TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Portalb - 13.03.2016

Lajme lidhur me temën Kurz: Kriza e refugjatëve nuk do të sjellë ndarjen e Evropës Kasparov: Putin, fajtor për përkeqësimin e situatës në Siri Rusia i premton mbështetje Serbisë në pretendimet e saj ...

Alarmi, refugjatët në kufi me Shqipërinë mbartin Hepatitin A

LajmiFundit - 13.03.2016

Qendra Greke për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rasti i parë i Hepatitis A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni, në kufirin maqedono – ...

Regjistrohet rasti i parë me Hepatit A te refugjatët sirianë në Maqedoni

Albeu.com - 13.03.2016

Qendra Greke për kontrollë dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rasti i parë i Hepatit A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni , në kufirin ...

Regjistrohet rasti i parë me Hepatit A te refugjatët sirianë në Maqedoni

Almakos - 13.03.2016

Qendra Greke për kontrollë dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rastii parë i Hepatit A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni, në kufirin greko-maqedonas.

Rrezikohet Shqipëria nga refugjatët, Reuters: Disa emigrantë janë të prekur nga Hepatiti A

SOT - 13.03.2016

Mundësia e hyrjes në Shqipëri të refugjatëve nga Lindja e Mesme të cilët janë bllokuar në Greqi, sa vjen e po bëhet më e madhe. Kryeministri Rama ka deklaruar qartë se vendi ynë nuk do të pranojë ...

Migrantët, të rrezikuar, për shkak të kushteve të këqija dhe motit të ftohtë

Almakos - 13.03.2016

Një ditë tjetër e mjerimit dhe vuajtjes për mijëra emigrantë të bllokuar në kufirin grek me Maqedoninë. Ata kaluan natën në shi dhe baltë. Rreth 12 mijë persona, gra e fëmijë po jetojnë në kushte të ...

Refugjatët në kampin grek afër kufirit Greqi-Maqedoni ndihen të harruar nga Evropa

Almakos - 13.03.2016

Nga Sofia Papadopulu “Kjo është si një luftë e dytë,” thotë një siriane e vjetër teksa pret me durim në një radhë të gjatë për ushqim në fshatin e vogël Idomeni në kufirin verior të Greqisë me ...

Klandestinët në Idomeni thonë se do hyjnë në Shqipëri

Lajm - 13.03.2016

Organizata e të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në Shqipëri.

Skena tronditëse në Idomeni (VIDEO)

Portalb - 13.03.2016

Lajme lidhur me temën Ja sa milionë euro jep BE-ja ndihmë për Maqedoninë! Të lindësh në “ferr” (FOTO) Refugjatët pajisen me harta të Shqipërisë Greqi, politikani gjerman planifikon të kalojë natën me ...

Refugjatët në Idomeni me këngë heqin mërzinë(Foto/Video)

Lajm - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për refugjatë në Idomeni.

Skena tronditëse në kampin e refugjatëve në Idomeni (VIDEO)

Lajmi.net - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi, po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për ...

Prag katastrofe me refugjatët në Greqi, 13 mijë në shi e baltë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.03.2016

Një javë pas mbylljes totale të kufijve me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, rreth 13 mijë refugjatë, 4.000 prej të cilëve fëmijë, janë zgjuar për të tretën ditë me radhë në mes të shiut, ...

Shqipëria bashkëpunon me Italinë për çështjen e refugjatëve

Portalb - 13.03.2016

Lajme lidhur me temën Skena tronditëse në Idomeni (VIDEO) Ja sa milionë euro jep BE-ja ndihmë për Maqedoninë! Të lindësh në “ferr” (FOTO) Refugjatët pajisen me harta të Shqipërisë Vizita në Itali e ...

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët

Top Channel - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime ...

"Racizmi" i Europës ndaj refugjatëve, skena të dhimbshme në Idomeni (VIDEO)

Albeu.com - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni , në kufirin greko-maqedonas, po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin e ...

VIDEO/ Momente që tronditin zemrën, ja si pushojnë fëmijët refugjatë mbi shinat e trenit

SOT - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi, po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjatë janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për ...

Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive

Top Channel - 13.03.2016

Një javë pas mbylljes totale të kufijve me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, rreth 13 mijë refugjatë, 4.000 prej të cilëve fëmijë, janë zgjuar për të tretën ditë me radhë në mes të shiut, ...

Pakti për kufirin, Tirana e Roma "online" për refugjatët

Albeu.com - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime konkrete.

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët

Almakos - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime konkrete.

Kriza - Save the Children: Klandestinët në Idomeni thonë se do hyjnë në Shqipëri

Botasot - 13.03.2016

Përveç mediave italiane dhe greke edhe Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në ...

Regjistrohet rasti i parë me Hepatitis A te refugjatët sirianë

Telegrafi - 13.03.2016

Qendra Greke për kontrollë dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rasti i parë i Hepatitis A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni, në kufirin maqedono – ...

Klandestinët në Greqi thonë se do hyjnë në Shqipëri

Koha.net - 13.03.2016

Organizata e të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në Shqipëri.

Regjistrohet rasti i parë me Hepatitis A te refugjatët sirianë në Maqedoni

Botasot - 13.03.2016

Qendra Greke për kontrollë dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rasti i parë i Hepatitis A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni, në kufirin maqedono – ...

Patrulla përforcuese në doganat shqiptare

ABC News - 13.03.2016

Policia ka dyshime se refugjatet sirianeve te vendosur ne kufirin greke mund te trafikohen. Per kete arsye forcat speciale po monitorojne pikat doganore ne kufi me Greqine.

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

BalkanWeb - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve e ka bërë të paparashikueshëm rezultatin e zgjedhjeve për Parlamentet e landeve në Gjermani. Sesi do të reagojnë votuesit të dielën, kjo për ekspertët është më e pasigurt se kurrë.

Refugjatët rrihen me njëri-tjetrin në kufirin Greqi-Maqedoni për bukë dhe ndihma

BalkanWeb - 13.03.2016

Maqedonia, Greqia dhe Serbia janë në krizë të thellë humanitare. Që të tre shtetet kanë vendosur të mbyllin kufinjt që mos të pranuar fluksin e refugjatëveve që vijnë nga vendet e luftës.

Regjistrohet rasti i parë me Hepatitis A te refugjatët sirianë

BalkanWeb - 13.03.2016

GREQI – Qendra Greke për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve ka njoftuar se është regjistruar rasti i parë i Hepatitis A te refugjatët që për momentin qëndrojnë në kampin Idomeni, në kufirin ...

FOTOLAJM- Nëna refugjate lan foshnjën e porsalindur me ujë të ftohtë

BalkanWeb - 13.03.2016

Një foto tronditëse, ku një nënë refugjate detyrohet të lajë foshnjën e saj të sapo lindur me ujë të ftohtë, ka bërë xhiron e botës në pak orë. Fotoja tronditëse e foshnjës që lahet në pellg dhe ...

Refugjatët në kufirin shqiptar, Reuters: Disa emigrantë janë të prekur nga Hepatiti A

Mapo - 13.03.2016

Refugjatët në kufirin shqiptar, Reuters: Disa emigrantë janë të prekur nga Hepatiti A Postuar më: 13 Mars 2016 17:22 Mundësia e hyrjes në Shqipëri të refugjatëve nga Lindja e Mesme të cilët janë ...

Refugjatët në Idomeni me këngë heqin mërzinë(Foto/Video)

Telegrafi - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për refugjatë në Idomeni, transmeton ...

Emigratët e bllokuar në kufirin greko- maqedonas shpresojnë për rihapjen e kufijve

ABC News - 13.03.2016

Vuajtje dhe mjerin në Indomeni, aty ku tanimë një kohë të gjatë kanë mbetur të bllokuar mijëra emigrant. Ata kaluan natën në shi dhe baltë. Rreth 12 mijë persona, gra e fëmijë po jetojnë në kushte të ...

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët

Koha.net - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime konkrete.

Thirrja e vetme e emigrantëve në Idomeni: Angela Merkel!

Ora news - 13.03.2016

Pavarësisht motit të keq dhe ndihmave humanitare që janë drejt fundit, azil-kërkuesit duket se nuk e kanë humbur ende shpresën për të fituar të drejtën e qëndrimit në ndonjë prej vendeve të Evropës ...

Video tronditëse: Ja ku flejnë fëmijët refugjatë në Idomeni në Greqi

Mapo - 13.03.2016

Video tronditëse: Ja ku flejnë fëmijët refugjatë në Idomeni në Greqi Postuar më: 13 Mars 2016 16:09 Kriza e refugjatëve në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi, po thellohet ashtu siç po përkeqësohen ...

Idomeni, mbi 12 mijë emigrantë të bllokuar në kushte të vështira

Ora news - 13.03.2016

Më shumë se 12.000 emigrantë vijojnë të mbeten të bllokuar në kufirin greko-maqedonas në kushte ekstreme. Rreshjet e shiut e kanë vështirësuar së tepërmi qëndrimin e tyre, teksa shumë prej ...

Video tronditëse: Ja ku flejnë fëmijët refugjatë në Idomeni në Greqi

Botasot - 13.03.2016

Kriza e refugjatëve në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi, po thellohet ashtu siç po përkeqësohen kushtet atmosferike. Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për ...

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët

Mapo - 13.03.2016

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët Postuar më: 13 Mars 2016 16:33 Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për ...

Mjerim në Idomeni: Refugjatët rrezikohen nga sëmundjet infektive (Video)

Telegrafi - 13.03.2016

Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për refugjatë në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi. Në një video të kanalit televiziv “Ruptly”, shihen fëmijë të shtrirë në ...

Klandestinët në Idomeni thonë se do hyjnë në Shqipëri

Tetova Sot - 13.03.2016

Organizata e të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në Shqipëri.

Rrezik epidemie në Idomeni

Vision Plus - 13.03.2016

Zhvendosja e me shume se 12 mije emigranteve nga pika kufitare e Idomenit drejt kampeve te ngritura per ta është kthyer ne emergjence per autoritet greke, veçanërisht pas frikës per përhapjen e nje ...

Emigrantët në Konicë, kufiri shqiptar i pastër, EUROPOL: Rrezik trafiku

Shqiptarja - 13.03.2016

Dy ditë pas vendosjes së emigrantëve sirianë dhe irakenë në Konicë të Greqisë, shumë pranë kufirit me Shqipërinë, situata është normale. Autoritetet greke i tremben një lëvizje të tyre drejt ...

“Hapni Kufijtë!” Refugjatët në Idomeni shtrihen mbi shina bashkë me fëmijët

Gazeta Tema - 13.03.2016

Refugjatët e bllokuar në kampin e Idomeni-t në kufirin Greko-Maqedonas kanë bllokuar qarkullimin e trenave ditën e dielë duke u shtrirë bashkë me fëmijët mbi shina në shenjë proteste.

Dy refugjatë në Idomeni janë diagnostikuar me hepatitin A

Tetova Sot - 13.03.2016

Mundësia e hyrjes në Shqipëri të refugjatëve nga Lindja e Mesme të cilët janë bllokuar në Greqi, sa vjen e po bëhet më e madhe. Kryeministri Rama ka deklaruar qatrë se vendi ynë nuk do të pranojë ...

Pakti për kufirin, Tirana e Roma “online” për refugjatët

Gazeta Tema - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime konkrete.

Mjerim në Idomeni! Fëmijët refugjatë të shtrirë në shinat e trenit (VIDEO)

Tetova Sot - 13.03.2016

Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin për refugjatë në Idomeni, në kufirin Maqedoni-Greqi. Në një video të kanalit televiziv “Ruptly” shihen fëmijë të shtrirë në ...

Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive

Tetova Sot - 13.03.2016

Një javë pas mbylljes totale të kufijve me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, rreth 13 mijë refugjatë, 4.000 prej të cilëve fëmijë, janë zgjuar për të tretën ditë me radhë në mes të shiut, ...

Grekët janë më humanë se ne!

Gazeta Tema - 13.03.2016

Nga Ben Andoni Në Greqi as nuk mund ta mendonin se pas atij dialogu të stërgjatë me BE-në për marrjen e parave dhe masat shtrënguese do t’u vinte koha sërish të merreshin me Bashkimin Evropian.

Shqipëria bashkëpunon me Italinë për çështjen e refugjatëve

Ilirida - 13.03.2016

Vizita në Itali e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të diskutuar bashkëpunimin italo-shqiptar për çështjen e refugjatëve, është shoqëruar edhe me veprime konkrete.

Refugjatët sirianë nisin marshimin drejt Shqipërisë, mediat greke zbardhin shtigjet e kalimit në kufi, Italia vë në ...

SOT - 12.03.2016

Bllokimi tërësisht i kufijve për refugjatët e Lindjes së Mesme nga Maqedonia, Serbia dhe Sllovenia ka bërë që e vetmja rrugë e kalimit të tyre drejt Gjermanisë dhe vendeve të tjera të BE, të jetë ...

Imazhe prekëse nga refugjatët, foshnja e porsalindur bën banjon e parë në baltë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.03.2016

Një tjetër foto me refugjatë, e edhe kësaj here me protagonist fëmijë po prek emocionet e miliona njerëzve. Fjala është për një fëmijë të porsalindur në mesin e kampit të refugjatëve që ndodhen në ...

Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë

Portalb - 12.03.2016

Lajme lidhur me temën Greqia zhvendos refugjatët e parë në Konicë Daily Mail: Këto janë pesë rrugët e emigrantëve drejt Evropës, e para është Shqipëria Fillon zhvendosja e refugjatëve nga Idomeni në ...

Mbi 1600 refugjatë të bllokuar në kufirin Maqedoni – Serbi

Ina - 12.03.2016

Nga mbyllja e kufijve grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë,duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. Rreth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në ...

1600 refugjatë bllokohen në kufirin serbo-maqedonas, 500 të tjerë në qiell të hapur

SOT - 12.03.2016

1600 refugjatë janë bllokuar në kufirin serbo-maqedonas. Sipas mediave maqedonase bëhet e ditur se 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në një kamp në Maqedoni, ndërsa 500 refugjatë të tjerë janë ...

Foshnja e lindur në “ferr”

Almakos - 12.03.2016

Ky është momenti tronditës nënë migrante lind fëmijën në një tend përpiqet të laj foshnjën në një pellg në fshatin grek të kufirit Idomeni. Disa mijëra emigrantë janë të mbërthyer rreth kufirit, si ...

1600 refugjatë mbeten të bllokuar në kufirin serbo-maqedonas

Portalb - 12.03.2016

Lajme lidhur me temën Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë Greqia zhvendos refugjatët e parë në Konicë Daily Mail: Këto janë pesë rrugët e emigrantëve drejt Evropës, e para është ...

Mbi 1.600 refugjatë të bllokuar në kufirin Maqedoni-Serbi

Lajm - 12.03.2016

Nga mbyllja e kufijve grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë,duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. R reth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në ...

Nëna refugjatë lan foshnjën e porsalindur me ujë të ftohtë

Almakos - 12.03.2016

Një foto tronditëse, kur një nënë refugjate detyrohet të lajë foshnjën e saj të sapo lindur jashtë çadrave, ka bërë xhiron e botës në pak orë. Ngjarja ka ndodhur pranë fshatit Idomeni në kufirin ...

Bllokohen 1600 refugjatë në kufirin serbo-maqedonas

Albeu.com - 12.03.2016

Grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë, duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. Rreth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në këtë kamp në anën ...

Greqi, politikani gjerman planifikon të kalojë natën me refugjatët

Portalb - 12.03.2016

Lajme lidhur me temën 1600 refugjatë mbeten të bllokuar në kufirin serbo-maqedonas Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë Greqia zhvendos refugjatët e parë në Konicë Daily Mail: Këto janë ...

Vicas: Greqia shpreson në përmirësimin e situatës në Idomeni

SOT - 12.03.2016

Greqia shpreson se situata në kampin e refugjatëve në Idomeni, në kufirin me Maqedoninë, ku janë bllokuar rreth 14 000 refugjatë, do të përmirësohet brenda javës së ardhshme, njoftoi sot një zyrtar ...

Emigrantët, Shqipëria dhe rreziqet e mundshme

Almakos - 12.03.2016

Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë, shumica gra dhe fëmijë, nga Greqia në Shqipëri, tani që ...

Foshja siriane pas lindjes nën qiellin e hapur

Ina - 12.03.2016

Një nënë siriane, refugjate duke larë foshnjën e saj në një pellg me ujë në fshatin kufitar grek Idomeni. Mijëra familje refugjatësh janë bllokuar aty pasi vendet ballkanike i kanë mbyllur kufijtë ...

Të lindësh në "ferr"

Top Channel - 12.03.2016

Ky është momenti shokues kur një nënë refugjate lan foshnjen e saj në një pellg me ujë në fshatin kufitar grek ...

FOTOLAJM/ Situata dëshpëruese në Greqi, shikoni ku e lan nëna foshnjen

Lajm - 12.03.2016

Një nënë është detyruar që të lajë fëmijën e porsalindur në një pellg me ujë, pasi familja nga Lindja e Mesme është bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Rruga e re e refugjatëve

Top Channel - 12.03.2016

Mundësia e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në Shqipëri, tani që rruga kryesore e Ballkanit për në Europë është mbyllur, përbën shqetësim për një sërë organizatash të të ...

FOTOLAJM/ Situata dëshpëruese në Greqi, shikoni ku e lan nëna foshnjen

Almakos - 12.03.2016

Një nënë është detyruar që të lajë fëmijën e porsalindur në një pellg me ujë, pasi familja nga Lindja e Mesme është bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Refugjatët në kufirin Greqi-Maqedoni rrahin njëri tjetrin për bukë (Video)

Lajmi.net - 12.03.2016

Maqedonia, Greqia dhe Serbia janë në krizë të thellë humanitare. Që të tre shtetet kanë vendosur të mbyllin kufijtë që mos të pranuar fluksin e refugjatëve që vijnë nga vendet e luftës, njofton ...

Emigrantët – Viktima të pazarit gjeopolitik

Zhurnal - 12.03.2016

Emigrantët – Viktima të pazarit gjeopolitik Publikuar 12.03.2016 në 19:59 nga D.R. | 27 i lexuar Shkup, 12 mars - Qeveria gjithmonë kërkon ndihmë për trajtimin e krizës së refugjatëve dhe këtë ndihmë ...

Kosovë, hapet rruga drejt Maqedonisë

SOT - 12.03.2016

Hapet për qarkullimin e automjeteve rruga nacionale Prishtinë-Hani i Elezit. “Rruga ishte mbyllur mbrëmë pas shembjeve të dheut. Për momentin për qarkullimin e automjeteve është vetëm njëra korsi e ...

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Top Channel - 12.03.2016

Kriza e refugjatëve e ka bërë të paparashikueshëm rezultatin e zgjedhjeve për Parlamentet e landeve në Gjermani. Sesi do të reagojnë votuesit të dielën, kjo për ekspertët është më e pasigurtë se ...

Të lindësh në “ferr” (FOTO)

Portalb - 12.03.2016

Lajme lidhur me temën Refugjatët pajisen me harta të Shqipërisë Greqi, politikani gjerman planifikon të kalojë natën me refugjatët 1600 refugjatë mbeten të bllokuar në kufirin serbo-maqedonas ...

A është Shqipëria ndalesa tjetër për refugjatët?

Mapo - 12.03.2016

A është Shqipëria ndalesa tjetër për refugjatët? Postuar më: 12 Mars 2016 09:32 UNCHR: …Çfarë ndodh pastaj? Qeveria shqiptare ka qenë jashtëzakonisht ngurruese të angazhohet publikisht me çfarëdo ...

Refugjatët do të largohen nga Idomeni për dy javë

Telegrafi - 12.03.2016

Autoritetet greke njoftuan se shpresojnë që kampi i pranimit ‘Idomeni’ në kufirin maqedonas- grek të zbrazet për dy javë pasi i kanë bindur përkohësisht emigrantët të transferohen nëpër strehimet e ...

1600 refugjatë mbeten të bllokuar në kufirin serbo-maqedonas

Ora news - 12.03.2016

Nga mbyllja e kufijve grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë,duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. Rreth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në ...

Mijëra të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë e Serbisë

Botasot - 12.03.2016

​Grupe refugjatësh vijojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë, pasi vendet ballkanike kanë mbyllur kufijtë, duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës.

1600 refugjatë bllokohen në kufirin serbo-maqedonas, 500 të tjerë në qiell të hapur

BalkanWeb - 12.03.2016

MAQEDONI- 1600 refugjatë janë bllokuar në kufirin serbo-maqedonas. Sipas mediave maqedonase bëhet e ditur se 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në një kamp në Maqedoni, ndërsa 500 refugjatë të ...

Mamaja refugjate lind foshnjën në papastërtitë e fshatit Idomeni, e lan atë në pellg

Ora news - 12.03.2016

Ky është momenti shokues se si një mama refugjate u detyrua të lante foshnjën e saj të porsalindur në një pellg të fshatit Idomeni në kufirin Grek. Mijëra emigrantë kanë mbetur të bllokuar në kufijtë ...

Vicas: Greqia shpreson në përmirësimin e situatës në Idomeni

BalkanWeb - 12.03.2016

ATHINË- Greqia shpreson se situata në kampin e refugjatëve në Idomeni, në kufirin me Maqedoninë, ku janë bllokuar rreth 14 000 refugjatë, do të përmirësohet brenda javës së ardhshme, njoftoi sot një ...

Refugjatët duan të kalojnë përmes Shqipërisë, edhe pse e kuptojnë vështirësinë

Panorama - 12.03.2016

Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë, shumica gra dhe fëmijë, nga Greqia në Shqipëri, tani që ...

Refugjatët në kufirin Greqi-Maqedoni rrihen në mes vete për bukë dhe ndihma (Video)

Telegrafi - 12.03.2016

Maqedonia, Greqia dhe Sërbia janë në krizë të thellë humanitare. Që të tre shtetet kanë vendosur të mbyllin kufinjt që mos të pranuar fluksin e refugjatëveve që vijnë nga vendet e luftës, njofton ...

Save the Children: Klandestinët në Idomeni thonë se do hyjnë në Shqipëri

Ora news - 12.03.2016

Përveç mediave italiane dhe greke edhe Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë nga Greqia në ...

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Koha.net - 12.03.2016

Kriza e refugjatëve e ka bërë të paparashikueshëm rezultatin e zgjedhjeve për Parlamentet e landeve në Gjermani. Sesi do të reagojnë votuesit të dielën, kjo për ekspertët është më e pasigurt se kurrë.

Emigrantët, Shqipëria dhe rreziqet e mundshme

Botasot - 12.03.2016

Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë, shumica gra dhe fëmijë, nga Greqia në Shqipëri, tani që ...

FOTOT dramatike: Nëna refugjate sjell në jetë foshnjën në çadrat e Idomenisë

Gazeta Tema - 12.03.2016

Kjo foto është publikuar nga Daily Mail dhe tregon momentin kur një refugjate është bërë nënë në çadrat e kampit në Idomeni. Rreth 14 mijë refugjatë sirianë kanë ngecur në kufirin greko-maqedonas.

Refugjatët në kufirin me Greqinë  Policia shqiptare blindon juglindjen

Shqiptarja - 12.03.2016

Mbërritja e një pjesë të madhe të refugjatëve sirianë, në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë është ajo që ka ngritur në këmbë forcat e kufirit dhe ata të ndërhyrjes së shpejtë që janë duke patrulluar ...

Zhvendosen refugjatët nga Idomeni UNHCR: BE të ndihmojë Greqinë

Shqiptarja - 12.03.2016

Koordinatori i UNHCR-së në Idomeni, Babar Baloch deklaroi se refugjatët kanë filluar të tranferohen nga kampi në Idomeni në kampet e tjera të ndërtuara nga qeveria greke, ku do të sigurohen kushte më ...

Një tjetër foto me fëmijë refugjat po prek miliona njerëz

Ilirida - 12.03.2016

Një tjetër foto me refugjatë, e edhe kësaj here me protagonist fëmijë po prek emocionet e miliona njerëzve. Fjala është për një fëmijë të porsalindur në mesin e kampit të refugjatëve që ndodhen në ...

​Shqipëria shton praninë e policisë në kufirin me Greqinë

Ilirida - 12.03.2016

Prezenca e policisë shqiptare në kufirin me Greqinë është shtuar me frikën se refugjatët sirianë do të depërtojnë brenda vendit për të vazhduar rrugën drejt Evropës pas mbylljes së “Rrugës ...

1600 refugjatë mbeten të bllokuar në kufirin serbo-maqedonas

Ilirida - 12.03.2016

Nga mbyllja e kufijve grupe refugjatësh vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë,duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës. Rreth 1100 refugjatë kanë mbetur të bllokuar në ...

FOTOLAJM/ Situata dëshpëruese në Greqi, shikoni ku e lan nëna foshnjen

Tetova Sot - 12.03.2016

Një nënë është detyruar që të lajë fëmijën e porsalindur në një pellg me ujë, pasi familja nga Lindja e Mesme është bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Kriza e refugjatëve, më 17 mars pritet zgjidhje por ajo duket e largët

Tetova Sot - 12.03.2016

BE nuk arriti këtë javë marrëveshjen e shumë pritur me Turqinë , që do të ndalte fluksin e emigrantëve që përdorin rutën ballkanike, por edhe ruta të tjera për të arritur në Evropë… Këtë javë “Ruta ...

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Tetova Sot - 12.03.2016

Kriza e refugjatëve e ka bërë të paparashikueshëm rezultatin e zgjedhjeve për Parlamentet e landeve në Gjermani. Sesi do të reagojnë votuesit të dielën, kjo për ekspertët është më e pasigurtë se ...

Mijëra të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë e Serbisë

Tetova Sot - 12.03.2016

Grupe refugjatësh vijojnë të mbeten të bllokuar në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë, pasi vendet ballkanike kanë mbyllur kufijtë, duke bllokuar çdo rrugë drejt Evropës.

Agjencia shtetërore greke e lajmeve me faqe në gjuhën arabe dedikuar për refugjatët

Republika - 12.03.2016

– Agjencia shtetërore greke e lajmeve ANA-MPA do të hap faqe të internetit në gjuhën arabe, ku do të publikohen lajme falas dhe informata të tjera të dobishme për emigrantët dhe refugjatët.

KE: Greqia është fajtore për skenare të tmerrshme me refugjatët në Idomeni

Idividi - 11.03.2016

Bruksel, 10 mars 2016 (MIA) - Komisioni Evropian sot e theksoi Greqinë si fajtore për katastrofën humanitare që ndodh me refugjatët të bllokuar në vendin Idomeni në territorin grek në kufi me ...

Athinë: Refugjatët do ta braktisin Idomenin për një deri dy javë

Idividi - 11.03.2016

Athinë, 11 mars 2016 (MIA) - Refugjatët të cilët tani gjenden në vendkalimin kufitar Idomeni në anën greke nga kufiri drejt Maqedonisë, vullnetarisht do ta lëshojnë këtë vend për një deri në dy javë, ...

Mbi 10 mijë emigrantë presin nga Maqedonia hapjen e kufirit

Almakos - 11.03.2016

Refugjatët edhe pse të gjendur në kushte të vështira kanë vendosur të presin që të hapet kufiri me Maqedoninë për të vazhduar rrugën drejt Gjermanisë 3 ditë – Është numri i ditëve që kufiri mes ...

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë

DW - 11.03.2016

Sipërmarrjet gjermane duan të mbështesin njëra-tjetrën në integrimin e refugjatëve. Për këtë ato themeluan një rrjet. Një problem i madh mbetet mungesa e kualifikimit te shumë refugjatë.

Evropa 2016: Refugjatët në baltë e shi

Ina - 11.03.2016

Në Idomeni, në kufirin me Maqedoninë, mijëra njerëz janë të bllokuar duke pritur në baltë e nën shi për udhëtimin e tyre në Evropë. Në kampet e tejmbushura të refugjatëve në Idomeni, në kufirin ...

Marko: Shqipëria nuk është e gatshme për dyndje të madhe refugjatësh

Top Channel - 11.03.2016

Edhe pse Shqipëria ka një bazë ligjore moderne për çështjen e menaxhimit të kufijve, kjo nuk do të thotë se vendi ynë është i gatshëm të presë dhe trajtojë dyndje të mëdha refugjatësh.

Fillon zhvendosja e refugjatëve nga Idomeni në kampet tjera greke

Portalb - 11.03.2016

Lajme lidhur me temën Koordinatori i UNHCR-së në Idomeni, Babar Baloch deklaroi se refugjatët kanë filluar të tranferohen nga kampi në Idomeni në kampet tjera të ndërtuara nga qeveria greke, ku do të ...

Refugjatët, pa marrëveshje. Mungesa e paktit pengon edhe ndihmat humanitare

Top Channel - 11.03.2016

Situata e refugjatëve të bllokuar tashmë në korridorin ballkanik sa vjen e rëndohet, por në Bruksel ka mosmarrëveshje mbi hapat që duhen hedhur në ...

Autoritetet greke i zhvendosin emigrantët nga Pirea

Idividi - 11.03.2016

Athinë, 11 mars 2016 (MIA) - Tre autobusë me 162 emigrantë sot u larguan nga porti grek Pirea drejt kampit për pranim në Konicë, njofton korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Rreth 800 refugjatë e braktisën kampin e refugjatëve në Idomeni

Idividi - 11.03.2016

Athinë, 11 mars 2016 (MIA) - Dëshpërimi i shtyn refugjatët të largohen nga Idomeni, ku janë bllokuar pothuajse 14.000 persona dhe prej ku vetëm në disa orët e fundit janë larguar rreth 800 persona, ...

Alarmi nga refugjatët, Al-Jazeera: A është Shqipëria ndalesa e radhës? Pas rënies së diktaturës mijëra shqiptarë kaluan ...

SOT - 11.03.2016

Një vend me historinë e tij të emigracionit së shpejti mund ta gjejë veten në qendër të krizës europiane të refugjatëve. Kështu e nis artikullin, rrjeti ndërkombëtar mediatik Al-Jazeera për ...

Ballkani i mbyllur , mbi 16 mijë emigrantë presin në baltë (FOTO)

Ina - 11.03.2016

Mbi 16 mijë refugjatë janë ngujuar në zonën kufitare Idomeni të Greqisë në kufi me Maqedoninë, pas bllokimit të kufijve të Ballkanit për të mos lejuar kalimin e tyre.

Sherr për bukën e gojës, refugjatët mësyjnë kamionin

Top Channel - 11.03.2016

Emigrantët në kampin e Idomenit në kufirin e Greqisë me Maqedoninë, janë përleshur me njëri-tjetrin për ndihmat në ushqime që po shpërndaheshin aty nga një organizatë ...

Tabanoc – Miratoc qindra refugjatë të ngujuar, refuzojnë ndihma dhe kërkojnë hapjen e kufijve

Almakos - 11.03.2016

Në mes të kufirit të Maqedonisë dhe Serbisë po qëndrojnë qindra refugjatë sirian, të cilat refuzojnë të pranojnë ndihma nga Organizatat e ndryshme humanitare.

Kampi i turpit të Europës! (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.03.2016

Situata në kufirin greko - maqedonas është bërë thuajse e tmerrshme. Fotot e publikuara sot nga mediat ndërkombëtare kanë bërë xhiron në ueb, teksa shihet si trajtohet një fëmijë i porsalindur në ...

Refugjatët në Idomeni kanë filluar të zhvendosen në kampet e tjera greke

Zhurnal - 11.03.2016

Refugjatët në Idomeni kanë filluar të zhvendosen në kampet e tjera greke Publikuar 11.03.2016 në 20:50 nga A.A | 80 i lexuar Shkup, 11 mars - Refugjatët në Idomeni kanë filluar të zhvendosen në ...

Al Xhazeera: Refugjatët sirianë do vijnë në Shqipëri e vendi do jetë në krizë, por qeveria s’flet

Lajm - 11.03.2016

Përfaqësuesja e agjencisë së refugjatëve të kombeve të bashkuara në Tiranë, në një prononcim për televizionin ndërkombëtar Al Xhazira thotë se refugjatët do të kalojnë shumë shpejt në vendin tonë.

Zemra e ftohtë e Evropës

Telegrafi - 11.03.2016

Bernd Riegert Në samitin e posaçëm të nivelit të lartë të BE të hënën, për shkak të vetos gjermane u debatua për orë të tëra për fjalinë në deklaratën përfundimtare, nëse është i mbyllur krejtësisht ...

Shpërndarja e refugjatëve

ABC News - 11.03.2016

Shtetet anëtare të Bashkimi Europian nuk u përmbahen angazhimeve të marra për shpërndarjen e refugjatëve që janë regjistruar në hotspotet në Greqi dhe Itali.

Numri i madh të emigrantëve të përqendruar Idomeni dhe Pire

ABC News - 11.03.2016

Qeveria greke po shqyrton të gjitha rrugët e mundshme për të normalizuar situatën me refugjatët e grumbulluar në Idomeni dhe në portin e Pireut. Ndërsa numri i refugjatëve të bllokuar në Greqi ka ...

Dyndja e refugjatëve, Zv.ministri i Brendshëm, Marko: Kontroll kufijve sipas eksperiencave perëndimore

BalkanWeb - 11.03.2016

*Falenderoj bashkëpunimin me Prokurorinë e Përgjithshme, pa të cilat puna dhe efektiviteti i policisë nuk do ishte në nivelin e duhur profesional TIRANË -Zv.Ministri i Brendshëm Ilir Marko ka ...

“Shqipëria nuk pret dot dyndje refugjatësh, por jep kontribut”

Botasot - 11.03.2016

A do t’i mirëpresë Shqipëria refugjatët? Kjo është pyetja që shtrohet prej ditësh në opinionin shqiptar. Zv.Ministri i Brendshëm Ilir Marko në takimin e gjashtë të PAMECA 4, në kuadër të projektit ...

Al-Jazeera: A është Shqipëria ndalesa tjetër për refugjatët e bllokuar?

BalkanWeb - 11.03.2016

Një vend me historinë e tij të emigracionit së shpejti mund ta gjejë veten në qendër të krizës europiane të refugjatëve. Kështu e nis artikullin, rrjeti ndërkombëtar mediatik Al-Jazeera për ...

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë

Botasot - 11.03.2016

Sipërmarrjet gjermane duan të mbështesin njëra-tjetrën në integrimin e refugjatëve. Për këtë ato themeluan një rrjet. Një problem i madh mbetet mungesa e kualifikimit te shumë refugjatë.

A është Shqipëria ndalesa tjetër për refugjatët e bllokuar?

Panorama - 11.03.2016

Një vend që ka historinë e tij të emigracionit, së shpejti mund ta gjejë veten në qendër të krizës europiane të refugjatëve. Kështu shkruan në artikullin e tij për Shqipërinë rrjeti ndërkombëtar ...

“Al Jazeera”: A është Shqipëria ndalesa e radhës e refugjatëve?

Botasot - 11.03.2016

Rrejti ndërkombëtar mediatik “Al Jazeera” i ka kushtuar një artikull krizës së refugjatëve, me titull: “A është Shqipëria ndalesa e radhës e refugjatëve?” Shkrimi nis me fjalët: “Vendi që ka një ...

Al Jazeera: Qeveria shqiptare nuk flet për refugjatët, por ata do të vijnë

ABC News - 11.03.2016

Përfaqësuesja e agjencisë së refugjatëve të kombeve të bashkuara në Tiranë, në një prononcim për televizionin ndërkombëtar Al Xhazira thotë se refugjatët do të kalojnë shumë shpejt në vendin tonë.

Fillon zhvendosja e refugjatëve nga Idomeni në kampet tjera greke

Botasot - 11.03.2016

Refugjatët në Idomeni kanë filluar të zhvendosen në kampet e tjera greke. Këtë e kumtoi sot koordinatori I UNHCR-së Babar Baloch i cili tha se në kampet e ndërtuara nga qeveria greke refugjatëve do ...

Shqipëria shton praninë e policisë në kufirin me Greqinë

Botasot - 11.03.2016

Prezenca e policisë shqiptare në kufirin me Greqinë është shtuar me frikën se refugjatët sirianë do të depërtojnë brenda vendit për të vazhduar rrugën drejt Evropës pas mbylljes së “Rrugës ...

Kampi i turpit të Evropës/ Fotoja që po thyen zemrat e miliona njerëzve

Panorama - 11.03.2016

Emigrantët nga Siria dhe Iraku, të cilët gjendjen në kampin Idomeni pranë kufirit greko-maqedonas po kalojnë një dramë të vërtetë. Për të përshkruar atë që këta emigrantë po kalojnë mjafton një foto ...

Edhe Bullgaria do të rrethojë me gardh kufirin me Greqinë

ABC News - 11.03.2016

Edhe Bullgaria po planifikon ngritjen e një gardhi në kufirin me Greqinë, për të mos lejuar kalimin e refugjatëve dhe emigrantëve nga vendet e Lindjes së Mesme.

Shqipëria shton forcën policore në kufirin me Greqinë

Koha.net - 11.03.2016

Prezenca e policisë shqiptare në kufirin me Greqinë është shtuar me frikën se refugjatët sirianë do të depërtojnë brenda vendit për të vazhduar rrugën drejt Evropës pas mbylljes së “Rrugës ...

Një tjetër foto me fëmijë refugjat po prek miliona njerëz

Koha.net - 11.03.2016

Një tjetër foto me refugjatë, e edhe kësaj here me protagonist fëmijë po prek emocionet e miliona njerëzve. Fjala është për një fëmijë të porsalindur në mesin e kampit të refugjatëve që ndodhen në ...

Emigrantët, Shqipëria dhe rreziqet e mundshme

VOA - 11.03.2016

Organizata të të drejtave të njeriut dhe ekspertë ligjorë po shprehin shqetësimin për mundësinë e kalimit të refugjatëve sirianë dhe irakianë, shumica gra dhe fëmijë, nga Greqia në Shqipëri, tani që ...

Një tjetër foto me fëmijë refugjat po prek miliona njerëz

Telegrafi - 11.03.2016

Një tjetër foto me refugjatë, e edhe kësaj here me protagonist fëmijë po prek emocionet e miliona njerëzve. Fjala është për një fëmijë të porsalindur në mesin e kampit të refugjatëve që ndodhen në ...

Sipërmarrjet gjermane duan të integrojnë refugjatë

Ora news - 11.03.2016

Sipërmarrjet gjermane duan të mbështesin njëra-tjetrën në integrimin e refugjatëve. Për këtë ato themeluan një rrjet. Një problem i madh mbetet mungesa e kualifikimit te shumë refugjatë.

Vuajtjet e refugjatëve, foshnja e sapolindur lahet me ujë të ftohtë në qiell të hapur

BalkanWeb - 11.03.2016

GREQI- Një tjetër foto me protagonist një të porsalindur refugjat po emocionon miliona njerëz. Ajo është aq dramatike sa nuk mund të përshkruhet me fjalë.

“Al Jazeera”: A është Shqipëria ndalesa e radhës e refugjatëve?

Ora news - 11.03.2016

“A është Shqipëria ndalesa e radhës e refugjatëve?” Me këtë pikëpyetje e nis shkrimin e saj agjencia e lajmeve “Al Jazeera”. Duke bërë një paralelizëm me Shqipërinë e viteve 1990 agjencia prestigjoze ...

Dy pamje civilizimi, si priten 5 mijë refugjatë nga Franca dhe si mirëpriten 130 mijë nga Turqia

Tetova Sot - 11.03.2016

Shembulli i civilizimit në mirëpritjen e refugjatëve në Kalais të Francës dhe Kilis të Turqisë Librat në lidhje me të drejtat e njeriut që zënë vend në bibliotekat e qytetit, a mund të provojnë ...

Dallimi në mirëpritjen e refugjatëve në Kalais të Francës dhe Kilis të Turqisë

Shkupi24 - 11.03.2016

Librat në lidhje me të drejtat e njeriut që zënë vend në bibliotekat e qytetit, a mund të provojnë civilizimin e një qyteti? Në kuadër të shembujve që ne do të japim, përgjigjen e kësaj pyetjeje do ...

"Al Jazeera": Shqipëria së shpejti në qendër të krizës së emigrantëve

Shqiptarja - 11.03.2016

Një analizë e agjencisë së lajmeve “Al Jazeera”, e pozicionon Shqipërinë si një vend të mundshëm për tu prekur nga kriza e emigrantëve. Në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, në vendin e quajtur ...

Ujqit dhe arinjtë në pyll do të ndalin valën e refugjatëve drejt Shqipërisë?!

Ilirida - 11.03.2016

Agjencia e lajmeve “Al Jazeera” e radhit Shqipërinë si një vend të mundshëm që mund ta gjejë së shpejti veten në qendër të krizës së refugjatëve në Evropë.

“Turizmi i Kroacisë nuk do të preket nga kriza e refugjatëve”

Gazeta Tema - 11.03.2016

Kroacia po planifikon dërgimin e policisë në kufirin me Malin e Zi në rast se refugjatët fillojnë të hyjnë në Shqipëri nga kufiri i bllokuar grek dhe vazhdojnë në veri për në Mal të Zi dhe Kroaci.

Refugjatët në tokën asnjanëse, refuzojnë ndihmat, qëndrojnë në kushte të vështira

Tetova Sot - 11.03.2016

Në zonën ndërkufitare në mes Maqedonisë dhe Serbisë, përkatësisht ndërmjet Tabanocit dhe Miratocit, një numër i konsiderueshëm i refugjatëve sirianë janë duke qëndruar në kushte shumë të këqija.

Al Xhazira reportazh për emigrantët drejt Shqipërisë

Vision Plus - 11.03.2016

Në një kohë kur mbi 13 mijë refugjatë kanë mbetur të bllokuar në Idhomeni, pas mbylljes së kufijve nga Maqedonia dhe një sërë shtetesh ballkanike, rrjeti prestigjioz Al Xhazira i ka kushtuar një ...

Shqipëria shton forcën policore në kufirin me Greqinë

Tetova Sot - 11.03.2016

Prezenca e policisë shqiptare në kufirin me Greqinë është shtuar me frikën se refugjatët sirianë do të depërtojnë brenda vendit për të vazhduar rrugën drejt Evropës pas mbylljes së “Rrugës ...

Një tjetër foto me fëmijë refugjat po prek miliona njerëz

Tetova Sot - 11.03.2016

Një tjetër foto me refugjatë, e edhe kësaj here me protagonist fëmijë po prek emocionet e miliona njerëzve. Fjala është për një fëmijë të porsalindur në mesin e kampit të refugjatëve që ndodhen në ...

Eksodi sirian i Shqipërisë, “The Economist”: Skenar i ngjashëm me atë të 25 viteve më parë

Top Channel - 10.03.2016

Një artikull i The Economist paralajmëron se një skenar i ngjashëm me atë të 25 viteve më parë, ku mijëra shqiptarë u larguan nga vendi drejt portit jugor Italian të Brindizit, mund të ripërsëritet, ...

Revolta e refugjatëve në kufi, tension pas vendimit për mbylljen e korridorit ballkanik

Top Channel - 10.03.2016

Greqia, Maqedonia, Kroacia dhe Sllovenia kanë mbyllur çdo pikë kalimi dhe bllokimi i rrugëve të Ballkanit ka krijuar një valë të madhe tensioni në radhët e ...

Greqia sjell 2 mijë refugjatë në kufirin me Shqipërinë, The Economist: Shqiptarët po bëjnë gati gomonet

SOT - 10.03.2016

Postuar: 10/03/2016 - 07:31 Shqipëria duket se do të jetë zgjidhja përfundimtare e Bashkimit Evropian për zhbllokimin e krizës së refugjatëve. Numri i tyre sa vjen dhe rritet nga dita në ditë në ...

Athinë: Refugjatët në Idomeni duhet të shkojnë në Qendrat e pranimit

Idividi - 10.03.2016

Athinë, 10 mars 2016 (MIA) - Refugjatët të cilët qëndrojnë në kampin e improvizuar në vendkalimin kufitar Idomeni duhet të pranojnë se kufiri mes Greqisë dhe Maqedonisë është mbyllur për ta dhe duhet ...

RDM: Urgjentisht të zgjidhet katastrofa humanitare e refugjatëve

Idividi - 10.03.2016

Shkup, 9 mars 2016 (MIA) - Ripërtëritja Demokratike për Maqedoninë kërkon nga institucionet kompetente në vend urgjentisht ta zgjidhin katastrofën humanitare në kampin e refugjatëve Tabanocë, ku kanë ...

Koment: Zemra e ftohtë e Evropës

DW - 10.03.2016

BE dëshiron ta zhvendosë në Turqi krizën e refugjatëve. Viktimat e para presin në Idomeni, mendon Bernd Riegert. Në samitin e posaçëm të nivelit të lartë të BE të hënën, për shkak të vetos gjermane u ...

Eksodi sirian i Shqipërisë: Skenar i ngjashëm me atë të 25 viteve më parë

Portalb - 10.03.2016

Lajme lidhur me temën Mblidhet sot Kuvendi, opozita ka paralajmëruar bllokim Mbyllet Ruta Ballkanike, nga mesnata do të pranohen refugjatët UNHCR: Maqedonia po kufizon hyrjen e migrantëve nga Siria ...

Në Pirea ka të paktën 3.280 refugjatë, ndërsa fuksi nga ishujt nuk ndalet

Idividi - 10.03.2016

Athinë, 10 mars 2016 (MIA) - Në hapësirat e limanit në Pirea momentalisht ka të paktën 3.280 refugjatë, kumtoi Kapetania e portit. Siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina, sot në mëngjes ka ...

Nuland sot viziton refugjatët në kufirin Greqi-Maqedoni

Almakos - 10.03.2016

Ndihmës-sekretarja shtetërore e SHBA-së, Viktorija Nuland do të vijë sot për të vizituar kufirin Greqi- Maqedoni, më qëllim që të njoftohet nga afër me krizën e emigrantëve.

Në Greqi ka rreth 42.000 refugjatë dhe migrantë

Idividi - 10.03.2016

Athinë, 10 mars 2016 (MIA) - Për momentin në Greqi ka rreth 41.973 refugjatë, tregojnë shifrat e trupit kordinues për menaxhim me krizën e refugjatëve, të publikuara sot.

Maqedoni: refugjatët e ngujuar në zonën neutrale

DW - 10.03.2016

Jashtë, në të ftohtë, në kushte ekstreme të këqija, të lodhur e rraskapitur pa ditur se çfarë i pret. Ky është imazhi i kufirit midis Maqedonisë dhe Greqisë në Idomeni, ku kanë mbetur të bllokuar mbi ...

​Artisti kinez viziton kampin e refugjatëve në Idomeni

Lajmi.net - 10.03.2016

Artisti kinez dhe aktivisti për të drejtat e njeriut, Ai Weiwei, ka vizituar kampin që gjendet në kufi mes Greqisë dhe Maqedonisë, Idomeni, me stafin e tij.

Zemra e ftohtë e Evropës

Portalb - 10.03.2016

Lajme lidhur me temën Ndihmëssekretarja e SHBA, Viktoria Nuland vizitoi QP të refugjatëve në Gjevgjeli Nuk është dhënë asnjë vërtetim i ri për kërkesë të azilit Eksodi sirian i Shqipërisë: Skenar i ...

Itali, takime të ethshme mbi valën e pritshme të refugjatëve

Top Channel - 10.03.2016

Në nivelet më të larta të institucioneve italiane po diskutohet tanimë konkretisht mbi mundësinë e valës së refugjatëve që mund të mbërrijë në ...

Artisti kinez Weiwei, viziton kufirin Maqedoni/Greqi: Çfarë ka mbetur nga humanizmi? (Video)

Lajm - 10.03.2016

Artisti dhe aktivisiti i njohur kinez Ai Weiwei ka vizituar marshutën e refugjatëve nga brigjet turke deri në Maqedoni, ku është ndalur për të dhënë një intervistë për rrjetin më të madh televiziv ...

Itali, takime të ethshme mbi valën e pritshme të refugjatëve

Zhurnal - 10.03.2016

Itali, takime të ethshme mbi valën e pritshme të refugjatëve Publikuar 10.03.2016 në 20:31 nga D.R. | 14 i lexuar Në nivelet më të larta të institucioneve italiane po diskutohet tanimë konkretisht ...

Refugjatët nxisin bashkëpunimin. NATO-BE, më të fortë për njëri-tjetrin

Top Channel - 10.03.2016

Në përgjigje të krizës më të rëndë të refugjatëve pas Luftës së Dytë Botërore, Aleanca e Atlantikut të Veriut dhe Bashkimi Europian po punojnë së bashku më shumë se më ...

Valë e madhe refugjatësh arrin në Greqi

LajmiFundit - 10.03.2016

Mbyllja kontroverse e “Rrugës Ballkanike” për refugjatët që kanë mësyrë Evropën nuk është duke ndalur mijëra prej tyre që të arrijnë në Greqi, shkruan “EuroNews”.

​Përkundër mbylljes së “Rrugës Ballkanike”, mijëra refugjatë arrijnë në Greqi

Lajmi.net - 10.03.2016

Mbyllja kontroverse e “Rrugës Ballkanike” për refugjatët që kanë mësyrë Evropën nuk është duke ndalur mijëra prej tyre që të arrijnë në Greqi, shkruan “EuroNews”.

Përkundër mbylljes së “Rrugës Ballkanike”, mijëra refugjatë arrijnë në Greqi

Lajm - 10.03.2016

Derisa Maqedonia ka mbyllur kufijtë e saj me Greqinë, Sllovenia, Kroacia dhe Serbia kanë ndjekur shembullin e Austrisë duke imponuar kontrolle të ashpra.

Videoja që tronditi sot Gjermaninë (Video)

Lajm - 10.03.2016

Ditëve të fundit janë të paktë ata që mund të mos kenë njohuri për këtë vend të vogël në kufirin greko-maqedonas. Ky fshat është bërë mishërim i krizës së refugjatëve në Evropë.

Kjo është videoja që tronditi sot Gjermaninë (VIDEO)

Albeu.com - 10.03.2016

Është bërë një bujë e madhe në media, e më gjerë, lidhur me këtë vend të vogël në kufirin greko-maqedonas. Ky fshat është bërë mishërim i krizës së refugjatëve në Europë.

UNHCR: Refugjatët nuk janë turistë për t'iu kërkuar vizë Schengen

Koha.net - 10.03.2016

Idomeni, 10 mars – Sllovenia ka filluar zbatimin e regjimit të ri të hyrjes në zonën Schengen dhe nuk do t’i pranojë refugjatët pa viza të rregullta dhe pasaporta.

Thaçi për Die Presse: Ne kemi shkelur vetëm ligjet e Milosheviçit, Serbia do njohë Kosovën paralelisht me ...

Botasot - 10.03.2016

Die Presse: Mediat serbe flasin se refugjatët mund të vijnë edhe nga Kosova për të shkuar drejt Europës qendrore. Mund të jetë Kosova një marshutë e re e refugjatëve? Hashim Thaçi: Nuk kemi ...

Policia e Korçës në gadishmëri për refugjatët sirianë

ABC News - 10.03.2016

Rruga nacionale Korce –Kpashtice po monitorohet ne gjithe gjatesine e saj nga forca te shumta policie. Pas lajmit per mbylljen e kufijve per refugjatet siriane policia e Korces ka kaluar ne ...

Zemra e ftohtë e Evropës

Koha.net - 10.03.2016

BE dëshiron ta zhvendosë në Turqi krizën e refugjatëve. Viktimat e para presin në Idomeni, mendon Bernd Riegert. Në samitin e posaçëm të nivelit të lartë të BE të hënën, për shkak të vetos gjermane u ...

Artisti kinez viziton kampin e refugjatëve në Idomeni

Ora news - 10.03.2016

Artisti kinez dhe aktivisti për të drejtat e njeriut, Ai Weiwei, ka vizituar kampin që gjendet në kufi mes Greqisë dhe Maqedonisë, Idomeni, me stafin e tij.

Koment: Zemra e ftohtë e Evropës

BalkanWeb - 10.03.2016

BE dëshiron ta zhvendosë në Turqi krizën e refugjatëve. Viktimat e para presin në Idomeni, mendon Bernd Riegert. Në samitin e posaçëm të nivelit të lartë të BE të hënën, për shkak të vetos gjermane u ...

Artisti kinez viziton kampin e refugjatëve në Idomeni

Botasot - 10.03.2016

Artisti kinez dhe aktivisti për të drejtat e njeriut, Ai Weiwei, ka vizituar kampin që gjendet në kufi mes Greqisë dhe Maqedonisë, Idomeni, me stafin e tij.

Artisti kinez Ai Weiwei, viziton kufirin Maqedoni/Greqi: Çfarë ka mbetur nga humanizmi? (Video)

Botasot - 10.03.2016

Artisti dhe aktivisiti i njohur kinez Ai Weiwei ka vizituar marshutën e refugjatëve nga brigjet turke deri në Maqedoni, ku është ndalur për të dhënë një intervistë për rrjetin më të madh televiziv ...

Alarm nga përhapja e sëmundjeve mes refugjatëve

ABC News - 10.03.2016

Situatë e rëndë. Pamje rrënqethëse të familjeve të tëra të ngujuara në zonën kufitare Maqedoni- Greqi në Indomeni. Kushtet në të cilat jetojnë refugjatët, në mesin e të cilëve janë mbi 4000 fëmijë ...

​Përkundër mbylljes së “Rrugës Ballkanike”, mijëra refugjatë arrijnë në Greqi

Botasot - 10.03.2016

Mbyllja kontroverse e “Rrugës Ballkanike” për refugjatët që kanë mësyrë Evropën nuk është duke ndalur mijëra prej tyre që të arrijnë në Greqi, shkruan “EuroNews”.

Videoja që tronditi sot Gjermaninë (Video)

Telegrafi - 10.03.2016

Ditëve të fundit janë të paktë ata që mund të mos kenë njohuri për këtë vend të vogël në kufirin greko-maqedonas. Ky fshat është bërë mishërim i krizës së refugjatëve në Evropë.

Videoja që tronditi sot Gjermaninë (Video)

Botasot - 10.03.2016

Ditëve të fundit janë të paktë ata që mund të mos kenë njohuri për këtë vend të vogël në kufirin greko-maqedonas. Ky fshat është bërë mishërim i krizës së refugjatëve në Evropë.

Nuland sot viziton refugjatët në kufirin greko-maqedonas

Tetova Sot - 10.03.2016

Ndihmës-sekretarja shtetërore e SHBA-ve, Victoria Nuland do të vijë sot për ta vizituar kufirin greko-maqedonas, të njoftohet nga afër më krizën e emigrantëve.

Videoja që tronditi sot Gjermaninë (Video)

Tetova Sot - 10.03.2016

Ditëve të fundit janë të paktë ata që mund të mos kenë njohuri për këtë vend të vogël në kufirin greko-maqedonas. Ky fshat është bërë mishërim i krizës së refugjatëve në Europë.

Ngadalësohet ardhja e refugjatëve në Gjermani

DW - 09.03.2016

Regjistrimi i refugjatëve të rinj në Gjermani u ngadalësua me një të tretën në shkurt, krahasuar me janarin. Por megjithë shtimin e punonjësve, mbeten rreth 400.000 kërkesa për azil ende pa u ...

Pragmatizëm në politikën greke ndaj refugjatëve

DW - 09.03.2016

Katërmbëdhjetë kampe të reja pranimi për refugjatë do të krijohen javët e ardhshme në Greqi, pasi dhjetëra mijëra vetë janë bllokuar në kufirin maqedonas.

Për refugjatët në Idomeni, vendimi i BE-së është çmenduri

Portalb - 09.03.2016

Lajme lidhur me temën Organizatat humanitare Merhamet dhe VEFA ndajnë ndihma në Tabanoc Merkel: Vendimi për mbylljen e kufijve në vendet e Ballkanit është i njëanshëm Mes Romës dhe Athinës; Tirana, ...

Komisariati i lartë i KB-së për refugjatë i shqetësuar nga marrëveshja Turqi-BE

Idividi - 09.03.2016

Strasburg, 8 mars 2016 (MIA) - Komisariati i lartë i KB-së për refugjatë Filipo Grandi sot deklaroi se thellësisht është i shqetësuar nga projekti për marrëveshjen midis BE-së dhe Turqisë, që ...

Për refugjatët në Idomeni, vendimi i BE-së është çmenduri

Almakos - 09.03.2016

“Nuk duam të kthehemi në Turqi, vendimi i Bashkimit Evropian është çmenduri”, ka komentuar një refugjatë në kampin e Idomenit në Greqi, për “Radio Evropa e Lirë”.

Nata sjell një qetësi të çuditshme tek refugjatët në Idomeni

Shqipmedia - 09.03.2016

Gati 15 mijë refugjatë vazhdojnë të mbeten të bllokuar brenda dhe rreth Qendrës për pritjen të refugjatëve në Idomeni, ndërkohë që kushtet themelore të jetesës vazhdojnë të përkeqësohen, ndërsa ...

Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, kushte mizore për në Maqedoni- me ditë të tëra! (Video)

Lajm - 09.03.2016

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të ...

Emigrantët, “The Economist” kritikë Shqipërisë: Kujtoni vitet ’90!

LajmiFundit - 09.03.2016

Gazeta prestigjioze ‘The Economist’ ka kritikuar ashpër Shqipërinë, teksa i ka kushtuar një artikull çështjes së emigrantëve të bllokuar në Greqi. The Economist ka risjellë në kujtesë vitet ’90, kur ...

Mbyllet Ruta Ballkanike, nga mesnata do të pranohen refugjatët

Portalb - 09.03.2016

Lajme lidhur me temën UNHCR: Maqedonia po kufizon hyrjen e migrantëve nga Siria Për refugjatët në Idomeni, vendimi i BE-së është çmenduri Organizatat humanitare Merhamet dhe VEFA ndajnë ndihma në ...

Mbyllet Ruta Ballkanike, nga mesnata do të pranohen refugjatët

Lajm - 09.03.2016

Nga mesnata nuk do të pranohen më refugjatë në Qendrën Pranuese në Gjevgjeli. Ky vendim është si rezultat i vendimin të Sllovenisë, Serbisë dhe Kroacisë që të mos pranojmë më refugjat pa viza të ...

Refugjatët sirian kurban për mafien klandestine dhe trafikut të organeve

Ina - 09.03.2016

Arben LLALLA Refugjatët sirian dhe irakian që janë të bllokuar prej disa kohësh në Greqi janë në pritje për të nisur rrugëtimin e tyre për vendet e BE nëpërmjet kufirit të bllokuar të Maqedonisë.

Refugjatët, "kurban" për mafien e klandestinëve dhe trafikut të organeve

Albeu.com - 09.03.2016

Arben LLALLA - Refugjatët sirian dhe irakian që janë të bllokuar prej disa kohësh në Greqi janë në pritje për të nisur rrugëtimin e tyre për vendet e BE nëpërmjet kufirit të bllokuar të Maqedonisë.

"The Economist": Shqiptarët u mirëpritën kur emigruan para 25 vitesh

Albeu.com - 09.03.2016

"The Economist " i ka kushtuar një artikull problemit të refugjatëve të bllokuar në Greqi si dhe mundësisë që ata të strehohen në Shqipëri, deri në gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët evropiane, ...

Dhimbje therëse! Emigrantët sherr me gurë e shkopinj për bukën e gojës

LajmiFundit - 09.03.2016

Situata e refugjatëve sirianë në Greqi, pranë kufirit me Maqedoninë, bëhet çdo orë e më e rëndë, ndërsa Sllovenia, Serbia e Maqedonia kanë mbyllur hermetikisht kufijtë.

Tabanoc: “Merhamet” dhe “Wefa” ndihmojnë refugjatët

Lajm - 09.03.2016

Ndarja e ushqimit, rrobave dhe mjeteve higjienike për refugjatët në qendrën pranuese në Tabanoc, është pjesë e agjendës së përditshme të shoqatës humanitare Merhamet.

Njerëz apo kafshë? Ja si jetojnë refugjatët në kufirin greko-maqedonas (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.03.2016

Sllovenia ka prezantuar masa të reja kufitare për të reduktuar numrin e emigrantëve në kufi , në kuadër të përpjekjeve për të mbyllur rrugët ballkanase nga Greqia drejt Europës Perëndimore.

Greqia po mbushet me refugjatë dhe emigrantë

Idividi - 09.03.2016

Athinë, 9 mars 2016 (MIA) - Dy feribotë me rreth 700 refugjatë dhe emigrantë sot arritën në Pire. Sipas autoriteteve të portit, në sallat e pritjes për udhëtarë në Pire për momentin janë vendosur ...

Nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj në kufirin jugor

Idividi - 09.03.2016

Gjevgjeli, 9 mars 2016 (MIA) - Në Qendrën Transite të Pranimit "Vinojug" në Gjevgjeli më shumë se 50 orë nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj pasi që ruta ballkanike e refugjatëve ...

Ngadalësohet ardhja e refugjatëve në Gjermani

Zhurnal - 09.03.2016

Ngadalësohet ardhja e refugjatëve në Gjermani Publikuar 09.03.2016 në 16:24 nga H.N. | 14 i lexuar Berlin, 9 mars- Regjistrimi i refugjatëve të rinj në Gjermani u ngadalësua me një të tretën në ...

UNHCR: Refugjatët nuk janë turistë që t’u kërkohet vizë Schengen

Lajmi.net - 09.03.2016

​Sllovenia ka filluar zbatimin e regjimit të ri të hyrjes në zonën Schengen dhe nuk do t’i pranojë refugjatët pa viza të rregullta dhe pasaporta, ndërkohë që po për këtë shkak Maqedonia ka vendosur ...

Maqedonia mbyll zyrtarisht kufirin

Albeu.com - 09.03.2016

Maqedonia njoftoi se, nuk do të lejojë më asnjë emigrant të kalojë në kufirin e saj me Greqinë duke bllokuar kështu efektivisht rrugën e ndjekur nga të ardhurit drejt Veriut të Europës.

Kriza e refugjatëve, Maqedonia mbyll kufirin edhe zyrtarisht

SOT - 09.03.2016

Postuar: 09/03/2016 - 17:14 Maqedonia njoftoi se nuk do të lejojë më asnjë emigrant të kalojë në kufirin e saj me Greqinë duke bllokuar kështu efektivisht rrugën e ndjekur nga të ardhurit drejt ...

Mes Lindjes dhe Perëndimit, qëndrim i ftohtë i vendeve të reja anëtare ndaj refugjatëve

Top Channel - 09.03.2016

Ndërsa Perëndimi i Europës kërkon si në ethe zgjidhje për krizën e refugjatëve, Lindjes së kontinentit të vjetër kjo tragjedi njerëzore duket se nuk po i bën dhe aq shumë ...

Maqedonia mbyll kufirin edhe zyrtarisht

Top Channel - 09.03.2016

Maqedonia njoftoi se nuk do të lejojë më asnjë emigrant të kalojë në kufirin e saj me Greqinë duke bllokuar kështu efektivisht rrugën e ndjekur nga të ardhurit drejt Veriut të ...

Qeveria greke vendos të evakuojë refugjatët nga qendra e pritjes në Idomeni

SOT - 09.03.2016

Postuar: 09/03/2016 - 21:16 Qeveria greke ka vendosur të evakuojë refugjatët e grumbulluar në Idomeni, në kufi me Maqedoninë. Lajmi u raportua nga radio Deutsche Velle, e cila citon një përfaqësues ...

“The Economist”: Qëndrimi i Edi Ramës ndaj refugjatëve, armiqësor

SOT - 09.03.2016

Postuar: 09/03/2016 - 21:32 Në një qëndrim kritik ndaj qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Rama, revista prestigjoze The Economist thotë se Shqipëria mund të preket nga kriza e refugjatëve.

Përleshje me gurë dhe gjakosje për ushqim në kampin e refugjatëve

BalkanWeb - 09.03.2016

Situata në kampin e refugjatëve në Idomeni të Greqisë në kufi me Maqedoninë sa vjen e bëhet më e rëndë. Refugjatët sirianë vuajnë për ushqim, uji dhe veshmbathje, e si të mos mjaftonte kjo prej ...

Refugjatët/ Kthesa e Cipras për refugjatët: Gati 14 kampe të reja

Panorama - 09.03.2016

Katërmbëdhjetë kampe të reja pranimi për refugjatë do të krijohen javët e ardhshme në Greqi, pasi dhjetëra mijëra vetë janë bllokuar në kufirin maqedonas.

Pragmatizëm në politikën greke ndaj refugjatëve

BalkanWeb - 09.03.2016

Katërmbëdhjetë kampe të reja pranimi për refugjatë do të krijohen javët e ardhshme në Greqi, pasi dhjetëra mijëra vetë janë bllokuar në kufirin maqedonas.

Imazhet prekëse…deri kur do zgjasë makthi i këtyre refugjatëve?

Panorama - 09.03.2016

Duket se acarimi dhe frustrimet e emigrantëve, për shkak se janë bllokuar në një vend, të pashpresë, pa një strehë, pa një të ardhme të sigurt, bën që i vetmi “argëtim” për ta të jetë sherri dhe ...

Kriza e refugjatëve, ‘Economist’: Shqiptarët u mirëpritën kur emigruan

Panorama - 09.03.2016

Prestigjiozja ‘The Economist’ i ka kushtuar një artikull problemit të refugjatëve të bllokuar në Greqi si dhe mundësisë që ata të strehohen në Shqipëri, deri në gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët ...

Situatë e rënduar në Greqi, refugjatët përleshen me gurë e shkopinj për bukën e gojës

BalkanWeb - 09.03.2016

Ndërkohë që Sllovenia, Serbia e Maqedonia kanë mbyllur hermetikisht kufijtë, situata e refugjatëve sirianë në Greqi, pranë kufirit me Maqedoninë bëhet çdo orë e më e rëndë.

Mbyllet Ruta Ballkanike, nga mesnata do të pranohen refugjatët

Botasot - 09.03.2016

Nga mesnata nuk do të pranohen më refugjatë në Qendrën Pranuese në Gjevgjeli. Ky vendim është si rezultat i vendimin të Sllovenisë, Serbisë dhe Kroacisë që të mos pranojmë më refugjat pa viza ...

Kufijtë ballkanik mund të qëndrojnë të mbyllur për refugjatët deri në 17 mars

ABC News - 09.03.2016

Mbi 14 mije refugjate raportohet te bllokuar gjate oreve te fundit ne fshatin grek Idomeni. Kurse Maqedoni, vazhdon ta mbaj te mbyllur kufirin per te treten dite rresht, duke mos lejuar kalimine ...

Maqedonia “kyç” përfundimisht kufirin për refugjatët

Ora news - 09.03.2016

Qeveria e Maqedonisë ka vendosur të bllokojë totalisht hyrjen e refugjatëve në qendrën e pritjes në Gjevgjeli në kufi me Greqinë. Vendimi u mor pas masave të ashpra të Sllovenisë , Kroacisë dhe ...

Prefekti i Korçës për refugjatët sirianë

ABC News - 09.03.2016

Vendoret ne Korçe dhe ne Gjirokaster nuk kane ndonje urdher lidhur me mundesine e ardhjes se refugjateve siriane. Kurse policia po monitoron kufirin me nje numer te kufizuar te trupave speciale.

The Economist: Qëndrimi i Edi Ramës ndaj refugjatëve, armiqësor

Telegrafi - 09.03.2016

Në një qëndrim kritik ndaj qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Rama, revista prestigjoze The Economist thotë se Shqipëria mund të preket nga kriza e refugjatëve.

Kriza e refugjatëve nuk ndikon në turistët e Maqedonisë

Telegrafi - 09.03.2016

Kriza e refugjatëve, pra hyrja e refugjatëve nëpërmjet Greqisë nuk ka ndonjë ndikim për t’u theksuar në punën e agjencive turistike të Maqedonisë, transmeton Telegrafi.

“Më mirë të vdes se të shkoj në Damask”. Idomeni një “fuçi baruti gati në shpërthim”

Ora news - 09.03.2016

Situatë dramatike në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, teksa në Idomeni vijojnë të vijnë qindra mijëra klandestinë. Autoritet greke thonë se prej 48 orësh në Maqedoni nuk ka hyrë asnjë emigrant dhe ...

The Ekonomist kritikon Ramën

ABC News - 09.03.2016

Gazeta e njohur ndërkombëtare “The Ekonomist”, ka publikuar një artikull rreth krizës së refugjatëve në të cilën mund të përfshihet Shqipëria, ku nuk kursehen as kritikat për kryeministrin Edi Rama.

8 Marsi i grave emigrante në Idomeni

Ora news - 09.03.2016

8 Marsi mori kuptim më shumë se kurrë në Idomeni, atje ku gratë emigrante vuajnë çdo ditë për mbijetesë, ku flenë dhe zgjohen në shi, teksa derdhin lot për fëmijët e tyre.

The Economist: Trafikantët në Shqipëri po përgatisin gomonet

Ora news - 09.03.2016

The Economist shkruan se me shumë gjasa emigrantët e Lindjes së Mesme do të zgjedhin Shqipërinë se vend transit për të vijuar udhëtimin e tyre drejt veriut të Evropës.

Mediat greke:Organizatat humanitare po përgatiten për Shqipëri

ABC News - 09.03.2016

Flukset e refugjatëve po vazhdojnë pa ndërprerje të mbërrijnë në Greqi, në kohën që Maqedonia po e mban mbyllur kufirin për të tretën ditë rresht. Në Idomeni fare pranë vijës që ndan të dy vendet ...

Ngadalësohet ardhja e refugjatëve në Gjermani

Botasot - 09.03.2016

Regjistrimi i refugjatëve të rinj në Gjermani u ngadalësua me një të tretën në shkurt, krahasuar me janarin. Por megjithë shtimin e punonjësve, mbeten rreth 400.000 kërkesa për azil ende pa u ...

UNHCR: Refugjatët nuk janë turistë që t’u kërkohet vizë Schengen

Botasot - 09.03.2016

​Sllovenia ka filluar zbatimin e regjimit të ri të hyrjes në zonën Schengen dhe nuk do t’i pranojë refugjatët pa viza të rregullta dhe pasaporta, ndërkohë që po për këtë shkak Maqedonia ka vendosur ...

Refugjatët e bllokuar në Idonmeni shkojnë drejt Athinës

VOA - 09.03.2016

Siç njofton agjencia e lajmeve Associated Press, disa qindra emigrantë dhe refugjatë të bllokuar në Greqi kanë filluar të ikin nga kampi Idomeni, dhe po shkojnë drejt Athinës me autobusë.

Kriza e refugjatëve, Maqedonia mbyll kufirin edhe zyrtarisht

Mapo - 09.03.2016

Kriza e refugjatëve, Maqedonia mbyll kufirin edhe zyrtarisht Postuar më: 09 Mars 2016 17:40 Maqedonia njoftoi se nuk do të lejojë më asnjë emigrant të kalojë në kufirin e saj me Greqinë duke bllokuar ...

Refugjatët sirianë, “The Economist”: Mafiozët shqiptarë po blejnë gomone për t’i transportuar drejt Italisë

BalkanWeb - 09.03.2016

TIRANE – Gazeta e njohur “The Economist”, ka publikuar një artikull rreth krizës së refugjatëve, në të cilën mund të përfshihet Shqipëria. Sipas gazetës, “qarkullojnë zëra se mafiozët shqiptarë po ...

Ngadalësohet ardhja e refugjatëve në Gjermani

Ora news - 09.03.2016

Regjistrimi i refugjatëve të rinj në Gjermani u ngadalësua me një të tretën në shkurt, krahasuar me janarin. Por megjithë shtimin e punonjësve, mbeten rreth 400.000 kërkesa për azil ende pa u ...

Refugjatët e bllokuar në Idonmeni nisen drejt Athinës

Mapo - 09.03.2016

Refugjatët e bllokuar në Idonmeni nisen drejt Athinës Postuar më: 09 Mars 2016 19:11 Siç njofton agjencia e lajmeve Associated Press, disa qindra emigrantë dhe refugjatë të bllokuar në Greqi kanë ...

Qeveria greke vendos të evakuojë refugjatët nga qendra e pritjes në Idomeni

ABC News - 09.03.2016

Qeveria greke ka vendosur të evakuojë refugjatët e grumbulluar në Idomeni, në kufi me Maqedoninë. Lajmi u raportua nga radio Deutsche Velle, e cila citon një përfaqësues të Athinës zyrtare që ka ...

A mund të ndërpritet vërtet “ruta ballkanike” e emigrantëve

Ora news - 09.03.2016

Vendet e Ballkanit Perëndimor, të njohura më së shumti për konfliktet e fundshekullit të shkuar dhe për elitë politike që kritikohet për korrupsion dhe për shoqëri, e cila nuk ka dëshmuar ende fuqi ...

Nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj në kufirin jugor

Tetova Sot - 09.03.2016

Në Qendrën Transite të Pranimit “Vinojug” në Gjevgjeli më shumë se 50 orë nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj pasi që ruta ballkanike e refugjatëve praktikisht mbeti e mbyllur pas ...

"Refugjatët e bllokuar në Greqi  mund të kalojnë në Shqipëri"

Shqiptarja - 09.03.2016

Prestigjozja “The Economist”, shkruante një ditë më parë mbi emigrantët e bllokuar në Greqi, se ata mund të provojnë fatin e tyre për të mbërritur në Europë, duke kaluar përmes Shqipërisë.

Refugjatët sirian kurban për mafien klandestine dhe trafikut të organeve

Tetova Sot - 09.03.2016

Shkruan: Arben LLALLA Refugjatët sirian dhe irakian që janë të bllokuar prej disa kohësh në Greqi janë në pritje për të nisur rrugëtimin e tyre për vendet e BE nëpërmjet kufirit të bllokuar të ...

The Economist: Qëndrimi i Edi Ramës ndaj refugjatëve, armiqësor

Ilirida - 09.03.2016

Në një qëndrim kritik ndaj qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Rama, revista prestigjoze The Economist thotë se Shqipëria mund të preket nga kriza e refugjatëve.

Maqedonia “blindon” kufirin

Vision Plus - 09.03.2016

Ndërsa Brukseli diskuton planin e ri për zgjidhjen e krizës së emigrantëve, Shkupi zyrtar njofton se nuk do të lejojë më kalimin e emigrantëve nga Greqia, duke i hapur rrugë një zhvendosje të këtij ...

Pragmatizëm në politikën greke ndaj refugjatëve

Gazeta Tema - 09.03.2016

Katërmbëdhjetë kampe të reja pranimi për refugjatë do të krijohen javët e ardhshme në Greqi, pasi dhjetëra mijëra vetë janë bllokuar në kufirin maqedonas.

Nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj në kufirin jugor

Republika - 09.03.2016

Në Qendrën Transite të Pranimit “Vinojug” në Gjevgjeli më shumë se 50 orë nuk ka hyrje të refugjatëve dhe emigrantëve të rinj pasi që ruta ballkanike e refugjatëve praktikisht mbeti e mbyllur pas ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Top Channel - 08.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve ...

Refugjatët, Gjebrea: Kemi gati planin, por duhet edhe BE

Top Channel - 08.03.2016

Kriza e refugjatëve sirianë ende nuk e ka prekur Shqipërinë në mënyre masive. Disa grupe klandestine janë kapur e kthyer pas në Greqi, por alarmi se refugjatët do të kërkojnë një rrugë të re është ...

Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë (VIDEO)

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Shiu në Idomeni shkakton protestë të refugjatëve NATO, patrullim në Mesdhe për të ndaluar trafikun e refugjatëve Refugjatët të bllokuar në Greqi Vuajtjet e refugjatëve: Për ...

Qendra Tranzitore në Tabanoc e stërmbushur me refugjatë

Lajm - 08.03.2016

“Në këto momente mund të them se Qendra Tranzitore e Tabanocit është e mbushur e gjitha, që donë të thotë se kemi rreth 1.070 emigrantë, e rëndësishme është se ky numër është maksimal i njerëzve të ...

Disa migrantë janë ulur në hekurudhën në Idomeni, kërkojnë që liderët evropianë t'i hapin kufijtë

Idividi - 08.03.2016

Idomeni, 7 mars 2016 (MIA) - Dhjetëra refugjatë janë ulur sot në binarët hekurudhorë afër kampit në Idomeni në kufirin Greqi-Maqedoni, duke apeluar deri te liderët evropianë në Samitin në Bruksel që ...

Qendra Tranzitore në Tabanoc e stërmbushur me refugjatë

Almakos - 08.03.2016

“Në këto momente mund të them se Qendra Tranzitore e Tabanocit është e mbushur e gjitha, që donë të thotë se kemi rreth 1.070 emigrantë, e rëndësishme është se ky numër është maksimal i njerëzve të ...

Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë (Foto)

Lajm - 08.03.2016

Numri i refugjatëve në kampin Idomeni në anën e Greqisë në kufirin me Maqedoninë, duke e parë nga perspektiva e lartë është mjaft i madh, shkruan REL. Radhë me tenda në fushë dhe përreth hekurudhës .

Policia maqedonase demanton gazetarin britanez se ka rrahur një refugjat nga Siria

Zhurnal - 08.03.2016

Policia maqedonase demanton gazetarin britanez se ka rrahur një refugjat nga Siria Publikuar 08.03.2016 në 10:39 nga H.N. | 138 i lexuar Shkup, 8 mars- Gazetari britanez dhe raportuesi nga kufiri ...

Grante japoneze për pesë institucione të Maqedonisë

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë (VIDEO) Shiu në Idomeni shkakton protestë të refugjatëve NATO, patrullim në Mesdhe për të ndaluar trafikun e refugjatëve ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Grante japoneze për pesë institucione të Maqedonisë Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë (VIDEO) Shiu në Idomeni shkakton protestë të refugjatëve NATO, ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Lajm - 08.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe konfirmoi këtë në një ...

Ja si përgjaken mes tyre refugjatët në kufirin greko-maqedonas (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.03.2016

Serish dhune ne kampet e refugjateve , por tani ne ate ne Indomeni, ne kufirin greko-maqedonas . Dite me pare ishin forcat policore maqedonase ato qe perdoren dhunen per te ndalur depertimin e tyre ...

Refugjatët do të presin deri më 18 mars për vendim përfundimtar të BE-së

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët Grante japoneze për pesë institucione të Maqedonisë Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë ...

Refugjatët në kufirin grek, policia shqiptare “blindon” vendin

LajmiFundit - 08.03.2016

Policia shqiptare ka shtuar masat e sigurisë në kufirin me Greqinë, pas sinjalizimeve të marra se sot dhe nesër në kufirin grek do të ketë një dyndje të refugjatëve nga Lindja e Mesme.

Zvogëlohet numri i refugjatëve që arrijnë në Gjermani

Idividi - 08.03.2016

Berlin, 8 mars 2016 (MIA) - Qeveria e Gjermanisë sot kumtoi se në shkurt Gjermania janë regjistruar rreth 61 kërkues të azilit, gjë që paraqet ulje të dukshme në krahasim me muajin paraprak.

Ekspertët grekë për kontrollin e sëmundjeve dërgohen në kampin e refugjatëve në Idomeni

Idividi - 08.03.2016

Athina, 8 mars 2016 (MIA) - Ekspertët grekë për kontrollin e sëmundjeve janë dërguar në kampin e refugjatëve në kufirin e Greqisë dhe Maqedonisë, për çka Ministria greke e Shëndetësisë precizoi se ...

“Skaj Njus”: Policia maqedonase i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian (Foto)

Lajm - 08.03.2016

Reporteri i televizionit të njohur britanik “Skaj Njus”, Xhon Sparks, ka raportuar për sjelljen johumane të policisë maqedonase ndaj refugjatëve që po tranzitojnë nëpër Maqedoni.

Policia maqedonase i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian (Foto)

Ina - 08.03.2016

Rrëfimi i tij bëhet edhe më tmerrues, kur tregon për sjelljen e personit kompetent për gardhin e ndërtuar me tel në kufi. Ai e ka pyetur Mustafën nëse është i etur? Refugjati është përgjigjur ...

Në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përgjaken mes vete (Foto)

Lajm - 08.03.2016

Serish dhune ne kampet e refugjateve, por tani ne ate ne Indomeni, ne kufirin greko-maqedonas. Dite me pare ishin forcat policore maqedonase ato qe perdoren dhunen per te ndalur depertimin e tyre ...

Policia maqedonase i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian (Foto)

Almakos - 08.03.2016

Rrëfimi i tij bëhet edhe më tmerrues, kur tregon për sjelljen e personit kompetent për gardhin e ndërtuar me tel në kufi. Ai e ka pyetur Mustafën nëse është i etur? Refugjati është përgjigjur ...

Emigrantët përgjaken për ushqim në kampin e Greqisë (Foto)

Lajmi.net - 08.03.2016

Në kampin e refugjatëve në Greqi, situata është dramatike për emigrantët. Disa prej tyre janë përleshur me sende të forta për të marrë ushqim. Dhuna është e pranishme në vijimësi.

Emigrantët përgjaken për ushqim në kampin e Greqisë – FOTO

Shqipmedia - 08.03.2016

Në kampin e refugjatëve në Greqi, situata është dramatike për emigrantët ku disa prej tyre janë përleshur me sende të forta për të marrë ushqim. Në fotot e publikuara nga mediat britanike tregohet ...

Sky News: Policia e Maqedonasë i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian !

Zhurnal - 08.03.2016

Skandaloze: Sky News: Policia e Maqedonasë i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian ! Publikuar 08.03.2016 në 20:15 nga D.R. | 239 i lexuar Shkup, 8 mars - Reporteri i televizionit të ...

A po bisedon qeveria shqiptare me Greqinë dhe Italinë për refugjatët?!

Albeu.com - 08.03.2016

Qeveria e Tiranës po zhvillon bisedime sekrete me qeverinë në Athinë dhe në Romë lidhur me çështjen e refugjatëve që vijnë nga shtetet e Lindjes së Mesme.

Zbulohen lëvizjet sekrete dhe të dyshimta! Tirana negociata me Romën dhe Athinën për refugjatët

SOT - 08.03.2016

Postuar: 08/03/2016 - 20:41 Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i ...

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Refugjatët do të presin deri më 18 mars për vendim përfundimtar të BE-së Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët Grante japoneze për pesë institucione ...

Tirana, negociata sekrete për refugjatët

Lajmi.net - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Nga mesnata mbyllet ruta ballkanike, 437 refugjatë të ngujuar në zonën neutrale

Zhurnal - 08.03.2016

Nga mesnata mbyllet ruta ballkanike, 437 refugjatë të ngujuar në zonën neutrale Publikuar 08.03.2016 në 21:40 nga A.A | 82 i lexuar Shkup, 6 mars - Ministria e Brendshme e Serbisë njoftoi se nga ...

Trafikantët e refugjatëve janë vendosur në kufirin Shqipëri-Greqi

LajmiFundit - 08.03.2016

Rrugët ballkanike faktikisht janë mbyllur për refugjatët. Maqedonia ka ndërtuar gardh me tela për të parandaluar refugjatët që të tranzitojnë përmes saj.

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët

Top Channel - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Organizatat humanitare Merhamet dhe VEFA ndajnë ndihma në Tabanoc

Portalb - 08.03.2016

Lajme lidhur me temën Merkel: Vendimi për mbylljen e kufijve në vendet e Ballkanit është i njëanshëm Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët Refugjatët do të presin deri më 18 ...

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët

Zhurnal - 08.03.2016

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët Publikuar 08.03.2016 në 22:34 nga D.R. | 14 i lexuar Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për ...

Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi

Zhurnal - 08.03.2016

Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi Publikuar 08.03.2016 në 22:46 nga D.R. | 54 i lexuar Shkup, 8 mars - Refugjatët arrijnë në Ballkan, por nuk janë më të mirëpritur.

Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi

Top Channel - 08.03.2016

Refugjatët arrijnë në Ballkan, por nuk janë më të mirëpritur. Një numër i vogël ka hyrë në Serbi nga Mali i Zi, përmes “rrugës së re ballkanike”, por është një pikëpyetje e madhe për më ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Koha.net - 08.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. Korrespondenti i Top Channel në Athinë, konfirmoi këtë në një lidhje të ...

Bisedime Greqi-Shqipëri për refugjatët

BalkanWeb - 08.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. ‘Top-Channel’, shkruan se bisedimet janë në fazë fillestare.

Kosova ndërton qendër për pritjen e refugjatëve

BalkanWeb - 08.03.2016

Refugjatët e ikur nga lufta e Sirisë dhe Irakut po e shmangin Kosovën në rrugëtimin e tyre drejt Perëndimit. Edhe ata pak refugjatë që përfundojnë në Kosovë, pas pak ditësh largohen drejt vendeve ...

Qendra Tranzitore në Tabanoc e stërmbushur me refugjatë

Botasot - 08.03.2016

“Në këto momente mund të them se Qendra Tranzitore e Tabanocit është e mbushur e gjitha, që donë të thotë se kemi rreth 1.070 emigrantë, e rëndësishme është se ky numër është maksimal i njerëzve të ...

Refugjatë edhe në Shqipëri? Masat në Kapshticë

Panorama - 08.03.2016

Ndërkohë që Maqedonia ka bllokuar kufirin, Shqipëria përflitet si një vend i mundshëm tranziti i refugjatëvë në rrugën e tyre drejt vendeve të BE. Si pritet një mundësi e tillë nga shqiptarët dhe ...

Maqedonia mbyll kufirin, mijëra emigrantë në tokën greke të sëmurë. Moti i keq vështirëson situatën

BalkanWeb - 08.03.2016

GREQI – Në Greqi rëndohet çdo ditë e më shumë drama e refugjatëve nga Siria dhe Lindja e Mesme, të cilët presin prej javësh për të dalë nga vendi, drejt shteteve të Evropës Perëndimore.

Emigrantët në Idomeni: Të dëshpëruar nga vendimi i BE për të na kthyer në Turqi

Ora news - 08.03.2016

Mijëra emigrantë në kufirin greko-maqedonas janë zgjuar nën ujë, teksa tendat e tyre janë përmbytur si pasojë e reshjeve të dendua të shiut. Teksa ngohen pranë zjarrit, ata shprehen të zgjënjyer nga ...

Refugjatët e bllokuar në kufij

ABC News - 08.03.2016

Situata me refugjatët në kufirin greko-maqedon vazhdon të jetë dramatike. Numri i refugjatëve të përqëndruar në Idomeni arriti të martën në 13.000 dhe krahas kushteve shumë të këqija të jetesës, ...

Komisariati i Lartë për Refugjatët të OKB-së i shqetësuar nga projektmarrëveshja BE-Turqi

Koha.net - 08.03.2016

Strasburg, 8 mars – Komisariati i Lartë për Refugjatët pranë OKB-së, Filippo Grandi u shpreh sot thellësisht i shqetësuar nga marrëveshja e arritur një ditë më parë midis Ankarasë dhe Bashkimit ...

Marrëveshja BE-Turqi shkel ligjet europiane dhe ndërkombëtare

ABC News - 08.03.2016

Agjensia e Refugjatëve në Kombet e Bashkuara bën të ditur se marrëevshja e Bashkimit Europian për të dërguar mbrapsht në masë refugjatët në Turqi do të dhunonte të drejtën për mbrojtje nën ligjin ...

Emigrantët lahen në gjak për ushqim në kampin Idomeni në Greqi

Ora news - 08.03.2016

Në kampin e refugjatëve në Greqi, situata është dramatike për emigrantët. Disa prej tyre janë përleshur me sende të forta për të marrë ushqim. Dhuna është e pranishme në vijimësi.

Golgota e refugjatëve sirianë në kufirin maqedonaso-grek

ABC News - 08.03.2016

Në pikën kufitare Greqi-Maqedoni kanë mbetur të bllokuar më shumë se 13.000 refugjatë. Ata presin vazhdimin e rrugës drejt shteteve evropiane. Nuk kanë marrë asnjë njoftim se cili do të jetë fati i ...

Qeveria shqiptare, bisedime sekrete me Italinë dhe Greqinë për refugjatët

Panorama - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët

Mapo - 08.03.2016

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët Postuar më: 08 Mars 2016 20:42 Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve ...

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët (Video)

Botasot - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

“La Republica”: Trafikantët janë vendosur në kufirin Shqipëri/Greqi

Botasot - 08.03.2016

Rrugët ballkanike faktikisht janë mbyllur për refugjatët. Maqedonia ka ndërtuar gardh me tela për të parandaluar refugjatët që të tranzitojnë përmes saj.

Shqipëria po bisedon me Greqinë e Italinë për refugjatë

Koha.net - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Organizatat humanitare Merhamet dhe VEFA ndajnë ndihma në Tabanoc

Botasot - 08.03.2016

Organizata Humanitare Merhamet nga Shkupi në bashkëpunim me organizatën humanitare VEFA nga Gjermania, nga sot dhe në dhjetë ditët në vazhdim do të sigurojë ushqim të nxehtë, pako me ushqim dhe mjete ...

Athina bisedime me Tiranën: 10 mijë refugjatë sirianë drejt Shqipërisë?

Gazeta Tema - 08.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe konfirmoi këtë në një ...

Radhë me tenda në Idomeni, të bllokuar 12.000 refugjatë

Ilirida - 08.03.2016

Numri i refugjatëve në kampin Idomeni në anën e Greqisë në kufirin me Maqedoninë, duke e parë nga perspektiva e lartë është mjaft i madh, shkruan REL. Radhë me tenda në fushë dhe përreth hekurudhës .

Në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përgjaken mes vete (FOTO)

Ilirida - 08.03.2016

Serish dhune ne kampet e refugjateve, por tani ne ate ne Indomeni, ne kufirin greko-maqedonas. Dite me pare ishin forcat policore maqedonase ato qe perdoren dhunen per te ndalur depertimin e tyre ...

Refugjatët sirianë drejt Shqipërisë policia kufitare gatishmëri të plotë

Shqiptarja - 08.03.2016

Informacionet se drejt Shqipërisë është drejtuar një karvan refugjatësh sirianë, ka bërë që në kufirin me Greqinë të shtohen forcat e sigurisë. Nga e marta më shumë se 50 forca të policisë së kufirit ...

Pamje shqetësuese: Emigrantët lahen në gjak për një copë bukë (FOTO/VIDEO)

Ilirida - 08.03.2016

Migrantët janë mbuluar në gjak derisa po qëllonin njëri-tjetrin me gurë, gjatë një lufte për një copë bukë në kampin e refugjatëve në Greqi. Sërish ka shpërthyer dhuna në një kam refugjatësh në ...

Policia maqedonase i ka ofruar urinë në vend të ujit një refugjati sirian

Tetova Sot - 08.03.2016

Reporteri i televizionit të njohur britanik “Sky News”, John Sparks, ka raportuar për sjelljen johumane të policisë maqedonase ndaj refugjatëve që po tranzitojnë nëpër Maqedoni.

Emigrantet përgjaken për ushqim në kamp në Greqi (FOTO)

Tetova Sot - 08.03.2016

Në kampin e refugjatëve në Greqi, situata është dramatike për emigrantët. Disa prej tyre janë përleshur me sende të forta për të marrë ushqim. Dhuna është e pranishme në vijimësi.

Tirana, negociata sekrete me Romën dhe Athinën për refugjatët

Gazeta Tema - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Tiranë, qeveria në bisedime sekrete me Italinë dhe Greqinë për refugjatët

Durres Lajm - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Mediat italiane zbulojnë bisedimet sekrete të Ramës me Renzin për refugjatët

Ilirida - 08.03.2016

Të gjitha vendet evropiane po bëjnë plane për të përballuar një fluks të ri të refugjatëve gjatë muajve të verës. Ngritja e temperaturave pritet të shtojë edhe numrin e refugjatëve nga Lindja e Mesme.

Mes Romës dhe Athinës; Tirana, negociata sekrete për refugjatët (VIDEO)

Ilirida - 08.03.2016

Qeveria shqiptare është duke zhvilluar bisedime diskrete me Athinën dhe Romën për çështjen e refugjatëve sirianë. Siç raportohet në mediat greke dhe italiane, kalimi i tyre nëpërmjet Shqipërisë po ...

Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi

Tetova Sot - 08.03.2016

Refugjatët arrijnë në Ballkan, por nuk janë më të mirëpritur. Një numër i vogël ka hyrë në Serbi nga Mali i Zi, përmes “rrugës së re ballkanike”, por është një pikëpyetje e madhe për më tutje.

Reagon Kastriot Rexhepi rreth vizitës së refugjatëve nga zv.kryeminstri Fatmir Besimi

Almakos - 07.03.2016

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për Çështje Evropiane, Fatmir Besimi, pas vizitës së qendrës për pritje të refugjatëve në Gjevgjeli, deklaroi se nevojitet koordinim i ...

Vazhdon kriza me refugjatët në kufiri Maqedoni – Greqi, 14 mijë të bllokuar në kufi

Ina - 07.03.2016

Numri i emigrantëve të bllokuar në kufirin greko maqedonas është rritur në 14 mijë, thuhet në të dhënat e fundit nga tereni. Nëpërmjet kufirit lirohen një numër i vogël i personave kryesisht nga ...

Athina presion Tiranës për hapjen e kufijve, kërkesë BE për vendosjen e sanksioneve ekonomike dhe izolimin e qeverisë ...

SOT - 07.03.2016

Postuar: 07/03/2016 - 07:33 Ashpërsohen marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë. Pas përplasjeve për kufirin jugor, kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme duket se po sjell një tjetër klimë tensioni ...

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët

Almakos - 07.03.2016

Gazeta gjermane “Bild” ka shkruar se ka ankesa sa i takon trajtimit të emigrantëve në kufirin me Maqedoninë. Kjo gazetë citon disa organizata civile të cilat theksojnë se është shtuar keqtrajtimi i ...

Fati i refugjatëve në duart e Evropës

Portalb - 07.03.2016

Lajme lidhur me temën BE kërkon të shpëtojë Shengenin Turqi, përmbytet anija me emigrantë, 25 të vdekur 14 mijë emigrant të bllokuar në Idomeni Ankesa për trajtim johuman refugjatëve Maqedonia po e ...

Vazhdon kriza me refugjatët në kufiri Maqedoni – Greqi, 14 mijë të bllokuar në kufi

Lajm - 07.03.2016

Numri i emigrantëve të bllokuar në kufirin greko maqedonas është rritur në 14 mijë, thuhet në të dhënat e fundit nga tereni. Nëpërmjet kufirit lirohen një numër i vogël i personave kryesisht nga ...

Rreth 3.500 emigrantë sot kanë arritur në portin e Piresë

Idividi - 07.03.2016

Athinë, 5 mars 2016 (MIA) - Me mijëra refugjatë dhe emigrantë vazhdojnë që të arrijnë me feribot në portin e Piresë, ku vetëm sot aty janë transportuar rreth 3.500 persona.

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët

Zhurnal - 07.03.2016

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët Publikuar 07.03.2016 në 09:48 nga S.M | 27 i lexuar Shkup, 7 mars - Gazeta gjermane “Bild” ka shkruar se ka ankesa sa i takon trajtimit të ...

Refugjatë edhe në Shqipëri? Masat në Kapshticë

DW - 07.03.2016

Ndërkohë që Maqedonia ka bllokuar kufirin, Shqipëria përflitet si një vend i mundshëm tranziti i refugjatëvë në rrugën e tyre drejt vendeve të BE. Si pritet një mundësi e tillë nga shqiptarët dhe ...

"Asnjë informacion për lëvizje refugjatësh drejt Shqipërisё"

DW - 07.03.2016

Kryeministri shqiptar Edi Rama së fundi: 'Shqipëria nuk do të ngrejë mure për të bllokuar refugjatët, por as nuk do të hapë portat'. Si zbatohet kjo nё kufi? Për DW Drejtori i Drejtorisë së ...

Kushtet e mjerueshme të refugjatëve në Idomeni, shkaktojnë rrëmuja

Shqipmedia - 07.03.2016

Në qendrën për pritjen e refugjatëve në Idomeni, e cila ndodhet në vendkalimin kufitar greko-maqedonas, gjendja e refugjatëve vazhdon të përkeqësohet çdo ditë e më shumë, për shkak se numri ka ...

Refugjatët në terr, të mërkurën mbërrijnë në Janinë, pranë kufirit shqiptar

LajmiFundit - 07.03.2016

Gjendja e refugjatëve në kufirin grek vështirësohet çdo ditë e më shumë. Ndërkohë, Greqia po përballon e vetme krizën e thellë, pas mbylljes së kufijve ballkanikë.

Maqedonia, udhëkryqi fatkeq për të mbeturit pa atdhe

Almakos - 07.03.2016

Analizë, Almakos Siç duket ne e jetojmë epokën e dyndjes së madhe të popujve të mbetur pa atdhe. Kështu që jemi dëshmitarë të lumit të madh të refugjatëve i cili derdhet edhe nëpër këtë Ballkan si ...

Greqia këtë javë do të sigurojë edhe 16.000 vende për refugjatët

Idividi - 07.03.2016

Athinë, 7 mars 2016 (MIA) - Gjatë kësaj jave, Greqia do të sigurojë kapacitete për akomodim edhe të 16.000 refugjatëve dhe migrantëve, deklaroi sot zëvendësministri grek i Mbrojtjes, Dhimitris Vicas, ...

Kaos në kufi, situatë e tensionuar, mbi 12 refugjatë të bllokuar

Ina - 07.03.2016

Reshjet e shiut gjatë natës ua vështirësuan pritjen e gjatë refugjatëve të bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Uji vërshoi natën edhe brenda çadrave ndërsa njerëzit ndezën zjarre në ...

Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra! (Video)

Portalb - 07.03.2016

Lajme lidhur me temën Maqedonia kërkon armatim gome, për ndalimin e refugjatëve për në BE? (DOKUMENT) Fati i refugjatëve në duart e Evropës Turqi, përmbytet anija me emigrantë, 25 të vdekur 14 mijë ...

Disa burime qeveritare greke pohojnë se në Bruksel ndryshon klima për krizën e refugjatëve

Idividi - 07.03.2016

Athinë, 7 mars 2016 (MIA) - Disa burime qeveritare greke sot konfirmuan se ka ndryshim të klimës për çështjen e refugjatëve para drekës së punës të liderëve të BE-së me kryeministrin turk Ahmet ...

Në Greqi ka mbi 33.000 refugjatë

Idividi - 07.03.2016

Athinë, 7 mars 2016 (MIA) - Në territorin grek momentalisht ka 33.320 refugjatë, kumtoi sot Qendra Koordinuese për Ballfaqim me Migrimin. Siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina, në ishuj ka ...

Refugjatët të bllokuar në Greqi

Portalb - 07.03.2016

Lajme lidhur me temën Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra! (Video) Maqedonia kërkon armatim gome, për ndalimin e refugjatëve për në BE? ...

Shiu në Idomeni shkakton protestë të refugjatëve

Portalb - 07.03.2016

Lajme lidhur me temën NATO, patrullim në Mesdhe për të ndaluar trafikun e refugjatëve Refugjatët të bllokuar në Greqi Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ...

Refugjatët, edhe në Kosovë; krijohet qendra e pritjes

Top Channel - 07.03.2016

Refugjatët e ikur nga lufta e Sirisë dhe Irakut po e shmangin Kosovën në rrugëtimin e tyre drejt Perëndimit. Edhe ata pak refugjatë që përfundojnë në Kosovë, pas pak ditësh largohen drejt vendeve ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Zhurnal - 07.03.2016

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët Publikuar 07.03.2016 në 22:37 nga D.R. | 67 i lexuar Shkup, 7 mars - Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka ...

Refugjatët, edhe në Kosovë; krijohet qendra e pritjes

Zhurnal - 07.03.2016

Refugjatët, edhe në Kosovë; krijohet qendra e pritjes Publikuar 07.03.2016 në 22:45 nga D.R. | 14 i lexuar Refugjatët e ikur nga lufta e Sirisë dhe Irakut po e shmangin Kosovën në rrugëtimin e tyre ...

Refugjatët edhe në Kosovë, krijohet qendra e pritjes (Video)

Lajmi.net - 07.03.2016

Refugjatët e ikur nga lufta e Sirisë dhe Irakut po e shmangin Kosovën në rrugëtimin e tyre drejt Perëndimit. Edhe ata pak refugjatë që përfundojnë në Kosovë, pas pak ditësh largohen drejt vendeve ...

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët

Panorama - 07.03.2016

Gazeta gjermane “Bild” shkruan në një artikull në versionin e saj online se ka ankesa sa i përket trajtimit të emigrantëve në kufirin me Maqedoninë. Teksa citon organizatat civile që nënvizojnë se ...

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët

BalkanWeb - 07.03.2016

Gazeta gjermane “Bild” ka shkruar se ka ankesa sa i përket trajtimit të emigrantëve në kufirin me Maqedoninë. Kjo gazetë citon disa organizata civile të cilat theksojnë se është shtuar keqtrajtimi i ...

Maqedonia hap kufirin për 450 klandestinë, të tjerët në pritje në kampin Idomeni

Ora news - 07.03.2016

Pas një pritje të gjatë, në shi dhe të ftohtë, Maqedonia ka lejuar një grup klandestinësh të kalojë kufirin. 450 emigrantë, gjysma prej të cilëve fëmijë u transportuan me tren drejt Serbisë, ku më ...

Kampi i refugjatëve në Idomeni të Greqisë i ilustruar në foto

Ora news - 07.03.2016

Greqia ka kërkuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufirin me Maqedoninë ku ndodhet kampi i refugjatëve. Kampi në fshati Idomeni ka një kapacitet prej mbi 1 mijë personash, por aty janë ...

Zv.Ministri i Brendshëm: Vendim politik nëse Shqipëria do të jetë vend tranzit

Ora news - 07.03.2016

Në kufirin shqiptar nuk ka fluks të refugjatëve që vijnë nga lindja me qëllim për të hyrë në territorin shqiptar, ndërkohë që edhe Shqiperia nuk ka marrë një vendim nëse do të jetë ose jo vend ...

Zv.ministri i Brendshëm: Në kufirin shqiptar nuk ka flukse refugjatësh

Botasot - 07.03.2016

Në kufirin shqiptar nuk ka fluks refugjatësh që vijnë nga lindja me qëllim për të hyrë në territorin shqiptar. Kështu u shpreh zv.ministri i Brendshëm Ilir Marko, gjatë një raportimi në Komisionin e ...

Refugjatë edhe në Shqipëri? Masat në Kapshticë

Botasot - 07.03.2016

Ndërkohë që Maqedonia ka bllokuar kufirin, Shqipëria përflitet si një vend i mundshëm tranziti i refugjatëvë në rrugën e tyre drejt vendeve të BE. Si pritet një mundësi e tillë nga shqiptarët dhe ...

Arrin në 36 mijë numri i emigrantëve në Greqi

ABC News - 07.03.2016

Numri i emigrantëve në Greqi ka mbërritur në 36 mijë, ndërkohë që Athina akuzon Shkupin se qëllimisht po vazhdon me ritme shumë të ngadalta futjen e refugjatëve në territorin maqedonas.

Tiranë-Athinë, bisedime për 10 mijë refugjatë sirianë

BalkanWeb - 07.03.2016

TIRANE – Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. Nisjen e këtyre bisedimeve e ka konfirmuar edhe zv/ministrja e ...

Në Lipjan krijohet qendra e pritjes së refugjatëve sirianë e irakianë

Koha.net - 07.03.2016

Refugjatët e ikur nga lufta e Sirisë dhe Irakut po e shmangin Kosovën në rrugëtimin e tyre drejt Perëndimit. Edhe ata pak refugjatë që përfundojnë në Kosovë, pas pak ditësh largohen drejt vendeve ...

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët

Mapo - 07.03.2016

Shkupi mbyll kufijtë, Athina në bisedime me Tiranën për refugjatët Postuar më: 07 Mars 2016 22:36 Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 ...

Bild: Policia e Maqedonisë po keqtrajton refugjatët

Tetova Sot - 07.03.2016

Gazeta gjermane “Bild” ka shkruar se ka ankesa sa i përket trajtimit të emigrantëve në kufirin me Maqedoninë. Kjo gazetë citon disa organizata civile të cilat theksojnë se është shtuar keqtrajtimi i ...

BE mbledh samit për emigrantët "Maqedonia ka shtuar kontrollet"

Shqiptarja - 07.03.2016

Liderët europian dhe ata të Turqisë janë mbledhur këtë të hënë në një samit emergjence në Bruksel për të diskutuar lidhur me krizën e refugjatëve e cilësuar si më e rënda që nga Lufta e dytë Botërore.

Kufiri greko-maqedonas, 12 mijë refugjatë presin në kushte të vështira

Ilirida - 07.03.2016

Reshjet e shiut gjatë natës ua vështirësuan pritjen e gjatë refugjatëve të bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Uji vërshoi natën edhe brenda çadrave ndërsa njerëzit ndezën zjarre në ...

Liderët e BE takohen në Bruksel, planifikojnë të mbyllin rrugët e Ballkanit për emigrantët

Ilirida - 07.03.2016

Liderët e Bashkimit Europian dhe drejtuesit turq janë mbledhur në Bruksel për një samit urgjent në lidhje me trajtimin e çështjes së emigrantëve. Kriza e emigrantëve është më e rënda që pas luftës së ...

REPORTAZHI/ Refugjatë edhe në Shqipëri? Masat në Kapshticë

Gazeta Tema - 07.03.2016

Fshati Kapshticë gjendet vetëm pak minuta larg kufirit shqiptaro-grek. Në vitet 90′ mijëra shqitparë kanë ndaluar këtu për të blerë ushqime dhe më pas kanë vazhduar rrugën e tyre drejt Greqisë në ...

Maqedonia hap kufirin për 450 emigrantë (FOTO)

Tetova Sot - 07.03.2016

Maqedonia, ka lejuar një grup klandestinësh të kalojë kufirin. Pas një pritje të gjatë, në shi dhe të ftohtë, 450 emigrantë, , prej të cilëve 260 fëmijë u transportuan me tren drejt Serbisë, ku më ...

Shqipëria në bisedime me Greqinë për pranimin e 10 mijë sirianëve

Tetova Sot - 07.03.2016

Burime diplomatike nga Athina pohuan për Top Channel se ka bisedime me Shqipërinë për kalimin e 10 mijë refugjatëve sirianë. Korrespondenti i Top Channel në Athinë, Artur Bibe konfirmoi këtë në një ...

Greqia këtë javë do të sigurojë edhe 16.000 vende për refugjatët

Republika - 07.03.2016

Gjatë kësaj jave, Greqia do të sigurojë kapacitete për akomodim edhe të 16.000 refugjatëve dhe migrantëve, deklaroi sot zëvendësministri grek i Mbrojtjes, Dhimitris Vicas, i cili është përgjegjës për ...