TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vullkani: Shtohen fluturimet e anulluara në Rinas

Shekulli - 18.04.2010

Listës së aeroporteve të ndaluara për të fluturuar nga Rinasi i shtohet Vjena, Milano, Mynihu, Bolonja, Trevizo, Verona, etj.

Reja e vullkanit islandez pritet të pushtojë Mesdheun

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Reja e dalë nga vullkani në Islandë po drejtohet drejt qiellit të Mesdheut, çka do të krijojë më tej vështirësi për fluturimet e avionëve.

Vullkani rrezikon supersfidën Inter-Barça

Gazeta Start - 18.04.2010

Gjysmëfinalja e parë e Ligës së Kampioneve mes Interit dhe Barcelonës, rrezikohet të shtyhet si pasojë e pezullimit të fluturimeve në pjesën më të madhe të Evropës.

Rinas, rinisin fluturimet në disa linja ajrore

Gazeta Start - 18.04.2010

Tiranë Kanë rinisur disa prej fluturimeve në aeroportin ndërkombëtar të Rinasit. Kështu gjatë kësaj të diele kanë rinisur fluturimet në drejtim të Stambollit dhe Athinës, ndërkohë që situata duket se ...

Anullimi i fluturimeve në Evropë do të vazhdojë

BBC - 18.04.2010

Nuk duket ende fundi për fillimin e fluturimeve në Evropë shkaktuar nga hiri që vjen nga një vullkan në Islandë. Për ditën e katërt me radhë nuk ka fluturime në Evropën qëndrore dhe veriore nga ...

Vazhdon anulimi i fluturimeve në Evropë

Gazeta Start - 18.04.2010

Nuk duket ende fundi i pezullimit të fluturimeve në Evropë shkaktuar nga hiri që vjen nga vullkani në Islandë. Për ditën e katërt me radhë nuk ka fluturime në Evropën qendrore dhe veriore nga ...

Evropë, disa kompani kryejnë fluturime provë

Gazeta Start - 18.04.2010

Shefi i linjës holandeze të fluturimeve, Peter Hartman, thotë se një nga avionët e tyre ka kryer një fluturim provë për të parë nëse kërcënimi nga cilësia e ajrit është i vërtetë.

Trafiku ajror i Kosovës "varet" nga Evropa

BBC - 18.04.2010

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka anulluar të dielën të gjitha fluturimet, si pasojë e mbylljes së një numri aeroportesh në Evropë.

Mbyllet aeroporti i Prishtinës

Shekulli - 18.04.2010

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës është mbyllur për qarkullim që nga mesnata, për shkak të çrregullimit të trafikut ajror në Evropë. Lajmi është konfirmuar nga drejtuesit e Aeroportit.

Rinas, vijon anulimi i fluturimeve

Top Channel - 18.04.2010

Është rritur në 15 numri i linjave ajrore nga Rinasi që janë ...

Anulohen fluturimet edhe në Prishtinë

Top Channel - 18.04.2010

Hiri vullkanik i Islandës pritet të mbulojë edhe hapësirën ajrore të ...

Avionët e shoqërisë KLM ngjiten në lartësi 10.000 për fluturim, nuk ka dëme

Alsat - 18.04.2010

Pas anulimit të 36.000 fluturimeve për arsye të resë gjigante të vullkanit mbi Evropë sa vjen e shtohet pakënaqësia në lidhje me bllokimin e hapësirës ajrore.

Retë e vullkanit nuk arrijnë në Maqedoni

Lajm - 18.04.2010

Për shkak të rrymave jugperëndimore, pritet që retë prej Sllovenisë, Kroacisë dhe pjesës veriore të Serbisë të drejtohen kah Rusia duke e anashkaluar Maqedoninë.

Evropë: Trafiku ajror vazhdon të jetë i paralizuar

Ina - 18.04.2010

Trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës, është i paralizuar për të katërtën ditë me radhë, për shkak të mjegullës masive të hirit vullkanik nga Islanda.

Meteorologët: Reja e hirit spostim drejt Mesdheut

Top Channel - 18.04.2010

Aeroportet në veri të Italisë do të qëndrojnë të mbyllura deri ditën e hënë për shkak të hirit vullkanik që ka shkaktuar kaos në transportin ajror të të gjithë Europës.

Vullkani, rrezikohen gjysmëfinalet e Champions

Top Channel - 18.04.2010

Kaosi në qiejt e Europës për shkak të resë së tymit të shkaktuar nga vullkani në Islandë rrezikon edhe gjysmëfinalet e Champions League dhe Europa League, që janë parashikuar javën e ...

Evropë: Trafiku ajror vazhdon të jetë i paralizuar

Alsat - 18.04.2010

Trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës, është i paralizuar për të katërtën ditë me radhë, për shkak të mjegullës masive të hirit vullkanik nga Islanda.

Evropë: Trafiku ajror vazhdon të jetë i paralizuar

Evropaelire - 18.04.2010

Trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës, është i paralizuar për të katërtën ditë me radhë, për shkak të mjegullës masive të hirit vullkanik nga Islanda.

Vullkani, rrezikohen gjysmëfinalet e Champions

Ina - 18.04.2010

Kaosi në qiejt e Europës për shkak të resë së tymit të shkaktuar nga vullkani në Islandë rrezikon edhe gjysmëfinalet e Champions League dhe Europa League, që janë parashikuar javën e adhshme.

Vullkani, shtyhet në tetor Cmimi i Madh i Japonisë

Ina - 18.04.2010

Është shtyrë më 3 tetor Cmimi i Madh i Japonisë, gara e dytë e MotoGP e programuar fillimisht për të dielën e ardhshme. Problemet e shkaktuara nga reja e vullkanit islandez kanë bindur organizatorët ...

Vullkani, shtyhet Cmimi i Madh i Japonisë në MotoGP

Top Channel - 18.04.2010

Është shtyrë më 3 tetor Cmimi i Madh i Japonisë, gara e dytë e MotoGP e programuar fillimisht për të dielën e ...

Trafiku ajror vazhdon të jetë i paralizuar

Shqipmedia - 18.04.2010

Reja me hi nga vullkani islandez, po shkon drejt jugut të Evropës, duke shkaktuar ngecje në komunikacionin ajror evropian tashmë katër ditë.

Vullkani, test i Air France në jug-perëndim të Francës

Top Channel - 18.04.2010

Edhe kompania ajrore Air France do të kryejë gjatë pasdites një test fluturimi në jug-perëndim të Francës për të vlerësuar kushtet atmosferike pas resë së krijuar nga vullkani në Islandë.

Prishtinë: Mbyllet aeroporti ndërkombëtar

Evropaelire - 18.04.2010

Aeroportit ndërkombëtar i Prishtinës është mbyllur për qarkullim që nga mesnata e deri në ora 14:00 të ditës së sotme, për shkak të çrregullimit të trafikut ajror në Evropë.

Barroso kërkon hetime për krizën e fluturimeve

Alsat - 18.04.2010

Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, sot, nëpërmjet një kumtese, ka kërkuar hetime lidhur me humbjet e ekonomive të Bashkimit Evropian, në vlerë prej miliarda dollarësh, derisa ...

Hiri vullkanik, Rinasi i bllokuar

Top Channel - 18.04.2010

Vetëm fluturimet për në Stamboll dhe Athinë janë rikonfirmuar gjatë së dielës në aeroportin e Rinasit, ndërsa fluturimet në të paktën 10 destinacione të tjera kanë vazhduar të jenë të ...

KE: Barroso kërkon hetime për krizën e fluturimeve

Evropaelire - 18.04.2010

Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, sot, nëpërmjet një kumtese, ka kërkuar hetime lidhur me humbjet e ekonomive të Bashkimit Evropian, në vlerë prej miliarda dollarësh, derisa ...

Aeroporti i Prishtinës pezullon fluturimet

Evropaelire - 18.04.2010

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës është mbyllur për qarkullim që nga mesnata, për shkak të çrregullimit të trafikut ajror në Evropë, ndërsa kthimi në funksion varet nga aeroportet ndërkombëtare.

Hiri vullkanik, nuk rrezikon “Discovery”

Top Channel - 18.04.2010

Reja gjigande e hirit vullkanik që ka trazuar trafikun ajror në Europë, nuk do të ketë asnjë efekt mbi anijen kozmikë “Discovery” në zbritjen e saj për në tokë, planifikuar për të ...

Barroso kerkon hetime për krizen e fluturimeve

Albeu.com - 18.04.2010

Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, sot, nëpërmjet një deklarate, ka kërkuar hetime lidhur me humbjet e ekonomive të Bashkimit Evropian, në vlerë prej miliarda dollarësh, ndërsa ...

Aeroportet në të gjithë rajonin e Ballkanit mbyllen për shkak të hirit vullkanik

SETimes - 18.04.2010

18/04/2010 Reykjavik, Islandë -- Një re masive e rrezikshme të hirit nga një vullkan islandez u zhvendos drejt jugut të shtunën (17 prill), duke detyruar shumë vende në Ballkan të mbyllin hapësirën e ...

Qarkullimi, BE mbledh ministrat e Transportit

Top Channel - 18.04.2010

Situata kaotike në qarkullimin ajror në Europë, shkaktuar prej resë së tymit të vullkanit islandez, do të jetë temë e një takimi mes ministrave të Transportit të BE-së ditën e hënë.

Kompanitë: Rishqyrtim prej testeve për fluturim

Top Channel - 18.04.2010

Kompanitë e fluturimit europiane një zëri u kanë kërkuar autoritetev të BE-së ritestimin e menjëhershëm të kushteve atmosferike për lejimin e fluturimeve apo jo.

Hiri vullkanik, Maqedonia nuk rrezikohet

Top Channel - 18.04.2010

Retë nga hiri vullkanik i Islandës nuk pritet të arrijnë deri në Maqedoni, kanë bërë të ditur përfaësuesit e Drejtorisë Hidrometeorologjike në Shkup, duke u bazuar në parashikimet e qendrës për ...

Zyrtari BE-së: Të hënën nisin fluturimet

Top Channel - 18.04.2010

Autoritetet europiane të cilat po merren me manaxhimin e situatës kaotike në qarkullimin ajror, situatë kjo e krijuar pas shpërthimit të vullkanit në Islandë, njoftuan se ditën e hënë gjysma e ...

Hiri vullkanik, Tirana anulon disa fluturime

BalkanWeb - 18.04.2010

TIRANE- Anulohen fluturime të tjera nga Rinasi Shkon në 15 numri i destinacioneve ku anullohen fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës.

Avionët e shoqërisë ajrore KLM ngjiten në lartësi 10.000 m për fluturim – nuk ka dëme

Botasot - 18.04.2010

Pas anulimit të 36.000 fluturimeve për arsye të resë gjigante të vullkanit mbi Evropë sa vjen e shtohet pakënaqësia në lidhje me bllokimin e hapësirës ajrore.

Vazhdon bllokimi në trafikun ajror në Evropë

Koha.net - 18.04.2010

Londër, 18 prill - Miliona pasagjerë të bllokuar vazhdojnë të përballen me kaosin ajror, pasi që hiri vullkanik nga Islanda, i cili ka mbyllur pjesën më të madhe të hapësirës të Evropës, vazhdon të ...

Rinas, vijon anulimi i fluturimeve

Botasot - 18.04.2010

Autoritetet e Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës njoftuan se fluturimet direkte për në Londër, Budapest, Vjenë, Mynih, Shtutgard, Bolonjë, Milano, Trevizo, Verona, Frankurt, Ljubljanë, Rimini, ...

Islandë: Vullkani po qetësohet

Koha.net - 18.04.2010

Reikjavik, 18 prill - Erupsioni i vullkanit Eyjafjallajokull, i cili shpërndau retë e hirit mbi pjesën më të madhe të Evropës, ka zënë të qetësohet ka kumtuar qeveria e Islandës.

Bullgari, anulohen të gjitha fluturimet, shkak, rete vullkanike

BalkanWeb - 18.04.2010

SOFJE - Bullgaria njoftoi sot anulimin e të gjitha fluturimeve në botë, për një afat të papërcaktuar, për shkak të reve vullkanike me origjinë nga Islanda, njoftoi para pak minutash Ministria ...

Islanda, ishulli ku përleshet zjarri me akullin

Botasot - 18.04.2010

Islanda nuk i përket asaj kategorie të bukurisë që ne mendojmë. Bukuria është hyjnore, ose njerëzore, ose në fund të fundit e një natyre mes hyjnores dhe njerëzores.

Trafiku ajror në Evropë vazhdon të jetë i paralizuar

Botasot - 18.04.2010

Trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës, është i paralizuar për të katërtën ditë me radhë, për shkak të mjegullës masive të hirit vullkanik nga Islanda.

Vullkani, rrezikohen gjysmëfinalet e Champions

Botasot - 18.04.2010

Kaosi në qiejt e Europës për shkak të resë së tymit të shkaktuar nga vullkani në Islandë rrezikon edhe gjysmëfinalet e Champions League dhe Europa League, që janë parashikuar javën e adhshme.

Vullkani në Islandë po qetësohet

Telegrafi - 18.04.2010

Ka filluar të qetësohet intensiteti i erupsionit të vullkanit Evjafjallojokull në Islandë, si pasojë e të cilit erdhi deri te përhapja e reve të hirit në një pjesë të madhe të Evropës, që shkaktoi ...

Pluhuri vullkanik tani për tani nuk ka rrezik për shëndetin

Yll Press - 18.04.2010

Gjatë djegies së paraqitur si rezultat i erupcionit vullkanik, formohet sasi e caktuar hiri, e cila është distribuuar në lloje të larta të atmosferës dhe po lëvizë nga veriu drejt drejtimeve të tjera ...

Mbyllet trafiku ajror në Kosovë

Koha.net - 18.04.2010

Prishtinë, 18 prill - Drejtues të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës (ANP) kanë konfirmuar se që nga mesnata e kaluar e deri sot në ora 14.00 hapësira ajrore e Kosovës do të jetë e mbyllur për ...

Anulohen fluturimet aeroporti i Prishtinës

Botasot - 18.04.2010

Pluhuri vullkanik ka bërë që edhe sot në Aeroportin Ndërkombëtarë të Prishtinës(ANP) të anulohen dhjetëra fluturime. Drejtori i ANP-së, Agron Mustafa tha thënë të dielën se nga Aeroporti Ndërkombëtar ...

Lufthansa nis 50 avionë megjithë shqetësimet e resë vullkanike

Botasot - 18.04.2010

(E Plotësuar)-Autoritetet gjermane të aviacionit i dhanë leje 50 aeroplanëve transoqeanikë të kompanisë ajrore Lufthansa të udhëtonin nga Azia Lindore, Afrika dhe Shtetet e Bashkuara me rreth një ...

Vullkani rrezikon gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve

Koha.net - 18.04.2010

Nyon, 18 prill - Kaosi në qiejt e Evropës për shkak të resë së tymit të shkaktuar nga vullkani në Islandë rrezikon edhe gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve dhe Europa League, që janë parashikuar ...

Prishtinë, mbyllet aeroporti ndërkombëtar

BalkanWeb - 18.04.2010

PRISHTINE -Aeroportit ndërkombëtar i Prishtinës është mbyllur për qarkullim që nga mesnata e deri në ora 14:00 të ditës së sotme, për shkak të çrregullimit të trafikut ajror në Evropë.

Vullkani shtyn garën për Çmimin e madh të Japonisë në MotoGP

Koha.net - 18.04.2010

Tokio, 18 prill - Është shtyrë më 3 tetor Çmimi i madh i Japonisë, gara e dytë e MotoGP e programuar fillimisht për të dielën e ardhshme.

Kosova nuk preket nga hiri vullkanik

Telegrafi - 18.04.2010

Edhe pse është thënë se hiri vullkanik mund të prekë edhe Kosovën, drejtues të Institutit Hidrometeorologjik kanë konfirmuar se një gjë e tillë nuk ka ndodhur si rezultat i erës, e cila gjatë ditës ...

“Time”: Pse një vullkan i vogël shkakton kaos të madh?

Koha.net - 18.04.2010

Washington, 18 prill – Derisa shpërthimi i vullkanit islandez Eyjafjallajokull po vazhdon, kjo nuk do të ndryshojë diçka në librat shkencore.

Kryhen prova nga disa kompani ajrore

Botasot - 18.04.2010

KLM dërgoi një Boeing 737 në një fluturim 75 minutësh gjatë të cilit avioni shkoi deri në lartësinë 13 mijë metra. KLM thotë se Boeing tani po kontrollohet në detaje dhe nëse ekzaminimi teknik nuk ...

Hiri vullkanik, Berisha mbërrin në Tiranë

BalkanWeb - 18.04.2010

TIRANE - Berisha mërrin në Tirane Reja e hirit vullkanik që ka sjellë probleme në të gjithë Europën kishte blokuar prej disa ditësh në Bruksel edhe kryeministrin shqiptar Sali Berisha.

Tiranë: Anulohen 30 destinacione në Rinas

Botasot - 18.04.2010

Kaosi i shkaktuar në trafikun ajror të Evropës për shkak të hirit vullkanik të Islandes, ka shtuar edhe më shumë probleme në Shqipëri.

Prishtinë: Rihapet për qarkullim trafiku ajror

Botasot - 18.04.2010

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës është hapur serish për fluturime, pas mbylljes nga mesnata e kaluar për shkak të çrregullimit të trafikut ajror në shumicën e aeroporteve të Evropës, ndërkohë që ...

KE: Barroso kërkon hetime për krizën e fluturimeve

Botasot - 18.04.2010

Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso, sot, nëpërmjet një kumtese, ka kërkuar hetime lidhur me humbjet e ekonomive të Bashkimit Evropian, në vlerë prej miliarda dollarësh, derisa ...

KE, hetime për krizën e fluturimeve

BalkanWeb - 18.04.2010

BRUKSEL- Presidenti i Komisionit Evropian, Hoze Manuel Barroso ka kërkuar sot hetime lidhur me humbjet ekonomike të Bashkimit Evropian, të cilat kapin vlerën e miliarda dollarëve.

Reja e pluhurit vullkanik i shmanget Kosovës

Koha.net - 18.04.2010

Prishtinë, 18 prill – Sipas incizimeve satelitore dhe hartave të publikuara nga BBC-ja, pluhuri vullkanik nga Islanda ende nuk ka mbërritur në Kosovë.

Zyrtari BE-së: Të hënën nisin fluturimet

Koha.net - 18.04.2010

Bruksel, 18 prill - Autoritetet evropiane që po merren me menaxhimin e situatës kaotike në qarkullimin ajror, situatë kjo e krijuar pas shpërthimit të vullkanit në Islandë, njoftuan se ditën e hënë ...

Hiri vullkanik, anulohen disa fluturime nga Tirana

Gazeta Start - 17.04.2010

Tiranë - Zyrtarë nga aeroporti Nënë Tereza në kryeqytet bëjnë të ditur se sërish sot janë anuluar fluturimet drejt disa prej qyteteve kryesore europiane, si dhe drejt SHBA-ve.

Rritet aktiviteti i vullkanit në Islandë, vazhdojnë retë

Gazeta Start - 17.04.2010

Aktiviteti i vullkanit në Iralandë që lëshoi renë gjigante të hirit mësohet se është rritur sërish. Gjeologët dhe ekspertët do të fluturojnë sot për herë të parë mbi vullkanin, për të vlerësuar ...

Reja e hirit spostohet drejt Mesdheut. Vazhdon edhe sot kaosi në Rinas

Shekulli - 18.04.2010

UPDATE - Pasojat e vullkanit të Islandës vazhdojnë të ndihen ende në vendin tonë, ku ne aeroportin e Rinasit edhe sot jane te pezulluara një sërë fluturimesh.

Aeroporti i Prishtinës anullon fluturimet

BBC - 17.04.2010

Gati të gjitha fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, janë anuluar gjatë ditës së shtunë, për shkak të mbylljes së aeroporteve në një pjesë të Evropës, si pasojë e shpërthimit të një ...

Vazhdon pezullimi i fluturimeve nga aeroportet evropiane

Alsat - 17.04.2010

Edhe në këtë fundjavë pasagjerët duhet të përgatiten për pengesa të shumta të trafikut ajror në hapësirën evropiane, për shkak të reve të hirit nga vullkani që shpërtheu në Islandë.

Rinas, hiri anulon fluturimet drejt BE-së

Top Channel - 17.04.2010

Në aeroportin e Rinasit janë anuluar mëngjesin e sotëm fluturimet që kanë si destinacion Gjermaninë, Austrinë dhe Italinë.

Vazhdon kaosi ajror në Evropë

Evropaelire - 17.04.2010

Hapësira ajrore nga Britania deri në vendet Baltike, si dhe në jug deri në Rumani është mbyllur plotësisht ose pjesërisht, mijëra fluturime janë anuluar kurse bota sheh e shqetësuar përhapjen e hirit ...

Tiranë: Hiri vullkanik anulon fluturimet

Evropaelire - 17.04.2010

Kaosi i trafikut ajror për shkak të reve të hirit vullkanik i prodhuar nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës i cili ka përfshirë gati gjysmën e Europës, ka prekur dhe Shqipërinë.

Zvicër, zgjaten kufizimet e trafikut ajror

Top Channel - 17.04.2010

Janë zgjatur deri në orën 20 të ditës së sotme kufizimet e trafikut ajror në Zvicër, për shkak të resë se hirit të vullkanit islandez që coi në mbylljen e aeroporteve të Evropës.

Vazhdon kaosi ne trafikun ajeror ne Europe

Albeu.com - 17.04.2010

Shumë aeroporte në Evropën veriore dhe perëndimore do të jenë të mbyllura edhe sot për shkak të hirit të madh vullkanik, i cili është ngritur në atmosferë pas shpërthimit të vullkanit në Islandë.

Anulohen fluturimet nga Prishtina

Evropaelire - 17.04.2010

Zyrtarë të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës kanë bërë të ditur se të gjitha fluturimet e parapara për ditën e sotme janë anuluar, si pasojë e reve të hirit vullkanik, të shkaktuara nga një ...

Reja, kompanitë ajrore 200 mln euro humbje në ditë

Top Channel - 17.04.2010

Hiri vullkanik ka izoluar Europen dhe ka shkaktuar një kaos të paparë ndonjëherë në trafikun ajror. Aeroportet kryesore të Europës janë mbyllur dhe fluturimet janë anuluar nga Britania deri ne ...

Nga aeroportet Maqedonisë, u anuluan të gjitha fluturimet

Alsat - 17.04.2010

Kaosi i trafikut ajror për shkak të reve të hirit vullkanik i prodhuar nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës, tanimë ka prekur edhe Maqedoninë.

Hiri, edhe Prishtina anulon fluturimet

Top Channel - 17.04.2010

Edhe aeroporti i Prishtinës ka anuluar të gjitha fluturimet e parashikuara për ditën e sotme, si pasojë e resë së hirit që ka pushtuar qiejtë e Evropës.

Hi vullkani në hapësirën ajrore evropiane - Situata në aeroportin e Franfkurtit

DW - 17.04.2010

Reja e hirit që vjen nga vullkani islandez në akullnajën Eyjafjalla vazhdon të mbajë të paralizuar pjesën më të madhe të qarkullimit ajror evropian.

Pluhuri vullkanik bllokon trafikun ajror

Evropaelire - 17.04.2010

Udhëtarët e aeroplanëve mund të përballen me vonesa disa ditëshe për shkak të resë së madhe nga vullkani në Islandë, i cili detyroi mbylljen e trafikut ajror në Evropën Veriore, ndërsa mijëra ...

Islandë, rritet aktiviteti i vullkanit

Top Channel - 17.04.2010

Gjeologë dhe ekspertë nga Islanda kanë njoftuar sot se aktiviteti i vullkanit që lëshoi renë gjigante të hirit është rritur.

Evropë: Kaos i vërtetë ajror

Shqipmedia - 17.04.2010

Qarkullimi ajror mbi Evropë mbetet përgjithësisht i paralizuar prej resë së hirit të vullkanit nga Islanda. Dhjetëra mijëra udhëtarë janë të bllokuar nëpër aeroporte.

Vullkani, aeroportet franceze të mbyllura deri të hënën

Top Channel - 17.04.2010

Për shkak të hirit vullkanik në Islandë, aeroportet e Parisit dhe ato në veri të vendit do të qëndrojnë të mbyllura deri ditën e hënë.

Shtohen anulimet në Rinas

Top Channel - 17.04.2010

Në Rinas janë shtuar anomalite me fluturimet pas anulimit të një sërë fluturimesh drejt Europës ...

Vullkani, vijojnë anulimet e fluturimeve në Greqi

Top Channel - 17.04.2010

Mijëra udhëtarë kanë mbetur edhe gjatë ditës së shtunë të bllokuar në aeroportet e Athinës dhe Selanikut pas anulimit të fluturimeve në vendet e Europës për arsye të hirit vullkanik.

Vullkani, reja e tymit mbërrin në Spanjë

Top Channel - 17.04.2010

Reja e tymit e shkaktuar nga vullkani i Islandës ka mbërritur në veri të Spanjës duke shkaktuar edhe mbylljen e disa aeroporteve të këtij vendi.

Vullkani, 17 mijë fluturime të anuluara në Europë

Top Channel - 17.04.2010

Janë rreth 17 mijë fluturime të anuluara sot në hapësirën ajrore europiane, pas tymit të vullkanit të Islandës. Lajmin e ka bërë të ditur “Eurocontrol”.

Anulohen fluturimet në Aeroportin e Shkupit

Ina - 17.04.2010

Në Aeroportin e Shkupit sot janë anuluar të gjitha fluturimet për në destinacionet evropiane, ndërsa fluturan avionet për në Stamboll dhe Beograd.

IATA: Vullkani në Islandë, 200 milionë dollarë dëme në ditë

Botasot - 17.04.2010

Kompanitë ajrore botërore thonë se kanë humbje prej së paku 200 milionë dollarësh në ditë, për shkak të pengesave të mëdha të shkaktuara nga mjegulla e hirit vullkanik, që po shpërndahet në gjithë ...

Hiri vullkanik, Rinasi nis disa fluturime

BalkanWeb - 17.04.2010

TIRANE- Nuk duket ende fundi për fillimin e fluturimeve në Evropë shkaktuar nga hiri që vjen nga një vullkan në Islandë.

Edhe në Aeroportin e Prishtinës anulohen disa fluturime

Botasot - 17.04.2010

Pluhuri vullkanik i cili tashmë ka përfshirë gjysmën e Evropës, ka ndikuar edhe në Kosovë që të anulohen disa fluturime në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës.

Zgjerohet kaosi në trafikun ajror në Evropë

Koha.net - 17.04.2010

Bruksel, 17 prill – Shumë aeroporte në Evropën veriore dhe perëndimore do të jenë të mbyllura edhe sot për shkak të hirit të madh vullkanik, i cili është ngritur në atmosferë pas shpërthimit të ...

Vazhdon pezullimi i fluturimeve nga aeroportet evropiane

Yll Press - 17.04.2010

Kontrolli i trafikut ajror në Gjermani i ka mbyllur të 16 aeroportet ndërkombëtare në vend deri të paktën këtë të shtunë në orën 14.

Hiri vullkanik, Serbia e Kroacia ndalojne fluturimet

BalkanWeb - 17.04.2010

BEOGRAD- Për shkak të resë vullkanike që vjen nga Islanda, Agjencia për kontrollin e trafikut ajror në Serbi ka vendosur të mbyllë një pjesë të hapësirës ajrore në veri të vendit, njoftoi zëdhënësja ...

ANP: Anulohen afër 40 fluturime

Koha.net - 17.04.2010

Prishtinë, 17 prill - Sipas zëdhënësit të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, Altin Ahmeti, janë anuluar pothuajse shumica e 40 fluturimeve të parapara për sot, më përjashtim të fluturimit për ...

Aviokompanitë humbasin 200 milionë dollarë në ditë

Koha.net - 17.04.2010

Montreal, 17 prill - Aviokompanitë do të humbasin të paktën 200 milionë dollarë në ditë në të ardhura, si rezultat i çrregullimit të trafikut ajror nga hiri vullkanik i Islandës, njoftoi organi ...

Hiri vullkanik, Prishtina anuloi gati 40 fluturime

BalkanWeb - 17.04.2010

PRISHTINE- Aeroporti Ndërkombëtar të Prishtinës,informon se janë anuluar pothuajse shumica e 40 fluturimeve të parapara për sot, më përjashtim të fluturimit për Tiranë dhe atij për Kroaci.

Pluhuri vullkanik ndërron drejtim, nuk vjen në Kosovë?

Koha.net - 17.04.2010

Zagreb, 17 prill - Një pjesë e resë vullkanike nga Islanda sot në mëngjes ka arritur edhe në Kroacinë veriore dhe atë qendrore, Sllavoni e Istrie, por bëhet fjalë për koncentrim të vogël të grimcave, ...

Shkup, anulohen fluturimet drejt Europes Qendrore

BalkanWeb - 17.04.2010

SHKUP- Në Aeroportin e Shkupit janë anuluar fluturimet drejt Evropës Qendrore dhe Perëndimore per shkak te reve te mëdha hiri te shkaktuara nga shperthimi i vullkanit në Islandë.

Anulohen fluturimet nga Prishtina

Botasot - 17.04.2010

Zyrtarë të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës kanë bërë të ditur se të gjitha fluturimet e parapara për ditën e sotme janë anuluar, si pasojë e reve të hirit vullkanik, të shkaktuara nga një ...

Vullkani islandez shkakton kaos në aeroportet evropiane

VOA - 17.04.2010

Një tymnajë e dendur pluhuri vullkanik mbulon sipërfaqe të mëdha mbi Islandë, duke bërë të papërdorshme korridoret ajrore dhe duke penguar fluturimet edhe në një pjesë të madhe të Evropës për sot.

Reja e hirit vazhdon të paralizojë qarkullimin ajror

Botasot - 17.04.2010

Hapësira ajrore nga Britania deri në vendet Baltike, si dhe në jug deri në Rumani është mbyllur plotësisht ose pjesërisht, mijëra fluturime janë anuluar kurse bota sheh e shqetësuar përhapjen e hirit ...

Nga aeroportet Maqedonisë, u anuluan të gjitha fluturimet

Koha.net - 17.04.2010

Shkup, 17 prill - Kaosi i trafikut ajror për shkak të reve të hirit vullkanik i prodhuar nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës, tanimë ka prekur edhe Maqedoninë.

Pasojat e hirit vullkanik edhe në Kosovë

Botasot - 17.04.2010

Zyrtarë të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës bëjnë të ditur se gati të gjitha fluturimet e parapara për ditën e sotme janë anuluar, si pasojë e reve të hirit të vullkanit që shpërtheu në Islandë.

Pluhuri vullkanik në mesnatë pritet në Kosovë

Koha.net - 17.04.2010

Prishtinë, 17 prill - Pluhuri vullkanik pritet ta prekë hapësirën ajrore të Kosovës pas mesnatës, ka deklaruar të shtunën Dritan Gjonbalaj, drejtor i përgjithshëm i autoritetit të aviacionit civil.

Hiri vullkanik, presidenti Obama anulon vizitën në Varshavë

BalkanWeb - 17.04.2010

NEW YORK- Hiri vullkanik anulon edhe pjesëmarrjen e Presidentit amerikan Obama në ceremoninë mortore në nder të presidentit polak Lech Kaczynski.

Pluhuri vullkanik pezullon fluturimet në Evropë

Gazeta Start - 16.04.2010

Pluhuri i vullkanit që shpërtheu në Islandë ka paralizuar trafikun ajror në gjysmën e Evropës. Pas Belgjikës, Britanisë, Danimarkës, Holandës, Norvegjisë dhe Suedisë tanimë dhe Gjermania sapo ka ...

Pluhuri vullkanik pezullon tre udhëtime nga Shkupi

Gazeta Start - 16.04.2010

Shkup - Reja e dendur e pluhurit vullkanik nga Islanda ka sjellë pezullimin e tre fluturimi nga aeroporti i Shkupit. Sipas informatave të aeroportit, janë anuluar uljet dhe ngritjet për në Pragë të ...

Reja vullkanike, anulohen fluturimet në Rinas

Gazeta Start - 16.04.2010

Tiranë Pluhuri vullkanik i shpërndarë nga Islanda ka krijuar kaos fluturimesh në shumë vende të Evropës, midis tyre edhe në Shqipëri.

Vullkani, elementët e hirit janë të rrezikshëm

Shekulli - 16.04.2010

Reja e hirit e shkaktuar nga vullkani në Islandë, përveçse ka paralizuar transportin ajror në Evropë, përbën rrezik edhe për jetën e kafshëve.

Kaosi pas vullkanit, Berisha 'bllokohet' në Bruksel

Shekulli - 16.04.2010

BRUKSEL- Kaosi në trafikun ajror pas vullkanit të Islandës ka bllokuar kryeministrin Sali Berisha në Bruksel. Mësohet se Berisha dhe delegacioni që e shoqëronte nuk ka mundur të udhëtojë me avion në ...

Vullkani Islandës prek edhe Shqipërinë, anulohen fluturimet për Londër e Budapest

Shekulli - 16.04.2010

UPDATE- Efektet e vullkanit te Islandes ndihen edhe ne Shqiperi. Pas kaosit te trafikur ajror ne Evrope, pasuar me anulime masive fluturimesh dhe mbyllje aeroportesh, te njejtat masa njoftohen edhe ...

Kaos ajror në Evropë

Evropaelire - 16.04.2010

Hapësira ajrore nga Britania deri në vendet Baltike, si dhe në jug deri në Rumani, Kosovë dhe Shqipëri, është mbyllur plotësisht ose pjesërisht, mijëra fluturime janë anuluar, kurse bota sheh e ...

Hiri vullkanik rrezikon samitin e “Ecofin”-it

Top Channel - 16.04.2010

Reja gjigande e hirit vullkanik që ka përfshirë Europën pas shpërthimit të vullkanit në Islandë, mund të çojë në dështimin e samitit mbi ekonominë dhe financën në Madrid.

Reja e hirit, Frankfurti mbyll aeroportin

Top Channel - 16.04.2010

Dalja e vullkanit islandez ka paralizuar trafikun ajror të gjysmës së Evropës. Sipas organizatës evropiane për sigurinë ajrore, EUROCONTROL, sot janë anuluar rreth 50% e fluturimeve mes Shteteve të ...

Islandë, pluhuri vullkanik bllokon trafikun ajror në Evropë

Alsat - 16.04.2010

Udhëtarët e aeroplanëve mund të përballen me vonesa disaditëshe për shkak të resë së madhe nga vullkani në Islandë, i cili detyroi mbylljen e trafikut ajror në Evropën Veriore, ndërsa mijëra udhëtarë ...

Shpërthimi i vullkanit, kaos në fluturime

Top Channel - 16.04.2010

Kaos në qiejt e Evropës, për shkak të resë së hirit të lartë deri në 11 kilometra, që është shkaktuar pas shpërthimit të vullkanit në jug të Islandës.

Rete vullkanike vazhdojne te pengojne komunikacionin ajror

Albeu.com - 16.04.2010

Zyrtarët evropianë të sigurisë ajrore thonë se do të duhen të paktën edhe dy ditë në mos më shumë që qielli të pastrohet nga retë e hirit të shkaktuara nga një vullkan në Islandë, i cili e ktheu ...

Trafiku ajror ende i paralizuar nga hiri vullkanik

Lajm - 16.04.2010

Mijëra fluturime në mbarë Evropën janë anulluar edhe sot, 24 orë pas një ndërpreje të pashoqe të trafikut ajror. Reja e hirit është krijuar pas shpërthimit të një vullkani që gjendej nën një ...

Reja e hirit paralizon transportin ajror në Evropë - Masa sigurie të pashembullta

DW - 16.04.2010

Shpërthimi i një vullkani në jug të Islandës ka paralizuar transportin ajror në pjesë të mëdha të Evropës Veriore dhe Perëndimore.

Përforcohet aktiviteti i vullkanit të Islandës, pohon një vulkanolog islandez

Idividi - 16.04.2010

Rejkjavik, 15 prill 2010 (MIA) - Aktiviteti i vullkanit në Islandë, hedhja e hirit e të cilit sot e ka penguar qarkullimin ajror mbi Evropën Veriore, përforcohet, tha vulkanologu Arman Hoskuldson.

Hapësira ajrore britanike do të mbetet e mbyllur deri sot në mbrëmje

Idividi - 16.04.2010

Londër, 16 prill (MIA) - Pjesa më e madhe e hapësirës ajrore britanike do të mbetet e mbyllur deri sot në orën 18 sipas Griniçit për shkak të rrezikut që krijojnë retë hiri vullkanik të cilat vijnë ...

Për shkak të aktivitetit vullkanik në Islandë, është mbyllur hapësira ajrore edhe mbi Poloni, janë anuluar fluturimet ...

Idividi - 16.04.2010

Varshavë, 16 prill 2010 (MIA) - Për shkak të reve nga hiri vullkanik, sot prej orës 10 sipas kohës lokale do të mbyllet e tërë hapësira ajrore mbi Poloninë, kumtoi zëdhënësi i aerokompanisë polake ...

"Vetëm hiri nuk do të ishte problem, por elementet që ai çliron janë të rrezikshme"

DW - 16.04.2010

Intervistë me vulkanologun Ulrich Schreiber Reja e hirit e shkaktuar nga vullkani në Islandë, përveçse ka paralizuar transportin ajror në Evropë, përbën rrezik edhe për jetën e kafshëve.

Reja e hirit, anulohen 3 fluturime në Shkup

Lajm - 16.04.2010

Deri tani janë anulluar tri fluturime nga aeroporti i Shkupit, të paralajmëruara për sot pasdite, për shkak të resë së dendur të pluhurit vullkanik nga Islanda.

Reja e hirit, anulohen 3 fluturime në Shkup

Top Channel - 16.04.2010

Autoritetet maqedonase kanë pezulluar tre fluturime të planifikuara për pasdite në aeroportin e Shkupit, për shkak të resë gjigande të hirit që ka ardhur nga aktivizimi i vullkanit në Islandë.

Reja, anulohen fluturimet edhe ne Kroaci

Top Channel - 16.04.2010

Autoritetet kroate kanë pezulluar të gjitha fluturimet e parashikuara nga Zagrebi në vendet e Evropës Perëndimore dhe Veriore.

Reja e hirit, anulohen fluturime në Greqi

Top Channel - 16.04.2010

Ashtu si edhe në shtetet e tjera të kontinentit europian, hiri vullkanik ka shkaktuar probleme të mëdha në transportin ajror të Greqisë.

Efektet e vullkanit prekin dhe Rinasin

Top Channel - 16.04.2010

Në Rinas janë ndërprere fluturimet direkte në drejtim te Londres dhe Budapestit për shkak te hirit vullkanik që ka bllokuar shumë fluturime në ...

Pluhuri vullkanik shkakton anulim të fluturimeve në Europë

Shqipmedia - 16.04.2010

Për shkak të reve të krijuara nga shpërthimi i vullkanit në Islandë në shumë pjesë të Evropës është krijuar një kaos nga bllokimi i fluturimeve.

Evropë: Pluhuri vullkanik shkakton anulim të fluturimeve

Evropaelire - 16.04.2010

Mjegulla e gjërë e pluhurit nga vullkani në Islandë pothuajse në gjysmën e Evropës, e ka detyruar anulimin e mijëra fluturimeve.

Dështojnë fluturimet nga Aeroporti i Shkupit

Ina - 16.04.2010

Retë e mëdha nga vullkani “Ejafjalajokul” në Islandë, paralizuan dhe anuluan tre fluturime edhe në Aeroportin e Shkupit, që kishin si destinacion vendet evropiane.

Islandë, vullkani mund të ulë temperaturat

Top Channel - 16.04.2010

Tymi i vullkanit në Islandë, që ka paralizuar pjesën më të madhe të hapësirës ajrore të Evropës, mund të ndikojë në ndryshimin e klimës së Tokës.

Vullkani, anulohen 60% e fluturimeve europiane

Top Channel - 16.04.2010

Janë anuluar rreth 60 përqind e fluturimeve nga ana e kompanive europiane për prezencën në qiejt e Europës të një mase të madhe pluhuri të shkaktuar nga vullkani i Islandës.

IATA: Vullkani në Islandë, 200 milionë dollarë dëme në ditë

Evropaelire - 16.04.2010

Kompanitë ajrore botërore thonë se kanë humbje prej së paku 200 milionë dollarësh në ditë, për shkak të pengesave të mëdha të shkaktuara nga mjegulla e hirit vullkanik, që po shpërndahet në gjithë ...

Ne shpëtuam nga kalimi i mjegullës me hir vullkanik

Spiun - 16.04.2010

Mjegulla nga hiri vullkanik nuk do te kaloje neper Maqedoni, Shqipëri edhe Kosove. do te kaloje neper Slloveni, Kroaci dhe një pjese te Serbisë për te kaluar ne Rusi.

Vullkani në Islandë, 200 milionë dollarë dëme në ditë

Alsat - 16.04.2010

Kompanitë ajrore botërore thonë se kanë humbje prej së paku 200 milionë dollarësh në ditë, për shkak të pengesave të mëdha të shkaktuara nga mjegulla e hirit vullkanik , që po shpërndahet në gjithë ...

Vullkani, të shtunën mbyllet Malpensa

Top Channel - 16.04.2010

“Ndoshta mbrëmjen e sotme do të mbyllet aeroporti i Bolzanos dhe nesër ai i Malpensës”. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i mbrojtjes civile në Itali, Guido Bertolaso, duke folur për renë e tymit të ...

Vullkani islandez bllokon aeroportet edhe në Itali

Top Channel - 16.04.2010

Reja e vullkanit Eyjafjallajokul që shpërtheu në Islandë pak ditë më parë, pas përfshirjes së Europës Veriore ka nisur rrugëtimin e saj në jug të kontinentit të vjetër.

Hapësira ajrore britanike do të mbetet e mbyllur deri sot në mbrëmje

Yll Press - 16.04.2010

Për shkak aktivitetit vullkanik të Islandës dje u ndërpre qarkullimi ajror mbi Evropën Veriore dhe disa pjesë të asaj Perëndimore.

Vazhdon paraliza e komunikacionit ajror në Evropën veriore

Koha.net - 16.04.2010

Londër, 16 prill - Zyrtarët evropianë të sigurisë ajrore thonë se do të duhen të paktën edhe dy ditë në mos më shumë që qielli të pastrohet nga retë e hirit të shkaktuara nga një vullkan në Islandë, ...

Vullkani ndërpret fluturimet ajrore në Evropën veriore

Telegrafi - 16.04.2010

Zyrtarët evropianë të sigurisë ajrore thonë se do të duhen të paktën edhe dy ditë në mos më shumë që qielli të pastrohet nga retë e hirit të shkaktuara nga një vullkan në Islandë, i cili e ktheu ...

Evropa nuk mund të fluturoj

Yll Press - 16.04.2010

Aeroporti i Frankfurtit, i cili është më i madh në Gjermani dhe i treti për nga madhësia në Evropë, është mbyllur prej orës tetë sipas kohës lokale.

Pluhuri vullkanik, bllokon trafikun ajror në gjysmën e Evropës

Botasot - 16.04.2010

Udhëtarët e aeroplanëve mund të përballen me vonesa disa ditëshe për shkak të resë së madhe nga vullkani në Islandë, i cili detyroi mbylljen e trafikut ajror në Evropën Veriore, ndërsa mijëra ...

Gjermani: Për shkak të resë së hirit, mbyllet për disa orë Aeroporti i Frankfurtit

Botasot - 16.04.2010

Dalja e vullkanit islandez ka paralizuar trafikun ajror të gjysmës së Evropës. Sipas organizatës evropiane për sigurinë ajrore, EUROCONTROL, sot janë anuluar rreth 50% e fluturimeve mes Shteteve të ...

Reja e hirit paralizon transportin ajror në Evropë

Botasot - 16.04.2010

Retë gjigante të hirit të një vullkani në Islandë kanë paralizuar që prej ditës së enjte transportin ajror në Evropën e Veriut.

S'ka sot fluturime nga aeroporti i Shkupit për shkak të pluhurit vullkanik nga Islanda

Yll Press - 16.04.2010

Nuk do të realizohen fluturimet dhe aterimet për Pragë, Budapestë dhe për në Bruksel, informojnë nga aeroporti në Shkup.

Reja e hirit vullkanik prek Shqipërinë, anullohen fluturimet

BalkanWeb - 16.04.2010

TIRANË- Kaosi i fluturimeve ajrore, i shkaktuar nga reja e hirit vullkanik të Islandës ka prekur dhe Shqipërinë dhe gjithë gadishullin ballkanik.

Dështojnë fluturimet nga Aeroporti i Shkupit

Botasot - 16.04.2010

Retë dhe tymi i dendur që nga erupsioni i vullkanit islandez ka përfshirë hapësirën mbi Britaninë e Madhe dhe një pjese tjetër të Evropës Veriore, ka shkaktuar gjithashtu anulimin e gjashtë mijë ...

Tiranë: Edhe në Aeroportin e Rinasit, anulohen disa fluturime

Botasot - 16.04.2010

Në Aeroportin e Rinasit janë ndërprerë fluturimet në drejtim të Londrës dhe Budapestit për shkak të hirit vullkanik që ka bllokuar shumë fluturime në Evropë.

Mika i nervozuar me kaosin vullkanik

Telegrafi - 16.04.2010

Pop ylli Mika ka shtyrë një koncert në Portugali pas erupsionin vullkanik në Islandë, hiri i të cilit ka anuluar me mijëra fluturime në mbarë Evropën.

Hiri kaplon Evropën, anulohen 17 mijë fluturime

Koha.net - 16.04.2010

Londër, 16 prill – Reja e dendur e hirit vullkanit nga Islanda është përhapur të premten në më shumë shtete evropiane, duke i anuluar me mijëra fluturime të tjera, në kaosin më të madh të trafikut ...

Reja e hirit vullkanik arrin edhe në Kosovë ?

Koha.net - 16.04.2010

Prishtinë, 16 prill - Sipas shërbimit meteorologjik të Serbisë, në këtë vend fqinj në veri të Kosovës, pritet që nesër mbrëma të arrijë një re e madhe e hirit vullkanik nga shpërthimi vullkanik në ...

Hiri vullkanik i Islandës do arrijë në Itali dhe Ballkan

Yll Press - 16.04.2010

Shpërthimi i këtij vullkani në jug të Islandës ka paralizuar transportin ajror në pjesë të mëdha të Evropës Veriore dhe Perëndimore.

Hiri vullkanik prek fluturimet në Tiranë e Shkup

Botasot - 16.04.2010

Drejtuesit e aeroportit Nënë Tereza në Tiranë njoftuan se janë pezulluar përkohësisht fluturimet nga Tirana drejt Londrës dhe Budapestit.

Pluhuri vullkanik pengon trafikun ajror në Evropë

Gazeta Start - 15.04.2010

Autoritetet e aviacionit thanë se trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës veriore është ndërprerë sot nga shpërthimi vullkanik në Islandë.

Zgjerohet paralizimi i trafikut ajror evropian

BBC - 15.04.2010

Re të mëdha hiri nga shperthimi i vullkanit në Islandë ka paralizuar trafikun ajror në pjesën më të madhe të Evropës. Agjensia evropiane e trafikut ajror ka thënë se 16 nga 28 mijë fluturime janë ...

Vullkan akullnaje në Islandë, tymi paralizon trafikun ajror në Europë

Shekulli - 15.04.2010

Një vullkan që ka shpërthyer në Islandë ka shkaktuar ndërprerje të trafikut ajror në Britani si dhe vende të tjera të Europës veriore. Tymi që po del nga vullkani shkakton rrezik për avionet.

Pluhuri vullkanik pengon trafikun ajror në Evropë

Evropaelire - 15.04.2010

Autoritetet e aviacionit thanë se trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës veriore është ndërprerë sot nga shpërthimi vullkanik në Islandë.

Islandë, riaktivizohet vullkani

Top Channel - 15.04.2010

Shpërthimi i vullkanit islandez në akullnajën Eyjafjallajökull ka penguar udhëtimet ajrore në Britaninë e Madhe dhe në Skandinavi.

Hiri i vullkanit te Islandes mbyll aeroportet e Evropes

Albeu.com - 15.04.2010

Re të dendura të hirit vullkanik, që të enjten shpërthyen në vullkanin e Islandës Eyjafjallajokull, ka shkaktuar ndërprerje të mëdha në trafikun ajror në Britaninë e Madhe si dhe në vende të tjera të ...

Ndërprerje e trafikut ajror mbi Evropën Veriore (PLT)

Idividi - 15.04.2010

Geteburg, 15 prill (MIA) - Mjegullar nga pluhuri dhe hiri vullkanik nga Islanda vazhdojnë të lëvizin përmes Suedisë, kështu që prej sot pasdite Enti suedez për trafik ajror do t'i ndëpresë të gjitha ...

Reja e hirit, Evropa e bllokuar për 48 orë

Top Channel - 15.04.2010

Bllokimi i qiejve të veriut të Evropës për shkak të reve gjigande të hirit vullkanik që vjen nga Islanda mund të zgjasë deri në 48 orë.

Shpërthimi i vullkanit ndalon trafikun ajror

Spiun - 15.04.2010

Jane pezulluar shumë fluturimet ajrore ne Britanine e Madhe dhe Skandinavi, ndersa jane bllokuar te gjitha levizjet nga aeroportet londineze te Heathrow dhe Standsted si pasoje e shperthimit te ...

Evropë: Pluhuri vullkanik pengon trafikun ajror

Botasot - 15.04.2010

Autoritetet e aviacionit thanë se trafiku ajror në pjesën më të madhe të Evropës veriore është ndërprerë sot nga shpërthimi vullkanik në Islandë.

Hiri vullkanik mbyll aeroportet e Evropës

Koha.net - 15.04.2010

Rejkjavik, 15 prill – Re të dendura të hirit vullkanik, që të enjten shpërthyen në vullkanin e Islandës Eyjafjallajokull, ka shkaktuar ndërprerje të mëdha në trafikun ajror në Britaninë e Madhe si ...

Islandë, riaktivizohet vullkani

Yll Press - 15.04.2010

Pas ndalimit të udhëtimeve në Novergji dhe Skoci, sot në mëngjes edhe Britania dhe Suedia kanë njoftuar mbylljen e thuajse të gjithë lëvizjeve ajrore, duke e konsideruar si shumë të rrezikshëm këtë ...

Vullkani “paralizon” trafikun ajror

Telegrafi - 15.04.2010

Një vullkan që ka shpërthyer në Islandë, ka shkaktuar ndërprerje të trafikut ajror në Britani si dhe vende të tjera të Evropës veriore. Hiri që po del nga vullkani shkakton rrezik për avionët.

Ndërpriten fluturimet ajrore në Europën Veriore si pasojë e vullkanit në Islandë

VOA - 15.04.2010

Hiri vullkanik i cili është shtrirë përgjatë Atlantikut ditën e sotme, ka detyruar anullimin e fluturimeve në Britani, dhe ndërprerej e fluturimeve në Europën e Veriut, duke lënë mijëra pasagjerë në ...

Autoritetet islandeze evakuuan 800 persona për shkak rrezikut nga erupsioni i vullkanit

Idividi - 14.04.2010

Rejkjavik, 14 prill (MIA) - Rreth 800 persona janë evakuuar sot në mëngjesi e ditës së sotme në pjesën jugore të Islandës për shkak të rrezikut nga erupcioni i ri i vullkanit ...