të lënduar në protestën kundër rektorit

Idividi - 05.12.2014

Prishtinë, 4 dhjetor 2014 (MIA) - Së paku gjashtë studentë mësohet se janë lënduar në protestën e së enjtes dhe kanë vazhduar trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Brenda Rektoratit ishin policët specialë

Lajmi.net - 05.12.2014

Ramadan Zejnullahu, rektori i Universitetit të Prishtinës, pati një ditë të vështirë të enjten. Ai qëndroi në zyrë brenda deri në orën 20:00 të mbrëmjes.

Prishtinë: Gjashtë të lënduar në protestën kundër rektorit

Lajm - 05.12.2014

Së paku gjashtë studentë mësohet se janë lënduar në protestën e së enjtes dhe kanë vazhduar trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Ndërkohë dhjetëra studentë të tjera janë trajtuar nga ...

Akademikët e përkrahin rektorin Zejnullahu

Lajmi.net - 05.12.2014

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK) ka përkrahur rektorin Zejnullahu lidhur me çështjen e listës së kategorive të dala nga Lufta, duke thënë se ndërhyrjet nga jashtë, tensionimet si ...

ASHAK i jep mbështetje të plotë rektorit të up-së

Zhurnal - 05.12.2014

Udhëheqja e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës ka reaguar të premten lidhur me zhvillimet në Universitetin e Prishtinës. ASHAK vlerëson se e tërë kjo situatë tendosjeje në UP ndërlidhet ...

AAK i quan të papranueshme ndërhyrjet e MASHT në UP

Lajmi.net - 05.12.2014

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK)ka raguar lidhur me zhvillimet e fundit në rektoratin e Universitetit Publik të Prishtinës “Hasan Prishtina”, pas protestave të thirrura nga krerët e shoqatave ...

Xhavit Jashari: Kush i këndoi Titos dje, sot po i këndon Rektorit

Albeu.com - 05.12.2014

Përfaqësuesi i organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Xhavit Jashari tha se shpreson që deri javën tjetër të zgjidhet çështja e listës së studentëve, që janë fëmijët e ...

Bashkimi Evropian në mbështetje të Rektorit Zejnullahu

Lajmi.net - 05.12.2014

Zyra e Bashkimit Evropian dhe krerët e misioneve të shteteve anëtare të BE-së në Kosovë përmes një deklarate të përbashkët i kanë dalë në mbështetje përpjekjeve të Rektorit të Universitetit të ...

BE përkran rektorin e Universitetit të Prishtinës

Ina - 05.12.2014

Bashkimi Evropian përmes zyrës së saj dhe përfaqësive në Kosovë të shteteve anëtarë, i ka dal fuqishëm në përkrahje rektorit të UP-së, Ramadan Zejnullahut në përpjekjet e tij për të ruajtur cilësinë ...

Qëndrim Gashi: Me rektorin, për një të ardhme të ndritur

Telegrafi - 05.12.2014

Mbështetje rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahut, po i jep edhe profesori i këtij universiteti, Qëndrim Gashi. Për Gashin është e papranueshme kërkesa e organizatave të dala ...

Agjencia Kundër Korrupsionit konstaton shkeljet e dekanit të Juridikut

Telegrafi - 05.12.2014

Shkelja e Statutit të Universitetit të Prishtinës do ta dërgojë dekanin e Fakultetit Juridik, Bajram Uka, në Komisionin disiplinor të këtij institucioni.

ASHAK: Veprimet e rektorit, shpresë për zhvillime pozitive në UP

Telegrafi - 05.12.2014

Udhëheqja e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës ka reaguar të premten lidhur me zhvillimet në Universitetin e Prishtinës. ASHAK vlerëson se e tërë kjo situatë tendosjeje në UP ndërlidhet ...

AAK mbështet rektorin, i quan agresiv krerët e shoqatave të dala nga lufta

Telegrafi - 05.12.2014

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shprehur mospajtim të plotë me siç thonë ata veprimet agresive të disa krerëve të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe tendencat imponuese për gjetjen e ...

Xhavit Jashari: Ata që dje i kënduan Titos, sot po i këndojnë Rektorit

Telegrafi - 05.12.2014

Përfaqësuesi i organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Xhavit Jashari, ka thënë që beson se deri javën tjetër do të zgjidhet përfundimisht problemi me listën e ...

Ndërkombëtarët përkrahin rektorin Zejnullahu

Telegrafi - 05.12.2014

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së i kanë shprehur përkrahje të plotë rektorit të UP-së, Ramadan Zejnullahu në përpjekjet e tij për të mbrojtur ...

Protestuesi ofendon policin e Kosovës (Video)

Telegrafi - 05.12.2014

Protesta e djeshme e organizatave të dala nga lufta e UÇK-së para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, nuk ishte aspak në nivel. Në këtë video të bërë nga “Zëri”, shihet se si një person ...

Shumë probleme sqarohen, kur të mërkurën publikohet lista e veteranëve të vërtetë të UÇK-së (Video)

Telegrafi - 05.12.2014

Të mërkurën pritet të shpallet lista me emrat e veteranëve të vërtetë të UÇK-së. Kjo listë pritet të rregullojë shumë gjëra dhe të ndalojë një herë e mirë manipulimet në emër të vlerave të luftës, ...

Rektori i vendosur: Pa lejen time, asnjë vendim i Komisionit nuk mund të zbatohet

Telegrafi - 05.12.2014

Sot është formuar komisioni shtatë anëtarësh për gjetjen e një zgjidhjeje që kandidatët për studime që vijnë nga lista e formuluar nga Shoqatat e Luftës, të sistemohen në Universitetin e Prishtinës.

Syla: Protesta përfundoi, mbetet kërkesa

InfoGlobi - 05.12.2014

Protesta para Rektoratit të UP-së, ka përfunduar pas arrtjes së marrëveshjes për formimin e një komisioni për verifikimin e listës. “Është arritur një marrëveshje ndërmjet Ministrisë së Arsimit, ...

Brenda Rektoratit ishin policët specialë

Shkupi24 - 05.12.2014

Ramadan Zejnullahu, rektori i Universitetit të Prishtinës, pati një ditë të vështirë të enjten. Ai qëndroi në zyrë brenda deri në orën 20:00 të mbrëmjes.

E bija e bashkëluftëtarit të Adem Jasharit, Ermira Januzi: Me rektorin!

Shkupi24 - 05.12.2014

Mbështetje rektorit i ka dhënë edhe e bija e një veterani, Ermira Januzi i ka dhënë mbështetje rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu.

AAK: Presioni ndaj rektorit të papranueshme

InfoGlobi - 05.12.2014

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, është e shqetësuar me situatën e rëndë të krijuar në Universitetin “Hasan Prishtina” pas kërkesës ultimative të disa krerëve të Shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së ...

ASHK bëhet e zëshme- përkrahë rektorin

InfoGlobi - 05.12.2014

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, më në fund ka reaguar duke shfaqur përkrahjen ndaj rektorit të UP, Ramadan Zejnullahu, në përpjekjet e tij për të vendosur kritere në ngritjen e cilësisë ...

Bashkimi Evropian në Kosovë mbështet rektorin e Universitetit

Ilirida - 05.12.2014

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian dhe shefat e misioneve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, kanë shprehur mbështetjen e tyre të plotë për përpjekjet e rektorit të Universitetit të ...

E bija e ushtarit të UÇK: Me rektorin!

Tetova Sot - 05.12.2014

E bija e një veterani, Ermira Januzi i ka dhënë mbështetje rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu. Ajo ka shkruar në Facebook se ajo dhe familja e saj e përkrahin fuqishëm ...

Rektori i vendosur: Pa lejen time, asnjë vendim i Komisionit nuk mund të zbatohet

Shkupi24 - 05.12.2014

Sot është formuar komisioni shtatë anëtarësh për gjetjen e një zgjidhjeje që kandidatët për studime që vijnë nga lista e formuluar nga Shoqatat e Luftës, të sistemohen në Universitetin e Prishtinës.

Prishtinë, arrihet marrëveshja për studentët e kategorisë së dalë nga lufta

AlbanianScreen - 05.12.2014

Prishtinë - Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës kka arritur një marrëveshje që i jep fund protestës për dorëheqjen e rektorit. Ministri në largim i Arsimit, Ramë Buja, i cili foli para ...

AAK shpreh shqetësim për situatën në UP

Kosova Live - 05.12.2014

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK ) nëpërmjet një njoftimi për media thekson shqetësimin e saj për situatën e rëndë të krijuar në Universitetin “Hasan Prishtina” pas kërkesës ultimative të disa ...

ASHAK: Ndërhyrja në UP, thellon krizën në këtë institucion

Kosova Live - 05.12.2014

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK) ka përkrahur rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu lidhur me çështjen e listës së kategorive të dala nga ...

Zyrtarët e BE-së mbështesin rektorin

Kosova Live - 05.12.2014

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovës dhe shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së që janë të pranishme në Kosovës, me anë të një deklarate të përbashkët kanë përkrahur përpjekjet e rektorit të ...

Lista e veteranëve të vërtetë të UÇK-së publikohet të mërkurën

Kosova Live - 05.12.2014

Të mërkurën pritet të shpallet lista me emrat e veteranëve të vërtetë të UÇK-së. Kjo listë pritet të rregullojë shumë gjëra dhe të ndalojë një herë e mirë manipulimet në emër të vlerave të luftës, ...

Kundër protestave, përkrah rektorin

Lajmi.net - 04.12.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar të enjten se Universiteti i Prishtinës duhet të respektohet nga të gjithë dhe të lejohet që të zhvillohet si institucion i pavarur ...

I qetë, pret respektimin e urdhrit!

Lajmi.net - 04.12.2014

Ministër i Arsimit, Ramë Buja etiketohet si njeriu përgjegjës për mosmarrëveshjet dhe presionet që po i bëhen Rektoratit për të regjistruar pa kritere të dijes edhe 1000 studentë në Universitetin e ...

Qetësohen sërish protestuesit (video)

Lajmi.net - 04.12.2014

(E plotësuar) Pas disa tentimeve për tu futur brenda në Rektorat, protestuesit tashmë kanë vendosur të qëndrojnë të qetë. Veteranët e UÇK-së dhe familjarët e dëshmorëve kanë vendosur që të ...

Protesta të tensionuara të veteranëve të UÇK-së para rektoratit të UP-së

Ina - 04.12.2014

Një grup veteranesh të luftës së UÇK-së kanë shpërthyer kordonin e Policisë së Kosovës dhe tani ndodhen brenda oborrit të rektoratit. Situata është e tensionuar dhe se veteranët kërkojnë plotësimin e ...

Prishtinë, mbi 1 mijë protestues ia ‘mësyjnë’ Rektoratit

Alsat - 04.12.2014

Qindra protestues po marshojnë drejt hyrjes së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, më saktësisht ndodhen brenda oborrit të Rektoratit. Protestuesit të prirë nga drejtuesit e organizatave të ...

Fillon protesta para Rektoratit me brohoritjet “Poshtë rektori”, “UÇK-UÇK” (FOTO)

Almakos - 04.12.2014

Organizatat e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Shoqata e Invalidëve të Luftës së UÇK-së dhe Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, kanë filluar protestën përpara Rektoratit, në shenjë ...

Rektori Zejnullahu i pranon në takim veteranët

Lajmi.net - 04.12.2014

Këshilli Organizativ i protestave të OVL të UÇK-së kanë hyrë në takim me rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu.

Zejnullahu thotë se po bëhet verifikimi i listave

Lajmi.net - 04.12.2014

Rektori i Universitetit Publik “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu ka bërë të ditur se janë duke i shqyrtuar listat e studentëve, familjar të veteranëve të luftës.

Veteranët e dhunshëm, nisin ta sulmojnë policinë

Albtime - 04.12.2014

Demonstrata e Veteranëve të UÇK-së ka eskaluar para rektoratit dhe në tentim për të hyrë brenda kanë nisur të sulmojnë policinë e Kosovës, e cila po ruan hyrjen e objektit Veteranët po kërkojnë me ...

Rektori Zejnullahu ka kërkuar që problemin ta zgjidhë kryeministri Thaçi (Video)

Lajmi.net - 04.12.2014

(E Plotësuar) Ka përfunduar takimi në mes të rektorit të Universitetit Publik "Hasan Prishtina" Ramdan Zejnullahut dhe përfaqësuesve të veteranëve. Pas takimit, udhëheqësi i organizatës së familjeve ...

Veteranët përplasen me policinë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 04.12.2014

UPDATE - Protesta ka kaluar ne dhunë mes protestuesve dhe policisë, të cilët nuk lejuan veteranët të hyjnë në rektorat . Njësia Speciale e Policisë së Kosovës kanë mbërritur në oborrin Rektoratit.

Jashari: Kemi biseduar me ministrin Buja, presim shkarkimin e Zejnullhaut

Lajmi.net - 04.12.2014

Përfaqësuesit e veteranëve të luftës kanë bërë të ditur se aktualisht janë duke biseduar me ministrin e Arsimit, Ramë Buja për situatën e krijuar. Xhavit Jashari, përfaqësues i OVL të UÇK-së ka thënë ...

Ky është versioni i Policisë për protestën e sotme

Lajm - 04.12.2014

Sot në ora 12:00 ashtu siç ka qenë e paralajmëruar në rrugën “Gjorgj Bush”, në Prishtinë ka filluar të mbahet protesta e organizatave të dala nga lufta me ç‘rast është bllokuar hyrja në ndërtesën së ...

Ministri Buja i shkon në takim rektorit Zejnullahu

Lajmi.net - 04.12.2014

Ministri i Arsimit Ramë Buja sapo ka arritur në ndërtesën e rektoratit të Univeristetit të Prishtinës, ku dhe po zhvillon një takim me rektorin, Ramadan Zejnullahu.

Rektori s’ka ndërmend të tërhiqet, edhe pse po i bëhet presion i madh

Lajmi.net - 04.12.2014

Përderisa protesta ende është duke vazhduar në oborrin e Rektoratit të UP-së, ministri i Arsimit Ramë Buja merret vesh se po takohet me rektorin Ramadan Zejnullahu.

Protestuesit nuk pranojnë komision për verfikim, këmbëngulin në largimin e rektorit

Lajmi.net - 04.12.2014

(E Plotësuar) Xhavit Jashari ka folur para pak minutash para protestuesve për atë se çka është biseduar në takim. Ai ka thënë se në takim është kërkuar që të bëhet një komision i ri për verifikimin e ...

​Rektori i UP-së ofron zgjidhje, veteranët duan veç dorëheqjen e tij

Ina - 04.12.2014

Ai tha se Zejnullahu u ka thënë që të formohet një komision i verifikimit të listës së studentëve që ka propozuar OVL’ja. Jashari është këmbëngulës që s’ka zgjidhje tjetër në këtë situatë dhe ai ...

Krasniqi: Nuk ka faj rektori

Albeu.com - 04.12.2014

Ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka komentuar sot protestën e veteranëve të luftës. Ai tha se problemi nuk qëndron tek rektori , por tek Qeveria e Kosovës.

Pupovci përkrah Zejnullahun: Ka ditë të vështirë, por po bën historinë

Lajmi.net - 04.12.2014

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci, ka shprehur bindjen se rektori Ramadan Zejnullahu sot ka një ditë të vështirë, por publikisht i ka thënë mikut të tij se “le ta din se po e bën historinë”.

Përfundon protesta, zgjidhja javën e ardhshme

Evropaelire - 04.12.2014

Disa qindra protestues janë mbledhur të enjten para rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina” në Prishtinë, në kërkim të dorëheqjes së rektorit të këtij Universiteti, Ramadan Zejnullahu.

Arrihet marrëveshja për komisionin e verifikimit të listave

Lajmi.net - 04.12.2014

Përfaqësues organizativ të protestave të shoqatave të dala nga lufta në rektorat kanë lajmëruar se është arritur një marrëveshje midis tyre, rektoratit e Ministrisë së Arsimit.

Përfundon Protesta, zgjidhja javën e ardhshme

Zhurnal - 04.12.2014

Në orët e mbrëmjes pas një mbledhje që ka zgjatur disa orë ndërmjet Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës, Ministrit në largim Ramë Buja, rektorit Ramadan Zejnullahu dhe përfaqësuesve të ...

Sot, demonstratë e kategorive të dala nga lufta

Telegrafi - 04.12.2014

Kategoritë e dala nga lufta do të mbajnë demonstrata para rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, duke kërkuar dorëheqjen e rektorit, Ramadan Zejnullahu, ngase sipas tyre, ai i ...

Mustafa: Dija në UP-në nuk fitohet me lista të adresuara dhe me emërime politike

Telegrafi - 04.12.2014

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa u shpreh se Universitetin e Prishtinës duhet ta respektojmë të gjithë dhe të lejohet që të zhvillohet si institucion i pavarur nga diktatet e ...

Rektorati rrethohet nga forcat policore

Telegrafi - 04.12.2014

Ende para fillimit të protestës së paralajmëruar nga organizatat e dala nga lufta, të cilat kërkojnë regjistrimin e studentëve nga kjo kategori, Rektorati i Universitetit të Prishtinës është rrethuar ...

Policia protestuesve: Tërhiquni ose do ta përdorim forcën

Telegrafi - 04.12.2014

(E plotësuar) Përfaqësuesi i Policisë së Kosovës ua tërhoqi vërejtjen protestuesve para Rektoratit. “Mos provoni të hyni në Rektorat. Tërhiquni ose do ta përdorim forcën”. Pas kësaj ata u qetësuan.

Rektorati: Do të vazhdohet me verifikimin e kandidatëve

Telegrafi - 04.12.2014

Rektorati i Universitetit të Prishtinës (UP) konfirmon se është në proces të verifikimit të fakteve për një numër të kandidatëve, ashtu siç është raportuar në kronikën e emetuar në lajmet qendrore të ...

Veteranët protestojnë në oborrin e rektoratit në Prishtinë

ABC News - 04.12.2014

Qindra Pperfaqesues te veteraneve po protesojne ne oborrin e rektoratit te Prishtines. Aty ka nisur nje takim i mases se protestuesve me Rektorin e Universitetit te Prishtines.

Një gazetare sulmohet nga veteranët

Telegrafi - 04.12.2014

Një prej gazetareve e cila kishte dalë për të përcjellë nga afër situatën para rektoratit ku një pjesë e veteranëve të UÇK-së janë duke protestuar dhe u shtyrë me policinë e Kosovës, nuk ka kaluar ...

"Universiteti, vend i dijes, jo çerdhe e klientelizmit!"

Telegrafi - 04.12.2014

Lëvizja Studentore për Barazi “STUDIM, KRITIKË, VEPRIM” shpreh shqetësimin për keqpërdorimin e luftës çlirimtare për qëllime përfitimesh, duke e dëmtuar vetë burimin e rezistencës, Universitetin e ...

Kush e komplikoi situatën ndërmjet Rektoratit dhe veteranëve, ministri apo rektori?!

Telegrafi - 04.12.2014

Ministri i Arsimit, Ramë Buja, ka shprehur gatishmërinë e tij që të takohet me rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu për të gjetur zgjidhje lidhur me regjistrimin e fëmijëve të ...

Përfundon protesta e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së

VOA - 04.12.2014

Ato po kërkojnë nga Universiteti publik i Prishtinës regjistrimin e një mijë studentëve të familjeve të dëshmorëve, invalidëve dhe veteranëve të luftës..

“Harrojnë” kërkesat, duan dorëheqjen e rektorit!

Telegrafi - 04.12.2014

Protestuesit, përkatësisht studentët, përkrahës të veteranëve, kanë thënë se tanimë e gjitha çfarë kërkojnë është dorëheqja e rektorit Ramandan Zejnullahu.

Buja në Rektorat

Telegrafi - 04.12.2014

Në këto momente, ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Buja, është në Rektorat për të biseduar me rektorin. Protestuesit vazhdojnë të kërkojnë dorëheqjen e rektorit Ramadan Zejnullahu, ndërsa gazetari i ...

KMDLNJ: Në listë gjenden emrat që nuk kanë të bëjnë fare me kategoritë e dala nga lufta

Telegrafi - 04.12.2014

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut KMDLNj thotë se mbron të drejtën e qytetarëve për protesta paqësore dhe dinjitoze, por tërheq vërejtjen se protestave para Rektoratit u ka ...

Rektori nën presione të mëdha, por nuk po dorëzohet

Telegrafi - 04.12.2014

Përderisa protesta ende është duke vazhduar në oborrin e Rektoratit të UP-së, burime të Zërit pranë rektorit Ramadan Zejnullahu thanë se edhe përkundër presioneve të ministrit në detyrë të Arsimit, ...

Vazhdon protesta para Rektoratit (Foto)

Telegrafi - 04.12.2014

Protestuesit nuk janë larguar nga oborri i Rektoratit të Universitetit të Prishtinës. Në këto momente brenda objektit gjendet ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Buja.

Jashari: Rektori na ka fyer, duam dorëheqjen e tij

Telegrafi - 04.12.2014

Xhavit Jashari nga OVL e UÇK-së, thotë se nuk heqin dorë nga dorëheqja e rektorit Ramadan Zejnullahu. “Ne i kemi dhënë mundësi të reflektojë dhe të respektojë Memorandumin që ka bazë ligjore.

Buja premton formimin e një komisioni, veteranët kërkojnë shpërndarjen e protestuesve

Telegrafi - 04.12.2014

Ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Buja, premtoi se do të formohet një Komisioni për zgjidhjen e problemit të pranimit në Universitetin e Prishtinë të njëmijë studentëve, ashtu siç insistojnë ...

Protesta në Kosovë, veteranët e UÇK kërkojnë arsimimin e fëmijeve

Ora news - 04.12.2014

Përleshje të ashpra janë regjistruar mes veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës dhe forcave të sigurisë gjatë protestave para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës për respektimin e një ...

Përfundon protesta, një javë kohë për rektorin! (Foto)

Telegrafi - 04.12.2014

E plotësuar: Organizatat e dala nga lufta, para disa minutave kanë arritur që të bëjnë një marrëveshje me ministrinë në detyrë të Arsimit, Ramë Buja, të cilët i ka shtyrë ata që të përfundojnë ...

Pupovci: Zejnullahu po bën historinë

Telegrafi - 04.12.2014

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci, ka shprehur bindjen se rektori Ramadan Zejnullahu sot ka një ditë të vështirë, por publikisht i ka thënë mikut të tij se “le ta din se po e bën historinë”.

Krasniqi: Rektori nuk e ka asnjë obligim që t’u përgjigjet grupeve të interesit

Telegrafi - 04.12.2014

Jakup Krasniqi ka komentuar protestën e sotme të veteranëve. Ai ka thënë se problemi për këtë nuk është te rektori, por te Qeveria e Kosovës. “Shoqatat e dala nga lufta çlirimtare, të gjitha kërkesat ...

Zejnullahu: Çfarë dorëheqje more (Foto)

Telegrafi - 04.12.2014

Rektori i Universitetit të Prishtinës - “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu, tha se nuk e ka në plan dorëheqjen nga posti i tij, ndërsa theksoi se nuk do të lejojë veprime që e lëndojnë këtë ...

Protesta e OVL UÇK-së: Si të gjendet zgjidhja? (Video)

Telegrafi - 04.12.2014

Ligjërues të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, kanë debatuar sonte në emisionin “Jeta në Kosovë” për zhvillimet e fundit në këtë institucion.

Rektorati në rrethim të hekurt

InfoGlobi - 04.12.2014

Po thuajse është në rrethim të hekurt nga policia e Kosovës Rektorati, pasi që për shumë pak minuta do të filloj protesta të paralajmëruar nga organizatat e dala nga lufta, të cilat kërkojnë ...

Veteranët hyjnë në oborrin e Rektoratit

InfoGlobi - 04.12.2014

Veteranët e UÇK-së që po protestojnë në oborrin e Rektoratit kanë falënderuar Ministrin e Arsimit, Ramë Buja, për përkrahje dhe kanë akuzuar mediat se i kanë denigruar me raportimet për dallaveret me ...

Shpërthen kordoni i policisë, veteranët hyjnë në oborrin e Rektoratit

Tetova Sot - 04.12.2014

E plotësuar: Protestuesit tashmë janë futur në oborrin e rektoratit. Numri i protestuesve është shumë i madh, raporton Express. Mbi 1 mijë protestues ia ‘mësyjnë’ Rektoratit Qindra protestues po ...

Rektorati pa përgjigje për veteranët

InfoGlobi - 04.12.2014

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu nuk janë përgjigjur ende për protestën e sotme të veteranëve, të cilët po kërkojnë të pranohen 1 mijë studentë, pa u përfillur kriteret e ...

Rektorati: Po i verifikojmë kandidatët

InfoGlobi - 04.12.2014

Jemi në proces të verifikimit të fakteve për një numër të kandidatëve, ashtu siç është raportuar në mediat e Kosovës, të dt. 3 dhjetor 2014 për keqpërdorimet e mundshme me listat e shoqatave të dala ...

Protestuesit djegin fotografinë e Rektorit

InfoGlobi - 04.12.2014

Përderisa përfaqësuesit e veteranëve janë në takim me rektorin e UP-së, ka filluar përleshja e protestuesve me policinë. Protestuesit në fjalë po kërkojnë të hyjnë brenda në ndërtesë.

Protestat- kërkohet ndërhyrja e Kryeministrit

InfoGlobi - 04.12.2014

Pa asnjë marrëveshja ka përfunduar takimi mes përfaqësuesve të veteranëve dhe atyre të Rektoratit të Universitetit të Prishtinës. Bëhet e ditur se Rektori Zejnullahu, nuk i pranon kërkesat e ...

Veteranët japin ultimatum 30 minuta për dorëheqjen e Rektorit (Video)

Tetova Sot - 04.12.2014

Situata në protestën që po zhvillohet në oborrin e rektoratit ka eskaluar. Tashmë veteranët kanë i kanë dhënë ultimatum 30 minutësh Rektorit, për dorëheqje, përndryshe kanë paralajmëruar se nuk do të ...

Veteranët: Ultimatum 30 min, Rektorit për dorëheqje

InfoGlobi - 04.12.2014

Edhe pse takimi mes Rektorit të Universitetit të Prishtinës dhe protestuesve ka përfunduar pa asnjë marrëveshje, tashmë veteranët i kanë dhënë ultimatum 30 minutësh Rektorit, për dorëheqje.

Lëndohet një i moshuar- Njësia Speciale te Rektorati

InfoGlobi - 04.12.2014

Ka mbërritur njësia Speciale e Policisë së Kosovës në oborrin Rektoratit, edhe pse ata ende nuk kanë ndërhyrë për t’i zmbrapsur protestuesit të cilët po kërkojnë të hyjnë në objektin e Rektoratit.

Veteranët ultimatum Rektorit: Ke 30 minuta kohë për dorëheqje

Tetova Sot - 04.12.2014

Situata në protestën që po zhvillohet në oborrin e rektoratit ka eskaluar. Tashmë veteranët kanë i kanë dhënë ultimatum 30 minutësh Rektorit, për dorëheqje, përndryshe kanë paralajmëruar se nuk do të ...

Eskalon protesta- përleshje mes policisë e veteranëve

InfoGlobi - 04.12.2014

Dy policë e një protestues janë lënduar te Rektorati i Universitetit të Prishtinës. Me këtë rast edhe kanë nisur përleshjet mes Policisë së Kosovës dhe protestuesve.

Ministri Buja pret urgjentisht Rektorin Zejnullahu

Tetova Sot - 04.12.2014

Ministri i Arsimit, Ramë Buja, bashkë me ekipin e tij, është në pritje për një takim urgjent me rektorin e UP-së, Ramadan Zejnullahu. Sipas burimeve të KosovaPress, takimi po pritet të mbahet pas ...

Protestat: Veteranët sulmojnë gazetaren

InfoGlobi - 04.12.2014

Është sulmuar një gazetare e cila, ishte në përcjellje të situatës para Rektoratit, me c;rast një pjesë e veteranëve të UÇK-së janë duke protestuar dhe u shtyrë me policinë e Kosovës.

Po keqpërdoret lufta çlirimtare

InfoGlobi - 04.12.2014

Edhe Organizata Studim, Kritikë Veprim, ka dalë kundër regjistrimit pa kritere të studentëve të familjeve të veteranëve. Sipas tyre, veteranët po keqpërdorin luftën çlirimtare.

Ministri apo rektori- komplikuan situatën mes veteranëve

InfoGlobi - 04.12.2014

Është shprehur i gatshëm ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Buja, që të takohet me rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu për të gjetur zgjidhje lidhur me regjistrimin e fëmijëve ...

Ja versioni i Policisë për protestën

InfoGlobi - 04.12.2014

Sot në ora 12:00 ashtu siç ka qenë e paralajmëruar në rrugën “Gjorgj Bush”, në Prishtinë ka filluar të mbahet protesta e organizatave të dala nga lufta me ç ‘rast është bllokuar hyrja në ndërtesën së ...

Ministri Buja në Rektorat

InfoGlobi - 04.12.2014

Në këto çaste, ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Buja, është në Rektorat për të biseduar me rektorin Ramadan Zejnullahu, lidhur me eskalimin e situatës nga protestat e veteranëve të UCK-së.

Të gjithë në mbrojtje të rektorit Zejnullahu

InfoGlobi - 04.12.2014

Liderët e partive politike, analistë, përfaqësues të organizatave të ndryshme, Avokati i Popullit, deputetë, ish-deputetë, dhe shumë të tjerë, i kanë dalë në mbrojtje rektorit të Universitetit të ...

Protestë me tensione e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së

Shkupi24 - 04.12.2014

Një protestë më tensione po mbahet në oborrin e rektoratit të Universitetit publik të Prishtinës e organizuar nga shoqatat e dala nga lufta e ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po kërkojnë ...

Vazhdon protesta e veteranëve

InfoGlobi - 04.12.2014

Edhe në këto orë të vona, është duke vazhduar protesta e veteranëve të UCK-së, të cilët nuk janë larguar nga oborri i Rektoratit të Universitetit të Prishtinës.

Pupovci: Zejnullahu po bën histori, ai i duhet universiteti

Ilirida - 04.12.2014

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka shprehur bindjen se rektori i Universitetit të Prishtinës Ramadan Zejnullahu, ka një ditë të vështirë sot, por ...

OVL e UÇK-së, sot mban demonstratë para rektoratit

Kosova Live - 04.12.2014

Shoqatat e dala nga lufta ashtu edhe siç kanë paralajmëruar më herët do të mbajnë sot një demonstratë para rektoratit të UP-së duke filluar nga ora 12:00.

Mustafa: Dija në UP nuk fitohet me lista të adresuara

Kosova Live - 04.12.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka komentuar zhvillimet e fundit në Universitetin e Prishtinës duke thënë se ky universitet duhet të respektohet nga të gjithë dhe sipas tij, ...

Buja, fajtori i vetëm për demostratën e sotme

Kosova Live - 04.12.2014

Ministri në largim i Arsimit, Shkencës dhe Teknoligjisë (MASHT), Ramë Buja po konsiderohet si njeriu përgjegjës për mosmarrëveshjet dhe presionet që po i bëhen Rektoratit për të regjistruar pa ...

Fillon demostrata para rektoratit, mbushet oborri

Kosova Live - 04.12.2014

Qytetarë të shumtë janë mbledhur në oborrin e Rektoratit, duke kërkuar dorëheqjen e rektorit, Ramadan Zejnullahu. Pos forcave policore të Kosovës që tashmë janë vendosur përreth Rektoratit, afër tij ...

Protestuesit i dhënë rektorit afat 30 minuta që të jap dorëheqje

Kosova Live - 04.12.2014

Organizatat e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Shoqata e Invalidëve të Luftës së UÇK-së dhe Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, po mbajnë sot një demonstratë para dyerve të Rektoratit të ...

Demonstruesit tentojnë të futen në Rektorat

Kosova Live - 04.12.2014

Demonstruesit nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Shoqata e Invalidëve të Luftës së UÇK-së dhe Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, si dhe nga organizatat studentore, që janë ...

Rektori: Po verifikohen listat, një numër prej tyre janë pranuar

Kosova Live - 04.12.2014

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” nëpërmjet një sqarimi ka bërë me dije se është duke vazhduar verifikimi i listës së shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së për regjistrim në këtë ...

Protestuesit tentojnë të hyjnë në Rektorat, një i lënduar nga përleshja

Kosova Live - 04.12.2014

Qindra persona të mbledhur po vazhdojnë të bëjnë presion mbi policinë dhe rektorin me koret dhe fjalimet e tyre kundër rektorit, ku si pasoje gjatë përleshjes në mes policëve dhe protestuesve është ...

Momente nga përleshja e demonstruesve me policinë (video)

Kosova Live - 04.12.2014

Ja pamje nga përleshja e demonstruesve me policinë e Kosovës në oborrin e rektoratit të UP-së, të cilët po kërkojnë dorëheqjen e rektorit, Ramadan ...

SKV: Protesta e OVL- UÇK me kërkesa të padrejta

Kosova Live - 04.12.2014

Lëvizja Studentore për barazi studim, kritikë dhe veprim (SKV), përmes një njoftimi për media ka vlerësuar se kërkesat e organiatave të dala nga lufta e UÇK-së janë të padrejta.

Policia fton protestuesit t’i shmangin veprimet e dhunshme

Kosova Live - 04.12.2014

Policia e Kosovës me anë të një komunikate për media u ka bërë thirrje të gjithë protestuesve para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” të cilët po kërkojnë dorëheqjen e ...

Jashari: Biseduam me ministrin, presim shkarkimin e rektorit

Kosova Live - 04.12.2014

Përfaqësuesit e veteranëve të luftës të cilët po protestojnë para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” duke kërkuar dorëheqjen e rektorit Ramadan Zejnullahu, kanë bërë të ditur ...

Takimi Buja-Zejnullahu përfundoi pa rezultate

Kosova Live - 04.12.2014

Takimi në mes të ministrit në largim të Arsimit, Ramë Buja dhe rektorit Ramadan Zejnullahu, lidhur me situatën e krijuar para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ka përfunduar pa asnjë ...

Rektori nën presione të mëdha, por s’po dorëzohet

Kosova Live - 04.12.2014

Përderisa protesta ende është duke vazhduar në oborrin e Rektoratit të UP-së, burime të Zërit pranë rektorit Ramadan Zejnullahu thanë se edhe përkundër presioneve të ministrit në detyrë të Arsimit, ...

Veteranët nuk pranojnë zgjidhjen e rektorit, kërkojnë dorëheqje

Kosova Live - 04.12.2014

Përfaqësuesi i OVL e UÇK-së, Xhavit Jashari, pas takimit me rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ramdan Zejnullahu, ka thënë se rektori i ka ofruar që të formohet një komision i verifikimit të ...

Krasniqi: Problemi nuk është te rektori, por te qeveria

Kosova Live - 04.12.2014

Ish-kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka komentuar protestën e veteranëve para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, të cilët po kërkojnë dorëheqjen e rektorit të këtij ...

Pupovci: Zejnullahu po bën histori, ai i duhet universitetit

Kosova Live - 04.12.2014

Eksperti i arsimit, Dukagjin Pupovci, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka shprehur bindjen se rektori i Universitetit të Prishtinës Ramadan Zejnullahu, ka një ditë të vështirë sot, por ...

Buja tash premton formimin e një komisioni

Kosova Live - 04.12.2014

Ministri në largim i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka premtuar të formohet një komision për zgjidhjen e problemit të pranimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” të 1.000 ...

Zejnullahu s’e ka ndërmend të jap dorëheqje

Kosova Live - 04.12.2014

Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu, ka bërë të ditur se nuk e ka në plan që të jap dorëheqje nga ky post, duke shtuar se nuk do të lejojë veprime që e ...

Veteranët edhe nesër protesta para rektoratit

Lajmi.net - 03.12.2014

Shoqata e dala nga lufta do të organizojnë nesër një demonstratë para rektoratit të UP-së në ora 12:00. Kërkesa do të jetë dorëheqja e rektorit Ramadan Zejnullahu si pasojë e mospërfilljes së ...

OVL-të e UÇK-së nesër demonstrata, nuk premtojnë të jenë të qeta

Portalb - 03.12.2014

Lajme lidhur me temën Kosova nuk e lë Serbinë të hyjë në BE Kosovë: Migrimi ilegal, dëmton proceset integruese Thaçi kujton Rugovën Kërkesa e parealizueshme e Listës Serbe Shoqata e dala nga lufta do ...

Avokati i Popullit kundërshton vendimin e ministrit Buja për studentët e luftës

Zhurnal - 03.12.2014

​Avokati i Popullit Sami Kurteshi ka kërkuar pezullimin e vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Buja për regjistrimin e studentëve të kategorive të dala nga lufta në Universitetin e Prishtinës, duke ...

Hulumtimi i RTK-së, listat e OVL UÇK të manipuluara

Lajmi.net - 03.12.2014

Shoqatat e luftës mund të konsiderojnë se kanë të drejtë, por një hulumtim i RTK-së sjell fakte rreth keqpërdorimeve që po bëhen gjatë regjistrimit të studentëve në listat e dërguara nga OVL e UÇK.

Kurteshi, Thaçit: Të pezullohet vendimi për regjistrim në UP

Telegrafi - 03.12.2014

Avokati i Popullit ka reaguar lidhur me regjistrimin e fëmijëve të kategorive të dala nga Lufta e UÇK-së në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe vendimit nr.

OVLUÇK demonstratë para rektoratit, s’premtojnë se do të jetë e qetë

Telegrafi - 03.12.2014

Shoqatat e dala nga lufta do të organizojnë të enjten një demonstratë para rektoratit të UP-së në ora 12:00, për të kërkuar dorëheqjen e rektorit Ramadan Zejnullahu.

Një grup i studentëve i bashkohen protestës së OVL të UÇK-së

Telegrafi - 03.12.2014

Këshilli i Studentëve i Fakultetit Filozofik, Fakultetit të Arteve, Shkencave Politike, Opinioni i Pavarur Studentor dhe Organizata Studentore Reforma, do t’i bashkohen nesër protestës së ...

Dëshmi për keqpërdorime me listat e OVL të UÇK për regjistrim në UP

Telegrafi - 03.12.2014

Shoqatat e luftës mund të konsiderojnë se kanë të drejtë, por një hulumtim i RTKsë ka sjellur fakte rreth keqpërdorimeve që po bëhen gjatë regjistrimit të studentëve nga listat e dërguara nga OVL e ...

OVL e UÇK-së nesër demonstratë para rektoratit

Ilirida - 03.12.2014

Shoqatat e dala nga lufta do të mbajnë nesër një demonstratë duke filluar nga ora 12:00 ashtu siç kishin paralajmëruar edhe më herët. Sipas tyre, kërkesë e tyre është dorëheqja e rektorit Ramadan ...

OVL e UÇK-së nesër demonstratë para rektoratit

Kosova Live - 03.12.2014

Shoqatat e dala nga lufta do të mbajnë nesër një demonstratë duke filluar nga ora 12:00 ashtu siç kishin paralajmëruar edhe më herët. Sipas tyre, kërkesë e tyre është dorëheqja e rektorit Ramadan ...

Studentët në përkrahje të OVL e UÇK-së kundër rektorit

Kosova Live - 03.12.2014

Këshilli i Studentëve i Fakultetit Filozofik, Këshilli i Studentëve i Fakultetit të Arteve, Këshilli i Studentëve i Fakultetit të Shkencave Sportive, Opinioni i Pavaraur Studentor dhe Organizata ...

Keqperdorim me listat e dërguara nga OVL e UÇK-së në UP

Kosova Live - 03.12.2014

Shoqatat e luftës mund të konsiderojnë se kanë të drejtë, por një hulumtim i RTK-­së sjell fakte rreth keqpërdorimeve që po bëhen gjatë regjistrimit të studentëve nga listat e dërguara nga OVL e ...

Veteranët paralajmërojnë protesta të dhunshme

Zhurnal - 02.12.2014

Veteranet e UÇK’së nuk e kanë ndërmend të ndalen. Ata kanë paralajmëruar se këtë të enjte do të protestojnë para Rektoratit, siç thonë ata për të shprehur padrejtin që ky institucion është duke e ...

Veteranët e Kosovës paralajmërojnë protesta të dhunshme

Tetova Sot - 02.12.2014

Veteranet e UÇK’së së Kosovës nuk e kanë ndërmend të ndalen. Ata kanë paralajmëruar se këtë të enjte do të protestojnë para Rektoratit, siç thonë ata për të shprehur padrejtin që ky institucion është ...