TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Të martën nis nxjerrja e anijes "Ilinden"

Alsat - 13.09.2009

Në Ohër mbërriti përfaqësuesi i kompanisë kroate nga Spliti ‘Dubina’ e cila do të nxjerrë anijen “Ilinden” nga ujrat e liqenit të Ohrit.

Borisov: Bullgaria është miku më i mirë i Maqedonisë

Makfax - 11.09.2009

Bullgaria është miku më i mirë i Maqedonisë, deklaroi kryeministri bullgar Bojko Borisov. “Ne kemi marrëdhënie të shkëlqyeshme me kryeministrin maqedonas.

Borisov: Bullgaria është miku më i mirë i Maqedonisë

Alsat - 11.09.2009

Kryeministri bullgar iu përgjigj kritikave të palës maqedonase për deklaratat shumë të ashpra pas fatkeqësisë së anijes në Ohër Bullgaria është miku më i mirë ...

Një ndërmarrje kroate do ta nxjerrë anijen “Ilinden”

Makfax - 11.09.2009

Një kompani kroate do të angazhohet për nxjerrjen e anijes “Ilinden”, e cila të shtunën u fundos në Liqenin e Ohrit, me ç’rast u mbytën 15 turistë bullgarë.

Një ndërmarrje kroate do ta nxjerrë anijen “Ilinden”

Alsat - 11.09.2009

Kjo është vendosur mbrëmë në takimin e përbashkët të ekspertëve maqedonas, kroatë dhe bullgarë, Një kompani kroate do të angazhohet për nxjerrjen e anijes ...

Anija Ilinden nuk ka pasur parregullsi teknike

Alsat - 11.09.2009

Litari që përmendej si fajtor ishte në rregull, kurse u shkëput gjatë lundrimit, thotë për televizionin Alsat anëtari i grupit të punës të ekipit maqedonas i ...

KE mund të kompensojë Bullgarinë për mbylljen e centraleve bërthamore

SETimes - 11.09.2009

11/09/2009 Në qoftë se masa miratohet nga të gjithë anëtarët, fondi do të vihet në dispozicion gjatë katër viteve të ardhëshme.

Një ndërmarrje kroate do ta nxjerrë anijen 'Ilinden'

Botasot - 11.09.2009

Një kompani kroate do të angazhohet për nxjerrjen e anijes “Ilinden”, e cila të shtunën u fundos në Liqenin e Ohrit, me ç’rast u mbytën 15 turistë bullgarë.

Pritet nxjerrja e anijes

BBC - 09.09.2009

Autoritetet në Maqedoni pritet të fillojnë të mërkurën operacionin për të nxjerrë nga ujrat e liqenit të Ohrit, anijen “Ilinden”.

Nxjerrja e anijes “Ilinden” caktohet për sot

Makfax - 09.09.2009

Nxjerrja e anijes “Ilinden” e cila u fundos të shtunën në Liqenin e Ohrit, me ç’rast u mbytën 15 turistë nga Bullgaria, me siguri do të fillojë sot, nëse ...

Sot fillon nxjerrja e anijes “Ilinden”

Alsat - 09.09.2009

Nxjerrja e anijes “Ilinden” e cila u fundos të shtunën në Liqenin e Ohrit, ku e humbën jetën 15 turistë nga Bullgaria, me siguri do të fillojë sot, nëse ...

Pritet nxjerrja e anijes

Lajm - 09.09.2009

Autoritetet në Maqedoni pritet të fillojnë të mërkurën operacionin për të nxjerrë nga ujrat e liqenit të Ohrit, anijen “Ilinden”.

Njohuri të reja rreth fundosjes së anijes “Ilinden”

Ina - 09.09.2009

Komisioni i specializuar për havari të tilla në përbërjen e të cilit janë ekspertët nga Maqedonia, Bullgaria dhe Kroacia, kanë vërejtur një ndryshim struktural ...

Në Bullgari sot ditë zie kombëtare

Idividi - 09.09.2009

Sofje, 7 shtator (MIA) - Sot është ditë zie kombëtare në Bullgari në përkujtim të viktimave nga incidenti tragjik me mbytjen e anijes Ilinden në Liqenin e ...

Ministri Milloshoski në qytetin bullgar Pirdop do të marrë pjesë në komemoracionin për viktimat në fatkeqësinë e anijes ...

Idividi - 09.09.2009

Sofje, 9 shtator (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Antonio Milloshoski së bashku me shefen e diplomacisë bullgare Rumiana ...

Pritet nxjerrja e anijes Ilinden

Telegrafi - 09.09.2009

Autoritetet në Maqedoni pritet të fillojnë të mërkurën operacionin për të nxjerrë nga ujërat e liqenit të Ohrit, anijen "Ilinden", nga fundosja e të cilës ...

Sot fillon nxjerrja e anijes 'Ilinden'

Botasot - 09.09.2009

Nxjerrja e anijes “Ilinden” e cila u fundos të shtunën në Liqenin e Ohrit, ku e humbën jetën 15 turistë nga Bullgaria, me siguri do të fillojë sot, nëse ...

Dalin fakte të reja mbi mbytjen e anijes

BBC - 08.09.2009

Bullgaria mbajti një ditë zie kombëtare për 15 shtetasit e saj që gjetën vdekjen pas mbytjes së një anijejeje turistike në liqenin e Ohrit.

Fakte të reja mbi fundosjen e anijes

Ina - 08.09.2009

Tani kanë dalë hollësi dramatike të tragjedisë nga fundosja e anijes Ilinden në Ohër Ku gjetën vdekjen 15 turistë bullgarë.

Katër kompani të interesuara për nxjerrjen e anijes

Alsat - 08.09.2009

Katër kompani nga Mali i zi, Serbia, Kroacia dhe Bullgaria janë të interesuara për nxjerrjen e anijes së fundosur “Ilinden” në liqenin e Ohrit.

Ditë zie në Bullgari për 15 qytetarët e mbytur në Maqedoni

VOA - 08.09.2009

Flamujt janë ulur sot në gjysëm shtize në Bullgari, ndërsa vendi mban një ditë zi për 15 qytetarët, që u mbytën kur anija me të cilin udhëtonin u fundos në ...

Fakte të reja mbi fundosjen e anijes

Telegrafi - 08.09.2009

Tani kanë dalë hollësi dramatike të tragjedisë nga fundosja e anijes Ilinden në Ohër Ku gjetën vdekjen 15 turistë bullgarë.

Fakte të reja mbi mbytjen e anijes

Botasot - 08.09.2009

Bullgaria mbajti një ditë zie kombëtare për 15 shtetasit e saj që gjetën vdekjen pas mbytjes së një anijejeje turistike në liqenin e Ohrit.

Hetohet drejtuesi i anijes së mbytur

BBC - 07.09.2009

Policia maqedonase ka njoftuar se kapiteni i anijes së tejmbushur turistike maqedonase që u mbyt në Liqenin e Ohrit është arrestuar me dyshimin e shkaktimit të ...

Bullgari: Ditë zie për viktimat në Ohër

Evropaelire - 07.09.2009

Bullgaria sot mbanë ditë zie për 15 shtetasit e këtij vendi, që humbën jetën, pasi një anije turistike u fundos në Liqenin e Ohrit në Maqedoni.

Ditë zie në Bullgari

Makfax - 07.09.2009

Ditë zie është shpallur sot në Bullgari për shkak të fatkeqësisë së anijes që ndodhi të shtunën në Liqenin e Ohrit, me ç’rast humbën jetën 15 shtetas bullgarë.

Ekspertizë për anijen “Ilinden”

Makfax - 07.09.2009

Nëse kushtet klimatike janë të volitshme anija “Ilinden” sot duhet të nxjerret nga Liqeni i Ohrit që të kryehet ekspertizë detajore për shkaqet e fatkeqësisë.

Bullgari: Ditë zie për viktimat në Ohër

Ina - 07.09.2009

Bullgaria sot mbanë ditë zie për 15 shtetasit e këtij vendi, që humbën jetën, pasi një anije turistike u fundos në Liqenin e Ohrit në Maqedoni.

Ditë zie në Bullgari

Alsat - 07.09.2009

Sot është ditë zie kombëtare në Bullgari në kujtim të viktimave nga incidenti tragjik i mbytjes së anijes ''Ilinden'' në liqenin e Ohrit.

Ditë zie në Bullgari

Lajm - 07.09.2009

Sot është ditë zie kombëtare në Bullgari në kujtim të viktimave nga incidenti tragjik i mbytjes së anijes ''Ilinden'' në liqenin e Ohrit.

Nxjerrja e anijes do të presë kushte më të volitshme kohore

Makfax - 07.09.2009

Nxjerrja e anijes së fundosur “Ilinden” nga ujërat e Liqenit të Ohrit duhet të anulohet deri në ditën kur të ketë kushte më të përshtatshme klimatike.

Nxjerrja e anijes ’’Ilinden’’ me siguri të mërkurën

Makfax - 07.09.2009

Nxjerrja e anijes “Ilinden” e cila u fundos të shtunën në Liqenin e Ohrit, me ç’rast humbën jetën 15 turistë nga Bullgaria, është anuluar, me siguri për të ...

Ekspertët bullgar dhe kroat kërkojnë të përsëritet xhirimi nënujor

Ina - 07.09.2009

Aksioni për tërheqjen e anijes "Ilinden" e cila pardje u fundos në Liqenin e Ohrit dhe me vete mori 15 jetë, me siguri nuk do të kryhet edhe sot.

Moti i keq anuloi nxjerrjen e anijes “Ilinden” /video/

Alsat - 07.09.2009

Operacioni ishte i pasuksesshëm për shkak të ujit të turbullt. Në plazh u ndezën qirinj dhe vendosën lule në shenjë kujtimi për viktimat Për shkak të erës së ...

Bullgaria, ditë zie kombëtare

Alsat - 07.09.2009

Të gjitha shpenzimet për varrimin e viktimave do të mbulohen nga autoritetet vendore të Bullgarisë Bullgaria nderon 15 shtetasit e saj që humbën jetën në ...

Mbi një duzinë të vdekur në aksidentin e anijes në Ohër

SETimes - 07.09.2009

07/09/2009 Një ditë e bukur me diell në Ohër u kthye në tragjedi kur një nga anijet më të vjetra në liqen u mbyt duke vrarë një sërë turistësh bullgarë.

Bullgari: Ditë zie për viktimat në Ohër

Botasot - 07.09.2009

Bullgaria sot mbanë ditë zie për 15 shtetasit e këtij vendi, që humbën jetën, pasi një anije turistike u fundos në Liqenin e Ohrit në Maqedoni.

Bullgari: Ditë zie për viktimat në Ohër

Telegrafi - 07.09.2009

Bullgaria sot mbanë ditë zie për 15 shtetasit e këtij vendi, që humbën jetën, pasi një anije turistike u fundos në Liqenin e Ohrit në Maqedoni.

Borisov: Maqedonia u turpërua

Botasot - 07.09.2009

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov në aeroportin e Sofjes i ka pritur turistët bullgar që i mbijetuan fatkeqësisë në liqenin e Ohrit.

Ohër: Hetohet drejtuesi i anijes së mbytur

Botasot - 07.09.2009

Policia maqedonase ka njoftuar se kapiteni i anijes së tejmbushur turistike maqedonase që u mbyt në Liqenin e Ohrit është arrestuar me dyshimin e shkaktimit të ...

Shpërthimi i njërës prej shufrave të hekurta të anijes, shkak për tragjedinë në liqenin e Ohrit

Botasot - 07.09.2009

Shpërthimi i njërës prej shufrave të hekurta të anijes ka qenë shkak për tragjedinë e djeshme (e diel) në liqenin e Ohrit, ku nga fundosja e anijes se quajtur ...

Madonna përgjegjëse për tragjedinë e Ohrit?

Telegrafi - 07.09.2009

Pas fundosjes së anijes me turistë bullgarë në liqenin e Ohrit ku humbën jetën 15 vetë, krahas përgjegjësive të drejtuesit të anijes, ka kush mendon se ...