TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

8 ministri në qeverinë e Zaevit do të udhëhiqen nga shqiptarët

Lajm - 20.05.2017

I mandatuari për formimin e qeverisë në Maqedoni, lideri i LSDM-së Zoran Zaev, është takuar me kreun e BDI-së Ali Ahmeti, për të diskutuar mbi parimet e bashkëpunimit, reformat qeveritare dhe ...

8 ministri në qeverinë e Zaevit do të udhëhiqen nga shqiptarët

Gazeta Express - 20.05.2017

I mandatuari për formimin e qeverisë në Maqedoni, lideri i LSDM-së Zoran Zaev, është takuar me kreun e BDI-së Ali Ahmeti, për të diskutuar mbi parimet e bashkëpunimit, reformat qeveritare dhe ...

Qeveria e re, takohen sot BDI-ja dhe LSDM-ja

Almakos - 19.05.2017

19 May Gjatë ditës së sotme pritet të takohen përfaqësues të LSDM-së dhe BDI-së për të diskutuar rreth formimit të qeverisë së re. Takimet e përfaqësuesve të shumicës parlamentare u intensifikuan ...

MPJ e Francës: Presim formim të shpejtë të Qeverisë në Maqedoni

Portalb - 19.05.2017

“Franca e përshëndet vendimin e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që t’ia japë mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Francës, ...

Qeveria e re, BDI takon sot përfaqësuesit e LSDM-së

Albeu.com - 19.05.2017

Kreu i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev , mori para pak ditësh mandatin për formimin e qeverisë së re, ndërsa tashmë pritet që partitë politike të zhvillojnë takimet për ...

Franca shpreson që Qeveria e re të formohet sa më shpejtë

Almakos - 19.05.2017

Franca e përshëndet vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për t’ia dhënë mandatin për formim të Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Francës, ...

Ministria e Jashtme e Francës: Franca shpreson se qeveria e re do të formohet sa më parë

Lajm - 19.05.2017

Ministria e Jashtme e Francës e ka përshëndetur vendimin e kryetarit Gjorge Ivanov, për të mandatuar Zoran Zaevin për të krijuar qeverinë e re të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

franca pret formim të shpejtë të qeverisë

Idividi - 19.05.2017

Shkup, 19 maj 2017 (MIA) - Franca e përshëndet vendimin e presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, që t'ia ndajë kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev mandatin për formim të qeverisë, ...

Alfano: Shpresojmë në formim të shpejtë të qeverisë së përkushtuar në reforma

Portalb - 19.05.2017

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim ndërkombëtar i Italisë Anxhelino Alfano e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për ndarjen e mandatit, liderit të LSDM-së Zoran Zaev dhe ...

Alfano: Shpresojmë në formim të shpejtë të qeverisë të përkushtuar në reforma

Idividi - 19.05.2017

Shkup, 19 maj 2017 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim ndërkombëtar i Italisë Anxhelino Alfano e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për ndarjen e mandatit, liderit të ...

Alfano: Shpresojmë në formim të shpejtë të qeverisë të përkushtuar në reforma

Lajm - 19.05.2017

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim ndërkombëtar i Italisë Anxhelino Alfano e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për ndarjen e mandatit, liderit të LSDM-së Zoran Zaev dhe ...

Franca pret qeveri reformuese që do ta stabilizojë Maqedoninë

Telegrafi - 19.05.2017

Ministria e Jashtme e Francës e ka përshëndetur vendimin e kryetarit Gjorge Ivanov, për të mandatuar Zoran Zaevin për të krijuar qeverinë e re të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Alfano: Shpresojmë në formim të shpejtë të qeverisë të përkushtuar në reforma

Telegrafi - 19.05.2017

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim ndërkombëtar i Italisë Anxhelino Alfano e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për ndarjen e mandatit, liderit të LSDM-së Zoran Zaev dhe ...

Franca shpreson që Qeveria e re të formohet sa më shpejtë

Alb Portali - 19.05.2017

Franca e përshëndet vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për t’ia dhënë mandatin për formim të Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Francës, ...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s e ka përshëndetur progresin politik në Shkup

Idividi - 18.05.2017

Bruksel, 17 maj 2017 (MIA) - Pasi që në emër të bashkimit Evropian, ndarja e sotme e mandatit për formimin e qeverisë, kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, pasdite e përshëndetën përfaqësuesja e lartë ...

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t'i japë mandatin Zaevit

Idividi - 18.05.2017

Shkup, 17 maj 2017 (MIA) - Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, sër Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov që t'i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri i ...

Media greke: Ivanovi ia ka dhënë mandatin socialdemokratit Zaev

Idividi - 18.05.2017

Athinë, 17 maj 2017 (MIA) - Edicionet elektronike të pothuajse të gjitha mediave greke në orët e kaluar e kanë transmetuar informacionin se presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia ka dhënë mandatin ...

Shqiptarët e “dorëzuan” Platformën, Ivanovi dorëzoi mandatin

Lajm - 18.05.2017

Njohësit e rrethanave politike në vend në deklaratat e tyre për gazetën Lajm theksojnë reterimin e partive politike shqiptare sa i përket Platformës së përbashkët, të cilën e nënshkruan pas ...

Zaev: Mandati është fillimi i fundit të krizës politike

Almakos - 18.05.2017

“Dhënia e mandatit është fillimi I fundit të krizës politike”, ka thënë për gazetën serbe Kurir, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai ka thënë se në dhjetë ditët e ardhshëm do të tentojë që të formojë ...

“BDI-ja u mblodh në një fshat të Tetovës dhe ra dakord të zhvillojë negociata me Nikolla Gruevskin”

Lajm - 18.05.2017

Zoran Zaev mori më 17 maj mandatin e kryeministrit fiks 5 muaj pasi Nikolla Gruevski arriti të dalë parti e parë në zgjedhjet e 11 dhjetorit, por totalisht pa numrat për formimin e qeverisë së re.

Zaev: Në fund të muajit kemi qeveri të re

Albeu.com - 18.05.2017

Kreu i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev , ka thënë për "Kurir" se marrja e mandatit nga presidenti Ivanov është fillimi i fundit të krizës politike.

Bushati uron Zaev për marrjen e mandatit: Shqipëria është gati ta mbështesë Maqedoninë

Portalb - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për marrjen e detyrës. “ Uroj Zaev për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re.

Bushati uron Zaev për mandatin: Shqipëria mbështet Maqedoninë

Almakos - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në twitter, Bushati shkruan: “Urime Zoran Zaev ...

Vjen urimi i parë nga Shqipëria për Zaevin

Lajm - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në twitter, Bushati shkruan: “Urime Zoran Zaev ...

Maqedoni, Bushati uron Zaev për mandatin

SOT - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka uruar kreun e LSDM-së, Zoran Zaev, për marrjen e mandatin për krijimin e qeverisë së re. Nga një postim në twitter, Bushati shkruan: “Urime Zoran Zaev për marrjen ...

Zaev, bisedime me shqiptarët. Në Shkup festohet rënia e Gruevskit

Top Channel - 18.05.2017

Zoran Zaev ka nisur pa humbur kohë, bisedimet për krijimin e koalicionit qeverisës, pasi presidenti Gjorge Ivanov u bind më në fund t’i dorëzonte mandatin e krijimit të ekzekutivit.

Vjen urimi i parë nga Shqipëria për Zaevin

Ina - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në twitter, Bushati shkruan: “Urime Zoran Zaev ...

“Rruga drejt…” – Çfarë ndodhi me “Deklaratën” e partive shqiptare, është apo jo pjesë e qeverisë?

Almakos - 18.05.2017

18 May Më në fund Maqedonia fitoi mandatarin për formimin e qeverisë së re. Pas më shumë se tre muajsh nga formimi i shumicës së re parlamentare, presidenti Gjorge Ivanov dorëzoi mandatin në duart e ...

Djalin e Ivanovit e kanë kidnapuar 24 orë për shkak të mandatit të Zaevit?!

Lajm - 18.05.2017

Djali i presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov është kidnapuar dhe është mbajtur 24 orë për shkak të mandatit për formimin e Qeverisë për kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev.

”Zaev do ta ketë të vështirë ta formojë Qeverinë e re”

Lajm - 18.05.2017

Pas pesë muajsh pritje për caktimin e mandatarit për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, kryetari Gjorge Ivanov, dje e mandatoi Zoran Zaevin si mandatarin dhe pretendin kryesor për kryeministër ...

Djalin e Ivanovit e kanë kidnapuar 24 orë për shkak të mandatit të Zaevit?!

Ina - 18.05.2017

Djali i presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov është kidnapuar dhe është mbajtur 24 orë për shkak të mandatit për formimin e Qeverisë për kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev.

SHBA: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Almakos - 18.05.2017

18 May SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky vendim ...

DASH: Do të bashkëpunojmë me Qeverinë e re

Almakos - 18.05.2017

Shtetet e Bashkuara mirëpresin vendimi e presidentit Ivanov për t’ia dhënë mandatin Zoran Zaev për të formuar Qeveri. “Ky vendim përfaqëson një hap të rëndësishëm përpara për demokracinë e Maqedonisë ...

DASH: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Portalb - 18.05.2017

SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky vendim përbën ...

Ivanov dhe garancat e mandatarit Zaev

Ina - 18.05.2017

Nga Mehmet LATIFI/ Zoran Zaev e mori mandatin dhe ate me një “huxhum” duke e detyruar presidentin Gjorgji Ivanov që vazhdimisht përsëriste se nuk ia jep mandatin Zoran Zaevit.

SHBA: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Lajm - 18.05.2017

SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky vendim përbën ...

DASH përshëndet vendimin e Ivanovit: Do të bashkëpunojmë me qeverinë e re

Albeu.com - 18.05.2017

SHBA-të kanë përshëndetur vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për ndarjen e mandatit për formimin e qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev.

Bushati uron Zaev për mandatin: Shqipëria mbështet Maqedoninë

Ora news - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në twitter, Bushati shkruan: “Urime Zoran Zaev ...

Zoran Zaev për "Kurir"

ABC News - 18.05.2017

Gjatë një interviste për gazetën serbe Kurir, pas marrjes së mandatit nga presidenti për krijimin e qeverisë se Maqedonise, Zoran Zaev u shpreh se ky është vetëm fillimi i përfundimit të krizës ...

Qeveria e re, Bushati uron Zaevin: Shqipëria është e gatshme të mbështesë Maqedoninë

Botasot - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. “Urime Zoran Zaev për marrjen e mandatit për të formuar qeverinë e ...

Ditmir Bushati uron Zaevin, ofron mbështetjen e Shqipërisë (Cicërimë)

Telegrafi - 18.05.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, e ka uruar liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

”Zaev do ta ketë të vështirë ta formojë qeverinë e re”

Telegrafi - 18.05.2017

Pas pesë muajsh pritje për caktimin e mandatarit për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, kryetari Gjorge Ivanov, dje e mandatoi Zoran Zaevin si mandatarin dhe pretendin kryesor për kryeministër ...

Zaev, bisedime me shqiptarët për qeverinë e re

Mapo - 18.05.2017

Zoran Zaev ka nisur pa humbur kohë bisedimet për krijimin e koalicionit qeverisës, pasi Presidenti Gjorgj Ivanov u bind më në fund t’i dorëzonte mandatin e krijimit të ekzekutivit.

SHBA: Vendimi i Ivanovit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Telegrafi - 18.05.2017

SHBA-të kanë përshëndetur vendimin e presidentit Gjorge Ivanov të ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev. Nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) theksojnë ...

SHBA: Vendimi i Ivanovit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Botasot - 18.05.2017

SHBA-të kanë përshëndetur vendimin e presidentit Gjorge Ivanov të ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev. Nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) theksojnë ...

Zaev: Mandati është fillimi i fundit të krizës politike

Alb Portali - 18.05.2017

“Dhënia e mandatit është fillimi I fundit të krizës politike”, ka thënë për gazetën serbe Kurir, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Loading... Ai ka thënë se në dhjetë ditët e ardhshëm do të tentojë që të ...

Bushati uron Zaev për marrjen e mandatit: Shqipëria është gati ta mbështesë Maqedoninë

Java News - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për marrjen e detyrës. “ Uroj Zaev për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re.

Daçiç: Zaev do dëmtojë marrëdhëniet Shkup-Beograd

Java News - 18.05.2017

Ministri për punë të jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, ka reaguar pas dorëzimit të mandatit nga ana e presidentit Ivanov kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, për formimin e qeverisë së re në Maqedoni.

Bushati uron Zaev për mandatin: Shqipëria mbështet Maqedoninë

Alb Portali - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur marrjen e mandatit nga kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, për krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në twitter, Bushati shkruan: Loading...

Ditmir Bushati uron Zaevin, ofron mbështetjen e Shqipërisë

Alb Portali - 18.05.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, e ka uruar liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë, njofton Telegrafi Maqedoni. Loading...

DASH: Do të bashkëpunojmë me Qeverinë e re

Alb Portali - 18.05.2017

Shtetet e Bashkuara mirëpresin vendimi e presidentit Ivanov për t’ia dhënë mandatin Zoran Zaev për të formuar Qeveri. Loading... “Ky vendim përfaqëson një hap të rëndësishëm përpara për demokracinë e ...

SHBA: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

Alb Portali - 18.05.2017

Loading... SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky ...

Bushati uron Zaevin për marrjen e mandatit

Antpress - 18.05.2017

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar liderit të LSDM-së Zoran Zaev marrjen e mandatit. “Uroj Zaev për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re.

Skenarët e mundshëm me vendimin e Ivanovit lidhur me mandatin

Portalb - 17.05.2017

Përderisa partitë politike presin që presidenti Gjorge Ivanov të jep mandatin për formimin e qeverisë deri ditën e premte, njohësit e çështjeve politike sërish shprehin rezerva lidhur me skenarët e ...

Ja skenarët e Ivanovit për mandatin për formimin e qeverisë

Albeu.com - 17.05.2017

Zoran Zaev është në pritje të marrjes së mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeverisë së re, por besohet se Ivanov do ta japë mandatin deri në fund të kësaj jave.

Heshtje në Presidencë, Zaev pret mandatin

Lajm - 17.05.2017

Dy ditë para skadimit të afatit të dhënies së mandatit, presidenti Gjorge Ivanov do të duhet të vendosë për dëhnien e mandatit liderit të LSDM-së Zoran Zaev, por nga kabineti I tij akoma heshtje, ...

Ivanov ka dy ditë afat, po hesht për dhënien e mandatit

Albeu.com - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ka edhe dy ditë afat për dhënien e mandatit për formimin e qeverisë së re, kreut të LSDM-së Zoran Zaevit. Por, edhe pse ka vetëm dy ditë afat , nga kabineti i ...

Pas Varshavës, Ivanov udhëton drejt Moskës

Almakos - 17.05.2017

Pas Varshavës, Ivanov do të vazhdojë drejt Moskës. Atje më 23 maj në një ceremoni solemne ispeshkvi I kishës ‘Hristos Spasitel’ do t’I dorëzojë Ivanovit çmimin e nderit për 2016-ën.

Pas Varshavës, Ivanov udhëton drejt Moskës

Ina - 17.05.2017

Pas Varshavës, Ivanov do të vazhdojë drejt Moskës. Atje më 23 maj në një ceremoni solemne ispeshkvi I kishës ‘Hristos Spasitel’ do t’I dorëzojë Ivanovit çmimin e nderit për 2016-ën.

Skenarët e mundshëm me vendimin e Ivanovit lidhur me mandatin

Shqipmedia - 17.05.2017

Përderisa partitë politike presin që presidenti Gjorge Ivanov të jep mandatin për formimin e qeverisë deri ditën e premte, njohësit e çështjeve politike sërish shprehin rezerva lidhur me skenarët e ...

Zaev niset drejt Presidencës për të marrë mandatin

Almakos - 17.05.2017

Presidneti i shtetit Gjorge Ivanov sot në ora 12:00 do t’i jap mandatin për formimin e Qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së Zoran ...

Ivanov sot do t’ia jep mandatin Zoran Zaevit

Portalb - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot në ora 12:00 do t’ia japë mandatin për formimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, liderit të LSDM-së Zoran Zaev, njofton Portalb.mk .

Zaev niset drejt Presidencës për të marrë mandatin

Lajm - 17.05.2017

Presidneti i shtetit Gjorge Ivanov sot në ora 12:00 do t’i jap mandatin për formimin e Qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së Zoran ...

Zyrtare: Ivanovi sot në ora 12 ia jep mandatin Zaevit

Lajm - 17.05.2017

Presidenti I Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, sot në ora 12 zyrtarisht do të ja dorëzojë mandatin për formim të qeverisë kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, shkruan Gazeta Lajm.

Zyrtare: Ivanov sot ja jep mandatin Zoran Zaevit

Almakos - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot (2017/05/17 – e mërkurë) në ora 12:00 i dorëzon z. Zoran Zaev, mandatin për formim të Qeverisë së ...

Dorëzohet Ivanov, Zaev formon sot qeverinë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , pritet t'i japë sot në orën 12 mandatin për formimin e qeverisë së re kreut të LSDM-së, Zoran Zaevit . Ndërkohë, sipas medieve të Maqedonisë, lajmi është ...

LAJMI I FUNDIT/Ivanov i’a jep mandatin Zaevit, së shpejti Qeveria

Ina - 17.05.2017

Presidenti Gjorgje Ivanov sot në mesdite do tia dorëzojë mandatin Zoran Zaevit për formimin e Qeverisë. Sipas njoftimit nga presidenca, në ora 12:00 në Vila Vodno do të bëhet dorëzimi i mandatit për ...

Zaev është nisur për në Presidencë, e pret mandati!

Almakos - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është nisur për në vilën Vodno ku pritet që sot, në orën 12:00 edhe zyrtarisht të merr mandatin për formimin e Qeverisë së re, raporton SHENJA.

Ivanov sot mandaton Zaevin për kryeministër

Lajmi.net - 17.05.2017

Kabineti i kryetarit Gjorge Ivanov njofton se Presidenti Gjorge Ivanov do ta mandatojë sot në ora 12:00 liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, për të formuar qeverinë e re të vendit.

Marrja e mandatit të Zoran Zaev, deklarohet shumica parlamentare

Portalb - 17.05.2017

Shumica parlamentare e Maqedonisë njëzëri për Portalb bënë të ditur se përshëndesin aktin e dhënies së mandatit të kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov kryetarit të Lidhjes Social Demokrate të ...

Zaev arrin në Presidencë, pritet ta merr mandatin (FOTO)

Almakos - 17.05.2017

Kryetar i LSDM-së, Zoran Zaev ka arritur në Vilën Vodon, ku në orën 12:00 është parashikuar të marr mandatin nga presidenti i shtetit Gjorge Ivanov, raporton SHENJA.

Zoran Zaev arrin në presidencë për të marrë mandatin (VIDEO)

Albeu.com - 17.05.2017

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, ka arritur në vilën presidenciale në Vodno, për të marrë mandatin nga presidenti Ivanov për formimin e Qeverisë. Kujtojmë se nga kabineti i Ivanov njoftuan se presidenti ...

LIVE/ Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Albeu.com - 17.05.2017

Preidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, njoftoi dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re kreut të Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev .

Ivanov ja dorëzon madnatin Zaevit, këto janë fjalët e para të tyre(FOTO)

Almakos - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ja dorëzoi liderit të LSDM-së, Zoran Zaev mandatin për formimin e Qeverisë së re. “Koalicioioni i udhëhequr nga LSDM e cila ka shumicë, e ka propozuar Zaevin për ...

Zaev merr zyrtarisht mandatin për formimin e qeverisë së re

Albeu.com - 17.05.2017

Kreu i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, ka marrë zyrtarisht nga presidenti Gjorge Ivanov mandatin për formimin e qeverisë së re, shkruan "Albeu.com".

Zaev shpalosi përmbajtjen e letrës dërguar Ivanovit

Almakos - 17.05.2017

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancisë të cilën ia ka dërguar presidentit Ivanov, raporton SHENJA.

LAJMI I FUNDIT/ Zoran Zaev mandatar për formimin e Qeverisë së re (VIDEO)

Ina - 17.05.2017

Lideri i LSDM, Zoran Zaev eshte mandatar per formimin e Qeverise, pasi qe mori mandatin sot nga presidenti ...

Zaev, mandatar për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë

Lajm - 17.05.2017

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, sot e mandatoi Zoran Zaevin për të formuar qeverinë e re të Maqedonisë, shkruan Telegrafi Maqedoni. Duke i përshëndetur të pranishmit Ivanovi tha se janë mënjanuar ...

Ivanov jo që e dha mandatin, por edhe e quajti Zaevin “zotni”

Lajm - 17.05.2017

Pas shumë hezitimeve dhe vonesave, presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ia ndau mandatin për formim të qeverisë kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, shkruan Gazeta Lajm.

U siguruan garancitë, Zaev mori mandatin për formim të Qeverisë (PLT)

Idividi - 17.05.2017

Shkup, 17 maj 2017 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev.

Ivanovi do t'ia dorëzojë mandatin Zaevit për formimin e Qeverisë

Idividi - 17.05.2017

Shkup, 17 maj 2017 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot në orën 12:00 do t'ia dorëzojë mandatin për përbërje të qverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, informojnë nga ...

Ivanov nënçmon shumicën, e detyron Zaevin të distancohet nga Platforma Shqiptare si nxënësi para profesorit (Video)

Lajm - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka nënçmuar shumicën e re parlamentare, duke e detyruar kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev të lexojë një deklaratë para se ta marrë mandatin, praktikë e cila nuk ...

Në dy vjetorin e protestës mbarëpopullore të 17 majit, Zaev e mori mandatin (FOTO+VIDEO)

Portalb - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, e mori mandatin në ditën e protestës së 17 majit të vitit 2015, ku një ditë pas publikimit të “ bombës 33 ”, qytetarët nga të gjithë qytetet e Maqedonisë, maqedonas, ...

LIVE/ Zaev në konferencë për shtyp për marrjen e mandatit

Albeu.com - 17.05.2017

Kreu i Lidhjes Social-demokrate të Maqedonisë, përmes një deklarate për shtyp pas marrjes së mandatit për formimin e qeverisë së re, ka thënë se të gjitha pengesat për formimin e qeverisë u mënjanuan.

Zaev: Do të fillojmë bisedimet për formimin e Qeverisë së re

Almakos - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se si mandatar i ri obligohet që qeveria e re do të formoj një shtet me perspektiva evropiane për të gjithë qytetarët e vendit.

Zaev ja çka thotë për Qeverinë e re, asnjë fjalë për Deklaratën Shqiptare

Ina - 17.05.2017

Gjorge Ivanov i ndau sot mandatin liderit të SDSM (Lidhjes Social Demokrate Maqedonase), Zoran Zaev për formimin e Qeverisë. Ivanov theksoi se pengesat për dhënien e mandatit janë tejkaluar.

VMRO-ja hesht para Ivanovit pas dhënies së mandatit

Albeu.com - 17.05.2017

VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit po qendron në heshtje pas vendimit të presidentit Gjorge Ivanov për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaevit.

Zaev: Presim që për më pakë se 10 ditë t’i mbarojmë bisedimet për formimin e Qeverisë (VIDEO)

Portalb - 17.05.2017

Mandatari Zoran Zaev, paralajmëroi se me paritë e shumicës parlamentare do të mundohet që ta formojnë kabinetin qeveritar për më pak se 10 ditë dhe të dorëzojnë propozim në Kuvend njofton Portalb.mk .

Zaev pas mandatimit: Qeveria e re do të jetë e të gjithëve

Lajmi.net - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se si mandatar i ri obligohet që qeveria e re do të formoj një shtet me perspektiva evropiane për të gjithë qytetarët e vendit.

Zaev ja çka thotë për Qeverinë e re, asnjë fjalë për Deklaratën Shqiptare

Lajm - 17.05.2017

Gjorge Ivanov i ndau sot mandatin liderit të SDSM (Lidhjes Social Demokrate Maqedonase), Zoran Zaev për formimin e Qeverisë. Ivanov theksoi se pengesat për dhënien e mandatit janë tejkaluar.

Dorëzohet Ivanov, mandaton Zaevin për formimin e qeverisë

Top Channel - 17.05.2017

Më në fund, Gjorge Ivanov u dorëzua përpara presioneve të brendshme e atyre ndërkombëtare. Pas zhytjes së vendit në një krizë të thellë politike dhe ecejakeve të politikanëve europianë e amerikanë në ...

Simpatizuesit e LSDM-së do të festojnë para qeverisë mandatin e Zaevit?

Lajm - 17.05.2017

Aktivistë dhe simpatizues të LSDM-së kanë filluar të organizohen nëpër rrjetet sociale për të festuar ndarjen e mandatit për formim të qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, shkruan Gazeta Lajm.

Vjen reagimi i parë i zyrtarëve të BE-së pas dhënies së mandatit

Almakos - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë së re nga ana e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë reaguar zyrtar të lartë të BE-së, raporton SHENJA.

Mogherini dhe Han e përshëndesin dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë

Portalb - 17.05.2017

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Johanes Han dhe përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini e kanë përshëndetur dhënien e mandatit për formimin ...

Vjen reagimi i parë i zyrtarëve të BE-së pas dhënies së mandatit

Lajm - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë së re nga ana e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë reaguar zyrtar të lartë të BE-së, raporton SHENJA.

Vjen reagimi i parë i zyrtarëve të BE-së pas dhënies së mandatit

Ina - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë së re nga ana e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë reaguar zyrtar të lartë të BE-së, raporton SHENJA.

Zaev: do të fillojmë bisedimet për formimin e Qeverisë së re

Ina - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se si mandatar i ri obligohet që qeveria e re do të formoj një shtet me perspektiva evropiane për të gjithë qytetarët e vendit.

Zaev: Qeveria e re do të formohet për më pak se 10 ditë (Video)

Lajm - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Mandati për formim të Qeverisë është ndarë pasi që janë ...

Zaev shpalosi përmbajtjen e letrës dërguar Ivanovit

Lajmi.net - 17.05.2017

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancisë të cilën ia ka dërguar presidentit Gjorge Ivanov, “Garantohet unitaritet, ...

Zaev pranoi mandatin, për 10 ditë premtoi Qeverinë e re – VIDEO

Shqipmedia - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov gjatë aktit të ndarjes së mandatit për formimin me Qeverisë së re deklaroi se pengesat për ndarjen e mandatit janë mënjanuar dhe se tani duhet përmbushur obligimet ...

Vjen reagimi i parë i zyrtarëve të BE-së pas dhënies së mandatit

Shqipmedia - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë së re nga ana e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë reaguar zyrtar të lartë të BE-së, raporton SHENJA.

Marrja e mandatit të Zoran Zaev, ja çfarë thonë nga BDI

Portalb - 17.05.2017

Marrja e mandatit të Zoran Zaev nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov sipas Bashkimit Demokratik për Integrim paraqet një shenjë se Maqedonia po shkon drejt stabilitetit politik dhe zhvillimit ...

Dhënia e mandatit përshëndetet nga Brukseli

Almakos - 17.05.2017

17 May Pas dhënies së mandatit nga presidenti Ivanov, kryetarit të shumicës së re Parlamentare, Zoran Zaev, vjen dhe reagimi i Brukselit zyrtare me një deklaratë të përbashkët të Përfaqësuese së ...

Zaev do në Qeveri partitë shqiptare pas marrjes së mandatit nga Ivanov

Lajmi.net - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ia ka dorëzuar mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, pasi ka marrë, siç tha, garancitë e kërkuara për ...

Marrja e mandatit të Zoran Zaev, ja çfarë thonë nga koalicioni Rilindje me Besë

Portalb - 17.05.2017

Koalicioni Rilindje me Besë e përshëndet marrjen e mandatit për formim të Qeverisë të Zoran nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov dhe njëherit vlerësojnë se Maqedonia shkon drejt stabilitetit ...

Ivanov ka njoftuar Kuvendin se Zaev është mandatar (FOTO)

Almakos - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka dërguar një letër deri tek Kuvendi i Maqedonisë në të cilën e njofton se: “në bazë të nenit 90 paragrafi 1 nga Kushtetuta e Maqedonisë dhe propozimi i ...

Ja kur formohet qeveria e re në Maqedoni

Albeu.com - 17.05.2017

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev mori sot mandatin për formimin e qeverisë së re nga Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Pas marrjes së mandatit, në një konferencë për medie, kreu i LSDM-së, Zaev ...

BDI për mandatin e Zaevit: Maqedonia po shkon drejt stabilitetit

Lajm - 17.05.2017

Marrja e mandatit të Zoran Zaev nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov sipas Bashkimit Demokratik për Integrim paraqet një shenjë se Maqedonia po shkon drejt stabilitetit politik dhe zhvillimit ...

Ja qëndrimi i Rilindjes me Besë për mandatin e Zaevit

Lajm - 17.05.2017

Koalicioni Rilindje me Besë e përshëndet marrjen e mandatit për formim të Qeverisë të Zoran nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov dhe njëherit vlerësojnë se Maqedonia shkon drejt stabilitetit ...

Mogerini dhe Han e përshëndetën dhënien e mandatit për Zaevin, presin formim të shpejtë të Qeverisë

Idividi - 17.05.2017

Strasburg, 17 maj 2017 (MIA) - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore Johanes Han në një deklaratë të ...

Si e ndërroi mendjen Gjorge Ivanov për dhënien e mandatit?

Portalb - 17.05.2017

Pasi VMRO-DPMNE nuk arriti që të formojë Qeveri me BDI-në, presidenti i Maqdonisë, Gjorge Ivanov, refuzoi që t’ia japë mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, si lider i partisë e cila u radhit e ...

Prof.Mehmeti: U shit interesi shqiptar për disa poste në qeveri

Ina - 17.05.2017

EDHE KËSAJ RADHE U SHIT INTERESI SHQIPTAR VETËM PËR DISA POSTE NË QEVERINË E MAQEDONISË, E CILA SHQIPTARËT VAZHDON T’I TRAJTOJË SI PAKICË KOMBËTARE! GARANCITË E ZAEVIT DREJTUAR IVANOVIT JANË ...

Ivanov “ ia bën për hajr” mandatin zaevit

Almakos - 17.05.2017

17.05.2017 Të mërkurën rreth orës 12:30, lideri I LSDM-së Zoran Zaev pranoi mandatin nga presidenti Gjorgje Ivanov. Ky ishte një moment për të cilin është folur muaj me rradhë.

Ivanov ka njoftuar Kuvendin se Zaev është mandatar (Foto)

Lajm - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka dërguar një letër deri tek Kuvendi i Maqedonisë në të cilën e njofton se: “në bazë të nenit 90 paragrafi 1 nga Kushtetuta e Maqedonisë dhe propozimi i ...

Zaev: Në afat sa më të shkurtër do të përpiqemi të formojmë qeveri

Idividi - 17.05.2017

Shkup, 17 maj 2017 (MIA) - Mandatari për përbërje të qeverisë së re, Zoran Zaev sot pas marrjes së mandatit nga ana e presidentit Gjorge Ivanov deklaroi se në afat sa më të shkurtër, për dhjetë ditë ...

Maqedoni/ Ivanov i jep mandatin Zaevit për formimin e Qeverisë

SOT - 17.05.2017

Pas disa muajsh refuzimi, presidenti maqedonas Gjorge Ivanov i dha mandatin për formimin e një qeverie udhëheqësit socialdemokrat Zoran Zaev, duke hequr kështu të gjitha pengesat e mbetura për një ...

Pas marrjes së mandatit, Zaev premton për 10 ditë Qeverinë e re

SOT - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit, Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev u shpreh se obligohet që qeveria e re do të përkushtohet që qeveria e re të mundësojë që vendi të shndërrohet në një shtet me perspektiva evropiane ...

(VIDEO) Zaev: Do të formojë Qeveri për 10 ditë

Almakos - 17.05.2017

Presidenti Gjorgji Ivanov ia ndau mandatin për formimin e Qeverisë kreut të LSDM-së, Zoran Zaev në një akt ceremonial që u mbajt në vilën presidenciale në Vodno.

Zaev, mandatari i parë në histori që i kërkohen garanca për ruajtjen e shtetit

Albeu.com - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është mandatari i parë, në histori që i kërkohet që të garantojë unitetin dhe sovranitetin e shtetit. Pasi i ka nënshkruar garacat, ai sot e mori mandatin për formimin e ...

Gjorge Ivanov dorëzoi mandatin për formimin e Qeverisë e re

Almakos - 17.05.2017

17 May Pas më shumë se tre muajsh nga formimi i shumicës së re parlamentare, Presidenti Gjorge Ivanov dorëzoi mandatin për formimin e Qeverisë në duart e kreut të LSDM-së Zoran Zaev.

Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Almakos - 17.05.2017

17 May Ministri për punë të jashtme të Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se Zoran Zaev me deklaratat e tij i rrënon marrëdhëniet mes Beogradit dhe Shkupit.

Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Portalb - 17.05.2017

Ministri për punë të jashtme të Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se Zoran Zaev me deklaratat e tij i rrënon marrëdhëniet mes Beogradit dhe Shkupit. Ai ka shtuar se Serbia nuk përzihet në punët e ...

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Almakos - 17.05.2017

17 May Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, sër Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit Gjorge Ivanov që t’i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri i LSDM-së Zoran Zaev ...

Formimi i Qeverisë së Maqedonisë, Garet fton liderët politik për konstruktivitet

Portalb - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit të Zoran Zaev për formim të Qeverisë nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ambasadori i Britanisë së Madhe në Maqedoni, Çarls Garet ka përshëndetur veprimin e Ivanovit duke ...

Stoltenberg: Formimi i shpejtë i Qeverisë, rrugë për reforma urgjente

Portalb - 17.05.2017

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka përshëndetur veprimin e kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që t’ia dorëzojë mandatin liderit të Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM), ...

Berlini zyrtar: Vendimi i Ivanovit, tejet i vonuar!

Albeu.com - 17.05.2017

Pasi Presidenti Ivanov u dorëzua më në fund dhe i dorëzoi mandatin Zoran Zaevit, ka ardhur dhe deklarata e Berlinit zyrtar. “Mirë është që presidenti Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi të bllokojë formimin ...

Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Ina - 17.05.2017

Ministri për punë të jashtme të Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se Zoran Zaev me deklaratat e tij i rrënon marrëdhëniet mes Beogradit dhe Shkupit. Ai ka shtuar se Serbia nuk përzihet në punët e ...

Fitorja e Perëndimit në Maqedoni: 5 muajt e “ferrit” ku Moska tentoi të rrëzojë fuqinë e re të shqiptarëve

Ina - 17.05.2017

Zoran Zaev mori sot më 17 maj mandatin e kryeministrit fiks 5 muaj pasi Nikolla Gruevski arriti të dalë parti e parë në zgjedhjet e 11 dhjetorit, por totalisht pa numrat për formimin e qeverisë së re.

Gjermania: Sa më shpejtë të formohet Qeveria, politikanët të bashkëpunojnë kontruktivisht

Portalb - 17.05.2017

Ambasada e Gjermanisë në Maqedoni ka reaguar pas vendimit të Gjorge Ivanov për dhënie të mandatit për formim të Qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) Zoran Zaev duke ...

Stoltenberg: E mirëpres vendimin e Presidentit Ivanov

Almakos - 17.05.2017

Pasi Presidentit, Gjorgje Ivanov, ia dha mandatin për formimin e Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, ka reaguar edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Heshtje në Presidencë, Zaev pret mandatin

Botasot - 17.05.2017

Dy ditë para skadimit të afatit të dhënies së mandatit, presidenti Gjorge Ivanov do të duhet të vendosë për dëhnien e mandatit liderit të LSDM-së Zoran Zaev, por nga kabineti I tij akoma heshtje.

Ivanov promovon librin e tij në Varshavë, mandati do të ‘udhëtojë’ së bashku me të në Rusi?

Telegrafi - 17.05.2017

Pas Varshavës, ku në Panairin ndërkombëtar, kryetari i Maqedonisë Gjorge Ivanov, ka promovuar librin e tij dhe me siguri më pas do të vazhdojë për në Moskë, sepse atje më 23 maj, në një ceremoni ...

Ivanov promovon librin e tij në Varshavë, mandati do të ‘udhëtojë’ së bashku me të në Rusi?

Botasot - 17.05.2017

Pas Varshavës, ku në Panairin ndërkombëtar, kryetari i Maqedonisë Gjorge Ivanov, ka promovuar librin e tij dhe me siguri më pas do të vazhdojë për në Moskë, sepse atje më 23 maj, në një ceremoni ...

LAJMI I FUNDIT: Ivanovi sot ia jep mandatin Zaevit

Gazeta Express - 17.05.2017

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov sot në ora 12:00 do t’i jap mandatin për formimin e Qeverisë së re, kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, njofton Gazeta ...

Zoran Zaev do të mandatohet nga Ivanov për të formuar qeverinë e re

Telegrafi - 17.05.2017

Kabineti i kryetarit Gjorge Ivanov njofton se Kryetari Gjorge Ivanov do ta mandatojë sot në ora 12:00 liderin e LSDM-së për të formuar qeverinë e re të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Zaev marrë mandatin për formimin e qeverisë

Ora news - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov pritet që sot në orën 12:00 do t’i dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, informojnë nga kabineti i presidentit ...

Zoran Zaev do të mandatohet nga Ivanov për të formuar qeverinë e re

Botasot - 17.05.2017

Kabineti i kryetarit Gjorge Ivanov njofton se Presidenti Gjorge Ivanov do ta mandatojë sot në ora 12:00 liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, për të formuar qeverinë e re të vendit.

Maqedoni, dorëzohet Ivanov, i jep sot Zaev-it mandatin për formimin e qeverisë

BalkanWeb - 17.05.2017

MAQEDONI- Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, pritet t’i japë sot në orën 12:00 mandatin për formimin e qeverisë së re kreut të LSDM-së, Zoran Zaevit.

Dorëzohet Ivanov, i jep mandatin Zaevit për formimin e qeverisë së re

Mapo - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Zaev, mandatar për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë

Telegrafi - 17.05.2017

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, sot e mandatoi Zoran Zaevin për të formuar qeverinë e Maqedonisë, shkruan Telegrafi Maqedoni. Duke i përshëndetur të pranishmit Ivanovi tha se janë hequr pengesat ...

Dorëzohet Ivanov, i jep mandatin Zaev për krijimin e qeverisë së re

Botasot - 17.05.2017

(E plotësuar) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, George Ivanov të mërkurën ia ka dorëzuar mandatin për formimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev.

Zyrtare: Zaev merr mandatin për formimin e Qeverisë së re (Foto)

Gazeta Express - 17.05.2017

Presidenti i Maqdonisë, Gjorge Ivanov sot ia ka dhënë mandatin për formimin e Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, transmeton Gazeta ...

Ivanovi sot ia jep mandatin Zaevit për të formuar Qeverinë

Zeri - 17.05.2017

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thënë se do t’i jap mandatin liderit social demokrat, Zoran Zaev për të formuar Qeverinë e re të Maqedonisë. LSDM dhe partitë shqiptare arritën marrëveshje të ...

Zyrtare: Zaev merr mandatin për formimin e Qeverisë së re (Dokument)

Zeri - 17.05.2017

Presidenti i Maqdonisë, Gjorge Ivanov sot ia ka dhënë mandatin për formimin e Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Presidenti Ivanov tha se janë tejkaluar të gjitha pengesat për dhënien e ...

Ivanov: Pengesat për ndarjen e mandatit janë mënjanuar

Botasot - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov gjatë aktit të ndarjes së mandatit për formimin e qeverisë së re deklaroi se pengesat për ndarjen e mandatit janë mënjanuar dhe se tani duhet përmbushur ...

Maqedoni, Ivanov i dorëzon Zaevit mandatin për krijimin e qeverisë

RTSH - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov i dorëzoi të mërkurën në mesditë mandatin për formimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev.

Zaevi e hedh poshtë platformën e Tiranës (DOKUMENT)

Gazeta Express - 17.05.2017

Lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë dhe mandatari për formimin e Qeverisë së re, sot gjatë marrjes së mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov e ka hedhur poshtë të ashtuquajturën “Platformë ...

Zaev shpalosi përmbajtjen e letrës dërguar Ivanovit

Zeri - 17.05.2017

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancisë të cilën ia ka dërguar presidentit Gjorge Ivanov, “Garantohet unitaritet, ...

Zaev pas mandatimit: Qeveria e re do të jetë e të gjithëve

Zeri - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se si mandatar i ri obligohet që qeveria e re do të formoj një shtet me perspektiva evropiane për të gjithë qytetarët e vendit.

Zoran Zaev merr mandatin nga Presidenti Ivanov

ABC News - 17.05.2017

Kriza e ashpër politike e Maqedonisë ka marrë fund. Zoran Zaev do të jetë kryeministri i ri i vendit. Në mesditë, ai mori mandatin për formimin e qeverisë nga presidenti Gjorge Ivanov.

Zaev: Në afat sa më të shkurtë do të përpiqemi të formojmë qeveri

Telegrafi - 17.05.2017

Mandatari për përbërje të qeverisë së re, Zoran Zaev sot pas marrjes së mandatit nga ana e presidentit Gjorge Ivanov deklaroi se në afat sa më të shkurtë do të tentojë ta formojë kabinetin qeveritar.

Zaev: Krijimi i qeverisë do të ndodhë para 10 ditëve

Zeri - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Mandati për formim të Qeverisë është ndarë pasi që janë ...

BE: Zgjedhja e mandatarit, hap i rëndësishëm në procesin për formimin e qeverisë

Botasot - 17.05.2017

Bashkimi Evropian (BE) ka përshëndetur, të mërkurën, vendimin e presidentit të Maqedonisë, George Ivanov që mandatin për formimin e qeverisë së re t’ia ndajë kreut të LSDM-së Zoran Zaev, gjë të cilën ...

Zaev: Në afat sa më të shkurtë do të përpiqemi të formojmë qeveri

Botasot - 17.05.2017

Mandatari për përbërje të qeverisë së re, Zoran Zaev sot pas marrjes së mandatit nga ana e presidentit Gjorge Ivanov deklaroi se në afat sa më të shkurtë do të tentojë ta formojë kabinetin qeveritar.

Maqedoni, presidenti i dorëzon mandatin për qeverinë e re, Zaev nis bisedimet me partitë shqiptare

BalkanWeb - 17.05.2017

SHKUP- Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia ka dorëzuar mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, pasi ka marrë, siç tha, garancitë e kërkuara për ...

Merr fund kriza politike në Maqedoni

ABC News - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së në Maqedoni, Zoran Zaev mori në mesditë nga presidenti Ivanov, mandatin për formimin e qeverisë së re. Mandatimi i tij i jep fund krizës së ashpër politike që dominon vendin prej ...

Zaev merr mandatin, për 10 ditë premton Qeverinë e re

Ora news - 17.05.2017

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev menjëherë pas marrjes së mandatit u shpreh se obligohet që qeveria e re do të mundësojë që vendi të ecë përpara dhe të shndërrohet në një shtet me perspektiva evropiane për ...

Zaev do në Qeveri partitë shqiptare pas marrjes së mandatit nga Ivanov

Zeri - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia ka dorëzuar mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, pasi ka marrë, siç tha, garancitë e kërkuara për ...

Zaev do në Qeveri partitë shqiptare pas marrjes së mandatit nga Ivanov

Botasot - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia ka dorëzuar mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, pasi ka marrë, siç tha, garancitë e kërkuara për ...

Zyrtarët europianë Hahn e Mogherini përshëndesin vendimin e Ivanovit

ABC News - 17.05.2017

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Europian mirëpritën vendimin e presidentit maqedon Gjorge Ivanov për të mandatuar për kryeministër Zoran Zaevin. Përfaqësuesja e lartë për siguri dhe politikë të jashtme ...

Media austriake: BDI humbi zgjedhjet për shkak të korrupcionit dhe shpërdorimit të detyrave zyrtare, në fund të muajit ...

Botasot - 17.05.2017

Pas hezitimeve të gjata presidenti Ivanov e ka dorëzuar mandatin - socialdemokratët në anën tjetër garantojnë sovranitetin e vendit, shkruan fillimisht “Der Standard”.

Stoltenberg mirëpret progresin politik në Maqedoni

Botasot - 17.05.2017

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mirëpritur të mërkurën vendimin e presidentit të Maqedonisë, George Ivanov për t’i dhënë mandatin kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e ...

Ministri britanik përshëndet vendimin e Ivanovit për dhënien e mandatit

Telegrafi - 17.05.2017

Ministri britanik Alan Duncan, ka përshëndetur vendimin e Ivanovit për dhënien e mandatit. Ai thekson se ky është një hap i rëndësishëm për të ecur para, njofton Telegrafi Maqedoni.

Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Telegrafi - 17.05.2017

Ministri për punë të jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka reaguar pas dorëzimit të mandatit nga ana e presidentit Ivanov kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, për formimin e qeverisë së re në Maqedoni.

Berlini zyrtar: Ivanovi duhej kohë më parë ta sillte këtë vendim

Telegrafi - 17.05.2017

“Mirë është që presidenti Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi të bllokojë formimin e qeverisë së re. Ky vendim duhej të sillej kohë më parë, i cili reflekton rezultatin e zgjedhjeve të dhjetorit në 2016 në ...

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Botasot - 17.05.2017

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit George Ivanov që t’i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri i LSDM-së Zoran Zaev, që ta ...

NATO: Vendimi i Ivanovit, hap në drejtimin e duhur

Telegrafi - 17.05.2017

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mirëpritur vendimin e presidentit Ivanov për ndarje të mandatit për formimin e qeverisë së re.

MPJ-ja gjermane pret formimin e shpejtë të Qeverisë dhe zbatimin e reformave

Botasot - 17.05.2017

“Është mirë që kryetari Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi së bllokuari formimin e Qeverisë së re. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev tashmë ka mandat për formim të Qeverisë.

Zyrtare: Ivanov sot ja jep mandatin Zoran Zaevit

Alb Portali - 17.05.2017

Presidenti i Republikës, Gjorgje Ivanov, sot në ora 12 do t-ia ndajë mandatin për formimin e qeverisë Zoran Zaevit. Kolegu ynë Arben Zeqiri ndodhet në presidencë dhe në momentin që do të nisë ngjarja ...

Ivanov sot do t’ia jep mandatin Zoran Zaevit

Alb Portali - 17.05.2017

Loading... Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot në ora 12:00 do t’ia japë mandatin për formimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, liderit të LSDM-së Zoran Zaev, njofton ...

Zaev është nisur për në Presidencë, e pret mandati!

Alb Portali - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është nisur për në vilën Vodno ku pritet që sot, në orën 12:00 edhe zyrtarisht të merr mandatin për formimin e Qeverisë së re, raporton SHENJA. Loading...

Maqedonia drejt daljes nga kriza, Ivanov pritet t’i dorëzojë sot mandatin Zaevit për qeverinë e re

Java News - 17.05.2017

Zhvillime të reja nga Maqedonia. Nga zyra e Presidentit të Republikës, thuhet se Ivanov në orën 12:00 do t’i dorëzojë mandatin për të formuar Qeverinë e Maqedonisë, Zoran Zaev, përcjell TetovaSot.

Maqedoni, Ivanov i jep mandatin Zaevit për formimin e qeverisë së re

Java News - 17.05.2017

Duket se kriza politike në Maqedoni po merr fund. Pas refuzimeve të vazhdueshme, presidenti Ivanov ka thirrur kreun e mazhorancës, Zoran Zaev, për t’i dhënë mandatin për formimin e qeverisë së re.

Zaev arrin në Presidencë, pritet ta merr mandatin (FOTO)

Alb Portali - 17.05.2017

Kryetar i LSDM-së, Zoran Zaev ka arritur në Vilën Vodon, ku në orën 12:00 është parashikuar të marr mandatin nga presidenti i shtetit Gjorge Ivanov, raporton SHENJA. Loading...

Maqedonia del nga kriza, Ivanov i jep mandatin Zaevit për formimin e qeverisë

Java News - 17.05.2017

Duket se kriza politike në Maqedoni po merr fund. Pas refuzimeve të vazhdueshme, Presidenti i Maqedonisë, Gjeorgje Ivanov është dorëzuar më në fund dhe ka vendosur t’i japë mandatin e formimit të ...

Ivanov ja dorëzon mandatin Zaevit, këto janë fjalët e para të tyre(FOTO)

Alb Portali - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ja dorëzoi liderit të LSDM-së, Zoran Zaev mandatin për formimin e Qeverisë së re. Loading... “Koalicioioni i udhëhequr nga LSDM e cila ka shumicë, e ka propozuar ...

Zaev shpalosi përmbajtjen e letrës dërguar Ivanovit

Alb Portali - 17.05.2017

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancionit të cilën ia ka dërguar presidentit Ivanov, raporton SHENJA. Loading...

Ivanov mandaton Zaevin: Pengesat u mënjanuan

Alb Portali - 17.05.2017

Pengesat për dhënine e mandatit janë mënjanuar, është shprehur presidenti Gjorge Ivanov me rastin e dorëzimit të mandatit, njofton Aktuale.mk Loading...

Zaev: Do të fillojmë bisedimet për formimin e Qeverisë së re

Alb Portali - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se si mandatar i ri obligohet që qeveria e re do të formoj një shtet me perspektiva evropiane për të gjithë qytetarët e vendit. Loading...

Vjen reagimi i parë i zyrtarëve të BE-së pas dhënies së mandatit

Alb Portali - 17.05.2017

Pas marrjes së mandatit për formimin e Qeverisë së re nga ana e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, kanë reaguar zyrtar të lartë të BE-së, raporton SHENJA. Loading...

Zaev merr mandatin. Jep garanci me shkrim dhe lexon tekstin përjashtues për Platformën e Tiranës

Respublica - 17.05.2017

Një pikë kritike e krizave ballkanike duket se ka humbur sot intensitetin teksa presidenti maqedonas George Ivanov ka dorëzuar mandatin për krijimin e qeverisë kreut të LSDM-së, Zoran Zaev.

Ivanov ka njoftuar Kuvendin se Zaev është mandatar (FOTO)

Alb Portali - 17.05.2017

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka dërguar një letër deri tek Kuvendi i Maqedonisë në të cilën e njofton se: “në bazë të nenit 90 paragrafi 1 nga Kushtetuta e Maqedonisë dhe propozimi i ...

Mogerini dhe Han përshëndesin dhënien e mandatit, BE mbështet Qeverinë e re të Zoran Zaevit

Alb Portali - 17.05.2017

Përfaqësuesja e lartë për siguri dhe politikë të jashtme e BE-së, Federika Mogerini, dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han, e përshëndetën vendimin e presidentit Ivanov që të mandatojë liderin ...

Zaev konfirmon: Në Qeveri do jenë partitë shqiptare

Java News - 17.05.2017

Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov ia ka dorëzuar mandatin për formimin e Qeverisë së re, liderit të Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, pasi ka marrë, siç tha, garancitë e kërkuara për ...

(VIDEO) Zaev: Do të formojë Qeveri për 10 ditë

Alb Portali - 17.05.2017

Presidenti Gjorgji Ivanov ia ndau mandatin për formimin e Qeverisë kreut të LSDM-së, Zoran Zaev në një akt ceremonial që u mbajt në vilën presidenciale në Vodno.

(VIDEO) BE dhe SHBA përshëndesin dhënien e mandatit

Alb Portali - 17.05.2017

Bashkësia Ndërkombëtare ka përshëndetur dhënien e mandatit për Qeveri nga ana e Presidentit Ivanov. Nga ambasada e ShBA-së në Shkup, nëpërmjet një komunikate, kanë thënë se është mirë për Maqedoninë ...

Berlini zyrtar: Ivanovi duhej kohë më parë ta sillte këtë vendim

Alb Portali - 17.05.2017

“Mirë është që presidenti Ivanov lëshoi pe dhe ndaloi të bllokojë formimin e qeverisë së re. Ky vendim duhej të sillej kohë më parë, i cili reflekton rezultatin e zgjedhjeve të dhjetorit në 2016 në ...

Fitorja e Perëndimit në Maqedoni: 5 muajt e “ferrit” ku Moska tentoi të rrëzojë fuqinë e re të shqiptarëve

Alb Portali - 17.05.2017

Zoran Zaev mori sot më 17 maj mandatin e kryeministrit fiks 5 muaj pasi Nikolla Gruevski arriti të dalë parti e parë në zgjedhjet e 11 dhjetorit, por totalisht pa numrat për formimin e qeverisë së re.

Stoltenberg: E mirëpres vendimin e Presidentit Ivanov

Alb Portali - 17.05.2017

Pasi Presidentit, Gjorgje Ivanov, ia dha mandatin për formimin e Qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, ka reaguar edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ja skenarët e Ivanovit për mandatin për formimin e qeverisë

Antpress - 17.05.2017

Zoran Zaev është në pritje të marrjes së mandatit nga presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeverisë së re, por besohet se Ivanov do ta japë mandatin deri në fund të kësaj jave.

Ivanovi do t’ia dorëzojë mandatin Zaevit për formimin e Qeverisë

Republika - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot në orën 12:00 do t’ia dorëzojë mandatin për përbërje të qverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev, informojnë nga kabineti i presidentit të RM-së.

A do te perfundoj sot Odisejada per formimin e Qeverise se Maqedonise

Antpress - 17.05.2017

Sot Kryetari i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanov, pritet te dorëzoj mandatin Kryatarit të LSDM-së, Zoran Zaevit. Me pranimin e mandatit, Zaevi mbrenda afatit kushtetues 10 ditor, para shumicës ...

LAJM I FUNDIT: Ivanov i dorëzoi mandatin Zaevit

Antpress - 17.05.2017

Siç edhe u parlajmërua nga zyra e presidentit sot në mesditë në ora 12 do t’i japë mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov në ora 12 ia ka ...

Ivanov ja dorëzon madnatin Zaevit

Republika - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Mandati për formim të Qeverisë është ndarë pasi që janë ...

Zaev: Nuk ka asnjë platformë që do të jetë kusht për krijimin e Qeverisë

Antpress - 17.05.2017

Presidenti Gjorge Ivanov sot në mesditë edhe siç u paralajmërua nga vet zyra e presidentit do ti jepet mandati për të formuar qeverinë e re liderit të LSDM-së Zoran Zaev, transmeton TetovaSot.

Zaev: Krijimi i qeverisë do të ndodhë para 10 ditëve

Antpress - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Mandati për formim të Qeverisë është ndarë pasi që janë ...

VMRO-ja hesht pas dhënies së mandatit

Antpress - 17.05.2017

VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit po qendron në heshtje pas vendimit të presidentit Gjorge Ivanov për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaevit.

Zaevi ia dha garancit Ivanovit dhe e hodhi poshtë Plaformën e shqiptarëve si kusht për qeverin e re

Republika - 17.05.2017

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ia dorëzoi mandatin për përbërje të Qeverisë së re liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Mandati për formim të Qeverisë është ndarë pasi që janë ...

Zaev, mandatari i parë në histori që i kërkohen garanca për ruajtjen e shtetit

Antpress - 17.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është mandatari i parë, në histori që i kërkohet që të garantojë unitetin dhe sovranitetin e shtetit. Pasi i ka nënshkruar garacat, ai sot e mori mandatin për formimin e ...

Stoltenberg mirëpret progresin politik në Maqedoni

Antpress - 17.05.2017

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mirëpritur të mërkurën vendimin e presidentit të Maqedonisë, George Ivanov për t’i dhënë mandatin kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për formimin e ...

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Antpress - 17.05.2017

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit George Ivanov që t’i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri i LSDM-së Zoran Zaev, që ta ...

Zaev në pritje të mandatit, Ivanov në udhëtim zyrtarë?

Ina - 16.05.2017

Të enjten më 19 maj skandon afati kushtetues i presidentit Gjorgje Ivanov për dorëzimin e mandatit shumicë së re parlamentare dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev.

Zaev pret mandatin, Ivanov lëshon vendin

Lajm - 16.05.2017

Të enjten më 19 maj skandon afati kushtetues i presidentit Gjorgje Ivanov për dorëzimin e mandatit shumicë së re parlamentare dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev.

Zaev në pritje të mandatit, por Ivanov zgjedh të udhëtojë

Albeu.com - 16.05.2017

Afati kushteturs i presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov , për dhënien e mandatit për formimin e qeverisë së re, skadon këtë të enjte. Por, nga ana tjetër, Ivanov nuk do të jetë të enjten në ...

Zaev të enjten merrë mandatin për formimin e Qeverisë

Ina - 16.05.2017

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev të enjten pritet të marrë mandatin nga Gjorgje Ivanov për formimin e Qeverisë së re, raporton Fokus. Sipas kësaj reviste, kjo do të ndodhë një ditë para skadimit të ...

Të premten skadojnë dhjetë ditët për mandatin

Almakos - 16.05.2017

Dhjetë ditë në të cilat presidenti i shtetit Gjorge Ivanov duhet të jap mandatin për formimin e Qeverisë skadojnë të premten më 19 maj, pasi që letra të cilën e ka dërguar kryetari i Kuvendit Talat ...

Ivanov lëshon vendin, Zaev pret mandatin

Almakos - 16.05.2017

Të enjten më 19 maj skandon afati kushtetues i presidentit Gjorgje Ivanov për dorëzimin e mandatit shumicë së re parlamentare dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev, Sipas burimeve të TV24, presidenti i ...

Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

Lajm - 16.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

Kriza qeveritare ndikoi edhe në pushtetin lokal

Albeu.com - 16.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

Lajm i Fundit/Ivanov i dha mandatin Zaevit (Jozyrtare)

Lajm - 16.05.2017

Edhe pse nuk ka konfirmim zyrtar, nëpër rrjetet sociale me shpejtësi të madhe është përhapur lajmi se presidenti Gjorge Ivanov ia ka dhënë mandatin kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për formim të ...

MAQEDONI Lajm i Fundit/Ivanov i dha mandatin Zaevit (Jozyrtare)

Almakos - 16.05.2017

Edhe pse nuk ka konfirmim zyrtar, nëpër rrjetet sociale me shpejtësi të madhe është përhapur lajmi se presidenti Gjorge Ivanov ia ka dhënë mandatin kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për formim të ...

“Mandati”, garancia e shumicës drejt Presidencës

Almakos - 16.05.2017

16 May LSDM-ja dhe Presidenti Gjorge Ivanov nuk bëjnë të ditur nëse kanë shkëmbyer materialin e shkruar të garancive për ruajtjen e unitetit të vendit nga partitë që presin të marrin pushtetin.

Partitë harmonizojnë garancitë për mandatin

Lajmi.net - 16.05.2017

Afati i fundit për të ndarë mandantin presidenti i Maqedonisë për formimin e qeverisë së re të vendit, skadon më 19 maj. Nga kabineti i presidentit nuk japin detaje nëse janë realizuar bisedime në ...

Ivanov ia jep mandatin Zaevit?

Ina - 16.05.2017

Edhe pse nuk ka konfirmim zyrtar, nëpër rrjetet sociale me shpejtësi të madhe është përhapur lajmi se presidenti Gjorge Ivanov ia ka dhënë mandatin kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev për formim të ...

Skenari i vetëm stabilizues është dhënia e mandatit (VIDEO)

Ina - 16.05.2017

Llogaritë e bllokuara dhe pasuria e ngrirë e “TRANSMET-it” tani për tani nuk janë pengesë për kompaninë e ndërtimit të Sead Koçanit të vazhdojë me kryerjen normale të aktiviteteve të saj.

Maqedoni/ “Dorëzohet” Ivanov, ka planifikuar t’i japë mandatin Zaevit

BalkanWeb - 16.05.2017

MAQEDONI- Presidenti i Maqedonisë, Ivanov ka filluar të japë sinjale se është dorëzuar përballë shumicës së re parlamentare. Burime nga kabineti i Ivanov kanë lajmëruar në mënyrë joformale mediat ...

Ivanov dorëzohet, ja kur do t’ia japë mandatin Zaevit

Botasot - 16.05.2017

Presidenti i Maqedonisë ka filluar të japë shenja se ëhstë dorëzuar përballë shumicës së re parlamentare. Burime nga kabineti i Ivanovit kanë lajmëruar në mënyrë joformale mediat se ky i fundit ...

Afati për dhënien e mandatit, LSDM e gatshme të takohet me Ivanovin

Ora news - 16.05.2017

Kur kanë mbetur edhe katër ditë nga afati për dhënien e mandatit, akoma nuk dihet se kur do të realizohet takimi i paralajmëruar i kreut të LSDM-së Zoran Zaev dhe Presidentit Gjorge Ivanov ku pritet ...

A do ta jep mandatin Gjorge Ivanovi?

Telegrafi - 16.05.2017

Të premten është dita e fundit kur kryetari Gjorge Ivanov duhet ta jep mandatin te shumica parlamentare për të formuar qeverinë e re të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Thellohet kriza, kryetarët e Komunave pa mandat, s’marrin vendime

Ora news - 16.05.2017

Nga dita e sotme, mandati i Kryetarëve dhe Këshilltarëve të Komunave në Maqedoni ka skaduar, duke thelluar edhe më tej krizën në shtetin fqinj. Në këto kushte, të zgjedhurit e pushtetit vendor nuk do ...

Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

Telegrafi - 16.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

A do ta jep mandatin Gjorge Ivanovi?

Botasot - 16.05.2017

Të premten është dita e fundit kur kryetari Gjorge Ivanov duhet ta jep mandatin te shumica parlamentare për të formuar qeverinë e re të vendit. Nga ana tjetër, LSDM-ja ende nuk i ka dorëzuar garancat ...

Garanca e shumicës parlamentare drejt Presidencës, pritet dhënia e mandatit

Botasot - 16.05.2017

LSDM-ja dhe Presidenti Gjorge Ivanov nuk bëjnë të ditur nëse kanë shkëmbyer materialin e shkruar të garancive për ruajtjen e unitetit të vendit nga partitë që presin të marrin pushtetin.

LAJM I FUNDIT: Zaev do ta merr mandatin nga Ivanovi të enjten?

Alb Portali - 16.05.2017

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev me siguri do të fitojë mandatin për përbërjen e re qeveritare nga presidenti Gjorge Ivanov të enjten, një ditë para skadimit të afatit të paraparë ligjor, brifojnë nga ...

Të premten skadojnë dhjetë ditët për mandatin

Alb Portali - 16.05.2017

Dhjetë ditë në të cilat presidenti i shtetit Gjorge Ivanov duhet të jap mandatin për formimin e Qeverisë skadojnë të premten më 19 maj, pasi që letra të cilën e ka dërguar kryetari i Kuvendit Talat ...

Skenari i vetëm stabilizues është dhënia e mandatit (VIDEO)

Alb Portali - 16.05.2017

Llogaritë e bllokuara dhe pasuria e ngrirë e “TRANSMET-it” tani për tani nuk janë pengesë për kompaninë e ndërtimit të Sead Koçanit të vazhdojë me kryerjen normale të aktiviteteve të saj.

Zaev pret mandatin, Ivanov largohet nga Maqedonia

Antpress - 16.05.2017

Të enjten më 19 maj skandon afati kushtetues i presidentit Gjorgje Ivanov për dorëzimin e mandatit shumicë së re parlamentare dhe liderit të LSDM-së Zoran Zaev.

A do ta jep mandatin Gjorge Ivanovi?

Antpress - 16.05.2017

Të premten është dita e fundit kur kryetari Gjorge Ivanov duhet ta jep mandatin te shumica parlamentare për të formuar qeverinë e re të vendit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

Lajmi.net - 15.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

Ivanov ka katër ditë afat për dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë

Lajmi.net - 15.05.2017

Kur kanë mbetur edhe katër ditë nga afati për dhënien e mandatit, akoma nuk dihet se kur do të realizohet takimi i paralajmëruar i kreut të LSDM-së Zoran Zaev dhe Presidentit të Maqedonisë, Gjorge ...

Ivanov dorëzohet, caktohet dita kur do t’ia japë mandatin Zaevit?

Lajm - 15.05.2017

Presidenti i Maqedonisë ka filluar të japë shenja se ëhstë dorëzuar përballë shumicës së re parlamentare. Burime nga kabineti i Ivanovit kanë lajmëruar në mënyrë joformale mediat se ky i fundit ...

Ivanov dorëzohet, caktohet dita kur do t’ia japë mandatin Zaevit?

Ina - 15.05.2017

Presidenti i Maqedonisë ka filluar të japë shenja se ëhstë dorëzuar përballë shumicës së re parlamentare. Burime nga kabineti i Ivanovit kanë lajmëruar në mënyrë joformale mediat se ky i fundit ...

Dorëzohet Ivanov, ja kur do t?ia japë mandatin Zaevit

Albeu.com - 15.05.2017

Presidenti i Maqedonisë ka filluar të japë shenja se ëhstë dorëzuar përballë shumicës së re parlamentare . Kabineti i Ivanovit lajmëron në mënyrë joformale mediat se ky i fundit planifikon që një ...

Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal të Maqedonisë

Portalb - 15.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov , që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re, shkruan REL .

Maqedoni, presidenti Ivanov ende pa qëndrim për mandatimin e Zoran Zaevit

BalkanWeb - 15.05.2017

Letra e dytë e dërguar nga kryetari i Parlamentit maqedonas, Talat Xhaferi për dhënien e mandatit shumicës parlamentare për formimin e qeverisë së re ka arritur në Presidencë, por vendimi ende i ...

Fjalën e ka tani Ivanov, LSDM garancat e kërkuara i’a ka nisur

Telegrafi - 15.05.2017

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka kërkuar garancat se në shtet nuk do të ndodh prishja e rendit kushtetues dhe unitaritetit të shtetit me dhënien e mandatit për LSDM-në për të krijuar qeverinë ...

Kriza qeveritare zbret edhe në pushtetin lokal

Botasot - 15.05.2017

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ende nuk ka vendosur se kur do t’ia dërgojë garancitë e kërkuara presidentit, Gjorge Ivanov, që të mund ta marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re.

Ivanov ka katër ditë afat për dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë

Zeri - 15.05.2017

Kur kanë mbetur edhe katër ditë nga afati për dhënien e mandatit, akoma nuk dihet se kur do të realizohet takimi i paralajmëruar i kreut të LSDM-së Zoran Zaev dhe Presidentit të Maqedonisë, Gjorge ...

Maqedoni, LSDM: Do takohemi me Ivanov për t’i garantuar unitetin e vendit

ABC News - 15.05.2017

LSDM njofton se brenda disa ditëve do të takohet me presidentin Ivanov për t’i garantuar atij unitetin e Maqedonisë. Por partia e Zoran Zaev akuzoi kreun e shtetit se punon në shërbim të kreut të ...

Fjalën e ka tani Ivanov, LSDM garancat e kërkuara i’a ka nisur

Alb Portali - 15.05.2017

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka kërkuar garancat se në shtet nuk do të ndodh prishja e rendit kushtetues dhe unitaritetit të shtetit me dhënien e mandatit për LSDM-në për të krijuar qeverinë ...

Afati për dhënien e mandatit, LSDM e gatshme të takohet me Ivanovin

Antpress - 15.05.2017

Kur kanë mbetur edhe katër ditë nga afati për dhënien e mandatit, akoma nuk dihet se kur do të realizohet takimi i paralajmëruar i kreut të LSDM-së Zoran Zaev dhe Presidentit Gjorge Ivanov ku pritet ...