TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Polonia i thotë lamtumirë Kaczynskit

Gazeta Start - 18.04.2010

Presidenti polak Lech Kaczynski dhe e shoqja Maria tw cilwt humbwn jetën nga rrëzimi i avionit me 10 Prill, varrosen sot. Çifti presidencial do të prehet në kështjellën mbi kodrën Wawel.

Ndërpriten diskutimet për vendin e varrosjes së presidentit polak - Zhvillohen ceremonitë e përmortshme për viktimat e ...

DW - 18.04.2010

Një javë pas rrëzimit të avionit presidencial në Poloni filluan ceremonitë e përmortshme për kreun e shteit Lech Kaczynski, gruan e tij Maria dhe 94 viktimat e tjera.

Trupi i Kaznskit në Krakove

Top Channel - 18.04.2010

Trupi i pajetë i presidentit polak Lech Kaczynski dhe gruas së tij Maria kanë mbërritur nga Varshava në Krakove, në jug të Polonisë, për t’u varrosur në katedralen historike të Wawel, vendi i ...

Poloni: Varroset presidenti Kaczynski

Shqipmedia - 18.04.2010

Për arsye të ndalim-fluturimit mbi Evropë shumë miq të rangut të lartë e kishin anuluar pjesëmarrjen e tyre në varrimin shtetëror, ndër ta presidenti amerikan Barack Obama dhe kryetari i Komisionit ...

Lamtumirë presidentit polak

DW - 18.04.2010

Për arsye të ndalim-fluturimit mbi Evropë shumë të ftuar të rangut të lartë e anuluan pjesëmarrjen e tyre në varrimin shtetëror.

Fjalët e Kaczynski-t para tragjedisë: ''Katini vend i mallkuar, më fut të dridhurat!''

Botasot - 18.04.2010

MOSKE - Avioni që mbante Presidentin polak dhe një duzinë të liderëve kryesorë politikë dhe ushtarakë të vendit dhe që fluturonte drejt vendit ku u krye masakra e oficerëve polakë nga sovjetikët ...

Presidenti polak varroset sot

Telegrafi - 18.04.2010

Presidenti polak Lech Kaczynski, që humbi jetën prej rrëzimit të një avioni, si dhe e shoqja Maria varrosen të dielën. Çifti presidencial do të prehet në kështjellën mbi kodrën Wawel.

Köhler merr pjesë në varrimin shtetëror në Poloni - Merkel jo

Botasot - 18.04.2010

Në ceremoninë e përmortshme për presidentin e ndjerë polak Lech Kaczynski Gjermania do të përfaqësohet prej presidentit Horst Köhler dhe ministrit të jashtëm Guido Westerwelle.

Polonia i thotë lamtumirë Kaczynskit

Botasot - 18.04.2010

Presidenti polak Lech Kaczynski, që humbi jetën prej rrëzimit të një avioni, si dhe e shoqja Maria varrosen sot. Çifti presidencial do të prehet në kështjellën mbi kodrën Wawel.

Sejdiu mori pjesë në varrimin e presidentit të Polonisë

Telegrafi - 18.04.2010

Presidenti Fatmir Sejdiu, të dielën mori pjesë në ceremoninë e varrimit të presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski, i cili humbi jetën tragjikisht një javë më parë në aksidentin ajror në Rusi, ku ...

Presidenti polak Kaczynski prehet në Krakov

BBC - 17.04.2010

Në Poloni po mbahet funerali i presidentit polak, Lech Kaczynski, 8 ditë pasi ai vdiq pas rrëzimit të një avioni në Rusi.

Poloni, ceremonial për viktimat e tragjedisë

Top Channel - 17.04.2010

Qindra mijëra persona në Poloni pritet të marrin pjesë në një ceremonial përkujtimor për 96 viktimat e aksidentit ajror të një jave më parë.

Ceremoni e përmotshme për viktimat e avionit të rrëzuar në Smolensk

Botasot - 17.04.2010

Një javë pas vdekjes së Presidentit Lech Kaczynski, qytetarët e Polonisë do t`i japin lamtumirën e fundit kreut të tyre të shtetit.

Sejdiu merr pjesë në varrimin e Kaczynskin

Telegrafi - 17.04.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu ka udhëtuar për në Poloni, ku të dielën do të marrë pjesë në varrimin e presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski.

Sejdiu në ceremoninë e varrimit të Presidentit të Polonisë

BalkanWeb - 17.04.2010

PRISHTINË- Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, u nis sot për në Poloni, ku nesër do të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski.

Mbyllja e aeroporteve rrezikon funeralin e Kaczynskit

Gazeta Start - 16.04.2010

Varshavë - Një përfaqësues i presidencës polake njoftoi se mbyllja e përkohshme e pjesës më të madhe të aeroporteve polake, mund të rrezikojë funeralin e presidentit, Lech Kaczynski dhe të viktimave ...

Poloni, 3300 gazetarë në ceremoninë e varrimit të Kaczynski-t

BalkanWeb - 16.04.2010

VARSHAVË - Më tepër se 3 300 gazetarë janë akredituar për të pasqyruar këtë fundjavë në Poloni ceremoninë e varrimit të presidentit polak Lech Kaczynski dhe të bashkëshortes së tij Maria, të cilët ...

Debat në mbarë vendin për vendin e varrosjes së Kaczynskit

DW - 15.04.2010

Përballë katastrofës polakët ishin afruar së bashku, por tani po shfaqen krisjet e para në pamjen e unitetit kombëtar. Arsyeja është vendimi për ta varrosur çiftin presidencial Kaczynski në Vavel në ...

Serbi, Zi kombëtare ër tragjedinë e Smolenskut

BalkanWeb - 15.04.2010

BEOGRAD - Serbia është sot në zi kombëtare pas vdekjes së presidentit polak, Lech Kaczynski në një aksident ajror pranë Smolenskut, Rusi.

Kundërshtohet varrimi i Kaczynskit ndër mbretër e heronj

Koha.net - 15.04.2010

Varshavë, 15 prill - Në Poloni lindën mospajtime për shkak të vendimit që presidenti i vdekur, Leh Kaczynski, të varroset në katedralen në Krakov, në të cilën janë të varrosur mbretërit dhe heronjtë ...

Miti dhe vdekja misterioze e Lech Kascynskit (II)

Botasot - 15.04.2010

Ndërkaq në Rusi ka ndodhur diçka e pazakontë. Presidenti Medvedev ka shpallur ditë zie. Dhe është e para herë në historinë e Rusisë që urdhërohet zi për tragjedinë e personaliteteve të huaja.

Poloni, zgjedhjet presidenciale në mes te qershorit

Top Channel - 14.04.2010

Në Poloni zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen më 13 ose më 20 qershor. Lajmin e kanë bërë të ditur përmes një komunikate funksionarë të lartë të Sejm, Dhomës së Parlamentit ...

Kaczynski, polemika për vendin e varrimit

Top Channel - 14.04.2010

Një sërë polemikash kanë shpërthyer në Poloni lidhur me vendimin që presidenti i ndjerë Lech Kaczynski të varroset në Wawel Cathedral të Krakovës, një vend i rezervuar për ...

Vdekja tragjike e Kaczynskit, tronditje për mbarë opinionin botëror

Telegrafi - 14.04.2010

Presidenti Fatmir Sejdiu u nënshkrua të mërkurën në librin e zisë, i hapur për nder të presidentit të Polonisë Leh Kaczynski, i cili humbi jetën tragjikisht para pak ditësh së ...

Sejdiu: Vdekja tragjike e Presidentit Kaczynski tronditje për mbarë opinionin botëror

Botasot - 14.04.2010

Presidenti Sejdiu, pasi që shprehu dhimbjen e madhe që populli i Kosovës ka ndjerë për Presidentin Kaczynski, theksoi se populli polak do të gjejë fuqinë që ta kapërcejë këtë ...

Lech Kaczynski varroset të dielën

Telegrafi - 14.04.2010

Katër ditë pas rrëzimit të avionit polak në Rusi, deri tani janë identifikuar 64 nga 96 viktimat, kumtuan autoritetet ruse.

Ngjashmëria midis vrasjes së princit Ferdinand dhe presidentit polak

Botasot - 14.04.2010

"Kjo është gjithashtu tragjedia jonë"! Me këto fjalë i është drejtuar kryeministri rus, Vladimir Putin, kolegut të tij polak, Donald Tusk, kur ky i fundit kishte mbërritur në ...

Krasniqi u nënshkrua në Librin e zisë për presidentin e ndjerë polak, Kaczyski

Botasot - 14.04.2010

“Me rastin e humbjes tragjike të Presidentit të Polonisë, Kaczynski dhe zyrtarëve të lartë të shtetit, shpreh dhimbjen e thellë të popullit që përfaqësoj, të institucionit dhe ...

Vdekja e Kaczyskit, humbje e madhe për demokracinë

Telegrafi - 14.04.2010

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi u nënshkrua të mërkurën në Librin e zisë për presidentin e ndjerë polak, Lech Kaczyski.

Sejdiu: Vdekja tragjike e Kaczynskit tronditje për mbarë opinionin botëror

Koha.net - 14.04.2010

Prishtinë, 14 prill - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu dhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi janë nënshkruar të mërkurën në Librin e zisë, i hapur në Ambasadën e ...

Poloni: Kaczynski do të varroset të dielën

Botasot - 14.04.2010

Katër ditë pas rrëzimit të avionit polak në Rusi, deri tani janë identifikuar 64 nga 96 viktimat, kumtuan autoritetet ruse.

"Patriot dhe evropian që debatonte" - Reagime nga BE-ja për vdekjen tragjike të presidentit polak Kaczynski

DW - 13.04.2010

Në Bruksel, diplomatët evropianë kanë shprehur pikëllimin e tyre të thellë për vdekjen tragjike të presidentit polak Lech Kaczynski dhe të përfaqësuesve të tjerë politikë të ...

Maria Kaczynski, trupi së shpejti në atdhe

Top Channel - 13.04.2010

Trupi i zonjës së parë të Polonisë, Maria Kaczynski do të dërgohet së shpejti në Varshavë për t’u varrosur përkrah bashkëshortit të saj, presidentit Lech Kaczynski.

Varshavë: Polakët mund të shohin sot arkivolin e presidentit Kaczynski

Botasot - 13.04.2010

Në Varshavë sot njerëzit do të kenë mundësinë që të vizitojnë dhe t'i japin nderimet e fundit presidentit Lech Kaczynski dhe gruas së tij Maria të cilët humbën jetën tragjikisht ...

Tragjedia, pilotët e dinin se avioni do rrëzohej afër Smolenskut

Shekulli - 14.04.2010

Kutitë e zeza nga aeroplani i presidentit të Polonisë, Lech Kaczynski, i cili e humbi jetën të shtunën afër Smolenskut në Rusi, kanë treguar se pilotët e shihnin se aeroplani po ...

Polonia vajton viktimat e aksidentit ajror

BBC - 12.04.2010

Trupi i Presidentit Lech Kaczynski është kthyer në Poloni, pas vdekjes së tij në një aksident ajror në Rusi, së bashku me dhjetra zyrtarë të lartë.

Ende trupa pa jetë nga aksidenti në Rusi

BBC - 12.04.2010

Autoritetet polake thonë se ka ende trupa të pajetë që kanë mbetur nën gërmadhat e aeroplanit, që u rrëzuar të shtunën në Rusinë perëndimore, duke shkaktuar vdekjen e presidentit ...

Rajoni dërgon ngushëllime për vdekjen e presidentit polak, dhe drejtuesve të tjerë

SETimes - 12.04.2010

11/04/2010 Varshavë, Poloni -- Krerët e Ballkanit i shprehën ngushëllimet e tyre Polonisë të shtunën (10 prill), pas vdekjes tragjike të Presidentit polak Lech Kaczyński dhe ...

Çfarë kishin të përbashkët Trajkovski e Kaczynski

Ina - 12.04.2010

Fatkeqësia ajrore, ku humbi jetën presidenti polak, Lech Kaczynski dhe afro 90 bashkudhëtarët e tij dhe ekuipazhi, është një ndër fatkeqësitë e mëdha ajrore, për vetë faktin se ...

Lideri i BDI-së Ahmeti ngushëllon popullin polak

Idividi - 12.04.2010

Shkup, 11 prill (MIA) - Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në një letër ngushëllimi drejtuar popullit polak thotë se “Me dhimbje dhe trishtim të madh e mora ...

Sejdiu viziton trupat polake

Evropaelire - 12.04.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka vizituar kontigjentin polak që shërben brenda KFOR-it. Sejdiu i shprehu ngushëllimet ushtarëve polakë dhe u nënshkrua në librin e zisë.

Emocion dhe pyetje kritike - Polonia pas vdekjes së presidentit Kaczynski

DW - 12.04.2010

Polonia mban zi për viktimat e Smolenskut, në harmoni si rrallëherë. Ndërkohë që vëmendja është fokusuar tek e ardhmja, se në prag ndodhet një luftë elektorale emocionale.

Sejdiu ngushellon kontingjentin polak te KFOR-it

Albeu.com - 12.04.2010

Me rastin e tragjedisë ajrore, në të cilën humbi jetën presidenti i Polonisë, Leh Kaçinjski, bashkëshortja e tij dhe shumë zyrtarë të tjerë të shtetit polak, presidenti i ...

Sejdiu ngushëllon trupat polake

Top Channel - 12.04.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu është takuar sot me kontigjentin e trupave polake që shërbejnë në kuadër të KFOR-it, të cilëve u ka shprehur ngushëllimet e tij për humbjen e ...

Ende trupa të panxjerrë nga gërmadhat e aeroplanit

Alsat - 12.04.2010

Autoritetet polake thonë se ka ende trupa të pajetë që kanë mbetur nën gërmadhat e aeroplanit, që u rrëzuar të shtunën në Rusinë perëndimore, duke shkaktuar vdekjen e presidentit ...

Tiranë, homazhe tek ambasada polake

Top Channel - 12.04.2010

Ambasada e Polonisë në Tiranë ishte e hapur për homazhe. Një foto e presidentit të ndjerë dhe zonjës së parë, që humbën jetën në aksidentin tragjik, si edhe Libri i Zisë, ku ...

Kryekuvendari Krasniqi ngushëllon homologun e tij, Komorowski

Botasot - 12.04.2010

Me hidhërim të thellë mësova lajmin e rëndë për humbjen e jetës në aksidentin tragjik të Presidentit të Polonisë, Shkëlqesisë së tij, zotit Lech Kaczynski dhe delegacionit që ...

Polonia mban zi për presidentin e vdekur

Koha.net - 12.04.2010

Moskë, 12 prill – Trupi i presidentit polak Lech Kaczynski do të qëndrojë sot në kryeqytetin polak, Varshavë, pasi vendi po mbanë zi për viktimat e aksidentit ajror të Smolenskit.

Polonia vajton presidentin, ne zi dhe Rusia

BalkanWeb - 12.04.2010

VARSHAVE- Polonia është nën shok, dhe vajton vdekjen e presidenti Lech Kaczynski. Aksidenti ajror ka tronditur vendin, por njëkohësisht ka bashkuar, përtej diferencave politike, ...

Rusët mbajnë zi për presidentin Lech Kaczynski

Botasot - 12.04.2010

Presidenti rus, Dmitri Medvedev vendosi për shpalljen e ditës së zisë në vend. Flamujt janë në gjysmë shtize dhe televizionet kanë anulluar të gjitha programet argëtuese.

Kryetarja e Kuvendit, Topalli i përcolli Ambasadores së Polonisë, ngushëllime

Botasot - 12.04.2010

Sot, në mesditë Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli zhvilloi një vizitë në Ambasadën e Polonisë në Tiranë, ku në emrin e saj personal por edhe të Kuvendit të Shqipërisë shprehu ...

Sejdiu ngushëlloi ushtarakët e kontingjentit polak të KFOR-it

Telegrafi - 12.04.2010

Me rastin e tragjedisë ajrore në të cilën humbi jetën presidenti i Polonisë, Lech Kaczynski, bashkëshortja e tij dhe shumë zyrtarë të tjerë të shtetit polak, presidenti i ...

Sejdiu ngushëllon kontingjentin polak të KFOR-it

Koha.net - 12.04.2010

Prishtinë, 12 prill - Me rastin e tragjedisë ajrore, në të cilën humbi jetën presidenti i Polonisë, Leh Kaçinjski, bashkëshortja e tij dhe shumë zyrtarë të tjerë të shtetit polak, ...

Presidenti Sejdiu ngushëlloi ushtarakët e kontingjentit polak të KFOR-it

Botasot - 12.04.2010

Me rastin e tragjedisë ajrore në të cilën humbi jetën Presidenti i Polonisë, Lech Kaczynski, bashkëshortja e tij dhe shumë zyrtarë të tjerë të shtetit polak, Presidenti i ...

Vdekja e Kazinskit, Sejdiu viziton trupat polake

BalkanWeb - 12.04.2010

PRISHTINË- Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ngushëllon ushtarakët e kontingjentit polak të KFOR-it.Me rastin e tragjedisë ajrore në të cilën humbi jetën presidenti i Polonisë, ...