TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shpërndante drogë, arrestohet i riu

Gazeta Start - 18.09.2011

Policia e Elbasanit ka arrestuar në flagrancë një 23-vjeçar si posedues dhe shpërndarës lëndësh narkotike. Burime zyrtare nga policia lokale bënë të ditur se në orët e mbrëmjes të së shtunës u bë i mundur arrestimi i shtetasit Armando ...

Berisha në Nju Jork, merr pjesë në Asamblenë e OKB-së

Gazeta Start - 18.09.2011

Kryeministri Sali Berisha është nisur sot për në Nju Jork, për të marrë pjesë në debatin e përgjithshëm të sesionit të 66-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara ku do të mbajë një fjalim në seancë plenare.

Beogradi: Veriu të përfshihet në bisedime

Gazeta Start - 18.09.2011

Prishtinë - Zyrtarët e lartë serbë kanë kërkuar sot që situata e krijuar në veri të bëhet pjesë e bisedimeve në Bruksel gjatë raundit të ardhshëm, të caktuar për datën 28 shtator.

Tepelenë, vetëvritet me armë 62-vjeçari grek

Gazeta Start - 18.09.2011

Një shtetas grek i ka dhënë sot fund jetës, duke u vetëvrarë me armë zjarri në qytetin e Memaliajt. Burime zyrtare nga policia lokale bënë të ditur sot se shtetasi grek Ilia Kondajanis, 62 vjeç, i dha fund jetës në orët e para të mëngjesit ...

Korçë, lirohet i akuzuari për pedofili

Gazeta Start - 18.09.2011

Gjykata e Korçës vendosi sot të lirojë nga arresti 34-vjeçarin e akuzuar për abuzim seksual me mbesat e tij. Për mungesë të provave, i dyshuari Mike Zëmlaku ka lënë sot qelitë e paraburgimit, ndërkohë që gjykata vendosi masën e sigurisë ...

Minatorët e Bulqizës: Të hënën rifillojmë grevën

Gazeta Start - 18.09.2011

Minatorët e Bulqizës kanë ndërprerë për dy ditë protestat, ndërsa kanë bërë të ditur se ditën e hënë do të futen sërish në grecë urie. Ky vendim është marrë nga komisioni i grevës, me arsyetimin se firma “ACR” nuk ka plotësuar kërkesat e ...

Rrugët ende të bllokuara, por në veri situata është e qetë

Gazeta Start - 18.09.2011

Mitrovicë - Situata e sigurisë në veri të Kosovës, në ditën e dytë pas vendosjes së doganierëve dhe policëve kosovarë në vendkalimet kufitare me Serbinë, vlerësohet të jetë e qetë, por me tensione.

Mou ironizon Guardiolën: Luajmë për mbijetesë

Gazeta Start - 18.09.2011

Hoze Mourinjo nuk e kursen ironinë kundrejt rivalit Pep Guardiola, duke deklaruar se Reali i Madridit do të luftojë për t’i shpëtuar rënies nga kategoria në këtë sezon.

Ministrja Çitaku në Bruksel për axhendën evropiane

Gazeta Start - 18.09.2011

Prishtinë - Ministrja kosovare e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, do të bëjë një vizitë zyrtare në Bruksel, ku do të takohet me zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian.

Dinamo-Skënderbeu pa gola

Gazeta Start - 18.09.2011

Është mbyllur në barazim 0-0 sfida mes Dinamos dhe Skënderbeut, e fundit për javën e dytë të Superligës. Një pikë që nuk i bën punë asnjërës prej skuadrave, por nga mënyra si shkuan ngjarjet, miqtë nga Korça duhet të jenë të kënaqur me ...

Sarandë, dy vëllezër vdesin në pus, i treti rëndë

Gazeta Start - 17.09.2011

Sarandë – Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e shkuar në Sarandë, ku dy vëllezër kanë humbur jetën nga asfiksia dhe një tjetër është në gjendje të rëndë shëndetësore.

Serbët ngrenë mur tre metra në Jarinje

Gazeta Start - 17.09.2011

Mitrovicë – Pas vendosjes së zhavorrit mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë, strukturat paralele serbe kanë ndërtuar një mur rreth tre metra të lartë në afërsi të pikës kufitare të Jarinje, duke bllokuar totalisht qarkullimin e automjete.

Avokatët: GJK i mbylli rrugën shkombëtarizimit

Gazeta Start - 17.09.2011

Tiranë – Dhoma Kombëtare e Avokateve të Shqipërisë (DHKASH), përshëndet Vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin e dispozitave për ndryshimin e kombësisë në Ligjin Për Gjendjen Civile.

Korçë, sekuestrohet lëndë narkotike, pranga 19-vjeçarit

Gazeta Start - 17.09.2011

Korçë – Një shtetas u arrestua dhe një tjetër u shpall në kërkim nga policia e Korçës në një operacion të koduar “Pritja e gjatë”. Në pranga ranë Eldis Rroko 19-vjeç, banues në qytetin e Maliqit, si dhe u shpall në kërkim shtetasi Aleks.B ...

BE: Statistikat e popullsisë rol me rëndësi në shoqëri

Gazeta Start - 17.09.2011

Tiranë – INSTAT ka përfunduar shpërndarjen e të gjithë bazës materiale në çdo qark të vendit për regjistrimin e popullsisë. Drejtorja e projektit "Census 2011", pranë INSTAT-it, Elda Kapllani, tha të premten, gjatë një seminari për ...

MPJ: Të respektohet ligji në veri të Kosovës

Gazeta Start - 17.09.2011

Tiranë - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë përshëndet veprimin e vendosur të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për të ushtruar sovranitetin e saj të plotë në të gjithë territorin e vendit, në bashkëpunim me EULEX-in ...

Korçë, një vdes, një lëndohet nga një aksident

Gazeta Start - 17.09.2011

Korçë – Dy persona u aksidentuar në aksin Korçë-Pogradec, në fshatin Zotilan, kur njëri prej tyre ka humbur jetën, ndërsa tjetri ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore në spital.

Korçë, dhunohet seksualisht 22-vjeçarja

Gazeta Start - 17.09.2011

Korçë – Një grua e divorcuar ka rënë pre e dhënës nga një 25-vjeçar, i cili është shpallur në kërkim nga policia e Korçës. Gruaja, një 22-vjeçare ka denoncuar rastin në polici, duke pretenduar se i riu ka kryer marrëdhënies seksuale me ...

Rrëzohet avioni gjatë spektaklit ajror, 3 të vdekur

Gazeta Start - 17.09.2011

Tre persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një avion u rrëzua pranë tribunës qendrore gjatë një gare në Nevada të SHBA-ve.

Topalli: Për reformën zgjedhore të kalohet në vepra

Gazeta Start - 17.09.2011

Uashington - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, u shpreh se "për reformën zgjedhore duhet kaluar nga fjalët tek veprat". "Për reformën zgjedhore puna duhet të tregohet konkretisht, për të ikur nga fjalët dhe për të kaluar konkretisht ...

OKB heq pjesërisht sanksionet ndaj Libisë

Gazeta Start - 17.09.2011

Nju Jork - Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara miratoi me unanimitet një rezolutë që heq pjesërisht ngrirjen e pasurive libiane.

Të shtëna armësh në Mitrovicë

Gazeta Start - 17.09.2011

Mitrovicë - Në veri të Mitrovicës janë dëgjuar të shtëna nga armë zjarri gjatë mesditës së sotme. Forcat e sigurisë menjëherë kanë shtuar prezencën e tyre mbi urën kryesore mbi lumen Ibër, ndërkohë që vërehen disa automjete të KFOR-it, të ...

Libi, 6000 luftëtarë në frontin e Sirtes

Gazeta Start - 17.09.2011

Të paktën 6 000 luftëtarë të Këshillit Kombëtar të Tranzicionit janë mobilizuar në fronin e Sirtes, një nga bastionet e mëdhenj të liderit të përmbysur Muamar Kadafi.

Franca e pavendosur lidhur me kërkesën palestineze për njohje

Gazeta Start - 17.09.2011

Franca nuk ka marrë ende një vendim lidhur me qëndrimin që do të mbajë në OKB ndaj një kërkesë të mundshme të palestinezëve për njohje dhe anëtarësim të plotë në këtë organizatë.

Zgjodhi Shqipërinë, Zvicra dënon Maksutajn

Gazeta Start - 17.09.2011

16-vjeçari, Dardan Maksutaj është dënuar me tetë ndeshje nga skuadra e tij, Young Boys, vetëm se refuzoi përfaqësuesen e Zvicrës për skuadrën e tij kombëtare, Shqipërinë.

Inter - Roma, jo vetëm për tri pikë

Gazeta Start - 17.09.2011

Supersfida e mbrëmjes së sotme në “San Siro” mes Interit dhe Romës duket se nuk luhet vetëm për tri pikë, por edhe për ruajtjen e pankinës nga ana e trajnerëve respektivë.

Shkodër, arrestohet 20 vjeçari me lëndë narkotike

Gazeta Start - 17.09.2011

Shkodër – Një 20-vjeçar u arrestua nga policia e Shkodrës në fshatin Mjedë, pasi akuzohet për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. Në pranga përfundoi Mirjan Ndoj, pasi nuk ka ndaluar në një postbllok të ngritur nga policia me ...

Bashkëpunim me Çekinë për shëndetësinë

Gazeta Start - 17.09.2011

Pragë - Shëndetësia shqiptare dhe ajo çeke pritet të bashkëpunojnë më ngushtë pas nënshkrimit të një marrëveshjeje (midis ministrive reciproke të shëndetësisë së të dy vendeve) në fushën e shëndetit dhe shkencave mjekësore.

Shfuqizimi i “kombësisë”, festime në Athinë

Gazeta Start - 17.09.2011

Athinë – Emigrantë shqiptarë kanë festuar në Athinë për shfuqizimin e ligjit për Gjendjen Civile nga Gjykata Kushtetuese. Aleanca Kuqezi, bëri të ditur sot se qindra atdhetarë shqiptarë të rinj e të moshuar pas një feste të organizuar për ...

Adriano duhet të bjerë në peshë

Gazeta Start - 17.09.2011

Sulmuesi i Korinthiasit, Adriano, është i etur të debutojë me klubin brazilian pas një dëmtimi të gjatë, por pranon se më parë duhet të vijë në formën e tij optimale.

FA të angazhuara për detyrimet ndaj NATO-s

Gazeta Start - 17.09.2011

Sevilje - "Forcat e Armatosura Shqiptare janë të angazhuara maksimalisht për të përmbushur detyrimet, si dhe për të vazhduar kontributin e tyre në operacionet e NATO-s”, theksoi shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Gjen/Brigade Xhemal Gjunkshi.

Femrat e kanë më të vështirë ta lënë duhanin

Gazeta Start - 17.09.2011

Studimet e realizuara mbi ndikimet e ndryshimit të gjinisë në vartësinë ndaj nikotinës dhe duhanit tregojnë se femrat e kanë më të vështirë se meshkujt ta lënë cigaren.

Më në fund një lajm i mire për “Nokia”-n!

Gazeta Start - 17.09.2011

“Nokia” ndoshta nuk është prodhuesi më i madh në botë i celularëve, por një studim i fundit mund ta rigjallërojë pak firmën. Sipas studimeve të “Research2guidance”, një firmë që llogarit statistikat e firmave mobiluare, versioni i vetëm ...

Një i vdekur e 4 të lënduar në një aksident

Gazeta Start - 16.09.2011

Durrës – Si pasojë e një aksidenti automobilistik, një shtetas ka humbur jetën dhe katër të tjerë kanë mbetur të plagosur. Ngjarja ndodhi në fshatin Hamallaj të Durrësit, kur një automjet tip Benz është përplasur me një makinë të llojit ...

Bankat qendrore në aksion për të qetësuar tregjet

Gazeta Start - 16.09.2011

Pesë banka qendrore kanë ofruar kredi tre-mujore në dollarë amerikan për bankat tregtare evropiane në mënyrë që të parandalohet ngrirja e tregjeve të parave për shkak të krizës së vazhdueshme të borxheve.

Daçiç: Aksioni në veri jo rrezik për serbët

Gazeta Start - 16.09.2011

Beograd - Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiç vlerësoi mbrëmë se paralajmërimi i kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, se në dy pikat kufitare do të vendosen doganierët kosovarë nuk paraqesin rrezik në aspektin e ...

Shkodër, vritet me çifte 77-vjeçari, dy në pranga

Gazeta Start - 16.09.2011

Shkodër – Një i moshuar u vra me armë zjarri gjatë orëve të natës në fshatin Qafë Gradë të Malësisë së Madhe. Policia lokale bëri të ditur se viktima është shtetasi Sulejman Valaj, 77-vjeç, i cili është qëlluar për vdekje me çifte në ...

Mbyllet mbledhja e KS-së pa marrëveshje për veriun

Gazeta Start - 16.09.2011

Nju Jork – Ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, rreth situatës në veri të Kosovës.

Holanda veto ndaj Rumanisë e Bullgarisë për në Shengen

Gazeta Start - 16.09.2011

Bruksel - Holanda do të shprehë kundërshtinë e saj ndaj vendimit evropian për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në Zonën Shengen, u shpreh në parlament ministri holandez i Emigracionit, Gerd Leers, në mbrëmjen e së enjtes, raporton ...

Itali, tetë të akuzuar se siguronin prostituta për Berluskonin

Gazeta Start - 16.09.2011

Prokurorët italianë akuzojnë tetë persona se i kanë siguruar prostituta kryeministrit italian, Silvio Berluskoni. Akuzat u bënë pasi prokurorët përfunduan hetimet mbi një numër personash që kishte lidhje Berluskoni në qytetin jugor të ...

Pranga dy shtetasve për plagosje e vjedhje me dhunë

Gazeta Start - 16.09.2011

Lushnjë – Një shtetas përfundoi në prangat e policisë së Lushnjës, ndërsa dy të tjerë janë shpallur në kërkim për vjedhjen me dhunë të një makine.

Arrestohet një shtetas për shfrytëzim prostitucioni

Gazeta Start - 16.09.2011

Tiran Nj shtetas u arrestua mbrmjen e shkuar pasi akuzohet pr shfrytzim prostitucioni. N pranga ra shtetasi Zamir Kurtaliaj, 36-vje, lindur n Lezh dhe banues n Tiran.

Tiranë, shkatërrohet një parking i madh i “Tajvan”

Gazeta Start - 16.09.2011

Tiranë – Policia bashkiake e Tiranës ka shkatërruar sot një sipërfaqe prej 1 mijë metër katror në qendër të kryeqytet, ku ishte përvetësuar nga lokali “Tajvan”. Sipërfaqja e tokës përdorej për parking nga kjo shoqëri.

Francë, ndalohet falja në rrugët e Parisit

Gazeta Start - 16.09.2011

Paris – Duke filluar nga sot, besimtarët myslimanë që nuk gjejnë dot vend për tu falur në xhami, nuk do të lejohen të falen në rrugët e kryeqytetit francez, Paris.

Basha kërkon mbështetje nga BE për projektet e Tiranës

Gazeta Start - 16.09.2011

Tiranë – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, priti sot në një takim ambasadorin e delegacionit të BE-së në Tiranë, Ettore Sequi, ku ka diskutuar për prioritetet e administratës së bashkisë së kryeqytetit.

Gjermania: Marrja e dy pikave, me rëndësi për qarkullimin

Gazeta Start - 16.09.2011

Prishtinë – Për marrjen e dy pikave kufitare në veri të vendit, reagoi edhe Gjermania, ku Ministri gjerman i Shtetit Werner Hoyer, tha se "marrja e kontrollit të doganave sot në veri të Kosovës, nga Misioni i BE së për sundimin e ligjit, ...

Beogradi thirrje serbëve: Të protestohet paqësisht

Gazeta Start - 16.09.2011

Beograd – Qeveria e Serbisë u ka bërë thirrje serbëve të veriut të protestojnë të qetë dhe "të mos bien pre e provokimeve". “Qeveria po përcjell dhe po kontrollon situatën në Kosovë.

Hiqet reciprociteti me Serbinë dhe Bosnjën

Gazeta Start - 16.09.2011

Prishtinë – Që prej ditës së sotme janë hequr masat e reciprocitetit midis Kosovës dhe Serbisë si dhe Kosovës dhe Bosnjës. Mallrat nga Serbia dhe Bosnja tashmë do të lejohen të hyjnë në Kosovë.

Shtyhet vendimi për kredinë ndaj Greqisë

Gazeta Start - 16.09.2011

Liderët e eurozonës do të vendosin në muajin tetor nëse do t’i japin këstin e radhës prej 8 miliardë eurosh Greqisë. Spekulimet lidhur me kohën e vendimmarrjes ishin intensifikuar pas një vizite në Athinë të zyrtarëve të Eurozonës dhe të ...

Disiplina “kryqëzon” Tiranën e Skënderbeun

Gazeta Start - 16.09.2011

Tirana dhe Skënderbeu i kanë paguar shtrenjtë incidentet e shkaktuara nga tifozeritë përkatëse, por edhe përfshirjen e drejtuesve të lartë para dhe gjatë finales së Superkupës së Shqipërisë.

Pike ka një dëshirë: Të bëhem president i Barçës

Gazeta Start - 16.09.2011

Xherard Pike ka shprehur dëshirën që të mbetet aktiv në botën e futbollit edhe pasi të tërhiqet nga fushat e lojës, duke i “vënë syrin” postit të presidentit të Barcelonës.

“SHBA-Evropë në prag recensioni, Rusia do ta vuajë”

Gazeta Start - 16.09.2011

Moskë - Rusia do të vuajë nga kriza e borxhit që ka çuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evropën në prag të recesionit, theksoi sot kryeministri rus, Vladimir Putin.

AKEP, të hënën nisin apelimet për dëmshpërblimin e pronave

Gazeta Start - 16.09.2011

Tiranë – Gjatë ditës së hënë nis procesi i pranimit të kërkesave për shpërndarjen e këstit të parë për kompensimin e pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private.

Vllaznia bie në Kamzë, Laçi “ngec” në shtëpi

Gazeta Start - 16.09.2011

Vllaznia ka dalë e humbur 1-0 nga fusha e Kamzës, ndërsa Bylisi arriti të dalë me një pikë nga fusha e Laçit, pas barazimit 2-2. Në sfidën e javës së dytë të Superligës, kuqeblutë nga Shkodra u ndëshkuan nga një gol i Eleandro Pemës në ...

Lojtarët më të paguar në Serinë A

Gazeta Start - 16.09.2011

Ja cilt jan futbollistt e kampionatit italian q prfitojn m shum t ardhura n vit: Zllatan Ibrahimovi (Milan) 9 milion euro Uezli Shnejder (Inter) 6 Xhanluixhi Bufon (Juventus) 6 Franesko Toti (Roma) 5.2 Daniele De Rosi (Roma) 4.6 Matj ...

Fergi: Edhe Çelsi është për titull

Gazeta Start - 16.09.2011

Trajneri i Mançester Junajtid, Sër Aleks Ferguson, beson se edhe Çelsi është pretendent për të fituar kampionatin, në prag të përballjes së dy gjigantëve të Anglisë të dielën.

Përleshje me armë midis policisë e grabitësve

Gazeta Start - 15.09.2011

Tiranë – Një punonjës policie dhe dy persona të tjerë mbetën të plagosur nga të shtëna me armë zjarri mu në qendër të Tiranës. Ngjarja ndodhi natën e shkuar në sheshin “Avni Rustemi” në kryeqytet, ku forcat e policisë kanë ndërhyrë për të ...

Presion nëpërmjet Këshillit të Sigurimit

Gazeta Start - 15.09.2011

Prishtinë - Serbia dhe aleatët e saj po bëjnë përpjekje që nëpërmjet Këshillit të Sigurimit të ndalin planin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e kontrollit në pikat doganore në Veri.

Liderët evropianë: Greqia pjesë integrale e Eurozonës

Gazeta Start - 15.09.2011

Liderët e Greqisë, Francës dhe Gjermanisë theksuan se Greqia është pjesë integrale e Eurozonës. Këto komente u bënë pas një bisede telefonike me kryeministrit grek, Jorgos Papandreu, Presidentit francez, Nikolas Sarkozi dhe kancelares ...

Korçë, ngacmoi seksualisht mbesat e tij, arrestohet

Gazeta Start - 15.09.2011

Korçë – Një ngjarje e shëmtuar ka ndodhur në Korçë, kur një burrë ka ngacmuar seksualisht dy fëmijë, përkatësisht 4 dhe 6-vjeç. Lajmi bëhet i ditur nga nëna e fëmijëve, Juliana Z., e cila ka denoncuar në polici kunatin e saj.

Vlorë, tre të plagosur në një aksident rrugor

Gazeta Start - 15.09.2011

Vlorë – Tre persona mbetën të plagosur njëri prej tyre në gjendje të rëndë shëndetësore në qytetin e Vlorës. Policia lokale bëri të ditur se një automjet tip Benz me targa të Vlorës ka humbur kontrollit duke goditur një motor, ku ...

Thatësira pakëson ujin e pijshëm në Tiranë

Gazeta Start - 15.09.2011

Tiranë – Drejtoria e Ujësjellësit në Tiranë ka kërkuar nga qytetarët që të mos e shpërdorojnë ujin, për shkak të problemeve me furnizimin për disa zona.

Dipmlomatët përpiqen të bindin palestinezët, Izraeli kërcënon

Gazeta Start - 15.09.2011

Të dërguar të lartë amerikanë dhe ndërkombëtarë kanë nisur një raund të ri diplomatik në përpjekje për të bindur palestinezët që të mos e paraqesin kërkesën për njohje në OKB.

Japonia tronditet nga një tërmet 6.2 ballësh

Gazeta Start - 15.09.2011

Tokio - Nj trmet me magnitud 6,2 ball t shkalls Rihter goditi sot brigjet lindore t Japonis. Lajmi bhet i ditur nga Agjencia Meteorologjike e Japonis, e cila tha se trmeti nuk provokoi alarm pr cunami dhe se ende nuk ka t dhna pr viktima e ...

Vendet e Kuintit mbështesin Kosovën për ndërhyrjen në veri

Gazeta Start - 15.09.2011

Prishtinë - Ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës u takuan sot në Prishtinë me kryeministrin Hashim Thaçi për të biseduar lidhur me zbatimin e procedurave të reja doganore ...

Basha kërkon nga BB mbështetje për të rinjtë

Gazeta Start - 15.09.2011

Tiranë - Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha priti sot në një takim përfaqësuesen e Bankës Botërore për Shqipërinë, Ksenja Lvovski dhe grupin e ekspertëve, ku u ra dakord për bashkëpunim në disa prej prioriteteve më të rëndësishme ...

“Jam i bukur, i pasur e i zoti. Prandaj më kanë inat”

Gazeta Start - 15.09.2011

“Më kanë zili ngaqë jam i bukur, i pasur dhe një futbollist i madh”. Kështu është shprehur Kristiano Ronaldo pas kontestimit për të disatën herë nga tifozët, të cilët edhe mbrëmë në Zagreb, sa herë që portugezi prekte topin, bërtisnin ...

Në tetor nis ndërtimi i kapusit të UT-së

Gazeta Start - 15.09.2011

Tiranë – Me nisjen e vitit të ri akademik do të nisë edhe ndërtimi i kampusit universitar të Universitetit të Tiranës. Shtimi i disa degëve të reja dhe rritja e numrit të studentëve kërkon edhe shtimin e kapaciteteve administrative.

Më të fortët, më të pasurit

Gazeta Start - 15.09.2011

Barcelona është një makinë e vërtetë parash. Përveçse aktualisht skuadra më e fortë në botë, katalanasit janë njëkohësisht edhe klubi që arkëton më tepër të ardhura.

Burgaj llogari krerëve të policisë

Gazeta Start - 15.09.2011

Tiranë -Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Z. Hysni Burgaj zhvilloi takime pune me drejtues të strukturave të Policisë së Qarqeve Durrës dhe Shkodër.

Cili është objektivi i vërtetë i Google+?

Gazeta Start - 15.09.2011

Pse Google+ kërkon emrin e vërtetë të përdoruesve, çfarë halli ka me emrat fals? Çdo ditë lexojmë nga një të re në lidhje me rivalin më të madh te Facebook-ut Google +.

L. e Evropës, rezultatet në grupet A, B, C, D, E, F

Gazeta Start - 15.09.2011

Liga e Evropës ngriti sonte mbrëma siparin për edicionit 2011-’12 me ndeshjet e vlefshme për grupet A, B, C, D, E dhe F. Këto sfida u luajtën në orën 19:00, ndërsa në 21:05 nisën takimet në gjashtë grupet e mbetura (G, H, I, J, K, L).

L. e Evropës, rezultatet në grupet G, H, I, J, K, L

Gazeta Start - 15.09.2011

Më poshtë vijojnë rezultatet e ndeshjeve në grupet G, H, I, J, K dhe L në Ligën e Evropës: Grupi G Austria Vjenë 1 - 2 Metalist Kharkiv (Jun 7’ / Gueie 56’, Havier 79’-p) AZ Alkmar 4 - 1 Malmo (Altidore 21’, Elm 33’-p, Maher 39’, Holman ...

KiE: Numërimi i votave në kutitë e gabuara, i drejtë

Gazeta Start - 14.09.2011

Strasburg - Këshilli i Evropës e ka vlerësuar si të drejtë numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutinë e gabuar nga qytetarët. Në raportin e përpiluar nga bashkë-reporterët e Këshillit të Evropës, Tomas Jirsa dhe Grigore Petrenco, ...

DASH raport: Nxënëset myslimane s’janë lejuar në klasa

Gazeta Start - 14.09.2011

Uashington - Departamenti amerikan i Shtetit nxori sot raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Në këtë raport analizohet në kapituj të veçantë edhe liria e besimit në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, ku thuhet se ...

Pogradec, arrestohet një shtetas në kërkim ndërkombëtar

Gazeta Start - 14.09.2011

Pogradec - Një shtetas përfundoi në prangat e policisë së Pogradecit mbrëmjen e shkuar pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Burime zyrtare bën me dije se është arrestuar shtetasi Neshet (Arman) Seitllari, 44 vjeç, banues në fshatin ...

Gjyqtarët kërcënohen me vdekje edhe nga avokatët

Gazeta Start - 14.09.2011

Durrës – Një avokat përfundoi në prangat e policisë së Durrësit pasi ka kërcënuar me vdekje një gjyqtar. Burime zyrtare të policisë bën të ditur se është arrestuar avokati Vangjel Muzina, 64-vjeç, i cili ka kërcënuar gjyqtarin Fejzo Hysi.

Asistenca që ODIHR mund të japë për reformën zgjedhore

Gazeta Start - 14.09.2011

Tiranë – Në përfundim të takimeve në Tiranë, kreu i misionit të vëzhguesve të OSBE/ODIHR, Jonathan Stonestreet, tha se ky institucion do të vazhdojë të mbështesë fuqishëm Shqipërinë për arritjen e standardeve demokratike.

Mitrovicë, serbët bllokojnë një rrugë

Gazeta Start - 14.09.2011

Mitrovicë - Dhjetëra serbë janë parë nëpër lokacione të ndryshme në drejtim të të dyja pikave kufitare gjatë natës së kaluar, bëjnë të ditur burime të Kosovapress-it.

Thaçi: Nuk do të mund të na ndalin në veri

Gazeta Start - 14.09.2011

Prishtinë - Kryeministri Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi sot në Prishtinë se në dy pikat kufitare 1 dhe 31 do të drejtohen nga doganierë shqiptarë dhe me rregulla strikte.

Afganistan, vriten kryengritësit pas 20 orësh luftime

Gazeta Start - 14.09.2011

Forcat afgane kanë vrarë kryengritësin e fundit që ka sulmuar ambasadën amerikane, selitë e NATO-s dhe ndërtesat e policisë në Kabul, pas luftimeve që zgjatën plot 20 orë.

Belgjikë, bisedimet për qeverinë në vendnumëro

Gazeta Start - 14.09.2011

Bruksel – Kandidati për kryeministër të ardhshëm të Belgjikës, Elio Di Rupo, njoftoi sot paradite se bisedimet për formimin e qeverisë së re kanë mbetur në vendnumëro.

Fitou: Po policëve dhe doganierëve kosovarë në veri

Gazeta Start - 14.09.2011

Prishtinë – Ambasadori francez në Prishtinë, Jean François Fitou, tha se vendi i tij mbështet plotësisht vënien e rendit dhe ligjit në veri të Kosovës.

Një Ditë për Demokracinë

Gazeta Start - 14.09.2011

Tiranë – Edhe pse pas 20 vitesh tranzicion, Shqipëria ka arritur pak nga përmbushja e kritereve të demokracisë, Kuvendi i Shqipërisë ka celebruar “15 shtatorin-Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë”.

Anoreksia e bulimia rrezikojnë edhe fëmijët

Gazeta Start - 14.09.2011

Një studim i realizuar në Angli tregoi se anoreksia dhe bulimia, të njohura si çrregullime të ushqyerjes dhe të cilat mendohet se fillojnë në moshën e adoleshencës, në të vërtetë ndikojnë edhe tek fëmijët e moshës 10-vjeçare ose më të ...

Superliga, programi i javës së dytë

Gazeta Start - 14.09.2011

M posht jan datat dhe oraret e ndeshjeve t javs s dyt n Kategorin Superiore: E premte ( 16.09.2011 ) Kamza - Vllaznia ( ora 16:00 ) Lai - Bylis ( ora 16:00 ) E shtun ( 17.09.2011 ) Kastrioti - Tirana ( ora 16:00 ) Shkumbini - Apolonia ( ...

Tjetër telash për Barçën, Injesta 1 muaj jashtë

Gazeta Start - 14.09.2011

Nuk kanë të sosur problemet për Barcelonën. Sikur të mos mjaftonte dëmtimi i rëndë i sulmuesit Aeksis Sançez, Pep Guardiola tani duhet të bëjë edhe pa Andres Injestën.

Kombëtarja kërkon miqësore me Azerbajxhanin

Gazeta Start - 14.09.2011

Federata Shqiptare e Futbollit është vënë në kërkim të një kundërshtari me të cilin Kombëtarja të përballet në një miqësore më 15 nëntor, datë e lirë nga UEFA.

Rasmusen nesër në Prishtinë

Gazeta Start - 14.09.2011

Prishtinë - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s,Andreas Fogh Rasmusen do të zhvillojë të enjten, një vizitë zyrtare në Kosovë. Qeveria e Kosovës bëri të ditur se kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, pret nesër në takim, kreun e NATO-s.

Sa para fitojnë skuadrat në Champions?

Gazeta Start - 14.09.2011

Janë plot 758.6 milionë euro që UEFA do t’i shpërndajë sivjet për 32 skuadrat pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve. Organi më i lartë drejtues i futbollit evropian ka derdhur tashmë në arkat e klubeve pjesëmarrëse 417.5 milionë , që ...

Lideri i ri libian bën thirrje për shtet civil

Gazeta Start - 13.09.2011

Kreu i lëvizjes revolucionare libiane i ka kërkuar popullit të tij në Tripoli të luftojë për shtet civil dhe demokratik ndërkohë që mbështetësit e Gadafit kanë vrarë të paktën 15 kryengritës gjatë një sulmi në lindje të vendit.

Arrestohet zjarrvënësi i godinës së komunës Shalë

Gazeta Start - 13.09.2011

Shkodër – Policia e Shkodrës ka identifikuar dhe më pas ka arrestuar autorin e zjarrit të vënë në godinën e komunës Shalë të Shkodrës, ngjarje e ndodhur një ditë më parë.

Maradona është i bindur: Mourinjo më i miri në botë

Gazeta Start - 13.09.2011

Diego Armando Maradon ka vlerësuar trajnerin e Realit të Madridit, Hoze Mourinjo, duke e quajtur takticienin më të mirë në botë. Legjenda argjentinase, i cili ka luajtur me Barcelonën dhe Napolin është admirues i punës së Mourinjos teksa ...

Serbia ankohet në OKB për Kosovën

Gazeta Start - 13.09.2011

Prishtinë – Qeveria e Serbisë ka përgatitur një letër për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon, në të cilën flitet për marrjen e pikave kufitare në veri, nga pushteti në Prishtinë.

Obama kundër kërkesës palestineze për njohje

Gazeta Start - 13.09.2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, theksoi se nëse palestinezët përpiqen në arrijnë njohjen dhe anëtarësimin në OKB, SHBA-të do ta kundërshtojnë këtë propozim.

Guardiola: Barcelona nuk është favorite për LK

Gazeta Start - 13.09.2011

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ka mohuar zërat se Barcelona është skuadra për t’u mundur në Ligën e Kampioneve, teksa sonte pret në “Kamp Nou” Milanin.

Afganistan, shpërthime dhe të shtëna në Kabul

Gazeta Start - 13.09.2011

Kabul – Shpërthime bombash dhe të shtëna armësh vijojnë të dëgjohen në kryeqytetin e Afganistanit, ku objektiv ka qenë ambasada amerikane dhe selia e NATO-s.

Krim i rëndë brenda familjes

Gazeta Start - 13.09.2011

Tiranë – Një tjetër krim i rëndë brenda familjes u shënua sot në Tiranë. Një burrë ka vrarë për vdekje bashkëshorten e tij, 30-vjeçare. Policia bëri të ditur se autori i krimit është Haki Korreshi ka qëlluar me thikë gruan e tij, Sërvete ...

Protestë në Bujanoc për më shumë të drejta

Gazeta Start - 13.09.2011

Bujanoc - Përfaqësuesit e partive politike shqiptare nga Lugina e Preshevës organizuan sot në mesditë në Bujanoc, një protestë lidhur me pakënaqësitë mbi gjendjen e arsimit shqip në shkolla.

Palestinezët e kanë vendosur, duan njohje të plotë në OKB

Gazeta Start - 13.09.2011

Autoriteti Palestinez do të shkojë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe do të kërkojë anëtarësim të plotë në këtë organizatë, pavarësisht veto-s së mundshme të SHBA-ve.

Rama: Raporti i ODHIR, gurë themeli për zgjedhje në binarë

Gazeta Start - 13.09.2011

Tiranë – Shefi i misionit vëzhgues të 8 majit bashkëbisedoi përreth 75 minuta me kryetarin socialist dhe deputetët Vasilika Hysi e Damian Gjiknuri, të mandatuar nga grupi parlamentar i opozitës për të ndërtuar me palën tjetër metodologjinë ...

Kombëtarja, thuajse pa mbrojtje në dy ndeshjet e fundit

Gazeta Start - 13.09.2011

Nuk kanë të sosur telashet për Josip Kuzhen. Pas humbjeve zhgënjyese me Francën dhe Luksemburgun, trajneri i Kombëtares shqiptare të futbollit do të duhet të përballet me mungesa të rëndësishme në repartin e mbrojtjes për dy ndeshjet e ...

Gjirokastër, ndalohen katër palestinezë

Gazeta Start - 13.09.2011

Gjirokastër – Policia e Gjirokastrës ka ndaluar sot katër emigrantë palestinezë të ardhur nga Greqia. Palestinezët u ndaluan 2 kilometra në thellësi të territorit shqiptar, teksa po tentonin të udhëtonin drejt Vlorës me destinacion Italinë.

ERE kontratë me elementë të rinj për energjinë elektrike

Gazeta Start - 13.09.2011

Tiranë – Enti Rregullator i Energjisë (ERE), ka nisur hartimin e një kontrate të re pas ankesave të shumta të qytetarëve kundrejt kompanisë CEZ Shpërndarje.

Thaçi: Në veri do të jenë doganierët kosovarë

Gazeta Start - 13.09.2011

Prishtinë - Kryeministri Kosovë, Hashim Thaçi gjatë një interviste për Radion Evropa e Lirë, ka konfirmuar fillimi e zbatimit të marrëveshjeve për hapjeve e kufijve të premten me 16 shtator.

Bujanoc, mijëra shqiptarë kërkojnë arsim shqip

Gazeta Start - 13.09.2011

Bujanoc – Mijëra qytetarë të Bujanocit në Luginën e Preshevës protestuan sot paqësisht për më shumë të drejta nga qeveria serbe. Kërkesa kryesore ishte ajo në fushën e arsimit shqip në shkolla, teksa protesta u mbështet nga i spektri ...

Ronaldo te Anzhi? Kurrë mos thuaj kurrë!

Gazeta Start - 13.09.2011

“Në futboll gjithçka mund të ndodhë. Prandaj, nëse një ditë e shoh veten te Anzhi, nuk do të befasohesha”. Këto janë fjalë të shqiptuara së fundi nga Kristiano Ronaldo.

Durrës, vritet më thikë 24-vjeçari, në kërkim autori

Gazeta Start - 13.09.2011

Një 24-vjeçar nga Durrësi ka ndërruar jetë të martën në mbrëmje në spitalin rajonal, si pasojë e plagëve të marra pas një konflikti me thikë në orët e para të ditës së sotme.

Obama bën thirrje për një të ardhme plot shpresë

Gazeta Start - 12.09.2011

Presidenti i SHBA-ve, Barak Obama, u tha amerikanëve se ata duhet të nderojnë viktimat e sulmeve të 11 shtatorit, porse duhet ta shohin të ardhmen me “zemër të mbushur me shpresë”.

Vrasja e gjyqtarit, eksplozivi i blerë në Malin e Zi

Gazeta Start - 12.09.2011

Vlorë – Hetimet rreth vrasjes së gjyqtarit të Vlorës, Skerdilajd Konomi, kanë zbuluar se magjistrati është vrarë me eksploziv të llojit C4, të komanduar në distancë. Në vendin e ngjarjes janë gjetur mbetje celulari dhe pluhur magneti.

Korçë, vetëvaret 53-vjeçari nga varfëria

Gazeta Start - 12.09.2011

Korçë – Një 53-vjeçar është gjetur i vetëvarur në banesën e tij nga i vëllai 65-vjeçar. Ngjarja në lagjen 17 të qytetit të Korçës, ku policia njoftoi se është vetëvrarë shtetasi Agim Shebipllari, 53-vjeç.

Bashkia e Tiranës masa për sigurinë në shkolla

Gazeta Start - 12.09.2011

Tiranë - Bashkia e Tiranës ka kryer një sërë punimesh në shkollat e kryeqytetit përpara fillimit të vitit të ri mësimor. Ndërhyrjet më të shumta të Bashkisë kanë të bëjnë me sigurinë në shkolla.

Shkodër, digjet qëllimisht godina e komunës së Shalës

Gazeta Start - 12.09.2011

Shkodër – Godina e komunës së Shalës në rrethin e Shkodrës është shkrumbuar plotësisht orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Mësohet se godinës i është vënë flaka qëllimisht, teksa janë djegur të gjitha dokumentet që ndodheshin ...

Buskets: Milani është shumë i rrezikshëm!

Gazeta Start - 12.09.2011

Mesfushori i Barcelonës, Serxho Buskets, paralajmëron skuadrën e tij për kurthet e mundshme që mund të hasë gjatë ndeshjes me Milanin, të vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampioneve. “Rreziku kryesor janë kualitetet e Milanit.

Frika e falimentimit të Greqisë lëkund tregjet, bie euro-ja

Gazeta Start - 12.09.2011

Tregjet botërore të aksioneve kanë rënë dhe vlera e euros është ulur pas frikës së Greqia mund të falimentojë për shkak të borxheve të saj. Indeksi i “FTSE 100” të Londrës ka rënë me 2.5%, indeksi i “Cac 40” të Francës ka rënë me 5% teksa ...

Kenia, shpërthimi i naftësjellësit vret 100 persona

Gazeta Start - 12.09.2011

Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën pas shpërthimit të një naftësjellësi në kryeqytetin e Kenias, Nairobi. Shpërthimi ndodhi në zonën industriale “Lunga Lunga”, teksa policia dhe trupat ushtarake rrethuan vendngjarjen ndërkohë që ...

Kërkojnë të zgjasin jetën e njeriut!

Gazeta Start - 12.09.2011

Shkencëtarët po përpiqen të bëjnë zbulimet e nevojshme që në të ardhmen njerëzit të jetojnë deri në 250 vjet. I dekoruar në fushën e shkencave inxhinierike, Prof. Dr.

Arrestohet me pistoletë në ambientet e shkollës

Gazeta Start - 12.09.2011

Kukës – Një 18-vjeçar u arrestua nga policia e Kukësit pasi u kap në flagrancë me dy pistoleta pa leje. Në pranga ra Mirsad Heremi, 18-vjeç, lindur në fshatin Nakë dhe banues në Kukës.

Francë, shpërthim në impiantin bërthamor

Gazeta Start - 12.09.2011

Paris – Një shpërthim me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e tre të tjerëve ka ndodhur në një impiant bërthamor në jug të Francës. Lajmi bëhet i ditur nga “Le Figaro”, e cila saktëson se në impiantin bërthamor “Macoule” ka rrezik ...

Nis regjistrimi i fazës së parë në universitete

Gazeta Start - 12.09.2011

Tiranë – Në të gjitha universitetet publike në vend ka nisur sot regjistrimi i kandidatëve fitues në fazën e parë. Ky regjistrim vjen pas shpalljes së listave paraprake të fituesve për vitin akademik 2011-2012.

Arrestohet me heroinë 25-vjeçari

Gazeta Start - 12.09.2011

Elbasan – Një shtetas u arrestua sot në mesditë nga policia e Elbasanit në kuadër të operacionit të koduar “Ambulanti”. Në pranga ra shtetasi Edlir Kovaçi, 25-vjeç, banues në lagjen ‘Qemal Stafa” Elbasan.

Aksidentohet për vdekje 19-vjeçari

Gazeta Start - 12.09.2011

Tiranë – Një 19-vjeçar humbi jetën në një aksident rrugor të ndodhur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Ngjarja ndodhi në rrugën e Vaqarrit në Tiranë në vendin e quajtur Ura e Beshirit, pranë kthesës së Arabanës.

SHBA-të mbështesin vendosjen e autoritetit në veri

Gazeta Start - 12.09.2011

Prishtinë - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përshëndesin marrëveshjen e arritur më 2 shtator mes Kosovës dhe Serbisë, dhe po ashtu do ta mbështesin Qeverinë e Kosovës në shtrirjen e autoritetit dhe vënien e ligjshmërisë në veri të vendit ...

Shqipëria konfirmon kërkimet e grekëve për naftë në Jon

Gazeta Start - 12.09.2011

Tiranë - Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore konfirmon se Greqia ka nisur përgatitjet për kërkimin e naftës në kufi me Shqipërinë, por mohon që ato të prekin pjesën e debatueshme të paktit detar qe u rrezua nga Gjykata Kushtetuese.

Rusia pro anëtarësimit të Palestinës në OKB

Gazeta Start - 12.09.2011

Moskë - Rusia do të mbështesë një kërkesë të mundshme për njohje dhe anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara të Palestinës, deklaroi ambasadori rus në OKB, Vitali Çurkin.

Topi: Kthimi i opozitës në Kuvend, me rëndësi

Gazeta Start - 12.09.2011

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot në një takim ministrin e Jashtëm të Italisë, Franko Fratini dhe atë grek, Stavros Lambrinidis në kuadër të një vizite pune që krerët e diplomacisë së dy shteteve fqinje po zhvillojnë ...

Francë, nuk ka rrjedhje radioaktive në impiant

Gazeta Start - 12.09.2011

Paris - Shpërthimi i një furre në një central bërthamor në jug të Francës nuk ka shkaktuar rrjedhje radioaktive. Lajmi bëhet i ditur nga mediet franceze, të cilat citojnë një zëdhënës të Ministrisë së Energjetikës.

Kastrioti, surprizë të hidhur Pogradecit debutues

Gazeta Start - 12.09.2011

Kastrioti i ka bërë një surprizë të pakëndshme Pogradecit të sapongjitur në elitën e futbollit shqiptar, duke e mundur 4-0 në ndeshjen e parë të Superligës 2011-’12.

Teuta befason Tiranën në kryeqytet

Gazeta Start - 12.09.2011

Teuta befason Tiranën në “Qemal Stafa”. “Djemtë e detit” kanë dalë duarplot nga sfida me bardheblutë, pas suksesit minimal 1-0. Në takimin përmbyllës të javës së parë të Superligës, skuadrës së Hasan Likës i mjaftoi një gol i Vlado ...

Kompjuterë që mësojnë dhe memorizojnë

Gazeta Start - 12.09.2011

Ka mbetur fare pak kohë nga dalja e kompjuterëve të cilët mësojnë në mënyrë të ngjashme me trurin e njeriut. Çipi i ri kompjuterik i zhvilluar nga firma IBM imiton mënyrën e përdorimit të informacionit nga truri i njeriut.