TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shqiptarët në Maqedoni, pa pozitë dhe pa opozitë

Shekulli - 13.07.2014

Arben Llalla -Pas luftës së vitit 2001,ku pati një marrëveshje midis sllavëve dhe shqiptarëve për më shumë drejtësi dhe të drejta qytetare, shqiptarët përsëri u shtypën dhe u burgosën edhe më shumë ...

Nga do shkojnë protestat?

Portalb - 13.07.2014

Ramadan Ramadani Pasi u mbajtën edhe në javë të dytë protestat e shqiptarëve të Shkupit me rastin dhe pretekstin e gjykimit për vrasjen në Smilkovci të para dy viteve më parë, këtë herë në formën më ...

Gabimi strategjik i protestuesve shqiptarë në Maqedoni me katër kërkesat, dhe si duhet ndrequr

Zhurnal - 13.07.2014

Protestuesit shqiptarë në Maqedoni, ose më saktë grupi që mori përsipër të artikulojë zërin e protestuesve në kërkesa ndaj Qeverisë, Presidentit dhe Kuvendit të Maqedonisë, ka bërë një gabim ...

Shqiptar apo Musliman? Lufta për identitetin dhe protestat në Maqedoni

SOT - 13.07.2014

Nga Ilirjan SHEHU Shqiptarët e Maqedonisë gjenden mes zjarrit të dy kampeve. As shteti maqedonas dhe as shtetet shqiptare të Kosovës dhe Shqipërisë nuk i pranojnë ata me identitetin e tyre të plotë ...

Kriza dhe (mos)Marrëveshja e Ohrit - Gani Elezi

Ina - 13.07.2014

Ka ditë që në Shkup dhe në të gjitha qytetet e tjera maqedonase, ku shumicën e përbëjnë shqiptarët, vazhdojnë protestat lidhur me dënimin e disa shqiptarëve në procesin e ashtuquajtur “Monstra”.

Gabimi strategjik i protestuesve shqiptarë në Maqedoni me katër kërkesat dhe si duhet ndrequr

Shqipmedia - 13.07.2014

Shkruan: Kastriot Myftaraj Protestuesit shqiptarë në Maqedoni, ose më saktë grupi që mori përsipër të artikulojë zërin e protestuesve në kërkesa ndaj Qeverisë, Presidentit dhe Kuvendit të Maqedonisë, ...

Labi: Kombi, para gjithçkaje! (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.07.2014

Këngëtari i mirënjohur, Labinot Tahiri nuk ndalet së qëni përkrah shqiptarëve, që po protestojnë kundër rastit "Monstra" dhe kundër diskriminimit të vazhdueshëm në shtetin e Maqedonisë.

Shqiptarët në Maqedoni, pa pozitë dhe pa opozitë

Almakos - 13.07.2014

Arben LLALLA Pas luftës së vitit 2001,ku pati një marrëveshje midis sllavëve dhe shqiptarëve për më shumë drejtësi dhe të drejta qytetare, shqiptarët përsëri u shtypën dhe u burgosën edhe më shumë se ...

Shqiptarët në Maqedoni, pa pozitë dhe pa opozitë

Lajm - 13.07.2014

-Pas luftës së vitit 2001,ku pati një marrëveshje midis sllavëve dhe shqiptarëve për më shumë drejtësi dhe të drejta qytetare, shqiptarët përsëri u shtypën dhe u burgosën edhe më shumë se para ...

Gjithë shqiptaria në protestë, qeveria hesht!

Zhurnal - 13.07.2014

Gjithë shqiptaria, që aty ku nisi, që nga Shkupi, Tetova, Gostivari, Kumanova, Struga, Ohri, Dibra, Prishtina, Gjakova, Tirana protestuan kundër rastit të montuar “Monstra”.

Shqiptarët në Maqedoni, pa pozitë dhe pa opozitë

Albeu.com - 13.07.2014

nga Arben Llalla Pas luftës së vitit 2001,ku pati një marrëveshje midis sllavëve dhe shqiptarëve për më shumë drejtësi dhe të drejta qytetare, shqiptarët përsëri u shtypën dhe u burgosën edhe më ...

Pas Kumanovës, flamuri gjigant shpaloset edhe në Stamboll (Foto)

Lajm - 13.07.2014

Po vazhdojnë protestat në solidarizim me shqiptarët e Shkupit. Sot, protestat kanë vazhduar edhe në Turqi, konkretisht në qytetin e Stambollit, ku edhe është shpalosur flamuri gjigant kombëtar në ...

"Jemi një komb", nisin protestat në Stamboll (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.07.2014

Qindra shqiptarë kanë nisur protestat në sheshin "Taksim" të Stambollit përpara konsullatës së Maqedonisë. Protestuesit kanë mbajtur në duar flamuj shqiptarë, por edhe flamuj të Turqisë.

Pas Kumanovës, flamuri gjigant shpaloset edhe në Stamboll (Foto)

Almakos - 13.07.2014

Po vazhdojnë protestat në solidarizim me shqiptarët e Shkupit. Sot, protestat kanë vazhduar edhe në Turqi, konkretisht në qytetin e Stambollit, ku edhe është shpalosur flamuri gjigant kombëtar në ...

Protesta me shpalosjen e flamurit kombëtar në Stamboll (Foto)

Ina - 13.07.2014

Qindra shqiptarë protestuan sot rreth orës 15:00 në sheshin Taksim në Stamboll ku janë duke ecur para konsullatës maqedonase, në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin ...

Nuk është e lehtë të jesh shkuptar!

Lajm - 13.07.2014

Kim Mehmeti - Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

“Ferizaji është me ty” protesta për Shkupin (FOTO)

Almakos - 13.07.2014

Me moton ‘Ferizaji është me ty” qindra qytetarë të Ferizajit sot protestuan në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin “Monstra.

Nuk është lehtë të jesh shkuptar!

Zeri - 13.07.2014

Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

Protesta në Stamboll në mbështetje të Shkupit (Foto)

Zeri - 13.07.2014

Sot qindra shqiptarë janë duke protestuar në sheshin Taksim në Stamboll ku janë duke ecur para konsullatës maqedonase, në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin “Monstra".

Gabimi strategjik i protestuesve shqiptarë në Maqedoni me katër kërkesat, dhe si duhet ndrequr.

Tetova Sot - 13.07.2014

Nga Kastriot Myftaraj Protestuesit shqiptarë në Maqedoni, ose më saktë grupi që mori përsipër të artikulojë zërin e protestuesve në kërkesa ndaj Qeverisë, Presidentit dhe Kuvendit të Maqedonisë, ka ...

Protesta në Stamboll në mbështetje të Shkupit (FOTO)

Tetova Sot - 13.07.2014

Sot (e Diell) qindra shqiptarë janë duke protestuar në sheshin Taksim në Stamboll ku janë duke ecur para konsullatës maqedonase, në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin ...

Gjithë shqiptaria në protestë, qeveria hesht!

Express - 13.07.2014

Besnik Rama Gjithë shqiptaria, që aty ku nisi, që nga Shkupi, Tetova, Gostivari, Kumanova, Struga, Ohri, Dibra, Prishtina, Gjakova, Tirana protestuan kundër rastit të montuar “Monstra”.

Shqiptarët në Maqedoni, pa pozitë dhe pa opozitë

Tetova Sot - 13.07.2014

Arben Llalla -Pas luftës së vitit 2001,ku pati një marrëveshje midis sllavëve dhe shqiptarëve për më shumë drejtësi dhe të drejta qytetare, shqiptarët përsëri u shtypën dhe u burgosën edhe më shumë ...

Rasti "Monstra", mbështetje dhe nga shqiptarët e Turqisë

Shqiptarja - 13.07.2014

Qindra shqiptarë protestuan në sheshin Taksim në Stamboll si dhe para konsullatës maqedonase, në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin “Monstra.

Kush e nxori rininë në shesh?!

Shekulli - 12.07.2014

Kim Mehmeti Qeveritarët maqedonas po bëjnë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, në mënyrë që ato të duken sikur nuk kanë asgjë të përbashkët me ...

Kriza dhe (mos)Marrëveshja e Ohrit

Shekulli - 12.07.2014

Gani Elezi Ka ditë që në Shkup dhe në të gjitha qytetet e tjera maqedonase, ku shumicën e përbëjnë shqiptarët, vazhdojnë protestat lidhur me dënimin e disa shqiptarëve në procesin e ashtuquajtur ...

Berisha: Protestë madhështore qytetare në Shkup!

Almakos - 12.07.2014

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka përshëndetur protestën e sotme të mbajtur në Shkup. Ja postimi i Berishës në Facebook: “Të dashur miq, sot mbi 10 mijë qytetarë shqiptarë në Shkup ...

Berisha: Protestë madhështore qytetare në Shkup!

Albeu.com - 12.07.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur përmes një postimi në Facebook protestën paqësore të ditës së djeshme në Shkup . "Te dashur miq, sot mbi 10 mije qytetare shqiptare ne Shkup protestuan ...

Sot proteston Londra, Nju Jorku e Çikago…

Portalb - 12.07.2014

Lajme lidhur me temën Edhe Gjakova doli në krah të Shkupit Berisha: Protestë madhështore qytetare në Shkup! Zvicra protestoi për Shkupin: Edhe ne jemi me ju! I vetmi kryetar komune kosovar që doli në ...

Sot proteston Londra, Nju Jorku e Çikago…

Albtime - 12.07.2014

Protesta në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni duke kërkuar drejtësi dhe stopim të dhunës së vazhdueshme ndaj shqiptarëve në Maqedoni do të organizohen në disa qendra botërore.

Nuk është e lehtë të jesh shkuptar!

Almakos - 12.07.2014

Kim Mehmeti Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

Nuk është e lehtë të jesh shkuptar!

Shqipmedia - 12.07.2014

Kim Mehmeti Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

Stërnipi i Ismail Qemajlit Darling Ismail Vlora solidarizohet me vëllezërit në Maqedoni

Almakos - 12.07.2014

Dashnim HEBIBI Situata e tensionuar në Maqedoni, që po mbretëron këtyre ditëve, jo që po ndjehet vetëm në Maqedoni, por në të gjitha trevat shqiptare dhe në diasporën shqiptare.

Stërnipi i Ismaili Qemalit: Po vuajmë pasojat e 1913-ës (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.07.2014

Situata e tensionuar në Maqedoni , që po mbretëron gjatë këtyre ditëve, jo që po ndjehet vetëm në Maqedoni , por në të gjitha trevat shqiptare dhe në diasporën shqiptare .

Stërnipi i Ismaili Qemalit: Po vuajmë pasojat e 1913-ës

Portalb - 12.07.2014

Lajme lidhur me temën Komente: Shqiptarët dëshmuan se protestat nuk janë radikale por kanë kërkesa Maliqi: Maqedonia të tregojë faktet për dënimin e shqiptarëve Sot proteston Londra, Nju Jorku e ...

Europa vishet kuqezi: Shkup jemi me ty! (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.07.2014

Update - E gjithë Diaspora është me shqiptarët e Maqedonisë. Edhe një herë tjetër bashkëatdhetarët tanë në të gjithë Europën kanë shprehur solidaritetin e tyre me shqiptarët e Maqedonisë, të cilët ...

Stërnipi i Ismaili Qemalit: Po vuajmë pasojat e 1913-ës

Albtime - 12.07.2014

Situata e tensionuar në Maqedoni, që po mbretëron gjatë këtyre ditëve, jo që po ndjehet vetëm në Maqedoni, por në të gjitha trevat shqiptare dhe në diasporën shqiptare.

Protesta në Wien të Austrisë në mbështetje të Shkupit (Foto)

Almakos - 12.07.2014

Sot (e shtunë) më shumë se 300 shqiptarë janë duke protestuar para ambasadës së Maqedonisë në kryeqytetin e Austrisë, Wien,e cila gjendet në rrugën Kinderspitalgasse 5, në mbështetje të protestave të ...

Protesta në SHBA: Ndal diskriminimit shqiptar në Maqedoni

Ina - 12.07.2014

Shqiptarët në Amerikë sot dhe të hënën do të dalin në protesta në përkrahje të shqiptarëve në Amerikë. Një protestë sot (e shtunë) do të mbahet në Chigaco, me mesazhin për ndalimin e diskriminimit të ...

Protesta në Austri në mbështetje të Shkupit (FOTO)

Albtime - 12.07.2014

Më shumë se 300 shqiptarë kanë protestuar para ambasadës së Maqedonisë në kryeqytetin e Austrisë, Ëien,e cila gjendet në rrugën Kinderspitalgasse 5, në mbështetje të protestave të shqiptarëve në ...

Protesta edhe në SHBA për Shkupin: Ndal diskriminimit shqiptar në Maqedoni

Almakos - 12.07.2014

Shqiptarët në Amerikë sot dhe të hënën do të dalin në protesta në përkrahje të shqiptarëve në Amerikë. Një protestë sot (e shtunë) do të mbahet në Chigaco, me mesazhin për ndalimin e diskriminimit të ...

Protesta në SHBA: Ndal diskriminimit shqiptar në Maqedoni

Albtime - 12.07.2014

Shqiptarët në Amerikë sot dhe të hënën do të dalin në protesta në përkrahje të shqiptarëve në Amerikë. Një protestë sot (e shtunë) do të mbahet në Chigaco, me mesazhin për ndalimin e diskriminimit të ...

Protesta edhe në Vjenë: Shkupi jemi me ty!

Ina - 12.07.2014

Qindra shqiptarë sot protestuan para ambasadës së Maqedonisë në Vjenë të Austrisë, në përkrahje të protestave në Shkup. Protestua u mbajt para ambasadës në rrugën Kinderspitalgasse 5, ku protestuesit ...

Protestë solidarizuese në Fier

Lajm - 12.07.2014

Përfaqësues të shoqatave patriotike në Fier dolën në një proteste për të mbështetur protestat e shqiptarëve në Maqedoni. Me flamuj kombëtarë anëtarët e shoqatave patriotike kërkuan ndaljen e dhunës ...

Në shba protestohet kundër diskriminimit të shqiptarëve në Maqedoni

Zhurnal - 12.07.2014

Shqiptarët në Amerikë sot dhe të hënën do të dalin në protesta në përkrahje të shqiptarëve në Maqedoni. Një protestë sot (e shtunë) do të mbahet në Chikago, me mesazhin për ndalimin e diskriminimit ...

Protesta në mbështetje të Shkupit në tërë Evropën

Alsat - 12.07.2014

Protestat në mbështetje të protestuesve nga Shkupi kanë vazhduar sot nëpër shumicën e qyteteve evropiane. Në Austri, Gjermani dhe Britani e Madhe, nga qindra protestues janë grumbulluar para ...

Protesta në mbështetje të Shkupit në tërë Evropën

Almakos - 12.07.2014

Protestat në mbështetje të protestuesve nga Shkupi kanë vazhduar sot nëpër shumicën e qyteteve evropiane. Në Austri, Gjermani dhe Britani e Madhe, nga qindra protestues janë grumbulluar para ...

Europa vishet kuqezi: Shkup jemi me ty!

SOT - 12.07.2014

E gjithë Diaspora është me shqiptarët e Maqedonisë. Edhe një herë tjetër bashkëatdhetarët tanë në të gjithë Europën kanë shprehur solidaritetin e tyre me shqiptarët e Maqedonisë, të cilët janë ...

Maqedoni, paraburgim 30 ditor për tetë protestuesit e 4 korrikut

Ora news - 12.07.2014

Maqedoni- 8 protestuesit shqiptarë që u vunë në pranga pas protestës së 4 korrikut në Shkup dhe Tetovë, janë lënë për 30 ditë në paraburgim. Vendimi erdhi pikërisht në ditën që në kryeqytetin ...

Mijëra shqiptarë protestuan në Shkup, kaloi pa incidente

Panorama - 12.07.2014

Shqiptarët e Maqedonisë kërkojnë dhënien fund të gjykimeve selektive. Kundër-protesta e maqedonasve s’u mbajt, pritet sot. Në protestën e shqiptarëve në Shkup të premten ka pasur pjesëmarrje masive, ...

Protestë solidarizuese në Fier

ABC News - 12.07.2014

Përfaqësues të shoqatave patriotike në Fier dolën në një proteste për të mbështetur protestat e shqiptarëve në Maqedoni. Me flamuj kombëtarë anëtarët e shoqatave patriotike kërkuan ndaljen e dhunës ...

Labi: Më i shtrenjtë kombi, se pasuritë që i kemi

Telegrafi - 12.07.2014

Këngëtari i njohur shqiptar, Labinot Tahiri, nuk po ndalet drejt përpjekjeve të tij për të përkrahur shqiptarët që jetojnë në Maqedoni, duke paralajmëruar kështu edhe në faqen e tij në Facebook një ...

Nga Kim Mehmeti- Nuk është e lehtë të jesh shkuptar!

Gazeta Idea - 12.07.2014

Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

Sot proteston Londra, Nju Jorku e Çikago…

Shkupi24 - 12.07.2014

Protesta në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni duke kërkuar drejtësi dhe stopim të dhunës së vazhdueshme ndaj shqiptarëve në Maqedoni do të organizohen në disa qendra botërore.

Stërnipi i Ismail Qemalit flet për situatën në Maqedoni

Gazeta Idea - 12.07.2014

Maqedoni- Situata e tensionuar në Maqedoni, po ndjehet në të gjitha trevat shqiptare dhe në diasporën shqiptare. Stërnipi i Ismail Qemajlit, Darling Ismail Vlora, studijues, që jeton dhe vepron në ...

Protesta për Maqedoninë. Tubime të pritshme në Diasporë

Vision Plus - 12.07.2014

Pas protestës masive dhe paqësore te se premtes ne Shkup, manifestime në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni zhvillohen sot edhe ne Diaspore.

Sot proteston Londra, Nju Jorku e Çikago…

Tetova Sot - 12.07.2014

Protesta në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni duke kërkuar drejtësi dhe stopim të dhunës së vazhdueshme ndaj shqiptarëve në Maqedoni do të organizohen në disa qendra botërore.

Nuk është e lehtë të jesh shkuptar!

Tetova Sot - 12.07.2014

Kim Mehmeti - Qeveritarët maqedonas bënë çmos që protestat e rinisë shqiptare në Maqedoni t’i ngjyrosin me radikalizëm fetar, që ato të duken se nuk kanë asgjë të përbashkët me shqiptarinë.

Shqiptar apo Musliman? Lufta për identitetin dhe protestat në Maqedoni.

Tetova Sot - 12.07.2014

Shqiptarët e Maqedonisë gjenden mes zjarrit të dy kampeve. As shteti maqedonas dhe as shtetet shqiptare të Kosovës dhe Shqipërisë nuk i pranojnë ata me identitetin e tyre të plotë si shqiptarë ...

Protesta në Vienë të Austrisë në mbështetje të Shkupit (FOTO)

Tetova Sot - 12.07.2014

Sot (e shtunë) më shumë se 300 shqiptarë janë duke protestuar para ambasadës së Maqedonisë në kryeqytetin e Austrisë, Wien,e cila gjendet në rrugën Kinderspitalgasse 5, në mbështetje të protestave të ...

Protesta të diasporës në Britani, Austri, Gjermani e SHBA

Vision Plus - 12.07.2014

Fundajava rezervoi serish protesta per te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni. Kete here ishte radha e diaspores qe te shprehte mbeshtetjen pas asaj çka ndodhi ditet e fundit.

Mbështetje për shqiptarët në Maqedoni/ Protesta të diasporës në Britani, Austri, Gjermani e SHBA

Gazeta Tema - 12.07.2014

Fundjava rezervoi sërish protesta për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni. Këtë herë ishte radha e diasporës që të shprehte mbështetjen pas asaj çka ndodhi ditët e fundit.

Protestat në Shkup, diaspora në Evropë e SHBA pro shqiptarëve

Shqiptarja - 12.07.2014

Vala e protestave për të drejtat e shqiptarëve të Maqedonisë ka përfshirë edhe diasporën shqiptare në vende të Evropës dhe në SHBA. Qindra shqiptarë kanë protestuar gjatë të shtunës para ambasadës së ...

“Ferizaji është me ty” protesta për Shkupin (FOTO)

Tetova Sot - 12.07.2014

Me moton ‘Ferizaji është me ty” qindra qytetarë të Ferizajit sot protestuan në mbështetje të protestave të shqiptarëve në Maqedoni për rastin “Monstra.

Forca të mëdha policore afër sheshit “Skënderbeu” në Shkup

Gazeta Start - 11.07.2014

Tiranë – Prej orëve të hershme të paradites, në afërsi të sheshit “Skënderbeu” janë stacionuar forca të mëdha të policisë maqedonase, njofton “Lajm”. Policët janë stacionuar te biblioteka ...

Shkup, marshojnë shqiptarët, tërhiqen maqedonasit

Shekulli - 11.07.2014

Aktualisht ka filluar marshimi i protestuesve shqiptarë në rrugët e Shkupit, lidhur me vendimin me burgim të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin e ashtuquajtur “Monstra”.

Dugolli: shqiptarët në Maqedoni ti vazhdojnë protestat por të qeta

Zhurnal - 11.07.2014

Vëllezërit tanë në territoret etnike shqiptare në Maqedoni kanë shumë arsye qe të vazhdojnë protestat dhe të mos i ndalin ato. Por protestat duhet të jenë paqësore, mirë të organizuara dhe të kenë ...

Dugolli: Shqiptarët në Maqedoni ti vazhdojnë protestat por të qeta

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Bekir Halimi për protestat: Çdo eskalim është në interes të pushtetit nuk i ndihmon procesit Menduh Thaçi: Të lirohen të gjithë të arrestuarit nga protestat Afrim Gashi dhe ...

Kim Mehmeti: Ja cilat janë kërkesat e protestuesve shqiptarë

Albtime - 11.07.2014

Intelektuali i njohur shqiptar Kim Mehmeti, ka postuar në “facebook” vlerësimin e tij lidhur me kërkesat e rinisë shqiptare që po proteston në Maqedoni.

Rrezikohet konflikt shqiptaro-maqedonas, protestuesit të mos bien pre e provokimeve

Albeu.com - 11.07.2014

Në Maqedoni , sot pritet të protestojnë shqiptarë e maqedonas. Madje, ata rrezikojnë që të takohen në të njëjtin vend. Ndërkohë, dje Maqedonia ka ndaluar kalimin e shqiptarëve të Kosovës drejt ...

Dugolli: Shqiptarët në Maqedoni ti vazhdojnë protestat por të qeta

Almakos - 11.07.2014

Ish-Ministri i Tregtisë Kosovare, Bujar Dugolli thotë se shqiptarët e Maqedonisë kanë shumë arsye qe të vazhdojnë protestat. Ja komenti i tij i plotë Vëllezërit tanë në territoret etnike shqiptare në ...

Shkup, sot priten protesta masive nga shqiptarët e Maqedonisë

Zhurnal - 11.07.2014

Shkupi sot pritet të përfshihet nga protesta masive që organizohen nga Shqiptarët, por që janë paralajmëruar se do të organizohen edhe nga maqedonasit si kundërpëgjigje ndaj shqiptarëve.

Thirrja e maqedonasve: Shqiptarë të mallkuar, ju presim te qeveria

Albeu.com - 11.07.2014

Maqedonasit kanë lajmëruar se do të zhvillojnë një kundër-protestë ditën e premte. Motoja e protestës do të jetë "Shqiptarë të mallkuar , ju presim te qeveria ".

Thirrja e maqedonasve: Shqiptarë të mallkuar, ju presim te qeveria

SOT - 11.07.2014

Maqedonasit kanë lajmëruar se do të zhvillojnë një kundër-protestë ditën e premte. Motoja e protestës do të jetë "Shqiptarë të mallkuar, ju presimte qeveria".

Sot në Shkup, ora 14.00, protestojnë shqiptarët por edhe maqedonasit

Almakos - 11.07.2014

Në Shkup sot do të mbahen protesta të shqiptarëve dhe në anën tjetër edhe të maqedonasve. Protestat janë lënë për të filluar gati në të njëjtën orë rreth orës 14.00.

Protestuesit shqiptar dhe maqedonas, rrezikohet të përplasen

Lajmi.net - 11.07.2014

Gjatë ditës së sotme janë paralajmëruar dy protesta në Maqedoni, një nga shqiptarët dhe tjetra nga maqedonasit. Raportohet se të dyja palët, rrezikojnë të takohen në të njëjtin vend.

Forca të mëdha policore afër sheshit “Skënderbeu” në Shkup

Lajm - 11.07.2014

FOTO INTERNET Prej orëve të hershme të paradites, në afërsi të sheshit “Skënderbeu” janë stacionuar forca të mëdha të policisë maqedonase, njofton “Lajm”.

Sheshi “Skënderbeu” në Shkup vërshohet nga forca të mëdha policore

Almakos - 11.07.2014

Prej orëve të hershme të paradites, në afërsi të sheshit “Skënderbeu” janë stacionuar forca të mëdha të policisë maqedonase, njofton “Lajm”. Policët janë stacionuar te biblioteka universitare, afër ...

Sheshi “Skënderbeu” në Shkup vërshohet nga forca të mëdha policore

Albtime - 11.07.2014

Prej orëve të hershme të paradites, në afërsi të sheshit “Skënderbeu” janë stacionuar forca të mëdha të policisë maqedonase, njofton “Lajm”. Policët janë stacionuar te biblioteka universitare, afër ...

Protesta sot në Shkup

Albtime - 11.07.2014

Në Shkup sot do të mbahen protesta të shqiptarëve dhe në anën tjetër edhe të maqedonasve. Shqiptarët do të protestojnë lidhur me vendimin me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin e ...

Protesta në Bruksel kundër rastit “Monstra”

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Kontrolle të shtuara të policisë për shkak të protestave Aktivist nga Kosova dhe Shqipëria kthehen mbrapsht në kufirin e Maqedonisë, nuk lejohen nga policia Apelohet për ...

Protesta në Bruksel kundër rastit “Monstra”

Albtime - 11.07.2014

Komuniteti shqiptar i Belgjikës proteston përsëri këtë të premte 11/07/2014 në Bruksel kundër shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut, diskriminimit dhe aparteidit ndaj Shqiptarëve të Maqedonisë ...

Përkrahje masive të protestave sot në Shkup

Lajm - 11.07.2014

Një numër i madh i shoqatave dhe lëvizje shqiptare përkrahin protestat e sotme në Shkup. Këto shoqata përmes thirrjeve të tyre apelojnë për masivitet sa më të madh në protestën e ditës së sotme, por ...

Përkrahje masive të protestave sot në Shkup

Albtime - 11.07.2014

Një numër i madh i shoqatave dhe lëvizje shqiptare përkrahin protestat e sotme në Shkup. Këto shoqata përmes thirrjeve të tyre apelojnë për masivitet sa më të madh në protestën e ditës së sotme, por ...

Kim Mehmeti: Rinia janë HEROI i vetëm i këtyre protestave

Almakos - 11.07.2014

Shkrimtari dhe publicisti shqiptar nga Maqedonia në prag të fillimit të protestave në Shkup, në rrjetin e tij social ka shkruar se të rinjtë e Maqedonisë janë heronjtë e vetëm dhe të vërtetë të ...

Shqiptarët në Belgjikë prapë në protesta kundër rastit "Monstra"

Albeu.com - 11.07.2014

Komuniteti shqiptar në Belgjikë do të protestojë sërish këtë të premte, më 11.07.2014, kundër shkeljes së rëndë të të drejtave të njeriut, që po bëhen me rastin "Monstra" dhe kundër diskriminimit ...

Ja se si i shohin analistët nga Kosova protestat në Maqedoni

Almakos - 11.07.2014

Lumir Abdixhiku: Problemi i shqiptarëve në Maqedoni është shumë më i thellë se sa ky i shpërfaqur tani; në të vërtetë, procesi, protestat dhe në fund dhuna janë vetëm produkte të një politike ...

Deklarata e Ramës dhe reagimi qesharak i Gruevskit

Shqipmedia - 11.07.2014

Analizë nga Ylber Lili Maqedonia është përfshirë nga vala e protestave masive. Më në fund, ndonëse me shumë vonesë, ndodhi rizgjimi i vetëdijes kolektive të shqiptarëve për të kontestuar dhe ...

Shkup, sot priten protesta masive kundër rastit ‘Monstra’

Shqipmedia - 11.07.2014

Kryeqendra e Maqedonisë Shkupi sot pritet të përfshihet nga protesta masive që organizohen nga shqiptarët, por që janë paralajmëruar se do të organizohen edhe nga maqedonasit si kundërpërgjigje ndaj ...

Protestat në Shkup marrin përkrahjen e shoqatave dhe personaliteteve publike

Lajmi.net - 11.07.2014

Dhjetëra shoqata të profileve të ndryshme do të mbështesin protestat që do të mbahen sot në Shkup. Në përkrahje të protestuesve kanë dale edhe disa figura publike.

Shqiptarët e Amerikës protesta para selisë së OKB-së

Lajmi.net - 11.07.2014

Protestave kundër padrejtësive ndaj shqiptarëve të Maqedonisë do tu bashkëngjiten edhe shqiptarët që jetojnë në Amerikë. Ata kanë paralajmëruar për një protestë para selisë së OKB-së.

Tërhiqen protestuesit maqedonas, e anulojnë protestën

Almakos - 11.07.2014

Kundër-protestat e paralajmëruar nga qytetarët maqedonas para Qeverisë së Maqedonisë sic duket nuk do të mbahet. Para Qeverisë ndodhen vetëm pjesëtarët e policisë dhe ...

Kundër-protestat e maqedonasve janë anuluar (FOTO)

Albtime - 11.07.2014

Kundër-protestat e paralajmëruar nga qytetarët maqedonas para Qeverisë së Maqedonisë sic duket nuk do të mbahet. Para Qeverisë ndodhen vetëm pjesëtarët e policisë dhe ...

Maqedonasit anulojnë protestat (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.07.2014

Maqedonasit anulojnë protestat . Kundër- protestat e lajmëruara nga maqedonasit duket se nuk do të mbahen. Para qeverisë janë vetëm gazetarët dhe policia .

Kosova mbështet Shkupin: Qindra protestues te kufiri Kosovë -Maqedoni (FOTO)

Almakos - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në Shkup, informon Gazeta ...

Kosova mbështet Shkupin: Qindra protestues te kufiri Kosovë -Maqedoni

Lajm - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në Shkup, informon ...

Kosova mbështet Shkupin: Qindra protestues te kufiri Kosovë -Maqedoni

Albtime - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në Shkup, informon ...

Për rastin “Monstra” protestohet edhe në Bruksel (foto)

Lajmi.net - 11.07.2014

Shqiptarë nga diaspora i janë bashkangjitur kërkesës së atyre nga Maqedonia për lirimin e të dënuarve në rastin “Monstra”. Qindra shqiptarë janë mbledhur në qendrën e Bashkimit Europian dhe ...

Spahiu: Mos e mbaj monstrën Gruevski në pushtet, Shkupi djepi i shqiptarizmit

SOT - 11.07.2014

Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në Tiranë, paralelisht me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”.

Tirana sot protestoi paralelisht me shkupin

Zhurnal - 11.07.2014

Paralel me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”, Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në Tiranë.

Kosova mbështet shkupin: Qindra protestues te kufiri kosovë -maqedoni

Zhurnal - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në Shkup, informon Gazeta ...

Në pikën kufitare Hani i Elezit protestë përkrahje për Shkupin

Ina - 11.07.2014

Një grup të rinjsh shqiptarë nga Kosova sot u tubuan në afërsi të vendkalimit kufitar të Hanit të Elezit, duke protestuar në përkrahje të protestës së sotme masive në Shkup.

Shqiptarët e Kosovës mbështesin Shkupin

Albeu.com - 11.07.2014

Me qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur sot në pikëtakimin kufitar të Hanit të Elezit. Ata kanë dalë në mbrojtje të shqiptarëqve që protestuan në Shkup .

Maqedonasit nuk mbajtën protesta

Ina - 11.07.2014

Edhe pse ishte paralajmëruar, grupet maqedonase nuk mbajtën protesta para Qeverisë. Sot para qeverisë ka mbretëruar qetësi rreth orës 14.00 kur ishte paralajmëruar protesta.

Qindra protestues nga Kosova bllokojnë kufirinë me Maqedoninë – FOTO

Shqipmedia - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në Shkup, informon gazeta ...

Protesta edhe në Tiranë, “Shkupi zemra e Shqipërisë”

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Të rinj nga Kosova, tubohen në kufi, për të përkrahur protestën Protestuesit lënë pas mesazhin e mospajtimit për rastin “Monstra”, bashkë me kërkesat Ziadin Sela, Nuri Seferi ...

Dështon kundër-protesta e maqedonasve

Alsat - 11.07.2014

Megjithë paralajmërimet se sot para Qeverisë do të mbahen kontra-protesta nga maqedonasit si përgjigje e protestave të shqiptarëve, një e tillë nuk u mbajt.

Spahiu: Mos e mbaj monstrën Gruevski në pushtet, Shkupi djepi i shqiptarizmit

Lajm - 11.07.2014

Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në Tiranë, paralelisht me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”.

Sot protestoi gjithë shqiptaria (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.07.2014

Sot është protestuar në të hapësirën shqiptare , në Shkup, Tiranë dhe në Kosovë. Shkupi sot kishte me mijëra shqiptarë, të cilët kundërshtuan vendimin e "Monstrës" për dënim të përjetshëm ndaj 6 ...

Hani i Elezit protestë përkrahje për Shkupin (Foto)

Ina - 11.07.2014

Qytetarët e komununës së Hanit të Elezit me mjë protestë masive shprehën indinjatën e tyre lidhur me zhvillimet e fundit në Republikën e Maqedonisë. Në protestën e cila ishte e organizuar në mënyrë ...

Protesta në Shkup të qeta dhe pa incidente

DW - 11.07.2014

Protesta e së premtes në Shkup kaloi pa incidente. Për herë të parë protestuesit shpalosën kërkesat që kryesisht kanë të bëjnë me lirimin e të burgosurve shqiptarë në rastin „Monstra“.

Kosova mbështet Shkupin: Qindra protestues te kufiri Kosovë-Maqedoni (VIDEO)

Almakos - 11.07.2014

Protestuesit në Han të Elezit: UÇK, UÇK; besa - besë, jetën kem me dhanë... Qindra të rinj nga Kosova me flamuj shqtarë ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar me Maqedoninë Hani i Elezit, për të ...

Refki Suma, i vetmi kryetar komune nga Kosova që u solidarizua me protestuesit e Maqedonisë (Foto)

Almakos - 11.07.2014

Vetëm një kryetar i komunës së Kosovës është solidarizuar me protestat e shqiptarëve të Maqedonisë. Ai është Refki Suma, kryetari i Hanit të Elezit. Suma ka qenë në pjesë protestave të sotshme kur ...

I vetmi kryetar komune kosovar që doli në protesta për Shkupin (Foto)

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Lorik Cana dhe Etrit Berisha: Shkupi, Dardania jemi një (FOTO) Paraburgim 30 ditorë për protestuesit e 4 korrikut Edhe në Bruksel protestohet për “Monstrën” (FOTO) Shqipëria dhe ...

Protesta edhe në Cyrih: Edhe ne jemi me Shkupin!

Ina - 11.07.2014

Qindra mërgimtarë shqiptarë protestuan edhe në Cyrih në përkrahje të protestave në Shkup për t`i thënë stop diskriminimit dhe drejtësisë selektive ndaj shqiptarëve.

Berisha: protestë madhështore qytetare në Shkup!

Zhurnal - 11.07.2014

Proetstën e sotme në Shkup e ka përshëndetur ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha. Ja psotimi i tij i plotë në Facebook: “Të dashur miq, sot mbi 10 mijë qytetarë shqiptarë në Shkup protestuan ...

Zvicra protestoi për Shkupin: Edhe ne jemi me ju!

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën I vetmi kryetar komune kosovar që doli në protesta për Shkupin (Foto) Lorik Cana dhe Etrit Berisha: Shkupi, Dardania jemi një (FOTO) Paraburgim 30 ditorë për protestuesit e 4 ...

Berisha: Protestë madhështore qytetare në Shkup!

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Zvicra protestoi për Shkupin: Edhe ne jemi me ju! I vetmi kryetar komune kosovar që doli në protesta për Shkupin (Foto) Paraburgim 30 ditorë për protestuesit e 4 korrikut Edhe ...

Maqedonia, rrezik konflikti ndëretnik

Zeri - 11.07.2014

Situata në Maqedoni, një ditë para protestave të shqiptarëve dhe maqedonasve, është jashtëzakonisht e brishtë. Sipas analistëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile atje, protestat mund të eskalojnë ...

Sot protesta në Shkup, liderët bëjnë thirrje për qetësi

Ora news - 11.07.2014

Në Shkup do të mbahen sot protesta të shqiptarëve dhe në anën tjetër edhe të maqedonasve. Shqiptarët do të protestojnë lidhur me vendimin me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin e ...

Protesta masive të shqiptarëve në Shkup: 'Duam liri!' Policia blindon qytetin

BalkanWeb - 11.07.2014

SHKUP- Ashtu siç ishte paralajmëruar, shqiptarët dhe maqaedonasit në Shkup kanë nisur protestat. Protestuesit shqiptare janë nisur nga xhamia “Jahja Pasha” drejt Gjykatës duke mbajtur në duar ...

Tërhiqen protestuesit maqedonas, e anulojnë protestën

Koha.net - 11.07.2014

Kundër-protestat e paralajmëruar nga qytetarët maqedonas para Qeverisë së Maqedonisë, siç duket nuk do të mbahet. Para Qeverisë ndodhen vetëm pjesëtarët e policisë dhe gazetarë.

AK protestë: Gruevski, monstër e shqiptarëve, policia serbe të largohet nga Maqedonia

BalkanWeb - 11.07.2014

TIRANË- Paralel me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”, Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në ...

Protesta në Shkup, manifestuesit kërkuan drejtësi dhe dënuan dhunën policore

ABC News - 11.07.2014

Në Shkup u zhvilluan protesta kundër dënimit me burg të përjetshëm të 6 shqiptarëve. Nga lagja Çairçankë në Shkup nisi grumbullimi i manifestuesve. Protestuesit mbanin ne duar parulla ku shkruhej ...

Dështon kundër-protesta e maqedonasve

Yll Press - 11.07.2014

Megjithë paralajmërimet se sot para Qeverisë do të mbahen kontra-protesta nga maqedonasit si përgjigje e protestave të shqiptarëve, një e tillë nuk u mbajt.

Dështon kundër-protesta e maqedonasve

Zeri - 11.07.2014

Me gjithë paralajmërimet se sot para Qeverisë do të mbahen kontra-protesta nga maqedonasit si përgjigje e protestave të shqiptarëve, një e tillë nuk u mbajt.

Hani Elezit, proteston për rastin “Monstra" (Foto)

Zeri - 11.07.2014

Qindra qytetarë në komunën e Hanit të Elezit, kanë protestuar sot, në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në rastin “Monstra”.

Kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare për të parandaluar një luftë të re në Ballkan (Foto)

Zeri - 11.07.2014

Komuniteti shqiptar i Belgjikës protestoi përsëri këtë të premte në Bruksel kundër shkeljeve të rënda të drejtave të njeriut, diskriminimit dhe aparteidit ndaj shqiptarëve të Maqedonisë dhe kërkon ...

Deklarata e Ramës dhe reagimi qesharak i Gruevskit

Shqiptarja - 11.07.2014

Maqedonia është përfshirë nga vala e protestave masive. Më në fund, ndonëse me shumë vonesë, ndodhi rizgjimi i vetëdijes kolektive të shqiptarëve për të kontestuar dhe protestuar ndaj padrejtësive, ...

Tubime e kundërtubime në Maqedoni

Vision Plus - 11.07.2014

Sot mbahen protestat dhe kundërprotestat nga shqiptarët dhe maqedonasit në shtetin fqinj. Qindra qytetarë do të pushtojnë rrugët e Shkupit, në atë që mendohet se do të jetë pjesëmarrja më e madhe e ...

Sheshi “Skënderbeu” në Shkup vërshohet nga forca të mëdha policore

Shkupi24 - 11.07.2014

Prej orëve të hershme të paradites, në afërsi të sheshit “Skënderbeu” janë stacionuar forca të mëdha të policisë maqedonase, njofton “Lajm”. Policët janë stacionuar te biblioteka universitare, afër ...

Masivisht përkrahet protesta në Shkup

InfoGlobi - 11.07.2014

Protestat e sotme në Shkup, do ti përkrahin një numër i madh shoqatave dhe lëvizje shqiptare, ku këto të fundit përmes thirrjeve të tyre apelojnë për masivitet sa më të madh në protestën e ditës së ...

Thirret Ambasadori i Shkupit, pas notës së protestës

Vision Plus - 11.07.2014

Ne mesdite Ambasadori i Maqedonisë ne Tirane është thirrur ne takim nga Ministria e Jashtme ne lidhje me situatën e krijuar prej disa ditësh ne Shkup.

“Monstra”, protestohet paqësisht në Maqedoni, thirrje “UÇK”, “Duam liri” (VIDEO)

Gazeta Idea - 11.07.2014

Maqedoni- Qindra protestues i janë rikthyer protestave për rastin “Monstra” sot në Shkup për disa orë duke u larguar më pas paqësisht. Mediat maqedonase raportojnë se ata janë tubuar përpara xhamisë ...

“Monstra”, protestë në Tiranë, Spahiu: Gruevski, monstër e shqiptarëve

Gazeta Idea - 11.07.2014

Tiranë- Mbi rastin ‘Mosntra’ në Maqedoni, paralele me tubimin atje, Aleanca Kuq e Zi zhvilloi sot një protestë para ambasadës maqedonase në Tiranë. Gjatë fjalës së tij kreu i AK-së Kreshnik Spahiu ...

Kosova mbështet Shkupin: Qindra protestues te kufiri Kosovë -Maqedoni

Tetova Sot - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në ...

Protesta masive të shqiptarëve në Shkup (FOTO)

Durres Lajm - 11.07.2014

Ashtu siç ishte paralajmëruar, shqiptarët dhe maqaedonasit në Shkup kanë nisur protestat. Protestuesit shqiptare janë nisur nga xhamia “Jahja Pasha” drejt Gjykatës duke mbajtur në duar pankartat : ...

FOTO – Protesta edhe ne kufirin Kosove- Maqedoni

Shkupi24 - 11.07.2014

Protesta edhe ne kufirin Kosove- Maqedoni, ne Hani Elezit ,ne perkrahje te vllezerve Shqiptare te ...

Shkup, mijëra shqiptarë në shesh Ja kërkesat për rastin "Monstra"

Shqiptarja - 11.07.2014

SHKUP - Dyfish në numër nga protestat e të premtes së kaluar, mijëra shqiptarë të Maqedonisë marshuan paqësisht përgjatë një ore, kundër vendimit të Gjykatës për të dënuar me burgim të përjtshëm 6 ...

Protesta edhe në Tiranë: “Shkupi zemra e Shqipërisë”

Tetova Sot - 11.07.2014

Paralel me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”, Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në Tiranë.

AK proteston kundër Shkupit

AMA-News - 11.07.2014

Paralel me protestën në Shkup ku qindra shqiptarë kanë dalë në rrugë kundër vendimit të gjykatës për çështjen “Monstra”, Aleanca Kuq e Zi po zhvillon protestë para ambasadës Maqedonase në Tiranë.

Dështon kundër-protesta e maqedonasve

Shkupi24 - 11.07.2014

Megjithë paralajmërimet se sot para Qeverisë do të mbahen kontra-protesta nga maqedonasit si përgjigje e protestave të shqiptarëve, një e tillë nuk u mbajt.

Vetëshembja e Maqedonisë është afër

Express - 11.07.2014

Aleksandër Çipa Aleksander CipaMediat shqiptare, së pari në Maqedoni dhe njëherësh edhe në Shqipëri e Kosovë, së fundi, për shkak të protestave të ndezura pas dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg ...

Protestat në Bruksel, kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare për të parandaluar një luftë të re në Ballkan (Foto)

Tetova Sot - 11.07.2014

Komuniteti shqiptar i Belgjikës protestoi përsëri këtë të premte në Bruksel kundër shkeljeve të rënda të drejtave të njeriut, diskriminimit dhe aparteidit ndaj shqiptarëve të Maqedonisë dhe kërkon ...

Refki Suma, i vetmi kryetar komune nga Kosova që u solidarizua me protestuesit e Maqedonisë (Foto)

Tetova Sot - 11.07.2014

Vetëm një kryetar i komunës së Kosovës është solidarizuar me protestat e shqiptarëve të Maqedonisë. Ai është Refki Suma, kryetari i Hanit të Elezit. Suma ka qenë në pjesë protestave të sotshme kur ...

Protesta të reja në Shkup, ashpërsohet kontrolli në kufi me Maqedoninë

Kosova Live - 11.07.2014

Në Shkup të premten do të mbahet protestë e shqiptarëve dhe në anën tjetër edhe të maqedonasve. Situata e krijuar në Maqedoni ka ndikuar edhe në ashpërsimin e kontrollit në pikëkalimin kufitar në ...

Për rastin “Monstra” është protestuar edhe në Bruksel dhe Nju Jork

Kosova Live - 11.07.2014

Qindra shqiptarë janë mbledhur në qendrën e Bashkimit Evropian dhe kryeqytetin e Belgjikës, ku kanë protestuar para institucioneve të BE-së, duke kërkuar proces të drejtë ligjor për shqiptarët e ...

Edhe në Bruksel protestohet për “Monstrën”

Republika - 11.07.2014

Shqiptarë nga diaspora i janë bashkangjitur kërkesës së atyre nga Maqedonia për lirimin e të dënuarve në rastin “Monstra”. Qindra shqiptarë janë mbledhur në qendrën e Bashkimit Europian dhe ...

Qindra protestues te kufiri Kosovë-Maqedoni

Republika - 11.07.2014

Qindra të rinj nga Kosova ishin mbledhur në vendkalimin Kufitar Hani i Elezit për të mbështetur protestuesit që protestonin në ...

Sot u protestua në Tiranë, Shkup e Prishtinë

AlbanianScreen - 11.07.2014

Tiranë - Sot është protestuar në të hapësirën shqiptare, në Shkup, Tiranë dhe në Kosovë.Shkupi sot kishte me mijëra shqiptarë, të cilët kundërshtuan vendimin e "Monstrës" për dënim të përjetshëm ndaj ...

Edhe Ivanov reagon për protestat

Gazeta Start - 10.07.2014

Ohër - Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve ...

Protestat në Maqedoni, Ivanov: Zgjidhja përmes institucioneve

Shekulli - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka reaguar nga Ohri mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni për sa i përket protestave të shqiptarëve dhe tensioneve të fundit atje.

Protesta edhe para OKB-së në Nju Jork

Ina - 10.07.2014

Shqiptarët në SHBA protestë masive të hënën në Nju Jork para selisë së OKB-së për gjendjen e shqiptarëve dhe protestat në Maqedoni. Organizatorët theksuan se kjo protestë organizohet nga shqiptarët e ...

Edhe shqiptarët e Amerikës në protesta

Albeu.com - 10.07.2014

Ditën e hënë, edhe shqiptarët e Amerikës do të protestojnë për shqiptarët e Maqedonisë dhe padrejtësive që po iu bëhen atyre. Organizatorët janë shprehur se protesta do të zhvillohet si mbështetje ...

MPB ndalon hyrjen e këngëtarëve nga Kosova në Maqedoni

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën Maqedonia e nxehtë nga protestat, ku flladiten presidenti Ivanov dhe BFI-ja? Thaçi: Ahmeti dhe Gruevski janë e keqja e shqiptarëve Galdini: VMRO ka mbetur në kohën e ...

Policia organizohet për protestat e nesërme

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën MPB ndalon hyrjen e këngëtarëve nga Kosova në Maqedoni Maqedonia e nxehtë nga protestat, ku flladiten presidenti Ivanov dhe BFI-ja? Familja mbretërore shqiptare e shqetësuar nga ...

Të premten proteston brukseli, të shtunën Çikago e Nju jorku

Zhurnal - 10.07.2014

Protesta në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni duke kërkuar drejtësi dhe stopim të dhunës së vazhdueshme ndaj shqiptarëve në Maqedoni do të organizohen në disa qendra botërore.

Mërgata shqiptare, letër osbe-së, nato-s e be-së

Zhurnal - 10.07.2014

Mërgata e Shqiptarëve të Maqedonisë thotë se me shqetësim dhe brengë është duke i përcjellë situatat e krijuara në qytetet me shumicë shqiptare, ku shqiptarët protestojnë si në Shkup, Tetovë, ...

Vetëshembja e Maqedonisë është afër

Albeu.com - 10.07.2014

nga Aleksandër Çipa Mediat shqiptare , së pari në Maqedoni dhe njëherësh edhe në Shqipëri e Kosovë, së fundi, për shkak të protestave të ndezura pas dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të ...

Vetëshembja e Maqedonisë është afër

Almakos - 10.07.2014

Aleksandër Çipa Mediat shqiptare, së pari në Maqedoni dhe njëherësh edhe në Shqipëri e Kosovë, së fundi, për shkak të protestave të ndezura pas dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm ...

Protesta edhe para OKB-së në Nju Jork

Albtime - 10.07.2014

Shqiptarët në SHBA protestë masive të hënën në Nju Jork para selisë së OKB-së për gjendjen e shqiptarëve dhe protestat në Maqedoni. Organizatorët theksuan se kjo protestë organizohet nga shqiptarët e ...

Ivanov komenton “monstrën”, i sulet edhe Kosovës

Zhurnal - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve dhe ka ...

Ivanov më në fund deklarohet për zhvillimet në Maqedoni

Ina - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot më në fund është deklaruar lidhur me protestat dhe tensionet e fundit në vend. “Ditëve të fundit jam në kontakt të vazhdueshëm me institucionet përgjegjëse ...

Pas 1 jave u paraqit Ivanov: Protesta janë të lejuara gjithkund, por dhuna askund

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën Qeveria e Kosovës: Të ketë transparencë në proceset gjyqësore në Maqedoni Kamera siguri gjithandej Bulevardit “Cvetan Dimov” Braçe i përgjigjet VMRO DPMNE-së: Kokëboshë, mos na ...

Pas 1 jave u paraqit Ivanov: Protesta janë të lejuara gjithkund, por dhuna askund

Albtime - 10.07.2014

Pas një heshtjeje të gjatë 1 javore, më në fund foli edhe presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në lidhje me protestat që pasuan pas gjykimit me burg të përjetshëm të akuzuarit në rastin “Monstra”.

Vetëshembja e Maqedonisë është afër

Lajm - 10.07.2014

Mediat shqiptare, së pari në Maqedoni dhe njëherësh edhe në Shqipëri e Kosovë, së fundi, për shkak të protestave të ndezura pas dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm për të ...

Ivanov akuzon rëndë Kosovën

Albeu.com - 10.07.2014

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur me gjuhën e Gruevskit për protestat, duke thënë se ata shkaktojnë trazira në Maqedoni. Ndërkaq, sot Ivanov ka akuzuar rëndë autoritetet kosovare, duke ...

Mërgata Shqiptare: Të ndërpritet provokimi policor në Maqedoni!

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën BE: Secili ka të drejtë të protestoj por jo dhunshëm Civil dhe Komiteti i Helsinkit apelojnë për përgjegjesi dhe qetësim të gjendjes KKSHA reagon për situatën në Maqedoni Pas 1 ...

Mërgata Shqiptare: Të ndërpritet provokimi policor në Maqedoni!

Albtime - 10.07.2014

Mërgata e Shqiptarëve të Maqedonisë me shqetësim dhe brengë është duke i përcjellë situatat e krijuara në qytetet me shumicë shqiptare, ku shqiptarët protestojnë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, ...

Hysni Shaqiri: Protestave duhet t'i bashkangjiten edhe intelektualët

Almakos - 10.07.2014

Hysni Shaqiri për gazetën “Lajm” ka thënë se protestave duhet t’i bashkëngjiten intelektualët që kanë sensin për ta ndihmuar çështjen kombëtare. Sipas tij, shqiptarët asnjëherë nuk kanë qenë kundër ...

Në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë protestë edhe para OKB-së

Portalb - 10.07.2014

Lajme lidhur me temën BDI: Qytetarët të përmbahen nga dhuna gjatë protestave të së premtes PDSH: Fton qytetarët të përmbahen nga veprime të dhunshme Mërgata Shqiptare: Të ndërpritet provokimi policor ...

Kulla: Kriza e Maqedonisë është krizë sistemi politik

Ina - 10.07.2014

Intervistë ekskluzive, me analistin, politikologun dhe ekspertin e çështjeve ndërkombëtare Ilir Kulla. Ndër të tjera ai shpjegon në mënyrë profesionale shkaqet dhe pasojat e krizave të vazhdueshme në ...

Rexhepi: një “monstër” nga “vreshtat e Rashtakut”

Zhurnal - 10.07.2014

Edhe kreu i Bashkësisë Fetare Islame Sulejman Rexhepi ka reaguar për protestat e deritanishme ku u përdorën edhe flamuj dhe simbole arabe, që sipas tij janë të papranueshëm.

Dinjiteti i protestave

Shqipmedia - 10.07.2014

Shkruan: Leonidha MËRTIRI – Tiranë Ardhja këto ditë e protestave të shqiptarëve në Maqedoni nuk përbën diçka të rastësishme. Zbritja e tyre nuk erdhi thjesht për shkak të procesit të njohur “Monstra” ...

Kim Mehmeti: Ja cilat janë kërkesat e protestuesve shqiptarë

Lajm - 10.07.2014

Intelektuali i njohur shqiptar Kim Mehmeti, ka postuar në “facebook” vlerësimin e tij lidhur me kërkesat e rinisë shqiptare që po proteston në Maqedoni.

Foli presidenti: Të gjithë e dinë se ç’bëri Maqedonia për Kosovën

Lajm - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov më në fund është deklaruar lidhur me protestat dhe tensionet e fundit në vend. “Ditëve të fundit jam në kontakt të vazhdueshëm me institucionet përgjegjëse ...

Kim Mehmeti: Ja cilat janë kërkesat e protestuesve shqiptarë

Almakos - 10.07.2014

Intelektuali i njohur shqiptar Kim Mehmeti, ka postuar në “facebook” vlerësimin e tij lidhur me kërkesat e rinisë shqiptare që po proteston në Maqedoni.

Shkupi dhe shqiptarët

Almakos - 10.07.2014

Agim BAÇI Ka një tezë interesante që Kim Mehmeti e ka cituar gjithnjë: “Maqedonia është concept shqiptar”. Thënë shkoqur, pa faktorin shqiptar Maqedonia rrezikon të mos jetë më e tillë, por të ...

Përkrahje masive të protestave sot në Shkup

Ina - 11.07.2014

Një numër i madh i shoqatave dhe lëvizje shqiptare përkrahin protestat e sotme në Shkup. Këto shoqata përmes thirrjeve të tyre apelojnë për masivitet sa më të madh në protestën e ditës së sotme, por ...

Ivanov, djegia e flamurit maqedonas dëmton Kosovën

Lajmi.net - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve, si dhe ...

Lidhja e Diasporës Shqiptare e përkrah protestën e nesërme paqësore në Shkup

Almakos - 10.07.2014

Kumtesa e plotë Lidhja e Diasporës Shqiptare në Maqedoni e përkrah protestën e nesërmë e cila është vazhdimsi e protestave kundër padrjetësisë të rastit “MONSTRA”.

Ldshm e përkrah protestën e nesërmë

Zhurnal - 10.07.2014

Lidhja e Diasporës Shqiptare në Maqedoni e përkrah protestën e nesërmë e cila është vazhdimsi e protestave kundër padrjetësisë të rastit “MONSTRA”. Apelojmë te të gjithë pjesëmarrësit në këtë ...

Maqedoni, MPJ: Vlerësimet politike nuk kontribuojnë në marrëdhëniet mes vendeve

SOT - 10.07.2014

Ministria e Punëve të Jashtë të Maqedonisë ka reaguar ndaj deklaratave të zyrtarëve të Shqipërisë dhe të Kosovës lidhur me zhvillimet më të fundit në Maqedoni ku ka pasur protesta ndaj rastit ...

Shqiptarët protesta edhe para OKB-së në Nju Jork

BalkanWeb - 10.07.2014

Shqiptarët në SHBA do zhvillojnë protestë masive të hënën në Nju Jork para selisë së OKB-së për gjendjen e shqiptarëve dhe protestat në Maqedoni. Organizatorët theksuan se kjo protestë organizohet ...

Në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë protestë edhe para OKB-së

Koha.net - 10.07.2014

New York, 10 korrik - Shqiptarët në SHBA të hënën e ardhshme kanë paralajmëruar mbajtjen e një proteste masive në New York, para selisë së OKB-së, për gjendjen e shqiptarëve dhe protestat në Maqedoni.

Dinjiteti i protestave

Panorama - 10.07.2014

LEONIDHA MËRTIRI Ardhja këto ditë e protestave të shqiptarëve në Maqedoni nuk përbën diçka të rastësishme. Zbritja e tyre nuk erdhi thjesht për shkak të procesit të njohur “Monstra” mbi vrasjen e ...

Presidenti i Maqedonisë Ivanov reagon për protestat në vend

ABC News - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë Ivanov ragoi për protestat e fundit që kanë përfshirë vendin pas dënimit me burgim të përjetshëm të 6 shqiptarëve të akuzuar për vrasjen e pesëfishtë në cështjen Monstra.

Ivanov: Të ndalet dhuna. Zgjidhje përmes institucioneve

Panorama - 10.07.2014

Ivanov SHKUP= Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov është deklaruar sot lidhur me protestat dhe tensionet e fundit në vend. “Ditëve të fundit jam në kontakt të vazhdueshëm me institucionet ...

Presidenti Ivanov: Të bëhet gjithçka për të ndaluar dhunën

Mapo - 10.07.2014

Presidenti i IRJ së Maqedonisë, George Ivanov, ka reaguar për situatën e krijuar në këtë shtet, duke bërë thirrje për ndalimin e dhunës në protesta. Ai ka thënë se protestat janë të lejuara por dhuna ...

Presidenti i Maqedonisë Ivanov reagon për protestat

ABC News - 10.07.2014

Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski tha se nuk do te tolerohet dhuna ne asnje nga protestat e paralajmeruara diten e premte. Ne reagimin e tij te pare nje jave pas acarimit te situates, ...

Ivanov, djegia e flamurit maqedonas dëmton Kosovën

Zeri - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve, si dhe ...

Ivanov: Djegia e flamurit maqedonas dëmton Kosovën

Koha.net - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve, si dhe ...

Shqiptarët në protesta masive

Vision Plus - 10.07.2014

Gjendja në Maqedoni paraqitet e qetë këtë të enjte. Deri më tani nuk janë paralajmëruar protesta të reja, pas atyre të ditëve të fundit. Gjithçka pritet të rinisë nesër, me manifestimin kryesor që do ...

Edhe shqiptarët e Amerikës në protesta

Tetova Sot - 10.07.2014

Ditën e hënë, edhe shqiptarët e Amerikës do të protestojnë për shqiptarët e Maqedonisë dhe padrejtësive që po iu bëhen atyre. Organizatorët janë shprehur se protesta do të zhvillohet si mbështetje ...

‘Monstra’, shqiptarët e Amerikës protestë para selisë së OKB-së

Gazeta Idea - 10.07.2014

SHBA- Shqiptarët në SHBA kanë paralajmëruar protestë masive të hënën në Nju Jork para selisë së OKB-së për gjendjen e shqiptarëve dhe protestat në Maqedoni, shkruan ‘INA’.

Vetëshembja e Maqedonisë është afër

Tetova Sot - 10.07.2014

ALEKSANDËR ÇIPA Mediat shqiptare, së pari në Maqedoni dhe njëherësh edhe në Shqipëri e Kosovë, së fundi, për shkak të protestave të ndezura pas dënimit të gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm ...

“Qeveria maqedonase, e trembur nga zemërata shqiptare”

Vision Plus - 10.07.2014

Situata me shqiptaret ne Maqedoni duhet vlerësuar seriozisht ne te kundërt protesta e se premtes mund te çoje deri ne rrëzim te qeverise. Paralajmërimi vjen nga ish-Ministri i Mjedisit ne periudhën ...

Protestat e shqiptareve ne Maqedoni do te vazhdojne

Shqiperia - 10.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të madhe në rrjetet ...

Policia ndalon protestuesit te selia e BDI-se

Shqiperia - 10.07.2014

6 shqiptarë - Gjykata Themelore e Shkupit mori vendimin për dënimin e 6 shqiptarëve me burgim të përjetshëm për rastin “Monstra”. Ky gjyq cilësohet si i montuar politikisht 3 ditë - Protestat e ...

Protestat shqiptare në Maqedoni Ivanov: Dhuna nuk do të tolerohet

Shqiptarja - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov nga Ohri ka reaguar për protestat e ditëve të fundit për rastin “Monstra”. Ai është shprehur ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve dhe ...

Ivanov: Dhuna nuk lejohet askund. ‘Monstra’, të mos përdoret politikisht

Gazeta Idea - 10.07.2014

Maqedoni- Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka komentuar sot me protestat dhe tensionet e fundit në vend. “Ditëve të fundit jam në kontakt të vazhdueshëm me institucionet përgjegjëse rreth ...

Protestat në Maqedoni, Ivanov: Zgjidhja përmes institucioneve

Tetova Sot - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka reaguar nga Ohri mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni për sa i përket protestave të shqiptarëve dhe tensioneve të fundit atje.

BE: Jo dhunë në protestë!

Vision Plus - 10.07.2014

Ndërsa shqiptaret kane paralajmëruar protestën e dyte te madhe te premten, Presidenti i Maqedonisë Ivanov ka paralajmëruar se ne asnjë rast dhuna nuk do te tolerohet.

LDSHM-ja përkrah protestën e nesërme në Shkup

Tetova Sot - 10.07.2014

Lidhja e Diasporës Shqiptare në Maqedoni e përkrah protestën e nesërmë e cila është vazhdimsi e protestave kundër padrjetësisë të rastit “MONSTRA”. “Apelojmë te të gjithë pjesëmarrësit në këtë ...

Kim Mehmeti: Ja cilat janë kërkesat e protestuesve shqiptarë

Tetova Sot - 10.07.2014

Intelektuali i njohur shqiptar Kim Mehmeti, ka postuar në “facebook” vlerësimin e tij lidhur me kërkesat e rinisë shqiptare që po proteston në Maqedoni.

Reagimet, Maqedonia notë proteste Shqipërisë dhe Kosovës

Shqiptarja - 10.07.2014

SHKUP - Ministria e Punëve të Jashtë të Maqedonisë ka reaguar ndaj deklaratave të zyrtarëve të Shqipërisë dhe të Kosovës lidhur me zhvillimet më të fundit në Maqedoni ku ka pasur protesta ndaj rastit ...

Dugolli: Shqiptarët në Maqedoni ti vazhdojnë protestat por të qeta

Tetova Sot - 10.07.2014

Vëllezërit tanë në territoret etnike shqiptare në Maqedoni kanë shumë arsye qe të vazhdojnë protestat dhe të mos i ndalin ato. Por protestat duhet të jenë paqësore, mirë të organizuara dhe të kenë ...

Ivanov komenton “Monstrën”

Republika - 10.07.2014

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot nga Ohri është shprehur për protestat për rastin “Monstra” dhe ka theksuar se përherë ka qenë në kontakt me institucionet rreth të gjitha ngjarjeve dhe ka ...

Maqedonasit në kundërprotestë: Të presim shqiptarinë e mallkuar

Shekulli - 09.07.2014

Menjëherë pas paralajmërimeve për protestën që do të organizohet nga shqiptarët e Maqedonisë ditën e premte në Shkup, maqedonasit kanë shpërndarë paralajmërime për organizimin e një kundërproteste po ...

Maqedonasit me kontra protestë të premten: 'Shiptari të mallkuar' do ju presim te Qeveria! (FOTO)

Almakos - 09.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

Maqedonasit paralajmërojnë kundra-protesta!

Albeu.com - 09.07.2014

Ditën e premte në Shkup është paraparë të mbahet edhe një protestë tjetër e madhe, ku pritet të marrin pjesë shqiptarë jo vetëm nga Maqedonia , por edhe nga treva të tjera shqipfolëse.

Maqedonasit thirrje për protesta të premten

Ina - 09.07.2014

Pas paralajmërimeve për protestë të organizuar të premten nga shqiptarët në Shkup, janë shpërndarë paralajmërime edhe nga maqedonasit për organizimin e një kundërproteste.

T’i japim fund nacionalizmit primitiv egoist

SOT - 09.07.2014

Nga Ilir VATA Ballkani, duhet të integrohet si një i vetëm në Bashkimin Evropian, pasi çdo plagë e njërit dhemb te shtetit tjetër, për vetë ndërthurjet dhe dasitë që mbolli shekulli i kaluar.

Çështja e shqiptarëve në Maqedoni dhe strategjia që na mungon - Sadri Ramabaja

Ina - 09.07.2014

Në historinë politike të Shqipërisë dhe shqiptarëve, platforma politike për krijimin e shtetit shqiptar u hartua nga shkencëtari me nam, siç ishte Sami Frashëri.

Edhe maqedonasit të premten protestë kundër shqiptarëve

Zhurnal - 09.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

Maqedonasit me kontra protestë të premten: 'Shiptari të mallkuar' do ju presim te Qeveria!

Albtime - 09.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

Protestuesit në Prishtinë djegin flamurin maqedonas

Lajm - 09.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

DASH: amerikanë, keni kujdes në Maqedoni!

Zhurnal - 09.07.2014

Departamenti i Shtetit amerikan i ka paralajmëruar shtetasit e saj për protestat të cilat po mbahen në Maqedoni. “Do të dëshirojmë që t’i kujtojmë qytetarët e SHBA-ve se edhe tubime të cilat janë të ...

Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten

Shqipmedia - 09.07.2014

Pas paralajmërimeve për protestë të organizuar të premten nga shqiptarët në Shkup, janë shpërndarë paralajmërime edhe nga maqedonasit për organizimin e një kundërproteste.

Prishtinë, i vihet flaka flamurit të Maqedonisë (FOTO VIDEO)

Albeu.com - 09.07.2014

Me qindra qytetarë në Prishtinë kanë protestuar kundër procesit "Monstra", duke mbështetur shqiptarët në Maqedoni . Protestuesit e tubuar kanë bërë thirrje të ndryshme, si “Stop ndarjeve fetare”, ...

Të premten do të ketë “betejë” protestuesish në Shkup

Lajmi.net - 09.07.2014

Dita e premte në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, ka mundësi të ketë përleshje të rrezikshme në mes të protestuesve shqiptar dhe atyre maqedonë. Maqedonasit kërkojnë t’u kundërpërgjigjen ...

Maqedonasit i kundërpërgjigjen shqiptarëve

SOT - 09.07.2014

Në Shkup ditën e premte është paralajmëruar një tjetër protestë e madhe, ku pritet të marrin pjesë jo vetëm shqiptarë nga Maqedonia, por edhe nga treva të tjera shqipfolëse.

Krasniqi: Shqiptarët në Maqedoni nuk duhet të dorëzohen

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten Presidentja Jahjaga dënon djegien e flamurit të Maqedonisë Edhe Kërçova protestoi kundër “Monstrës” Procedurat e zgjatura ...

Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme

Albeu.com - 09.07.2014

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi ka folur për protestat në Shkup. "Maqedonasit shumë shpejt do të kuptojnë se, duke inskenuar raste ndërfetare, nuk do të mund ...

DASH paralajmëron shtetasit amerikan për protestat

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Mediat e ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Maqedoni Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten Krasniqi: Shqiptarët në ...

Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Mediat e ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Maqedoni DASH paralajmëron shtetasit amerikan për protestat Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten Krasniqi: Shqiptarët ...

Sulejman ef. Rexhepi: Jo protesta me Flamuj arab!

Zhurnal - 09.07.2014

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi, në një shkrim ekskluziv për gazetën KOHA bën fjalë për protestat në Shkup dhe më gjerë.

Mediat e ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Maqedoni

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme DASH paralajmëron shtetasit amerikan për protestat Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten Krasniqi: Shqiptarët në ...

Digjet flamuri maqedonas në Prishtinë (VIDEO)

Albtime - 09.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Mediat e ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Maqedoni

Albtime - 09.07.2014

Jo vetëm Shqipëria e Kosova kanë folur mbi protestat e Shkupit e më gjërë. Në shkrimin e mëposhtëm, Portalb, ju sjell shkurtimisht disa nga mediat kryesore ndërkombëtare, që kanë shkruar mbi ndodhitë ...

Protestat kundër “monstrës”, raportojnë mediat E huaja

Zhurnal - 09.07.2014

Disa nga mediat kryesore ndërkombëtare kanë komentuar protestat e fundit kundër rastit Monstra” në Maqedoni. “Mijëra shqiptarë protestojnë dhunshëm në Maqedoni”, e nis rubrikën e saj televizioni më i ...

DASH paralajmëron shtetasit amerikan për protestat

Albtime - 09.07.2014

Departamenti i Shtetit amerikan i ka paralajmëruar shtetasit e saj për protestat të cilat po mbahen në Maqedoni. “Do të dëshirojmë që t’i kujtojmë qytetarët e SHBA-ve se edhe tubime të cilat janë të ...

Qeveria asnjëherë nuk i ka njohur shqiptarët si qytetar të këtij shteti, por i ka trajtuar si të huaj

Lajm - 09.07.2014

HYSNI SHAQIRI Që t’ i referohemi ngjarjeve të fundit në Maqedoni, ne detyrimisht vëmendshëm duhet t’i qasemi shumë çështjeve që ndërlidhen me të drejtën historike të shqiptarëve që nga themelimi ...

Mediat ndërkombëtare pasqyrojnë protestat në Shkup

Albeu.com - 09.07.2014

Jo vetëm Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria kanë folur për protestat në Shkup. Edhe mediat ndërkombëtare i kanë kushtuar rëndësi ngjarjeve të fundit në IRJM.

17 vjet nga ngjarjet e Gostivarit dhe paralelizmi me "Monstra"

Ina - 09.07.2014

Sot mbushen plotë 17 vite nga ngjarja tragjike e ballafaqimit të pabarabartë të protestuesve shqiptarë dhe të policisë vrastare të Maqedonisë. Në njërën anë mijëra protestues shqiptarë protestonin në ...

Ngjarjet tragjike të Gostivarit të vitit 1997 një leksion i pamësuar nga klasa politike shqiptare

Lajm - 09.07.2014

Sot bëhen plotë 17 vite nga ngjarja tragjike e ballafaqimit të pabarabartë të protestuesve shqiptarë dhe të policisë vrastare të Maqedonisë. Në njërën anë mijëra protestues shqiptarë protestonin në ...

RDK: një paralelizëm mes “monstrës” dhe ngjarjeve të Gostivarit

Zhurnal - 09.07.2014

Sot bëhen plotë 17 vite nga ngjarja tragjike e ballafaqimit të pabarabartë të protestuesve shqiptarë dhe të policisë vrastare të Maqedonisë. Në njërën anë mijëra protestues shqiptarë protestonin në ...

Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme

Almakos - 09.07.2014

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi ka folur për protestat në Shkup. “Maqedonasit shumë shpejt do të kuptojnë se, duke inskenuar raste ndërfetare, nuk do të mund ...

RDK: Një paralelizëm mes “Monstrës” dhe ngjarjeve të Gostivarit

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Dita e sotme 9 korriku, shënon 17 vjetorin e protestave të Gostivarit për flamurin RDK: Mirsada Emini – Asani u shit vetëm për një rrogë më të madhe RDK përjashton nga radhët e ...

Edhe Maqedonasit thirrje për protesta të premten

Almakos - 09.07.2014

Pas paralajmërimeve për protestë të organizuar të premten nga shqiptarët në Shkup, janë shpërndarë paralajmërime edhe nga maqedonasit për organizimin e një kundërproteste.

Çfarë duhet flamuri i Arabisë Saudite të valvitet në hundët e policit maqedonas?!

Albtime - 09.07.2014

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni,Sulejman Rexhepi tha se `Protestat pa organizatorë janë shumë të rrezikshme, devalvuese dhe të dëmshme.

Qeveria asnjëherë nuk i ka njohur shqiptarët si qytetar të këtij shteti, por i ka trajtuar si të huaj

Zhurnal - 09.07.2014

Që t’ i referohemi ngjarjeve të fundit në Maqedoni, ne detyrimisht vëmendshëm duhet t’i qasemi shumë çështjeve që ndërlidhen me të drejtën historike të shqiptarëve që nga themelimi këtij shteti.

RDK: Një paralelizëm mes “Monstrës” dhe ngjarjeve të Gostivarit

Almakos - 09.07.2014

Sot bëhen plotë 17 vite nga ngjarja tragjike e ballafaqimit të pabarabartë të protestuesve shqiptarë dhe të policisë vrastare të Maqedonisë. Në njërën anë mijëra protestues shqiptarë protestonin në ...

Sot proteston londra, Nju jorku e Çikago...

Zhurnal - 12.07.2014

Protesta në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni duke kërkuar drejtësi dhe stopim të dhunës së vazhdueshme ndaj shqiptarëve në Maqedoni do të organizohen në disa qendra botërore.

Qeveria asnjëherë nuk i ka njohur shqiptarët si qytetar të këtij shteti

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Protestat në Shkup, Kodheli: Ne jemi kundër çdo forme dhune Vesa krenare me plisat Rama: Ngjarjet në Maqedoni, pasoja të mosrealizimit të Marrëveshjes së Ohrit Shpaloset flamuri ...

Reisi Sulejman ef. Rexhepi: Jo me flamuj arab në protesta

Shqipmedia - 09.07.2014

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi, në një shkrim ekskluziv për gazetën KOHA bën fjalë për protestat në Shkup dhe më gjerë.

Mediat maqedonase ndezin zjarr duke akuzuar mediat shqipe

Zhurnal - 09.07.2014

Nëpër mediat maqedonase kanë qarkulluar lajme që i kanë akuzuar mediat shqiptare se i kanë fryrë pakënaqësisë që protestuesve shqiptarë për dënimet e shqiptuara në rastin "Monstra".

Gruevski si Millosheviqi - Milaim Shefkiu

Ina - 09.07.2014

Maqedonia sërish u bë top-lajm i medieve evropiane gjatë gjithë javës që mbeti pas. Vetëm një vendim i Gjykatës Themelore Shkupi 1, e nxori nga binarët lokomotivën me avull të shtetit maqedonas, duke ...

Mediat maqedonase ndezin zjarr duke akuzuar mediat shqipe

Portalb - 09.07.2014

Lajme lidhur me temën Protestat në Shkup, Kodheli: Ne jemi kundër çdo forme dhune Protestat, shenjë e pakënaqësisë së përgjithshme Shpaloset flamuri gjigant kombëtar në protestat në Kumanovë (FOTO) ...

Gruevski si Millosheviçi

Albeu.com - 09.07.2014

nga Milaim Shefkiu Maqedonia sërish u bë top-lajm i medieve evropiane gjatë gjithë javës që mbeti pas. Vetëm një vendim i Gjykatës Themelore Shkupi 1, e nxori nga binarët lokomotivën me avull të ...

AK proteston në Prizren (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2014

Aleanca Kuq e Zi është shprehur se iu del në mbrojtje shqiptarëve të Maqedonisë, që po protestojnë në Shkup dhe në të gjitha qytetet e tjera të banuara nga shqiptarë.

Nga sherri del hairi

Portalb - 09.07.2014

Nebil Çika Ndërsa shqiptarët në Maqedoni po protestojnë për kërkojnë të drejta, pse maqedonasit po e kërkojnë “vdekjen e shqiptarëve “duke organizuar kundër- protesta në përpjekje për të ruajtur ...

MSHM letër OSBE-s, NATO-s e BE-së: Të ndërpritet provokimi policor në Maqedoni!

Almakos - 09.07.2014

Mërgata e Shqiptarëve të Maqedonisë me shqetësim dhe brengë është duke i përcjellë situatat e krijuara në qytetet me shumicë shqiptare, ku shqiptarët protestojnë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, ...

Qeveria asnjëherë nuk i ka njohur shqiptarët si qytetar të këtij shteti, por i ka trajtuar si të huaj

Almakos - 09.07.2014

Hysni SHAQIRI Që t’ i referohemi ngjarjeve të fundit në Maqedoni, ne detyrimisht vëmendshëm duhet t’i qasemi shumë çështjeve që ndërlidhen me të drejtën historike të shqiptarëve që nga themelimi ...

Thirrje për kundërprotesta, situatë shpërthyese në Maqedoni

Koha.net - 09.07.2014

Pas paralajmërimeve për protestë të organizuar të premten nga shqiptarët në Shkup, janë shpërndarë paralajmërime edhe nga maqedonasit për organizimin e një kundërproteste.

Ju faleminderit Kim Mehmeti!

Panorama - 09.07.2014

ZEF PREÇI Besoj shumë veta e kanë ndjekur reagimin e djeshëm të z. Kim Mehmeti, gazetar dhe publicist i njohur në Shkup dhe në mbarë trojet shqiptare në Ballkan, rreth asaj që po ndodh këto ditë me ...

Shkupi dhe shqiptarët

Panorama - 09.07.2014

AGIM BAÇI Ka një tezë interesante që Kim Mehmeti e ka cituar gjithnjë: “Maqedonia është koncept shqiptar”. Thënë shkoqur, pa faktorin shqiptar Maqedonia rrezikon të mos jetë më e tillë, por të ...

Çështja e shqiptarëve në Maqedoni dhe strategjia që na mungon

Zeri - 09.07.2014

Në historinë politike të Shqipërisë dhe të shqiptarëve platforma politike për krijimin e Shtetit Shqiptar u hartua nga shkencëtari me nam, siç ishte Sami Frashëri, prandaj ajo u kurorëzua, ...

Ngjarjet tragjike të Gostivarit të vitit 1997, një leksion i pamësuar nga klasa politike shqiptare

Koha.net - 09.07.2014

Gostivar, 9 korrik - RDK i ka përkujtuar sot ngjarjet tragjike në Gostivar të vitit 1997. Përmes një letre dërguar medieve ajo shfaq shqetësimin për situatën aktuale në Maqedoni dhe thekson se ...

Kritkon ashpër flamujt arabë në protestat e Shkupit

Yll Press - 09.07.2014

Flamuj të huaj! Flamuj me tekste arabe. Flamuj që nuk i përkasin as kombit tonë, as shtetit tonë, as fesë sonë. Flamuj prej manipuluesve ordinerë! Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në ...

Revolta e qytetarëve në Maqedoni

ABC News - 09.07.2014

Edhe pse situata në Shkup këtyre ditëve duket e qetë, kjo nuk do të thotë se te shqiptarët e kryeqytetit të Maqedonisë është shuar revolta pas dënimit me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve në ...

Maqedonasit në kundraprotestë "Te presim shqiptarinë e mallkuar"

Shqiptarja - 09.07.2014

Ditën e premte në Shkup është paralajmëruar një tjetër protestë e madhe, ku pritet të marrin pjesë jo vetëm shqiptarë nga Maqedonia, por edhe nga treva të tjera shqipfolëse.

Maqedoni, paralajmërohen protesta dhe kundërprotesta

Vision Plus - 09.07.2014

Kumanova pritet të zhvillojë sot protestën e radhës së shqiptarëve në Maqedoni. Siç njoftohet në rrjetet sociale, qindra banorë të këtij qyteti me shqiptarë do të marshojnë në rrugë e sheshe.

Mbi protestat e Shkupit

Tetova Sot - 10.07.2014

Në protestat që i pamë në Shkup, memoria na regjistroi disa kuadro tepër rrëqethëse. Flamuj të huaj! Flamuj me tekste arabe. Flamuj që nuk i përkasin as kombit tonë, as shtetit tonë, as fesë sonë.

Gruevski si Millosheviqi

Tetova Sot - 09.07.2014

Milaim Shefkiu -Zeri Maqedonia sërish u bë top-lajm i medieve evropiane gjatë gjithë javës që mbeti pas. Vetëm një vendim i Gjykatës Themelore Shkupi 1, e nxori nga binarët lokomotivën me avull të ...

Gruevski si Millosheviçi

Gazeta Tema - 09.07.2014

Nga Milaim Shefkiu Maqedonia sërish u bë top-lajm i medieve evropiane gjatë gjithë javës që mbeti pas. Vetëm një vendim i Gjykatës Themelore Shkupi 1, e nxori nga binarët lokomotivën me avull të ...

Sulejman ef. Rexhepi: Çka ka nevojë për flamuj të huaj prej manipuluesve ordinerë

Express - 09.07.2014

Çfarë duhet flamuri i Arabisë Saudite të valvitet në hundët e policit maqedonas! Unë për vete, nuk e besoj që shteti arab do të lejonte me asnjë çmim që të keqpërdorej flamuri shtetëror i tyre, ashtu ...

Rasti "Monstra", Prishtina e Tirana ngrihen në protesta

Shekulli - 08.07.2014

Në Prishtinë dhe Tiranë për sot janë paralajmëruar protesta në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni. Në rrjetin social “Facebok”, është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje që sot prej orës ...

Sali Berisha: Protestat në Maqedoni janë reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend!

Almakos - 08.07.2014

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestat të cilat po zhvillohen nga shqiptarët e Maqedonisë kundër dënimit me burgim të përjetshëm të 6 shqiptarëve të akuzuar për ...

Të premten protestë masive në Shkup nga të gjitha trojet shqiptare!

Lajm - 08.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

Sot Protesta në Tiranë dhe Prishtinë në përkrahje të shqiptarëve të Maqedonisë

Shqipmedia - 08.07.2014

Protestave të shqiptarëve të Shkupit jane bashkangjitur edhe kryeqytetet shqiptare, Tirana dhe Prishtina. Përmes njoftimeve në Facebook, është lajmëruar se protesta do të nisë të martën në orën 18:00 ...

Të premten protestë masive në Shkup nga të gjitha trojet shqiptare!

Shqipmedia - 08.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

E kanë me “Monstrat politike”

Shqipmedia - 08.07.2014

Shkruan: Mero Baze Protestat e shqiptarëve në Maqedoni kanë tejkaluar sot shkakun përse nisën dhe përpjekjet për infiltrime fetare, duke u rikthyer në kryeqendrën e shqiptarëve në Tetovë dhe duke u ...

Berisha: po protestohet kundër albanofobisë

Zhurnal - 08.07.2014

Përmes një statusi në profilin e tij në FB, politikani më i moshuar në Ballkan, Sali Berisha, i ka fryrë edhe më shumë rritjes së tensioneve ndëretnike në Maqedoni.

Prishtina dhe Tirana protesta në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni

Albtime - 08.07.2014

Në Prishtinë dhe Tiranë për nesër janë paralajmëruar protesta në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni. Në rrjetin social “Facebok”, është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje që nesër me fillim ...

Berisha: Po protestohet kundër albanofobisë

Portalb - 08.07.2014

Lajme lidhur me temën Sot protesta në Kërçovë dhe Kumanovë DW: “Monstra”, mund të bëhet rezistencë e përgjithshme ndaj korrupsionit dhe varfërisë Gruevski dhe Ahmeti dështuan, mllefi i qytetarëve ...

Berisha: Po protestohet kundër albanofobisë

Albtime - 08.07.2014

Përmes një statusi në profilin e tij në FB, politikani më i moshuar në Ballkan, Sali Berisha, i ka fryrë edhe më shumë rritjes së tensioneve ndëretnike në Maqedoni.

Të premten protesta masovike nga shqiptarët dhe sllavomaqedonasët

Albtime - 08.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

Berisha: Forcat politike të shqiptarëve të dëgjojnë zërin e të rinjve

Ina - 08.07.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një reagim në rrjetin e tij facebook mbi protestat e shqiptarëve në Maqedoni, dënoi ushtrimin e dhunës së autoriteteve maqedonase dhe i cilësoi protestat një ...

Të premten protestë masive në Shkup nga të gjitha trojet shqiptare!

Almakos - 08.07.2014

Për të premten është paraparë një protestë masive në Shkup, në të cilën pritet të marrin pjesë shqiptarë, jo vetëm nga të gjitha qytetet e Maqedonisë, por edhe nga të gjitha trojet ku jetojnë ...

VV e quan të pa drejtë reagimin e Prishtinës për situatën në Maqedoni

Lajmi.net - 08.07.2014

Vetëvendosje vlerëson se Qeveria e Kosovës, me reagimin ndaj ngjarjeve në Maqedoni, ka shpërndarë përgjegjësin për dhunën e ushtuar ndaj shqiptarëve. Lëvizja Vetëvendosje ka vlerësuar se është i ...

VV: Qeveria e Kosovës, “barazoi” protestuesit me policinë në Maqedoni

Almakos - 08.07.2014

Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, situata e krijuar në Maqedoni këto ditë pas procesit të padrejtë gjyqësor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetërore është e rezervuar për shqiptarët, e veçanërisht ...

VV: Qeveria e Kosovës, “barazoi” protestuesit me policinë në Maqedoni

Zhurnal - 08.07.2014

Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, situata e krijuar në Maqedoni këto ditë pas procesit të padrejtë gjyqësor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetërore është e rezervuar për shqiptarët, e veçanërisht ...

Të premten protestë masive mbarëshqiptare në Shkup

Albeu.com - 08.07.2014

Ditën e premte është paraparë mbajtja e një proteste masive mbarëshqiptare në Shkup . Në të pritet të marrinj pjesë shqiptarë, jo mvetëm nga Maqedonia, por nga të gjitha trevat shqipfolëse.

VV: Thaçi barazoi protestuesit me qeverinë e dhunshme të Gruevskit‏

Ina - 08.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje reagon ashpër ndaj reagimit të padrejtë të Qeverisë kosovare në ikje, e cila sipas këtij subjekti politik, i barazoi protestuesit me qeverinë e cila përdor dhunën dhe të gjithë ...

Prishtina e Tirana solidarizohen me protestat në Shkup

Lajmi.net - 08.07.2014

Qindra të rinj janë mbledhur sot në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë dhe janë drejtuar kah Ambasada e Maqedonisë, ku një grup i protestuesve ka djegur flamurin maqedonas.

Protestuesit në Prishtinë: “Monstra është vetë Gruevski”

Ina - 08.07.2014

Në Prishtinë sot u protestua kundër dhunës policore maqedonase dhe në mbështetje të vëllezërve shqiptarë në Maqedoni. Protestuesit shprehën revoltën e tyre kundër diskriminimit të pushtetit ...

Shqiptarët në Prishtinë, djegin flamurin maqedonas (VIDEO)

Almakos - 08.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Protestohet në Prishtinë për shqiptarët e Maqedonisë, djegin flamurin maqedonas – FOTO dhe VIDEO

Shqipmedia - 08.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Protestat në Maqedoni, Berisha: Reagim i ligjshëm për të drejtat e shqiptarëve

Mapo - 08.07.2014

TIRANË Përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha përcolli mbështetjen për protestuesit shqiptarë në Maqedoni. “…Protestat nisën pas dënimit me burgim të përjetshëm ...

Maqedonia në telashe

Panorama - 08.07.2014

HAMDI JUPE Prej disa ditësh në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë vazhdojnë protestat e shqiptarëve, kryesisht rinisë. Protestat morën shkas nga dënimi me burgim të përjetshëm i gjashtë të ...

Maqedoni, protestat sporadike, tension nga prania e policisë

Panorama - 08.07.2014

Protestat, politikanët shqiptarë zhvillojnë takime me ambasadorët e huaj Prokuroja e “Monstrës”: Nuk u trembem kërcënimeve Protestat e shqiptarëve të Maqedonisë kundër diskriminimit dhe rasteve të ...

VV: Qeveria e Kosovës, “barazoi” protestuesit me policinë në Maqedoni

Telegrafi - 08.07.2014

Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, situata e krijuar në Maqedoni këto ditë pas procesit të padrejtë gjyqësor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetërore është e rezervuar për shqiptarët, e veçanërisht ...

VV kritikon Qeverinë pse barazon protestuesit me dhunuesit në Maqedoni

Koha.net - 08.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se situata e krijuar në Maqedoni këto ditë, pas procesit të padrejtë gjyqësor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetërore është e rezervuar për shqiptarët, e ...

Veteranët e UÇK mbështesin protestuesit në Maqedoni

ABC News - 08.07.2014

Veteranët e UCK ofruan mbështetjen e tyre për popullin shqiptar ne Maqedoni. Në një deklaratë për shtyp ata shprehen se problemi i shqiptarëve në Maqedoni nuk është vetëm rasti "Monstra", por është ...

Protestohet në Prishtinë për shqiptarët e Maqedonisë, djegin flamurin maqedonas (Foto-Video)

Zeri - 08.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Uk Lushi: Protestoni por mos fyeni dhe digjni flamuj

Zeri - 08.07.2014

Veprimtari i çështjes shqiptare, Uk Lushi ndonëse i ka quajtur të qëlluara protestat në Prishtinë dhe Tiranë në përkrahje të shqiptarëve në Maqedoni, ka kritikuar djegien e flamurit maqedonas në ...

Intervistë me Xhemal Ahmetin: Maqedonia ndodhet në krizë ekzistenciale, protesta u organizua keq

Tetova Sot - 08.07.2014

Protestat e fundit nuk patën asgjë fetare dhe nuk nisi nga oborri i xhamisë. Protestat janë politike por të organizuara keq dhe organizatorët e protestës ndaj rastit “Monstra” dështuan sepse mungonte ...

Politologët: Pakënaqësitë në Maqedoni janë politike

Gazeta Idea - 08.07.2014

Maqedoni- Një protestë e thirrur në rrjetet sociale në shenjë pakënaqësie për një vendim të gjykatës, ka rikthyer në Maqedoni ndarjet ndëretnike, që e bëjnë këtë shtet tepër të brishtë, raporton ...

Rikthehet qetësia në Maqedoni

Vision Plus - 08.07.2014

Në Maqedoni është rikthyer sërish qetësia pas katër ditë protestash të dhunshme në Shkup, Tetovë e Struge lidhur me dënimin me burgim të përjetshëm të gjashtë të pandehurve lidhur me rastin “Monstra”.

VV reagon ndaj qëndrimit të Qeverisë për situatën në Maqedoni

Tetova Sot - 08.07.2014

Situata e krijuar në Maqedoni këto ditë pas procesit të padrejtë gjyqësor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetërore është e rezervuar për shqiptarët, e veçanërisht për ata të cilët protestojnë ...

Rasti "Monstra", Tirana mbështet Shkupin "Zemra e Shqipërisë"

Shqiptarja - 08.07.2014

TIRANE - Me parullën “Shkupi zemra e Shqipërisë”, qindra të rinj kanë protestuar këtë të martë përballë "Piramidës" në kryeqytet në mbështetje të protestave që prej ditësh mbahen në qytet kryesore të ...

Shqiptarët në Prishtinë, djegin flamurin maqedonas (VIDEO)

Tetova Sot - 08.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Protestë edhe në Prishtinë, digjet flamuri maqedonas

Vision Plus - 08.07.2014

Qindra qytetarë në Prishtinë i janë bashkuar thirrjes për protestë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë. Vendtakimi i protestuesve ishte në sheshin “Skënderbe” për të vazhduar më pas drejt ...

Vetëvendosje!: Qeveria Thaçi relativizon përgjegjësinë për dhunën në Maqedoni

Kosova Live - 08.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje! ka reaguar për përmbajtjen e reagimit të vonuar të Qeverisë së Kosovës për situatën e krijuar në Maqedoni, ndërsa thirrjen e saj për dialog midis palëve e konsideron tendencë ...

Kosovarët solidarizohen me Shkupin, djegin flamurin maqedonas

Kosova Live - 08.07.2014

Qindra qytetarë të Kosovës të martën kanë protestuar në Prishtinë në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë të cilët tash e katër ditë po protestojnë kundër burgimit të përjetshëm të shqiptarëve në ...

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni do të vazhdojnë

Shekulli - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të madhe në rrjetet ...

Protesta në Maqedoni për shqiptarët e dënuar

Shekulli - 07.07.2014

Qindra qytetarë të Tetovës ishin grumbulluar dje në Sheshin “Iliria” në Tetovë, ku kanë filluar protestën paqësore për rastin “Monstra”, në kundërshtim të vendimit të gjykatës dhe për dhunën policore ...

Tradhtari që nxiti dhunën në protestat e shqiptarëve në Maqedoni

Shekulli - 07.07.2014

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni, të nisura si paqësore, shumë shpejtë kaluan në të dhunshme. Por, mediat maqedonase kanë treguar se protestat janë nxitur nga një person, i cili fillimisht ka qenë ...

Protestat në Maqedoni, Berisha: Forcat politike të shqiptarëve të dëgjojnë zërin e të rinjve

Shekulli - 07.07.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një reagim në rrjetin e tij facebook mbi protestat e shqiptarëve në Maqedoni, dënoi ushtrimin e dhunës së autoriteteve maqedonase dhe i cilësoi protestat një ...

Reagimi i Berishës për protestat në Maqedoni

Gazeta Start - 07.07.2014

Tiranë – Ish-kryeministri Sali Berisha reagoi për protestat e dhunshme në Maqedoni, duke theksuar se protestat atje janë një reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend! Reagimi i ...

Protestat s'e kanë ndërmend të ndalen në Maqedoni

Almakos - 07.07.2014

Protestat duket se do mbahen për çdo ditë.... Sërish paralajmërohen protesta masive në Shkup. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet në rrjetet sociale, priten protestat që do të ...

Paralajmërohen protesta të mbahen për çdo ditë!

Zhurnal - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivarë, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të madhe në rrjetet ...

Protesta do të ketë çdo ditë, deri në lirimin e "djemve tanë"

Albtime - 07.07.2014

Nëpër rrjetet sociale janë njoftuar protesta të reja. Siç njoftohet protestat do të jenë masive edhe atë nëpër disa qytete të Maqedonisë duke nisur nga Shkupi, Tetova, Gostivari, Dibra dhe Struga.

Protestat vazhdojnë çdo ditë në Maqedoni

Shqipmedia - 07.07.2014

Protestat duket se do mbahen për çdo ditë…. Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivarë, Dibër e Strugë.

3 'memecët" e mëdhenj për dhunën në Maqedoni: Rama-Thaçi-Ahmeti

Lajm - 07.07.2014

Dy Kryeministrat, ai i Kosovës Hashim Thaci dhe i Shqipërisë Edi Rama, por edhe ai i BDI-se ne Maqedoni Ali Ahmeti, nuk e kanë thënë ende asnjë fjalë për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve qe po ...

Paralajmërohen sërish protesta në Maqedoni

Lajmi.net - 07.07.2014

Në Maqedoni janë thirrur sërish protesta, për të kundërshtuar vendimin e Gjykatës për rastin “Monstra”. Sërish paralajmërohen protesta masive në gjithë qytetet shqiptare ne Maqedoni.

Zbulohet “agjenti” që nxiti dhunën në protestat shqiptare në Maqedoni (Video)

Lajmi.net - 07.07.2014

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni, të nisura si paqësore, shumë shpejtë kaluan në të dhunshme. Por atje duket të jenë edhe shërbimet maqedonase, të cilat dyshohet të kenë nxitur eskalimin e ...

Vazhdojnë protestat në Maqedoni

Ina - 07.07.2014

Në Maqedoni do të vazhdojnë protestat e shqiptarëve dhe se paralajmërimet janë vërshuar nëpër rrjetet sociale, por edhe nga thirrjet e tjera. Në Shkup protestat janë paralajmëruar për të vazhduar nga ...

U zgjua Zemri Qamili: Protestuesit ishin të dhunshëm, policia kreu detyrën

Portalb - 07.07.2014

Lajme lidhur me temën Shkup, protestat nuk do të ndalen! Koço Danaj: Rebelimi i shqiptarëve në Maqedoni është civilizim Murati: Shqiptarët në Maqedoni, të kenë të drejtë të vetëvendosjes Marin Mema: ...

Zemri Qamili: Protestuesit ishin të dhunshëm, policia kreu detyrën

Albtime - 07.07.2014

Tre ditë pas protestave të dhunshme në Shkup, pas përplasjeve mes protestuesve dhe policisë, kanë reaguar edhe drejtues të institucioneve në Maqedoni.

Vazhdojnë protestat në Maqedoni

Albtime - 07.07.2014

Në Maqedoni do të vazhdojnë protestat e shqiptarëve dhe se paralajmërimet janë vërshuar nëpër rrjetet sociale, por edhe nga thirrjet e tjera. Në Shkup protestat janë paralajmëruar për të vazhduar nga ...

Paralajmërohen çdo ditë protesta lidhur me rastin "Monstra"

Idividi - 07.07.2014

Shkup, 7 korrik 2014 (MIA) - Paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivarë, Dibër e Strugë, shkruan "Zhurnal".

Tradhtari që nxiti dhunën në protestat e shqiptarëve në Maqedoni

Zhurnal - 07.07.2014

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni, të nisura si paqësore, shumë shpejtë kaluan në të dhunshme. Por, mediat maqedonase kanë treguar se protestat janë nxitur nga një person, i cili fillimisht ka qenë ...

Nuk është vetëm protestë - Burhan Seferi

Ina - 07.07.2014

Mediat pro qeveritare mundohen që ngjarjet e fundit në Maqedoni t’i prezantojnë thjeshtë si një protestë për Monstrën. Edhe disa media të pavarura, janë ndikuar nga ky fenomen dhe besoj se e gjithë ...

Qamili: protestat nisën të qeta, por u bënë të dhunshme

Zhurnal - 07.07.2014

Njëri prej drejtuesve politikë të organeve të rendit, zëvendësministri i Punëve te Brendshme, Zemri Qamili ka deklaruar se protestat në Shkup ishin të dhunshme, edhe pse fillimisht nisën të qeta.

Protesta në Tiranë dhe Prishtinë në përkrahje të shqiptarëve të Maqedonisë

Portalb - 07.07.2014

Lajme lidhur me temën Xhavit Haliti: Policia maqedonase duhet t’i jap fund dhunës ndaj shqiptarëve Hakerët shqiptarë sulmojnë faqet maqedonase MPB identifikon 24 persona, Kotevski i quan huligan ...

U 'zgjua' Zemri Qamili i BDI-së: Protestuesit ishin të dhunshëm, policia kreu detyrën

Almakos - 07.07.2014

Tre ditë pas protestave të dhunshme në Shkup, pas përplasjeve mes protestuesve dhe policisë, kanë reaguar edhe drejtues të institucioneve në Maqedoni.

Zemri Qamili: Policia kreu detyrën

Lajm - 07.07.2014

Në një lidhje telefonike për “A1 Report”, zëvendësministri i Brendshëm i Maqedonisë, Zemri Qamili nga rradhët e BDI-së tha se protestat ishin të dhunshme, edhe pse fillimisht nisën të qeta.

3 'memecët" e mëdhenj për dhunën në Maqedoni: Rama-Thaçi-Ahmeti

Almakos - 07.07.2014

Dy Kryeministrat, ai i Kosovës Hashim Thaci dhe i Shqipërisë Edi Rama, por edhe ai i BDI-se ne Maqedoni Ali Ahmeti, nuk e kanë thënë ende asnjë fjalë për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve qe po ...

E kanë me “Monstrat politike”!

Lajm - 07.07.2014

MERO BAZE Protestat e shqiptarëve në Maqedoni kanë tejkaluar sot shkakun përse nisën dhe përpjekjet për infiltrime fetare, duke u rikthyer në kryeqendrën e shqiptarëve në Tetovë dhe duke u mbështetur ...

Mehmeti: paska pasur skenar për ta devijuar protestën?!

Zhurnal - 07.07.2014

Mediat maqedonase alarmuan se protestat në Shkup ishin nxitur nga një person, i cili fillimisht ka qenë përkrah protestuesve shqiptarë dhe më pas të rreshtohet kundrejt forcave policore maqedonase.

A do të ketë protesta në Tiranë dhe Prishtinë?!

Zhurnal - 07.07.2014

Rrjetet sociale janë të mbushura me thirrje nga shqiptarët e të gjitha trojeve etnike për t'iu bashkuar protestave të shqiptarëve në Maqedoni. Pritet që protestat të mbahen para përpara ambasadave të ...

3 'memecët" e mëdhenj për dhunën në Maqedoni: Rama-Thaçi-Ahmeti

Albtime - 07.07.2014

Dy Kryeministrat, ai i Kosovës Hashim Thaci dhe i Shqipërisë Edi Rama, por edhe ai i BDI-se ne Maqedoni Ali Ahmeti, nuk e kanë thënë ende asnjë fjalë për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve qe po ...

Sot Shkupi i qetë, dita kaloi pa protesta

Portalb - 07.07.2014

Lajme lidhur me temën Gostivar, dhjetëra persona protestuan qetë para Gjykatës, në Tetovë asnjë lëvizje Policia punon në identifikimin e protestuesve të dhunshëm në Tetovë Gruevski: Protestat nuk ...

Berisha thirrje autoriteteve maqedonase: Hiqni dorë nga dhuna

Albeu.com - 07.07.2014

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka bërë sot thirrje autoriteteve të Maqedonisë të heqin dorë nga dhuna policore dhe sa më shpejt të trajtojnë me transparencë dhe përgjegjësi të plotë protestën e ...

Berisha: Protestat në Maqedoni janë reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend

SOT - 07.07.2014

Ish kryeministri, Sali Berisha përmes një postimi në rrjetin social Facebook deklaron se prej disa ditësh mijëra të rinj shqiptarë po protestojnë në rrugët e Shkupit, Tetovës, Gostivarit, Dibrës dhe ...

Shkupi sot kaloi pa protesta

Zhurnal - 07.07.2014

Edhe pse ishte paralajmëruar, sot nuk u mbajtën protesta kundër rastit “Monstra” në Shkup. Protesta ishte paraparë të mbahet në afërsi të Qendrës tregtare “Çairçanja” në Shkup.

Nesër protestohet në Prishtinë në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni

Almakos - 07.07.2014

Në rrjetin social “Facebok”, është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje që nesër me fillim prej orës 18:00 të protestohet në Sheshin “Skënderbeu”, në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë.

Nesër, Prishtina proteston për shqiptarët e Maqedonisë (FOTO)

Albeu.com - 07.07.2014

Mbështetja për shqiptarët e Maqedonisë nuk do të mungojë edhe nga shqiptarët e Kosovës. Në rrjetin social "Facebook", është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje për protestë nesër në orën 18.00 ...

Maqedonia NUK është shtet stabil - Lura Pollozhani

Ina - 07.07.2014

Shumë herë çuditem me faktin që Maqedonia quhet shtet stabil, shumë shpesh njerëz tjerë çuditen me faktin kur unë mundohem të shpjegoj që nuk është. Nëse ngjarjet që ndodhën në Gjorgje Petrov nuk e ...

Prishtina dhe Tirana protesta në mbështetje të Shkupit

Ina - 07.07.2014

Në Prishtinë dhe Tiranë për sot janë paralajmëruar protesta në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni. Në rrjetin social “Facebok”, është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje qësot me fillim prej ...

Në Shkup dhe Tetovë s`pati protesta

Ina - 07.07.2014

Në Shkup dhe Tetovë, por edhe në disa qytete tjera nuk janë mbajtur protestat e paralajmëruar. Prej mbrëmë ishin shpërndarë paralajmërime të panjohura lidhur me organizimin e protestave në ora 14.00 ...

E kanë me “Monstrat politike”!

Almakos - 07.07.2014

Mero BAZE Protestat e shqiptarëve në Maqedoni kanë tejkaluar sot shkakun përse nisën dhe përpjekjet për infiltrime fetare, duke u rikthyer në kryeqendrën e shqiptarëve në Tetovë dhe duke u mbështetur ...

Maqedoni, paralajmërohen të tjera protesta në mbarë vendin

Ora news - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivarë, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të madhe në rrjetet ...

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni do të vazhdojnë

Koha.net - 07.07.2014

Shkup, 7 korrik - Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të ...

Protestat nuk ndalen, paralajmërohen çdo ditë

Zeri - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive në gjithë qytetet shqiptare ne Maqedoni. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet në rrjetet sociale, pritet të ketë protesta gati për çdo ditë.

Ka më shumë se fe dhe nacionalizëm pas protestave në Shkup

Mapo - 07.07.2014

Shkrimtari Kim Mehmeti flet për një shtet që nuk u përket shqiptarëve dhe i trajton si qytetarë të dorës së dytë: Na rrezikohet shqiptaria, jo feja. Radio “Evropa e Lirë” shkruan për drejtësi të ...

Protestë e qetë në Shkup, në Tetovë tensionohet situata

BalkanWeb - 07.07.2014

SHKUP - Një grup prej disa dhjetëra shqiptarësh të rinj protestuan përsëri sot në Shkup, në shenjë revolte për dënimet drastike të 6 shqiptarëve në procesin “Monstra”.

Maqedoni, zgjerohet protesta shqiptare

Panorama - 07.07.2014

Përplasja me policinë, dje në Tetovë Shqiptarët e Shkupit protestuan dje në ditën e tretë të “rebelimit” kundër rasteve të montuara gjyqësore kundër tyre, duke u zgjeruar edhe në disa qytete të ...

Protestat në Maqedoni, Berisha: Reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje

BalkanWeb - 07.07.2014

TIRANË- Reagim të ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje i ka cilësuar ish kryeministri Sali Berisha protestat në Maqedoni. Sipas tij të rinjtë shqiptarë protestojnë sepse duan që vendi i tyre të ketë ...

Protestat në Maqedoni, reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend

Ora news - 07.07.2014

Të dashur miq, prej disa ditësh me rradhë mijëra e mijëra të rinj shqiptarë po protestojnë në rrugët e Shkupit dhe dje në Tetovë, Gostivar, Dibër dhe qy tetet e tjera me shumicë shqiptare të ...

Protestat në Maqedoni, Berisha: Reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend!

Panorama - 07.07.2014

Ish kreyeministri Sali Berisha i ka quajtur protestat ne Maqedoni janë reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje në këtë vend. Ne nje postim ne profilin e tij ne FB, Berisha shkruan se ...

Ka më shumë se fe dhe nacionalizëm pas protestave në Shkup

Ora news - 07.07.2014

Shqiptarët e Maqedonisë janë në protestë dhe përtej flamujve, thirrjeve nacionaliste apo atyre fetare që kanë bërë përshtypje në Tiranë, përplasja e tyre me policinë i ka rrënjët tjetërkund.

Berisha: Praktikat albanofobike të marrin fund në Maqedoni

Mapo - 07.07.2014

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me protestat e organizuara në Maqedoni nga shqiptarët, si pasojë e dënimit të 6 shqiptarëve me burgim të përjetshëm për rastin “Monstra”.

Ish kryeministri Berisha dënon dhunën në Maqedoni

ABC News - 07.07.2014

Ish-kryeministri Berisha i ka cilësuar protestat e shqiptarëve në Maqedoni si një reagim i tyre i ligjshëm ndaj albanofobisë në këtë vend. Sipas tij, autoritetet maqedonase kanë ushtruar dhunë të ...

Nesër protestohet në Prishtinë në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni

Zeri - 07.07.2014

Në rrjetin social “Facebok”, është hapur një iniciativë, e cila bën thirrje që nesër me fillim prej orës 18:00 të protestohet në Sheshin “Skënderbeu”, në mbështetje të shqiptarëve të Maqedonisë.

Protestat në Maqedoni, flet kryeministri Gruevski

ABC News - 07.07.2014

Tre ditë pas tensioneve të rritura në Maqedoni, protestave dhe përplasjeve të ashpra midis policisë dhe qytetarëve lidhur me ngjarjet është prononcuar kryeministri Nikolla Gruevski.

Protestat nuk ndalen, paralajmërohen çdo ditë

Tetova Sot - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive në gjithë qytetet shqiptare ne Maqedoni. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet në rrjetet sociale, pritet të ketë protesta gati për çdo ditë.

3 ‘memecët” e mëdhenj për dhunën në Maqedoni: Rama-Thaçi-Ahmeti

Tetova Sot - 07.07.2014

Dy Kryeministrat, ai i Kosovës dhe i Shqipërisë nuk e kanë thënë ende asnjë fjalë për dhunën e ushtruar ndaj shqiptarëve nga ana e policisë maqedonase.

Maqedonia në llupën e medias botërore

InfoGlobi - 07.07.2014

Qindëra shqiptarë kanë hedhur gurë kundë policisë së Maqedonië në shenjë të protestes për Vendimin e Gjykatës Themelore të Shkupit me të cilin 6 shqiptarë të besimit islam u dënuan me burgim të ...

Protestat e shqiptarëve në Maqedoni do të vazhdojnë

Fish Media - 07.07.2014

Sërish paralajmërohen protesta masive nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivar, Dibër e Strugë. Sipas thirrjes e cila tani më qarkullon dhe shpërndahet me të madhe në rrjetet ...

Paralajmërohen të tjera protesta në Maqedoni, policia merr masa

Gazeta Idea - 07.07.2014

Maqedoni- Protesta masive janë paralajmëruar të mbahen sërish nëpër disa qytete të Maqedonisë si në Shkup, Tetovë, Gostivarë, Dibër e Strugë. Sipas ‘Zhurnal’, një thirrje po qarkullon dhe shpërndahet ...

Berisha: Po protestohet kundër albanofobisë

Shkupi24 - 07.07.2014

Përmes një statusi në profilin e tij në FB, politikani më i moshuar në Ballkan, Sali Berisha, i ka fryrë edhe më shumë rritjes së tensioneve ndëretnike në Maqedoni.

Berisha flet për protestat në Maqedoni: Albanofobi!

AMA-News - 07.07.2014

Reagim të ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje i ka cilësuar ish kryeministri Sali Berisha protestat në Maqedoni. Sipas tij të rinjtë shqiptarë protestojnë sepse duan që vendi i tyre të ketë një ...

Berisha citon Trocki: Kur Vardari mbushej me koka shqiptarësh

Tetova Sot - 07.07.2014

`Ata protestojnë kundër ndarjes mbi baza etnike të buxhetit dhe diskriminimit të qartë të trevave shqiptare të rinjtë shqiptarë po protestojnë kundër festimive albanofobe të betejave që shënuan ...

Berisha: Protestat në Maqedoni, reagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje

Gazeta Idea - 07.07.2014

Tiranë- I sh-kryeministri Sali Berisha tha se protestat në Maqedoni ishin r eagim i ligjshëm ndaj albanofobisë në rritje. Në një postim në Facebook Berisha thekson se të rinjtë shqiptarë po ...

Maqedoni, nuk mbahen protestat e paralajmëruara, Ahmeti: Dhuna nuk ndihmon

Gazeta Idea - 07.07.2014

Maqedoni- Në Shkup dhe Tetovë, por edhe në disa qytete tjera nuk janë mbajtur protestat e paralajmëruar. Prej mbrëmë ishin shpërndarë paralajmërime të panjohura lidhur me organizimin e protestave në ...

Zemri Qamili i BDI-së: Protestat nisën të qeta, por u bënë të dhunshme

Republika - 07.07.2014

Tre ditë pas protestave të dhunshme në Shkup, pas përplasjeve mes protestuesve dhe policisë, kanë reaguar edhe drejtues të institucioneve në Maqedoni.