TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koment: Viti i shansit të fundit

DW - 17.01.2016

BE ndeshet me disa kriza, por vetëm kriza e refugjatëve ka potencialin e varrosjes së unionit. Fjalimi i Junckerit zbuloi për herë të parë zhgënjimin e thellë, izolimin e Merkelit në Bruksel, mendon ...

Merkeli e izoluar në Europë

DW - 17.01.2016

Vërtet Merkeli u zgjodh „Njeriu i vitit“ nga një revistë amerikane e konsiderohej mbretëresha e Europës, gruaja më me pushtet. Por tani drejtimi i erërave ka ndryshuar duke sjellë furtunë përballë ...

Viti i shansit të fundit

ikub - 17.01.2016

Në fillim konferenca e parë e Vitit të Ri të Presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker të dukej objektive. Ai bëri një restrospektivë të vitit të kaluar, ku foli për marrëdhëniet me ...

Koment: Viti i shansit të fundit

BalkanWeb - 17.01.2016

BE ndeshet me disa kriza, por vetëm kriza e refugjatëve ka potencialin e varrosjes së unionit. Fjalimi i Junckerit zbuloi për herë të parë zhgënjimin e thellë, izolimin e Merkelit në Bruksel, mendon ...

Emigrantët protestojnë në Gjermani, kundër dhunës dhe racizmit (Foto)

Telegrafi - 17.01.2016

Pas protestave kundër refugjatëve, të cilët sulmuan seksualisht disa femra në natën e Vitit të Ri, janë organizuar refugjatët për të kundërshtuar dhunuan.

Gjermani: Refugjatëve u ndalohen pishinat, shkak sulmet seksuale

InfoGlobi - 17.01.2016

Pas sulmeve seksuale ndaj femrave, në natën e parë të Vitit të Ri në Këln të Gjermanisë, krahas reagimeve e arrestimeve kanë filluar të zbatohen edhe kufizime të caktuara.

Kriza e refugjatëve, Merkel mbetet vetëm

Java News - 17.01.2016

Angela Merkel u zgjodh “Njeriu i vitit“ nga një revistë amerikane e konsiderohej mbretëresha e Europës, gruaja më me pushtet. Por tani drejtimi i erërave ka ndryshuar duke sjellë furtunë përballë ...

Viti i shansit të fundit

InfoGlobi - 17.01.2016

Shkruan: Max Hofmann/ DW BE ndeshet me disa kriza, por vetëm kriza e refugjatëve ka potencialin e varrosjes së unionit. Fjalimi i Junckerit zbuloi për herë të parë zhgënjimin e thellë, izolimin e ...

Juncker: Rënia e ‘Schengenit’ nënkupton zhdukjen e Euros

InfoGlobi - 17.01.2016

Në rast të shpërbërjes së Schengenit, papunësia do të rritet, thotë Jean Cloud Junker, Presidenti i Komisionit Evropian. Ai poashtu ka paralajmëruar se pasojë e shpërbërjes eventuale do të jetë edhe ...

Të kthyer nga kufiri gjerman

DW - 16.01.2016

Në kufirin gjermano-austriak sundon një gjendje kaotike: Qindra refugjatë duan të kalojnë përmes Gjermanisë në vende të tjera. Por shumë prej tyre kthehen sërish në Austri.

Test për kryengritje kundër Merkelit

DW - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati "sovjetik". Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Parlamenti gjerman miraton “kartën e refugjatit”

LajmiFundit - 16.01.2016

Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ardhmen azilkërkuesit sapo mbërrijnë në këtë vend. Ligji ishte propozuar nga qeveria me shpresën se ...

Merkel duhet ta ndryshojë politikën ndaj refugjatëve

Almakos - 16.01.2016

Nga Christoph Hasselbach Pas sulmeve në Këln, në Berlin sërish po diskutohet shumë për ashpërsimin e të drejtës së azilit. Bëhet fjalë në radhë të parë për dëbimin e azilkërkuesve që kanë shkelur ...

Qyteti ndalon refugjatët nga frekuentimi i pishinave

Top Channel - 16.01.2016

Ngacmimet publike të femrave prej refugjatëve, janë shndërruar në një problem për autoritetet gjermane në qytetin e ...

Qyteti ndalon refugjatët nga frekuentimi i pishinave

Zhurnal - 16.01.2016

Qyteti ndalon refugjatët nga frekuentimi i pishinave Publikuar 16.01.2016 në 12:11 nga B.R. | 14 i lexuar Ngacmimet publike të femrave prej refugjatëve, janë shndërruar në një problem për autoritetet ...

Gjendja kaotike në kufirin Gjermani-Austri

Ina - 16.01.2016

Bernd Innendorfer, zëdhënës i policisë në Austrinë e Sipërme shprehet se nuk është e thjeshtë t’ua sqarosh refugjatëve se rregullat prapë kanë ndryshuar.

Zvicra kopjon Danimarkën, konfiskon gjërat me vlerë të refugjatëve

Ina - 16.01.2016

Zvicra ka vendosur që të detyrojë refugjatët të dorëojnë të gjitha sendet me vlerë, ku me të mbërritur në kufi refugjatëve u dorëzohet një broshurë ku shkruhet: “dorëzoni sendet tuaja në këmbim të ...

Zvicra konfiskon gjërat e refugjatëve

Almakos - 16.01.2016

Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e qëndrimit.

Buxhakovski: Evropa për shkak të refugjatëve mund ta kthej regjimin e vizave

Zhurnal - 16.01.2016

Buxhakovski: Evropa pr shkak t refugjatve mund ta kthej regjimin e vizave Publikuar 16.01.2016 në 14:34 nga H.N. | 93 i lexuar Shkup, 16 janar- Profesori universitar Stefan Buxhakovski mendon se ...

Test për kryengritje kundër Angela Merkel

Lajmi.net - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati "sovjetik". Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Portalb - 16.01.2016

Lajme lidhur me temën Merkel në presion nga mbështetësit e saj: Mbyll kufijtë për emigrantët Merkel: Sulmi në Stamboll, të veprojmë bashkë kundër terrorizmit Policia gjermane: Pakot e dyshimta në ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

LajmiFundit - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati “sovjetik”. Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Gjermani, refugjatëve u ndalohet hyrja në pishina për shkak të ngacmimeve seksuale

BalkanWeb - 16.01.2016

GJERMANI – Një qytet gjerman ka ndaluar azilkërkuesit meshkuj që të futen në pishina publike, pasi disa gra janë ankuar për ngacmim seksual. Sipas një zyrtari në qytetin Bornhaim, afër Këlnit, disa ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Koha.net - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati "sovjetik". Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Botasot - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati "sovjetik". Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Të kthyer nga kufiri gjerman

Botasot - 16.01.2016

Në kufirin gjermano-austriak sundon një gjendje kaotike: Qindra refugjatë duan të kalojnë përmes Gjermanisë në vende të tjera. Por shumë prej tyre kthehen sërish në Austri.

Pse refugjatët arabë ngacmojnë seksualisht gratë në Gjermani?

Mapo - 16.01.2016

Pse refugjatët arabë ngacmojnë seksualisht gratë në Gjermani? Postuar më: 16 Janar 2016 12:20 Nga Mentor Kikia Pas sulmeve seksuale të dhjetra burrave arabë, refugjatë të sapombërritur, ndaj grave në ...

Seehofer ultimatum dy javor Merkelit

Botasot - 16.01.2016

Sipas informacioneve të disponon magazina Der Spiegel, partitë e djathta gjermane ndodhen pranë prishjes së aleancës shumë vjeçare, në rast se Angela Merkel nuk ndryshon politikat e saj ndaj ...

Rritet tensioni në Gjermani

ABC News - 16.01.2016

Lajmi për panikun nga refugjatët në Gjermani ndoshta ka qenë i parakohshëm. Situata në vend pas ngjarjeve në Këln është e tensionuar. Por gjithësesi vala në rritje e zemërimit ndaj refugjatëve nuk ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Ora news - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Merkelin me solidaritet gati “sovjetik”. Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve. Por nga ngjarjet e Kölnit është rritur rezistenca ...

Të kthyer nga kufiri gjerman

Tetova Sot - 16.01.2016

Një mbrëmje e ftohtë dhe me stuhi në Sharding të Austrisë kur 40 vetë, familje nga Siria, Afganistani dhe Iraku futen në një çadër të Kryqit të Kuq, një kilometër larg kufirit gjerman.

Zvicra emigrantëve: Dorëzoni sendet me vlerë që të qëndroni

Java News - 16.01.2016

Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e qëndrimit.

Mbi 29 mijë refugjatë kanë kaluar nëpër Maqedoni deri më sot

Tetova Sot - 16.01.2016

Në ditën e fundit në Maqedoni kanë hyrë 2,119 refugjatë. Sipas shtetësisë së personave të cilëve u janë lëshuar vërtetime, më të shumtë janë qytetarët e Sirisë – 1215, Afganistan -476 dhe Irak – 428.

Zvicra e kritikuar për ligjin e refugjatëve

InfoGlobi - 16.01.2016

Ligji është i ngjashëm me një projektligj të diskutueshëm të emigracionit të propozuar në Danimarkë. Zvicra është duke u përballur me kritika, për një ligj që lejon zyrtarët të marrin gjërat e ...

Test për kryengritje kundër Merkelit

Kosova Live - 16.01.2016

Ishte ende dhjetori 2015, kur CDU-ja e miratonte Angela Merkelin me solidaritet gati “sovjetik”. Minuta ovacionesh për politikën e saj ndaj refugjatëve.

Gjermani, politikani dërgon në zyrën e Merkel autobusin me refugjatë

ikub - 15.01.2016

Një politikan në zonën e Bavarisë në Gjermani, i cili është kunder politikës së dyerve të hapura ndaj emigrantëve, është revoltuar me numrin e madh të refugjatëve që janë strehuar në vend.

Bundestagu miraton kartën e identitetit të refugjatit

DW - 15.01.2016

Azilkërkuesit duhet të pajisen në të ardhmen sapo mbërrijnë me një kartë identiteti të refugjatit. Bundestagu miratoi një ligj të propozuar nga qeveria gjermane.

Bundestagu gjerman miraton kartën e refugjatit, ja përfitimet

Lajmi.net - 15.01.2016

Azilkërkuesit duhet të pajisen në të ardhmen sapo mbërrijnë me një kartë identiteti të refugjatit. Bundestagu miratoi një ligj të propozuar nga qeveria gjermane.

“Jonjerëzore”: Zvicra u’a konfiskon paratë refugjatëve

Shqipmedia - 15.01.2016

Cyrih – Refugjatët të cilët arrijnë në Zvicër duhet t’u dorëzojnë autoriteteve para dhe gjëra me vlerë që të ndihmojnë në financimin e qëndrimit të tyre, lajmëroi televizioni Es-Er-Ef.

Koment: Merkel duhet ta ndryshojë politikën ndaj refugjatëve

DW - 15.01.2016

Gjykatësit më të njohur kushtetues kanë kërkuar një kthesë në politikën gjermane ndaj refugjatëve. Merkeli duhet t'i dëgjojë këto thirrje, mendon komentatori i DW Christoph Hasselbach.

Ndalohet pishina për refugjatët në Gjermani

Zhurnal - 15.01.2016

Ndalohet pishina pr refugjatt n Gjermani Publikuar 15.01.2016 në 13:44 nga B.R. | 54 i lexuar Tre tema diskutojnë gjermanët rreth refugjatëve pas dhunimeve masive në Këln, e para, të abrogohen ...

Frikë se kapin femrat, Boni u ndalon refugjatëve të hyjnë në pishina

Lajmi.net - 15.01.2016

Qyteti i Bonit në Gjermani ka ndaluar hyrjen e refugjatëve në pishina, si masë paraprake për të mos lejuar përsëritjen e skenave të natës së vitit të ri.

Mbyllja e zonës Shengen, Juncker: Do rrezikonte BE-në dhe do thellonte problemet

ikub - 15.01.2016

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker ka folur lidhur me zonën Shengen ku tha se ajo mundëson qarkullimin e lirë të kapitaleve. Sipas tij çdo kontroll kufitar ka një kosto të lartë ...

Merkelit i kanë dërguar një autobus me refugjatë nga Siria

Idividi - 15.01.2016

Berlin, 14 janar 2016 (MIA) - Përfaqësues të qarkut Landshut në krahinën gjermane Bavaria dërguan një autobus me refugjatë sirianë në kabinetin e kancelares gjermane në Berlin.

Zvicra konfiskon para dhe gjëra me vlerë nga refugjatët që të mbulojë shpenzimet për qëndrimin e tyre

Idividi - 15.01.2016

Cyrih, 15 janar 2016 (MIA) - Refugjatët të cilët arrijnë në Zvicër duhet t'u dorëzojnë autoriteteve para dhe gjëra me vlerë që të ndihmojnë në financimin e qëndrimit të tyre, lajmëroi televizioni ...

Anketë: Austiakët kundër pranimit të mëtejmë të refugjatëve

Idividi - 15.01.2016

Vjenë, 15 janar 2016 (MIA) - Shumica e austriakëve dëshirojnë ndalim të plotë të pranimit të refugjatëve, thuhet në rezultatet e anketës së bërë pas sulmeve ndaj grave gjatë natës së Vitit të Ri në ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

Top Channel - 15.01.2016

Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ardhmen azilkërkuesit sapo mbërrijnë në këtë ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

Portalb - 15.01.2016

Lajme lidhur me temën Tmerri nuk ka fund, përmbytet një gomone vdesin 3 fëmijë refugjatë Gjermani, plan për të hedhur në erë xhamitë; hetim celulës neonaziste Qindra të arrestuar në protestën ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

Zhurnal - 15.01.2016

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit Publikuar 15.01.2016 në 15:58 nga B.R. | 27 i lexuar Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ...

Juncker: 2016, vit i vështirë. Prioritet zhvillimi ekonomik dhe punësimi

Top Channel - 15.01.2016

Qytetarët europianë do të hasin vështirësi për të gjetur punë gjatë vitit 2016 dhe ekonomia do të vuajë pasojat e kolapsit të lëvizjes së lirë brenda Europës për shkak të krizës së refugjatëve, e ...

Gjermania miraton kartën e identitetit të refugjatit

Almakos - 15.01.2016

Aktualisht, në Gjermani çdo institucion hap një dosje të tijën për një refugjat që kërkon azil. Disa njerëz regjistrohen në këtë mënyrë dy herë. Veç kësaj njerëzit duhet të presin disa muaj, derisa ...

Kriza e emigrantëve, Juncker i zhgënjyer me vendet europiane

Almakos - 15.01.2016

Qeveritë e vendeve të Bashkimit Europian kanë dështuar në mbajtjen e premtimit se do të përballonin krizën e emigrantëve. I ketij mendimi është Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker.

Viti 2016 i vështirë, Juncker: Prioritet zhvillimi ekonomik dhe punësimi

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 20:03 Viti 2016 do të jetë një vit i vështirë për qytetarët europian. Këta të fundit do të hasin vështirësi në gjetjen e një pune, ndërsa ekonomia ekonomia do të vuajë pasojat e ...

Zvicra si Danimarka, konfiskon sendet e refugjatëve

Top Channel - 15.01.2016

Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e ...

Merkelit i dërgohet në zyrë autobusi përplot me refugjatë sirianë

Koha.net - 15.01.2016

Zyrtarët lokalë gjermanë, të enjten, kanë dërguar një autobus me 51 refugjatë sirianë në Berlin te zyra e kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në shenjë proteste kundër politikave të saj me ...

Mediat angleze: Gjermania, në prag krize

BalkanWeb - 15.01.2016

Ndonëse gjatë viteve të fundit është konsideruar si një nga superfuqitë europiane, sa i takon ekonomisë. Gjermania shumë shpejt mund të pësojë një katastrofë në këtë aspekt.

Regjistrimi, Bundestagu miraton kartën e identitetit të refugjatit

Ora news - 15.01.2016

Azilkërkuesit duhet të pajisen në të ardhmen sapo mbërrijnë me një kartë identiteti të refugjatit. Bundestagu miratoi një ligj të propozuar nga qeveria gjermane.

Politikani bavarez “parkon” autobusin me refugjatë para zyrës së Merkeli

Yll Press - 15.01.2016

Sipas mediave gjermane, mësohet se Peter Dreier dhe Merkel kanë patur një bisedë telefonike në tetor, kur ai e kishte paralajmëruar Merkelin se do të vepronin nëse numri i azilantëve do të tejkalonte ...

Një udhëtim i çuditshëm me autobus

Mapo - 15.01.2016

Një udhëtim i çuditshëm me autobus Postuar më: 15 Janar 2016 10:53 Ishte ora 18:00 e së enjtes, kur autobusi me refugjatë mbërriti në Berlin, përpara zyrave të kancelares Angela Merkel.

Juncker: Disa shtete "kanë dështuar" në krizën me refugjatë

Botasot - 15.01.2016

Shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë sot se disa shtete evropiane “kanë dështuar në përpjekjet e tyre” për zgjidhjen e krizës së migrantëve, duke përfshirë edhe marrëveshjen për ...

Reagimi: Refugjatët meshkuj nuk lejohen në pishina

Mapo - 15.01.2016

Reagimi: Refugjatët meshkuj nuk lejohen në pishina Postuar më: 15 Janar 2016 12:02 Ky është një tjetër rast, për të cilin po diskuton e gjithë Gjermania.

Juncker: Disa shtete “kanë dështuar” në krizën me refugjatë

Koha.net - 15.01.2016

Shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë sot se disa shtete evropiane “kanë dështuar në përpjekjet e tyre” për zgjidhjen e krizës së migrantëve, duke përfshirë edhe marrëveshjen për ...

Bundestagu miraton kartën e identitetit të refugjatit

Botasot - 15.01.2016

Azilkërkuesit duhet të pajisen në të ardhmen sapo mbërrijnë me një kartë identiteti të refugjatit. Bundestagu miratoi një ligj të propozuar nga qeveria gjermane.

Juncker: Fundi i Schengenit do të thotë fundi i euros

BalkanWeb - 15.01.2016

BRUKSEL– Askush nuk flet për lidhjen mes Schengenit dhe qarkullimit të lirë të kapitaleve, deklaroi sot presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Ndalohet pishina për refugjatët në Gjermani

Botasot - 15.01.2016

Tre tema diskutojnë gjermanët rreth refugjatëve pas dhunimeve masive në Këln, e para, të abrogohen karnavalet nga frika e dhunimeve, autobusët e mbushura me refugjatë rreth Berlinit, dhe së fundi ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

Koha.net - 15.01.2016

Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ardhmen azilkërkuesit sapo mbërrijnë në këtë vend. Ligji ishte propozuar nga qeveria me shpresën se ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

Telegrafi - 15.01.2016

Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ardhmen azilkërkuesit sapo mbërrijnë në këtë vend. Ligji ishte propozuar nga qeveria me shpresën se ...

Bundestagu gjerman miraton kartën e identitetit për refugjatët

BalkanWeb - 15.01.2016

BERLIN – Sapo mbërrijnë në Gjermani, azilkërkuesit duhet të pajisen në të ardhmen me kartën e identitetit për refugjatët. Bundestagu miratoi një ligj të propozuar nga qeveria gjermane.

Juncker: 2016, vit i vështirë

Telegrafi - 15.01.2016

Qytetarët evropianë do të hasin vështirësi për të gjetur punë gjatë vitit 2016 dhe ekonomia do të vuajë pasojat e kolapsit të lëvizjes së lirë brenda Evropës për shkak të krizës së refugjatëve, e ...

Gjermani: Ndalohet hyrja e refugjatëve meshkuj në pishina

Telegrafi - 15.01.2016

Në qytetin Bornheim në pjesën perëndimore të Gjermanisë, refugjatëve meshkuj u është ndaluar hyrja në pishina, pasi gratë të cilat lahen dhe stafi i femrave janë ankuar se po i shqetësojnë.

Kompleksi i Pishinave në Bornheim ndalon futjen e refugjatëve meshkuj

Ora news - 15.01.2016

Një kompleks pishinash në Komunën Bornheim të Gjermanisë ka vendosur që të mos pranojë më refugjatë meshkuj, pas disa ankesave të depozituara nga disa vajza, të cilat u shprehën se ishin ngacmuar ...

Pishina gjermane ndalon hyrjen për refugjatët meshkuj

Botasot - 15.01.2016

​Një kompleks pishinash në Komunën Bornheim të Gjermanisë ka vendosur që të mos pranojë më refugjatë meshkuj, pas disa ankesave të depozituara nga disa vajza, të cilat u shprehën se ishin ngacmuar ...

Pishina në Gjermani ua ndalon refugjatëve hyrjen për shkak të ngacmimit seksual

Koha.net - 15.01.2016

Një kompleks pishinash në Komunën Bornheim të Gjermanisë ka vendosur që të mos pranojë më refugjatë meshkuj, pas disa ankesave të depozituara nga disa vajza, të cilat u shprehën se ishin ngacmuar ...

Zvicra si Danimarka, konfiskon sendet e refugjatëve

Telegrafi - 15.01.2016

Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e qëndrimit.

Edhe Zvicra konfiskon gjërat e refugjatëve

Botasot - 15.01.2016

​Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e qëndrimit.

Deputetët gjermanë i kërkojnë Merkelit të mbyll kufijtë

Tetova Sot - 15.01.2016

Angela Merkel po përballet me kritika dhe kundërshtime edhe nga përkrahësit e saj për sa i përket çështjes së refugjatëve. Më shumë se 40 deputetë nga partia e saj CDU kanë nisur nënshkrimin e një ...

Zvicra konfiskon para dhe gjëra me vlerë nga refugjatët që të mbulojë shpenzimet për qëndrimin e tyre

Tetova Sot - 15.01.2016

Refugjatët të cilët arrijnë në Zvicër duhet t’u dorëzojnë autoriteteve para dhe gjëra me vlerë që të ndihmojnë në financimin e qëndrimit të tyre, lajmëroi televizioni Es-Er-Ef.

Frikë se kapin femrat, Boni ndalon pishinat për refugjatët

Java News - 15.01.2016

Qyteti i Bonit ka ndaluar hyrjen e refugjatëve në pishina, si masë paraprake për të mos lejuar përsëritjen e skenave të natës së vitit të ri. Pas ngjarjeve të Këlnit, ku emigrantët sulmuan ...

Parlamenti gjerman miraton kartën e refugjatit

InfoGlobi - 15.01.2016

Bundestagu gjerman miratoi kartën e identitetit të refugjatit me të cilën duhet të pajisen në të ardhmen azilkërkuesit sapo mbërrijnë në këtë vend. Ligji ishte propozuar nga qeveria me shpresën se ...

Zvicra si Danimarka, konfiskon sendet e refugjatëve

Tetova Sot - 15.01.2016

Zvicra ka vendosur t’u imponojë refugjatëve dorëzimin e sendeve të tyre me vlerë deri në 10 mijë franga zvicerane, rreth 9 mijë euro, për të paguar shpenzimet e qëndrimit.

Zvicra konfiskon para dhe gjëra me vlerë nga refugjatët që të mbulojë shpenzimet për qëndrimin e tyre

Republika - 15.01.2016

Refugjatët të cilët arrijnë në Zvicër duhet t’u dorëzojnë autoriteteve para dhe gjëra me vlerë që të ndihmojnë në financimin e qëndrimit të tyre, lajmëroi televizioni Es-Er-Ef.

SHBA rrisin kuotat e pranimit të emigrantëve, përfitojnë ata nga Amerika Qendrore

LajmiFundit - 14.01.2016

Administrata e Obamës ka në plan ta zgjerojë numrin e refugjatëve të pranuar në Shtetet e Bashkuara. Pohimin e bëri vetë sekretari i Shtetit John Kerry.

Merkel në presion nga mbështetësit e saj: Mbyll kufijtë për emigrantët

Almakos - 14.01.2016

Angela Merkel po përballet me kritika dhe kundërshtime edhe nga përkrahësit e saj për sa i përket çështjes së refugjatëve. Më shumë se 40 deputetë nga partia e saj CDU raportohet se kanë nisur ...

Merkel në presion nga mbështetësit e saj: Mbyll kufijtë për emigrantët

Zhurnal - 14.01.2016

Merkel në presion nga mbështetësit e saj: Mbyll kufijtë për emigrantët Publikuar 14.01.2016 në 14:39 nga B.R. | 54 i lexuar Angela Merkel po përballet me kritika dhe kundërshtime edhe nga përkrahësit ...

Merkel në presion nga mbështetësit e saj: Mbyll kufijtë për emigrantët

Portalb - 14.01.2016

Lajme lidhur me temën Merkel: Sulmi në Stamboll, të veprojmë bashkë kundër terrorizmit Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë Somali, fundoset trageti me migrantë, 122 të vdekur! ...

Bavarezët i dërgojnë Angela Merkelit një autobus me refugjatë (LIVE)

Albeu.com - 14.01.2016

Zyrtarët e qarkut Landshut , në provincën gjermane të Bavarisë, kanë dërguar sot një autobus plotë me refugjatë sirianë në kabinetin e kancelares gjermane në Berlin , si shenjë proteste ndaj ...

Bavarezët i dërgojnë Angela Merkel-it një autobus me refugjatë (Video)

Zhurnal - 14.01.2016

Bavarezët i dërgojnë Angela Merkel-it një autobus me refugjatë (Video) Publikuar 14.01.2016 në 18:07 nga B.R. | 54 i lexuar Zyrtarët e qarkut Landshut në provincën gjermane të Bavarisë, e kanë ...

Politikani i dërgon Merkelit në oborr autobusin me emigrantë

LajmiFundit - 14.01.2016

Një autobus me 31 refugjatë nga Siria është nisur nga Gjermania jugore për në kryeqytetin Berlin, pasi që një politikan gjerman e ka mbajtur zotimin që i kishte dhënë kancelares, Angela Merkel, se do ...

Politikani nevrik “parkon” autobusin me refugjatë para zyrës së Merkeli

Top Channel - 14.01.2016

Landi i Bavarisë i ka dërguar Angela Merkel sinjalin se numri i refugjatëve që kanë strehuar, tashmë ka mbushur kupën. Një politikan i zemëruar në Bavari, në shenjë revolte ndaj politikës së dyerve ...

SHBA do të zgjerojë programin e refugjatëve

Botasot - 14.01.2016

Sekretari i Shtetit John Kerry njoftoi plane për të zgjeruar programin e SHBA për sistemimin e refugjatëve. Në një fjalim të mbajtur të mërkurën në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare, zoti Kerry tha ...

Regjistrimi i refugjatëve në Gjermani, ligje të reja për të përballuar fluksin

BalkanWeb - 14.01.2016

GJERMANI- Bundestagu gjerman diskuton këtë javë mbi një ligj të ri për regjistrim më të mirë të azilkërkuesve. Vërshimi i refugjatëve në 2015-ën e ka vënë sistemin nën presion dhe autoritetet tani po ...

Arrijnë në Kanada 10 mijë refugjatë sirianë

Koha.net - 14.01.2016

Gjithsej 10 mijë refugjatë sirianë kanë mbërritur në Kanada me rreth dy javë vonesë, krahasuar me planin e paraparë, deklaroi ministri i Emigracionit John McCallum.

SHBA do të zgjerojë programin e refugjatëve

Koha.net - 14.01.2016

Sekretari i Shtetit John Kerry njoftoi plane për të zgjeruar programin e SHBA për sistemimin e refugjatëve. Në një fjalim të mbajtur të mërkurën në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare, Kerry tha se ...

Austria dëbon 3 mijë refugjatë me dokumenta të parregullta

ABC News - 14.01.2016

Gjatë 20 ditëve të fundit, Austria ka dëbuar 3 mijë refugjatë e emigrantë me dokumenta jo të rregullta. Ata janë rikthyer në kufirin me Slloveninë, ku kanë nisur të aplikohen masa të ashpra të ...

ARD prova të forta kundër Turqisë

ABC News - 14.01.2016

Televizioni publik gjerman ARD njofton se ka siguruar prova filmike se Turqia po riatdheson refugjatët sirianë në zonat e konfliktit. Dyshimet janë hedhur me kohë nga organizatat për të drejtat e ...

Bavarezët i dërgojnë Angela Merkel-it një autobus me refugjatë (Video)

Telegrafi - 14.01.2016

Zyrtarët e qarkut Landshut në provincën gjermane të Bavarisë, e kanë dërguar sot një autobus plotë me refugjatë sirianë në kabinetin e kancelares gjermane në Berlin, si shenjë proteste ndaj ...

Bavarezët i dërgojnë Angela Merkel-it një autobus me refugjatë (Video)

Botasot - 14.01.2016

Zyrtarët e qarkut Landshut në provincën gjermane të Bavarisë, e kanë dërguar sot një autobus plotë me refugjatë sirianë në kabinetin e kancelares gjermane në Berlin, si shenjë proteste ndaj ...

Bavaria protestë ndaj kancelares Merkel

ABC News - 14.01.2016

Një zyrtar i Parlamentit të Bavarisë në Gjermani dërgoi në selinë qeveritare të kancelares Merkel një autobus me 31 refugjatë sirianë. Politikani ndërmori këtë veprim pë të kundërshtuar në mënyrë ...

“Dhurata” për Merkel, deputeti i Bavarisë çon në Berlin autobusin me refugjatë

Ora news - 14.01.2016

Kryetari i distriktit të Bavarisë, Peter Dreier, i ka nisur kancelares gjermane Angela Merkel, një autobus me 30 refugjatë në Berlin. Politikani ka mbajtur në këtë mënyrë një premtim të dhënë gjatë ...

Guvernatori i Bavarisë i dërgon Merkelit një autobus me emigrantë: Mbaji ti!

Mapo - 14.01.2016

Guvernatori i Bavarisë i dërgon Merkelit një autobus me emigrantë: Mbaji ti! Postuar më: 14 Janar 2016 22:21 Guvernatori i zemëruar i Bavarisë ka dërguar një autobus të mbushur me 31 emigrantë përmes ...

“Dhurata” për Merkel, deputeti i Bavarisë çon në Berlin autobusin me refugjatë

Koha.net - 14.01.2016

Kryetari i distriktit të Bavarisë, Peter Dreier, i ka nisur kancelares gjermane Angela Merkel, një autobus me 30 refugjatë në Berlin. Politikani ka mbajtur në këtë mënyrë një premtim të dhënë gjatë ...

Në Kanada mbërrijnë 10 mijë refugjatë sirianë

Tetova Sot - 14.01.2016

10 mijë refugjatë sirianë kanë mbërritur në Kanada me rreth dy javë vonesë krahasuar me planin e paraparë, deklaroi ministri i Emigracionit John McCallum.

Arrijnë në Kanada 10 mijë refugjatë sirianë

Java News - 14.01.2016

Gjithsej 10 mijë refugjatë sirianë kanë mbërritur në Kanada me rreth dy javë vonesë, krahasuar me planin e paraparë, deklaroi ministri i Emigracionit John McCallum.

Evropa në prag të krizës, Gjermania përballet me shkatërrim ekonomik

Tetova Sot - 14.01.2016

Fuqitë ekonomike evropiane mund të përballen me një krizë të madhe ekonomike, e cila mund të ketë ndikime shkatërruese për Britaninë si dhe mund të shkaktoi një stuhi të problemeve ekonomike në ...

Kundër refugjatëve, politikani zbarkon autobusin me azilantë te Merkel

Java News - 14.01.2016

Një autobus me 31 refugjatë nga Siria është nisur nga Gjermania jugore për në kryeqytetin Berlin, pasi që një politikan gjerman e ka mbajtur zotimin që i kishte dhënë kancelares, Angela Merkel, se do ...

Guvernatori i Bavarisë i dërgon Merkelit një autobus me emigrantë: Mbaji ti! (FOTO)

Tetova Sot - 14.01.2016

Guvernatori i zemëruar i Bavarisë ka dërguar një autobus të mbushur me 31 emigrantë përmes një udhëtimi shtatë-orësh përpara zyrës së Angela Merkel në Berlin, pasi e paralajmëroi udhëheqëse gjermane: ...

Bundestagu konsultohet për ligjin e ri për refugjatët

DW - 13.01.2016

Çfarë ligjesh mund të diktojnë lëvizjet e refugjatëve? Në Berlin po debatohet shumë, disa gjëra edhe janë planifikuar. Bundestagu këtë javë konsultohet për një ligj të ri për një regjistrim më të ...

Regjistrimi i refugjatëve në Gjermani, ligje të reja përballë situatës kaotike

Top Channel - 13.01.2016

Bundestagu gjerman diskuton këtë javë mbi një ligj të ri për regjistrim më të mirë të azilkërkuesve. Vërshimi i refugjatëve në 2015-n e ka vënë sistemin nën presion dhe autoritetet, tani po përpiqen ...

Bundestagu konsultohet për ligjin e ri për refugjatët

Botasot - 13.01.2016

Çfarë ligjesh mund të diktojnë lëvizjet e refugjatëve? Në Berlin po debatohet shumë, disa gjëra edhe janë planifikuar. Bundestagu këtë javë konsultohet për një ligj të ri për një regjistrim më të ...

Gjermania në “kaos refugjatësh”

ABC News - 13.01.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel është vënë me shpatulla pas muri, për atë që në Gjermani ka nisur të konsiderohet si “kaosi i refugjatëve”. Ndaj dhe ligjvënësit në Berlin janë përfshirë në ...

SHBA do të zgjerojë programin e refugjatëve

VOA - 13.01.2016

Sekretari i Shtetit John Kerry njoftoi plane për të zgjeruar programin e SHBA për sistemimin e refugjatëve. Në një fjalim të mbajtur të mërkurën në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare, zoti Kerry tha ...

Bundestagu konsultohet për ligjin e ri për refugjatët

InfoGlobi - 13.01.2016

Çfarë ligjesh mund të diktojnë lëvizjet e refugjatëve? Në Berlin po debatohet shumë, disa gjëra edhe janë planifikuar. Bundestagu këtë javë konsultohet për një ligj të ri për një regjistrim më të ...

Dje në Maqedoni kanë hyrë 1.842 refugjatë

Tetova Sot - 13.01.2016

Ministria e Brendshme njoftoi se dje kanë hyrë në Maqedoni 1.842 shtetas të huaj të cilët kërkuan dhe morrën vërtetime për qëllimin e shprehur të një kërkesë për njohjen e të drejtës për azil.

Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Almakos - 12.01.2016

Refugjatët edhe gjatë ditës së djeshme kanë arritur nga Greqia në Maqedoni, ku nga kufiri në orët e mesditës kaluan më shumë se 800 refugjatë të cilët pas procedurës së regjistrimit që bëhet në ...

Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Portalb - 12.01.2016

Lajme lidhur me temën Somali, fundoset trageti me migrantë, 122 të vdekur! Gjermani, një grup sulmon shtatë refugjatë në Këln Gjevgjeli, as dimri nuk i ndalon refugjatët për të vazhduar rrugën e ...

Berlin: Evropa do të ballafaqohet me fluks edhe më të madh të refugjatëve

Idividi - 12.01.2016

Berlin, 12 janar 2016 (MIA) - Evropa dhe Gjermania së shpejti do të ballafaqohen me fluks të ri të refugjatëve, i cili do të jetë shumë më i madh se ai në vitin 2015, deklaroi ministri gjerman i ...

​Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Lajmi.net - 12.01.2016

Refugjatët edhe gjatë ditës së djeshme kanë arritur nga Greqia në Maqedoni, ku nga kufiri në orët e mesditës kaluan më shumë se 800 refugjatë të cilët, pas procedurës së regjistrimit, që bëhet në ...

Austria: Po, duhet të strehojmë më pak refugjatë

Botasot - 12.01.2016

Ai ka quajtur kriminelë gjithë abuzuesit e femrave në Këln, Salcburg dhe Hamburg dhe është dakort të trajtohen si të tillë. Mirëpo ajo që ka çuditur është edhe thënia se "gjatë 2016 duhet të ulet ...

Protesta kundër Merkel, Kancelarja: Europa nuk ka në kontroll krizën

Ora news - 12.01.2016

“Europa është prekur nga kriza e refugjatëve sepse nuk e kishte në kontroll situatën në masën e nevojshme”. Kështu e ka shpjeguar kancelarja Angela Merkel kolapsin që ka përfshirë bashkimin europian ...

Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Botasot - 12.01.2016

Refugjatët edhe gjatë ditës së djeshme kanë arritur nga Greqia në Maqedoni, ku nga kufiri në orët e mesditës kaluan më shumë se 800 refugjatë të cilët pas procedurës së regjistrimit që bëhet në ...

Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Koha.net - 12.01.2016

Refugjatët edhe gjatë ditës së djeshme kanë arritur nga Greqia në Maqedoni, ku nga kufiri në orët e mesditës kaluan më shumë se 800 refugjatë të cilët pas procedurës së regjistrimit që bëhet në ...

Berlin: Evropa do të ballafaqohet me fluks edhe më të madh të refugjatëve

Yll Press - 12.01.2016

Siç njoftoi Dojçe Vele, Miler vlerësoi se ata refugjatë të cilët deri tani vijnë në Evropë "me vite kanë qëndruar në lagje me tenda, bodrume dhe qilarë, pa energji elektrike dhe ujë.

Bie fluksi i refugjatëve në kufirin jugor të Maqedonisë

Tetova Sot - 12.01.2016

Refugjatët edhe gjatë ditës së djeshme kanë arritur nga Greqia në Maqedoni, ku nga kufiri në orët e mesditës kaluan më shumë se 800 refugjatë të cilët pas procedurës së regjistrimit që bëhet në ...

Gjermani, protesta të dhunshme disa orë pasi Merkel pranoi se kriza e emigrantëve është ‘jashtë kontrollit’ (FOTO)

Tetova Sot - 12.01.2016

Qindra protestues anti-refugjatë kanë protestuar në qytetin gjerman Leipzig, ku është bërë thirrje për të deportuar azil-kërkuesit dhe të mbyllen kufijtë.

Kancelarja Merkel kërkon largimin e refugjatëve që shkelin ligjin

Lajme.al - 12.01.2016

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u shpreh sot pro për një ndryshim të ligjit gjerman për të lehtësuar largimin e azilkërkuesve apo refugjatëve që shkelin ligjin, pas dhunës së Vitit të Ri në Këln.

As dimri nuk ndal refugjatët nga rruga e shpresës

Zhurnal - 11.01.2016

As dimri nuk ndal refugjatët nga rruga e shpresës Publikuar 11.01.2016 në 09:40 nga B.R. | 1 i lexuar Në orët e sotme të pasdites në vendkalimin kufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nuk ka ...

Gjevgjeli, as dimri nuk i ndalon refugjatët për të vazhduar rrugën e shpresës

Portalb - 11.01.2016

Lajme lidhur me temën Shoferi që barte emigrantë, është i pakapshëm për MPB-në Vazhdon urrejtja, gruaja myslimane dëbohet nga takimi i Donald Trump Prej fillimvitit në Maqedonia janë regjistruar ...

Gjevgjeli, as dimri nuk i ndalon refugjatët për të vazhduar rrugën e shpresës

Almakos - 11.01.2016

Në orët e djeshme të pasdites në vendkalimin kufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nuk ka pasur refugjatë, ndërsa aktivistët e pranishëm humanitar në terren kanë informuar se rreth 700 refugjatë ...

Dhjetë viktima nga kolera në kampin më të madh të refugjatëve në botë në Kenia

Idividi - 11.01.2016

Najrobi, 9 janar 2016 (MIA) - Të paktën dhjetë somalezë kanë vdekur nga kolera, ndërsa mijëra janë sëmurë në kampin e refugjatëve në Dadaab, në Kenian Verilindore, që është kampi më i madh i ...

Merkel: Edhe më tej shumë i madh numri i refugjatëve të cilët mbërrijnë në Gjermani

Idividi - 11.01.2016

Berlin, 9 janar 2016 (MIA) - Numri i refugjatëve të cilët mbërrijnë në Gjermani është zvogëluar, por edhe më tej është shumë i madh, mbrëmë në një turbim partiak në Majnc, deklaroi kancelarja ...

Maqedonia kalohet me pasaporta të falsifikuara

Zhurnal - 11.01.2016

Maqedonia kalohet me pasaporta t falsifikuara Publikuar 11.01.2016 në 14:07 nga A.R. | 1 i lexuar Shkup, 11 janar - Në Maqedoni tolerohen të tranzitojnë vetëm refugjatët me nënshtetësi siriane, ...

Kanada, kryeministri dënon sulmet ndaj refugjatëve sirian, incidenti trajtohet si krim i urrejtjes

Zhurnal - 11.01.2016

Kanada, kryeministri dnon sulmet ndaj refugjatve sirian, incidenti trajtohet si krim i urrejtjes Publikuar 11.01.2016 në 16:37 nga B.R. | 27 i lexuar Kryeministri kanadez Justin Trudeau dënoi sulmet ...

New York Times sulmon Merkelin?

SOT - 11.01.2016

Postuar: 11/01/2016 - 17:15 Pas ngjarjeve të fundit në Këhln, ku dhjetra femra u përdhunuan natën e ndërrimit të viteve nga emigrantët e ardhur rishtazi në Gjermani, kancelarja Angela Merkel është ...

As dimri nuk ndal refugjatët nga rruga e shpresës

Koha.net - 11.01.2016

Gjevgjeli, 11 janar - Në orët e sotme të pasdites në vendkalimin kufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nuk ka refugjatë, ndërsa aktivistët e pranishëm humanitar në terren informojnë se rreth 700 ...

Sulmet seksuale të refugjatëve vendosin në vështirësi kancelaren Merkel

Telegrafi - 11.01.2016

Numri i akteve të dhunës të regjistruara mbrëmjen e ndërrimit të viteve në qytetin gjerman të Këlnit është rritur në 516; 40% janë ngacmime të natyrës seksuale.

Refugjatët: Çdo ditë regjistrohen 150 pasaporta të falsifikuara në Maqedoni

Botasot - 11.01.2016

Prej mesit të nëntorit, kur autoritetet maqedonase ndaluan të gjithë refugjatët për të tranzituar në Maqedoni, përveç vendeve në krizë: Sirian, Afganistani dhe Iraku - është shtuar ndjeshëm numri i ...

Merkel të largohet për të shpëtuar Gjermaninë dhe Europën

Ora news - 11.01.2016

E përditshmja amerikane New York Times ka sulmuar ashpër kancelaren gjermane Angela Merkel nën dritën e kritikave të ashpra ndaj Merkel, veçanërisht pas sulmeve masive seksuale gjatë natës së ...

​New York Times , Merkel të largohet për të shpëtuar Gjermaninë dhe Evropën

Botasot - 11.01.2016

E përditshmja amerikane New York Times ka sulmuar ashpër kancelaren gjermane Angela Merkel nën dritën e kritikave të ashpra ndaj Merkel, veçanërisht pas sulmeve masive seksuale gjatë natës së ...

New York Times sulmon Merkelin?

Mapo - 11.01.2016

New York Times sulmon Merkelin? Postuar më: 11 Janar 2016 17:03 Pas ngjarjeve të fudnit në Këhln, ku dhjetra femra u përdhunuan natën e ndërrimit të viteve nga emigrantët e ardhur rishtazi në ...

NYT sulmon Merkelin: Dorëhiqu! Përzijini barbarët para se Islami t’iu nënshtrojë

BalkanWeb - 11.01.2016

BERLIN- Gazeta prestigjioze amerikane, “New Yourk Times“ ka sulmuar kancelaren gjermane, Angela Merkel. Fill pas sulmeve që ndodhën në Këln dhe disa qytete të tjera gjermane, NY shkruan se këto ...

“Këlni” e ashpërson krizën e refugjatëve

Ora news - 11.01.2016

Deri në Natën e Vitit të Ri mund të thuhej se arritja e një ujdie në politikën europianë të refugjatëve ishte gati e pamundur. Tani pas ngacmimeve masive ku morën pjesë shumë refugjatë dhe dështimit ...

Ja dhuna ndaj femrave që ushtrojnë refugjatët në Holandë (video)

Telegrafi - 11.01.2016

Në rrjetet sociale gjithnjë e më shumë po publikohen video nga vende të ndryshme evropiane, veçanërisht nga Holanda, Suedia dhe Finlanda, ku refugjatët kanë sulmuar dhe rrahur vajzat dhe gratë lokale.

“Këlni” e ashpërson krizën e refugjatëve

InfoGlobi - 11.01.2016

Shkruan: Bernd Riegert Aktet e dhunës në Natën e Vitit të Ri në Këln u japin krahë përkrahësve të linjës së ashpër në Bashkimin Europian. Për kancelaren Merkel po bëhet gjithnjë e më e vështirë në ...

NY Times akuzon Merkelin: Përzijini barbarët para se Islami t’iu nënshtrojë

Gazeta Tema - 11.01.2016

Pas sulmeve barbare të ndodhura në Këln dhe disa qytete të tjera gjermane, gaztea amerikane NY Times ka drejtuar gishtin nga kancelarja Merkel. NYT akuzon Merkel si përgjegjësen kryesore.

Rasti i Këlnit/ New York Times: Gjermania pranë humnerës, Merkel të largojë emigrantët

Java News - 11.01.2016

Pas sulmeve barbare të ndodhura në Këln dhe disa qytete të tjera gjermane, gaztea amerikane NY Times ka drejtuar gishtin nga kancelarja Merkel. NYT akuzon Merkel si përgjegjësen kryesore.

Gjermania shpërthen ndaj refugjatëve, por Merkel…

Gazeta Tema - 11.01.2016

Në Gjermani ka nisur “gjuetia ndaj refugjatëve”. Qindra njerëz kanë dalë në rrugë për të protestuar pas ngjarjeve të fundvitit. Grupe huliganësh dhe esktremistësh janë organizuar për t’u takuar në ...

Gjermani, sulmet seksuale të refugjatëve vendosin në vështirësi kancelaren Merkel

InfoGlobi - 11.01.2016

Numri i akteve të dhunës të regjistruara mbrëmjen e ndërrimit të viteve në qytetin gjerman të Këlnit është rritur në 516; 40% janë ngacmime të natyrës seksuale.

NYT: Angela Merkel të japë dorëheqjen!

Tetova Sot - 11.01.2016

“The New York Times” sulmon ashpër kancelaren gjermane Angela Merkel në mënyrë të veçantë për politikat e saj në lidhje me pritjen e refugjatëve. Në shkrimin me titull: “Gjermania në buzë të ...

NYT: Angela Merkel të japë dorëheqjen!

InfoGlobi - 11.01.2016

“The New York Times” sulmon ashpër kancelaren gjermane Angela Merkel në mënyrë të veçantë për politikat e saj në lidhje me pritjen e refugjatëve. Në shkrimin me titull: “Gjermania në buzë të ...

“Ngjarjet e Këlnit ashpërsojnë krizën e emigrantëve”

Java News - 11.01.2016

Aktet e dhunës në Natën e Vitit të Ri në Këln u japin krahë përkrahësve të linjës së ashpër në Bashkimin Europian. Për kancelaren Merkel po bëhet gjithnjë e më e vështirë në Bruksel mendon Bernd ...

Refugjatët: Çdo ditë regjistrohen 150 pasaporta të falsifikuara në Maqedoni

Shprehja - 11.01.2016

Në Maqedoni tolerohen të tranzitojnë vetëm refugjatët me nënshtetësi siriane, afgane ose irakene. Prej atëherë, janë rritur ndjeshëm numri i trafikuarve dhe pasaportave të falsifikuara.