TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nesër nis zbatimi i marrëveshjes për menaxhimin e kufijve, Kosovë-Serbi

Shekulli - 09.12.2012

Zbatimi i marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve do të filloi sipas planit në vendkalimin në Merdare. Indeksonline mëson se punët në këtë pikë kufitare kanë përfunduar, ndërkaq automjetet dhe njerëzit e parë do të kalojnë ...

Gati për fillimin e zbatimit të IBM-së

Evropaelire - 09.12.2012

Autoritetet kosovare thonë se gjithçka është gati që të hënën, duke filluar nga ora tetë e mëngjesit, të nisë zbatimi i marrëveshjes së IBM-së në vendkalimet kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.

Kosova është gati për zbatimin e IBM-së

Albeu.com - 09.12.2012

Kosova është gati për zbatimin e IBM-së Autoritetet kosovare thonë se gjithçka është gati që të hënën, duke filluar nga ora tetë e mëngjesit, të nisë zbatimi i marrëveshjes së IBM-së në vendkalimet kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.

IBM, nesër nis zbatimi Kosovë-Serbi

Lajmeshqip - 09.12.2012

PRISHTINË- Marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit Kosovë-Serbi, e arritur në fillimin e dhjetorit të para një viti, sipas paralajmërimeve të qeverisë kosovare, do të fillojë të zbatohet nesër në orën tetë të mëngjesit, në ...

Në Jarinje dhe Merdar nesër nis zbatimi i IBM-së

Koha.net - 09.12.2012

Prishtinë/Beograd, 9 dhjetor – (E plotësuar)Autoritetet kosovare thonë se gjithçka është gati që të hënën, duke filluar nga ora tetë e mëngjesit, të nisë zbatimi i marrëveshjes së IBM-së në vendkalimet kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.

Gati për fillimin e zbatimit të IBM-së

Telegrafi - 09.12.2012

Autoritetet kosovare thonë se gjithçka është gati që të hënën, duke filluar nga ora tetë e mëngjesit, të nisë zbatimi i marrëveshjes së IBM-së në vendkalimet kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë.

Pas takimit të tretë me Daçiç

Top Channel - 07.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, do të emërojë javën e ardhshme përfaqësuesin diplomatik të Prishtinës në Beograd. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e radhës së kabinetit qeveritar, në të cilën kryeministri Thaçi raportoi për takimin me ...

Thaci: Zbatimi i marrëveshjes me Serbinë, cështje ditësh

LajmiFundit - 07.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi informoi kabinetin qeveritar për takimin e tretë në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçic, të ndërmjetësuar nga shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.

Platforma e Serbisë për Kosovën prezantohet më 17 dhjetor

LajmiFundit - 07.12.2012

Përfaqësuesit e serbëve të veriut të Kosovës kanë marrë garancitë që i kanë kërkuar nga kreu i shtetit të Serbisë, në takimin e mbajtur sot pas dite në Presidencën e Serbisë në praninë e presidentit Tomisllav Nikolic, kryeministrit Ivica ...

Ende s'ka marrëveshje të plotë për zbatimin e IBM-së

Koha.net - 07.12.2012

Bruksel, 7 dhjetor – Prej së hënës së ardhshme në vendkalimet kufitare në Merdar dhe Jarinë, kur do të fillojë zbatimi operativ i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufijve, banorët serbë të veriut të Kosovës nuk do të duhet të ...

Ende s’ka marrëveshje të plotë për zbatimin e IBM-së

Telegrafi - 07.12.2012

Prej së hënës së ardhshme në vendkalimet kufitare në Merdar dhe Jarinë, kur do të fillojë zbatimi operativ i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufijve, banorët serbë të veriut të Kosovës nuk do të duhet të paguajnë dogana për ...

Daçiç: Serbët në Kosovë nuk kanë arsye të dalin në protesta

Shekulli - 06.12.2012

BEOGRAD - Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se gjendja e tashme në vendkalimet me Kosovën nuk do të ndryshojë dhe ka vlerësuar se serbët nuk kanë arsye të mbajnë protesta, sepse, siç ka thënë ai, nëse nuk respektohen ...

Javën që vjen, Kosova me ambasador në Serbi

Shekulli - 06.12.2012

PRISHTINË - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë sot në mbledhjen e qeverisë se implementimi i marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufirit (IBM) fillon më 10 dhjetor në ora 8:00 në Jarinë (pika 1) dhe Merdar (pika3).

Daçiç: Kosova na vendos në situatë të veçantë, prishim marrëdhëniet me Zagrebin

Shekulli - 06.12.2012

Ndërkohë që marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës janë duke u përmirësuar, gjërat mes Beogradit dhe Zagrebit janë duke shkuar në drejtim negativ, thotë kryeministri serb Ivica Daçiç.

Serbët e veriut takojnë Nikolliqin e Daçiqin

Evropaelire - 06.12.2012

08:39 Serbët e veriut takojnë Nikolliqin e Daçiqin 08:23 Katër të akuzuar për transportim armësh në Kinë e Iran 07:59 Tërmet në Iran, tetë të vrarë 07:33 Përplasen dy anije pranë Holandës 07:18 Rusia kritikon Gjykatën e Hagës 06:49 Tre të ...

Kisha Serbe kundër zbatimit të IBM-it

Evropaelire - 06.12.2012

10:47 Kisha Serbe kundër zbatimit të IBM-it 10:23 Vdes “reorganizatori” i identitetit të Brazilias 10:08 Tanke para pallatit presidencial në Kajro 09:59 SHBA sulmon kompleksin e militantëve në Pakistan 09:39 Mbi 300 të vrarë nga tajfuni në ...

Serbët e veriut takojnë Nikolliqin e Daçiqin

Alsat - 06.12.2012

Autoritetet shtetërore të Serbisë do të presin sot në Beograd përfaqësuesit e katër komunave të veriut të Kosovës, për të biseduar rreth zbatimit të Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të njohur si IBM.

Serbët e veriut takojnë Nikoliq dhe Daçiç për IBM-në

Albeu.com - 06.12.2012

Serbët e veriut takojnë Nikoliq dhe Daçiç për IBM-në Serbët e Kosovës do të bisedojnë sot me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikoliq , dhe me kryeministrin Ivica Daçiq rreth zbatimit të Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, ...

Kisha serbe kundër zbatimit të IBM-së

Albeu.com - 06.12.2012

Kisha serbe kundër zbatimit të IBM-së Zbatimi i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit me Kosovën, e njohur si IBM është kundërshtuar nga Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe duke kërkuar nga qeveria serbe të refuzojë zbatimin e saj.

Nuk ka përjashtime doganore në marrëveshjen e IBM-së

Albeu.com - 06.12.2012

Nuk ka përjashtime doganore në marrëveshjen e IBM-së Marrëveshja për menaxhimin integruar të kufijve me Serbinë sipas autoriteteve kosovare nuk parasheh përjashtime doganore për serbët e veriut .

Daçiq: ‘Serbët nuk kanë nevojë për protesta’

Alsat - 06.12.2012

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq ka deklaruar se serbët nuk kanë arsye të mbajnë protesta lidhur me marrëveshjen për menaxhimin e integruar të kufirit, sepse, siç ka thënë ai, nëse nuk respektohen garancitë që ka marrë nga Brukseli, në ...

Nëse nuk zbatohen garancitë e Brukselit, Serbia do të suspendojë marrëveshjen

Ina - 06.12.2012

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq ka deklaruar se gjendja e tashme në vendkalimet me Kosovën nuk do të ndryshojnë dhe ka vlerësuar se serbët nuk kanë arsye të mbajnë protesta, sepse, siç ka thënë ai, nëse nuk respektohen garancitë që ka ...

Thaçi njofton PDK-në për takimin e tretë me Daçiç

Albeu.com - 06.12.2012

Thaçi njofton PDK-në për takimin e tretë me Daçiç Hashim Thaçi Takimi i tretë me kryeministrin serb Ivica Daçiç dhe procesi zgjedhor kanë qenë dy nga temat kryesore të prekura nga kryetari i PDK'së, Hashim Thaçi në takimin e zhvilluar te ...

Në 10 dhjetor nis zbatimi i IBM-së

Albeu.com - 06.12.2012

Në 10 dhjetor nis zbatimi i IBM-së Kryeministri Thaçi njoftoi sot kabinetin qeveritar se çështja e parë që është diskutuar në takimin me kryeministrin serb Ivica Daçiç ka qenë zbatimi i marrëveshjes për menaxhimin integruar të kufirit.

Status quoja në veri lë të paqartë zbatimin e IBM-së

Koha.net - 06.12.2012

Bruksel, 6 dhjetor – Zyrtarë të Komisionit Evropian, nëpunës nga zyra e baroneshës Ashton, por edhe diplomatë të disa vendeve anëtare të BE-së, vetëm një ditë pas takimit të tretë mes kryeministrit të Kosovës Thaçi dhe homologut të tij ...

Serbët e veriut takojnë Nikoliqin e Daçiqin

Koha.net - 06.12.2012

Beograd, 6 dhjetor - Autoritetet shtetërore të Serbisë do të presin sot në Beograd përfaqësuesit e katër komunave të veriut të Kosovës, për të biseduar rreth zbatimit të Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të njohur si IBM.

Serbët e veriut takojnë Nikolicin e Dacicin

Telegrafi - 06.12.2012

Autoritetet shtetërore të Serbisë do të presin të enjten në Beograd përfaqësuesit e katër komunave të veriut të Kosovës, për të biseduar rreth zbatimit të Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, të njohur si IBM.

Kisha Serbe kundër zbatimit të IBM-it

Koha.net - 06.12.2012

Beograd, 6 dhjetor - Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe ka kërkuar nga Qeveria në Beograd që të refuzojë zbatimin e Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit me Kosovën, të njohur si IBM.

Kisha Serbe kundër zbatimit të IBM-it

Telegrafi - 06.12.2012

Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe ka kërkuar nga Qeveria në Beograd që të refuzojë zbatimin e Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit me Kosovën, të njohur si IBM.

Thaçi: Së shpejti do të caktoj ambasadorin kosovar në Serbi

Panorama - 06.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Ivica Daçiç, kanë përmbyllur takimin e tyre të tretë në zyrën e kryediplomates Katerin Ashton, me deklaratën e Thaçit: “së shpejti do të caktoj ambasadorin në Beograd”.

Marrëveshja për IBM nuk parasheh përjashtime doganore

Koha.net - 06.12.2012

Prishtinë, 6 dhjetor - Kreu i Doganave të Kosovës, Naim Huruglica, ka thënë sot se janë bërë të gjitha përgatitjet sa i përket aspektit doganor për zbatimin marrëveshjes për menaxhimin integruar të kufijve.

"Një prej ambasadorëve aktual - përfaqësues i Kosovës në Serbi”

Telegrafi - 06.12.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar një mbledhje, në të cilën kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar kabinetin qeveritar me zhvillimin e takimit të tretë me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daciq, në ...

Për transparencën e financimeve, ende pa marrëveshje me Serbinë

Koha.net - 06.12.2012

Prishtinë, 6 dhjetor - Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar një mbledhje, në të cilën kryeministri Thaçi ka njoftuar kabinetin qeveritar me zhvillimin e takimit të tretë me kryeministrin serb Daçiq, të zhvilluar më 4 dhjetor në ...

Po s'u zbatuan garancitë e Brukselit, Serbia do të suspendojë marrëveshjen

Koha.net - 06.12.2012

Beograd, 6 dhjetor – Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq ka deklaruar se gjendja e tashme në vendkalimet me Kosovën nuk do të ndryshojnë dhe ka vlerësuar se serbët nuk kanë arsye të mbajnë protesta, sepse, siç ka thënë ai, nëse nuk ...

Përfundon takimi Thaçi-Daçiç, bien dakord për dy çështje

Shekulli - 05.12.2012

Ka përfunduar takimi i shumëpërfolur midis dy kryeministrave, atit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atit të Serbisë Ivica Daçiç në Bruksel. Në takimin më të gjatë deri më tani prej kur ka nisur dialogu në nivel të lartë politik në mes të ...

Takimi Thaci-Dacic, në 10 dhjetor nis zbatimi i paktit për kufirin

LajmiFundit - 05.12.2012

Në takimin e tretë ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçic me ndërmjetësimin e baroneshës Catherine Ashton është rënë dakord që implementimin i Marrëveshjes për menaxhimin e integrimit të kufirit ...

Merren vesh për IBM-në dhe zyrat ndërlidhëse

Evropaelire - 05.12.2012

Në Bruksel sot në orët e para të mëngjesit kanë përfunduar takimet ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë, Iivica Daçiq, dhe përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, ...

Fillon takimi Thaçi-Eshton

Idividi - 05.12.2012

Bruksel, 4 dhjetor 2012 (MIA) - Takimi bilateral në mes të përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Kethrin Eshton me kryeministrin e Republikës së Kosovës Hashim Thaçi ka filluar pak para orës 19:00, ka bërë të ...

Përfundon takimi Thaçi - Daçiq: Më 10 dhjetor nis zbatimi i IBM-së

Idividi - 05.12.2012

Bruksel, 5 dhjetor 2012 (MIA) - Në takimin e tretë ndërmjet Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq me ndërmjetësimin e baroneshës Kethrin Eshton është rënë dakord që implementimi i Marrëveshjes për ...

Takimi Thaçi-Daçiq, arrihen dy marrëveshje

Shqipmedia - 05.12.2012

Në Bruksel sot në orët e para të mëngjesit kanë përfunduar takimet ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë, Iivica Daçiq, dhe përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, ...

Presin sqarime për përmbajtjen e IBM-it

Evropaelire - 05.12.2012

Në Prishtinë nuk ka shumë optimizëm në lidhje me dakordimin për fillimin e zbatimit të marrëveshjes për Menaxhim të Integruar të Kufirit dhe asaj për hapjen e zyrave ndërlidhëse në Prishtinë, përkatësisht Beograd, si rezultat i takimit të ...

Implementimi i IBM, 2 cështje mbeten jashtë

Albeu.com - 05.12.2012

Implementimi i IBM, 2 cështje mbeten jashtë Marrëveshja për menaxhimin integruar të kufijve me Serbinë që pritet të fillojë më 10 dhjetor, dallon nga ajo që Komisioni Evropian ka përcaktuar si koncept për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Dakordohen për IBM dhe përfaqësitë diplomatike

Telegrafi - 05.12.2012

Në Bruksel, pak para mesnatës, ka përfunduar darka mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb Ivica Dacic e organizuar nga përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton.

Takimi Thaçi-Daçiç, arrihet marrëveshja për funksionimin e pikave kufitare

Gazeta Republika - 05.12.2012

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, përfunduan në Bruksel takimet ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë, Ivica Daçiç, dhe përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, ...

Arrihet marrëveshja për vendkalimet kufitare

Yll Press - 05.12.2012

Fillimisht më 10 dhjetor do të fillojë zbatimi imarrëveshjes në dy vendkalime, ndërsa në dy të tjera deri në fund të këtij viti. Zbatimi i marrëveshjes për menaxhimin e integruar të pikëkalimeve kufitare në mes të Kosovës dhe Serbisë ...

Serbët e veriut kërkojnë sqarime nga Nikoliqi e Daçiqi

Koha.net - 05.12.2012

Jarinë, 5 dhjetor – Kryetarët ilegalë të katër komunave të veriut i kanë dërguar një letër kryetarit të dhe kryeministrit të Serbisë Tomislav Nikoliq dhe Ivica Daçiq me të cilën kërkojnë urgjentisht sqarime ç’marrëveshje janë arritur me ...

Daçiq paralajmëron bisedime politike me Kosovën!

Koha.net - 05.12.2012

Beograd, 5 dhjetor 2012 - Kryeministri serb Ivica Daçiq ka deklaruar sot se vitin që vjen në kuadër të dialogut të Beogradit dhe Prishtinës do të hapen edhe tema politike dhe se Serbia është e gatshme për bisedime për zgjidhjen përhershme ...

IBM ndryshe nga koncepti i KE për Ballkanin Perëndimor

Koha.net - 05.12.2012

Prishtinë, 5 dhjetor - Marrëveshja për menaxhimin integruar të kufijve me Serbinë që pritet të filloj më 10 dhjetor, dallon nga ajo që Komisioni Evropian ka përcaktuar si koncept për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Presin sqarime për përmbajtjen e IBM-it

Telegrafi - 05.12.2012

Në Prishtinë nuk ka shumë optimizëm në lidhje me dakordimin për fillimin e zbatimit të marrëveshjes për Menaxhim të Integruar të Kufirit dhe asaj për hapjen e zyrave ndërlidhëse në Prishtinë, përkatësisht Beograd, si rezultat i takimit të ...

Opozita skeptike për IBM-në

Telegrafi - 05.12.2012

Zbatimi në praktikë i marrëveshjes për Menaxhimin ë Integruar të Kufijve (IBM) dëmton sovranitetin territorial të Kosovës, vlerësojnë partitë opozitarë në Kosovës.

Sot takimi i tretë Thaçi-Daçiç, në fokus IMB-ja

Shekulli - 04.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, takon sot në Bruksel kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiç. Takimi, nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, është i treti me radhë midis dy ...

Daçiç: Kosova na ka mbetur vetëm me Kushtetutë

Shekulli - 04.12.2012

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, do të niset për në Bruksel ku do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, me moton “të shpëtojmë çfarë të mundemi”.

Takimi i tretë Thaçi - Daçiç në Bruksel

Ina - 04.12.2012

Në Bruksel sot zhvillohet takimi i tretë midis kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiç. Takimi do të zhvillohet nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, e ...

Sot takimi i tretë Thaci-Dacic

LajmiFundit - 04.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, takon sot në Bruksel kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçic. Takimi, nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, është i treti me radhë midis dy ...

Thaçi-Daçiq, takimi i tretë në Bruksel

Alsat - 04.12.2012

Takimi mes Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq zhvillohet në praninë e shefes së diplomacisë evropiane, Ketrin Eshton.

Thaçi sot do të takohet në Bruksel me Daçiqin nlë takimin e tyre të tretë

Idividi - 04.12.2012

Bruksel, 3 dhjetor 2012 (MIA) - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, takon sot në Bruksel kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq. Takimi, nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, është i treti ...

Dialogu, Daçiç: Të shpëtohet ajo që mund të shpëtohet

Albeu.com - 04.12.2012

Dialogu, Daçiç: Të shpëtohet ajo që mund të shpëtohet Para nisjes për në Bruksel kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç e ka cilësuar si të vështirë takimin e sotëm me kryeministrin Thaçi, ndërsa ka deklaruar se nga ky takim duhet shpëtuar ...

IBM afron pikat kufitare dhe i zhveshë nga simbolet

Evropaelire - 04.12.2012

Fillimi i zbatimit të marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, e njohur si IBM, paraqet sfidën e parë të vendosjes së një bashkëpunimi konkret ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Bruksel: Takimi i tretë Thaçi-Daçiq

Evropaelire - 04.12.2012

Në Bruksel zhvillohet takimi i tretë, apo si është vlerësuar darka e përbashkët, ndërmjet Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologun e tij serb, Ivica ...

Zhvillohet takimi i tretë Thaçi-Daçiq

Albeu.com - 04.12.2012

Zhvillohet takimi i tretë Thaçi-Daçiq Darka e përbashkët ndërmjet Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologun e tij serb, Ivica Daçiq, ka nisur rreth orës ...

Thaçi-Daçiç, takimi i tretë sot në Bruksel

Panorama - 04.12.2012

BRUKSEL- Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi takon sot në Bruksel kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiç. Takimi, nën praninë edhe të shefes për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, është i treti me radhë midis dy ...

Sot takohen Thaçi–Dacic

Telegrafi - 04.12.2012

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pritet të takohet të martën në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Ivica Dacic, ndërsa temë e diskutimit do të jetë zbatimi i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit.

Thaçi e Daçiq sot për menaxhimin e kufirit

Koha.net - 04.12.2012

Bruksel, 4 dhjetor – Takimi i tretë i kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, me atë të Serbisë, Ivica Daçiq, do të mbahet sot në Bruksel. Me praninë edhe të shefes për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ata do të ...

Bruksel, zhvillohet sot takimi i tretë Thaçi-Daçiç

Gazeta Republika - 04.12.2012

Në praninë e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Catherine Ashton, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi do të takohet me kryeministrin serb, Ivica Daçiç në Bruksel. Ky është takimi i tretë i radhës që zhvillohet mes dy kryeministrave.

Serbët e veriut kushtëzojnë IBM-in me njohjen e dokumenteve nga Serbia

Koha.net - 04.12.2012

Bruksel, 4 dhjetor - Krahas takimit Thaçi - Daçiq sot në Bruksel zhvillohet edhe takim ndërmjet dy kepjeve negociate të Kosovës e të Serbisë. Shefi i ekipit negociues serb për dialog me Kosovën Dejan Paviçeviq i ka thënë agjencisë Beta se ...

IBM afron pikat kufitare dhe i zhveshë nga simbolet

Telegrafi - 04.12.2012

Fillimi i zbatimit të marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit, e njohur si IBM, paraqet sfidën e parë të vendosjes së një bashkëpunimi konkret ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Bisedime mes kryeministrave të Kosovës e Serbisë

VOA - 04.12.2012

Kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Ivica Daçiç, takohen sonte në Bruksel, për të vazhduar bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

IBM nis implementimin më 10 dhjetor, marrëveshje edhe për zyrat ndërlidhëse

Koha.net - 04.12.2012

Bruksel, 4 dhjetor –(E plotësuar) Prishtina dhe Beogradi pajohet rreth modaliteteve për implementimin e marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit (IBM) ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë dhe implementimi nis me 10 ...

Ashton takon për herë të tretë Thaçin me Daçiqin

Koha.net - 04.12.2012

Bruksel, 4 dhjetor - (E plotësuar) Darka e përbashkët ndërmjet Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologun e tij serb, Ivica Daçiq, ka nisur rreth orës ...

Thaçi dhe Dacic në darkë të përbashkët

Telegrafi - 04.12.2012

(E plotësuar) - Në Bruksel zhvillohet takimi i tretë, apo si është vlerësuar darka e përbashkët, ndërmjet Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Catherine Ashton me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologun e ...

Merren vesh për IBM-në dhe zyrat ndërlidhëse

StrugaSot - 05.12.2012

Në Bruksel sot në orët e para të mëngjesit kanë përfunduar takimet ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë, Iivica Daçiq, dhe përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, ...

Thaçi në takimin me Daçiç merr Shalën

Shekulli - 03.12.2012

PRISHTINË - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nesër do të takohet për të tretën herë me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiç. Takimin e ka konfirmuar qeveria e Kosovës.

Thaçi-Daçiq takohen sërish të martën në Bruksel

Idividi - 03.12.2012

Prishtinë, 1 dhjetor 2012 (MIA) - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, do të takohen sërish të martën në Bruksel, ndërsa në rend të ditës do të jetë zbatimi i marrëveshjes për menaxhimin e integruar të ...

Nesër takimi Thaçi - Daçiç

Ina - 03.12.2012

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, të martën, më 4 dhjetor, me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Baroneshës Catherine Ashton, do të takohet në Bruksel me Kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiç.

Implementimi i IBM, paratë e doganave i kërkojnë për serbët e veriut

Albeu.com - 03.12.2012

Implementimi i IBM, paratë e doganave i kërkojnë për serbët e veriut Përpara takimit të radhës në Bruksel, Beogradi kërkon që paratë e mbledhura nga pikat doganore në vendkalimet kufitare mes Kosovës e Serbisë të dërgohen në pjesën veriore ...

Thaçi shpalos temat për takimin e radhës me Daçiqin

Evropaelire - 03.12.2012

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në takimin e radhës me homologun nga Serbia, Ivica Daçiq , që pritet të mbahet të martën në Bruksel nën ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për ...

Marrëveshja e IBM-së përcakton kufirin mes Kosovës dhe Serbisë

Albeu.com - 03.12.2012

Marrëveshja e IBM-së përcakton kufirin mes Kosovës dhe Serbisë Hashim Thaçi Para se të udhëtojë drejtë Brukselit, kryeministri Hashim Thaçi u shpreh sot se implementimi i marrëveshjes për menaxhimin e integruar të kufijve shënon një kthesë ...

Kosovë, qeveria miraton pr/ligjin për përgjimet telefonike

LajmiFundit - 03.12.2012

Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për përgjime telefonike. Në mbledhjen e mbajtur sot, Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi tha se me përgjimin e telefonave të disa prej zyrtarëve të lartë të PDK-së ditëve të fundit ...

Takimi Thaçi-Daçiç, IBM-ja përcakton kufirin Kosovë-Serbi

Lajmeshqip - 03.12.2012

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në takimin e radhës me homologun nga Serbia, Ivica Daçiq, që pritet të mbahet të martën në Bruksel nën ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit ...

Takimi i tretë Thaçi-Daçiç

Top Channel - 03.12.2012

Takimi i tretë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb Ivica Daçiç do të zhvillohet të martën, më 4 dhjetor, në Bruksel. Sipas kryeministrit Thaçi, çështja kyçe që do të diskutohet në këtë takim do të jetë fillimi i ...

Thaçi: IBM përcakton kufirin shtetëror Kosovë-Serbi

Telegrafi - 03.12.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi njoftoi të hënën çështja kryesore që do të diskutohet të martën në takimin me kryeministrin e Serbisë, Ivica Dacic është implementimi i Marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit.

Thaçi: Zbatimi i Marrëveshjes për kufirin është përcaktimi i tij

Koha.net - 03.12.2012

Prishtinë, 3 dhjetor – Qeveria e Kosovës, përveç Projektligjit për Përgjimin e Telekomunikimeve, sot ka miratuar edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të ...