TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmbytjet, Greqia ndihmon Shqipërinë

Alsat - 10.12.2017

Qeveria greke nëpërmjet Sekretarisë së Përgjithshme të Mbrojtjes Civile ka dërguar ndihma në Shqipëri pas përmbytjeve masive në tre ditët e para të këtij muaji, që shkaktuan dëme në shumë zona ...

Shpërndahen 70 ton ndihma për banorët e prekur nga përmbytjet

SOT - 10.12.2017

Pas përmbytjeve të fillim dhjetorit nis shpërndarja e ndihmave për banorët e prekur në të gjithë vendit. Komanda Mbeshtetese e Forcave të Armatosura ka nisur sot shpërndarjen e 70 ton ndihmave për ...

Përmbytjet në Shqipëri, Greqia ndihmon me materiale për ndërtimin e urave

Zhurnal - 10.12.2017

Përmbytjet në Shqipëri, Greqia ndihmon me materiale për ndërtimin e urave Qeveria greke nëpërmjet Sekretarisë së Përgjithshme të Mbrojtjes Civile ka dërguar ndihma në Shqipëri pas përmbytjeve masive ...

Spartak Ngjela: Përmbytjet tregojnë vjedhjen që u bëhet shqiptarëve, ja provat e korrupsionit

SOT - 10.12.2017

Avokati Spartak Ngjela në një status në “Facebook” thotë se përmbytjet e ditëve të fundit në Shqipëri tregojnë vjedhjen që po u bëhet shqiptarëve. Sipas Ngjelës, përmbytja e madhe e para disa ditëve, ...

Përfundon proçesi i evidentimit të subjekteve të dëmtuara nga përmbytjet në jug të vendit

RTSH - 10.12.2017

Ka përfunduar proçesi i evidentimit të subjekteve të dëmtuara nga përmbytjet në jug të vendit. Grupet e punës së konstatimit për evidentimin e dëmit të shkaktuar të Bashkisë Fier verifikuan dëmet e ...

FA shpërndajnë 70 tonë ndihma në zonat e përmbytura

ABC News - 10.12.2017

Komanda Mbështetëse e Forcave të Armatosura ka nisur shpërndarjen e 70 ton ndihma, për zonat e prekura përmbytjet që shkaktuan reshjet e dendura të shiut pak ditë më parë.

Përmbytjet, shpërndahen 70 ton ndihma për banorët e prekur (FOTO)

BalkanWeb - 10.12.2017

TIRANE- Pas përmbytjeve të fillim dhjetorit nis shpërndarja e ndihmave për banorët e prekur në të gjithë vendit. Komanda Mbeshtetese e Forcave të Armatosura ka nisur sot shpërndarjen e 70 ton ...

Ngjela: Përmbytjet tregojnë vjedhjen që u bëhet shqiptarëve, ja provat e korrupsionit

BalkanWeb - 10.12.2017

TIRANE- Përmes një statusi në Facebook, kreui partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela thotë se përmbytjet e ditëve të fundit në Shqipëri tregojnë vjedhjen që po u bëhet shqiptarëve.

Ngjela: Përmbytjet tregojnë vjedhjen që u bëhet shqiptarëve, ja provat…

Mapo - 10.12.2017

Përmes një statusi në Facebook, kreui partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela thotë se përmbytjet e ditëve të fundit në Shqipëri tregojnë vjedhjen që po u bëhet shqiptarëve.

Kush na përmbyti?

Java News - 10.12.2017

Nga Artan Fuga Kujtoni ju se përmbytjet ndodhën nga shirat që ranë!!! Posi ore posi! Kujtoni se përmbytjet ndodhën sepse ndokush nuk kishte kompetenca veritkale për të administruar grykat e lumenjve! ...

Përmbytjet faktojnë korrupsionin e madh dhe turpin

Java News - 10.12.2017

Nga Spartak Ngjela Shiu që sjell përmbytje dhe shkatërrim autostradash me shkarje masive dherash e gurësh; provon çdo ditë vjedhjen e madhe që iu është bërë shqiptarëve. l.

E para në ndihmë të Shqipërisë, Serbia jep 100 mijë euro për përmbytjet

Albeu.com - 09.12.2017

Shqipëria u përball me rrebeshe shiu të cilat shkaktuan përmbytje në Shqipërinë qëndrore dhe atë jugore. Përmbytjet e mëdha shkaktuan dëme të pallogaritshme materiale pasi me mijëra shtëpi kanë dalë ...

Përmbytjet, Greqia ndihmon Shqipërinë

Mapo - 09.12.2017

Qeveria greke nëpërmjet Sekretarisë së Përgjithshme të Mbrojtjes Civile ka dërguar ndihma në Shqipëri pas përmbytjeve masive në tre ditët e para të këtij muaji, që shkaktuan dëme në shumë zona ...

Përmbytjet masive, Greqia i jep ndihmë Shqipërisë

Gazeta Tema - 09.12.2017

Athina i është përgjigjur menjëherë kërkesës së Tiranës për aktivizimin e Mekanizmit përkatës Europian të Mbrojtes civile, pasi vendi përballonte mungesa kryesisht në pajisjet emergjente të ndihmës ...

Përmbytjet/ Greqia ndihmon Shqipërinë me pajisje të emergjencës

Java News - 09.12.2017

Qeveria greke nëpërmjet Sekretarisë së Përgjithshme të Mbrojtjes Civile ka dërguar ndihma në Shqipëri pas përmbytjeve masive në tre ditët e para të këtij muaji, që shkaktuan dëme në shumë zona ...

Përmbytjet, Greqia ndihmon Shqipërinë

Flaka - 09.12.2017

Qeveria greke nëpërmjet Sekretarisë së Përgjithshme të Mbrojtjes Civile ka dërguar ndihma në Shqipëri pas përmbytjeve masive në tre ditët e para të këtij muaji, që shkaktuan dëme në shumë zona ...

Qytetarët e përmbytur s'pranojnë ndihmat e përplasen me Lelin për lumin (VIDEO)

Albeu.com - 08.12.2017

Banorëte përmbytur të Vlorës në Novoselë i janë drejtuar kryebashkiakut të Vlorës pas dëmeve të shumta të shkatuara nga përmbytjet e pak ditëve më parë. Gjatë një vizite në këto zonë.

Pamjet, si vërshoi peshku gjatë përmbytjeve në autostradë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2017

Kur ka kaluar një javë nga përmbytja e autostradës Tiranë Durrës, bizneset janë ende duke bërë bilancet e dëmeve të ujit që për pak minuta shkaktoi miliona euro dëme.

Serbia ndihmon Shqipërinë me 100 mijë euro

Lajmi.net - 08.12.2017

Qeveria serbe ka miratuar një vendim për të dërguar ndihmë financiare prej 100,000 eurosh për Shqipërinë pas përmbytjeve të fundi që kanë goditur këtë vend.

Përmbytjet/ Serbia dhuron 100 mijë euro për Shqipërinë

LajmiFundit - 08.12.2017

Qeveria serbe do të dhurojë 100 mijë euro për Shqipërinë, pas përmbytjeve që përfshinë vendin. Sipas informacioneve ky vendim është marrë nga qeveria serbe për ti ardhur në ndihmë shtetit shqiptar, ...

Përmbytjet në Shqipëri, Serbia jep 100 mijë euro ndihmë

SOT - 08.12.2017

Pas përmbytjeve pak ditë më parë si pasojë e shirave të dendur në Shqipëri, qeveria e Serbisë ka vendosu të japë 100 mijë euro ndihmë ndaj vendit tonë.

Qeveria serbe ofron 100 mijë euro ndihmë për Shqipërinë

Albeu.com - 08.12.2017

Pas situatës shumë kaotike që u krijua në Shqipëri për shkak të përmbytjeve , ka ndikuar edhe në vendet e tjera afër Shqipërisë të cilët kanë ofruar ndihmat e tyre.

Përmbytjet në Shqipëri, Serbia jep 100 mijë euro ndihma

Alsat - 08.12.2017

Pas përmbytjeve pak ditë më parë që përfshinë pjesën më të madhe të Shqipòrisë, qeveria e Serbisë ka vendosur të japë 100 mijë euro ndihmë ndaj Shqipërisë.

Kur diktatura mund demokracinë!

Zhurnal - 08.12.2017

Kur diktatura mund demokracinë! Hysni Gurra Lajm i lidhur Barriera antikushtetuese e gjyqësorit Nevoja për reforma në administratën publike jashtë kufijve partiak Një vit i humbur A po “kolonizohen ...

Ndihmat e Kosovës për zonat e prekura nga përmbytjet në Shqipëri

Koha.net - 08.12.2017

Qeveria e Kosovës dhe forcat e sigurisë së Kosovës kanë vënë në dispozicion të zonave të përmbytura të Shqipërisë mjete të rënda dhe asistencë teknike edhe për ndërtimin e urave të dëmtuara nga moti ...

Peshk në autostradën Tiranë-Durrës, prova që tregon se u hapën rezervuarët e ujit ditën e përmbytjes

Mapo - 08.12.2017

Foto 1 nga 8 Kur ka kaluar një javë nga përmbytja e autostradës Tiranë-Durrës, bizneset janë ende duke bërë bilancet e dëmeve të ujit që për pak minuta shkaktoi miliona euro dëme.

Çfarë ndodhi me përmbytjen në autostradën e Tiranës? Në rrugë gjendet dhe... peshk?!

Gazeta Express - 08.12.2017

Kur ka kaluar një javë nga përmbytja e autostradës Tiranë Durrës, bizneset janë ende duke bërë bilancet e dëmeve të ujit që për pak minuta shkaktoi miliona euro ...

Përmbytjet, Serbia jep 100 mijë euro ndihmë për Shqipërinë

BalkanWeb - 08.12.2017

SERBI- Pa përmbytjeve pak ditë më parë si pasojë e shirave të dendur në Shqipëri, qeveria e Serbisë ka vendosu të japë 100 mijë euro ndihmë ndaj vendit tonë.

Ja që nuk na urrejnë…/ Serbia, 100 mijë euro të përmbyturve në Shqipëri

Mapo - 08.12.2017

Qeveria serbe do të dhurojë 100 mijë euro për Shqipërinë, pas përmbytjeve që përfshinë vendin. Sipas informacioneve ky vendim është marrë nga qeveria serbe për ti ardhur në ndihmë shtetit shqiptar, ...

Serbia mbështet Shqipërinë për përmbytjet

ABC News - 08.12.2017

Qeveria e Serbisë ka ndarë 100 mijë euro në mbështetje të Shqipërisë pas vërshimeve që ndodhën. Vendimi është marrë në mbledhjen e Qeverisë së Serbisë nga kryeministrja Ana Brnabiç.

Serbia jep 100 mijë euro ndihmë për përmbytjet

Respublica - 08.12.2017

Qeveria e Serbisë ka akorduar 100 mijë euro në mbështetje të Shqipërisë për përmbytjet që ndodhën në jug të vendit. Pas presidentit serb, Alleksandar Vucic që përmes një letre shprehi keqardhje dhe ...

Beogradi i jep Shqipërisë 100 mijë euro për përmbytjet

Java News - 08.12.2017

Qeveria serbe ka miratuar një vendim për të dërguar ndihmë financiare prej 100.000 eurosh për Shqipërinë, pas përmbytjeve të fundit që goditën vendin.

Serbia ndihmon Shqipërinë me 100 mijë euro pas përmbytjeve

Flaka - 08.12.2017

Qeveria serbe do të dhurojë 100 mijë euro për Shqipërinë, pas përmbytjeve që përfshinë vendin. Sipas informacioneve ky vendim është marrë nga qeveria serbe për t’i ardhur në ndihmë shtetit shqiptar, ...

Përmbytjet/ Serbia dhuron 100 mijë euro për Shqipërinë…

Antpress - 08.12.2017

Qeveria serbe do të dhurojë 100 mijë euro për Shqipërinë, pas përmbytjeve që përfshinë vendin. Vendimi është marrë nga qeveria serbe për ti ardhur në ndihmë shtetit shqiptar, në përballimin e ...

Qeveria shqiptare kërkoi ndihmë nga bashkësia afariste

Idividi - 07.12.2017

Tiranë, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Qeveria shqiptare apeloi deri te bashkësia afariste nga vendi që të japë mbështetje, resurse dhe ndihmë konkrete humanitare për banorët e goditur nga përmbytjet nga ...

Përmbytjet, Forcat e sigurisë së Kosovës sërish asistencë dhe ushqime

SOT - 07.12.2017

Qeveria dhe Forcat e sigurisë së Kosovës kanë akorduar ndihma në mjete dhe asistencë teknike për familjet e zonave të përmbytura nga reshjet e fundjavës së shkuar, si dhe mbështetje për rindërtimin e ...

Nis dezinfektimi në zonat e prekura nga përmbytjet

SOT - 07.12.2017

Strukturat e Shëndetësisë pas përmbytjeve kanë vijuar punën në terren për të monitoruar situatën në zonat e prekura. Në Fier dhe Vlorë është kryer sot dezinfektimi në territor në banesat e përmbytura ...

Përmbytjet, KMSH organizon “Xhumaja e Solidaritetit”

RTSH - 07.12.2017

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë lajmëroi fushatën “Xhumaja e Solidaritetit”, në mbështetje të banorëve të zonave që u dëmtuan javën e kaluar nga reshjet e mëdha të shiut e përmbytjet dhe gjenden në ...

Politika në tri ditët e përmbytjes së madhe

BalkanWeb - 07.12.2017

Nga: Roland QAFOKU 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017: Tani duhet të gjejmë vitet kur nuk kemi patur përmbytje dhe jo e kundërta. Shqipëria po paguan haraçet e asaj çka bëri këto 27 vjet.

Ndihmat e Kosovës për zonat e prekura nga përmbytjet

ABC News - 07.12.2017

Qeveria e Kosovës dhe forcat e sigurisë së Kosovës kanë vënë në dispozicion të zonave të përmbytura mjete të rënda dhe asistencë teknike edhe për ndërtimin e urave të dëmtuara nga moti i keq.

FOTOT/ Nis dezinfektimi në zonat e përmbytura

Java News - 07.12.2017

Vijon puna në terren me masat e strukturave të Shëndetësisë për të monitoruar situatën në zonat e prekura nga përmbytjet. Në Fier dhe Vlorë, po kryhet sot dezinfektimi në territor, në banesat e ...

APELI/ Ata që dëshirojnë të ndihmojnë të përmbyturit të kontaktojnë këtë ministri

Albeu.com - 06.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato i ka bërë apel bizneseve në vend që të japin kontributin e tyre për familjet e prekura nga përmbytjet.

Dëmet nga përmbytjet, Sonila Qato apel bizneseve: Na ndihmoni

Portalb - 06.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato i ka bërë apel bizneseve në vend që të japin kontributin e tyre për familjet e prekura nga përmbytjet.

Ministrja Qato apel bizneseve: Jepni kontributin tuaj për familjet e prekura nga përmbytjet

SOT - 06.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato i ka bërë apel bizneseve në vend që të japin kontributin e tyre për familjet e prekura nga përmbytjet.

Top Channel nxjerr bllof Ramën për përmbytjet

Ina - 06.12.2017

Për tu shmangur nga dështimet e tij Rama tashmë është mësuar të gënjejë. Ashtu si me çështjen e kanabisit, edhe më përmbytjet, Rama, pa dalë mirë bilanci, shprehet se falë investimeve të qeverisë së ...

Maqedonia do të dërgojë ndihmë humanitare në Shqipëri

Idividi - 06.12.2017

Shkup, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Maqedonia do të dërgojë ndihmë humanitare në rajonet e Shqipërisë të cilat u përfshinë nga përmbytjet, njoftoi Qeveria. Kjo është vendosur në seancën e sotme në të cilën ...

Habit ministrja e Ramës: Rrogën mujore do ua jap të prekurëve nga përmbytjet

Albeu.com - 06.12.2017

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka deklaruar se rrogën mujore të saj do ta japë si kontribut për familjet e prekura nga përmbytjet . Kështu u shpreh ministrja e Arsimit Lindita Nikolla sot në një ...

“Sakrifikohet” Lindita Nikolla: Do jap rrogën time për familjet e prekura nga përmbytjet!

LajmiFundit - 06.12.2017

Lindita Nikolla duket të jetë prekur thellë nga situata e përmbytjeve që përfshiu vendin pak ditë më parë. Në një takim me drejtorët e shkollave ajo ka deklaruar se do të sakrifikojë rrogën e saj për ...

Komiteti i Emergjencave jep shifrat e reja, ja dhe sa hektarë tokë ka nën ujë

Albeu.com - 06.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë Kryeministrit informon për gjendjen në vend pas përmbytjeve. Sipas të dhënave të orëve të fundit, situata po shkon drejt normalizimit.

Dëmet nga përmbytjet, Sonila Qato apel bizneseve: Na ndihmoni

BalkanWeb - 06.12.2017

TIRANE – Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato i ka bërë apel bizneseve në vend që të japin kontributin e tyre për familjet e prekura nga përmbytjet.

Grupet e vlerësimit nisin bilancin e dëmeve nga përmbytjet në Prefekturën e Tiranës

BalkanWeb - 06.12.2017

TIRANE – Në Bashkinë Tiranë situata është drejt normalizimit të plotë dhe rreziku i përmbytjeve ka kaluar. Prefektja e Tiranës, Suzana Jahollari deklaron se grupet vlerësimit të dëmeve kanë nisur ...

Maqedonia dërgon ndihma humanitare për rajonet e përmbytura në Shqipëri

BalkanWeb - 06.12.2017

SHKUP – Qeveria e Maqedonisë vendosi sot të dërgojë ndihma humanitare për të ndihmuar zonat e prekura nga përmbytjet në Shqipëri, shkruan “nezavisen.mk”.

Maqedonia dërgon ndihma për rajonet e përmbytura në Shqipëri

Koha.net - 06.12.2017

Shkup, 6 dhjetor – Qeveria e Maqedonisë vendosi sot të dërgojë ndihma humanitare për të ndihmuar zonat e prekura nga përmbytjet në Shqipëri, shkruan “nezavisen.mk”.

Përllogariten dëmet e përmbytjeve nga ujërat e Vjosës

RTSH - 06.12.2017

Prej dy ditësh grupe vlerësimi kanë dalë në terren për të vlerësuar situatën dhe për të përllogaritur dëmet në zonat e përmbytura nga ujërat e Vjosës.

Përmbytjet, ministrja Nikolla jep shembull: Do jap rrogën time

BalkanWeb - 06.12.2017

TIRANE- Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka mbledhur sot në një takim drejtorët e shkollave të vendit, për të diskutuar pas situatës së krijuar nga përmbytjet.

Ministrja Nikolla jep rrogën mujore në ndihmë të shkollave të përmbytura

Mapo - 06.12.2017

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka deklaruar se do të ofrojë rrogën e saj mujore për t’i ardhur në ndihmë shkollave të përmbytura. Nikolla: Do të jetë një ndihmë që do të bëhet në mënyrë të ...

Gjendja në vend pas përmbytjeve, reduktohen tokat e mbetura nën ujë

BalkanWeb - 06.12.2017

Sipërfaqja e përmbytur ka vijuar të reduktohet duke mbërritur në vlerën e 2,600 ha, nga të cilat 2,500 ha në zonën e Fierit dhe rreth 100 ha në zonën e Lushnjës.

Komiteti i Emergjencave: Situata nga përmbytjet drejt normalizimit, ende 2600 ha nën ujë

Mapo - 06.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë Kryeministrit informon për gjendjen në vend pas përmbytjeve. Sipas të dhënave të orëve të fundit, situata po shkon drejt normalizimit.

Përmbytjet në Shqipëri janë reduktuar, ende rrezik nga rrëshqitja e dherave

Koha.net - 06.12.2017

Komiteti i Emergjencave Civile njoftoi se sipërfaqja e përmbytur po reduktohet. Vetëm 2 mijë e 600 hektarë tokë mbeten nën ujë, nga të cilat 2 mijë e 500 hektarë në Fier dhe 100 hektarë në Lushnjë.

Ligji për sigurimin e detyrueshëm të banesave, mbulim deri në 40 mijë euro dëme

Java News - 06.12.2017

Kryeministri Edi Rama tha dje në mbledhjen e Komitetit të Emergjencave Civile se dy janë përparësitë e qeverisë për të shmangur dëmet e përmbytjeve në të ardhmen.

Pamjet satelitore, si u kthyen Novosela dhe Fushë Kruja në “det”

Java News - 06.12.2017

Të paktën 14 zona në vend konsiderohen me situatë problematike përmbytjesh. Instituti i Gjeoshkencave publikoi sot pamjet e përmbytjeve në Novoselë, që të jep më tepër idenë e një deti sesa të tokës.

Ministrja Qato apel bizneseve: Na ndihmoni për përmbytjet!

Java News - 06.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato i ka bërë apel bizneseve në vend që të japin kontributin e tyre për familjet e prekura nga përmbytjet.Përmes një statusi në Facebook, ...

GALERI / Mjekë ‘derë më derë’ te banorët e prekur nga përmbytja

Java News - 06.12.2017

Ekipet e mjekëve të Urgjencës Kombëtare Mjekësore kryen sot vizita në qendrat e evakuuimit dhe vizita shtëpi më shtëpi në familjet e prekura nga përmbytjet masive të ditëve të fundit në Fier dhe ...

Lindita Nikolla ofron rrogën mujore në ndihmë të shkollave të përmbytura

Gazeta Tema - 06.12.2017

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla do të ofrojë rrogën e saj mujore në ndihmë të shkollave të përmbytura. Më tej, Nikolla i bëri apel të gjithë mësuesve që të japin kontributin e tyre me aq sa kanë ...

Nikolla: Do jap rrogën mujore për të prekurit nga përmbytjet

Durres Lajm - 06.12.2017

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka zhvilluar një takim me drejtorët e shkollave pas përmbytjeve të vendit në fundjavën që kaloi. Pas deklaratës për mediat, ministrja kërkoi ndihma për familjet e ...

Ministrja Nikolla: Rroga ime mujore shkon për të përmbyturit!

Java News - 06.12.2017

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka zhvilluar një takim me drejtorët e shkollave pas përmbytjeve të vendit në fundjavën që kaloi. Në deklaratën për mediat ministrja kërkoi ndihma për familjet e ...

Komiteti i Emergjencave Civile: Ekspertët po bëjnë vlerësimin e dëmeve

Java News - 06.12.2017

Sipërfaqja e përmbytur ka vijuar të reduktohet duke mbërritur në vlerën e 2,600 ha, nga të cilat 2,500 ha në zonën e Fierit dhe rreth 100 ha në zonën e Lushnjës.

Më e lehtë përballja me përmbytjet natyrore se ato politike

SOT - 05.12.2017

Shqipëria për tre ditë është nën pushtetin e ujit. Cikël ky i përvitshëm që përsëritet. Mijëra ha me të mbjella, 3500 banesa të përmbytura, më shumë se 1500 qytetarë të evakuar, qindra automjete të ...

Edi Rama: Kompensim të dëmeve në familjet e përmbytura, nismë ligjore për sigurimin e detyrueshëm të banesave

SOT - 05.12.2017

Kryeministri Edi Rama mblodhi dje Komitetin e Koordinimit dhe Menaxhimit të Emergjencave Civile për të raportuar për situatën më të fundit në vend, e shkaktuar nga përmbytjet e ditëve të fundit.

Qetësohet lumi Vjosa, të evakuuarit rikthehen në shtëpi

Lajmi.net - 05.12.2017

Në komunikimin e fundit për ditën e hënë, Komiteti i Emergjencave njoftoi se moti ka ardhur drejt përmirësimit dhe prurjet Vjosës kanë rënë poshtë nivelit kritik.

Deklarata e fortë e drejtorit të Prefekturave: Në përmbytjet e 2010, helikopterët u përdorën si taksi për politikanët

LajmiFundit - 05.12.2017

Dalin shifrat e para të tre ditëve të përmbytjes së madhe. Drejtori i Koordinimit të Prefekturave në Ministrinë e Brendshme, Bekim Murati bën publik bilancin e dëmeve dhe angazhimin e shtetit për ...

Nis verifikimi i dëmeve nga përmbytjet në Fier, 5 grupe në terren

LajmiFundit - 05.12.2017

Pritet të nisë sot puna për verifikimin e dëmeve në zonat e përmbytura të Fierit si pasojë e reshjeve të dendura të shiut dhe daljen e lumenjve nga shtrati gjatë ditëve të fundit.

Ngjela: Përmbytjet e fundit zbuluan korrupsionin 1 mld dollarë, të gjithë politikanët po hetohen nga të huajt

Zhurnal - 05.12.2017

Ngjela: Përmbytjet e fundit zbuluan korrupsionin 1 mld dollarë, të gjithë politikanët po hetohen nga të huajt Tiranë, 5 dhjetor - Ende pa u qetësuar mirë situata e përmbytjeve që përfshinë vendin si ...

Nis sot verifikimi i dëmeve nga përmbytjet e Vjosës në Fier, ekspertët dalin në terren

Ina - 05.12.2017

Pas tërheqjes së Vjosës, bashkia e Fierit do fillojë sot verifikimin e dëmeve të zonave të përmbytura. Janë 5 grupe verifikimi, të cilët do të shkojnë në çdo familje.

Edi Rama: Kompensim të dëmeve në familjet e përmbytura

Ina - 05.12.2017

Kryeministri Edi Rama mblodhi dje Komitetin e Koordinimit dhe Menaxhimit të Emergjencave Civile për të raportuar për situatën më të fundit në vend, e shkaktuar nga përmbytjet e ditëve të fundit.

Ngjela: Përmbytjet e fundit zbuluan korrupsionin 1 mld dollarë, të gjithë politikanët po hetohen nga të huajt

Ina - 05.12.2017

Ende pa u qetësuar mirë situata e përmbytjeve që përfshinë vendin si pasojë e motit të keq, kanë nisur edhe debatet mes klasës politike, sa i takon përgjegjësive për këtë çështje.

Grupet e vlerësimit në terren, nis verifikimi i dëmeve nga përmbytjet në Fier

SOT - 05.12.2017

Grupet e vlerësimit do të nisin përllogaritjen e dëmeve në zonën e përmbytur nga ujërat e Vjosës. Në terren janë 5 grupe verifikimi të cilët do shkojnë në çdo familje për të parë nga afër dëmet.

Gënjeu edhe këtë herë: Shifrat që i nxjerrin bojën Ramës

Albeu.com - 05.12.2017

Kryeministri Edi Rama nuk e pati problem që të përsërisë vazhdimisht se sipërfaqja e përmbytur dhe dëmet e këtij viti janë më të vogla krahasuar me ato të vitit 2015 ku ndodhi edhe përmbytja e fundit.

Zonat e përmbytura në Shqipëri po i kthehen normalitetit

Zhurnal - 05.12.2017

Zonat e përmbytura në Shqipëri po i kthehen normalitetit Tiranë, 5 dhjetor - Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë kryeministrit të Shqipërisë, bëri të ditur sot në mbrëmje ...

Si u bë Fushë-Kruja me det: Imazhet tronditëse të përmbytjeve në Shqipëri (FOTO LAJM)

Albeu.com - 05.12.2017

Të paktën 14 zona në vend konsiderohen me situatë problematike përmbytjesh. Instituti i Gjeoshkencave publikoi sot pamjet e përmbytjeve në Novoselë që të jep më tepër idenë e një deti sesa të tokës.

Përmbytjet/ Qeveria apel sipërmarrjes të kontribuojë me ndihma për të prekurit

SOT - 05.12.2017

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj si dhe ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato gjatë takimit të mbajtur me sipërmarrës në kryeqytet, u ka bërë apel ...

Pasojat e përmbytjeve, Shqipëria bën gati listën me kërkesa qesharake drejtuar NATO-s

LajmiFundit - 05.12.2017

Pas përmbytjeve të rënda në ditëve të fundit, Shqipëria i është drejtuar NATO-s një ditë më parë, duke kërkuar ndihmë. Shirat e rrëmbyeshëm të ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në pjesën ...

Përmbytjet e 2015, Prokuroria nis verifikimin e dëmshpërblimeve

LajmiFundit - 05.12.2017

Prokuroria e Tiranës do të nisë verifikimet edhe për dëmshpërblimet e përmbytjeve të vitit 2015. Kjo pasi kallëzime të reja kanë ardhur nga biznese e familjarë që pretendojnë se nuk i kanë marrë ato.

Shpallja e emergjencave dhe vendimi i qeverisë ?Nano? për dëmshpërblimet

Albeu.com - 05.12.2017

Pa u tërhequr uji nga të gjitha shtëpitë dhe tokat e përmbytura, politika po debaton se si duhet trajtuar kjo situatë. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kërkojnë shpalljen e ...

Shqipëri, në rast se shpallen emergjencat, shteti paguan të gjitha dëmet

Lajmi.net - 05.12.2017

Pa u tërhequr uji nga të gjitha shtëpitë dhe tokat e përmbytura, politika po debaton se si duhet trajtuar kjo situatë. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kërkojnë shpalljen e ...

Shqipëria i kërkon ndihmë URGJENTE NATO-s për përmbytjet, zbulohet dokumenti

Lajmi.net - 05.12.2017

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura i ka drejtuar një listë të gjatë kërkesash NATO-s për t’i ardhur në ndihmë me materiale e sende për të përmbyturit e javës së kaluar në vend.

Përmbytjet në Vlorë, deputetët e PD-së shpërndajnë ndihma

LajmiFundit - 05.12.2017

Deputetët e Partisë Demokratike, Agron Shehaj dhe Nada Meçorapaj shpërndanë sot ndihma për banorët e përmbytur në fshatrat Bishan dhe Fitore dhe bënë thirrje për ndihmë dhe solidaritet me ta.

Deputetët e PD shpërndajnë ndihma për të përmbyturit në Fier: Të gjithë i ka braktisur shteti

SOT - 05.12.2017

Deputetët e Partisë Demokratike, Agron Shehaj dhe Nada Meçorapaj shpërndanë sot ndihma për banorët e përmbytur në fshatrat Bishan dhe Fitore dhe bënë thirrje për ndihmë dhe solidaritet me ta.

Habit Prefektja e Tiranës: Autostrada Tiranë-Durrës do të përmbytet sërish

LajmiFundit - 05.12.2017

Prefektja e Tiranës, Suzana Jahollari e emëruar nga Rama në këtë detyrë para 1 muaji ka habitur me deklaratën e dhënë mbrëmë në Vizion Plus. Ajo tha se autostrada Tiranë-Durrës do të përmbytet sërish ...

Maqedonia do të dërgojë ndihmë humanitare në Shqipëri

Zhurnal - 05.12.2017

Maqedonia do të dërgojë ndihmë humanitare në Shqipëri Shkup, 5 dhjetor - Qeveria po e shqyrton informatën e dorëzuar nga ana e Ambasadës së vendit tonë në Tiranë për gjendjet në Republikën e ...

Qeveria u kërkon ndihmë bizneseve për përballimin e përmbytjeve

SOT - 05.12.2017

Ministrja për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato u ka bërë thirrje bizneseve që të kontribuojnë me veshje dhe materiale të tjera në ndihmë të familjeve të përmbytura nga reshjet e fundjavës së ...

Shqipëria do të ndihmohet nga Maqedonia me ndihma humanitare

Lajmi.net - 05.12.2017

Maqedonia do të dërgojë ndihmë humanitare në rajonet e Shqipërisë të cilat u përfshinë nga përmbytjet, njoftoi Qeveria. Kjo është vendosur në seancën e sotme në të cilën u shqyrtua informacioni i ...

Nis verifikimi i dëmeve nga përmbytjet në Fier, 5 grupe në terren

BalkanWeb - 05.12.2017

FIER- Bashkia e Fierit pritet të nisë sot punën për verifikimin dëmeve në zonat e përmbytura si pasojë e shirave të dendur të ditëve të fundit. Në terren janë 5 grupe verifikimi të cilët do shkojnë ...

Deklarata e fortë: Në përmbytjet e 2010-s, helikopterët u përdorën si taksi për politikanët

BalkanWeb - 05.12.2017

TIRANE- Dalin shifrat e para të tre ditëve të përmbytjes së madhe. Drejtori i Koordinimit të Prefekturave në Ministrinë e Brendshme, Bekim Murati bën publik bilancin e dëmeve dhe angazhimin e shtetit ...

Tërhiqet Vjosa, 80% e familjeve kthehen në shtëpitë e tyre

Koha.net - 05.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave në Shqipëri deklaron se moti në vendin tonë ka ardhur drejt përmirësimit dhe se prurjet nga Vjosa kanë rënë nën nivelin kritik dhe lumi është ...

Përmbytja në Fier, nis verifikimi i dëmeve në terren

Gazeta Express - 05.12.2017

Bashkia e Fierit bën me dije se ditën e sotme ka nisur puna në terren për verifikimin e dëmeve nga ...

Qeveria apel sipërmarrjes të kontribuojë për të prekurit nga përmbytjet

BalkanWeb - 05.12.2017

TIRANE – Qeveria apeloi sipërmarrjen të kontribuojë me ndihma konkrete për të prekurit nga përmbytjet që përfshinë të gjithë vendin tonë javën e shkuar.

Shqipëria i drejtohet NATO-s: Ndihmë! Na duhen ura portabël

Mapo - 05.12.2017

Pas përmbytjeve të rënda në ditëve të fundit, Shqipëria i është drejtuar NATO-s një ditë më parë, duke kërkuar ndihmë. Shirat e rrëmbyeshëm të ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në pjesën ...

Si shpallen emergjencat? Vendimi i Qeverisë ‘Nano’; Shteti paguan për të gjitha

Mapo - 05.12.2017

Pa u tërhequr uji nga të gjitha shtëpitë dhe tokat e përmbytura, politika po debaton se si duhet trajtuar kjo situatë. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kërkojnë shpalljen e ...

Zbulohet dokumenti/ Ja çfarë i kërkon Shqipëria NATO-s pas përmbytjeve

BalkanWeb - 05.12.2017

TIRANE- Zbulohet kërkesa e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura drejtuar NATO-s, pas përmbytjeve që përfshinë vendin kryesisht në pjesën Jugore dhe Qendrore.

Zbulohet dokumenti/ Ja çfarë i kërkon Shqipëria NATO-s pas përmbytjeve

Mapo - 05.12.2017

Zbulohet kërkesa e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura drejtuar NATO-s, pas përmbytjeve që përfshinë vendin kryesisht në pjesën Jugore dhe Qendrore.

Pas përmbytjeve, ekspertët dalin me laps e letër për të verifikuar dëmet

Mapo - 05.12.2017

Ndërsa në disa zona vijon ende përballja me situatën emergjences, në zonat e përmbytura në Fier e Vlorë ka nisur evidentimi i dëmeve. Në Vlorë në terren janë 4 grupe evidentimi të cilët për të ...

Përmbytjet në Vlorë, deputetët e PD shpërndajnë ndihma: Ja apeli që kanë për Qeverinë…

Mapo - 05.12.2017

Deputetët e Partisë Demokratike, Agron Shehaj dhe Nada Meçorapaj shpërndanë sot ndihma për banorët e përmbytur në fshatrat Bishan dhe Fitore dhe bënë thirrje për ndihmë dhe solidaritet me ta.

Përmbytjet/ Deputetët e PD shpërndajnë ndihma në Fier: Të gjithë i ka braktisur shteti

BalkanWeb - 05.12.2017

Deputetët e Partisë Demokratike, Agron Shehaj dhe Nada Meçorapaj shpërndanë sot ndihma për banorët e përmbytur në fshatrat Bishan dhe Fitore dhe bënë thirrje për ndihmë dhe solidaritet me ta.

Vjosa bie poshtë nivelit kritik, të evakuuarit kthehen në shtëpi

Java News - 05.12.2017

Në komunikimin e fundit për ditën e hënë, Komiteti i Emergjencave njoftoi se moti ka ardhur drejt përmirësimit dhe prurjet Vjosës kanë rënë poshtë nivelit kritik.

Dëmi nga përmbytjet rreth 10 milionë euro, uji do edhe 20 ditë të largohet nga banesat

Java News - 05.12.2017

4.715 banesa dhe 41 biznese të dëmtuara, 10.622 hektarë të përmbytur, 5.526 hektarë të tjerë ku ka prani të lartë uji. 27 shkolla ende të papërdorshme dhe 65 ura të prishura ose të dëmtuara.

FIER/ Dëmet nga përmbytjet, ekspertët zbresin në terren

Java News - 05.12.2017

Pas tërheqjes së Vjosës, bashkia e Fierit do fillojë sot verifikimin e dëmeve të zonave të përmbytura. Janë 5 grupe verifikimi, të cilët do të shkojnë në cdo familje.

Përmbytja i hodhi të gjitha urat e korrupsionit

Java News - 05.12.2017

Nga Spartak Ngjela Përmbytja i hodhi të gjitha urat e korrupsionit; Që të gjitha argjinaturat e korrupsionit; Ajo i shkatërroi të gjitha rrugët e korrupsionit.

"Autostrada u përmbyt nga hapja e rezervuarit"

Respublica - 05.12.2017

Përmbytjet kaluan dhe diskutimi për të gjetur përgjegjësit në rastin e autostradës Tiranë-Durrës i mbetet ekraneve, ndonëse Prokuroria e Tiranës ka nisur një hetim.

Deklarata e fortë e drejtorit: Në përmbytjet e 2010-s, helikopterët u përdorën si taksi për politikanët

Durres Lajm - 05.12.2017

Dalin shifrat e para të tre ditëve të përmbytjes së madhe. Drejtori i Koordinimit të Prefekturave në Ministrinë e Brendshme, Bekim Murati bën publik bilancin e dëmeve dhe angazhimin e shtetit për ...

Ngjela: Përmbytja i hodhi të gjitha urat e korrupsionit

Durres Lajm - 05.12.2017

Avokat Spartak Ngjela duke komentuar përmbytjet dhe dëmet e shkaktuara në një status në Facebook, thotë se “kjo përmbytje që e ka koston afër 3 miliardë dollarë dhe provoi se nga ministrat e ...

Prefektja e Tiranës flet troç: Autostrada mund të përmbytet sërish!

Java News - 05.12.2017

Prefektja e Qarkut Tiranë, e ftuar në #DritaremeRudinën në Vizion Plus, tregoi arsyet se pse u përmbyt autostrada Tiranë- Durrës. Suzana Jahollari tha se autostrada u përmbyt për të dytin vit radhazi ...

Ministrja Qato apel sipërmarrësve: Ndihmoni të përmbyturit

Durres Lajm - 05.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato, gjatë takimit të mbajtur në Tiranë më sipërmarrës nga i gjithë vendi, apeloi sipërmarrjen të kontribuojë me ndihma konkrete për të ...

Qato apel sipërmarrësve: Kontribuoni me ndihma për të prekurit nga përmbytjet

Java News - 05.12.2017

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato, gjatë takimit të mbajtur në Tiranë më sipërmarrës nga i gjithë vendi, apeloi sipërmarrjen të kontribuojë me ndihma konkrete për të ...

Raporti, me 717 mln $ i japim fund përmbytjeve

Java News - 05.12.2017

717 milion dollarë është kosto që shteti duhet të paguaj për rehabilitimit dhe modernizimit të infrastrukturës së ujitjes, kullimit, mbrojtjes nga përmbytjet dhe siguria e digave.

Përmbytjet/ Zbulohet dokumenti, çfarë kërkonte Shqipëria nga NATO

Java News - 05.12.2017

Shqipëria kaloi një situatë të vështirë si pasojë e përmbytjeve. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura i ka drejtuar një listë të gjatë kërkesash NATO-s ku kërkonte ndihmë me materiale e ...

Përmbytjet/ Deputetët e PD shpërndajnë ndihma në Fier

Durres Lajm - 05.12.2017

Deputetët e Partisë Demokratike, Agron Shehaj dhe Nada Meçorapaj shpërndanë sot ndihma për banorët e përmbytur në fshatrat Bishan dhe Fitore dhe bënë thirrje për ndihmë dhe solidaritet me ta.

Rama nis ditën me këtë pamje: Emergjenca kaloi. Ja ç’premton për familjet e përmbytura

Zhurnal - 04.12.2017

Rama nis ditën me këtë pamje: Emergjenca kaloi. Ja ç’premton për familjet e përmbytura Tiranë, 4 dhjetor - Edhe këtë mëngjes të hëne dhe fillim jave kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të mos i ...

Edi Rama ia lë fajin LSI-së për përmbytjet në jug

Zhurnal - 04.12.2017

Edi Rama ia lë fajin LSI-së për përmbytjet në jug Tiranë, 4 dhjetor - Shifrat që raporton Komiteti i Emergjencave Civile për dëmet e përmbytjeve janë dramatike.

Përmbytjet, Rama premton kompensim për familjet e prekura

Albeu.com - 04.12.2017

Sot në mbledhjen e organizuar nga Kryeministri Edi Rama me Komitetin e Emergjencave, Rama u shpreh se pas përmbytjeve rreziku më i madh ka kaluar ndërsa tashmë ka filluar një fazë tjetër ajo e ...

Rama flet për përmbytjet: Duhet të merren masa më afatgjate

SOT - 04.12.2017

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në lidhje me bilancin e përmbytjeve. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen organizuar nga Komiteti i Menaxhimit të Emergjencave, Rama tha se tashmë do të kalohet me ...

Flet banorja e prekur nga përmbytjet: Përjetova dramë, më mirë të futesha në tokë! (FOTO LAJM)

Albeu.com - 04.12.2017

Në zonën e Kamzës janë rreth 50 familje që janë prekur nga përmbytja . Ata tregojnë momentet e tmerrshme të përjetuara nga përmbytja dhe thonë se janë të shkatërruar moralisht dhe financiarisht.

Gjendja me përmbytjet në Shqipëri edhe më tej alarmante

Idividi - 04.12.2017

Tiranë, 1 dhjetor 2017 (MIA) - Pjesëtarët e policisë dhe të armatës shqiptare, dhe njësitet territoriale zjarrfikëse janë sistemuar në tërë territorin e Shqipërisë që t'u ndihmojnë banorëve të ...

Rama qetëson të prekurit nga përmbytjet: Nismë ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve

SOT - 04.12.2017

Kryeministri Edi Rama ka qetësuar të gjithë të prekurit nga përmbytjet, teksa tha se do të marren nisma ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve nga përmbytjet.

Rama: Nismë ligjore për sigurimin e banesave e bizneseve nga përmbytjet

Almakos - 04.12.2017

Emergjenca e motit ka mbaruar dhe tashmë situata ka hyrë në fazën e dytë, në atë të reagimit ndaj pasojave. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave Civile, kryeministri Edi Rama tha mes të tjerash se ...

Përmbytjet/ Deputeti i PD ironizon Ramën: Je për Oscar

LajmiFundit - 04.12.2017

Deputeti demokrat i qarkut të Vlorës Agron Shehaj, ka ironizuar kryeministrin Edi Rama i cili ka premtuar se të gjithë banorët e prekur nga përmbytjet do të dëmshpërblehen.

Dëmshpërblimi për përmbytjet, Agron Shehaj: Kryeministri meriton Oscar për premtimet e tij

SOT - 04.12.2017

Deputeti i Partisë Demokratike në Qarkun e Vlorës Agron Shehaj, ka reaguar pas premtive për dëmshpërblim të kryeministrt Edi Rama për banorët në zonat e pvrmbytura.

Rama thirrje: Siguroni shtëpitë dhe bizneset!

Zhurnal - 04.12.2017

Rama thirrje: Siguroni shtëpitë dhe bizneset! Tiranë, 4 dhjetor - Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar qytetarëve dhe sipërmarrësve të ndërgjegjësohen dhe të sigurojnë banesat dhe bizneset e tyre nga ...

Nis llogaritja e dëmeve, banorët kërkojnë dëmshpërblim

Zhurnal - 04.12.2017

Nis llogaritja e dëmeve, banorët kërkojnë dëmshpërblim Tiranë, 4 dhjetor - Tre ditë pas reshjeve intensive të shiut dhe përmbytjeve masive në jug të vendit, banorët po bëjnë bilancin e dëmeve.

Ngjela: Përmbytjet e fundit zbuluan korrupsionin 1 mld dollarë, të gjithë politikanët po hetohen nga të huajt

SOT - 04.12.2017

Ende pa u qetësuar mirë situata e përmbytjeve që përfshinë vendin si pasojë e motit të keq, kanë nisur edhe debatet mes klasës politike, sa i takon përgjegjësive për këtë çështje.

Shehaj, mesazh të përmbyturve: Ta harroni kompensimin nga Rama, ai tallet me ju

Ina - 04.12.2017

Deputeti i Partisë Demokratike në Qarkun e Vlorës, Agron Shehaj, akuzoi kryeministrin Edi Rama se nuk ka mbajtur premtimin në lidhje me dëmshpërblimet pas përmbytjeve të dimrit të vitit 2015.

Përmbytjet masive në vend, 4 prokurori nisin hetimet

LajmiFundit - 04.12.2017

Katër prokuroritë e rretheve, Tiranë, Krujë, Fier e Vlorë kanë nisur verifikimet pas kallëzimit të dhjetëra qytetarëve që iu dëmtuan bizneset dhe pronat për shkak të përmbytjeve.

Kokëdhima: Rama e Basha po e përdorin fatkeqësinë për spektakël

Zhurnal - 04.12.2017

Kokëdhima: Rama e Basha po e përdorin fatkeqësinë për spektakël Tiranë, 4 dhjetor - Zgjidhja akuzoi partitë e vjetra se kanë rënë në ujdi për të mos akuzuar, vetëm për të mbrojtur njëra-tjetrën sa ...

Banorët të pikëlluar: S?morëm dikur kompesim, as tani s'kemi besim te shteti

Albeu.com - 04.12.2017

Rreziku i përmbytjeve kaloi, por tani banorët e Ferrasit kanë përpara një sfidë të vështirë. Të mbledhin gjithçka që shpëtoi nga pasuria e tyre. Pjesa më e madhe e shtëpive të përmbytura janë banesa ...

Emergjencat Civile në Kryeministri: Mbyllet faza e parë pas përmbytjeve, kontribuoni dhe ju

SOT - 04.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave prane Kryeministrise ka bere me dije situaten deri ne oren 16:00. Në mbledhjen e sotme të Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe ...

Banorët të gjunjëzuar nga përmbytja: Duam bukë dhe ujë, s'na ka mbetur asgjë

Albeu.com - 04.12.2017

Përmbytjet në Shqipëri kanë shkaktuar dëme shumë të mëdha te banorët, të cilët kanë mbetur në qiell të hapur dhe pa ushqim dhe ujë. Banori i fshatit Ferras, Ylmi Ferraj, bën apel për ndihmë, pasi në ...

Fondi për përmbytjet i barabartë me rikonstruksionin e zyrave të Ramës

LajmiFundit - 04.12.2017

Fondi që qeveria do të japë për parandalimin e përmbytjeve në buxhetin e vitit 2018 është thuajse i barabartë me paratë që buxheti ka shpenzuar për rikonstruksionin e zyrave të kryeministrisë.

Rama: Siguroni banesat! Basha: Nisni dëmshpërblimin

Portalb - 04.12.2017

Janë vetëm përmbytjet e para për këtë vit dhe siç tha kryeministri Rama në Komitetin e Emergjencave Civile, problematikat që u shfaqën janë shumë. Urgjente dhe e domosdoshme , theksoi ai, është një ...

Rrëfimi i një të përmbyturi në Fier: U mësuam të vuajmë, shteti vjen por dëmshpërblim s'jep

Zhurnal - 04.12.2017

Rrëfimi i një të përmbyturi në Fier: U mësuam të vuajmë, shteti vjen por dëmshpërblim s`jep Banori i fshatit Ferras, Ylmi Ferraj, bën apel për ndihmë, pasi në këto temperatura të ftohta të dhjetorit, ...

Analizë: Pse përmbyten disa qytete në Shqipëri dhe pse disa qytete jo

Shqipmedia - 04.12.2017

Përmbytjet janë kthyer në një refren social, politik, ekonomik e natyrisht edhe mediatik çdo nëntor e dhjetor përgjithësisht që nga viti 1990. “Shqipëria nën ujë” në dimër dhe “në zjarr” në verë, ...

Pse përmbytet çdo vit Shqipëria?

Lajmi.net - 04.12.2017

Në fillim të këtij viti, qeveria shpërndau 61 ekskavatorë të rinj për bashkitë e vendit, të cilat sipas kryeministrit do garantonin ujitjen e tokave por dhe do të shmangin përmbytjet.

Zbulohet skandali, alarmi për përmbytjet u dha që në maj

Albeu.com - 04.12.2017

Problematikat e shfaqura ditët e fundit me përmbytjet në jug të vendit si pasojë e mos funksionimit të hirdovorëve, argjinaturave, digave dhe kanaleve kulluese janë sjellë në vëmendjen e qeverisë që ...

Përmirësimi i motit rikthen Vjosën në shtrat. Emergjencat: Ja situata deri tani

SOT - 04.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë Kryeministrit njofton per situaten e permbytjeve deri në orën 20:00 të datës 04 dhjetor.

5 ditë pas përmbytjeve, banorët në Valias: U penduam që erdhëm nga veriu në Tiranë

LajmiFundit - 04.12.2017

Edhe pse kanë kaluar 5 ditë nga përmbytja, uji nuk është larguar ende nga banesat në Valias. Duke shfrytëzuar rrezet e pakta të diellit që dolën sot, shumë banorë, kishin nxjerrë të thanin ato çka ...

Albana Vokshi: Palmat kënaqën sytë e kryeministrit dhe përmbytën autostradën

Zhurnal - 04.12.2017

Albana Vokshi: Palmat kënaqën sytë e kryeministrit dhe përmbytën autostradën E ftuar në emision “Opinion”, deputetja demokrate Albana Vokshi ka deklaruar se mbjellja e palmave në autostradën Tiran ...

Zonat e përmbytura në Shqipëri po i kthehen normalitetit

Almakos - 04.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë kryeministrit të Shqipërisë, bëri të ditur sot në mbrëmje se moti në vend ka ardhur drejt përmirësimit dhe ekipet janë angazhuar pa ...

Përmbytjet, Rama: Katastrofë nëse nuk do ishin bërë investime. Ja ku duhet ndërhyrë

BalkanWeb - 04.12.2017

TIRANE – Komiteti i Menaxhimit të Emergjencave është mbledhur paraditen e sotme për të diskutuar mbi situatën e krijuar nga përmbytjet e ditëve të fundit.

Rama: Do kompensoheni, por sigurimi do bëhet i detyrueshëm

Mapo - 04.12.2017

Qeveria do të kompensojë të gjithë të dëmtuarit nga përmbytjet. Këtë e deklaroi kryeministri Edi Rama në mbledhjen e Komitetit të Menaxhimit të Emergjencave.

Rama flet për përmbytjet: Katastrofë nëse nuk do ishin bërë investime...ja situata aktuale

Gazeta Express - 04.12.2017

Komiteti i Menaxhimit të Emergjencave në mbledhjen e mbajtur mëngjesin e sotëm raportoi në lidhje me situatën aktuale në vend krijuar nga përmbytjet e ditëve të ...

Nis përmirësimi, por përmbytjet kanë shkatërruar 65 ura

Mapo - 04.12.2017

Foto 1 nga 3 Këtë të hënë, pas katër ditë përmbytje, ka nisur të përmirësohet situata në jug të vendit. Në Vlorë niveli i Vjosës është tërhequr dhe uji është prezent kryesisht në fshatin Fitore.

Nismë ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve nga përmbytjet

BalkanWeb - 04.12.2017

TIRANE- Pas situatës së krijuar ditët e fundit, kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar marrjen e nismës ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve nga përmbytjet.

Rama: Nismë ligjore për sigurimin e banesave e bizneseve nga përmbytjet

Telegrafi - 04.12.2017

Emergjenca e motit ka mbaruar dhe tashmë situata ka hyrë në fazën e dytë, në atë të reagimit ndaj pasojave. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave Civile, kryeministri Edi Rama tha mes të tjerash se ...

Rama thirrje: Siguroni shtëpitë dhe bizneset!

RTSH - 04.12.2017

Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar qytetarëve dhe sipërmarrësve të ndërgjegjësohen dhe të sigurojnë banesat dhe bizneset e tyre nga përmbytjet, ndërsa ka paralajmëruar marrjen e një nisme ligjore për ...

Dëmshpërblimi për përmbytjet, deputeti i PD: Rama është për Oscar

BalkanWeb - 04.12.2017

TIRANE- Pas premtimit të kryeministri Edi Rama se të gjithë banorët e prekur nga përmbytjet do të dëmshpërblehen, vjen reagimi i deputetit të Partisë Demokratike në qarkun e Vlorës, Agron Shehaj.

"Rama për OSCAR", deputeti i PD-së kujton mashtrimet e qeverisë

Gazeta Express - 04.12.2017

Deputeti i qarkut të Vlorës, Agron Shehaj, rikujtoi premtimin e pambajtur të kryeministrit Rama me dëmshpërblimet pas përmbytjeve të dimrit të vitit ...

Ngjela: Ministrat e korruptuar grabitën 1 mld dollarë, pse gënjen Rama?

BalkanWeb - 04.12.2017

TIRANE- Avokati Spartak Ngjela ka reaguar lidhur me situatën e krijuar nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura që ‘pushtuan’ vendin. Në një mesazh në faqen e tij të ‘Facebook’-ut, Ngjela me ...

“Pse gënjen Rama, ekspertët e huaj po hetojnë ministrat e korruptuar që grabitën 1 miliardë dollarë”

Mapo - 04.12.2017

Nga Spartak Ngjela Përmbytja i hodhi të gjitha urat e korrupsionit. Që të gjitha argjinaturat e korrupsionit; Ajo i shkatërroi të gjitha rrugët e korrupsionit.

Shehaj, mesazh të përmbyturve: Ta harroni kompensimin nga Rama, ai tallet me ju

Mapo - 04.12.2017

Deputeti i Partisë Demokratike në Qarkun e Vlorës, Agron Shehaj, akuzoi kryeministrin Edi Rama se nuk ka mbajtur premtimin në lidhje me dëmshpërblimet pas përmbytjeve të dimrit të vitit 2015.

Përmbytjet/ Prokuroritë e 4 rretheve nisin hetimet ndaj kompanive mirëmbajtëse të rrugëve

Mapo - 04.12.2017

Pas qetësimit të situatës së përmbytjeve, prokuroritë e rretheve kanë nisur hetimet. Konkretisht, prokuroria e Tiranës, Krujës, Fierit dhe Vlorës kanë nisur verifikimet pas kallzimit të dhjetra ...

‘Gënjejnë bre…!’/ Banorët e përmbytur: Para tre vitesh s’morëm dëmshpërblim, as kësaj radhe s’kemi besim…

Mapo - 04.12.2017

Rreziku i përmbytjeve kaloi, por tani banorët e Ferrasit kanë përpara një sfidë të vështirë. Të mbledhin gjithçka që shpëtoi nga pasuria e tyre. Pjesa më e madhe e shtëpive të përmbytura janë banesa ...

Komiteti i Emergjencave hap llogari bankare për të përmbyturit: Kush ka mundësi të kontribuojë

BalkanWeb - 04.12.2017

Në mbledhjen e sotme të Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave, që u zhvillua nën drejtimin e Kryeministrit Edi Rama, u konsiderua si e përmbyllur faza e parë e emergjencës, ku ...

Komiteti i Emergjencave hap llogari bankare për të përmbyturit: Kush ka mundësi të kontribuojë

Mapo - 04.12.2017

Në mbledhjen e sotme të Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave, që u zhvillua nën drejtimin e Kryeministrit Edi Rama, u konsiderua si e përmbyllur faza e parë e emergjencës, ku ...

“Duam ujë dhe bukë”, dhimbja e banorit të përmbytur: Shteti vjen, po dëmshpërblim s’kam marrë

Mapo - 04.12.2017

Banori i fshatit Ferras, Ylmi Ferraj, bën apel për ndihmë, pasi në këto temperatura të ftohta të dhjetorit, janë në mes të të ftohtit dhe thuajse në qiell të hapur.

Përmbytjet/ Raporti: Probleme me 29 hidrovorë dhe 410 diga

Mapo - 04.12.2017

Problematikat e shfaqura ditët e fundit me përmbytjet në jug të vendit si pasojë e mos funksionimit të hirdovorëve, argjinaturave, digave dhe kanaleve kulluese janë sjellë në vëmendjen e qeverisë që ...

Përmbytjet sjellin dëme të shumta në Valias, banorët kërkojnë ndihmë

Mapo - 04.12.2017

Ujë, baltë, orienti shtëpiake të dëmtuara, janë gjithçka ka mbetur nga vala e përmbytjes në Valias të Kamzës. Banorët tregojnë për Report Tv se përmbytja në këtë zonë është kthyer në një problem të ...

A po gënjen qeveria për përmbytjet, dëmet në 2017 disa herë më të rënda se në 2015

Gazeta Express - 04.12.2017

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e këtij viti janë disa herë më të larta se sa në vitin 2015 kur ndodhi përmbytja e fundit ...

Dëmet nga përmbytjet më 2017 disa herë më të rënda se në 2015

Koha.net - 04.12.2017

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e këtij viti janë disa herë më të larta se sa në vitin 2015 kur ndodhi përmbytja e fundit masive. Top Channel krahason të dhënat zyrtare nga Ministria e Brendshme ...

Raporti që nxjerr zbuluar qeverinë Rama! Alarmi për përmbytjet u dha që në maj 2017

Gazeta Express - 04.12.2017

Problematikat e shfaqura ditët e fundit me përmbytjet në jug të vendit si pasojë e mos funksionimit të hirdovorëve, argjinaturave, digave dhe kanaleve kulluese janë sjellë në vëmendjen e qeverisë që ...

Bilanci i përmbytjeve, dëmet në 2017 disa herë më të rënda se në 2015

Mapo - 04.12.2017

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e këtij viti janë disa herë më të larta se sa në vitin 2015 kur ndodhi përmbytja e fundit masive. Top Channel krahason të dhënat zyrtare nga Ministria e Brendshme ...

Vjen lajmi i mirë: Vjosa ka rënë nga niveli kritik. 80% e familjeve janë kthyer në banesa

BalkanWeb - 04.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë Kryeministrit informon për situatën në vend pas përmbytjeve deri në orën 22:00. Sipas Emergjencave Civile, moti në vendin tonë ka ...

Zonat e përmbytura në Shqipëri po i kthehen normalitetit

Telegrafi - 04.12.2017

Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave pranë kryeministrit të Shqipërisë, bëri të ditur sot në mbrëmje se moti në vend ka ardhur drejt përmirësimit dhe ekipet janë angazhuar pa ...

Bilanci i përmbytjeve/ Janë shpëtuar 1552 persona, 65 ura të dëmtuara

Java News - 04.12.2017

Komiteti i Emergjencave Civile njofton se nga përmbytjet janë dëmtuar 65 ura, ndërsa në 27 shkolla ende nuk ka filluar mësimi. Këshilltari i Ramës për sigurinë theksoi se 1552 persona janë shpëtuar, ...

Përmbytjet, Rama: Askush pa kompensuar, nismë ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve

Durres Lajm - 04.12.2017

Pas mbarimit të emergjencës së motit, Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot Komitetin e Emergjencave dhe ka premtuar kompensim për banorët e përmbytur, njesoj siç u veprua në 2015-n: " Për sa na ...

Investime në teori, asnjë bashki nuk kërkoi ndërhyrje për digat

Respublica - 04.12.2017

Reforma territoriale u kaloi më shumë kompetenca vendorëve dhe mes të tjerave, me një vendim të Këshillit të Ministrave të datës 30 dhjetor 2015, u bë transferimi i infrastrukturës së ujitjes dhe ...

Përmbytjet, ‘rrëmujë’ kompetencash mes institucioneve

Java News - 04.12.2017

Gjatë viteve të fundit është vërejtur boshllëk institucional në rritje për sa i takon faktit se cila strukturë është përgjegjëse për administrimin e sistemeve ujitës.

Dëmshpërblimi për përmbytjet, deputeti demokrat: Rama është për Oscar

Durres Lajm - 04.12.2017

Pas premtimit të kryeministri Edi Rama se të gjithë banorët e prekur nga përmbytjet do të dëmshpërblehen, vjen reagimi i deputetit të Partisë Demokratike në qarkun e Vlorës, Agron Shehaj.

Kreu i bordit të Kullimit, Çuko: Vjosa ka rënë, 20 ditë duhen për kthimin në normalitet

Java News - 04.12.2017

Drejtori i Bordit Rajonal të Kullimit, Arben Çuko shprehet se Vjosa është tërhequr, por duhen 15 deri në 20 ditë që të rikthehet gjendja para përmbytjeve.

Dëmet nga përmbytjet, fluks denoncimesh nga qytetarët dhe bizneset

Java News - 04.12.2017

Katër prokuroritë e rretheve, Tiranë, Krujë, Fier e Vlorë kanë nisur verifikimet pas kallzimit të dhjetra qytetarëve që iu dëmtuan bizneset dhe pronat për shkak të përmbytjeve.

Raporti para përmbytjeve, 29 hidrovorë me probleme, 65 % e digave të amortizuara

Java News - 04.12.2017

Problematikat e shfaqura ditët e fundit me përmbytjet në jug të vendit si pasojë e mos funksionimit të hirdovorëve, argjinaturave, digave dhe kanaleve kulluese janë sjellë në vëmendjen e qeverisë që ...

Bilanci, dëmet nga përmbytjet më të mëdha se në 2015-ën

Java News - 04.12.2017

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e këtij viti janë disa herë më të larta se sa në vitin 2015 kur ndodhi përmbytja e fundit masive. Top Channel krahason të dhënat zyrtare nga Ministria e Brendshme ...