TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Thaçi duhet të dorëzohet!

SOT - 14.06.2014

Nga Faik KRASNIQI PDK-ja nuk guxon ta kërcënojë Presidenten që do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese në rast se nuk i mandaton. Askund në Kushtetutë nuk thuhet se presidentja duhet ta thërrasë ...

Rugova: Qeverinë e bëjmë pa problem, deputetët tanë s’mund t'i marrë askush

Ina - 14.06.2014

Nënkryetari i LDK’së, Haki Rugova, ka thënë se koalicioni i partive opozitare do ta propozojë kandidatin për Kryeministër te Presidentja Jahjaga. Ai ka thënë se LDK, AAK dhe Nisma kanë shumicën e ...

Qeveria ndahet proporcionalisht, LDK 9 ministri, AAK 3 dhe NISMA 2

Shkupi24 - 14.06.2014

Burime të gazetës “Bota sot”, kanë thënë se ndarja e posteve ministrore do të bëhet në proporcion me votat e fituara, ndërmjet treshes së koalicionit, LDK-NISMA dhe AAK.

Plani i PDK-së: Synohet të merren disa deputetë nga LDK?

Gazeta Tema - 14.06.2014

A ka PDK në Kosovë një plan B, që synon marrjen e disa deputetëve të LDK dhe të AAK për të formuar qeverinë e re? Kështu shkruajnë disa media në Prishtinë, referuar disa burimeve brenda PDK.

Rugova: Qeverinë e bëjmë pa problem, deputetët tanë s’mund t’i marrë askush

Fish Media - 14.06.2014

Haki Rugova thotë se LDK, AAK dhe Nisma do t’a dërgojnë emrin e mandatarit për krijimin e Qeverisë te Presidentja, pasi këto parti e kanë edhe numrin e nevojshëm të votave.

Kosovë: Ndahen Ministritë

Republika - 14.06.2014

Partitë e bllokut opozitar, që lidhën marrëveshje për bashkëqeverisje, LDK-AAK-NISMA, janë marr vesh edhe për ndarjen e posteve qeveritare. Klan Kosova raporton se në bazë të marrëveshjes së arritur ...

Thaçi duhet të dorëzohet!

Zhurnal - 13.06.2014

Faik KRASNIQI PDK-ja nuk guxon ta kërcënoj Presidenten që do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese në rast se nuk i mandaton. Askund në Kushtetutë nuk thuhet se presidentja duhet ta thërrasë partinë ...

Haradinaj do të drejtojë një qeveri me vetëm 3 ministra nga AAK

Lajmi.net - 13.06.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje LDK-AAK-NISMA, nëse arrin të jetësohet, do të nxjerrë një kabinet qeveritar, ku shumica e ministrave do të jenë nga partia e Isa Mustafës.

Koalicion i natyrshëm dhe në të mirën e vendit

Lajmi.net - 13.06.2014

Numri dy i partisë Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi, thotë se koalicioni LDK-AAK-Nisma, është në interes të Kosovës. Ai thotë i bindur se Hashim Thaçi kësaj here nuk do të arrijë të bëhet ...

Qeveria ndahet proporcionalisht, LDK 9 ministri, AAK 3 dhe NISMA 2

Portalb - 13.06.2014

Lajme lidhur me temën Ramushi kolegëve të AAK u kërkon ta mbyllin gojën para mediave Kosova me valutë të veten? Limaj: Nisma nuk është fraksion i PDK-së Ky është kabineti i qeverisë së Ramushit? ...

Koalicioni i tavolinave, akt i vonuar i opozitarizmit në Kosovë

Mapo - 13.06.2014

Merre si ta marrësh, Kosova në rrethanat politike në të cilat po kalon, i ka dy kohë politike. Të tashmen, me PDK-në e cila duhet të rrumbullaksojë bilancin e saj elektoral në një platformë të qartë ...

LDK merr 9 ministri, AAK 3, Nisma 2

Telegrafi - 13.06.2014

Partitë e bllokut opozitar, që lidhën marrëveshje për bashkëqeverisje, LDK-AAK-NISMA, janë marrë vesh edhe për ndarjen e posteve qeveritare. Klan Kosova raporton se në bazë të marrëveshjes së arritur ...

Haradinaj do të drejtojë një qeveri me vetëm 3 ministra nga AAK

Zeri - 13.06.2014

Marrëveshja për bashkëqeverisje LDK-AAK-NISMA, nëse arrin të jetësohet, do të nxjerrë një kabinet qeveritar, ku shumica e ministrave do të jenë nga partia e Isa Mustafës.

Thaçi: fituam zgjedhjet, bëjme qeverinë

Vision Plus - 13.06.2014

Një ditë pas shpalljes se koalicionit qeveritar mes AAK-së, LDK-së dhe partisë më të re “Nisma për Kosovën” e drejtuar nga Fatmir Limaj ka ardhur reagimi i liderit të PDK-së Hashim Thaçi, partia e të ...

Thaçi duhet të dorëzohet!

Tetova Sot - 13.06.2014

Shkruan: Faik KRASNIQI PDK-ja nuk guxon ta kërcënoj Presidenten që do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese në rast se nuk i mandaton. Askund në Kushtetutë nuk thuhet se presidentja duhet ta thërrasë ...

Ndahen Ministritë

Fish Media - 13.06.2014

Partitë e bllokut opozitar, që lidhën marrëveshje për bashkëqeverisje, LDK-AAK-NISMA, janë marrë vesh edhe për ndarjen e posteve qeveritare. Klan Kosova raporton se në bazë të marrëveshjes së arritur ...

Kuvendi i ri mund të shpërndahet pas seancës së parë

Lajmi.net - 12.06.2014

Ende pa ardhur në rend çështja e Qeverisë, kuvendi mund të has në bllokadë qysh në pikën e zgjedhjes së kryetarit. Këtë post e synon PDK si fituese e zgjedhjeve, por edhe blloku LDK, AAK e Nisma që ...

Zgjedhjet në Kosovë, kalimi i butë i pushtetit - Kastriot Islami

Ina - 12.06.2014

Zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë u zhvilluan të parakohshme. Në rezultatin zgjedhor, krahasuar me peizazhin e mëparshëm politik, ndodhën ndryshime minimale sasiore por të parëndësishme cilësisht.

Krasniqi: PDK e gatshme edhe për një palë zgjedhje

Lajmi.net - 12.06.2014

Memli Krasniqi tha për lajmi.net se PDK do të formojë Qeverinë e re. Sipas tij, koalicioni i formuar nga LDK-AAK-Nisma, do ta dërgojë vendin në zgjedhje, gjë që rrezikon të krijohet edhe një vakum ...

Kuvendi i ri mund të shpërndahet pas seancës së parë

Telegrafi - 12.06.2014

Ende pa ardhur në rend çështja e Qeverisë, Kuvendi mund të has në bllokadë qysh në pikën e zgjedhjes së kryetarit. Këtë post e synon PDK si fituese e zgjedhjeve, por edhe blloku LDK, AAK e Nisma që ...

Morina: Gjatë zgjedhjeve, nuk kishte demokraci në LDK

Telegrafi - 12.06.2014

Bajrush Morina në një intervistë për KosovaPress ka folur për pakënaqësinë e tij me procesin brenda LDK-së para, gjatë dhe pas datës 8 qershor. Ai dyshon se demokracia brendshme e LDK-së nuk ishte në ...

Intervistë/ Isa Mustafa: Me PDK, koalicioni i pamundur dhe i papranueshëm

Ora news - 12.06.2014

Kosovë - Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në një intervistë ekskluzive për Gazetën Express, flet për hapat që po ndërmerr opozita, bisedimet me ndërkombëtarë dhe minoritarë.

Zgjidhje kosove

Shqiptarja - 12.06.2014

Nuk ka dilemë se pritshmëritë e votimeve të 8 qershorit nuk do të ishin zgjidhje, por vetëm zgjedhje për Kosovën. Zgjedhjet vlejnë kur bëhen periodike, kur ka standarde demokratike, kur ka ...

Pas defilimit të “koalicionistëve”, në shesh edhe përkrahësit e PDK-së

Lajmi.net - 11.06.2014

Pas defilimit, të simpatizantëve të AAK-së gjatë ditës, dhe atyre të LDK-së, Nismës dhe AAK-së në mbrëmje, pak para orës 23.00, sonte në rrugën që shpie te selia e PDK-së u tubuan dhjetëra përkrahës ...

Kosovë: “Kthimi i shpresës” mund të përmbysë zgjedhjet

ikub - 11.06.2014

Bazuar në Kushtetutën e Kosovës, partia që ka fituar zgjedhjet ka të drejtë që brenda 15 ditëve të krijojë qeverinë, e cila më pas duhet të marrë shumicën e votave në Kuvend.

Krasniqi: Pamundësimi i filozofisë despotike, shpëtim për Kosovë

Ina - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike, është shpëtim për Kosovën. Shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

Krasniqi, politikën e PDK-së e quan “filozofi despotike”

Almakos - 11.06.2014

Kryetari i Këshillit Kombëtar i NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka vlerësuar se “pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike është ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Albtime - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike, është shpëtim për Kosovën. Shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

Opozota në Kosovë formon koalicionin - Haradinaj kryeminsitër, Mustafa president

Idividi - 11.06.2014

Prishtinë, 10 qershor 2014 (MIA) - Partitë opozitare në Kosovë, LDK, AAK dhe NISMA për Kosovën janë marrë vesh për krijimin e koalicionit qeverisës, njofton Koha Ditore.

Ramiz Kelmendi, i votuar në gjithë Kosovën

Albeu.com - 11.06.2014

Biznesmeni Ramniz Kelmendi lëvizi nga AAK në PDK. Ai thotë se lëvizja e tij ka ndikuar pozitivisht, pasi PDK ka arritur të marrë shumë vota në Pejë, por edhe në të gjithë Kosovën.

Krasniqi: pamundësimi i filozofisë despotike, shpëtim për kosovë

Zhurnal - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike, është shpëtim për Kosovën. Shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

Kosovë: “Misioni i Ri” kundër “Kthimi i shpresës”

ikub - 11.06.2014

Në rrjetin social “Facebook”, Thaçi është shprehur se mandatar i qeverisë së ardhshme në Kosovën është partia fituese e zgjedhjeve, ajo e PDK-së si dhe koalicioni parazgjedhor prej Partisë ...

Ramiz Kelmendi i votuar në të gjithë Kosovën

Lajm - 11.06.2014

Lëvizja e biznesmenit Ramiz Kelmendi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në Partinë Demokratike të Kosovës thotë se ka ndikuar në rritjen e PDK-së në Pejë, dhe duke iu referuar informacioneve që ka, ...

Gjini: Janë naive komentet se marrëveshja është antikushtetuese

Lajmi.net - 11.06.2014

Përderisa PDK, fituese e zgjedhjeve parlamentare, e quan antikushtetuese marrëveshjen e opozitës për krijimin e qeverisë së re, opozita vazhdon të mbaj qëndrimin e vet se marrëveshja është në harmoni ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Lajmi.net - 11.06.2014

Ish-kryetari i Parlamentit, Jakup Krasniqi, njëherësh një nga themeluesit e subjektit të ri Nisma për Kosovën, ka komentuar marrëveshjen e arritur të opozitës për formimin e qeverisë së re, duke ...

Marrëveshja e opozitës mund të prishë koalicionet e qeverive komunale

Lajmi.net - 11.06.2014

Dega e PDK-së në Kamenicë vlerëson se marrëveshjen e djeshme e koalicionit LDK-AAK e NISMA, mund të reflektojë negativisht nëpër komuna, veçanërisht në Kamenicë ku kjo parti është në koalicion me ...

Bllok opozitar kundër Thaçit

Telegrafi - 11.06.2014

Nuk ishin bashkuar para zgjedhjeve, por vetëm pasi që e kuptuan se i humbën ato. Tri parti opozitare, LDK, AAK dhe Nisma, të mbështetura edhe nga e katërta, Vetëvendosje, e cila ende po rri anash, ...

Krasniqi: Koalicioni LDK-AAK-Nisma shkel pos filozofinë despotike të Thaçit

Koha.net - 11.06.2014

Jakup Krasniqi, që me Nismën për Kosovën ka hyrë në koalicionin opozitar për formimin e qeverisë ka bërë një pyetje. Ai kërkon të dijë nga ndonjëri prej kritikuesve të koalicionit LDK-AAK-NISMA se ...

Krasniqi, politikën e PDK-së e quan “filozofi despotike”

Telegrafi - 11.06.2014

Kryetari i Këshillit Kombëtar i NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka vlerësuar se “pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike është ...

Ramiz Kelmendi i votuar në të gjithë Kosovën

Telegrafi - 11.06.2014

Lëvizja e biznesmenit Ramiz Kelmendi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në Partinë Demokratike të Kosovës thotë se ka ndikuar në rritjen e PDK-së në Pejë, dhe duke iu referuar informacioneve që ka, ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Zeri - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike, është shpëtim për Kosovën. Shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

PDK-ja në Kaçanik shqyrton prishjen e koalicionit me LDK-në

Koha.net - 11.06.2014

Kaçanik, 11 qershor - PDK-ja në Kaçanik është duke e shqyrtuar mundësinë e prishjes së koalicionit qeverisës me LDK-në. Kështu i kanë thënë ‘Kohës Ditore’ burime brenda PDK-së, ndërsa zyrtarisht nuk ...

Zgjedhjet në Kosovë, kalimi i butë i pushtetit

Mapo - 11.06.2014

Zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë u zhvilluan të parakohshme. Në rezultatin zgjedhor, krahasuar me peizazhin e mëparshëm politik, ndodhën ndryshime minimale sasiore por të parëndësishme cilësisht.

PDK në Kamenicë “shqyrton” koalicionin me AAK-në

Telegrafi - 11.06.2014

Dega e PDK-së në Kamenicë e ka diskutuar marrëveshjen e koalicionit LDK-AAK e NISMA. Sipas zyrtarëve të PDK-së, kjo marrëveshje mund të reflektojë negativisht nëpër komuna, veçanërisht në Kamenicë ku ...

PDK në kërkim të partneritetit

Yll Press - 11.06.2014

Andaj, tani mbetet që pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve, Thaçi dhe PDK të kërkojnë një apo dy parti partnere për krijimin e koalicionit. Zijadin Gashi Partia Demokratike e Kosovës ka dalë ...

Stavileci: Opozita po i mashtron përkrahësit e tyre, ne jemi fitues

Zeri - 11.06.2014

Blerand Stavileci ka folur për situatën e fundit politike në vend. Ai ka thënë se PDK është fituese dhe askush nuk mund ta mohoj vullnetin e 200 mijë votuesve. Stavileci në Facebook ka shkruar.

Nga festimet, mbetet i plagosur një person me armë zjarri

Fish Media - 11.06.2014

Pasi arritjes së marrëveshje ndërmjet partive opozitare ku kreut i AAK-së, Ramush Haradinajt është nominuar për kryetar të qeverisë, ka nisur festa gjithandej Kosovës nga simpatizantët e AAK-së, ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Fish Media - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit, pamundësimi i filozofisë despotike, është shpëtim për Kosovën. Shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Gazeta Tema - 11.06.2014

Një nga themeluesit e partisë Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një postim në Facebook, e quan PDK-në një parti despotike, ndërsa shprehet se koalicioni i opozitës është shpëtim për Kosovën, por ...

Plagoset një person me armë zjarri gjatë festimet në Deçan

Republika - 11.06.2014

Pasi arritjes së marrëveshje ndërmjet partive opozitare ku kreut i AAK-së, Ramush Haradinajt është nominuar për kryetar të qeverisë, ka nisur festa gjithandej Kosovës nga simpatizantët e AAK-së, ...

Thaçi e konsideron antikushtetuese marrëveshjen qeverisëse të opozitës

AlbanianScreen - 11.06.2014

Prishtinë - "Vullneti i qytetarëve nuk mbrohet me marrëveshje antikushtetuese", ka thënë nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuçi, duke iu sugjeruar partive që kanë arritur ...

Thaçi: PDK-ja mandatar i qeverisë së ardhshme

Kosova Live - 11.06.2014

Pas nënshkrimit të marrëveshjes në mes bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma, për krijimin e një “qeverie të shpresës”, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hashim Thaçi ka reaguar duke thënë se ...

Krasniqi: Dikujt i lejohet çdo gjë, të tjerëve asgjë! A ka logjikë kjo?

Kosova Live - 11.06.2014

Pas krejt asaj që ka ndodhur në qeverisjen e fundit të Hashim Thaçit pamundësimi i filozofisë despotike është shpëtim për Kosovë, shpëtim edhe për anëtarët e PDK-së, që kanë në zemër të mirën e ...

Krasniqi: Jo koalicion me Thaçin, front të përbashkët opozitar

Gazeta Start - 10.06.2014

Jakup Krasniqi shprehet kundër një koalicioni të mundshëm mes partisë Nisma për Kosovën dhe PDK-së së Thaçit. Duke folur për “Politiko.net” ai tha se nuk beson se NISMA do të hyjë në koalicion me ...

Kurti takohet me Mustafën: Qeveri me partitë opozitare

Gazeta Start - 10.06.2014

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur sot në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në këtë takim dy liderët opozitarë kanë rënë dakord të mos hyjnë në ...

Qeveria e re e Kosovës

Top Channel - 10.06.2014

Në Kosovë këtë të diel u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat përfunduan thuajse me sukses të plotë, duke iu referuar mbarëvajtjes së tyre.

PDK nuk e ka të vështirë ta bëjë qeverinë

Lajmi.net - 10.06.2014

Njohësi i proceseve politike, Behxhet Shala, ka vlerësuar se pas fitores së zgjedhjeve të 8 qershorit, PDK-ja nuk e ka të vështirë ta formojë qeverinë e re.

PDK synon koalicion me LDK-në?

Lajmi.net - 10.06.2014

Përplasjet gjatë fushatës zgjedhore nuk do të ndikojnë në kalkulimet që partia fituese PDK do t`i bëjë për koalicionin e ardhshëm qeveritar. Krerëve të PDK-së nuk u ka mbetur hatri për gjuhën ...

Koalicion PDK - LDK?

Albeu.com - 10.06.2014

Zyrtarët më të lartë të PDK-së po diskutojnë mundësinë e një koalicioni me LDK-në e Mustafës. Ata kanë shprehur konsideratë për partinë e Mustafës, pavarësisht se kjo e fundit ka hedhur akuza në ...

Kosovë: PDK fiton, tashmë mendon për partneritetin

ikub - 10.06.2014

Partia PDK, e cila mori rreth 31% të votave, ka fituar zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 8 qershorit. Tashmë për liderin Hashim Thaçi dhe partinë mbetet detyra për krijimin e qeverisë së re.

Kryeministër do mbetet Thaçi

Albeu.com - 10.06.2014

Posti i kryeministrit të vendit nuk do të negociohet nga ana e PDK-së. Në bisedimet që ajo do të ketë me subjektet politike për koalicion qeveritar, posti i kryeministrit nuk do të negociohhet, por ...

Koalicionet e mundshme qeverisëse

Evropaelire - 10.06.2014

Analistët politikë në Kosovë kanë mendime të ndryshme për atë që po cilësohet si sfidë për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për kryetarin e saj, Hashim Thaçi , të formojë një koalicion qeverisës.

PDK synon koalicion me LDK-në?

Shqipmedia - 10.06.2014

Përplasjet gjatë fushatës zgjedhore nuk do të ndikojnë në kalkulimet që partia fituese PDK do t`i bëjë për koalicionin e ardhshëm qeveritar. Krerëve të PDK-së nuk u ka mbetur hatri për gjuhën ...

PDK synon koalicion me ldk-në

Zhurnal - 10.06.2014

Përplasjet gjatë fushatës zgjedhore nuk do të ndikojnë në kalkulimet që partia fituese PDK do t`i bëjë për koalicionin e ardhshëm qeveritar. Krerëve të PDK-së nuk u ka mbetur hatri për gjuhën ...

Koalicionet e mundshme qeverisëse

Albtime - 10.06.2014

Analistët politikë në Kosovë kanë mendime të ndryshme për atë që po cilësohet si sfidë për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për kryetarin e saj, Hashim Thaçi, të formojë një koalicion qeverisës.

Koalicionet e mundshme qeverisëse

Almakos - 10.06.2014

Analistët politikë në Kosovë kanë mendime të ndryshme për atë që po cilësohet si sfidë për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për kryetarin e saj, Hashim Thaçi, të formojë një koalicion qeverisës.

Krasniqi kërkon "front opozitar" kundër pdk-së

Zhurnal - 10.06.2014

Jakup Krasniqi është kundër një koalicioni në mes të NISMA për Kosovën dhe PDK-së. Ai thotë për Politiko.net se nuk beson se NISMA do të hyjë në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, por ...

Edhe Jakup Krasniqi kërkon front të përbashkët opozitar

Portalb - 10.06.2014

Lajme lidhur me temën 94-vjeçarja në vendvotim (Video) Limaj: Jam gati edhe për opozitë PDK feston me granim Po ngushtohet rezultati mes PDK’së dhe LDK’së Jakup Krasniqi është kundër një koalicioni ...

Krasniqi: Kurrë koalicion me PDK-në

Albeu.com - 10.06.2014

Jakup Krasniqi është shprehur se NISMA do të shohë mundësinë e bashkëpunimit me partitë opozitare, nëse ata janë të gatshme për një përgjegjësi të re.

Kurti e siguron Mustafën se do t’ia sigurojë numrat në rast të krijimit të Qeverisë ...

Albtime - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, Koha.net mëson se dy ...

Kurti, Mustafës: Qeveria jote do të ketë edhe votat e VV-së

Almakos - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, dy liderët opozitarë janë ...

Opozita bashkë kundër Thaçit!

Albeu.com - 10.06.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa ka pritur sot në një takim kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti. Bëhet me dije se dy liderët kanë rënë dakord që të mos bëhen pjesë e qeverisë së Thaçi.

Albini i premton Isës që ta bëjë kryeministër

Lajmi.net - 10.06.2014

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim homologun e tij nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti. Ky i fundit i ka premtuar liderit të LDK-së se do të ja bëjë ...

Kurti takohet me Mustafën, për t'i thënë jo koalicionit të PDK-së

SOT - 10.06.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa ka pritur sot në një takim kryetarin e Vetëvendosjes, Albin Kurti. Mësohet se dy liderët kanë rënë dakord që të mos bëhen pjesë e qeverisë së Thaçi.

Fillon debati për formimin e Qeverisë në Kosovë

Alsat - 10.06.2014

Debatet për formimin e qeverisë së re të Kuvendit të Kosovës, ka filluar menjëherë pas njoftimit të rezultateve të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Opozita arrin marrëveshje, PDK e quan anti-kushtetuese

Evropaelire - 10.06.2014

Blloku i tri partive, në përbërje Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe partia Nisma kanë arritur marrëveshje për formimin e koalicionit të ardhshëm qeveritar.

Thaçi i qetë, nuk i komenton përpjekjet e opozitës për të formuar qeverinë e re

Lajmi.net - 10.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së Kryesisë së partisë, nuk i ka komentuar përpjekjet e opozitës për ta bllokuar formimin e qeverisë të kryesuar prej tij.

Hashim Thaçi nuk flet për një bllok të mundshëm opozitar

Almakos - 10.06.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së kryesisë vlerësoi lartë procesin zgjedhor në vend. Ne kishim një mbledhje të rregullt të kryesisë së PDK-së, partisë fituese në zgjedhjet e 8 qershor.

Thaçi I qetë, nuk E frikëson koalicioni I opozitës

Zhurnal - 10.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së Kryesisë së partisë, nuk i ka komentuar përpjekjet e opozitës për ta bllokuar formimin e qeverisë të kryesuar prej tij.

Shpend Ahmeti: Partitë opozitare u dakorduan që mos të ketë koalicion me PDK’në

Almakos - 10.06.2014

Shpend Ahmeti e ka komentuar marrëveshjen e arritur ndërmjet LDK’së,AAK’së dhe NISMA’s. Ai ka vlerësuar faktin që partitë janë dakorduar për të mos hyrë në koalicion me PDK’në.

Simpatizantët e LDK-së në rrugë

Lajmi.net - 10.06.2014

Militantët e LDK-së, nuk kanë pritur të merr formë marrëveshja LDK-AAK-Nisma, për të dalur në rrugë që të festojnë. Simpatizantët e Lidhjes Demokratike, si duke i kanë pasur afër flamujt dhe pankarte ...

Kosova po tallet me Hashimin! (FOTO LAJM)

Albeu.com - 10.06.2014

Premtimet e mëdha dhe të parealizueshme të kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe më pas edhe arritja e marrëveshjes mes partive opozitare LDK-AAK-NISMA ka bërë që Facebook-u të vërshohet nga foto dhe ...

PDK nuk përjashton as Listën Srpska nga koalicioni

BalkanWeb - 10.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës e cila ka marrë më së shumti vota në zgjedhjet e djeshme, thotë se është e gatshme që të bëjë koalicion me të gjitha partitë që njohin institucionet e vendit.

Veseli: Se kemi problem për partnerë, shumë shpejt qeveria

Telegrafi - 10.06.2014

Në emisionin “Tonight Ilva Tare”, zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se populli i Kosovës vendosi që PDK të jetë fituese.

PDK synon koalicion me LDK-në

Telegrafi - 10.06.2014

Përplasjet gjatë fushatës zgjedhore nuk do të ndikojnë në kalkulimet që partia fituese PDK do t`i bëjë për koalicionin e ardhshëm qeveritar. Krerëve të PDK-së nuk u ka mbetur hatri për gjuhën ...

Kosova ka nevojë për Qeveri shumicë, evropiane - natyrisht, pa PDK-në

Koha.net - 10.06.2014

Katër partitë politike nga blloku opozitar që përbëjnë shumicën e elektoratit kosovar, të atij që është për çlirim të shtetit nga zaptimi duhet të marrin përgjegjësinë për votën e marrë 1.

Krasniqi: Për të thënë se nuk dua të vij në koalicion duhet të marr ftesë

Koha.net - 10.06.2014

Në Kosovë këtë të diel u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat përfunduan thuajse me sukses të plotë, duke iu referuar mbarëvajtjes së tyre.

Krasniqi kërkon front i përbashkët opozitar

Koha.net - 10.06.2014

Jakup Krasniqi është kundër një koalicioni në mes të NISMA për Kosovën dhe PDK-së. Ai thotë për Politiko.net se nuk beson se NISMA do të hyjë në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, por ...

Krasniqi mohon koalicionin me PDK-në, kërkon front opozitar

Telegrafi - 10.06.2014

Jakup Krasniqi është kundër një koalicioni në mes të NISMA për Kosovën dhe PDK-së. Ai thotë për Politiko.net se nuk beson se NISMA do të hyjë në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, por ...

Zgjedhjet në Kosovë, numërohen 50 kutitë e fundit, AKR e Pacollit jashtë parlamentit

Ora news - 10.06.2014

Komisioni qendror i Zgjedhjeve në Prishtinë ende nuk ka një rezultat përfundimtar të numërimit të votave të 8 qershorit, edhe pse dicka e tillë u lajmërua pasditen e të hënë në një dalje për mediat ...

Thaçi në kërkim të partneritetit, por të gjithë duan postin e kryeministrit

Mapo - 10.06.2014

PDK fitoi zgjedhjet, por ajo është përballë mundësisë për të dështuar të krijojë qeveri, nëse partitë me të cilat do tentojë të bëjë koalicion do kërkojnë të kenë drejtimin e saj Partia Demokratike e ...

Kurti, Mustafës: Qeveria jote do të ketë edhe votat e VV-së

Telegrafi - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, dy liderët opozitarë janë ...

Kosovë, koalicionet e mundshme qeverisëse

BalkanWeb - 10.06.2014

PRISHTINE - Analistët politikë në Kosovë kanë mendime të ndryshme për atë që po cilësohet si sfidë për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për kryetarin e saj, Hashim Thaçi, të formojë një koalicion ...

Albin Kurti takohet me Isa Mustafaj, për t'i thënë jo koalicionit me PDK

BalkanWeb - 10.06.2014

PRISHTINE -Lideri i LDK-së, Isa Mustafa dhe ai i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, janë takuar sot ndërsa temë diskutimi ka qenë moshyrja në koalicion me PDK-në.

Konfirmohet fitorja e Thaçit, ja koalicionet e mundshme

Panorama - 10.06.2014

Në Kosovë ka përfunduar numërimi i të gjitha fletëvotimeve, duke konfirmuar fitoren e Partisë Demokratike të Kosovës, por edhe pamundësinë e saj për të krijuar qeveri e vetme.

Mediat kosovare për qeverinë e re

ABC News - 10.06.2014

Mediat kosovare bëjnë të ditur se lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, është takuar me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Sejdiu, Pacolli... WHO’s NEXT?!

Telegrafi - 10.06.2014

Në mandatin e parë kur ishte shpallur kryeministër, Hashim Thaçi, kishte “joshur” ish-kryetarin e LDK-së, Fatmir Sejdiun. Ndërkaq, në mandatin e dytë, Behgjet Pacollin, i cili, ka shumë “rrezik” që ...

Fillon debati për formimin e Qeverisë në Kosovë

Yll Press - 10.06.2014

Debatet për formimin e qeverisë së re të Kuvendit të Kosovës, ka filluar menjëherë pas njoftimit të rezultateve të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Thaçi nuk flet për një bllok të mundshëm opozitar

Telegrafi - 10.06.2014

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së Kryesisë, vlerësoi lartë procesin zgjedhor në vend. “Ne kishim një mbledhje të rregullt të kryesisë së PDK-së, partisë fituese në zgjedhjet e 8 ...

Thaçi lavdon zgjedhjet, flet për bllok të mundshëm opozitar

Koha.net - 10.06.2014

Kryesia e PDK-së është mbledhur sot rreth mesditës, siç është raportuar, për të vlerësuar procesin zgjedhor dhe rezultatin që ka arritur vetë partia. Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së ...

Kurti, Mustafës: Qeveria jote do të ketë edhe votat e VV-së

Yll Press - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, dy liderët opozitarë janë ...

Shpend Ahmeti: Vetëvendosja nuk negocion për poste

Ora news - 10.06.2014

Prishtinë- Pas publikimit të marrëveshjes së tre partive AAK, Nisma dhe LDK, kryetari i komunës së Prishtinës thotë se Vetëvendosja nuk negocion për posted he është kundër pushteteve të padrejta.

Lajmi i fundit: Mbetëm pa punë!

Zeri - 10.06.2014

Me nënshkrimin e marrëveshjes së re opozitare ndërmjet AAK-LDK-NISMA, duket se PDK do të shkoj në opozitë. Me këtë rast nuk do të mund të realizohet edhe “Misioni i Ri”, i PDK-së për krijimin e 200 ...

LDK “e kallë" Prishtinën, feston rrëzimin e Thaçit (VIDEO)

Zeri - 10.06.2014

Nuk ka se ku të shkoj më ironi se kaq. Para dy ditësh ishin simpatizantët e PDK-së ata që festuan fitoren e partisë së tyre, ndërsa tani kemi tërësisht një ndërrim historie.

Në Sheshin Nëna Terezë edhe simpatizantë të PDK-së [foto]

Koha.net - 10.06.2014

Pas defilimit, të simpatizantëve të AAK-së gjatë ditës dhe atyre të LDK-së në mbrëmje, pak para orës 23.00 sonte në rrugën që shpie te selia e PDK-së, u tubuan dhjetëra përkrahës të Hashim Thaçit dhe ...

PDK synon koalicion me LDK-në

Tetova Sot - 10.06.2014

Përplasjet gjatë fushatës zgjedhore nuk do të ndikojnë në kalkulimet që partia fituese PDK do t`i bëjë për koalicionin e ardhshëm qeveritar. Krerëve të PDK-së nuk u ka mbetur hatri për gjuhën ...

PDK nuk e negocion postin e kryeministrit

Gazeta Tema - 10.06.2014

Rezultati i zgjedhjeve në Kosovë është mësuar tashmë dhe tani e gjithë vëmendja është tek mënyra se si do konfigurohet koalicioni qeverisës. Ka shumë spekulime në drejtim.

Kush do të qeverisë me vendin

InfoGlobi - 10.06.2014

Një analizë e thjeshtë matematikore ndihmon që të kuptoni se për cilat subjekte politike kanë nevojë PDK, LDK e të tjerat në mënyrë që të krijojnë një koalicion të qëndrueshëm dhe një qëndrueshmëri ...

Jakup Krasniqi, kundër koalicionit me PDK-në

Fish Media - 10.06.2014

Jakup Krasniqi është kundër një koalicioni në mes të NISMA për Kosovën dhe PDK-së. Ai thotë për Politiko.net se nuk beson se NISMA do të hyjë në koalicion me Partinë Demokratike të Kosovës, por ...

Koalicionet e mundshme qeverisëse

Fish Media - 10.06.2014

Analistët politikë në Kosovë kanë mendime të ndryshme për atë që po cilësohet si sfidë për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për kryetarin e saj, Hashim Thaçi, të formojë një koalicion qeverisës.

Thaçi do jetë kryeministër, nuk e negocion këtë pikë

AMA-News - 10.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës e cila ka marrë më së shumti vota në zgjedhjet e djeshme, thotë se është e gatshme që të bëjë koalicion me të gjitha partitë që njohin institucionet e vendit.

Ahmeti: S’ka qeveri të re, përsëri zgjedhje

AMA-News - 10.06.2014

Nga Prishtina gazetarja Ilva Tare përcolli mbrëmjen e 9 qershorit zhvillimet e orëve të fundit pas votimit të së dielës ku Hashim Thaci mori mandatin e tretë për të formuar qeverinë në Kosovë, por ...

Kurti e siguron Mustafën se do t’ia sigurojë numrat në rast të krijimit të Qeverisë

Fish Media - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, Koha.net mëson se dy ...

Kurti, Mustafës: Qeveria jote do të ketë edhe votat e VV-së

Tetova Sot - 10.06.2014

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, dy liderët opozitarë janë ...

Mustafa takohet me Kurtin, koalicion urgjence

AMA-News - 10.06.2014

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa dhe ai i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, janë takuar sot ndërsa temë diskutimi ka qenë moshyrja në koalicion me PDK-në.

Thaçi- flet për bllok opozitar

InfoGlobi - 10.06.2014

( E Plotësuar) Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi pas mbledhjes së Kryesisë vlerësoi lartë procesin zgjedhor në vend, e po ashtu vlerësoi lartë edhe rezultatin e arritur nga ...

A mund të mbetesh në opozitë? Thaçi flet i qetë…

Fish Media - 10.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi pas mbledhjes së Kryesisë së partisë ka folur i qetë. Kryeministri në largim, partia e të cilit fitoi zgjedhjet parlamentare të 8 Qershorit, e ka vlerësuar lartë ...

Shpend Ahmeti: Partitë opozitare u dakorduan që mos të ketë koalicion me PDK’në

Shkupi24 - 10.06.2014

Shpend Ahmeti e ka komentuar marrëveshjen e arritur ndërmjet LDK’së,AAK’së dhe NISMA’s. Ai ka vlerësuar faktin që partitë janë dakorduar për të mos hyrë në koalicion me PDK’në.

LDK ‘e kallë’ Prishtinën, feston (Video)

Fish Media - 10.06.2014

Nuk ka se ku të shkoj më ironi se kaq. Para dy ditësh ishin simpatizantët e PDK-së ata që festuan fitoren e partisë së tyre, ndërsa tani kemi tërësisht një ndërrim historie.

Kosovë, sfidat e Thaçit për krijimin e Qeverisë pas zgjedhjeve

AlbanianScreen - 10.06.2014

Kosovë - Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet sfidë për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

Simpatizantët e LDK-së me traktor në mes të Prishtinës (foto)

Republika - 10.06.2014

Simpatizantët e LDK-së dhe ata të AAK-së po vazhdojnë të festojnë. Pasi që gjatë ditës kanë festuar me vetura dhe në këmbë, në mbrëmje ata në Prishtinë kanë festuar edhe me traktorë, njofton ...

Kosovë, Thaçi fiton mandatin e tretë

Gazeta Start - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e drejtuar nga Hashim Thaçi, do të udhëheq Kosovën edhe për një mandat të ri katërvjeçar. Nga 90 për qind të votave të numëruara nga KQZ-ja, PDK-ja kryeson ndaj ...

Përleshje mes militantëve të PDK-së dhe LDK-së (VIDEO)

Albtime - 09.06.2014

Prishtina po del të jetë e vogël për militantët e subjekteve politike. Disa nga LDK-ja dhe disa të tjerë nga PDK-ja janë përleshur tek Pallati i Rinisë.

Po ngushtohet rezultati mes PDK’së dhe LDK’së

Portalb - 09.06.2014

Lajme lidhur me temën Vetëvendosje pranon fitoren e PDK-së, krenohet për dyfishim votash Militantët e PDK-së kundër militantëve të LDK-së (Video) Simpatizanti i PDK-së shkel një të ri, gjendja e tij ...

PDK feston me granim

Portalb - 09.06.2014

Lajme lidhur me temën Po ngushtohet rezultati mes PDK’së dhe LDK’së Vetëvendosje pranon fitoren e PDK-së, krenohet për dyfishim votash Militantët e PDK-së kundër militantëve të LDK-së (Video) ...

Përleshje mes militantëve të PDK-së dhe LDK-së (Video)

Lajm - 09.06.2014

Prishtina po del të jetë e vogël për militantët e subjekteve politike. Disa nga LDK-ja dhe disa të tjerë nga PDK-ja janë përleshur tek Pallati i Rinisë.

Thaçi shpall fitoren: Urime Misioni i Ri (Foto&Video)

Lajmi.net - 09.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi para pak minutash shpalli fitoren e partisë së tij duke thënë se Misioni i Ri është për të gjithë qytetarët, për ndërtimin e ëndrrës së madhe - atë të zhvillimit ...

Hashim Thaçi shpalli fitoren e PDK-së

Portalb - 09.06.2014

Lajme lidhur me temën Rezultatet preliminare të KQZ-së në nivel Kosove (ora 12:00) Ja rezultatet për komunat e Kosovës (ora 11:20) DnV: Ja rezultati pothuajse final i zgjedhjeve Rezultatet ...

HASHIM THAÇI SHPALLË FITOREN E PDK-SË

Zhurnal - 09.06.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi pak minuta para mesnate ka shpallur fitoren e PDK-së, për të cilën tha se ishin qytetarët ata që vendosën dhe e dhanë verdiktin e tyre.

PDK shpalli fitoren

Ina - 09.06.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi ka rishpallur fitoren e partisë së tij, pak minuta pasi që këtë e ka bërë numri dy i PDK-së, Kadri Veseli. Thaçi ka thënë se këto ishin zgjedhje që u përqendruan në ...

Partia Demokratike e Kosovës është fituese e zgjedhjeve të djeshme parlamentare

Idividi - 09.06.2014

Prishtinë, 9 qershor 2014 (MIA) - Partia Demokratike e Kosovës e kryeministrit kosovar Hashim Thaçi është fituese e zgjedhjeve të djeshme parlamentare në Kosovë, sipas rezultateve zyrtare.

Metaj i pari nga LDK që pranon humbjen, i uron Thaçit fitoren

Lajmi.net - 09.06.2014

Lidershipi i LDK-së është heshtur dhe nuk duket askund. I pari që ka thyer këtë heshtje, është aderimi i kohëve të fundit në këtë parti. Bardhyl Metaj, kandidat për deputet, ka pranuar humbjen e ...

Bardhyl Meta i LDK-së uron Thaçin për fitoren

Albeu.com - 09.06.2014

Kandidati për deputet nga rradhët e LDK-së, Bardhyl Meta ka uruar Thaçin për fitoren në zgjedhje. “Dëshiroj që të uroj kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, si dhe partneret e ...

Stavileci: ldk-ja “rrëshqiti” edhe në bastionet e saj

Zhurnal - 09.06.2014

Një ndër eksponentët kryesorë të PDK-së, Blerand Stavileci reagon në Facebook ndaj dyshimeve të hedhura ndaj fitores së PDK dhe rezultateve të exit poll-it të Gani Bobit.

Blerandi “sulmon” Isa Mustafën e Bardhyl Metën

Albtime - 09.06.2014

Blerand Stavileci nga Partia Demokratike e Kosovës pas fitores që shpalli partia e tij, nuk ka lënë pa ironizuar me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

Shpend Ahmeti: Në qoftë se opozita mban fjalën, PDK nuk mund të krijojë qeverinë

Albtime - 09.06.2014

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka rikujtuar partitë opozitare që në qoftë se nuk bëjnë koalicion me PDK-në, atëhër partia e Hashim Thaçit sdo të mund ta krijojë qeverinë.

Shpend Ahmeti: mos bëni koalicion me thaçin

Zhurnal - 09.06.2014

Kreu i Prishtinës, e numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti ka bërë thirrje partive opozitare që mos t’i bashkohen PDK-së në qeveri, teksa ka garantuar se këtë nuk do ta bëjë subjekti i tij.

Shpend Ahmeti: Opozita e bashkuar të bojkotojë PDK-në

Albeu.com - 09.06.2014

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti iu ka bërë thirrje partive opozitare ta bojkotojnë PDK-në dhe të mos bëjhnë koalicion me të. “Në qoftë se të gjitha subjektet opozitare i rrinë besnik ...

Shpendi ende ka shpresa tek humbësit

Lajmi.net - 09.06.2014

Shpend Ahmeti i Lëvizjes Vetëvendosje ka kërkuar nga partitë politike të mbajnë fjalën e tyre për të mos bërë koalicion me fituesen e zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit, Partinë Demokratike të ...

Nënkryetarja e PDK-së thotë se fitoren e ka sjellë ajo

Albeu.com - 09.06.2014

Nënkryetarja e PDK-së, Margarita Kadriu, edhe pse pak para zgjedhjeve u zgjodh në këtë post, konsideron se fitorja e PDK-së ka ardhur për shkak edhe të postit të saj si nënkryetare.

Ahmeti: Garanton për VV dhe mesazh opozitës, mos i hani fjalët

Almakos - 09.06.2014

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë nëse opozita do ti qëndroj prapa premtimeve të tyre të mos hyjë në koalicion më Partinë Demokratik të Kosovës, atëherë s’do të mund të formoj ...

Kombinatorikat e para për Qeverinë e re në Kosovë

Ina - 09.06.2014

Në Kosovë para shpalljes së rezultateve përfundimtare kanë nisur kombinatorikat dhe zërat e parë për formimin e koalicionit qeverisës. Editorial Iliria News Agency - INA PDK dhe lideri i saj Hashim ...

Cilat koalicione mund të jenë të “rrezikshme” për hashim Thaçin?!

Zhurnal - 09.06.2014

Pas shpalljes dhe certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit dhe certifikimit të rezultatit, çështja kryesore që do të shtrohet do të jetë ajo e koalicionit të ardhshëm ...

Propozim për koalicion të ri qeveritar!

Lajmi.net - 09.06.2014

Seremb Gjergji, kandidat i vetëshpallur për president të Republikës, që prej vitit 2011, kohës kur përflitej për mundësinë e përzgjedhjes së kreut të Shtetit nga populli, ka dhënë të hënën versionin ...

Koalicionet e rrezikshme të Thaçit

Albeu.com - 09.06.2014

Pas shpalljes së fitores nga PDK-ja, pikëpyetja më e madhe mbetet se me cilën parti do të bëjë koalicion Thaçi. Analistët mendojnë se Thaçi po përballet me kalkulimet për koalicion të mundshëm.

Thaçi në kërkim të partneritetit

Evropaelire - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet mjaftë sfiduese për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

Mblidhet kryesia e LDK-së, Isa Mustafa nuk jep dorëheqje

Portalb - 09.06.2014

Lajme lidhur me temën Kurti: Do t’i bindim partitë tjera që të mos i bashkohen PDK-së Po ngushtohet rezultati mes PDK’së dhe LDK’së Militantët e PDK-së kundër militantëve të LDK-së (Video) ...

Thaçi në kërkim të partneritetit

Albtime - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet mjaftë sfiduese për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

Përfundon numërimi, konfirmohet PDK

Top Channel - 09.06.2014

Ka përfunduar numërimi i votave, përveç atyre me kusht, për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Rezultati konfirmon fitoren e PDK-së, e cila prin me 30.69%, e ndjekur nga LDK me 25,70%, ...

Mbyllen QV-të, reagimi i partive

Top Channel - 09.06.2014

Rreth orës 19:20 minuta Partia Demokratike e Kosovës doli në një konferencë për shtyp për të përshëndetur përmbylljen e procesit zgjedhor, i cili sipas saj, kaloi me sukses testin.

Në PDK nuk ka xhelozi, andaj fituam, thotë Ramiz Kelmendi

Lajmi.net - 09.06.2014

Njëri nga biznesmenët fundit që aderoi në PDK-në e Hashim Thaçit, duke braktisur AAK-në e Ramush Haradinajt, Ramiz Kelmendi tha se në shtëpinë e re politike po ia kalon më mirë.

Takohen LDK dhe Nisma

Lajmi.net - 09.06.2014

Zyrtarët e LDK-së dhe të partisë Nisma për Kosovën janë takuar sot në një lokal të Prishtinës. LDK, e cila doli e dyta në zgjedhjet parlamentare, me 25.7% të votave, mësohet se ka kërkuar takim me ...

Opozita reagon pas zgjedhjeve

Top Channel - 09.06.2014

Një ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të cilat rikonfirmuan PDK-në si partinë e parë, e cila do të ketë mundësi kushtetuese për ta formuar qeverinë e re, lëvizja Vetëvendosje ka ndërmarrë ...

Partnerët e mundshëm të PDK

Top Channel - 09.06.2014

Megjithëse nuk janë ende zyrtare zgjedhësit kosovarë dhanë verdiktin e tyre të dielën ku Partia Demokratike e Hashim Thaçit u rëndit e para. Por pavarësisht kësaj, PDK e vetme nuk ka shumicën e ...

PDK dhe LDK për koalicionet

Ina - 09.06.2014

Përfaqësues të partive politike në Kosovë kanë zbardhur detaje dhe preferenca lidhur me formimin e koalicionit qeverisës. Ministri në detyrë i Bujqësisë, Blerand Stavileci, në emisionin Interaktiv të ...

VV kategorike kundër koalicionit, PDK për koalicion të gjerë e stabil

Lajmi.net - 09.06.2014

Ministri në detyrë i Bujqësisë, Blerand Stavileci, në emisionin Interaktiv të KTV-së ka thënë se PDK do të synojë krijimin e një koalicioni të gjerë dhe stabil, pavarësisht se me cilat parti.

Veseli: PDK nuk do të jetë përjashtuese për koalicion qeverisës

Lajmi.net - 09.06.2014

Zëvendëskryetari i PDK-së, Kadri Veseli, në emisionin “Tonight Ilva Tare” të Ora News, ka thënë se populli i Kosovës vendosi që PDK të jetë fituese. Ai ka thënë se populli vendosi që të ketë ...

Takohen për bllok opozitar

Almakos - 09.06.2014

Pasditen e së hënës ka pasur takime mes zyrtarëve të Nismës, LDK-së dhe AAK-së, për arritjen e një blloku opozitar kundër koalicionit me PDK-në. Burimet e gazetës “Zëri”, mësojnë se ka pasur takime ...

Rezultati nëpër komuna: LDK-ja rikthen Prishtinën

Zeri - 09.06.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur që ta rikthej komunën e Prishtinës. Së paku kështu tregojnë disa nga numërimet e KQZ-së. Ja votat në disa komuna: Mitrovicë/ PDK 39.41% - LDK 25.7% Gjilan/ LDK ...

Rezultatet preliminare të KQZ-së (ora 1:00)

Telegrafi - 09.06.2014

PDK vazhdon të prijë me 29,83%, LDK me 26,29%, LVV me 13,32%, AAK me 10,11%, NISMA me 5,55%, ndërsa AKR duket se nuk do ta kalojë pragun zgjedhor (4,59%).

Populli deshi kështu!

Telegrafi - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e drejtuar nga Hashim Thaçi, do të udhëheqë me vendin edhe për një mandat të ri katërvjeçar. Në procesin zgjedhor të zhvilluar të dielën partia që është në pushtet ...

Stavileci: LDK-ja “rrëshqiti” edhe në Podujevë e Istog

Telegrafi - 09.06.2014

Një ndër eksponentët kryesorë të PDK-së, Blerand Stavileci reagon në Facebook ndaj dyshimeve të hedhura ndaj fitores së PDK dhe rezultateve të exit poll-it të Gani Bobit.

Ahmeti: VV-ja bojkot PDK-së, le ta bëjë e gjithë opozita

Telegrafi - 09.06.2014

Kreu i Prishtinës, e numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti ka bërë thirrje partive opozitare që mos t’i bashkohen PDK-së në qeveri, teksa ka garantuar se këtë nuk do ta bëjë subjekti i tij.

Ahmeti thirrje opozitës: Bojkotoni PDK, VV nuk bën aleancë me të

BalkanWeb - 09.06.2014

PRISHTINË- Kreu i Prishtinës, e numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti ka bërë thirrje partive opozitare që mos t’i bashkohen PDK-së në qeveri, teksa ka garantuar se këtë nuk do ta bëjë subjekti i ...

Shpend Ahmeti, opozitës: Bojkotoni PDK-në. Pa koalicion, ajo nuk mund të formojë dot qeverinë

Panorama - 09.06.2014

Shpend Ahmeti Kreu i Prishtines dhe numri dy i Vetevendosjes i ka bere thirrje opozites te mos behet pjese e nje koalicioni me PDK-ne, dale fituese nga zgjedhjet e djeshme, por gjithsesi ne ...

Ahmeti: Nëse opozita mban fjalën, PDK s’mund të krijojë qeverinë

Ora news - 09.06.2014

Prishtine- Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka rikujtuar partitë opozitare që në qoftë se nuk bëjnë koalicion me PDK-në, atëhër partia e Hashim Thaçit s”do të mund ta krijojë qeverinë.

Kosova votoi, prin PDK e Thaçit

Panorama - 09.06.2014

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, mbarëvajtja e procesit vlerësohet si më e mira deri tani. Ambasadorja amerikane: Tregoni përgjegjësi gjatë numërimit .

Të gjitha gazetat me PDK-në

Telegrafi - 09.06.2014

Të gjitha gazetat e Kosovës, të hënën e parë pas zgjedhjeve , ishin gati të njëjta në urimin për kryeministrin aktual, Hashim Thaçin dhe partinë e tij, për fitoren në procesin elektoral të 8 ...

Cilat koalicione mund të jenë të “rrezikshme” për Hashim Thaçin?!

Telegrafi - 09.06.2014

Pas shpalljes dhe certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit dhe certifikimit të rezultatit, çështja kryesore që do të shtrohet do të jetë ajo e koalicionit të ardhshëm ...

Me kë mund të bëjë koalicion PDK-ja, sipas analistëve

Koha.net - 09.06.2014

Pas shpalljes dhe certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit dhe certifikimit të rezultatit, çështja kryesore që do të shtrohet do të jetë ajo e koalicionit të ardhshëm ...

Thellohet distanca PDK-LDK: Plot 5 për qind

Telegrafi - 09.06.2014

Kur kanë ngelur edhe dy për qind të votave për t’u numëruar dallimi në mes të PDK-së dhe LDK-së vetëm sa është thelluar. Aktualisht PDK i ka 30.8 për qind, ndërsa LDK i ka 25.8 për qind.

Kelmendi: Po t’ia nisja më herët, do ta fitoja Pejën

Telegrafi - 09.06.2014

Kandidati për deputet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Ramiz Kelmendi, në një prononcim për Telegrafin ka theksuar se ndjehet i lumtur që PDK-ja ka arritur që të shënoj sukses të madh në ...

Zgjedhjet në Kosovë, kalkulimet e PDK-së për koalicionin qeveritar

Ora news - 09.06.2014

Prishtine- Partia Demokratike e Kosovës doli forcë e parë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 8 qershorit dhe tashmë pritet çertifikimi i rezultatit.

Thaçi në kërkim të partneritetit

Telegrafi - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet mjaftë sfiduese për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

“Krahu i Luftës”, koalicion i natyrshëm

Koha.net - 09.06.2014

Kur kanë mbetur edhe pak kuti për t’u numëruar, tashmë kanë filluar edhe kalkulimet se si do të jetë koalicioni i ardhshëm qeverisës. Analistët thonë se PDK do ta ketë të vështirë, ndonëse secila ...

Koalicioni më i mundshëm: PDK, AAK e NISMA... dhe minoritetet!?

Telegrafi - 09.06.2014

Kur kanë mbetur edhe pak kuti për t’u numëruar, tashmë kanë filluar edhe kalkulimet se si do të jetë koalicioni i ardhshëm qeverisës. Analistët thonë se PDK do ta ketë të vështirë, ndonëse secila ...

Ramiz Kelmendi prezanton familjen (Foto)

Zeri - 09.06.2014

Biznesmeni kosovar, Ramiz Kelmendi, i cili në këto zgjedhje ka kandiduar për deputet të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, më në fund ta prezantuar edhe familjen e tij.

Zemaj: Nuk do të kemi koalicion me PDK

Zeri - 09.06.2014

Armend Zemaj, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka deklaruar se nuk do të hyjnë në koalicion me Partinë Demokratike e Kosovës. “ Nuk e besoj se mund të kemi një koalicion me PDK-në.

Sfarqa kundër koalicionit me PDK, pro qeverisë me VV, AAK dhe Nismën!

Telegrafi - 09.06.2014

Fituesi i zgjedhjeve lokale në Ferizaj dhe kryetari i komunë se i Degës së LDK-së në këtë Komunë Muharrem Sfarqa, ia ka mbyllur derën mundësisë së koalicionit me Partinë Demokratike të Kosovës, duke ...

Buzhala: Koalicioni më i mirë i mundshëm PDK – AAK

Zeri - 09.06.2014

Berat Buzhala në një prononcim për “Zëri-n”, ka thënë se edhe pse është mjaftë vështirë në këto zgjedhje, sipas tij koalicioni më i mirë i mundshëm do të ishte Pardita Demokratike e Kosovës dhe ...

LDK: Nuk bëjmë koalicion me PDK-në e Thaçit

BalkanWeb - 09.06.2014

PRISHTINE- Lidhja Demokratike e Kosovës e Isa Mustafës është e vendosur që mos të hyjë në koalicion me partinë e Hashim Thaçit, PDK-në. Kështu ka pohuar nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i cili tha ...

Takohen për bllok opozitar

Zeri - 09.06.2014

Gazeta “Zëri”, ka mësuar se gjatë pasdites të së hënës ka pasur takime mes zyrtarëve të Nismës, LDK-së dhe AAK-së, për arritjen e një blloku opozitar kundër koalicionit me PDK-në.

PDK, Veseli: Qeveri me ekspertë, shumë shpejt koalicioni qeverisës

Ora news - 09.06.2014

Kosove- Në selitë e partive politike në Prishtinë gjatë paradites së sotme ka pasur heshtje të plotë, vështirë se takoje drejtues të partive, pavarësisht renditjes që ata kanë pasur, por më vonë ...

Shpend Ahmeti në “Tonight Ilva Tare”: S’krijohet qeveri, zgjedhje të reja

Ora news - 09.06.2014

Nga Prishtina gazetarja Ilva Tare përcolli sot zhvillimet e orëve të fundit pas votimit të së dielës ku Hashim Thaci mori mandatin e tretë për të formuar qeverinë në Kosovë, por rezultati i ...

Rugova: LDK e vendosur të mos hyjë në koalicion me PDK-në

Koha.net - 09.06.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës e Isa Mustafës është e vendosur që mos të hyjë në koalicion me partinë e Hashim Thaçit, PDK-në. Kështu ka pohuar nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i cili tha se në asnjë ...

Veseli: Se kemi problem për partnerë, shpejt qeveria

Yll Press - 09.06.2014

Kështu ka deklaruar zëvendëskryetari i PDK’së Kadri Veseli në emisionin “Tonight Ilva Tare”.Zëvendëskryetari i PDK’së, Kadri Veseli, ka thënë se populli i Kosovës vendosi që PDK të jetë fituese.

Askush nuk dëshiron t'i bashkohet PDK-së, a do kemi prapë zgjedhje?

Zeri - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës me të vërtet i ka fituar zgjedhjet parlamentare me diçka më shumë se 30 për qind të votave dhe tani do i takon asaj të krijoj qeverinë menjëherë pasi që presidentja t'i ...

Konfirmohet PDK (Video)

Telegrafi - 09.06.2014

Ka përfunduar numërimi i votave, përveç atyre me kusht, për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Rezultati konfirmon fitoren e PDK-së, e cila prin me 30.69%, e ndjekur nga LDK me 25,70%, ...

Partia e Drejtësisë i sjell fitoren PDK-së së Thaçit

Shkupi24 - 09.06.2014

Partia e Drejtësisë llogaritet si faktori kryesor i fitores së PDK-së në këto zgjedhje. Siç njoftojnë mediat kosovare, koalicioni i PDK-së me partinë e Ferid Aganit ka qenë hapi i qëlluar që i solli ...

Hashim Thaçi shpallë fitoren e PDK-së

Express - 09.06.2014

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi ka rishpallur fitoren e partisë së tij, pak minuta pasi që këtë e ka bërë numri dy i PDK-së, Kadri Veseli. Thaçi ka thënë se këto ishin zgjedhje që u përqendruan në ...

Përleshje mes militantëve të PDK-së dhe LDK-së (VIDEO)

Tetova Sot - 09.06.2014

Prishtina po del të jetë e vogël për militantët e subjekteve politike. Disa nga LDK-ja dhe disa të tjerë nga PDK-ja janë përleshur tek Pallati i Rinisë.

Thaçi: Nesër fillon punën Misioni i Ri (FOTO)

Tetova Sot - 09.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi në një fjalim para simpatizantëve në “Sheshin 21” ka shpallur fitoren. “Urime iu qoftë përhajr fitorja e Misionit të Ri, urime fotorja e PDK-së”, e ka nisur Thaçi ...

Milioneri Hashim Thaçi blen Kosovën dhe mandatin e tretë si Kryeministër

Shkupi24 - 09.06.2014

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi në një fjalim para simpatizantëve në “Sheshin 21” ka shpallur fitoren. “Urime iu qoftë përhajr fitorja e Misionit të Ri, urime fotorja e PDK-së”, e ka nisur Thaçi ...

Shpend Ahmeti: Në qoftë se opozita mban fjalën, PDK nuk mund të krijojë qeverinë

Fish Media - 09.06.2014

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka rikujtuar partitë opozitare që në qoftë se nuk bëjnë koalicion me PDK-në, atëhër partia e Hashim Thaçit sdo të mund ta krijojë qeverinë.

Shpend Ahmeti bën thirrje për të braktisur PDK-në/ Pal Lekaj: AAK të hyjë në qeveri

Gazeta Tema - 09.06.2014

Kryetari i Prishtinës, numri dy i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti u ka bërë thirrje partive opozitare që të mos bashkohen me PDK-në në qeveri. Ai tha se as Vetëvendosje nuk do bëhet pjesë e qeverisë së ...

Stavileci ‘sulmon’ Isa Mustafën e Bardhyl Metën

Fish Media - 09.06.2014

Blerand Stavileci nga Partia Demokratike e Kosovës pas fitores që shpalli partia e tij, nuk ka lënë pa ironizuar me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

Ahmeti: Nëse opozita qëndron besnike, Thaçi nuk formon dot qeverinë

Gazeta Idea - 09.06.2014

Kosovë- Kreu i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti ka folur sot për zgjedhjet parlamentare dhe u ka bërë thirrje partive opozitare që të mos pranojnë asnjë koalicion me PDK-në e Hashim Thaçit.

Gazetarja e KosovaSot mbush ballinën me fitoren e Thaçit (Foto)

Tetova Sot - 09.06.2014

Nënkryetarja e PDK’së, Margarita Kadriu, duket se konsideron se ka hise në fitoren e djeshme të PDK’së. Kjo është reflektuar në titullin e sotshëm të gazetës së saj, Kosova Sot.

Hashim Thaçi kryeministër!

Fish Media - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) i ka fituar bindshëm zgjedhjet e djeshme parlamentare. Partia e udhëhequr nga Hashim Thaçi nga 96 për qind e votave të numëruara ka marrë 31 për qind, duke i ikur ...

Cilat koalicione mund të jenë të “rrezikshme” për Hashim Thaçin?!

Fish Media - 09.06.2014

Pas shpalljes dhe certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit dhe certifikimit të rezultatit, çështja kryesore që do të shtrohet do të jetë ajo e koalicionit të ardhshëm ...

Muhaxheri: LDK partia më e madhe

InfoGlobi - 09.06.2014

Gazmend Muhaxheri, anëtar i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka thënë se ky subjekt politik është partia e parë dhe më e madhe në vend, sepse, sipas tij, PDK ka fituar me anë të ...

Thaçi në kërkim të partneritetit, sfidat në formimin e koalicionit qeveritar

Gazeta Idea - 09.06.2014

Kosovë- Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet mjaftë sfiduese për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

Thaçi në kërkim të partneritetit

Express - 09.06.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka dalë fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, por mbetet mjaftë sfiduese për të dhe liderin e saj Hashim Thaçi krijimi i qeverisë së re.

Stavileci i thotë Zemajt: As ti vet s’e do Isën

Fish Media - 09.06.2014

Dy partitë më të mëdha në vend Partia Demokratike e Kosovës, dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë filluar të ashpërsojnë gjuhën ndërmjet vete. Blerand Stavileci (PDK) dhe Armend Zemaj (LDK) janë ...

Të vendosur që mos të hyjmë në koalicion me PDK-në

Fish Media - 09.06.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës e Isa Mustafës është e vendosur që mos të hyjë në koalicion me partinë e Hashim Thaçit, PDK-në. Kështu ka pohuar nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i cili tha se në asnjë ...

Dekalogu pas-zgjedhor (dhe pyetja: a do përzihet vaji me uthullën në Kosovë)

Gazeta Dita - 09.06.2014

Zgjedhjet në Kosovë, të cilat u zhvilluan të dielën, megjithëse të parakohshme dhe të përgatitura me ngut të madh, përfunduan dhe tashmë harta politike e Kosovës ka vetëm ndryshim të vogla, të cilat ...

LDK: Nuk bëjmë koalicion me Thaçin

AMA-News - 09.06.2014

Lidhja Demokratike e Kosovës e Isa Mustafës është e vendosur që mos të hyjë në koalicion me partinë e Hashim Thaçit, PDK-në. Kështu ka pohuar nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i cili tha se në asnjë ...

Hashim + Ramush + Serbi = Qeveri

Tetova Sot - 09.06.2014

Kur kanë mbetur edhe pak kuti për t’u numëruar, tashmë kanë filluar edhe kalkulimet se si do të jetë koalicioni i ardhshëm qeverisës. Analistët thonë se PDK do ta ketë të vështirë, ndonëse secila ...

S’e kemi problem ta bëjmë qeverinë

Fish Media - 09.06.2014

“Ky koalicion do të jetë shumë stabil, shumë qëndrueshëm edhe në projeksionin e premtimeve elektorale që i kemi dhënë gjatë këtyre ditëve”, ka thënë Kadri Veseli duke shtuar se PDK nuk e ka problem ...

Thaçi shpalli fitoren e PDK-së, tha se qytetarët e dhanë verdiktin e tyre

Kosova Live - 09.06.2014

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi pak minuta para mesnate ka shpallur fitoren e PDK-së, për të cilën tha se ishin qytetarët ata që vendosën dhe e dhanë verdiktin e tyre.

Ahmeti kërkon nga partitë politike të mos bëjnë koalicion më PDK-në për qeveri

Kosova Live - 09.06.2014

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, njëherësh nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje! ka kërkuar nga partitë politike të mbajnë fjalën e tyre për të mos bërë koalicion me fituesen e zgjedhjeve ...

Analistët: Thaçi, vështirësi në qëndrueshmërinë e Qeverisjes

AlbanianScreen - 09.06.2014

Kosovë - Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur një fitore të rëndësishme në zgjedhjet e 8 Qershorit, si përsa i përket partisë së tij e cila do të qeverisë edhe katër vitet e ...