TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ekuador, minatorët, 2 të vdekur dhe 2 ende të gjallë

Top Channel - 17.10.2010

Dy prej katër minatorëve të bllokuar në minierën e ekuadorit janë gjetur të vdekur, ndërsa dy të tjerët mund të jenë ende të gjallë. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Burimeve Natyrore të Parinovueshme, Carlos Pareja.

Rriten viktimat në minierën në Kinë

Ina - 17.10.2010

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i gazit në një minierë qymyri në provincën qëndrore kineze Henan ka arritur në të paktën 26. Ekipet e shpëtimit sipas të dhënave të agjencisë së lajmeve Xinhua po vazhdojnë kërkimet për 11 minatorë të ...

Kinë, rritet numri i minatorëve të vdekur

Alsat - 17.10.2010

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i gazit në një minierë qymyri në provincën qendrore kineze Henan ka arritur në të paktën 26 vetë. Ekipet e shpëtimit sipas të dhënave të agjencisë së lajmeve Xinhua po vazhdojnë kërkimet për 11 minatorë ...

Minatorët kilianë vërshohen me oferta futbolli

Yll Press - 17.10.2010

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ka ftuar 33 minatorët për të vizituar stadiumin "Santiago Bernabeu" të Madridit për të "festuar mësimin e tyre të jetës".

Kinë: Rritet numri i viktimave nga fatkeqësia në një minierë

Botasot - 17.10.2010

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i gazit në një minierë qymyri në provincën qendrore kineze Henan ka arritur në të paktën 26. Ekipet e shpëtimit sipas të dhënave të agjencisë së lajmeve Xinhua po vazhdojnë kërkimet për 11 minatorë të ...

Kinë, rritet numri i minatorëve të vdekur

Telegrafi - 17.10.2010

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i gazit në një minierë qymyri në provincën qendrore kineze Henan ka arritur në të paktën 26- njofton agjencia e lajmeve Xinhua.

Arrin në 26 bilanci i minatorëve të vdekur në Kinë

Koha.net - 17.10.2010

Pekin, 17 tetor - Përpjekjet e shpëtimit po vazhdojnë, pas një shpërthimi vdekjeprurës në një minierë qymyrguri në provincën qendrore të Kinës, Henan.

Arrin në 26 bilanci i minatorëve të vdekur në Kinë

Lajmetsot - 17.10.2010

Postuar me: 17 October, 2010 11:34:00 Arrin në 26 bilanci i minatorëve të vdekur në Kinë Përpjekjet e shpëtimit po vazhdojnë, pas një shpërthimi vdekjeprurës në një minierë qymyrguri në provincën qendrore të Kinës, Henan.

Minatorët kilianë kthehen në minierë për ceremoninë fetare

Koha.net - 17.10.2010

Santiago, 17 tetor - Minatorët e shpëtuar në Kili, të cilët nën tokë kaluan 69 ditë, do të kthehen sot në minierë për të marrë pjesë në ceremoninë fetare.

Minatorët e Kilit dhe pakti për “të heshtur”

Yll Press - 17.10.2010

Kanë qenë të gjithë me shumë fat, por sipas disa dëshmive të para duket se jo gjithçka ka rrjedhur vaj mes 33 minatorëve gjatë ditëve të gjata dhe të dhimbshme të ngujimit në zgafellën poshtë shkretëtirës së Atakamës.

Kili, 28 minatorë dalin nga spitali

Gazeta Start - 16.10.2010

Kopiapo (Kili) - 28 prej 33 minatorëve të nxjerrë në sipërfaqe të mërkurën në Kili pasi kaluan 69 ditë nën tokë, dolën nga spitali i Kopiapos në veri të vendit.

Minatorët në Kili kërkojnë masa më të forta sigurie

BBC - 16.10.2010

Një prej 33 minatorëve të cilët u bllokuan nëntokë në Kili duke folur për BBC-në ka thënë, se ai do të rikthehet në minierë por para se ta bëjë këtë ai kërkon që të merren masa të forta sigurie për minatorët.

Kili, dalin nga spitali 28 minatorë

Top Channel - 16.10.2010

Autoritetet shëndetësore në Kili njoftuan se 28 minatorë lanë spitalin për t’iu rikthyer jetës së tyre familjare. Sipas autoriteteve nxjerrja e minatorëve nga spitali u krye në fshehtësi të plotë dhe jashtë vëmendjes së mediave, për të ...

Kinë, shpërthim në minierë, viktima

Top Channel - 16.10.2010

Kanë vdekur 20 minatorë në një minierë në Henan pas shpërthimit të gazit. Lajmin e bëjnë të ditur burime zyrtare. 17 të tjerë janë ende të bllokuar dhe po punohet për nxjerrjen e tyre. Minierat kineze janë më të rrezikshmet në Botë.

Minatori, gruaja dhe e dashura

Top Channel - 16.10.2010

33 minatorët e bllokuar për ditë të tëra nëntokë mbartin me vete edhe historitë personale. Historia më e përfolur e këtyre ditëve është pikërisht ajo e Jonny Barrio-s, i cili mesa duket para se të ngecte në galeri ka patur marrëdhënie në ...

20 minatorë humbën jetën në Kinë

Evropaelire - 16.10.2010

20 minatorë kanë humbur jetën gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën tokë. Televizioni qëndror kinez ka njoftuar se shpërthimi ka ndodhur më herët gjatë ditës në krahinën Henan.

Minatorët në Kili kërkojnë masa më të forta sigurie

24 orë - 16.10.2010

Një nga minatorët e shpëtuar në Kili i tha BBC-së se do të kthehej në minierë por kërkonte siguri ...

Minatorët e Kilit: Masa të forta sigurie

Top Channel - 16.10.2010

Një prej 33 minatorëve të cilët u bllokuan nëntokë në Kili duke folur për BBC-në ka thënë, se ai do të rikthehet në minierë por para se ta bëjë këtë ai kërkon që të merren masa të forta sigurie për minatorët.

Kinë, 20 minatorë humbën jetën

Alsat - 16.10.2010

20 minatorë humbën jetën gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën tokë. Televizioni qendror kinez ka njoftuar se shpërthimi ka ndodhur në krahinën Henan.

Minatorët kilianë vërshohen me oferta futbolli

Koha.net - 16.10.2010

Madrid, 16 tetor - Minatorët e liruar kilianë janë duke u vërshuar nga ofertat për të vizituar skuadrat më të mëdha të futbollit në Evropë dhe Amerikën Latine.

Kinë: 20 minatorë humbin jetën

Botasot - 16.10.2010

20 minatorë kanë humbur jetën gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën tokë. Televizioni qëndror kinez ka njoftuar se shpërthimi ka ndodhur më herët gjatë ditës në krahinën Henan.

Aksident i ri në minierat kineze, 20 të vdekur

Koha.net - 16.10.2010

Pekin, 16 tetor – Njëzet minatorë kanë humbur jetën gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën sipërfaqe të tokës.

Në Kinë humbën jetën 20 minatorë

Telegrafi - 16.10.2010

Gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë kanë humbur jetën 20 minatorë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën tokë. Miniera në krahinën qendrore kineze Henan është goditur nga një “reaksion i papritur i qymyrit dhe gazit” ...

Minatorët në Kili kërkojnë masa më të forta sigurie

Botasot - 16.10.2010

Omar Reygadas, gjatë intervistës së parë dhënë BBC-së tha se ai do të luftonte për të arritur sigurinë maksimale për minatorët. Ai i cili bashkë më kolegët e tij kaluan më shumë se dy muaj të bllokuar nëntokë tha se momenti i shpëtimit për ...

Minatorët kilianë vërshohen me oferta futbolli

Lajmetsot - 16.10.2010

Postuar me: 16 October, 2010 05:47:00 Minatorët kilianë vërshohen me oferta futbolli Minatorët e liruar kilianë janë duke u vërshuar nga ofertat për të vizituar skuadrat më të mëdha të futbollit në Evropë dhe Amerikën Latine.

Aksident i ri në minierat kineze, 20 të vdekur

Lajmetsot - 16.10.2010

Postuar me: 16 October, 2010 05:53:00 Aksident i ri në minierat kineze, 20 të vdekur Njëzet minatorë kanë humbur jetën gjatë një aksidenti në një minierë qymyri në Kinë, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë të bllokuar nën sipërfaqe të tokës.

Në Kinë vdesin 20 minatorë dhe 17 të tjerë mbesin të bllokuar

Koha.net - 16.10.2010

20 minatorë vdiqën dhe 17 të tjerë kanë mbetur të bllokuar në një minierë të qymyrit në Kinë. Kjo tragjedi ndodhi pas shpërthimit të gazit në minierën, e cila gjendet në provincën Henan, ku operacionet e shpëtimit janë duke vazhduar.

Minatorët e Kilit dhe pakti për “të heshtur”

Botasot - 16.10.2010

Ai ndodhet ende në shtratin e spitalit të tij në San Hose dhe tashmë mban statusin e një heroi të vërtetë. Luis Urzua është njeriun që mbajti gjallë minatorët e dënuar me izolim në thellësitë e minierës kiliane për dy muaj rresht.

Përfundon turni i ferrit për minatorët

Gazeta Start - 15.10.2010

Kampi Shpresa ngadalë po boshatiset. Të afërmit e minatorëve që u nxorën nga nëntoka janë zhvendosur në spitalin e qytetit aty pranë, Copiapo, ku po vizitohen nga mjekët.

Minatorët: Hanim çdo 48 orë

Top Channel - 15.10.2010

Luis Urzua ishte minatori i fundit që doli nga miniera e San Hozesë në Kili. Urzua, që ishte edhe lideri i minatorëve të bllokuar në thellësinë e mbi 600 metrave tregon per mediat vështirësite e kaluara në nëntokë.

Kili, minatorët së shpejti pranë familjes

Top Channel - 15.10.2010

Brenda ditë së dielë të gjithë minatorët kilianë të shpëtuar ditën e mërkurë, mund të lënë spitalin dhe t’i rikthehen jetës së tyre familjare. Lajmi njoftohet nga autoritetet vendase të cilat deklarojnë më tej për mediat ndërkombëtare se ...

Të gjithë 33 minatorët në Kil u nxorën në sipërfaqe pas 69 ditëve të kaluara nën tokë

Idividi - 15.10.2010

Santiago, 14 tetor 2010 (MIA) - Të gjithë 33 minatorët, të cilët kaluan 69 ditë nën tokë në minierën në pjesën veriore të Kilit janë nxjerrë në sipërfaqe.

Tre minatorët e parë kileanë e lëshuan spitalin

Idividi - 15.10.2010

Kopiapo, 15 tetor 2010 (MIA) - Tre minatorët e parë janë lëshuar nga spitali në qytetin kilean Kopiapo pas kryerjes së hulumtimeve rutinore medicinale.

Reali dërgoi ftesë për minatorët

Alsat - 15.10.2010

Pas përfundimit të suksesshëm të shpëtimit të minatorëve kilian të cilët më shumë se dy muaj ndodheshin të ngujuar nën tokë, presidenti i skuadrës së Realit të Madridit, Florentino Perez u bëri ftesë zyrtare minatorëve për të ndjekur një ...

Greqia fton minatorët e Kilit për pushime në ishujt e saj

24 orë - 15.10.2010

Greqia ftoi të gjithë minatorët e shpëtuar kilianë që verën e ardhshme të pushojnë në ishujt e ...

Shpëtimi i minatorëve në Kili, në mesin e ngjarjeve më të shikuara në ueb

Botasot - 15.10.2010

Shpëtimi i minatorëve të bllokuar në shtetin e Kilit është bërë një prej ngjarjeve më të përcjella televizive gjatë viteve të fundit, ka bërë të ditur një monitorues i internetit.

Greqia fton minatorët e Kilit për pushime në ishujt e saj

BalkanWeb - 15.10.2010

ATHINË- Greqia ftoi të gjithë minatorët e shpëtuar kilianë që verën e ardhshme të pushojnë në ishujt e saj, njoftoi radioja greke ''Athina''. Ftesa është dërguar nga të punësuarit në minierat greke ''ELMIN'' dhe i është dërguar ambasadës ...

Minatorët kilianë “ruajnë për vete” rrëfimin e ngujimit

Koha.net - 15.10.2010

Copiapo, Kili, 15 tetor – Tre minatorët e parë të shpëtuar kilianë kanë dalë të premten nga spitali për të festuar jetët e reja si heronj kombëtar, përderisa u përhapën fjalët se të 33 minatorët kanë vendosur që t’i ruajnë ekskluzivisht ...

Kili feston shpëtimin e 33 minatorëve

BBC - 14.10.2010

Kili ka festuar suksesin e shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar nën tokë për mëse dy muaj. I fundit që u nxorr nga miniera ishte drejtuesi i turnit Luis Urzua, minatori që ndihmoi kolegët e tij të durojnë gjatë ditëve të para në minierë, ...

Kili feston shpëtimin e minatorëve, Pinera: Ndryshuam imazhin tonë

Shekulli - 14.10.2010

Kili ka festuar suksesin e shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar nën tokë për mëse dy muaj. I fundit që u nxorr nga miniera ishte drejtuesi i turnit Luis Urzua, minatori që ndihmoi kolegët e tij të durojnë gjatë ditëve të para në minierë, ...

Kili në festë, përfundon operacioni i shpëtimit

Gazeta Start - 14.10.2010

Santigo - Merr fund tmerri 69 ditor për 33 minatorët e bllokuar në minierën San Hoze, në veri të Kilit. Operacioni i shpëtimit zgjati 22 orë e 40 minuta dhe përfundoi me daljen në sipërfaqe të minatorit të fundit, 54 vjeçarit Luis Urzua.

Shtypi britanik për finalen e sagës së minatorëve

BBC - 14.10.2010

Shtypi mbulon përfundimin e dramës kiliane me fund të lumtur dhe ndalet tek pasojat e shkurtimeve në buxhetin britanik. "Në këto kohë laike," thotë DAILY TELEGRAPH , "ne hezitojmë të flasim për mrekulli." Por jo këtë mëngjes.

Presidenti kilian flet për pasojat e dramës

BBC - 14.10.2010

Një prej atyre që kanë qënë i pranishëm gjatë të gjithë operacionit të shpëtimit të minatorëve ka qënë presidenti i Kilit, Sebastian Pinera. Ai ka qënë në vendngjarje orë pas ore për të përshendetur secilin prej minatorëve që u ngrit në ...

Përfundon turni i ferrit për minatorët

BBC - 14.10.2010

Kampi Shpresa ngadalë po boshatiset. Të afërmit e minatorëve që u nxorrën nga nëntoka janë zhvendosur në spitalin e qytetit aty pranë, Copiapo, ku po vizitohen nga mjekët.

Minatorët e parë kthehen në shtëpi

BBC - 14.10.2010

Minatorët e parë të shpëtuar në Kili pritet të kthehen të enjten në shtëpitë e tyre. Së paku dy minatorë të shpëtuar pas 69 ditë të bllokuar nëntokë në Kili do të largohen nga spitali dhe do të shkojnë në shtëpi të enjten pasdite, thanë ...

Kili, nxirret në sipërfaqe minatori i 27-të

Top Channel - 14.10.2010

Kur kanë kaluar pak më shumë së 20 orë nga nisja e operacionit të shpëtimtit në minierën e San Hozesë në Kili, grupet e shpëtimt nxorrën në sipërfaqe minatorin e 27-të.

Kili, operacioni i shpëtimit të minatorëve drejt fundit

Top Channel - 14.10.2010

Operacioni i shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar në nëntokë për 69 ditë, po shkon drejt përfundimit. Nga nëntoka u nxorr edhe minatori i 29, dhe kanë mbetur ende edhe 4 minatorë të tjerë kur kanë kaluar pak më shumë se 21 orë nga nisja ...

Nga agonia tek fama

Top Channel - 14.10.2010

Për 17 ditë me radhë ata u menduan të vdekur. 33 minatorët kishin përfunduar në anën e gabuar të murit të shembur në minierën e arit e të bakrit, emrin e së cilës tashmë e njeh e gjithë bota.

Kili, merr fund horrori 69 ditor i minatorëve

Top Channel - 14.10.2010

Përfundoi me sukses operacioni për nxjerrjen në sipërfaqe të 33 minatorëve kilianë të bllokuar në minierën e San ...

Përfundon me sukses nxjerrja e 33 minatorëve nga nëntoka

Shqipmedia - 14.10.2010

Presidenti i Kilit Sebastian Pinera kryesonte një grup të pjestarëve të skuadrave të shpëtimit, që këndonin me mjaft emocion himnin kombëtar të mërkurën në mbrëmje, teksa i fundit i 33 minatorëve, u nxorr nga galeria në mënyrë të ...

Përfundon drama e 33 minatorëve kilian

Ina - 14.10.2010

Në orët e hershme të mëngjesit sipas kohës sonë është nxjerrë edhe minatori i fundit nga 33 minatorët e bllokuar për 68 ditë në një thellësi prej 700 metrave në minierën San Hoze.

Vazhdon aksioni i nxjerrjes së minatorëve kilianë (PLT)

Idividi - 14.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Janë nxjerrë edhe dy minatorë nga miniera kiliane për ar dhe bakër San Hoze, me çka numri i minatorëve të shpëtuar tani arrin 10.

Gjashtëmbëdhjetë minatorë kilianë tashmë kanë shpëtuar

Idividi - 14.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Gjashtëmbëdhjetë nga 33 minatorët e bllokuar janë shpëtuar nga miniera në shkretëtirën veriore kiliane Atakama gjatë operacionit të shpëtimit, i cili vazhdon.

Njëri nga minatorët kilianë nuk do të pritet nga bashkëshortja për shkak se ajo ka zbuluar se e ka tradhtuar

Idividi - 14.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Njëri prej 33 minatorëve kilianë, të cilët sot nxjerren pas rreth 70-ditëve të kaluara në rreth 700 metra nën tokë në zgafellë, i vetmi nuk do të pritet nga bashkëshortja, pasi ajo ndërkohë ka zbuluar se ai ...

Trembëdhjetë nga 33 minatorët janë nxjerrë në sipërfaqe të tokës

Idividi - 14.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Ekipet e shpëtimit deri më tani nga nën toka kanë nxjerrë 13 nga gjithsej 33 minatorët e bllokuar në minierën kiliane San Hoze.

Nga nën toka deri tani janë nxjerrë një e treta e minatorëve të ngujuar kilianë

Idividi - 14.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Ekipet e shpëtimit deri tani kanë arritur nga nën toka të nxjerrin një të tretën nga 33 minatorët e ngujuar në minierën kiliane San Hoze.

Kili: Nxirren të 33 minatorët e bllokuar

Evropaelire - 14.10.2010

Të 33 minatorët e bllokuar në një minierë në Kili, janë nxjerrë në sipërfaqe. Ata ishin të bllokuar në thellësi 700 metra nën tokë, për më tepër se dy muaj.

Kili feston shpëtimin e 33 minatorëve

24 orë - 14.10.2010

Presidenti S. Pinera i tha BBC-së se besonte që shpëtimi i minatorëve do ta ndryshojë imazhin e Kilit në ...

Shtypi britanik për finalen e sagës së minatorëve

24 orë - 14.10.2010

Shtypi mbulon përfundimin e dramës kiliane dhe ndalet tek pasojat e shkurtimeve në buxhetin ...

Bulqizë, minatoret kërcënojnë me grevë

Top Channel - 14.10.2010

Rreth 700 minatorë në zonen e Bulqizës të cilët punojnë për llogari të kompanise koncesionare ACR kanë hartuar një peticion me disa kërkesa dhe ku paralajmerojnë nisjen e një greve në rast të mos plotësimit të tyre.

Ne jemi Kili

DW - 14.10.2010

Shpëtimi i minatorëve të minierës San Jose ka ngjallur një valë gëzimi në të gjithë Kilin. Presidenti Pinera duhet të sillet me përgjegjësi me ndjenjë e re të përbashkësisë në vend.

Kilianët festojnë nxjerrjen e minatorëve

Alsat - 14.10.2010

Me nxjerrjen e minatorit të fundit, mbrëmë vonë sipas kohës lokale përfundoi drama 69 ditore e shpëtimit të 33 minatorëve nga miniera e bakrit dhe e arit, San Hoze në veri të Kilit.

Përfundon turni i ferrit për minatorët

24 orë - 14.10.2010

Të afërm të 33 minatorëve tregojnë për përvojën dhe mësimet që nxorrën për 69 ditë në 'kampin e ...

Kili, minatorët e parë kthehen në shtëpi

Top Channel - 14.10.2010

Minatorët e parë që dolën në sipërfaqe nga miniera e Kilit, pasi kaluan 69 ditë të bllokuar nën tokë, kanë mbërritur në shtëpitë e tyre. Tre minatorët janë pritur me entuziazëm nga fqinjët dhe miqtë e tyre, disa prej të cilëve i kishin ...

Minatorët e parë kthehen në shtëpi

24 orë - 14.10.2010

Mjekët thonë se 'mrekullia' tjetër e dramës së minatorëve është shëndeti i ...

Kili, merr fund horrori 69 ditor i minatorëve

Lajmetsot - 14.10.2010

Postuar me: 14 October, 2010 07:59:00 Kili, merr fund horrori 69 ditor i minatorëve Përfundoi me sukses operacioni për nxjerrjen në sipërfaqe të 33 minatorëve kilianë të bllokuar në minierën e San Hozesë.

Mbijetesa më e madhe e historisë dhe një fund i lumtur

Yll Press - 14.10.2010

I fundit është nxjerrë 54 vjeçari Luos Ursua, brigadier kryesor i grupit të minatorëve. Para tij në sipërfaqe doli 29 vjeçarit Ariel Tikona Janes, i cili u prit nga bashkëshortja Margarita, e cila është nëna e fëmijës së tretë Esperansa.

Përfundon me sukses nxjerrja e 33 minatorëve nga nëntoka

Botasot - 14.10.2010

Presidenti i Kilit Sebastian Pinera kryesonte një grup të pjestarëve të skuadrave të shpëtimit, që këndonin me mjaft emocion himnin kombëtar të mërkurën në mbrëmje, teksa i fundit i 33 minatorëve, u nxorr nga galeria në mënyrë të ...

Kili feston shpëtimin e 33 minatorëve

Koha.net - 14.10.2010

Santiago, 14 tetor – Kili ka festuar suksesin e shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar nën tokë për mëse dy muaj. I fundit që u nxor nga miniera ishte drejtuesi i turnit Luis Urzua, minatori që ndihmoi kolegët e tij të durojnë gjatë ditëve ...

Minatori kilian me flamurin e ekipit të futbollit

Koha.net - 14.10.2010

Santiago, 14 tetor – Dalja e 33 minatorëve kilianë, të cilët kaluan më shumë se dy muaj nën tokë, padyshim ishte lajmi i ditës, ndërsa vendin e vet e ka merituar edhe në faqet sportive për shkak të një flamuri.

33 minatorët kilianë më në fund pranë të dashurve të tyre

VOA - 14.10.2010

Të 33 mintorët kilianë që kishin mbetur nën tokë për rreth dy muaj u bashkuan më në fund me të dashurit e tyre, pas një operacioni të gjatë shpëtimi që përfundoi me sukses.

Kili, dalin në sipërfaqe 8 minatorët e parë

Gazeta Start - 13.10.2010

Santiago - Tetë nga 33 minatorët e izoluar prej më se dy muajsh në minierën San Jose, u nxorën në sipërfaqe mes brohoritjeve dhe ngazëllimit të të afërmve.

Operacioni, dalin në sipërfaqe minatorët pas 10 javësh në errësirë

Shekulli - 13.10.2010

Një nga një, anëtarët e ekipit të shpëtimit po nxjerrin në sipërfaqe 33 minatorët që mbetën të bllokuar më shumë se gjysmë kilometri nën tokë më shumë se dy muaj më parë.

Gëzim i madh për minatorët e parë të shpëtuar

BBC - 13.10.2010

Në Kili, operacioni i shpëtimit të tridhjetë e tre minatorëve të bllokuar nëntokë për më shumë se dy muaj është duke shkuar mirë dhe katër burra kanë dalur në sipërfaqe deri tani.

Shtypi britanik për shpëtimin e minatorëve kilianë

BBC - 13.10.2010

Shtypi i sotëm britanik në faqet e para i kushton një vëmëndje të konsiderueshme operacionit të shpëtimit të minatorëve në Kili. Edhe pse në momentin e botimit të tyre asnjë minator nuk kishte dalë nga minera.

Kili, 15 minatorë i thonë lamtumirë nëntokës

Gazeta Start - 13.10.2010

Santiago - 15 nga 33 minatorët e bllokuar nën tokë prej më shumë se dy muajsh në veri të Kilit, janë nxjerrë në sipërfaqe në mesin e skenave të ngazëllimit.

Kili, përgatitjet e fundit për nxjerrjen e minatorëve

Top Channel - 13.10.2010

Grupet e shpëtimit në minierën e San Hozesë në Kili përgatiten për nisjen e operacionit të shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar nëntokë që prej 68 ditësh.

Kili, ja detajet e operacionit të shpëtimit

Top Channel - 13.10.2010

Dy kapsulat që do të përdoren për të tërhequr në sipërfaqe një nga një minatorët e bllokuar në Kili ndodhen gati për t’u zbritur në thellësinë e mbi 600 metrave.

Minatorët, Obama: Lutemi për ta

Top Channel - 13.10.2010

Operacioni i shpëtimi të 33 minatorëve në Kili mori mbështetjen dhe lutjet edhe të presidentit amerikan Barak Obama. Në një deklaratë të tijën, kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se po lutet që 33 minatorët të dalin në sipërfaqe shëndoshë e ...

Kili, drejt përfundimit testi final

Top Channel - 13.10.2010

Po shkon drejt përfundimit testi përfundimtar i kapsulës që do të nxjerrë në sipërfaqe 33 minatorët kilianë. Sipas autoriteteve kapsula mbërriti me sukses në thellësinë ku ndodhen minatorët e bllokuar çka ishte edhe faza finale përgatitore ...

Kili, katër minatorët e parë që do dalin

Top Channel - 13.10.2010

Në përfundim të testimeve të kapsulës së shpëtimit, CNN publikon emrat e katër minatorëve që pritet të nxirren të parët në sipërfaqe nga miniera e Kilit.

Kili, nis operacioni i shpëtimit të minatorëve

Top Channel - 13.10.2010

Ka nisur në Kili rreth orës 04:30 me orën tonë lokale, operacioni i shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar për 68 ditë në minierat e San Hozesë.

Minatorët e parë dolën në sipërfaqe

Evropaelire - 13.10.2010

Dy minatorët e parë kilianë kanë dalur në sipërfaqe pas më shumë se tre muaj ngujimi nën galeritë e tokës. 33 minatorë në minerën e arit San Hoze në Kil, që nga fillimi i gushtit mbetën disa qindra metra nën tokë.

Kili, dalin në sipërfaqe 5 nga 33 minatorët

Top Channel - 13.10.2010

5 nga 33 minatorët e bllokuar që në 5 Gusht në një minierë të Kilit kanë dalë në sipërfaqe pak orë pas nisjes së operacionit të shpëtimit që do të nxjerrë nga nëntoka të gjithë të bllokuarit.

Pritet prezenca e rreth 4.000 personave gjatë nxjerrjes së minatorëve kilianë

Idividi - 13.10.2010

Santiago, 12 tetor 2010 (MIA) - Reth 4.000 persona, kryesisht gazetarë, pritet që të jenë prezent në fazën përfundimtare të operacionit të shpëtimit të 33 minatorëve nga miniera San Hoze në Kili, të cilët janë të bllokuar nën tokë më tepër ...

Nxjerrja e minatorëve kilianë do të fillojë sot në orën 18 sipas kohës lokale

Idividi - 13.10.2010

Santiago, 12 tetor 2010 (MIA) - Ministri kilian i Xehetarisë Lorens Golbourn deklaroi se nxjerrja e 33 minatorëve nga miniera kiliane San Hoze do të fillojë sot në orën 18 sipas kohës lokale (një orë pas mesnate sipas kohës në Maqedoni).

Deri tani janë nxjerrë dy minatorë kilianë

Idividi - 13.10.2010

Santiago 13 tetor 2010 (MIA) - Minatori i dytë kilianë prej 33 minatorëve i cili është nxjerrë është 39-vjeçari Mario Sepulveda i cili ndodhet në gjendje të mirë psikike.

Dalin mbi tokë 3 minatorë, qëndruan 68 bllokuar në tunel

LajmiFundit - 13.10.2010

Tre nga 33 minatorët e bllokuar që në 5 Gusht në një minierë të Kilit, kanë dalë në sipërfaqe pak orë pas nisjes së operacionit të shpëtimit që do të nxjerrë nga nëntoka të gjithë të bllokuarit.

Gëzim i madh për minatorët e parë të shpëtuar

24 orë - 13.10.2010

Në Kili, operacioni i shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar nëntokë për më shumë se dy muaj është duke shkuar ...

Vazhdon nxjerrja e minatorëve në Kil

Evropaelire - 13.10.2010

Në Kil vazhdon nxjerrja e minatorëve të cilët më shumë se dy muaj mbetën të ngujuar në galeritë e nëntokës. Kapsula speciale pritet t’i nxjerrë 33 minatorët nga thellësia 625 metra lart në sipërfaqen e tokës.

Kili, vijon dalja e minatorëve në sipërfaqe

Top Channel - 13.10.2010

Vijon operacioni i shpëtimit të minatorëve në Kili, të cilët kaluan 68 ditë nëntokë, pas shembjes së një galerie. Deri më tani në sipërfaqe kanë dalë 6 prej tyre nga 622 metra thellësi.

Gëzim i madh për minatorët e parë të shpëtuar

Lajm - 13.10.2010

Në Kili, operacioni i shpëtimit të tridhjetë e tre minatorëve të bllokuar nëntokë për më shumë se dy muaj është duke shkuar mirë dhe katër burra kanë dalur në sipërfaqe deri tani.

Për 24 orë mund të nxiren minatorët e bllokuar në minierën në San Hoze

Idividi - 13.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Pas vetëëm dy orëve pas fillimit të operacionit shpëtues në minierën kiliane për ar dhe bakër San Hoze, ku më shumë se dy muaj ndodhen nën tokë 33 minatorë, në sipërfaqen e tokës veçmë janë nxjerrë tre ...

Janë nxjerrë edhe dy minatorë

Idividi - 13.10.2010

Santiago, 13 tetor 2010 (MIA) - Janë nxjerrë edhe dy minatorë nga miniera kiliane për ar dhe bakër. Minatori i katërt i nxjerr është boliviani Karlos Mamani, i cili është shtetasi i huaj i vetëm mes minatorëve i cili kaloi 69 ditë i ...

Kili: Çdo orë del nga një minator në sipërfaqje

Evropaelire - 13.10.2010

Është nxjerrë në sipërfaqje minatori i dhjetë kilian, derisa vazhdojnë operacionet për nxjerrjen edhe të 23 minatorëve të tjerë. Burimet zyrtare thanë se presin që çdo orë të nxjerrin një minator.

Shpëtohen minatorët e parë të ngujuar në minierë në Kili

DW - 13.10.2010

Në Kili ka filluar me sukses shpëtimi i 33 minatorëve, që kanë mbetur të bllokuar prej më shumë se dy muajsh në 600 metra thellësi në një minierë në shkretëtirën kiliane, Atacama.

Kili, çdo orë, një minator del nga nëntoka 625 metra

LajmiFundit - 13.10.2010

Është nxjerrë në sipërfaqje minatori i dhjetë kilian, derisa vazhdojnë operacionet për nxjerrjen edhe të 23 minatorëve të tjerë. Burimet zyrtare thanë se presin që çdo orë të nxjerrin një minator.

Shpëtohen minatorët pas 69 ditësh

Alsat - 13.10.2010

Deri dje, bota iu numëronte ditët kurse sot numëron se sa minatorë janë nxjerrë nga galeritë shkëmbore të nëndheshme, në shkretëtirën më të egër të planetit, Atakama.

Nga nën toka deri tani janë nxjerrë një e treta e minatorëve të ngujuar kilianë

Shqipmedia - 13.10.2010

Ekipet e shpëtimit deri tani kanë arritur nga nën toka të nxjerrin një të tretën nga 33 minatorët e ngujuar në minierën kiliane San Hoze. Si i njëmbëdhjeti është nxjerrë 55 vjeçari Horhe Galegios, i cili e braktisi xehen 10 orë pas ...

Kili, 18 minatorë në sipërfaqe

Top Channel - 13.10.2010

Kanë dalë në sipërfaqe 18 nga 33 minatorët e bllokuar për më shumë se dy muaj në një minierë në veri të Kilit. Menjëherë sapo kanë parë dritën, ata janë pushtuar nga emocionet pasi në sipërfaqe kanë gjetur familjarët që i prisnin.

Minatorët e parë dolën në sipërfaqe

Botasot - 13.10.2010

Dy minatorët e parë kilianë kanë dalur në sipërfaqe pas më shumë se tre muaj ngujimi nën galeritë e tokës. 33 minatorë në minerën e arit San Hoze në Kil, që nga fillimi i gushtit mbetën disa qindra metra nën tokë.

Në Kili vazhdon operacioni për shpëtimin e 33 minatorëve të bllokuar në galeri dy muaj më parë

VOA - 13.10.2010

Një nga një, anëtarët e ekipit të shpëtimit po nxjerrin në sipërfaqe 33 minatorët që mbetën të bllokuar më shumë se gjysmë kilometri nën tokë më shumë se dy muaj më parë.

Deri tani janë nxjerrë dy minatorë kilianë

Yll Press - 13.10.2010

Menjëherë pas nxjerrjes së tij nga kapsolla ai i përqafoi bashkëshoshorten e tij dhe presidentin kilian Sebastian Oinera të cilët ishin në mesin e të parëve të cilën e pritën.

Shpëtohen minatorët e parë të ngujuar në minierë

Telegrafi - 13.10.2010

Në Kili ka filluar me sukses shpëtimi i 33 minatorëve që kanë mbetur të mbyllur prej më shumë se dy muajsh në një minierë në shkretëtirën kiliane, Atacama.

Kili, dalin në sipërfaqe 5 nga 33 minatorët

Lajmetsot - 13.10.2010

Postuar me: 13 October, 2010 09:59:00 Kili, dalin në sipërfaqe 5 nga 33 minatorët 5 nga 33 minatorët e bllokuar që në 5 Gusht në një minierë të Kilit kanë dalë në sipërfaqe pak orë pas nisjes së operacionit të shpëtimit që do të nxjerrë ...

Vazhdon nxjerrja e minatorëve në Kil

Botasot - 13.10.2010

Në Kil vazhdon nxjerrja e minatorëve të cilët më shumë se dy muaj mbetën të ngujuar në galeritë e nëntokës. Kapsula speciale pritet t’i nxjerrë 33 minatorët nga thellësia 625 metra lart në sipërfaqen e tokës.

Shpëtojnë minatorët, Kili dhe bota në gëzim

Yll Press - 13.10.2010

Menjëherë pas nxjerrjes së tij nga kapsolla ai i përqafoi bashkëshoshorten e tij dhe presidentin kilian Sebastian Oinera të cilët ishin në mesin e të parëve të cilën e pritën.

Dalin 16 nga 33 minatorët kilianë të bllokuar nën dhe

Koha.net - 13.10.2010

Santiago, 13 tetor (e plotësuar) – 16 nga 33 minatorët e bllokuar që nga 5 gushti në një minierë të Kilit kanë dalë në sipërfaqe pak orë pas nisjes së operacionit të shpëtimit, për të nxjerrë nga nëntoka të bllokuarit.

Kili: Çdo orë del nga një minator në sipërfaqje

Botasot - 13.10.2010

(E Plotësuar) - Është nxjerrë në sipërfaqje minatori i dhjetë kilian, derisa vazhdojnë operacionet për nxjerrjen edhe të 23 minatorëve të tjerë. Burimet zyrtare thanë se presin që çdo orë të nxjerrin një minator.

Vazhdon nxjerrja një nga një prej nëntokës e minatorëve në Kili

VOA - 13.10.2010

Më shumë se gjysma e minatorëve të bllokuar thellë nën tokë në Kili për më shumë se dy muaj u ribashkuan me mall me të dashurit e tyre që i prisnin mbi sipërfaqe, pasi u nxorën një nga një nga thellësitë e tokës.

Kili, çdo orë del nga një minatorë në sipërfaqe

Telegrafi - 13.10.2010

Është nxjerrë në sipërfaqe minatori i pesëmbëdhjetë kilian, derisa vazhdojnë operacionet për nxjerrjen edhe të 18 minatorëve të tjerë. Presidenti i Kilit, Sebastian Pinera ishte aty për t’i përshëndetur minatorët sapo ata dilnin në ...

Vetëm edhe 11 minatorë presin të nxirren nga miniera

Koha.net - 13.10.2010

Santiago, 13 tetor – Njëzet e dy nga gjithsej 33 minatorë, të cilët i kaluan 68 ditë në thellësinë prej gati 630 metrash nën sipërfaqen e tokës, në minierën San Jose në Kil, tashmë janë nxjerr dhe shpëtuar, deklaroi para pak çastesh ...

Kili, në orën 23:00 fillon nxjerrja e minatorëve

Gazeta Start - 12.10.2010

Santiago - Kili është në pritje të nxjerrjes në sipërfaqe të 33 minatorëve të izoluar që prej 5 gushtit në 624 metër thellësi. Zyrtarët njoftojnë se operacioni do të fillojë sonte rreth orës 23:00(20:00 me orën lokale).

Kil: Sot mund të fillojë nxjerrja e minatorëve

Evropaelire - 12.10.2010

Sot pasdite në Kil mund të fillojnë operacionet për nxjerrjen e 33 minatorëve, që kanë mbetur të ngujuar nën tokë për më shumë se dy muaj. Ekipet e shpëtimit thanë se e kanë testuar me sukses kafazin, i cili do të lëshohet më thellë si 625 ...

Sonte ose nesër pritet të fillojë nxjerrja e 33 minatorëve kilianë

Alsat - 12.10.2010

Po numërohen orët mbi gropën në minierën San Hoze në pjesën veriore të Kilit. Nëse gjithçka shkon sipas planit, mëngjesin që vjen bota do të mund të shohë minatorin e parë të dalë në sipërfaqe.

Kili, gjithçka gati për shpëtimin e minatorëve

Top Channel - 12.10.2010

Sytë e botës janë drejtuar mbi minierën e San Jose', në Kili, ku pas disa orësh do të fillojë operacioni për shpëtimin e 33 minatorëve të ngecur prej 5 gushtit në një prej galerive.

Kili, zgjidhet i pari që do të dalë

Top Channel - 12.10.2010

Do të jetë 31 vjeçari Florencio Avalos, i pari nga 33 minatorët e bllokuar që do të ngjitet. Në pritje të tij do të jetë presidenti Sebastian Pinera që ka mbërritur në minierën e San Jose'.

Minatorët, e gjithë bota me sytë nga Kili

Top Channel - 12.10.2010

Sytë e botës janë drejtuar mbi minierën e San Hozesë në Kili, ku pritet të fillojë operacioni i shumëpritur i shpëtimit të 33 minatorëve të bllokuar 700 metra nëntokë që prej muajit gusht.

Kil: Sot mund të fillojë nxjerrja e minatorëve

Botasot - 12.10.2010

Sot pasdite në Kil mund të fillojnë operacionet për nxjerrjen e 33 minatorëve, që kanë mbetur të ngujuar nën tokë për më shumë se dy muaj. Ekipet e shpëtimit thanë se e kanë testuar me sukses kafazin, i cili do të lëshohet në thellë si 625 ...

Në orën 23:00 fillon nxjerrja e minatorëve në Kil

Koha.net - 12.10.2010

Santiago, 12 tetor - - Kili është në pritje të nxjerrjes në sipërfaqe të 33 minatorëve të izoluar që prej 5 gushtit në 624 metër thellësi. Zyrtarët njoftojnë se operacioni do të fillojë sonte rreth orës 23:00 (20:00 me orën lokale).

Uljet dhe ngritjet në dramën e minatorëve kilianë

BBC - 11.10.2010

Gjatë dramës së gjatë të minatorëve të bllokuar ka patur momente gëzimi, momente trishtimi, por mbi të gjitha premtime që ata nuk do të harroheshin nga autoritetet.

Evakuimi i minatorëve pritet të mërkurën

Lajm - 11.10.2010

I pari nga 33 minatorët që kanë mbetur të ngujuar nëntokë në Kili që prej mbi dy muajsh, mund të nxirret në sipërfaqe të mërkurën, thonë zyrtarët.

Uljet dhe ngritjet në dramën e minatorëve kilianë

24 orë - 11.10.2010

Drama në shkretëtirën Atacama në Kili nisi më 5 gusht, kur pjesë të minierës San Jose pësuan ...

Kili, të martën nxjerrja e minatorëve

Top Channel - 11.10.2010

Përpjekjet për të shpëtuar 33 minatorët e bllokuar nën tokë në Kili mund të nisin mesnatën e së martës. Testi me kapsulën e shpëtimit është kryer me sukses, duke përshkuar pothuajse të gjithë thellësinë prej 622 metrash.

Kili, minatorët nxirren të mërkurën

Top Channel - 11.10.2010

Operacioni i shpëtimit të 33 minatorëve kilianë pritet të nisë të mërkurën, duke i dhënë fund kështu një makthi më shumë se dy mujor. Ekipet e shpëtimit kanë testuar me sukses kapsulën e posaçme për transportim, ndërsa përfundoi dhe veshja ...

Evakuimi i minatorëve në Kil pritet të mërkurën

Koha.net - 11.10.2010

Copiapo, 11 tetor - I pari nga 33 minatorët që kanë mbetur të ngujuar nëntokë në Kili që prej mbi dy muajsh, mund të nxirret në sipërfaqe të mërkurën, thonë zyrtarët. Ministri i Minierave në Kili.

Kili, minatorët nxjerrën të mërkurën nga nëntoka

Telegrafi - 11.10.2010

Përpjekjet për të shpëtuar 33 minatorët e bllokuar nën tokë në Kili mund të nisin mesnatën e së martës. Testi me kapsulën e shpëtimit është kryer me sukses, duke përshkuar pothuajse të gjithë thellësinë prej 622 metrash.