TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ukrainë, rriten protestat kundër qeverisë

Gazeta Start - 08.12.2013

Mijëra njerëz janë mbledhur sot në kryeqytetin ukrainas, Kiev, për të rritur presionin ndaj qeverisë që refuzoi të nënshkruante marrëveshjen e tregtisë së lirë me Bashkimin Evropian.

Opozita në Ukrainë proteston kundër aleancës me Rusinë

DW - 08.12.2013

Opozita properëndimore në Ukrainë kërcënon me protesta edhe më të mëdha, nëse qeveria do të vazhdojë afrimin me Rusinë. Presidenti Janukoviç ka negociuar në Soçi me shefin e Kremlinit Putin.

Protestat pro-be, deputetë evropianë për mbështetje në Kiev

Zhurnal - 08.12.2013

Deputetët nga Polonia, Gjermania dhe Spanja kanë vizituar Kievin për të treguar mbështetjen e tyre për protestat pro Bashkimt Europian. Vizitat vijnë mes demonstratave të freskëta rreth një Bashkimi ...

Ukraina në unionin doganor rus?

Top Channel - 08.12.2013

Ukraina në unionin doganor rus? 08/12/2013 Mijëra ukrainas u derdhën në rrugët dhe sheshet e kryeqytetit, Kiev duke rritur presionin ndaj qeverisë së presidentit Janukovic për ndryshimin e kursit ...

Protestuesit pro europianë rrëzojnë bustin e Leninit në Ukrainë

LajmiFundit - 08.12.2013

Mijëra protesties të mbledhur në qendër te Kievit në kryeqytetin e Ukrainës kanë rrëzuar sot bustin e Leninit në këtë qytet. Ky akt simbolik ka ardhur pas protestave mbarëpopullore që ditët e fundit ...

Protesta në Ukrainë, rrëzohet statuja e Leninit

Top Channel - 08.12.2013

Protesta në Ukrainë, rrëzohet statuja e Leninit 08/12/2013 20:10 Qindra mijëra njerëz dolën në rrugët e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, e cila pezulloi ...

Opozita në Ukrainë proteston kundër aleancës me Rusinë

Albtime - 08.12.2013

Opozita properëndimore në Ukrainë kërcënon me protesta edhe më të mëdha, nëse qeveria do të vazhdojë afrimin me Rusinë. Presidenti Janukoviç ka negociuar në Soçi me shefin e Kremlinit Putin.

Protesta në Ukrainë, rrëzohet statuja e Leninit (VIDEO)

Albtime - 08.12.2013

Qindra mijëra njerëz dolën në rrugët e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, e cila pezulloi marrëveshjen me Bashkimin Europian.

Protestuesit rrëzuan përmendoren e Leninit në Kiev (Video)

Ina - 08.12.2013

Qindra mijëra njerëz dolën në rrugët e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, e cila pezulloi marrëveshjen me Bashkimin Europian.

(VIDEO) Kiev: Protestuesit rrëzojnë Leninin, radhën e ka Presidenti!

Portalb - 08.12.2013

Protestuesit anti-qeveritarë kanë rrëzuar statujën e ish-liderit sovjetik, Vladimir Lenin në kryeqytetin e Ukrainës dhe e kanë sulmuar atë me çekanë të dielën mbrëma në një sfidë simbolike ndaj ...

Opozita në Ukrainë proteston kundër aleancës me Rusinë

Botasot - 08.12.2013

Për “shitje Rusisë","përçarje të vendit", madje edhe për "tradhëti" të interesave kombëtare e akuzon opozita ukrainase presidentin e vendit Viktor Janukoviç dhe qeverinë e tij.

Ukrainë, përshkallëzohen protestat anti-qeveritare

Yll Press - 08.12.2013

Protesta ka hyrë në javën e tretë. Përshkallëzimi i saj mbërrin një ditë pas njoftimit nga ana e presidentit Viktor Janukovic për nisjen e bisedimeve me homologun rus, Vladimir Putin për nënshkrimin ...

Në Ukrainë, përshkallëzohen protestat anti-qeveritare

Koha.net - 08.12.2013

Kiev, 8 dhjetor - Mijëra ukrainas u grumbulluan në rrugët dhe sheshet e kryeqytetit, Kiev duke rritur presionin ndaj qeverisë së presidentit Janukoviq për ndryshimin e kursit politik dhe orientimin ...

Protestë masive në qendër të Kievit

Telegrafi - 08.12.2013

Disa qindra protestues janë tubuar në Sheshin e Pavarësisë në kryeqytetin Kiev në Ukrainë, për ta kundërshtuar vendimin e presidentit të këtij vendi, Viktor Yanukovich, për të mos e nënshkruar ...

Protesta masive në qendër të Kievit (Foto)

Koha.net - 08.12.2013

Kiev, 8 dhjetor - Disa qindra mijëra protestues janë tubuar sot në Sheshin e Pavarësisë në kryeqytetin Kiev në Ukrainë, për ta kundërshtuar vendimin e presidentit të këtij vendi, Viktor Yanukovich, ...

Vijojnë protestat në Ukrainë, deputetë nga disa vende të BE vizitë në Kiev

Ora news - 08.12.2013

Deputetët nga Polonia, Gjermania dhe Spanja kanë vizituar Kievin për të treguar mbështetjen e tyre për protestat pro Bashkimt Europian. Vizitat vijnë mes demonstratave të freskëta rreth një Bashkimi ...

Ukrainë: Protestë masive në qendër të Kievit

Botasot - 08.12.2013

Disa qindra protestues janë tubuar në Sheshin e Pavarësisë në kryeqytetin Kiev në Ukrainë, për ta kundërshtuar vendimin e presidentit të këtij vendi, Viktor Yanukovich, për të mos e nënshkruar ...

Kiev: 100 mijë protestues e bllokojnë kompleksin qeveritar

Botasot - 08.12.2013

Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në Kiev të Ukrainës, raportojnë se më se 100 mijë demonstrues kanë depërtuar në lagjen, në të cilën gjenden ndërtesa e parlamentit, administrata presidenciale ...

Protestë masive në Kiev, bllokohet kompleksi qeveritar

Ora news - 08.12.2013

Ukrainasit u mblodhën në kryeqytetin Kiev në një protestë masive për të dënuar qeverinë e presidentit Viktor Janukoviç dhe për t’i bërë atij trysni të heqë dorë nga planet e forcimit të marrëdhënieve ...

Kiev: 100 mijë protestues e bllokojnë kompleksin qeveritar

Koha.net - 08.12.2013

Kiev, 8 dhjetor - Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në Kiev të Ukrainës raportojnë se më se 100 mijë demonstrues kanë depërtuar në lagjen, në të cilën gjenden ndërtesa e parlamentit, ...

Protesta në Ukrainë, rrëzohet statuja e Leninit

Botasot - 08.12.2013

Qindra mijëra njerëz dolën në rrugët e Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, e cila pezulloi marrëveshjen me Bashkimin Europian.

Në Kiev ra Lenini - simboli i të kaluarës së përbashkët ruso-ukrainase (Video)

Telegrafi - 08.12.2013

Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në Kiev të Ukrainës, raportojnë se më se 100 mijë demonstrues kanë depërtuar në lagjen në të cilën gjenden ndërtesa e Parlamentit, administrata presidenciale ...

Shtohet mllefi, rrëzohet statuja e Leninit në Kiev (Video)

Koha.net - 08.12.2013

Kiev, 8 dhjetor – Protestuesit ukrainas e kanë rrëzuar sot statujën e ish-liderit rus Vlladimir Iliç Lenin, në Kiev.Statuja ka domethënie simbolike dhe paraqet historinë e përbashkët të Ukrainës dhe ...

Kiev: Protestuesit rrëzojnë Leninin – radhën e ka Presidenti!

Zeri - 08.12.2013

Protestuesit anti-qeveritarë kanë rrëzuar statujën e ish-liderit sovjetik, Vladimir Lenin në kryeqytetin e Ukrainës dhe e kanë sulmuar atë me çekanë të dielën mbrëma në një sfidë simbolike ndaj ...

Rrëzohet përmendorja e Leninit, mijëra protestues në sheshin e Kievit (VIDEO)

Tetova Sot - 08.12.2013

Disa qindra mijëra protestues janë tubuar në Sheshin e Pavarësisë në kryeqytetin Kiev në Ukrainë, për ta kundërshtuar vendimin e presidentit të këtij vendi, Viktor Janukoviç, për të mos e nënshkruar ...

Kiev, 100 mijë protestues e bllokojnë kompleksin qeveritar

Ilirida - 08.12.2013

Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në Kiev të Ukrainës raportojnë se më se 100 mijë demonstrues kanë depërtuar në lagjen, në të cilën gjenden ndërtesa e parlamentit, administrata presidenciale ...

Kiev, 100 mijë protestues e bllokojnë kompleksin qeveritar

Info Shqip - 08.12.2013

Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë në Kiev të Ukrainës, raportojnë se më se 100 mijë demonstrues kanë depërtuar në lagjen, në të cilën gjenden ndërtesa e parlamentit, administrata presidenciale ...

Mijëra ukrainas në shesh, thyejnë me çekiç statujën e Leninit (FOTO)

Gazeta Idea - 08.12.2013

Kiev- Qindra e mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë, pas refuzimit për nënshkrimin e një marrëveshje për lidhje më të ngushta me ...

Kiev, manifestuesit pro BE-së rrëzojnë statujën e Leninit

Shqiptarja - 08.12.2013

KIEV- Qindra mijëra njerëz kanë zbritur në sheshin qëndror të Kievit duke iu përgjigjur kështu apelit të opozitës për të protestuar kundër vendimit të presidentit Viktor Yanukovich për të ndaluar ...

Kiev-Moskë, afër marrëveshjes për çmimin e naftës

AlbanianScreen - 08.12.2013

Kiev / Moskë - Kievi dhe Moska përafrojnë qëndrimet në lidhje me cmimin e gazit rus që përdoret në Ukrainë, pas bisedimeve në resortin Soci në Detin e Zi, zyrtarë të moskës thanë se ndarjet janë ...

Bisedime Rusi-Ukrainë, pritet ulje e çmimit të gazit

Gazeta Start - 07.12.2013

Rusia bën me dije se janë sheshuar diferencat që ekzistonin me Ukrainën për uljen e çmimit të gazit, pas bisedimeve Putin-Janukoviç në resortin “Sochi” në Detin e Zi.

Kiev: Qeveria i vazhdon lidhjet me Rusinë derisa protestohet

Almakos - 07.12.2013

Qeveria e Ukrainës i ka vazhduar përpjekjet për lidhje më të afërta me Rusinë, derisa protestuesit mbesin të tubuar në pjesën qendrore të kryeqytetit Kiev, duke kërkuar afrim me Bashkimin Evropian.

Ukraina “flirton” me Rusinë

Top Channel - 07.12.2013

Ukraina “flirton” me Rusinë 07/12/2013 Pak ditë pas refuzimit të Bashkimit Europian dhe duke shpërfillur protestat në vend, presidenti i Ukrainës, Viktor Janukoviç njoftoi nisjen e bisedimeve me ...

Ukrainë, Janukoviç injoron protestat

Portalb - 07.12.2013

Ndërsa në Kiev vijojnë tubimet për dështimin e një marrëveshje tregtare me Bashkimin Evropian, që i hap rrugën nënshkrimit të MSA-së me Brukselin, presidenti ukrainas Viktor Janukoviç injoron këto ...

Policia ukrainase u rrethon qendrën televizive në Kiev

Zhurnal - 07.12.2013

Pjesëtarët e forcave speciale të policisë ukrainase u sistemuan rreth qendrës televizive në Kiev, njofton kanali televiziv lokal 24. Policia refuzoi të komentojë për qëllimin e sistemimit të forcave.

Kiev: Qeveria i vazhdon lidhjet me Rusinë derisa protestohet

Botasot - 07.12.2013

Qeveria e Ukrainës i ka vazhduar përpjekjet për lidhje më të afërta me Rusinë, derisa protestuesit mbesin të tubuar në pjesën qendrore të kryeqytetit Kiev, duke kërkuar afrim me Bashkimin Evropian.

Rusi-Ukrainë ‘ më pranë për çmimin e gazit” pas diskutimeve në Sochi

Ora news - 07.12.2013

Pak ditë pas refuzimit të Bashkimit Europian dhe duke shpërfillur protestat në vend, presidenti i Ukrainës, Viktor Janukoviç njoftoi nisjen e bisedimeve me Rusinë për një “marrëveshje strategjike ...

Ukraina “flirton” me Rusinë

Yll Press - 07.12.2013

Janukoviç la Kinën ku përfundoi vizitën zyrtare dhe u nis menjëherë drejt Soçit, në jug të Rusisë për të biseduar me homologun rus, Vladimir Putin mbi bashkëpunimin mes dy vendeve.

Ukraina “flirton” me Rusinë

Telegrafi - 07.12.2013

Pak ditë pas refuzimit të Bashkimit Europian dhe duke shpërfillur protestat në vend, presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovic njoftoi nisjen e bisedimeve me Rusinë për një “marrëveshje strategjike ...

Ukraina “flirton” me Rusinë

Botasot - 07.12.2013

Pak ditë pas refuzimit të Bashkimit Europian dhe duke shpërfillur protestat në vend, presidenti i Ukrainës, Viktor Janukoviç njoftoi nisjen e bisedimeve me Rusinë për një “marrëveshje strategjike ...

Ukrainë, Janukoviç injoron protestat

Vision Plus - 07.12.2013

Ndërsa në Kiev vijojnë tubimet për dështimin e një marrëveshje tregtare me Bashkimin Evropian, që i hap rrugën nënshkrimit të MSA-së me Brukselin, presidenti ukrainas Viktor Janukoviç injoron këto ...

Kiev: Qeveria i vazhdon lidhjet me Rusinë derisa protestohet

Ilirida - 07.12.2013

Qeveria e Ukrainës i ka vazhduar përpjekjet për lidhje më të afërta me Rusinë, derisa protestuesit mbesin të tubuar në pjesën qendrore të kryeqytetit Kiev, duke kërkuar afrim me Bashkimin Evropian.

Janukovic akuzohet për “shitje të Ukrainës” pas takimit me Putinin

Kosova Live - 07.12.2013

Presidenti ukrainas, Viktor Janukovic është akuzuar të shtunën nga opozita vendase se “ka shituar Ukrainën tek Rusia” me përgatitjen e hyrjes së Kievit në Unionin Doganor të kryesuar nga Moska, pas ...

Rusi: Putin dhe Yanukovich u takuan në Soçi

Evropaelire - 06.12.2013

17:38 Rusi: Putin dhe Yanukovich u takuan në Soçi 17:31 Londër: Ushtari britanik u dënua për vrasje në Afganistan 17:04 Hagel: SHBA e përkushtuar për sigurinë e Lindjes së Mesme 15:26 Medvedev: ...

Protestuesit vazhdojnë me protestat anti-qeveritare në Kiev

Alsat - 06.12.2013

Vazhdojnë demonstratat në Ukrainë, ku protestuesit pro-evropian zotohen se do të vazhdojnë me bllokimin e ndërtesës së qeverisë, kurse autoritetet në anën tjetër kërcënojnë me intervenim.

Protestat në Ukrainë, Suedia: Pritet valë e re dhune ndaj opozitarëve

LajmiFundit - 06.12.2013

Ministri suedez i Punëve të Jashtme, Carl Bildt deklaroi dje se ka mundësi që të ketë valë të reja dhune kundër opozitarëve ukrainas, të cilët protestojnë kundër ndërprerjes së marrëveshjes së ...

Viktoria Nuland: SHBA-ja e mbështet popullin ukrainas i cili e sheh ardhmërinë e vet në Evropë

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 5 dhjetor 2013 (MIA) - SHBA-ja e mbështet popullin ukrainas, i cili ardhmërinë e vet e sheh në Evropë, deklaroi sot në konferencën e OSBE-së në Kiev zëvendës sekretarja amerikane e Shtetit për ...

Autoritete ukrainase mohojnë se kanë planifikuar vendosje të gjendjes së jashtëzakonshme

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 2 dhjetor 2013 (MIA) - Tani për tani nuk është ngritur çështja për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në Ukrainë, deklaroi sot zëdhënësi i kabinetit të kryeministrit ukrainas, Mikolla ...

Protestuesit e bllokuan komunikacionin para ndërtesës së Qeverisë në Kiev

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 2 dhjetor 2013 (MIA) - Një protestë prej rreth 300 mijë ukrainasish të irrituar nga vendimi i qeverisë së tyre për ngrirjen e negociatave me Perëndimin u kthye në përleshje të dhunshme, kur një ...

Delegacion nga Ukraina do ta vizitojë Komisionin Evropian

Idividi - 06.12.2013

Bruksel, 2 dhjetor 2013 (MIA) - Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç dhe kryetari i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barozo u dakorduan që një delegacion ukrainas të pritet në KE dhe t'i shqyrtojë ...

Janukoviç: Më mirë paqe të keqe, sesa luftë të mirë

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 2 dhjetor 2013 (MIA) - Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç sot bëri thirrje që protestat të jetë vetëm të qeta dhe apeloi që policia dhe demonstruesit t'i respektojnë ligjet.

Demonstrues sërish e bllokuan ndërtesën e Qeverisë në Kiev

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 3 dhjetor 2013 (MIA) - Ithtarët e eurointegrimit të Ukrainës në mëngjes sërish e bllokuan ndërtesën e Qeverisë në Kiev. Kolonë demonstrantësh, të udhëhequr nga ish-ministri ukrainas i Punëve të ...

Kliçko: Protestuesit ukrainas do ta detyrojnë dorëheqjen e presidentit Janukoviç

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 4 dhjetor 2013 (MIA) - Protestuesit ukrainas do ta arrijnë qëllimin që ta detyrojnë dorëheqjen e presidentit Viktor Janukoviç, deklaroi në intervistën për gazetë gjermane "Bild" deputeti ...

Lavrov: Ngjarjet në Ukrainë janë punë e brendshme e vendit

Idividi - 06.12.2013

Bruksel, 4 dhjetor 2013 (MIA) - Ngjarjet në Ukrainë janë punë e brendshme në vend, deklaroi sot shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov pas seancës së Këshillit Rusi-NATO në Bruksel.

Kievi dërgon delegacion në Bruksel dhe në Moskë

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 4 dhjetor 2013 (MIA) - Ukraina sot dërgon delegacione zyrtare në Moskë dhe në Bruksel në negociata për bashkëpunim me Rusinë dhe me BE-në, paralajmëroi mbrëmë kryeministri ukrainas Mikolla ...

Më mijëra protestues vazhdojnë me protestat në Kiev

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 4 dhjetor 2013 (MIA) - Dhjetëra mijëra protestues kanë rrethuar institucionet qeveritare në Kiev gjatë ditëve të fundit, të revoltuar nga vendimi i ligjvënësve për të hedhur poshtë një ...

Prokuroria kryesore ukrainase dëshiron të dijë cilët studentë kanë marrë pjesë në protestat antiqeveritare

Idividi - 06.12.2013

Kiev,4 dhjetor 2013 (MIA) - Prokuroria kryesore ukrainase kërkoi nga rektorati i Universitetit të Kievit të parashtrojë listë të studentëve, të cilët kanë marrë pjesë në protestat antiqeveritare ...

Autoritetet ukrainase nuk përjashtojnë bisedime me opozitën për zgjedhje të jashtëzakonshme

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 5 dhjetor 2013 (MIA) - Qeveria ukrainase nuk e përjashton mundësinë për bisedime me opozitën për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme, deklaroi zëvendëskryeministri Sergej Arbuzov.

Policia ukrainase iu kërcënua demonstruesve, ndërsa kryeminsitri i quajti nazistë

Idividi - 06.12.2013

Kiev, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Policia në Kiev i paralajmëroi mbrëmë demonstruesit se do të ndërmarrë masa të ashpra nëse vazhdojnë bllokadat e ndërtesave administrative, prëderisa kryeminsitri Mikola ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Albtime - 06.12.2013

Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, për shkak të ...

Pauzë - Ristartimi nuk përjashtohet

Albtime - 06.12.2013

Pas rezufimit të MSA nga Ukraina BE-ja dhe forcat demokratike në vendet e Partneritetit Lindor po përballen me një kaos. Ukraina dëshiron t'i ketë të gjitha: edhe marrëdhënie të mira me Rusinë edhe ...

Protesta e rrallë, femrat që urinojnë fotot e Janukoviç

Albtime - 06.12.2013

Ka protesta e protesta. Por kjo që ka ndodhur në Ukrahinë është e një lloji të veçantë. Nëse do të ishte në Shqipëri, kjo që i ka ndodhur presidentit Janukoviç është e tmerrshme.

Yanukovich, takim surprizë me Putin

Top Channel - 06.12.2013

Yanukovich, takim surprizë me Putin 06/12/2013 Presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovych dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë zhvilluar një seancë bisedimesh surprizë në lidhje me “traktatit të ...

Këngëtarja ukrainase, Ruslana kërcënon me vetëdjegie

Almakos - 06.12.2013

Këngëtarja ukrainase Ruslana, të cilën bota e mban mend si fituese e Eurosong 2004, gjatë fjalimit të saj në demonstratat në Sheshin e pavarësisë në Kiev, porositi se do të vetëdigjet nëse në Ukrainë ...

Protestuesit vazhdojnë me protestat anti-qeveritare në Kiev

Botasot - 06.12.2013

Vazhdojnë demonstratat në Ukrainë, ku protestuesit pro-evropian zotohen se do të vazhdojnë me bllokimin e ndërtesës së qeverisë, kurse autoritetet në anën tjetër kërcënojnë me intervenim.

Policia ukrainase iu kërcënua demonstruesve, ndërsa kryeminsitri i quajti nazistë

Yll Press - 06.12.2013

Policia në Kiev i paralajmëroi mbrëmë demonstruesit se do të ndërmarrë masa të ashpra nëse vazhdojnë bllokadat e ndërtesave administrative, prëderisa kryeminsitri Mikola Azarov pjesëmarrësit në ...

Vazhdojnë protestat në Ukrainë

Koha.net - 06.12.2013

Kiev, 7 dhjetor - Qeveria e Ukrainës i ka vazhduar përpjekjet për lidhje më të afërta me Rusinë, derisa protestuesit mbesin të tubuar në pjesën qendrore të kryeqytetit Kiev, duke kërkuar afrim me ...

Rusia denoncon pjesëmarrjen e të huajve në protestat ukrainase

VOA - 06.12.2013

Kryeministri rus paralajmëroi politikanët e huaj, të cilët morën pjesë në aktivitetet që u organizuan për situatën e tensionuar në Ukrainë. Dmitry Medvedev tha sot në një intervistë se politikanët e ...

Rusi: Putin dhe Yanukovich u takuan në Soçi

Botasot - 06.12.2013

Dmitri Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, tha se Putini dhe presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovich, sot janë takuar shkurtazi në Soçi.

Rusi, takohen Putin dhe Yanukovich

Ora news - 06.12.2013

Dimitri Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Putini dhe presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovich, kanë zhvilluar sot një takim të shkurtër në Soçi.

Këngëtarja Ruslana kërcënon me vetëdjegie

Koha.net - 06.12.2013

Kiev, 6 dhjetor – Këngëtarja ukrainase Ruslana, të cilën bota e mban mend si fituese e Eurosong 2004, gjatë fjalimit të saj në demonstratat në Sheshin e pavarësisë në Kiev, porositi se do të ...

Ruslana kërcënohet me vetëvrasje për protestat në Ukrainë

Tetova Sot - 06.12.2013

Këngëtarja e njohur Ruslana Stepanivna Lyzhychko fituese e Eurovizionit të vitit 2004, ka kërcënuar autoritetet ukrainase se nëse nuk i plotësojnë kushtet e protestuesëve do të vetëdigjet në qendër ...

Rusi, takohen Putin dhe Yanukovich

Ilirida - 06.12.2013

Dimitri Peskov, zëdhënës i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Putini dhe presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovich, kanë zhvilluar sot një takim të shkurtër në Soçi.

Rusi: Lavrov dënon “irritimin e fortë” të perëndimorëve kundrejt Ukrainës

Kosova Live - 06.12.2013

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dënoi sot ”irritimin e jashtëzakonshëm” të perëndimorëve kundër Ukrainës, pak para fillimit të një takimi të OSBE-së, në Kiev, ku fuqitë e mëdha shprehën ...

Këngëtarja Ruslana kërcënon me vetëdjegie

Republika - 06.12.2013

Këngëtarja ukrainase Ruslana, të cilën bota e mban mend si fituese e Eurosong 2004, gjatë fjalimit të saj në demonstratat në Sheshin e pavarësisë në Kiev, porositi se do të vetëdigjet nëse në Ukrainë ...

Westerwelle takon protestuesit ukrainas

Evropaelire - 05.12.2013

06:48 Westerwelle takon protestuesit ukrainas 06:36 Sot, takimi i radhës ...

Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

SOT - 05.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma dhe Viktor Yushchenko shprehin solidaritet me ...

Rusia si mike, Rusia si kundërshtare

DW - 05.12.2013

Nëse nuk do të ishin mosmarrëveshjet për Ukrainën, NATO-ja në këto momente do të kuptohej mjaft mirë me Moskën. NATO e vlerëson Rusinë me tone më të larta.

Ukrainë, tre ish-presidentë përkrahin protestuesit

Albeu.com - 05.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma dhe Viktor Jushçenko shprehin solidaritet me ...

Në Ukrainë mbahet samiti i OSBE-së

Albeu.com - 05.12.2013

Ukraina është duke mirëpritur një takim të diplomatëve të huaj, edhe pse vazhdojnë protestat kundër vendimit të qeverisë për të kundërshtuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të asociimit me Bashkimin ...

Ukrainë, situata mbetet e tensionuar nga protestat

Almakos - 05.12.2013

Tensionet mbeten të larta në kryeqytetin e Ukrainës e ndërsa zemërimi i protestuesve rritet mbi refuzimin e presidentit Viktor Janukoviç për një marrëveshje asocim me BE-në, i ndikuar nga Moska.

Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

Botasot - 05.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma dhe Viktor Yushchenko shprehin solidaritet me ...

Lavrov: Rusia nuk do të ndërhyjë në Ukrainë

VOA - 05.12.2013

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se Moska nuk do të ndërhyjë në trazirat politike në Ukrainën fqinjë dhe thotë se as vendet e tjera nuk duhet të luajnë rol në këtë situatë.

Westerwelle takon protestuesit ukrainas

Botasot - 05.12.2013

Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle, ka takuar protestuesit pro-evropianë të Ukrainës, në Sheshin e Pavarësisë në Kiev. Ai i ka vizituar ata së bashku me udhëheqësin e opozitës, Vitaliy ...

Rruga për në Europë kalon nëpër Maidan

Yll Press - 05.12.2013

"Ne e dimë se çfarë duhet bërë. Ne duhet të japim një përgjigje për të gjitha pyetjet", siguroi Arbusov përfaqësuesit e opozitës. Pas demonstratave të mëdha të qindra mijëra mbështetësve të BE në ...

Ukraina nuk përjashton zgjedhjet e parakohshme...

Botasot - 05.12.2013

Një funksionar i lartë i qeverisë ukrainase që është pranë presidentit Viktor Janukoviç deklaroi se nuk e përjashton që do ketë diskutime me opozitën për çështjen e zgjedhjeve të parakohshme, në një ...

Westerwelle takon protestuesit ukrainas

Telegrafi - 05.12.2013

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, ka takuar protestuesit pro-evropianë të Ukrainës, në Sheshin e Pavarësisë në Kiev. Ai i ka vizituar ata së bashku me udhëheqësin e opozitës, ...

Rusia si mike, Rusia si kundërshtare

Botasot - 05.12.2013

Nëse nuk do të ishin mosmarrëveshjet për Ukrainën, NATO-ja në këto momente do të kuptohej mjaft mirë me Moskën. NATO e vlerëson Rusinë me tone më të larta.

Në Ukrainë mbahet samiti i OSBE-së

Botasot - 05.12.2013

Ukraina është duke mirëpritur një takim të diplomatëve të huaj, derisa vazhdojnë protestat kundër vendimit të qeverisë për të kundërshtuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të asociimit me Bashkimin ...

Në Ukrainë mbahet samiti i OSBE-së

Koha.net - 05.12.2013

Kiev, 5 dhjetor - Ukraina është duke mirëpritur një takim të diplomatëve të huaj, derisa vazhdojnë protestat kundër vendimit të qeverisë për të kundërshtuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të ...

ShBA kërkon respektimin e protestave në Ukrainë

Koha.net - 05.12.2013

Washington , 5 dhjetor - Ukraina është duke mirëpritur një takim të diplomatëve të huaj, derisa vazhdojnë protestat kundër vendimit të qeverisë për të kundërshtuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të ...

SHBA: Ukraina të respektojë protestat

Botasot - 05.12.2013

Ukraina është duke mirëpritur një takim të diplomatëve të huaj, derisa vazhdojnë protestat kundër vendimit të qeverisë për të kundërshtuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të asociimit me Bashkimin ...

Takimi ministror i OSBE-së në Ukrainë

VOA - 05.12.2013

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov dhe nënsekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland po marrin pjesë në takimin ministror të OSBE-së në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Takimi ministror i OSBE-së në Kiev, Nuland: Ukraina po shkon drejt kaosit

Ora news - 05.12.2013

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov dhe nënsekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland po marrin pjesë në takimin ministror të OSBE-së në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Lavrov: Rusia nuk do të ndërhyjë në Ukrainë

Gazeta Dita - 05.12.2013

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se Moska nuk do të ndërhyjë në trazirat politike në Ukrainën fqinjë dhe thotë se as vendet e tjera nuk duhet të luajnë rol në këtë situatë.

Pamje shokuese: Policia ukrainase rrah brutalisht protestuesit (VIDEO)

Tetova Sot - 05.12.2013

Një televizion ukrainas tregoi pamjet shokuese ku tregohet se si policia në Ukrainë rreh brutalisht protestuesit. Video inçizimi është bërë javën e kaluar në një rrugë të Kievit ndërsa është lansuar ...

NATO dënon dhunën në Ukrainë, Kerri: Dëgjoni zërin e popullit

Gazeta Start - 04.12.2013

Pas një takimi në Bruksel, Ministrat e Jashtëm të NATO-s dënuan përdorimin e “forcës së tepruar” kundër protestuesve pro-evropianë në Ukrainë. Ministrat në një deklaratë kërkuan që Ukraina të mbajë ...

Azarov: Protestuesit që shkelin ligjin do të ndëshkohen

Evropaelire - 04.12.2013

10:37 Azarov: Protestuesit që shkelin ligjin do të ndëshkohen 10:27 Vritet një komandant i Hezbollahut në Bejrut 10:02 Katër vdesin nga incidenti hekurudhor në Banglladesh 09:34 George Bush fiton ...

Lavrov: Të huajt të mos përzihen në Ukrainë

Evropaelire - 04.12.2013

17:29 Lavrov: Të huajt të mos përzihen në Ukrainë 17:17 Italia mund të dërgojë trupa shtesë në Kosovë 16:07 Vidhen mbi dy milion fjalëkalime nga Facebook e Yahoo 15:22 Gjykatës amerikane i kërkohet ...

Ukrainasit duan në Evropë pa Janukoviçin

24 orë - 04.12.2013

rotestat në Ukrainë kanë treguar se shumë politikanë në Bruksel dhe në Lindje e kanë nënçmuar energjinë e ukrainasve. Shoqëria civile tregohet shumë më e pjekur se sa që është menduar.

Ukrainë, vazhdojnë protestat masive në Kiev

LajmiFundit - 04.12.2013

Protestuesit ukrainas mbesin të mbledhur në masë jashtë ndërtesës së qeverisë në Kijev, si përgjigje ndaj refuzimit të qeverisë për lidhjen e raporteve më të ngushta me Bashkimin Evropian.

Vazhdojnë protestat në Ukrainë

Alsat - 04.12.2013

Protestuesit ukrainas mbesin të mbledhur në masë jashtë ndërtesës së qeverisë në Kiev, si përgjigje ndaj refuzimit të qeverisë për lidhjen e raporteve më të ngushta me Bashkimin Evropian.

SHBA, BE të shqetësuara nga situata në Ukrainë

Shqipmedia - 04.12.2013

Ndërkohë që mijëra njerëz në Ukrainë vazhdojnë të protestojnë kundër Presidentit Viktor Yanukovych dhe vendimit të tij për të mos thelluar lidhjet me Bashkimin Evropian, vendet e tjera po shprehin ...

Protestat në Ukrainë, kryeministri Azarov: Kush shkel ligjin, ndëshkohet

LajmiFundit - 04.12.2013

Kryeministri ukrainas Mykola Azarov ka paralajmëruar opozitarët që të ndalin eskalimin e situatës politike, në kohën kur protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e qeverisë.

Azarov: Protestuesit që shkelin ligjin do të ndëshkohen

Almakos - 04.12.2013

Kryeministri ukrainas Mykola Azarov ka paralajmëruar opozitarët që të ndalin eskalimin e situatës politike, në kohën kur protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e qeverisë.

Situata në Ukrainë, Ministrat e NATO-s dënojnë dhunën ndaj protestuesve

LajmiFundit - 04.12.2013

Këshilli i Atlantikut të Veriut diskutoi për zhvillimet në Ukrainë duke dënuar përdorimin e forcës kundër demonstruesve paqësorë në Ukrainë. Në deklaratën e Ministrave të Jashtëm të NATO-s për ...

Trazirat në Ukrainë, Kerry dhe NATO dënojnë dhunën ndaj protestuesve

24 orë - 04.12.2013

Dhuna e ushtruar ndaj protestuesve në Ukrainë nuk ka kaluar pa u vënë re nga organizatat dhe vendet e ndryshme nëpër botë. Pas takimit në Bruksel, Ministrat e Jashtëm të NATO-s dënuan dhunën e ...

Rruga për në Europë kalon nëpër Maidan

DW - 04.12.2013

Edhe pse Kievi ka siguruar se nuk ka hequr dorë nga marrëveshja e asociimit me BE, vëzhguesit flasin për një largim nga kursi evropian. Ata nuk përjashtojnë fundin e dhunshëm të protestave.

Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

Ina - 04.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma dhe Viktor Jushçenko shprehin solidaritet me ...

SHBA, BE të shqetësuara nga situata në Ukrainë

VOA - 04.12.2013

Ndërkohë që mijëra njerëz në Ukrainë vazhdojnë të protestojnë kundër Presidentit Viktor Yanukovych dhe vendimit të tij për të mos thelluar lidhjet me Bashkimin Evropian, vendet e tjera po shprehin ...

Vazhdojnë protestat në Kijevë

Botasot - 04.12.2013

Protestuesit ukrainas mbesin të mbledhur në masë jashtë ndërtesës së qeverisë në Kijev, si përgjigje ndaj refuzimit të qeverisë për lidhjen e raporteve më të ngushta me Bashkimin Evropian.

SHBA dhe BE të shqetësuara për situatën në Ukrainë

Ora news - 04.12.2013

Ndërkohë që mijëra njerëz në Ukrainë vazhdojnë të protestojnë kundër Presidentit Viktor Yanukovych dhe vendimit të tij për të mos thelluar lidhjet me Bashkimin Evropian, vendet e tjera po shprehin ...

Vazhdojnë protestat në Kiev

Telegrafi - 04.12.2013

Protestuesit ukrainas vazhdojnë të jenë të mbledhur jashtë ndërtesës së qeverisë në Kiev, si përgjigje ndaj refuzimit të qeverisë për lidhjen e raporteve më të ngushta me Bashkimin Evropian.

SHBA, BE të shqetësuara nga situata në Ukrainë

Botasot - 04.12.2013

Ndërkohë që mijëra njerëz në Ukrainë vazhdojnë të protestojnë kundër Presidentit Viktor Yanukovych dhe vendimit të tij për të mos thelluar lidhjet me Bashkimin Evropian, vendet e tjera po shprehin ...

Azarov: Protestuesit që shkelin ligjin do të ndëshkohen

Botasot - 04.12.2013

Kryeministri ukrainas Mykola Azarov ka paralajmëruar opozitarët që të ndalin eskalimin e situatës politike, në kohën kur protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e qeverisë.

NATO dënon dhunën në Ukrainë

Yll Press - 04.12.2013

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, pas takimit të Bruksel kanë dënuar përdorimin “e tepruar të forcës” kundër protestuesve pro evropianë në Ukrainë. Ministrat e Jashtëm të NATO-s, pas takimit të Bruksel ...

Ukrainë, Azarov kërkon falje për përdorimin e dhunës ndaj protestuesve

ABC News - 04.12.2013

Kryeministri ukrainas ka kërkuar falje për përdorim e tepruar të forcës, të dielën e kaluar nga ana e policisë kundër manifestuesve në sheshin e Pavarësisë në Kiev.

Ukraina ndërmjet ëndrrës për demokraci dhe makthit të diktaturës

Mapo - 04.12.2013

Bernd Johann/ DW * Që nga i ashtuquajturi Revolucioni i Portokalltë para nëntë vjetësh në Ukrainë nuk ka pasur një valë të tillë të madhe protestash. Në dimrin e vitit 2004 njerëzit demonstruan për ...

Kliçko: Protestuesit ukrainas do ta detyrojnë dorëheqjen e presidentit Janukoviç

Yll Press - 04.12.2013

Kryetari i Parlamentit ukrainas Volodimir Ribak sot e mbylli seancën plenare pasi opozita e bllokonte punën e radës supreme. "Do të tubohemi nesër" tha ai.

Janukoviç: Më mirë paqe të keqe, sesa luftë të mirë

Yll Press - 04.12.2013

Secili duhet t'i respektojë ligjet në vendin tonë, porositi Janukoviçi. Presidenti ukrainas Viktor Janukoviç sot bëri thirrje që protestat të jetë vetëm të qeta dhe apeloi që policia dhe ...

Kryeministri ukrainas paralajmëron protestuesit

VOA - 04.12.2013

Kryeministri i Ukrainës i ka paralajmëruar protestuesit anti-qeveritarë t’i japin fund tensioneve në rritje, ndërkohë që vende të tjera dhe grupe të të drejtave të njeriut kanë shprehur shqetësim ...

Prokuroria kryesore ukrainase dëshiron të dijë cilët studentë kanë marrë pjesë në protestat antiqeveritare

Yll Press - 04.12.2013

Prokuroria kryesore ukrainase kërkoi nga rektorati i Universitetit të Kievit të parashtrojë listë të studentëve Prokuroria kryesore ukrainase kërkoi nga rektorati i Universitetit të Kievit të ...

Lavrov: Të huajt të mos përzihen në Ukrainë

Botasot - 04.12.2013

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, u ka bërë thirrje të huajve që të mos ndërhyjnë në krizën politike në Ukrainë. Lavrov, duke folur pas një takimi me ministrat e Jashtëm të NATO-s në Bruksel, ka ...

Kryeministri ukrainas paralajmëron protestuesit

Botasot - 04.12.2013

Kryeministri i Ukrainës i ka paralajmëruar protestuesit anti-qeveritarë t’i japin fund tensioneve në rritje, ndërkohë që vende të tjera dhe grupe të të drejtave të njeriut kanë shprehur shqetësim ...

Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

Telegrafi - 04.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma dhe Viktor Yushchenko shprehin solidaritet me ...

Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

Koha.net - 04.12.2013

Kiev, 4 dhjetor - Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma dhe Viktor Jushçenko shprehin ...

Trazirat në Ukrainë, ish-presidentët mbështesin protestat

Ora news - 04.12.2013

Tre ish-presidentë të Ukrainës post-sovjetike mbështesin manifestimet anti-qeveritare që po ndodhin aktualisht në vend. Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma dhe Viktor Yushchenko shprehin solidaritet me ...

Ukrainë, qeveria kërcënon protestuesit

Vision Plus - 04.12.2013

Pavarësisht protestave qe mbahen prej me shume se nje jave ne sheshin “Pavarësia” ne Kiev, qeveria jo vetem qe nuk eshte tërhequr, por i eshte përgjigjur ashper demonstruesve opozitare.

Trazirat në Ukrainë, kryeministri paralajmëron ndërhyrje

Gazeta Idea - 04.12.2013

Ukrainë- Kryeministri i Ukrainës, Mykola Azarov, i ka bërë thirrje opozitës për të ndaluar përshkallëzimin e tensioneve “politike”. Ai paralajmëroi protestuesit që kush shpallet fajtor për shkeljen e ...

Trazirat në Ukrainë, Kerry dhe NATO dënojnë dhunën ndaj protestuesve

Shqiptarja - 04.12.2013

Dhuna e ushtruar ndaj protestuesve në Ukrainë nuk ka kaluar pa u vënë re nga organizatat dhe vendet e ndryshme nëpër botë. Pas takimit në Bruksel, Ministrat e Jashtëm të NATO-s dënuan dhunën e ...

Lavrov: Të huajt të mos përzihen në Ukrainë

Tetova Sot - 04.12.2013

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, u ka bërë thirrje të huajve që të mos ndërhyjnë në krizën politike në Ukrainë. Lavrov, duke folur pas një takimi me ministrat e Jashtëm të NATO-s në Bruksel, ka ...

Në kufijtë e Europës - nga do të shkojë Ukraina?

Respublica - 04.12.2013

Rusia duket se nuk do të rrijë duarlidhur përballë situatës në Ukrainë. Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë një vlerësim shumë të ashpër mbi protestat antiqeveritare që po zhvillohen së fundmi në ...

Dështon mocioni i votëbesimit të qeverisë ukrainase

Evropaelire - 03.12.2013

13:37 Dështon mocioni i votëbesimit të qeverisë ukrainase 12:41 Kosova e Serbia flasin për Asociacionin e Komunave Serbe 12:23 Zgjedhjet marrin notë pozitive nga vëzguesit evropianët 11:47 Putini ...

Ukrainë, Parlamenti bindet të shqyrtojë kërkesat e opozitës

LajmiFundit - 03.12.2013

Parlamenti i Ukrainës diskuton sot për të mbajtur ose jo votën e besimit ndaj qeverisë. Opozita kërkon dorëheqjen, pasi presidenti Viktor Yanukovych ka vendosur që të shtyjë nënshkrimin e një ...

Ukrainë: Femrat protestuese e bëjnë shurrën mbi foton e Janukoviçit, FOTO

Shqipmedia - 03.12.2013

Ka protesta e protesta. Por kjo që ka ndodhur në Ukrahinë është e një lloji të veçantë. Nëse do të ishte në Shqipëri, kjo që i ka ndodhur presidentit Janukoviç është e tmerrshme.

Protesta para Parlamentit të Ukrainës

Lajm - 03.12.2013

Mijëra protestues janë mbledhur jashtë ndërtesës së parlamentit në Kiev, derisa ligjvënësit po diskutojnë për mbajtjen ose jo të votës së besimit për qeverinë.

Barrikada për bllokimin e ndërtesave të qeverisë

24 orë - 03.12.2013

Përshkallëzohet fushata e mosbindjes civile. Punonjësit e qeverisë nuk shkojnë dot në zyrë Demonstruesit po bllokojnë ndërtesat e qeverisë në kryeqytetin e Ukrainës Kiev, ndërsa përshkallëzojnë ...

Ukrainë: Opozita, protestë përpara parlamentit

SOT - 03.12.2013

Mijëra protestues janë mbledhur jashtë ndërtesës së parlamentit në Kiev, ndërsa ligjvënësit po diskutojnë për mbajtjen ose jo të votës së besimit për qeverinë.

Dështon mocioni i votëbesimit të qeverisë ukrainase

SOT - 03.12.2013

Parlamenti ukrainas e ka refuzuar mocionin e opozitës për votëbesim të qeverisë. Mocioni mori 186 vota, nga 226 sa janë të nevojshme për të kaluar një kërkesë e tillë.

Ukrainë, bie mocioni i opozitës

Albeu.com - 03.12.2013

Parlamenti ukrainas ka rrëzuar një përpjekje të opozitës për të detyruar qeverinë që të dorëhiqej. Opozita kërkoi mbajtjen e një mocioni mosbesimi, që u rrëzua, ndërkohë që mijëra vetë protestonin ...

Ukrainasit duan në Evropë pa Janukoviçin

DW - 03.12.2013

Protestat në Ukrainë kanë treguar se shumë politikanë në Bruksel dhe në Lindje e kanë nënçmuar energjinë e ukrainasve. Shoqëria civile tregohet shumë më e pjekur se sa që është menduar.

WP: Ukrainës nuk i duhet një tjetër revolucion

Evropaelire - 03.12.2013

Demonstratat që kanë shpërthyer në Ukrainë gjatë fundjavës po krahasohen me Revolucionin e Portokalltë në vitin 2004, shkruan në fillim të editorialit të vet, e përditshmja Washington Post , duke ...

Ukrainë, qeveria i mbijeton votëbesimit, revolucioni vazhdon

Kombetare - 03.12.2013

Parlamenti i Ukrainës ka rrëzuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë të prezantuar nga opozita. Mocioni u paraqit pas protestave të shumta si pasojë e mungesës së marrëveshjes së asociimit me ...

Parlamenti ukrainas diskuton kërkesën e opozitës

Botasot - 03.12.2013

Parlamenti i Ukrainës diskuton sot për të mbajtur ose jo votën e besimit ndaj qeverisë. Opozita kërkon dorëheqjen, pasi presidenti Viktor Yanukovych ka vendosur që të shtyjë nënshkrimin e një ...

Shtohet tensioni në Ukrainë

ABC News - 03.12.2013

Mijëra protestues ukrainas bllokuan hyrjet në ndërtesat kryesore qeveritare të vendit dje në një përpjekje për të rrëzuar qeverinë e presidentit Viktor Yanukovych për shkak të refuzimit të tij për të ...

Protesta para Parlamentit të Ukrainës

Koha.net - 03.12.2013

Kiev, 3 dhjetor - Mijëra protestues janë mbledhur jashtë ndërtesës së parlamentit në Kiev, derisa ligjvënësit po diskutojnë për mbajtjen ose jo të votës së besimit për qeverinë.

Ukrainë: Opozita, protestë apo grusht-shtet

Botasot - 03.12.2013

Mijëra protestues janë mbledhur jashtë ndërtesës së parlamentit në Kiev, derisa ligjvënësit po diskutojnë për mbajtjen ose jo të votës së besimit për qeverinë.

Ukrainë, protestuesit pro europianë pushtojnë godinat qeveritare

Panorama - 03.12.2013

Mijëra njerëz u mblodhën në sheshin kryesor të Kievit dhe qindra të tjerë pushtuan ndërtesat qeveritare. Protestuesit në Ukrainë po shprehin zemërim ndaj refuzimit të Presidentit Viktor Janukoviç për ...

Kriza në Ukrainë rrezikon të zbehë përpjekjet e presidentit rus

ABC News - 03.12.2013

Një përplasje interesash mes Europës dhe Rusisë, Ukraina në këtë mënyrë ka vënë në gjendje alarmi komuniteton ndërkombëtar. Presioni që vjen nga protestuesit në shesh detyron presidentin Viktor ...

Dështon mocioni i votëbesimit të qeverisë ukrainase

Botasot - 03.12.2013

Parlamenti ukrainas e ka refuzuar mocionin e opozitës për votëbesim të qeverisë. Mocioni mori 186 vota, nga 226 sa janë të nevojsme për të kaluar një kërkesë e tillë.

Parlamenti ukrainas rrëzon votimin për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

ABC News - 03.12.2013

Parlamenti i Ukrainës ka rrëzuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë të prezantuar nga opozita. Mocioni u paraqit pas protestave të shumta si pasojë e mungesës së marrëveshjes së asociimit me ...

Dështon mocioni i votëbesimit të qeverisë ukrainase

Koha.net - 03.12.2013

Ukrainë - Pamje nga protesta e opozitës në Sheshin e Pavarësisë (Maidan Nezalezhnosti) Parlamenti ukrainas e ka refuzuar mocionin e opozitës për votëbesim të qeverisë.

Ukrainë: Nuk miratohet mosbesimi për qeverinë

VOA - 03.12.2013

Opozita ukrainase nuk arriti sot të rrëzonte qeverinë me një votim mosbesimi në parlament, duke i lënë ende të pazgjidhura tensionet e larta politike në vend.

Ukrainasit duan në Evropë pa Janukoviçin

Botasot - 03.12.2013

Protestat në Ukrainë kanë treguar se shumë politikanë në Bruksel dhe në Lindje e kanë nënçmuar energjinë e ukrainasve. Shoqëria civile tregohet shumë më e pjekur se sa që është menduar.

Protestat në Ukrainë, opozita gati votën e besimit. Qeveria: Grusht shteti

Gazeta Idea - 03.12.2013

Ukrainë- Mijëra protestues të Ukrainës mbeten jashtë parlamentit në Kiev, teksa opozita përgatitet të mbajë një votë mosbesimi ndaj qeverisë. Korrespondentët thonë se opozita nuk ka gjasa të fitojë ...

Ukrainë, mbi 100 mijë protestues në Kiev, qeveria i mbijeton votëbesimit

Shqiptarja - 03.12.2013

KIEV - Qeveria ukrainase i ka shpëtuar një vote mosbesimi, pasi u mblodhën vetëm 186 vota kundër, ndaj 226 që ishin pro. Kryeministri Nikolay Azarov, foli në parlament para votimit, ku kërkoi falje ...

Ukrainë, qeveria i mbijeton votëbesimit, revolucioni vazhdon

AMA-News - 03.12.2013

Parlamenti i Ukrainës ka rrëzuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë të prezantuar nga opozita. Mocioni u paraqit pas protestave të shumta si pasojë e mungesës së marrëveshjes së asociimit me ...

Dështon mocioni i votëbesimit i qeverisë ukrainase

Ilirida - 03.12.2013

Pamje nga protesta e opozitës në Sheshin e Pavarësisë (Maidan Nezalezhnosti) Parlamenti ukrainas e ka refuzuar mocionin e opozitës për votëbesim të qeverisë.

Trazirat në Ukrainë, NATO-ja dënon goditjen ndaj protestuesve

Gazeta Idea - 03.12.2013

Ukrainë- Ministrat e jashtëm të NATO-s kanë dënuar përdorimin e “forcës së tepruar”, sipas tyre, kundër protestuesve pro-evropianë në Ukrainë pas një takimi në Bruksel.

Mocion qeverisë në Kiev, parlamenti diskuton kërkesën

AlbanianScreen - 03.12.2013

Ukrainë - Me mijëra protestues në Ukrainë ndodhen jashtë parlamentit në Kiev në mbështetje të planeve të opozitës për mbajtjen e një mocioni mosbesimi ndaj Qeverisë.

Ukrainë, protestuesit bëjnë thirrje për grevë mbarëpopullore

Gazeta Start - 02.12.2013

Demonstruesit në Kiev rrethuan në bllok godinat qeveritare, dhe i bënë thirrje presidentit Viktor Janukoviç të jap dorëheqjen. Protestuesit kërkuan mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare dhe ...

Ukrainë, Azarov: Protestat, grusht shteti

Shekulli - 02.12.2013

Kryeministri i Ukrainës i cilësoi protestat pro evropiane si një grusht shteti i organizuar. Në një dalje për mediat ditën e sotme, Azarov tha se po organizohet një grusht shteti i pastër, teksa ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Evropaelire - 02.12.2013

07:36 Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja 07:23 OSBE: Procesi zgjedhor në Kosovë - hap i rëndësishëm ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Portalb - 02.12.2013

Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, për shkak të ...

A meritojmë më mirë?

Portalb - 02.12.2013

Tashmë një javë, Ukraina është mbërthyer në protesta kundër vendimit të Kryetarit Viktor Janukoviç, që e largon vendin nga Bashkimi Evropian, duke u afruar drejt Rusisë.

Mijëra marshojnë në Kiev pro Europës

24 orë - 02.12.2013

Qeveria e Kievit, e tronditur nga masiviteti i kundërshtimit të vendimit të saj Mijëra dhe dhjetëra mijëra ukrainas protestuan dje në Kiev kundër vendimit të Presidentit Viktor Janukoviç për të ...

Kiev: Protestuesit bllokojnë hyrjen e Qeverisë

Almakos - 02.12.2013

Më shumë se 1000 manifestues të opozitës bllokuan sot hyrjen për në ndërtesat qeveritare, në qendër të Kievit, dhe kërkuan dorëheqjen e presidentit ukrainas, Viktor Janukoviç pas pezullimit të ...

Protesta masive në Ukrainë - thirrje për shmangien e dhunës

SOT - 02.12.2013

Nisur nga protestat masive në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka kërkuar nga të gjitha palët, që ti shmangen dhunës“: Në të njëjtën kohë ai theksoi se e drejta e ...

Ukrainë, protestuesit rrethojnë Kryeministrinë (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 02.12.2013

Qindra protestues e kaluan natën mbrëmë në “Sheshin e Pavarësisë” në Kiev ndërsa të tjerë, mësynë ndërtesën e Bashkisë. Protestuesit rrethuan ndërtesën e Qeverisë së Ukrainës, në Kiev duke kërkuar ...

Ukrainë, vazhdojnë demonstratat anti-qeveritare

Alsat - 02.12.2013

Me dhjetëra makina dhe flamuj që valëviten, disa mijëra demonstrues të opozitës, e bllokuan trafikun në Kiev,para ndërtesës së Qeverisë ukrainase. Pjesëmarrësit në protestë, të gjithë të punësuarve ...

Ukrainë: Protestuesit bllokojnë ndërtesën e qeverisë

Evropaelire - 02.12.2013

Qindra protestues kanë bllokuar ndërtesën e Qeverisë në Kiev. Ata kanë vazhduar thirrjet për dorëheqjen e presidentit ukrainas, Viktor Yanukovych , për shkak të refuzimit të tij për të nënshkruar një ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Botasot - 02.12.2013

Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, për shkak të ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Ora news - 02.12.2013

Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, për shkak të ...

Kiev, aktivistet e Femen-it urinojnë mbi fotot e Yanukovychit

BalkanWeb - 02.12.2013

UKRAINE- Gra gjysmë të zhveshura nga lëvizja feministe Femen kanë urinuar mbi fotografitë e presidentit të Ukrainës, Viktor Yanukovych, në Paris. Aksioni i tyre në kundërshtim të vendimit të ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Koha.net - 02.12.2013

Kiev, 2 dhjetor - Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, ...

Klitschko: Në Kiev po vendoset e ardhmja

Telegrafi - 02.12.2013

Protestuesit në kryeqytetin Kiev të Ukrainës janë shprehur të vendosur për të dalë në rrugë për të kërkuar përsëri që qeveria e presidentit, Viktor Yanukovich, të paraqes dorëheqje, për shkak të ...

Protesta masive në Ukrainë - thirrje për shmangjen e dhunës

Botasot - 02.12.2013

Rasmussen paralajmëron rrezikun e dhunës në Ukrainë. Dita e dielë (01.12) arriti kulmin e protestave të qytetarëve kundër kursit pro-rus të qeverisë së Kievit.

Protesta pro Bashkimin Europian sërish në Kiev

ABC News - 02.12.2013

Fati i Ukrainës tashmë është në duart e Kievit. Nëse përplasjet e dhunshme në shesh dhe situata e tensionuar në fundjavë do të jenë një revolucion ukrainas për të rrëzuar presidentin Janukovic, do të ...

Kiev: Protestuesit bllokojnë hyrjen e Qeverisë

Botasot - 02.12.2013

Më shumë se 1000 manifestues të opozitës bllokuan sot hyrjen për në ndërtesat qeveritare, në qendër të Kievit, dhe kërkuan dorëheqjen e presidentit ukrainas, Viktor Janukoviç pas pezullimit të ...

500 mijë protesues pro Bashkimin Europian sërish në Kiev

Yll Press - 02.12.2013

Lideri i opozitës, ish boksieri Vitali Klishko është shprehur se ka qenë policia ajo që ka provokuar manifestuesit. Mbi 500 mijë protesues në shesh sulmojnë institucionet Fati i Ukrainës tashmë është ...

(VIDEO SHQETËSUESE) Sulmohen njerëzit, mbrëmë një kaos, sot paralajmërim për tjetër – Kiev!

PortLajm - 02.12.2013

Në Kiev mbrëmë nëpër rrugicat ka pasur disa qindra njerëz, edhe përkundër ndalesës për mbledhje, ndërsa policia për shkatërrim të protestave masive ka përdorur lotësjellës dhe granata tymuese, ...

Ndërmjet ëndrrës dhe makthit

Yll Press - 02.12.2013

Ata demonstrojnë kundër tij, sepse kanë frikë se ai mund t'u heqë atyre jo vetëm perspektivën evropiane, por edhe demokracinë. Që nga i ashtuquajturi Revolucioni i Portokalltë para nëntë vjetësh në ...

Ukrainë, protestuesit pushtojnë ndërtesat qeveritare

VOA - 02.12.2013

Në Ukrainë, protestat anti-qeveritare vazhduan edhe sot. Mijra njerëz u mblodhën në në sheshin kryesor të kryeqytetit Kiev dhe qindra të tjerë pushtuan ndërtesat qeveritare.

Ndërmjet ëndrrës dhe makthit

Botasot - 02.12.2013

Ukrainasit nuk heshtin. Këtë e tregon demonstrata e madhe në Kiev. Tani nuk është më fjala vetëm për Evropën, por për demokracinë në Ukrainë, mendon Bernd Johann.

Ukrainë, protestuesit pushtojnë ndërtesat qeveritare

Ora news - 02.12.2013

Në Ukrainë, protestat anti-qeveritare vazhduan edhe sot. Mijra njerëz u mblodhën në në sheshin kryesor të kryeqytetit Kiev dhe qindra të tjerë pushtuan ndërtesat qeveritare.

Fotoreporteri i guximshëm në trazirat në Ukrainë

Botasot - 02.12.2013

Prej një jave, në Ukrainë qindra qytetarë janë ngritur në protestë të cilët kërkojnë dorëheqjen e qeverisë. Protestuesit të mbështetur edhe nga opozita kanë bllokuar rrugët e qytetit dhe janë ...

Trazirat në Ukrainë, protestuesit bllokojnë bashkinë e qytetit

Shqiptarja - 02.12.2013

UKRAINË - Qindra protestues ukrainas kanë kaluar natën në Sheshin e Pavarësisë në Kiev dhe disa të tjerë kanë bllokuar Bashkinë e qytetit, ndërsa përgatiten për protesta të reja ku do të kërkohet ...

Kiev, protestuesit bllokojnë hyrjen e Qeverisë

Ilirida - 02.12.2013

Më shumë se 1000 manifestues të opozitës bllokuan sot hyrjen për në ndërtesat qeveritare, në qendër të Kievit, dhe kërkuan dorëheqjen e presidentit ukrainas, Viktor Janukoviç pas pezullimit të ...

Trazirat në Ukrainë, protestuesit bllokojnë ndërtesat qeveritare (VIDEO)

Gazeta Idea - 02.12.2013

Ukrainë- Demonstruesit kanë bllokuar ndërtesat qeveritare në kryeqytetin ukrainas Kiev, teksa ata shtojnë fushatën e tyre për dorëheqjen e qeverisë. Disa protestues kanë vënë barrikada në Sheshin e ...

Kiev, protestuesit rrethojnë Kryeministrinë (VIDEO)

Tetova Sot - 02.12.2013

Një grup demonstruesish sot nga “Sheshi i pavarësisë” në Kiev janë drejtuar drejt ndërtesës qeveritare me qëllim që të mbajnë edhe një protestë me kërkesën për dorëheqje të Qeverisë ukrainase.

Ukrainë, protestuesit pushtojnë ndërtesat qeveritare

AMA-News - 02.12.2013

Në Ukrainë, protestat anti-qeveritare vazhduan edhe sot. Mijra njerëz u mblodhën në në sheshin kryesor të kryeqytetit Kiev dhe qindra të tjerë pushtuan ndërtesat qeveritare.

Fotoreporteri i guximshëm në trazirat në Ukrainë (VIDEO)

Tetova Sot - 02.12.2013

Prej një jave, në Ukrainë qindra qytetarë janë ngritur në protestë të cilët kërkojnë dorëheqjen e qeverisë. Protestuesit të mbështetur edhe nga opozita kanë bllokuar rrugët e qytetit dhe janë ...

FOTOT/ Revolucion në Ukrainë, protestuesit bllokojnë godinat qeveritare

Gazeta Tema - 02.12.2013

Demonstruesit në kryeqytetin ukrainas, Kiev, kanë bllokuar institucionet qeveritare, ndërkohë që protesta e tyre është rritur ndjeshëm. Sipas BBC, protestuesit kanë vendosur barrikada në Sheshin e ...

Ukrainasit në protestë kundër qeverisë: Firmosni MSA-në me Brukselin, nuk jemi vegla ruse

Respublica - 02.12.2013

Gjithnjë e më shumë ukrainasit e durojnë dot më idenë e të qenit lodër në duart e Rusisë. Protesta disa ditore pati zhvillime të reja sot, me protestuesit që rrethuan selinë e Qeverisë në Kiev duke ...

Ukrainë, "Femen" protestë topless në Manastir

AlbanianScreen - 02.12.2013

Kiev - Një aktiviste e grupit feminist "Femen" protestoi nudo në ambientet e brendshme të manastirit "Pecherska Lavra" në qendër të Kievit duke bërë thirrje për shkarkimin e presidentit, Viktor ...

Foto: Në trazirat e Ukrainës , lëndohen edhe reporterët

Republika - 02.12.2013

Prej një jave, në Ukrainë qindra qytetarë janë ngritur në protestë të cilët kërkojnë dorëheqjen e qeverisë. Protestuesit të mbështetur edhe nga opozita kanë bllokuar rrugët e qytetit dhe janë ...