TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Avokatët kundër Topit në përzgjedhjen e gjyqtarëve

Gazeta Start - 19.09.2010

Tiranë Dhoma Kombëtare e Avokatëve të Shqipërisë reagoi dje kundër presidentit të Republikës për zgjedhjen e tre anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë.

Lushnjë, i pret rrugën makinës, vdes 7-vjeçari

Gazeta Start - 19.09.2010

Lushnjë Si pasojë e një aksidenti tragjik, një 7-vjeçar humbi jetën mbrëmjen e shkuar. Ngjarja e rëndë ndodhi në aksin Lushnjë-Rogozhinë, ku fëmija ka tentuar të kalonte rrugën, por ishte fundi i tij.

Himariotët ceremoni për Aristotel Gumën

Gazeta Start - 19.09.2010

Vlorë Qarqet greke në Shqipëri por edhe jashtë saj, duket se po e mbajnë gjallë çështjen e vrasjes së një 35-vjeçari më shumë se 40 ditë më parë.

Afganistan, 5 ushtarë të NATO-s vriten ditën e zgjedhjeve

Gazeta Start - 19.09.2010

Kabul - Pesë ushtarë të NATO-s u vranë të shtunën, ndërkohë që në vendin e shkatërruar nga konfliktet zhvilloheshin zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Lajmi u bë publik nga burime të ndryshme.

Greqi, arrestohen 5 shqiptarët grabitës të arit

Gazeta Start - 19.09.2010

Athinë Pesë shqiptarë janë arrestuar nga policia greke, pasi akuzohen për vjedhjen të arit. Banda shqiptare merrej me grabitjen e arit në dy qytete të Ishullit të Kretës.

Irak, 29 të vdekur pas një atentati të dyfishtë

Gazeta Start - 19.09.2010

Bagdad - Të paktën 29 persona humbën jetën dhe 111 të tjerë u plagosën pas dy shpërthimeve në veri dhe në perëndim të kryeqytetit Bagdad. Lajmin e konfirmuan burime të Ministrisë së Brendshme irakiane.

Në fund të tetorit nis dialogu Kosovë-Serbi

Gazeta Start - 19.09.2010

Prishtinë Në fund të tetorit pritet të fillojnë bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë duke u bazuar mbi rezolutën e miratuar së fundi në OKB. Burime diplomatike nga Brukseli kanë thënë se në asnjë moment nuk do të diskutohet statusi politik ...

Peqin, i riu tenton vetëvrasjen me armë, rëndë në spital

Gazeta Start - 19.09.2010

Peqin Një 19-vjaçar nga Peqini ka tentuar të vritet me armë zjarri. Policia bëri të ditur se M. Xhaferri, 19-vjeçar ka tentuar ti jap fund jetës duke u vetëvrarë.

Reali vuan, por merr 3 pikë  

Gazeta Start - 19.09.2010

Reali i Hoze Mourinjos ka siguruar tri pikët e radhës në kampionatin spanjoll, duke mbajtur përkohësisht vendin e parë në pritje të ndeshjeve të sotme.

Grekë e greko-shqiptarë në meshën për Gumën

Gazeta Start - 19.09.2010

Himarë Është zhvilluar sot në Himarë mesha për Aristotel Gumën, i cili vdiq nga një aksident më 12 gusht. Mesha ka nisur rreth orës 08:30 minuta dhe ka përfunduar rreth orës 12:00, e mbajtur në gjuhën greke.

Premier Liga, Arsenali e pëson në të 95-tën  

Gazeta Start - 19.09.2010

Skuadra londineze pësoi golin e barazimit në minutën e pestë shtesë në transfertën e Sandërlendit. Rikthehet te fitorja Totenhemi. Sot radha e Mançesterit dhe Çelsit.

Kukës, plagoset rëndë nga aksidenti një 50-vjeçar

Gazeta Start - 19.09.2010

Kukës Një person mbeti i plagosur rëndë këtë të diel në aksin rrugor Kukës-Morinë. I plagosur ka mbetur shtetasi Riza Arifi, 50-vjeç, i cili po drejtonte një ambulancë për të transportuar një të sëmurë nga Kukësi për në Tiranë.

SHBA, rritet papunësia në sektorin shtetëror

Gazeta Start - 19.09.2010

Uashington - Shkalla e papunësisë në sektorin shtetëror në SHBA në muajin gusht është rritur, duke numëruar 54 mijë të papunë më tepër krahasuar me muajin e kaluar.

Angli, lirohen 6 të dyshuarit për komplot ndaj Papës

Gazeta Start - 19.09.2010

Londër - Gjashtë emigrantë në kryeqytetin britanik, të cilët policia i arrestoi me dyshimin se kishin përgatitur një komplot kundër papa Benediktit XVI gjatë qëndrimit të tij në Londër, u liruan sot nga burgu pa asnjë aktakuzë.

PD: Në bisedime me Serbinë të drejta edhe për shqiptarët

Gazeta Start - 19.09.2010

Prishtinë Partia e Drejtësisë në Prishtinë kërkoi që për bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë, duhet të miratohet paraprakisht një axhendë nga Kuvendi i Kosovës.

Rama thirrje strukturave: Zgjedhjet po vijnë, jo përçarje

Gazeta Start - 19.09.2010

Sarandë Teksa zgjedhjet lokale po afrojnë, kreu socialist Edi Rama në takimet e nisura së fundi ka kërkuar nga strukturat e partisë që të lënë mënjanë grindjet dhe të nisin punën për të fituar zgjedhjet.

Shpërthim para një furre në Zveçan

Gazeta Start - 19.09.2010

Zveçan Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur përpara një furre buke në Zveçan, por fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka pasur të lënduar në njerëz. Policia e Kosovës tha se mjeti shpërthyes dyshohet të jetë një granatë dore.

Një shqiptar kandidat në zgjedhjet parlamentare në Suedi

Gazeta Start - 19.09.2010

Stokholm Në zgjedhjet parlamentare në Suedi, po kandidon edhe një shqiptarë nga Kosova. Avni Dervishi, i cili kandidon në radhët e Partisë së Popullit Liberal.

Gaçi: Berisha inaugurime për interes të oborrit

Gazeta Start - 19.09.2010

Tiranë Partia Socialiste reagoi ndaj kryeministrit Sali Berisha, duke e akuzuar atë për shpifje në lidhje me Bashkinë e Tiranës. Deputeti Artan Gaçi duke komentuar inaugurimet e Berishës në zonën e Farkës i kërkoi atij shpjegime pse ...

Klinton: Ndërkombëtarët të marrin kontrollin në Iran

Gazeta Start - 19.09.2010

Uashington - Në një intervistë për stacionin televiziv amerikan ABC, Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, deklaroi se shpreson që liderët ndërkombëtarë të marrin kontrollin në Iran.

Më në fund Juve: poker - spektakël  

Gazeta Start - 19.09.2010

Juventusi largon dyshimet e ndeshjeve të para, duke fituar bindshëm 0-4 në fushën e Udinezes e cila mban vendin e fundit të renditjes me zero pikë.

Himarë, të dielen manifestim për Aristotel Gumën

Gazeta Start - 18.09.2010

Vlorë Organizata Omonia do të zhvillojë të dielen një tubim në Himarë, me rastin e mbushjes së 40 ditëve nga vdekja e Aristotel Gumës. Dega e Omonias-s në Himarë ka marrë lejen e nevojshme nga Policia e Qarkut të Vlorës për këtë tubim.

Afganët votojnë në mesin e kërcënimeve të talibanëve

Gazeta Start - 18.09.2010

Kabul Mes kërcënimeve të talibanëve, 10,5 milionë afganë janë thirrur sot të votojnë për zgjedhjen e 249 deputetëve të Asamblesë kombëtare. Përveç kërcënimeve për sulme nga talibanët, komuniteti ndërkombëtar është i shqetësuar për ...

Kërcënimi ndaj Papës, prangoset i dyshuari i gjashtë

Gazeta Start - 18.09.2010

Londër Policia Britanike ka arrestuar të dyshuarin e gjashtë për planifikim atentatesh terroriste kundër Papa Benediktit XVI. Pesë persona, u arrestuan dje në një qendër ekonomike në Londër.

Fule: Serbia s’hyn në BE pa zgjidhur çështjen e Kosovës

Gazeta Start - 18.09.2010

Londër Komisionari evropian për Zgjerim, Stefan Fule deklaroi sot se Serbia e ka të pa mundur të hyjë në Bashkimin Evropian nëse nuk merret më parë me çështjen e Kosovës.

OKB kërkon 2 miliardë dollarë për Pakistanin

Gazeta Start - 18.09.2010

Uashington Organizata e Kombeve të Bashkuara u kërkoi qeverive të botës 2 miliardë dollarë ndihma për të prekurit nga përmbytjet në Pakistan. Kjo është kërkesa më e madhe e bërë ndonjëherë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për të ...

Kosovë-Serbi, Ashton pret të takojë palët në Nju Jork

Gazeta Start - 18.09.2010

Bruksel Komisionerja evropiane për politikën e Jashtme, Katherine Ashton shpreson të takohet me liderët kosovarë dhe serb, javën e ardhshme gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Rama thirrje socialistëve: Përgatituni për protestat

Gazeta Start - 18.09.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama u bëri thirrje dje qytetarëve të Përmetit dhe Tepelenës që të bëhen gati për protestat, që sipas tij do të rrëzojnë nga pushteti qeverinë e Sali Berishës.

“Anijet franceze të Rusisë nuk rrezikojnë Gjeorgjinë”

Gazeta Start - 18.09.2010

Paris Ministri francez i Mbrojtjes deklaroi se Gjeorgjia nuk rrezikohet nga armët e teknologjisë së lartë që Franca mund ti shesë Rusisë. Rusia nuk është më Bashkimi Sovjetik, ngul këmbë Herve Morin.

"Shqipëria Sot"u ble nga pushtetarët, jo nga pronarët”

Gazeta Start - 18.09.2010

Tiranë Deputeti i Partisë Socialiste, Eduard Shalsi, deklaroi sot se ish-Ekspozita "Shqipëria Sot" u ble nga pushtetarët dhe jo nga pronarët". Duke iu referuar kryeministrit Berisha, i cili theksoi në një emision televiziv, se "ligji e ka ...

Alibeaj: Maxhoranca synon të mbrojë pronarin e ligjshëm

Gazeta Start - 18.09.2010

Tiranë - Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, duke komentuar dy ligjet e votuara së fundi në Kuvend, pronave dhe mbrojtjen e investimeve të huaja sqaroi se "maxhoranca synon të mbrojë pronarin e ligjshëm dhe interesat e ...

Ruçi letër Fyles për hetimin e zgjedhjeve

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër komisionerit për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Stefan Fyle, ku shpreh shqetësimin për djegien e fletëve të votimit.

Gjirokastër, e zë korrenti, vdes 20-vjeçari

Gazeta Start - 17.09.2010

Gjirokastër Një 20-vjeçar nga Gjirokastra humbi jetën sot, pasi ra në kontakt me korretin. Viktima është shtetasi Gerti Gaxa, 20-vjeç, i cili pat hipur në një shtyllë të tensionit.

Van Rompuy: BE-ja nuk ka ndikim të mjaftueshëm në Botë

Gazeta Start - 17.09.2010

Bruksel Bashkimi Evropian nuk ka ndikim të mjaftueshëm në botë, vlerësoi dje në samitin e Brukselit, kryetari i Këshillit Evropian, Herman van Rompuy. Ai tha se tani ka ardhur koha që kjo të ndryshojë.

Gruevski kërkon negociata me BE-në, edhe pa emrin

Gazeta Start - 17.09.2010

Bruksel Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski deklaron se duhet të përcaktohet një datë për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, edhe nëse nuk arrihet një marrëveshje me Greqinë për çështjen e emrit.

“Unë te Milani? Vështirë, e dua shumë Interin”

Gazeta Start - 17.09.2010

Trajneri portugez e ka përjashtuar mundësinë që të paktën në një të ardhme të afërt, të ulet në krye të stolit të Milanit. Pas Ibrahimoviçit edhe unë te Milani? Vështirë, e dua shumë Interin.

Protestuesit grekë shkatërrojnë 20 kamionë maqedonas

Gazeta Start - 17.09.2010

Selanik Rreth 20 kamionë maqedonas janë shkatërruar këto dy ditë në Volos të Greqisë, teksa përshkonin rrugën Selanik-Athinë. Sulmi ëhstë ndërmarrë nga drejtuesit e cisternave në Greqi, të cilët sot protestojnë në mbarë vendin.

Maldini: Milani mund të bëjë gjëra të mëdha sivjet

Gazeta Start - 17.09.2010

Legjenda Paolo Maldini ka besim se Milani i ka të gjitha mundësitë për të fituar trofe në këtë sezon. Në një prononcim për radion italiane 7 Gold gjatë një evenimenti të organizuar nga fondacioni i Milanit, ish-mbrojtësi dhe njëkohësisht ...

Skenderaj, një pjesëtar i FSK-së plagos kolegun e tij

Gazeta Start - 17.09.2010

Skenderaj Një pjesëtar i Forcës së Sigurisë së Kosovës mbeti i plagosur rëndë me armë zjarri në një fshat të Skenderajt, pas një zënke me një koleg të tijin.

Ruçi: Të nisë hetimet vetëm me materialet zgjedhore

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, i bëri apel maxhorancës që të nisë hetimi i zgjedhjeve vetëm për materialet zgjedhore. Sipas tij, për kutitë të vendosë Komisioni i Venencias.

I kërkoi me forcë një shtetasi 10 mijë , prangoset

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Me anë të një aksioni të koduar Mesazhi, policia e Tiranës ka arrestuar shtetasi Themo Memo, 32 vjeç, lindur e banues në Tiranë, i dënuar më parë për vjedhje.

Plagosje me armë në Bulvd. “Zogu i Parë”

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Një plagosje e rëndë me armë ka ndodhur sot rreth orës 14:00 në Bulevardin Zogu i Parë në Tiranë. Personi i plagosur u qëlluar me një automatik, i cili me sa duket ishte në shënjestër për ta vrarë.

Arrestohet vëllai i një pedagogu, u mori studentëve para

Gazeta Start - 17.09.2010

Fier Një 51-vjeçar nga Fieri është arrestuar sot nga policia, pasi akuzohet për korrupsion. Në pranga ra shtetasi Pandeli Tegu, 51 vjeç, nga Fieri, i cili dyshohet se i ka marrë një qytetari 3 mijë euro në këmbim të dhënies së provimit, ...

Shpikja e imamit për të përmbushur nevojat e muslimanëve

Gazeta Start - 17.09.2010

Si do të veproni nëse jeni shumë të zënë me punë për të kryer faljen e të premtes. Një imami në Francë i ka shkrepur një ide: vendfalje portative.

Britani, 5 në pranga per kërcënim terrorist ndaj Papës

Gazeta Start - 17.09.2010

Londër Policia britanike arrestoi sot të paktën pesë persona nën akuzën e përgatitjes së atentateve terroriste kundër Papa Benediktit të XVI, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Britani.

Kuvendi sqaron votimin e dyfishtë të mbrëmjes së shkuar

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Kuvendi i Shqipërisë reagoi sot ndaj deklaratave të Partisë Socialiste për gjoja shkelje të rregullores së Kuvendit nga ana e kryetares, Topalli.

Dëshmia: Amerikani paralajmëroi për shpërthimin në Gërdec

Gazeta Start - 17.09.2010

Tiranë Në gjyqin për tragjedinë e Gërdecit, kanë dëshmuar sot të tjerë dëshmitarë të thirrur nga prokuroria. Andi Belliu, ish-kryetari i Shoqatës së Punëtorëve në Gërdec, tha në seancë se njëri prej administratorëve amerikanë kishte ...

Kosovë, 1 i vdekur dhe 14 të plagosur nga një aksident

Gazeta Start - 17.09.2010

Shtimë - Një person ndërroi jetë dhe 14 të tjerë mbetën të plagosur nga një aksident automobilistik që ndodhi sot në Shtimë të Kosovës. Burim i aksidentit është bërë një kamion, të cilit i kanë dalë jashtë funksionit frenat, dhe më pas ...

OSBE, fushatë për përfshirjen e kosovarëve në vendimarrje

Gazeta Start - 17.09.2010

Prishtinë Misioni i OSBE-së në Kosovë filloi fazën e dytë të fushatës për ndërgjegjësimin e publikut Mbani nën kontroll, e cila është fokusuar në hartimin e buxhetit komunal dhe planifikimin urban në procesin aktual vendimmarrës në nivelin ...

E tërë Premier Liga pas Marko Marinit

Gazeta Start - 17.09.2010

Pas paraqitjes së shkëlqyer me Verder Bremenin në ndeshjen ndaj Totenhemit në mesjavë, mesfushori gjerman është vënë në shënjestrën e klubeve kryesore në Angli.

GJ. Meksikës, pusi naftës mbyllet deri të shtunën

Gazeta Start - 17.09.2010

Uashington - Kompania britanike e naftës British Petrolium njoftoi sot se pusi i naftës së dëmtuar në Gjirin e Meksikës do të mbyllet plotësisht deri të shtunën.

KLD proces vlerësimi për të gjithë gjyqtarët

Gazeta Start - 16.09.2010

Tiranë Të gjithë gjyqtarët në të gjithë vendin do të vëzhgohen me imtësi nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë, nëse përmbushin kriteret profesionale.

Më në fund Ibra, Milani rikthehet magjik  

Gazeta Start - 16.09.2010

Dy gola të sulmuesit suedez i dhanë fitoren kuqezinjve në përballjen me Okserin, e vlefshme për grupin G në Ligën e Kampionëve. Skuadra e Alegrit shkëlqeu në pjesën e dytë, pas 45 minutave të para jo fort bindëse ku mund të ishin ndëshkuar ...

Dy ministrat e rinj pritet të miratohen sot në Parlament

Gazeta Start - 16.09.2010

Tiranë Dy ministrit e rinj si ai i Jashtëm dhe i Ekonomisë, pritet të miratohen sot në Parlament. Ndërkohë që po sot, dy ministrat do të shkojnë në presidencë për të bërë betimin dhe për të nisur punën zyrtarisht.

Çështja rome, temë edhe në samitin e BE-së

Gazeta Start - 16.09.2010

Bruksel - Këshilli i Bashkimit Evropian do të zhvillojë sot në Bruksel një samit për të shqyrtuar marrëdhëniet e Unionit me partnerët strategjikë.

Bajerni tregon forcën, Roma dobësinë  

Gazeta Start - 16.09.2010

Nënkampionët e Evropës e kanë nisur me tri pikë edicionin e ri pas fitores 2-0 me Romën, e cila vijon formën e dobët që prej fillimit të sezonit.

Reali i Mourinjos fiton dhe bind  

Gazeta Start - 16.09.2010

Hoze Mourinjo e ka nisur me një fitore 2-0 kundër Ajaksit aventurën evropiane me Realin e Madridit. Fitore bindëse, që mund të ishte edhe me goleadë.

10 rrugët e një ushqyerjeje më të shëndetshme

Gazeta Start - 16.09.2010

Në varësi të kushteve, kohëve të fundit njerëzit nuk arrijnë të kenë kohën e duhur për një ushqyerje të shëndetshme. Femrat përpiqen të kalojnë ditën me ushqime të gatshme të marra nga marketi pasi kthehen nga puna.

Zilina shumë e lehtë për Çelsin  

Gazeta Start - 16.09.2010

Londinezët nuk patën asnjë problem përballë sllovakëve të Zilinës, duke fituar me rezultatin e thellë 4-1 në transfertë. Bluve të Londrës u kanë mjaftuar vetëm 28 minuta për të shembur rezistencën e kampionëve të Sllovakisë , duke ...

Arsenali pa “frena”, 6 gola Bragës  

Gazeta Start - 16.09.2010

Skuadra angleze nuk ka treguar aspak mëshirë për portugezët e Bragës, duke i shënuar plot gjashtë herë në sfidën e vlefshme për grupin H. Festivali i golave për Topçinjtë ka filluar që në minutën e nëntë , kur kapiteni Fabregas shndërroi ...

Korçë, drejtori mbyll nxënësit e klasës së parë në qilar

Gazeta Start - 16.09.2010

Korçë Një ngjarje groteske ka ndodhur sot në një shkollë të Korçës. Drejtori i një shkolle ka mbyllur fëmijët brenda një dhome pa dritare. Kur prindërit kanë shkuar për të marrë fëmijët e tyre, drejtori i shkollës Albert Damianeci i ka ...

Shkodër, një 21-vjeçar i jep fund jetës duke u vetëvrarë

Gazeta Start - 16.09.2010

Shkodër Një 21-vjeçar nga rrethi i Shkodrës i ka dhënë fund jetës duke u vetëvrarë. Ngjarja tragjike ndodhi në fshatin Oblikë, ku shtetasi Erion Prroni, 21-vjeç i ka dhënë fund jetës me një armë zjarri.

Kosova vlerësohet për luftën kundër trafikimit

Gazeta Start - 16.09.2010

Prishtinë Departamenti Amerikan i Shtetit e rendit Kosovën të dytën sa i përket përkushtimit për luftimin e trafikimit të qenieve njerëzore, bën të ditur zv-ministri i Punëve të Brendshme, Fatmir Xhelili.

SHBA: Irani i vendosur të prodhojë bombën bërthamore

Gazeta Start - 16.09.2010

Uashington Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se Irani është i vendosur të prodhojë një bombë bërthamore. Po ashtu, OKB-ja dhe të gjitha shtetet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit kanë shprehur shqetësim lidhur me ...

Van Gal kundër italianeve: Luajnë vetëm në mbrojtje

Gazeta Start - 16.09.2010

Holandezi i Bajernit ka shprehur rezerva mbi mënyrën e lojës së Romës, kundërshtarit të bavarezëve në sfidën e mbrëmshme në Ligën e Kampionëve. Roma luajti si Interi (në finalen e kaluar të Champiionsit), me dhjetë lojtarë prapa.

Topi dekreton tre anëtarë të Gjykatës së Lartë

Gazeta Start - 16.09.2010

Tiranë Presidenti i Republikës, Bamir Topi ka dekretuar sot tre anëtarë të rinj të Gjykatës së Lartë. Kështu, Topi ka emëruar si anëtare të kësaj gjykate, Nanjola Bejlerin, Shkëlzen Selimin dhe Edmond Islamaj.

Kina: Presionet për rivlerësimin e juanit,s’janë zgjidhje

Gazeta Start - 16.09.2010

Pekin - Kina ritheksoi sot se presionet për rivlerësimin e juanit nuk do të mund ta zgjidhin problemin, madje ato mund të shkaktojnë kundërshti.

Berisha: Të gatshëm të hetojmë materialet zgjedhore

Gazeta Start - 16.09.2010

Bruksel Kryeministri Sali Berisha deklaroi sërish sot se është i gatshëm për hetimin e materialeve zgjedhore, në përputhje me rezolutën e Parlamentit Evropian.

Berisha: Të gatshëm të hetojmë materialet zgjedhore

Telegrafi - 16.09.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, deklaroi sërish se është i gatshëm për hetimin e materialeve zgjedhore, në përputhje me rezolutën e Parlamentit Evropian.

Valencia tregon “dhëmbët”, paqe në "Old Traford"  

Gazeta Start - 15.09.2010

Valencia i ka shënuar katër gola turqve të Bursasporit, në ndeshjen e parë të këtyre të fundit në Ligën e Kampionëve. Mançester-Rejnxhërs përfundon pa gola. Ka rezultuar i dhimbshëm për Bursasporin debutimi në Ligën e Kampionëve .

Spahiu: Kushtetuta e Shqipërisë duhet ndryshuar

Gazeta Start - 15.09.2010

Tiranë - Nënkryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu, ka deklaruar se Kushtetuta e Shqipërisë duhet ndryshuar pasi sipas tij, ajo ka prodhuar vetëm krizë.

Durrës, 41-vjeçari qëllon për vdekje burrin e motrës

Gazeta Start - 15.09.2010

Durrës Një krim i rëndë brenda familjes ndodhi pasditen e shkuar në Durrës. Pas një sherri, shtetasi Halit Mema, 41-vjeç, ka qëlluar me thikë burrin e motrës së tij, 30-vjeçarin Dritan Roci.

Elbasan, pranga 21-vjeçarit, kërkohej për drogë

Gazeta Start - 15.09.2010

Elbasan Policia e Elbasanit ka arrestuar një shtetas të shpallur në kërkim për lëndë narkotike. Operacioni i koduar Përsëritësi, përfundoi me arrestimin e Gerti Gëzim Hysenbelliu, 21 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan.

Një deputet i BDI-së rezulton si ish-anëtar i UDB-së

Gazeta Start - 15.09.2010

Shkup Një nga deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim dyshohet të ketë qenë bashkëpunëtor i ish-shërbimeve sekrete në ish-Jugosllavi. Akuzat ndaj deputetit të BDI-së vijnë nga qarqet opozitare, por edhe nga burime brenda Komisionit ...

Japoni, qeveria ndërhyn në treg për zhvlerësimin e jenit

Gazeta Start - 15.09.2010

Tokio Qeveria japoneze ka ndërhyre drejtpërdrejtë në treg për të ulur nivelin e lartë të vlerësimit të jenit. Kjo është ndërhyrja e parë direkte që prej vitit 2004.

Peshiç: Kosova së shpejti anëtare e OKB-së

Gazeta Start - 15.09.2010

Beograd Serbia nuk duhet të lobojë më kundër pavarësisë së Kosovës, sepse politika antishqiptare e Beogradit ka dëshmuar tashmë, deklaron Vesna Peshiç, kryetare e Këshillit Politik të Partisë Liberale Demokratike.

Prifti letër Ina Ramës për kërcënimin e Spartak Brahos

Gazeta Start - 15.09.2010

Tiranë Dritan Prifti, ministri i shkarkuar i Ekonomisë, i ka dërguar një letër prokurores së Përgjithshme, Ina Rama, ku kërkon hetimet për kërcënimin me jetë që janë bërë ndaj tij.

Ashton emëron ambasadorin e ri të BE-së në Tiranë

Gazeta Start - 15.09.2010

Tiranë Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Tiranës, do të jetë Ettore Sequi. Ky është vendimi i marrë nga shefja e diplomacisë evropiane, Catherin Ashton, e cila ka vendosur emërimin e përfaqësuesit të BE-së në vendin tonë, pas ...

Sulm me bombë në Irak, vriten 9 ushtarë

Gazeta Start - 15.09.2010

Bagdad Nëntë ushtarë të vdekur është përfundimi i shpërthimit të një bombe të vendosur në anën e një rruge në jug të Irakut. Burime të policisë dhe ushtrisë irakiane cituan një ushtar i cili sqaroi se në sulmin e kryer në Mosul u plagosën ...

“Kërcënimet”, Meta: Prifti t’i çojë në Prokurori

Gazeta Start - 15.09.2010

Tiranë Ministri i Jashtëm end në detyrë, Ilir Meta, deklaroi gjatë një konference shtypi iu përgjigj interesit të gazetarëve lidhur me ministrin Prifti dhe deklarimet e këtij të fundit për kërcënime me jetë.

Çështja rome shkakton polemika Francë-BE

Gazeta Start - 15.09.2010

Paris Çështja e dëbimit të romëve ka shkaktuar polemika mes zyrtarëve francezë edhe atyre të Komisionit Evropian. Deklaratat e komisioneres për Drejtësi, Viviene Reding, e cila e quan të turpshëm riatdhesimin e romëve dhe paralajmëroi se ...

Ronaldinjo: Do të luaj derisa të jem 40

Gazeta Start - 15.09.2010

Në një intervistë për të përditshmen sportive franceze LEquipe, sulmuesi brazilian i Milanit analizon momentin e tij me Milanin dhe me kombëtaren e Selesaos. Pasi fitova gjithçka me Barcelonën, ishte e vështirë tia filloja përsëri.

Çështja rome, KE mbështet komisioneren Reding

Gazeta Start - 15.09.2010

Bruksel - Ekzekutivi evropian mbështeti sot komisioneren për Drejtësi, Viviane Reding, e cila është vënë në shënjestrën e Francës pas deklaratave kundër dëbimit të romëve.

Arrihet zgjidhja, Kombëtarja në Botërorin e peshëngritjes

Gazeta Start - 15.09.2010

Përfaqësuesja shqiptare do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të peshëngritjes që do të fillojë më 17 shtator në Antalia të Turqisë. Pas takimit me ministrin e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferaj, shtangistët ...

Kosovë, nis zbatimi i projektit kundër trafikimit

Gazeta Start - 15.09.2010

Prishtinë Ministria e Brendshme e Kosovës ka nisur zbatimin e projektit për sensibilizimin dhe zvogëlimin e trafikimit të qenieve njerëzore. Zëvendësministri Fatmir Xhelili thekson se objektivat e planit janë në fazën fillestare, por ...

Jep dorëheqjen drejtori i përgjithshëm i “Al-Arabiya-s”

Gazeta Start - 15.09.2010

Dubai - Drejtori i përgjithshëm i stacionit satelitor arab ''Al-Arabiya'', dha sot dorëheqjen. Dorëheqja e Abderrahman Al-Rached, sauditit të njohur për qëndrimet e tij liberale, u bë e ditur nga redaktori i këtij stacioni televiziv me ...

Imamët dhe myftinjtë i shprehin mbështetjen z. Muça

Gazeta Start - 15.09.2010

Tiranë Anëtarët e Kryesisë së Komunitetit Mysliman, imamët e Tiranës dhe myftinjtë e rretheve kryesore, shprehin mbështetjen e tyre për kryetarin e këtij komuniteti, H. Selim Muça.

Liga e Kampionëve, gjithçka e lehtë për “bigët”

Gazeta Start - 15.09.2010

Sapo përfunduan ndeshjet e para të grupeve E, F, G dhe H të Ligës së Kampionëve, ku skuadrat e mëdha fituan pa vështirësi. Grupi E: Bajerni i Mynihut triumfoi përballë Romës me rezultatin e pastër 2-0.

Vlorë, pranga 4 punonjësve të OSSH-së

Gazeta Start - 14.09.2010

Vlorë Policia e Vlorës ka arrestuar dje katër punonjës të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes. Ata akuzohen për korrupsion pasiv në lidhje me detyrën. Në pranga ranë Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes.

Gramsh, kreu marrëdhënie me 83-vjeçaren, pranga të riut

Gazeta Start - 14.09.2010

Gramsh Një ngjarje e pa zakontë ka ndodhur në fshatin Kukër të Gramshit. Policia e Elbasanit njoftoi sot se është arrestuar në flagrancë të hënën shtetasi Klodian Shuli, 22 vjeç, lindur e banues në fshatin Kukër i shpallur në kërkim ...

Korçë, arrestohet 56-vjeçari, prostituoi të bijën

Gazeta Start - 14.09.2010

Korçë Policia e Korçës ka arrestuar sot një 56- vjeçar dhe vajzën e tij 29-vjeçare me akuzën "për ushtrim prostitucioni". Në pranga ra shtetasi Fatmir Rushani 56 vjeç banues në lagjen 4, tregtar ambulant në Pazarin e Korçës, i cili ...

Kasano: Më bënë terrorist, tani më duan të gjithë

Gazeta Start - 14.09.2010

Sulmuesi italian i Sampdorias ka rigjetur formën duke u shndërruar në pikën e referimit për kombëtaren axurre të Çezare Prandelit. Pas vitesh të tëra me ulje-ngritje, 28-vjeçari më në fund duket se është rikthyer në 100 për qind të formës ...

Ndryshimet në qeveri, Rama: Shqipëria sot më e kërcënuar

Gazeta Start - 14.09.2010

Tiranë - Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama reagoi sot pas ndryshimeve të djeshme në qeveri, duke theksuar se qeveria vijon të zhytet në korrupsion dhe largimi i Dritan Priftit nuk ka larguar djallin e korrupsionit.

Njohja e Kosovës, Hyseni dërgon 122 telegrame

Gazeta Start - 14.09.2010

Prishtinë Ministri i Jashtëm kosovar, Skënder Hyseni u ka dërguar nga një letër kryediplomatëve të shteteve anëtare të Kombeve të bashkuara që ende nuk e kanë njohur formalisht Republikën e Kosovës.

Ja 12 shenjat e sëmundjes, mos i nënvlerësoni

Gazeta Start - 14.09.2010

Shumë prej nesh nuk shkojmë tek doktori pa qenë të sëmurë. Kur na dhemb koka përpiqemi ta qetësojmë veten duke pirë ndonjë qetësues për dhimbje.

Lëvizja katolike: Në Austri duhen më shumë xhami

Gazeta Start - 14.09.2010

Vjenë Lëvizja katolike ndërkombëtare e paqes, Pax Christi, reagoi lidhur me deklaratat kundër xhamive të dhëna gjatë fushatës zgjedhore për Vjenën. Në Austri duhet të ndërtohen më shumë xhami me minare, tha lëvizja.

Westerwelle kundër përjashtimit të Turqisë

Gazeta Start - 14.09.2010

Pas "po"-së së turqve në lidhje me reformën kushtetuese ministri i jashtëm gjerman Guido Westerwelle, e konsideron të mundshëm në planin afatgjatë anëtarësimin e Turqisë në BE.

Çështja rome, BE-ja kërcënon Francën

Gazeta Start - 14.09.2010

Bruksel Komisionerja evropiane e Drejtësisë, Viviane Reding, paralajmëroi se Komisioni Evropian mund të marrë masa ligjore kundër Francës për dëbimin e romëve. Zonja Reding e quajti aksionin francez një turp.

Rreth 31 % e maqedonasve në varfëri ekstreme

Gazeta Start - 14.09.2010

Shkup Rreth 31 për qind e qytetarëve të Maqedonisë jetojnë në varfëri të skajshme, bën të ditur Enti Shtetëror i Statistikave. ESHS analizoi profilet dhe grupet më të varfra të qytetarëve, ku 53,7 për qind e të varfërve jetojnë në familje ...

Miratohen ambasadorët për në Kuvajt dhe Katar

Gazeta Start - 14.09.2010

Tiranë Komisioni parlamentar i Politikës së Jashtme në Kuvend miratoi sot dy kandidaturat për ambasadorë të Republikës së Shqipërisë në Kuvajt dhe Katar, Kujtim Morina dhe Ridi Kurtezi.

Westerwelle kundër përjashtimit të Turqisë

Ina - 14.09.2010

Pas "po"-së së turqve në lidhje me reformën kushtetuese ministri i jashtëm gjerman Guido Westerwelle, e konsideron të mundshëm në planin afatgjatë anëtarësimin e Turqisë në BE.

Shpallen sot studentët fitues për në universitete

Gazeta Start - 13.09.2010

Tiranë Shpallen sot listat e studentëve fitues për të gjitha universitetet publike në vend. E nëse on-line është shpallur që dje, sot rezultatet do të shpërndahen në të gjitha shkollat e vendit.

Shkodër, vrasin adoleshentin për një varëse, 3 në pranga

Gazeta Start - 13.09.2010

Shkodër Një 14-vjeçar është gjetur i vdekur të dielën në lumin Kir në fshatin Bregu i Lumit në komunën Shalë të Dukagjinit. Trupi i adoleshentit është zbuluar nga banorët e zonës.

Vlorë, dy të plagosur pas të shtënave me armë

Gazeta Start - 13.09.2010

Vlorë Dy persona kanë mbetur të plagosur nga të shtënat me armë mbrëmjen e shkuar në qytetin e Vlorës. Ngjarja ndodhi në afërsi të Sheshit të Flamurit, ku kanë mbetur të plagosur shtetasit Kujtim Osmanit, 25 vjeç si dhe një kalimtar i ...

Elbasan, plagosën rëndë një të ri, dy shtetas në kërkim

Gazeta Start - 13.09.2010

Elbasan Një 21-vjeçar ka mbetur i plagosur rëndë të dielën në Elbasan, pasi është goditur me një mjet të fortë, pistoletë. Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur Kryqëzimi i Dinamos, ku ka mbetur i plagosur shtetasit, A.S, 21-vjeç.

Juve, në janar mund të vijë Benzema

Gazeta Start - 13.09.2010

Me dëmtimin e Iakuintës dhe largimin e Trezegesë në Spanjë, Juventusi ka nevojë për një sulmues përkrah Amaurit, Del Pieros apo Kualiarelës. Emri që qarkullon më tepër është ai i Karim Benzemas, sulmuesi francez i Realit të Madridit.

Ekspertët kosovarë: Qeveria ka shkelur Kushtetutë

Gazeta Start - 13.09.2010

Prishtinë Ekspertët e Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi të Kosovës, vlerësojnë se Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka shkelur Kushtetutën në rastin e emërimit të një shtetasi gjerman në postin e rektorit të Universitetit të ...

Hekurudhat greke nesër në grevë 24 orëshe

Gazeta Start - 13.09.2010

Athinë Greqia përballet nesër me një tjetër grevë 24 orëshe. Greva është thirrur nga përfaqësuesit e punëtorëve të hekurudhave të cilët kundërshtojnë privatizimin e pjesshëm të kompanisë shtetërore OSE.

Peshëngritësit e Kombëtares, protestë para Kryeministrisë

Gazeta Start - 13.09.2010

Pas kërcënimit me bojkot të Kampionatit Botëror të Antalias, peshëngritësit e ekipit kombëtar protestuan sot përpara Kryeministrisë për mungesën e trajtimit ushqimor dhe shpërblimet.

Airbus-Kinë, marrëveshje për shitjen e 150 avionëve

Gazeta Start - 13.09.2010

Paris - Kompania aeronautike evropiane Airbus po negocion me Pekinin për shitjen e 150 aeroplanëve për 16 miliardë dollarë. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja "La Tribune" e cila thekson se Airbus shpreson të shesë dhjetëra avionë të ...

BE: Sfida jonë është të veprojmë si aktor global

Gazeta Start - 13.09.2010

Bruksel Gjatë samitit të së enjtes, liderët evropianë përpiluan një paketë me konkluzione ku tregohet domosdoshmëria e rritjes së ndikimit dhe rolit të Bashkimit Evropian në botë.

Franca riatdheson nesër 100 romë të tjerë

Gazeta Start - 13.09.2010

Marsejë Pavarësisht kundërshtimeve të Komisionit Evropian, Franca vazhdon riatdhesimin e romëve rumun. Burime që përputhën konfirmojnë se rreth 100 romë do të riatdhesohen nesër.

Berisha: S’do të ketë ndryshime të tjera në qeveri

Gazeta Start - 13.09.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha reagoi pas vendimit të Lëvizjes Socialiste për Integrim për ndryshime në qeveri në postet e drejtuara nga kjo parti.

Meta: Shkoj tek METE për të qenë më pranë LSI-së

Gazeta Start - 13.09.2010

Tiranë Pas vendimit të kryesisë për largimin e Dritan Priftit, reagoi edhe numri dy i qeverisë njëkohësisht kreu i LSI-së, Ilir Meta, i cila ka shpjeguar arsyet se pse ka vendosur të drejtojë Ministrinë e Ekonomisë.

Kom. për Veprim. Prodhuese kalon pr/ligjin për ndërtimet

Gazeta Start - 13.09.2010

Tiranë Pr/ligji në lidhjet me inspektoratin e ndërtimit ka kaluar sot edhe në Komisionin për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin. Kreu i Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, Gjergj Bojaxhi, i njohu anëtarët e komisionit ...

Lezhë, kallami ra në kontakt me tensionin,vdes 28-vjeçari

Gazeta Start - 13.09.2010

Lezhë Një burrë nga Lezha ka gjetur vdekjen e menjëhershme teksa po peshkonte me një kallam peshkimi. Policia e Lezhës bëri të ditur sot se viktima është shtetasi Alket Bushi, 28-vjeç, i cili ka ndërruar jetë pas kontaktit të kallamit me ...

Superliga, Vllaznia merr kreun pas javës së tretë

Gazeta Start - 13.09.2010

Fitorja 2-1 përballë Laçit i dha kreun e Superligës shkodranëve, pas javës së tretë në kuotën e shtatë pikëve. Kuqeblutë arritën një tripikësh me mjaft vlera pesë minuta nga përfundimi në përballjen me kurbinasit, kur Shtubina realizoi ...

Mou sfidë Milanit: Në “San Siro” s’jam mundur për 2 vjet

Gazeta Start - 13.09.2010

Me Realin, portugezi synon të arrijë atë që asnjë trajner në të kaluarën nuk e ka arritur: të fitojë Ligën e Kampionëve me tre ekipe të ndryshme.

Berisha dërgon në presidencë ndryshimet në qeveri

Gazeta Start - 13.09.2010

Tiranë Menjëherë pas vendimit të LSI-së për ndryshime në ministritë e drejtuara prej saj, Kryeministri Sali Berisha, ka dërguar në presidencë ndryshime për të marrë dekretimin e kreut të shtetit.

Asnjë i arrestuar për përleshjen mbi Ibër

Gazeta Start - 13.09.2010

Mitrovicë Asnjë person nuk është vënë deri më tani para përgjegjësisë për përleshjen e së shtunës në Mitrovicë, ku mbetën të plagosur katër persona, mes të cilëve edhe një efektiv i EULEX-it.

Dëmtimi, Balak jashtë deri në 2011-ën?

Gazeta Start - 13.09.2010

Dëmtimi në kërc gjatë ndeshjes ndaj Hanoverit në kampionat, mund ta detyrojë mesfushorin gjerman të qëndrojë jashtë fushe deri në fund të këtij viti kalendarik.

Formula 1, pesë pilotë për një titull

Gazeta Start - 13.09.2010

Pesë pilotë me vetëm 24 pikë distancë nga njëri-tjetri kur kanë mbetur edhe pesë gara nga fundi i botërorit. Formula 1 nuk ka pasur kurrë kaq shumë rivalitet.

Shalke e interesuar të hapë shkollë sportive në Elbasan

Gazeta Start - 13.09.2010

Përfaqësues të shkollës së mjeshtërisë sportive të klubit gjerman Shalke 04 vizituan të hënën klubin sportiv Elbasani, me qëllim hapjen e një shkolle të mirëfilltë sportive në këtë qytet.