TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sulmi i SHBA-së vret dy militantë në Jemen

Evropaelire - 11.08.2013

11:22 Gjendet i gjallë një nga kinezët e zhdukur në Kabul 10:59 Vulin kërcënon me bojkotimin e zgjedhjeve 10:33 Dëmtohet pllaka e ambasadës së Kosovës në Stokholm 10:24 Nadal mposht Gjokoviqin në turneun e Kanadasë 10:03 SHBA dënon sulmet ...

Sulmi i SHBA-së vret dy militantë në Jemen

LajmiFundit - 11.08.2013

Një sulm i telekomanduar i Shteteve të Bashkuara ka vrarë dy militantë të Al Kaidës në jug të Jemenit. Sulmi në provincën Lahj ka plagosur edhe dy kryengritës të tjerë, njërin nga të seriozisht.

Sulmi i SHBA-së vret dy militantë në Jemen

Botasot - 11.08.2013

Një sulm i telekomanduar i Shteteve të Bashkuara ka vrarë dy militantë të Al Kaidës në jug të Jemenit. Sulmi në provincën Lahj ka plagosur edhe dy kryengritës të tjerë, njërin nga të seriozisht.

Al Qaeda vret pesë ushtarë të Jemenit

Telegrafi - 11.08.2013

Militantë të dyshuar të Al Qaedas kanë vrarë pesë ushtarë të Jemenit, të cilët kanë qenë roje pranë një objekti të gazit në qytetin Aden.Sulmi ka ndodhur në mëngjes në terminalin e gazit të lëngshëm natyror Balhaf.

Al Kaeda vret pesë ushtarë të Jemenit

Yll Press - 11.08.2013

Sulmi ka ndodhur në mëngjes në terminalin e gazit të lëngshëm natyror Balhaf. Militantë të dyshuar të Al Kaedës kanë vrarë pesë ushtarë të Jemenit, të cilët kanë qenë roje pranë një objekti të gazit në qytetin Aden.

Sulmi i SHBA-së vret dy militantë në Jemen

Ilirida - 11.08.2013

Një sulm i telekomanduar i Shteteve të Bashkuara ka vrarë dy militantë të Al Kaidës në jug të Jemenit. Sulmi në provincën Lahj ka plagosur edhe dy kryengritës të tjerë, njërin nga të seriozisht.

Al Qaeda vret pesë ushtarë të Jemenit

Ilirida - 11.08.2013

Militantë të dyshuar të Al Qaedës kanë vrarë pesë ushtarë të Jemenit, të cilët kanë qenë roje pranë një objekti të gazit në qytetin Aden.Sulmi ka ndodhur në mëngjes në terminalin e gazit të lëngshëm natyror Balhaf.

Jemen: Pesë ushtarë vriten nga anëtarë të “Al-Kaeda”-s

Republika - 11.08.2013

Pesë ushtarë jemenas u vranë sot nga një sulm i ndërmarrë prej disa anëtarëve të organizatës terroriste “Al-Kaeda” pranë terminalit të gazit në Balhaf, në juglindje të Jemenit, bënë të ditur disa burime ushtarake.

7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen

Evropaelire - 10.08.2013

13:07 7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen 12:59 Aksident në Tajlandë, plagosen turistët rusë 12:28 Vriten 3 kinezë në Afganistan, 2 zhduken 11:49 Kerry dhe Lavrov angazhohen për Sirinë 11:40 Vazhdojnë të mbahen peng pilotët ...

7 sauditë në mesin e militantëve të vrarë në Jemen

Botasot - 10.08.2013

Zyrtarët në Jemen thonë se shtatë persona nga Arabia Saudite kanë qenë në mesin e militantëve të Al Kaidës, të vrarë në Jemen nga një valë e sulmeve të telekomanduara të SHBA-së.

SHBA, hapen ambasadat, alarmi në fuqi vetëm në Jemen

AlbanianScreen - 10.08.2013

SHBA - Shtetet e Bashkuara thanë se do të rihapin të dielën 18 nga 19 misionet diplomatike të mbyllura një javë më parë për shkak të kërcënimeve me sulme terroriste.

Jemen, tjetër sulm me dronë, 14 viktima

Top Channel - 09.08.2013

Të paktën 14 militantë të al-Qaeda-s janë vrarë në Jemen nga 3 sulme me dronë (avionë të telekomanduar), që supozohet se janë kryer nga SHBA-të, bëjnë të ditur zyrtarët.

Sulmet amerikane kanë vrarë 12 militantë në Jemen

Evropaelire - 09.08.2013

06:29 Sulmet amerikane kanë vrarë 12 militantë në Jemen 06:18 Sot mbahen takime të nivelit të lartë amerikano - rus 06:05 Mbyllet konsullata amerikane në Lahore të ...

Arabi Saudite: Arrestohen dy militantë të dyshuar të Al Kaedës

Evropaelire - 09.08.2013

11:02 Arabi Saudite: Arrestohen dy militantë të dyshuar të Al Kaedës 10:36 "Bloodhound Gang" i ndalohet hyrja në Rusi për pesë vjet 10:13 Mbyllen shërbimet e koduara të e-maileve që përdorte Snowden 09:16 Vërshimet shkaktojnë dy viktima në ...

Sulmet amerikane kanë vrarë 12 militantë në Jemen

Ina - 09.08.2013

Tri sulme që dyshohet se janë kryer nga aeroplanët amerikanë pa ekuipazh raportohet se kanë vrarë 12 militantë në Jemen. Sulmet e se enjtës kanë pasur për cak miliantët e Al Kaedës që janë pjesë e grupit që është operacional në Gadishullin ...

Arrestohen dy militantë të dyshuar të Al Kaedës

LajmiFundit - 09.08.2013

Arabia Saudite ka arrestuar dy persona që dyshohet se janë pjesëtarë të Al Kaedës dhe të cilët besohet se kanë qenë duke komplotuar sulme kundër ambasadave perëndimore.

Sulmet amerikane kanë vrarë 12 militantë në Jemen

Botasot - 09.08.2013

Tri sulme që dyshohet se janë kryer nga aeroplanët amerikanë pa ekuipazh raportohet se kanë vrarë 12 militantë në Jemen. Sulmet e se enjtës kanë pasur për cak miliantët e Al Kaedës që janë pjesë e grupit që është operacional në Gadishullin ...

Jemen, tjetër sulm me dronë, 14 viktima

Ora news - 09.08.2013

Të paktën 14 militantë të al-Qaeda-s janë vrarë në Jemen nga 3 sulme me dronë (avionë të telekomanduar), që supozohet se janë kryer nga SHBA-të, bëjnë të ditur zyrtarët.

Arabi Saudite: Arrestohen dy militantë të dyshuar të Al Kaedës

Botasot - 09.08.2013

Arabia Saudite ka arrestuar dy persona që dyshohet se janë pjesëtarë të Al Kaedës dhe të cilët besohet se kanë qenë duke komplotuar sulme kundër ambasadave perëndimore.

Sulme me avion pa pilot në Jemen

VOA - 09.08.2013

Zyrtarët jemenas thonë se tre goditje të reja me avionë amerikanë të telekomanduar kanë lënë të vrarë 12 persona të dyshuar si militantë të al-Kaidës, në një operacion që sinjalizon një shkallëzim të reagimit kundër kërcënimit që paraqet ...

Dega e Al Kaedas në Jemen qëndron pas komplotit terrorist

Republika - 09.08.2013

Dega e Al Kaedas në Jemen qëndron pas komplotit për sulme mbi caqe perëndimore, që e detyroi SHBA-në të shpallë alarm për siguri, shpalli “Uollstrit xhurnal”.

Arabi Saudite, arrestohen dy militantë të dyshuar të Al Kaedës

AlbanianScreen - 09.08.2013

Arabi Saudite - Arabia Saudite ka arrestuar dy persona që dyshohet se janë pjesëtarë të Al Kaedës dhe të cilët besohet se kanë qenë duke komplotuar sulme kundër ambasadave perëndimore.

Jemen, SHBA-të vrasin 6 të dyshuar si terroristë

Gazeta Start - 08.08.2013

Nga sulmi i një aeroplani pa pilot të SHBA-së në pjesën qendrore të Jemenit janë vrarë gjashtë veta, që dyshohet se ishin militantë të al-Kaidës.

Jemen: Nga sulmi me aeroplan pa ekuipazh – 6 të vrarë

Evropaelire - 08.08.2013

14:11 Jemen: Nga sulmi me aeroplan pa ekuipazh – 6 të vrarë 13:11 SEEMO: Politikanët në Serbi të mos bëjnë presion ndaj mediave 12:43 Afganistan: Nga shpërthimi në varreza – së paku 10 të vrarë 11:46 Siri: Qeveria i përgënjeshtron raportet ...

Al-Kaida në Jemen

DW - 08.08.2013

Al-Kaida ka kohë që është aktive në Jemen dhe me ndihmën e Nasser al-Vuhaishit arriti të organizohej mirë ushtarakisht. Dyert e ambasadës gjermane në Jemen do të vazhdojnë të mbeten të mbyllura për një kohë të pacaktuar.

Jemeni parandalon komplotin e Al Qaedas

Botasot - 08.08.2013

Autoritetet e Jemenit thanë se kanë parandaluar një komplot të al Kaidës për marrjen e dy qyteteve jugore dhe për të sulmuar objektet strategjike të naftës dhe gazit aty pranë.

Jemen: Nga sulmi me aeroplan pa ekuipazh – 6 të vrarë

Botasot - 08.08.2013

Nga një sulm i një aeroplani pa ekuipazh të Shteteve të Bashkuara, në pjesën qendrore të Jemenit, janë vrarë gjashtë vetë, që mendohet se ishin militantë të al-Kaidës. Ky ishte sulmi i gjashtë i tillë në më pak se dy javët e fundit.

Jemen: Gashtë të vrarë nga sulmi me aeroplan pa ekuipazh

Telegrafi - 08.08.2013

Nga një sulm i një aeroplani pa ekuipazh të Shteteve të Bashkuara, në pjesën qendrore të Jemenit, janë vrarë gjashtë vetë, që mendohet se ishin militantë të al-Qaedes. Ky ishte sulmi i gjashtë i tillë në më pak se dy javët e fundit.

Vriten 6 të dyshuar si militantë të al-Kaidës

VOA - 08.08.2013

Kjo është e gjashta goditje me avion pa pilot në Jemen brenda më pak se dy javësh Në pjesën qendrore të Jemenit, të paktën 6 persona të dyshuar si militantë të al-Kaidës u vranë nga një goditje me avion të telekomanduar që mendohet se ...

Aeroplani pa pilot vret 6 militantë të dyshuar

Info Shqip - 08.08.2013

Nga sulmi i një aeroplani pa pilot të SHBA-së në pjesën qendrore të Jemenit janë vrarë gjashtë veta, që mendohet se ishin militantë të al-Kaidës. Ky ishte sulmi i gjashtë i tillë në më pak se dy javë të fundit.

Aeroplani pa pilot vret 6 militantë të dyshuar

Gazeta Shqip - 08.08.2013

Nga sulmi i një aeroplani pa pilot të SHBA-së në pjesën qendrore të Jemenit janë vrarë gjashtë veta, që mendohet se ishin militantë të al-Kaidës. Ky ishte sulmi i gjashtë i tillë në më pak se dy javë të fundit.

Jemen: Gjashtë anëtarë të Al-Kaedës vriten nga një avion pa pilot

Republika - 08.08.2013

Gjashtë anëtarë të organizatës terroriste “Al-Kaeda” u vranë sot gjatë sulmit të gjashtë që prej fundit të qershorit të ndërmarrë nga një avion pa pilot, njoftuan disa udhëheqës fisnorë.

Autoritetet e Jemenit thonë planet e Al Kaedës dështuan

Evropaelire - 07.08.2013

14:05 Autoritetet e Jemenit thonë planet e Al Kaedës dështuan 13:52 Policia e Kosovës konfiskon barna nga Serbia 13:36 Ivanishvili: Ta quash Abkhazinë "tampon zonë" është iluzion 13:08 Dështojnë përpjekjet për zgjidhje të krizës egjptiiane ...

Jemeni në “shtetrrethim”

Top Channel - 07.08.2013

Forcat e sigurisë në Jemen janë vënë në gjendje gatishmërie të lartë, pas alarmit për sulme të mundshme të Al Kaedas në vend. Mijëra trupa të ushtrisë patrullojnë në kryeqytetin Sanaa.

Siguria e perëndimorëve në Jemen

VOA - 07.08.2013

Një aeroplan ushtarak i Shteteve të Bashkuara me diplomatë amerikanë është nisur nga Jemeni në drejtim të një baze ushtarake në Gjermani. Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada në ...

Siguria e përëndimorëve në Jemen

Botasot - 07.08.2013

Një aeroplan ushtarak i Shteteve të Bashkuara me diplomatë amerikanë është nisur nga Jemeni në drejtim të një baze ushtarake në Gjermani. Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada në ...

Siguria e të huajve në Jemen

Ora news - 07.08.2013

Një aeroplan ushtarak i Shteteve të Bashkuara me diplomatë amerikanë është nisur nga Jemeni në drejtim të një baze ushtarake në Gjermani. Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada në ...

Autoritetet e Jemenit thonë planet e Al Kaedës dështuan

Botasot - 07.08.2013

Autoritetet e Jemenit kanë thënë se ata e kanë zbrapsur një plan të Al Kaedës që të marrë nën kontroll portet kryesore dhe gazësjellësit në këtë shtet.

Rreziku i sigurisë në Jemen

VOA - 07.08.2013

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se Shtetet e Bashkuara ende mbajnë një prani në Jemen, edhe pse kanë urdhëruar personelin jo të domosdoshëm të ambasadës amerikane të largohet nga vendi për shkak të mundësisë "jashtëzakonisht të ...

Jemeni parandalon një komplot të al-Kaidës

VOA - 07.08.2013

Autoritetet e Jemenit thanë se kanë parandaluar një komplot të al Kaidës për marrjen e dy qyteteve jugore dhe për të sulmuar objektet strategjike të naftës dhe gazit aty pranë.

Washington Post: Fytyra e ndryshuar e terrorizmit

Express - 07.08.2013

Alarmet për kërcënimet e reja të një komploti të udhëhequr nga al-Kaida në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë, i kanë përkujtuar amerikanët se kërcënimet terroriste vazhdojnë, megjithëqë Osama bin Laden është i vdekur, ndërsa thelbi i al-Kaidës ...

Siguria e perëndimorëve në Jemen

Gazeta Dita - 07.08.2013

Një aeroplan ushtarak i Shteteve të Bashkuara me diplomatë amerikanë është nisur nga Jemeni në drejtim të një baze ushtarake në Gjermani. Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada në ...

Jemen, blindohet kryeqyteti Sana

Vision Plus - 07.08.2013

Evakuimi i stafeve diplomatike te SHBA-së dhe Britanisë se Madhe per shkak te frikes nga sulmet terroriste, eshte pasuar nga nje aksion blic i njësive speciale ne Jemen. Masat e sigurise ne kete shtet jane mjaft te larta.

Terrorizmi, tjetër alarm eksplozivi Al Kaeda përdor lloje të reja armësh

Shqiptarja - 07.08.2013

Krah çdo alarmi terrorist, shtohen edhe zbulimet e llojeve të reja të lëndëve plasëse që militantët e Al Kaedës mund të përdorin. Disa prej tyre janë përpunime që vështirë mund të dallohen nga ato më të besueshme.

Jemeni në “shtetrrethim”

Tetova Sot - 07.08.2013

Forcat e sigurisë në Jemen janë vënë në gjendje gatishmërie të lartë, pas alarmit për sulme të mundshme të Al Kaedas në vend. Mijëra trupa të ushtrisë patrullojnë në kryeqytetin Sanaa.

SHBA-ja ka dhënë leje për sulme me avion pa pilot mbi Jemen

Republika - 07.08.2013

Administrata e presidentit të SHBA-së, Barak Obama ka dhënë leje për sulme me avion pa pilot mbi Jemen në 10 ditët e fundit si pjesë e përpjekjeve për parandalimin e komplotit terrorist të Al Kaedës, që shkaktoi mbyllje të misioneve ...

Komploti i Al Kaedas, në Jemen sulm ndaj naftësjellësve

AlbanianScreen - 07.08.2013

Jemen - Jemeni njoftoi se ka arritur të zbulojë komplotin e Al Kaedës për të hedhur në erë të gjithë naftësjellësit dhe vendosjen nën kontroll disa nga portet kryesore të vendit.

Sulm terrorist, urdhër amerikanëve të largohen nga Jemeni

Shekulli - 06.08.2013

Departamenti Amerikan i Shtetit u ka bërë thirrje amerikanëve të largohen urgjentisht nga Jemeni, pasi është paralajmëruar një sulm terrorist. Paralajmërimi erdhi vetëm disa orë pasi një person ka vrarë së paku 4 të dyshuar të Al-Kaedës në ...

“Bëj diçka!”, mesazhi i al-Zawahiri-t për numrin 2

Top Channel - 06.08.2013

Një mesazh nga lideri i al-Qaeda-s, Ayman al-Zawahiri, drejt numrit 2 në komandë në Jemen, përmbante tekstin “Bëj diçka!”, duke shkaktuar te zyrtarët amerikanë dhe jemenas frikë për një sulm të mundshëm terrorist, bën të ditur CNN.

Mbyllja e ambasadave amerikane pas përgjimit të bisedave të Al Zawahirit

Evropaelire - 06.08.2013

06:52 Mbyllja e ambasadave amerikane pas përgjimit të bisedave të Al Zawahirit 06:30 Takimi i fundit në Bruksel është fokusuar në zgjedhjet e 3 nëntorit 06:13 Shënohet 68 vjetori i ...

Mbyllja e ambasadave amerikane pas përgjimit të bisedave të Al Zawahirit

Shqipmedia - 06.08.2013

Agjencitë e lajmeve perëndimore kanë raportuar se disa mesazhe të përgjuara të liderit të Al Kaedës janë arsyeja pse SHBA-të dhe disa shtete evropiane i kanë mbyllur përkohësisht ambasadat në Afrikën Veriore, Lindje të Mesme dhe vende të ...

Vriten 4 anëtarë të Al Kaedas në Jemen

Albeu.com - 06.08.2013

Të paktën katër persona, anëtarë të Al Kaedës jnaë vrarë mbrëmë në një sulm të avionëve amerikanë të telekomanduar në rajonin e Maribit në Jemen .

SHBA urdhëron qytetarët e vet në Jemen: Largohuni menjëherë

SOT - 06.08.2013

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar të gjithë stafin jo esencial të saj që të largohet nga Jemeni dhe të njëjtën gjë ju ka sugjeruar edhe qytetarëve amerikanë që të largohen “menjëherë” nga ky vend.

Britania thotë se e ka tërhequr personelin nga Jemeni

Ina - 06.08.2013

Pas Shteteve të Bashkuara, që ka urdhëruar që i gjithë personeli joesencial të largohet nga Jemeni, këtë sot e ka bërë edhe Britania. Londra ka thënë se e ka tërhequr gjithë personelin nga Ambasada e saj në kryeqytetin Sana të Jemenit.

Britania tërheq diplomatët nga Jemeni

LajmiFundit - 06.08.2013

Pas Shteteve të Bashkuara, që ka urdhëruar që i gjithë personeli joesencial të largohet nga Jemeni, këtë sot e ka bërë edhe Britania. Londra ka thënë se e ka tërhequr gjithë personelin nga Ambasada e saj në kryeqytetin Sana të Jemenit.

Washington Post: Fytyra e ndryshuar e terrorizmit

Evropaelire - 06.08.2013

Alarmet për kërcënimet e reja të një komploti të udhëhequr nga al-Kaida në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë, i kanë përkujtuar amerikanët se kërcënimet terroriste vazhdojnë, megjithëqë Osama bin Laden është i vdekur, ndërsa thelbi i al-Kaidës ...

SHBA-të urdhërojnë qytetarët të largohen nga Jemeni

Alsat - 06.08.2013

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar të gjithë stafin jo esencial të saj që të largohet nga Jemeni dhe të njëjtën ju ka sugjeruar edhe qytetarëve amerikanë që “menjëherë” ta largohen nga ky vend.

SHBA: Rrezik në Jemen

Top Channel - 06.08.2013

Departamenti i Shtetit u kërkoi shtetasve amerikane dhe stafit në Jemen të largohen menjehere nga ky vend pas kërcënimeve për sulme të mundshme terroriste.

DASH, urdhër për evakuimin e ambasadës në Jemen

LajmiFundit - 06.08.2013

Departamenti amerikan i Shtetit dha urdhër për evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada amerikane në Jemen për shkak të kërcënimeve terroriste, ndërsa po dalin njoftime se mbyllja e një sërë ambasadave amerikane u bë pas ...

Mbyllja e ambasadave amerikane pas përgjimit të bisedave të Al Zawahirit

Botasot - 06.08.2013

Agjencitë e lajmeve perëndimore kanë raportuar se disa mesazhe të përgjuara të liderit të Al Kaedës janë arsyeja pse SHBA-të dhe disa shtete evropiane i kanë mbyllur përkohësisht ambasadat në Afrikën Veriore, Lindje të Mesme dhe vende të ...

Shtëpia e Bardhë: përparim kundër Al-Kaidës

VOA - 06.08.2013

Shtetet e Bashkuara rihapën disa nga misionet diplomatike në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut të hënën, ndërkohë që 19 ambasada dhe konsullata në rajon mbeten të mbyllura për shkak të shqetësimeve mbi sigurinë.

Shtëpia e Bardhë mbron luftën kundër Al-Kaidës

Ora news - 06.08.2013

Shtetet e Bashkuara rihapën disa nga misionet diplomatike në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut të hënën, ndërkohë që 19 ambasada dhe konsullata në rajon mbeten të mbyllura për shkak të shqetësimeve mbi sigurinë.

“Bëj diçka!”, mesazhi i al-Zawahiri-t për numrin 2

Ora news - 06.08.2013

Një mesazh nga lideri i al-Qaeda-s, Ayman al-Zawahiri, drejt numrit 2 në komandë në Jemen, përmbante tekstin “Bëj diçka!”, duke shkaktuar te zyrtarët amerikanë dhe jemenas frikë për një sulm të mundshëm terrorist, bën të ditur CNN.

Jemen, vriten 4 anëtarë të Al Kaedës

Ora news - 06.08.2013

Katër persona të dyshuar si anëtarë të Al Kaedës janë vrarë gjatë natës në një sulm të avionëve amerikanë të telekomanduar në rajonin e Maribit, në Jemen. Lajmin e bën të ditur një zyrtar lokal dhe agjencia zyrtare e lajmeve “SABA”.

Mbyllja e ambasadave amerikane pas përgjimit të bisedave të Al Zawahirit

Telegrafi - 06.08.2013

Agjencitë e lajmeve perëndimore kanë raportuar se disa mesazhe të përgjuara të liderit të Al Qaedes janë arsyeja pse SHBA-të dhe disa shtete evropiane i kanë mbyllur përkohësisht ambasadat në Afrikën Veriore, Lindje të Mesme dhe vende të ...

Jemen, vriten 4 anëtarë të Al Qaedes

Telegrafi - 06.08.2013

Katër persona të dyshuar si anëtarë të Al Qaedes janë vrarë gjatë natës në një sulm të avionëve amerikanë të telekomanduar në rajonin e Maribit, në Jemen. Lajmin e bën të ditur një zyrtar lokal dhe agjencia zyrtare e lajmeve “SABA”.

SHBA-të urdhërojnë qytetarët e vet të largohen "menjëherë" nga Jemeni

Botasot - 06.08.2013

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar të gjithë stafin jo esencial të saj që të largohet nga Jemeni dhe të njejtën ju ka sygjeruar edhe qytetarëve amerikanë që “menjëherë” ta largohen nga ky vend.

Britania thotë se e ka tërhequr personelin nga Jemeni

Botasot - 06.08.2013

Pas Shteteve të Bashkuara, që ka urdhëruar që i gjithë personeli joesencial të largohet nga Jemeni, këtë sot e ka bërë edhe Britania. Londra ka thënë se e ka tërhequr gjithë personelin nga Ambasada e saj në kryeqytetin Sana të Jemenit.

Britania thotë se e ka tërhequr personelin nga Jemeni

Telegrafi - 06.08.2013

Pas Shteteve të Bashkuara, që ka urdhëruar që i gjithë personeli joesencial të largohet nga Jemeni, këtë sot e ka bërë edhe Britania. Londra ka thënë se e ka tërhequr gjithë personelin nga Ambasada e saj në kryeqytetin Sana të Jemenit.

Evakuohet ambasada e Britanisë së Madhe në Jemen

Yll Press - 06.08.2013

Kumtesa është bërë e ditur vetëm disa orë pasi SHBA-ja u bëri thirrje qytetarëve të saj që urgjentisht ta braktisin Jemenin Britania e Madhe e ka evakuuar të gjithë personelin nga Ambasada në Jemen "për shkak të kërcënimit të rritur të ...

DASH, urdhër për evakuimin e ambasadës në Jemen

VOA - 06.08.2013

Sipas mediave, mbyllja e një sërë ambasadash amerikane u bë pas kapjes së disa bisedave të drejtuesve të al-Kaedës Departamenti amerikan i Shtetit dha urdhër për evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada amerikane në Jemen për ...

SHBA apel amerikanëve të largohen nga Jemeni

Botasot - 06.08.2013

Vendimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të mbyllur ambasadat e saj në kuadër të kërcënimeve për atentate është bazuar në përgjimet e disa bisedave telefonike ndërmjet liderëve të Al Kaedës në Pakistan dhe Jemen.

DASH, urdhër për evakuimin e ambasadës në Jemen

Ora news - 06.08.2013

Departamenti amerikan i Shtetit dha urdhër për evakuimin e personelit jo të domosdoshëm nga ambasada amerikane në Jemen për shkak të kërcënimeve terroriste, ndërsa po dalin njoftime se mbyllja e një sërë ambasadave amerikane u bë pas ...

Washington Post: Fytyra e ndryshuar e terrorizmit

Botasot - 06.08.2013

Alarmet për kërcënimet e reja të një komploti të udhëhequr nga al-Kaida në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë, i kanë përkujtuar amerikanët se kërcënimet terroriste vazhdojnë, megjithëqë Osama bin Laden është i vdekur, ndërsa thelbi i al-Kaidës ...

‘Bisedimet mes krerëve të Al-Kaeda-s mbyllen ambasadat e SHBA-ve’

Gazeta Idea - 06.08.2013

SHBA- Bisedat e përgjuara mes dy figura të larta të al-Kaedës shkaktuan mbylljen e papritur të shumë misioneve diplomatike amerikane, raportojnë mediat amerikane. Bisedat, përfshinë udhëheqësin e lartë Ayman al-Zawahiri.

Alarm terrorist, SHBA-të paralajmërojnë qytetarët që të lënë Jemenin

Gazeta Idea - 06.08.2013

SHBA- Departamenti amerikan i Shtetit u ka thënë qytetarëve amerikanë e stafit të qeverisë për të lënë Jemenin “menjëherë” për shkak të kërcënimeve të sigurisë.

Ambasadat e SHBA-së të mbyllura pas përgjimit të bisedave të liderit të Al Kaedës, Al Zavahiri

Tetova Sot - 06.08.2013

Disa mesazhe të përgjuara të liderit të Al Kaedës, Ajman al Zavahiri janë arsyeja pse SHBA-ja dhe disa shtete evropiane i kanë mbyllur përkohësisht ambasadat në Afrikën Veriore, Lindje të Mesme dhe vende të tjera, bëri të ditur “Nju-Jork ...

Jemen, SHBA-të në alarm për sulme terroriste

Vision Plus - 06.08.2013

Alarmi për sulme terroriste ka rritur gatishmërinë e autoriteteve amerikane. Departamenti i Shtetit ka urdhëruar qytetarët amerikanë dhe stafin jo-emergjent në Jemen, që të largohen menjëherë nga ky vend, si masë sigurie ndaj kërcënimeve ...

Franca e dyta pas SHBA në shënjestrën e Al Kaedës

Shqiptarja - 06.08.2013

PARIS - Një raport nga një agjenci amerikane e inteligjencës, tregon se Franca renditet e dyta pas SHBA-së si shënjestra perëndimore nga grupi xhihadist i Al Kaedës.

Evakuohet ambasada e Britanisë së Madhe në Jemen

Tetova Sot - 06.08.2013

Britania e Madhe e ka evakuuar të gjithë personelin nga Ambasada në Jemen “për shkak të kërcënimit të rritur të sigurisë”, kumtoi Forin ofis britanike.

SHBA-amerikanëve: “Largohuni menjëherë nga Jemeni”

Gazeta Dita - 06.08.2013

Rritet alarmi global pas përgjimit të bisedës midis numrit një dhe numrit dy të Al Kaedës. Al Zawahiri i kërkoi jemenasit Al Wuhayshi “që të vepronte”, duke ngjallur kështu dyshimet për një atentat terrorist.

Jemen, SHBA evakuon stafin e ambasadës

Vision Plus - 06.08.2013

Stafi diplomatik ne ambasadën amerikane dhe britanike ne Jemen kane lene me shpejtësi ambientet e selive diplomatike, pak pas urdhrit per evakuim nga Departamenti i Shtetit.

Jemen: Autoritetet kanë publikuar listë me emratë e 25 terroristëve të Al Kaedës

Republika - 06.08.2013

Autoritetet e Jemenit kanë publikuar një listë me 25 terroristë të Al Kaedës në Gadishullin Arabik, të cilët kanë planifikuar sulme terroriste në Sanë dhe qytete tjera në vend.

Jemen, vriten 4 anëtarë të Al Kaedës

AlbanianScreen - 06.08.2013

Jemen - Katër persona të dyshuar si anëtarë të Al Kaedës janë vrarë gjatë natës në një sulm të avionëve amerikanë të telekomanduar në rajonin e Maribit, në Jemen.

''Bëj diçka!'', mesazhi i Al-Zawahiri-t për numrin 2

AlbanianScreen - 06.08.2013

Jemen - Një mesazh nga lideri i al-Qaeda-s, Ayman al-Zawahiri, drejt numrit 2 në komandë në Jemen, përmbante tekstin ''Bëj diçka!'', duke shkaktuar te zyrtarët amerikanë dhe jemenas frikë për një sulm të mundshëm terrorist, bën të ditur ...

Evakuim urgjent të ambasadës së SHBA-së në Jemen

Republika - 06.08.2013

Stejt departamenti amerikan urdhëroi evakuim urgjent të ambasadës së SHBA-së në Jemen, për shkak të kërcënimeve nga rrjeti terrorist Al Kaeda, që rezulton me mbyllje të përkohshme të 19 misioneve diplomatike amerikane në Lindjen e Afërt ...

Pas SHBA-ja edhe Britania e Madhe e ka evakuar personelin nga Ambasada në Jemen

Republika - 06.08.2013

Britania e Madhe e ka evakuar të gjithë personelin nga Ambasada në Jemen “për shkak të kërcënimit të rritur të sigurisë”, deklaroi Forin ofis britanike.

Franca, vend i dytë pas SHBA-së si shënjestër e Al Kaedës.

Republika - 06.08.2013

Një raport nga një agjenci amerikane e inteligjencës, tregon se Franca është vend i dytë pas SHBA-së si shënjestra nga grupi xhihadist i Al Kaedës.

Jemen, vriten 4 anëtarë të Al Kaedës

Top Channel - 05.08.2013

Katër persona të dyshuar si anëtarë të Al Kaedës janë vrarë gjatë natës në një sulm të avionëve amerikanë të telekomanduar në rajonin e Maribit, në Jemen. Lajmin e bën të ditur një zyrtar lokal dhe agjencia zyrtare e lajmeve “SABA”.

SHBA, alarmi: Al Kaeda gati për të goditur

Gazeta Dita - 05.08.2013

Sipas rrjetit televiziv “CBS”, inteligjenca amerikane ka marrë nga burime të besueshme sinjalizime se plani për një sulm terrorist është thuajse në fazën e zbatimit dhe se atentatorët janë pozicionuar.