TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Miliona francezë në votime për presidentin e ri

Gazeta Start - 22.04.2012

Paris – Në Francës nisën sot në mëngjes votimet për zgjedhjet presidenciale në vend, ku në garë është Presidenti aktual Nicolas Sarkozy dhe socialisti François Hollande, më favoriti për këto zgjedhje.

Franca voton për presidentin e ri

Top Channel - 22.04.2012

Rreth 50 milionë francezë me të drejtë vote kanë të drejtë t’i drejtohen ditën e dielë qendrave të votimit, për të përzgjedhur kreun e shtetit në pesë vitet e ardhshme, pas një gare zgjedhore kryefjala e së cilës është vendosur tek kriza e ...

Francë, sot zgjedhjet presidenciale

Ina - 22.04.2012

Në Francë nis sot raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale. 44,5 milionë qytetarë kanë të drejtën e votës. Sipas anketimeve kandidati socialist François Hollande pritet të fitojë ndaj presidentit aktual Nicolas Sarkozy.

Franca votoi për zgjedhjet presidenciale

Evropaelire - 22.04.2012

Në Francë janë mbyllur vendovotimet në zgjedhjet presidenciale, me pjesëmarrjen e 10 kandidatëve, por në të cilat, sipas hulumtimeve të opinionit para zgjedhjeve, favoritë ishin kandidati socialist, Fransua Holland, dhe presidenti aktual, ...

Franca voton për presidentin e ri

LajmiFundit - 22.04.2012

Në Francë po mbahen votimet në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, derisa hulumtimet e opinionit tregojnë se kandidati socialist, Fransua Holland, po udhëheq kundër presidentit aktual, Nikollas Sarkozi, që i takon krahut të djathtë.

Franca voton për presidentin e ri

Lajm - 22.04.2012

Rreth 50 milionë francezë me të drejtë vote kanë të drejtë t’i drejtohen ditën e dielë qendrave të votimit, për të përzgjedhur kreun e shtetit në pesë vitet e ardhshme, pas një gare zgjedhore kryefjala e së cilës është vendosur tek kriza e ...

Franca voton sot për presidentin e ri të saj

Shqipmedia - 22.04.2012

Më se 44 milionë francezë me të drejtë vote kanë të drejtë t’i drejtohen ditën e dielë qendrave të votimit, për të përzgjedhur kreun e shtetit në pesë vitet e ardhshme, pas një gare zgjedhore kryefjala e së cilës është vendosur tek kriza e ...

Zgjedhjet në Francë, me sytë nga e shkuara

Top Channel - 22.04.2012

Secili prej 10 kandidatëve që garojnë në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, ne Francë beson se e ka historinë në anën e tij. Për çdo francez, shikimi prapa tek e kaluara e lavdishme kthen forcë.

Francë, raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale

Lajmeshqip - 22.04.2012

Francë –Kanë filluar votimet në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, të dhënat e opinionit tregojnë se kandidati socialist, Fransua Holland, po udhëheq kundër presidentit aktual, Nikollas Sarkozi, që i takon krahut të ...

Në Francë votohet për presidentin e ri të vendit

Alsat - 22.04.2012

Në Francë votohet për rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, në të cilat më shumë se 44 mijë francezë me të drejtë vote do të zgjedhin njërin prej 10 kandidatëve për presidentin e tyre. Vendvotimet u hapën në mëngjes në orën 8.

Francë, pjesëmarrje e madhe e votuesve në zgjedhje

LajmiFundit - 22.04.2012

Dalja në zgjedhjet presidenciale në Francë raportohet se është solide. Ministria e brendshme thotë se më tepër se një e katërta e 44 milionë njerëzve me të drejtë vote, kanë votuar para mesditës.

Hollande fiton raundin e parë të zgjedhjeve në Francë

24 orë - 22.04.2012

Hollande e fitoi siç pritej raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sarkozy doli i dyti. Le Pen mori shumë më tepër vota seç pritej. Në garën për postin e presidentit të Francës do të ketë një duel midis mbajtësit aktual të postit, ...

Francë: Holland udhëheq para Sarkozyt në garën për president

Shqipmedia - 22.04.2012

Në Francë para pak çastesh janë mbyllur vendovotimet në zgjedhjet presidenciale, me pjesëmarrjen e 10 kandidatëve, por në të cilat, sipas hulumtimeve të opinionit para zgjedhjeve, favoritë ishin kandidati socialist, Fransua Holland, dhe ...

Exit-Polle, kryeson Hollande

Top Channel - 22.04.2012

Shumë prej kutive te votimit në Francë, ku votohet për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale u mbyllen në oren 18.00. Ora tetë e mbremjes shenoi fundin e procesit.

Francë, prinë Hollande me 28% para Sarkozy me 25%

Ina - 22.04.2012

Në Francë janë mbyllur vendovotimet në zgjedhjet presidenciale, me pjesëmarrjen e 10 kandidatëve, por në të cilat, sipas hulumtimeve të opinionit para zgjedhjeve, favoritë ishin kandidati socialist, Fransua Holland, dhe presidenti aktual, ...

Franca sot voton për presidentin e ri

Koha.net - 22.04.2012

Paris, 22 prill - Rreth 50 milionë francezë me të drejtë vote kanë të drejtë t’i drejtohen ditën e dielë qendrave të votimit, për të përzgjedhur kreun e shtetit në pesë vitet e ardhshme, pas një gare zgjedhore kryefjala e së cilës është ...

Francë: Mbahen zgjedhjet presidenciale

Botasot - 22.04.2012

Në Francë po mbahen votimet në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, derisa hulumtimet e opinionit tregojnë se kandidati socialist, Fransua Holland, po udhëheq kundër presidentit aktual, Nikollas Sarkozi, që i takon krahut të djathtë.

Francë, mbahen sot zgjedhjet presidenciale

Ora news - 22.04.2012

Votuesit francezë votojnë sot në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet të përfundojnë me fitoren e udhëheqësit të parë socialist në Francë në gati dy dekada.

Presidencialet, Holland triumfon ndaj Sarkozisë

Panorama - 22.04.2012

PARIS- Me të gjitha votat e numëruara nga raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë, shifrat tregojnë se kandidati i Partisë Socialiste, Franso Holland, ka marrë 28.63 për qind të votave, ndërsa presidenti në detyrë, Nikolas ...

Francë: Mbahen zgjedhjet presidenciale

Yll Press - 22.04.2012

Të drejtë vote kanë më se 44 milionë njerëz, por shumë prej tyre kanë sinjalizuar se ndoshta nuk do të paraqiten në vendvotime, për shkak të kritikave se kandidatët, gjatë fushatës, nuk ia dolën t’i shqyrtojnë problemet reale jetësore, siç ...

Zgjedhjet në Francë, me sytë nga e shkuara

Yll Press - 22.04.2012

Për çdo francez, shikimi prapa tek e kaluara e lavdishme kthen forcë. Francois Hollande beson se do të ngjitet në krye të “Elysse”. Për një socialist, kjo do të ishte fitorja e parë pas 17 vitesh.

Francë: Pjesëmarrje solide e votuesve në zgjedhje

Ora news - 22.04.2012

Dalja në zgjedhjet presidenciale në Francë raportohet se është solide. Ministria e brendshme thotë se më tepër se një e katërta e njerëzve me të drejtë vote, kanë votuar para mesditës.

Francë: Pjesëmarrje solide e votuesve në zgjedhje

Botasot - 22.04.2012

Dalja në zgjedhjet presidenciale në Francë raportohet se është solide. Ministria e brendshme thotë se më tepër se një e katërta e 44 milionë njerëzve me të drejtë vote, kanë votuar para mesditës.

Zgjedhjet presidenciale në Francë

VOA - 22.04.2012

Miliona francezë po hedhin votat në zgjedhjet presidenciale, që sipas shumë analistëve do t’i kushtojnë Presidentit aktual humbjen e postit, pas një mandati të vetëm.

Mediat belge flasin për një avantazh të Hollande

Botasot - 22.04.2012

(I plotësuar) - Sipas të dhënave të para, edhe pse formalisht ekziston një embargo për publikimin e rezultateve para mbylljes së të gjitha qëndrave të votimit në të gjithë vendin, Holande kryeson në territoret e përtej detot, ku votimet ...

Votuan mbi 70 për qind e francezëve

Koha.net - 22.04.2012

Paris, 22 prill - Në Francë është zhvilluar rundi i parë i zgjedhjeve presidenciale me të cilat francezët do të vendosin se kush do t’i udhëheq në pesë vjetët e ardhshme por edhe do të caktohet e ardhmja e aleancës francezo-gjermane e cila ...

Hollande prinë me 3 % para Sarkozyt

Telegrafi - 22.04.2012

Në Francë para pak çastesh janë mbyllur vendovotimet në zgjedhjet presidenciale, me pjesëmarrjen e 10 kandidatëve, por në të cilat, sipas hulumtimeve të opinionit para zgjedhjeve, favoritë ishin kandidati socialist, Francois Hollande, dhe ...

Sarkozy dhe Hollande në balotazh

Botasot - 22.04.2012

Në Francë para pak çastesh janë mbyllur vendovotimet në zgjedhjet presidenciale, me pjesëmarrjen e 10 kandidatëve, por në të cilat, sipas hulumtimeve të opinionit para zgjedhjeve, favoritë ishin kandidati socialist, Fransua Holland, dhe ...

Hollande një për qind para Sarkozysë – shkojnë në rundin e dytë

Koha.net - 22.04.2012

Paris, 22 prill – TV kanali France 24 transmeton raportin e agjencisë Ipsos, sipas të cilës në rundin parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë François Hollande ka marrë 27,65 të votave ndërsa Nicolas Sarkozy 26, 56 për qind të votuesve ...

Presidencialet në Francë, Hollande fiton raundin e parë

BalkanWeb - 22.04.2012

FRANCË- “Fitorja ime është një ndëshkim për presidenncën e Nikola Sarkozy”. Kanë qënë këto fjalët e para të liderit socialist Fransua Hollande, fituesi i raundit të parë të zgjedhjeve që u mbajtën këtë të dielë në Francë.

Sarkozy dhe Hollande në balotazh

Yll Press - 22.04.2012

Sipas rezultateve të para të votimeve të sotme, Fransua Holland ka fituar 28.4%, Nikollas Sarkozi 25,5%, ndërsa e treta, është kandidatja e së djathtës ekstreme, Marinë Lë Pen, me 20% të votave.

Franca në heshtje, nesër votohet për Presidentin e ri

Gazeta Start - 21.04.2012

Kandidatët kryesorë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, Nikolas Sarkozi dhe Francois Hollande, u kanë bërë dje apel për herë të fundit votuesve, para se t’iu drejtohen qendrave të votimit ditën e nesërme.

Francë, nesër zgjedhjet presidenciale

Ina - 21.04.2012

Votuesit francezë votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet të përfundojnë me fitoren e udhëheqësit të parë socialist në Francë në gati dy dekada.

Francë, nesër zgjedhjet presidenciale

Alsat - 21.04.2012

Franca zhvillon nesër zgjedhjet presidenciale, në një garë mes presidentit aktual Nikolas Sarkozi dhe socialistit Fransua Oland. Vendi është sot në heshtje zgjedhore, ndërkohë që gara e nesërme, pritet të mos jetë finale për presidentin e ...

Francë, rivalët presidencialë

Top Channel - 21.04.2012

Zgjedhjet presidenciale të 2012-ës në Francë janë një ndër betejat më të ashpra për postin e kreut të shtetit prej dekadash të tëra. Nicolas Sarkozy Nëse humbet të djelën, Nicolas Sarkozy mund të kthehet në të parin president të vendit që ...

Të dielën në Francë mbahen zgjedhjet presidenciale

VOA - 21.04.2012

Votuesit francezë votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet të përfundojnë me fitoren e udhëheqësit të parë socialist në Francë në gati dy dekada.

Franca hesht në prag të zgjedhjeve presidenciale

Panorama - 21.04.2012

Votuesit francezë votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet të përfundojnë me fitoren e udhëheqësit të parë socialist në Francë në gati dy dekada.

Francë, mbyllet fushata për zgjedhjet historike

Panorama - 21.04.2012

Në Francë, mesnatën e mbrëmshme u mbyll fushata për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të së dielës, ku nuk pritet asnjë fitues. Presidenti Nikolas Sarkozi e mbajti fjalimin e tij përfundimtar në Nicë.

Rivalët presidencialë në Francë

Koha.net - 21.04.2012

Paris Zgjedhjet presidenciale të 2012-ës në Francë janë një ndër betejat më të ashpra për postin e kreut të shtetit prej dekadash të tëra. Nicolas Sarkozy Nëse humbet të djelën, Nicolas Sarkozy mund të kthehet në të parin president të ...

Franca nesër voton

Telegrafi - 21.04.2012

Nesër në Francë mbahen zgjedhjet presidenciale, prej të cilave do të dalë kreu i ardhshëm i shtetit Në garë janë 10 kandidatë, por e gjithë vëmendja është përqendruar te presidenti aktual Nikolas Sarkozy, i cili kërkon një mandat të dytë, ...

Zgjedhjet në Francë, të dielën rivalët presidencialë në duel

Ora news - 21.04.2012

Zgjedhjet presidenciale të 2012-ës në Francë janë një ndër betejat më të ashpra për postin e kreut të shtetit prej dekadash të tëra. Nicolas Sarkozy Nëse humbet të djelën, Nicolas Sarkozy mund të kthehet në të parin president të vendit që ...

Të dielën në Francë mbahen zgjedhjet presidenciale

Koha.net - 21.04.2012

Paris, 21 prill - Votuesit francezë votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, të cilat pritet të përfundojnë me fitoren e udhëheqësit të parë socialist në Francë në gati dy dekada.

Francë, dita e fundit e fushatës zgjedhore

Top Channel - 20.04.2012

Kandidatët në zgjedhjet presidenciale franceze nisën ditën e tyre të fundit të fushatës, përpara raundit të parë të votimeve, që do të mbahet të dielën.

Francë - Dita e fundit e fushatës

Alsat - 20.04.2012

Nikolas Sarkozi, kandidon për mandatin e dytë E premtja është dita e fundit e fushatës në Francë, e cila i prin raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, që do të zhvillohet të dielën.

Francë - Dita e fundit e fushatës

Ina - 20.04.2012

E premtja është dita e fundit e fushatës në Francë, e cila i prin raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, që do të zhvillohet të dielën. Në garë janë dhjetë kandidatë, por vetëm dy nga ta do të shkojnë në balotazhin e 6 majit.

Francezët vendosin për fatin e “Merkozisë”

Evropaelire - 20.04.2012

Franca të dielën (22 prill) mban raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, në të cilat mund të shihet si udhëheq kandidati i Partisë Socialiste Fransua Holland ndaj presidentit në detyrë, Nikolas Sarkozi.

Francezët vendosin fatin e “Merkozisë” (Ron Synovitz)

ikub - 20.04.2012

Te dielen, zgjedhjet. Analistët politikë dhe financiarë thonë se një fitore e Hollandit do të kishte implikime përtej Francës Franca të dielën (22 prill) mban raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, në të cilat mund të shihet si ...

Francë, sot dita e fundit e fushatës presidenciale

Botasot - 20.04.2012

E premtja është dita e fundit e fushatës në Francë, e cila i prin raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, që do të zhvillohet të dielën. Kandidatët për zgjedhjet presidenciale kanë bërë premtimet e fundit para se francezët të votojnë ...

Francë - Dita e fundit e fushatës

Yll Press - 20.04.2012

Sondazhet e opinionit tregojnë presidentin në fuqi, Nikolas Sarkozi, në garë të ngushtë, e madje edhe prapa kandidatit socialist, Franso Holland.Analistët thonë se apatia e votuesve francezë është shumë e lartë.

Francë - Dita e fundit e fushatës

Koha.net - 20.04.2012

Paris, 20 prill - E premtja është dita e fundit e fushatës në Francë, e cila i prin raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, që do të zhvillohet të dielën.

Dita e fundit e fushatës presidenciale: Sarkozy kërkon falje për gabimet

VOA - 20.04.2012

Në ditën e fundit fushatës presidenciale në Francë, Presidenti Nicolas Sarkozy kërkoi falje për gabimet e tij, ndërsa rivali i tij kryesor Francois Hollande shprehu besimin se do të fitonte zgjedhjet.

Franca mes Hollande-s dhe Evropës

Gazeta Start - 19.04.2012

Në fushatën elektorale Angela Merkel mbështet mikun e saj politik Nikolas Sarkozi. Demoskopët mendojnë se fitues do të dalë kandidati socialist François Hollande. Kjo do të ishte me pasoja për Evropën, shkruan “DW”.

Franca mes Holland e kundershtise se Evropës (A.Noll)

ikub - 19.04.2012

Në fushatën elektorale Angela Merkel mbështet mikun e saj politik Nicolas Sarkozy. Demoskopët mendojnë se fitues do të dalë kandidati socialist François Hollande.

Brigitte Bardot kundër Sarkozy

Top Channel - 19.04.2012

Ethet e zgjedhjeve presidenciale kanë përfshirë gjithë Francën, aq sa së fundmi është futur në skenë edhe ikona e kinematografisë franceze, Brigitte Bardot.

Franca mes Holland e kundershtise se Evropës

Yll Press - 19.04.2012

Nëse nuk ndodh asgjë, duke filluar nga vera ligjet do t'i përcaktojnë tregjet financiare, shkruan Baverez në një artikull të ditëve të kaluara. Andreas Noll Lajmet e publicistit të njohur ekonomik francez Nicolas Baverez pak ditë para ...

Zgjedhjet franceze, me automatizëm

Koha.net - 19.04.2012

Duke pasur parasysh problemet e ekonomisë franceze dhe kufizimet e Bashkimit Evropian, e të mos përmendim ato të ekonomisë botërore në një periudhë globalizimi, asnjë president nuk do të ketë shumë hapësirë manovruese Paris – Ruso përballë ...

Brigitte Bardot kundër Sarkozy

Koha.net - 19.04.2012

Parsi, 19 prill - Ethet e zgjedhjeve presidenciale kanë përfshirë gjithë Francën, aq sa së fundmi është futur në skenë edhe ikona e kinematografisë franceze, Brigitte Bardot.

Hollande mbyll fushatën elektorale

Botasot - 19.04.2012

Kandidati socialist për zgjedhjet presidenciale në Francë, Fransua Hollande, u ka thënë mbështetësve të tij se rruga drejt Elizeut nuk do të jetë dhe aq e lehtë.

IHT: Një precedent i mjerë në Francë*

Evropaelire - 18.04.2012

“International Herlad Tribune” Zgjedhjet e së dielës në Francë nuk do të vendosin presidentin e ardhshëm, por më shumë kanë gjasa të ofrojnë një precedent të mjerë, që kombinon pajtueshmërinë e zymtë të së majtës dhe të djathtës ekstreme.

Nje precedent i mjere ne France (International Herlad Tribune)

ikub - 18.04.2012

Sarkozi dhe Holland janë të prirë të fitojnë nga 26 deri në 29 për qind të votave në raundin e parë, në mesin e 10 garuesve. Kjo do të thotë... Zgjedhjet e së dielës në Francë nuk do të vendosin presidentin e ardhshëm, por më shumë kanë ...

Fushata e Sarkozy merr kritika nga Berlini

Top Channel - 18.04.2012

Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, deklaroi se kursi i shkëmbimit të euros është një çështje që duhet të diskutohet me presidentin e Bankës Qëndrore Europiane, Mario Dragi.

Francezët, në zgjedhje mes dikujt që nuk e duan më dhe dikujt që nuk e duan aspak

Botasot - 18.04.2012

Vota presidenciale Këtë të diel, votuesit francezë do t’i drejtohen kutive të votimit. Deri më tani, fushata presidenciale ka qenë disi e çuditshme.

Ish-Presidenti i djathë francez, Shirak, do të votojë Hollanden

Gazeta Start - 17.04.2012

Ish-Presidenti francez i qendrës së djathtë, Zhak Shirak, do të votojë për kandidatin socialist Francois Hollande në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, tha një ndihmës i tij i afërt.

Francë, Chirac do votojë për Hollande

Top Channel - 17.04.2012

Ish-presidenti i qendrës së djathtë në Francë, Jacques Chirac do të votojë për socialistin Francois Hollande në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të ditës së diel.

Sarkozy mobilizon "popullin e Francës"

Ina - 17.04.2012

Në qendër të Parisit nën qiellin e hapur, presidenti francez Sarkozi doli për të siguruar vota. Megjithë motin e ftohtë dhe me erë, njerëzit erdhën në turma.

Chirac do votojë për Hollande

Koha.net - 17.04.2012

Paris, 17 prill - Ish-presidenti i qendrës së djathtë në Francë, Jacques Chirac do të votojë për socialistin François Hollande në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të ditës së diel.

Hollande: Ja përse Sarkozi nuk fiton

Botasot - 17.04.2012

Intervista Kandidati socialist për zgjedhjet franceze, Hollande, parashikohet nga sondazhet e deritanishme si fituesi i votës presidenciale, duke mundur kështu kandidatin e djathtë, Sarkozi.

Shirak “tradhëton” Sarkozy

Botasot - 17.04.2012

Ish-presidenti i qendrës së djathtë franceze, Zhak Shirak, do të votojë për socialistin Fransua Hollande, në raudin e parë të zgjedhjeve presidenciale, bën të ditur një burim i tij i afërt.

Nikolas Sarkozi po humb në sondazhe nga kundërshtari i tij

Alsat - 16.04.2012

Një javë para raundit të parë, kandidatët presidencial në Francë, Fransoa Oland dhe Nikola Sarkozi i matën forcat në mitingjet e mëdha në natyrë në Paris.

Sarkozy mobilizon "popullin e Francës"

24 orë - 16.04.2012

Në qendër të Parisit nën qiellin e hapur, presidenti francez Sarkozi doli për të siguruar vota. Megjithë motin e ftohtë dhe me erë, njerëzit erdhën në turma.

Sarkozi do zgjerimin e rolit të BQE-së

Yll Press - 16.04.2012

Për dallim, Rezervat Federale të Shteteve të Bashkuara kanë mision të dyfishtë në kontrollimin e inflacionit dhe në nxitjen e rritjes ekonomike.

Sarkozi do zgjerimin e rolit të BQE-së

Ora news - 16.04.2012

Presidenti i Francës, Nikolas Sarkozi, ka bërë thirrje për bisedime, me qëllim zgjerimin e rolit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE). Banka aktualisht ka një rol të kufizuar në mbajtjen nën kontroll të inflacionit.

Carla Bruni në shesh për fushatën e Sarkozi

Botasot - 16.04.2012

Zonja e parë e Francës ka dalë në terren për të luftuar në fushatën e egër presidenciale ku garon për tu rizgjedhur bashkëshorti i saj Nicolas Sarkozi.