TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SHBA: Në Prill – tepricë rekorde buxhetore

Albtime - 15.05.2013

Departamenti i Thesarit ka njoftuar se muajin e kaluar Shtetet e Bashkuara kanë realizuar tepricë në arkën shtetërore prej 113 miliardë dollarësh, që është më e madhja në pesë vitet e kaluara.

Serbia do të eksportojë automobila në SHBA pas 30 viteve pauzë

Albtime - 15.05.2013

Serbia, dikur e njohur për veturat e popullarizuara “Yugo”, përsëri do të eksportojë automobila për në SHBA, ndërsa në knotigjentin e parë do të dërgohen 3100 automobila nga modeli “Fiat 500 L”, i cili nga viti i kaluar filloi që të ...

Shqipëri, arka bosh, mungojnë 309 miliardë lekë

Albtime - 15.05.2013

Në arkën e shtetit mungojnë 309 miliardë lekë. Të dhënat paraprake të Ministrisë së Financave për muajin prill reflektojnë mungesë të theksuar në realizimin e të ardhurave nga tatimet dhe doganat.

Trajkoviq: Marrëveshja, shans për të gjithë serbët e Kosovës

Albtime - 15.05.2013

Deputetja e Listës Unike serbe në Kuvendin e Kosovës, Rada Trajkoviq ka deklaruar se marrëveshja e Brukselit është shans për të gjithë serbët e Kosovës, para së gjitha në paraqitjen e tyre unike që më parë nuk ka qenë kështu.

Serbët e jugut pro, ata të veriut kundë marrëveshjes

Albtime - 15.05.2013

Të ashtuquajturit prefektë të qarqeve jugore të Kosovës kanë pranuar Marrëveshjen, ndërsa ata të pjesës jugore nga Ibri vazhdojnë ta refuzojnë. Kështu citojnë mediet e Beogradit zëvendëskryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të ketë ...

Varfëria, të rinjtë po ikin

Albtime - 15.05.2013

Nuk shohin perspektivë, ndonëse kanë edhe diploma universitare. Shumë të rinj të komunës së Skënderajt, kohëve të fundit migrojnë në shtetet tjera, nëpërmes të një lidhjeje, e cila siguron shkuarje dhe vendosje të rehatshme në shtetet që ...

Pakësohen shqiptarët në Kosovë

Albtime - 15.05.2013

Enver Bujupi nga Komuna e Drenasit, pa dëshirën e tij është detyruar që të heqë dorë nga shtetësia kosovare. Enveri, i cili jeton me familjen në Gjermani që nga koha e pasluftës, ka thënë se Landi i Bavarisë ku ai punon nuk ia ka lejuar ...

BE me propozim të ri për planin e zbatimit të Marrëveshjes

Albtime - 15.05.2013

Ekipet e Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojnë edhe sot bisedimet në përpjekje për të arritur planin për zbatim e marrëveshjes. Sipas paralajmërimit, përfaqësuesi evropian në këtë proces Fernando Gentilini do dalë me draft të ri të ...

Zgjedhjet në veri, në dorë të Serbisë

Albtime - 15.05.2013

Ndërsa kanë mbetur edhe pak muaj deri në shpalljen e datës së zgjedhjeve lokale nga ana e presidentes së vendit, Atifete Jahjaga, vazhdon të mbetet e paqartë nëse ato mund të organizohen edhe në komunat e banuara me shumicë serbe në veri ...

Bartja e shamisë në shkolla, e drejtë njerëzore

Albtime - 15.05.2013

Qeveria e Kosovës nëpërmjet formimit të një komisioni këshillëdhënës pritet ta zgjidhë çështjen e bartjes së shamisë në shkolla dhe përfshirjen e mësim-besimit në planprograme shkollore.

Pacolli mohon se ka blerë tokë në Vojvodinë

Albtime - 15.05.2013

Zv/kryeministri Behgjet Pacolli e ka përgënjeshtruar shkrimin e një gazete serbe, në të cilin është thënë se ai bashkë me një sheik arab kanë blerë 10 mijë hektarë tokë në Vojvodinë.

Dështojnë sërish, shpresat tek “bosët”

Albtime - 15.05.2013

As ditën e dytë të takimit në Bruksel ndërmjet ekipit të Prishtinës dhe atij të Beogradit, nuk është arritur pajtueshmëri rreth planit të zbatimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi për normalizimin e raporteve ndërfqinjësore.Këtë e ka ...

Thaçi: Kosova të anëtarësohet në Interpol

Albtime - 15.05.2013

Qeveria e Kosovës i bën thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të anulojë vonesat në anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Shkas për këtë është bërë arrestimi i të shumëkërkuarit Naser Kelmendi nga policia e Kosovës.

U kënaqëm pushime, pesë ditë festa të fillimmajit

Albtime - 15.05.2013

Vetëm në 10 ditët e para të muajit maj punëtorëve të institucioneve shtetërore në Kosovë u ka dhuruar pesë ditë feste dhe pushime. Festa e 1 majit, Pashkët ortodokse, më 5 maj, të dielën e shkuar, por për të cilën u pushua më 6 maj, dhe ...

Biznes me uniforma të FSK-së!

Albtime - 15.05.2013

Pjesëtarët e FSK-së duhet t’i ruajnë mirë kapelat dhe rripin e pantallonave, në të kundërtën kjo do t’iu kërcet në xhep. Një pjesëtari të FSK-së të cilit i ka ndodhur një gjë e tillë, i është dashur që ato t’i blejë, jo në ndonjë dyqan por ...

Shefi i CIA-s për operacione sekrete, personi që punoi në arrestimin e Milloshevicit

Albtime - 15.05.2013

Shefi i sapozgjedhur i CIA-s për operacione sekrete, emri i të cilit nuk bëhet publik, dikur kishte udhëhequr operacionin sekret për rrëzimin e regjimit të ish presidentit serb Slobodan Milosevic, transmeton AP.

Më evropianë se evropianët!

Albtime - 15.05.2013

E akuzuar për korrupsion e krim të organizuar, e lënë pas dore nga Bashkimi Evropian pikërisht për këto arsye, me një ekonomi më të dobët, me varfërinë e papunësinë më të lartë, me një imazh të keq karshi ndërkombëtarëve, vendi i vetëm në ...

Në veri serbët sot protestojnë

Albtime - 15.05.2013

Përfaqësuesit e serbëve të veriut, kanë paralajmëruar për sot mbajtjen e një proteste në sheshin e Republikës në Beograd për të kundërshtuar zbatimin e marrëveshjes së arritur midis Kosovës dhe Serbisë, transmeton RTK.

Peshkopi Atanasije: Kështu fliste edhe Gjingjiqi, por e dimë se si përfundoi!

Albtime - 15.05.2013

Rreth 3000 njerëz sipas të dhënave të policisë serbe janë mbledhur në Sheshin Republika në Beograd ku në mënyrë simbolike, në 12.44 ka filluar mitingu i serbëve nga Kosova të cilët kundërshtojnë marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të ...

Posterë kundër Vuçiqit në Mitrovicë

Albtime - 15.05.2013

Në veriun e Mitrovicës janë ngjitur posterë kundër vizitës së zëvendëskryeministrit të parë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, transmeton rel. “Nuk je i mirëseradhur, do të të mallkojnë shenjtëritë e Kosovës”, shkruan pos tjerash në ta, bën me ...

Ministri Buja takon ministrin e Arsimit Kombëtar të Turqisë

Albtime - 15.05.2013

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, në ditën e dytë të vizitës së tij në Turqi është pritur nga ministri i Arsimit Kombëtar të Republikës së Turqisë, Nabi Avci.

Krimineli Veselinoviq ndihmon në zbatim të marrëveshjes

Albtime - 15.05.2013

Zvonko Veselinoviq, biznesmeni kontrovers nga Mitrovica, dyshohet se ka financuar themelimin e Partisë Përparimtare të Serbisë të zv/kryeministrit të parë të Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Kosovë dhe se kjo është arsyeja e vetme që pas ...

Dodik ndaloi “serbët e vet” të protestonin kundër Marrëveshjes

Albtime - 15.05.2013

Kryetari i Republikës Serbe Milorad Dodik në momentin fundit e ka stopuar organzimin e serbëve të Republika e tij dhe transportimin e tyre në Beograd për të marrë pjesë në protestën kundër Marrëveshjes së Brukselit, shkruan “Blic”.

Shefi i xhandarmërisë serbe vizitoi Mitrovicën

Albtime - 15.05.2013

Gjenerali i policisë serbe dhe komandant i xhandarmerisë, Bratisllav Dikiq ka qëndruar në veri të Mitrovicës. Ai ishte në veri bashkë me Aleksandër Vulinin.

Liberalët serbë “luftojnë” për hise në Qeveri

Albtime - 15.05.2013

Zyrtarët e lartë të SLS-së, partisë së zv/kryeministrit Sllobodan Petroviq, i kanë paralajmëruar të hënën ish-bashkëpartiakët që kanë krijuar grup të ri parlamentar, se nuk do të mund të përfaqësohen në Qeveri me zyrtarë që nuk janë më në ...

Hagë: Gjenerali serb pranon gjenocidet në Kosovë dhe i kërkon falje shqiptarëve

Albtime - 15.05.2013

Gjenerali i pensionuar si dhe ish ndihmësi i ministrit serb për punë t brendshme, Vllastimir Gjorgjeviç, ka deklaruar para Tribunalit të Hagës se gjatë vitit 1999 në Kosovë ka kryer gjenocide dhe po ashtu ai kërkoi falje nga gjithë ...

Berisha: Koço Kokëdhima, kryetari real i PS-së. I pafalshëm kandidimi i tij në Vlorë

Albtime - 15.05.2013

Kryeministri Sali Berisha, gjatë një vizite që ka zhvilluar një Orikum në Vlorës, ka lëshuar akuza ndaj kreut të PS-së, Edi Rama, duke thënë se ai duhej të kandidonte në Tiranë dhe jo në Vlorë.

Kandidatja e Berishës për deputete në Elbasan, e arrestuar për vjedhje në SHBA

Albtime - 15.05.2013

Skandali me Kosta Barjabën, i cili u arrestua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për vjedhje, u përdor mjaft nga Partia Demokratike. Por, duket qartë se ishte thjesht një fasadë, alibi për të sulmuar politikisht liderin e opozitës, Edi ...

Birësimet, 20 mijë lekë për t'u bërë me fëmijë, të huajt duhet ...

Albtime - 15.05.2013

TIRANË - Tashmë, të gjithë shtetasit shqiptarë dhe të huaj të cilët dëshirojnë të birësojnë një fëmijë pranë Komitetit Shqiptar të Birësimeve duhet të paguajnë.

Gjykata e dënon me 15 vjet burg, Nazime Visha: Kini mëshirë, jam fëmijë

Albtime - 15.05.2013

Gjykata e Tiranës ka vendosur që të dënoje me 15 vjet burg Nazime Vishën për vrasjen e 45-vjeçarit Fiqiri Muça. Duke qenë se ajo u procedua me gjykim të shkurtuar, do të vuajë vetëm 10 vjet burg.

Egin Ceka dorëhiqet pas dëshmisë në komisionin e “veshit”: “Më vjen keq ...

Albtime - 15.05.2013

Egin Ceka ka dëshmuar ditën e sotme në komisioni hetimor ndaj liderit të opozitës Edi Rama për incidentin e Vjenës. Në dëshminë e tij Ceka ka akuzuar kreun socialist Edi Rama se fillimisht ka fyer diplomatet shqiptare dhe sherbimin ...

Akuza për korrupsion pasiv, lihet në burg drejtori i INUK në Durrës

Albtime - 15.05.2013

DURRËS- Gjykata e Durrësit ka lënë në ‘burg’ deri në përfundim të hetimeve drejtorin rajonal të Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik, Skënder Koni, ndërsa ka vendosur në ‘arrest shtëpie’ agjenten e pasurive të paluajtshme Elsa Zoto.

Gjyqtarin e zë gjumi, përderisa Nazmie Visha kërkon mëshirë! (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Nazime Visha u dënua dje me 10 vjet burg, mes gjumit, fjalëve prekëse, dhe sigurisht vuajtjes së familjarëve të saj. Ndërsa avokatja mbante fjalën e saj, gjyqtari Petrit Çoma e zë gjumii.

Fushë- Krujë, grabitet shtëpia e biznesmenit, hajdutët marrin 100 mijë euro

Albtime - 15.05.2013

FUSHE KRUJE – Dy persona të maskuar grabitën mëngjesin e sotëm një shumë të konsiderueshme parash në banesën e një biznesmeni në Fushë- Krujë. Burime nga policia lokale bëjnë të ditur se biznesmeni i ndërtimit pretendon se i janë grabitur ...

Tiranë. Krim poshtë urës së Lanës, arrestohet 60-vjeçari

Albtime - 15.05.2013

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë, një 60-vjeçar ka përdhunuar një 52-vjeçare të sëmurë, me të meta mendore poshtë urës së Lanës. Policia bën të ditur emrin e autorit të kësaj ngjarje të rëndë, Idriz Murati, ndërsa për të dhunuarën ...

Spahiu: Rama bleu 30 mijë euro sontazhin që nxjerr fitues PS-në

Albtime - 15.05.2013

“AK si një nga forcat më institucionale dhe serioze, kemi paraqitur dosjen për t’ia paraqitur Prokurorisë . Kreu i PS-së Edi Rama ka paguar 30 mijë euro Institutin Italian ‘Piepoli’ për të përgatitur një sondazh që nuk është kryer kurrë ...

Arrestohet 60-vjeçari, pasi përdhunoi të sëmurën me aftësi të kufizuara

Albtime - 15.05.2013

Një 60-vjeçar është arrestuar në Tiranë, pasi mbi të rëndon akuza e përdhunimit të një 52-vjeçareje. 60-vjeçari i ndaluar e ka përdhunuar 52-vjeçaren poshtë urës së Lanës.

Hapte dyert e shtëpive me kartë identiteti, pranga 40-vjeçarit

Albtime - 15.05.2013

Т IRAN Ë - Arrestohet 40-vjeçari që hynte për të grabitur në banesat e qytetarëve duke përdorur kartën e identitetit. Dy ditë më parë nga komisariati i policisë nr.3 në Tiranë u krye arrestimi në flagrancë i Arben Hysës, lindur dhe banues ...

Tentuan të vrasin gratë, arrestohen në flagrancë 3 burra dhunues

Albtime - 15.05.2013

Policia ka mundur të parandalojë një krim të mundshëm në familje, mbrëmjen e sotme në kryeqytet. Burime nga polica e Tiranës bëjnë me dije se pas një sherri në familjen e Destan Brahaj në zonën e “Bregu i Lumit”, Tiranë kryefamiljari ka ...

Konflikt përmes telefonit mes Berishës dhe Kadares. Edhe Basha kundër shkrimtarit

Albtime - 15.05.2013

Biseda e tensionuar telefonike mes Ismail Kadare dhe kryeministrit Sali Berisha ka nxjerrë në dritë edhe konfliktin mes kryebashkiakut Basha dhe shkrimtarit të njohur shqiptar.

Çfarë fshihet në zarfin sekret që Islami i jep Nokës para shpalljes së listës? ...

Albtime - 15.05.2013

Ditën që kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha do të shpallte listën e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 23 qershorit, në sallë ishte i pranishëm edhe Kastriot Islami.

Lajmi i Fundit/ Tepelenë, gjendet i mbytur një sirian

Albtime - 15.05.2013

Ujrat e lumit Drino kanë nxjerrë në breg trupin e pajetë të një klandestini sirian. Policia bëri me dije për alb-observer.com se trupi u gjet 170 metra më poshtë urës së Leklit në Tepelenë.

Nano: Socialistët që mendojnë ndryshe nga Rama kërcënohen. Për të ardhur keq!

Albtime - 15.05.2013

Ish-lideri i së majtës, Fatos Nano shpreh keqardhje për ato që ai i cilëson si kërcënime dhe presione, që u bëhen socialistëve që mendojnë ndryshe nga kryetari Edi Rama.

Tiranë: Arrestohet 70-vjeçari pas tentoi të përdhunonte 10-vjeçaren

Albtime - 15.05.2013

Rastet e pedofilisë duket se nuk kanë të sosur në vendin tonë, teksa një tjetër arrestim është regjistruar ditën e sotme në mbrëmje. Një 70-vjeçar ka tentuar të përdhunojë një vajzë 10-vjeçare.

2-vjeçari shpëtohet nga zjarrfikësit

Albtime - 15.05.2013

Ndërhyrja në kohë e zjarrfikëseve në një banesë që ishte përfshirë nga flakët, i ka shpëtuar jetën një fëmije të vogël, që kishte mbetur i bllokuar brenda.

PS: Qeverisja e Berishës, e dështuar. 1 në 4 fëmijë i varfër

Albtime - 15.05.2013

Deputetja e Partisë Socialiste, Eglantina Gjermeni ka akuzuar sot kryeministrin Berisha se ka dështuar me politikat sociale për fëmijët. Duke cituar raporte të ndryshme ndërkombëtare ajo theksoi se sot në Shqipëri 1 në 4 fëmijë është i ...

Punonjësi i Gardës arrestohet duke vjedhur kapak pusete(video)

Albtime - 15.05.2013

Një punonjës i Gardës së Republikës është arrestuar në flagrancë duke vjedhur kapakë pusetash. Ai është vënë në pranga nga efektivë të Komisariatit nr. 1 në Tiranë.

Kreu marrëdhënie seksuale me një 13 vjecare, e mitura: “Shkova me dëshirë por nuk e dija ...

Albtime - 15.05.2013

Një 33-vjeçar nga qyteti i Korçës, i martuar dhe baba i një fëmije të mitur, kishte marrë 13-vjeçaren me inicialet K.A. dhe e kishte cuar në një banesë me qira ku e kishte mbajtur përgjatë gjithë natës.

Një shqiptar dhe një amerikan rrahin dy homoseksual

Albtime - 15.05.2013

Një qytetar me origjinë shqiptare dhe një latino – amerikan janë arrestuar nga policia e New Yorkut, pasi dyshohet se në afërsi të një stacioni treni kanë rrahur brutalisht dy homoseksualë.

I dënuari me 10 vjet për vrasje, pas lejes nuk kthehet në burg

Albtime - 15.05.2013

Një i burgosur, i dënuar me 10 vjet burg nuk është kthyer në vendin e dënimit në Peqin, pas lejes shpërblyese. Ai është Romeo Rustemaj, me origjinë nga Vlora, i dënuar me 10 vjet burg për vrasje në rrethana të cilësuara të një oficeri.

Fjalim emocionues i Ramës për nënën dhe bashkëshorten e tij (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Në aktivitetin e organizuar nga Partia Socialiste me rastin e “Ditës së Nënës”, lideri i opozitës, Edi Rama, ka mbajtur një fjalim prekës. Kreu i PS-së tha se nëna e tij ka pasur peshë të rëndë për shkak të akuzave që politika ka bërë për ...

Korçë, grabitet me armë një pikë karburanti, plagoset punonjësi

Albtime - 15.05.2013

Grabitet me armë një pikë karburanti në rrugën Korçë-Pogradec. Sipas policisë lokale grabitja është kryer nga dy persona të maskuar dhe të armatosur.

“Punonte” të dashurën, 20 vjeçarja: “Shkoja me klientët për 20 mije ...

Albtime - 15.05.2013

Aurel Dervishi, një 22-vjeçar nga Korca e detyronte të dashurën e tij 20 vjecare që të prostituojë, duke ushtruar mbi të dhunë fizike e psikologjike.

Dyshonte për tradhti, anglezja kërcënon me vrasje bashkëshortin shqiptar

Albtime - 15.05.2013

TIRANË -Një shtetase angleze është proceduar penalisht nga policia e kryeqytetit pasi kërcënoi të vriste bashkëshortin e saj shqiptar. Ngjarja mësohet se është shënuar në zonën e Unazës së re tek pallatet e reja. Louise. R.

Durrës, 53-vjeçari pëson aksident me motor, gjendet trupi në kanal

Albtime - 15.05.2013

Kufoma e një burri është gjetur mesditën e sotme në një kanal në një fshat të Durrësit. Mësohet se viktima është 53-vjecari nga Durrësi, i cili është gjetur i vdekur në afërsi të Fllakës.

Shkup, Aksident i rëndë në Çair - FOTO

Albtime - 15.05.2013

Rreth ores 23:00 në lagjen Cair të Shkupit ka ndodhur një aksident ndërmjet dy makinave të tipit Audi Q7 ( e sapo blerë) dhe Seat Ibiza. Aksidenti ka ndodhur si pasojë e prerjes së rrugës nga makina e tipit Seat ku të dyja makinat janë të ...

I vdekuri i gjetuar në Parkun e Qytetit të Shkupit është një mjek i njohur

Albtime - 15.05.2013

Policia identifikoi trupin e personit të vdekur në Parkun e Qytetit i cili u gjet dje në mëngjes. Sipas informatave të para bëhet fjalë për për mjekun e njohur të klinikës ortopedike, 69-vjeçarin Jordan K.

Serbia ushtrinë më të fortë në Ballkan

Albtime - 15.05.2013

Maqedonia është një nga vendet me ushtri më të dobët në ish-republikat jugosllave. Kosova nuk përmendet, ndërsa Serbia është me ushtrinë më të armatosur.

Ahmeti: Të bashkuar në BE dhe NATO

Albtime - 15.05.2013

Kryetari i BDI-se Ali Ahmeti ne ligjeraten e mbajtur ne Universitetin Xhons Hopkins dha pikëpamje optimiste ndaj Ballkanit, veçanërisht pas marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë dhe u angazhua për tejkalimin e çështjes për emrin dhe ...

Bit Pazar, shkuan për t’i vrarë dy vëllezër, gabimisht e vrau partnerin

Albtime - 15.05.2013

Mbrëmë në Bit Pazar të Shkupit ka ndodhur një incident i përgjakshëm, si pasojë e të cilit një person ka humbur jetën. Incidenti ndodhi mbrëmë rreth orës 3 pas menate në rrugën Mendeleeva në Bit Pazar.

Aksion policor në disa qytete të Maqedonisë

Albtime - 15.05.2013

Aksioni i madh policore aktualisht është duke u zhvilluar në disa qytete të Maqedonisë edhe atë Shkup, Veles, Shtip dhe disa qytete tjera. Policia është duke i arrestuar antarët e "mafias së Frankfurtit" të cilët janë të njohur si ...

Ahmeti: Asnjëherë nuk ka munguar përkrahja e SHBA për Maqedoninë

Albtime - 15.05.2013

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, gjatë vizitës së tij në SHBA, vizitoi Zyrën Ekzekutive të Shtëpisë së Bardhë dhe kabinetin e nënpresidentit të SHBA-së, Xho Bajden dhe u takua me zonjën Xhuli Smith, Këshilltare për ...

Rritet besimi i qytetarëve ndaj Avokatit të Popullit

Albtime - 15.05.2013

Besimi i opinionit ndaj institucionit Avokati i Popullit nga viti në vit po rritet. Kjo manifestohet përmes rritjes së vazhdueshme të numrit të ankesave të paraqitura.

Kryeministri bullgar: Deri më 1945, maqedonasit dhe bullgarët kanë qenë një popull

Albtime - 15.05.2013

Deri më vitin 1945 maqedonasit dhe bullgarët kanë qenë një popull, deklaroi kryeministri bullgar Marin Rajkov mbrëm në prek konferencën duke iu përgjigjur një pyetje të gazetarit në lidhje me atë se si janë raportet mes dy vendeve.

Protestë në Shkup për Ditën e Evropës: "Vdekje fashizmi - liri të të ...

Albtime - 15.05.2013

Fronti i Lirisë së të shprehurit sot mbajti një protestë para Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shkup, duke e ndërlidhur ditën e Evropës 9 majit dhe ditës së fitores mbi fashizmin me moton "Vdekje fashizmi - liria e të shprehurit" duke ...

Vetëvrasje dhe tentim për vetëvrasje në rrethinën e Gostivarit

Albtime - 15.05.2013

Dje në orët e hershme të mëngjesit një 50-vjeçar nga fshati Debresh i Gostivarit kreu vetëvrasje. Siç informon SPB-Tetovë, sot reth orës 6 të mëngjesit, u vetëvra duke e varur veten me litar në hambarin e tij në fshatin Debresh të ...

Tre turistë në Maqedoni zhduken, një tjetër vdes në rrethana të dyshimta

Albtime - 15.05.2013

Raporti i Ministrisë së Punëve të Brendshme ka vënë në spikamë një tjetër fenomen shqetësues, atë të zhdukjes dhe vdekjes misterioze të turistëve të huaj. Një turist britanik u gjet mbrëmë i vdekur para një hoteli në Shkup.

Vardari "fundos" përmendoret e Shkupit 2014, fundoset "Gjuajtësja" (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Vardari fundosi një prej skulpturave të Projektit Shkupi 2014. Kësaj radhe "viktimë" e Vardarit të ardhur ishte "Kërcimtarja" që tërësisht u humb në ujin e ardhur të lumit pas të reshurave të shumëta.

Digjet një veturë para ndërtesës së qeverisë (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Një automobil e markës "Lada", është djegur para ndërtesës së Qeverisë në Shkup. Pronari i makinës vetëm ishte larguar dhe po vështronte se si digjej makina e tij.

Kujdes! Sekuestrim të përhershëm të automjeteve që transportojnë ilegalisht

Albtime - 15.05.2013

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve filloi “luftën” finale me transportin dhe transportuesit e veturave ilegale në Republikën e Maqedonisë pas bashkëpunimit me Inspektoratin Shtetëror për Transport filloi me sekuestrimin e përhershëm të ...

Arrestohen grabitësit e "specializuar" të veturave luksoze nga Gërçeci i Shkupit

Albtime - 15.05.2013

Policia e Maqedonisë bëri të ditur se ka arrestuar banorë të fshatit Gërçec që ishin përfshirë në vjedhjen e veturave luksoze në Maqedoni. Përfunduan në paraburgim me akuzë të vjedhjes së veturave të shtrenjta dhe motorëve.

Komuna e Tetovës pritje për kreun e Asociacionit të komunave të Kosovës

Albtime - 15.05.2013

Kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi sot në kabinetin e saj priti delegacionin e përbërë nga kryetarë të komunave të Republikës së Kosovës të udhëhequr nga kryetari i Asociacionit të komunave të Kosovës Naim Ismaili.

"Eurostat": 230 mijë persona janë shpërngulur nga Maqedonia

Albtime - 15.05.2013

Zyra për statistika e Bashkimit Evropian, "Eurostat" njofton se nga viti 1998 e deri në vitin 2011, 230 mijë persona apo mbi 10 për qind e popullatës së përgjithshme të Maqedonisë është shpërngulur jashtë vendit.

Ndalohen vajza shqiptare si këngëtare dhe kamariere në rajonin e Tetovës

Albtime - 15.05.2013

Në një aksion të policisë së Tetovës janë ndaluar nëntë vajza, që siç mësohet po punonin ilegalisht si këngëtare dhe kamariere. “ Gjashtë nga vajzat e ndaluara janë shtetase të Shqipërisë, ndërsa tre prej tyre janë nga vendi.

Policia ndalon 28 emigrantë afrikan, tentuan të arratiseshin

Albtime - 15.05.2013

Policia e Maqedonisë ka ndaluar një grup emigrantësh ilegal nga shtetet afrikane, të cilët po transportoheshin ilegalisht me një kamion në pjesën juglindore të vendit.

Vetëvritet një femër në Vranjofcë të Gostivarit

Albtime - 15.05.2013

Një grua e re moshës 25 vjeçare, N.R. nga fshati Vranjovcë i Gostivarit, rreth mesnatës i ka marrë jetën vetes duke u varur me litar, kanë informuar në SPB-në e Tetovës.

Modeli zviceran i përdorimit të gjuhëve edhe për Maqedoni

Albtime - 15.05.2013

Shoqata e gjuhëtarëve frankofon në Strugë, e drejtuar nga Besnik Lena, mbajti një tribunë pune, ku temë boshte ishte gjuhët e mjedisit dhe përdorimi i tyre zyrtar dhe praktik.

Tetovë: Polici then një kafene dhe dëmton orenditë e objektit

Albtime - 15.05.2013

Së bashku me tre persona tjerë të panjohur, 29 vjeçari M.D. i punësuar në Sektorin e Punëve të Brendshme në Tetovë, e kanë thyer plotësisht inventarin e kafe barit “Kafe” në Tetovë dje rreth orës 19:30, para syve të personelit dhe njerëzve ...

Kapen nëntë "këngëtare" ilegale në lokalet e natës në Tetovë

Albtime - 15.05.2013

Në një aksion të policisë të ndërmarrë në fshatrat e Tetovës, janë arrestuar disa "këngëtare" të paligjshme që kanë punuar nëpër lokalet e natës në këto fshatrat.

Coca-Cola përgadit dhuratë të veçantë për Amdi Bajramin - FOTO

Albtime - 15.05.2013

Në çdo sezon veror kompania më e madhe e pijeve joalkoolike Coca Cola përgadit ndonjë risi. Këtë verë keni parë shumë foto nëpër rrjetet sociale që fotografojnë shishe të pijes më të famshme në botë me emra të ndryshëm.

Dëshmitari: Rasti “Monstër” është i montuar

Albtime - 15.05.2013

Në Gjykatën Themelore “Shkupi 1” po vazhdojnë seancat e dëshmive të dëshmitarëve të paraqitur për rastin “Monstër” lidhur me vrasjen e pesëfishtë në Smilkovc të Shkupit.

Daçiç: Ne nuk e imponojmë me forcë implementimin e marrëveshjes!

Albtime - 15.05.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi sot se zbatimi i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën, pa rënien dakord nga ana e serbëve të Kosovës, mund të sjellë pasoja të dëmshme.

Peshkopi homoseksual Kaçavenda ishte bashkëpunëtori UDB-së dhe shërbimeve tjera me dekada

Albtime - 15.05.2013

Edhe shërbimet vendase por edhe ato të huaja e kanë shënuar si "bartësi kresor i aktiviteteve homoseksuale në Kishën Ortodokse Serbe". Kaçavenda gjithashtu për 50 vite ka punuar si njeri i shëbimeve të huaja të cilat e kanë detyruar të ...

Kush pengoi që Tito të merr çmimin Nobël për Paqë?

Albtime - 15.05.2013

Ka qenë Kisha Ortodokse Serbe (KOS) ajo që kishte refuzuar përkrahjen e kandidaturës së Josip Broz titos për Çmimin Nobël për Paqë. Për atë, presidenti i përjetshëm i RSFJ-së përgjithmonë i kishte ndërpreë kontaktet me kreun kishtar.

Ministrit afrikan i bie të fikët gjatë konferencës, asiston Davutoglu (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Gjatë pres konferencës së përbashkët ndërmjet minsitrit për punë të jashtë të republikës së Turqisë dhe homologut të tij nga Burkina Faso Djibrill Yiene Bassole, ndodhi një skandal.

Mbi 20 të arrestuar në Preshevë dhe Vranjë

Albtime - 15.05.2013

Në territorin e komunës së Preshevës dhe asaj të Vranjës janë arrestuar mbi 20 persona, të dyshuar për tregti me njerëz dhe kontrabandë të cigareve, transmeton rel.

Turqi, parandalohet atentati ndaj patriarkut të Kostandinopojës

Albtime - 15.05.2013

Një komplot për vrasjen e patriarkut të Kostandinopojës, Bartolomeu I është parandaluar nga policia turke. Mediat vendase bëjnë me dije se një person është arrestuar dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim, pasi dyshohen se kishin ...

“Shqipëria e Madhe” përmbushet pa konflikt

Albtime - 15.05.2013

Shqipëria e Madhe nuk është një projekt i parealizueshëm, praktikisht funksionon që tani. Kështu shprehen disa ekspertë të rajonit për gazetën serbe “Novosti”.

Senzacion, fotografinë e maturës ia pëlqyen mbi 25 mijë persona

Albtime - 15.05.2013

Fotografia e Almasa Sarajliç, maturantes nga Medreseja Elçi Ibrahim Pasha nga Travniku i Bosnjës, u përhap në rrjetin e internetit dhe deri më tani e kanë pëlqyer mbi 25000persona.

Greqi, përleshen në burg shqiptarë e arabë, vdes një iraken

Albtime - 15.05.2013

Një përleshje e dhunshme mes disa të dënuarve në burgun e Grevenasë ka përfunduar tragjikisht. Një 31 vjecar nga Iraku ka mbetur i vrarë, ndërsa 3 të tjerë u plagosën, mes të cilëve dhe një shqiptar.

Turqia kërkon ndërhyrje ndërkombëtare në Siri

Albtime - 15.05.2013

Turqia ka kërkuar ndërhyrjen ndërkombëtare kundër regjimit të Damaskut dhe akuzon një grup të lidhur me shërbimin inteligjent sirian si përgjegjës për shpërthimin e dy autobombave në qytetin turk Reihanli.

Borë në Bosnjë, shira të rrëmbyeshëm në Kroaci

Albtime - 15.05.2013

Moti i keq ka goditur Bosnjë dhe Hercegovinën ku në malin Bjellashnica sot në mëngjes ka rënë edhe borë, ndërsa në pjesët tjera të vendit është duke rënë shi i rrëmbyeshëm.

Spanja tronditet nga një skandal: Për më shumë se 30 vjet murgeshat kanë trafikuar me foshnje!

Albtime - 15.05.2013

Në hetimin e quajtur "Operacioni i fshehtë", garda civile spanjolle ka arrestuar 31 persona, për të cilët besohet se janë të përfshirë në rrjetin kriminal të trafikimit të foshnjave.

Bëhen publike fotot e personave që kanë mbajtur peng tri vajzat për 10 vite - FOTO+VIDEO

Albtime - 15.05.2013

Autoritetet amerikane kanë publikuar fotografi ekskluzive nga tre v ëllez ërit e dyshuar p ër kidnapimin e vajzave q ë u mbajt ënm t ë rob ëruara me decenie .

Ku jetojnë miliarderët?

Albtime - 15.05.2013

Ndërsa kriza botërore ka detyruar shumë njerëz që të kontrollojnë të ardhurat e tyre deri në qindarka, ekziston një klasë e cila nuk e ka idenë se çfarë do të thotë krizë.

Dëshmia rrënqethëse e 3 vajzave të marra peng për 10 vite: Sapo ngilja shtatzanë më ...

Albtime - 15.05.2013

Rrëmbimi dhe mbaitja peng për 10 vite me radhë të 3 vajzave në Ohajo vazhdon të jetë një ngjarje që me çdo detaj që nxjerr rrënqeth mbarë opinionin publik amerikan.

Izraeli do ta shfuqizojë ligjin me të cilën gratë nuk lejohen të ulen përpara në ...

Albtime - 15.05.2013

Ligji me të cilin gratë në Izrael duhej patjetër që të ulen në pjesën e pasme të autobusave të transportit publik, së shpejti do të shfuqizohet, njoftoi Ministrja e Drejtësisë.

Njihuni me Jeff Bliss, shkollarin e mesëm që ia tha troç mësimëdhënëses - VIDEO

Albtime - 15.05.2013

Ti nuk duhet të jesh këtu ulur, por në të kundërtën të bësh mësimin më të dashur për ne nxënësit, duhet të komunikosh fytyrë me fytyrë me neve, të na bësh më të eksituar që të mësojmë. Sjellja jote është një sjellje bushtrash.

Rikthehen tensionet mes Rusisë dhe SHBA-ve, rusët instalojnë raketa S-300PMU2 në Siri

Albtime - 15.05.2013

Krizë e re në marrëdhëniet Amerikë – Rusi, pas zbulimit nga shërbimet sekrete izraelite, se Rusia do ti dorëzojë brenda 3 muajve raketa të gjeneratës sëre S-300PMU2 Sirisë! Gazeta amerikane “Wall Street Jounarl”, duke u bazuar në burime të ...

Shampoja kundër morrave i shkakton djegie të rënda në fytyrë - FOTO

Albtime - 15.05.2013

Vajza e vogël ka mbetur me pasoja pasi fytyrën e saj e kishte përshkuar flaka pas përdorjes së një shampoje kundër morrave. Jodie O'Donoghue ka luftuar për jetën e saj pasi që fytyrën e saj e kishte mbuluar flaka, si pasojë e fryerjes së ...

Surfisti vritet nga peshkaqeni në muajin e tij të mjaltit para syve të gruas (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Një surfistë është vrarë nga peshkaqeni, deris agruaja e tij po shikonte këtë terror nga bregu. 36 vjeçari ishte duke përdorur një dërrasë kur peshkaqeni vrasës e goditi atë dy herë.

Pas 17 ditëve gjendet e gjallë një grua nën rrënojat e ndërtesës së shembur ...

Albtime - 15.05.2013

17 ditë pas shembjes së ndërtesës në periferi të kryeqytetit të Bangladeshit, Daka, është gjetur një grua që ka mbetur gjallë. Gruaja me emrin Reshma, ishte e bllokuar në bodrumin e kompleksit tregtaro-punues tetëkatësh, RanaPlaza.

Demonstrim i paimagjinueshëm fuqie nga rusët, në paradën e 9 majit. U tund “Toka”! ...

Albtime - 15.05.2013

Rusia festoi me një super paradë ushtarake 68-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste të Adolf Hitlerit! Në Sheshin e Kuq të Moskësparakaluan 11.000 ushtarë, me dhjetëra avionë luftarakë, si ata reaktivë të gjeneratës së re, bombardues ...

Mbi 1,000 të vdekur në Bangladesh

Albtime - 15.05.2013

Z yrtarët në Bangladesh thonë se numri i të vdekurve nga shembja e fabrikës është rritur mbi 1,000, transmeton rel. Shifrat janë bërë publike sot, pasi autoritetet kanë vazhduar të nxjerrin trupa të pajetë nga rrënojat e kompleksit.

Publikohet videoja shokuese e shpërthimit në Pragë (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Kjo fatkeqësi ndodhi para dhjetë ditëve në ndërtesën e Akademisë së filmit, ku nga shpërthimi i gazit u lënduan 55 persona. Kjo është videoja e parë e paraqitur në të cilën shihet shpërthimi.

Mijëra njerëz nga mbarë bota aplikojnë për të shkuar në Mars

Albtime - 15.05.2013

Mijëra njerëz nga mbarë bota aplikojnë për një biletë njëdrejtimëshe për në Mars, shkruan, “The Los Angeles Times”. Kompania holandeze "Marsi One", e cila është organizatore e këtij misioni, ka filluar të mbledhë aplikacionet edhe për ...

“Një përpjekje e fundit për të gjetur kriminelët nazistë”

Albtime - 15.05.2013

Arrestimi i një roje, Auschwitz është pjesë e përpjekje të fundit në Gjermani për të sjell burrat e moshuar para drejtësisë. “Ju nuk mund të fshiheni nga drejtësia përgjithmonë, që për dekada keni kryer krime lufte, jo tani kur jeni 93 ...

Shpërthime në kufirin turko-sirian, 20 të vdekur, 46 të plagosur / video/

Albtime - 15.05.2013

Disa shpërthime u kanë marrë jetën 20 personave, ndërsa 46 të tjerë kanë ngelur të plagosur në një qytet në jug të Turqisë, në kufij me Sirinë. Është ende e paqartë se sa shpërthime ndodhën, 2 apo 4, por siç raportohet nga Ministria e ...

Turqia kërcënon: Do të sulmojmë Sirinë!

Albtime - 15.05.2013

Turqia i rezervon vetes të drejtën të reagojë sipas mënyrës së saj ndaj sulmit me pasoja të rënda në kufirin me Sirinë. Ministri i Jashtëm Davutoglu nuk e sheh të nevojshëm një takim krize të NATO-s.

Zvicer: Ekzekutohet shqiptari në prani të fëmijëve

Albtime - 15.05.2013

Mbrëmë në orët e vona është ekzekutuar me një breshëri plumbash një 36 vjeçar shqiptar nga Kosova që jeton në Zvicër i cili kishte pasaport italiane para garazhdës së tij në prani të fëmijëve dhe të dashurës me të cilën bashkëjetonte prej ...

Zbulohet "fabrika kriminale për bebe"

Albtime - 15.05.2013

Policia nigeriane shpëtoi 17 tinejxhere shtatzënë nga "fabrika kriminale për bebe" në shtetin juglindor Imo, kurse po hulumtohet pas gruas e cila qëndron pas tentimeve për shitjen e fëmijëve.

Ariel Kastro tregon torturat që përdorte ndaj gruas dhe pengjeve të tjerë(VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Ariel Kastro kishte ndërtuar “dhomën e torturës” dhe “burgun privat” brenda shtëpisë në Sejmor Avenju, në Klivlend. Ishte pikerisht aty ku ai shfryu sadizmin e tij kunder vajzave qe mbante peng.

Publikohet biseda e herorit të Klivlendit me policinë për rastin e kidnapimeve

Albtime - 15.05.2013

Charles Ramsey është shpallur edhe zyrtarisht personi i cili ka kontribuar për lirimin e pengjeve të Ariel Castros i cili për 12 vite ka mbajtur të mbyllura 3 vajza.

Bangladesh, gruaja 17 ditë nën gërmadha, gjendet e gjallë

Albtime - 15.05.2013

BANGLADESH – 17 ditë pas shembjes së ndërtesës në Bangladesh, ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin një grua të gjallë nga gërmadhat. Sipas "The Daily Star", gruaja e quajtur Reshma, është në gjendje të rëndë shëndetësore, por ...

Mubarak: Si president gjithmonë jam kujdesur për të varfëritë

Albtime - 15.05.2013

I sh presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, i ka bërë komentet e tij të para për media, prej se ishte arrestuar para dy vitesh, për bashkëpunim në vrasjen e afro 900 protestuesve, në vitin 2011.

Itali, pranga prindërve, përdhunuan fëmijët për të shitur video porno

Albtime - 15.05.2013

Prindërit “mostra” janë arrestuar nga policia pasi kishin abuzuar me fëmijët e tyre për të realizuar filmime pedofilie dhe pornografike, duku i publikuar më tej në “Deep Web” në internet.

Shihni se çfarë gjeti policia në shtëpinë e Ariel Castro - VIDEO

Albtime - 15.05.2013

Ariel kastro po përballet me akuza për kidnapim dhe përdhunim të 3 fermave me vite të tëra. Pas arrestimit të tij policia ka bërë fotografi në shtëpinë e tij për të parë se si ia ka dalur që Castro ti robërojë aq gjatë femrat.

Bëhuni gati, kjo do të jetë vera më e nxehtë në 150 vitet e fundit!

Albtime - 15.05.2013

Shërbimi meteorologjik britanik ka paralajmëruar se vera e vitin 2013 do të jetë një ndër më të nxehtat në 150 vitet e fundit. Ata prognozojnë se temperaturat do të jenë edhe më të larta se ato të vitin 2003, për të cilat besohet se ato ...

Nisi të qëlloj me pistoletë kë shikonte, 19 të plagosur, kujdes pamje të ashpra! (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Kamera e sigurisë regjistroi autorin i cili papritur nxori pistoletën dhe po qëllonte ndaj trumës duke plagosur 19 vetë! Një burrë me këmishë të bardhë dhe pantallona të errëta, duket tek ngre dorën e tij dhe nisi të qëlloj me pistoletë në ...

Tmerruese: Kryengritësi sirian ia heq zemrën një ushtari dhe e kafshon atë

Albtime - 15.05.2013

Video tmerruese, ku shihet se si një pjesëtar i kryengritësve sirian ia heq zemrën nga trupi i një pjesëtari të përkrahësve të diktatorit Asad dhe e kafshon.

Kidnapuesi i Klivlendit Ariel Castro ka shkuar për ngushëllime tek familjarët e viktimës

Albtime - 15.05.2013

Në kohën kur ai e kishte kidnapuar Gina Dejesus, Castro kishte shkuar tek familjarët që t'i ngushëllojë, ndërsa ata e kanë mirëpritur duke mos ditur që ai ishte kidnapuesi i vajzës së tyre.

Shkatërruan piramidën e vjetër 2300 vjeçare, kishin nevojë për materialit ...

Albtime - 15.05.2013

Se lakmia e njeriut, e maskuar nën "interesin e punës", nuk është një mjet për të shkuar përpara, por është një fatkeqësi, dëshmon rasti në shtetin Belize në Amerikën Qendrore.

Eskavatori shkatërron një piramidë të Majëve më se 2300 vite të lashtë (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Një piramidë e majasve nga periudha para-kolumbiane është shndërruar në gurë për rrugë. Kjo gjë ka ndodhur në Belize, ku një eskavator i një kompanie ka demoluar rrënojat e Noh Mul, njëri ndër vendet më të rëndësishme arkeologjike në ...

Gjokoviç shau publikun edhe në Madrid, "shkoni të gjithë në k.." (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Tenisti numër një në botë për momentin, serbi Novak Gjokoviç, gjatë ndeshjes me tenistin bulgar Grigor Dimitrov në Masters turneun në Madrid, nuk arriti që t'i mbajë nervat dhe lëshoi gjuhën e tij.

Abidal i zhgënjyer me krerët e Barcelonës

Albtime - 15.05.2013

Mbrojtësi francez Eric Abidal është i zhgënjyer me Barcelonën, pasi krerët e klubit ende nuk e kanë informuar nëse do t'i ofrojnë kontratë të re. Kontrata aktuale e Abidalit 33-vjeçar me Barcelonën skadon në fund të stinorit.

Emisarët e Realit në Brazil për Neymar

Albtime - 15.05.2013

Florentino Perez ka ndërmend të bëjë një goditje të madhe në merkato. Ndoshta nuk do të jetë Gareth Bale, por braziliani Neymar. Tifozët ëndërrojnë t’i shikojnë të dy me fanellën merengues por për momentin uellsiani mund të presë sepse ...

"Edhe një legjendë, ikën në histori: Goodbye Fergi"

Albtime - 15.05.2013

Njëri nga tranjerit më të trofeshëm në historinë e futbollit, pa dyshim se është skocezi, Sir Alex Ferguson. Ai lajmëroi pensionimin e tij nga futbolli, në një mënyrë shumë dramatike, duke i mbledhur lojtarët dhe stafin e tij në orët e ...

Ndryshimi Guardiola - Vilanova, 5 pasojat dhe nevoja për "shtëpi" të re për Messi-n

Albtime - 15.05.2013

Filozofia e Guardiloës për zhvillimin e lojë në Klubin e Barcelonës bazohej kryesisht n ë dy rregulla të arta. E para ishte lëvizje e qëndrushme dhe tjetra lëvizje së bashku.

Ramos: Tani është koha për unitet

Albtime - 15.05.2013

Mbrojtësi i Real Madridit, Serhio Ramos, ka thirrur për unitet brenda “klubit mbretëror” në prag të finales së Kupës së Mbretit kundër Atletiko Madridit, transmeton RTK.

Rekordi i ri në renditjen e Shqipërisë në FIFA

Albtime - 15.05.2013

Kombëtarja shqiptare vazhdon të regjistrojë rekorde. Muajin e kaluar, kuqezinjtë bënë arritjen më të madhe në renditjen e FIFA-s, duke u renditur në vendin e 48-të. Por, ky rekord nuk zgjati shumë.

Ronaldinjo, rishfaq "magjinë" e tij, përkujton periudhën e tij të lavdishme (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Klubet braziliane Atletiko Mineiro dhe Fluminese janë çerekfinalistët e parë në Kopa Libertadores (në rangun e Ligës së Kampionëve të Evropës). Atletikë bëri një hap të madh kur në transfertë mposhti Sao Paulon me 2 me 1, kurse ...

Barcelona nuk duhet të mërzitet për të ardhmen e saj (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Të gjithë pajtohen se skuadra e Barcelonës është më e mira në histori të futbollit (së paku kështu mendohej deri me duelin e këtij viti ndaj Bajernit), por ajo që e bën special këtë skuadër është shkolla e saj e futbollit “La Masia”.

Mrekulli në Rally, makina mbi shkëmb, pilotët shpëtojnë mrekullisht

Albtime - 15.05.2013

Një manovër e papritur, trajektorja që ndryshon dhe makina përfundon majë jnë greminë. Shumë frikë dhe gjithashtu edhe shumë fat në garat me makina “Rally” në Emiratet e Bashkuara Arabe, për makinën, Citroen DS3 R3 2WD, e Mohammed ...

Mou paralajmërohet nga Chelsea për klauzolën që ka me Realin

Albtime - 15.05.2013

Largimi hipotetik i Jose Mourinhos nga Real Madrid mund të mos jetë aq i lehtë sa mund të duket. Tekniku portugez dhe klubi spanjoll kanë firmosur një klauzolë, sipas të cilës nëse njëra nga palët kërkon ndërprerjen e kontratës para ...

Bayern fiton, Shaqiri shënon përsëri

Albtime - 15.05.2013

Bayern Munchen e mbyll me fitore sezonin në stadiumin e tij "Allianz Arena". Skuadra e Jupp Heynckes mposhti 3-0 në derbi Augsburg me gola Muller, Shaqiri dhe Gustavo, të gjitha në pjesën e dytë.

Reali me heshtje mundohet të kalojë luftën e fjalëve

Albtime - 15.05.2013

Real Madridi të premten ka vendosur që të mos mbajë konferencën tradicionale para ndeshjes, në tentim për të ndalur luftën e fjalëve mes trajnerit Jose Mourinho dhe anëtarëve të skuadrës së tij.

De Biasi: Rekordi në renditjen e FIFA-s nuk ka vlerë nëse nuk e mposhtim Norvegjinë

Albtime - 15.05.2013

Shqipëria ka thyer një tjetër rekord në renditjen e FIFA-s, duke u ngjitur në vendin e 43-të. Në klasifikimin mujor të muajit maj, kuqezinjtë kanë ngjitur edhe pesë shkallë të tjera, duke lënë pas skuadra të njohura dhe me shumë traditë, ...

Ky do të jetë zëvendësuesi i Gotze në Dortmund

Albtime - 15.05.2013

Borusia Dortmund e ka gjetur pasardhësin e Mario Gotzes në skuadër. Skuadra e njohur gjermane ka arritur një marrëveshje paraprake me talentin brazilian, Bernard.

Aksidenti më i tmerrshëm në një ndeshje futbolli (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Vërtet vuri dorën Zoti për të mbrojtur arbitrin dhe disa lojtar të cilët u goditën nga disa tabela që u shkulën nga era e fuqishme! Incidenti ndodhi para 6 vjetësh, në ndeshjen e kampionatit të futbollit të Afrikës së Jugut ndërmjet ...

Barcelona rikthen rezultatin në Madrid, lëndohet Messi (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Barcelona arriti që të rikthejë rezultatin në "Vincente Calderon", duke fituar me rezultat 2:1, edhe pse Barcelona ishte e shpallur si kampion në La Liga.

Ibrahimovic, godet drejtorin Leonardo gjatë festës së titullit...? (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Festimi i titullit të kampionit për PSG-në për pak sa nuk ka kaluar në aksident të rëndë. Kush tjetër mund ta prish punën, përveç se një Zlatan Ibrahimoviç.

"Super" Mario Balotelli nuk humb kohë gjen të dashur të re edhe më të bukur (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

"Super" Mario Balotelli ka gjetur një të dashur të re. Kështu përcjellin mediat italiane duke u thirrur në faktisn se në ndeshjen derbi të xhiros së 37-të të Serie A, në mes Milan dhe Roma, ndeshjen nga stadiumi e ndjekte edhe e dashura e ...

23 vite nga ndeshja që paralajmëroi fundin e Jugosllavisë (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Më 13 maj 1990, e diel, duhej të luhej ndeshja midis Dinamo Zagrebit dhe Crvena Zvezdës nga Beogradi. Kjo ditë do të mbahet mend për incidentet që filluan para ndeshjes e që për shumë analistë shënuan edhe fillimin e shpërbërjes së ...

Futbollisti ndërhyn "ashpër" kundër gjyqtarit (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Javën e kaluar gjatë ndeshjes në kampionatin holandez, mes Nec dhe RKC Waalwijk ndodhi një ngjarje mjaft e pazakonshme. Mefushoir i RKC Waalwijk Jeff Stan në vend që të ndërhyjë ndaj futbollistit kundërshtar, ai me vete "mori" gjyqtarin ...

Shikoni se si futbollistët e Barcelonës festuan titullin e La Ligës në aeroplan (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Barcelona është shpallur kampione e La Ligës për të 22-ën edhe pse kanë mbetur edhe tre xhiro deri në përfundim të sezonit. Videoja e mëposhtme tregon festën e katalanasve në aeroplan, rrugës për në Madrid, për të zhvilluar ndeshjen kundër ...

Neymar, befason çdo ditë e më shumë. Vallëzim i mrekullueshëm i tij (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Neymar është kthyer në qendër të vëmendjes për këtë stinor. Super ylli i ri brazilian, përveç performancës së mirë që po tregon në futbollin brazilin, stilin e flokëve karakteristik, ka befasuar publikun edhe me vallëzimin e tij interesant ...

Autogoli më komik që keni parë ndonjëherë (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Ka qenë një debutim për të harruar për portirerin e ri të skuadrës moldave Milsami-Ursidos në ndeshjen e së shtunës kundër Rapid Ghidighici. Pas ndaljes së topit me sukses në zonën e rrezikut, nga dëshira për ta shpjerë sa më shpejt topin ...

Samsung me antireklamë për Apple - VIDEO

Albtime - 15.05.2013

Gjigandi i prodhimeve elktronike "Samsung" ka dalur me një reklamë ku përqesh iphon-nin dhe përdoruesit e tij. Në reklamën mund të shihni disa novitete të cilat posedon Samsung Galaxy S4 e të cilat nuk mund ti gjeni në i-phone.

Ja sa kanale do të paguhen për tu shikuar në Youtube

Albtime - 15.05.2013

Ashtu sic njoftoi në ditët e fundit të javës së kaluar, Youtube nisi projektin pilot të kanaleve me pagesë që ofrohen online. Në projekt janë përfshirë 53 kanale dhe abonimi mujor nis nga 0.99 dollarë.

Facebook-u ka tërhequr rreth 1 milionë shkarkime të aplikacionit të tij “Home”

Albtime - 15.05.2013

Facebook-u ka tërhequr rreth 1 milionë shkarkime të aplikacionit të tij "Home" brenda muajit që doli në treg. Aplikacioni, që merr rolin e ekranit kryesor të pajisjeve, e vendos Facebook-un në qendër të telefonit.

Vallë përfundoi fama e Kim Kardashianit?...

Albtime - 15.05.2013

Kim Kardashian tërë këtë famë të cilën e posedon e ka fituar falë trupit të saj tepër tërheqës, dhe çdo herë me krenari edhe e ka treguar për publikun dhe fansat e saj.

Tom Kruiz në Kinë për promovimin e filmit të tij më të fundit “Oblivion”

Albtime - 15.05.2013

Aktori amerikan Tom Kruis ka shfrytëzuar vizitën në Kuinë për të parë nga afër murin e madh kinez. Ai ndodhet në Pekin për të promovuar filmin e tij më të fundit “Oblivion” Aktori hollivudian Tom Kruis ndodhet në Pekin për të promovuar ...

Ja çfarë fotoje bën Rita Ora

Albtime - 15.05.2013

Këngëtarja shqiptare Rita Ora sërish shfaqet në pozita të dyshimta krahas Cara Delevingne. Kjo e fundit është cilësuar prej Ritës si e dashura dhe mediat jo rrallë e kanë trajtuar marrëdhënien intime mes të dyjave.

Flori: Adrian Gaxha nuk është këngëtar

Albtime - 15.05.2013

Vajzat e emisionit shumë të komentuar në kanalit “Youtube” - “Thumb”, Fatma dhe Elona, në një nga programet e fundit të tyre, kanë intervistuar Flori Mumajesin gjatë xhirimit të klipit të fundit me Genën.

Mediat angleze ironizojnë Bleonën: 'Pse është e çmendur për Princ Harry?'

Albtime - 15.05.2013

Daily Mail ka ironizuar keqazi me këngëtaren shqiptare Bleona Qerreti, që e ka përfshirë së fundi në një artikull të vetin, duke u tallur me fjalët e saj për princin Harry.

Kim Kardashian për herë të parë paraqitet si shtazënë në bikini(FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Njëra nga gratë më të famshme shtatzënë për momentin është përfshirë në faqen e parë të një reviste mjaft të famshme. Një burim i afërt me Kim Kardashian ka thënë se ajo është duke u ndjerë shumë mirë dhe se aspak nuk është hamendur për të ...

Vesa Luma feston ditëlindjen me një tortë të artë

Albtime - 15.05.2013

Raste si keto,kur ke njerezit qe i do me se shumti me jane afer vetes ne dite speciale si kjo,dhe jo vetem..,gjithmone me kane bere te mendoj se sa e bekuar jam nga Zoti te kem nje familje te jashtzakonshme,miq e shoqri te pakrahasueshem e ...

Adrian Lulgjuraj: “Çfarë presim nga Eurosong dhe cilët janë konkurrentët që na ...

Albtime - 15.05.2013

Me një vetëbesim të fortë, por edhe modest, Ardian Lulgjuraj rrëfen emocionet para ngjitjes në skenën e Festivalit Europian, në natën e dytë gjysmëfinale më 16 maj, në Malmo të Suedisë.

Rita Ora kalon një ditë si roje e Mbretëreshës (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Një prej këngëtareve më të kërkuara të momentit, Rita Ora, u shkëput nga axhenda e ngjeshur e shfaqjeve, për t’u rikthyer në “rrënjët e saj” londineze.

Shkëndija i nxjerr të gjitha - FOTO

Albtime - 15.05.2013

Provokimi i Shkendijes nuk ka te ndalur vazhdon edhe keto dite,ajo se fundi kapostuar dhe foto me provokative se kurre me pare. Pas nxjerjes se gjoksit dhe prapanices, ajo vazhdon te provokoje ne menyre akoma me te madhe.

Evropë: Rrezikohen planet për çrrënjosjen e fruthit

Albtime - 15.05.2013

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se përhapja e fruthit në Evropën Lindore, Turqi dhe Britani, po i rrezikon shpresat për çrrënjosjen e kësaj sëmundjeje në Evropë deri në vitin 2015, transmeton rel.

Sëmundja e cila mund të jetë më e rrezikshme se AIDS

Albtime - 15.05.2013

Një lloj i ri i gonorresë, i qëndrueshëm ndaj antibiotikëve, mund të jetë më i rrezikshëm se AIDS-i, tërheqin vërejtjen mjekët amerikanë. Lloji HO41 i gonorresë, për herë të parë është hasur në Japoni para dy vitesh, ndërsa gjasat e ...

Rrahja e zemrës me mbi 90 në minutë, rrit trefish rrezikun e vdekjes

Albtime - 15.05.2013

Pasja e një norme të shpejtë pushimi të impulsit, edhe në qoftë se ju jeni i aftë fizikisht, rrit rrezikun e vdekjes. Shkencëtarët kanë gjetur se meshkujt me një prehje të zemrës prej 90 rrahjeve në minutë janë tre herë më të rrezikuar nga ...

Lojërat kompjuterike përtërijnë trurin

Albtime - 15.05.2013

Në një studim të ri loja në kompjuter është lidhur me shtyrjen e procesit të dobësimit të aftësive njohëse, të cilat lidhen me plakjen. Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Ayova kanë vërtetuar se si një vit i kaluar me luajtje të ...

Ndryshimet në gojë zbulojnë sëmundjet

Albtime - 15.05.2013

Ndryshimet në mukozë, dhëmbë ose gjuhë mund të jenë shenja paralajmëruese për sëmundje serioze. Era e keqe nga goja Ndoshta bëhet fjalë për halitozën, e cila mund të jetë pasojë e shumë faktorëve, madje edhe e diabetit të padiagnostikuar.

Ngrënia para gjumit nuk të shëndosh

Albtime - 15.05.2013

Konsumimi i ushqimit natën apo para gjumit nuk të shëndosh, përkundrazi ndikon në përshpejtimin e metabolizmit dhe lehtëson dobësimin. Një studim i publikuar në revistën "Medicine & Science in Sports & Exercise" ka treguar se qumështi i ...

Gjumi i tepërt në fundjavë të bën mirë, por...

Albtime - 15.05.2013

Nuk ka arsye që të ndiheni fajtor nëse flini disa orë ekstra këtë fundjavë. Një fundjavë e gjatë në shtrat i bën mirë zemrës tuaj. Një studim tregon se kjo mund të ulë rrezikun e presionit të gjakut – një faktor madhor ky për sulmin apo ...

Shikoni se si hiqen kilogramët e tepërt nga stomaku (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Shumë njerëz kanë problem me kilogramët e tepërt, e sidomos kanë probleme me stomakun e madh, për shkak të yndyrave të tepërta në organizëm. Ne po ua prezantojmë një video ku tregohen disa ushtrime për të hequr këto kilogramë të tepërt.

Pikat që ndalin vajin e fëmijës (FOTO)

Albtime - 15.05.2013

Fëmijët pëlqejnë kur i prekni. Masazhi për bebet është tentim optimal për zhvillim të lëvizshmërisë dhe ndjesive si dhe përmirëson zhvillimin psikomotorik të bebes.

Fotografia e cila shokoi gjithë botën: &...

Albtime - 15.05.2013

Lajmi në lidhje me shkatërrimin e ndërtesës në Bangladesh shokoi gjithë botën, pasi që nga kjo fatkeqësi jetën kanë humbur mbi 800 persona. Mirëpo fotografia e bërë në rrënojat e ndërtesës, jep një fokus krejt tjetër të viktimave të cilat ...

Sonte luhet finalja e Ligës së Evropës

Albtime - 15.05.2013

Në Amsterdam të Holandës sonte zhvillohet ndeshja finale e Ligës së Evropës. Në garë për të fituar trofeun e dytë për nga rëndësia në futbollin evropian, janë Çelzi dhe Benfika.

Jelly Bean arriti të renditet më sipër në klasifikim krahasuar me Ice Cream Sandwich

Albtime - 15.05.2013

Përdoruesit e Android preferojnë më tepër përdorimin e versionit më të fundit të sistemit operativ të kompanisë Google. Në muajin prill është vënë re një rritje me 3.4 pikë të numrit të pajisjeve aktive që funksionojnë me Jelly Bean – ...

Siri, shpërthim në zemër të Damaskut

Albtime - 15.05.2013

Lajmin e bëjnë të ditur aktivistët anti-regjim, sipas të cilëve bëhet fjalë për një autobombë të shpërthyer përpara teatrit të operas së kryeqytetit.

Maqedonia me papunësi më të lartë të të rinjve në Ballkan

Albtime - 15.05.2013

Një raport i emërtuar "Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë- Pasqyrë e zhvillimit të burimeve njerëzore”, lëshuar nga Bashkimi Evropian tregon se Maqedonia përballet me sfida të mëdha në fushën e punësimit, raporton agjencia e lajmeve INA.

Kanë harxhuar 37 miliardë dollarë p...

Albtime - 15.05.2013

Viteve të fundit mediat amerikane gjthnjë e më shumë përcjellin informata për harxhimet e tepërta në projektet e suhtrisë amerikane. Për projektin më të ri të marinës amerikane të quajtur "Littoral Combat Ship", mësohet prej më se një vit ...

"Monstra", gjykatës i paraqitet sot dëshmitari kyç

Albtime - 15.05.2013

Në Gjykatën Themelore Shkup I, do të vazhdojë sot procesi gjyqësor për vrasjen e pesëfishtë në afërsi të Liqenit të Smilkovcës. Në seancën e sotme duhet të dëshmojë personi, që sipas avokatëve të të pandehurve, është dëshmitari kyç në ...

Ja si duhet të zini vende në tranvajet e Kinës!!! (VIDEO)

Albtime - 15.05.2013

Nga numri i madh i populsisë ndhoin edhe kto veprime ku ju vet mundë të gjykoni për këto ...

Përgjaket "Dita e Nënës", 3 persona qëllojnë me armë, 19 viktima mes tyre 2 fëmijë

Durres Lajm - 13.05.2013

- Të paktën 19 persona, në mesin e viktimave edhe dy fëmijë një vajzë 10-vjeçare dhe djalë, janë qëlluar me armë zjarri në New Orleans, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në një vend ku ishin grumbulluar me qindra persona për Festën e ...