TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deputeti i PS, Leka lë grevën për shkak të shëndetit

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Deputeti i Partisë Socialiste, Agim Leka, ka lënë sot grevën e urisë, për shkak të përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore. Deputeti Leka, është dërguar me urgjencë në spital, pas 16 ditësh grevë urie.

Rama tërhiqet nga kutitë: Hetim materialeve zgjedhore

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Partia Socialiste është tërhequr disi nga pika kryesore e saj për zgjidhjen e krizës, siç është hapja e kutive të votimit. Gjatë një konference, kreu socialist Edi Rama, ka deklaruar të shtunën, se opozita është dakord që të hetohen ...

Kukës, erërat e fuqishme lënë pa drita qytetin

Gazeta Start - 16.05.2010

Kukës Rrethi I Kukësit dhe Tropojës ka mbetur pa energji eletrike si pasojë e motit të keq. Erërat e forta që kanë përfshirë vendin tonë dhe veçanërisht rajonin verilindor të vendit, ka shkaktuar dëmtime në linjat e transmetimit të ...

Klosi lë grevën, rëndohet gjendja shëndetësore e tij

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Deputeti i Partisë Socialiste, Blendi Klosi, ka lënë grevën e urisë, duke përfunduar në spital. Në ditën e 16-të të grevës, deputeti Klosi, duke se nuk ka mundur më të qëndrojë në grevë, duke u detyruar të marrë ndihmën mjekësore.

Aksident në Tiranë, një i vdekur e një i plagosur

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Një persona ka gjetur vdekjen dhe një tjetër ka mbetur i plagosur nga një aksident rrugor i ndodhur pasditen e shkuar në Tiranë. Viktima është shtetasja Bihana Ruci, 75-vjeç, ndërkohë që ka mbetur i plagosur Halit Drixhi 65-vjeç, i ...

Gjirokastër, minoritarët grekë në protestë

Gazeta Start - 16.05.2010

Gjirokastër Disa dhjetëra banorë të minoritetit grek në Shqipëri ka protestuar kundër gjobave të biznesit të vendosura nga ana e qeverisë. Në protestë merrnin pjesë përfaqësues të biznesit.

Pëllumbi: Greva rrezikon vendin, palët të ulen

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Politikani i njohur Sërvet Pëllumbi, ka vizituar sot grevistët e urisë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, nga ku ka deklaruar se është e pafalshme që sot pas 16 ditësh, ende palët nuk janë ulur në tryezë.

Rama: Zgjidhja e krizës në dorën e qeverisë

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, pas vizitës të zhvilluar tek grevistët në spital, deklaroi se zgjidhja e krizës është në dorën e maxhorancës, veçanërisht pas kompromisit të fundit për hapjen e materialeve zgjedhore.

Partia e Drejtësisë kundërshton zgjedhjet në veri

Gazeta Start - 16.05.2010

Prishtinë Partia e Drejtësisë në Kosovë, ka theksuar se dekretimi i datës së zgjedhjeve nga ana e Serbisë për të mbajtur edhe në Kosovë, është e pa pranueshme.

Shalsi: Nuk do të tërhiqemi nga kauza jonë

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë - Deputeti i Partisë Socialiste, Eduart Shalsi deklaroi këtë të diel se "opozita nuk do të tërhiqet nga kauza e saj për hapjen e kutive".

Korçë, pranga kreut të komunës Trebinjë për korrupsion

Gazeta Start - 16.05.2010

Korçë Policia e Korçës ka arrestuar për korrupsion këtë të diel kryen e komunës Trebinjë, Rrethi Pogradec. Operacioni i koduar Ryshfeti, ka përfunduar me arrestimin e Gjergji Buzo, vjeç 42, banues në lagjen nr.2 Pogradec.

SHBA përjashton rrezikun e shpërbërjes së zonës euro

Gazeta Start - 15.05.2010

Uashington - Sekretari amerikan për Thesarin, Timothy Geithner përjashton rrezikun e shpërbërjes së zonës euro, që një këshilltar i presidentit Barack Obama e ka vlerësuar si të mundshëm.

Atlantis në udhëtimin e saj të fundit në hapësirë

Gazeta Start - 15.05.2010

Anija kozmike 25-vjeçare Atlantis, ankorimi i së cilës është planifikuar të bëhet nesër, gjendet në udhëtimin e 32-të dhe të fundit të saj. Agjencia Kombëtare Amerikane e Aviacionit dhe Hapësirës, NASA, njoftoi se anija kozmike Atlantis e ...

Policia: 5 punonjës të plagosur gjatë protestës së PS-së

Gazeta Start - 15.05.2010

Tiranë Policia e kryeqytetit njofton se pesë nga efektivët e saj janë plagosur lehtë si pasojë e goditjeve nga disa persona gjatë protestës së djeshme të organizuar nga opozita shqiptare.

Berisha: Nuk më është paraqitur asnjë draft-marrëveshje

Gazeta Start - 15.05.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se para tij nuk është paraqitur asnjë draft, pakt apo dokument nga institucionet ndërkombëtare. Pas kthimit nga Kroacia, Berisha deklaroi në një konferencë për shtyp se Bashkimi Evropian e ka ...

SHBA, lobi shqiptar i shqetësuar për situatën në Maqedoni

Gazeta Start - 15.05.2010

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois, përmes një komunikatë për shtyp shprehet thellësisht e shqetësuar me situatën e rëndë dhe me tendenca të keqësimit të mëtejshëm në Maqedoni, sidomos pas vrasjeve të dyshimta të katër ...

Uji i pijshëm në kryeqytet nuk është i ndotur

Gazeta Start - 15.05.2010

Tiranë Uji i pijshëm me të cilin furnizohen banorët e kryeqytetit nuk ëhstë i ndotur, sqaron Drejtoria e Ujësjellës-Kanalizimeve të Tiranës. Drejtori teknik në drejtorinë e Ujësjellësit, Luan Petit ka kundërshtuar rezultatet e analizave të ...

Situata në Maqedoni, Ivanov mbledh krerët e partive

Gazeta Start - 15.05.2010

Shkup Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov organizon sot një takim jozyrtar me krerët e partive kryesore në Republikën e Maqedonisë. Pjesëmarrjen e tyre e kanë konfirmuar liderët e VMRO-DPMNE-s, LSDM-së dhe BDI-së, ndërkohë që ftesa janë ...

Greqi, 100 mijë protestues zbresin në rrugët e Athinës

Gazeta Start - 15.05.2010

Athinë Rreth 100 mijë demonstrues grekë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit për të protestuar kundër politikave ekonomike të qeverisë së Jorgos Papandreut.

PS: Kryeministri t´i japë zgjidhje krizës

Gazeta Start - 15.05.2010

Tiranë - Deputetja e Partisë Socialiste, Arta Dade tha sot për mediat se Kryeministri Sali Berisha duhet t'i japë zgjidhje krizës politike në vend.

Zgjidhja e krizës, asnjë draft tek drejtuesit e shtetit

Gazeta Start - 15.05.2010

Tiranë Zërat e fundit për zgjidhjen e krizës politike vihen në dyshim edhe nga deklarata e kryeministrit Sali Berisha, i cili mohon që në tryezën e tij të ketë mbërritur ndonjë draft nga ndërkombëtarët ku të propozohet formula e zgjidhjes.

Bajern fiton Kupën e Gjermanisë, ëndrra tripleta  

Gazeta Start - 15.05.2010

Bajerni i Mynihut mundi në finalen e kupës së Gjermanisë Verder Bremenin me rezultatin 4-0 duke ngritur titullin e dytë këtë sezon. Ëndrra mbetet ende tripleta e mundshme me Ligën e Kampioneve javës tjetër ndaj Interit në Madrid.

Tiranë, zyrtarët: Uji i pijshëm, nuk është i ndotur

Top Channel - 15.05.2010

Drejtoria e Ujësjellës-Kanalizimeve të Tiranës deklaron se uji i pijshëm me të cilin furnizohen banorët e qytetit të Tiranës nuk është i ndotur.

Aksident në Tiranë-Vorë, dy të vdekur dhe një i plagosur

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë Dy persona gjetën vdekjen dhe një i tretë mbeti i plagosur nga një aksident u rëndë automobilistik në autostradën Tiranë-Durrës. Ngjarja ndodhi në orën 22:00, në afërsi të Vorës, kur një automjet u përplas fort me kolonën ndarëse të ...

Kinë, 21 të vdekur nga shpërthimi i gazit në minierë

Gazeta Start - 14.05.2010

Pekin - Të paktën 21 punëtorë humbën jetën pas shpërthimit të gazit në një minierë në provincën Guizhou, në jugperëndim të Kinës. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia shtetërore kineze e lajmeve, Hsinhua.

Vazhdojnë përpjekjet për ndalimin e rrjedhjes së naftës  

Gazeta Start - 14.05.2010

Uashington - Kompania britanike, British Petrolium do të zbatojë një metodë të re për të bllokuar rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës. Që prej shpërthimit që ndodhi para tre javësh, në këtë zonë derdhen nga 5000 fuçi nafte në ditë.

Itali, do kthehej në Shqipëri, vetëvaret 16-vjeçarja

Gazeta Start - 14.05.2010

Romë - Një 16-vjeçare nga Shqipëria është gjetur i vetëvarur në banesën e saj në Italinë fqinje. Viktima është Edlira Gjeci, e cila sipas medieve italiane, ka ndërmarrë vendimin e rëndë, pasi i druhej kthimin në Shqipëri nga ana e ...

Premtimi i Canës: Do të luaj për një “Big” në Angli

Gazeta Start - 14.05.2010

Mesfushori i Kombëtares kuqezi ka pohuar se një ditë do të luajë për një nga ekipet e mëdhenj të Premier Ligës. Emri i parë që vjen në mendje është Arsenali.

Finalja e Championsit, tifozët e Interit radhë për bileta

Gazeta Start - 14.05.2010

Megjithëse shitja e biletave për finalen e Madridit fillon të shtunën, tifozët zikaltër kanë filluar të mbajnë radhë para sportelit për të siguruar një vend në Santiago Bernabeu.

Tension në Tailandë, vritet një lider i opozitës

Gazeta Start - 14.05.2010

Bangkok- Është përkeqësuar së tepërmi situata në Tajlandë, pas përleshjeve të fundit gjatë të cilave u vra dhe një lider i opozitës. Parku i Lumpinit në Bangkok është kthyer në një arenë përleshjesh me të shtëna armësh, gjatë lëvizjes së ...

Kukës, jepet leja për një hidrocentral mbi Valbonë

Gazeta Start - 14.05.2010

Kukës Mbi lumin Valbonë të rrethit të Tropojës, do të ndërtohet një hidrocentral lokal. Vendimi është miratuar dje nga Këshilli i Rregullimit të Territorit i Qarkut të Kukësit.

Kapelo “merr frymë”, asgjë serioze për Terrin

Gazeta Start - 14.05.2010

Mbrojtësi i kombëtares së 3 luanëve pohoi se dëmtimi nuk është serioz dhe se është i gatshëm për të luajtur në finalen e FA Cup ndaj Portsmuthit të shtunën.

Tadiç: Do bëjmë gjithçka për të arrestuar të kërkuarit

Gazeta Start - 14.05.2010

Beograd - Presidenti serb, Boris Tadiç deklaroi se Serbia do të bëjë gjithçka për lokalizimin, arrestimin dhe transferimin në Hagë të dy të kërkuarve të fundit të ICTY-së.

Mladenov: Zgjidhja e krizës në Parlament jo në rrugë

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë - Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë, Nickolay Mladenov, i bëri thirrje klasës politike shqiptare që të zgjidhë krizën politike në vend, duke bërë transparencë, por duke zbatuar Kushtetutën.

Bekam në Botëror si ndihmës i Kapelos

Gazeta Start - 14.05.2010

Me dëmtimin e kaviljes në 14 mars mesfushori i tha lamtumirë Botërorit, por tashmë për të është hapur një rrugë tjetër drejt Afrikës së Jugut. Dejvid Bekam do të jetë pjesëmarrës në Kupën e Botës si pjesë e stafit ndihmës të Fabio Kapelos.

Përleshje të tjera në Kirgizstan

Gazeta Start - 14.05.2010

Bishkek - Në dy qytete kryesore në jug të Kirgizstanit u regjistruan përleshje të tjera sot në mes simpatizantëve dhe kundërshtarëve të qeverisë së përkohshme.

Greqi, shpërthime në Selanik dhe Athinë

Gazeta Start - 14.05.2010

Selanik - Sot në mëngjes shpërtheu një bombë në gjykatën e qytetit të madh grek, pa dëme në njerëz. Ndërsa më parë, në afërsi të burgut të Athinës, pas një sulmi me bomba mbeti e plagosur një grua.

SHBA-Kinë, rifillojnë bisedimet për të drejtat e njeriut

Gazeta Start - 14.05.2010

Uashington - SHBA-ja dhe Kina kanë rifilluar dialogun për çështjet e të drejtave të njeriut, pas një ndërprerjeje prej dy vitesh. Delegacionet e të dy vendeve u takuan në Uashington.

Erdoan: Shpresoj të përmirësojmë marrëdhëniet me Greqinë

Gazeta Start - 14.05.2010

Athinë - Kryeministri turk, Recep Tajip Erdoan gjatë takimit me presidentin grek, Karolos Papulias theksoi se shpresonte që marrëdhëniet greko-turke të hynin në një fazë më të mirë.

Opozita protestë të madhe; Berisha vizitë në Zagreb

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë Gjatë pasdites së sotme pritet të mbahet një protestë e madhe e Partisë Socialiste. Protesta do të zhvillohet në orën 18:00 para godinës së kryeministrisë në bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Rama: Gati për çdo zgjidhje që garanton transparencën

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë Kreu socialist, Edi Rama, ka rikthesuar sot se transparenca e kutive të votimit është një çështje për të gjithë shqiptarët dhe jo vetëm për PS-në.

Thaçi dhe Tadiç do të prijnë bisedimet Prishtinë-Beograd?

Gazeta Start - 14.05.2010

Prishtinë Kryeministri kosovar Hashim Thaçi dhe presidenti serb Boris Tadiç, do të drejtojnë bisedimet teknike Prishtinë-Beograd, njofton sot e përditshmja prishtinase Express.

Tadiç mohon të jetë udhëheqës në bisedimet me Prishtinën

Gazeta Start - 14.05.2010

Beogradi zyrtar përgënjeshtron shkrimin e botuar sot nga një e përditshme kosovare, sipas së cilës presidenti Boris Tadiç do të jetë udhëheqës në bisedimet teknike që parashikohet të zhvillohen me Prishtinën.

Mali i Zi e sheh FSK-në njësoj si kosovarët

Gazeta Start - 14.05.2010

Prishtinë - Zëvendësministri i Mbrojtjes së Malit të Zi, Drashko Jovanoviç deklaroi sot se malazezët e shohin Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe të ardhmen e saj, ashtu siç e shohin edhe vetë kosovarët.

Rama: Do të rezistojmë në mënyrë paqësore dhe me durim

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë - Kryetari opozitës shqiptare, Edi Rama deklaroi sot se opozita do rezistojë në mënyrë paqësore me kuraje dhe durim, dhe do ta fitojë betejën me të vërtetën, pa thyer asnjë xham dhe pa këputur asnjë lule.

SHBA, lobi shqiptar i shqetësuar për situatën në Maqedoni

Ina - 14.05.2010

Kryesia e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Illinois, përmes një komunikatë për shtyp shprehet thellësisht e brengosur me situatën e rëndë dhe me tendenca të keqësimit të mëtejmë në Maqedoni, sidomos pas vrasjeve të dyshimta të katër ...

Berisha: Rama të mos bllokojë rrugët

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Kryeministri, Sali Berisha, ka reaguar për protestat dhe bllokimin e rrugëve nga ana e Partisë Socialiste, veprim i ndërmarrë tre ditët e fundit.

Ekstradohet nga Shqipëria për në Gjermani shtetasi turk

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Interpol Tirana ka kryer ekstradimin nga vendi ynë drejt Gjermanisë të shtetasit turk, Mahmut Goek, lindur më 21.04.1981, në Biberach, Gjermani.

Obama i kërkon kongresit 129 mln $ për Gjirin e Meksikës

Gazeta Start - 13.05.2010

Uashington - Presidenti amerikan, Barack Obama i kërkoi dje Kongresit zhbllokimin e një ndihme urgjente prej 129 milionë dollarësh për të eliminuar ndotjen shkaktuar nga nafta në Gjirin e Meksikës.

Japonia shtyn vendimin për bazën amerikane

Gazeta Start - 13.05.2010

Tokio - Kryeministri japonez, Yukio Hatoyama deklaroi sot se vendimi për të ardhmen e bazës amerikane të Futenmas nuk do të paraqitet në fund të muajit maj, ashtu siç ishte angazhuar.

Tailandë, dështon kompromisi qeveri-opozitë

Gazeta Start - 13.05.2010

Bangkok Dështon kompromisi i arritur mes qeverisë dhe opozitës tajlandeze për zgjedhje të parakohshme. Kryeministri Abhisit Vejjajiva ka tërhequr ofertën e tij për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme, pasi opozitarët (këmishëkuqtë), në ...

Topi emëron tre anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka dekretuar sot emërimin e tre anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese, pas muajsh të tërë që kurse mandati i tre anëtarëve kishte përfunduar.

Privatizimet përparësi absolute e qeverisë

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë - "Procesi i privatizimeve është një përparësi absolute e administratës shqiptare dhe një proces jetik për vendin, ndaj kërkoj nga të gjitha ministritë që të mbyllin sa më shpejt dhe me eficencë këtë proces".

Deputetja Shamku lë grevën për shkak të shëndetit

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Deputetja e Partisë Socialiste, Ledi Shamku, është detyruar të ndërpresë grevën e urisë për shkak të gjendjes së saj shëndetësore. Shamku u detyrua të shkonte në Qendrën Spitalore Universitare, pas një infeksioni në bajame.

Doda: Rama përdor gratë socialiste për pushtet personal

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Deputetja demokrate, Mesila Doda u shpreh se kreu i PS-së, Edi Rama, po përdor gratë socialiste për interesat e tij personale për pushtet.

Rama: Beteja jonë do të sjellë frytet e dëshiruara

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Beteja jonë për transparencë do të sjellë frytet e dëshiruara për të gjithë qytetarët", theksoi sot kreu socialist, Edi Rama. Ai ishte pranë grevistëve në spital, nga ku ka falënderuar mjekët dhe infermierët që i gjenden afër ...

Tiranë, arrestohen dy persona, u kapën me drogë

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Dy persona janë arrestuar nga Policia e Tiranës, pasi u kapën me drogë. Në pranga ranë shtetasit Leonard Doda, 23 vjeç, banues në Tiranë dhe Dritan Zana, 33 vjeç, banues në Tiranë.

Zhvillimi i tolerancës ndëretnike, jetike për Maqedoninë

Gazeta Start - 13.05.2010

Shkup Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Ervan Fuere bëri thirrje sot që të kontribuohet në zhvillimin e tolerancës ndëretnike. I dërguari i BE-së e cilësoi këtë tolerancë si jetike për Republikën e Maqedonisë.

Ibra në shitje, Çelsi-Siti gati të përfitojnë

Gazeta Start - 13.05.2010

Sipas mediave angleze, klubi katalanas ka urdhëruar agjentin e FIFA-s, Zahavi, të gjejë një blerës për sulmuesin suedez, që zhgënjeu në sezonin e parë me fanellën e Barcelonës.

Pasues të Bakijevit sulmojnë një ndërtesë qeveritare

Gazeta Start - 13.05.2010

Bishkek - Kundërshtarët e qeverisë së përkohshme të Kirgizstanit hynë me forcë dhe morën kontrollin e selisë së administratës rajonale Och, në jug të vendit.

Davutollu: Në Greqi për revolucion në marrëdhëniet tona

Gazeta Start - 13.05.2010

Ankara Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutollu theksoi se vizita që do zhvillojë në Greqi kryeministri turk, Erdoan së bashku me 10 ministra do të shënojë një revolucion në marrëdhëniet mes dy vendeve fqinje.

Suoboda: Për serbët e veriut, një status si i Dejtonit

Gazeta Start - 13.05.2010

Nënsekretari i social-demokratëve në Parlamentin Evropian, Hanes Suoboda deklaron se çështja e Kosovës mund të zgjidhet nëse serbëve në veri të Kosovës do tu jepej statusi çfarë e kanë fituar serbët e Bosnjës e Hercegovinës me Marrëveshjen ...

Superliga, java e 32-të, luftë për Europën dhe mbijetesën

Gazeta Start - 13.05.2010

Java e 32-të e Kategorisë Superiore, ndeshjet e së cilës do të zhvillohen nesër në orën 16:30, pritet të konfirmojë zyrtarisht dy skuadrat e fundit që do të luajnë sezonin e ardhshëm në Europë.

Mançini: Vitin tjetër jemi për titull

Gazeta Start - 13.05.2010

Sipas trajnerit të Mançester Sitit, Roberto Mançini, ekipi që ai drejton do të rivalizojë për titullin kampion në Premier Ligë sezonin e ardhshëm.

Kapelo “ngre në qiell” Runin: Është udhëheqës i lindur

Gazeta Start - 13.05.2010

Tekniku i kombëtares së 3 luanëve beson se bomberi i Mançester Junajtid, Uejn Runi, do të udhëheqë Anglinë drejt suksesit në Kupën e Botës. 24-vjeçari pati një sezon të jashtëzakonshëm me fanellën e Djajve të kuq, duke shënuar 34 gola në ...

Hetimet do të vazhdojnë pa ndërhyrjen e politikës

Gazeta Start - 13.05.2010

Prishtinë - Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare dhe njëherësh përfaqësues i posaçëm i BE-së në Kosovë, Pieter Feith ka thënë se hetimi për korrupsion ndaj zyrtarëve të lartë do të vazhdojë edhe më tej, dhe atë pa ndërhyrjen e politikës.

“Arsenalin e lë vetëm për Barçën”

Gazeta Start - 13.05.2010

Kapiteni i Arsenalit, Çesk Fabregas, ka pranuar se nëse vendos të lërë Topçinjtë, ekipi i vetëm për të cilin mund të luajë është Barcelona. Trajneri i londinezëve, Arsen Venger, e ka përsëritur vazhdimisht se mesfushori nuk do të largohet ...

Fier, vdes zjarrfikësi teksa shpëtonte tre fëmijë

Gazeta Start - 12.05.2010

Fier Një zjarrfikës nga Fieri ka humbur jetën në mënyrë tragjike teksa tentonte të shpëtonte tre fëmijë të bllokuar në banesën e tyre ku kishte rënë zjarr.

Greva, dhjetëra profesorë universitetesh letër Ramës

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Dhjetëra intelektualë të tjerë, si profesorë universiteti apo mjekë të shquar, i kanë dërguar një letër të hapur kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, ku i kërkojnë ndërprerjen e grevës së urisë.

Libi, 104 të vdekur nga rrëzimi i një avioni

Gazeta Start - 12.05.2010

Tripoli - Një avion me 104 persona ne bord është rrëzuar sot në aeroportin e Tripolit në Libi, dhe nga informacionet e para mësohet se asnjë prej tyre nuk ka mbijetuar.

Rusi, arrin në 60 bilanci i të vdekurve në minierë

Gazeta Start - 12.05.2010

Moskë - Bilanci i shpërthimit të dyfishtë të gazit metan në minierën më të madhe të qymyrit në Rusi ka arritur në 60 të vdekur. Lajmi bëhet i ditur nga agjencitë ruse të cilat citojnë një zëdhënës të degës lokale të Ministrisë së Situatave ...

Kinë,të paktën 7 fëmijë të vdekur nga një sulm në shkollë

Gazeta Start - 12.05.2010

Pekin- Të paktën shtatë fëmijë humbën jetën dhe mbi 20 të tjerë mbetën të plagosur pas një sulmi të ndodhur sot në një kompleks shkollor në veri të Kinës.

Përleshje në Radushë, dyshohet për një të vrarë

Gazeta Start - 12.05.2010

Shkup - Një përleshje e armatosur ka ndodhur natën e kaluar mes policisë maqedonase dhe disa personave të armatosur në zonën mes fshatrave Radushë dhe Orashë.

Ballsh, dhjetëra qytetarë përfundojnë në spital

Gazeta Start - 12.05.2010

Ballash Dhjetëra qytetarë të Ballshit kanë përfunduar sërish sot në spital, me simptoma helmimi. Numri i personave që kanë marrë mjekimin në spital gjatë ditës së sotme ishte 71, ndërkohë që pas mjekimit qytetarët kanë lënë spitalin.

Katër të vdekur nga incidenti në Radushë të Shkupit

Gazeta Start - 12.05.2010

Shkup - Katër të vdekur dhe disa të plagosur është bilanci i incidentit të armatosur që ndodhi gjatë natës së kaluar në afërsi të fshatit Radushë të Shkupit, raporton Alsat-M.

LSI: Rama të nisë dialogun e të mos rrezikojë grevistët

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Duket shprehur mbështetjen e deklaratave ndërkombëtare për krizën në Shqipëri, Lëvizja Socialiste për Integrim, u shpreh e shqetësuar për vijimin e grevës së urisë.

Topi ngushëllon familjen e elektricistit që vdiq mbrëmë

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Presidenti, Bamir Topi, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes së elektricistit që humbi jetën mbrëmjen e shkuar në Fier. Sakrifica dhe heroizmi në krye të detyrës për të shpëtuar tre fëmijë në një banesë të përfshirë nga ...

Krujë, vriten me armë zjarri vëlla e motër

Gazeta Start - 12.05.2010

Krujë Dy persona kanë gjetur vdekjen sot në Krujë, pasi janë qëlluar me armë zjarri nga një person tjetër. Viktimat janë shtetasit Qemal Çopani 40 vjeç dhe e motra Xhevrie Stafa 50 vjeç. Ngjarja tragjike ndodhi për motive pronësie.

Përplasje midis policisë dhe protestuesve në disa qytete

Gazeta Start - 12.05.2010

Durrës/Korçë Kanë vijuar në disa qytete protestat e Partisë Socialiste, duke krijuar bllokim rrugësh. Kjo ka bërë që policia të ndërhyjë duke zhbllokuar akset rrugore si dhe duke shoqëruar në komisariat disa persona, organizatorë të grevës.

Vasili: Shëndetësia ka nevojë për cilësinë e infermierëve

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, theksoi sot se profesioni i infermierëve dhe pesha e madhe që ata kanë në sistemin shëndetësor është tashmë e padiskutueshme.

Jeremiç: KE të qëndrojë neutrale ndaj statusit të Kosovës

Gazeta Start - 12.05.2010

Beograd Kryediplomati serb, Vuk Jeremiç deklaroi sot në Strasburg se Këshilli i Evropës duhet të jetë i fokusuar në nismat neutrale ndaj statusit të Kosovës.

Kryeministri Thaçi përgëzon Kameronin për detyrën e re

Gazeta Start - 12.05.2010

Prishtinë Kryeministri kosovar, Hashim Thaçi përgëzoi liderin e konservatorëve britanikë, Dejvid Kameron, me rastin e zgjedhjes si kryeministër i Britanisë së Madhe.

Ankesa të shumta për prokurimet publike

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Prokurimet publike kanë ende probleme në shpërdorimin e fondeve, edhe pse prokurimet janë dixhitalizuar tashmë. Në raportin vjetor, Avokati i Prokurimeve, Altin Qoshja, u shpreh se gjatë vitit 2009 ka pasur 526 ankesa nga subjektet ...

Përcillet për në banesën e fundit maturantja

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë Është përcjellë për në banesën e fundit, gjimnazistja nga Elbasani, Gerta Bahja, e cila u vra një ditë më parë nga një 19-vjeçar. Ngjarja tragjike ndodhi në shkon e mesme të përgjithshme Mahir Domi.

Kupa e Botës, ja kombëtarja e të përjashtuarve

Gazeta Start - 12.05.2010

Jashtë listave paraprake të kombëtareve që do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror kanë mbetur shumë emra të njohur. Aq shumë sa mund të ndërtojmë një kombëtare (më saktë, një multikombëtare).

Aksidenti ajror, shpëton mrekullisht një fëmijë

Gazeta Start - 12.05.2010

Tripoli - Një fëmijë 8-vjeçar nga Holanda njoftohet se i ka mbijetuar aksidentit të sotëm në Libi, ku një avion me 104 persona në bord shpërtheu pak para uljes në pistën e aeroportit.

Rusia gati të përmirësojë marrëdhëniet me Britaninë

Gazeta Start - 12.05.2010

Moskë - Rusia shpreson se emërimi i David Cameron në postin e kryeministrit do të mundësojë hapjen e një faqeje të re në marrëdhëniet ruso-britanike, aktualisht të tendosura.

Maradona: Jemi më të fortë se në ’86-ën

Gazeta Start - 12.05.2010

Sipas trajnerit të Argjentinës, kombëtarja që ai drejton ka më tepër mundësi të fitojë Kupën e Botës, krahasuar me skuadrën që triumfoi në vitin 1986.

Alonso: Të tjerët janë përmirësuar më shumë se ne

Gazeta Start - 12.05.2010

Piloti spanjoll i Ferrarit flet për gjendjen e makinës në garën e Katalonjës, ku u rendit i dyti (ashtu si në renditjen e përgjithshme). Nga pikëpamja teknike, F10-a u paraqit ashtu siç e parashikonim.

Obama Karzai: Së bashku do shpërbëjmë Al Kaedën

Gazeta Start - 12.05.2010

Uashington - Konfirmojmë se së bashku do ta shpërbëjmë rrjetin terrorist Al Kaeda, deklaroi sot presidenti amerikan, Barack Obama, gjatë një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij afgan, Hamid Karzai.

Berisha Ramës: Mos lëndo qytetarët

Gazeta Start - 12.05.2010

Tiranë - "Mos lëndo qytetarët dhe mos blloko rrugët e vendit", i bëri thirrje Kryeministri, Sali Berisha kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama.

Rama: Vullnet dhe rezistencë në kërkim të transparencës

Gazeta Start - 12.05.2010

Opozita dhe aleatët e saj zhvilluan sot pasdite protestën e radhës në bulevardin Dëshmorët e Kombit para selisë së kryeministrisë, ku zhvillohet greva e urisë e një grupi deputetësh dhe simpatizantë të PS-së që nga 30 prilli.

METE projekt për ndërtimin e HEC-it të Skavicës

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë - Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës do të dërgojë së shpejti në qeveri dy projekt propozimet për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës.

“Ish-të përndjekurit” në varësi të Min. së Drejtësisë

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë - Komisioni parlamentar i Ligjeve miratoi dje disa ndryshime në ligjin "Për Institutin e Integrimit të të Përndjekurve", që synojnë ndryshimin e varësisë së këtij institucioni nga Këshilli i Ministrave, tek ministri i Drejtësisë.

Topi dekreton emërimet e dy ambasadorëve

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë Presidenti, Bamir Topi, ka dekretuar shkarkimet dhe emërimet e dy ambasadorëve të rinj. Kështu, Vili Minarolli është shkarkuar si ambasador i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Greqisë, rezident, si dhe ambasador i ...

Rusi, arrin në 43 numri i të vdekurve në minierë

Gazeta Start - 11.05.2010

Moskë - Bilanci i shpërthimit të dyfishtë të gazit, ndodhur të shtunën në minierën më të madhe të qymyrit në Rusi arriti në 43 të vdekur. "Bilanci u rrit në 43 të vdekur.

“Çdo sulm mbi një shtet të BE-së do të dështojë”

Gazeta Start - 11.05.2010

Romë - Presidenti i Komisionit evropian, Jose Manuel Barroso deklaroi sot çdo tentativë për të sulmuar "një shtet anëtar të Bashkimit Evropian është e destinuar të dështojë sepse çdo vend gëzon solidaritetin e të gjithë partnerëve të ...

Pensionistët grekë, viktima të kursit të kursimit

Gazeta Start - 11.05.2010

Athinë - Qeveria greke ka miratuar, si pjesë të mëtejshme të programit të saj të kursimit, shkurtimin në masë të gjithanshme të pensioneve. Ministri i Punës, Andreas Loverdos deklaroi se pa reformat e planifikuara, pas vitit 2011 i gjithë ...

Greqia i kërkon BE-së dhe FMN-së këstin e parë të kredisë

Gazeta Start - 11.05.2010

Athinë - Qeveria greke do t'i kërkojë sot Bashkimit Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar këstin e parë prej 20 miliardë eurosh nga borxhi 110 miliardësh që i është akorduar për një periudhë trevjeçare.

SHBA, shtab emergjence për ndaljen e derdhjes së naftës

Gazeta Start - 11.05.2010

Uashington - Presidenti amerikan, Barack Obama mblodhi sot një shtab për situatat emergjente në Shtëpinë e Bardhë në përpjekje për të gjetur në zgjidhje për situatën e derdhjes së naftës bruto në detin e Gjirit të Meksikës.

Muzika e Moxartit të bën inteligjent? S’është e vërtetë

Gazeta Start - 11.05.2010

Të dëgjosh muzikën e Moxartit nuk bëhesh më inteligjent, gjë që bie në kundërshtim me një mendim të përhapur nga një studim lidhur me këtë çështje, të publikuar në vitin 1993.

Topi pret ambasadorët: Mundësitë për zgjidhjen e krizës

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot paradite në zyrën e tij Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë,Xhon Uithers dhe ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës, Manuel Montobio.

Cameron liberaldemokratëve: Është koha e vendimeve

Gazeta Start - 11.05.2010

Londër Lideri i konservatorëve, David Cameron tha se për liberaldemokratët është koha e vendimeve se cilën parti do mbështesin për të krijuar qeverinë e re në Britaninë e Madhe.

Deputeti Dogjani lë grevën për shkak të shëndetit

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë Deputeti i Partisë Socialiste, Asllan Dogjani, ka përmbyllur grevën sot, pasi gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar. Mjeku mbikëqyrës për grevistët, Sabit Brokaj, u shpreh se gjendja e grevistëve po rëndohet dita ditës.

Lajçak përgënjeshtron sërish planin special për Kosovën

Gazeta Start - 11.05.2010

Bruksel Ministri i jashtëm sllovak, Miroslav Lajçak përgënjeshtroi sërish zërat që thonë për përgatitjen e një plani special për Kosovën. Zgjidhja për marrëdhëniet Beograd-Prishtinë duhet kërkuar në rajon e jo jashtë tij, ashtu si edhe për ...

Milan-Juve do të luhet të shtunën

Gazeta Start - 11.05.2010

Në ndryshim nga ndeshjet e tjera të javës së fundit të kampionatit italian (të cilat duhet të luhen të dielën në orën 15:00), Milan-juventus dhe Lacio-Udineze do të zhvillohen një ditë përpara.

Basha: Lehtësira të tjera për hyrjen e kosovarëve

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë Shqiptarët e Kosovës që do të hyjnë në territorin e Shqipërisë do të kenë vetëm një kontroll në pikat kufitare. Deklarata është bërë nga ministri i Brendshëm, Luzim Basha gjatë një takimin me homologun kosovar, Barjam Rexhepi.

Afrika e Jugut, gati për festën “Botërore”

Gazeta Start - 11.05.2010

Një muaj para fillimit të ngjarjes më të madhe futbollistike në planet, autoritetet jugafrikane kanë marrë të gjitha masat e sigurisë për mbarëvajtjen e Kupës së Botës.

Fule: Kriza të zgjidhet para se të përkeqësohet

Gazeta Start - 11.05.2010

Bruksel Komisionieri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Stefan Fule, është shprehur para pak momentesh se situata politike në Shqipëri, është prioritet i Bashkimit Evropian.

Berisha: Shqipëria klimë të favorshme biznesi

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë - Kryeministri Sali Berisha ftoi të martën investitorët e huaj që të shtrijnë aktivitetin në Shqipëri, duke siguruar se ekziston një klimë e favorshme biznesi në vend.

Përnaska: Marrja e pushtetit me çdo mjet nuk është kauzë

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë - "Kauza" e Edi Ramës për marrjen e pushtetit me çdo mjet, nuk është kauza e integrimit dhe lëvizjes së lirë së qytetarëve shqiptarë, deklaroi sot deputetja e Partisë Demokratike, Lajla Përnaska.

Shqipëria, me pesë skuadra në Europë?

Gazeta Start - 11.05.2010

UEFA lajmëroi FSHF-në se vendi ynë mund të përfaqësohet me një skuadër të pestë për shkak të bonusit nga kriteri i fair-paly-t. Shqipëria mund të përfaqësohet me pesë dhe jo katër skuadra sezonin e ardhshëm në kompeticionet europiane: një ...

Protestues të PS-së bllokojnë rrugët; Policia: Hetime!

Gazeta Start - 11.05.2010

Tiranë Deputetë të Partisë Socialiste së bashku me mbështetësit e tyre kanë bllokuar përreth një orë akset më të rëndësishme rrugore. Mbështetësit e kësaj partie kanë bllokuar akset kryesore, duke krijuar probleme me trafikun, një stres ...

Athinë: Pensionistët, viktima të kursit të kursimit

Botasot - 11.05.2010

Qeveria greke ka miratuar, si pjesë të mëtejshme të programit të saj të kursimit, shkurtimin në masë të gjithanshme të pensioneve. Pa reformat, pas vitit 2011 i gjithë sistemi i përkujdesjes do të falimentonte, deklaroi ministri i Punës ...

Topi i telefonon Ramës për arritjen e një kompromisi

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Teksa situata politike vazhdon të jetë e bllokuar, presidenti i Republikës, Bamir Topi, po bën tentativa për të gjetur një zgjidhje për këtë krizë, ku rreth 20 deputetë të opozitës ndodhen prej ditësh në grevë urie.

Merkel: Plani i ndihmës do të forcojë dhe mbrojë euron

Gazeta Start - 10.05.2010

Berlin - Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh sot se plani i ndihmës i hartuar nga vendet evropiane do të forcojë dhe mbrojë euron, dhe u bëri thirrje të gjitha vendeve të zonës euro të forcojnë financat e tyre publike.

Obama emëron në krye të Gjykatës së Lartë një hebreje

Gazeta Start - 10.05.2010

Uashington Presidenti amerikan Barak Obama emëroi në krye të Gjykatës së Lartë një gjykatëse me origjinë herreje. Elena Kagan ka lindur në Nju Jork nga një familje herreje, dhe konsiderohet një demokrate e moderuar.

Rama: Rezistenca jonë do të vazhdojë

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Nga Spitali Universitar në Tiranë, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi se rezistenca e opozitës për të arritur standardet demokratike do të vazhdojë.

Afganistan, të paktën 10 të vdekur nga shpërthimet

Gazeta Start - 10.05.2010

Kabul - Të paktën dhjetë persona humbën jetën si pasojë e shpërthimit të disa bombave artizanale dhe një rakete në provincën Helmand, bastion i talebanëve në jug të Afganistanit.

Po numërohen ditët për emrin, ndërkombëtarët heshtin

Gazeta Start - 10.05.2010

Shkup Zgjidhja e çështjes së emrit të Maqedonisë kohët e fundit duket se është shmangur edhe nga bashkësia ndërkombëtare, megjithëse nga muaji qershor na ndajnë vetëm pak javë.

Nishani të përndjekurve: Sakrifikuat për të drejtat

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Në Ditën Kombëtare të Drejtësisë, ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani, nderoi sot, ish- të përndjekurit politik të regjimit komunist për ndërtimin e një shoqërie demokratike.

Policia e Tiranës sensibilizim në shkolla kundër drogës

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë - Drejtoria Policisë së Qarkut Tiranë në bashkëpunim me Drejtorinë Arsimore të Tiranës, filloi zbatimin e një Programi sensibilizues për edukimin e nxënësve lidhur me rreziqet që vijnë nga droga dhe substanca të tjera të rrezikshme.

Rusi, vazhdojnë operacionet e shpëtimit në minierë

Gazeta Start - 10.05.2010

Moskë - Vazhdojnë operacionet e shpëtimit në minierën e qymyrgurit në Siberinë lindore, ku nga shpërthimi i dyfishtë e humbën jetën të paktën 31 minatorë.

Topi dekoron 4 shkrimtarë të vrarë nga komunizmi

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë - Presidenti, Bamir Topi, dekoroi sot me urdhërin Nderi i Kombit, pas vdekjes poetët Havzi Nela, Vilson Blloshmi, Genc Leka dhe studiuesin Myzafer Pipa, të vrarë nga diktatura komuniste në vitet 1944-1991.

Berisha: OKB renditi të 2 Shqipërinë për transparencën

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar demokrat, kryeministri, Sali Berisha, u shpreh se Organizata e Kombeve të Bashkuara rendit Shqipërinë të dytën në botë për transparencën e prokurimeve në vend".

Gjykata Ndërkombëtare nuk ka asnjë afat për Kosovën

Gazeta Start - 10.05.2010

Prishtinë - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë nuk ka përcaktuar asnjë afat se kur do të dalë me opinionin e saj rreth ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës.

Marrëveshje për arsimimin e fëmijëve romë

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Janë nënshkruar sot dy marrëveshje midis me Konfederatën e Zvicrës, për edukimin alternativ dhe Trajnimin Profesional, faza e gjashtë, e cila do të zgjasë tre vjet dhe parashikon zhvillimin e Fazës e II të Programit Mbështetës ...

Tiranë, digjet një magazinë polisteroli në Laprakë

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Një zjarr i madh ka përfshirë sot një magazinë polisteroli në afërsi të doganës në zonën e Laprakës. Nga të dhënat e para, mësohet se nuk ka të lënduar në njerëz, por vetëm dëme materiale.

Topi: Të rritet performanca kundër korrupsionit

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bamir Topi organizoi sot një pritje në Presidencë, me rastin e Ditës Kombëtare të Drejtësisë, 10 majit, në përkujtim të datës kur akti i parë ligjor shqiptar u dekretua nga qeveria e Ismail Qemalit më 1913.

Besa “përmbys” Vllazninë dhe fiton Kupën e Shqipërisë

Gazeta Start - 10.05.2010

Besa është fituese e edicionit të 58-të Kupës së Shqipërisë, pasi mposhti 2-1 Vllazninë pas 120 minutave në një Qemal Stafa entuziast. Kjo ishte Kupa e dytë e kavajasve në historinë e tyre.

Plani i BE-së për mbrojtjen e euros rrit çmimin e naftës

Gazeta Start - 10.05.2010

Nju Jork Plani i Bashkimit Evropian për të mbrojtur euron bën që tregjet në mbarë botën të fitojnë siguri. Kështu, pasi ra me 10 dollarë javën e kaluar, sot çmimi i naftës pësoi rritje.

Maradona lëshon sfidën e Botërorit

Gazeta Start - 10.05.2010

I ftuar në një emision televiziv në Argjentinë, trajneri i kombëtares Çeleste ka shpalosur synimet e skuadrës që drejton në Kupën e Botës së Afrikës së Jugut.

Rama: Rezistencë deri në fund

Top Channel - 10.05.2010

"Do të rezistojmë për t'i dhënë Shqipërisë ato standarde që meriton dhe për të cliruar nga makthi ata persona që janë të detyruar t'i nënshtrohen pushtetit".