TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

A H1N1 - 6 viktima tjera në Itali

Evropaelire - 15.11.2009

Në Itali janë regjistruar edhe 6 raste të reja të vdekjeve nga gripi A H1N1. Aktualisht numri i viktimave nga gripi i derrave ka shkuar në 54, raporton ...

Polonia ndaloi vaksinimin kundër gripit të derrave/video/

Alsat - 15.11.2009

Ministrja e Shëndetësisë së Polonisë Eva Kopaç ka urdhëruar ndalimin e vaksinimit të popullatës por edhe furnizimin me vaksina kundër gripit të derrave.

54 raste të reja me gripin e derrave

Alsat - 15.11.2009

54 raste të reja me gripin e H1N1 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik.

Kosova njofton vdekjen e parë nga gripi i derrave

SETimes - 15.11.2009

15/11/2009 PRISHTINË, Kosovë -- Ministria e shëndetësisë njoftoi të shtunën (14 nëntor) vdekjen e parë të regjistruar në vend nga gripi i derrave.

Viktimat e para në Kinë nga vaksinat e gripit të derrave

Alsat - 15.11.2009

Në Kinë dy persona kanë vdekur pas marrjes së vaksinës kundër gripit H1N1. Ministria kineze e Shëndetësisë, për herë të parë ka njoftuar për viktima, në lidhje ...

Situata e përhapjes së virusit AH1N1 në Maqedoni

VOA - 15.11.2009

Në Maqedoni po vazhdon të mbretërojë paniku nga gripi i derrave, ndërkohë që autoritetet shëndetësore po bëjnë përpjekje për të zbutur situatën.

Gjashtë viktima të reja të gripit në Itali

Koha.net - 15.11.2009

Romë, 15 nëntor - Në Itali janë regjistruar edhe 6 raste të reja të vdekjeve nga gripi A H1N1. Aktualisht numri i viktimave nga gripi i derrave ka shkuar në ...

Tri raste te reja me A/H1N1

Koha.net - 15.11.2009

Prishtinë, 15 nëntor - Në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe tri raste të reja me gripin e derrit në Kosovë.

Edhe 3 raste të konfirmuara me AH1N1

Telegrafi - 15.11.2009

Edhe tri raste të reja me gripin AH1N1 janë konfirmuar nga zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë brenda 24 orëve të fundit.

A/H1N1 merr hov në Maqedoni, 54 raste të reja

Koha.net - 15.11.2009

Shkup, 15 nëntor - Gjatë 24 orëve të fundit janë marrë 54 rezultate pozitive nga gripi i ri të tipit A/H1N1, informuan nga Ministria e Shëndetësisë së ...

Dyzet e dy të saposëmurë nga gripi i tipit A (H1N1)

Fakti - 14.11.2009

Në momentin në Klinikë janë hospitalizuar gjithsej 25 pacientë. Të gjitha marrin terapi adekuate dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Shtohen të prekurit nga gripi i derrave

BBC - 14.11.2009

Gripi i derrave që po infekton me mijëra persona në të gjithë botën, ka filluar të përhapet me shpejtësi edhe në Shqipëri.

Shqipëri, 76 të infektuar me virusin A/H1N1

Alsat - 14.11.2009

Autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar se numri i personave të prekur nga gripi i derrave në Shqipëri ka arritur në gjithsej 76.

Viktima e parë nga gripi i derrit në Kosovë

Lajm - 14.11.2009

Sot në orën 7 e 10 minuta ka ndërruar jetë H. E (1978) nga fshati Baincë të Drenasit, viktima e parë në Kosovë nga gripi i derrit, njofton Gazeta Express.

Kosovë: Viktima e parë nga A/H1N1

Evropaelire - 14.11.2009

Në orët e para të mëngjesit të ditës së shtunë në Kosovë është shënuar rasti i parë i vdekjes nga virusi A/H1N1.

Rritet numri i të prekurve nga gripi i derrave

Alsat - 14.11.2009

Rritet me hapa të mëdhenj, nga dita në ditë, shifra e të prekurve nga virusi H1N1. Sipas autoriteteve shëndetësore, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 35 ...

Viktima e parë nga gripi i derrit në Kosovë

Ina - 14.11.2009

Sot në orën 7 e 10 minuta ka ndërruar jetë H. E (1978) nga fshati Baincë të Drenasit, viktima e parë në Kosovë nga gripi i derrit.

Viktima e pare nga gripit te derrit ne Kosove

Albeu.com - 14.11.2009

Nje pacient i infektuar me virusin e gripit te derrit vdiq ne kliniken infektive ne Prishtine. Sipas burimeve nga kjo klinike, pacienti i moshes 31 vjec i ...

Ra viktima e parë nga gripi i derrave në Kosovë

Alsat - 14.11.2009

Ministria e Shëndetësisë se Kosovës ka konfirmuar se H.A.E.(1978) i lindur në fshatin Baincë të Drenasit, ka ndërruar jetë sot nga virusi A/H1N1, duke shënuar ...

Polonia shënon viktimën e parë nga H1N1

Evropaelire - 14.11.2009

Një 37 vjeçar, i cili vdqi nga pneumonia ishte prekur nga virusi H1N1, njoftuan burimet mjekësore polake.

Shqipëri, arrin në 76 numri i të prekurve me A/H1N1

Telegrafi - 14.11.2009

Deri të premten në mbrëmje, Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri ka raportuar plot 76 raste të prekurish me grip derri.

Maskat nuk sigurojnë mbrojtje nga gripi

Telegrafi - 14.11.2009

Maskat kirurgjike mund ndihmojnë në ndërprerjen e shpërndarjes së grimcave, por ata nuk janë një mjet i sigurt për mbrojtje nga gripi i derrit.

Konfirmohet viktima e parë nga A H1N1 në Kosovë

Telegrafi - 14.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës ka konfirmuar se të shtunën, në vendin tonë është shënuar rasti i parë i vdekjes nga virusi i ri pandemik A ...

Konfirmohet viktima e parë nga A H1N1 në Kosovë

Botasot - 14.11.2009

Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka konfirmuar se H.A.E. (1978) i lindur në fshatin Baincë të Drenasit, ka ndërruar jetë sot nga virusi A/H1N1, duke shënuar ...

Viktima e parë e gripit të derrave në Kosovë

Koha.net - 14.11.2009

Prishtinë, 14 nëntor – Një banor i fshatit Baincë të Drenicës, i shtruar para një jave në Klinikën Infektive në Prishtinë, ka ndërruar jetë të shtunën në ...

Kosovë: Shënohet viktima e parë e virusit AH1N1

VOA - 14.11.2009

Në Kosovë, autoritetet konfirmuan sot viktimën e parë të virusit AH1N1 i njohur si gripi i derrit.

Frikë nga përhapja e virusit AH1N1 në Maqedoni

Telegrafi - 14.11.2009

Në Maqedoni po vazhdon të mbretërojë paniku nga gripi i derrave, ndërkohë që autoritetet shëndetësore po bëjnë përpjekje për të zbutur situatën.

Dy të vdekur nga gripi pas vaksinimit?

Koha.net - 14.11.2009

Pekin, 14 nëntor – Shërbimi shëndetësor kinez ka njoftuar të shtunën se dy persona kanë vdekur si pasojë e gripit të derrave, pasi t’i kenë marrë vaksinat ...

SHBA - 3900 të vdekur nga gripi H1N1

Evropaelire - 13.11.2009

Në Shtete e Bashkuara nga gripi i derrave deri më tash kanë vdekur 3900 persona, prej të cilëve 540 fëmijë, kanë bërë të diturv autoritetet shëndetësore të ...

Gripi i derrit e kaloi 200 -shin

Lajm - 13.11.2009

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 43 raste të reja të infektuar nga virusi që përhap gripin e derrit, prej të cilëve 22 persona janë të moshës 15 ...

OBSH rekomandon barëra antivirale për H1N1

Evropaelire - 13.11.2009

Zyrtarët në Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar se gripi i derrave ka shkaktuar vdekjen e afro 4 mijë njerëzve, përfshirë 500 fëmijëve.

Greqia ka shpallur epideminë e gripit A/H1N1

Alsat - 13.11.2009

Pas Serbisë dhe Bullgarisë, sot edhe autoritetet e Greqisë kanë shpallur epideminë e gripit A/H1N1.

Mjekët të paudhëzuar sa duhet për gripin e ri

Alsat - 13.11.2009

Mjekët e mjekësisë primare ankohen se nuk janë të njoftuar sa duhet se si duhet të veprojnë në rast se fillon përhapja e shpejtë e virusit të Gripit të Derrave.

Virusi H1N1 u merr jetën 4 mijë amerikanëve

VOA - 13.11.2009

Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë thonë se të paktën 4 mijë njerëz në SHBA kanë vdekur nga virusi i gripit H1N1, që nga koha kur ai filloi, në muajin prill.

Virusi H1N1 u merr jetën 4 mijë amerikanëve

Telegrafi - 13.11.2009

Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë thonë se të paktën 4 mijë njerëz në SHBA kanë vdekur nga virusi i gripit H1N1, që nga koha kur ai filloi, në muajin prill.

Në SHBA - 3900 të vdekur nga gripi

Koha.net - 13.11.2009

Washington, 13 nëntor – Siç bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve nga Washingtoni, në Shtete e Bashkuara nga gripi i derrave deri më tash kanë vdekur 3900 ...

Serbia shpall epidemi gripi edhe në Kosovë

Koha.net - 13.11.2009

Beograd, 13 nëntor – Epidemia e gripit e shpallur në Serbi vlen edhe për Kosovën, insistojnë zyrtarët e Qeverisë serbe, të cilët kanë paralajmëruar se ...

Tetë persona konfirmohen të infektuar me gripin e derrave

Telegrafi - 13.11.2009

Tetë persona janë konfirmuar si të infektuar me gripin e derrave gjatë ditës së enjte, nga 21 rastet e dyshuara, kanë treguar analizat.

Tetë persona konfirmohen të infektuar me gripin e derrave

Botasot - 13.11.2009

Tetë persona janë konfirmuar si të infektuar me gripin e derrave gjatë ditës së enjte, nga 21 rastet e dyshuara, kanë treguar analizat.

Klose në karantinë, shkak Gripi i Derrave

Botasot - 13.11.2009

Miroslav Klose, sulmuesi i Bajernit të Mynihut dhe Kombëtares gjermane, është që vendosur në karantinë së bashku me familjen e tij.

Në Kosovë edhe 8 raste të reja me A/H1N1

Koha.net - 13.11.2009

Prishtine, 13 nëntor –Sot janë konfirmuar edhe tetë raste të reja të infektimit me gripin e derrave në Kosovë.

Serbia shpalli epideminë e gripit të derrave

Fakti - 12.11.2009

Serbia shpalli epidemi të gripit të ri, ndërsa masa e parë në luftën kundër epidemisë është vaksinimi i jashtëzakonshëm i tre milionë njerëzve, si dhe ...

Në Serbi shpallet epidemi e gripit A

Idividi - 12.11.2009

Beograd, 11 nëntor (MIA) - Ministri serb i Shëndetësisë Tomica Millosavleviq sot shpalli epidemi të gripit të ri A (H1N1) në vend.

Gjashtë raste të reja të vdekjes nga gripi i ri në Turqi

Idividi - 12.11.2009

Ankara, 11 nëntor (MIA) - Në Turqi janë regjistruar gjashtë raste të reja të vdekjes nga gripi i ri A (H1N1), me çka numri i të vdekurve nga kjo sëmundje ...

Djali i ministrit kroat të Shëndetësisë mes të sëmurëve nga gripi i ri , në Kroaci deri tani janë regjistruar 2.500 ...

Idividi - 12.11.2009

Zagreb, 11 nëntor (MIA) - Djali i ministrit kroat të Shënedësisë, Marko Milinoviq, 16 vjeçari Darko Milinoviq është mes të sëmurëve nga grpi i ri i llojit A ...

Katër raste të reja të vdekjes nga gripi i ri në Turqi

Idividi - 12.11.2009

Ankara, 11 nëntor (MIA) - Me katër rastet e reja të vdekjes, prej të cilëve tre fëmijë, numri i viktimave nga gripi i ri në Turqi për më pak se një muaj, u ...

Gripi i ri, të rinjtë më shpesh infektohen, të moshuarit më shpesh vdesin

Alsat - 12.11.2009

Të rinjtë më shpesh sëmuren nga gripi i llojit të ri A (H1N1), por më të moshuarit janë ata që më shpesh vdesin nga kjo sëmundje, tregojnë rezultatet ...

Djali i ministrit kroat i Shëndetësisë, i sëmurë nga gripi i derrave

Alsat - 12.11.2009

Ministri kroat i Shëndetësisë, Darko Milinoviq Djali i ministrit kroat të Shëndetësisë, Darko Milinoviq është i sëmurë nga gripi H1N1.

Nuk ka të infektuar të rinj nga gripi i ri, priten rezultatet për 30 raste të dyshimta

Idividi - 12.11.2009

Shkup, 11 nëntor (MIA) - Për 30 persona priten rezultatet nga analizat në laboratorin e Institutit për shëndet publik dhe ato duhet të jenë të gatshme deri në ...

Në Itali edhe dy viktima të gripit të ri, numri i përgjithshëm i rasteve të vdekjes nga virusi 41 persona

Idividi - 12.11.2009

Napoli, 12 nëntor (MIA) - Edhe dy persona humbën jetën nga pasojat e gripit të ri A(H1N1) në Itali, me ç'rast numri i përgjithshëm i viktimave në vend u rrit ...

Të rinjtë më shpesh infektohen nga gripi i ri, por më të moshuarit janë ata që vdesin më shpesh

Idividi - 12.11.2009

Meksiko-Siti, 12 nëntor (MIA) - Të rinjtë më shpesh sëmuren nga gripi i llojit të ri A (H1N1), por më të moshuarit janë ata që më shpesh vdesin nga kjo ...

Rasti i parë i gripit A edhe në ishullin e Grendlandës

Idividi - 12.11.2009

Kopenhagë, 12 nëntor (MIA) - Rasti i parë i infektuar nga gripi i ri A (H1N1) është regjistruar edhe në ishullin e Grenlandës, kumtuan autoritetet shëndetësore.

Në rajonin e Ballkanit Perëndimor rritet numri i të infektuarve nga gripi i ri

Idividi - 12.11.2009

Shkup, 12 nëntor (MIA) - Virusi i gripit të ri A/H1N1 po zgjerohet në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe autoritetet shëndetësore njoftojnë për gjithnjë e më ...

Shtohen rastet e prekjes me gripin H1N1 në Shqipëri

Idividi - 12.11.2009

Tiranë, 12 nëntor (MIA) - Në Shqipëri vetëm në 10 ditëshin e fundit janë njoftuar 20 raste të reja me gripin H1N1 ndërsa autoritetet e shëndetësisë konfirmuan ...

Klose, në karantinë nga virusi A/H1N1

Evropaelire - 12.11.2009

Ekipi i Bayernit ka njoftuar se sulmuesi Miroslav Klose dhe familja e tij janë vënë në karantinë, pasi binjakët e tij janë sëmurë nga gripi i derrit.

H1N1 - mbyllen dy shkolla në Çeki

Evropaelire - 12.11.2009

Për shkak të rrezikut nga epidemia e gripit të ri, në Çeki janë mbyllur dy shkolla, në qytetet Olomouc dhe Hebë.

Gripi i ri me 43 raste të reja, s’ka vend për panik /video/

Alsat - 12.11.2009

43 raste të reja të infektuar me virusin e ri H1N1 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, 22 prej tyre janë persona të moshës prej 15 deri më 19 vjet.

Zagreb: Viktima e katërt e H1N1

Ina - 12.11.2009

Në Kroaci është verifikuar viktima e katërt e gripit të derrave. Deri më tash nga gripi i derrave në Kroaci kanë vdekur një 61-vjeçar, një vajzë 3 – vjeçare që ...

Dyzet e tre të saposëmurë nga gripi i ri i tipit A (H1N1)

Ina - 12.11.2009

Gjatë 24 orëve të fundit, në laboratorinë e Institutit për shëndet publik, janë marrë 43 rezultate pozitive nga tipi i ri i virusit A (H1N1), prej të cilëve 22 ...

Zagreb: Viktima e katërt e H1N1

Evropaelire - 12.11.2009

Në Kroaci është verifikuar viktima e katërt e gripit të derrave. Deri më tash nga gripi i derrave në Kroaci kanë vdekur një 61-vjeçar, një vajzë 3 – vjeçare që ...

Virusi H1N1 u merr jetën 4 mijë amerikanëve

Alsat - 12.11.2009

Zyrtarë amerikanë të shëndetësisë thonë se të paktën 4 mijë njerëz në SHBA kanë vdekur nga virusi i gripit H1N1, që nga koha kur ai filloi, në muajin prill.

Shqipëri: Shtohen rastet e prekjes me gripin H1N1

VOA - 12.11.2009

Në Shqipëri vetëm në 10 ditëshin e fundit janë njoftuar 20 raste të reja me gripin H1N1 ndërsa autoritetet e shëndetësisë konfirmuan sot qarkullimin e virusit ...

Klose izolohet shkaku i gripit të derrave

Koha.net - 12.11.2009

Munchen, 12 nëntor – Ylli i Bayern Munchenit, Miroslav Klose, është izoluar me familjen e tij, pasi që djemtë e tij, Noah dhe Luan, janë të sëmurë nga gripi i ...

Konfirmohen dy raste të reja të gripit të ri në Kosovë

Idividi - 11.11.2009

Prishtinë, 10 nëntor (MIA) - Konfirmohen edhe dy raste të reja të gripit të ri në Kosovë, të cilat po trajtohen në Klinikën infektive.

Tridhjetë e dy persona të sëmurë nga gripi A (H1N1)

Idividi - 11.11.2009

Shkup, 10 nëntor (MIA) - Sipas të dhënave të fundit nga laboratori i Institutit për shëndet publik të marra sot pasdite në orën 17:30, tek 32 persona është ...

Në Ukrainë 174 të vdekur nga gripi i ri dhe infeksionet respiratore

Idividi - 11.11.2009

Moskë, 10 nëntor (MIA) - Sipas të dhënave më të reja nga Ministrisa ukrainase e Shëndetësisë, numri i viktimave nga gripi i ri dhe infeksioneve respiratore ...

Në Rumani mbi 1.000 të infektuar nga gripi i ri A (H1N1)

Idividi - 11.11.2009

Bukuresht, 10 nëntor (MIA) - Numri i të infektuarve nga gripi i ri A H1N1 në Rumani arriti në 1001 persona, transmeton agjencia Mediafaks.

Viktima e dytë nga gripi i ri në Kroaci është një vajzë trevjeçare nga Spliti

Idividi - 11.11.2009

Zagreb, 10 nëntor (MIA) - Viktima e dytë nga gripi i ri në Kroaci është një vajzë trevjeçare nga Spliti, e cila ka vuajtur edhe nga leukemia, deklaroi sot ...

Prej dje janë konfirmuar edhe 14 persona të infektuar nga gripi i ri i tipit A (H1N1)

Idividi - 11.11.2009

Shkup, 10 nëntor (MIA) - Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14 rezultate të reja pozitive të tipit të ri të virusit A (H1N1).

Vendosni maskat

Lajm - 11.11.2009

Virusi A (H1N1) nisi të përhapet me të madhe nëpër shkolla. Gjatë 24 orëve të fundit janë vërtetuar edhe 14 raste pozitive, duke e çuar kështu në 121 numrin e ...

Gripi në Shqipëri, në një javë 11 mijë të infektuar

Lajm - 11.11.2009

Numri i personave të prekur nga gripi po rritet me hapa të shpejtë. Vetëm për një javë, numri i personave të prekur nga gripi në të gjithë vendin, sipas të ...

Serbia shpalli epideminë e gripit të derrave

Alsat - 11.11.2009

Serbia shpalli epidemi të gripit të ri, ndërsa masa e parë në luftën kundër epidemisë është vaksinimi i jashtëzakonshëm i tre milionë njerëzve, si dhe ...

Serbia shpalli epidemine e gripit te derrave

Albeu.com - 11.11.2009

Serbia shpalli epidemi të gripit të ri, ndërsa masa e parë në luftën kundër epidemisë është vaksinimi i jashtëzakonshëm i tre milionë njerëzve, si dhe ...

Serbia shpalli epideminë nga gripi i derrave

Evropaelire - 11.11.2009

Serbia është vendi më i fundit që e ka shpallur epideminë nga virusi A (H1N1), ndërkohë që gripi i derrave vazhdon të përhapet.

Gripi i derrave, po mendohet mbyllja e shkollave

Ina - 11.11.2009

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se nuk ka nevojë për mbajtjen e maskave nga popullata dhe nga nxënësit nëpër shkolla, edhe përkundër frikës dhe ...

Në Ukrainë nga gripi dhe infektimet respiratore të rënda kanë vdekur 189 persona

Idividi - 11.11.2009

Kievë, 11 nëntor (MIA) - Në Ukrainë në 24 orët e kaluara nga gripi dhe infektimet akute respiratore kanë vdekur 15 persona, me ç'rast numri i viktimave nga ...

Beogradi paraqiti epidemi të gripit të ri

Idividi - 11.11.2009

Beograd, 11 nëntor (MIA) - Kryetari i grupit punues për ndjekje të gripit të ri nga tipi A (H1N1), pranë Ministrisë serbe të Shëndetësisë, Predrag Kon deklaroi ...

Mbi 30 raste të reja, të të prekurve nga gripi i derrave

Alsat - 11.11.2009

32 raste të reja të infektuar me virusin e ri H1N1 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, 29 prej tyre janë nxënës.

Shkup: 32 raste të reja me gripin AH1N1

Ina - 11.11.2009

Në Klinikën Infektive në Shkup po rritet vazhdimisht numri i rasteve të të infektuarëve nga virusi i tipit AH1N1.

OBSH premton vaksina të gripit të derrit për Kosovën

SETimes - 11.11.2009

11/11/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të dërgojë 220,000 vaksina të H1N1 në Kosovë.

Serbia deklaron epideminë e gripit të derrit

SETimes - 11.11.2009

11/11/2009 BEOGRAD, Serbi -- Ministri i Shëndetësisë Tomica Millosavljeviç njoftoi të mërkurën (11 nëntor) një epidemi të gripit të derrit.

Shkup: Shtohen shqetësimet për gripin e derrit

Telegrafi - 11.11.2009

Në Maqedoni, autoritetet thonë se po ndërmarrin të gjitha masat për të parandaluar sa munden përhapjen e gripit të ri.

Serbia shpalli epideminë e gripit të derrave

Telegrafi - 11.11.2009

Serbia shpalli epidemi të gripit të ri, ndërsa masa e parë në luftën kundër epidemisë është vaksinimi i jashtëzakonshëm i tre milionë njerëzve, si dhe ...

Edhe 4 raste të dyshuara gripi AH1N1 në Kosovë

Koha.net - 11.11.2009

Edhe 4 raste të dyshuara me grip janë paraqitur në Kosovë vetëm gjatë natës së mbrëmshme. Lajmin e ka bërë të ditur në emisionin Interaktiv në KohaVision, ...

Serbia shpalli epideminë e gripit të ri

Koha.net - 11.11.2009

Beograd, 11 nëntor – Në Serbi sot (të mërkurën) është shpallur epidemia e gripit të ri A H1N1, pas marrjes së mendimit nga ana e ekspertëve shëndetësorë se ...

Në Kosovë vazhdojnë masat mbrojtëse kundër Gripit AH1N1

Botasot - 11.11.2009

Grupi punues për menaxhimin e Pandemisë së Gripit A H1N1, i themeluar nga Ministri Alush Gashi në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë dhe që kryesohet nga ...

Edhe 2 raste pozitive të Gripit AH1N1

Telegrafi - 11.11.2009

Jusuf Dedushaj, kryetar i Komitetit nacional për sëmundje infektive, ka thënë të mërkurën se situata epidemiologjike në Kosovë paraqitet e qetë, ndërsa në 24 ...

Maqedonia mendon për mbyllje të shkollave

Koha.net - 11.11.2009

Shkup, 11 nëntor - Edhe Qeveria e Maqedonisë, përmes Komisionit për gripin pandemik, po e shqyrton mundësinë e mbylljes së shkollave, në rast se do të rritet ...

Gripi i derrave kosit

Fakti - 10.11.2009

Rasti i fundit është një gruaje shtatzënë nga Shkupi e cila tashmë kurohet në shtëpinë e saj me simptoma te lehta.

Shtohen shqetësimet për gripin e derrit

BBC - 10.11.2009

Në Maqedoni, autoritetet thonë se po ndërmarrin të gjitha masat për të parandaluar sa munden përhapjen e gripit të ri.

Në Ukrainë 155 persona kanë vdekur nga gripi i ri dhe infektimeve respiratore

Idividi - 10.11.2009

Kiev, 9 nëntor (MIA) - Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës, numri i të vdekurve nga gripi dhe infektimet respiratore akute në vend deri ...

Edhe një rast i vdekjes nga gripi A në Bullgari

Idividi - 10.11.2009

Varnë, 9 nëntor (MIA) - Një djalosh 15 vjeçar, i cili është mjekuar në spitalin e Varnës nga gripi i ri A(H1N1) vdiç mbrëmë, theksoi drejtori i Qendrës ...

Katër të infektuarit në Kosovë me gripin A (N1H1) janë në rrezik për jetë

Idividi - 10.11.2009

Prishtinë, 9 nëntor (MIA) - Katër persona, nga gjithsej tetë sa janë evidentuar me simptome të gripit A (H1N1), të cilët ndodhen në spitalin në veri të ...

Prej dje 13 raste të reja të personave të prekur nga gripi i tipit A (H1N1), deri më tani janë regjistruar 107 raste

Idividi - 10.11.2009

Shkup, 9 nëntor (MIA) - Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 13 persona pozitivë me gripin e ri të tipit A (H1N1).

Gripi i derrit shpërndahet ndër nxënës

Lajm - 10.11.2009

Numri i të prekurve nga gripi i derrit në Maqedoni arriti në 107 persona, ndërkaq që pritet rezultati i analizave të 63 pacientëve me simptoma të këtij tipi të ...

Kosovë: Rritet numri i të infektuarve

Evropaelire - 10.11.2009

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë thënë se që prej shfaqjes së parë në Kosovë të gripit të ri e deri më tash, janë shënuar gjithsejtë 19 raste të virusit ...

Kosovë: Rritet numri i të infektuarve

Ina - 10.11.2009

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë thënë se që prej shfaqjes së parë në Kosovë të gripit të ri e deri më tash, janë shënuar gjithsejtë 19 raste të virusit ...

Në Indi 502 viktima nga gripi i ri, të infektuar 14.572

Idividi - 10.11.2009

Nju Delhi/Seul, 10 nëntori (MIA) - Në Indi në 24 orët e fundit edhe 17 persona vdiqën nga pasojet e gripit të ri, me çka numri i përgjithshëm i viktimave të ...

Virusi A (H1N1) vazhdon të zgjerohet nëpër Evropë

Idividi - 10.11.2009

Moskë/Kiev/Paris, 9 nëntor (MIA) - Në Rusi numri i rasteve të konfirmuara laboratorike të gripit të ri pandemik tejkaloi 4.500 persona, derisa situata me ...

Gripi A shpejt po përhapet në Malin e Zi

Idividi - 10.11.2009

Podgoricë, 10 nëntor (MIA) - Në Mal të Zi janë regjisruar edhe dy raste të të sëmurëve nga virusi i ri i gripit A (H1N1), është bërë e ditur sot në Podgoricë, ...

Rajoni i ballafaquar para sfidës së gripit të ri A (H1N1), vlerësim i ekspertëve të shëndetësisë

Idividi - 10.11.2009

Ohër, 10 nëntor (MIA) - Disa muajt e ardhshëm do të jenë sfidues për rajonin nga aspekti i kanosjes së pandemisë së gripit të ri të tipit A (H1N1), ...

Gripi, prag epidemie në Shqipëri

Lajm - 10.11.2009

11 mije persona ne gjithe vendin jane prekur nga gripi vetem gjate javes se shkuar. Specialistet thone se jemi ne nje faze kritike, pasi qarkullimi i virusit ...

Serbia shtyn pushimet e shkollës për të parandaluar përhapjen e gripit të derrit

SETimes - 10.11.2009

10/11/2009 BEOGRAD, Serbi -- Ministria e Arsimit vendosi të hënën (9 nëntor) të shtyjë pushimet e vjeshtës të shkollave deri më 16 nëntor, për të parandaluar ...

Ukraine: Mbi nje milion te semure nga gripi

Evropaelire - 10.11.2009

Zevendes ministri i Shendetesise i Ukraines, Vasil Lazorishenec tha se me shume se nje milione ukrainas vuajne nga gripi apo crregullimet me frymemarrjen.

Mbi 30.000 me grip në Gjermani, 155 të vdekur në Ukrainë

Koha.net - 10.11.2009

Berlin, Kiev, Londër, 10 nëntor – Në Gjermani autoritetet kanë kanë bërë të ditur se në bazë të të dhënave të fundit, nga gripi i ri, H1N1 janë infektuar rreth ...

Rritet numri i të infektuarve në Kosovë

Telegrafi - 10.11.2009

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë thënë se që prej shfaqjes së parë në Kosovë të gripit të ri e deri më tash, janë shënuar gjithsejtë 19 raste të virusit ...

Gripi, prag epidemie në Shqipëri

Telegrafi - 10.11.2009

11 mijë persona në gjithë Shqipërinë janë prekur nga gripi vetëm gjatë javës së shkuar. Specialistet thonë se jemi në një fazë kritike, pasi qarkullimi i ...

Gripi, prag epidemie në Shqipëri

Botasot - 10.11.2009

11 mijë persona në gjithë Shqipërinë janë prekur nga gripi vetëm gjatë javës së shkuar. Specialistet thonë se jemi në një fazë kritike, pasi qarkullimi i ...

Ukraine: Mbi nje milion te semure nga gripi

Botasot - 10.11.2009

Zevendes ministri i Shendetesise i Ukraines, Vasil Lazorishenec tha se me shume se nje milione ukrainas vuajne nga gripi apo crregullimet me frymemarrjen.

Kanë vdekur të paktën 5.700 vetë

Fakti - 09.11.2009

Virusi A/H1N1, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, është shndërruar në grip dominues në gjithë botën.

Kosova shton masat

Fakti - 09.11.2009

Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë u ka kërkuar të gjitha institucioneve shkollore që të bëjnë dezinfektimin e shtuar të të gjitha sipërfaqeve dhe nyjeve ...

12 fëmijë të infektuar me virusin A

Fakti - 09.11.2009

Të 12 fëmijët nga Shkolla e mesme hotelierike “Llazo Tanevski”, të cilët dje janë kthyer nga ekskursioni në Turqi, janë dëshmuar rezultate pozitive nga virusi ...

Shtohen rastet e “gripit të derrave”

Ina - 09.11.2009

Edhe përkundër paralajmërimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, nuk kanë mbërritur vaksinat e para për virusin “H1N1” apo të ashtuquajturin “gripi i derrit”.

Mitrovicë: Rrezik për 4 të infektuar nga H1N1

Evropaelire - 09.11.2009

Katër persona të infektuar me virusin A/H1N1 janë në rrezik në spitalin në veri të Mitrovicës, ka thënë drejtori i spitalit, Milan Jakovljeviq.

Gripi H1N1, 13 raste të reja në Maqedoni

Alsat - 09.11.2009

13 raste të reja të infektuar me gripin e ri ‘H1N1’ janë konfirmuar gjatë 24 orëve të fundit, bëri të ditur Instituti i shëndetit publik.

13 raste të reja me grip të derrit

Ina - 09.11.2009

Gripi i rrezikshëm "H1N1" po merrë përmasa shqetësuese në mbarë vendin, ndërsa deri tani kanë rezultuar 107 persona të infektuar pozitivisht.

A/H1N1, 13 raste të reja në Maqedoni

Lajm - 09.11.2009

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 13 persona pozitivë me gripin e ri të tipit A (H1N1). Dje janë kontrolluar 63 pacientë të dyshimtë për të cilët ...

Maqedoni, shenohen 13 raste te reja me gripin e derrave

Albeu.com - 09.11.2009

Gjatë orëve të fundit në klinikën Infektive në Shkup janë regjistruar edhe 13 raste të reja, ndërsa është në pritje rritja e këtij numri.

Kosova shton masat kundër gripit të derrit

SETimes - 09.11.2009

09/11/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Instituti i Shëndetit Publik ka kërkuar që të gjitha shkollat në Kosovë të dizinfektohen për të ndihmuar parandalimin e ...

Katër të infektuar me gripin në rrezik për jetë në veri të Mitrovicës

Telegrafi - 09.11.2009

Katër persona janë në rrezik për jetë nga gjithsej tetë pacientë me simptome të gripit të derrave, të cilët ndodhen në spitalin në veri të Mitrovicës, ka thënë ...

Mitrovicë: Katër të infektuar me AN1H1 janë në rrezik për jetën

Koha.net - 09.11.2009

Mitrovicë, 09 nëntor - Katër persona, nga tetë, sa janë evidentuar me simptome të gripit të derrave, të cilët ndodhen në spitalin në veri të Mitrovicës - janë ...

Nesër mbahet takim për Gripin A H1N1

Telegrafi - 09.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike dhe Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ...

Katër të infektuar me gripin në rrezik për jetë në veri të Mitrovicës

Botasot - 09.11.2009

Katër persona janë në rrezik për jetë nga gjithsej tetë pacientë me simptome të gripit të derrave, të cilët ndodhen në spitalin në veri të Mitrovicës, ka thënë ...

Nesër mbahet takim për Gripin A H1N1

Botasot - 09.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike dhe Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ...

Maqedoni, 20 raste të reja të gripit të derrave

Botasot - 09.11.2009

20 të tjerë të prekur me virusin H1N1, gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti i Shëndetit Publik gjatë mbledhjes së komisionit ...

Laboratori i ri, përgjigja për A/H1N1 brenda ditës

Telegrafi - 09.11.2009

Një i sëmurë me A/H1N1 do të marrë diagnozën brenda ditës, tashmë që laboratori i analizave është në vendin tonë dhe mostrat nuk udhëtojmë më drejt Bukureshtit ...