TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Meta takime në Berat: Opozita po dëmton vendin

Gazeta Start - 18.04.2010

Berat - Kryetari i Lëvizjes Socialiste Ilir Meta i shoqëruar nga zyrtarë të kësaj partie, ka zhvilluar dje një takim me simpatizantë në qytetin e Beratit.

Beqaj: ‘Mosnjohja e pavarësisë pengon integrimin e Kosovës’

Alsat - 18.04.2010

Pengesë kryesore për integrimin e Kosovës në Bashkim Evropian, është mos njohja e pavarësisë nga 5 shtete anëtare të BE-së.

Kosova me liberalizim të vizave në fund të vitit?

Shqipmedia - 18.04.2010

Vendimi për hyrjen e Shqipërisë dhe të Bosnjës e Hercegovinës në regjimin pa viza, apo Listën e bardhë të Shengenit do të merret në Konferencën ndërkombëtare kushtuar Ballkanit në Sarajevë, në fillim ...

Meta: Pa viza në Shengen brenda vitit bojkoti i opozitës pengon integrimin

Botasot - 18.04.2010

Ministri i Jashtëm, Ilir Meta rishprehu dje garancinë se qytetarët shqiptarë do të lëvizin pa viza në vendet e Bashkimit Europian brenda këtij viti.

Liberalizimi, bashkë me BeH dhe Shqipërinë?

Telegrafi - 18.04.2010

Vendimi për hyrjen e Bosnje-Hercegovinës, dhe ndoshta Shqipërisë, në Listën e bardhë të Shengenit pritet të merret në Konferencën ndërkombëtare kushtuar Ballkanit që do të mbahet në qershor në ...

Edhe Kosova me liberalizim të vizave në fund të vitit?

Botasot - 18.04.2010

Bashkimi Evropian (BE) po e përgatit mbajtjen e kësaj konference në nivel të lartë, më 2 qershor në Sarajevë, e në tubim do të marrë pjesë edhe Kosova, krahas kundërshtimeve të Beogradit zyrtar, ...

Meta: Politikat e bojkotit, pengesë për integrimin

Top Channel - 17.04.2010

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta është takuar me qytetarët e Beratit duke premtuar se brenda vitit 2010, shqiptarët do të kenë mundësi të lëvizin pa viza.

Meta: Brenda vitit 2010 heqen vizat, bojkoti i opozitës pengesë për integrimin

Botasot - 17.04.2010

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Ilir Meta gjatë një takimi me banorë të Beratit ka thënë se brenda vitit 2010, shqiptarët do të kenë mundësi të lëvizin pa viza.

Integrimi, Berisha: I gatshëm të takohem me Ramën

Gazeta Start - 16.04.2010

Bruksel Pas vizitës së suksesshme në Bruksel, kryeministri Sali Berisha u shpreh se është i gatshëm të zhvillojë sërish një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama për procesin e integrimit.

Berisha pas Brukselit: Gati të takoj Ramën

Top Channel - 16.04.2010

Jam i gatshëm të takohem me kryetarin e opozitës, Edi Rama, në çdo moment, për të mos penguar procesin e integrimit dhe liberalizimit të vizave.

ILir Meta: Dorëzimi i pyetësorit moment historik, opozita të kontribuojë në proceset integruese

Idividi - 16.04.2010

Tiranë, 15 prill 2010 (MIA) - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme Ilir Meta, e ka cilësuar dorëzimin e pyetësorit të Shqipërisë për anëtarëism në BE, si një moment historik dhe ka ...

Protestat, Shqipëria rrezikon liberalizimin e vizave

Ina - 16.04.2010

Kriza politike në Shqipëri, protestat e parlajmëruar nga Partia Socialiste e udhëhequr nga Edi Rama, rrezikojnë seriozishtë procesin e liberalizimit të vizave Raportuesja e posaçme e PE-së për ...

Integrimi, Berisha: I gatshëm të takohem me Ramën

Ina - 16.04.2010

Pas vizitës së suksesshme në Bruksel, kryeministri Sali Berisha u shpreh se është i gatshëm të zhvillojë sërish një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama për procesin e integrimit.

Integrimi, Berisha: I gatshëm të takohem me Ramën

Yll Press - 16.04.2010

“Ata dy arkitektë u shprehën se ai projekt nuk mund të zbatohet pa bashkëpunimin e qeverisë dhe opozitës, dhe unë ju shpreha gatishmërinë time për bashkëpunim”, tha Berisha Pas vizitës së suksesshme ...

Integrimi, Berisha: I gatshëm të takohem me Ramën

Telegrafi - 16.04.2010

Pas vizitës së suksesshme në Bruksel, kryeministri Sali Berisha u shpreh se është i gatshëm të zhvillojë sërish një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama për procesin e integrimit.

Komisionerja Malstrom: Shumë shpejt vendimi për vizat

Gazeta Start - 15.04.2010

Bruksel - Komisioni për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme të Parlamentit Evropian si dhe Komisionerja për Çështjet e Brendshme dhe Drejtësinë e Komisionit Evropian Cecilia Malstrom ...

Integrimi, Topalli: Ftoj PS-në të bashkëpunojë

Shekulli - 15.04.2010

Kryetarja e Kuvendit kërkoi dje që opozita të bashkëpunojë, me qëllim integrimin e vendit TIRANË - Kriza politike në vend nuk ndihmon procesin integrues të Shqipërisë në familjen e madhe të Bashkimit ...

Meta: Opozita të luaj rolin e saj për integrimin

Gazeta Start - 15.04.2010

Tiranë - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme Ilir Meta, e ka cilësuar dorëzimin e pyetësorit të Shqipërisë për anëtarësim në BE, si një moment historik dhe ka ftuar opozitën të jetë ...

Malstrom: Shqiptarët meritojnë heqjen e vizave

Ina - 15.04.2010

Komisioni për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme të Parlamentit Europian si dhe Komisionerja për Çështjet e Brendshme dhe Drejtësinë e Komisionit Europian, Cecilia Malstrom ka ...

Integrimi, Meta: Duhet bashkëpunim i palëve

Top Channel - 15.04.2010

Ministri i Punëve të Jashtme Ilir Meta e vlerësoi moment historik dorëzimin e përgjigjeve të Pyetësorit të Shqipërisë në Bruksel.

Danaj: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është i pandalshëm

Shqipmedia - 15.04.2010

Koco Danaj: Bashkimi i shqiptareve ne nje shtet eshte edhe ne interes te Rajonit dhe te vete Europes. Interviste botuar ne gazeten SOT Politologu Koço Danaj komentoi dje performancën e politikës dhe ...

Basha në Bruksel merr garanci për vendimmarrje të shpejtë

Telegrafi - 15.04.2010

Ministri i Brendshëm Lulzim Basha ka marrë garanci në Bruksel se për liberalizimin e vizave për Shqipërinë do të ketë shumë shpejt një vendimmarrje pozitive.

Integrimi, Meta: Duhet bashkëpunim i palëve

Telegrafi - 15.04.2010

Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta e vlerësoi moment historik dorëzimin e përgjigjeve të Pyetësorit të Shqipërisë në Bruksel.

Meta: Opozita të bashkëpunojë për integrimin

BalkanWeb - 15.04.2010

TIRANE- Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta e vlerësoi një moment historik dorëzimin e përgjigjeve të pyetësorit të Shqipërisë në Bruksel.

Tiranë: Kuvendi mblidhet në seancë plenare

Botasot - 15.04.2010

Dorëzimi i pyetësorit nga Kryeministri Sali Berisha në Bruksel, si një ngjarje historike për realizimin e aspiratës së Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Europian, ishte çështja kryesore që u ...

Konferencë për shtyp e Zv. Kryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme,Ilir Meta

Botasot - 15.04.2010

Duke ju falënderuar për vëmendjen dua të shpreh kënaqësinë më të madhe për atë moment të rëndësishëm dhe historik të djeshëm në Bruksel, kur Shqipëria përmes Kryeministrit Berisha, i dorëzoi ...

PE, Kukan: Shqipëria i ka përmbushur kriteret për vizat

Gazeta Start - 14.04.2010

Bruksel Në një konferencë për Shqipërinë të zhvilluar në Bruksel,kryetari i Delegacionit për Evropën Juglindore në PE, Eduart Kukan, ka shprehur mbështetjen e fuqishme ndaj ...

Meta, ftesë PS-së: Opozita të bashkëpunojë për reformat dhe integrimin

Shekulli - 15.04.2010

TIRANË - Thirrja e radhës vjen nga zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm. Pas Berishës e Topallit edhe Meta është deklaruar se opozita po pengon integrimin e vendit.

Tirana heq vizat për serbët, Beogradi jo

Top Channel - 14.04.2010

Një muaj nga premtimi që ministri i Jashtëm, Ilir Meta, bëri nga Beogradi se do të heqë vizat për serbët që shkelin në Shqipëri, qeveria shqiptare e konkretizon këtë vendim.

Topalli: Opozita të bashkëpunojë për reformat

Top Channel - 14.04.2010

Kryetarja e kuvendit, Jozefina Topalli shprehu bindjen se liberalizimi i vizave do të bëhet brenda vitit 2010 ndërsa ftoi opozitën që të jetë bashkëpunuese në reforma.

Kukan: Degradimi politik dëmton vendin

Top Channel - 14.04.2010

Kryetari i delegacionit të Parlamentit Europian për Ballkanin Eduard Kukan deklaron se politika shqiptare duhet të jetë e përgjegjshme dhe se cdo lloj zgjatjeje e degradimit ...

PE: Shqipëria, gati për heqjen e vizave

Ina - 14.04.2010

Eduart Kukan, kryetari i Delegacionit për Europën Juglindore në Parlamentin Europian ka deklaruar sot se Shqipëria ka plotësuar kushtet teknike për liberalizimin e vizave dhe ...

Kukan: Shqiperia, gati per liberalizimin e vizave

Albeu.com - 14.04.2010

Ndërsa pritet mendimi i Komisionit Europian mbi përparimin që Shqipëria ka bërë kundrejt udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave, duket se Shqipëria gëzon tashmë mbështetjen e ...

Kukan: Shqipëria gati për heqjen e vizave

Shqipmedia - 14.04.2010

Shqipëria është gati për liberalizimin e vizave. Kështu është shprehur kreu i delegacionit të Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave, Eduard Kukan, gjatë konferencës ...

Shqipëria heq vizat për udhëtimet nga Serbia

SETimes - 14.04.2010

14/04/2010 TIRANE, Shqipëri -- Që nga e marta (13 prill) Shqipëria shfuqizoi rregjimin e saj të vizave ndaj shtetasve serbë, një shenjë tjetër e përmirësimit të marrëdhënieve ...

Topalli: Vizat do liberalizohen, PS të bashkëpunojë

BalkanWeb - 14.04.2010

TIRANE -Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli u shpreh sot se liberalizimi i vizave për shqiptarët do të ndodhë pa asnjë dyshim pasi qeveria ka bërë reforma të thella.

Topalli: Vizat do liberalizohen, PS të bashkëpunojë

Telegrafi - 14.04.2010

Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë, Jozefina Topalli u shpreh të mërkurën se liberalizimi i vizave për shqiptarët do të ndodhë pa asnjë dyshim pasi qeveria ka bërë reforma të ...

Topalli: Dorëzimi i pyetësorit, moment historik

Botasot - 14.04.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli iu përgjigj sot interesit dhe pyetjeve të gazetarëve për dorëzimin e pyetësorit të KE-së dhe për procesin e liberalizimit të vizave.

Po mbahet Konferenca 'Shqipëria drejt Bashkimit Evropian, një rrugë mbi meritën'

Botasot - 14.04.2010

Në nisje të vizitës së tij në Bruksel, Kryeministri Berisha ishte relator në konferencën e organizuar në Parlamentin Europian, posaçërisht për nder të tij, nga Fondacioni Robert ...

"Vizat" Kukan: Shqipëria, gati për liberalizimin

BalkanWeb - 14.04.2010

BRUKSEL- Gjatë konferencës së Parlamentit Europian për Shqipërinë, kreu i delegacionit të PE, Eduart Kukan është shprehur se Shqipëria është gati për liberalizimin e vizave pasi ...

Shqipëria i ka përmbushur kriteret për vizat

Telegrafi - 14.04.2010

Në një konferencë për Shqipërinë të zhvilluar në Bruksel, kryetari i delegacionit për Evropën Juglindore në PE, Eduart Kukan, ka shprehur mbështetjen e fuqishme ndaj ambicieve ...

Malstrom-Bashës: Mbështetje për liberalizimin e vizave

BalkanWeb - 14.04.2010

BRUKSEL- Komisionerja për Çështjet e Brendshme dhe Drejtësinë e Komisionit Europian Znj. Cecilia Malstrom ka vlerësuar progresin e Shqipërisë në përmbushjen e kritereve për ...

"Do mjaftojë liberalizimi i vizave për të zgjidhur problemet?"

Shekulli - 13.04.2010

Po bëhet një propagandë e madhe, për liberalizimin e vizave brenda këtij viti me BE. Qeveria është e bindur se me liberalizimin do t'i vërë kapakun të gjitha probleme që janë ...

Shqipëria heq vizat me Serbinë

BBC - 13.04.2010

Qeveria shqiptare ka miratuar të martën një vendim për heqjen e vizave për qytetarët serbë që duan të udhëtojnë në Shqipëri.

Qeveria vendos të heqë vizat për shtetasit serb

Shekulli - 13.04.2010

TIRANË - Marrëdhëniet e mira Shqipëri-Serbi konkretizohen me vendimin e parë të qeverisë që ka të bëjë pikërisht me lëvizjen e lirë.

Vizat, Basha seancë dëgjimore në Bruksel

Top Channel - 13.04.2010

Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, do të niset sot për një vizitë zyrtare në Bruksel. Ministri Basha është ftuar në një seancë dëgjimore që do të zhvillohet në datën 14 prill ...

Beqaj: Prioritet liberalizimit të vizave

Top Channel - 13.04.2010

Ministri kosovar për Integrimin, Besim Beqaj ka deklaruar se prioritet i dikasterit të tij do të jetë përfshirja e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave.

Shqipëria heq vizat me Serbinë

Shqipmedia - 13.04.2010

Kur sapo ka kaluar një muaj nga premtimi që Ministri i Jashtëm Ilir Meta bëri nga Beogradi se do të heqë vizat për serbët që shkelin në Shqipëri, qeveria shqiptare e konkretizon ...

Shqiperia heq vizat me Serbine

Albeu.com - 13.04.2010

Shqipëria heq vizat me Serbinë. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e ...

Shqipëria heq vizat me Serbinë, përfitojnë shqiptarët e Preshevës

Alsat - 13.04.2010

Takimi Meta - Jeremic Qeveria shqiptare ka miratuar të martën një vendim për heqjen e vizave për qytetarët e Serbisë që duan të udhëtojnë në Shqipëri.

Beqaj: Synojmë liberalizimin e vizave

Telegrafi - 13.04.2010

Besim Beqaj, ministër për Integrimin Evropian në Kosovë, thotë se sfidë për këtë ministri do të jetë përfshirja e Kosovës direkt në procesin e stabilizim në procesin e stabilizim ...

Vizat, Basha seancë dëgjimore në Bruksel

Telegrafi - 13.04.2010

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Lulzim Basha, do të niset sot për një vizitë zyrtare në Bruksel. Ministri Basha është ftuar në një seancë dëgjimore që do të zhvillohet në datën ...

Shqipëria heq vizat me Serbinë

BalkanWeb - 13.04.2010

TIRANE -Kur sapo ka kaluar një muaj nga premtimi që Ministri i Jashtëm Ilir Meta bëri nga Beogradi se do të heqë vizat për serbët që shkelin në Shqipëri, qeveria shqiptare e ...

Shqipëria liberalizon vizat me Serbinë

Yll Press - 13.04.2010

Megjithatë, marrëveshja e heqjes së vizave parasheh që qytetarët shqiptarë nga Serbia ose qytetarët serbë të mund të qëndrojnë në Shqipëri për një periudhë të shkurtër kohore ...

Shqipëria heq vizat me Serbinë

Botasot - 13.04.2010

Qeveria miratoi sot një shtesë në vendim “Për përcaktimin e kritereve dhe procedurave dhe të dokumentacionit për hyrjen qëndrimin dhe trajtimin e të huajve në Republikën e ...

Shqipëria heq vizat me Serbinë

Telegrafi - 13.04.2010

Kur sapo ka kaluar një muaj nga premtimi që ministri i Jashtëm Ilir Meta bëri nga Beogradi se do të heqë vizat për serbët që shkelin në Shqipëri, qeveria shqiptare e konkretizon ...

Shqipëria heq vizat për shtetasit e Serbisë

Koha.net - 13.04.2010

Tiranë, 13 prill- Qeveria e Shqipërisë ka marrë vendim sot për të hequr vizat për shtetasit e Serbisë. Vendimi për heqjen e përhershme të vizave për qytetarët e Serbisë është ...

BeH deri në korrik shumë vështirë do të arrijë deri te "Shengeni i bardhë"

Idividi - 12.04.2010

Banjalukë, 9 prill (MIA) - Bosnja e Hercegovina, megjithatë nuk do të mundet deri në korrik të arrijë deri te Shengeni i bardhë, dakordohen profesionistët në BE-së dhe BeH-së, të ...

Meta: Qeveria shqiptare i ka përmbushur detyrimet për vizat

Idividi - 12.04.2010

Tiranë, 12 prill (MIA) - - Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, deklaroi sot, gjatë një konference të përbashkët shtypi në Tiranë me ministrin e ...

Ministria për integrime evropiane në Kosovë synon liberalizimin e vizave

DW - 12.04.2010

Ministri i sapoemëruar, Besim Beqaj, thotë se sfidë për këtë ministri do të jetë përfshirja e Kosovës direkt në procesin e stabilizim në procesin e stabilizim asocimit dhe në ...