TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Turqia kundër aksionit ushtarak në Iran

Gazeta Start - 13.11.2011

Ankara - Ankaraja zyrtare ka shprehur kundërshtimin e saj lidhur me një aksion të mundshëm ushtarak kundër Teheranit zyrtar, për shkak të programit të tij bërthamor.

Qëlluan me armë drejt policisë, arrestohen babë e bir

Gazeta Start - 13.11.2011

Lezhë – Dy persona u arrestuan në flagrancë nga policia e Lezhës gjatë mëngjesit të së dielës. Në pranga ranë Mark Lleshi, 64 vjeç dhe i biri i tij, Altin Lleshi, 28 vjeç.

Preteni: Korrupsioni përfshinë të gjithë hierarkinë politike

Gazeta Start - 13.11.2011

Prishtinë – Korrupsioni në Kosovë nuk njeh kufij, dhe ka një shtrirje të gjerë deri tek zyrtaret më të lartë të shtetit. Sipas Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë, vetë ky subjekt ka dërguar 200 kallëzime penale në prokurorin ...

Italia, drejt formimit të qeverisë së re

Gazeta Start - 13.11.2011

Romë – Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, ka filluar të zhvillojë një sërë takimesh me figurat më të spikatura të politikës italiane. Këto takime kanë si synim krijimin e një qeverie të re të menaxhoj vendin gjatë krizës.

Greqi, pranga 5 shqiptarëve për drogë

Gazeta Start - 13.11.2011

Athinë – Pesë shqiptarë janë arrestuar në Greqi, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim në dy operacione të ndryshme. Fillimisht u arrestuan dy shqiptarë, gjatë një kontrolli në apartamentit me qira ku jetonin.

Bie nga shkallët, vdes babai i dy fëmijëve

Gazeta Start - 13.11.2011

Tiranë – Rënia nga shkallët e një lokali i ka sjellë vdekjen një 32-vjeçari në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur orët e vona të mbrëmjes së shkuar në fshatin Mushqeta, ku ka gjetur vdekjen shtetasi Ilir Haka.

Ekzekutimi në Durrës, 25 të shoqëruar

Gazeta Start - 13.11.2011

Durrës – Ekzekutimi i një biznesmeni dje në Durrës, ka bërë që të shoqërohen në policia të paktën 25 persona, por deri më tani nuk ka një person të dyshuar për vrasjen.

Obama: Evropa ka ende shumë punë për të bërë

Gazeta Start - 13.11.2011

Honolulu – Evropa po ecën drejt stabilizimit të situatës ekonomike në zonën euro, por akoma ka shumë punë për të bërë, pavarësisht zhvillimeve pozitive në Itali dhe në Greqi, tha presidenti amerikan, Barak Obama.

Kandidatët për ambasadorë, të paligjshëm

Gazeta Start - 13.11.2011

Prishtinë – Gjashtë kandidatët për Shërbimin Diplomatik të Republikës së Kosovës të propozuar nga Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ), për ambasadorë të ardhshëm janë në kundërshtim me Ligjin.

Hyseni: Ndërprerja e dialogut në dobi të Kosovës

Gazeta Start - 13.11.2011

Prishtinë – Qeveria e Kosovës duhet ta ndal dialogun teknik me Serbinë dhe ta rimarrë dhe njëherë këtë dialog në shqyrtim, për të nxjerrë qasje më reale për vendin.

Makina bie në humnerë, tre të lënduar nga e njëjta familje

Gazeta Start - 13.11.2011

Elbasan – Tre anëtarët e së njëjtës familje mbetën të plagosur në kilometrin e 29-të të rrugës Elbasan-Qafë Krrabë. Policia lokale bëri me dije se një automjet tip Wolsvagen me targa belge ka humbur kontrollin e mjetit e për pasojë ka rënë ...

Nëntori i dëshmorëve

Gazeta Start - 13.11.2011

Tiranë – Ambasada britanike në Tiranë përkujtoi sot të rënët e saj në vendin e tonë. Ceremonia u zhvillua në varrezat për Dëshmorët britanikë në kodrat e Liqenit Artificial, ku merrnin pjesë përveç ambasadores britanike Fiona McIlluhan, ...

AK: Nuk mund të pranojmë që historia të tjetërsohet

Gazeta Start - 13.11.2011

Tiranë – “Aleanca Kuq e Zi”, në një deklaratë për shtyp të papritur gjatë ditës së sotme, komentoi ashpër iniciativën për ndërtimin e një monumenti të ri kombëtar, me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë.

Një nga makinat e kryeministrit aksidentohet, rëndë shoferi

Gazeta Start - 13.11.2011

Tiranë – Një nga eskortat e kryeministrit të Shqipërisë është aksidentuar pasditen e së dielës, duke lënë të plagosur rëndë drejtuesin e mjetit.

Rama i përgjigjet Berishës në Twitter

Gazeta Start - 13.11.2011

Tiranë – Kreu socialist Edi Rama, theksoi sot edhe një herë se Partia Socialiste, pasi të vijë në pushtet do të vendosë taksa të veçanta për të pasurit. Deklaratave të kryeministrit, Rama iu përgjigj në Twitter.

Propozoi të dashurën në tren nën shoqërinë e korit

Gazeta Start - 13.11.2011

Një londinez i propozoi të dashurës së tij për martesë brenda në një tren udhëtarësh , nën shoqërinë e një kori të fuqishëm i cili përbëhej nga 25 persona.

Dy në pranga për falsifikim dokumentesh

Gazeta Start - 12.11.2011

Policia e shtetit njofton se ka arrestuar dy persona nën akuzën e pastrimit të produkteve të veprës penale”, si dhe “falsifikimit të dokumenteve”.

Rruga e Kombit, inaugurohet sot segmenti i parë në Kosovë

Gazeta Start - 12.11.2011

Tirana dhe Prishtina afrohen edhe më shumë. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Shqipërisë, Sali Berisha do të inaugurojnë mesditën e sotme 38 kilometrat e para të Rrugës së Kombit në pjesën Kosovare.

Turqi, bilanci i viktimave nga tërmeti arrin në 27 të vdekur

Gazeta Start - 12.11.2011

Bilanci i viktimave të një tërmeti që ra të mërkurën në mbrëmje në Van (lindje e Turqisë) shkoi në 27 vetë, pas zbulimit natën duke gdhirë e shtunë e trupave të tjerë nën rrënojat e dy hoteleve të qytetit.

Durrës, vritet me armë zjarri një 35-vjeçar

Gazeta Start - 12.11.2011

Një 35-vjeçar ka gjetur vdekjen pasi u ekzekutua me armë zjarri mesditën e së shtunës në qytetin e Durrësit. Ngjarja e rëndë ndodhi në afërsi të godinës së Drejtorisë Rajonale të Tatimeve, në rrugën “Skënderbeg”, ndërsa viktima është ...

Ecja pakëson rrezikun e krizave të zemrës

Gazeta Start - 12.11.2011

Kryerja e një ecjeje me tempo mesatare minimizon shumë rrezikun e krizave të zemrës dhe sëmundjeve të enëve të gjakut. Specialistët mendojnë se për të mbrojtur shëndetin e zemrës duhet të ecim të paktën 3 herë në javë me nga gjysmë ore.

Aksident me motor në Tiranë, një i plagosur

Gazeta Start - 12.11.2011

Nj 22-vjear mbeti i plagosur pasi motori me t cilin po udhtonte u prplas nga nj makin. Ngjarja ndodhi n ort e para t mngjesit t sotm, n Rrugn e Durrsit n kryeqytet.

Përurohet segmenti i parë i Rrugës së Kombit në Kosovë

Gazeta Start - 12.11.2011

U përugurua sot segmenti i parë i Rrugës së Kombit në pjesën kosovare. Në inaugurim e 38 kilometrave të parë të rrugës “Ibrahim Rugova” morën pjesë Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri ...

Tahiri: Ideja e BE-së për menaxhimin e kufijve është e pranueshme

Gazeta Start - 11.11.2011

Prishtinë - Shefja e delegacionit të Republikës së Kosovës në bisedimet teknike me Serbinë, Edita Tahiri, ka deklaruar se ideja e BE-së për menaxhimin e përbashkët të integruar të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë si dy shtete fqinje, është ...

Korçë, policia merr në mbrojtje dy gra të dhunuara

Gazeta Start - 11.11.2011

Korçë – Policia e Korçës, mori në mbrojtje dy drapër shkak të dhunës së ushtruar ndaj tyre nga burrat. Fillimisht u lëshua urdhri i mbrojtjes për shtetas Sh.Gj 39-vjeçe, banuese ne fshatin Bucimas-Pogradec, pasi ndaj kësaj shtetaseje ka ...

Elbasan, pranga 47-vjeçarit të dënuar në Itali

Gazeta Start - 11.11.2011

Elbasan Nj shqiptar i krkuar dhe i dnuar n Itali, u arrestua mbrmjen e shkuar n qytetin e Elbasanit nga policia. Policia lokale bri me dije se sht arrestuar shtetasi Kastriot Hakani, 47-vje, banues n Elbasan.

Burg përjetë ushtarit që u priste gishtat kufomave

Gazeta Start - 11.11.2011

Një gjykatë ushtarake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dënuar me burgim të përjetshëm një ushtar amerikan për tre vrasje me paramendim dhe për udhëheqjen e një “skuadre vrasjesh” në Afganistan.

Serbia mbështet bisedimet sipas kushtetutës së saj

Gazeta Start - 11.11.2011

Beograd – Mediat serbe kanë bërë publike një pjesë të Deklaratës për Kosovën me të cilën Beogradi synon të “rregullojë marrëdhëniet me Prishtinën”.

SHBA bën thirrje për qetësi në Mitrovicë

Gazeta Start - 11.11.2011

Uashington – Qeveria amerikane përmes zëdhënësit të saj, ka bërë thirrje për ndërprerjen e dhunës dhe vendosjen paqes dhe të qetësisë në Mitrovicë dhe në veri të Kosovës.

SHBA: Sulmi mbi Iranin mund të ketë pasojë të padëshiruara

Gazeta Start - 11.11.2011

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Paneta, tha se një sulm ushtarak kundër Iranit mund të ketë “pasoja të padëshiruara”. Ai tha se një sulm i mundshëm mund të shtynte programet bërthamore të Iranit me më së shumti tre vjet.

Arrestohet sekseri i provimeve të studentëve

Gazeta Start - 11.11.2011

Tiranë – Nga një operacion i koduar “Provimi i fundit”, u arrestua një 56-vjeçar, i cili akuzohet për përfshirje në afera korruptive. Policia e Tiranës bëri me dije se është arrestuar shtetasi Gjergji Nikoll Deda, 56 vjec, banues në Tiranë.

Vlorë, arrestohet një italian i dënuar me burgim

Gazeta Start - 11.11.2011

Tiranë – Policia e Vlorës, ka arrestuar një shtetas italian, i cili kërkohet për vrasje të mbetur në tentativë. Në pranga ra shtetasi Santo Nikola Malaspina, 52-vjeç, lindur në Motobello Jonco Reggio Calabria Itali, e banues në Lushnjë.

‘Zëri i shoqërisë civile në luftë kundër korrupsionit’

Gazeta Start - 11.11.2011

Tiranë – "Asgjë nuk është sot më i rëndësishëm se zëri i shoqërisë civile në luftën kundër korrupsionit", theksoi sot kryeministri Sali Berisha.

Një minator humb jetën në Bulqizë

Gazeta Start - 11.11.2011

Bulqiz Nj minator ka humbur jetn n miniern e Bulqizs sot n mesdit. Viktima msohet t jet shtetasi Fetah Shehu, 55-vje. Shkak pr vdekjen e minatorit sht br shembja e nj masivi dherash n nj galeri t braktisur.

Mos shiko poshtë! Kjo është ura më e frikshme në botë

Gazeta Start - 11.11.2011

Kujdes! Kjo nuk është një urë ku mund të kalojnë personat e sëmurë me zemër. Në një anë ke faqen e malit, në anën tjetër një humnerë prej më shumë se 1200 metrash.

Tre të arrestuar për ‘pastrim’ të mbi 3 milionë dollarëve

Gazeta Start - 11.11.2011

Elbasan – Dy persona u arrestuan nga policia e Elbasanit, pasi hetimeve të Prokurorisë për pastrim parash nga ana e tyre. Prokuroria e Përgjithshme, bëri me dije se pas një hetimi 1 vjeçar Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Elbasan ka arritur ...

Intensifikohen luftimet anekënd Sirisë

Gazeta Start - 11.11.2011

Një grup për të drejtat e njeriut ka lëshuar një raport ku akuzon qeverinë siriane se ka kryer “krime kundër njerëzimit” ndërkohë që dhjetëra persona lajmërohen të vrarë nga forcat e sigurisë gjatë dy ditëve të fundit.

Limaj dhe bashkëluftëtarët e tij deklarohen të pafajshëm

Gazeta Start - 11.11.2011

Prishtinë – Ka nisur procesi gjyqësor Në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë, kundër deputetit Fatmir Limaj dhe nëntë bashkëluftëtarëve të tij, të cilët akuzohen për krime të luftës të kryera në vitin 1999 në fshatin Kleçkë.

Topi: Zgjidhja e ngërçit shumë shpejt

Gazeta Start - 11.11.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, apeloi sot nga Pogradeci që politika të gjejë rrugët për të nisur komunikimin normal dhe për të kryer reformat.

Berisha: Zoti mbrojttë letrat nga politikanët e dështuar

Gazeta Start - 11.11.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, vizitoi sot panairin e librit, ku nuk ka lënë pa ironizuar edhe kryetarin e opozitës, Edi Rama, i cili ka shkruar një libër së fundi të titulluar “Kurban”.

Bashkëpunim në fushën e riintegrimit të të kthyerve

Gazeta Start - 11.11.2011

Ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Spiro Ksera, priti sot në një takim Drejtorin e Përgjithshëm të Qendrës Ndërkombëtare për Zhillimin e Politikave të Migrimit (ICMPD), me qendër në Vjenë, Austri, z.

Serbët e veriut kërkojnë ndihmën e Putinit

Gazeta Start - 11.11.2011

Mitrovicë - Serbët në veri të Kosovës dëshirojnë të jenë të pranishëm në seancën e Parlamentit të Serbisë, ku do të diskutohet çështja e Kosovës.

Në SHBA ka ndodhur edhe një falimentim tjetër...

Gazeta Start - 11.11.2011

Në vendin e tronditur nga protestat nëpër rrugë për ndarjen e padrejtë të të ardhurave, administrata lokale e Jeffersonit në shtetin e Alabamës, ka shpallur falimentimin si pasojë e borxheve që i kanë tejkaluar 3 miliardë e gjysmë dollarët.

Guardiola “kurorëzon” Mourinjon: Është më i miri

Gazeta Start - 11.11.2011

“Trajneri më i mirë në botë është Mourinjo”. Ai që “kurorëzon” teknikun portugez është Pep Guardiola, rivali më i madh i “Special One". “Nuk është e nevojshme të kesh luajtur futboll për të qenë një trajner i madh.

Tjetër dënim për Moxhin

Gazeta Start - 11.11.2011

Tjetër dënim për Luçiano Moxhin. Ish drejtori i përgjithshëm i Juventusit është dënuar me katër muaj burg nga gjykata e Romës pasi ka kërcënuar drejtorin aktual të Romës, Franko Baldini.

Barça, gati 40 milionë euro për Bejl

Gazeta Start - 11.11.2011

Barcelona është gati të bëjë çmenduri për të marrë Garet Bejlin nga Totenhemi. Sipas “Daily Mail”, klubi blaugrana është gati të ofrojë 35 milionë stërlina (pak më pak se 40 milionë euro) për anësorin uellsian.

Kombëtare me dy fytyra, Azerbajxhani na mund në miqësore

Gazeta Start - 11.11.2011

Përfaqësuesja shqiptare është mundur 1-0 nga Azerbajxhani në ndeshjen miqësore të luajtur sot në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”. Në një stadium thuajse të boshatisur , kuqezinjtë e drejtuar nga Xhemal Mustedanagiç e paguajnë shtrenjtë ...

Bosnjë-Portugali pa gola, kualifikimi vendoset në Lisbonë

Gazeta Start - 11.11.2011

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura ndeshja e parë për play off-in kualifikues të “Euro 2012”-ës mes Bosnjë-Hercegovinës dhe Portugalisë. Kështu, të dyja skuadrat e lënë krejtësisht të hapur çështjen e biletës për në Poloni-Ukrainë, me ...

Kroacia, me një këmbë në Evropian  

Gazeta Start - 11.11.2011

Fitorja 3-0 në Turqi i jep Kroacisë kualifikimin thuajse të sigurt për në fazën finale të Kampionatit Evropian 2012. Skuadra e Slaven Biliç merr hak për humbjen dramatike të pësuar tre vjet më parë në “Euro 2008”, duke triumfuar pastër dhe ...

Pastrimi i parave, arrestohen dy biznesmenë

ABC News - 11.11.2011

Dy biznesmenë të tjerë janë vendosur në burg pa afat nga gjykata e Elbasanit me kërkesë të prokurorisë së këtij rrethi. Bëhet fjalë për dy shokët e biznesmenit Vaid Tares i cili u arrestua për akuzën e pastrimit të parave, falsifikim dhe ...

Elbasan: Arrestohen dy biznesmenë

Botasot - 11.11.2011

Dy biznesmenë të tjerë janë vendosur në burg pa afat nga gjykata e Elbasanit me kërkesë të prokurorisë së këtij rrethi. Bëhet fjalë për dy shokët e biznesmenit Vaid Tares i cili u arrestua për akuzën e pastrimit të parave, falsifikim dhe ...

Numërohen votat në PS, në Asamblenë e re edhe ish-demokratë!

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Ka përfunduar mbrëmjen e shkuar procesi i numërimit të votave për Asamblenë e re të Partisë Socialiste. Tre grupe numërimi i dhanë fund procesit pas katër ditësh, që kurse u zhvilluan zgjedhjet brenda partisë më të madhe në ...

Përleshje në Mitrovicë, vdes një serb dhe plagosen dy të tjerë

Gazeta Start - 10.11.2011

Mitrovicë - Tre serbë janë plagosur mbrëmë rreth orës 20.00 në lagjen e përzier ndëretnike tek Kroi i Vitakut në veriun e Kosovës. Por, njëri nga tre serbët e plagosur humbi jetën pasi nuk mundi ti rezistonte plagëve të rënda.

Turqia lindore goditet sërish nga tërmeti

Gazeta Start - 10.11.2011

Stamboll – Të paktën 5 persona humbën jetën dhe 25 të tjerë janë plagosur, si pasojë një lëkundje sizmike që preku sërish lindjen e Turqisë, qytetin Van i cili përjetoi një katastrofë të madhe disa javë më parë.

Policia e Kosovës vazhdon hetimet mbi përleshjen e mbrëmshme

Gazeta Start - 10.11.2011

Mitrovicë – Policia e Kosovës ka deklaruar, se është duke hetuar intensivisht detajet lidhur me përleshjen e mbrëmshme midis serbëve dhe shqiptarëve në qytetin e Mitrovicës.

Thaçi: Të shtunën do të inaugurojmë autostradën

Gazeta Start - 10.11.2011

Edhe pse ka pasur shumë kritika nga partitë opozitare, të cilat janë bërë që nga fillimi i ndërtimit të autostradës Vërmicë-Merdarë, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kjo fundjavë do të jetë shumë e rëndësishme për Kosovën, ku ...

Gjermania dhe Franca planifikojnë zvogëlimin e Eurozonës?

Gazeta Start - 10.11.2011

Gjermania dhe Franca raportohet të jenë në bisedime për një rishikim radikal të Bashkimit Evropian drejtë një Eurozone më të integruar. Një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian tha për “ Reuters ”-in se prej muajsh po zhvilloheshin ...

Italia vijon të mbajë në zgrip bursat ndërkombëtare

Gazeta Start - 10.11.2011

Bursat ndërkombëtare mbeten të shqetësuara edhe të enjten pasi kostoja e huamarrjes së Italisë arriti shifra rekorde duke rinovuar frikën për krizën e borxheve në Eurozonë.

Qartësia e kursit është një ndër sfidat e integrimit

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Demokratizimi i institucioneve është kriter për hapat e mëtejshëm të Shqipërisë drejt integrimit, theksoi sot ambasadori amerikan në Shqipëri, Aleksandër Arvizu.

MF: Në 2012 kompensime për të gjitha kategoritë

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Ministria e Financave, theksoi sot se në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm, janë planifikuar fonde për të gjitha kompensimet ekzistuese, të cilat përfitohen nga pensionistet, personat e paafte për punë, familjet që përfitojnë ...

Krasniqi dënon aktet e dhunës

Gazeta Start - 10.11.2011

Prishtinë - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, dënon incidentin e mbrëmshëm në lagjen Kroi i Vitakut, i cili u bë shkak për plagosjen e tre qytetarëve të Kosovës, ku njëri prej tyre ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Durrës, pesë të kërkuar përfundojnë në pranga

Gazeta Start - 10.11.2011

Durrës - Pesë persona u arrestuan gjatë orëve të fundit nga policia e Durrësit dhe ajo e Krujës për vepra të ndryshme penale. Këta shtetas ishin shpallur në kërkim nga policia pasi ishin dënuar me burgim.

Më në fund, Papadhimas emërohet kryeministër i Greqisë

Gazeta Start - 10.11.2011

Ish-zv/Presidenti i Banks Qendrore Evropiane, Lukas Papadhimas sht emruar kryeministr i Greqis, pas dit t tra negociatash. Konfirmimi vjen nga zyra e Presidentit t Greqis, Karlos Papulias. (Vijon...

Sarkozi paguan 37 000 euro për një natë në hotel

Gazeta Start - 10.11.2011

Në momentet më të vështira të krizës e ekonomike, kur Franca po përgatitet të shtrëngojë rripin për ti shpëtuar asaj, presidenti Nikolas Sarkozi është lideri që në mbledhjen e G20-s ka shpenzuar më shumë me akomodimin e tij në hotel.

Shkodër, tentoi të vriste bashkëfshatarin, arrestohet

Gazeta Start - 10.11.2011

Shkodër – Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, policia e Shkodrës çoi në pranga një 31-vjeçar i akuzuar për vrasje të mbetur në tentativë. Në pranga ra shtetasi Angjelin Ndoc Pali, lindur e banues në fshatin Grude e Re, Komuna Rrethina ...

Shërbimet shëndetësore jo në bazë të “vlerës” së parasë

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Për herë të parë në historinë e shërbimeve spitalore në Shqipëri, është bërë e mundur llogaritja e kostove të shërbimeve. Studimi u prezantua sot në një konferencë për këtë qëllim, ku drejtoresha e Institutit të Sigurimeve dhe ...

“Politikanët të mbajnë fjalën!”

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Shefi i delegacionit të OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth, theksoi sot se procesi i reformës zgjedhore ende nuk ka nisur, duke shtuar se ka ardhur momenti që t’i hiqet një vizë së shkuarës.

Imami premton mbështetje për FSK-në e Kosovës

Gazeta Start - 10.11.2011

Tiranë – Komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), gjen/lejtnant Sylejman Selimi, ndodhet sot në Tiranë, ku ka zhvilluar një takim me ministrin e Mbrojtjes të Shqipërisë, Arben Imami.

Ja ç’bëjnë për t’i shpëtuar...

Gazeta Start - 10.11.2011

Rinocerontët në Afrikën e Jugut lidhen nga këmbët dhe ashtu të lidhur transportohen me helikopterë për 10 min, 150 km larg vendit ku ishin. Gjithçka bëhet për t’i mbrojtur nga gjahtarët.

Ndërkombëtarët dënojnë incidentin

Gazeta Start - 10.11.2011

Pasi aktet e dhunshme të ndodhura mbrëmë në veri të Kosovës janë dënuar rëndë nga liderët e politikës kosovarë, ato janë dënuar dhe nga ndërkombëtarët.

“Gomez, po aq i rëndësishëm sa Mesi e Ronaldo”

Gazeta Start - 10.11.2011

Trajneri i Zvicrës, Otmar Hitzfeld, pretendon se Mario Gomez është po aq i rëndësishëm për Bajernin sa ç’është edhe Lionel Mesi e Kristiano Ronaldo respektivisht për Barcelonën e Realin e Madridit.

SHBA do të vazhdojë të mbështesë sundimin e ligjit

Gazeta Start - 10.11.2011

Prishtinë – Zëvendëskryeministri dhe ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, sot ka zhvilluar një takim me zëvendës-ndihmësin amerikan të Shtetit, Brian Nichols.

Kina mbështet Rusinë për programin bërthamor të Iranit

Gazeta Start - 10.11.2011

Ministria kineze e Punëve të Jashtme iu bashkua Rusisë të enjten në paralajmërimin e shteteve Perëndimore se shtimi i presionit ndaj Iranit duk do ta zgjidhte çështjen bërthamore.

BE e gatshme të bëjë ekspertizën e videos Meta-Prifti

Gazeta Start - 09.11.2011

Tiranë – Bashkimi Evropian ka shprehur gatishmërinë për të bërë ekspertizën e video-përgjimit Meta-Prifti. Këtë e ka bërë të ditur Zëdhënësi i Komisionerit për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Stefan Fyle Peter Stano, i cili theksoi se në ...

Kapshticë, ndalohet i dënuari me 7 vite burg

Gazeta Start - 09.11.2011

Korçë – Një shtetas i dënuar me 7 vite burg, u arrestua orët e vona të mbrëmjes së shkuar në pikën kufitare të Kapshticës. Policia e Korçës bëri me dije se është arrestuar shtetasi i shpallur në kërkim Ektor Lipe, 27-vjeç, banues në ...

Shkodër, arrestohet një 27 vjeçar për tentativë vrasjeje

Gazeta Start - 09.11.2011

Shkodër – Policia e Shkodrës, arrestoi një shtetas të shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Burime zyrtare thanë se u arrestua mbrëmjen e shkuar shtetasi Alfons Dedë Majnishta, 27-vjeç, banues në lagjen”Skënderbeg”, të ...

Berisha në Shkup me një agjendë të ngjeshur

Gazeta Start - 09.11.2011

Kryeministri shqiptar Sali Berisha prej mbrëmë po qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoni, ndërsa sot pritet agjenda e takimeve. Në njoftimin e kryeministrisë shqiptare nënvizohet vetëm agjenda e takimeve, ndërsa nuk paralajmërohet firmosja ...

Sannino në Tiranë për të ‘shtyrë trenin’ e bisedimeve PD-PS

Gazeta Start - 09.11.2011

Tiranë – Në Tiranë vjen për një vizitë sot drejtori i Përgjithshëm i Zgjerimit në Komisionin Evropian, Stefano Sannino. Gjatë qëndrimit në vendin tonë, Sannino pritet të zhvillojë takime me liderët kryesorë të politikës.

NATO rrit vëmendjen ndaj veriut të Kosovës

Gazeta Start - 09.11.2011

Prishtinë – Këshilli i NATO-s, dhe ambasadorët e vendeve të tjera që janë pjesë e KFOR-it, kanë diskutuar për situatën në veri të Kosovës, e cila po gjen një shtrirje kohore të gjatë, dhe ku akoma nuk është arritur zgjidhja e cila do të ...

IAEA: Irani po studion armët bërthamore

Gazeta Start - 09.11.2011

Organizata mbikëqyrëse bërthamore e OKB-së, IAEA, thotë se ka informacion se Irani ka kryer teste “relevante për zhvillimin e një pajisjeje shpërthyese bërthamore”.

Irani nuk do të heqë dorë nga programi bërthamor

Gazeta Start - 09.11.2011

Teheran – I dërguari i Iranit në Agjencinë ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore, Ali Asghar Soltaniyeh, tha sot se Irani nuk do të heqë dorë "asnjëherë" nga programi i tij bërthamor.

FMN: Ekonomia globale mund të zhytet në një dekadë të dështuar

Gazeta Start - 09.11.2011

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristine Lagarde, ka paralajmëruar se ekonomia globale ka rrezik të zhytet në një “dekadë të dështuar”. Zonja Lagarde tha se kriza e borxheve në Evropë ka rezultuar në një opinión të pasigurt për ...

Autostradë dhe hekurudhë drejt Shkupit

Gazeta Start - 09.11.2011

Shkup – Në nisje të takimeve zyrtare në Shkup, kryeministri Sali Berisha zhvilloi një takim me kreun e partisë Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ku ka dikutuar për thellimin e bashkëpunimin midis dy vendeve.

Maskat grabisin një shtetas, policia arreston të dyshuarit

Gazeta Start - 09.11.2011

Vlorë – Një shtetas ra pre e maskave mbrëmjen e shkuar në fshatin Drashovicë të Vlorës. Policia lokale bëri me dije se dy persona të maskuar dhe me pistoletë e me thikë, kanë ndaluar një shtetas, duke i marrë një sasi lekësh dhe më pas ...

Gazetarët që nëpërkëmben nga pronarët e tyre

Gazeta Start - 09.11.2011

Tiranë – Gazetarët në disa media, nuk paguhen prej muajsh, duke shkelur kështu jo vetëm Kodin e Punës, por edhe dinjitetin e njerëzve të shtypit, që mbajnë mbi shpatulla misionin e informimit dhe denoncimit të rasteve korruptive.

Shpallet sot përbërja e qeverisë së përkohshme greke

Gazeta Start - 09.11.2011

Përbërja e qeverisë së përkohshme të Greqisë do shpallet më votë ditën e mërkurë, thotë një burim nga qeveria greke për “BBC”-në. Njoftimi vjen në një kohë që bisedimet mes Papandreut dhe Samarasit kanë hyrë në ditën e tretë.

Në organet e drejtësisë humbasin lekët

Gazeta Start - 09.11.2011

Tiranë – Inspektorët e Ministrisë së Drejtësisë kanë ushtruar kontrolle sot në Gjykatën e Shkallës së Parë për Krime të Rënda në Tiranë. Inspektimi u realizuar pasi një ditë më parë, në këtë Gjykatë u raportua mungesa e një sasie lekësh në ...

Basha i propozon Këshillit 7 projekte, edhe për Xhaminë

Gazeta Start - 09.11.2011

Tiranë – Në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak të Tiranës, do të propozohen për shqyrtim edhe shtatë projekte. Zëdhënësja e Bashkisë, Anila Bisha, theksoi sot se këto projekte kanë të bëjnë me përpjekjet për të krijuar vende punë, ...

Tifozët kundër Dukës, bojkot Kombëtares

Gazeta Start - 09.11.2011

“Tifozat Kuq e Zi”, grupimi më i madh i organizuar i mbështetësve të Kombëtares shqiptare, ka shprehur zhgënjim ndaj politikave të ndjekura nga FSHF-ja.

Kukës, fshati Manzë në protestë kundër firmës së hekur-nikelit

Gazeta Start - 09.11.2011

Kukës – Prej ditësh, banorët e fshatin Mamëz në rrethin e Kukësit protestojnë kundër firmës “Nikel Mine”, e cila ka nisur punën prej dy javësh për shfrytëzimin e një vendburimi të hekur nikelit në afërsi të këtij fshati.

“Shpresat” përgatiten për Rusinë dhe Portugalinë

Gazeta Start - 09.11.2011

Përfaqësuesja shqiptare U-21 po zhvillon përgatitjet për dy ndeshjet e radhës në grupin 6 eliminator të Evropianit 2013, kundër Rusisë dhe Portugalisë.

Talebanet e pësojnë keq nga sulmi kundër NATO-s

Gazeta Start - 09.11.2011

Më shumë se 60 talebanë janë vrarë në një sulm kundër një baze të NATO-s në provincën e Paktikas, në Afganistanin Lindor. NATO konfirmoi sulmin duke shtuar se është kundërpërgjigjur me avionë dhe forca tokësore, por nuk dha të dhëna lidhur ...

1000 ditët e para, të rëndësishme për gjithë jetën

Gazeta Start - 09.11.2011

1000 ditët e para të jetës së një fëmije janë shumë të rëndësishme dhe luajnë një rol përcaktues në shëndetin e tij në vitet në vazhdim. Sipas një lajmi të publikuar në “Daily Mail”, 9 muajt e kaluar në barkun e nënës dhe 2 vitet e para të ...

Berisha takon Gruevskin: “Lehtësira të mëdha” Maqedonisë

Gazeta Start - 09.11.2011

Shkup – Kryeministri Sali Berisha, gjatë qëndrimit në Shkup zhvilloi një takim kokë më kokë me kryeministrin maqedonas Nikola Gruevski, ku kanë diskutuar për marrëdhëniet midis dy vendeve.

Qeveria malazeze nuk i jep status të plotë Komunës së Tuzit

Gazeta Start - 08.11.2011

Ulqin - Deputeti i Forcës së Re Demokratike në parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu, në një intervistë të dhënë të përditshmes “Dan”, shpreh pakënaqësinë e tij rreth vendimit të qeverisë malazeze për mosdhënie të statusit së komunës ...

Veriu i Kosovës, në një agjendë të re

Gazeta Start - 08.11.2011

Prishtinë – Në muajin dhjetor, kur Këshilli i BE-së pritet të votojë statusin kandidat të Serbisë, nëse do ta marrë ose jo, por kjo gjë, do të kushtëzohet me situatën e veriut në Kosovë dhe me ndaljen e financimit të strukturave paralele.

Berisha vizitë zyrtare në Shkup

Gazeta Start - 08.11.2011

Tiranë – Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, shkon të mërkurën për një vizitë zyrtare në Shkup, ku do të zhvillojë takime me krerët e lartë të shtetit atje dhe me faktorin politik shqiptar.

Afganistan, mina artizanale vret tetë pjesëtarë të një familjeje

Gazeta Start - 08.11.2011

Kabul – Shpërthimi i një mine artizanale i ka marrë jetën tetë pjesëtarëve të një familjeje dhe dy policëve. Mina ishte vendosur në një rrugë të provincës Bagdis, në veriperëndim të Afganistanit.

Thika midis studentëve, një rëndë, një në pranga

Gazeta Start - 08.11.2011

Vlorë – Një student në Universitetin e Vlorës mbeti i plagosur rëndë me thikë mbrëmjen e shkuar në lagjen “Uji i Ftohtë, në një lokal. Policia lokale sqaroi se i plagosur ka mbetur shtetasi A.G, 18-vjeç, nga Berati, student në Vlorë.

Produktet kancerogjene për fëmijë në vendin tonë

Gazeta Start - 08.11.2011

Tiranë – Mbi 20 shoqata dhe organizata joqeveritare kanë shprehur sot shqetësimin për përmbajtjen e kimikateve tek lodrat për fëmijë. Me anë të një deklarate të përbashkët, këto organizata shprehin shqetësimin për këto lodra dhe veshje ...

Diplomatët kosovarë, ish-drejtues dhe politikanë

Gazeta Start - 08.11.2011

Prishtinë – Ish-drejtues te kompanive më të mëdha por edhe figura të njohura të politikës kosovare, do të përfaqësojnë diplomacinë e Kosovës ne vende të ndryshme.

Indi, ikja në rrëmujë shkakton vdekjen e 16 personave

Gazeta Start - 08.11.2011

Të paktën 16 persona janë vrarë gjatë një ikjeje në rrëmuje në qytetin e shenjtë në Indinë Veriore, Hariduar. Lajmi bëhet i ditur nga zyrtarët vendas të cituar nga “BBC”, të cilët saktësojnë se të paktën 50 të tjerë janë plagosur.

OKB: Numri i të vrarëve në Siri ka arritur në mbi 3500

Gazeta Start - 08.11.2011

Më shumë se 3500 persona kanë humbur jetën gjatë muajve të protestave anti-qeveritare në Siri, sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Një zëdhënës i Komisioneres së Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut fajësoi “shtypjen brutale të ...

Kastrati: Qytetarët serbë nuk duhet të bëhen pre e grupeve kriminale

Gazeta Start - 08.11.2011

Mitrovicë - Paraqitet pa incidente situata në veri të Kosovës, por, është e tensionuar për shkak të vazhdimit të bllokimit të rrugëve me barrikada nga strukturat paralele serbe.

Pikëpyetjet e ambasadorit për programin e PS-së

Gazeta Start - 08.11.2011

Tiranë – Shefi i prezencës së OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth, ka dyshimet e tij mbi programin e Partisë Socialiste për qeverisjen e vendit. Megjithëse duhen edhe dy vite për të zhvilluar zgjedhjet parlamentare, e kur fjala “nëse vjen ...

Mendohuni dy herë para se të fshini dikë nga “Facebook”-u

Gazeta Start - 08.11.2011

Nëse keni menduar të hiqni një mik ose mikeshë nga lista e shokëve në “Facebook”, ju këshillojmë të mendoheni dy herë, pasi pasojat mund të jenë nga më të ndryshmet… Autoritetet në Ioua (Des Moines) të SHBA-ve thonë se një 30-vjeçare u ...

Bosi i kërkon Berluskonit të japë dorëhiqjen

Gazeta Start - 08.11.2011

Aleati kryesor i kryeministrit Italian, Silvio Berluskoni, i ka krkuar atij t jap dorheqjen para votimit tepr t rndsishm pr buxhetin n Parlamentin italian.

Dep braktis Francën për shkak të taksave

Gazeta Start - 08.11.2011

Aktori i njohur Xhoni Dep ka vendosur të largohet nga Franca për shkak të problemit me taksat. I martuar me këngëtaren dhe aktoren e njohur franceze Vanessa Paradis, babai i dy fëmijëve Xhoni Dep thotë se do të kthehet në SHBA pas ...

Adoptimi i fëmijëve në Maqedoni, kthehet në treg të zi

Gazeta Start - 08.11.2011

Shkup – Në Maqedoni adoptimet e fëmijëve po kthehen në një treg te zi, kështu fëmijët e shëndoshë, të bukur dhe të shkathet, shiten me çmime që fillojnë nga 5 mijë euro e që variojnë deri 60 mijë euro.

Teuta Arifi: Prioritet marrjen e datës së fillimit të integrimit

Gazeta Start - 08.11.2011

Shkup - Zëvendëskryeministrja e Maqedonisë, Teuta Arifi, në një konferencë për shtyp theksoi, se misioni i saj i radhës do të lobimi për integrimin në BE dhe instancat e tjera ndërkombëtare, para takimeve niveleve të larta të dhjetorit.

E tërë skuadra në protestë, ndeshja përfundon 47-0!

Gazeta Start - 08.11.2011

Toro kundër Matriçes, një ndeshje si shumë të tjera që luhen të dielën në provincë, por me një rezultat krejt të pazakontë: 47 - 0. Bëhet fjalë për kategorinë e parë të provincës Molize në Itali, me sfida midis skuadrave që përfaqësojnë jo ...

Irani paralajmëron SHBA-të

Gazeta Start - 08.11.2011

Një komandant i lartë iranian ka kërcënuar se shteti i tij do të vrasë “dhjetëra” komandantë amerikanë nëse ata do të “vrasin njërin prej nesh”, raporton një agjenci lajmesh gjysmë-shtetërore.

Greqia në prag të emërimit të kabinetit të ri

Gazeta Start - 08.11.2011

Dy partitë kryesore të Greqisë raportohet të jenë fare pranë formimit të një qeverie të re, dhe emërimit të një kryeministri të ri, pas bisedimeve të stërzgjatura për krijimin e një qeverie të përkohshme që të merret me krizën e borxheve ...

Ngrihet fabrika e shkatërrimit të makinave të vjetra

Gazeta Start - 08.11.2011

Durrës – U inaugurua sot impianti i përpunimit të mbetjeve metalike, një investim i huaj prej 8 milionë eurosh. Fabrika është vendosur Xhafzotaj në Durrës, dhe atje do të bëhet shkatërrimi i automjete të prishura.

Rezultate të dobëta, e tërë skuadra në ankand

Gazeta Start - 08.11.2011

Vetëm tri fitore në 17 ndeshje kanë detyruar drejtuesit e Klub Amerikës, një nga skuadrat më të njohura të kampionatit meksikan, të marrin një vendim të beftë: të gjithë lojtarët do të nxirren në ankand në internet.

Asambleja e re e PS-së, sot numërohet votat

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme nis numërimi i votave për përzgjedhjen e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste. Pas përzgjedhjes së Asamblesë, kjo e fundit do të zgjedhë kryesinë dhe sekretarët, më të afërti për kryetarin.

Elbasan, arrestohet një shtetas në kërkim

Gazeta Start - 07.11.2011

Elbasan Policia e Elbasanit ndaloi mbrmjen e shkuar nj shtetas t dnuar nga gjykata. N pranga ra shtetasi i shpallur n krkim Altin Sheshi, 30 vje, banues n Rrogozhin.

Grekët në pritje të kryeministrit të ri

Gazeta Start - 07.11.2011

Liderët grekë pritet të merren vesh për emrin e kryeministrit të ri që do qeverisë vendin deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Marrëveshja për një kryeministër të ri dhe qeveri të përbashkët me opozitën erdhi pasi Jorgos Papandreu ...

Transparencë me anë të dixhitalizimit

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, theksoi sot se dixhitalizimi është një nga objektivat për të rritur transparencën e qeverisjes. Ai ishte i pranishëm në konferencën e organizuar nga Ministria e Turizmit dhe Elektronic South Europe ...

Kanadaja kundër ndihmës së FMN-së për Eurozonën

Gazeta Start - 07.11.2011

Kanadaja është e mendimit se burimet e FMN-së nuk duhet të përdoren për të ndihmuar disa vende të eurozonës, që në tërësi është relativisht e pasur dhe ku vendet më të pasura mund ndihmojnë të tjerët.

Elbasan, prangoset i dënuari me 6 vite burg

Gazeta Start - 07.11.2011

Elbasan – Policia e Elbasanit ndaloi sot një shtetas të shpallur në kërkim. Në pranga ra Klement Totoshi, 26-vjeç, me banim në lagjen “Vullnetari”.

Irani me bombë bërthamore brenda pak muajsh?

Gazeta Start - 07.11.2011

Irani ka tashmë aftësinë, teknologjinë dhe burimet e nevojshme për të prodhuar një bombë bërthamore brenda pak muajsh. Ky është mendimi i ekspertëve ndërkombëtare i dhënë në raportin e Agjencisë së Energjisë Atomike që do të prezantohet ...

“Facebook”, prindërit ndihmojnë fëmijët të gënjejnë për moshën

Gazeta Start - 07.11.2011

Miliona fëmijë nën moshë aplikojnë për të hapur një profil në “Facebook”. Një studim i publikuar nga “The Washington Post” thotë se prindërit i ndihmojnë fëmijët që të gënjejnë për moshën, në mënyrë që të anëtarësohen në këtë rrjet social.

Kujdes dhimbjen e kokës tek fëmijët!

Gazeta Start - 07.11.2011

Prindërit duhet ta marrin seriozisht dhimbjen e kokës së fëmijës sepse një shqetësim i tillë mund të jetë shenjë e tumorit të kokës. Specialistët pohojnë se dhimbjet e kokës të shfaqura gjatë periudhës së fëmijërisë, veçanërisht mes moshës ...

Agjentë me data për reformat në Kuvend

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë – Në mbledhjen e grupit parlamentar, kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka shpërndarë detyra për veprimet në vijim të partisë por edhe falënderimet për ata që ndihmuan në krijimin e programit të ri.

Kostoja e huamarrjes së qeverisë italiane arrin në stratosferë

Gazeta Start - 07.11.2011

Kostoja e huamarrjes e qeverisë italiane vijon të arrijë rekorde teksa në Itali paqartësitë politike janë të mëdha dhe e ardhmja e qeverisë “Berluskoni” e turbullt.

Franca shpall planin për kursimin e 100 miliardë eurove

Gazeta Start - 07.11.2011

Qeveria franceze ka shpallur një paketë të re me masa kursimi dhe rritje taksash, e cila parashikon të kursejë rreth 100 miliardë euro (136 miliardë dollarë), si pjesë e planeve për të eliminuar deficitin buxhetor të vendit deri në vitin ...

Të qeshësh gjatë minutës së heshtjes

Gazeta Start - 07.11.2011

Futbollistët e Fiorentinës, Rikardo Montolivo dhe Alesandro Gamberini, kanë qeshur gjatë minutës së heshtjes së mbajtur para fillimit në ndeshjes me Kievon për nder të viktimave nga përmbytjet në Xhenova.

LSI, takim me emigrantët në Athinë

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim, ka zhvilluar një mbledhje në Athinë, ku ka zgjedhur edhe kreun e kësaj dege. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie, Luan Rama, gjatë takimit, u shpreh se LSI-ja mbron me të gjitha forcat e saj të ...

Ministri i Jashtëm suedez vizitë në Prishtinë e Mitrovicë

Gazeta Start - 07.11.2011

Prishtinë - Ministri i jashtëm suedez, Karl Bilt, paralajmëroi në rrjetin social Twitter, se do të vizitojë ditët e ardhshme Prishtinën, Mitrovicën dhe Beogradin.

Franca përshëndet zhvillimet e fundit në Greqi

Gazeta Start - 07.11.2011

Paris – Vendimi për të krijuar një qeveri të bashkimit kombëtar në Greqi duket se ka kënaqur Francën. Kryeministri francez, François Fillon, theksoi sot se kjo përbën një zgjidhje të shkëlqyer teksa përgëzoi zyrtarët grekë për marrëveshjen.

PD: Rama përpjekje për mbijetesë politike

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë – Demokratët theksuan se opozita nuk ka sjellë asnjë propozim për miratimin e ligjeve, duke shtuar se Rama flet vetëm agjendën e mbijetesës së tij personale dhe politike, dhe jo ndihmën për integrimin e vendit.

Numërimi i votave në PS nis me vonesë

Gazeta Start - 07.11.2011

Tiranë - Numërimi i votave për zgjedhjen e Asamblesë së re Kombëtare të Partisë Socialiste, ka nisur sot në mesditë, ndryshe nga se ishte paralajmëruar se do të niste në mëngjes.

A duhet të ndjejmë keqardhje për Greqinë?

Gazeta Start - 07.11.2011

Greqia është në syrin e ciklonit që vërvitet mbi ekonominë botërore dhe kërcënon shpërbërjen e Eurozonës. Por, a duhet të na vijë keq për Greqinë, apo duhet të jemi të zemëruar me të? Dy ekspertë prezantojnë mendime të kontradiktore, pro ...

Napoli - Juve ndeshen më 29 nëntor

Gazeta Start - 07.11.2011

Pas disa problemeve dhe mosmarrëveshjeve të vogla, është vendosur edhe data për zhvillimin e ndeshjes Napoli - Juventus, e shtyrë të dielën për shkak të motit të keq.