TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sali Berisha: Vendim dinjitoz i Kosovës që mos ta lë të hyjë “Trenin e Serbomadhisë”!

Lajmi.net - 15.01.2017

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar ndaj provokimit të Beogradit me përpjekjet për të futur trenin me sloganet e Serbisë së madhe në territorin e Kosovës.

Vedati i “Stupcave” i ka dy fjalë për policinë e trenin (FOTO)

Zhurnal - 15.01.2017

Edhe humoristi Vedat Bajrami, është shprehur krenar me gatishmërinë e Policisë së Kosovës për të ndalur hyrjen e trenit serb në Kosovë. Ai ka publikuar një fotografi, ku shihet me pjesëtarë të PK-së, ...

A e shpëtoi Thaçi, Mustafën nga turpërimi me trenin serb?

Lajmi.net - 15.01.2017

Të shtunën në mëngjes, Beogradi ishte në festë: Po e nisnin trenin e parë drejt Kosovës pas 18 vjetësh. E kishin bërë gati lokomotivën e dhuruar nga Rusia, kurse vagonët ishin sikur të hysh në ndonjë ...

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia

Top Channel - 15.01.2017

Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve.

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia

SOT - 15.01.2017

Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve.

Përzunë trenin serb, Forcat Speciale bëjnë simbolin e shqiponjës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2017

Forcat Speciale të Kosovës kanë bërë simbolin e shqiponjës pasi kthyen mbrapsh trenin serb në kufi. Treni ilegal serb i cili u nis mëngjesin e djeshëm nga stacioni qendror hekurudhor në Beograd me ...

Beogradi po përgatitet për skenarin e Krimesë në veri të Kosovës

Portalb - 15.01.2017

Enver Robelli Viti 2017 ka €lluar me një fushatë të re të Beogradit për tensionimin e situatës në mbarë rajonin. Ministri i Jashtëm Ivica Daçiq i ka kërcënuar Malin e Zi dhe Maqedoninë për pranimin e ...

Ndalet treni serb, Mustafa: S’do ta lejonim hyrjen e tij

Top Channel - 15.01.2017

Auroritetet kosovare kishin urdhëruar ndalimin e hyrjes së trenit serb të nisur nga Beogradi, përpara se ai të ndalej nga vet serbët 10 km larg kufirit me Kosovën, në Rashkë.

Beogradi po përgatitet për skenarin e Krimesë në veri të Kosovës

Lajm - 15.01.2017

Tanke serbe në Ibër? Ndërsa në Prishtinë garohet se kush duhet t’i gëzojë meritat për ndaljen e trenit nacionalist ruso-serb, në Beograd po kristalizohet strategjia politike: pushtimi i veriut të ...

Pasi përzunë trenin serb, forcat speciale të Kosovës bëjnë shqiponjën

Almakos - 15.01.2017

Një foto e Policëve të Kosovës të cilët kthyen mbrapsht trenin serb me mbishkrime provokuese: ‘Kosova është Serbi’, po bënë xhiro në rrjetin social. Efektivët e forcave speciale të Kosovës shihen me ...

New York Times: Kosova përzë në Beograd trenin nacionalist (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2017

E përditshmja amerikane "The New York Times ", ka raportuar lidhur me situatën që krijoi trenin serb në Kosovë. "Një tren i dekoruar me slogane dhe fotografi nacionaliste serbe, u nis të shtunën nga ...

Prishtina ndalon trenin e Serbisë që të hyjë në territorin e Kosovës pa leje

DW - 15.01.2017

Serbia pa leje nga autoritetet e Kosovës deshi ta përurojë të shtunën linjën e re të trenit Beograd- Veriu i Kosovës. Prishtina zyrtare dërgoi policinë e saj në kufirin me Serbinë dhe e ndaloi trenin ...

Treni, a ishte veç paralajmërim për veriun e Kosovës?

Lajmi.net - 15.01.2017

Shteti i Kosovës arriti dje që ta ndal trenin ilegal të Serbisë që ishte nisur nga Beogradi me destinacion Mitrovicën Treni i shumëpërfolur përmbante simbole nacionaliste serbe dhe nga autoritetet e ...

Serbët ironizojnë për trenin: Kosova është Serbi vetëm në parashikimin e motit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2017

Përdoruesit e rrjeteve sociale kanë filluar ironinë rreth trenit të Beogradit drejt Kosovës, duke publikuar imazhe të montuara. Treni me sloganin " Kosova është Serbi ", planifikohej të riniste ...

Flet Vuçiçi: Trenin e ndala unë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.01.2017

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka dhënë një deklaratë për medie pas përfundimit të mbledhjes së jashtëzakonshme për kthimin e trenit serb i cili ishte parashikuar të shkonte në Kosovë.

Çka pas trenit? Çka do të ndodhë me murin në Mitrovicë, e Ramushin në Francë?

Portalb - 15.01.2017

Naim Sinani Mos të harrojmë murin në Mitrovicë, e Ramushin në Francë. Por edhe më e rrezikshmja, lind pyetja, cili do të jetë veprimi i radhës i Serbisë? Ndoshta skenari i Krimesë në veri të Kosovës? ...

Çka pas trenit?

Ina - 15.01.2017

Naim Sinani Mos të harrojmë murin në Mitrovicë, e Ramushin në Francë. Por edhe më e rrezikshmja, lind pyetja, cili do të jetë veprimi i radhës i Serbisë? Ndoshta skenari i Krimesë në veri të Kosovës? ...

Treni i gabuar i nacionalizmit shovinist të Serbisë

Ina - 15.01.2017

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Ish presidenti dhe kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, në pranverën e vitit 1999 i deklaronte një gazete gjermane se “Serbia është në trenin e gabuar dhe Mali i ...

Ky është shqiptari që rrezikoi jetën për ta ndalur trenin e Serbisë

Ina - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

Zvicra i përgjigjet me tren Serbinë: Kosova është Shqipëri!

LajmiFundit - 15.01.2017

Vetem nje dite pasi Kosova bllokoi trenin rus që Serbia kërkonte të fuste me mbishkrimin: Kosova është Serbi, kundërpërgjigja e jashtëzakonshme ka ardhur nga Zvicra.

Kështu i kundërpërgjigjen mërgimtarët- serbëve: Në Zvicër qarkullon treni “Kosovo is Albania”

Lajm - 15.01.2017

Pas ndalimit të trenit serbo-rus që të hyjë në Kosovë gjatë ditës së djeshme, ka pasur shumë reagime të shumta në Kosovë e më gjerë. Në trenin serbo-rus përveç figurave të ndryshme provokuese, në të ...

“Mic Sokoli” modern i Kosovës, kush është heroi që ndali dje trenin serb

LajmiFundit - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

Vuçiç: 'Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve'

DW - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë kërcënon me dërgimin e ushtrisë në veri të Kosovës. Kurse kryeministrisë i Serbisë thotë se ai që dërguan qe tren dhe jo tank. Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ...

BBC: Treni Serbi-Kosovë eskalon në kërcënim ushtarak

Lajmi.net - 15.01.2017

Serbia ka paralajmëruar se do të mbrojë "në çdo mënyrë" për atë që e pretendon si territorin e saj në Kosovën fqinje. Presidenti Tomislav Nikolic ka akuzuar Kosovën se po kërkon luftë, pasi një tren ...

Mic Sokoli i kohëve moderne, me tren përball trenit

Shqipmedia - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

Përmbledhje e planit të Policisë së Kosovës për ta ndalur trenin serb (Video)

Lajmi.net - 15.01.2017

Pasditen e së shtunës dhjetëra pjesëtar të forcave speciale të Kosovës u përgatiten fort në hyrje të Mitrovicës para se të marrin rrugën drejt veriut të vendit.

Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve

SOT - 15.01.2017

Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ulët në marrëdhëniet gjithsesi jo të mira midis Serbisë dhe Kosovës. Policë shqiptarë e ndaluan në kufi, trenin që kishte nisur Serbia nga Beogradi për ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit – kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Portalb - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet “Kosova është Serbi” në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Vucic: Ky është paralajmërimi im i fundit për shqiptarët

LajmiFundit - 15.01.2017

Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ulët në marrëdhëniet gjithsesi jo të mira midis Serbisë dhe Kosovës. Policë shqiptarë e ndaluan në kufi, trenin që kishte nisur Serbia nga Beogradi për ...

"Kërcënon" Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit për shqiptarët

Albeu.com - 15.01.2017

Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ulët në marrëdhëniet gjithsesi jo të mira midis Serbisë dhe Kosovës . Policë shqiptarë e ndaluan në kufi, trenin që kishte nisur Serbia nga Beogradi ...

BBC: Treni i Serbisë tejkalon në kërcënim ushtarak

LajmiFundit - 15.01.2017

Serbia ka paralajmëruar se do të mbrojë “në çdo mënyrë” për atë që e pretendon si territorin e saj në Kosovën fqinje. Presidenti Tomislav Nikolic ka akuzuar Kosovën se po kërkon luftë, pasi një tren ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit – kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Lajmi.net - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet "Kosova është Serbi" në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Mediat e huaja: “Luftë” në Ballkan, treni serb mund të nxisë konflikt Rusi-Perëndim

LajmiFundit - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet “Kosova është Serbi” në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Portalb - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Lajmi.net - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç ...

Vuçiç: Nëse treni shkonte në Mitrovicë do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

LajmiFundit - 15.01.2017

Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç u shpreh në lidhje me trenin “Kosova është Serbi” në një emision special në TV Pink. Ai tha se treni që u nis dje nga Beogradi me synimin të shkonte në veri të ...

Vuçiç: Nëse treni do të arrinte në Mitrovicë do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

Albeu.com - 15.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në një emision special në TV Pink – dedikuar trenit që dje u nis nga Beogradi me synimin të shkonte në veri të Mitrovicës, ka deklaruar se të shtunën, rreth ...

Ja çfarë shkruajnë mediat greke për trenin “Kosova është Serbi”

LajmiFundit - 15.01.2017

Edhe mediet greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç ...

Ja çfarë shkruajnë mediat greke për trenin serb

Albeu.com - 15.01.2017

Për trenin serb që donte të futej në Kosovë kanë shkruar të gjithë mediat, e sigurisht dhe ata greke. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç madje nuk ka ...

Mediat serbe, për makinistin: Krenar që drejtoi trenin për Mitrovicë, por u frikësua kur iu afrua Kosovës!

Gazeta Express - 15.01.2017

Jelenko Stefanoviq ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në ...

Kryeminstri serb Vuçiç kërcënon Kosovën

Gazeta Express - 15.01.2017

Pas “luftës” që i shpalli Kosova Serbisë duke dërguar forcat speciale në kufi, kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, i është drejtuar ...

Video/ Ja si këndonin serbët brenda trenit që u ndal në kufi

Mapo - 15.01.2017

Foto 1 nga 2 Treni serb i cili u nis nga Beogradi për në Kosovë nuk pati fatin të arrijë pasi u ndal nga ana e Qeverisë së Kosovës. Pasagjerët të cilët ndodheshin në këtë tren shpreheshin të ...

Megjithatë, dikush në Vetëvendosje uron udhëheqësit e Shtetit që morën vendimin për trenin

Gazeta Express - 15.01.2017

Ish-Zëdhënësi i ORA’s së Veton Surroit, Ylli Hoxha, aktualisht anëtar i Vetëvendosjes, ka uruar udhëheqësit e Shtetit për vendimin që kanë marrë për të ndalur trenin që ishte nisur nga Beogradi për ...

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin 'provokativ' nga Serbia

Zeri - 15.01.2017

Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve.

Nisin shakatë për trenin serb, shqiptarët kundërpërgjigjen me “Autochthonous Express” [foto]

Koha.net - 15.01.2017

Kanë nisur shakatë për trenin rus të Serbisë që u kthye dje mbrapsht në Beograd dhe nuk u lejua të hyjë në Kosovë. Në rrjetet sociale shqiptarët janë kundërpërgjigjur përmes një montazhe të një treni ...

New York Times: Kosova ktheu mbrapsht në Beograd trenin nacionalist

Gazeta Express - 15.01.2017

Gazeta e përditshme amerikane “The New York Times”, ka raportuar lajmin për trenin serb që nuk u lejua të hynte në Kosovë, një artikull që u shpërnda nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, në ...

Mediat botërore vënë në fokusin e tyre trenin “Kosova është Serbi”

ABC News - 15.01.2017

Mediat më të rëndësishme ndërkombëtare kanë raportuar rreth ngjarjes së djeshme në kufirin serbo-kosovar. Në vëmendje të tyre ka qenë jo vetëm kronologjia e ngjarjes, por edhe reagimet e mëpasshme.

Kosova fiton “betejën” ndaj Serbisë

ABC News - 15.01.2017

Treni me mbishkrime provokuese që shkaktoi trazira ditën e së shtunës mes Kosovës dhe Serbisë tashmë ndodhet në Beograd. Ndërsa shikohet qartë zemërimi i Serbisë në lidhje me ngjarjen, teksa ...

New York Times: Kosova ktheu mbrapsht në Beograd trenin nacionalist

Zeri - 15.01.2017

Gazeta e përditshme amerikane “The New York Times”, ka raportuar lajmin për trenin serb që nuk u lejua të hynte në Kosovë, një artikull që u shpërnda nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, në ...

Njësia Speciale bën shqiponjën në Veri (FOTO)

Gazeta Express - 15.01.2017

Një foto e Policëve të Kosovës të cilët kthyen mbrapsht trenin serb me mbishkrime provokuese: ‘Kosova është Serbi’, po bënë xhiro në rrjetin ...

Policia e Kosovës: Lajmi për bombë në trenin serb/i rremë

RTSH - 15.01.2017

Në veri të Kosovës, afër vendkalimit kufitar të Jarinjës gjatë gjithë natës kanë qëndruar forcat e Policisë së Kosovës dhe njësitë e ndërhyrjes speciale, pas incidentit të ndalimit të trenit serb në ...

Mediat e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia

BalkanWeb - 15.01.2017

Për mediat e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një qëllim të qartë, përshkallëzimin e tensioneve. “Ishte nisur drejt veriut të Kosovës, ku jetojnë ...

Shoferi i trenit: Vucic nuk më tregoi se do të arrestohesha, ja si e mora vesh...

Gazeta Express - 15.01.2017

Jelenko Stefanovic është i drejtuesit të trenit që ishte nisur nga Beogradi për të provokuar ...

Serbi-Kosovë, incidenti me trenin provokon luftë fjalësh

VOA - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë tha se vendi është i gatshëm të dërgojë trupa në Kosovë për të mbrojtur shtetasit serbë, nëse kjo është e nevojshme. Komentet e bëra prej tij të dielën vijnë pas një lufte ...

Rama hesht kur Kosova provokohet nga miku i tij Vucic

Gazeta Express - 15.01.2017

Asnjë reagim nuk ka ardhur prej Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ndaj veprimeve të homologut të tij serb, Aleksander Vucic, i cili nisi dje trenin në drejtim të ...

Rama hesht kur Kosova provokohet nga Vucici

Zeri - 15.01.2017

Asnjë reagim nuk ka ardhur prej Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ndaj veprimeve të homologut të tij serb, Aleksander Vucic, i cili nisi dje trenin në drejtim të Kosovës.

Mic Sokoli i kohëve moderne, me tren përball trenit: Përveç ROSU-së, ky është heroi tjetër që rrezikoi jetën për ta ...

Telegrafi - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

“Mic Sokoli” i kohëve moderne, ky është heroi që mori përsipër rrezikun për të ndalur trenin e Serbisë

BalkanWeb - 15.01.2017

KOSOVË- Tentativa e Serbisë që pas 18 vjetësh të vinte në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni, i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë plot me ...

Mic Sokoli i kohëve moderne, me tren përball trenit

Zeri - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

Në trenin Kralevë-Mitrovicë, sot ishte veç një udhëtar!

Telegrafi - 15.01.2017

Treni që qarkullon në linjën Kralevë-Mitrovicë, këtë mëngjes është nisur ndryshe. Blic mëson se në këtë relacion sot ka udhëtuar veç një person, transmeton Telegrafi.

Në trenin Kralevë-Mitrovicë, sot ishte veç një udhëtar!

Botasot - 15.01.2017

Treni që qarkullon në linjën Kralevë-Mitrovicë, këtë mëngjes është nisur ndryshe. Media mëson se në këtë relacion sot ka udhëtuar veç një person. Ndërkaq, nga Mitrovica në Kralevë janë kthyer 10 ...

Në trenin Kralevë-Mitrovicë, sot ishte veç një udhëtar!

Zeri - 15.01.2017

Treni që qarkullon në linjën Kralevë-Mitrovicë, këtë mëngjes është nisur ndryshe. Blic mëson se në këtë relacion sot ka udhëtuar veç një person, transmeton Telegrafi.

Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve

Ora news - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë kërcënon me dërgimin e ushtrisë në veri të Kosovës. Kurse kryeministrisë i Serbisë thotë se ai që dërguan qe tren dhe jo tank. ...

Përmbledhje e planit të Policisë së Kosovës për ta ndalur trenin serb (Video)

Telegrafi - 15.01.2017

Pasditen e së shtunës, dhjetëra pjesëtarë të forcave speciale të Kosovës u përgatiten fort në hyrje të Mitrovicës, para se të marrin rrugën drejt veriut të vendit, njofton Klan Kosova.

BBC: Treni Serbi-Kosovë eskalon në kërcënim ushtarak

Zeri - 15.01.2017

Serbia ka paralajmëruar se do të mbrojë "në çdo mënyrë" për atë që pretendon si territorin e saj në Kosovën fqinje. Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, ka akuzuar Kosovën se po kërkon luftë, pasi që ...

Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve

Mapo - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë kërcënon me dërgimin e ushtrisë në veri të Kosovës. Kurse kryeministrisë i Serbisë thotë se ai që dërguan qe tren dhe jo tank. Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit - kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Gazeta Express - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet "Kosova është Serbi" në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Vuçiç: Ky është paralajmërimi im i fundit ndaj shqiptarëve

BalkanWeb - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë kërcënon me dërgimin e ushtrisë në veri të Kosovës. Kurse kryeministrisë i Serbisë thotë se ai që dërguan qe tren dhe jo tank. Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ...

BBC: Sherri Serbi-Kosovë për trenin eskalon në kërcënim ushtarak

Gazeta Express - 15.01.2017

Serbia ka paralajmëruar se do të mbrojë “çdo centimetër” të asaj që pretendon se është territor i saj në Kosovën fqinje. Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, ka akuzuar Kosovën se po kërkon luftë, pasi ...

Instituti Amerikan që parashikoi murin dhe trenin

Gazeta Express - 15.01.2017

Instituti Amerikan për Studime Strategjike ‘Stratfor’, në raportin e tyre kishte vlerësuar dhe parashikuar se Ballkani do të jetë arena ‘që do të tërheqë vëmendjen e Rusisë dhe Perëndimit në ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit – kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Ora news - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet “Kosova është Serbi” në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit - kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Zeri - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet "Kosova është Serbi" në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Gazeta Express - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar ...

Vuçiq: Kemi mundur ta çojmë trenin në Mitrovicë, por do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

Telegrafi - 15.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një emision special në TV Pink – dedikuar trenit që dje u nis nga Beogradi me synimin të shkonte në veri të Mitrovicës – ka thënë se të shtunën, rreth ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Botasot - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur greke nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç madje ...

Vuçiq: Nëse treni do të arrinte në Mitrovicë do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

Gazeta Express - 15.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një emision special në TV Pink – dedikuar trenit që dje u nis nga Beogradi me synimin të shkonte në veri të Mitrovicës – ka thënë se të shtunën, rreth ...

Instituti Amerikan ‘Stratfor’ parashikoi murin dhe trenin

Zeri - 15.01.2017

Instituti Amerikan për Studime Strategjike ‘Stratfor’, në raportin e tyre kishte vlerësuar dhe parashikuar se Ballkani do të jetë arena ‘që do të tërheqë vëmendjen e Rusisë dhe Perëndimit në ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Zeri - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç ...

Flet makinisti serb: Krenar që drejtova trenin për Mitrovicë, por u frikësova kur iu afruam Kosovës!

Flaka - 15.01.2017

Shoferi i cili drejtonte trenin serb Jelenko Stefanoviq, ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në Mitrovicë”.

Ndalohet hyrja e trenit në Kosovë, kthehet në Beograd

Vision Plus - 15.01.2017

Treni i cili u nis sot nga Beogradi drejt Mitrovicës së Veriut në Kosovë, është ndalur në qytetin serb Rashkë, prej nga është kthyer sërish në Beograd.

A e shpëtoi Thaçi, Mustafën nga turpërimi me trenin serb?

Tetova Sot - 15.01.2017

Të shtunën në mëngjes, Beogradi ishte në festë: Po e nisnin trenin e parë drejt Kosovës pas 18 vjetësh. E kishin bërë gati lokomotivën e dhuruar nga Rusia, kurse vagonët ishin sikur të hysh në ndonjë ...

Provokimi serb me tren/ Nga politika e Shqipërisë reagon vetëm ish-kryeministri Berisha

Tetova Sot - 15.01.2017

Forcat speciale të qeverisë së Kosovës kanë ndaluar, dje, hyrjen e një treni nga Serbia me mbishkrimin “Kosova është Serbi”. Provokimi, i cili hapi debat që mëngjesin e djeshëm, mori përgjigje force, ...

Mediat e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia

Vision Plus - 15.01.2017

Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një qëllim të qartë, përshkallëzimin e tensioneve. “Ishte nisur drejt veriut të Kosovës, ku jetojnë ...

Kthyen trenin serb, forcat speciale bëjnë simbolin e Kosovës

Java News - 15.01.2017

asi kanë kthyer mbrapsht trenin serb në kufi Forcat Speciale të Kosovës kanë bërë me duar simbolin e shqiponjës. Treni ilegal serb i cili u nis mëngjesin e djeshëm nga stacioni qendror hekurudhor në ...

Treni serb i ndalur në Kosovë tërheq vëmendjen e New York Times

Java News - 15.01.2017

Gazeta e përditshme amerikane “The New York Times”, ka raportuar lajmin për trenin serb që nuk u lejua të hynte në Kosovë, një artikull që u shpërnda nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, në ...

Treni serb parakalon "karvanin" e Berlinit

Respublica - 15.01.2017

Janë më shumë se 3 mbledhje të përbashkëta të qeverisë shqiptare dhe asaj të Kosovës dhe po ashtu disa takime të vendeve të rajonit në kuadër të Procesi i Berlinit që krijuan përshtypjen se Ballkani ...

Treni i gabuar i nacionalizmit shovinist të Serbisë

Tetova Sot - 15.01.2017

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Ish presidenti dhe kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, në pranverën e vitit 1999 i deklaronte një gazete gjermane se “Serbia është në trenin e gabuar dhe Mali i ...

Kush është “Mic Sokoli” shqiptar që ndaloi trenin serb

Java News - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

“Četnik Toma” me shpatë në dorë: serbët tallen me presidentin e tyre

Gazeta Tema - 15.01.2017

Në rrjetet sociale po qarkullon fotografia e një treni me simbole kombëtare shqiptare. Kjo është përgjigjja e publikut shqiptar të Facebookut ndaj trenit serb me parullën «Kosova është Serbi» dhe me ...

Incidenti me trenin/ Serbët tallen me presidentin e tyre… “Na shpërtheu goma, të kalojnë në tren”, “Serbia deri në ...

Java News - 15.01.2017

Nga Enver Robelli Në rrjetet sociale po qarkullon fotografia e një treni me simbole kombëtare shqiptare. Kjo është përgjigjja e publikut shqiptar të Facebookut ndaj trenit serb me parullën «Kosova ...

’Heroi i fshehur’ Makinisti kosovar: Do e përplasja me trenin tim atë serb

Tetova Sot - 15.01.2017

Tentimi i Serbisë që pas 18 vjetësh të lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë, nuk u realizua. Treni i cili mëngjesin e djeshëm u nis nga Beogradi për në Mitrovicë, është kthyer në ...

Kërcënimi i Vuçiç ndaj shqiptarëve: Hera e fundit që ju paralajmëroj!

Gazeta Tema - 15.01.2017

Presidenti i Serbisë kërcënon me dërgimin e ushtrisë në veri të Kosovës. Kurse kryeministrisë i Serbisë thotë se ai që dërguan qe tren dhe jo ...

Vuçiç – shqiptarëve: Po ju paralajmëroj për herë të fundit, pastaj…

Tetova Sot - 15.01.2017

Një tren pasagjerësh shkaktoi një pikë të re të ulët në marrëdhëniet gjithsesi jo të mira midis Serbisë dhe Kosovës. Policë shqiptarë e ndaluan në kufi, trenin që kishte nisur Serbia nga Beogradi për ...

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit – kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Tetova Sot - 15.01.2017

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet “Kosova është Serbi” në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm ...

Ja çka shkruajnë mediat greke për trenin serb

Tetova Sot - 15.01.2017

Edhe mediat greke kanë shkruar për trenin serb që donte të futej në Kosovë, duke shkruar se Serbia ka kërcënuar Kosovën. Gazeta e njohur “Protothema” nënvizon se presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliç ...

BBC: Në Kosovë lufta duket afër!

Tetova Sot - 15.01.2017

Serbia ka paralajmëruar se do të mbrojë “çdo centimetër” të asaj që pretendon se është territor i saj në Kosovën fqinje. Presidenti serb, Tomislav Nikoliq, ka akuzuar Kosovën se po kërkon luftë, pasi ...

Vuçiq: Nëse treni do të arrinte në Mitrovicë do të kishte të vdekur nga të gjitha anët

Tetova Sot - 15.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një emision special në TV Pink – dedikuar trenit që dje u nis nga Beogradi me synimin të shkonte në veri të Mitrovicës – ka thënë se të shtunën, rreth ...

Tahiri: Serbia po vazhdon me provokime të rënda ndaj Kosovës

Portalb - 14.01.2017

Ministrja për Dialog e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, ka reaguar për paralajmërimin e Serbisë se nesër do të bëhet prezantimi i linjës hekurudhore Beograd – Mitrovicë, transmeton Anadolu Agency ...

Prishtina ndal trenin serb, Vuçiqi akuzon Prishtinën se po bën “lojëra lufte”

Portalb - 14.01.2017

Në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, institucionet qendrore në bashkëpunim me faktorin ndërkombëtar kanë marrë vendim që të mos lejojnë hyrjen e trenit të nisur nga ...

Edita Tahiri: Serbia mbetet rrezik për paqen dhe stabilitetin në rajon

Portalb - 14.01.2017

Ministrja kosovare për Dialog, Edita Tahiri kërkoi nga BE-ja që ta ndalë trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për sot, si një provokim të radhës për ...

Policia e Kosovës nuk ka urdhër për ta ndaluar trenin që të hyjë në Kosovë

Albeu.com - 14.01.2017

Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës ka instruksione për t’iu ardhur në ndihmë Policisë Kufitare për të kryer kontrollin e nevojshëm në trenin i cili është duke ardhur nga Serbia, por nuk ka asnjë ...

Trenin që do të vije sot nga Beogradi në Kosovë, mediat serbe e quajnë “historik” (Foto)

Almakos - 14.01.2017

Derisa janë duke raportuar për ardhjen e trenit nga Beogradi në Veri të Mitrovicës, mediat serbe i kanë vënë edhe një epitet kësaj ngjarje, përkatësisht trenit.

Prishtina ndal trenin serb, Vuçiqi akuzon Prishtinën se po bën “lojëra lufte”

Evropaelire - 14.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të shtunën në një konferencë të jashtëzakonshme me gazetarë, se ka marrë vendim që ta ndalë trenin me qëllim të, siç tha, “shmangies së konfliktit”.

Agim Bahtiri për trenin serb: Qeveria e Kosovës të tregohet që është shtet

Lajmi.net - 14.01.2017

Shteti serb sot në mëngjes ka nisur në qarkullim pas 18 vjetësh trenin e tyre nga Beogradi me synim Mitrovicën. Përveç kësaj, Serbia është kujdesur që ky tren të përmbajë provokime të rënda për ...

Kërkohet ndalimin i trenit të nisur nga Beogradi për në Mitrovicë

Lajm - 14.01.2017

Mediat në Beograd kanë raportuar se një tren i Serbisë është nisur në drejtim të territorit të ...

Molliqaj: Për ta rrënuar murin dhe kthyer trenin, duhet rrënuar këtë pushtet

Lajmi.net - 14.01.2017

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se murin dhe trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” vendit ja dhuroi koalicioni PDK-LDK.

Thaçi e quan provokim trenin serb, kërkon nga autoritetet të ndërmarrin veprime

Lajmi.net - 14.01.2017

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar për ardhjen e trenit serb në Kosovë. Ai ka thënë se ky tren është provokim i radhës dhe autoritetet e Kosovës duhet t’i ndërmarrin veprimet e nevojshme ...

Në trenin ?rus? shkruhet në shqip ?Kosova është Serbi? (FOTO LAJM)

Albeu.com - 14.01.2017

Sot ka vazhduar në mënyrë normale udhëtimi i trenit “rus” nga Serbia në Kosovë. Mediat shqiptare dhe shumë analistë e kanë quajtur si një provokim të hapur dhe shumë politikanë kanë kërkuar ...

Thaçi: Treni të ndalet menjëherë, përgjegjësia e Mustafës dhe Veselit

Albeu.com - 14.01.2017

Presidenti i Kosovës , Hashim Thaçi , i pyetur të premten në Info Magazine të Klan Kosovës është treguar i tërthorët në përgjigjen e tij, por ka shprehur besimin se Mustafa e Veseli janë të njoftuar ...

Molliqaj: Për ta rrënuar murin dhe kthyer trenin, duhet rrënuar këtë pushtet

Lajm - 14.01.2017

Molliqaj po ashtu ka përmendur nevojën për zhvillim dhe mirëqenie, që sipas tij këtë mund të bëjë Qeveria e udhëhequr nga Lëvizja Vetëvendosje. “Koalicioni PDK-LDK, Kosovës ia dhuroi murin dhe trenin ...

Treni i provokimit, nis funksionimi i linjës Beograd-Mitrovicë

Top Channel - 14.01.2017

Hekurdhat dhe Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë kanë bërë gati trenin që do të udhëtojë në pjesën veriore të Kosovës. Kjo, për Beogradin, nuk është një provokim.

Vetëvendosje: Të ndalet treni ilegal serb!

Albeu.com - 14.01.2017

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj është shprehur se murin dhe trenin ilegal serb Kosovës , ia ka dhuruar koalicioni PDK-LDK.

Në orën 17:00 protestohet para Qeverisë për trenin

Lajmi.net - 14.01.2017

Një protestë është paralajmëruar se do të mbahet sot në orën 17 para objektit të Qeverisë së Kosovës, ku do të kërkohet zgjedhje të reja. Iniciativën e kanë marrë nëpërmjet rrjeteve sociale derisa ...

Hyseni: Do të veprojmë konform ligjit dhe Kushtetutës

Lajmi.net - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se me trenin, i cili është nisur nga Serbia për në Kosovë, "do të veprojmë konform ligjit dhe Kushtetutës së Kosovës".

Policia e Kosovës siguron trenin serb

Lajmi.net - 14.01.2017

Policia e Kosovës nga veriu janë grumbulluar në pikën kufitare në Jarinje ku po presin trenin ilegal që nga Beogradi po vjen në Mitrovicë, për herë të parë pas 18 vjetësh.

Thaci: Të ndalet menjëherë treni i nisur nga Serbia për në Mitrovicë

LajmiFundit - 14.01.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se hyrja e një treni të mbështjellë me afishe nacionaliste nga Serbia, të cilat janë në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, është ...

Po të kishim President, sot do duhej të shpallej gjendje e jashtëzakonshme!

Albeu.com - 14.01.2017

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar mbi trenin serb duke akuzuar në mënyrë të drejtëpërdrejtë presidentin e Kosovës .

Protestë kundër qarkullimit të trenit serb

Evropaelire - 14.01.2017

Pas ngjarjes së krijuar për qarkullimin e një treni nga Serbia në Kosovë një grup i qytetarëve të Kosovës, kanë nisur një protestë përballë Qeverisë së Kosovës.

Mustafa po e përcjell situatën për trenin serb nga zyra e Qeverisë

Lajmi.net - 14.01.2017

Ndonëse treni serb pritet që sonte të hyjë në Kosovë, lajmi.net mëson nga burimet e veta se kryeministri Isa Mustafa është duke e vëzhguar situatën nga zyra e tij.

Policia e Kosovës bllokon në Jarinjë trenin e nisur nga Serbia

LajmiFundit - 14.01.2017

Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës Treni nuk u lejua të hyjë nga autoritetet kosovare me arsyetimin se nuk ka leje për tu futur në ...

Policia e Kosovës bllokoi trenin e Serbisë

Ina - 14.01.2017

Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës Treni nuk u lejua të hyjë nga autoritetet kosovare me arsyetimin se nuk ka leje për tu futur në ...

Vucic mbledh Qeverinë: Drejt Mitrovicës u nis një tren udhëtarësh, jo një tank

LajmiFundit - 14.01.2017

Ka nisur konferenca për media e Kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vucic, i cili ka thënë se drejt Mitrovicës është nisur nje tren udhëtarësh e jo një tank.

Vucic: Kosova dërgoi 18 blinda në veri për të krijuar një konflikt

LajmiFundit - 14.01.2017

Ka nisur konferenca për media e Kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vucic, i cili ka thënë se drejt Mitrovicës është nisur nje tren udhëtarësh e jo një tank.

Ministri Hoxhaj: Sot dhe kurdo do ta mbrojmë sovranitetin e Kosovës

Lajmi.net - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit për trenin ilegal serb, të nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Pasi autoritetet kosovare kanë vendosur që treni të ...

Vuçiç flet për ndalimin e trenit: Kosova dërgoi 18 makina të blinduara në Veri për të krijuar konflikt

Albeu.com - 14.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Prishtina ka dërguar 18 autoblinda në veri të Kosovës, me qëllim që të krijohet konflikt. Në konferencën e jashtëzakonshme për media, pas ...

Treni ilegal serb rikthehet në Beograd

Shqipmedia - 14.01.2017

Sipas burimeve te RTK-së, Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës. RTK ka siguruar foto dhe video në pikën kufitare në Jarinje të ...

Kryeministri serb Vucic kërcënon Kosovën: Ky është paralajmërimi i fundit

LajmiFundit - 14.01.2017

Me tone kercenuese, Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç iu drejtua Kosoves në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat në Beograd. Vucic paralajmëroi qeverinë e Kosovës që të mos ndërhynte ...

Akuzat e Vuçiç: Kosova, lojëra lufte! Policia e Kosovës vendosi eksploziv në shina

Top Channel - 14.01.2017

Në konferencën e jashtëzakonshme për shtyp, kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç akuzoi Prishtinën për një plan të detajuar për të ndezur konflikt duke ndaluar trenin e nisur nga Beogradi drejt ...

Vendim: Treni nuk do të lejohet të hyjë në Kosovë (Dokument)

Lajmi.net - 14.01.2017

Treni serb i cili është nisur sot në mëngjes me destinacion Mitrovicën, nuk do të ketë mundësi të hyjë në territorin e Kosovës. Lajmi.net e ka siguruar dokumentin përmes së cilit ministri Zharku ka ...

Policia e Kosovës bllokon trenin e Serbisë

Lajmi.net - 14.01.2017

Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës Treni nuk u lejua të hyjë nga autoritetet kosovare me arsyetimin se nuk ka leje për tu futur në ...

Hoxhaj: S’do të qëndrojmë të qetë përderisa Serbia provokon me taktika të Millosheviqit

Lajmi.net - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili e quan të papranueshëm ndalimin e trenit serb duke shtuar se në lidhje me këtë do ...

Hoxhaj: S’do të qëndrojmë të qetë përderisa Serbia provokon me taktika të Millosheviqit

Ina - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili e quan të papranueshëm ndalimin e trenit serb duke shtuar se në lidhje me këtë do ...

Shikoni se si këndojnë serbët këngë patriotike në tren (Video)

Lajmi.net - 14.01.2017

Disa serbë janë gjenden në trenin që është nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Momentalisht, treni është ndalur në Rashkë, në stacionin e fundit para se të hyj në Kosovë.

Hoxhaj: Serbia, burim konfliktualiteti në rajon

Top Channel - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj zhvillimeve të fundit me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës. Pas ndalimit të tij të futet në Kosovë, Hoxhaj, i ...

Publikohen pamje brenda trenit, ja si këndojnë serbët këngë patriotike (VIDEO)

Albeu.com - 14.01.2017

Disa serbë janë gjenden në trenin që është nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Momentalisht, treni është ndalur në Rashkë, në stacionin e fundit para se të hyj në Kosovë.

Drejtori i Infrakos: Bashkërisht me institucione e ndalëm trenin të futet në Veri

Lajmi.net - 14.01.2017

Agron Thaçi, Drejtor i Infrakos ka thënë se bashkërisht me të gjitha institucionet e vendit e kanë ndalur trenin serb të futet në Kosovë. “Gjatë gjithë ditës ne kemi qenë në kontakt me të gjitha ...

Enver Hoxhaj: Do ta mbrojmë prapë integritetin e Kosovës si shtet

LajmiFundit - 14.01.2017

Ministri i Jashtem i Kosoves Enver Hoxhaj ka reaguar per kthimin e trenit te nisur nga Serbia ne drejtim te Kosoves. Ja cfare shkruan Hoxhaj ne faqen e tij zyrtare: Shteti i Kosovës ndaloi sot trenin ...

Treni serb, Mustafa në konferencë të jashtëzakonshme: Nuk lejojmë provokime të tilla!

SOT - 14.01.2017

Kryeministri Isa Mustafa doli në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, ku përshëndeti ndalimin e futjes në territorin e Kosovës të trenit të nisur nga Beogradi.

Ja çfarë bënin serbët në trenin rus që shteti i Kosovës e bllokoi në kufi (Video)

Lajmi.net - 14.01.2017

Treni serb i cili u nis nga Beogradi për në Kosovë nuk e pati fatin të arrijë pasi u ndalua nga ana e Qeverisë së Kosovës. Pasagjerët të cilët ndodheshin në këtë tren shpreheshin të shqetësuar për ...

APA: Thaçi dha urdhrin për ndalimin e trenit propagandues serb

Lajmi.net - 14.01.2017

Mediet botërore raportojnë për trenin propagandues të Serbisë dhe ndalimin e tij prej autoriteteve të Kosovës. Mediet gjermane dhe austriake, i kanë dhënë theks të madh edhe reagimit të presidentit ...

FOTO/ Ky është makinisti i trenit që tentoi të hyjë në Kosovë

LajmiFundit - 14.01.2017

Jelenko Stefanoviq ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në Mitrovicë” “Vështirë më erdhën fjalët, para hyrjes në Kosovë, se do të ...

AAK: Rasti Haradinaj dhe treni, janë pjesë e të njëjtit skenar

Lajmi.net - 14.01.2017

AAK thotë se provokimet e njëpasnjëshme të Serbisë ndaj Kosovës, janë rezultat i politikës nënshtruese të Qeverisë së Kosovës dhe qasjes së gabuar në bisedimet me Beogradin! Reagimi i Qeverisë për ...

AAK: Rasti Haradinaj dhe treni, janë pjesë e të njejtit skenar

LajmiFundit - 14.01.2017

Ngjarja me Trenin, është provokim i radhës dhe përpjekje për destabilizim të situatës në Kosovë! Provokimet e njëpasnjëshme të Serbisë ndaj Kosovës, janë rezultat i politikës nënshtruese të Qeverisë ...

Treni i Serbomadhise

Ina - 14.01.2017

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar ashpër veprimin e Serbisë për nxisjen e trenit nga Beogradi në Mitrovicë që përmbante mbishkrime dhe slogane ‘Kosova është Serbi’.

Merr fund ankthi, ja momenti i ndalimit të trenit serb në Kosovë, çfarë ndodhi në kufi (VIDEO)

SOT - 14.01.2017

Pas ndalimit nga policia e Kosovës të trenit serb në Rashkë, pranë kufirit me Kosovën, mediat serbe kanë publikuar pamje të aksionit. Gjatë momenteve të ndalesës, shumë udhëtarë kanë dalë jashtë, ...

Makinisti i trenit serb habitet pse nuk e lejuan të hynte në Kosovë

Lajmi.net - 14.01.2017

Makinisti i trenit serb, Jelenko Stevanoviq ka thënë se e gjithë situata ka qenë një goditje e tmerrshme, pasi pas 18 vitesh një tren tentoi nga Beogradi të hyjë në Mitrovicë dhe u ndalua.

AAK e quan të vonuar reagimin e Qeverisë për trenin

Ina - 14.01.2017

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur të vonuar reagimin e Qeverisë së Kosovës rreth trenit që ishte nisur sot nga Beogradi dhe destinacion kishte veriun e Kosovës.

Mediat në Serbi: Hashim Thaçi urdhëroi ndalimin e trenit me çdo kusht

Lajmi.net - 14.01.2017

Mediat në Serbi kanë reaguar ashpër pas ndaljes së trenit serb, të dhuruar nga Rusia, në rajonin e Rashkës, tren ky i cili destinacion final e kishte pjesën veriore të Mitrovicës.

Berisha: Dënoj me ashpërsi provokacionin e ulët serb, rrezik për paqe në rajon!

SOT - 14.01.2017

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar ashpër veprimin e Serbisë për nxisjen e trenit nga Beogradi në Mitrovicë që përmbante mbishkrime dhe slogane ‘Kosova është Serbi’.

Reuters: Presidenti i Kosovës dha urdhër që forcat speciale ta ndalnin trenin serb

Lajmi.net - 14.01.2017

Agjencia më e madhe e lajmeve në botë, Reuters, ka raportuar për tentimin e Serbisë që në Kosovë ta fus një tren ilegal. “Policia e Kosovës e ka bllokuar të shtunën hyrjen e trenit i cili po vinte ...

Mediat serbe: Thaçi urdhëroi ndalimin e trenit me çdo kusht

Albeu.com - 14.01.2017

Mediat në Serbi kanë reaguar ashpër pas ndaljes së trenit serb , të dhuruar nga Rusia, në rajonin e Rashkës, tren ky i cili destinacion final e kishte pjesën veriore të Mitrovicës.

Drejtuesi i trenit: Më erdhi rëndë kur Vuçiç tha se do të arrestohesha

Albeu.com - 14.01.2017

Jelenko Stefanovic është i drejtuesit të trenit që ishte nisur nga Beogradi për të provokuar Kosovën. Stefanovic ka deklaruar se është krenar që i ka rënë hise ta drejtojë trenin, por ka theksuar se ...

Kërkohet ndalimin i trenit të nisur nga Beogradi për në Mitrovicë

Gazeta Express - 14.01.2017

Mediat në Beograd kanë raportuar se një tren i Serbisë është nisur në drejtim të territorit të ...

Thaçi, Mustafa e Veseli heshtin për trenin e Serbisë

Gazeta Express - 14.01.2017

Asnjëri prej udhëheqësve shtetërorë s’ka thënë asnjë fjalë për trenin e Serbisë që pritet të hyjë sot në Kosovë pa marrë kurrfarë leje të Prishtinës. Presidenti Thaçi, Kryeministri Mustafa dhe ...

Hyseni: Do të veprojmë konform ligjit dhe Kushtetutës

Botasot - 14.01.2017

(E plotësuar) - Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se me trenin, i cili është nisur nga Serbia për në Kosovë, "do të veprojmë konform ligjit dhe ...

Policia e Kosovës në ndihmë të asaj kufitare, nuk ka urdhër për ta ndaluar trenin që të hyjë në Kosovë

Telegrafi - 14.01.2017

Burime të Telegrafit bëjnë të ditur se Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës ka instruksione për t’iu ardhur në ndihmë Policisë Kufitare për të kryer kontrollin e nevojshëm në trenin i cili është ...

Trenin që do të vije sot nga Beogradi në Kosovë, mediat serbe e quajnë “historik” (Foto)

Telegrafi - 14.01.2017

Derisa janë duke raportuar për ardhjen e trenit nga Beogradi në Veri të Mitrovicës, mediat serbe i kanë vënë edhe një epitet kësaj ngjarje, përkatësisht trenit.

Shikoni si shkruan në shqip "Kosova është Serbi" në trenin serb (VIDEO)

Gazeta Express - 14.01.2017

​Treni i Serbisë, i financuar nga Rusia, sapo është nisur drejtë Veriut të ...

Ky do të jetë destinacioni i fundit i trenit “rus” nga Beogradi në Kosovë (Foto)

Telegrafi - 14.01.2017

Dhjetëra njerëz, kryesisht gazetarë janë mbledhur sot në mëngjes në platformën 1 në një stacion hekurudhor në Beograd për të parë nisjen e trenit, që nga pas lufta, shkon për herë të parë Mitrovicë.

Bahtiri për trenin serb: Qeveria e Kosovës të tregohet që është shtet

Zeri - 14.01.2017

Shteti serb sot në mëngjes ka nisur në qarkullim pas 18 vjetësh trenin e tyre nga Beogradi me synim Mitrovicën. Përveç kësaj, Serbia është kujdesur që ky tren të përmbajë provokime të rënda për ...

Në trenin “rus” provokimi është bërë edhe në shqip (Foto)

Telegrafi - 14.01.2017

Në trenin ilegal që është nisur nga Serbia për në Kosovë, pos afreskeve me motive kishtare serbe, shkruhet edhe në shumë gjuhë të botës së “Kosova është Serbi”.

Molliqaj: Kosova duhet ta rrënojë murin dhe ta kthejë prapa trenin

Gazeta Express - 14.01.2017

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se murin dhe trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” vendit ja dhuroi koalicioni ...

Thaçi: Treni të ndalet menjëherë, Mustafa e Veseli të marrin vendimin e duhur (Video)

Telegrafi - 14.01.2017

Derisa një tren serb është nisur drejt Kosovës dhe pritet te futet ilegalisht në Kosovës, asnjë nga udhëheqësit e vendit nuk është prononcuar sot, e shtunë, se cili është vendimi i tyre rreth futjes ...

Thaçi: Treni është provokim i radhës, duhet të ndalohet

Zeri - 14.01.2017

I pari i vendit, Hashim Thaçi, përmes një postimi në rrjetin e tij zyrtarë “facebook”, ka kërkuar nga autoritetet e vendit, që të mos lejohet hyrja e trenit të Serbisë në Kosovë me arsyetimin se një ...

Thaçi: Treni serb të ndalet menjëherë, cenon sovranitetin

Ora news - 14.01.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kërkuar që treni serb që udhëtoi sot (14 janar) për në Mitrovicë të ndalet menjëherë. Thaçi : Kosova respekton lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave.

Detajet e nisjes së trenit të Serbisë (VIDEO)

Zeri - 14.01.2017

Treni i Serbisë, është nisur në drejtim të territorit të Republikës së Kosovës, njofton Klan Kosova. Përpos udhëtarëve të tjerë, në trenin e dekoruar me ikonografi të Kishës serbe aty ishin edhe ...

Treni me mbishkrime nacionaliste Beograd-Mitrovicë, Thaçi: Provokim! Kosova të veprojë

BalkanWeb - 14.01.2017

PRISHTINE- Në një kohë kur kjo ditë quhet historike për mediat serbe, pasi një tren nga Beogradi, me mbishkrime dhe parulla nacionaliste, është nisur për në Mitrovicë, linjë ishte shkëputur që pas ...

Në orën 17 protestohet para Qeverisë për trenin

Gazeta Express - 14.01.2017

Një protestë është paralajmëruar se do të mbahet sot në orën 17 para objektit të Qeverisë së Kosovës, ku do të kërkohet zgjedhje të ...

Në orën 17 protestohet para Qeverisë për trenin

Zeri - 14.01.2017

Një protestë është paralajmëruar se do të mbahet sot në orën 17 para objektit të Qeverisë së Kosovës, ku do të kërkohet zgjedhje të reja. Iniciativën e kanë marrë nëpërmjet rrjeteve sociale derisa ...

Policia e Kosovës siguron trenin serb

Zeri - 14.01.2017

Policia e Kosovës nga veriu janë grumbulluar në pikën kufitare në Jarinje ku po presin trenin ilegal që nga Beogradi po vjen në Mitrovicë, për herë të parë pas 18 vjetësh.

Policia e Kosovës verifikon linjën për trenin serb (Video)

Telegrafi - 14.01.2017

Më poshtë mund të shihni një video të “veçantë”! Lexo po ashtu: Propaganda serbe: Po na minojnë trenin, lutet Policia e Kosovës të kontrollojnë binarët! Në të shihet Policia e Kosovës duke verifikuar ...

Treni nuk do të arrijë në destinacion?

Telegrafi - 14.01.2017

Treni dhuratë nga Rusia, që thuhet se do të shërbejë në relacionin Beograd-Mitrovicë, e që shihet si rrezik për sigurinë në Kosovë, duket se nuk do ta arrijë destinacionin e dëshiruar.

Mustafa po e përcjell situatën për trenin serb nga zyra e Qeverisë

Zeri - 14.01.2017

Ndonëse treni serb pritet që sonte të hyjë në Kosovë, lajmi.net mëson nga burimet e veta se kryeministri Isa Mustafa është duke e vëzhguar situatën nga zyra e tij.

“Veriu” është Serbi?! Tani lypet patriotizmi

BalkanWeb - 14.01.2017

Nga Ben Andoni Është e hidhur për t’u thënë, por në realitet është e vërtetë. Kosova s’ka asnjë autoritet mbi Veriun e Mitrovicës. Jo thjesht për faktin e trenit që provon të shtrojë linjën ...

Vucic: Drejt Mitrovicës është nisur një tren udhëtarësh e jo një tank

Gazeta Express - 14.01.2017

Ka nisur konferenca për media e Kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vucic, i cili ka thënë se drejt Mitrovicës është nisur nje tren udhëtarësh e jo një ...

Kosova ndalon trenin serb, Vuçiç: Do njoftoj SHBA, Kinën e Rusinë

Ora news - 14.01.2017

Nisja e një treni serb nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës ka shkaktuar reagim të fortë në Kosovë, udhëtim i cili konsiderohet si shkelje sovraniteti për vendin.

Vuçiqi: Njësitet speciale shqiptare deshën të arrestojnë makinistin dhe udhëtarët (VIDEO e njësiteve speciale të ...

Telegrafi - 14.01.2017

Në këto çaste, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiqi, është duke mbajtur një konferencë për shtyp. Aty ai thotë se shqiptarët, pa leje të ndërkombëtarëve, kanë dërguar 17 mjete të blinduara për ...

Vucic për ndalimin e trenit: Kosova i dërgoi 18 makina të blinduara në Veri për të krijuar konflikt

Gazeta Express - 14.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka thënë se Prishtina ka dërguar 18 autoblinda në veri të Kosovës, me qëllim që të krijohet ...

Hoxhaj: Sot dhe kurdo do ta mbrojmë sovranitetin e Kosovës

Zeri - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj zhvillimeve të fundit me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës. Pas ndalimit të tij të futet në Kosovë, Hoxhaj i ...

Ministri Hoxhaj: Sot dhe kurdo do ta mbrojmë sovranitetin e Kosovës

Gazeta Express - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit për trenin ilegal serb, të nisur nga Beogradi për në ...

Ndalja e trenit serb, Vuçiç: Do njoftoj SHBA-të, Rusinë dhe Kinën

Ora news - 14.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat në Beograd paralajmëroi qeverinë e Kosovës që të mos ndërhynte për udhëtimin e trenit në drejtim të Mitrovicës.

Prishtina nuk lejon hyrjen e trenit serb në Kosovë

VOA - 14.01.2017

Autoritetet në Kosovë thanë se nuk kanë lejuar hyrjen në territorin e Kosovës të një treni që ishte nisur nga Beogradi në drejtim të Mitrovicës i zbukuruar me flamuj serbë, me mbishkrimin Kosova ...

Vuçiç: Treni ishte me udhëtarë, jo tanke, policia e Kosovës donte të arrestonte makinistin

BalkanWeb - 14.01.2017

SERBI- Pasi policia e Kosovës ka ndaluar trenin e Serbisë në Rashkë, pasi kishte simbole nacionaliste, ka reaguar kryeministri i Serbisë. Gjatë deklaratës për mediat, Vuçiç thotë se shqiptarët, pa ...

Hoxhaj: Sot dhe kurdo do ta nbrojmë sovranitetin e Kosovës

Ora news - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj zhvillimeve të fundit me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës. Pas ndalimit të tij të futet në Kosovë, Hoxhaj i ...

Kryeministri Mustafa: Nuk do të lejohej hyrja e trenit në Kosovë

Gazeta Express - 14.01.2017

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se ndalimi i hyrjes në Kosovë të trenit të nisur nga Beogradi ka qenë vendimi i ...

“Treni”, Mustafa: Ndalëm provokimin e radhës të Serbisë

Ora news - 14.01.2017

Kryeministri Isa Mustafa tha gjatë një konference të jashtëzakonshme shtypi se qeveria e Kosovës ndali provokimin e radhës së Serbisë, duke nënvizuar se në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së ...

Shikojeni se si këndojnë serbët këngë patriotike në tren (Video)

Gazeta Express - 14.01.2017

Disa serbë janë gjenden në trenin që është nisur nga Beogradi për në ...

Shikojeni se si këndojnë serbët këngë patriotike në tren (Video)

Zeri - 14.01.2017

Disa serbë janë gjenden në trenin që është nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Momentalisht, treni është ndalur në Rashkë, në stacionin e fundit para se të hyj në Kosovë.

Kryeministri Mustafa: S’pranojmë provokime, treni serb nuk do lejohet në Kosovë

BalkanWeb - 14.01.2017

KOSOVE – Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka thënë se ndalimi i hyrjes në Kosovë të trenit të nisur nga Beogradi ka qenë vendimi i duhur. Gjate një konferencë të jashtëzakonshme për media, Mustafa ...

Drejtori i Infrakos: Së bashku me institucionet vendore ndaluam hyrjen e trenit në Veri

Gazeta Express - 14.01.2017

Agron Thaçi, Drejtor i Infrakos ka thënë se bashkërisht me të gjitha institucionet e vendit e kanë ndalur trenin serb të futet në ...

Vuçiqi i dëshpëruar, kontakton menjëherë me rusët: Shqiptarët po na provokojnë, më detyruan ta kthej trenin!

Telegrafi - 14.01.2017

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiqi, pasi iu kthye treni – pranë kufirit me Kosovën – për në Beograd, ka kontaktuar ambasadorin rus në Serbi, Aleksandar Çepurin, të cilit i tha se shqiptarët po ...

Kryeministri Mustafa: Nuk i tolerojmë provokime e Serbisë

Mapo - 14.01.2017

Kryeministri Isa Mustafa doli në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, ku përshëndeti ndalimin e futjes në territorin e Kosovës të trenit të nisur nga Beogradi.

Mediat serbe, për makinistin: Krenar që drejtoi trenin për Mitrovicë, por u frikësua kur iu afrua Kosovës!

Telegrafi - 14.01.2017

Jelenko Stefanoviq ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në Mitrovicë” “Vështirë më erdhën fjalët, para hyrjes në Kosovë, se do të ...

Berisha: Treni, njл provokacion i ulet dhe i rrezikshлm i Beogradit, u kthye nga erdhi!

Botasot - 14.01.2017

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar pas trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” ishte nisur nga Serbia për në Kosovë. Berisha ka thënë se përshëndet dhe mbështet ...

Kadri Veseli: Institucionet e respektuan urdhrin e Thaçit për ta ndal trenin!

Telegrafi - 14.01.2017

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, përmes profilit të tij në Facebook ka shkruar se institucionet e Kosovës, duke respektuar urdhrin e presidentit Hashim Thaçi për ndalimin e hyrjes së trenit ...

Treni serb i nisur drejt Kosovës, rikthehet në Beograd

RTSH - 14.01.2017

Treni i cili u nis të shtunën nga Beogradi drejt Mitrovicës së Veriut në Kosovë, është ndalur në qytetin serb Rashkë, prej nga është kthyer sërish në Beograd, njoftojnë burime të ndryshme ...

Berisha: Treni i Serbomadhisë, provokacion i ulët i Beogradit u kthye nga erdhi

Zeri - 14.01.2017

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka dënuar aktin e Serbisë dhe ka treguar mbështetje për qëndrimin dhe vendimin dinjitoz të autoriteteve të Kosovës ne mbrojtje të sovranitetit dhe ...

VIDEO/ Momentet e ndalimit të trenit serb në Kosovë, qytetarët zbresin dhe marrin autobusët

BalkanWeb - 14.01.2017

Pas ndalimit nga policia e Kosovës të trenit serb në Rashkë, pranë kufirit me Kosovën, mediat serbe kanë publikuar pamje të aksionit. Gjatë momenteve të ndalesës, shumë udhëtarë kanë dalë jashtë, ...

Si e komenton Sali Berisha ndalimin e trenit të Serbisë

Mapo - 14.01.2017

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar ndalimin e trenit provokues të Serbisë në kufirin e Kosovës. Me një koment të shkruar në rrjetet sociale, Berisha thotë se “treni i Serbomadhisë është një ...

APA: Thaçi dha urdhrin për ndalimin e trenit propagandues serb

Zeri - 14.01.2017

Mediet botërore raportojnë për trenin propagandues të Serbisë dhe ndalimin e tij prej autoriteteve të Kosovës. Mediet gjermane dhe austriake, i kanë dhënë theks të madh edhe reagimit të presidentit ...

AAK e quan të vonuar reagimin e Qeverisë për trenin

Gazeta Express - 14.01.2017

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur të vonuar reagimin e Qeverisë së Kosovës rreth trenit që ishte nisur sot nga Beogradi dhe destinacion kishte veriun e Kosovës.

Vedati: Respekt për Policinë e Kosovës, gjithmonë krenarë (Foto)

Telegrafi - 14.01.2017

Aktori i humorit, Vedat Bajrami, është shprehur krenar me gatishmërinë e Policisë së Kosovës për të ndalur hyrjen e trenit serb në Kosovë. Serbia u përpoq që pas 18 vitesh të lëshonte në qarkullim ...

Berisha: Treni i Serbomadhisë, një provokacion i ulët dhe i rrezikshëm i Beogradit

Gazeta Express - 14.01.2017

Ish- kryeministri Sali Berisha komenton incidentin e trenit serb të nisur nga Beogradi me destinacion Mitrovicën, por që u kthye mbrapsht nga autoritetet ...

Ndalimi i trenit serb në Kosovë, Vuçiç njofton Rusinë: Shqiptarët po provokojnë konflikt të ri

BalkanWeb - 14.01.2017

SERBI -Pas ndalimit të trenit serb në kufirin me Kosovën, i cili ishte nisur për në Mitrovicë me parulla nacionaliste, kryeministri serb ka njoftuar Rusinë për rastin.

AAK: Rasti Haradinaj dhe treni, janë pjesë e të njëjtit skenar

Zeri - 14.01.2017

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë se treni serb është provokimi i radhës që Serbia i ka bërë Kosovës pasi kjo ngjarje rrjedhi menjëherë pas arrestimit të Ramush Haradinajt, lider i AAK-së, ...

Berisha: Provokim i ulët dhe i rrezikshëm nga Beogradi që dëshmon ëndrrën e tyre për Serbi të madhe

Telegrafi - 14.01.2017

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar ndaj provokimit të Beogradit me përpjekjet për të futur trenin me sloganet e Serbisë së madhe në territorin e Kosovës.

Flet drejtuesi i trenit: Më erdhi rëndë kur Vucic tha se do të arrestohesha

Gazeta Express - 14.01.2017

Jelenko Stefanovic është emri i drejtuesit të trenit që ishte nisur nga Beogradi për të provokuar ...

Mediat perëndimore: Serbia e hidhëroi Kosovën me trenin e saj provokues

Gazeta Express - 14.01.2017

Ndalesën që i bën institucionet e Kosovës trenit serb, nuk ka mbetur pa u raportuar edhe nga mediat më serioze ...

Vedati: Respekt për Policinë e Kosovës, gjithmonë krenarë

Zeri - 14.01.2017

Aktori i humorit, Vedat Bajrami, është shprehur krenar me gatishmërinë e Policisë së Kosovës për të ndalur hyrjen e trenit serb në Kosovë. Serbia u përpoq që pas 18 vitesh të lëshonte në qarkullim ...

Tahiri kërkon nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë

Flaka - 14.01.2017

Ministrja Edita Tahiri sot kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Policia e Kosovës del në kufi me Serbinë, pret trenin serb

Tetova Sot - 14.01.2017

Burime të Telegrafit bëjnë të ditur se Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës ka instruksione për t’iu ardhur në ndihmë Policisë Kufitare për të kryer kontrollin e nevojshëm në trenin i cili është ...

Thaçi, Mustafa e Veseli heshtin për trenin e Serbisë

Tetova Sot - 14.01.2017

Asnjëri prej udhëheqësve shtetërorë s’ka thënë asnjë fjalë për trenin e Serbisë që pritet të hyjë sot në Kosovë pa marrë kurrfarë leje të Prishtinës. Presidenti Thaçi, Kryeministri Mustafa dhe ...

Ministri Skender Hyseni paralajmëron se do të ketë veprime të Policisë ndaj trenit serb

Tetova Sot - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se me trenin, i cili është nisur nga Serbia për në Kosovë, “do të veprojmë konform ligjit dhe Kushtetutës së Kosovës”.

Agim Bahtiri për trenin serb: Qeveria e Kosovës të tregohet që është shtet

Tetova Sot - 14.01.2017

Shteti serb sot në mëngjes ka nisur në qarkullim pas 18 vjetësh trenin e tyre nga Beogradi me synim Mitrovicën. Përveç kësaj, Serbia është kujdesur që ky tren të përmbajë provokime të rënda për ...

Molliqaj: Për ta rrënuar murin dhe kthyer trenin, duhet rrënuar këtë pushtet

Tetova Sot - 14.01.2017

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se murin dhe trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” vendit ja dhuroi koalicioni PDK-LDK.

Shokuese: Serbia po përgatit Pushtimin e veriut, treni pjesë e invadimit ushtarak! (Video)

Alb Portali - 14.01.2017

Gazeta SHQIPTARI.eu Serbia po përgatit skenarin e ripushtimit të veriut, ndërkohë që institucionet po heshtin, dhe po presin ndihmën e BE-së. Po kush garanton se BE-ja mund ta ndal trenin pa ushtri ...

Thaçi: Treni serb provokim i rëndë, Kosova duhet të marrë masa!

Java News - 14.01.2017

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar për ardhjen e trenit serb në Kosovë. Ai ka thënë se ky tren është provokim i radhës dhe autoritetet e Kosovës duhet t’i ndërmarrin veprimet e nevojshme ...

Molliqaj: Për ta rrënuar murin dhe kthyer trenin, duhet rrënuar këtë pushtet

Alb Portali - 14.01.2017

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se murin dhe trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” vendit ja dhuroi koalicioni PDK-LDK.

Thaçi Mustafës e Veselit: Merreni vendimin e duhur, ndaleni trenin (Video)

Tetova Sot - 14.01.2017

I heshtur ka qëndruar edhe kryeministri, Isa Mustafa, por edhe kryeparlamentari dhe kryetari i partisë më të madhe në vend, Kadri Veseli. I vetmi që ka folur për këtë çështje është Presidenti i ...

Presidenti Thaçi: Treni duhet të ndalohet

Java News - 14.01.2017

Kreu i shtetit Hashim Thaçi ka thënë se treni ilegal me afishe nacionaliste që është nisur për në Kosovë nga Beogradi duhet ndaluar. Ka thënë se “autoritetet e Kosovës duhet t’i ndërmarrin veprimet e ...

Në orën 17 protestohet para Qeverisë për trenin

Tetova Sot - 14.01.2017

Një protestë është paralajmëruar se do të mbahet sot në orën 17 para objektit të Qeverisë së Kosovës, ku do të kërkohet zgjedhje të reja. Iniciativën e kanë marrë nëpërmjet rrjeteve sociale derisa ...

“Veriu” është Serbi?! Tani lypet patriotizmi

Java News - 14.01.2017

Nga Ben Andoni Është e hidhur për t’u thënë, por në realitet është e vërtetë. Kosova s’ka asnjë autoritet mbi Veriun e Mitrovicës. Jo thjesht për faktin e trenit që provon të shtrojë linjën ...

Presidenti Hashim Thaçi urdhëron Policinë e Kosovës të bllokojë trenin që vjen nga Serbia

Gazeta Tema - 14.01.2017

Presidenti i Kosoves Hashim Thaçi, i ka kerkuar ministrit te brendshëm dhe drejtorit te policisë Kosoves te respektojne kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë ne kuadër te kompetencave për te ruajtur ...

Treni ilegal serb ndaloi në Rashkë

Alb Portali - 14.01.2017

Treni ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” i cili është nisur nga Serbia për në Kosovë, sipas medieve serbe ai ka ndaluar në Rashkë në ora 16:30.

Ministri Hoxhaj: Sot dhe kurdo do ta mbrojmë sovranitetin e Kosovës

Tetova Sot - 14.01.2017

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit për trenin ilegal serb, të nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Pasi autoritetet kosovare kanë vendosur që treni të ...

Vuçiq për ndalimin e trenit: Kosova i dërgoi 18 makina të blinduara në Veri për të krijuar konflikt

Alb Portali - 14.01.2017

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka thënë se Prishtina ka dërguar 18 autoblinda në veri të Kosovës, me qëllim që të krijohet konflikt. Loading...

Kryeministri Mustafa: Treni s’do të lejohej në Kosovë, do të njoftojmë ndërkombëtarët

Tetova Sot - 14.01.2017

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka folur në një konferencë për media për trenin që pritej të hynte nga Serbia në Mitrovicë. Ai ka thënë se kthimi i trenit në Beograd është veprim i duhur, dhe se ...

Ndizen tensionet pas provokimit me trenin serb/ Vuçiç: Shqiptarët duan luftë. Mustafa: Nuk i tolerojmë provokimet

Gazeta Tema - 14.01.2017

Në konferencën e jashtëzakonshme për shtyp, kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç akuzoi Prishtinën për një plan të detajuar për të ndezur konflikt duke ndaluar trenin e nisur nga Beogradi drejt ...

Shikojeni se si këndojnë serbët këngë patriotike në tren (VIDEO)

Tetova Sot - 14.01.2017

Disa serbë janë gjenden në trenin që është nisur nga Beogradi për në Mitrovicë. Momentalisht, treni është ndalur në Rashkë, në stacionin e fundit para se të hyj në Kosovë.

Berisha: Treni, një provokacion i ulet dhe i rrezikshëm i Beogradit, u kthye nga erdhi!

Tetova Sot - 14.01.2017

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar pas trenin ilegal me mbi shkrimin “Kosova është Serbi” ishte nisur nga Serbia për në Kosovë. Berisha ka thënë se përshëndet dhe mbështet ...

Zbrapset Serbia, Kosova tregon forcën. Treni nuk hynë në Mitrovicë | FOTO

Flaka - 14.01.2017

Auroritetet kosovare kishin urdhëruar ndalimin e hyrjes së trenit serb të nisur nga Beogradi, përpara se ai të ndalohej nga vetë serbët 10 kilometra larg kufirit në Rashkë.

Vuçiç i dëshpëruar, ankohet tek rusët: Shqiptarët na detyruan të kthenim trenin (VIDEO)

Tetova Sot - 14.01.2017

Pas ndalimit të trenit provokativ nga autoritetet kosovare, Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka kontaktuar ambasadorin rus në Serbi, Aleksandar Çepurin, të cilit i tha se shqiptarët po provokojnë ...

Të gjitha zhvillimet rreth trenit të provokimit serb | INFO | FOTO | VIDEO

Flaka - 14.01.2017

Policia e Kosovës nuk e ka lejuar trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës.RTK ka siguruar foto dhe video në pikën kufitare në Jarinje të forcave speciale policore të ...

EDITORIAL: Kosova mbrojti Kushtetutën, Serbia të dënohet se tentoi t’i shkilte sovranitetin !

Flaka - 14.01.2017

Kosova mbrojti Kushtetutën, Serbia të dënohet se tentoi t’i shkilte sovranitetin ! Policia e Kosovës nuk e ka lejuar sot trenin nga Beogradi që të hyjë në territorin e Republikës së Kosovës.RTK ka ...

Mediat e huaja jehonë ndalimit të trenit serb nga Policia e Kosovës

Tetova Sot - 14.01.2017

Mediat botërore ka pasqyruar incidentin me trenin propagandues të Serbisë dhe ndalimin e tij prej autoriteteve të Kosovës. Mediet gjermane dhe austriake, i kanë dhënë jehonë edhe reagimit të ...

Flet makinisti i trenit serb: Katastrofë të dërgohen njësi speciale për një tren pasagjerësh

Tetova Sot - 14.01.2017

Makinisti i trenit që u nis nga Beogradi në Mitrovicë por u kthye mbrapsht nga autoritetet kosovare, Jelenko Stevanoviq tha se është një goditje e tmerrshme të minohet hekurudha në shekullin 21 dhe ...

Berisha: Treni i Serbomadhisë, një provokacion i Beogradit (dhe një kujtesë e viteve kur Berisha thyente embargon e OKB ...

Gazeta Tema - 14.01.2017

TemA Ndërsa ish-kreu i qeverisë shqiptare Sali Berisha është ulur të bëjë “detyrën” dhe të hedhë në rrjetin social një reagim për incidentin e trenit serb në Mitrovicë, ndoshta i është kujtuar koha e ...

Mediat serbe, për makinistin: Krenar që drejtoi trenin për Mitrovicë, por u frikësua kur iu afrua Kosovës!

Tetova Sot - 14.01.2017

Jelenko Stefanoviq ka thënë se është krenar që iu dha “besimi që të drejtojë trenin që ishte duke shkuar nga Beogradi në Mitrovicë” “Vështirë më erdhën fjalët, para hyrjes në Kosovë, se do të ...

Ndalojeni trenin, kërkon Presidenti

Antpress - 14.01.2017

Thaçi: Çfarëdo që është ilegale dhe cenon sovranitetin shtetëror të Kosovës, duhet të parandalohet. Presidenti Thaçi thotë se Kosova respekton lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave.

Thaçi: Treni me afishe nacionaliste nga Serbia, të ndalohet menjeherë

Kosova Live - 14.01.2017

Presidenti, Hashim Thaçi ka thënë se çfarëdo që është ilegale dhe cenon sovranitetin shtetëror të Kosovës, duhet të parandalohet. “Kosova respekton lirinë e lëvizjes së njerëzve dhe mallrave.

AAK: Rasti Haradinaj dhe treni, janë pjesë e të njejtit skenar

Kosova Live - 14.01.2017

Ngjarja me Trenin, është provokim i radhës dhe përpjekje për destabilizim të situatës në Kosovë! Provokimet e njëpasnjëshme të Serbisë ndaj Kosovës, janë rezultat i politikës nënshtruese të Qeverisë ...

Merr fund ankthi, ja momenti i ndalimit të trenit serb në Kosovë, çfarë ndodhi në kufi (VIDEO)

Antpress - 14.01.2017

Pas ndalimit nga policia e Kosovës të trenit serb në Rashkë, pranë kufirit me Kosovën, mediat serbe kanë publikuar pamje të aksionit. Gjatë momenteve të ndalesës, shumë udhëtarë kanë dalë jashtë, ...

Ministrja Edita Tahiri kërkon nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë

Lajmi.net - 13.01.2017

Ministrja Edita Tahiri sot kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Policia e Kosovës refuzon të tregojë nëse ka plan që nesër ta ndalojë trenin serb

Lajmi.net - 13.01.2017

Serbia po bëhet gati që nesër pas 18 vjetësh ta lëshojë në qarkullim linjën hekurudhore Beograd-Mitrovicë. Ndërkaq autoritetet e Kosovës përveç se këtë veprim të Serbisë e kanë quajtur ilegal, nuk ...

Tahiri kërkoi nga BE'ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë

Gazeta Express - 13.01.2017

Ministrja Edita Tahiri sot kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Tahiri kërkoi nga BE-ja që ta ndalë trenin ilegal të Serbisë

Zeri - 13.01.2017

Ministrja Edita Tahiri sot kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Edita Tahiri “i lutet” BE-së që ta ndal trenin ilegal të Serbisë

Telegrafi - 13.01.2017

Ministrja Edita Tahiri ka kërkuar nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Policia e Kosovës nuk tregon nëse ka plan që nesër ta ndalojë trenin serb

Gazeta Express - 13.01.2017

Serbia po bëhet gati që nesër pas 18 vjetësh ta lëshojë në qarkullim linjën hekurudhore ...

Qeveria ta pamundësojë ardhjen e trenit serb në Kosovë, Serbia po përgatit befasi tjera

Telegrafi - 13.01.2017

Pas 18 vjetësh, Serbia po bëhet gati që nesër ta lëshojë në qarkullim trenin në linjën Beograd- Mitrovicë. Lidhur me këtë çështje, autoritet e Kosovës përveç që e kanë cilësuar këtë si veprim ilegal, ...

Policia e Kosovës nuk tregon nëse ka plan që nesër ta ndalojë trenin serb

Tetova Sot - 13.01.2017

Serbia po bëhet gati që nesër pas 18 vjetësh ta lëshojë në qarkullim linjën hekurudhore Beograd-Mitrovicë. Ndërkaq autoritetet e Kosovës përveç se këtë veprim të Serbisë e kanë quajtur ilegal, nuk ...

Ministrja Tahiri kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë

Kosova Live - 13.01.2017

Ministrja Edita Tahiri sot kërkoi nga BE-ja që ta ndal trenin ilegal të Serbisë në shtetin e Kosovës, të cilin Serbia e ka paralajmëruar për nesër, si një provokim të radhës për destabilizimin e ...

Hoxhaj: Pas rastit të Haradinajt duhet të rishikohet qasja dhe dialogu me Serbinë

Idividi - 10.01.2017

Shkup, 7 janar 2017 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj në një konferencë për media tha se pas rastit të arrestimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, ...

Opozita nuk i beson Hoxhajt në sjelljen e 130 njohjeve (Video)

Lajm - 09.01.2017

Përfaqësuesit politik opozitar janë shprehur skeptik në numrin e njohjeve, të paralajmëruara nga Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj. Hoxhaj paralajmëroi 130 njohje brenda dy vjetëve, për të cilat thotë ...

Opozita nuk i beson Hoxhajt në sjelljen e 130 njohjeve (Video)

Telegrafi - 09.01.2017

Përfaqësuesit politik opozitar janë shprehur skeptik në numrin e njohjeve, të paralajmëruara nga Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj. Hoxhaj paralajmëroi 130 njohje brenda dy vjetëve, për të cilat thotë ...