TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ivanov: Amaneti i Nënë Terezës është që ta ruajmë modelin e Maqedonisë për bashkëjetesë

Portalb - 11.09.2016

Nënë Terezë u shërbente të gjithëve atyre të cilët vuajnë, u jepte shpresë të pashpresëve dhe fuqi të lodhurve. Ajo akomodoi mijëra bonjakë dhe gëzoi mijëra familje.

Ivanov: Amaneti i Nënë Terezës është që ta ruajmë modelin e Maqedonisë për bashkëjetesë

Almakos - 11.09.2016

Nënë Terezë u shërbente të gjithëve atyre të cilët vuajnë, u jepte shpresë të pashpresëve dhe fuqi të lodhurve. Ajo akomodoi mijëra bonjakë dhe gëzoi mijëra familje.

Ivanovit i ka ngelë hatri nga BDI dhe PDSH

Almakos - 11.09.2016

Në kuadër të manifestimit “Ditët e Nënë Terezës”, në sheshin Maqedoni u mbajt meshë me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e udhëhoqi kardinali i posaçëm i Papës, kryepeshkopi i Sarajevës, ...

Meshë për Shën Terezën në Shkup

Albeu.com - 11.09.2016

Në sheshin qendror të Shkupit sot u mbajt një meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës . Meshë n e drejtoi kardinali Vinko Puliç. Autoritetet maqedonase krenohen me origjinën nga Shkupi të Nënë ...

Meshë në Shkup për Nënë Terezën

VOA - 11.09.2016

Në sheshin qendror të Shkupit sot u mbajt një meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e drejtoi kardinali Vinko Puliç. Autoritetet maqedonase krenohen me origjinën nga Shkupi të Nënë ...

Meshë për Nënë Terezën në Shkup (Video)

Gazeta Express - 11.09.2016

Në sheshin qendror të Shkupit sot u mbajt një meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e drejtoi kardinali Vinko ...

Meshë për Nënë Terezën në Shkup (Video)

Zeri - 11.09.2016

Në sheshin qendror të Shkupit sot u mbajt një meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e drejtoi kardinali Vinko Puliç. Autoritetet maqedonase krenohen me origjinën nga Shkupi të Nënë ...

Meshë e shenjtë pontifikale për Shenjtërimin e Nënë Terezës

Tetova Sot - 11.09.2016

Në Sheshin “Maqedonia” në Shkup sot në suaza të kremtimit atdhetar “Ditët e Shën Nënë Terezës” do të mbahet meshë e shenjtë pontifikale me rastin e shpalljes së saj për Shenjëtore.

Ivanov: Amaneti i Nënë Terezës është që ta ruajmë modelin e Maqedonisë për bashkëjetesë

Tetova Sot - 11.09.2016

Nënë Terezë u shërbente të gjithëve atyre të cilët vuajnë, u jepte shpresë të pashpresëve dhe fuqi të lodhurve. Ajo akomodoi mijëra bonjakë dhe gëzoi mijëra familje.

Mbyllet manifestimi 1 javor për Shën terezën kupolla e shtëpisë së saj shpallet vend i shenjt

Flaka - 11.09.2016

Me këtë pikë vallëzimi u hap manifestimi për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës. Me arritjen e të dërguarit special nga Vatikani, Kardinalit Vinko Puliq, filloi edhe mesha e cila zgjati rreth 2 orë.

Meshë e shenjtë pontifikale për Shenjtërimin e Nënë Terezës

Republika - 11.09.2016

Në Sheshin “Maqedonia” në Shkup sot në suaza të kremtimit atdhetar “Ditët e Shën Nënë Terezës” do të mbahet meshë e shenjtë pontifikale me rastin e shpalljes së saj për Shenjëtore.

Manifestimi “Ditët e Nënë Terezës”, Ivanov kritikon ashpër BDI-në e PDSH-në

Antpress - 11.09.2016

Në kuadër të manifestimit “Ditët e Nënë Terezës”, në sheshin Maqedoni u mbajt meshë me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës. Meshën e udhëhoqi kardinali i posaçëm i Papës, kryepeshkopi i Sarajevës, ...

Sot mbahet mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Lajmi.net - 10.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë organizon sot Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë Tereza.

Dodë Gjergji: S’kemi dhurata më të madhe se Nënë Tereza

Lajmi.net - 10.09.2016

Ipeshkvi i Kosovës, imzot Dodë Gjergji, në Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës, ka thënë se Nëna Tereza është shembulli më i mirë për të qenë në shërbim të njerëzimit në nevojë.

Meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës

Evropaelire - 10.09.2016

Mesha e së dielës në Katedralen në Prishtinë, i është kushtuar momentit të shenjtërimit të Nënë Terezës, tashmë Shën Tereza, emrin e së cilës e bart edhe vetë katedralja ku u mbajt mesha.

Ekspozitë e ARM-së për Nënë Terezën

Almakos - 10.09.2016

“Ministria e Mbrojtjes dhe Armata e Republikës së Maqedonisë për Shën Terezën” është titulli i ekspozitës së fotografive nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës të cilën sot e hapi ministri i Mbrojtjes ...

Një kishë me emrin e Nënë Terezës në Romë

SOT - 10.09.2016

Ponte di Nona është një lagje e re në periferi të Romës. E ndërtuar në dhjetëvjeçarin e fundit ajo është një zonë e populluar nga 15-20 mijë banorë, përgjithësisht nga shtresa të varfra, njerëz me ...

“Nënë Tereza, dhurata më e paçmuar që kombi shqiptar i ka bërë njerëzimit”!

LajmiFundit - 10.09.2016

Presidenti Bujar Nishani mori pjesë sot paradite në Meshën kushtuar Shenjtërimit të Nënë Terezës, të mbajtur nga Arqipeshkvi Metropolit i Shkodër-Pultit, Presidenti i Konferencës Ipeshkvore Imzot ...

Presidenti Bujar Nishani, ‘përçmon’ Shën Terezën, e quan të ‘paçmuar’

Lajmi.net - 10.09.2016

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, e ka përçmuar pa dashje sot figurën tashmë hyjnore të Shën Terezës. Nishani, ose dikush nga stafi i tij në Presidencë, që ia përgatit fjalimet, në përpjekje ...

LIVE: Mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Botasot - 10.09.2016

(E plotesuar) Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë Tereza.

Sot mbahet mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Telegrafi - 10.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë organizon sot Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë Tereza.

Sot mbahet mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Gazeta Express - 10.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë organizon sot Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë ...

Sot mbahet mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Zeri - 10.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë organizon sot Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë Tereza.

E shenjta

Mapo - 10.09.2016

Nga Alfred Lela ‘E shenjta’ është një tregim i Gabriel Garsia Markezit, pjesë e ‘12 tregime pelegrine’. Margarito Duarte, është një fshatar nga Andet të cilit i ka vdekur e shoqja gjatë lindjes së të ...

Ç’ndodhte natën te varri i Enverit derisa mbërriti Nënë Tereza?

Mapo - 10.09.2016

Ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës, disa media angleze rikthyen në vëmendje kritikat që i bëheshin asaj sidomos nga britaniku Christopher Hitchens. Mes këtyre kritikave është ajo se ka mbështetur ...

Dodë Gjergji: Shenjtërimi i Nënës Terezë nderim për gjithë shqiptarët

Gazeta Express - 10.09.2016

Imzot Dodë Gjergji ka mbajtur një fjalim me rastin e Meshës Falenderuese për nder të shenjtërimit të Nënës Terezë. Ka thënë se është nder për shqiptarët dhe gjithë botën që është shenjtëruar një grua ...

Mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës (Drejtpërdrejt)

Telegrafi - 10.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë organizon sot Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e Prishtinës të kushtuar Shenjtës Nënë ...

Dodë Gjergji: Shenjtërimi i Nënës Terezë nderim për gjithë shqiptarët

Zeri - 10.09.2016

Imzot Dodë Gjergji ka mbajtur një fjalim me rastin e Meshës Falenderuese për nder të shenjtërimit të Nënës Terezë. Ka thënë se është nder për shqiptarët dhe gjithë botën që është shenjtëruar një grua ...

Vau i Dejës, meshë në katedralen kushtuar Nënë Terezës

Ora news - 10.09.2016

Në Vau Dejës është mbajtur mesha për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës. Vetë presidenti Bujar Nishani ishte i pranishëm në meshën që kremtohet nga ipeshkvinjtë shqiptarë dhe nunci apostolik Ramiro ...

Mbahet mesha falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Botasot - 10.09.2016

(E plotesuar) Javë më parë në Vatikan, u bë shenjtërimi i Nënës Terezë, e në shenjë falënderimi, Kisha Katolike në Prishtinë, gjatë ditës së sotme ka mbajtur meshë falënderuese dhe shugurimin e dy ...

Në Maqedoni ekspozohen fotografi nga jeta e vepra e Nënë Terezës

Koha.net - 10.09.2016

Në kuadër të shënimit të ditëve të Nënë Terezës sot në Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e saj, e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së Republikës së Maqedonisë ...

Në Maqedoni ekspozohen fotografi nga vepra e Nënë Terezës

Gazeta Express - 10.09.2016

Në kuadër të shënimit të ditëve të Nënë Terezës sot në Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e saj, e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së Republikës së Maqedonisë ...

Meshë në Vaun e Dejës për shenjtërimin e Nënë Terezës

ABC News - 10.09.2016

Ipeshkvinjte shqiptare organizuan ne katedralen e Vaut te Dejes nje meshe falenderimi per shenjterimin e Nene Terezes. Ne ceremoni ishte i pranishem edhe presidenti Bujar Nishani i cili tha se Nene ...

“Nuk kemi dhuratë më të madhe se Nënë Tereza”

Telegrafi - 10.09.2016

Ditë më parë në Vatikan, u bë shenjtërimi i Nënës Terezë, e në shenjë falënderimi, Kisha Katolike në Prishtinë, gjatë ditës së sotme ka mbajtur meshë falënderuese dhe shugurimin e dy meshtarëve të ...

Meshë kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës

Gazeta Express - 10.09.2016

Mesha e së dielës në Katedralen në Prishtinë, i është kushtuar momentit të shenjtërimit të Nënë Terezës, tashmë Shën Tereza, emrin e së cilës e bart edhe vetë katedralja ku u mbajt ...

Romë, një Kishë me emrin e Nënë Terezës

VOA - 10.09.2016

Kisha në periferi të kryeqytetit italian pritet të përfundojë në dy muajt e ardhshëm. Ajo është konceptuar përmes një arkitekture ku elementët fetar ndërthurren me stilin modern ROME Ponte di Nona ...

Tymi i hashashit që turpëron Shën Terezën

Mapo - 10.09.2016

Monitor Veçanërisht për shqiptarët, e diela ishte një ditë e madhe për të gjithë. Shqiptarja më e njohur e të gjitha kohëve në të gjithë botën, Nënë Tereza e Kalkutës, u shenjtërua nga Vatikani në ...

Romë, një Kishë me emrin e Nënë Terezës

BalkanWeb - 10.09.2016

ROME- Ponte di Nona është një lagje e re në periferi të Romës. E ndërtuar në dhjetëvjeçarin e fundit ajo është një zonë e populluar nga 15-20 mijë banorë, përgjithësisht nga shtresa të varfra, njerëz ...

Libër i rri për mençurinë e Nënë Terezës

Fakultetet - 10.09.2016

"Thirrje për mëshirë" është një libër i ri në lidhje me urtësinë e Nënë Terezës, editor dhe autor i të cilit është Brian Kolodichak. Përmbajtja referohet me dhembshurinë dhe rëndësinë e treguar ...

Shenjtërimi i Nënë Terezës, meshë në Vaun e Dejës, merr pjesë  Nishani

Java News - 10.09.2016

Ipeshkvinjtë shqiptarë kanë organizuar sot në Vaun e Dejës një meshë falënderimi për shenjtërimin e nënë Terezës, në katedralen e cila mban emrin e shenjtores shqiptare.

Ditët e Nënë Terezës

Tetova Sot - 10.09.2016

Në suaza të shënimit të ditëve të Nënë Terezës sot në Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së Republikës së ...

Meshë në katedralen e Vaut të Dejës për Nënë Terezën, i pranishem Presidenti Nishani

Shqiperia Ime - 10.09.2016

Bujar Nishani ka marrë pjesë në meshën e mbajtur ditën e sotme në katedralen e Vaut të Dejës në nder të Nënë Terezës. Mesha është mbajtur në katedralen që mban emrin e shenjtores më të re të kishës ...

Ekspozitë e ARM-së për Nënë Terezën

Tetova Sot - 10.09.2016

“Ministria e Mbrojtjes dhe Armata e Republikës së Maqedonisë për Shën Terezën” është titulli i ekspozitës së fotografive nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës të cilën sot e hapi ministri i Mbrojtjes ...

Në Maqedoni ekspozohen fotografi nga jeta e vepra e Nënë Terezës

Java News - 10.09.2016

Në kuadër të shënimit të ditëve të Nënë Terezës te shtune në mbremje ne Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e saj, e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së ...

Nderimi për shqiptaren/ Kisha në Romë mban emrin e Shën Terezës

Java News - 10.09.2016

Ponte di Nona është një lagje e re në periferi të Romës. E ndërtuar në dhjetëvjeçarin e fundit ajo është një zonë e populluar nga 15-20 mijë banorë, përgjithësisht nga shtresa të varfëra, njerëz me ...

Ndërtohet në Romë kisha e Nënë Terezës

Durres Lajm - 10.09.2016

Ponte di Nona është një lagje e re në periferi të Romës. E ndërtuar në dhjetëvjeçarin e fundit ajo është një zonë e populluar nga 15-20 mijë banorë, përgjithësisht nga shtresa të varfra, njerëz me ...

Ditët e Nënë Terezës

Republika - 10.09.2016

Në suaza të shënimit të ditëve të Nënë Terezës sot në Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së Republikës së ...

Foto e rrallë e Shën Terezës

Antpress - 10.09.2016

Humanistja e madhe me prejardhje shqiptare, hapi një organizatë bamirësie për fëmijët jetimë dhe të sëmurë, që t’u sigurojë atyre strehë të shëndetshme.

Ditët e Nënë Terezës

Antpress - 10.09.2016

Në suaza të shënimit të ditëve të Nënë Terezës sot në Shkup do të hapet ekspozita e fotografive nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës e titulluar “Ministria e Mbrojtjes dhe e Armatës së Republikës së ...

Monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës për IPSH Enti gerontologjik "13 Nëntori"

Idividi - 09.09.2016

Shkup, 7 shtator 2016 (MIA) - Komisioni për marrëdhënie me bashkësi fetare dhe grupe religjioze sot i ka dhuruar monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës, IPSH Enti gerontologjik "13 Nëntori" në ...

Dylberat shqiptarë u fotografuan pranë pllakës së Nënës Terezë në Shkup, por asnjë fjalë nuk u doli prej goje

Lajm - 09.09.2016

DR. VEBI XHEMAILI Prandaj sot e kemi këtë gjendje dhe tallje nga politika maqedonase për nën Terezë, siç tentojnë ta quajë ata “Majka Tereza”. SHQIPTARE APO MAQEDONASE? GRINDJE MES SHTETEVE PËR ...

Kjo është një foto e rrallë e Shën Terezës (FOTO-LAJM)

SOT - 09.09.2016

Ajo tashmë është shenjtorja jonë! Nënë Tereza, humanistja e madhe me prejardhje shqiptare, hapi një organizatë bamirësie për fëmijët jetimë dhe të sëmurë dhe ka punuar fort që t’u sigurojë atyre një ...

Shën Tereza siç nuk e keni parë asnjëherë (Foto)

Lajmi.net - 09.09.2016

Të dielën e 4 shtatorit, Nënë Tereza u shpall shenjtore nga Papa Françesku në një ceremoni të posaçme në Vatikan. Humanistja me prejardhje shqiptare, ka hapur organizata bamirësie për fëmijët jetimë ...

E keni parë këtë foto të rrallë të Nënë Terezës? (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 09.09.2016

Ajo tashmë është shenjtorja jonë! Nënë Tereza, humanistja e madhe me prejardhje shqiptare, hapi një organizatë bamirësie për fëmijët jetimë dhe të sëmurë dhe ka punuar fort që t’u sigurojë atyre një ...

Meshë falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Gazeta Express - 09.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë ka ftuar të gjithë besimtarët dhe njerëzit vullnetmirë në Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e ...

Fotogaleri: Ja trashëgimia që la pas Nënë Terezë

Mapo - 09.09.2016

Pas vdekjes së Nënë Terezës kishte dyshime nëse Misionaret e Bamirësisë do e vazhdonin punën e tyre me atë intensitet. Megjithatë urdhri vazhdoi të jetë i pranishëm në shumë vende të botës.

Ramush Haradinaj nuk ishte ftuar në Vatikan – Anëtari i AAK’së thotë se u ofendua nga përzgjedhja e delegacionit

Gazeta Express - 09.09.2016

Zyrtarit të AAK’së, Anton Berisha thotë se Ipezhkvia e Kosovës dhe Institucionet udhëheqëse të vendit është dashur të tregohen më të kujdesshme në përzgjedhjen e delegacionit shtetëror në Vatikan për ...

Ramush Haradinaj nuk ishte ftuar në Vatikan – Anëtari i AAK’së thotë se u ofendua nga përzgjedhja e delegacionit

Botasot - 09.09.2016

Zyrtarit të AAK’së, Anton Berisha thotë se Ipezhkvia e Kosovës dhe Institucionet udhëheqëse të vendit është dashur të tregohen më të kujdesshme në përzgjedhjen e delegacionit shtetëror në Vatikan për ...

Studiuesit: Lidhja e Nënë Terezës me njerëzit, akt devotshmërie

Ora news - 09.09.2016

Në ipeshkvinë e Sapës në Vaun e Dejës, është mbajtur një konferencë specifike për dokumentimin e jetës së Nënë Terezës. Shenjtëria e saj, thanë studiues dhe përfaqësues të kishës katolike, është ...

Foto e rrallë e Shën Terezës

Zeri - 09.09.2016

Nënë Tereza është tashmë një shenjtore. Humanistja e madhe me prejardhje shqiptare, hapi një organizatë bamirësie për fëmijët jetimë dhe të sëmurë dhe ka punuar fort që t’u sigurojë atyre një strehë ...

Foto e rrallë e Shën Terezës

Telegrafi - 09.09.2016

Humanistja e madhe me prejardhje shqiptare, hapi një organizatë bamirësie për fëmijët jetimë dhe të sëmurë, që t’u sigurojë atyre strehë të shëndetshme.

Nënë Tereza një shkollë Amerikane në New York

Zeri - 09.09.2016

Këtu e trembëdhjetë vjet të shkuara, pata bërë shkrimin e mëposhtëm për Nënë Terezën i cili, duke parë drejtimin e shtrembër moral që ka marrë shoqëria jonë sot, më duket më aktual se atëherë.

Në Nju Jork u hap ekspozitë e letërkëmbimit të Shën Terezës

Java News - 09.09.2016

Ne Nju Jork u hap nje ekspo me epistolarin e Nene Terezes. Duke folur per Nënën Terezë, konsullja e Pergjithshme e Kosovës, Teuta Sahatqia tha se Nëna Terezë u bë urë lidhëse mes popujve pavarësisht ...

Shën Tereza siç nuk e keni parë asnjëherë (FOTO)

Tetova Sot - 09.09.2016

Të dielën e 4 shtatorit, Nënë Tereza u shpall shenjtore nga Papa Françesku në një ceremoni të posaçme në Vatikan. Humanistja me prejardhje shqiptare, ka hapur organizata bamirësie për fëmijët jetimë ...

Intervista me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë (Foto)

Lajmi.net - 08.09.2016

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, ...

Monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës për IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori”

Lajm - 08.09.2016

Komisioni për marrëdhënie me bashkësi fetare dhe grupe religjioze sot i ka dhuruar monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës, IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori” në Gjorçe Petrov.

Urrejtja e pakufishme ndaj vetvetes

Ina - 08.09.2016

Nga Aurel Dasareti/ Pederastët dhe pedofilët shqipfolës do të dështojnë në synimet e tyre kolaboracioniste për të shkatërruar Shqipërinë dhe shpërbërë Kombin Shqiptar.

Gafa e ASHAM-it për origjinën e Nënës Terezë

Ina - 08.09.2016

“Festa e vendlindjes”, manifestimi një javor që po zhvillohet në Shkup me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës ka rezervuar një tjetër gafë sa i takon origjinës së saj.

Një koleksion i rrallë me foto të Nënës Terezë

Portalb - 08.09.2016

Ajo do të jetë gjithmonë “Nënë Tereza”. Kështu deklaroi Papa Françesku në ditën kur bamirësja shqiptare u shpall shenjtore. Shqiptarët kudo në botë janë krenarë për Nënën Terezën.

Një koleksion i rrallë me foto të Nënës Terezë

Almakos - 08.09.2016

Ajo do të jetë gjithmonë “Nënë Tereza”. Kështu deklaroi Papa Françesku në ditën kur bamirësja shqiptare u shpall shenjtore. Shqiptarët kudo në botë janë krenarë për Nënën Terezën.

​Meshë falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Lajmi.net - 08.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë ka ftuar të gjithë besimtarët dhe njerëzit vullnetmirë në Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e ...

Koncerti në Romë shënon një datë historike

Zeri - 08.09.2016

Shenjtërimi i humanistes shqiptare, Nënë Terezës, tash të njohur si Shën Tereza, që ndodhi më 4 shtator, ktheu vëmendjen e botës nga populli shqiptar.

Monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës për IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori”

Telegrafi - 08.09.2016

Komisioni për marrëdhënie me bashkësi fetare dhe grupe religjioze sot i ka dhuruar monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës, IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori” në Gjorçe Petrov, transmeton ...

Më shikon e më thotë: Mos shkruaj më, por shko e puno ndërmjet atyre që po vdesin

Mapo - 08.09.2016

Nga Tiziano Terzani ( Po botojmë pjesë nga artikulli i shkruar për “Corriere della Sera” nga Tiziano Terzani më 1996, mbasi kishin kaluar dy javë në Kalkutë me Nënë Terezën, duke e ndjekur në ...

Huffington Post: Kjo ishte ana e errët e Nënë Terezës

Gazeta Express - 08.09.2016

Në ditën e “shenjtërimit” të Terezës, media online Huffington Post në gjuhën frënge kishte publikuar një shkrim (që për orë të tëra ka okupuar ballinën e saj) ku flitet edhe për anët e errët të ...

Mos e humbisni: Një koleksion i rrallë me foto të Nënë Terezës

Mapo - 08.09.2016

Ajo do të jetë gjithmonë “Nënë Tereza”. Kështu deklaroi Papa Françesku në ditën kur bamirësja shqiptare u shpall shenjtore. Shqiptarët kudo në botë janë krenarë për Shën Terezën.

Meshë falënderuese për shenjtërimin e Nënë Terezës

Botasot - 08.09.2016

Kisha Katolike në Kosovë ka ftuar të gjithë besimtarët dhe njerëzit vullnetmirë në Meshën e falënderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës dhe shugurimin e dy meshtarëve të rinj në Katedralen e ...

Intervista me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë (FOTO)

Tetova Sot - 08.09.2016

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, ...

Urrejtja e pakufishme ndaj vetvetes

Tetova Sot - 08.09.2016

Nga Aurel Dasareti , USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Pederastët dhe pedofilët shqipfolës do të dështojnë në synimet e tyre kolaboracioniste për të ...

Monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës për IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori”

Republika - 08.09.2016

Komisioni për marrëdhënie me bashkësi fetare dhe grupe religjioze sot i ka dhuruar monedhë argjendi me imazhin e Nënë Terezës, IPSH Enti gerontologjik “13 Nëntori” në Gjorçe Petrov.

Akademia e Shkencave të Maqedonisë mohon origjinën e “Shën Terezës” – VIDEO

Shqipmedia - 07.09.2016

Akademia e Shkencave të Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj Taki Fiti ...

Shenjtorja dhe idiotët e talentuar

Portalb - 07.09.2016

Salajdin Salihu Sipas elitave dhe mediave maqedonase nëse shqiptari e bën një krim, atëherë nuk është vetëm kriminel, por është kriminel shqiptar. Nëse një shqiptare shpallet shenjtore, atëherë ajo ...

Huffington Post: Ana e errët e Nënë Terezës

Ina - 07.09.2016

Në ditën e “shenjtërimit” të Terezës, media online Huffington Post në gjuhën frënge ka publikuar një shkrim (që për orë të tëra ka okupuar ballinën e saj) ku flitet edhe për anët e errët të ...

Nënë Tereza “gruaja e të mërkurës” në BBC, çfarë u tha?

SOT - 07.09.2016

Nënë Tereza shqiptarja katolike, e cila ndihmoi njerëzit e varfër të Kalkutës në Indi, është shenjtëruar në 4 shtator nga Papa Françesku në Vatikan”, kështu e nis artikulli i ri i BBC për Nënë ...

Kosova me delegacionin më të madh në shenjtërimin e Nënë Terezës

Gazeta Express - 07.09.2016

Delegacioni i Kosovës ka qenë ndër më të mëdhenjtë në meshën e shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan, shkruan sot Koha ...

Shkupi vazhdon të injorojë shqiptarët në "Ditët e Nënës Terezë"

Gazeta Express - 07.09.2016

Në Shkup sot vazhdojnë manifestimet me rastin e shenjtërimit të Nënës Terezë, me ç'rast sërish bie në sy se në programin e ditës së sotme nuk figuron asnjë emër shqiptar, raporton ...

Intervista me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë (Foto)

Telegrafi - 07.09.2016

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, ...

Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë

BalkanWeb - 07.09.2016

Spikerja dhe gazetarja veterane Tefta Radi ka një peng: Një intervistë me Nënë Terezën tashmë e shenjtëruar që nuk u transmetua kurrë. Radi e kujton me detaje intervistën me Nënë Terezën që e ...

Intervista me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë (Foto)

Zeri - 07.09.2016

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, ...

Kosova me delegacionin më të madh në shenjtërimin e Nënë Terezës

Java News - 07.09.2016

Delegacioni i Kosovës ka qenë ndër më të mëdhenjtë në meshën e shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan, shkruan Koha Ditore. Për nga numri i zyrtarëve ia ka kaluar edhe Indisë, vend në të cilin Nënë ...

Ta lëmë të shenjtë Nënë Terezën

Gazeta Tema - 07.09.2016

Nga Agustin Palokaj Vështirë të ketë pasur ndonjë ditë tjetër më herët që emri shqiptar të jetë përdorur kaq shumë në aq shumë gjuhë të botës, në aq shumë media të botës sikurse ndodhi këtë të diel, ...

Al Bano në Shqipëri më 17 shtator, koncert për Nënë Terezën

Java News - 07.09.2016

Al Bano Carrisi pritet të vijë në Shqipëri për të dhënë një koncert në nder të shenjtores Nënë Tereza. Fondacioni “Nermin Vlora Falaschi” në bashkëpunim me Shoqatën Kulturore “Al Bano Carrisi”, më 17 ...

Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën, e cila nuk u transmetua kurrë

Java News - 07.09.2016

Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur. Tefta Radi, zonja me flokë të bardha sot nuk është më spikerja kryesore e edicionit informativ në TVSh, ...

Figura kontraverze “tereza”!!!

Tetova Sot - 07.09.2016

Shkruan: Savash Veliu Mirëmëngjesi Bota Shqiptare në gjirin familjarë të UE-së pas “shenjtërimit”, apo jo! … Si ç shihet sërish s’ka Liberalizim të Vizave dhe njohje të Kosovës… Pronto!?? Dmth, ç do ...

Nënë Tereza, një përvojë në një shkollë në Nju Jork

Respublica - 07.09.2016

Ilir Hashorva Kur takohesh me Nënë Terezën, nuk mund të mos ndiesh inferioritet Indira Gandi Këtu e trembëdhjetë vjet të shkuara, pata bërë shkrimin e mëposhtëm për Nënë Terezën i cili, duke parë ...

Të bashkuar, por jo të barabartë në shënjtërimin e Nënës Tereze!

SOT - 06.09.2016

Nga e mbrëmja e 3 dhe e diela e shenjtë e 4 Shtatorit 2016, u bë realitet thënia e vjetër italiane; "Tutte le strade portano a Roma", që në shqip i bie: "Të gjitha rrugët të çojnë në Romë", ku mijëra ...

Vatikani kërkoi ndjesë për gabimin me vendlindjen e Nënë Terezës

Idividi - 06.09.2016

Shkup, 5 shtator 2016 (MIA) - Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin e pasaktë për vendlindjen e Nënë Terezës, e cila u paraqit në broshurën e përgatitur nga Autoritetet ...

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Idividi - 06.09.2016

Shkup, 6 shtator 2016 (MIA) - Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë - ASHAM sot me akademi solemne e shënoi shpalljen e Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan nga papa Françesku.

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Zhurnal - 06.09.2016

Shkup, 6 shtator - Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë - ASHAM sot me akademi solemne e shënoi shpalljen e Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan nga papa Françesku.

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Portalb - 06.09.2016

­Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë ­ ASHAM sot me akademi solemne e shënoi shpalljen e Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan nga papa Françesku.

Akademia e Maqedonisë e konteston origjinën shqiptare të Nënë Terezës

Lajmi.net - 06.09.2016

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj ...

Në ditën e shenjtërimit të Nënë Terezës, ambasadorja e Kosovës në Panama viziton Misionarët e Bamirësisë

Lajmi.net - 06.09.2016

E ngarkuara me punë e ambasadës së Kosovës në Panama, Zana Rudi, mori pjesë në ceremoninë festive të shenjtërimit të Nënë Terezës në vendin ku ajo në vitin 1978 kishte hapur Shtëpinë e Misionarëve të ...

Akademia e Shkencave në Maqedoni mohon origjinën shqiptare të Shën Terezës

Albeu.com - 06.09.2016

Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj Taki Fiti deklaroi se Nënë Tereza rrjedh nga një familje me prejardhje të përzier etnike.

Historia e Nënë Terezës nëpërmjet fotove

Almakos - 06.09.2016

Nga Ballkani në Kalkutë: rrugëtimi drejt shenjtërimit 1910 -Anjeza Gonxhe Bojaxhiu, që më pas do të thërritej Nënë Tereza, lindi me 26 gusht në Shkup të Maqedonisë së sotme (atëherë ishte perandori e ...

ASHAM konteston origjinën e “Nënë Terezës”

Almakos - 06.09.2016

Akademia e Shkencave të Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj Taki Fiti ...

Akademia e Qeveria Maqedonase: Nënë Tereza me origjinë të përzier, jo shqiptare!!!

LajmiFundit - 06.09.2016

Akademia e Shkencave të Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj Taki Fiti ...

Akademia maqedonase nuk dorëzohet, Nënë Tereza me kombësi

Zhurnal - 06.09.2016

Shkup, 6 shtator - Akademia e Shkencave të Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari ...

Akademik Izet Zeqiri: Pushtatarët shqiptarë në gjumë, manifestimet për Nënë Terezën vetëm në gjuhën maqedone

Zhurnal - 06.09.2016

Shkup, 6 shtator - Akademik Izet Zeqiri ka reagura ndaj mosangazhimit të politikanëve shqiptarë në institucionet qendrore në lidhje me manifestimet e organizuara për nder të shenjtërimit të Nënë ...

A meriton Nënë Tereza, t’i jepet kualifikimi i personalitetit të lartë njerëzor?

Telegrafi - 06.09.2016

Vesel Memedi Nisur nga fakti se i takoj besimit Islam dhe se në fillim kam kaluar nëpërmes shkollimit teologjik – por më pas kam vazhduar me shkencat bashkëkohore, ndërsa tani profesionalisht me ...

Kuvendi ekspozitë në nder të figurës së Nënë Terezës

Ora news - 06.09.2016

Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, Ministres së Kulturës, Mirela Kumbarore dhe Drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, në ambientet e Sallës së Seancave Plenare u çel ...

Gjakova nderon Nënë Terezën

Zeri - 06.09.2016

Duke e cilësuar si një moment kulminant për kombin shqiptar, kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila, ka thënë se shenjtërimi i Nënë Terezës e përfaqëson kombin shqiptar në piedestal.

Shën Tereza

Zeri - 06.09.2016

E diela, një ditë me diel, u bë ditë e shënuar për shqiptarët dhe për njerëzimin në përgjithësi. Në Vatikan, në sheshin Shën Pali u bë shenjtërimi i Nënës Terezë.

Akademi solmne në Shkup kushtuar Nënës Terezë

Gazeta Express - 06.09.2016

Në kuadër të Manifestimit "Ditët e Shën Nënës Terezë", i cili mbahet me rastin e shpalljes së Nënës Terezë për Shenjtore, sot në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë do të mbahet Akademi ...

“Nëna lutet për ne” me tri momentet e Shën Terezës

Koha.net - 06.09.2016

Prishtinë, 6 shtator - Në tri akte shpalosen tri momente të ndryshme të jetës së Nënë Terezës që rrëfejnë fëmijërinë, kohën kur mori vendimin të bëhej murgeshë dhe në fund shkuarjen e saj në Kaltutë ...

Si ndodhi që Shkupi të jetë në Shqipëri? Përgjigjet Vatikani

Gazeta Express - 06.09.2016

Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin për vendlindjen e Nënës Terezë, që në broshurën e përgatitur nga Autoritetet e Vatikanit për kanonizimin e saj shkruante se "ka ...

Ekspozohet relikuari i Nënë Terezës, zemra me dy pjesë

Ora news - 06.09.2016

Në Bazilikën e Shën Gjonit në Lateran në Romë është ekspozuar sot relikuari i Shën Terezës së Kalkutës. Ky relikuar është mjaft i vecantë e përmban një copë stofi nga veshja e Nënë Terezës dhe me ...

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Yll Press - 06.09.2016

Ai theksoi se Nënë Tereza sipas madhështisë, fisnikërisë dhe epokalitetit të veprës së saj pa dyshim hyn në radhën e personaliteteve më të shquar botërorë të shekullit 20.

Shën Tereza, metaforë e dashurisë që na mungon

Zeri - 06.09.2016

Me shenjtërimin e saj Nëna Terezë tashmë është bërë e dukshme në qiell. Besimtarët mund ta shohin dhe të kërkojnë ndihmën e saj, ndërsa shqiptarët, pa dallim feje, mund të mbushen krenari dhe në ...

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Telegrafi - 06.09.2016

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë ­ ASHAM sot me akademi solemne e shënoi shpalljen e Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan nga papa Françesku, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Akademia e Maqedonisë e konteston origjinën shqiptare të Nënë Terezës

Zeri - 06.09.2016

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj ...

Akademi solemne në ASHAM me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës

Tetova Sot - 06.09.2016

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë – ASHAM sot me akademi solemne e shënoi shpalljen e Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan nga papa Françesku.

Ja si e kujton Shën Terezën, Agi vajza e vëllait të saj

Durres Lajm - 06.09.2016

Agi Bojaxhiu sot është 70 vjeç dhe jeton në Siçili. E bija e Lazrit, vëllait të Nënë Terezës ka folur për ditën e veçantë të shenjtërimit të hallës së saj, duke e cilësuar Shën Terezën si familjare ...

Karmina u shpjegon fansave se Nënë Tereza nuk është bamirëse, por distributore

Gazeta Tema - 06.09.2016

Pas zhurmës që bëri në shtyp, Koncerti i artistëve shqiptarë në Vatikan, në respekt të shenjtërimit të Nënë Terezës, blogerja e njohur Karmina, ju përgjigj interesit të fansave të saj për mungesën në ...

Skandali i radhës i AShAM-it, Fiti: Shën Tereza ishte nga një familje e përzier etnike

Flaka - 06.09.2016

Në kuadër javës kushtuar shenjtores Nënë Terezë, AShAM organizoi një akademi solemne, ku përveç përkujtimit të veprës së saj të padiskutueshme, kryetari i AShAM-it dha edhe një tjetër deklaratë ...

Akademia e Maqedonisë: Nënë Tereza nuk është shqiptare

Shqiperia Ime - 06.09.2016

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë konteston prejardhjen shqiptare të Nënë Terezës. Gjatë një eventi përkujtimor të ASHAM-it kushtuar shenjtërimit të Terezës nga Vatikani, kryetari i saj ...

Kryetari i Akademisë së Maqedonisë ia mohon origjinën shqiptare Nënës Terezë

Antpress - 06.09.2016

Pas hezitimit të krerëve shtetërorë maqedonas që ta zënë në gojë origjinën shqiptare të Nënës Terezë, sot edhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë ka kontestuar prejardhjen e saj shqiptare.

Rita Ora: Koncertin për Nënën Tereze nuk do ta harroj kurrë (Video)

Zhurnal - 05.09.2016

​Këngëtarja shqiptare, Rita Ora, e cila mrekulloi me interpretimin e saj përkrah artistëve të tjerë shumë të njohur shqiptarë në koncertin kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan mbrëmjen e ...

Në Vatikan filloi ceremonia e kanonizimit të Nënës Terezë për shenjtore

Idividi - 05.09.2016

Shkup, 4 shtator 2016 (MIA) - Një delegacion shtetëror dhe kishtar nga Maqedonia, i udhëhequr nga presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, merr pjesë në ceremonië e kanonizimit të Nënës ...

Dimitriev: Gjeneratat e ardhshme të marrin shembull nga veprat e Nënës Terezë

Idividi - 05.09.2016

Vatikan, 4 shtator 2016 (MIA) - Kanonizimi i Nënës Terezës është ngjarje e madhe për Republikën e Maqedonisë dhe për popullin e Maqedonisë. Sot fituam edhe shenjtore me orgjinë nga Maqedonia, që ...

Ivanov: Maqedonia duhet të jetë krenare që ka bashkëqytetare Shenjtore

Idividi - 05.09.2016

Vatikan, 4 shtator 2016 (MIA) - Ne duhet të jemi krenarë për shkak se kemi bashkëqytetare Shenjtore. Duhet të jemi krenarë për veprën e saj, për tërë atë që e ka bërë.

Fillon manifestimi "Ditët e sh. Nënës Terezë" në Shkup

Idividi - 05.09.2016

Shkup, 4 shtator 2016 (MIA) - Manifestim atdhetar "Ditët e sh. Nënës Tereza" prej sot deri më 11 shtator do të mbahet në Shkup me rastin e kanonizimit të Nënës Terezë.

Ali Ahmeti uron shenjtërimin e Nënës Terezë

Idividi - 05.09.2016

Shkup, 4 shtator 20167 (MIA) - Shenjtërimi i bijës së kombit tonë Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza, dhe përjetësimi i veprës së saj vetmohuese që frymëzoi një botë të tërë, na nderon të gjithëve, shkruan ...

Koncert madhështor në Vatikan në nder të shenjtërimit të Nënës Terezë

Idividi - 05.09.2016

Vatikan, 4 shtator 2016 (MIA) - Bazilika e Shën Palit, që është një prej katër bazilikave më të mëdha papnore në Romë, mbrëmë ka prezantuar koncertin në nderim të figurës së Nënës Terezë, ku u ...

Sot yjet shqiptarë këndojnë për Nënën Terezë në Romë

Idividi - 05.09.2016

Romë, 3 shtator 2016 (MIA) - Nesër është dita kur Papa Françesku do ta shpallë të shenjtë Gonxhe Bojaxhiun. Ky është një moment i madh në krejt botën.

Në Romë hapet ekspozita "Nënë Tereza - shenjtore shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës"

Idividi - 05.09.2016

Romë, 5 shtator 2016 (MIA) - Për nder të Nënës Terezë mbrëmë në kishën "Shën Stanisllavi" në Romë në mënyrë solemne është hapur ekspozita "Nënë Tereza - shenjtorja shqiptare nga Shkupi, shenjtore e ...

Nishani: Nënë Tereza është një gjeniale universale sa shqiptare dhe botërore

Idividi - 05.09.2016

Tiranë, 4 shtator 2016 (MIA) - Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani, i cili ndodhet në sot në Selinë e Shenjtë në Vatikan në shenjtërimin e Nënës Terezë, e kosideron ditën e sotme si ...

Përmendorja e Shën Terezës do të kushtojë miliona euro (Foto)

Lajmi.net - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Shenjtërimi i Nënës Terezë do të festohet për një javë në Maqedoni

Lajm - 05.09.2016

Pas shenjtërimit të Nënës Terezë si Shën Tereza dje në Vatikan, në Shkup prej sot do të mbahen ”Ditët e Shën Terezës”. Manifestimi një javor organizohet nga shoqata ”Shkupjanja Nëna Terezë”.

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Portalb - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e të shenjtës Nënë ...

Shën Tereza u lind në Shkup të Shqipërisë

Shqipmedia - 05.09.2016

Shkruan: Abdulla Mehmeti Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shënuar vendlindja e saj: Shkup, Shqipëri. Këto dokumente të shpërndara nga Selia e Shenjtë janë zyrtare, ndërsa ...

Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë, ja dokumenti i Vatikanit që acaroi maqedonasit

SOT - 05.09.2016

Nënë Tereza ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë. Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e sotme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës.

Stresi: Nënë Tereza nuk i lagu këmbët me shampanjë... (FOTO)

Albeu.com - 05.09.2016

Një ditë më parë rrjetet sociale shpërthyen nga statuset me shprehje të shumta nga Nënë Tereza , por kishte edhe nga ata të cilët hodhën batutat e para.

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Almakos - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e të shenjtës Nënë ...

Kur Shën Tereza ishte takuar me Hillary Clinton-in

Zhurnal - 05.09.2016

SHBA, 5 shtator - Qysh nga dje, 4 shtator 2016, Nënë Tereza njihet tashmë për mbarë botën si Shën Tereza e Kalkutës. Ajo u shenjtërua 13 vite pas Lumturimit nga Papa Gjon Pali i II-të dhe 19 vjet pas ...

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Zhurnal - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator - Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes "Ditët e të ...

Shkupi qytet i Shqipërisë? Reagon Vatikani zyrtar

Albeu.com - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënës Terezë, duket se ka ndjellur urrejtje në Maqedoni , lidhur me biografinë zyrtare të saj. Në dokumentin zyrtar i Vatikanit, në gjuhën angleze shkruhet se Nënë Tereza ka lindur në ...

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Idividi - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator 2016 (MIA) - Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes ...

Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup të Shqipërisë

Lajm - 05.09.2016

Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shkruar vendlindja Shkup, Shqipëri. Këto dokumente janë zyrtare të shpërndara nga Vatikani, ndërsa e njejta ka figuruar edhe në dokumentin ...

Në Romë hapet ekspozita "Nënë Tereza - shenjtore shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës"

Zhurnal - 05.09.2016

Për nder të Nënës Terezë mbrëmë në kishën "Shën Stanisllavi" në Romë në mënyrë solemne është hapur ekspozita "Nënë Tereza - shenjtorja shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës".

Përmendorja e Nëna Terezës do vendoset në Shkup

Lajm - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj.

Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup, Shqipëri (FOTO)

Almakos - 05.09.2016

Vatikani zyrtar ka befasuar maqedonasit që asnjëherë nuk duan ta përmendin origjin shqiotare të Nënë Terezës. Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shkruar vendlindja Shkup, ...

Tom Doshi bashkë me Ramën në shenjtërimin e Nënë Terezës

Albeu.com - 05.09.2016

Një ditë më parë, Tom Doshi ishte pjesë e delegacionit të politikanëve shqiptarë që ndoqën nga afër ceremonitë e organizuara nga Vatikani në fundjavë, së bashku me kryeministrin Edi Rama.

Thënie prekëse të urtësisë nga Nëna Terezë

Lajmi.net - 05.09.2016

Nënë Tereza konsiderohet të jetë një nga njerëzit më me ndikim në botë. Megjithatë, ndikimi i saj nuk kishte të bënte vetëm me para, ndihmë dhe prestigj, transmeton lajmi.net.

Rama sjell foto tepër të veçanta nga Vatikani, ja momentet!

LajmiFundit - 05.09.2016

Në vigjilje të shenjtërimit të Nënë Terezës nga Papa Françesku në Vatikan, Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga bashkëshortja, Linda Rama, mori pjesë në koncertin madhështor të mbajtur në Bazilikën ...

Shkupi qytet i Shqipërisë? Reagon Vatikani zyrtarë (Foto)

Lajm - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënës Terezë në Shën Tereza ka ngjallur shumë debate në Maqedoni drejtuar Vatikanit zyrtarë për një gabim që ka ndjellur urrejtje dhe akuza për biografinë zyrtare në gjuhën angleze ku ...

Fletë pagëzimi i Shën Terezës, 1910 (Dokument)

Lajm - 05.09.2016

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, sot është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara procesin e shenjtërimit.

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Urdhri i motrave: Ndihemi të lumtura dhe të bekuara

Top Channel - 05.09.2016

Kthimi i Nënë Terezës në shenjtore gëzoi shumë njerëz, e ndër to edhe motrat e Urdhrit ndërkombëtar “Misionarët e Bamirësisë”. Ishte paraardhësi (jo i drejtpërdrejtë) i Papa Françeskut, Papa Gjon ...

Nënë Tereza: A meriton ti jepet kualifikimi i personalitetit të lartë njerëzorë?

Portalb - 05.09.2016

Vesel Memedi Nisur nga fakti se i takoj besimit Islam dhe se në fillim kam kaluar nëpërmes shkollimit teologjik, por më pas kam vazhduar me shkencat bashkëkohore, ndërsa tani profesionalisht me ...

5.5 milionë euro do kushtojë përmendorja e Nënë Terezës

Albeu.com - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënë s Terezë që do të ndërtohet në sheshin e Maqedonisë në Shkup, do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro . Ajo do të jetë e lartë 32 metra dhe duhet të jetë gati deri në ...

Zaev nga Vatikani: Barazia dhe uniteti është rruga jonë dhe ajo kohë po vjen

Zhurnal - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator - “Na vjen mirë që bashkëqytetarja jonë, qytetare e Maqedonisë, tani më është e shenjt. Nëna Terezë – simbol i bamirësisë, humanizmit, solidaritetit paraqet shembull se si duhet t’iu ...

5.5 milionë euro do kushtojë përmendorja e Nënë Terezës

Zhurnal - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator - Përmendorja gjigante e Nënës Terezë që do të ndërtohet në sheshin e Maqedonisë në Shkup, do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro.

Intervista/ Ja si e kujton Shën Terezën mbesa e saj e vetme

SOT - 05.09.2016

Agi Bojaxhiu sot është 70 vjeç dhe jeton në Siçili. E bija e Lazrit, vëllait të Nënë Terezës ka folur për ditën e veçantë të shenjtërimit të hallës së saj, duke e cilësuar Shën Terezën si familjare ...

Zaev: Nëna Tereza shembull se si duhet të ndihmohet

Idividi - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator 2016 (MIA) - Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev me rastin e shpalljes së Nënë Terezës për shenjtore theksoi se si simbol i mëshirës, humanitetit dhe solidaritet ajo paraqet shembull se si ...

​Shqiptari akuzon Lorik Canën: Je hajdut, ktheja paratë shqiptarëve

Albeu.com - 05.09.2016

Fatmir Bardhoci, mjeshtër i arteve marciale ka dhënë akuza të rënda ndaj kapitenit të Kombëtares Shqiptare, Lorik Canës. Bardhoci e ka tepruar me kritika ndaj Canës duke e quajtur hajdut dhe se duhet ...

Zaev: Nënë Tereza shembull se si duhet të ndihmohet

Portalb - 05.09.2016

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev me rastin e shpalljes së Nënë Terezës për shenjtore theksoi se si simbol i mëshirës, humanitetit dhe solidaritet ajo paraqet shembull se si duhet t’u ndihmohet njerëzve ...

Shkupi qytet i Shqipërisë? Reagon Vatikani zyrtarë (Foto)

Ina - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënës Terezë në Shën Tereza ka ngjallur shumë debate në Maqedoni drejtuar Vatikanit zyrtarë për një gabim që ka ndjellur urrejtje dhe akuza për biografinë zyrtare në gjuhën angleze ku ...

Një analizë ndryshe për Nënë Terezën

Ina - 05.09.2016

Nënë Tereza: A meriton ti jepet kualifikimi i personalitetit të lartë njerëzorë? Nisur nga fakti se i takoj besimit Islam dhe se në fillim kam kaluar nëpërmes shkollimit teologjik, por më pas kam ...

Përmendorja e Nëna Terezës do vendoset në Shkup

Ina - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj.

Profesori i Universitetit të Tetovës, “shenjtëron” Nënë Terezën në portret gjigant

Lajm - 05.09.2016

Dekani i Fakultetit të Arteve i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Miftar Memeti, i njohur edhe si piktori i Nënë Terezës, së bashku me 56 artistë, profesorë, studentë dhe bashkëpunëtorë tjerë, e ...

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë, 32 metra e lartë

SOT - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, e cila do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Profesori i Universitetit të Tetovës, “shenjtëron” Nënë Terezën në portret gjigant

Ina - 05.09.2016

Dekani i Fakultetit të Arteve i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Miftar Memeti, i njohur edhe si piktori i Nënë Terezës, së bashku me 56 artistë, profesorë, studentë dhe bashkëpunëtorë tjerë, e ...

Zaev: Nënë Tereza shembull se si duhet të ndihmohet

Almakos - 05.09.2016

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev me rastin e shpalljes së Nënë Terezës për shenjtore theksoi se si simbol i mëshirës, humanitetit dhe solidaritet ajo paraqet shembull se si duhet t’u ndihmohet njerëzve ...

Statuja e Nënë Terezës edhe në Manhattan

Lajm - 05.09.2016

Disa qindra shqiptarë që jetojnë në New York, morën pjesë të dielën në ceremoninë e inaugurimit të një statuje kushtuar Nënë Terezës, një nga figurat më ikonike të shekullit XX, e cila do të qëndrojë ...

Cilët janë deputetët që manipuluan qytetarët, me emrin e Nënë Terezës

Lajm - 05.09.2016

Shenjtërimi i humanistes shqiptare, Nëna Terezë, mblodhi politikanë nga të gjitha trojet shqiptare. Ata e konsideruan si mjaft të rëndësishme ngjarjen, ndërsa nuk kursyen as postimet në rrjetet ...

Nënë Tereza – metaforë e dashurisë së pafund ndaj të braktisurve

Ina - 05.09.2016

Në mesditën e 4 shtatorit të vitit në vazhdim, në sheshin Shën Pjetër të Vatikanit, Papa Françesku bëri shenjtërimin e bijës më të madhe që Shqipëria ia dha botës – Nënë Terezës.

Mesha e mirënjohjes, tjetër seancë në Vatikan për Nënë Terezën

Lajmi.net - 05.09.2016

Edhe pse në numër më të vogël se një ditë më parë, sheshi Shën Pjetri u mbush sërish nga qindra mijëra pelegrinë, të cilët vijuan festimet për shenjtërimin e Nënë Terezës.

“Tërbohen” maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë! (FOTO-LAJM)

SOT - 05.09.2016

Dokumenti zyrtar i Vatikanit shkruan se Nënë Tereza lindi në Shkup të shqipërisë më 26 gusht 1910. Ky dokument ka ngjallur debate dhe reagime të ashpra në Maqedoni, duke u shprehur se akti është ...

Nis seanca plenare, Ilir Meta: Shenjtërimi i Nënë Terezës, ngjarje historike! Këtë sesion duhet të miratohen ligjet e ...

SOT - 05.09.2016

Pas betimit të deputetes më të re të Kuvendit, Dhurata Çupi, ka folur shkurt kryeparlamentari Ilir Meta. Meta është ndalur në fillim te shenjtërimi i Nënë Terezës, duke e cilësuar atë një ngjarje ...

Nënë Tereza në sytë e Spasovskit dhe Nuhiut

Ina - 05.09.2016

Nëna Terezë ka bashkuar shumë njerëz dhe popuj sa ishte gjallë. Ajo këtë mision e kryen edhe pas vdekjes, e vecanërisht në ditën e shenjtërimit të saj. Kjo ndodhi edhe në Maqedoni.

Zaev: Nëna tereza shembull se si duhet të ndihmohet

Ina - 05.09.2016

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev me rastin e shpalljes së Nënë Terezës për shenjtore theksoi se si simbol i mëshirës, humanitetit dhe solidaritet ajo paraqet shembull se si duhet t’u ndihmohet njerëzve ...

Meta: Të bëjmë një politikë në interes të njerëzve, përgjegjësi e të gjithë kolegëve deputetë të jenë më konstruktivë

SOT - 05.09.2016

Në përfundim të seancës së sotme plenare, ka folur kreu i Kuvendit, Ilir Meta. Ky i fundit është ndalur sërish te shenjtërimi i Nënë Terezës. Sipas Metës, shenjtërimi është një moment reflektimi për ...

Kuvend/ Meta: Të përçojmë mesazhin e Shën Terezës

Albeu.com - 05.09.2016

Ka zgjatur vetëm disa minuta seanca e sotme e Parlamentit të Shqipërisë. Kuvendi ka miratuar kalendarin e punimeve tre-javore të tij pasi opozita ka abstenuar në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Vatikani kërkoi ndjesë për gabimin me vendlindjen e Nënë Terezës

Zhurnal - 05.09.2016

Shkup, 5 shtator - Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin e pasaktë për vendlindjen e Nënë Terezës, e cila u paraqit në broshurën e përgatitur nga Autoritetet e ...

Pacolli-Rama, ashtu siç nuk i keni parë asnjëherë (Foto)

Lajmi.net - 05.09.2016

Shumë fotografi janë shpërndarë nga ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës të dielën e 4 shtatorit janë shpërndarë në rrjete të ndryshme sociale. Mangët në këtë drejtim nuk kanë mbetur as liderët ...

Çfarë bënë pas koncertit për Nënë Terezën të famshmit shqiptarë që morën pjesë (Foto)

Lajmi.net - 05.09.2016

Të shtunën në mbrëmje, në prag të shenjtërimit të Nënë Terezës, miliona spektatorë ia ngulën sytë ekranit për të ndjekur koncertin madhështor ku interpretonin artistë të njohur shqiptarë në të gjithë ...

Nënë Tereza në sytë e Spasovskit dhe Nuhiut

Almakos - 05.09.2016

Nëna Terezë ka bashkuar shumë njerëz dhe popuj sa ishte gjallë. Ajo këtë mision e kryen edhe pas vdekjes, e vecanërisht në ditën e shenjtërimit të saj. Kjo ndodhi edhe në Maqedoni.

Veprimi i pafalshëm i Edi Ramës, shikoni çfarë iu bën fotove për të fshehur Berishën në shenjtërimin e Nënë Terezës!

SOT - 05.09.2016

Kushdo që do të shohë albumin e postuar të kryeministrit Edi Rama sa i takon ceremonisë së shenjtërimi të Nënë Terezës do të mund të gjejë aty edhe më të paimagjinueshmen.

E shenjta Nënë Terezë lë Vatikanin dhe “vjen” në Kuvend (FOTO-LAJM)

SOT - 05.09.2016

Nënë Tereza një ditë pas shenjtërimit në Vatikan ka “mbërritur” në ambientet e Kuvendit. Mesa duket qeveria shqiptare ka menduar të sjellë diçka ndryshe për publikun.

Nënë Tereza e bekoi kur ishte 15 vjeç, Armand Plaka: Shenjtëria e saj qëndron tek thjeshtësia!

SOT - 05.09.2016

Edhe ne kemi shenjtoren tonë, Nënën Terezë! Është e gjithë botës, jo vetëm e shqiptarëve, por ne ndjehemi 2-fish krenar për rrënjët e saj. Dita e djeshme ishte kaq e rëndësishme jo vetëm nga ana ...

Çfarë bënë pas koncertit për Nënë Terezën të famshmit shqiptarë që morën pjesë

Portalb - 05.09.2016

Të shtunën në mbrëmje, në prag të shenjtërimit të Nënë Terezës, miliona spektatorë ia ngulën sytë ekranit për të ndjekur koncertin madhështor ku interpretonin artistë të njohur shqiptarë në të gjithë ...

Vatikani kërkoi ndjesë për gabimin me vendlindjen e Nënë Terezës

Lajm - 05.09.2016

Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin e pasaktë për vendlindjen e Nënë Terezës, e cila u paraqit në broshurën e përgatitur nga Autoritetet e Vatikanit për kanonizimin e ...

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë

BalkanWeb - 05.09.2016

Nënë Tereza ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë. Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e sotme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës.

Publikohet fletë pagëzimi i Shën Terezës

BalkanWeb - 05.09.2016

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, sot është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara procesin e shenjtërimit.

Fletë pagëzimi i Shën Terezës, 1910 (Dokument)

Gazeta Express - 05.09.2016

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, sot është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara procesin e ...

Flet mikesha 95-vjeçare e shenjtores Nënë Tereza: Cila ishte brenga e saj

BalkanWeb - 05.09.2016

Nga: ERMELINDA HOXHAJ* TIRANE – Karin Wiking, shoqja dhe bashkëpunëtorja e Nënë Terezës, rrëfen për “Gazeta Shqiptare” punën disavjeçare dhe miqësinë e saj me Shenjtoren.

Vatikani frymoi shqip

Gazeta Express - 05.09.2016

Në një ceremoni që frymoi shqip, Papa Françesku,19 vjet pas vdekjes, e ka shenjtëruar të dielën Nënë Terezën duke e bërë nënën e shenjtë shqiptare. Kjo ndodhi vetëm pasi të lumes Nëna Terezë iu ...

Vatikani frymoi shqip

Telegrafi - 05.09.2016

Në një ceremoni që frymoi shqip, Papa Françesku,19 vjet pas vdekjes, e ka shenjtëruar të dielën Nënë Terezën duke e bërë nënën e shenjtë shqiptare. Kjo ndodhi vetëm pasi të lumes Nëna Terezë iu ...

Koncerti për Nënë Terezën dëshmon vlerat artistike të shqiptarëve

Koha.net - 05.09.2016

Prishtinë, 5 shtator – Koncerti i cili mblodhi yjet shqiptare të skenave botërore dhe iu dedikua humanistes shqiptare Nënë Tereza, kapërceu kufijtë e një evenimenti të rëndomtë muzikor.

Shenjtërimi i Nënës Terezë do të festohet për një javë në Maqedoni

Telegrafi - 05.09.2016

Pas shenjtërimit të Nënës Terezë si Shën Tereza dje në Vatikan, në Shkup prej sot do të mbahen ”Ditët e Shën Terezës”, transmeton Telegrafi Maqedoni. Manifestimi një javor organizohet nga shoqata ...

Ja sa do të kushtojë përmendorja e Nënë Terezës!

Telegrafi - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euor, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Gazeta Express - 05.09.2016

Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të ...

Vatikani frymoi shqip

Zeri - 05.09.2016

Në një ceremoni që frymoi shqip, Papa Françesku,19 vjet pas vdekjes, e ka shenjtëruar të dielën Nënë Terezën duke e bërë nënën e shenjtë shqiptare. Kjo ndodhi vetëm pasi të lumes Nëna Terezë iu ...

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Zeri - 05.09.2016

Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë. Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e djeshme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë ...

Përmendorja e Shën Terezës do të kushtojë miliona euro (Foto)

Zeri - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Miron Çako: Dy takimet e mia me Nënë Terezën në Tiranë

BalkanWeb - 05.09.2016

NGA MIRON ÇAKO Si e shikoj unë Nënë Terezën e Kalkutës? Kur vështroj figurën e Nënë Terezës, dhe aq më shumë tani të lartësuar nga Kisha Romano-Katolike në renë e shenjtorëve, menjëherë më vijnë në ...

Manifestime të shumta në Maqedoni me rastin e Shenjtërimit të Nënës Terezë

Gazeta Express - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënës Terezë për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e Shenjtores Nënë ...

Shkupi qytet i Shqipërisë? Reagon Vatikani zyrtarë (Foto)

Telegrafi - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënës Terezë në Shën Tereza ka ngjallur shumë debate në Maqedoni drejtuar Vatikanit zyrtarë për një gabim që ka ndjellur urrejtje dhe akuza për biografinë zyrtare në gjuhën angleze ku ...

Qeveria serbe e helmoi babain e Shën Terezës

Gazeta Express - 05.09.2016

Kjo që do të lexoni më poshtë është e shkëputur nga biografia e autorizuar,e Shën Terezës dhe është e përkthyer nga gjuha ...

Kur Shën Tereza ishte takuar me Hillary Clinton-in

Zeri - 05.09.2016

Qysh nga dje, 4 shtator 2016, Nënë Tereza njihet tashmë për mbarë botën si Shën Tereza e Kalkutës. Ajo u shenjtërua 13 vite pas Lumturimit nga Papa Gjon Pali i II-të dhe 19 vjet pas vdekjes, njofton ...

Nënë Tereza shpallet Shenjtore

Yll Press - 05.09.2016

Në qytet ka masa të përforcuara të sigurisë, ndërsa qielli mbi Vatikan sot do të jetë zonë e ndaluar për fluturim. Kryetari i i kishës Katolike Papa Franpesku në ceremoninë, e cila u mbajt në Vatikan ...

Marcilio Haddad Andrino në shenjtërimin e Nënë Terezës

Ora news - 05.09.2016

Marcilio Haddad Andrino, është një ndër dëshmitarët e mrekullisë së Shenjtores Nënë Tereza. Ai ishte pjesë e ceremonisë së shenjtërimit të nënës me gjak shqiptare që u mbajt më 4 shtator 2016 në ...

"Exclusive", mrekullia e Nënë Terezës

Yll Press - 05.09.2016

Por vetë ajo, rrefën për herë të parë për një televizion shqiptar, mrekullinë që Nënë Tereza ka bërë mbi të. Rregullat strikte të Vaktikanit kërkojnë që për të arritur deri tek Shenjtërimit duhet të ...

FOTO: Politikanët nxjerrin mallin mes tyre në Shenjtërimin e Nënë Terezës

BalkanWeb - 05.09.2016

“Fotoalbumi i ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës në sheshin “Shën Pjetri” të Vatikanit”. Kështu e cilëson kryeministri Edi Rama albumin e tij me foto nga Vatikani, por ndërkohë dhe ...

Pakica nuk e ndaloi mbështetjen e shqiptarëve për Nënë Terezën

Gazeta Express - 05.09.2016

Edhë në ditën e shenjtërimit të saj, Nënë Tereza nuk u braktis nga shqiptarët e të gjitha trevave të cilët e mbushën sheshin Shën-Pjetri në Vatikan. Në këtë ditë shumë shqiptarë morën pjesë direkt në ...

“Nëse vërtet duam të dashurojmë, duhet të mësojmë si të falim!”

Zeri - 05.09.2016

Nënë Tereza Nënë Tereza nuk ka nevojë më për botën, por bota ka nevojë të madhe për mirësinë e saj. E dimë të gjithë se sa vështirë është të qëndrohet një gjysmë ore në spital pranë një të sëmuri, ...

Vatikan, Papa Françesku shtron drekë për të varfërit

RTSH - 05.09.2016

Ka një kohë për shkëlqim dhe një tjetër për shërbim. Dhe këtë gjë Papa Francesku e di mirë sidomos nën dritën e shembullit të Nënë Terezës tashmë shenjtore.

Intervista/ Mikesha 95-vjeçare e Shën Terezës: Ju rrëfej brengën e saj

Panorama - 05.09.2016

Karin Wiking, shoqja dhe bashkëpunëtorja e Nënë Terezës, rrëfen punën disavjeçare dhe miqësinë e saj me Shenjtoren. “Imcakja” me origjinë shqiptare, e cila iu dedikua të sëmurëve në gjendje termiale, ...

Axhenda e festimeve/ Shenjtërimi i Nënë Terezës, koncerte e aktivitete

Panorama - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënë Terezës, nuk do të festohet vetëm në Vatikan. Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Tiranës po organizojnë aktivitete në ditën e ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës, e cila do ...

Express Story: Shën Tereza

Gazeta Express - 05.09.2016

Papa Françesku në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan dje ka shenjtëruar Nënën ...

Gjakova me manifestim kulturor nderon shenjtërimin e Nënës Terezë

Koha.net - 05.09.2016

Nën patronatin e Kryetares së Komunës, Mimoza Kusari - Lila, në Gjakovë është mbajtur manifestimi kulturor në nderim të veprës dhe shenjtërimit të Nënës Terezë.

Na e kaluan! Maqedonia, shtatore 32 m të lartë për Nënë Terezën

Mapo - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, e cila do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Maqedoni, përmendore 32 m të lartë për Nënë Terezën

Ora news - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, e cila do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj, ...

Për “qoftëlargun” në poezinë e Nënë Terezës për 1997

Ora news - 05.09.2016

Vdekja e Nënë Terezës ishte ngjarja e parë e madhe në vitin 1997, që kur Berisha nuk ishte më President. Ai u gjend papritur i papërllur nga askush, para kësaj ngjarjeje.

Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup: Nga e thëna në të bërë, një det i tërë

Gazeta Express - 05.09.2016

Viti i ri akademik në Maqedoni fillon më 15 shtator, por hapësirat e Universitetit “Nënë Tereza” nuk janë gati për të pranuar studentët. Ndërkohë, që humanistja shqiptare është shenjtëruar nga ...

Ndërtohet statujë e re në Shkup për Nënë Terezën

Telegrafi - 05.09.2016

Një statujë e re prej 32 metër, me teracë dhe fontanë, do të ngritet në mes të ”Meriot” dhe Shtëpisë së oficerëve, ndërkaq do të kushtojë rreth 5.5 milion euro, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Sesioni i ri parlamentar, Meta: Reflektim për politikën. Të bëjmë gjera të vogla, por çdo ditë

BalkanWeb - 05.09.2016

TIRANE- Një ditë pas shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan, kryeparlamentari Ilir Meta lëshoi disa mesazhe të forta për politikën shqiptare, ndërsa kryefjala ishte reflektimi.

Kuvend, Ekspozitë për Shën Terezën

RTSH - 05.09.2016

Nisja e sesionit të ri parlamentar përkoi me ditën e parë të Nënë Terezës të shpallur shenjtore nga Papa Françesku, një proces që lindi nga humanizmi dhe dimensioni i jashtëzakonshëm i kësaj gruaje ...

Kjo është përgjigjja zyrtare e Vatikanit për shqetësimin e Maqedonisë (Dokument)

Telegrafi - 05.09.2016

Përmes një note verbale dërguar ambasadës së Maqedonisë në Vatikan, Selia e Shenjtë ka sqaruar gabimin e bërë për vendin e lindjes së Nënë Terezës, që në broshurën e përgatitur nga autoritetet e ...

Të mësojmë nga humanizmi i Nënë Terezës për të humanizuar edhe politikën

Ora news - 05.09.2016

Hapja e këtij sesioni të ri parlamentar përkon me një moment kur të gjithë shqiptarët në mbarë globin kanë ndjerë krenarinë dhe frymëzimin e jashtëzakonshëm nga ngjarja madhështore e shenjtërimit të ...

Çfarë bënë pas koncertit për Nënë Terezën të famshmit shqiptarë që morën pjesë

Gazeta Express - 05.09.2016

Të shtunën në mbrëmje, në prag të shenjtërimit të Nënë Terezës, miliona spektatorë ia ngulën sytë ekranit për të ndjekur koncertin madhështor ku interpretonin artistë të njohur shqiptarë në të gjithë ...

Meta: Të mësojmë nga humanizmi i Nënë Terezës, për të humanizuar edhe politikën tonë (Fjala e plotë)

Gazeta Express - 05.09.2016

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta në çeljen e sesionit të VII-të të Legjislaturës së VIII të Kuvendit të Shqipërisë mbajti një fjalë përshëndetëse ku u përqendrua tek shenjtërimi i Nënë Terezës, tashmë ...

Foto/Nënë Tereza në Parlament, ja cilët deputetë e injorojnë

Mapo - 05.09.2016

Foto 1 nga 14 Sot ka çelur zyrtarisht punimet sesioni i ri i Parlamentit të Shqipërisë. Me këtë rast, kryetari i Kuvendit Ilir Meta, kishte ftuar disa personalitete të besimeve fetare shqiptare si ...

Kjo është përgjigjja zyrtare e Vatikanit për shqetësimin e Maqedonisë (Dokument)

Zeri - 05.09.2016

Përmes një note verbale dërguar ambasadës së Maqedonisë në Vatikan, Selia e Shenjtë ka sqaruar gabimin e bërë për vendin e lindjes së Nënë Terezës, që në broshurën e përgatitur nga autoritetet e ...

Pas shenjtërimit, Nënë Tereza ‘vjen’ në Kuvend

BalkanWeb - 05.09.2016

TIRANE- Një ditë pas shenjtërimit të Nënë Terezës, qeveria shqiptare ka menduar të sjell diçka ndryshe për publikun. Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, Ministres së Kulturës, Mirela ...

Fleta e pagëzimit të Shën Terezës, 1910

Java News - 05.09.2016

Gonxhe Agnes Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, është shpallur Shën Tereza në Vatikan, pasi Papa Françesko ka pranuar dhe ka çuar përpara procesin e shenjtërimit.

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Tetova Sot - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e të shenjtës Nënë ...

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë

Tetova Sot - 05.09.2016

Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë. Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e djeshme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë ...

Mikesha 95-vjeçare e Shën Terezës: Ju rrëfej brengën e saj

Durres Lajm - 05.09.2016

Karin Wiking, shoqja dhe bashkëpunëtorja e Nënë Terezës, rrëfen punën disavjeçare dhe miqësinë e saj me Shenjtoren. “Imcakja” me origjinë shqiptare, e cila iu dedikua të sëmurëve në gjendje termiale, ...

Shën Tereza u lind në Shkup të Shqipërisë

Tetova Sot - 05.09.2016

Abdulla Mehmeti Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shënuar vendlindja e saj: Shkup, Shqipëri. Këto dokumente të shpërndara nga Selia e Shenjtë janë zyrtare, ndërsa të njëjtën ...

Familjarë të Nënës Terezë e gjejmë në Australi

Tetova Sot - 05.09.2016

Unë jam kushëri e dytë me Nënë Terezën, pse nëna ime Fille nanën e Nënës Terezë e kishte hall, domethënë se babai i nënës time dhe nëna e nënë Terezës ishin vëlla e motër.

Ja sa do të kushtojë përmendorja e Nënë Terezës në Shkup

Tetova Sot - 05.09.2016

Përmendorja gjigante e Nënës Terezë në sheshin e Maqedonisë në Shkup, ku do të kushtojë afërsisht 5.5 milionë euro, dhe duhet të jetë gati deri në prill të vitit 2017, 8 muaj pas shenjtërimit të saj.

Shkupi qytet i Shqipërisë? Vatikani zyrtar reagon pas akuzave nga Maqedonia

Java News - 05.09.2016

Shenjtërimi i Nënës Terezë në Shën Tereza ka ngjallur shumë debate në Maqedoni drejtuar Vatikanit zyrtarë për një gabim që ka ndjellur urrejtje dhe akuza për biografinë zyrtare në gjuhën angleze ku ...

FOTOT/ Një ditë e shënuar, që bën bashkë politikën dhe trevat shqiptare: Shqiptarët “pushtojnë” vatikanin

Gazeta Tema - 05.09.2016

Dita e djeshme ka qenë e shënuar për shqiptarët, pasi Nënë Tereza është shenjtëruar nga Vatikani. Selia e Shenjtë dje ka folur shqip dhe gjithë mediat e huaja kanë pasur raportime për shenjtërimin e ...

Nënë Tereza: A meriton ti jepet kualifikimi i personalitetit të lartë njerëzorë?

Tetova Sot - 05.09.2016

Nisur nga fakti se i takoj besimit Islam dhe se në fillim kam kaluar nëpërmes shkollimit teologjik, por më pas kam vazhduar me shkencat bashkëkohore, ndërsa tani profesionalisht me politikë, vendosa ...

Shkupi qytet i Shqipërisë? Maqedonasit acarohen, reagon Vatikani zyrtar

Gazeta Tema - 05.09.2016

Mediet shqiptare në Maqedoni kanë publikuar disa fletëpalosje që sipas tyre janë shpërndarë dje në Vatikan gjatë ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës.

Manifestime të shumta në Maqedoni me rastin e Shenjtërimit të Nënës Terezë

Java News - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënës Terezë për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e Shenjtores Nënë ...

Ngjarje e pazakontë mbi qiellin e Shën Pjetrit kur u shenjtërua Nënë Tereza (Foto)

Shqiperia Ime - 05.09.2016

Besimtarët dhe vizitorët dje në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, kanë mbetur të mahnitur nga një fenomen në qiell. Mbi sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan në qiell janë mbledhur disa re të bardha të ...

Profesori i Universitetit të Tetovës, “shenjtëron” Nënë Terezën në portret gjigant

Tetova Sot - 05.09.2016

Dekani i Fakultetit të Arteve i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Miftar Memeti, i njohur edhe si piktori i Nënë Terezës, së bashku me 56 artistë, profesorë, studentë dhe bashkëpunëtorë tjerë, e ...

Pse heshti Durrësi për Shën Terezën?!

Durres Lajm - 05.09.2016

Nga cepi në cep, qyteti është mbushur me lypës, të të gjitha moshave. Të gjithë lypin diçka, për një copë bukë në darkë. Nënat me fëmijët e vegjël në krahë duket se zënë radhë, për të lypur ndërsa ...

Nënë Tereza – metaforë e dashurisë së pafund ndaj të braktisurve

Tetova Sot - 05.09.2016

Shkruan: Xhelal Zejneli Në mesditën e 4 shtatorit të vitit në vazhdim, në sheshin Shën Pjetër të Vatikanit, Papa Françesku bëri shenjtërimin e bijës më të madhe që Shqipëria ia dha botës – Nënë ...

HuffPost Francë: Ana e “errët” e Nënë Terezës

Tetova Sot - 05.09.2016

Emri i saj është pjesë e gjuhës së përditshme.Nënë Tereza u kanonizua këtë të diel, 4 shtator, gjatë një ceremonie të Vatikanit, zyrtarisht u bë e shenjt.

Vatikani kërkoi ndjesë për gabimin me vendlindjen e Nënë Terezës

Tetova Sot - 05.09.2016

Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin e pasaktë për vendlindjen e Nënë Terezës, e cila u paraqit në broshurën e përgatitur nga Autoritetet e Vatikanit për kanonizimin e ...

Të bashkuar rreth Nënë Terezës dhe të ndarë rreth futbollit

Gazeta Tema - 05.09.2016

Mero Baze Brenda 24 orësh shqiptarët u bashkuan në Vatikan oër të nderuar Nënë terezën dhe janë ndarë sonte në mbrëmje, në tre shtete në Ballkan, për të bërë tifozllëk për Shqipërinë, Kosovën dhe ...

Dimitriev: Gjeneratat e ardhshme të marrin shembull nga veprat e Nënës Terezë

Republika - 05.09.2016

Kanonizimi i Nënës Terezës është ngjarje e madhe për Republikën e Maqedonisë dhe për popullin e Maqedonisë. Sot fituam edhe shenjtore me orgjinë nga Maqedonia, që vetvetiu e tregon madhësinë e ...

Ivanov: Maqedonia duhet të jetë krenare që ka bashkëqytetare Shenjtore

Republika - 05.09.2016

Ne duhet të jemi krenarë për shkak se kemi bashkëqytetare Shenjtore. Duhet të jemi krenarë për veprën e saj, për tërë atë që e ka bërë. Ne të cilët jetojmë në të njëjtën hapësirë, të njëjtën ta ...

Në Romë hapet ekspozita “Nënë Tereza – shenjtore shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës”

Republika - 05.09.2016

Për nder të Nënës Terezë mbrëmë në kishën “Shën Stanisllavi” në Romë në mënyrë solemne është hapur ekspozita “Nënë Tereza – shenjtorja shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës”.

Në Romë hapet ekspozita “Nënë Tereza shenjtore shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës”

Antpress - 05.09.2016

Për nder të Nënës Terezë mbrëmë në kishën “Shën Stanisllavi” në Romë në mënyrë solemne është hapur ekspozita “Nënë Tereza shenjtorja shqiptare nga Shkupi, shenjtore e botës”.

Çmenden maqedonasit, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë

Antpress - 05.09.2016

Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë. Kështu shkruan dokumenti zyrtar i Vatikanit i shpërndarë ditën e djeshme, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë ...

Festim në vendin e lindjes me rastin e shpalljes së Nënë Terezës Shenjtore

Antpress - 05.09.2016

Pas shpalljes së Nënë Terezës për Shenjtore në Vatikan, gjatë kësaj jave në Maqedoni do të mbahen shumë ngjarje dhe manifestime në suaza të festimit në vendin e lindjes “Ditët e të shenjtës Nënë ...

Gjakovë: Manifestim kulturor për shenjtërimin e Nënës Terezë

Kosova Live - 05.09.2016

Sot, në Gjakovë nën patronatin e Kryetares së Komunës, Mimoza Kusari – Lila, është mbajtur manifestimi kulturor në nderim të veprës dhe shenjtërimit të Nënës Terezë.

Djali i shpëtuar nga Nënë Tereza

Antpress - 05.09.2016

Ai ishte një nga fëmijët e jetimores Shishu Bhavan të drejtuar nga Gonxhe Bojaxhiu, por që me ndihmën e saj, jeta e Gautam mori një rrjedhë tjetër. “E kam të pamundur të harroj Nënë Terezën.

Vatikani kërkoi ndjesë për gabimin me vendlindjen e Nënë Terezës

Republika - 05.09.2016

Pas reagimit të Ambasadës së Maqedonisë në Vatikan për informacionin e pasaktë për vendlindjen e Nënë Terezës, e cila u paraqit në broshurën e përgatitur nga Autoritetet e Vatikanit për kanonizimin e ...