TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Post-protesta në Kosovë!

Gazeta Start - 15.01.2012

Prishtinë – Situata në vendkalimet kufitare në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë është normalizuar, njoftohej mbrëmë nga Policia e Kosovës pas një dite me protesta nga Lëvizja Vetëvendosje drejt këtyre pikëkalimeve kufitare më Serbinë.

Aksioni i Vetëvendosjes, lirohen shumica e protestuesve

Shekulli - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës konfirmuan se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm 15 po mbahen ende në burg, pasi të tjerët janë ...

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale mbi protestuesit

Ina - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi turmat protestuese, të cilat të shtunën, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes “Vetëvendosje” kanë synuar t’i bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe ...

VV: Policia dhunoi protestuesit, Rexhepi: Forca e përdorur, minimale

Alsat - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi protestuesit që kanë synuar të bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe Dheu i Bardhë, duke thënë se policia ka vepruar në mënyrë shumë profesionale.

Vetëvendosje: Ja emrat e të arrestuarve!

Alsat - 15.01.2012

Sipas njoftimeve më të fundit të Lëvizjes Vetëvendosje, pas ndërhyrjes së policisë së Kosovës në pikën e Dheut të Bardhë, për të larguar protestuesit që qëndronin të ulur, janë arrestuar 114 persona, ndër ta edhe deputetët e parlamentit të ...

Rexhepi: Përdoruam me masë forcën ndaj Vetëvendosjes

LajmiFundit - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi protestuesit e lëvizjes “Vetëvendosje” në pikat kufitare Merdar dhe te Dheu i Bardhë.

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale

Albeu.com - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi turmat protestuese, të cilat të shtunën, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes Vetëvendosje kanë synuar ti bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe te ...

Vetëvendosja: Policia e Kosovës shtypi me dhunë protestën tonë paqësore

LajmiFundit - 15.01.2012

Lëvizja VETEVENDOSJE deklaroi se dje ka mbajtur një protestë paqësore. “Ne jemi ulur në rrugë para kordonave të shumta të policisë. Gjatë kësaj kohe Albin Kurti përsëriti disa herë që kjo protestë është paqësore në mbrojtje të Republikës ...

Fotoreportazh, shtypja e dhunshme e protestës së Vetëvendosjes!

LajmiFundit - 15.01.2012

Policia e Kosovës shtypi dje me dhunë protestat e lëvizjes Vetëvendosja në afërsi të dy pikave kufitare me Serbinë, në Merdarë dhe tek Dheu i Bardhë.

Kosovë, policia liron 131 protestues të Vetëvendosjes, 15 ende në arrest

LajmiFundit - 15.01.2012

Policia e Kosovës ka thënë sot se shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës konfirmuan për Kosovapress se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm ...

Kosovë, lirohen shumica e protestuesve

Top Channel - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës thonë se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm 15 po mbahen ende në burg, pasi të tjerët janë liruar në ...

Lirohen shumica e të arrestuarve, 15 ende në burg

Alsat - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës konfirmuan për Kosovapress se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm 15 po mbahen ende në burg, pasi të ...

Rexhepi mbron policinë: Përdori forcën minimale

Lajmeshqip - 15.01.2012

Prishtinë-Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi turmat protestuese, të cilat të shtunën, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes “Vetëvendosje” synuan t’i bllokojnë pikat kufitare në Merdar ...

QKRMT: Policia nuk u provokua, protestuesit ishin të qetë

Lajmeshqip - 15.01.2012

Prishtinë – Intervenimi i Policisë së Kosovës ka qenë i paprovokuar nga masa e protestueseve, protestuesit kanë qenë të qetë dhe organizatorët vazhdimisht kanë apeluar për protestë paqësore, duke u mundur që të mbajnë rend dhe qetësi në ...

Policia e Kosovës: Nga 146 veta, vetëm 15 mbeten të arrestuar

Albeu.com - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe, tashmë janë liruar. Totali i të arrestuarve ka qenë 146 persona.

Policia e Kosovës thotë se gjendja është normalizuar

Evropaelire - 15.01.2012

Policia e Kosovës bëri të ditur se nga mbi 140 personat e arrestuar të shtunën, 15 vazhdojnë të jenë të ndaluar edhe të dielën. Këtë e konfirmoi për Radion Evropa e Lirë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Policia e Kosovës thotë se gjendja është normalizuar

LajmiFundit - 15.01.2012

Policia e Kosovës bëri të ditur se nga mbi 140 personat e arrestuar të shtunën, 15 vazhdojnë të jenë të ndaluar edhe të dielën. Këtë e konfirmoi për Radion Evropa e Lirë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Vetëvendosje synon sërish bllokadën

Evropaelire - 15.01.2012

Vetëvendosja paralajmëroi aksion të ri kundër, siç thuhet, moszbatimit të masave të reciprocitetit ndaj Serbisë nga Qeveria e Kosovës. Pas aksionit të së shtunës me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, ...

Vetëvendosja: Rimblidhemi në pikat kufitare më 22 janar

LajmiFundit - 15.01.2012

Një ditë pas aksionit në dy pikat kufitare me Serbinë lëvizja “Vetëvendosja” deklaroi se dje, nuk mund të thuhet se, thjesht, eskaloi situata apo se pati përplasje midis Lëvizjes Vetëvendosjes dhe Policisë së Kosovës.

Ironi me Vetëvendosjen? Policia: Më shumë efektiva, se qytetarë të dhunuar

LajmiFundit - 15.01.2012

Policia e Kosovës duket se është përfshirë në një replikë me Vetëvendosjen, për shkak të akteve të dhunës që shoqëruan marshimin në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

Prishtinë, lirohen shumica e të arrestuarve

Alsat - 15.01.2012

Pa kaluar 24 orë, shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Policia e Kosovës mbrëmë pas përfundimit të aksioneve të Merdarë dhe Dheu i Bardhë, njoftoi se kishte arrestuar 146 ...

VV: Protesta nuk ka eskaluar, por është sulmuar

Telegrafi - 15.01.2012

Lëvizja ‘Vetëvendosje’ të shtunën ka mbajtur një protestë paqësore. Ne jemi ulur në rrugë para kordonave të shumta të policisë. Gjatë kësaj kohe Albin Kurti përsëriti disa herë që kjo protestë është paqësore në mbrojtje të Republikës së ...

QKRMT: Intervenimi i policisë ka qenë i pa provokuar

Telegrafi - 15.01.2012

Intervenimi i Policisë së Kosovës ka qenë i pa provokuar nga masa e protestueseve, protestuesit kanë qenë të qetë dhe organizatorët vazhdimisht kanë apeluar për protestë paqësore, duke u mundur që të mbajnë rend dhe qetësi në mesin e ...

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale

Telegrafi - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi turmat protestuese, të cilat të shtunën, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes Vetëvendosje kanë synuar t’i bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe te ...

VV: Policia dhunoi protestuesit, Rexhepi: Forca e përdorur, minimale

BalkanWeb - 15.01.2012

PRISHTINË- Dje qindra aktivistë të Lëvizjes Vetvendosja ndërmorën një aksion për të ndaluar hyrjen e mallrave serbe në Kosovë, Në dy pikat kufitare, përkatësisht në Merdare dhe në Dheun e Bardhë.

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale mbi Vetëvendosjen

Ora news - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi protestuesit e lëvizjes “Vetëvendosje” në pikat kufitare Merdar dhe te Dheu i Bardhë.

VV: Policia na dhunoi. Rexhepi: Forca, minimale

Panorama - 15.01.2012

PRISHTINE- Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi protestuesit, të cilet dje, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes “Vetëvendosje” kanë synuar t’i bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe te ...

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale mbi protestuesit

Botasot - 15.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka arsyetuar përdorimin e forcës mbi turmat protestuese, të cilat të shtunën, duke iu përgjigjur thirrjes së lëvizjes “Vetëvendosje” kanë synuar t’i bllokojnë pikat kufitare në Merdar dhe ...

Bllokimi i kufirit, “Vetëvendosje”: Policia na dhunoi

Ora news - 15.01.2012

Lëvizja “Vetvendosje” e cilësoi të dhunshme ndërhyrjen e policisë së Kosovës për të shpërndarë protestën paqësore, siç thonë ata. “Protesta nuk ka eskaluar, por është sulmuar dhe shtypur nga ndërhyrja e dhunshme e policisë.

15 aktivistë të Vetëvendosjes - në burg

Telegrafi - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe, tashmë janë liruar. “Totali i të arrestuarve ka qenë 146 persona.

Kosovë, policia bllokon Vetëvendosjen, në pranga 5 deputetë

Panorama - 15.01.2012

Mbi 100 të arrestuar mes tyre 5 deputetë, 13 policë e 6 protestues të lënduar . Policia e Kosovës e ndaloi bllokimin e rrugëve që ishte paralajmëruar nga Lëvizja Vetëvendosje, duke arrestuar dhjetëra aktivistë e deputetë dhe duke ...

Rexhepi: Policia përdori forcën minimale

Yll Press - 15.01.2012

"Policia ka përdorur forcën minimale proporcionale, konform situatës, prandaj mendoj se ajo ka vepruar në mënyrë shumë profesionale", ka deklaruar ministri kosovar Rexhepi.

Kosovë,lirohen shumica e të arrestuarve, 15 ende në burg

Ora news - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës konfirmuan për Kosovapress se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm 15 po mbahen ende në burg, pasi të ...

Lirohen shumica e të arrestuarve, 15 ende në burg

Panorama - 15.01.2012

Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën për bllokimin e mallrave serbe tashmë janë liruar. Zyrtarët e Policisë së Kosovës konfirmuan për Kosovapress se nga 146 protestues të arrestuar, vetëm 15 po mbahen ende në burg, pasi të ...

Patrullime në Besianë dhe tek Dheu i Bardhë

Telegrafi - 15.01.2012

Ndryshe nga e shtuna, të dielën situata në Besianë është e qetë. Në atë vend nuk ka protestues, por shihen forca të shtuara të Policisë. Gjendja në pikën kufitare Dheu i Bardhë është po ashtu e qetë dhe lëvizja është duke u bërë në mënyrë ...

Policia: Gjendja është normalizuar

Botasot - 15.01.2012

Policia e Kosovës bëri të ditur se nga mbi 140 personat e arrestuar të shtunën, 15 vazhdojnë të jenë të ndaluar edhe të dielën. Këtë e konfirmoi për Radion Evropa e Lirë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Kelani: PK nuk ka ushtruar dhunë të tepruar!

Telegrafi - 15.01.2012

Policia e Kosovës bëri të ditur se nga mbi 140 personat e arrestuar të shtunën, 15 vazhdojnë të jenë të ndaluar edhe të dielën. Këtë e konfirmoi për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Sipas policisë, më shumë polic të lënduar sesa qytetarë

Botasot - 15.01.2012

“Nga ana e protestuesve ka pas hedhje të gjësendeve të ndryshme, kështu që ka pasur lëndime nga po ato mjete të pjesëtarëve të policisë, e po ashtu, ka pasur lëndime edhe të protestuesve nga po ato mjete”, thotë Kelani.

Protesta e ardhshme më 22 janar

Botasot - 15.01.2012

Vetëvendosja paralajmëroi aksion të ri kundër, siç thuhet, moszbatimit të masave të reciprocitetit ndaj Serbisë nga Qeveria e Kosovës. Pas aksionit të së shtunës me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, ...

Normalizohet lëvizja në Merdarë

Telegrafi - 15.01.2012

Në vendkalimin kufitar Kosovë-Serbi në Merdarë, të dielën është normalizuar lëvizja e qytetarëve dhe mallrave që kalojnë nëpër këtë pikë kufitare.

Lëvizja Vetëvendosje paralajmëron protesta të tjera më 22 janar

VOA - 15.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje paralajmëroi se të dielën e ardhshme më 22 janar do të mbahen protestat e rradhës për bllokimin e mallrave dhe automjeteve të Serbisë.

Vetëvendosje: Me 22 janar, protesta e radhës ‘Serbia nuk kalon’

Shekulli - 15.01.2012

“Protesta e ardhshme paqësore në bllokim të mallrave dhe automjeteve të Serbisë, do të mbahet sot një javë, pra të dielën tjetër, me 22 janar 2012.

Policia u konfiskon protestuesve batanijet dhe tendat

Gazeta Start - 14.01.2012

Aktivistët e “Vetëvendosjes” janë ndaluar disa herë gjatë rrugëtimit drejt pikës kufitare në Merdarë dhe të gjitha automjetet e tyre janë kontrolluar, transmeton KTV-ja.

Pengohet bllokimi, dhjetëra të plagosur e të arrestua

Gazeta Start - 14.01.2012

Podujevë - Dhjetëra të arrestuar e të plagosur është bilanci i protestës së lëvizjes “Vetëvendosje”, pjesëtarët e së cilës, me moton “Serbia nuk kalon!” u nisën të shtunën në drejtim të pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë për ...

Ambasada e SHBA-ve paralajmëron qytetarët e saj

Ina - 14.01.2012

Ambasada amerikane në Prishtinë ua ka dërguar një mesazh urgjent të gjithë qytetarëve amerikanë për të shmangur dy pikat kufitare që Vetëvendosje synon t'i bllokojë.

Aksioni i 'VV', SHBA paralajmëron qytetarët e saj: Bëni kujdes

Alsat - 14.01.2012

Ambasada amerikane në Prishtinë u ka dërguar një mesazh urgjent të gjithë qytetarëve amerikanë për të shmangur dy pikat kufitare që Vetëvendosje synon t'i bllokojë sot në mesditë.

Protesta e Vetëvendosjes, e mbështesin edhe shqiptarët nga Shqipëria

Albeu.com - 14.01.2012

Protesta e Vetëvendosjes e parashikuar për tu mbajtur gjatë mesditës së sotme është mbështetur edhe nga shqiptarë të Shqipërisë. Mësohet se në mbështetje të kreut të kësaj organizate janë rreshtuar me dhjetra persona të cilët janë nisur me ...

(Plotësuar) Live, Merdarë: 15 aktivistë ende në burg

Lajmeshqip - 14.01.2012

Prishtinë (PLOTESUAR, 15 janar, 13:30) Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën në Kosovë për bllokimin e mallrave serbe, tashmë janë liruar. “Totali i të arrestuarve ka qenë 146 persona.

Shumë policë në Merdarë, postbllok te Dheu i Bardhë

Albeu.com - 14.01.2012

Forca të shumta të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës dhe të EULEX-it janë vendosur në pikën kufitare në Merdarë. Në këtë pikë vërehen edhe automjete të blinduara të PK-së, si dhe automjete tjera, të Policisë së Kosovës e të EULEX-it.

Tubimi i Vetëvendosjes, Policia: Garantojmë lëvizjen e lirë

LajmiFundit - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka njoftuar se do të merr të gjitha masat për të siguruar qarkullim të lirë të njerëzve dhe mallrave përgjatë rrugëve që qojnë në dy pikë-kalimet kufitare, Merdarë dhe Dheu i Bardhë.

Nis bllokada e Vetëvendosjes, arrestohen në Kukës 3 aktivistë nga Tirana

LajmiFundit - 14.01.2012

Efektivat e EULEX-it dhe forcat policore të Kosovës kanë ndaluar kalimin e aktivistëve të Vetëvendosjes nga Shqipëria. Në pikën kufitare mes Shqipërisë dhe Kosovës mësohet se janë arrestuar tre aktivistë nga Tirana.

Aksioni i Vetëvendosjes, shtohen masat e sigurisë

Evropaelire - 14.01.2012

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë paralajmëruar se do të bllokojnë hyrjen e mallrave nga Serbia, në vendkalimet kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë. Në rrugën drejt Merdares mësohet të jenë shtuar masat e sigurisë.

Vazhdon protesta e Vetevendosjes per bllokimin e mallerave serbe

24 orë - 14.01.2012

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka thënë se qëllimi i protestës së tyre deri me tani është arritur pasi që asnjë kamion nga Serbia nuk ka kaluar.

Policia njofton se situata është e qetë

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizje të qytetarëve drejt dy vendkalimeve kufitare, në Merdarë dhe Dheu i Bardhë, janë shënuar nga të gjitha rajonet e Kosovës, por deri më tash situata është e qetë, kanë bërë të ditur zyrtarët e Policisë së Kosovës Zëdhënësi i kësaj ...

Vetëvendosje: Ndalohen autobusët në Morinë

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje njofton se për rreth dy orë janë ndaluar autobusët e lëvizjes, nga Policia e Kosovës, në pikën kufitare në Morinë. Sipas Vetëvendosjes, më pas atyre iu është komunikuar që nuk do të lejohen të kalojnë kufirin, për ...

Protesta e Vetëvendosjes, plagosen dy policë të Kosovës

LajmiFundit - 14.01.2012

Policia e Kosovës konfirmon incidentin e parë në qytetin e Podujevës, në ballafaqim me protestuesit e Vetëvendosjes. Zëdhënësi i Policisë së Kosvës, Baki Kelani, konfirmoi për RTK se janë lënduar dy pjestarë të Policisë së Kosovës, ndërsa ...

Policia arreston disa aktivistë të Vetëvendosjes

Evropaelire - 14.01.2012

Forcat e policisë së Kosovës kanë filluar aksionin për shpërndarjen e turmës së mbledhur në kryqëzimin rrugor midis Podujevës dhe Merdares. Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe deri tash dihet se disa aktivistë të Vetëvendosjes janë ...

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje janë bllokuar në hyrje të Besianës

Albeu.com - 14.01.2012

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje janë bllokuar në hyrje të Besianës. Ata momentalisht nuk po lejohen të kalojnë në drejtim të pikës kufitare në Merdare, njofton Telegrafi.

Tetë policë të lënduar në hyrje të Podujevës

Ina - 14.01.2012

Në një kumtesë dërguar medieve, Policia e Kosovës thekson se pas bllokimit te rrugës nga ana e protestuesve ne hyrje te Podujevës, rreth orës 14:12 min Policia e Kosovës ka urdhëruar protestuesit qe brenda pesëmbëdhjete (15) minutave ta ...

Konfrontime në Podujevë, mbeten të plagosur tetë policë

LajmiFundit - 14.01.2012

Pas një ultimatumi prej pesminutash që policia u kishte dhënë qytetarëve të shpërndahen, policia rrugës për Merdare, ka ndërhyrë me forcë ndaj qytetarëve, ku ka disa të arrestuar dhe të lënduar nga të dy palët.

Vetëvendosje proteston

Evropaelire - 14.01.2012

“Sot, Serbia nuk kalon” – është ky slogani i fundit i Lëvizjes Vetëvendosje, që sot pritet të zbatohet në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me shtetin serb, përkatësisht në Merdare dhe në Dheun e Bardhë.

I ndal policia në kufi

Alsat - 14.01.2012

Zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje, kanë bërë të ditur për Kosovapress, se në pikën kufitare Kosovë-Shqipëri, përkatësisht në Morinë, Policia e Kosovës po pengon qëllimisht kalimin e dy autobusëve me përkrahës të Vetëvendosjes që kanë ardhur ...

Policia: 13 policë të lënduar dhe 42 persona të arrestuar

Evropaelire - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë intervenimit të sotëm ka hasur në rezistencë aktive nga ana e protestuesve, të cilët kanë sulmuar policinë me mjete të ndryshme të forta, si gurë dhe gjësende të tjera të metalta.

(Plotësuar) Lëvizja Vetëvendosje lëshon komunikatën e tretë

Lajmeshqip - 14.01.2012

Prishtinë (Plotësuar, 15 Janar, 00:15) – Lëvizja VETËVENDOSJE! ka lëshuar një komunikatë të tretë si më poshtë: Sot, Lëvizja VETEVENDOSJE! ka mbajtur një protestë paqësore. Ne jemi ulur në rrugë para kordonave të shumta të policisë.

Kosovë, 13 policë të plagosur, 42 protestues të arrestuar

LajmiFundit - 14.01.2012

Rreth 42 protestues të Vetëvendosjes të arrestuar dhe 13 efektiva të policisë së Kosovës të plagosur. Ky është bilanci i deritanishëm i demonstratës së mbajtur sot nga lëvizja e Albin Kurtit në Kosovë.

Policia e Kosovës: Trembëdhjetë policë të lënduar

Albeu.com - 14.01.2012

Gjatë intervenimit në protestën e sotme të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, Policia e Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka njoftuar se vazhdimisht ka hasur në rezistencë aktive nga ana e protestuesve.

Vetëvendosje tregon emrat edhe të katër të arrestuarve të tjerë

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se janë arrestuar edhe katër aktivistë të saj. Sipas kësaj lëvizjeje, anëtarët e arrestuar janë: Arbër Zaimi, Shpend Ahmeti dhe Frashër Krasniqi.

Vetëvendosje thotë se janë arrestuar deputetët e saj

Evropaelire - 14.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje njofton se janë arrestuar deputetët e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, Liburn Aliu, Visar Ymeri, si dhe anëtarët e tjerë të lëvizjes, Ismajl Kurteshi, Boiken Abazi, Aida Dërguti, Alban Krasniqi, Kushtrim Morina dhe ...

Mbi 50 protestues të arrestuar tek Dheu i Bardhë

Alsat - 14.01.2012

Përkundër intervenimit të njësive speciale të Policisë së Kosovës, protestuesit tek pika kufitare Dheu i Bardhë nuk kanë ndërmend të hiqen nga rruga. Gjatë intervenimit protestuesit kanë qëndruar të qetë dhe vetëm janë ulur.

Prishtinë – Podujevë: 112 të arrestuar

Evropaelire - 14.01.2012

Policia e Kosovës njofton se në magjistralen Prishtinë- Podujevë janë arrestuar 112 persona, kurse në vendkalimin kufitar, Dheu i Bardhë, deri në këto momente janë arrestuar 31 persona.

Kosovë: Dhjetëra të plagosur e të arrestuar në protestën e lëvizjes Vetëvendosje

24 orë - 14.01.2012

Disa dhjetëra persona janë lënduar dhe dhjetëra të tjerë janë arrestuar gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë protestat e lëvizjes Vetëvendosje në hyrje të qytetit të Podujevës, rreth 40 kilometra në veri të Prishtinës.

Kosovë, policia shpërndan protestuesit nga Podujevë-Merdare

LajmiFundit - 14.01.2012

Korrespodenti i Radio Kosovës nga Podujeva, Fazli Veliu, njoftoi se pas intervenimit që policia ka ndërmarr para gjysmë ore është arritur që të shpërndahet turma e protestuesëve dhe tani rruga Podujevë– Merdarë është nën kontrollin e ...

Pengohet bllokimi

Evropaelire - 14.01.2012

Video: Gresa Kraja & Edona Peci Dhjetëra të arrestuar e të plagosur është bilanci i protestës së Lëvizjes Vetëvendosje, pjesëtarët e së cilës me moton “Serbia nuk kalon” u nisën të shtunën në drejtim të pikave kufitare në Merdarë dhe te ...

EMRAT – Vetëvendosja: 100 aktivistë të arrestuar, dy të plagosur

LajmiFundit - 14.01.2012

Pas intervenimit të policisë së Kosovës ndaj protestuesve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët ishin nisur në drejtim të vendkalimit kufitar Merdare, në kufi me Serbinë dhe në vendkalimin tjetër kufitar, Dheu i Bardhë, thuhet se janë ...

(Plotësuar) Protesta, mbi 130 të arrestuar, ja lista e emrave

Lajmeshqip - 14.01.2012

Janë qindra të lënduar nga gazi lotsjellës gjatë protestës së sotme të Vetëvendosjes në dy pikat kufitare me Serbinë, Merdare dhe Dheu i Bardhë.

Mbi 140 të arrestuar

Evropaelire - 14.01.2012

Intervenimi i Policisë së Kosovës ndaj protestuesve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët ishin nisur në drejtim të vendkalimeve kufitare me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhe, thuhet se rezultoi me arrestimin e mbi 140 protestuesve.

Bllokohen mbështetësit e Vetëvendosjes

Top Channel - 14.01.2012

Mbështetësit e lëvizjes Vetëvendosja që u nisen nga Tirana për të mbështetur aksionin në pikat e kalimit kufitar me Serbinë, kanë vijuar rrugëtimin e tyre jo pa peripeci.

146 të arrestuar, 28 policë të lënduar (VIDEO)

Ina - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në orët e vona të natës është e normalizuar në afërsi të dy pikave kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë. Sipas Policisë së Kosovës, deri në ora 20.15 numri i përgjithshëm i personave te ndaluar ka ...

Lëvizja Vetëvendosje e Kosovës punon për bllokimin e vendkalimeve kufitare me Serbinë

SETimes - 14.01.2012

14/01/2012 Lëvizja Vetëvendosje përleshet me policinë në një protestë që synon bllokimin e dy vendkalimeve kufitare me Serbinë. Nga Linda Karadaku për Southeast European Times në Prishtinë -- 14/01/12 Policia përdori të shtunën (14 Janar) ...

Tensionet në Kosovë, “normalizohet” situata në kufi

Top Channel - 14.01.2012

Policia e Kosovës, pak pas orës 20:00, doli me një komunikatë për mediat ku saktësoi se numri i aktivistëve të arrestuar të Vetëvendosjes është 146, pjesa më e madhe e të cilëve në pikën kufitare të Mërdarës, ku u regjistruan edhe ...

Vetëvendosja “ndalon” Serbinë, 146 të arrestuar në Kosovë

LajmiFundit - 14.01.2012

Zyra për median në Policinë e Kosovës lëshoi komunikatën e radhës mbi zhvillimet e sotme deri në ora 20.15 minuta. Policia ka thënë se situata në vendkalimet kufitare ne Merdare dhe tek Dheu i Bardhë është normalizuar.

Janë arrestuar 146 persona

Alsat - 14.01.2012

Zyra për informim e Policisë së Kosovës ka lëshuar edhe komunikatën e radhës mbi zhvillimet e sotme deri në ora 20.15 minuta. Kjo zyre njofton se tashmë situata në vendkalimet kufitare ne Merdare dhe tek Dheu i Bardhë është normalizuar.

Marshimi i Vetëvendosjes, 31 policë të plagosur, 150 të arrestuar – Sondazh

LajmiFundit - 14.01.2012

Disa dhjetëra persona janë lënduar dhe rreth 150 të tjerë janë arrestuar gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë protestat e lëvizjes Vetëvendosje në hyrje të qytetit të Podujevës, rreth 40 kilometra në veri të Prishtinës dhe në ...

Vetëvendosja sot në aksion, mbështetje dhe nga Shqipëria

Ora news - 14.01.2012

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Lëvizja Vetëvendosje sot do të zhvillojë protestën për të bllokuar pikat kufitare me Serbinë, në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë.

Nisen nga Tirana mbështetësit e Vetëvendosjes

Telegrafi - 14.01.2012

Vetëvendosja në protestë, mbështetës nga Shqipëria drejt Kosovës Protesta e Lëvizjes Vetëvendosje, ka gjetur mbështetjen edhe të qindra shqiptarëve nga Shqipëria, të cilët në dy autobusë janë nisur drejt Kosovës në orët e para të mëngjesit ...

Kosovë, policia blindon kufinjtë në të gjitha pikat

Ora news - 14.01.2012

Policia e Kosovës ka dërguar një numër të madh forcash në dy pikat kufitare, Merdare dhe Dheu i Bardhë. Mësohet se rruga deri në kufij është pothuajse e zbraztë, ndërsa në pikën kufitare vërehen forca të mëdha policoredhe njësitë elite ...

Policia njofton se situata është e qetë

Botasot - 14.01.2012

Lëvizje të qytetarëve drejt dy vendkalimeve kufitare, në Merdarë dhe Dheu i Bardhë, janë shënuar nga të gjitha rajonet e Kosovës, por deri më tash situata është e qetë, kanë bërë të ditur zyrtarët e Policisë së Kosovës Zëdhënësi i kësaj ...

Arrestohen tre aktivistë nga Shqipëria

Botasot - 14.01.2012

Siç raporton “Shekulli”, EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë ushtruar dhunë fizike ndaj aktivistëve të Vetëvendosjes, dhe me këtë rast, janë arrestuar tre aktivistë nga Tirana.

“Serbia nuk kalon” as në pikën kufitare “Dheu i bardhë”

Botasot - 14.01.2012

Mbi një mijë protestues janë grumbulluar sot në largësinë prej 300 metrash prej pikës kufitare Dheut të bardhë, pikë kjo e dytë kufitare ku aktivistët e lëvizjes Vetëvendosje po synojnë t’i bllokojnë mallrat nga Serbia.

Rikthehet tensioni, arrestohet N/kryetari i VV

Panorama - 14.01.2012

UPDATE- Policia e Kosovës ka rinuar një tjetër aksion në Merdarë për të shpërndarë protestuesit. Lëvizja Vetëvendosje bën me dije se është arrestuar, nënkryetari i saj, Shpend Ahmeti.

Vazhdon aksioni në Kosovë, arrestohet Shpend Ahmeti

Ora news - 14.01.2012

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti, është arrestuar para pak çastesh nga policia e Kosovës.Ahmeti gjatëgjithë ditës sot ka qenë në rrugën që çon për në Merdare.

Kosovë: Dhjetëra të lënduar e mbi 100 të arrestuar në protestat e lëvizjes Vetëvendosje

VOA - 14.01.2012

Disa dhjetëra persona janë lënduar dhe rreth 150 të tjerë janë arrestuar gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë protestat e lëvizjes Vetëvendosje në hyrje të qytetit të Podujevës, rreth 40 kilometra në veri të Prishtinës dhe në ...

Mbi 140 të arrestuar (video)

Botasot - 14.01.2012

(I plotësuar) - Intervenimi i Policisë së Kosovës ndaj protestuesve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët ishin nisur në drejtim të vendkalimeve kufitare me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhe, thuhet se rezultoi me arrestimin e mbi 140 ...

Policia hap rrugët në Merdare

Botasot - 14.01.2012

Policia e Kosovës, ka mundur të shpërndajë turmën e protestuesve, të cilët ndodheshin në rrugën Besianë-Merdarë. Policia njofton se tashmë kjo pikë kontrollohet nga forcat policore.

146 persona të arrestuar

Telegrafi - 14.01.2012

Zyra për informim e Policisë së Kosovës ka lëshuar edhe komunikatën e radhës mbi zhvillimet deri në ora 20.15 minuta. Sipas njoftimit, situata në vendkalimet kufitare në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë është normalizuar.

Aksioni i "VV", situata në vendkalimet kufitare është normalizuar

BalkanWeb - 14.01.2012

KOSOVE - “Sot, Serbia nuk kalon” – është slogani i Lëvizjes Vetëvendosje, që udhëhoqi qindra protestues mëngjeesin e sotëm në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me shtetin serb, përkatësisht në Merdare dhe në Dheun e Bardhë.

Janë arrestuar 146 persona

Yll Press - 14.01.2012

Zyrtarët e Policisë së Kosovës thanë se gjatë intervenimit ka pasur të lënduar, si nga ana e protestuesve ashtu edhe nga radhët e pjesëtarëve të policisë.

Jahjaga thirrje qytetarëve: Mos bllokoni pikat kufitare

Gazeta Start - 13.01.2012

Prishtinë - Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë qarkullimin e lirë ...

Xhentili mesazh drejtuar “Vetëvendosjes”

Shekulli - 13.01.2012

“Veprimi i planifikuar për të bllokuar lëvizjen e lirë të mallrave në dy pikë-kalimet, nuk do të jetë i dobishëm për të ardhmen e Kosovës në BE dhe nuk do të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë”.

Policia e Kosovës paralajmëron “Vetëvendosjen”

Shekulli - 13.01.2012

Në lidhje me protestën e paralajmëruar nga lëvizja “Vetëvendosje” ditën e nesërme, policia e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të lejohet asnjë bllokim i rrugëve, duke hartuar edhe urdhrin operativ të quajtur “Lëvizja dhe Qarkullimi i ...

BE: Protestat, kthim prapa

Gazeta Start - 13.01.2012

Prishtinë - “Veprimi i planifikuar për të bllokuar lëvizjen e lirë të mallrave në dy pikë-kalimet nuk do të jetë i dobishëm për të ardhmen e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe nuk do të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me ...

Gati për bllokadë

Albeu.com - 13.01.2012

Drejtuesit e Lëvizjes Vetëvendosje të enjten u kanë bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që ti bashkohen aksionit të tyre për bllokimin e kamionëve me mallra serbe në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.

Presidentja Jahjaga fton qytetarët të mos bllokojnë rrugët

Evropaelire - 13.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë qarkullimin e lirë ...

Faith: Jo bllokadës në kufi

Top Channel - 13.01.2012

Bllokimi i parashikuar i dy pikëkalimeve kufitare nga ‘Vetëvendosja’ nuk do të ndihmojë Kosovën as në pozicionin ndërkombëtar dhe as në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Jahjaga: Mos bllokoni rrugët

Top Channel - 13.01.2012

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga përmes një deklarate për media lidhur me protestën e paralajmëruar të Lëvizjes Vetëvendosje ka shprehur qëndrimin se është kundër veprimeve që pengojnë qarkullimin e lirë të njerëzve dhe të mallrave, ...

Jahjaga: Mos i bllokoni rrugët

Albeu.com - 13.01.2012

Paralajmërimi i Lëvizjes Vetëvendosje për organizimin e protestave paqësore, për bllokimin e mallrave që hyjnë në Kosovë nga Serbia, dhe për bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, ka nxitur shqetësimet për ...

Jahjaga: Vetevëndosje, përgjegjësi për protestën

Lajmeshqip - 13.01.2012

Prishtinë-Paralajmërimi i Lëvizjes “Vetëvendosje” për organizimin e protestave paqësore, për bllokimin e mallrave që hyjnë në Kosovë nga Serbia, dhe për bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe të Dheu i Bardhë ka nxitur shqetësimet për ...

Jahjaga: Qytetarë, mos i bllokoni rrugët

LajmiFundit - 13.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë qarkullimin e lirë ...

Apele për anulimin e protestës së ‘Vetëvendosjes’

Alsat - 13.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se nesër, duke filluar nga ora 13, bashkë me qytetarë dhe organizata të ndryshme, do të bllokojë dy vendkalimet kufitare me Serbinë, përkatësisht mallrat që do të tentojnë të hyjnë në Kosovë.

AAK: Protestat s'i zgjidhin problemet

Evropaelire - 13.01.2012

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës ka përsëritur sërish qëndrimin e saj se protesta e paralajmëruar e së shtunës, e Lëvizjes “Vetëvendosje”, nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese në raportet midis Kosovës dhe Serbisë.

Kosova dhe Shqipëria intensifikojnë bashkëpunimin

Evropaelire - 13.01.2012

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka filluar vizitën zyrtare në Republikën e Shqipërisë, ku është pritur në takim edhe nga kryeministri Sali Berisha.

Xhentilini: Protestat, kthim prapa

Evropaelire - 13.01.2012

“Veprimi i planifikuar për të bllokuar lëvizjen e lirë të mallrave në dy pikë-kalimet nuk do të jetë i dobishëm për të ardhmen e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe nuk do të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë”.

Bllokimi i rrugëve nuk është zgjidhje e problemeve

Albeu.com - 13.01.2012

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës ka përsëritur qëndrimin se protesta e paralajmëruar për të shtunën, Lëvizjes Vetëvendosje , në pikat kufitare në Merdarë dhe në Dheun e Bardhë, nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese në ...

Jahjaga: Mos i bllokoni rrugët me 14 janar

Idividi - 13.01.2012

Prishtinë, 13 janar 2012 (MIA) - Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga përmes një deklarate për media lidhur me protestën e paralajmëruar të Lëvizjes Vetëvendosje ka shprehur qëndrimin se është kundër veprimeve që pengojnë qarkullimin e ...

Halimi nuk pret bllokim të mallrave

Evropaelire - 13.01.2012

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, tha se nuk pret që përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje të bllokojnë nesër pikën kufitare Dheu i Bardhë dhe të pamundësojnë kalimin e kamionëve që transportojnë mallra nga Serbia.

Serbia dhe Maqedonia me marrëveshje të re

Evropaelire - 13.01.2012

Nga mesnata, qytetarët e Serbisë dhe të Maqedonisë do të kenë mundësinë të kalojnë kufirin e tyre shtetëror vetëm me leje njoftimi. "Ky është një tjetër kontribut për avancimin e marrëdhënieve tona dypalëshe, të cilat në fushën e punëve të ...

S&P ul vlerësimin për Francën

Evropaelire - 13.01.2012

Agjencia e vlerësimit financiar "Standard & Poor's" ka vendosur t'i heqë Francës vlerësimin maksimal me AAA, por ka mbajtur të pandryshuar vlerësimin më të mirë për Gjermaninë, Holandën dhe Luksemburgun.

Policia dhe Vetëvendosje përgatiten për nesër

Albeu.com - 13.01.2012

Me qëllim të sqarimit dhe informimit të drejtë të opinionit publik lidhur me protestën e paralajmëruar për nesër nga subjekti politik Vetëvendosje, Policia e Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për çka ka hartuar edhe urdhrin ...

Policia e Kosovës: Ja masat që kemi marrë për ditën e nesërme

LajmiFundit - 13.01.2012

Policia e Kosovës, nëpërmjet në komunikate ka bërë të ditur se i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për aksionin e paralajmëruar për të shtunën nga Lëvizja Vetëvendosje.

Policia e Kosoves paralajmeron " Vetevendosjen "

24 orë - 13.01.2012

Policia e Kosovës, nëpërmjet në komunikate ka bërë të ditur se i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për aksionin e paralajmëruar për të shtunën nga Lëvizja Vetëvendosje.

Riza Halimi kunder bllokimit te rrugeve nga " Vetevendosja "

24 orë - 13.01.2012

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, i cili është deputeti i vetëm shqiptar në parlamentin e Serbisë, ka thënë të premten se nuk pret që përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje të bllokojnë nesër pikën kufitare Dheu i ...

Thaçi: Do merrem unë me Vetëvendosjen

Albeu.com - 13.01.2012

Takime dhe konsultime intensive në mes të faktorëve të ndryshëm ndërkombëtar dhe atyre vendor po zhvillohen një natë para protestës së nesme të Vetëvendosjes, njofton Portali Dukagjini.

Policia e Kosovës dhe masat ndaj aksionit të Vetvendosjes

Lajmeshqip - 13.01.2012

Prishtinë-Me qëllim të sqarimit dhe informimit të drejtë të opinionit publik lidhur me protestën e paralajmëruar për nesër nga subjekti politik Vetëvendosje, Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme, ...

Jahjaga qytetarëve: Mos i bllokoni rrugët

Telegrafi - 13.01.2012

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga përmes një deklarate për media lidhur me protestën e paralajmëruar të Lëvizjes Vetëvendosje ka shprehur qëndrimin se është kundër veprimeve që pengojnë qarkullimin e lirë të njerëzve dhe të mallrave, ...

Presidentja Jahjaga fton qytetarët të mos bllokojnë rrugët

Botasot - 13.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë qarkullimin e lirë ...

Jahjaga, apel qytetarëve: Mos bllokoni rrugët

Panorama - 13.01.2012

PRISHTINE- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë ...

Jahjaga, apel qytetarëve: Mos bllokoni rrugët

Ora news - 13.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka bërë thirrje “të gjithë qytetarëve të mos bllokojnë rrugët, të mos bllokojnë vendkalimet kufitare të Republikës së Kosovës me shtetet e tjera dhe të mos pengojnë qarkullimin e lirë ...

AAK: Bllokimi i rrugëve nuk është zgjidhje e problemeve

Telegrafi - 13.01.2012

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës ka përsëritur qëndrimin se protesta e paralajmëruar për të shtunën, Lëvizjes Vetëvendosje , në pikat kufitare në Merdarë dhe në Dheun e Bardhë, nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese në ...

AAK: Protestat s'i zgjidhin problemet

Botasot - 13.01.2012

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës ka përsëritur sërish qëndrimin e saj se protesta e paralajmëruar e së shtunës, e Lëvizjes “Vetëvendosje”, nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese në raportet midis Kosovës dhe Serbisë.

Xhentilini: Bllokimi, jo në dobi të Kosovës

Ora news - 13.01.2012

“Veprimi i planifikuar për të bllokuar lëvizjen e lirë të mallrave në dy pikë-kalimet nuk do të jetë i dobishëm për të ardhmen e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe nuk do të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë”.

AAK: Protestat, jo zgjidhje për problemet

Ora news - 13.01.2012

Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës ka përsëritur sërish qëndrimin e saj se protesta e paralajmëruar e së shtunës, e Lëvizjes “Vetëvendosje”, nuk është rrugë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese në raportet midis Kosovës dhe Serbisë.

Policia-VV: Ne jemi gati, nuk do të ketë barrikada

Ora news - 13.01.2012

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për shtyp ka bërë të ditur se janë bërë të gjitha përgatitjet për protestën e nesërme të paralajmëruar nga Vetëvendosja, duke hartuar urdhrin operativ të quajtur “ Lëvizja dhe Qarkullimi i Lirë”.

Halimi nuk pret bllokim të mallrave

Botasot - 13.01.2012

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, tha se nuk pret që përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje të bllokojnë nesër pikën kufitare Dheu i Bardhë dhe të pamundësojnë kalimin e kamionëve që transportojnë mallra nga Serbia.

Policia e gatshme, Vetëvendosje e vendosur

Telegrafi - 13.01.2012

Me qëllim të sqarimit dhe informimit të drejtë të opinionit publik lidhur me protestën e paralajmëruar për nesër nga subjekti politik “Vetëvendosje”, Policia e Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për çka ka hartuar edhe ...

Jahjaga: Mos i bllokoni rrugët

Yll Press - 13.01.2012

Këtë shqetësim e ka shprehur edhe Presidentja e shtetit, Atifete Jahjaga. Ajo thotë se e drejta e qytetarëve për të protestuar, dhe në këtë mënyrë për të shprehur shqetësimet e tyre për një çështje, është e drejtë legjitime dhe është e ...

Halimi nuk pret bllokim të mallrave

Telegrafi - 13.01.2012

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, tha se nuk pret që përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje të bllokojnë të shtunën pikën kufitare Dheu i Bardhë dhe të pamundësojnë kalimin e kamionëve që transportojnë mallra nga Serbia.

Unë merrem me Vetëvendosjen, ndërkombëtarët me serbët në veri!

Telegrafi - 13.01.2012

Portali Dukagjini.com mëson për takime dhe konsultime intensive në mes të faktorëve të ndryshëm ndërkombëtar dhe atyre vendor. Përderisa faktorët ndërkombëtar janë të zëshëm në kërkesën e tyre që të pamundësohet bllokimi i pikave kufitare ...

Amerikanët paralajmërojnë qytetarët e vet për 14 janarin

Botasot - 13.01.2012

Ambasada amerikane në Prishtinë ua ka dërguar një mesazh urgjent të gjithë qytetarëve amerikanë për të shmangur dy pikat kufitare që Vetëvendosje synon t'i bllokojë.

Qeveria nuk do të kursejë forcën kundër Vetëvendosjes

Albeu.com - 12.01.2012

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se nuk do të kursejë forcën që ka në dispozicion kundër aktivistëve të lëvizjes Vetëvendosje, nëse ata tentojnë në fundjavë të bllokojnë rrugët apo pikëkalimet kufitare me Serbinë, në Merdar dhe te Dheu i ...

Vetëvendosje: Qëndrojmë ditë e natë në pikat kufitare

Ina - 12.01.2012

Policia e Kosovës dhe Lëvizja "Vetëvendosje!" i kanë bërë me dije njëra tjetrës itenerarin e ditës së shtunë. Pas një takimi ndërmjet përfaqësuve të dy palëve, me kërkesë të policisë, i është bërë me dije Lëvizjes "Vetëvendosje!" se nuk do ...

Protesta e 14 janarit, Vetëvendosje nuk tërhiqet

Top Channel - 12.01.2012

Pavarësisht paralajmërimeve të qeverisë së Kosovës se pikat kufitare me Serbinë nuk do të lejohet të bllokohen, Vetëvendosje mbetet e palëkundur për të çuar përpara aksionin.

Vetëvendosje marrëveshje me policinë

Albeu.com - 12.01.2012

Policia e Kosovës nuk do të bllokojë shkuarjen e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje drejt pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë ditën e shtunë, kurse Vetëvendosje nuk do të bllokojë rrugët me zhavorr ose pengesa tjera, por vetëm ...

Merren vesh: Pa dhunë

Telegrafi - 12.01.2012

Policia e Kosovës nuk do të bllokojë shkuarjen e aktivistëve të Lëvizjes “Vetëvendosje” drejt pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë ditën e shtunë, kurse “Vetëvendosje” nuk do të bllokojë rrugët me zhavorr ose pengesa tjera, por ...

Vetëvendosje, marrëveshje me policinë e Kosovës

Panorama - 12.01.2012

Vetëm dy ditë para aksionit të Lëvizjes Vetëvendosje drejt pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë, Lëvizja dhe Policia e Kosovës kanë gjetur një marrëveshje, për të shmangur dhunën.

14 janari, marrëveshje VV-Polici e Kosovës

Ora news - 12.01.2012

Policia e Kosovës nuk do të bllokojë tubimin e aktivistëve të Lëvizjes “Vetëvendosje” drejt pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë ditën e shtunë, ndërsa “Vetëvendosje” nuk do të bllokojë rrugët me zhavorr ose pengesa tjera, por ...

Komunikata nga takimi me drejtuesit e Policisë së Kosovës

Botasot - 12.01.2012

Të enjten në ora 17:30, përfaqësues të Lëvizjes VETËVENDOSJE! u takuan me përfaqësues të Policisë së Kosovës, për të sqaruar detajet e aktivitetit të 14 janarit.

(S’)mbështesin aksionin e Vetëvendosjes

Evropaelire - 11.01.2012

Disa kompania kosovare mbështesin aksionin e Lëvizjes Vetëvendosje, që më 14 janar t’i bllokojnë dy pikat kufitare me Serbinë - në Merdar dhe te Dheu i Bardh, me qëllim që të zbatojnë në praktikë mocionin për reciprocitet, të miratuar nga ...

VV fton qytetarët në aktivitetin e 14 janarit

Telegrafi - 11.01.2012

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Pejë ftoi të gjithë qytetarët që të jenë pjesë e aktivitetit të 14 janarit, në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë, me moton “Serbia nuk kalon”.

Kompanitë private (S’)mbështesin aksionin e Vetëvendosjes

Botasot - 11.01.2012

Disa kompania kosovare mbështesin aksionin e Lëvizjes Vetëvendosje, që më 14 janar t’i bllokojnë dy pikat kufitare me Serbinë - në Merdar dhe te Dheu i Bardh, me qëllim që të zbatojnë në praktikë mocionin për reciprocitet, të miratuar nga ...

Merdarë, rinis kalimi nga Kosova drejt Serbisë

Lajmeshqip - 10.01.2012

Prishtinë- Polic ia e Kosovës njoftoi se rreth orës 15.45 të pasdites së djeshme në pikën kufitare në Merdarë Serbia ka rinisur lejimin e kalimit të shtetasve të Kosovës me lejet e njoftimit.

Serbia sot e ka ndaluar kalimin e kufirit me dokumente të Kosovës

Idividi - 10.01.2012

Prishtinë, 9 janar 2012 (MIA) - Zyrtarët e Policisë së Serbisë në pikën kufitare në Merdare u kanë thënë udhëtarëve se nuk mund të hyjnë më dokumente të Kosovës për shkak të problemeve në sistemin për regjistrimin e të dhënave, njofton RTK.

Serbia ‘"bllokon" Merdarën, Tahiri ankohet tek Kuper (PLT)

Idividi - 10.01.2012

Prishtinë, 9 janar 2012 (MIA) - Kalimi i udhëtarëve me letërnjoftim të Republikës së Kosovës në pikat kufitare që çojnë për në Serbi, sot paradite ka qenë i bllokuar plotësisht.

Normalizohet gjendja në pikat e kalimit kufitar Kosovë-Serbi

LajmiFundit - 10.01.2012

Është normalizuar lëvizja e lirë në vendkalimet kufitare Merdar dhe Dheu i Bardhë, pas një bisede që ndërmjetësi i BE-së Robert Kuper zhvilloi me autoritetet serbe.

Normalizohet situata në Merdare nga ndikimet e Cooper

Albeu.com - 10.01.2012

Qytetarët e Republikës së Kosovës, të cilët ia kishin mësyrë të hënën që të kalonin në Serbi përmes pikës kufitare të Merdarit me letërnjoftime të Kosovës e që ishin ndaluar nga shteti serb, kanë arritur që ta kalonin këtë pikë kufitare ...

Edhe deputetët bllokojnë kufirin

Albeu.com - 10.01.2012

Të gjithë deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje pritet të jenë pjesë e aksionit për bllokimin e Pikave Kufitare Merdar dhe Dheu i Bardhë, i paralajmëruar të ndodhë më 14 janar.

Normalizohet lëvizja në vendkalimet kufitare me Serbinë

Botasot - 10.01.2012

Është normalizuar lëvizja e lirë në vendkalimet kufitare Merdar dhe Dheu i Bardhë, pas një bisede që ndërmjetësi i BE-së Robert Kuper zhvilloi me autoritetet serbe.

Serbët bllokojnë kalimin e kosovarëve

Shekulli - 09.01.2012

Pala serbe ka bllokuar sot kalimin e qytetarëve të Kosovës me letërnjoftime të Kosovës për në Serbi. Sipas medieve kosovare zyrtarët e Policisë së Serbisë në pikën kufitare në Merdare kanë lajmëruar qytetarët e Kosovës se nuk mund të ...

"Vetëvendosje” me përforcime nga Shqipëria për bllokimin e rrugëve më 14 janar

Idividi - 09.01.2012

Prishtinë, 8 janar 2012 (MIA) – Autobusët nga Tirana nisen në datën 14 janar, në ora 7:00 të mëngjesit, në sheshin "Skënderbej",para Pallatit të Kulturës, ka qenë statusi i udhëheqësit të Sekretariatit për Komunikim me Media të lëvizjes ...

Vazhdojnë pritjet në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë

Albeu.com - 09.01.2012

Autoritetet doganore të Serbisë, vazhdojnë tu shkaktojnë probleme qytetarëve kosovarë në pikat kufitare Merdare dhe te Dheu i Bardhë. Si pasojë, radhë të gjata të automjeteve po vazhdojnë të qëndrojnë në rrugë.

Vetëvendosja paralajmëron bllokimin e mallrave serbe

LajmiFundit - 09.01.2012

Qendra e studentëve të lëvizjes Vetëvendosje, ftuan studentët dhe mësimdhënësit e fakulteteve të të gjitha Universiteteve, si atij të Prishtinës, Prizrenit, Pejës, Tiranës dhe Tetovës, që më 14 janar të këtij muaji t`i bashkohen bllokimit ...

VV thirrje për 14 janar

Albeu.com - 09.01.2012

Qendra e Studentëve “Studim, kritikë, veprim”, e Lëvizjes “Vetëvendosje” ka vlerësuar të hënën se vërtetë Kosova është në krizë, kur anashkalohen, përçmohen dhe refuzohen të zbatohen vendimet e Kuvendit, prandaj kërkuan që më 14 janar të ...

Serbia ndalon kalimin e shtetasve me dokumente të Kosovës

LajmiFundit - 09.01.2012

Kalimi i udhëtarëve me letërnjoftim të Republikës së Kosovës për në Serbi, gjatë ditës së sotme ka qenë i bllokuar. Zyrtarët e Policisë së Serbisë në pikën kufitare në Merdare u kanë thënë udhëtarëve se nuk mund të hyjnë më dokumente të ...

Serbia ndalon kalimin e kufirit me dokumenta të Kosovës

Lajmeshqip - 09.01.2012

Prishtinë- Zyrtarët e Policisë së Serbisë në pikën kufitare në Merdare u kanë thënë udhëtarëve se nuk mund të hyjnë më dokumente të Kosovës për shkak të problemeve në sistemin për regjistrimin e të dhënave, njofton RTK.

Serbia bllokon Merdarën, Kosova ankohet te ndërmjetësi evropian

Albeu.com - 09.01.2012

Kalimi i udhëtarëve me letërnjoftim të Republikës së Kosovës në pikat kufitare që çojnë për në Serbi, të hënën paradite ka qenë i bllokuar plotësisht.

Serbia lejon hyrjen e shtetasve në kufi me dokumente të Kosovës

LajmiFundit - 09.01.2012

Policia e Kosovës ka konfirmuar se qarkullimi në pikën kufitare në Merdar është rregulluar. Sipas informacioneve që ka Policia e Kosovës, pas orës 15, pala serbe ka filluar të lëshojë qytetarët e Kosovës të cilët kanë udhëtuar me ...

Zhbllokohet Merdara, nis qarkullimi në Serbi me dokumente kosovare

Albeu.com - 09.01.2012

Policia e Kosovës ka konfirmuar se qarkullimi në pikën kufitare në Merdar është rregulluar. Sipas informacioneve që ka Policia e Kosovës, pas orës 15, pala serbe ka filluar të lëshojë qytetarët e Kosovës të cilët kanë udhëtuar me ...

Aksioni i VV më 14 janar

Top Channel - 09.01.2012

Anëtarët e lëvizjes Vetëvendosje nga e hëna kanë nisur të mbledhin emrat e studentëve dhe qytetarëve të cilët do të bashkohen në aksionin për bllokimin e dy pikave kufitare me Serbine, që është paralajmëruar me datë 14 të këtij muaji.

Ende ka radhë të gjata të automjeteve në Meradre dhe te Dheu i Bardhë

Botasot - 09.01.2012

Autoritetet doganore të Serbisë, vazhdojnë t’u shkaktojnë probleme qytetarëve kosovarë në pikat kufitare Merdare dhe te Dheu i Bardhë. Si pasojë, radhë të gjata të automjeteve po vazhdojnë të qëndrojnë në rrugë.

S’ka pritje në pikën kufitare Kosovë-Serbi në Merdare

Botasot - 09.01.2012

Në pikën kufitare mes Kosovës dhe Serbisë në Merdare për dallim nga ditët e kaluara sot s’ka pritje të qytetarëve të Kosovës që kalojnë në shtetin fqinj, Serbi.

“Vetëvendosje” bën thirrje për mobilizim më 14 janar

Telegrafi - 09.01.2012

Qendra e Studentëve “Studim, kritikë, veprim”, e Lëvizjes “Vetëvendosje” ka vlerësuar të hënën se vërtetë Kosova është në krizë, kur anashkalohen, përçmohen dhe refuzohen të zbatohen vendimet e Kuvendit, prandaj kërkuan që më 14 janar të ...

Vetëvendosje fton studentët për bllokimin e mallrave serbe

Botasot - 09.01.2012

Qendra e studentëve të lëvizjes Vetëvendosje, ftuan studentët dhe mësimdhënësit e fakulteteve të të gjitha Universiteteve, si atij të Prishtinës, Prizrenit, Pejës, Tiranës dhe Tetovës, që më 14 janar të këtij muaji t`i bashkohen bllokimit ...

Serbi, bllokohet kalimi për qytetarët e Kosovës

Ora news - 09.01.2012

Pala serbe ka bllokuar sot kalimin e qytetarëve të Kosovës me letërnjoftime të Kosovës për në Serbi. RTK-ja raporton se zyrtarët e Policisë së Serbisë në pikën kufitare në Merdare u kanë thënë udhëtarëve se nuk mund të hyjnë më dokumente ...

Serbia sot e ka ndaluar kalimin e kufirit me dokumente të Kosovës

Yll Press - 09.01.2012

Udhëtarët kanë mbetur për disa orë me radhë në zonën neutrale mes Kosovës dhe Serbisë në pikëkalimin e Merdares, për shkak se autoritetet serbe nuk i kanë lejuar disa herë të hyjnë në Serbi me dokumente të lëshuara nga institucionet e ...

Serbia ‘bllokon’ Merdarën, Tahiri ankohet tek Cooper

Telegrafi - 09.01.2012

Kalimi i udhëtarëve me letërnjoftim të Republikës së Kosovës në pikat kufitare që çojnë për në Serbi, të hënën paradite ka qenë i bllokuar plotësisht.

Në serbi mund të shkohet edhe me dokumente të Kosovës

Botasot - 09.01.2012

Policia e Kosovës ka konfirmuar se qarkullimi në pikën kufitare në Merdar është rregulluar. Sipas informacioneve që ka Policia e Kosovës, pas orës 15, pala serbe ka filluar të lëshojë qytetarët e Kosovës të cilët kanë udhëtuar me ...