TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Imami i Nju Jorkut: Djegia e Kuranit, katastrofë

Top Channel - 12.09.2010

Imami i xhamisë së Nju Jorkut, Fejsal Abdul Rauf paralajmëron një katastrofë në rast se digjet Kurani. “Djegia e kopjeve të Kuranit do të përcillte një mesazh negativ dhe do të çonte në një katastrofë botën muslimane”, deklaron për mediat ...

Dy klerikë në Tennessee dogjën kopje nga Kurani

Yll Press - 12.09.2010

Në demonstratat e djeshme në Nju-Jork për shkak të ndërtimit të xhamisë në afërsi të ish-Qendrës Botërore Tregtare një nga pjesëmarrësit në protestë grisi disa faqe nga Kurani dhe i dogji. Edhe demonstrues të tjerë grisën faqe nga Kurani.

Megjithatë, digjet Kurani

Koha.net - 12.09.2010

New York, 12 shtator - Pasi përfundoi ceremonia e përkujtimit në viktimat e 11 shtatorit, në New York pati protesta kundër ndërtimit të qendrës islame në afërsi të vendit të ngjarjes tragjike. Ngjarja nuk kaloi pa incidente.

SHBA: Dy klerikë në Tensesi dogjën kopje nga Kurani

Botasot - 12.09.2010

Dy klerikë amerikanë nga shteti federal Tenesi dje dogjën nga një kopje nga Kurani. Pastori evangjelist Bob Old edhe një klerik në oborrin Old dogjën dy kopje nga libri i shenjtë mysliman.

SHBA, digjet Kurani

Telegrafi - 12.09.2010

Edhe pse prifti Terry Jones, cili kishte kërcënuar se do të digjte Kuranin në përvjetorin e nëntë të sulmeve të 11 Shtatorit, deklaroi se ngjarja ishte anuluar përgjithmonë, dy liderë fetarë gjithsesi i vunë flakën disa kopjeve të Kuranit, ...

SHBA, anulohet djegia e Kur’anit

Gazeta Start - 11.09.2010

Nju Jork Asnjë kopje e Kuranit nuk do të digjet. Plani i pastorit amerikan, Terry Jones për të djegur Kuranin në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit nuk do të realizohet.

BE-ja dënon planet për djegien e Kur’anit

Gazeta Start - 11.09.2010

Bruksel - Zyrtarët politikes së jashtme të Bashkimit Evropian kanë dënuar planet e pastorit amerikan, Terri Xhons, për të djegur kopje të Kuranit në përvjetorin e sulmeve të 11 Shtatorit.

SHBA: 9 vjet nga sulmet terroriste

Evropaelire - 11.09.2010

Amerikanët po përgatiten të përkujtojnë nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara, ku humbën jetën 3000 persona. Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, do të marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në Nju Jork, ku dy ...

Nëntë vjetë nga sulmet terroriste

Alsat - 11.09.2010

Amerikanët po përgatiten të përkujtojnë nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara, ku humbën jetën 3000 persona. Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, do të marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në Nju Jork, ku dy ...

BE-ja dënon planet për djegjen e Kuranit

LajmiFundit - 11.09.2010

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë dënuar planet e pastorit amerikan në Florida për të djegur librin e shenjtë të fesë islame, Kuranin. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë i cilësoi planet si “jashtëzakonisht të rrezikshme për paqen në botë”.

BE-ja dënon planet për djegjen e Kuranit

Ina - 11.09.2010

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë dënuar planet e pastorit amerikan në Florida për të djegur librin e shenjtë të fesë islame, Kuranin. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë i cilësoi planet si “jashtëzakonisht të rrezikshme për paqen në botë”.

BE-ja dënon planet për djegjen e Kuranit

Evropaelire - 11.09.2010

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë dënuar planet e pastorit amerikan në Florida për të djegur librin e shenjtë të fesë islame, Kuranin. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë i cilësoi planet si “jashtëzakonisht të rrezikshme për paqen në botë”.

SHBA: 9 vjet nga sulmet terroriste

Shqipmedia - 11.09.2010

Amerikanët po përgatiten të përkujtojnë nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara, ku humbën jetën 3000 persona. Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, do të marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në Nju Jork, ku dy ...

Jones: Nuk do ta djeg kurrë Kuranin

Top Channel - 11.09.2010

“Jo, sigurisht që nuk do ta djeg Kuranin. Nuk do ta bëj sot, nuk do ta bëj kurrë”. Është kjo garancia e dhënë nga prifti i Floridës, Terry Jones, që disa ditë më parë kishte tërhequr vëmendjen e të gjithë botës me kërcënimin se do të ...

Pastori Xhons: Nuk do ta digjja Kuranin

Evropaelire - 11.09.2010

Pastori Terri Xhons deklaroi për televizionin amerikan, NBC, se kurrë nuk ka pasur në mend të përmbushte kërcënimin për djegjen e Kuranit. Xhons tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare me deklaratat se do të digjte qindra kopje të Kuranit në nëntë ...

Kurani, Kisha e Kansasit: Do ta djegim ne

Top Channel - 11.09.2010

“Nëse pastori Jones heq dorë nga djegia e Kuranit, atëherë do ta bëjmë ne”. Kështu është shprehur një kishë e pavarur baptiste në Kansas. Westboro Baptist Church (WBC) e Topeka-s, drejtohet nga At Fried Phelps.

Pastori Xhons: Nuk do ta digjja Kuranin

LajmiFundit - 11.09.2010

Pastori Terri Xhons deklaroi për televizionin amerikan, NBC, se kurrë nuk ka pasur në mend të përmbushte kërcënimin për djegjen e Kuranit. Xhons tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare me deklaratat se do të digjte qindra kopje të Kuranit në nëntë ...

Në zyrën e pastorit të çmendur

Botasot - 11.09.2010

Padyshim që nuk mund të krahasosh vrasjen e mijëra njerëzve të pafajshëm me djegien simbolike të një libri të shenjtë, por pastori nga Florida, Terry Jones i cili ka planifikuar të djegë një numër të madh Kuranësh ditën e sotme, duket se ...

Obama mbron reagimin e qeverisë ndaj klerikut që planifikonte djegien e Kura'nit

Botasot - 11.09.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka thënë se qeveria ishte e “detyruar” t’ia bënte të qartë klerikut amerikan që planifikonte të digjte kopje të Kura’nit se veprimet e tij do të rrezikonin trupat amerikane.

Nëntë vjet nga sulmet terroriste në SHBA

Telegrafi - 11.09.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të përkujtojnë nëntë vjetorin e sulmeve terroriste, ku humbën jetën 3.000 persona. Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden do të marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në New York, ku dy ...

SHBA-ja përkujton sot 9 vjetorin e sulmit terrorist

Koha.net - 11.09.2010

New York, 11 shtator - Amerikanët po përgatiten të përkujtojnë nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara, ku humbën jetën 3 000 persona.

SHBA, kisha evangjiliste nuk do të djegë Kuranin

BalkanWeb - 11.09.2010

FLORIDA -Një zëdhënës i Kishës në Florida që kërcënoi të djegë kopje të Kuranit ne përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit deklaroi se kjo gjë nuk do të ndodhë.

Pastori Xhons: Nuk do ta digjja Kuranin

Botasot - 11.09.2010

Pastori Terri Xhons deklaroi për televizionin amerikan, NBC, se kurrë nuk ka pasur në mend të përmbushte kërcënimin për djegien e Kuranit. Xhons tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare me deklaratat se do të digjte qindra kopje të Kuranit në nëntë ...

Pastori i Floridas thotë se nuk do të djegë asnjëherë kopje të Kuranit

VOA - 11.09.2010

Një pastor i Floridës, i cili i anuloi planet për djegjen e disa kopjeve të Kuranit, tha se nuk do ta ndërmarë kurrë një veprim të tillë. Ai i bëri këto komente në një intervistë që dha sot për rrejtin televiziv NBC.

Pezullohet plani për 'djegien e Kuranit'

BBC - 10.09.2010

Kreu i një kishe të vogël në Floridë e ka pezulluar për momentin planin e tij për të djegur kopie të Kuranit, pas presionit të madh të ushtruar nga administrata Obama dhe reagimi ndërkombëtar.

Protesta për djegien e Kur’anit, 1 i vdekur në Afganistan

Gazeta Start - 10.09.2010

Kabul - Vendimi i pastorit Terri Xhons për të djegur Kuranin në ditën e përkujtimit të 11 shtatorit, ka sjellë reagime të ashpra. Madje situata rrezikon të degradojë gjithnjë e më tepër.

Prifti amerikan heq dorë nga djegia e Kuranit

Ina - 10.09.2010

Pastori krishter i një kishe baptiste në Gejnsvil të Floridas, Teri Xhouns ka hequr dorë nga vendimi për djegien e Kuranit, njoftuan mbrëmë mediat amerikane.

“Djegia e Kuranit nuk është anuluar”

Top Channel - 10.09.2010

Pastori i kishës së vogël amerikanë në Florida, e cila është vendosur në qendër të vëmendjes për shkak të vendimit për djegien e kopjeve të Kuranit më datë 11 shtator, deklaron se evenimenti nuk është anuluar, por thjesht është “në pritje”.

Gates i telefonon pastorit Jones

Top Channel - 10.09.2010

Pentagoni njoftoi se Sekretari i Mbrojtjes, Robert Gates ka patur një telefonatë me pastori e kishës së Floridas, e vënë në qendër të vëmendes pas planit të saj për djegien e mbi 200 kopjeve të Kuranit.

Pastori thotë se djegia e Kur'anit vetëm është 'pezulluar'

Evropaelire - 10.09.2010

Pastori i krishterë në shtetin e Floridës tha se vetëm e ka pezulluar dhe nuk e ka anuluar planin e tij për djegien e kopjeve të Kur’anit të shtunën, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001 në Shtetet e Bashkuara.

Obama: Djegia e Kuranit, ndihmë për Al Kaidën

Ina - 10.09.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka kërkuar nga drejtuesit e një kishe të vogël në Florida që të heqin dorë nga planet për djegien e Kuranit. Duke folur për mediat amerikane, Obama i cilësoi planet si “shkatërruese” dhe një qëndrim i ...

Pastori anulon planin për 'djegien e Kuranit'

24 orë - 10.09.2010

Terry Jones pezullon planin pas presionit nga administrata Obama dhe reagimit ...

Pezullohet plani për 'djegien e Kuranit'

24 orë - 10.09.2010

Patori Terry Jones pezullon planin pas presionit nga administrata Obama dhe reagimit ...

Djegia e Kuranit, protestë në Afganistan, një i vdekur

Top Channel - 10.09.2010

Pastori Jones po mban gjithë botën në ankth; vendimi i tij, më pas i pezulluar, se do të djegë Kuranin në shesh më rastin e 11 shtatorit po prodhon pasoja dramatike dhe situata rrezikon të degradojë gjithnjë e më shumë.

Afganistan: Protesta kundër djegies së Kur'anit

Evropaelire - 10.09.2010

Zyrtarët lokalë thanë se protestuesit në Afganistan kanë hedhur gurë në një bazë të NATO-s në shenjë proteste kundër planeve të një kishte amerikane për t'i djegur kopjet e Kur'anit.

Afganistan, protesta kundër djegies së Kur'anit

Alsat - 10.09.2010

Zyrtarët lokalë thanë se protestuesit në Afganistan kanë hedhur gurë në një bazë të NATO-s në shenjë proteste kundër planeve të një kishte amerikane për t'i djegur kopjet e Kur'anit.

Afganistan: Protesta kundër djegies së Kuranit

LajmiFundit - 10.09.2010

Zyrtarët lokalë thanë se protestuesit në Afganistan kanë hedhur gurë në një bazë të NATO-s në shenjë proteste kundër planeve të një kishte amerikane për t'i djegur kopjet e Kur'anit.

Pezullohet plani për ‘djegien e Kuranit’

Shqipmedia - 10.09.2010

Kreu i një kishe të vogël në Floridë e ka pezulluar për momentin planin e tij për të djegur kopie të Kuranit, pas presionit të madh të ushtruar nga administrata Obama dhe reagimi ndërkombëtar, transmeton BBC.

Prifti i Floridës: Nuk do ta djeg Kuranin

Top Channel - 10.09.2010

Prifti i Floridës, Terry Jones ka njoftuar se nesër nuk do ta djegë Kuranin, ashtu sic kishte njoftuar se do të bënte në kuadër të përvjetorit të sulmeve të 11 shtatorit.

“Kurani”, Pastori nuk heq dorë nga djegia

Alsat - 10.09.2010

Në mëngjes hoqi dorë nga plani i tij kundërshtues, por më vonë iu rikthye idesë së tij të vjetër. Prifti amerikan evangjelist Teri Xhons nga Florida, ka mundësi që nesër të djegë rreth 200 kopje të kuranit, pikërisht në përvjetorin e ...

Afganistan: Në protesta kundër djegies së Kuranit, tre të plagosur

Evropaelire - 10.09.2010

Në gjithë Afganistanin sot ka pasur protesta kundër planeve nga një kishë në Shtetet e Bashkuara, për djegien e kopjeve të Kuranit. Policia lokale njoftoi se së paku tre vetë janë plagosur, kur rojet private të sigurisë kanë hapur zjarr ...

Pastori, 11 Shtatori dhe myslimanët...

Evropaelire - 10.09.2010

Pastori i kishës së vogël në Florida, Teri Xhons, tashmë ka hequr dorë nga synimi për të djegur kopjet e Kuranit më 11 shtator. Në konferencën për shtyp, pastori Xhons tha se ka hequr dorë nga ky plan, pasi që lideri i projektit kontrovers ...

Ekspertë të Kushtetutës: Djegia e Kuranit, formë e ushtrimit të lirisë së shprehjes

LajmiFundit - 10.09.2010

Gjatë gjithë historisë së tyre, amerikanët i kanë zgjeruar vazhdimisht hapësirat e lirisë së të shprehurit. Ata kanë djegur flamurin kombëtar, kanë shprehur hapur urrejtje racore dhe kanë ushqyer publikisht përçarje fetare dhe etnike.

Djegia e Kuranit, Obama: Asnjë nuk do të na ndajë

Top Channel - 10.09.2010

“Jemi një komb i bashkuar, i japim Zotit emra të ndryshëm, por asnjë nuk do të arrijë të na bëjë keq me ndarje të bazuara në diferenca fetare”. Kështu është shprehur Barack Obama duke iu referuar vendimit të pastorit Jonës për të djegur ...

Obama: Shqetësim për planet për djegien e Kuranit

Evropaelire - 10.09.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shprehur sot shqetësim për planet për djegien e kopjeve të Kuranit. “Ideja që ne do ta djegim tekstin e shenjë të një religjioni tjetër, është në kundërshtim me qëndrimin e Amerikës”, tha Barak Obama, ...

Vajza e Jones: Babai im është çmendur

Top Channel - 10.09.2010

“Babai im ka nevojë për ndihmë… mendoj se është çmendur”. Kështu është shprehur Emma Jones, vajza e pastorit Terry Jones, i cili propozoi djegien e Kuranit me rastin e përvjetorit të 11 shtatorit.

Vajza e Jones: Babai im është çmendur

Lajm - 10.09.2010

“Babai im ka nevojë për ndihmë… mendoj se është çmendur”. Kështu është shprehur Emma Jones, vajza e pastorit Terry Jones, i cili propozoi djegien e Kuranit me rastin e përvjetorit të 11 shtatorit.

Pezullohet plani për 'djegien e Kuranit'

Lajm - 10.09.2010

Kreu i një kishe të vogël në Floridë e ka pezulluar për momentin planin e tij për të djegur kopie të Kuranit, pas presionit të madh të ushtruar nga administrata Obama dhe reagimi ndërkombëtar.

Anulohet djegia e Kuranit

Top Channel - 10.09.2010

Një zëdhënës i kishës që kishte paralajmëruar djegien e kopjeve të Kuranit me rastin e 9 vjetorit të 11 shtatorit, deklaroi se asnjë kopje e librit të shenjtë islamik nuk do të digjet ditën e nesërme.

Udhëheqësi i një kishe të vogël amerikane ka anuluar planin e tij për të djegur kopje të Kuranit

VOA - 10.09.2010

Udhëheqësi i një kishe të vogël amerikane ka anuluar planin e tij për të djegur kopje të Kuranit në përvjetorin e nëntë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Pastori Terry ka anuluar planin e tij për të djegur Kuranin

Botasot - 10.09.2010

Udhëheqësi i një kishe të vogël amerikane ka anuluar planin e tij për të djegur kopje të Kuranit në përvjetorin e nëntë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Djegia e Kuranit, Obama: Plani në kundërshtim me vlerat e Amerikës

BalkanWeb - 10.09.2010

UASHINGTON- Presidenti amerikan Barak Obama e cilësoi "shkatërrimtar" projektin e një grupi të vogël integralistësh të krishterë nga Florida, në juglindje të Shteteve të Bashkuara, për djegien e rreth 200 kopjeve të Kuranit të shtunën, dhe ...

Pastori thotë se djegia e Kur'anit vetëm është “pezulluar”

Telegrafi - 10.09.2010

Pastori i krishterë në shtetin e Floridës citohet të ketë thënë se vetëm e ka pezulluar dhe nuk e ka anuluar planin e tij për djegien e kopjeve të Kur’anit të shtunën, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001 në Shtetet ...

Pastori Jones heq dorë nga djegia e Kuranit

Koha.net - 10.09.2010

Florida, 10 shtator - Udhëheqësi i një kishe të vogël amerikane ka anuluar planin e tij për të djegur kopje të Kuranit në përvjetorin e nëntë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Pastori Terry Jones ka anuluar planin e tij për të djegur Kuranin

Yll Press - 10.09.2010

Një klerik mysliman i cili u shfaq me pastorin Jones në Florida, imami Muhammad Musri, tha se do të shkonte me zotin Jones në New York të shtunën për të diskutuar mbi ndryshimin e vendit të ndërtimit të qendrës.

Pastori Xhons rishikon planet për anulimin e djegies së Kuranit

VOA - 10.09.2010

Udhëheqësi i një kishe të vogël kristiane amerikane thotë se po e rishikon vendimin e tij për të anuluar planin për djegien e kopjeve të Kuranit nesër pasi negociatat me krerët lokalë myslimanë duket se dështuan.

Afganistan: Protesta kundër djegies së Kur'anit

Botasot - 10.09.2010

Zyrtarët lokalë thanë se protestuesit në Afganistan kanë hedhur gurë në një bazë të NATO-s në shenjë proteste kundër planeve të një kishte amerikane për t'i djegur kopjet e Kur'anit.

Ekspertë të Kushtetutës: Djegia e Kuranit, formë e ushtrimit të lirisë së shprehjes

VOA - 10.09.2010

Gjatë gjithë historisë së tyre, amerikanët i kanë zgjeruar vazhdimisht hapësirat e lirisë së të shprehurit. Ata kanë djegur flamurin kombëtar, kanë shprehur hapur urrejtje racore dhe kanë ushqyer publikisht përçarje fetare dhe etnike.

Afganistan: Në protesta kundër djegies së Kuranit, tre të plagosur

Botasot - 10.09.2010

Në gjithë Afganistanin sot ka pasur protesta kundër planeve nga një kishë në Shtetet e Bashkuara, për djegien e kopjeve të Kuranit. Policia lokale njoftoi se së paku tre vetë janë plagosur, kur rojet private të sigurisë kanë hapur zjarr ...

Obama: Shqetësim për planet për djegien e Kuranit

Botasot - 10.09.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka shprehur sot shqetësim për planet për djegien e kopjeve të Kuranit. “Ideja që ne do ta djegim tekstin e shenjë të një religjioni tjetër, është në kundërshtim me qëndrimin e Amerikës”, tha Barak Obama, ...

Ekspertë të Kushtetutës: Djegia e Kuranit, formë e ushtrimit të lirisë së shprehjes

Botasot - 10.09.2010

Gjatë gjithë historisë së tyre, amerikanët i kanë zgjeruar vazhdimisht hapësirat e lirisë së të shprehurit. Ata kanë djegur flamurin kombëtar, kanë shprehur hapur urrejtje racore dhe kanë ushqyer publikisht përçarje fetare dhe etnike.

Presidenti Obama mbron reagimin e qeverisë ndaj klerikut që planifikonte djegien e Kuranit

VOA - 10.09.2010

Presidenti amerikan Barak Obama thotë se qeveria ishte e “detyruar” t’ia bënte të qartë klerikut amerikan që planifikonte të digjte kopje të Kuranit se veprimet e tij do të rrezikonin trupat amerikane.

Vajza e Pastorit Jones: Babai im është çmendur

Yll Press - 10.09.2010

“Kur dëgjoj se çfarë thotë në intervista mbi arsyet e tij, më duket një tjetër. I kam shkruar edhe një letër ku i kërkoj të mos e bëj”, shton ajo. “Babai im ka nevojë për ndihmë… mendoj se është çmendur”.

Përfaqësues të feve në SHBA dënojnë aktin e djegies së Kuranit

Shekulli - 09.09.2010

Udhëheqësit fetarë ndoqën një thirrje të Shoqatës Islamike për Amerikën e Veriut për t'u takuar në Uashington. Ata nuk u mblodhën për të diskutuar, nëse ndërtimi i një xhamie në Nju Jork do të ishte me kuptim dhe me vend, deklaruan më ...

Toni Bler: Kur’ani të lexohet, jo të digjet

Gazeta Start - 09.09.2010

Londër - Ish-kryeministri britanik Toni Bler e dënoi ashpër qëllimin e një grupi integralistësh të krishterë nga Florida për djegien e Kuranit, duke i nxitur më tepër njerëzit për leximin e tij.

Djegia e Kur’anit, Franca: Nxit urrejtjen

Gazeta Start - 09.09.2010

Paris - Franca e cilësoi sot të papranueshme nxitjen e urrejtjes nga pastori integralist amerikan i cili fton në djegien e Kuranit ditën e përkujtimit të viktimave të 11 shtatorit.

Djegia e Kur’anit, Obama: Projekt shkatërrimtar

Gazeta Start - 09.09.2010

Uashington - Presidenti amerikan Barak Obama e cilësoi shkatërrimtar projektin e një grupi të vogël integralistësh të krishterë nga Florida, për djegien e rreth 200 kopjeve të Kuranit të shtunën.

Obama dënon kërcënimin e Kuranit

BBC - 09.09.2010

Presidenti Barack Obama i ka bërë një thirrje urgjente një pastori në Floridë, i cili parashikon të djegë kopie të Kuranit, që të heqë dorë nga ky plan.

Kisha nga Florida nuk heq dorë nga djegia e Kuranit

Ina - 09.09.2010

Një grup besimtarësh krishterë në shtetin amerikan Florida kanë vërtetuar qëllimin e tyre për të djegur librin e shenjtë të Kuranit. Ky veprim i tyre është bërë public dhe i pakthyeshëm, edhe përkundër reagimeve nga ana e krerëve më të ...

SHBA: H. Klinton dhe gjeneralët kërkojnë anulimin e djegies

Evropaelire - 09.09.2010

Departamenti amerikan i shtetit i ka urdhëruar Ambasadat e Shteteve të Bashkuara në mbarë botën, që t’i vlerësojnë masat e sigurisë, para planeve për djegien e kopjeve të Kuranit, nga një Kishë e panjohur në Florida, këtë të shtunë, më 11 ...

Djegia e Kuranit, reagon Bloomberg

Top Channel - 09.09.2010

Për kryetarin e Bashkisë së Nju Jorkut, djegia e Kuranit është një fyerje, por edhe një e drejtë e mbrojtur nga amendamenti i parë. Michael Bloomberg ka dënuar iniciativën që pritet të ndërmerret më 11 shtator nga pastori Terry Jones në ...

SHBA: Klinton dhe gjeneralët kërkojnë anulimin e djegies

Alsat - 09.09.2010

Departamenti amerikan i shtetit i ka urdhëruar Ambasadat e Shteteve të Bashkuara në mbarë botën, që t’i vlerësojnë masat e sigurisë, para planeve për djegien e kopjeve të Kuranit, nga një Kishë e panjohur në Florida, këtë të shtunë, më 11 ...

Klinton përsërit thirrjen ndaj Kishës: Mos e digjni Kur`anin

LajmiFundit - 09.09.2010

Departamenti amerikan i shtetit i ka urdhëruar Ambasadat e Shteteve të Bashkuara në mbarë botën, që t’i vlerësojnë masat e sigurisë, para planeve për djegien e kopjeve të Kuranit, nga një Kishë e panjohur në Florida, këtë të shtunë, më 11 ...

Vendet aziatike protestojnë ndaj djegjes së Kuranit

Evropaelire - 09.09.2010

Zemërimi lidhur me planet e një kishe të vogël në Shtetet e Bashkuara për të djegur qindra kopje të Kuranit po rritet gjithmonë e më shumë. Presidenti i Indonezisë, Susilo Bambang Judoiono, i ka shkruar homologut të tij amerikan, ku kërkon ...

Obama: Jo, djegies së Kuranit

Top Channel - 09.09.2010

Presidenti amerikan, Barack Obama e ka cilësuar si “shkatërruese” dhe të rrezikshme, planin e lajmëruar nga kisha e Floridës për të djegur 200 Kuranë me rastin e përvjetorit të atentateve të 11 shtatorit.

Obama: Djegia e Kuranit, ndihmë për Al Kaidën

Evropaelire - 09.09.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka kërkuar nga drejtuesit e një kishe të vogël në Florida që të heqin dorë nga planet për djegien e Kuranit. Duke folur për mediat amerikane, Obama i cilësoi planet si “shkatërruese” dhe një qëndrim i ...

Obama: Djegja e Kuranit, anti-amerikane

LajmiFundit - 09.09.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka kërkuar nga drejtuesit e një kishe të vogël në Florida që të heqin dorë nga planet për djegjen e Kuranit. Duke folur për mediat amerikane Obama i cilësoi planet si “shkatërruese” dhe një qëndrim i ...

Obama dënon kërcënimin e Kuranit

24 orë - 09.09.2010

Presidenti amerikan i bëri thirrje urgjente një pastori në Floridë të heqë dorë nga plani për djegien e ...

Kisha anglikane dhe qeveria kundër planit për djegien e Kuranit

Evropaelire - 09.09.2010

Arqipeshkvi i kishës Anglikane nga Kenterberi, qeveria britanike dhe ish kryeministri Toni Bler e kanë dënuar planin e një kishe në Florida për t'i djegur kopjet e Kuranit.

Kundërshtohet djegia e Kuranit

Alsat - 09.09.2010

Presidenti i Indonezisë, Susila Bambang Judojono i ka shkruar letër homologut të tij amerikan Barak Obama për të bërë çmos që prifti baptist nga Florida mos të djeg Kur'anin.

Kurani, Bariu i Floridës: Gati të tërhiqem

Top Channel - 09.09.2010

Bariu i Floridës, Terry Jones, që ka ndërmend të djegë Kuranin ditën e shtunë, mund të heqë dorë nga kjo sipërmarrje nëse autoritetet ia kërkojnë.

Interpol: Djegia e Kuranit, rrit rrezikun për sulme

Evropaelire - 09.09.2010

Interpol, agjencia ndërkombëtare e policisë, i ka tërhequr vëmendjen të gjitha qeverive se ekziston rritja e rrezikut për sulme terroriste nëse ndodh djegia publike e Kuranit në Shtetet e Bashkuara.

Pastori: Nuk e djeg kuranin nëse ndërhynë autoritetet

24 orë - 09.09.2010

Pastori i kishës së Floridas Terry Jones, që ka shprehur hapur se synon të djegë të shtunën kopje të kuranit me rastin e atentateve të 11 shtatorit, ka thënë se një ndërhyrje e autoriteteve amerikane mund ta bëjë atë që të ndryshojë ...

Djegia e Kuranit, INTERPOL: Kujdes nga sulmet

Top Channel - 09.09.2010

INTERPOL ka lëshuar një “alarm të përgjithshëm” për 188 vendet anëtare të tij, duke i paralajmëruar për rreziqe nga sulme të dhunshme. Nga selia e saj në Lion, organizata e bashkëpunimit mes policive ka dhënë alarmin për atentate të ...

Interpol: Djegia e Kuranit, rrit rrezikun për sulme

24 orë - 09.09.2010

Agjencia ndërkombëtare e policisë, i ka tërhequr vëmendjen të gjitha qeverive se ekziston rritja e rrezikut për sulme terroriste nëse ndodh djegia publike e Kuranit në Shtetet e ...

Interpoli: Nëse prifti amerikan djeg Kur`anin, rritet rreziku i sulmeve

LajmiFundit - 09.09.2010

Interpol, agjencia ndërkombëtare e policisë, i ka tërhequr vëmendjen të gjitha qeverive se ekziston rritja e rrezikut për sulme terroriste nëse ndodh djegja publike e Kuranit në Shtetet e Bashkuara.

Pastori: Nuk e djeg Kur`anin nëse ndërhyjnë autoritetet

LajmiFundit - 09.09.2010

Pastori i kishës së Floridës Terry Jones, i cili ka deklaruar se synon të djegë të shtunën kopje të kuranit me rastin e atentateve të 11 shtatorit, ka thënë se një ndërhyrje e autoriteteve amerikane mund ta bëjë atë që të ndryshojë mendjen.

Djegia e kuranit Talebanët: Do godasim të krishterët

24 orë - 09.09.2010

Nëpërmjet zëdhënësit të tyre në Afganistan, talebanët pas marrjes së lajmit se një pastor në SHBA do të djegë kuranin, kanë kërcënuar se do të sulmojnë të krishterët, ndërkohë që administrata Obama po gjen mënyrën për të kontaktuar me ...

Florida, anulohet djegia e Kuranit

Top Channel - 09.09.2010

Pastori i kishës së vogël në Florida, anuloi djegien e Kuranit, e parashikuar të ndodhë më 11 shtator. Terri Xhones deklaroi do të tërheqë planin e tij për djegien e librit të shenjtë musliman në Florida pas tërheqjes së ndërtuesve të ...

Klinton dhe gjeneralët kërkojnë anulimin e djegies së Kuranit

Botasot - 09.09.2010

Departamenti amerikan i shtetit i ka urdhëruar Ambasadat e Shteteve të Bashkuara në mbarë botën, që t’i vlerësojnë masat e sigurisë, para planeve për djegien e kopjeve të Kuranit, nga një Kishë e panjohur në Florida, këtë të shtunë, më 11 ...

Obama dënon planet për djegien e Kur’anit

Koha.net - 09.09.2010

Washington, 9 shtator - Presidenti amerikan Barack Obama ka deklaruar se planet e një kishe të vogël për të djegur kopjet e Kur’anit në përvjetorin e 11 shtatorit janë “burim rekrutimi” për al-Qaedan.

Vendet aziatike protestojnë ndaj djegjes së Kuranit

Botasot - 09.09.2010

Zemërimi lidhur me planet e një kishe të vogël në Shtetet e Bashkuara për të djegur qindra kopje të Kuranit po rritet gjithmonë e më shumë. Presidenti i Indonezisë, Susilo Bambang Judoiono, i ka shkruar homologut të tij amerikan, ku kërkon ...

Obama: Djegja e Kuranit, anti-amerikane

Botasot - 09.09.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka kërkuar nga drejtuesit e një kishe të vogël në Florida që të heqin dorë nga planet për djegjen e Kuranit. Duke folur për mediat amerikane Obama i cilësoi planet si “shkatërruese” dhe një qëndrim i ...

Obama: Djegja e Kuranit, anti-amerikane

Yll Press - 09.09.2010

Ai shtoi se planet për djegjen e librit të shenjtë të fesë islame janë “ndihmë për Al Kaidën në rekrutimin e militantëve”. Sipas presidentit amerikan djegja e Kuranit “është tërësisht kundër vlerave tona si amerikanë”.

SHBA: Reagime kundër djegies së Kuranit

VOA - 09.09.2010

Qeveria amerikane dhe një numër udhëheqësish fetar kanë dënuar planet e një pastori të krishter në shtetin juglindor të Floridas për djegien e Kuranit në përvjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 ndaj Shteteve të Bashkuara.

Apeli i Obamës për mosdjegien e Kuranit

Koha.net - 09.09.2010

Washington, 9 shtator - Presidenti amerikan Barack Obama kërkoi nga drejtuesit e një kishe në Florida që të heqin dorë nga planet për djegien e Kuranit.

Pastori: Nuk e djeg kuranin nëse ndërhynë autoritetet

BalkanWeb - 09.09.2010

FLORIDA- Pastori i kishës së Floridas Terry Jones, që ka shprehur hapur se synon të djegë të shtunën kopje të kuranit me rastin e atentateve të 11 shtatorit, ka thënë se një ndërhyrje e autoriteteve amerikane mund ta bëjë atë që të ...

Shtetet aziatike protestojnë kundër djegies së Kuranit

Koha.net - 09.09.2010

Xhakartë, 9 shtator - Zemërimi lidhur me planet e një kishe të vogël në SHBA për të djegur qindra kopje të Kuranit po rritet gjithmonë e më shumë.

Djegia e Kuranit, ndihmë për Al Qaeda-n

Telegrafi - 09.09.2010

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka kërkuar nga drejtuesit e një kishe të vogël në Florida që të heqin dorë nga planet për djegien e Kuranit. Duke folur për mediet amerikane, Obama i cilësoi planet si “shkatërruese” dhe një qëndrim i ...

Pastori i Floridas: Gati të tërhiqem

Koha.net - 09.09.2010

Washington, 9 shtator - Bariu i Floridës, Terry Jones, i cila ka paralajmëruar djegien e Kuranit ditën e shtunë, mund të heqë dorë nga kjo sipërmarrje, nëse autoritetet ia kërkojnë këtë.

Interpol: Djegia e Kuranit, rrit rrezikun për sulme

BalkanWeb - 09.09.2010

LION- Interpol, agjencia ndërkombëtare e policisë, i ka tërhequr vëmendjen të gjitha qeverive se ekziston rritja e rrezikut për sulme terroriste nëse ndodh djegia publike e Kuranit në Shtetet e Bashkuara.

Djegia e kuranit Talebanët: Do godasim të krishterët

BalkanWeb - 09.09.2010

UASHINGTON- "Nëse në Florida do të djegin Kuranin, ne do të godasim të gjithë të krishterët, edhe të pafajshmit, sepse Kurani është libri ynë i shenjtë dhe nuk duam që askush ta djegë", deklaroi një zëdhënës i Talebanëve në Afganistan, ...

Presidenti Obama dënon planin për djegien e kuranit

VOA - 09.09.2010

Presidenti amerikan Barak Obama thotë se plani i një prifti amerikan në një kishë të vogël në periferi të Floridës për djegjen e Kuranit në 11 shtator, do të ishte mjet rekrutimi për Al Kaidën.

Dënohet plani për djegien e Kuranit

BBC - 08.09.2010

Në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera ka pasur një reagim të fuqishëm kundër planit të një kishe të vogël në Florida për djegien e Kuranit ditën e shtunë, për të shënuar përvjetorin e sulmeve të al-Qaedas në Nju Jork dhe Uashington.

Vatikani: Askush të mos djegë Kur’anin

Gazeta Start - 08.09.2010

Romë - "Askush të mos e djegë Kuranin", ishte titulli i ''Observatorit Roman'', e përditshmja e Vatikanit, e cila shkruan për kritikat e shumta ndaj projektit të një kishe amerikane për të djegur kopje të Kuranit në përvjetorin e 11 ...

11/9, pastori amerikan: Të djegim Kuranin

Top Channel - 08.09.2010

Duke mos marrë parasysh apelet e diplomatëve, gjeneralëve dhe krerëve fetarë, një pastor amerikan sfidon botën islamike, duke ftuar amerikanët të “djegin në shesh Kuranin”.

Dënohet plani për djegien e Kuranit

Ina - 08.09.2010

Bashkuara dhe vende të tjera ka pasur një reagim të fuqishëm kundër planit të një kishe të vogël në Florida për djegien e Kuranit ditën e shtunë, për të shënuar përvjetorin e sulmeve të al-Qaedas në Nju Jork dhe Uashington.

Klinton shtron iftar në Departamentin e Shtetit, dënon djegien e Kur`anit

LajmiFundit - 08.09.2010

Sekretarja amerikane e shtetit Hilari Klinton ka shtruar nje darkë iftari për besimtarët dhe agjëruesit myslimanë në departametin e shtetit. Gjatë fjalës përshëndetëse ajo foli edhe për çështjen që ka ngjallur debat në SHBA, lidhur me ...

Dënohet plani për djegien e Kuranit

24 orë - 08.09.2010

SHBA-të dhe vende të tjera reagojnë kundër planit të një kishe në Floridë për djegien e Kuranit më 11 ...

Klinton dënon planet për djegjen e Kuranit

Evropaelire - 08.09.2010

Një grupim i krishterë në Shtetet e Bashkuara ka përsëritur se nuk heq dorë nga planet për djegjen e Kuranit më 11 shtator, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Klinton dënon planet për djegjen e Kuranit

Alsat - 08.09.2010

Një grupim i krishterë në Shtetet e Bashkuara ka përsëritur se nuk heq dorë nga planet për djegjen e Kuranit më 11 shtator, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Klinton dënon planet për djegien e Kuranit

Shqipmedia - 08.09.2010

Një grupim i krishterë në Shtetet e Bashkuara ka përsëritur se nuk heq dorë nga planet për djegien e Kuranit më 11 shtator, në nëntëvjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Clinton dënon idenë për djegien e Kuranit

Lajm - 08.09.2010

Në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera ka pasur një reagim të fuqishëm kundër planit të një kishe të vogël në Florida për djegien e Kuranit ditën e shtunë, për të shënuar përvjetorin e sulmeve të al-Qaedas në Nju Jork dhe Uashington.

Djegia e Kuranit, kundër vlerave amerikane

Evropaelire - 08.09.2010

Dy nga komandantët e ushtrisë amerikane në Afganistan kanë kritikuar planet e një kishe të vogël amerikane, e cila më 11 shtator do t’i përkujtojë sulmet e vitit 2001 me djegien e kopjeve të Kuranit.

Vatikani dënon planin për djegjen e Kuranit

Evropaelire - 08.09.2010

Plani për djegjen masive të Kuranit në shtetin amerikan të Floridës do të ishte "veprim revoltues dhe i rëndë", tha sot Këshilli i Pontifikatit për Dialog Ndërmjet Religjioneve.

Vatikani dënon planet e kishës amerikane për djegien e Kur`anit

LajmiFundit - 08.09.2010

Plani për djegjen masive të Kuranit në shtetin amerikan të Floridës do të ishte "veprim revoltues dhe i rëndë", tha sot Këshilli i Pontifikatit për Dialog Ndërmjet Religjioneve.

Kundër intolerancës fetare – Përfaqësues të feve dënojnë urrejtjen ndaj myslimanëve

DW - 08.09.2010

Përfaqësues të të gjitha feve në SHBA dënuan të martën (07.09.) qëndrimet armiqësore ndaj myslimanëve dhe bënë thirrje për më shumë tolerancë dhe gatishmëri për paqe.

Djegia e Kuranit, OKB e shqetësuar

Top Channel - 08.09.2010

OKB ka dënuar iniciativën e një bariu amerikan për të djegur Kuranin me rastin e përvjetorit të atentateve të 11 ...

Clinton dënon planet për djegien e Kuranit

Telegrafi - 08.09.2010

Një grupim i krishterë në Shtetet e Bashkuara ka përsëritur se nuk heq dorë nga planet për djegien e Kuranit më 11 shtator, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Klinton dënon planet për djegjen e Kuranit

Botasot - 08.09.2010

Një grupim i krishterë në Shtetet e Bashkuara ka përsëritur se nuk heq dorë nga planet për djegjen e Kuranit më 11 shtator, në nëntë vjetorin e sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Kisha vazhdon me planet për djegien e Kur’anit

Koha.net - 08.09.2010

Floridë, 8 shtator – Një kishë e vogël në SHBA ka njoftuar se nuk e përfillë dënimin ndërkombëtar dhe do të vazhdojë me planet për djegien e kopjeve të Kur’anit në përvjetorin e 11 shtatorit.

Djegia e Kuranit, kundër vlerave amerikane

Yll Press - 08.09.2010

Shefi i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, gjithashtu dënoi planet e kësaj kishe, ndërsa komandanti i misionit trajnues amerikan në Afganistan, gjenerallejtënant Villiam Kaldvell, paralajmëroi për rrezikun e hakamrrjes ndaj ushtarëve amerikanë.

Vatikani dënon planin për djegjen e Kuranit

Botasot - 08.09.2010

Plani për djegjen masive të Kuranit në shtetin amerikan të Floridës do të ishte "veprim revoltues dhe i rëndë", tha sot Këshilli i Pontifikatit për Dialog Ndërmjet Religjioneve.

Sekretarja Klinton kritikon planet e kishës evangjeliste për të djegur Kuranin

VOA - 08.09.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton i quajti planet e një kishe të vogël evangjeliste për të djegur kopje të Kuranit më 11 shtator, një “veprim ofendues dhe për të ardhur keq”.

Clinton kundër djegies së paralajmëruar të Kuranit

Koha.net - 08.09.2010

Washington, 8 shtator - Pas paralajmërimit të komandantit të trupave amerikane në Afganistan, se djegia publike e Kuranit nga prifti i një kishe në Floridë mund të jetë e rrezikshme për ushtarët në Afganistan, reagoi edhe sekretarja ...

Obama kundër djegies së Kuranit: 'Akt shkatërrues'

Shekulli - 09.09.2010

Presidenti Barack Obama tha se plani për të djegur disa kopje të Kuranit më 11 Shtator, do të ishte burim për Al-Qaedën që të rekrutonte terroriste.

Petraus: Djegia e Kur’anit rrezikon trupat amerikane

Gazeta Start - 07.09.2010

Uashington Komandanti i përgjithshëm i trupave amerikane në Afganistan, gjeneral David Petraeus, kritikoi dje planin e kishës së Floridas për të djegur kopje të Kuranit me 11 Shtator.

Petraeus: Djegia e Kuranit dëmton trupat

Top Channel - 07.09.2010

Gjenerali trupave të aleancës në Afganistan, David Petraeus kritikoi ditën e hënë planin e një kishe në Florida e cila parashikon djegiën masive të Kuranit.

Komandantët amerikanë kundër planeve për djegien e Kuranit

Evropaelire - 07.09.2010

Komandanti i ushtrisë amerikane në Afganistan u deklarua kundër planeve të një kishe amerikane për t’i djegur kopjet e Kuranit, duke thënë se një hap i tillë provokativ mund t’i rrezikojë jetët e personelit të Shteteve të Bashkuara.

Komandantët amerikanë kundër planeve për djegien e Kuranit

Ina - 07.09.2010

Komandanti i ushtrisë amerikane në Afganistan u deklarua kundër planeve të një kishe amerikane për t’i djegur kopjet e Kuranit, duke thënë se një hap i tillë provokativ mund t’i rrezikojë jetët e personelit të Shteteve të Bashkuara.

Komandantët amerikanë kundër planeve për djegien e Kuranit

Alsat - 07.09.2010

Dejvid Petraus Komandanti i ushtrisë amerikane në Afganistan u deklarua kundër planeve të një kishe amerikane për t’i djegur kopjet e Kuranit, duke thënë se një hap i tillë provokativ mund t’i rrezikojë jetët e personelit të Shteteve të ...

Shtëpia e Bardhë: Shqetësim për planet për djegien e Kuranit

Evropaelire - 07.09.2010

Shtëpia e Bardhë sot ka shprehur shqetësim për planet e një kishe të krishterë në Shtetet e Bashkuara, për t’i djegur kopjet e Kuranit. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibbs, i ka përsëritur komentet e komandantit të trupave ...

Kisha amerikane do të djegë Kur`anin. SHBA: Rrezikohen ushtarët në Afganistan

LajmiFundit - 07.09.2010

Shtëpia e Bardhë sot ka shprehur shqetësim për planet e një kishe të krishterë në Shtetet e Bashkuara, për t’i djegur kopjet e Kuranit. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibbs, i ka përsëritur komentet e komandantit të trupave ...

Komandantët amerikanë kundër planeve për djegien e Kuranit

Botasot - 07.09.2010

Komandanti i ushtrisë amerikane në Afganistan u deklarua kundër planeve të një kishe amerikane për t’i djegur kopjet e Kuranit, duke thënë se një hap i tillë provokativ mund t’i rrezikojë jetët e personelit të Shteteve të Bashkuara.

Petraeus kundër planeve për djegien e Kur’anit

Koha.net - 07.09.2010

Kabul, 7 shtator - Komandanti i ushtrisë amerikane në Afganistan u deklarua kundër planeve të një kishe amerikane për t’i djegur kopjet e Kuranit, duke thënë se një hap i tillë provokativ mund t’i rrezikojë jetët e personelit të SHBA-së.

Prezantohet dorëshkrimi i Kuranit më të vogël

Koha.net - 07.09.2010

Bajrut, 7 shtator - Libanezi Hasan Abid Rabo thotë se është pronar i Kuranit më të vogël në botë që është i shkruar me dorë. Librin e shenjtë të myslimanëve të dimensioneve 2,4 me 1,9 centimetër Abid Rabo me krenari ua ka treguar ...

Shtëpinë e Bardhë e shqetësojnë planet për djegien e Kuranit

Telegrafi - 07.09.2010

Shtëpia e Bardhë sot ka shprehur shqetësim për planet e një kishe të krishterë në Shtetet e Bashkuara, për t’i djegur kopjet e Kuranit. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibbs, i ka përsëritur komentet e komandantit të trupave ...

Shtëpia e Bardhë: Shqetësim për planet për djegien e Kuranit

Botasot - 07.09.2010

Shtëpia e Bardhë sot ka shprehur shqetësim për planet e një kishe të krishterë në Shtetet e Bashkuara, për t’i djegur kopjet e Kuranit. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibbs, i ka përsëritur komentet e komandantit të trupave ...