TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vaksinim kategorisë më të rrezikuar

Fakti - 08.11.2009

Lista me shifra dhe diagnoza do të dërgohet gjatë ditëve në vazhdim deri tek mjekët amë dhe institucionet e tjera shëndetësore me qëllim që me kohë t’u jepen ...

Nuk ka nevojë për panik

Fakti - 08.11.2009

Ministri Osmani theksoi se Maqedonia me kohë, që nga fillimi i verës, i ka ndërmarrë të gjitha masat e domosdoshme të cilat ishin rekomandime të Organizatës ...

Gripi i derrit, 11 raste të reja në një ditë

Lajm - 08.11.2009

Virusi A (H1N1) po përhapet me të madhe në Maqedoni, tani më jo vetëm ndër personat që kanë udhëtuar jashtë shtetit por edhe ndër qytetarët që nuk kanë pas as ...

OBSH: Mbi 6 mijë persona të vdekur nga gripi i derrave

Lajm - 08.11.2009

Numri i viktimave të gripit A (H1N1) në botë e tejkaloi pragun prej gjashtë mijë persona shtatë muaj pas paraqitjes së virusit, tregojnë të dhënat më të reja ...

Serbia në prag të shpalljes së epidemisë nga gripi i derrave

Alsat - 08.11.2009

Serbia është afër për të shpallur epideminë nga gripi i derrave, prej të cilit deri tani kanë vdekur pesë persona, ndërsa gjashtë të tjerë janë në gjendje të ...

Kosova shton masat ndaj gripit të derrave

Lajm - 08.11.2009

Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë u ka kërkuar të gjitha institucioneve shkollore që të bëjnë dezinfektimin e shtuar të të gjitha sipërfaqeve dhe nyjeve ...

Kiev: 135 viktima të gripit

Evropaelire - 08.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka kumtuar se gripi i derrave deri tash në këtë vend ka shkaktuar 135 viktima.

Vaksinohen 12 milionë banorë të Pekinit

Evropaelire - 08.11.2009

Autoritetet kineze kanë vendosur që më 16 nëntor të filloj vaksinimi i të gjithë banorëve të Pekinit kundër gripit AH1N1, kanë bërë të ditur mediat kineze.

OBSH: Mbi 6 mije te vdekur nga gripi i derrave

Albeu.com - 08.11.2009

Numri i viktimave të gripit A (H1N1) në botë e tejkaloi pragun prej gjashtë mijë persona shtatë muaj pas paraqitjes së virusit, tregojnë të dhënat më të reja ...

Gripi i derrave alarmues, vaksinat mungojnë

Alsat - 08.11.2009

Ndërsa gripi i derrave po përhapet me të shpejtë nëpër Maqedoni, në vend, ende nuk kanë mbërritur vaksinat e para.

Maqedoni, 20 raste të reja të gripit të derrave

Alsat - 08.11.2009

20 të tjerë të prekur me virusin H1N1, gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti i Shëndetit Publik gjatë mbledhjes së komisionit ...

Katër viktima tjera të gripit në Turqi

Evropaelire - 08.11.2009

Në Turqi nga gripi AH1N1 kanë vdekur edhe katër persona, ndërsa bilanci i tërësishëm i viktimave nga kjo sëmundje ka shkuar në 27, ka bërë të ditur Ministria e ...

Bullgaria njofton epideminë e gripit të derrit

SETimes - 08.11.2009

08/11/2009 SOFJE, Bullgari -- Ministria e shëndetësisë njoftoi të premten (6 nëntor) një epidemi të gripit të derrit në vend.

Osmani: Vaksinat kundër gripit të derrave mbërrijnë në fund të nëntorit

Alsat - 08.11.2009

Ministri i Shëndetësisë Bujar Osmani flet për Alsat-M për situatën me të re me gripin e derrave në Maqedoni dhe për masat që po ndërmarrin institucionet ...

Konfirmohen 20 raste të reja të virusit A (H1N1)

Lajm - 08.11.2009

Tek 20 persona janë konfirmuar rezultate pozitive të tipit të ri të virusit A (H1N1) gjatë 24 orëve të fundit, kumtoi sot Ministria e Shëndetësisë.

AH1N1 po pëson mutacion

Koha.net - 08.11.2009

Virusi i gripit të derrave A/H1N1 ka nisur të pësojë mutacion. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është verifikuar rasti i parë i bartjes së këtij virusi nga ...

Saudi: Nis vaksinimi nga H1N1 para haxhit

Koha.net - 08.11.2009

Riad, 7 nëntor - Arabia Saudite e filloi të shtunën vaksinimin e popullatës kundër gripit të derrave, duke u dhënë përparësi punonjësve të qeverisë të ...

Gripi i ri: Shëndetësia kërkon raportime nga shkollat

Koha.net - 08.11.2009

Prishtinë, 7 nëntor - Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP), Naser Ramadani, nëpërmjet një shkrese ka kërkuar nga ministri i Arsimit, ...

Rikthehet A/H1N1, 9 raste të reja brenda javës

Koha.net - 08.11.2009

Tiranë, 6 nëntor - Shkon në 44 numri i të prekurve me virusin A/H1N1 në Shqipëri. Nëpërmjet zëdhënëses Alisa Demollari, Ministria e Shëndetësisë ka bërë me ...

Rasti i parë i gripit të derrave në Luginë

Koha.net - 08.11.2009

Bujanoc, 7 nëntor - Përhapja e virusit A H1N1 ka arritur edhe në Luginë të Preshevës. Rasti i parë i të infektuarit që përkon me simptomat e këtij gripi është ...

Bullgaria shpalli epidemi të gripit

Koha.net - 08.11.2009

Sofje, 7 nëntor - Ministria e Shëndetësisë e Bullgarisë ka shpallur epidemi të gripit të ri në tërë territorin e vendit.

Ukrainë: Pjesë të vendit në karantinë, si pasojë e gripit H1N1

VOA - 08.11.2009

Kryeministrja e Ukrainës Julia Timoshenko thotë se nuk ka ndonjë arsye për të shpallur gjendje të jashtëzakonshme në vendin e saj rreth pandemisë së gripit nga ...

Tiranë: Vaksinimi për A/H1N1 do nisë nga mjekët

Telegrafi - 08.11.2009

Zv/ministri i Shëndetësisë, Bardh Spahia u shpreh se sapo të mbërrijë vaksina kundër gripit të derrave në Shqipëri do nisë vaksinimi.

Ukrainë: 135 viktima të gripit

Koha.net - 08.11.2009

Kiev, 8 nëntor - Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka kumtuar të shtunën vonë se gripi i derrave deri tash në këtë vend ka shkaktuar 135 viktima.

Gripi i derrit po bëhet më i rrezikshëm në Evropë

Koha.net - 08.11.2009

Stokholm, 8 nëntor - Virusi A/H1N1 mund të vrasë deri 40 mijë persona në mbarë Evropën dhe mund të pasohet nga gripi sezonal që, po ashtu, mund të shkaktojë po ...

Kiev: 135 viktima të gripit

Botasot - 08.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka kumtuar se Gripi i Derrave deri tash në këtë vend ka shkaktuar 135 viktima.

Vaksinohen 12 milionë banorë të Pekinit

Koha.net - 08.11.2009

Pekin, 8 nëntor - Autoritetet kineze kanë vendosur që më 16 nëntor të fillojë vaksinimi i të gjithë banorëve të Pekinit kundër gripit A/H1N1, kanë bërë të ...

Katër viktima tjera të gripit në Turqi

Koha.net - 08.11.2009

Ankara, 8 nëntor - Në Turqi nga gripi A/H1N1 kanë vdekur edhe katër persona, ndërsa bilanci i tërësishëm i viktimave nga kjo sëmundje ka shkuar në 27, ka bërë ...

Zgjerohet gripi në Serbi, pritet shpallja e epidemisë

Koha.net - 08.11.2009

Beograd, 8 nëntor – Qendra shëndetësore në qytetin Uzhice në Serbi ka njoftuar sot se aty kanë vdekur edhe sy pacientë që ishin të sëmurë nga gripi i ri H1N1.

Ukrainë, rëndohet bilanci nga H1N1, 114 të vdekur

Telegrafi - 08.11.2009

Bilanci i viktimave nga virusi i gripit të derrave në Ukrainë vazhdon të rëndohet gjithnjë e më shumë, ku vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nëntë ...

Kosova shton masat ndaj gripit të derrave

BBC - 07.11.2009

Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë u ka kërkuar të gjitha institucioneve shkollore që të bëjnë dezinfektimin e shtuar të të gjitha sipërfaqeve dhe nyjeve ...

OBSH: Kujdesi ndaj gripit të derrave të mos ulet, popullata të vaksinohet

Alsat - 07.11.2009

Numri i viktimave nga virusi А(H1N1) në botë ka arritur në 6 mijë edhe atë shtatë muaj pas përhapjes së gripit, tregojnë të dhënat më të reja të Organizatës ...

Belgjika filloi vakcinimin masovik kundër H1N1

Evropaelire - 07.11.2009

Belgjika sot zyrtarisht filloi vakcinimin masovik të popullsisë kundër gripit të derrave, i cili kryesisht i godet njerëzit më të rrezikuar.

Itali, dy te vdekur nga gripi i derrit

Albeu.com - 07.11.2009

Serish viktima nga gripi i derrave ne Itali. Nje vajze 9-vjecare me patologji te renda neoplastike, e shtruar ne repartin e pediatrise, vdiq sot per shkak te ...

Skandal, bankat furnizohen me vaksina A/H1N1 para spitaleve

Albeu.com - 07.11.2009

Polemika të ashpra kanë përfshirë publikun si dhe median amerikane në lidhje me shpërndarjen e vaksinës kundër gripit të derrit.

Në Arabinë Saudite, nis vaksinimi nga H1N1 para Haxhit

Alsat - 07.11.2009

Arabia Saudite e filloi të shtunën vaksinimin e popullatës kundër gripit të derrave, duke u dhënë përparësi punonjësve të qeverisë të angazhuar në haxhin e ...

Konfirmohet gripi i derrave te 12 nxënës të Shkollës “Llazo Tanevski”

Alsat - 07.11.2009

Tek 12 nxënës të Shkollës së Mesme hotelierike “Llazo Tanevski”, të cilët dje janë kthyer nga Turqia është vërtetuar prania e virusit A (H1N1), njoftoi ...

Ukrainë: 135 të vdekur nga gripi

Evropaelire - 07.11.2009

Ministria e Shëndetësisë në Ukrainë tha se 135 njerëz kanë vdekur si pasojë e epidemisë së gripit që e ka kapluar vendin.

Saudia nis vakcinimin nga H1N1 para haxhit

Evropaelire - 07.11.2009

Arabia Saudite e filloi sot vakcinimin e popullatës kundër gripit të derrave, duke u dhënë përparësi punonjësve të qeverisë të angazhuar në haxhin e përvitshëm ...

Bullgaria shpalli epidemi të gripit

Evropaelire - 07.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Bullgarisë ka shpallur epidemi të gripit të ri në tërë territorin e vendit.

Bullgaria shpalli epidemi te gripit

Albeu.com - 07.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Bullgarisë ka shpallur epidemi të gripit të ri në tërë territorin e vendit.

IKSHP: Të raportohet mungesa e nxënësve në shkolla

Telegrafi - 07.11.2009

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) Naser Ramadani, i ka dërguar një shkresë Ministrit të Arsimit , Shkencës e Teknologjisë, Enver ...

Nis vaksinimi nga H1N1 para haxhit

Telegrafi - 07.11.2009

Arabia Saudite e filloi të shtunën vaksinimin e popullatës kundër gripit të derrave, duke u dhënë përparësi punonjësve të qeverisë të angazhuar në haxhin e ...

Shkollat urdhërohen të raportojnë mungesat e nxënësve shkaku i gripit A H1N1

Botasot - 07.11.2009

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike kërkoi sot nga Ministria e Arsimit Shekncës dhe Teknologjisë që të urdhërojë shkollat ne gjithë vendin të raportojnë ...

A (H1N1), në fillim vaksina për punonjësit e shëndetësisë

Botasot - 07.11.2009

Zv/ministri i Shëndetësisë, Bardh Spahia tha se punonjësit e shëndetësisë kanë probabilitetin më të madh për t’u prekur nga ky virus, për shkak të kontakteve ...

Konfirmohet Gripi i Derrave te 12 nxënës

Botasot - 07.11.2009

Tek 12 nxënës të shkollës së mesme hotelierike “Llazo Tanevski”, të cilët dje janë kthyer nga Turqia është vërtetuar prania e virusit A (H1N1), njoftoi ...

Ukrainë: 135 të vdekur nga gripi

Botasot - 07.11.2009

Ministria e Shëndetësisë në Ukrainë tha se 135 njerëz kanë vdekur si pasojë e epidemisë së gripit që e ka kapluar vendin.

Bullgaria shpalli epidemi të gripit

Telegrafi - 07.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Bullgarisë ka shpallur epidemi të gripit të ri në tërë territorin e vendit.

Tre raste të gripit të derrit në Kosovë

BBC - 06.11.2009

Zyrtarë serbë në Kosovë kanë njoftuar për paraqitjen e tri rasteve të reja me grip të derrit, një në Graçanicë, në veri të Mitrovicës dhe i fundit në ...

Tre të infektuar nga gripi i ri i tipit A në Kosovë

Idividi - 06.11.2009

Prishtinë, 5 nëntor (MIA) - Në Kosovë janë regjistruar tri raste të reja të infektimit nga gripi i ri i tipit A.

Gripi i ri po përhapet nëpër Europë

Idividi - 06.11.2009

Shkup, 5 nëntor (MIA) - Pas lajmit se në Slloveni vdiq viktima e parë nga gripi i ri, rritet interesimi i vaksinave në vend, njoftoi agjencia sllovene STA.

Vaksinë e re e Novartisit zviceran kundër gripit A

Idividi - 06.11.2009

Bazel, 5 nëntor (MIA) - Gjiganti farmaceutik zviceran Novartis kumtoi se vaksina kundër gripit A (H1N1) "celtura" është aprovuar në Gjermani dhe se pritet ...

Katër të vdekur nga gripi i ri në Turqi

Idividi - 06.11.2009

Ankara, 5 nëntor (MIA) - Autoritetet turke kumtuan vdekjen e katër personave si rezultat i gripit të ri me çka numri i të vdekurve në këtë vend është 19.

Katër raste të reja të dyshimta nga gripi A(H1N1)

Lajm - 06.11.2009

Katër raste të reja, për të cilat ekziston dyshimi se janë të sëmurë nga lloji i ri i virusit H1N1 janë evidentuar gjatë 24 orëve të fundit.

Në Turqi 21 viktima nga gripi i ri

Idividi - 06.11.2009

Ankara, 6 nëntor (MIA) - Numri i viktimave nga gripi i ri në Turqi çdo ditë rritet dhe sipas të dhënave më të reja deri tash e kanë vdekur 21 persona.

OSHB: H1N1 do të shkaktojë edhe më shumë viktima gjatë dimrit

Idividi - 06.11.2009

Gjenevë, 5 nëntor (MIA) - Virusi i gripit A - H1N1 me shpejtësi të madhe po zgjerohet në hemisferën veriore dhe pritet për shkak të motit të ftohtë të ...

Dy viktima të reja të gripit të ri në Kiev

Idividi - 06.11.2009

Kiev, 5 nëntor (MIA) - Në kryeqytetin ukrainas, Kiev janë konfirmuar dy raste të vdekjes nga gripi i ri pandemik i llojit A (H1N1), deklaroi sot mjeku kryesor ...

OBSH po heton nëse u shndërrua virusi i gripit të ri

Idividi - 06.11.2009

Londër, 5 nëntor (MIA) - Organizata botërore e shëndetësisë (OBSH) dërgoi ekip ekspertësh në Ukrainë, detyra e së cilëve është të analizojë nëse virusi i ...

Takim pune i Komitetit kombëtar për grip pandemik

Idividi - 06.11.2009

Shkup, 6 nëntor (MIA) - Në Ministrinë e Shëndetësisë sot do të mbahet takim pune e Komitetit kombëtar për grip pandemik me të cilin kryeson kryetari i Qeverisë ...

Gripi A/H1N1, nuk ka vend për panik

Alsat - 06.11.2009

Sistemi shëndetësor është i gatshëm që të ballafaqohet me gripin e ri A/H1N1 si dhe me pasojat e mundshme nga shpërndarja të pandemisë.

Gashi kundër politizimit të gripit

Telegrafi - 06.11.2009

Ministri i Shëndetësisë, Alush Gashi kërkon që gjendja e Gripit në asnjë rrethanë të mos politizohet, ka theksuar zëvendësministri i Shëndetësisë, Nemanja ...

Gashi: Gjendja e Gripit mos të politizohet

Botasot - 06.11.2009

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Alush Gashi kërkon që gjendja e Gripit në asnjë rrethanë mos të politizohet, ka theksuar zëvendësministri i ...

Shqipëri, 9 raste të reja brenda javës me A/H1N1

Telegrafi - 06.11.2009

Shkon në 44 numri i të prekurve me virusin A/H1N1 në Shqipëri. Nëpërmjet zëdhënëses Alisa Demollari, Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije riaktivizimin e ...

Frika nga A-H1N1

Evropaelire - 05.11.2009

Në Kosovë është paraqitur një rast i ri i infektimit me virusin A-H1N1. Bëhet fjalë për një 13-vjeçare nga Graçanica.

Tre të infektuar nga gripi i derrave në Kosovë

Alsat - 05.11.2009

Në Kosovë janë regjistruar tri raste të reja të infektimit nga gripi i derrave. Bëhet fjalë për pacientë të përkatësisë serbe nga Graçanica, Mitrovica dhe ...

Graçanicë: Një vajzë e infektuar me virusin AH1N1

Ina - 05.11.2009

Mediat serbe raportojnë se në Kosovë është paraqitur rasti i parë i virusit A H1N1 në Graçanicë.

Graçanicë: Një e infektuar me virusin AH1N1

Evropaelire - 05.11.2009

Mediat serbe raportojnë se është konfirmuar rasti i parë i virusit A H1N1 në Graçanicë. Duke e cituar, siç thuhet, shefen e shtabit për luftën kundër gripit A, ...

Graçanicë: Një vajzë e infektuar me virusin AH1N1

Telegrafi - 05.11.2009

Mediat serbe raportojnë se është konfirmuar rasti i parë i virusit A H1N1 në Graçanicë. Duke e cituar, siç thuhet, shefen e shtabit për luftën kundër gripit A, ...

Frika në rritje – Valë e re e gripit të derrave

Botasot - 05.11.2009

Gripi i derrave, siç është quajtur gripi i ri është duke avancuar në Gjermani. Sipas të dhënave të Institutit Robert Koch, javën e kaluar u regjistruan më ...

Situata epidemiologjike është nën kontroll

Telegrafi - 05.11.2009

Pas raportimit në mediat serbe se autoritetet shëndetësore lokale serbe në Kosovë kanë evidentuar tri raste të Gripit të ri A H1N1: në Graçanicë, në veri të ...

OBSH: Gripi H1N1, aktualisht varianti dominues i gripit në botë

VOA - 05.11.2009

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se virusi H1N1, ose gripi i derrit, është bërë lloji mbizotërues i gripit në botë.

Kiev: 72 të vdekur nga gripi i derrave

Evropaelire - 04.11.2009

Rusia dhe Sllovakia kanë shtuar masat e sigurisë në kufirin me Ukrainën nga frika e bartjes së gripit të derrave.

Viktima e dytë e gripit të ri në Serbi

Idividi - 04.11.2009

Beograd, 3 nëntor (MIA) - Një grua në afërsi të Krushevcit vdiq si pasojë e sëmurjes nga gripi i ri i llojit A (H1N1), me çka u bë viktima e dytë e gripit të ...

Çmimi i mishit të kalit në Mongoli rritet për shkak thashethemeve se me konsumimin e tij mund të shërohet nga gripi i ...

Idividi - 04.11.2009

Ulan Bator, 3 nëntor (MIA) - Çmimet e mishit të kalit në Mongoli u rritën pas përhapjes së virusit H1N1 në Azi dhe mungesës së vaksinës pasi në këtë shtet në ...

OBSH: Grupet e njerëzve me rrezik të lartë duhet të vaksinohen para fillimit të dimrit

Idividi - 04.11.2009

Gjenevë, 3 nëntor (MIA) - Gratë shtatzëna dhe kategoritë e popullatës me rrezik të lartë duhet të vaksinohen kundër virusit të gripit të ri A (H1N1) siç po ...

Në Rusi nga gripi i ri deri tani vdiqën 14 persona

Idividi - 04.11.2009

Moskë, 3 nëntor (MIA) - Në Rusi deri në ditën e sotme nga gripi i ri pandemik vdiqën 14 pacientë, njoftoi zëvendësministri i shëndetësisë dhe zhvillim social ...

Një djalosh vdiq nga gripi A në Hungari

Idividi - 04.11.2009

Budapest, 3 nëntor (MIA) - Një djalosh pesëmbëdhjetë vjeçar vdiq si pasojë e virusit të gripit të ri A (H1N1) në një spital në Hungarinë Jugore, konfirmoi sot ...

Rasti i parë i vdekjes nga gripi A në Slloveni

Idividi - 04.11.2009

Lubjanë, 3 nëntor (MIA) - Në Slloveni sot ndërroi jetë një grua, e cila ka qenë e sëmurë nga virusi i gripit A (H1N1).

Deri tani 11 viktima nga gripi i ri në Turqi

Idividi - 04.11.2009

Ankara, 3 nëntor (MIA) - Në Turqi sot vdiqën edhe dy persona nga virusi i gripit A (H1N1), me çka numri i viktimave nga kjo sëmundje arriti në 11 persona, ...

Nuk ka raste të reja të të sëmurëve nga gripi i ri në 24 orët e fundit

Idividi - 04.11.2009

Shkup, 3 nëntor (MIA) - Në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë rast i ri pozitiv i gripit të ri të tipit A (H1N1).

Rritet numri i të vdekurve nga gripi i derrave në Ukrainë

Alsat - 04.11.2009

Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko ka deklaruar se numri i të vdekurve nga gripi i derrave në këtë vend ka shkuar në 72 veta.

Vjeshta ndihmon në përhapjen e virusit A/H1N1

Lajm - 04.11.2009

Në mesin e stinës së vjeshtës edhe pse shpesh herë me temperatura që i shkojnë për shtat dimrit, virusat e stinës po qarkullojnë nga të katër anët.

Serbia rregjistron vdekjen e dytë të gripit të derrit

SETimes - 04.11.2009

04/11/2009 BEOGRAD, Serbi -- Zyrtarët e shëndetësisë konfirmuan të martën (3 nëntor) vdekjen e dytë të shkaktuar nga gripi i derrit në vend.

Dallimi ndërmjet gripit të ri dhe atij sezonal

Idividi - 03.11.2009

Beograd, 2 nëntor (MIA) - Epidemiologët theksojnë se ekzistojnë dallime të rëndësishme ndërmjet rasteve të paraqitura gjatë pandemisë dhe atyre të cilët janë ...

Jushçenko kërkoi ndihmë urgjente nga SHBA-ja, BE-ja, NATO dhe vendet anëtare për shkak të epidemisë së gripit të ri

Idividi - 03.11.2009

Kievë, 2 nëntor (MIA) - Presidenti i Ukrainës Viktor Jushçenko kërkoi ndihmë të menjëhershme nga SHBA-ja, Bashkimi Europian, NATO dhe vendeve anëtare për shkak ...

Dy raste të reja të vdekjes nga gripi i ri në Greqi

Idividi - 03.11.2009

Athinë, 2 nëntor (MIA) - Dy raste të reja të vdekjes nga gripi i ri A (H1N1) janë regjistruar nga autoritetet shëndetësore në Greqi vetëm në disa ditët e ...

Shtatë raste të vdekjes nga gripi A në Turqi

Idividi - 03.11.2009

Ankara, 2 nëntor (MIA) - Ministria turke e Shëndetësisë kumtoi se tre fëmijë kanë vdekur nga virusi i gripit A (H1N1), me çka numri i viktimave nga kjo ...

Në pesë qytete bullgare është shpallur epidemi e gripit A

Idividi - 03.11.2009

Sofje, 2 nëntor (MIA) - Shërbimet epidemilogjike lokale në Bullgari sot shpallën epidemi të gripit të ri në pesë qytete.

Në Kroaci 1.104 persona të infektuar nga gripi i ri

Idividi - 03.11.2009

Zagreb, 2 nëntor (MIA) - Në Kroaci sot janë regjistruar 1.104 të sëmurë nga gripi i ri i llojit A, prej të cilëve 313 raste janë të konfirmuara nga ...

Në Maqedoni deri më tani 47 të sëmurë nga gripi A (H1N1)

Idividi - 03.11.2009

Shkup, 2 nëntor (MIA) - Në Republikën e Maqedonisë deri tani janë regjistruar 47 persona të sëmurë nga gripi i ri i llojit A (H1N1).

A/H1N1, vaksina vetëm për të infektuarit

Lajm - 03.11.2009

Gripi vdekjeprurës A (H1N1), i cili tani më pushtojë vendet perëndimore, me intensitet të madh po shpërndahet edhe në Ballkan.

Virusi A H1N1 po mbërthen globin

Alsat - 03.11.2009

Nga Iraku e deri në Ukrainë dhe nga Pekini deri në SHBA, numri i i personave të sëmurë dhe që vdiqën nga gripi A, H1N1 po rritet ashtu edhe siç pritej.

Pandemia e gripit të ri mund të zgjasë dy vjet, konsiderojnë autoritetet shëndetësore rumune

Idividi - 03.11.2009

Bukuresht, 3 nëntor (MIA) - Pandemia e gripit të ri mund të zgjasë dy vjet dhe pastaj mund të regjistrohen madje katër sulme nga gripi, njoftoi sekretari ...

Në pritje të vaksinave

Evropaelire - 03.11.2009

Përfaqësuesit e Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve që të jenë të vëmendshëm dhe t’i respektojnë masat parandaluese kundër ...

Gripi i derrave, përforcohen kontrollet

Alsat - 03.11.2009

Vala e re e gripit të derrave ka nxitur marrjen e masave preventive edhe në Maqedoni ku numri i të prekurve nga virusi H1NI është rritur në 47.

Gripi, ska raste të reja në 24 e kaluara

Lajm - 03.11.2009

Në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë rast i ri pozitiv i gripit të ri të tipit A (H1N1).

SHBA: Mungesë vaksinash kundër H1N1

Evropaelire - 03.11.2009

Presidenti amerikan Barak Obama është i shqetësuar për mungesën e sasisë së mjaftueshme të vaksinave kundër H1N1.

Gripi i derrit përhapet në Ballkan

SETimes - 03.11.2009

03/11/2009 BUKURESHT, Rumani -- Autoritetet ndaluan të gjitha vizitat në spitale të hënën (2 nëntor) për të parandaluar përhapjen e gripit të derrit.

I ftohti rrezik i shtuar për t’u prekur nga A/H1N1

Telegrafi - 03.11.2009

Periudha e ftohtë e dimrit është koha më e ndjeshme për t’u prekur jo vetëm nga gripi sezonal, por edhe nga gripi i derrave, i njohur si A/H1N1.

Përgatitje për fillim të vaksinimit ndaj AH1N1

BBC - 02.11.2009

Shqipëria po përgatitet të nisë vaksinimin e popullatës kundër gripit AH1N1. Lajmi u bë i ditur nga ministri shqiptar i shëndetësisë, Petrit Vasili i cili tha ...

Ukraina kërkon ndihmë kundër H1N1

Evropaelire - 02.11.2009

Ukraina ka kërkuar ndihmë urgjente nga fuqitë botërore për të luftuar gripin e derrave. 60 persona vdiqën brenda javës si pasojë e problemeve me frymëmarrjen.

Ukraina kërkon ndihmë kundër gripit të derrave

Alsat - 02.11.2009

Ukraina ka kërkuar ndihmë urgjente nga fuqitë botërore për të luftuar gripin e derrave. 60 persona vdiqën brenda javës si pasojë e problemeve me frymëmarrjen.

Rumani, 40 studentë u infektuan me virusin H1N1

Alsat - 02.11.2009

Një hotel në qendrën malore rumune Sinaja është mbyllur pasi 40 studentë rumunë dhe të huaj të drejtësisë janë infektuar nga gripi i ri A (H1N1).

Edhe dy viktima nga gripi i ri në Turqi

Idividi - 02.11.2009

Ankarë, 30 tetor (MIA) - Dy pacientë kanë vdekur dje nga gripi i ri i tipit A, me ç'rast numri i personave të vdekur në Turqi u rrit në tre.

Në Rumani mbyllet një hotel pasi 40 studentë janë infektuar me gripin e ri A

Idividi - 02.11.2009

Bukuresht, 2 nëntor (MIA) - Një hotel në qendrën malore rumune Sinaja është mbyllur pasi 40 studentë rumunë dhe të huaj të drejtësisë janë infektuar nga gripi ...

Kontrolle nëpër shkolla nëse i respektojnë masat për mbrojtje nga gripi i ri

Idividi - 02.11.2009

Shkup, 2 nëntor (MIA) - Inspektorët sanitarë prej sot do t'i kontrollojnë shkollat se nëse i respektojnë masat për mbrojtje nga përhapja e gripit të ri A ...

Në Afganistan është shpallur gjendje e jashtëzakonshme, mbyllen shkollat për tre javë

Idividi - 02.11.2009

Kabul, 2 nëntor (MIA) - Në Afganistan sot është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të përhapjes së shpejtë të gripit të ri dhe është urdhëruar ...

Numri i viktimave të gripit A (H1N1) në Turqi arrin në gjashtë persona, fillon vaksinimi i popullatës

Idividi - 02.11.2009

Ankara, 2 nëntor (MIA) - Dy persona të tjerë të sëmurë nga gripi A (H1N1) në Turqi vdiqën natën e kaluar, me të cilën numri i rasteve të vdekjes rritet në ...

Kroaci: 1.104 të infektuar me virusin H1N1

Evropaelire - 02.11.2009

Në Kroaci janë regjistruar 1.104 raste të të infektuarve me virusin H1N1, ka njoftuar këshilli për ndjekjen e pandemisë së gripit të ri.

Kroaci: 1.104 të infektuar me virusin H1N1

Ina - 02.11.2009

Në Kroaci janë regjistruar 1.104 raste të të infektuarve me virusin H1N1, ka njoftuar këshilli për ndjekjen e pandemisë së gripit të ri.

Ukraina kërkon ndihmë

Botasot - 02.11.2009

Ukraina i ka bërë thirrje vendeve fqinje si dhe SHBA-së dhe BE-së për ndihma në luftën kundër gripit të derrave.

MSH apelon për respektim të masave kundër gripit

Telegrafi - 02.11.2009

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës u bën thirrje qytetarëve të vendit prindërve, mësimdhënësve, studentëve, nxënësve dhe kategorive të tjera, që ...